logo

Androgenní alopecie u žen a mužů: léčba, příčiny


Vypadávání vlasů je nepříjemná kosmetická vada, která je dost těžká na to, aby se skrývala od ostatních. Existuje několik důvodů pro zvýšení ztráty vlasů, nejčastější je však androgénní alopecie, která je méně častá u žen než u mužů. Jedná se o hormonální onemocnění, při němž se zvyšuje obsah "mužských" hormonů (androgenů) nebo se zvyšuje citlivost kožních buněk.

Co jsou androgeny?

Jak již bylo uvedeno, jsou to hormony, které jsou nezbytné pro normální fungování těla a jeho vývoj podle typu "samec". Je to díky androgenům u mužů:

 • silnější svaly než ženy;
 • hrubší hlas;
 • mléčné žlázy nejsou vyvinuty;
 • určitá rozložení vlasů - přítomnost vousy, kotlety, hrudník, atd.

V malých množstvích jsou tyto hormony obsaženy v ženském těle. Jsou zapojeni do udržování normální hladiny cukru v krvi, regulují práci estrogenu ("ženské" hormony) a vykonávají řadu dalších metabolických funkcí.

Androgeny jsou podmíněně rozděleny na silné a slabé. První skupinou je testosteron. Jeho oslabeným protějškem je dehydroepiandrosteron. Oba hormony jsou důležité při rozvoji alopécie.

Proč ano?

Životní cyklus vlasů je poměrně komplikovaný proces, který je regulován velkým počtem hormonů. Může být rozdělen do dvou fází:

 1. Fáze růstu Může trvat od 3 do 10 let. V tomto okamžiku je růst vlasů stimulován různými látkami, které jsou označovány jedním výrazem - růstovými faktory;
 2. Fáze involuce nebo spadnutí. Musí trvat nejméně 100 dní, aby nedošlo k žádné kosmetické závadě. Je důležité si uvědomit, že normální vlasový folikul by neměl být během této fáze poškozen. Jen kořen vlasů je vystaven úpadku.

V pokožce hlavy existuje speciální enzym (5-alfa reduktáza), který mění androgeny na aktivní formu (dihydrotestosteron). Kvůli tomu mohou ovlivnit obě fáze cyklu vlasů.

Pokud množství hormonů stoupne nad normální hodnotu, nebo když se buňky stanou citlivějšími na ně, dochází k androgenní alopecii. V první fázi androgeny blokují růstové faktory, díky nimž je životní cyklus vlasů výrazně snížen (až několik měsíců nebo dokonce týdnů). Ve fázi involuce může zvýšený obsah hormonu poškodit vlasový folikul, což se projevuje zvýšenou ztrátou vlasů.

Rizikové faktory pro vypadávání vlasů

V současné době jsou identifikovány následující rizikové faktory:

 • Mužský sex - je spolehlivě známo, že tato hormonální nemoc se vyskytuje u mužů čtyřikrát častěji než u žen;
 • Věk - po 50 letech každý druhý muž a každá čtvrtá žena trpí androgenní alopecie;
 • Dědičnost - pokud má rodina tuto nemoc nebo nevysvětlitelnou ztrátu vlasů jedním z blízkých příbuzných, pravděpodobnost vývoje této patologie v následujících generacích je asi 70-80%;
 • Hormonální stres - může být u některých pacientů příčinou přeuspořádání hormonálních hladin. Mezi tyto stavy patří: těhotenství; užívání léků obsahujících mužské pohlavní hormony; použití testosteronových stimulantů (jako doping) atd. Toto je nejčastější příčina androgenní alopecie u mužů;
 • Poškození / otoky žláz, které produkují pohlavní hormony:
  • Hypo- nebo hyperfunkce hypofýzy;
  • Posílení funkce nebo nádoru nadledvin;
  • Hypo / hyperfunkce pohlavních žláz (varlata nebo vaječníky). Tato skupina příčin zahrnuje polycystické a ovariální škálování, orchitidu, ovariální apod.

Pokud zaznamenáte přítomnost jednoho z rizikových faktorů a charakteristických znaků androgenní alopecie, měli byste se obrátit na dermatologa, který předepíše nezbytné vyšetření a potvrdí / vyvrátit diagnózu.

Symptomy alopecie

Výskyt této nemoci je poněkud odlišný, v závislosti na pohlaví, závažnosti příznaků a přítomnosti dalších příznaků. Ale když postihuje pouze vlasy čelních a parietálních oblastí hlavy. Tyto oblasti kůže jsou nejvíce citlivé na mužské hormony.

U žen se mohou objevit následující příznaky:

 • Ředící vlasy v parietální a čelní oblasti. Celková ztráta vlasů není obvykle pozorována;
 • Porušení menstruačního cyklu - androgeny působí proti ženským pohlavním hormonům, kvůli nimž je narušena regulace menstruační funkce u žen;
 • Akné vyrážka jakékoli lokalizace (obvykle na obličeji a na zadní straně);
 • Hirsutismus - růst vlasů v místech atypických pro ženské tělo (v oblasti brady, líc, hrudníku, zad, atd.).

U mužů jsou projevy této nemoci obvykle omezeny na vypadávání vlasů v čelních a parietálních oblastech.

Diagnostika

Diagnostiku lze provést bez laboratorní diagnostiky, protože u některých pacientů zůstává obsah hormonů v krvi v normálním rozmezí. Pokud má lékař pochybnosti o skutečné příčině vypadávání vlasů, mohou být vyšetřeny následující indikátory:

Androgenetická alopecie u žen nebo mužské plešatosti

Androgenní alopécia je ztráta vlasů, která je charakteristická především u mužů a postihuje především čelní a časové oblasti. Jedná se o rozšířený problém, který může mít vliv na všechny. Pokud je čas věnovat pozornost vypadávání vlasů, proces jejich ztráty lze zpomalit nebo dokonce zastavit.

Androgenní alopécia: příčiny

Tento typ plešatosti je způsoben mužskými pohlavními hormony - androgeny. Jsou přítomny v organismech jak silnějšího pohlaví, tak žen.

Někteří autoři považují androgenní a androgenetickou alopecii za různé formy plešatosti:

 • v prvním případě hormonální nerovnováha způsobuje ztrátu vlasů;
 • s androgenetickou alopecií, ztráta vlasů je geneticky určena a nejsou žádné odchylky v hormonálním pozadí.

Zvýšené hladiny androgenu mohou mít za následek:

 • endokrinní nemoci;
 • nádory, které produkují mužské pohlavní hormony;
 • gynekologické nemoci (polycystické vaječníky);
 • užívání určitých léků (steroidní hormony, včetně kortikosteroidů a antidepresiva).

V průběhu menopauzy může dojít k hormonální nerovnováze, během níž se sníží hladina ženských pohlavních hormonů.

Androgenní alopecie tvoří více než 90% případů vypadávání vlasů u mužů. Údaje o frekvenci tohoto druhu plešatosti ve férovém pohlaví se značně liší: předpokládá se, že způsobuje ztrátu vlasů u žen v 30 až 80% případů.

Symptomy a diagnostika

Androgenní alopecie jsou dlouhotrvající kontinuální proces.

Hlavní příznaky této patologie jsou přemísťování vlasové linie na čele a alopecie parietální části hlavy.

Existuje sedm stupňů alopecie způsobené působením androgenů u mužů.

 1. Na přední hraně růstu vlasů - v oblasti čela a chrámů - dochází k mírnému ztenčení vlasů.
 2. Ředění účesu v čelní a časové zóně pokračuje, ovlivňuje oblast do dvou centimetrů od přední linie růstu vlasů. V oblasti koruny se vlasy ztenčují nebo úplně spadnou.
 3. Na čele a chrámy se objevují hluboké plešaté skvrny, které se nacházejí více než 2 cm od přední linie vlasů. V oblasti koruny dochází k dalšímu ředění účesu.
 4. Plešatá místa na čele a spáncích se ještě více prohlubují, zužování vlasů na vrcholu pokračuje, ale obě zóny jsou odděleny.
 5. Pás vlasů, který odděluje fronto-časové a parietální oblasti, se stává užším.
 6. Alopecie zóny na čele a na korunu hlavy sloučení.
 7. Kompletní plešatost v oblasti, která pokrývá čelo, horní část hlavy a korunu. Vlasy zůstávají po stranách hlavy a pod krkem.
 1. Androgenní krevní test;
 2. Stanovení hladiny hormonů štítné žlázy;
 3. Fototrichogram, který umožňuje objasnit celkový stav vlasů a určit hustotu jejich růstu;
 4. Krevní test pro stanovení úrovně vitamínů a mikroelementů v těle.

Přípravy

Léčbu androgenní alopecie provádí tricholog. Po provedení všech nezbytných vyšetření bude odborník schopen zvolit vhodnou léčbu. Můžete také potřebovat pomoc endokrinologa - lékaře, který se zabývá hormonálními poruchami.

Alopecia postupně postupuje v průběhu let, přičemž vlasové folikuly nejprve snižují aktivitu a pak vymírají. Čím dříve se začne léčba, tím lépe pomáhají lékům, a proto se objeví příznaky androgenní alopecie, neměli byste odložit léčbu lékařem.

Pilulky

Přípravky ve formě tablet mohou být použity k léčbě alopecie v jakékoli fázi plešatosti. Nejčastěji se používá finasterid, který snižuje konverzi testosteronu na dihydrotestosteron - tento hormon má negativní vliv na stav vlasů.


Komplexy vitamínů a minerálů se používají také při alopecii, díky níž můžete zlepšit výživu vlasů a zpomalit jejich ztráty - Vitrum Beauty, speciální Merz Dragee, Alerana a další.

Ampulky

Přípravky v ampulích se aplikují lokálně. Z tohoto důvodu je závažnost nežádoucích účinků minimální. Základním prostředkem pro léčbu androgenní alopecie je Minoxidil, který je dostupný v ampulích.

Také, aby se zabránilo plešatosti, používají se produkty na bázi rostlinných extraktů, které zpomalují proces ztráty vlasů a stimulují jejich růst.

Masti, krémy, lotiony a spreje

Tyto léky se velmi často používají při léčbě androgenní alopécie. Umožňují vám zpomalit ztrátu vlasů v jakékoliv fázi plešatosti.

Stejně jako u ampulí jsou vedlejší účinky minimální. Kvůli tomu může masti, krémy, lotiony a spreje obsahovat silné složky.

Minoxidil je dostupný jako lotiony a spreje. Používají se také nástroje, které poskytují vylepšenou výživu vlasů, stimulují růstové procesy a zabraňují vypadávání vlasů.

Oleje

Používají se jako adjuvans, které mohou doplňovat hlavní léčbu v jakékoli fázi vývoje plešatosti. Pro zpomalení ztráty vlasů s androgenetickou alopecie platí:

 • olej z černého rybízu;
 • olejové vložky;
 • olej z boráku;
 • jojobový olej;
 • pennicový olej.

Šampon

Další adjuvans pro léčbu androgenní alopecie. Šampony zlepšují výživu vlasových folikulů a stimulují růst vlasů. Kompozice může obsahovat širokou škálu látek přírodního a umělého původu.

Pro zabránění vypadávání vlasů se používají:

 • Vichy dercos
 • Rinfoltill espresso
 • Alerana
 • Selentsin Hair Therapy
 • KRKA Fitoval
 • Biokonová síla vlasů
 • Ducray Anaphase a další šampony.

Léčba lidových léků

Lidské léky na androgenickou alopecii se používají velmi dlouho, ale pokud jde o jejich účinnost, nemohou být srovnávány s účinnými léky. Mohou být použity jako pomocná léčba.

Cibulová maska

Cibule dráždí pokožku hlavy, což způsobuje průtok krve do plešatosti. Výsledkem je růst vlasů. Cibulová kaše se musí držet na hlavě po dobu 1 až 1,5 hodiny, poté opláchnout šamponem.

Odkapávání nopičky a neplodnosti

Smíchejte jednu polévkovou lžíci bylin a vaříme v 500 ml vody po dobu 20 minut. Výsledný odvar se používá pro oplachování vlasů a pokožky hlavy.

Odšťavňovač

Dvě lžíce nakrájené čerstvé kopřivy se vaří 20 minut v 500 ml vody. Vypláchněte vývar s vlasy a pokožkou hlavy.

Chirurgická léčba

V přítomnosti velkých ložisek alopecie je indikována transplantace vlasů. Taková operace umožňuje obnovit jejich růst v oblastech, které byly těžce postiženy alopécií. Když transplantační chirurg odstraňuje drobné kožní plochy s folikulů z oblastí, které nejsou ovlivněny alopecií, a transplantovat je do pole, kde tvořil ustupující vlasová linka.

Prevence

Dodržování preventivních opatření pomáhá snížit riziko androgenetické alopecie na minimum.

 • Vezměte komplex vitamínů. Nedostatek vitamínu přispívá k rozvoji plešatosti.
 • Pro mytí hlavy použijte studenou vodu - horké aktivuje mazové žlázy, poškozuje kůži a vlasové folikuly.
 • Vyvarujte se hypotermie. V zimě vždy noste klobouk - to ochrání vlasové folikuly a snižuje pravděpodobnost jejich smrti.
 • Používejte kvalitní šampon, který vyhovuje pokožce hlavy a vlasu. Levné peníze mohou mít škodlivý vliv na stav vlasů.

Léčba androgenní alopecie by neměla být odkládána. Když se objeví první známky tohoto typu plešatosti, je nutné konzultovat s odborníkem a zahájit příslušnou léčbu. V tomto případě může dojít k výraznému zpomalení procesu vypadávání vlasů, který po dlouhou dobu udržuje vlasy neporušený.

Ztráta vlasů z přebytku androgenních hormonů

Androgenní alopecie jsou nejčastější příčinou vypadávání vlasů u lidí, a to jak u mužů, tak u žen. Tento typ plešatosti je také známý jako mužská plešatost.

U mužů je symptomem androgenní alopecie postupná ztráta vlasů, začínající od chrámu. V horní části hlavy jsou vlasy tenčí a v průběhu času může být na bocích a na zádech pouze řemen vlasů. Dosáhne zřídka plešatosti. U žen se vlasy stékají rovnoměrně po celé hlavě.

Příčiny androgenní alopecie

Ztráta vlasů je dočasná nebo trvalá ztráta vlasů na omezeném povrchu, který pokrývá pokožku hlavy. Nejčastější příčinou vypadávání vlasů je androgenní alopecie. To představuje asi 95% všech případů.

Vzhled této nemoci je ovlivňován jak genetickými faktory, tak i prostředím. Androgenní alopécia není plně pochopena a mnoho faktorů dosud nebylo objeveno.

Typická androgenní alopécia u člověka

Když catagen snižuje metabolické procesy ve vlasech a zvláště je spojeno s folikem. Kočičí fáze trvá několik týdnů. Pak se vlasy dostanou do telogenové fáze, na jejímž konci vypadnou vlasy. Trvá několik měsíců. Tyto fáze u lidí jsou asynchronní.

U zdravého člověka je 85% vlasů v anagenním stádiu, asi 15% v telogenu a 1% v kočičí fázi. Osoba s androgenní alopecie nastane protažení telogenní fázi, která Trichogramma projevuje jako zvýšení v procentech telogennovyh vlasy až o 30% a snížení anagenní fázi.

Studie ukázaly, že hormony nazývané androgeny hrají velkou roli ve ztrátě vlasů. Jsou důležité pro sexuální vývoj mužů. Androgeny jsou také zodpovědné za důležité funkce u žen a mužů, například regulují sexuální zázemí a růst vlasů. U mužů je plešatina také spojena s genetickou citlivostí vlasových folikulů na DHT, což vede k oslabení vlasů a zkracování jejich délky života.

Navzdory skutečnosti, že genetické faktory mají největší vliv na stav vlasů a jejich možné ztráty, neměli bychom zapomenout na důležitost zdravého životního stylu. Závažné životní podmínky a stres zvyšují počet lidí, kteří trpí plešatostí, jak je doloženo Japonskem po druhé světové válce.

Studie ukázaly, že v poválečném období se počet případů mužské plešatosti značně zvýšil. Podle nedávných studií se u osob s vysokým zatížením během cvičení projevilo větší riziko ztráty vlasů. To je způsobeno výrazným zvýšením hladiny testosteronu.

Příčiny androgenní alopecie u žen

Vzhled, zejména u žen, je velmi důležitý a vlasy jsou jedním z jeho nejdůležitějších prvků. Jakékoli změny v množství a kvalitě vlasů mohou být vážným psychologickým problémem a způsobují mnoho problémů.

Alopécia je onemocnění, které postihuje nejen muže, ale i ženy. Předpokládá se, že onemocnění se rozšiřuje na 20-60% žen mladších 60 let.

Mezi příčiny androgenní alopécie u žen, stejně jako u mužů, přicházejí do popředí genetické faktory. Mezi geny, jejichž mutace mohou vést k tvorbě plešatých skvrn, jsou geny odpovědné za produkci androgenů a gen kódující androgenní receptory. Mutace receptorových genů mohou vést k přecitlivělosti na hormon.

Další možnou příčinou androgenní alopecie je hyperandrogenismus. Může být spojena například s syndromem polycystických vaječníků, stejně jako s příjmem syntetických progesteronových přípravků obsažených v antikoncepcích. Hyperandrogenismus vede k miniaturizaci žárovky vlasů, což vede k tvorbě kratších, tenčích a jasnějších vlasů.

Druhým mechanismem účinku zvýšené hladiny androgenů je snížení délky anagenní fáze, tj. Růst vlasů, stejně jako prodloužení doby, po níž vlasový folikul po vypadnutí vlasů vytváří nové vlasy.

Známky androgenní alopecie

První známky androgenní alopecie se objevují u mužů od 20 do 30 let, u žen o něco později - po 30 letech. Plešatost začíná nárůstem úhlu přechodu od čela k chrámům a na horní části hlavy dochází ke ztenčení vlasů. Tento druh plešatosti se nazývá muž. Ženy mohou vyvinout jak mužskou plešatost, tak plešatost ženského typu.

První známky androgenní alopécie u žen se projevují rozpadem, který je důsledkem poškrábání. Symptomy typické pro mužskou androgenní alopecii, tj. Prohloubení přechodových úhlů od čela k chrámům, se vyskytují u asi 30% žen, většinou během menopauzy.

Androgenní alopécia u žen spočívá v difúzním ztenčení vlasů v horní části hlavy. Velmi zřídka, u ženského typu, dochází v oblasti hlavy k úplné ztrátě vlasů.

Diagnóza androgenní alopecie

Diagnóza plešatosti u mužů je poměrně jednoduchá a nevyžaduje další výzkum. Uznání se provádí na základě klinického vyšetření.

Prvním krokem při stanovení diagnózy androgenní alopécie je přesná a důkladná diskuse s pacientem o procesu vypadávání vlasů, její délce, dosud používaná léčba, o podobných případech v rodině.

Druhým krokem je lékařská prohlídka, při níž je třeba posoudit průběh procesu vypadávání vlasů, stejně jako přítomnost změn, které často doprovázejí androgenickou alopecii, jako je: akné, seborrhea, hirsutismus. Tyto změny, jako je plešatost, jsou způsobeny vysokými hladinami androgenů v krvi.

Diagnóza androgenní alopécie u žen, kromě anamnézy vyžaduje další studie vlasů. Důležitým prvkem je trichogram, tedy posouzení výskytu vlasových kořenů a stanovení množství vlasů v určitých fázích životního cyklu vlasového folikulu. Studie je také plánována ke studiu hladin volného a celkového testosteronu, dihydrotestosteronu, estrogenu, hladin TSH, hormonu štítné žlázy a feritinu, bílkoviny podílející se na skladování železa v těle.

Ve většině případů je diagnóza androgenní alopecie u žen provedena po obdržení výsledků trichoskopie, ale může být nezbytná biopsie k získání úplné důvěry v diagnózu. Zároveň na základě těchto studií bude možné vyloučit další příčiny vypadávání vlasů.

Léčba androgenní alopecie

Léčba androgenní alopecie není vždy nutná. Mnoho lidí, zejména muži, přijímá změny ve vzhledu vlasů a neprovádějí žádné kroky k tomu, aby situaci změnili.

Pro jiné osoby trpící androgenní alopécií jsou k dispozici různé způsoby léčby, které vám umožňují zastavit nebo alespoň omezit vypadávání vlasů.

Zrychlení regrowthu vlasů bylo zjištěno u hypertenzních pacientů léčených přípravkem minoxidil. Tato droga s největší pravděpodobností rozšiřuje krevní cévy na pokožce a zlepšuje místní krevní oběh, který brání pokroku plešatosti a způsobuje částečný růst vlasů. Aplikuje se lokálně na pokožku hlavy. Účinek léčby se objeví po několika měsících a trvá pouze během užívání léku. Po zrušení vypadnou vlasy znovu.

U žen, které mají zvýšené hladiny androgenů, užívejte léky, které ovlivňují hladinu a aktivitu androgenů. Mezi nejčastěji používané jsou zyproteronacetát a estrogeny. Jsou součástí různých antikoncepčních pilulek.

Cyproteronacetát blokuje vazbu androgenů na receptory. Estrogeny zvyšují hladinu SHBG proteinu, který váže androgeny. Hormony spojené s tímto proteinem se stávají neaktivní, což vede k poklesu jejich účinku na tělo.

Nicméně, jestliže onemocnění vedlo ke zničení vlasových folikulů, neinvazivní léčba plešatosti není účinná. K pokrytí holého místa může být nutná transplantace vlasů.

Léčba mužské plešatosti je nezbytná především z psychologických důvodů. Jen málo starších lidí se cítí atraktivní a ztráta vlasů zvýší pokles sebeúcty.

Účinná léčba androgenní alopecie u žen

Androgenní alopecie - vypadávání vlasů způsobené hormonální nerovnováhou. Zvýšená produkce mužských hormonů ženským tělem vede ke zvýšení telogenové fáze růstu.

Aktivní růst nových vlasů se zpomaluje a již existující vlasové šachty se stávají tenčími, křehčími a nudnějšími.

V počáteční fázi je onemocnění zcela účinně léčen. A to může pomoci vyřešit problém, budeme hovořit dále.

Obsah článku:

Lékařská terapie

Ukazuje se také příjem vitamínů, které aktivují vlasové folikuly. Pro dosažení maximálního účinku jsou léky kombinovány a tvoří individuální léčebný režim.

Hlava, Rogaine, Regaine

Všechny tři drogy jsou obchodní název přípravku Minoxidil. Jedná se o lokálně působící vazodilatant zaměřený na zlepšení krevního oběhu vlasových folikulů.

Hlavním účelem je stimulovat růst nových vlasů. Nabízí se v podobě lotionu pro aplikaci postižených oblastí pokožky hlavy.

Léčivo má jinou koncentraci účinné látky. Při léčbě androgenní alopecie u žen doporučujeme použít 2% a 5% lotion. Vyšší koncentrace mohou mít opačný účinek.

Lék neovlivňuje hormony ženy a vykazuje lokální dráždivý účinek. Při užívání léku ve vysokých dávkách může však účinná látka vstoupit do krve. Proto je nutné přísně dodržovat doporučené dávkování.

Minoxidil (Headway, Rogaine, Regaine) ukázal vysokou účinnost při léčení plešatosti. Takže první výsledky zaznamenaly ženy po dvou měsících pravidelného užívání dvakrát denně. Po šesti měsících - ročním užívání, se zaznamenává úplné zotavení.

Androkur

Antiandrogenní lék. Léčivou látkou je cyproteronacetát. Účinek léku je zaměřen na blokování účinku androgenů. Určeno pouze pro ženy v reprodukčním věku ve spojení s Diane-35.

Účinek dosažený při užívání drogy Androkur, reverzibilní. Proto trvání kurzu a schématu přijetí stanoví gynekolog-endokrinolog.

Minimální kurz - 4 měsíce. Podle pokynů k dosažení požadovaného terapeutického účinku začnou Diane-35 a Androkur začít první den menstruačního cyklu.

Od 16. dne je Androkur zrušen, zanechává pouze Diane-35. Po uplynutí posledních 21 pilulek antikoncepce se trvá týdenní přestávka, po níž léčba pokračuje podle plánu.

Přečtěte si zde o nejlepších vitamínů proti vypadávání vlasů.

Veroshpiron

Diuretikum s antihypertenzivním účinkem. Při pravidelném užívání denní dávky 200 mg se vyskytuje výrazný antiandrogenní účinek.

Pro léčbu androgenní plešatosti je předepisována ženám starším 30 let. Léčba je šest měsíců. Dloužitější příjem zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu.

Kvůli možnému vlivu na tvorbu plodu u mužů je užívání antikoncepčních prostředků pro prevenci možného těhotenství prokázáno v době léčby plešatosti.

Cimetidin

Lék patří k antihistaminiím. Používá se hlavně při léčbě žaludečních vředů a dalších onemocnění trávicího systému spojených se zvýšenou produkcí kyseliny chlorovodíkové.

Při léčbě androgenní alopecie u žen se osvědčila při užívání ve velkých dávkách po dobu 9-12 měsíců. Z vedlejších účinků - zvýšená produkce hormonu prolaktin, který může vést k rozvoji onemocnění mléčné žlázy.

Diane-35

Komplexní hormonální lék, který kombinuje antiandrogeny a estrogeny. Účinek léku při léčbě alopecie u žen je založen na blokování vlivu mužských pohlavních hormonů.

Z dlouhodobého hlediska to nejen pomůže zastavit proces vypadávání vlasů, ale také vám umožní obnovit ztracenou hlasitost.

Minimální průběh léčby přípravku Diane-35 je 3 měsíce, ale podle odpovědí pacientů bude trvat nejméně jeden rok. Dlouhodobé užívání léku významně zvyšuje riziko nežádoucích účinků a nežádoucích účinků.

Proto je vhodnost předepisování hormonální antikoncepce určena ošetřujícím lékařem a zvolená léčba je revidována každé 3 měsíce.

Yarin

Yarin patří také do třídy antiandrogenních perorálních kontraceptiv. Účinek léku je založen na blokování tvorby androgenů vaječníky a na snížení koncentrace mužských hormonů v krvi.

Jako každá jiná léčiva, která zabraňuje nechtěnému těhotenství, má mnoho kontraindikací a vedlejších účinků. Minimální trvání přijetí je 3 - 4 měsíce k vyhodnocení účinnosti. Léčba může pokračovat se souhlasem ošetřujícího lékaře.

Finasterid

Účinek léku je zaměřen na blokování produkce enzymů, které převádějí testosteron na dihydrotestosteron.

Finasterid vykazoval vysokou účinnost při delším užívání po dobu šesti měsíců nebo déle. Získaný efekt je však reverzibilní a se zrušením léku se stav vlasů v příštích měsících vrátí do původní formy.

Venkovní zařízení

Správná kosmetika pro vnější použití není neméně důležitá než léky.

Přehled nejoblíbenějších nástrojů:

  Regein Vzhledem k obsahu minoxidilu ve velké dávce má výrazný vazodilatační účinek. První výsledky mohou být zaznamenány nejdříve po 2 měsících pravidelného používání.

Maximální účinek je dosažen po roce použití. Od této chvíle můžete přejít na údržbu. Úplné zrušení finančních prostředků povede k novému aktivnímu plešatění.

 • Alerana. Účinná látka je stále stejná jako minoxidil. Účinek je dosažen za 6 měsíců - rok použití. Vyžaduje trvalé použití, protože zrušení opět vede ke ztrátě vlasů.
 • Generolon. Ve složení - minoxidil, propylenglykol, ethanol a voda. Efekt a trvanlivost účinku je podobný ostatním prostředkům minoxidilu.
 • Hormonální masti (dexamethason, prednisolon, fluocinalon, triamcinolon). Použití glukokortikosteroidů se doporučuje pro léčbu androgenní alopécie u mladých žen, které jsou předmětem počátečního stadia onemocnění.

  Minimální trvání kurzu je 4 týdny. Žádný z výše uvedených léků však nemůže poskytnout trvalý účinek. Současné používání hormonálních vnějších látek vede k rozvoji vážných patologií. Dithranol. Účinek krému je podobný imunomodulačnímu postupu. Látka způsobuje přetrvávající alergické reakce, v důsledku čehož dochází k probuzení vlasových folikulů.

  Krém nemá prokázanou účinnost při dlouhodobém užívání. Může však vyvolat nežádoucí kožní reakce.

 • ShampooMagicGlance. Profesní kosmetika pro zvýšení růstu vlasů. Výrobce slibuje výsledky +3 cm, ale podle hodnocení je dosažený účinek srovnatelný s obvyklým růstem vlasů.
 • LotionRenokinBooster.Sredstvo na bázi přírodních peptidových sloučenin.

  Poskytuje ochranu pokožky hlavy a vlasových folikulů, zastavuje další rozvoj alopecie a stimuluje růst nových vlasů. Největší efekt lze dosáhnout při použití celé řady, včetně šamponu, kondicionéru a lotionu. Chronostim. Produkt pro každodenní rytmus, navržený s ohledem na lidské biorytmy. Linka obsahuje nástroje pro denní a noční použití.

  "Den" je zodpovědný za potlačení enzymů, "Noc" - stimuluje práci folikulů a aktivuje růst vlasů. Léčba trvá nejméně 3 měsíce. Během tohoto období je nutné pravidelně konzultovat s tricholožkou.

 • Tricostimum Dvojfázové činidlo na bázi zinku, esenciálních olejů a komplexů vitamínů. Účinná při prevenci dalšího vypadávání vlasů. Jako prostředek obnovy ztracených pramenů nefunguje.
 • Fyzioterapie

  Fyzioterapie je jednou z důležitých složek komplexní léčby androgenní alopecie u žen.

  Zvažte nejoblíbenější metody:

   Botox injekce. Injekce botulotoxinu se považují za kosmetický postup pro potlačení mimických vrásek. Ve skutečnosti metoda neurotoxického účinku je také účinná při léčbě plešatosti.

  Zavedení botoxových injekcí pod kůži spolu s vitaminem mezokoktelylyami vám umožňuje posílit vlasový folikul a aktivovat růst nových vlasů.

  Účinnost metody při léčbě androgenetické alopecie zůstává pochybná. Někteří odborníci tvrdí, že dědičná plešatost při léčbě botoxovými injekcemi je nepraktická. Iontoforéza. Metoda zahrnuje zavedení léků a vitaminových přípravků pod vlivem nízkého napětí.

  To vám umožní zvýšit krevní oběh v problémových oblastech pokožky hlavy, stejně jako transportní živiny přímo do vlasových folikulů. To vše pomáhá posílit folikul a stimulovat růst nových vlasů. Léčba ozonem. Jedná se o zdravý postup, který posiluje lokální imunitu a v důsledku toho stimuluje vlasové folikuly.

  Ozonové injekce se provádějí subkutánně. U některých klinik může být nabízena varianta postupu bez podání injekce pomocí speciálního uzávěru. Plazmolifting. Postup je zavedení plazmy izolované z krve pacienta pod kůži pomocí odstředivky. Materiál se odebere přímo v den návštěvy.

  Celková doba trvání každého postupu je až půl hodiny. Celková léčba je 6 procedur s přestávkou 1-1,5 týdnů. Ale první výsledky jsou obvykle viditelné po druhé návštěvě.

  Pokud je to nutné, po měsíční přestávce může být léčba alopecie opakována. Navzdory dosaženému účinku se doporučuje provést podpůrné postupy pro zvedání plazmy každé 3-4 měsíce. Balení Terapeutické bahno má jedinečné chemické složení, které má příznivý účinek na pokožku hlavy a vlasových folikulů.

  Kromě toho se před nanesením kompozice zahřeje na teplotu 37 až 338 ° C, což dodatečně působí "probuzení" žárovek. Po nanesení blátivé masky musíte na hlavě nosit celofánový uzávěr a navíc zabalit ručníkem.

  Postup lze provádět jak v salonech, tak doma. Doba trvání kurzu je 12-18 procedur prováděných s přestávkou 2-3 dny. Pro další účinek se doporučuje kombinovat bahno s elektroforézou. Imunomodulace. Metoda je zaměřena na zlepšení lokální imunity tím, že uměle provokuje alergické kožní reakce.

  Za tímto účelem se Dipenzipron (chemický roztok) aplikuje na místa vypadávání vlasů, což způsobuje kožní hyperemii a vývoj dermatitidy. O týden později se postup opakuje a dávka roztoku se zvyšuje.

  První výsledky lze pozorovat již v 10-12 postupech. Metoda je traumatická a současně neúčinná, protože po přerušení léčby vypadnou vlasy znovuzískané.

  V tomto článku diskutujeme o ceně epilace s Alexandrite laser.

  Chirurgická intervence

  Chirurgický zákrok je v pozdějších stadiích jediným možným způsobem léčby androgenní alopecie. V takových situacích se část vlasových folikulů obvykle ztrácí. A protože se nebudu probudit, výsledek práce bude nulový.

  Chirurgická léčba je indikována v případech, kdy žádný z lékových a fyzioterapeutických metod nepomáhal k dosažení požadovaného účinku.

  Transplantace

  Transplantace vlasů z dárcovské oblasti se provádí několika způsoby. Jeden z nich řezá kožní náplasti společně s folikuly v "živé" oblasti, například ze zadní části hlavy.

  Druhou metodou transplantace vlasů je sběr folikulů z dárcovské oblasti a jejich implantace v plešatých oblastech.

  V obou případech bude účinnost operace záviset na další podpůrné léčbě. Bez normalizace hormonálního pozadí existuje vždy riziko opakovaného ubývání vlasových folikulů.

  Chirurgické snížení alopecie

  Podstata postupu - odstranění oblasti kůže, která prošla plešatostí. Zdravá část pokožky hlavy je ošetřena chirurgickými nitěmi a skrývá oblast bez vlasů.

  Stejně jako v případě transplantace je účinek dosažen okamžitě. Ale v dlouhodobém horizontu může arogenní alopécia pokračovat i bez hormonální léčby.

  Lidové recepty

  Neméně účinná při léčbě androgenní alopécie a metod tradiční medicíny. Zatímco hormony a vitamíny pracují zevnitř, čímž se eliminuje příčina plešatosti, masky pro stimulaci růstu vlasů přímo ovlivňují problémové oblasti kůže:

   Cibulovou šťávu a vodu smícháme ve stejném poměru. Na 10 cástech roztoku cibule si vezměte 1 díl tinktury červeného pepře.

  Rozdělit dokončenou masku v oblasti kořenů a nechat 20-30 minut. Pokud máte pocit silného pocitu pálení, je povoleno zkrácení doby expozice. V tomto případě pro další postup zvětšete množství vody. Smíchejte ve stejném množství tinktury z červeného pepře, ricinového oleje a obvyklého balzám pro péči o vlasy.

  Rozdělte vlasy na prameny až do tloušťky 2 cm a pečlivě ošetřete kořenovou zónu. Zakryjte si hlavu celofánem a ručníkem. Doba expozice je 30 minut. Předehřejte 50 g květinového medu ve vodě. Rozpusťte v něm 50 g mořské soli a dobře protřepte.

  Použijte masku na kořeny a podržte ji půl hodiny. Opláchněte teplou vodou. Namísto medu můžete použít olivový olej, ale složení není šlehané.

 • Směs soli a medu podle předchozí receptury. Před aplikací přidejte do masky 1 polévková lžíce. l koňak. Po rozložení kompozice přes kořeny obalte hlavu celofánem a ručníkem. Doba nárazu - až půl hodiny.
 • Roztaví se 50 g kokosového oleje a přidá se k němu 4 kapky černého kmínového oleje. Směs olejů musí být vtírána do pokožky hlavy, a to po dobu 30-40 minut.

  Ale před aplikací masky je nutné kůži připravit ošetřením vodním roztokem s červeným pepřem (tinktury a vody v poměru 1:10).

  Prevence

  1. Správná péče o vlasy. Mezi nimi - pečlivý výběr produktů, použití vysoce kvalitní kosmetiky na vlasy, mytí hlavy na teplotě nepřesahující 38 0.
  2. Nepoužívejte vysoušeč vlasů a další zařízení pro úpravu horkých částí.
  3. Vyvážená výživa. Zvýšení stravy bílkovinných potravin, stejně jako čerstvé zeleniny a ovoce namísto mastných a nezdravých potravin.
  4. Včasné ošetření lékaře při prvních známkách aktivní ztráty vlasů.

  Ve videu specialista podrobně popisuje účinnost komplexní léčby androgenetické alopecie.

  Recenze

  Narazili jste na androgenní alopecii? Jaké léčby jste použili? Nechte své komentáře o osvědčených postupech v komentářích.

  Androgenní alopécia u žen

  Androgenní alopecie u žen - ztráta vlasů způsobená hormonálními poruchami. V tomto případě se rovnováha posune ke zvýšení počtu mužských hormonů. Takový jev může nastat v každém věku.

  Vývojový proces

  Nemoc, která má hormonální základ, prochází několika stadii vývoje. U žen postupuje takto:

  • v oblasti čela a podél růstové linie se prameny stávají vzácnějšími, což je viditelné pouhým okem;
  • plešatost se rozkládá na parietální oblast. V oblastech blížících se k čele jsou tvořeny viditelné plešatiny;
  • dochází k aktivní ztrátě pramenů na velké ploše - od parietální zóny až po týl;
  • vzniká velká oblast, na níž jsou vlasy zcela chybějící. Plešivé místo začíná u vlasové linie a rozkládá se do okcipitální oblasti.

  Plešatění může pokračovat několik let.

  Navrhovaná klasifikace je relevantní, jestliže žena netrpí patologií endokrinního systému. Pokud jsou přítomny nemoci této povahy, pak se patologický proces rozvíjí mnohem rychleji a je charakterizován ztrátou velkého množství vlasů v krátkém čase.

  Důvody odmítnutí

  Alopecie u žen je spojena se zvýšenou hladinou androgenů v krvi. To může vyplývat z poruch ve fungování vnitřních orgánů. Mezi rizikové faktory patří:

  • užívání léků obsahujících hormony;
  • období těhotenství a laktace, které se vyznačují rozsáhlými hormonálními změnami v těle;
  • patologie endokrinního systému;
  • onemocnění gastrointestinálního traktu;
  • období menopauzy, během níž počet syntetizovaných ženských pohlavních hormonů klesá;
  • zánět kůže hlavy;
  • chronický stres;
  • akutní nedostatek vitamínů a živin v těle;
  • zneužívání tuků a sacharidů.

  Časté používání agresivních barviv pro vlasy, stejně jako perm, zvyšují riziko vzniku androgenní alopecie, pokud žena trpí endokrinními poruchami.

  Proces manifestace

  Hlavním příznakem androgenní alopécie je plešatost mužského typu: nejprve se vlasy v oblasti koruny a čela odtáhnou a pak se rozprostírají na část centrální části.

  Alopecie u žen spojená s nárůstem obsahu androgenů, projevující se následujícími příznaky:

  • křehkost, zvýšená křehkost vlasů;
  • matné barevné prameny;
  • lupy;
  • rychlá salinizace pokožky a vlasů;
  • retardace růstu;
  • suché skalp.

  Kromě toho existují příznaky, které přímo naznačují hormonální nerovnováhu v těle: růst tvrdých tmavých vlasů na obličeji, menstruační potíže, až po vymizení menstruace, vyrážky a akné na pokožce hlavy.

  Je androgenní alopecie léčena u žen?

  Androgenní alopécia je léčitelná, ale je důležité zahájit léčbu včas: pokud proces ztráty vlasů na hormonální půdě pokračuje 2-3 roky, pak není možné obnovit plný růst kudrlin.

  Zpočátku je onemocnění léčitelná, a proto při prvních známkách vypadávání vlasů mužských vzorků u žen je důležité okamžitě kontaktovat odborníka - dermatologa, trichologa, gynekologa.

  Diagnóza nemoci

  Pro správnou diagnózu je pacientovi předepsána následující metoda:

  • krevní testy na hladinu pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy v něm obsažených;
  • biochemický krevní test;
  • mikroskopie vlasových folikulů;
  • foto trichogram.

  Po objasnění diagnózy a hodnocení stupně vývoje patologického procesu určuje odborník průběh léčby.

  Mezoterapie hlavy jako způsob léčby alopecie

  Jedním ze způsobů léčby androgenní alopecie u žen je mezoterapie. Tento postup zahrnuje zavedení účinných látek do horních vrstev pokožky hlavy. Obvykle se tato metoda používá, pokud jiné metody nepomohly při řešení problému.

  S pomocí injekcí se pod kůží injektují mikroelementy a vitamíny, které vyživují vlasové folikuly, aminokyseliny, výtažky léčivých bylin a rostlin.

  V případě androgenní alopécie je předepsáno ruční štěpení: v tomto případě se injekce podávají v oblastech plešatosti. Tato metoda je méně bolestivá než zavedení řešení hardwarovou metodou a je charakterizována také vyšší přesností.

  Pro mužskou plešatost jsou ženám předepsány asi 12 mesoterapeutických postupů. Konají se jednou týdně.

  Konzervativní léčba

  Léčba drog u žen je zaměřena na odstranění příčiny onemocnění, to znamená, že zajišťuje činnost zvenčí. Nejčastěji se stabilizuje hormonální pozadí předepsaných léků s antiandrogenními účinky.

  Ženy, které se potýkají s problémem plešatosti mužského typu, doporučují užívat léky, jako je Androkur, společně s Dianou-35 a Yarinem.

  Kromě hormonálních léků se doporučují diuretika, které umožňují dosáhnout antiandrogenního účinku (Veroshpiron), komplexů s obsahem zinku (Vitalong), vitamínu B6.

  Pro místní použití přípravků, které stimulují růst vlasů. Jsou to přírodní lotion (Tricostim), séra a roztoky (Minoxidil).

  Lidové prostředky

  Chcete-li bojovat proti plešatosti způsobené hormonálními poruchami, můžete použít oblíbené recepty. Používají se pouze jako součást komplexní terapie.

  Masáž pro růst vlasů

  Mezi efektivní patří:

  1. Tinktura na horkém pepři. Chcete-li připravit, musíte si vzít 3 lusky hořké pepře, nalijte 500 ml vodky a vylupujte po dobu 5 dnů. Poté musí být kapalina filtrována. Hotový výrobek musí být třepán do problémových oblastí a ponechat 15-30 minut k účinnému působení.
  2. Skalpová masáž s mořskou solí. Nejprve musíte trochu navlhčit pokožku hlavy vodou, pak trochu sůl a jemně ji protřít do kořenů, dokud se granule nerozpustí. Omyjte zbytky soli;
  3. Maska cibule. Chcete-li připravit kompozici, měli byste jemně nakrájet cibuli střední velikosti, naklonit výslednou hmotu přes gázu. Výsledná šťáva se aplikuje na pokožku hlavy, která ji otírá jemnými kruhovými pohyby. Nechte masku na dobu delší než 30 minut.

  Před použitím nějakého lidového léku je třeba se poradit s tricholožkou.

  Povolené a zakázané produkty

  Při léčbě androgenní alopecie u žen je důležitá strava. Pro urychlení procesu hojení je nutné vyloučit:

  • uzené maso;
  • smažené a mastné potraviny;
  • koření, koření;
  • sýtené a alkoholické nápoje.

  Doporučujeme konzumovat potraviny s obsahem bílkovin (ryby, maso, vejce), čerstvou a zpracovanou zeleninou a ovocem, mlékem a mléčnými výrobky.

  Šampony používané při alopecii

  Výrobky pro péči o vlasy musí být vysoké kvality. Pro vypadávání vlasů byste měli používat tyto šampony:

  1. Kouzelný pohled. Jedná se o profesionální nástroj, který aktivuje růst vlasů;
  2. Bioxin. Tento šampon má rostlinnou základnu a stimuluje proces obnovy a růstu pramenů;
  3. Seborin. Nástroj nejen eliminuje příznaky alopecie, ale také zabraňuje jeho vývoji.

  Prevence

  Aby se zabránilo vzniku androgenní alopecie u žen, je nutné:

  • být pravidelně pozorován odborníkem v obdobích spojených s hormonálními fluktuacemi: během těhotenství, menopauzy;
  • užívejte léky s obsahem hormonů pouze na lékařský předpis av indikovaných dávkách;
  • vyhnout se stresovým podmínkám;
  • dodržovat zásady vyvážené stravy;
  • včasné léčbě stávajících nemocí, aby se zabránilo jejich přechodu do chronické fáze.

  Zpětná vazba na léčbu

  Elena, 29 let:

  "Během těhotenství začaly vlasy vypadávat. Krátce po porodu jsem objevila malé centrum plešatiny na zadní straně hlavy a okamžitě jsem se obrátila na trichologa. Doporučil mi, abych získal další rady od gynekologa. Bylo mi doporučeno vzít vitamín PP a komplex s zinkem, stejně jako vyloučení ze stravy škodlivých produktů. To jsou poměrně neškodné metody, protože při kojení s příjmem léků byste měli být opatrní. Její stav se mírně zlepšil kvůli vitamínům, její vlasy přestaly klesat. "

  Androgenní alopécia u žen

  Androgenní alopecie u žen jsou ztráta vlasů mužského typu (plešatost). U mužů je tato forma alopecie mnohem častější, avšak v posledních letech trichologové s naprostým zděšením poznamenali, že se počet žen, kterým tato patologie stane, roste. Mělo by být zřejmé, že ztenčení vlasů v důsledku sezónních faktorů nebo nedostatku vitaminů je reverzibilní proces, zatímco alopecie jsou závažným onemocněním vedoucím k trvalému vypadávání vlasů.

  Ztráta vlasů je vážný kosmetický problém, který vyžaduje zvláštní přístup a včasnou léčbu, protože plešatost žen vede k vážným psychologickým problémům a způsobuje nízké sebevědomí. Jak rozpoznat úzkostné příznaky v čase, kdy hledat lékařskou pomoc a jaké metody k léčbě alopecie? Chcete-li odpovědět na tyto otázky, musíte přesně vědět příčiny plešatosti.

  Důvody

  Pojďme nazvat hlavní příčiny androgenní alopecie u žen:

  • Dědičná predispozice Onemocnění může být dědičně zděděno od matky, proto je vhodné zahájit profylaktickou léčbu dlouho předtím, než se objeví první varovné příznaky.
  • Hormonální poruchy spojené s nadbytkem mužského pohlavního hormonu - dihydrosteron. Čím více je v těle ženy, tím větší je riziko trvalého vypadávání vlasů.
  • Gestační období V této době v těle ženy zuřící "hormonální bouře", což může vést k těžké vypadávání vlasů. Ve většině případů je hormonální stav obnoven po porodu, ale někdy užívání léků pomáhá předcházet ztrátě vlasů.

  Navíc odborníci identifikují řadu provokujících faktorů, které přispívají k zahájení a dalšímu rozvoji patologického procesu. Tyto důvody jsou:

  • Endokrinní onemocnění;
  • Patologie vnitřních orgánů (játra, pankreas, gastrointestinální trakt);
  • Chronické stresové stavy a související poruchy autonomního a neuropsychiatrického systému;
  • Zánětlivé onemocnění pokožky hlavy;
  • Dlouhodobé užívání určitých léků (antibiotika, hormony, perorální antikoncepce, antidepresiva);
  • Avitaminóza.

  Pevná strava a nevyvážená výživa mohou vést k rozvoji alopecie u žen, protože vedou k nedostatku důležitých živin, minerálů a vitaminů nezbytných pro normální růst vlasů. Další častou příčinou je nevhodná péče.

  Nevratná ztráta vlasů může způsobit pravidelné tepelné účinky (při sušení s vysoušečem vlasů, styling s horkými kleštěmi), chemické perm, barvení agresivními a nekvalitními barvivy.

  Vlastnosti onemocnění: hlavní příznaky

  Hlavním rysem tohoto zákeřného onemocnění je, že androgenická alopecia začíná nepostřehnutelně. A většina žen nedává okamžitě pozor na ztenčení vlasů, spojuje tyto projevy se sezónními faktory nebo nedostatečnou péčí.

  Proces ředění a vypadávání vlasů probíhá postupně a může trvat poměrně dlouho - od několika měsíců až několik let. Které poplachové zvony musí věnovat pozornost tomu, abych nezmeškal okamžik a čas hledat odbornou pomoc?

  • Postupně dochází ke ztenčení a zkrácení vlasů;
  • V centrální části a na spáncích dochází ke ztenčení vlasů;
  • Skalp se nadměrně vyschne, objeví se lupy;
  • Vlasy jsou matné, křehké, ztrácejí vitalitu;
  • Vzhledem k tomu, že se patologie stále rozvíjí, zmizí lupy a vyvine seboreu (tuku, suchou nebo smíšenou). Vlasy současně vypadají mastné a neomylné;
  • Struktura vlasové šachty se postupně mění a plnohodnotné prameny jsou nahrazeny krátkými a tenkými chlupovými vlasy.

  Jak postupuje patologický proces, žena si všimne, že na hlavě je méně a méně vlasů, jakýsi "věnec", pod nímž se pokožka objevuje. Poslední fází onemocnění je úplná plešatost v parietální oblasti. V mnoha případech jsou projevy alopecie doprovázeny růstem nežádoucích vlasů na obličeji a těle se ztrátou řas a obočí.

  Je nutné konzultovat lékaře - dermatologa a trichologa, když se objeví první rušivé příznaky. Zvláště pokud přetrvává problém ztráty vlasů navzdory aktivnímu použití vitamínové terapie, masti na zpevnění, balzámů a dalších kosmetických přípravků. Při včasné léčbě lékaře je úspěšná léčba alopécie, je důležité včas provést správnou diagnózu a najít vhodný léčebný režim.

  Diagnostika

  Stanovení androgenní alopécie u žen může být založeno pouze na výsledcích komplexního průzkumu. Lékař předepíše řadu diagnostických postupů:

  1. Studie zaměřené na objasnění stavu imunity;
  2. Analýza hormonálních hladin;
  3. Kontrola funkce štítné žlázy;
  4. Identifikace nedostatku nezbytných vitaminů a minerálů;
  5. Zvláštní studie vlasového fototrichogramu. V průběhu tohoto diagnostického postupu se zjistí, kolik vlasů je obsaženo na 1 metr čtvereční. viz skalp.
  6. Mikroskopie je metoda pro stanovení přítomnosti dystrofických vlasů.

  Na základě provedených testů určí odborník pouze správnou taktiku léčby a individuálně zvolí potřebnou kombinaci léčiv, která bude ve vašem případě nejúčinnější.

  Bohužel je nutné léčit androgenní alopecii a udržovat normální stav vlasů po celý zbytek svého života. Většina léků na léčbu alopecie není levná, takže přesnost diagnózy a správně zvolený léčebný režim jsou tak důležité, protože na ní bude záviset nejen vzhled vašich vlasů, ale i stav rozpočtu.

  Způsoby léčby

  Léčba androgenní alopecie u žen začíná po dokončení úplného vyšetření a identifikace hlavní příčiny provokující ztrátu vlasů. Komplexní léčba onemocnění zahrnuje použití specifických léků, metody alternativní medicíny a fyzioterapeutické léčby zaměřené na stimulaci růstu vlasů.

  V závažných případech, kdy nepřetržitá léčba nefunguje a alopecie pokračují v pokroku, jedinou radikální metodou léčby je chirurgický transplantát (transplantace) vlasů.

  Taktika léčby onemocnění bude do značné míry záviset na stupni poškození a počtu ztracených vlasů. Pokud je ztráta vlasů menší než 50%, bude optimální následující léčebný režim:

  • Užívání kortikosteroidů externě a intrakutánně;
  • Lokální léčení lézí speciálními látkami (gely, masti) obsahujícími retin A;
  • Příjem imunomodulátorů a léčiv obsahujících zinek;
  • Vitaminová terapie, která zahrnuje užívání vitaminových komplexů. Musí obsahovat vitaminy skupiny B;
  • V některých případech je indikováno použití lokálních léků pro léčbu psoriázy.

  V případech, kdy je ztráta vlasů vyšší než 50%, je režim léčby následující:

  • Vymezení hormonálních kortikosteroidních léků externě a intrakutánně;
  • Použití antialergických masti;
  • Fyzioterapeutické procedury (fonoforéza, fototerapie, ozonová terapie, darsonvalizace, mezoterapie vlasů);
  • Laserová léčba;
  • Přijetí imunosupresiv, které potlačují autoimunitní procesy;
  • Přijetí hormonálních látek, které snižují tvorbu mužských hormonů.

  Léčba onemocnění je založená na použití účinných léků, které stimulují růst vlasů. Lékař může předepsat následující léky:

  1. Přípravky na bázi účinné látky - Minoxidil (Headway, Rogaine, Regaine). Přesný mechanismus účinku těchto činidel není zcela jasný, ale bylo klinicky prokázáno, že minoxidil může prodloužit fázi růstu vlasů a má přímý účinek na vlasové folikuly, posiluje je a brání dalšímu ztenčení vlasů. Přípravky obsahující minoxidil se uvolňují jako lotion nebo pěna, ošetřují postižené oblasti dvakrát denně (ráno a večer). V počátečních fázích léčby mohou pacienti zaznamenat zvýšené ztráty vlasů, ale po 2-3 měsících pravidelného užívání léků se tento proces zastavuje a zdravé vlasy začínají růst v oblastech plešatosti. Konečný výsledek léčby podobnými prostředky se odhaduje nejdříve za rok. Trvalý pozitivní účinek je pozorován v případech, kdy léčba začíná v raných stadiích alopecie.
  2. Finasterid. Účinek léčiva je založen na potlačení enzymu 5-alfa reduktázy, který přispívá k vývoji mužského hormonu dihydrosteronu v ženském těle.
  3. Použijte inovativní nástroje, doplněné jedinečnými terapeutickými přísadami. Jedná se o přípravky Minomax (na bázi biotinu), Dualgen (s kyselinou azelajovou) a topické finasteridy.

  Navíc léky obsahující zinek a vitamin B6 mají blokující účinek na androgeny, proto jsou aktivně zahrnuty do komplexní léčby alopecie. Některé antikoncepční prostředky, například Diane-35, mají podobný účinek.

  Jako prostředek pro externí léčbu androgenní alopecie u žen může lékař doporučit tření alkoholických tinktur nebo přípravků s extrakty z červeného pepře a naftalanového oleje. Takové postupy dráždí pokožku hlavy, zvyšují krevní oběh, zlepšují tkáňový metabolismus a poskytují živiny a kyslík vlasovým folikulům. Pomáhá je posilovat a zpomaluje vypadávání vlasů.

  Kosmetické a fyzioterapeutické postupy jsou specifické metody léčby. Jedná se o zasedání vakuové a ruční masáže, galvanické odlupování hlavy, iontoforéza, mikroturní terapie, různé lékařské masky.

  V těžkých případech, s neúčinností konzervativní terapie, se žena nabízí jako radikální opatření transplantace (vlastní transplantace vlasů) nebo implantace umělých pramenů.

  Lidové prostředky

  Doma, kromě hlavních způsobů léčby androgenní alopécie u žen, lze použít osvědčené lidové prostředky. Postupy by měly být koordinovány s lékařem, což pomůže předejít nežádoucím komplikacím.

  1. Bylinný olej pro masáž. Masáž hlavy podporuje krevní oběh a posiluje vlasy, jeho léčebný účinek opakovaně zvyšuje obsah oleje na základě léčivých bylin. Pro přípravu masážního oleje můžete použít třezalku, šňůru, šalvěj nebo heřmánku. Rostlinné suroviny ležel v nádobě a nalijte olivový olej, měl by úplně pokrýt trávu. Skleněná nádoba se umístí na tmavé, teplé místo po dobu tří týdnů, pak se olej filtrová a použije na masáž hlavy.
  2. Maska od matky a nevlastní matky. Pro tento postup budete potřebovat stejné množství (po 50 g) listů matky a nevlastní matky, kopřivy a lopuchu. Rostlinné materiály jsou důkladně rozdrceny, naplněny vodou a odpařeny ve vodní lázni. Pak se rostlinná směs ochladí a v horké podobě se na hlavě aplikuje oteplovací čepička. Maska se ponechá půl hodiny, pak se vypláchne bez použití šamponu. Tento postup pomůže posílit vlasové kořeny a poskytnout jim potřebnou výživu a vitamíny.
  3. Tinktura pepře. Doma si můžete vyrobit vlastní tinkturu z červeného pepře a použít ji pro tření na pokožku hlavy. Postup bude mít tonizační efekt a zlepší výživu kořenů vlasů. Pro přípravu tinktury se rozdrtí 4 lusky hořké červené papriky a 0,5 litru vodky se nalije. Láhev s léčivým obsahem je umístěna po dobu 3 dnů na tmavém suchém místě, po kterém může být tinktura použita k určenému účelu. Hořící kompozice se třese do lebky v pokožce hlavy, inkubuje se 5 až 10 minut a pak se vypláchne.

  Výhody jsou infuze a odvar z léčivých bylin, jako je verbena, jetel, chmel. Mohou být použity pro externí léčbu a mohou být užívány uvnitř. Tyto produkty obsahují rostlinné fytoestrogeny, které nahrazují ženské hormony a potlačují tvorbu androgenů.

  Podívejte se na video: vypadávání vlasů u žen: rysy, příčiny, léčba

  Podívejte se na video: Androgenní alopecie: endokrinolog odpovídá na vaše otázky

  Recenzí o léčbě androgenní alopécie u žen naznačují, že se s tímto problémem dokážete vyrovnat, stačí, abyste byli trpěliví a přesně dodržovali všechna lékařská doporučení. Odborníci doporučují, aby pečlivě sledovali stav vlasů a pokožku hlavy a se zdánlivými příznaky neprodělali léčbu lékaři.

  Hodnocení léčby androgenní alopécie u žen

  Recenze č.1

  Během posledních šesti měsíců se vlasy značně ztenčily, zvláště v oblasti dělení. Domácí masky, balzámy a šampony nepomohly. Vlasy se staly tenké, nudné a křehké. Na recepci tricholog určil androgenní alopecii a předepsal léčbu.

  Napsali mi řadu léků pro orální podávání a léčbu pokožky hlavy. Nyní se mi zachází, některé zlepšení jsou patrné, vlasy jsou méně spadlé a jejich vzhled se zlepšil. Léčba je dlouhá, doktor řekl, že konečný výsledek bude patrný až po roce, ale jsem připraven na cokoli, jen abych zachránil vlasy.

  Zkontrolujte číslo 2

  Už dva roky jsem léčila alopecii. Uvědomila si si to pozdě, nevenovala pozornost ztrátě vlasů, vzhledem k tomu, že jde o dočasný fenomén a nedostatek vitamínů je na vině.

  Jako výsledek, vlasy byly velmi tenké, a kůže byla již průsvitná v horní části hlavy. Teď už užívám léky, zpracovávám hlavu mastí a lékařskými lotiony a provádím fyzioterapeutické procedury. Doufám, že problém lze vyřešit, jsou již viditelné zlepšení.

  Zkontrolujte číslo 3

  Byla jsem diagnostikována onemocnění androgenní alopecie, léčela jsem už šest měsíců, ale není tam žádný konkrétní výsledek. Zkoušel jsem spoustu drahých léků, léčil jsem s externími agenty a vevnitř jsem dostal lék a vlasy mi stále vypadly.

  Můj psychologický stav je strašný, měl jsem na hlavě holé místo a nervózní poruchy. Nevím, co jiného mám vzít, léčba drogami mi nepomůže, jediná cesta ven je transplantace vlasů. Ale je to velmi drahé a nedává 100% záruku.

 • Pro Více Informací O Suché Vlasy