logo

Pediculóza: komplexní léčba a prevence vší u dětí

První září je nejen počátkem školního roku, ale také časem pravidelných inspekcí dětí na přítomnost vší. Pokud je alespoň jedno dítě infikováno těmito ektoparazity v blízké dětské skupině, pak se všechny děti nebo teenageři brzy začnou svědit. Pediculóza je samozřejmě extrémně nepříjemná, ale není důvod k panice a vzrušení. Zbavte se krve sání hmyzu pomůže moderní farmakologické léky, současně ničí nits a dospělé. Všichni u dětí zmizí po dvojitě léčených lécích proti pedikulóze.

Když zastrčíte vlasy na obyčejnou stolní lampu, vši a nití mihnou lehce.

Odkud pocházejí vši

Životní cyklus vší je něco přes tři týdny. Ale v tak krátké době má žena čas položit asi sto vajec. Mladý hmyz se z nich vylíhne, který je již za týden schopen aktivně se množit. Proto je nemožné si u dítěte všimnout ektoparazitů - každý den dítě bude svědčí stále intenzivněji. Neexistují žádní rodiče, kteří by se nezabývali otázkou, kde se vši objevují u dětí. Odpověď je důležitá nejen při léčbě pedikulózy, ale také při prevenci reinfekce.

To je zajímavé: Až dosud existuje názor, že hmyz napadá silné emocionální zážitky nebo vzácné mytí vlasů. Toto prohlášení nemá žádný vědecký základ, je nepravdivé.


Hmyz může být na vlasy dětí pouze jedním způsobem - plazit se z hlavy jiné osoby. Infekce je možná, pokud používáte společný hřeben, vlasy, elastické pásy. Děti, zejména dívky, si mohou vyměňovat klobouky, panamu, šály pro kování, které také způsobují vývoj vši. Nejvíce vzácná domácí metoda přenosu hmyzu z člověka na člověka je na veřejných místech:

Typický obrázek pro zahradu nebo školní třídu - jedno dítě ukazuje novou hračku nebo gadget a děti se na ní přeplněly. Během kontaktu hlav s infekcí dochází k infekci. Pokud jsou vąechny vąechny vąechny vąechny vąechny vąechny příčiny, neměli by se důvody hledat při nedodržování pravidel osobní hygieny. Až dosud maminky a taťky, když zjistí parazitický hmyz, mají pocit hanby a radši o tom neinformují ošetřovatele či třídního učitele. Předpokládá se, že vši infikují pouze děti žijící v marginálních rodinách, v nichž je rodičovská kontrola depresivně nízká. Lékaři vysvětlují, že se hmyz cítí skvěle za všech okolností:

 • na čistých vlasech je snadné fixovat vejce (nits) a je mnohem pohodlnější propíchnout vypranou pokožku proboscisem pro extrakci čerstvé krve;
 • špinavé a zamotané vlasy jsou ideálním prostředím pro aktivní reprodukci, protože se v nich můžete skrýt a maskovat kožní svrbení z uhryznutí pod příznaky seborrhy.

Nejtěžší věc pro rodiče dívek. Za prvé, vousy se snadno drží na dlouhých vlasech. Za druhé, chlapec může prostě oholit hlavu a dokončit léčbu.

Jak se projevuje pedikulóza

Podezření na pedikulózu u dítěte, nezkušené rodiče po dlouhou dobu hledají známky hmyzu na hlavu dítěte. Kontaktování zdravotnického zařízení by pomohlo rychle diagnostikovat nemoc a podniknout kroky k jeho odstranění. Kancelář dermatologa je vybavena speciálními žárovkami, které vydávají fluorescenční světlo. Když ukazujete přístroj na vlasy, dospělí a larvy se změní na modrou. Dokonce ani doma není těžké odhalit hmyz sání krve z důkladné studie vlasů. Zde jsou hlavní náznaky vši u dítěte:

 • při kousání přes kůži hmyz vytváří sliny, které jsou toxické pro lidské tělo, což zabraňuje srážení krve. Pod jeho vlivem se vyskytuje závažné svědění - jeden z výrazných symptomů vší hlavě;
 • po produktech životně důležité činnosti vší na kůži, erytémy, váčky, papule se rychle tvoří. Vypadají jako malé červené otoky a někdy jsou zobrazeny modravými modrými skvrnami;
 • když viděné prameny mohou být skryty jako mastné lupy. Pokus o odstranění bělicích šupin od vlasů však nepovede k dosažení požadovaného výsledku. Nit je pevně spojen se speciální látkou, kterou produkuje hmyz;
 • pokud se podíváte na vlasy po dlouhou dobu, můžete zachytit pohyb vši na pokožce hlavy. Neustále hledají neporušené oblasti pro nasycení krve. Dospělí jsou nažloutlé-hnědé barvy a když se na ně vznášíte, může obyčejná stolní lampa mírně svítit.

Pokud se vám podařilo odstranit živé nitky z vlasů, pak když se stlačíte mezi nehty, vytváří ostré charakteristické praskání. Mrtvé vejce nebudou "klepat" a jejich detekce nepřímo indikuje spuštěnou pedikulózu.

Známkou nákazlivé patologie je i pokožka pokožky hlavy. Jejich edém a silné zarudnutí sousedních oblastí signalizují bakteriální infekci, která se spojila (stafylokoková, streptokoková), což vyžaduje naléhavou další léčbu.

Upozornění: Pokud není léčba pedikulózou provedena nebo nepřináší pozitivní výsledek, pak po krátkém čase erytém a papule budou mít formu chronické dermatitidy.

Mnoho rodičů v bohatých rodinách jednoduše nemůže uvěřit, že jejich dítě má vši. Proto, když dítě stěžuje na závažné svědění, opláchne si hlavu znovu, což usnadňuje hmyzu provádět všechny životně důležité procesy. To vede ke ztrátě chuti dítěte, nervovým poruchám, problémům se spánkem. Pedikulóza je zpravidla diagnostikována během pravidelných vyšetření zdravotnickým personálem v dětských zařízeních.

Léčba

Lékárníci a lékárníci v lékárnách často slyší stížnosti zákazníků ohledně neúčinnosti léčby pedikulózy nejmodernějšími a dražšími léky. Samozřejmě existuje malá šance, že tento konkrétní nástroj nebude vykazovat terapeutickou aktivitu, ale je minimální. Obvykle rodiče zanedbávají číst připojenou k balení s anotací s rozstřikem nebo roztokem. Po zpracování vlasů jednou, a pak při kontrole bez nalezení živého hmyzu, považují problém vyřešen. Není divu, že po pár týdnech dítě začne znovu hřebenat hlavu.

Doporučení: žádný nástroj protivopedikuleznuyu není schopen zničit všechny vší a jejich vejce po jedné aplikaci. Za týden se objeví mladý hmyz z živých nití, což vyvolá nové kolo negativních příznaků infekce.


Použití léku může být v důsledku reinfekce neúčinné následujícím způsobem:

 • bez uvedení vedení dětské instituce na vědomí zjištěných vší rodičů hrozí riziko, že odeslané dítě bude odesláno do mateřské školy nebo školy. Je možné, že další děti jsou stále infikovány;
 • Maminky a tatíčky rádi hrají s dětmi, políbí a obejmu je. Při blízkém kontaktu existuje vysoká pravděpodobnost vzniku rodičovské pedikulózy. Mohou znovu infikovat zdravé dítě.

Ve snaze zastavit šíření krve nemocného hmyzu v rodinném kruhu se často provádí léčba preparátů peticulózy zvířat. Tato metoda prevence způsobí pouze alergickou reakci u kočky nebo psa, neboť vši na živých zvířatech nežijí.

Lidové prostředky

Často jsou rodiče v rozpacích kontaktovat lékárnu s choulostivým problémem, jak se domnívají, že lidové léky jsou používány k léčbě pedikulózy. Na internetu najdete různé způsoby léčby vší vůle u dětí. Využívá se éterické oleje, cibule odlupování a dokonce i brusinkový džus. Není divu, že taková "terapie" trvá velmi dlouho a končí návštěvou lékárny nebo nemocnice. Mezi nejčastější metody léčby lidmi patří následující:

 • Kerosene. To je těžké uvěřit, ale tato metoda osvobození se stále používá. V nejlepším případě má terapeutický účinek, i když společně s hmyzem sejícím krví se dítě zbaví většiny vlasů v důsledku celkového poškození žárovek. V nejhorším případě lékaři diagnostikují závažné popáleniny kože, akutní alergickou reakci nebo celkovou intoxikaci těla dítěte s jedovatými kerosenovými sloučeninami;
 • Ocet. Tabulkový ocet je populární léčbou pedikulózy, ale je neúčinný. Pozitivní výsledek je možné dosáhnout pouze kombinací oplachovacích vlasů se zředěným octovým olejem a častým česnutím nití a živého hmyzu. Mrtví dospělí nejsou přítomni kvůli neschopnosti potravinového produktu zabít vši.

Radikální lidové metody, jak se zbavit hmyzu, také zahrnují použití barviv na vlasy s agresivními chemickými sloučeninami nebo akordy, žehličky, vyhřívané vlasové válečky. Takové techniky vyžadují spoustu času, úsilí a zdraví jak od dětí, tak od rodičů.

Mechanické metody

Co dělat, když se všichni objevují u dítěte - co nejčastěji kartáčujte vlasy. Správné provádění tohoto postupu 1-2 krát denně přináší velmi dobré výsledky. Véčka vejce kombinuje s vlasy lepkavou a velmi odolnou látkou, která jim brání v oddělování. Před česáním vši a nití důkladně opláchněte zámky libovolným kyselým roztokem. V tomto případě bude užitečná brusinková šťáva a slabé (1-2%) ředění jablečného nebo stolního octa. Po opláchnutí lze postup zahájit za 15-20 minut. Během této doby bude docházet k změkčování a částečnému rozpouštění adhezivního prostředku, který drží nitě společně s vlasy. Jak kombinovat vši:

 • pod vlasy by se měla rozložit lehká tkanina nebo tlusté listy bílého papíru;
 • pro česání potřebujete použít speciální hřeben, který se prodává v lékárně nebo obchodě s hygienickými potřebami;
 • česání musí začít od kořene, postupně se přemísťovat ke špičkám;
 • hřeben musí být neustále opláchnut, aby se zbavil nití nahromaděných mezi zuby a živými všemi.

Papír nebo hadřík s hmyzem by měl být složen a popálen, pokud je to možné. Bez ohledu na to, jak pečlivě dochází k česání, existuje vysoká pravděpodobnost, že na vlasy dojde k výskytu opakovaných infekcí. Nejlepším výsledkem je manuální odběr vzorků hmyzu a vajec, následovaný ničením. Mohou být rozdrceny mezi nehty nebo spuštěny do nádoby s vodou. Tento postup trvá hodně času, takže dítě by mělo být rozptýlené tím, že čte nebo se dívá na oblíbené karikatury.

Chcete-li začít odstranění nits by mělo být s chrámy a krk. Na tomto místě je tenká a jemná kůže, která se snadno skrývá všemi všemi. Při pečlivém vyšetření každé vlasy je třeba pečlivě oddělit vajíčko a opatrně je posunout. Tímto způsobem se zkoumá celá hlava dítěte.

Tip: Pokud kombinujete tuto techniku ​​s použitím anti-pedikulentních léků, můžete se rychle zbavit nití a vši.

Farmakologické léky

Při nákupu léků na léky proti všem lékům pro děti byste měli zvážit omezení věku. Například populární lék Para Plus není určen k léčbě dětí do 2,5 měsíce. Pedicukleární léky jsou k dispozici ve formě sprejů, šamponů, lotionů, roztoků. Obvykle jsou všechny produkty aplikovány na suché vlasy a rovnoměrně rozloženy pomocí hřebene. Po určité době uvedené v anotaci se lék důkladně umyje proudem teplé vody. K posílení terapeutického účinku můžete opláchnout vlasy slabým roztokem octa a opatrně vyčistit mrtvý hmyz.

Upozornění: Nepokrývejte vlasy celofánem nebo nechte výrobek delší, než je uvedeno v návodu k použití, v naději, že se zvýší terapeutický účinek. To může způsobit alergickou reakci nebo symptomy obecné intoxikace těla.

Při nákupu nějakého léku na zničení vši, rodiče, nejprve přečtěte barevné nápisy na obalu. Výrobci často uvádějí, že produkt, který produkují, okamžitě ničí vejce a dospělého hmyzu. Jedná se pouze o obyčejný reklamní trik - dokud není lék syntetizován s podobnou účinností. Pokud by výpověď producentů odpovídala realitě, pak by nebylo vyžadováno žádné další ošetření vlasů. A v každé anotaci k nápravě proti pedikulóze je indikována potřeba znovu aplikovat lotion nebo roztok po 5-7 dnech.

Následující léky patří mezi nejaktivnější léčebné léky pro děti:

 • Plný Marx. Roztok obsahuje isopropylmyristát a cyklomethikon, který má výrazné anti-pedikulární vlastnosti. Obal je vybaven speciálním hřebenem pro česání hmyzu a mrtvého hmyzu;
 • Medfoks. Produkuje se ve formě koncentrátu, který se před použitím zředí vařenou vodou. Jednou z výhod je možnost použití drogy u dětí od 12 měsíců;
 • Pedikulen. Lotion obsahuje ethylalkohol a anýzový esenciální olej. Látka má specifický zápach a přítomnost bylinné složky umožňuje používat nástroj pouze pět let;
 • Paranit. Šampon obsahuje čirol, který má dehydratační a dusivou aktivitu proti všem dospělým všem;
 • Veda Levné a účinné s permethinem a dalšími přísadami, které zabraňují agresivnímu vypadávání vlasů před poškozujícími vlasy;
 • Pedilin. Časově testované léky proti pedikulóze s malathionem, látka, která je silným insekticidem;
 • Pár plus. Vysoká účinnost spreje je zajištěna kombinací tří aktivních složek - malathion, permethrin a piperonyl butoxid.

Všechny výše uvedené nástroje jsou schopny rychle a účinně zničit parazitní hmyz. Ale je nejlepší rozhodnout, co odstranit vši od dítěte, ošetřujícího dermatologa. Vyberou přípravek podle věku dítěte a jeho zdravotního stavu.

Doporučení: Po zotavení umyjte ložní prádlo, šaty, šátek a dětskou čepici v horké vodě. Pokud je to možné, je nejlepší se zbavit štětců, vláken a gumových pásů, aby nedošlo k opakované infekci.

Léčba pedikulózy u dětí. Jak snadno odstranit vši u dítěte?

Naše děti jsou neustále v kontaktu s prostředím a jeho složkami: předměty, dospělí, vrstevníci, zvířata atd. Kromě objektů viditelných do oka jsme obklopeni mikroskopickým světem ve formě bakterií, prvoků, virů a jejich metabolických produktů.

Z toho můžeme usoudit, že absolutně sterilní životní podmínky v zásadě neexistují a my nemůžeme ochránit naše dítě před všemi negativními činiteli. Tato okolnost vysvětluje vysokou nákazlivost vši hlavy nebo vši na hlavách u dětí.

Pediculóza se vyskytuje, když parazitizuje malý hmyz na pokožce hlavy dítěte - vši, kteří krmit krví. Vzhledem k tomu, že vši jsou parazity, vši jsou označováni jako parazitické kožní onemocnění.

Hlaváček, jehož životnost trvá asi 3 týdny, je hmyz o velikosti přibližně 3 mm, má šedo-hnědou barvu a parazituje na pokožce hlavy. Má vysoký reprodukční potenciál - jen 6-14 dnů po vylíhnutí může samice položit vejce. Vejce hmyzu se nazývají nits, podobně jako lupy, ale je těžké odstranit z vlasů. Zvlnění vajec do larv se vyskytuje během 7-10 dnů.

Odkud pocházejí vši? Příčiny infekce

Proč dítě má vši? Takový problém jako vąe a nity u dětí je velmi častý, jelikož mezi dětskou populací je snadno realizovatelná přenosová cesta parazita, kontaktní osoba.

Mnozí rodiče, kteří se o těchto potížích dozvěděli, se ptají, odkud by všichni mohli pocházet všichni, od prosperujícího, hygienického a kontrolovaného dítěte?

Koncepce, že pedikulóza je společná pouze mezi sociálně znevýhodněnými dětmi, je nesprávná, dnes jsou vši zjištěni všichni děti z různých rodin, včetně těch, kteří jsou v pohodě. Infekce zdravého dítěte je způsobena člověkem (dítětem, dospělým) postiženým všemi. Vůz není schopen aktivně se pohybovat a na rozdíl od běžného mýtu neví, jak skočit a létat, ale může se plazit.

Během blízkého kontaktu se hmyz plazil z jedné hlavy do druhé a pokračuje v životním cyklu na novém místě. Kontakt dětí je ve všech organizovaných skupinách (mateřské školy, tábory, školy, internátní školy) velmi vysoký, a proto za takových podmínek je často zjišťována masová infekce všemi. V dětských hřištích je možné také kontaktu s dětmi během koncertů, dětských párty atd.

Přenos hmyzu je možný také při použití jednotlivých předmětů a hygienických výrobků několika dětmi během hry - hřebeny, ručníky, klobouky, vlasy, gumové pásky. Mnohem méně často se kontaktní cesta realizuje na veřejných místech - kadeřnických salonech, lázních, bazénech.

Na základě výše uvedených skutečností je zřejmé, že pokud jsou vši nalezeny, důvody spočívají v sociálních podmínkách jeho pobytu, v kontaktu s zdrojem infekce. Existují však i faktory individuální predispozice k pedikulóze:

 • přítomnost dlouhých vlasů, zejména u dívek, protože za takových podmínek má vina velká šance zachytit a začít parazitizovat;
 • antisociální podmínky života, které se často vyskytují u dysfunkčních rodin, kde všichni členové rodiny mají vši;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny týkající se péče o pokožku hlavy - špinavé a matované vlasy vytvářejí ideální podmínky pro reprodukci vší a přispívají k vizuálnímu maskování parazitů pod lupinami a nečistotami;
 • nízké rodičovské řízení dítěte.

Jak najít příznaky vši hlavy - vší hlavě

Parazitismus vši na hlavě způsobuje poměrně těžké svědění kůže, která je nejsilnější v chrámech, krku, za ušima. Kvůli neustálému svědění se děti stávají víc rozvařenými a neklidnými, neustále škrábáním hlavy a špatným spánkem.

Výrobky životně důležité činnosti vši spadají na kůži obličeje a krku a vedou k výskytu erytému, váčků, papulí, které mohou převzít charakter chronické dermatitidy s prodlouženou absencí léčby pedikulózovými léky. Když koksální infekce prochází ranou na kůži, dochází k sekundární pyodermatě a díky jejímu významnému rozšíření je možné zvětšení mízních uzlin.

Pubicová a obvazová pedikulóza u dětí je vzácný jev. Symptomy jsou podobné všem hlavám a liší se pouze v lokalizaci - s pubicemi všude, pokožka oblasti publika a pohlavních orgánů trpí, s kůží na kůži, svědění a poškrábání celého těla.

Všudy jsou detekovány vizuálním vyšetřením pokožky hlavy. V organizovaných dětských skupinách jsou děti pravidelně vyšetřovány na pedikulózu zdravotníkem nebo pedagogem, avšak rodiče by měli také vyšetřovat hlavu dítěte bez ohledu na to, zda navštěvuje vzdělávací instituci.

Hlavní příznaky, které mohou být podezřelé:

 • Malé rany, otoky na kůži krku, ramen, hlavy
 • Nits - vši vejce jsou průhledné nebo bílé mikrobodky, které se připevňují k vlasům pod úhlem.

Pro kontrolu dítěte musí sedět na židli pod zdrojem jasného světla. Pokud jsou vlasy dlouhé, prameny jsou od sebe odděleny tenkým hřebenem a zkoumány. Živé vši, navzdory jejich malým rozměrům, se při vyšetřování snadno rozpoznají a když je onemocnění zanedbáváno, zjišťují se také mrtvé osoby. Škrábance s krustami, modré skvrny se nacházejí na povrchu kůže.

Nity jsou často zmatené lupinami, ale na rozdíl od lupů jsou obtížně odstranitelné z vlasů a při rozdrcení mezi nehty vytvářejí typické kliknutí.

V podmínkách zdravotnických zařízení pro diagnostiku pedikulózy se používá speciální dřevěná lampa, při níž živé nití září modrým fluorescenčním světlem.

Jak se dostat vši?

Pokud se vši zjistí, léčba by měla být zahájena co nejdříve.

 • za prvé zabrání šíření choroby mezi kontaktními osobami
 • za druhé, vyvarujte se nepříjemných komplikací
 • za třetí, dítě zachrání před nepříjemnými příznaky.

Existuje několik oblastí léčby pedikulózy, která se ve většině případů musí kombinovat. Přes rozmanitost moderních léků proti pedikulóze, léčba léky chemickými činidly nevede vždy k ničení parazitů, protože jsou schopny produkovat odolnost vůči účinným látkám z léčiv. Existují následující léčebné postupy pro pedikulózu u dětí:

Chemické látky

Existují tři typy chemických látek s insekticidním účinkem proti všem všem:

 • Malathion - jedna z příprav na něm založená - Pedilin
 • Phenotrin - jeden z léků na jeho základě Parazidoz (Itaks šampon)
 • Přípravky na bázi permethrin: Pediculicidal medifox-gel, Medifox koncentrát pro přípravu emulze 5%, Nittifor, Hygia šampon, krém Knicks.
 • Benzylbenzoát. Droga založená na tom: Phoxilon Lotion
 • Kombinovaná léčiva (Malathion + Permethrin + Piperonyl butoxid) - Pair Plus aerosol asi 400 rublů.

Každá lék na pedikulózu u dítěte, jehož účinná složka je jeden z výše uvedených tří, se vydává bez lékařského předpisu.

Při ošetřování chemickými látkami je důležité důsledně dodržovat pokyny pro použití. Droga musí být aplikována dvakrát a trvat týdenní přestávku, protože při počáteční aplikaci zemřou pouze larvy a dospělí hmyz, ale vejce nejsou vždy chemicky zničena. Opakované použití drogy vám umožní zničit vylíhané larvy.

Doba, po kterou se droga aplikuje, se pohybuje od 10 minut do půl dne. Poté, co je přípravek umyt, je nutné ho opatrně vyčistit hřbetem mrtvého hmyzu.

Léky s insekticidním účinkem nevedou vždy ke zničení vší. To je způsobeno několika faktory:

 • všudypřítomnost vši na léčivou látku,
 • nesprávné užívání drogy,
 • nepoužití více použití.

Dokonce i nejdražší šampon všude u dětí bude neúčinný, pokud nebudete dodržovat pokyny. Některé děti mají alergické reakce na pozadí použití insekticidů, takže při prvním použití nebo pokud je dítě alergické, musíte být velmi opatrní.

Léky neposkytují ochranu před reinfekcí, takže po léčbě je třeba přijmout preventivní opatření k prevenci pedikulózy.

Kombinování vší

Tato technika je známá velmi dlouhou dobu, ale je docela efektivní za předpokladu, že se česání provádí čtyřikrát v určitých časových intervalech během dvou týdnů.

Po praní se kondicionér aplikuje na vlasy mastnou vrstvou. Po zčesání hřebenem se vzácnými zuby jsou vlasy důkladně vyčesávány častým hřebenem. Všichni budou vyčesáni zbytky klimatizace, proto by měl být hřeben pravidelně omyt. Poté, co byly všechny vlasy česané, je nutné ho vysušit ručníkem, vyčistit ho a opakovat postup, jak jej provést s častým hřebenem.

Kombinace podle popsaného schématu se provádí čtyřikrát za tři dny - po 1, 5, 9 a 13 dnech. To je děláno pro zabíjení vší v různých životních cyklech.

Zajímavý experiment! Belgičtí vědci provedli experiment, který ukázal, že použití kondicionéru pro vlasy při česání nití není z hlediska účinnosti efektivnější než chemické pedikulicidní přípravky. Pokud jste však zahájili léčbu přípravkem Permethrin a dalšími chemikáliemi, pak před léčbou a 2 týdny po aplikaci byste se měli vyvarovat použití vlasových výplachů a kondicionérů, protože vytvářejí film na vlasy a snižují absorpci chemických látek. To znamená, že používají pouze jednu cestu - buď léky, nebo česání s klimatizací.

Jiné léčby

Existují další, méně populární způsoby léčby pedikulózy u dětí:

 • Bylinné prostředky obsahující některé esenciální oleje a rostlinné extrakty (anýz, pelargónie, bazalka, rozmarýn atd.) Mají insekticidní účinek s neprokázanou účinností, tj. neodpovídá oficiální medicíně.
 • Elektrické hřebeny, práce na bateriích a ničení vší tím, že vybíjejí elektrický proud. Jedná se o drahé zařízení, jejichž použití je přípustné pouze na suché vlasy, a proto nezaručují 100% účinnost.
 • Zničení vší a nití rukama, tj. rozdrtit mezi nehty. Tato metoda se často používá doma, ale její účinnost je nízká, protože část parazitů se může vrátit zpět na vlasy, které již byly vyšetřeny, a osoba provádějící vyšetření může být nakažena všemi.
 • Holicí vlasy plešatý. Tato metoda se používá k rehabilitaci domácích ohnisek v znevýhodněných rodinách.

Vstup do týmu před a po léčbě

Když jsou vši zjištěny, aktivní léčba dítěte začíná okamžitě. Je velmi důležité pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny v této fázi a zabránit kontaminaci kontaktních osob. V době léčby je dítko izolované od týmu a je oprávněno navštívit instituci po zotavení.

Komplikace pedikulózy

V důsledku poškrábání svědivých skvrn se na pokožce hlavy objevují rány a krusty, které jsou náchylné k nadýmání při připojování sekundární infekce. S komplikací pedikulózy se vyskytují impetiginózní ekzémy a pyoderma a v těžkých formách se vlasy stávají zapletenými do koltunů s hnilým zápachem. Všichni mohou nosit infekční nemoci, z nichž nejnebezpečnější je tyfus.

Prevence pedikulózy

Prevence pedikulózy je v souladu s pravidly osobní hygieny, která je 90% závislá na rodičích:

 • Dítě by mělo být vyučováno hygienickými dovednostmi, vysvětlovat, jaké jsou předměty individuálního užívání a proč by neměly být podávány jiným dětem.
 • Děti by měly také chápat, že při komunikaci a hraní her s ostatními dětmi je třeba dodržovat alespoň minimální vzdálenost a vyhýbat se kontaktu s jejich hlavami.
 • Je důležité pravidelně kontrolovat skalp dítěte, aby bylo možné včas identifikovat vší hlavě. Tato událost je obzvláště důležitá při identifikaci hlaviček v organizovaném týmu, který dítě navštěvuje.
 • Dívky by měly být vyučovány na uklizené a čisté vlasy se shromážděnými vlasy.

Samozřejmě není možné úplně zabránit pedikulóze a eliminovat pravděpodobnost infekce dítěte. Dodržování základních bezpečnostních opatření a osobní hygieny však může tuto pravděpodobnost výrazně snížit.

Pedikulóza u dětí - způsoby infekce, příznaky, diagnóza, léky a lidové léky

Toto onemocnění je již dlouho známo. Pediculóza doprovázel lidi v chudobě, hladovosti, válečnostech a přírodních katastrofách. Téměř každá rodina čelí této parazitické nemoci. Děti jsou náchylnější k infekci kvůli jejich obsazenosti v dětských skupinách. V moderním světě existuje velké množství nástrojů vyvinutých pro bezpečnou léčbu, hlavní věcí je najít správný přístup a metodu. Správné vzdělávání dětí, jejich znalost pravidel osobní hygieny pomůže vyhnout se zbytečným problémům.

Co je to pedikulóza u dětí?

Pediculóza je parazitické onemocnění způsobené různými druhy vší. V závislosti na patogenu a lokalizaci biotopu parazitů se rozlišuje typ hlavy, pubika a oblečení. Každá forma patologie je doprovázena svěděním kůže, silným poškrábáním s tvorbou namočených nebo krust, pyodermie. Hlavní cestou infekce je kontakt, v případě kontaktu s hlavami nebo používání běžných věcí, hraček. Hlavní léčba je zaměřena na ošetření postižených oblastí insekticidy, dezinfekci spodního prádla a ložního prádla.

Proč se na hlavách dětí objevují vši?

Nedostatek hygienických pravidel vede k rozvoji tohoto parazitického onemocnění. Etiologie patologie u lidí z bohatých rodin je vysokým kontaktem v týmu. Příčiny pedikulózy u dětí:

 • Kontakt s infikovanou osobou. Všichni se plazí po pokožce hlavy, oděvu, těle s blízkým kontaktem. Jedná se o nejčastější způsob infekce v dětském týmu, protože děti tráví spoustu času společně.
 • Použití předmětů napadených hmyzem. Parazity zůstávají na ručníku, ložní prádlo, matrace, polštář, oděv, klobouk, šátek, hřeben, srst a jiné věci, které používá pacient s pedikulózou. Živé nity, které zůstávají na věcech, mohou časem vyspět. Oblíbené místo vši a dětské a měkké hračky.
 • Veřejná místa. Můžete se infikovat parazitními onemocněními kdekoli. Může to být bazén, vana, kadeřnictví, šatna nebo vlak. Tímto způsobem dochází k infekci zřídka.
 • Voda, pláž, pískoviště. Všichni přežijí ve vodě asi 2 dny, takže parazit může být uloven v rybníku. V písku může živý hmyz počkat na určitou dobu pro nového hostitele.

Symptomy

Pedikulóza u dítěte je velmi snadno identifikovatelná doma s důkladným vyšetřením pokožky hlavy. Chcete-li to udělat, použijte jemný hřeben, hřebte si vlasy na bílý list papíru nebo hadříku. Můžete předat speciální diagnózu - dermatoskopii, která potvrdí nebo vyvrací diagnózu. Průzkum často vyžaduje dobré vidění, osvětlení. Známky pedikulózy u dětí:

 • Svědění je první známkou onemocnění. Věnujte pozornost dítěti, jestliže často škrábne hlavu, je lepší ji prozkoumat. Kůže je poškrábaná na místech, kde se nacházejí vši - to jsou chrámy, zadní část hlavy a za ušima. Někdy se točí tolik, že ji člověk škrábne do krve.
 • Vyrážka na pokožce hlavy. Během uhryznutí vylučuje tekutina kapalinu, která způsobuje podráždění a alergické reakce. Při pečlivém zvážení na místě kousnutí lze považovat za otok, zarudnutí, papule.
 • Nits (vši vejce) na vlasy. Jejich velikost je velmi malá až do 1 mm, jsou průsvitná, šedá nebo bílá. Vejce jsou pevně připevněny k vlasům, takže je obtížné je odstranit. Nits jsou živé nebo prázdné. Živí vysílají charakteristické kliknutí, když jsou rozdrceni, zatímco prázdní nezakládají a zůstávají na vlasy dlouhou dobu po ošetření. Patologie je diagnostikována, když se objeví nits, protože dospělá vina je těžko vidět. Vejce parazita dozrávají 4 až 13 dní.
 • Žijící dospělí. Ve zralé vosce může mít podlouhlé tělo, bílé nebo nažloutlé, hnědý odstín. Paraziti jsou mnohem menší než vajíčka, která ležely. S velmi pokročilou formou hmyzu lze vidět na vlasy, oblečení a kůži na obličeji, krku.
 • Úzkost, špatný spánek, neurologické poruchy. Konstantní svědění brání tomu, aby dítě dostalo dostatek spánku kvůli tomu, že je neklidný, podrážděný, pomalý.
 • Psychické poruchy. Pedikulóza způsobuje znechucení a znechucení okolních lidí, kvůli tomu má dítě na psychologický tlak, má špatnou náladu, depresi, pocit hanby.

Odrůdy

Pediculóza je způsobena třemi typy parazitů. Každý z nich způsobuje svůj vlastní typ onemocnění:

 • Hlava Louse žije, plemeno na pokožce hlavy. Toto onemocnění postihuje děti a lidi, kteří vedou asocialní životní styl.
 • Pubic. Kůže šourku nebo pubis je postižena, se silnou infekcí mohou paraziti žít na řasách, obočí, podpaží, prsa u mužů. Častěji se onemocnění přenáší prostřednictvím pohlavního styku, ale je možné infekci prostřednictvím běžných předmětů: lýko, lůžko, ručník a další hygienické předměty.
 • Šatník. Tito paraziti žijí v záhybech prádla a oděvu. Krmí se krví lidí z oblastí kůže, s nimiž se věci dostávají do styku (krk, dolní část zad, atd.).

V moderním světě je nejčastější formou pedikulózy hlavou, která se vyskytuje u dětí. To je dáno skutečností, že lidé této věkové skupiny jsou častěji v samostatném týmu a nedodržují nezbytná pravidla osobní hygieny. Podle statistik nejvíce infikovanou skupinou občanů jsou mladí lidé ve věku 15-25 let a poté jsou nejčastěji nemocné děti a dospívající do věku 13-14 let.

Komplikace

Kousání vši způsobují vážné svědění, takže když se tyto místa pokoří na pokožce na hlavě, tvoří se krusty, které mohou hnisat při připojování sekundární infekce. Pediculóza je komplikována impetiginózním ekzémem, pyodermem a velmi těžkou formou, vlasy se rozevírají do spletitých, které páchají hnilobou. Na vašich tělech vši nést různé infekční nemoci, z nichž nejnebezpečnější je tyfus.

Jak detekovat vši u dítěte

Pedikulózu u dětí zjišťují rodiče, dětský pediatr nebo zdravotní sestra v dětské instituci. Je velmi důležité správně a včas identifikovat onemocnění, protože příznaky jsou velmi podobné jiným onemocněním (například se svrabem). Hlavní způsoby:

 • Rodičovská diagnóza v tomto případě pro sebe-detekci choroby musí provést vyšetření časové a okcipitální oblasti. Pečlivě si přečtěte vlasy a pokožku pro pohodlí, rozdělené na dělení. Hlaváček (dospělý) velikosti až 4 mm, podlouhlý, šedavý nebo bělavý. Hlavním příznakem dítěte je zjištění živých niti nebo dospělých parazitů na pokožce hlavy, ale mohou být nalezeny pouze se silnou infekcí. Je velmi snadné odlišit hmyz od lupin. Nits nejsou odděleny od vlasů, a když je rozdrtíte, uslyšíte kliknutí.
 • Lékařská diagnostika, kterou provádí pediatr. Pro tuto metodu se používá dřevo. Při použití jsou živé nití zářivě modré barvy. V případě zjištění infekce dítěte důkladně prověřte všechny osoby, které ho kontaktovali. Při velkém rozšíření nemoci je instituce uzavřena pro karanténu. Při diagnostice této patologie musí lékař provést diferenciální diagnostiku s dermatitidou, kopřivkou, ekzémem nebo psoriázou.

Jak odstranit vši

Léčba pedikulózy se vyskytuje doma. Chcete-li se zbavit této nemoci třemi způsoby. Podrobný popis každého z nich:

 1. Chemická metoda je založena na léčbě hlavy dítěte různými krémy, šampony, aerosoly a lotiony proti pedikulám. Doporučuje se konzultovat lékaře před použitím jakékoli léky. Pokud jste začali bojovat s pedikulózou sami, pečlivě si vyberte drogu a nezapomeňte si přečíst instrukce.
 2. Mechanickou metodou je hřeben a ruční odstraňování nití, dospělého hmyzu. Postup se nejlépe provádí v dobrém světle. Je nutné hřebetnout hustým vlasovým hřebenem a poté popraskat každým vláknem vlasů, odstranit dospělé parazity a jejich vejce.
 3. Komplexní způsob, který je považován za nejefektivnější. Za prvé, vlasy jsou chemicky ošetřeny jakýmkoliv účinným prostředkem pro vší hlavičky a potom se provádí česání a ruční ošetření. Pediatři doporučují tuto metodu používat k léčbě tohoto parazitárního onemocnění.

Přípravy

Pedikulóza pro děti je vyráběna v různých dávkových formách, může to být šampon, masti, emulze, aerosol, krém, krém, prášek, roztok. Dětské přípravky pro vší (insekticidy) se vyrábějí na základě tří účinných látek:

 • Permethrin je látka s neurotoxickým účinkem (imobilizuje živý hmyz a ničí ryby). V poslední době byly přípravky založené na této látce neúčinné a po jejím použití bylo pozorováno přežití vší. Nejčastější léky: Nittifor, Knicks krém, Medifox, Nok.
 • Malathion je látka, která paralyzuje vous a proniká do hmyzu a otravuje ji zevnitř. Je klasifikován jako silný insekticid a používá se, když běží forma pedikulózy, jestliže jiné prostředky nejsou účinné. Přípravky založené na této aktivní složce: Malathion, Pedilin, Novaktion.
 • Phenotrin je jedním z nejbezpečnějších léků pro děti, protože je méně toxický. Paralyzuje dospělého hmyzu, ale nekoná na nits, proto je neúčinný. Použijte lépe na počátečních projevech onemocnění. Mezi tyto léky patří: Parazidóza, Itax. Pro děti mladší než 2,5 roku je povoleno pouze použití přípravku Phenotrin Lotion.

Pedicidní prostředky pro děti mohou být různé odrůdy, které jsou vytvořeny s použitím velkého množství účinných látek. Mezi tyto léky patří:

 • Kombinované léky, které obsahují dvě nebo více účinných látek. Jedná se velmi efektivně, zatímco zničí živé parazity a nits. Složení těchto fondů: Permethrin, Butoxid, Piperonil, Pirethrin. Nejčastějšími jsou: rákos, dvojice Plus, piperonylbutoxid.
 • Přípravky z rostlinných nebo syntetických olejů. Nejznámější znamená Paranit na bázi jasanu a anýzu. Tyto látky zabraňují proudění vzduchu k hmyzu, po němž zemřou. Minerální oleje léčí pokožku škrábání na hlavě a suché, zničí vajíčka parazitů.
 • Benzylbenzoát, který se vyrábí ve formě 10%, 20% masti nebo ve formě 10% emulze. Nástroj se používá pro děti od 3 let výhradně na lékařský předpis. Tato účinná látka se může hromadit uvnitř parazita a zničit ji a larvy a většina z nich umírají (některé mohou přežít). Benzylbenzoát obsahuje antibakteriální složku, která zastavuje reprodukci různých bakterií a vývoj sekundární infekce.

Domácí ošetření

Léčba pedikulózy u dětí doma může být provedena různými způsoby. Nejslavnější z nich jsou:

 • Bylinné přípravky, které obsahují přírodní esenciální oleje a rostlinné výtažky, jako je anýz, pelargónie, bazalka, rozmarýn. Mají insekticidní účinek. Účinek této metody nebyl prokázán, a proto lékaři nedoporučují jeho použití.
 • Elektrický hřeben, který zničí vši tím, že vybije elektrický proud. Použití tohoto zařízení je možné pouze na suché vlasy z bezpečnostních důvodů. Tato metoda nezaručuje vysokou účinnost.
 • Manuální ničení vší a nití. Hmyz se usmrtí rozdrcením mezi nehty. Účinnost této metody není vysoká, protože někteří paraziti se mohou vrátit zpět do kontrolovaných oblastí pokožky hlavy a osoba, která provádí inspekci, vystavuje riziku kontracepce pedikulózy.
 • Oholejte hlavu plešatou. Tato kardinální metoda se využívá k rehabilitaci domova v znevýhodněných rodinách.

Kombinování vší

Metoda česání vši je velmi stará, ale je považována za účinnou, pokud jsou dodržována několik pravidel. Je důležité tuto metodu použít čtyřikrát v pravidelných intervalech dvou týdnů. Postupujte po důkladném mytí vlasů. Pak by měly být aplikovány silnou vrstvou kondicionéru, hřebenem s hřebenem se vzácnými zuby.

Pro Více Informací O Suché Vlasy