logo

Pediculóza: komplexní léčba a prevence vší u dětí

První září je nejen počátkem školního roku, ale také časem pravidelných inspekcí dětí na přítomnost vší. Pokud je alespoň jedno dítě infikováno těmito ektoparazity v blízké dětské skupině, pak se všechny děti nebo teenageři brzy začnou svědit. Pediculóza je samozřejmě extrémně nepříjemná, ale není důvod k panice a vzrušení. Zbavte se krve sání hmyzu pomůže moderní farmakologické léky, současně ničí nits a dospělé. Všichni u dětí zmizí po dvojitě léčených lécích proti pedikulóze.

Když zastrčíte vlasy na obyčejnou stolní lampu, vši a nití mihnou lehce.

Odkud pocházejí vši

Životní cyklus vší je něco přes tři týdny. Ale v tak krátké době má žena čas položit asi sto vajec. Mladý hmyz se z nich vylíhne, který je již za týden schopen aktivně se množit. Proto je nemožné si u dítěte všimnout ektoparazitů - každý den dítě bude svědčí stále intenzivněji. Neexistují žádní rodiče, kteří by se nezabývali otázkou, kde se vši objevují u dětí. Odpověď je důležitá nejen při léčbě pedikulózy, ale také při prevenci reinfekce.

To je zajímavé: Až dosud existuje názor, že hmyz napadá silné emocionální zážitky nebo vzácné mytí vlasů. Toto prohlášení nemá žádný vědecký základ, je nepravdivé.


Hmyz může být na vlasy dětí pouze jedním způsobem - plazit se z hlavy jiné osoby. Infekce je možná, pokud používáte společný hřeben, vlasy, elastické pásy. Děti, zejména dívky, si mohou vyměňovat klobouky, panamu, šály pro kování, které také způsobují vývoj vši. Nejvíce vzácná domácí metoda přenosu hmyzu z člověka na člověka je na veřejných místech:

Typický obrázek pro zahradu nebo školní třídu - jedno dítě ukazuje novou hračku nebo gadget a děti se na ní přeplněly. Během kontaktu hlav s infekcí dochází k infekci. Pokud jsou vąechny vąechny vąechny vąechny vąechny vąechny příčiny, neměli by se důvody hledat při nedodržování pravidel osobní hygieny. Až dosud maminky a taťky, když zjistí parazitický hmyz, mají pocit hanby a radši o tom neinformují ošetřovatele či třídního učitele. Předpokládá se, že vši infikují pouze děti žijící v marginálních rodinách, v nichž je rodičovská kontrola depresivně nízká. Lékaři vysvětlují, že se hmyz cítí skvěle za všech okolností:

 • na čistých vlasech je snadné fixovat vejce (nits) a je mnohem pohodlnější propíchnout vypranou pokožku proboscisem pro extrakci čerstvé krve;
 • špinavé a zamotané vlasy jsou ideálním prostředím pro aktivní reprodukci, protože se v nich můžete skrýt a maskovat kožní svrbení z uhryznutí pod příznaky seborrhy.

Nejtěžší věc pro rodiče dívek. Za prvé, vousy se snadno drží na dlouhých vlasech. Za druhé, chlapec může prostě oholit hlavu a dokončit léčbu.

Jak se projevuje pedikulóza

Podezření na pedikulózu u dítěte, nezkušené rodiče po dlouhou dobu hledají známky hmyzu na hlavu dítěte. Kontaktování zdravotnického zařízení by pomohlo rychle diagnostikovat nemoc a podniknout kroky k jeho odstranění. Kancelář dermatologa je vybavena speciálními žárovkami, které vydávají fluorescenční světlo. Když ukazujete přístroj na vlasy, dospělí a larvy se změní na modrou. Dokonce ani doma není těžké odhalit hmyz sání krve z důkladné studie vlasů. Zde jsou hlavní náznaky vši u dítěte:

 • při kousání přes kůži hmyz vytváří sliny, které jsou toxické pro lidské tělo, což zabraňuje srážení krve. Pod jeho vlivem se vyskytuje závažné svědění - jeden z výrazných symptomů vší hlavě;
 • po produktech životně důležité činnosti vší na kůži, erytémy, váčky, papule se rychle tvoří. Vypadají jako malé červené otoky a někdy jsou zobrazeny modravými modrými skvrnami;
 • když viděné prameny mohou být skryty jako mastné lupy. Pokus o odstranění bělicích šupin od vlasů však nepovede k dosažení požadovaného výsledku. Nit je pevně spojen se speciální látkou, kterou produkuje hmyz;
 • pokud se podíváte na vlasy po dlouhou dobu, můžete zachytit pohyb vši na pokožce hlavy. Neustále hledají neporušené oblasti pro nasycení krve. Dospělí jsou nažloutlé-hnědé barvy a když se na ně vznášíte, může obyčejná stolní lampa mírně svítit.

Pokud se vám podařilo odstranit živé nitky z vlasů, pak když se stlačíte mezi nehty, vytváří ostré charakteristické praskání. Mrtvé vejce nebudou "klepat" a jejich detekce nepřímo indikuje spuštěnou pedikulózu.

Známkou nákazlivé patologie je i pokožka pokožky hlavy. Jejich edém a silné zarudnutí sousedních oblastí signalizují bakteriální infekci, která se spojila (stafylokoková, streptokoková), což vyžaduje naléhavou další léčbu.

Upozornění: Pokud není léčba pedikulózou provedena nebo nepřináší pozitivní výsledek, pak po krátkém čase erytém a papule budou mít formu chronické dermatitidy.

Mnoho rodičů v bohatých rodinách jednoduše nemůže uvěřit, že jejich dítě má vši. Proto, když dítě stěžuje na závažné svědění, opláchne si hlavu znovu, což usnadňuje hmyzu provádět všechny životně důležité procesy. To vede ke ztrátě chuti dítěte, nervovým poruchám, problémům se spánkem. Pedikulóza je zpravidla diagnostikována během pravidelných vyšetření zdravotnickým personálem v dětských zařízeních.

Léčba

Lékárníci a lékárníci v lékárnách často slyší stížnosti zákazníků ohledně neúčinnosti léčby pedikulózy nejmodernějšími a dražšími léky. Samozřejmě existuje malá šance, že tento konkrétní nástroj nebude vykazovat terapeutickou aktivitu, ale je minimální. Obvykle rodiče zanedbávají číst připojenou k balení s anotací s rozstřikem nebo roztokem. Po zpracování vlasů jednou, a pak při kontrole bez nalezení živého hmyzu, považují problém vyřešen. Není divu, že po pár týdnech dítě začne znovu hřebenat hlavu.

Doporučení: žádný nástroj protivopedikuleznuyu není schopen zničit všechny vší a jejich vejce po jedné aplikaci. Za týden se objeví mladý hmyz z živých nití, což vyvolá nové kolo negativních příznaků infekce.


Použití léku může být v důsledku reinfekce neúčinné následujícím způsobem:

 • bez uvedení vedení dětské instituce na vědomí zjištěných vší rodičů hrozí riziko, že odeslané dítě bude odesláno do mateřské školy nebo školy. Je možné, že další děti jsou stále infikovány;
 • Maminky a tatíčky rádi hrají s dětmi, políbí a obejmu je. Při blízkém kontaktu existuje vysoká pravděpodobnost vzniku rodičovské pedikulózy. Mohou znovu infikovat zdravé dítě.

Ve snaze zastavit šíření krve nemocného hmyzu v rodinném kruhu se často provádí léčba preparátů peticulózy zvířat. Tato metoda prevence způsobí pouze alergickou reakci u kočky nebo psa, neboť vši na živých zvířatech nežijí.

Lidové prostředky

Často jsou rodiče v rozpacích kontaktovat lékárnu s choulostivým problémem, jak se domnívají, že lidové léky jsou používány k léčbě pedikulózy. Na internetu najdete různé způsoby léčby vší vůle u dětí. Využívá se éterické oleje, cibule odlupování a dokonce i brusinkový džus. Není divu, že taková "terapie" trvá velmi dlouho a končí návštěvou lékárny nebo nemocnice. Mezi nejčastější metody léčby lidmi patří následující:

 • Kerosene. To je těžké uvěřit, ale tato metoda osvobození se stále používá. V nejlepším případě má terapeutický účinek, i když společně s hmyzem sejícím krví se dítě zbaví většiny vlasů v důsledku celkového poškození žárovek. V nejhorším případě lékaři diagnostikují závažné popáleniny kože, akutní alergickou reakci nebo celkovou intoxikaci těla dítěte s jedovatými kerosenovými sloučeninami;
 • Ocet. Tabulkový ocet je populární léčbou pedikulózy, ale je neúčinný. Pozitivní výsledek je možné dosáhnout pouze kombinací oplachovacích vlasů se zředěným octovým olejem a častým česnutím nití a živého hmyzu. Mrtví dospělí nejsou přítomni kvůli neschopnosti potravinového produktu zabít vši.

Radikální lidové metody, jak se zbavit hmyzu, také zahrnují použití barviv na vlasy s agresivními chemickými sloučeninami nebo akordy, žehličky, vyhřívané vlasové válečky. Takové techniky vyžadují spoustu času, úsilí a zdraví jak od dětí, tak od rodičů.

Mechanické metody

Co dělat, když se všichni objevují u dítěte - co nejčastěji kartáčujte vlasy. Správné provádění tohoto postupu 1-2 krát denně přináší velmi dobré výsledky. Véčka vejce kombinuje s vlasy lepkavou a velmi odolnou látkou, která jim brání v oddělování. Před česáním vši a nití důkladně opláchněte zámky libovolným kyselým roztokem. V tomto případě bude užitečná brusinková šťáva a slabé (1-2%) ředění jablečného nebo stolního octa. Po opláchnutí lze postup zahájit za 15-20 minut. Během této doby bude docházet k změkčování a částečnému rozpouštění adhezivního prostředku, který drží nitě společně s vlasy. Jak kombinovat vši:

 • pod vlasy by se měla rozložit lehká tkanina nebo tlusté listy bílého papíru;
 • pro česání potřebujete použít speciální hřeben, který se prodává v lékárně nebo obchodě s hygienickými potřebami;
 • česání musí začít od kořene, postupně se přemísťovat ke špičkám;
 • hřeben musí být neustále opláchnut, aby se zbavil nití nahromaděných mezi zuby a živými všemi.

Papír nebo hadřík s hmyzem by měl být složen a popálen, pokud je to možné. Bez ohledu na to, jak pečlivě dochází k česání, existuje vysoká pravděpodobnost, že na vlasy dojde k výskytu opakovaných infekcí. Nejlepším výsledkem je manuální odběr vzorků hmyzu a vajec, následovaný ničením. Mohou být rozdrceny mezi nehty nebo spuštěny do nádoby s vodou. Tento postup trvá hodně času, takže dítě by mělo být rozptýlené tím, že čte nebo se dívá na oblíbené karikatury.

Chcete-li začít odstranění nits by mělo být s chrámy a krk. Na tomto místě je tenká a jemná kůže, která se snadno skrývá všemi všemi. Při pečlivém vyšetření každé vlasy je třeba pečlivě oddělit vajíčko a opatrně je posunout. Tímto způsobem se zkoumá celá hlava dítěte.

Tip: Pokud kombinujete tuto techniku ​​s použitím anti-pedikulentních léků, můžete se rychle zbavit nití a vši.

Farmakologické léky

Při nákupu léků na léky proti všem lékům pro děti byste měli zvážit omezení věku. Například populární lék Para Plus není určen k léčbě dětí do 2,5 měsíce. Pedicukleární léky jsou k dispozici ve formě sprejů, šamponů, lotionů, roztoků. Obvykle jsou všechny produkty aplikovány na suché vlasy a rovnoměrně rozloženy pomocí hřebene. Po určité době uvedené v anotaci se lék důkladně umyje proudem teplé vody. K posílení terapeutického účinku můžete opláchnout vlasy slabým roztokem octa a opatrně vyčistit mrtvý hmyz.

Upozornění: Nepokrývejte vlasy celofánem nebo nechte výrobek delší, než je uvedeno v návodu k použití, v naději, že se zvýší terapeutický účinek. To může způsobit alergickou reakci nebo symptomy obecné intoxikace těla.

Při nákupu nějakého léku na zničení vši, rodiče, nejprve přečtěte barevné nápisy na obalu. Výrobci často uvádějí, že produkt, který produkují, okamžitě ničí vejce a dospělého hmyzu. Jedná se pouze o obyčejný reklamní trik - dokud není lék syntetizován s podobnou účinností. Pokud by výpověď producentů odpovídala realitě, pak by nebylo vyžadováno žádné další ošetření vlasů. A v každé anotaci k nápravě proti pedikulóze je indikována potřeba znovu aplikovat lotion nebo roztok po 5-7 dnech.

Následující léky patří mezi nejaktivnější léčebné léky pro děti:

 • Plný Marx. Roztok obsahuje isopropylmyristát a cyklomethikon, který má výrazné anti-pedikulární vlastnosti. Obal je vybaven speciálním hřebenem pro česání hmyzu a mrtvého hmyzu;
 • Medfoks. Produkuje se ve formě koncentrátu, který se před použitím zředí vařenou vodou. Jednou z výhod je možnost použití drogy u dětí od 12 měsíců;
 • Pedikulen. Lotion obsahuje ethylalkohol a anýzový esenciální olej. Látka má specifický zápach a přítomnost bylinné složky umožňuje používat nástroj pouze pět let;
 • Paranit. Šampon obsahuje čirol, který má dehydratační a dusivou aktivitu proti všem dospělým všem;
 • Veda Levné a účinné s permethinem a dalšími přísadami, které zabraňují agresivnímu vypadávání vlasů před poškozujícími vlasy;
 • Pedilin. Časově testované léky proti pedikulóze s malathionem, látka, která je silným insekticidem;
 • Pár plus. Vysoká účinnost spreje je zajištěna kombinací tří aktivních složek - malathion, permethrin a piperonyl butoxid.

Všechny výše uvedené nástroje jsou schopny rychle a účinně zničit parazitní hmyz. Ale je nejlepší rozhodnout, co odstranit vši od dítěte, ošetřujícího dermatologa. Vyberou přípravek podle věku dítěte a jeho zdravotního stavu.

Doporučení: Po zotavení umyjte ložní prádlo, šaty, šátek a dětskou čepici v horké vodě. Pokud je to možné, je nejlepší se zbavit štětců, vláken a gumových pásů, aby nedošlo k opakované infekci.

Nits v dítěti - doba inkubace, jak se doma odebrat a prevence

Dokonce i v nejčistší rodině může dítě mít vši. Chov hmyzu není tak obtížný. Je mnohem těžší se zbavit jejich vajec (nits). Pevně ​​drží vlasy v kapsli sliznicových sekrecí, které i po vzhledu larvy dlouho drží na hlavě dítěte. Aby paraziti mohli předem rozpoznat a zahájit léčbu včas, rodiče potřebují vědět, odkud pocházejí škůdci a jak vypadají nitky, a jak se s nimi můžete zbavit doma.

Co je to nits

Onemocnění, při kterém začínají parazity na hlavě, se nazývá pedikulóza. Všichni parazitiují výlučně na savcích - pijí krev hostitele. Lidská zvířata nežijí na těle zvířat, s výjimkou určitých druhů opic. Existuje několik odrůd těchto parazitů: hlava, oddělení, pubik. Bez mikroskopu vypadají vši jako světle šedý drobný hmyz. Šatník je téměř bílý a pubik - nejtmavší se zkráceným tělem, kvůli kterému připomínají malé kraby.

Pod mikroskopem můžete vidět oválné tělo parazita a ploché záda. Průměrná velikost dospělého jedince je 2-4 mm. Larvy jsou dlouhé asi 0,6-2 mm. Hlava vousy je podlouhlé, před níž je ústní otvor pokrytý pokožkou. V procesu krmení těla parazita se stává červeně. Vši jsou krvežíznivý hmyz. Krmí se 2 až 4krát denně a jejich larvy až 8krát. Žena užívá 0,7 mg lidské krve denně.

Nejčastějšími parazity u dětí jsou vší hlavě, které se chovají ve vlasech. Většina jejich počtu se usadí na koruně, v chrámech, za ušima a v zadní části hlavy. Na stejném místě si dospělí lidé položí vejce, která se nazývají nits. Oni s pomocí tajemství ženy držet vlasů a vyvíjet se, po kterém larvy se objeví od nich. Nity v hlavě jsou první v diagnostice, takže je snadné zjistit infekci všemi.

Odkud pocházejí

Příroda neposkytla všem létající nebo skákací schopnosti. Parazit může pouze procházet a pohybovat se rychlostí 10-20 cm / min. Tato omezení nebrání jejich šíření u dětí a dospělých. Infekce s pedikulózou jsou možná několika způsoby:

 • Zavřete kontakt s infikovaným dítětem. Voska se snadno prolévá na nový objekt, pokud je v blízkém dosahu. Proces infekce se vyskytuje v přeplněných místech (školy, mateřské školy, rekreační aktivity). Dokonce i jedna selfie je dost, když děti jsou blízko sebe navzájem.
 • Sdílení osobních položek. Nosit společné klobouky je použití infikovaného hřebene nejčastější příčinou pedikulózy u dětí.

Existuje názor, že se mohou objevit vąechny vąechny vąechny, pokud se v domácích zvířatech objeví blechy. Toto je falešný předpoklad, protože tito parazité se nepohybují ze zvířete na člověka. Další časté mylné představy o příčinách nití:

 • Nedodržování hygieny. Neustálé praní hlavy nepomůže všem všem. Nity u dítěte se vyskytují v čisté rodině. Všichni se cítí dokonce lépe v čistých vlasech, když nejsou přítomny mastné složky, které brání jejich pohybu.
 • Stres. Podobnost příznaků (svědění, neklidný spánek) způsobuje, že si myslíte, že se po stresových situacích objevují příznaky u dětí. To není. Parazity se mohou vyskytovat až po infekci.
 • Konstantní opotřebení nití ve stavu hibernace. Někteří lidé se domnívají, že každá osoba na pokožce hlavy nese vejce vši, které se sníženou imunitou aktivují a začnou aktivně proliferovat. Tato verze je také nesprávná. Všichni nemohou být dlouho bez lidské krve - po 3 dnech zemřou hladem.

Doba inkubace

První kousnutí vši se vyskytují několik minut po pokrytí pokožky dítěte. Pokud se jedná o 1-2 dospělé, pak jejich živobytí není cítit, dokud nevyroste larvy první generace (nymfy). Všichni začínají maskovat pokožku hlavy 3-4 týdny po infekci. Doba inkubace není výrazný průběh vší.

Typické symptomy onemocnění (závažné svědění, poškrábání kůže na krev, pustulózní škrábance a krusty spojené s pálení bolesti) jsou pozorovány až po reprodukci a reprodukci první generace parazitů. Doba inkubace se pohybuje od 6 do 12 dnů, což závisí na stupni počáteční infekce dítěte.

Pokud je počet dospělých malý a citlivost kůže je slabá, potom se dítě nebude dlouho cítit nepříjemně. Tato nepostřehnutelná infekce je nebezpečně rychlá reprodukce parazitů, protože neustále snášejí vajíčka. Životní cyklus vší je krátký - ne více než 30 dní. Každý den samice opouští 3-4 nití. Po celou dobu svého života, parazit stanoví až 140 vajec.

Jeden může jen odhadnout, kolik nits jsou produkovány několika dospělými jedinci. Z tohoto důvodu může asymptomatická inkubační doba vést k pokročilému stádiu vší, což je mnohem těžší léčit. Vývoj parazitu z škůdců do sexuálně zralého škůdce trvá od 16 do 30 dnů. Teplota inkubační doby je ovlivněna teplotním podkladem prostředí. Od okamžiku narození do konce životního cyklu všes prochází 4 etapy:

 1. Vejce (nit). Bílé nebo světle žluté tečky tvaru slzy připevněné ke spodní části vlasů. Mějte velikost asi 1 mm. Zrání vajíček trvá 5-8 dní.
 2. Larvy. Vyvíjí se 1-10 dní. Během 30 minut od začátku se začne krmit krví hostitele.
 3. Nymfa první objednávky. Formováno do 5 dnů. Nymfa druhého řádu se vyvíjí po dobu 8 dnů, poté se stává dospělým hmyzem.
 4. Zralý člověk. Připraveno k reprodukci na konci posledního moltu. Proces páření nastává první den po transformaci nymfy.

Jak se dostat vši

Léčba pedikulózy u dětí by měla začít okamžitě. Po objevení nití u dítěte je lepší poradit se s dermatologem. Hlavním léčebným režimem je leptání dospělého hmyzu látkami obsahujícími insekticidy nebo mechanické odstraňování vší a jejich larv. Sekvence terapeutických opatření je následující:

 • hlava dítěte je ošetřena pedikulicidním prostředkem po určitou dobu, poté je omyta;
 • kovový tvrdý hřeben se pečlivě česal, aby odstranil mrtvé nitky a vši;
 • při vysokých teplotách jsou klobouky a oděvy dítěte, stejně jako ložní prádlo, umyty nebo tráveny;
 • o týden později se provádí opakované ošetření k ničení přežívajících larv.

Často, poté, co se zbavili nití a dospělých parazitů, je nutné léčit následky jejich životně důležité činnosti: abscesy, vředy, alergie. Přípravy na takovou terapii jsou také předepsány lékařem. Někdy je léčba účinků pedikulózy déle než odstranění nití a vší. Souběžně s léčbou dítěte je třeba přijmout opatření k ochraně zbytku rodiny před infekcí. Chcete-li to provést, musíte zastavit přímý kontakt s infikovanými (hry, objetí, polibky).

Domácí ošetření

Bez ohledu na zvolený lék se léčba pedikulózou provádí podle jednoho schématu. Algoritmus jednání rodičů doma:

 1. Před zahájením léčby je třeba testovat lék, aby se vyloučila možnost vývoje alergických reakcí. K tomu by mělo být malé množství léku aplikováno na oblast loktem dítěte po dobu 1,5 hodiny, během níž by mělo být sledováno celkové zdraví dítěte a stav jeho kůže.
 2. Pokud nejsou alergie na lék pozorovány, měli byste pokračovat v léčbě hlavy, která se udržuje na dobře větraném místě. Zvolená látka je rozložena po celé délce vlasů. Některé přípravky se aplikují na suché prameny, jiné na důkladně vysušené a vysoušečem vlasů. Aby se zabránilo chemickým složkám na sliznici nebo na čele dítěte, noste ochranný štít.
 3. Po nanesení léku je hlava pokryta polyethylenem, aby se vytvořil skleníkový efekt. Nástroj se stará na hlavu od 15 minut do několika hodin podle doporučení výrobce.
 4. Po uplynutí předepsané doby se směs opláchne vodou, načež se hlava opláchne roztokem octa. To pomůže rozpustit lepivou hmotu, s níž jsou nity připevněny k vlasům.
 5. Poslední fáze práce - nejvíce monotónní a dlouhá, soudit podle recenzí rodičů. Propletením s častými zuby jsou mrtvonožci, larvy a dospělí pečlivě vyčesáni.

Mechanická cesta

Nity u dítěte jsou někdy odstraněny bez použití insekticidních léků. Někteří rodiče dávají přednost pouze mechanické metodě s použitím běžného nebo elektrického hřebene, který lze snadno zakoupit v každé lékárně. Při výběru je třeba se spolehnout na některé nuance:

 • zkontrolovat špičku zubů: čím více jsou zaoblené, tím méně postižená dětská kůže bude při kontaktu s nimi zraněna;
 • zvolit délku zubů podle délky a tloušťky vlasů dítěte;
 • Dbejte na vzdálenost mezi zuby - čím menší, tím lépe;
 • vybírat hřebeny s kovovými zuby, protože plast je pružný a dovolí muže a vši;
 • pro léčení dítěte je lepší nezískat elektrické hřebeny, protože délka zubů je malá a možné elektrické rázy budou příliš citlivé na hlavu dětí.

Můžete se zbavit parazitů několika pálivinami. Tento proces bude účinný, pokud budete dodržovat určitá pravidla:

 • mokré vlasy - tím se zvýší viditelnost nití;
 • předem vyčistěte vlasy a malý hřeben, abyste rozdělili prameny;
 • začněte česání s chrámy;
 • pokořte si vlasy, od kořenů až po konce (na sobě), držíte hřeben nad pramenem;
 • vyjměte česané vlasy vlasovým vlasem ze zbytku vlasů;
 • Po každém ošetření opláchněte hřeben ve vodě zředěné octem.

Přípravy

Lékárny nabízejí mnoho různých druhů ošetření vší vůni. Všichni ve vlasech účinně odstraňují šampony, krémy a masti. Dokonale napomáhá ošetření hlavy insekticidním sprejem, aerosolem nebo lotionem. Anti-pedikulózní léky jsou klasifikovány na základě účinné látky, která ovlivňuje parazity:

 • drogy Knicks, Medifox, Nittifor - zničí nervový systém vší, což vede k paralýze a smrti;
 • Insekticidy Benzylbenzoát, Paranit, Para plus plus - pronikají přes chitinovou membránu parazitů, se hromadí v toxických koncentracích a způsobují smrt larv a dospělých.

Mezi nejoblíbenější prostředky rodičů patří emulze a jiné kapalné přípravky. Dostupné léky pro pedikulózu:

 • Dehtové mýdlo. Vytvořeno na základě břízy dehtu, který má dezinfekční, regenerační, antipruritické, anestetické vlastnosti. Mýdlo má velmi nepříjemný zápach, který odpuzuje hmyz po dlouhou dobu po ošetření. Jedna ze složek dehtu je fenol, poté, co se vši dostanou na kůži, jsou ponechány spáleniny a benzen, který je také součástí, zabíjí nervová centra nití. Proces léčby pedikulózy je jednoduchý: omyjte vlasy pravidelným šamponem a opláchněte. Pak dehtová mýdla pěnou na vlasy a nechá se 15 až 40 minut. Pak je hlava umyta tekoucí vodou a česaná s hřebenem.
 • Pedilin. Emulze pro děti, obsahující jako součást malathionu látku náležející do skupiny insekticidů. Jedná se o nervový jed, který při styku s parazity paralyzuje a zabíjí je. Pro ošetření pokožky hlavy dítěte je nutné vlasy navlhčit velkým množstvím emulze a vyčistit je do bavlněného tampónu. Po ošetřované ploše je potřeba 3-5 minut pokrýt šátek, pak opláchnout preparátem vodou a pečlivě pokrýt prameny hustým hřebenem. V případě potřeby se postup opakuje po dni.

Šampony pedikulózy

Pro léčbu pedikulózy rodiče zpravidla nakupují šampony. Jejich výhodou je snadné použití. Nejoblíbenější dětské šampony proti všem a všicím:

 • Anti-bit. Pro ošetření pedikulózy se aplikuje na kořeny mokrých vlasů, třepe se 3 minuty, pak se odmyje. Postup se provádí dvakrát. Při použití šamponu se mohou objevit nežádoucí účinky: erytém, otok, pálení, svědění, vypadávání vlasů. Kontraindikací je použití léku v případě přecitlivělosti na složky.
 • Sifax. Chcete-li se zbavit ektoparazitů, šampon je aplikován na vlhké vlasy po dobu 10 minut. Poté je nutné znovu navlhčit hlavu a přípravek intenzivně protřepat. Po vymytí šamponem teplou vodou. Postup se opakuje po dni, poté po 7 dnech. Během aplikace šamponu se mohou objevit alergické reakce: erytém, pruritus. Tuto lék nelze použít k přecitlivělosti na složky a v raném věku dítěte (až 2 roky).
 • Hygia. Vysoce účinný šampon současně zničí vši a šupiny. Způsob aplikace je jednoduchý: ošetření mokrých vlasů, ponechání po dobu 20 minut, opláchnutí tekoucí vodou, hřeben s hřebenem. Možné vedlejší reakce: vyrážka, svědění na místě aplikace. Kontraindikace k použití: porušení integrity kůže, zánět, věk do 5 let, zvýšená citlivost na složky.

Lidové prostředky

Odstranění lidských návykových látek zahrnuje použití levandule nebo čajového stromu, odvzdušnění drsnosti, petrolej, peroxidu vodíku nebo jednoduchého oholení. Nejúspěšnější lidové recepty:

 • Chemerichnaya voda. Jedná se o směs vodné a alkoholové tinktury Chemeritsa Lobel, která se prodává v lékárnách. Pro zničení vší tinktury s vodou se zředí v poměru 1: 1. Aplikujte výrobek na celou délku promytých vlasů, poté nasaďte plastový sáček a nechte 20 minut. Pak se směs nejprve promyje tekoucí vodou a poté šamponem.
 • Brusinková šťáva. Stlačování šťávy z bobulí musí být bezprostředně před použitím. Aplikujte na umyté a mírně vysušené vlasy po celé délce a pokožku hlavy 20 minut. Zakryjte čepičkou a pravidelně hněte. Pak se umyjte, mírně suchý s ručníkem, pečlivě si česněte vlasy hustým hřebenem.
 • Cesnaková maska. Pro vaření je třeba hýbat pár stroužků česneku s mixérem. Vzniklá vzácná hmota se nanáší na pokožku hlavy, rozprostírá se na vlasy a nahoře nasadí sprchový uzávěr. Po 2 hodinách by měla být maska ​​omyta vodou, na vlasy nasypána nějaká rostlinná tužka a důkladně je vyčesat hřebenem. K odstranění nepříjemných prachových pramenů lze opláchnout slabým roztokem octa.

Prevence

Mnoho rodičů čelí problému vši u dítěte, protože dítě v mateřské škole a ve škole je neustále v úzkém kontaktu se svými vrstevníky. Odstranění parazitů je náročný úkol, takže je třeba přijmout preventivní opatření k prevenci pedikulózy. Patří sem:

 • vyhýbat se kontaktu s lidmi a dětmi žijícími v nehygienických podmínkách;
 • používejte pouze osobní klobouky, gumové pásky, kolíky, štětce;
 • pravidelně umyjte oblečení (ložní prádlo a ložní prádlo) při vysokých teplotách;
 • pravidelně umyjte hlavu dítěte insekticidními šampony pro prevenci výronů a vší.

Jak zacházet s pedikulózou doma u dětí a dospělých

Pediculóza se obvykle nazývá stav vší. Napadnutí všemi jsou častěji dětmi, ale tento problém nepřekročí problém s dospělými. Navzdory skutečnosti, že infekce malým hmyzem může nastat dokonce i v přeplněném transportu, v bazénu, v lázních, vši jsou bedlivě mlčí o léčbě a provádí ošetření vši samy, aniž by se uchýlili k pomoci odborníků. Naštěstí pro odstranění vší, existuje mnoho farmaceutických léků a lidových metod, které umožňují jeden nebo více postupů, jak se zbavit parazitů.

Co je to pedikulóza?

Existují tři typy lidských vší: hlava, pubik, jsou také ploché dno a šatník. Všichni se živí pouze krví a vůbec nezajímají žádnou jinou stravu. Dokonce ani krev jiných druhů teplokrevných zvířat nepřitahuje parazity. Proto je zcela vyloučena možnost infekce všemi zvířaty.

U koček mají psi vlastní druh parazitů - jedlících, kteří jsou velmi podobní vši.

Podle toho, co hmyz zvolil tělo, existují druhy vší:

Každý z nich má své vlastní symptomy a léčbu.

Vší hlavy

Vší hlavy mohou být u dětí a dospělých. Podle statistik se nejčastěji vyskytuje ve věkové skupině od 15 do 24 let a u dětí mladších 14 let. Pachatelem této nemoci je vousy. Šedá barva hmyzu s krátkým tělem o délce 2-3 mm trvá pouze ve vlasech s kruhovou částí: na hlavě, vousu, na knírech. Po nasycení se stává červená, fialová. To, co vypadá jako vši a šupiny ve vlasech, jasně ukazuje fotografii.

Parazité se velmi rychle reprodukují. Každý den samice položí až 5 vajec, které přilepí na vlasy lepicí látkou. Obálka spolehlivě chrání embryo, takže prachy nejsou prakticky přístupné působení insekticidů.

V prvních dnech, kdy jsou vši na hlavě dítěte nebo dospělé dosud dostatečně chována, jejich přítomnost zůstává bez povšimnutí. Následně jsou pozorovány následující příznaky pedikulózy:

 • výskyt závažného svědění způsobeného všemi kousnutími;
 • tvorba pustulů, vředy na pokožce, způsobené infekcí během poškrábání;
 • úzkost, podrážděnost;
 • vypadá na vlasy malé bílé kapsle, které vypadají jako lupy.

Chcete-li vidět rozdíl mezi lupy a nits může být na fotografii. Nits vizuálně stejné velikosti a odstranit je z vlasů je docela obtížné. Lupiny jsou vločky různých velikostí a snadno se odstraní.

Vniknutí vši dochází, když přichází do styku s infikovaným člověkem - krátký kontakt mezi hlavami je pro parazita dostačující k prolézání na nový hostitel, stejně jako použití hřebenů a nosičů pokrývek hlavy. Nejčastěji se infekce vyskytuje na přeplněných místech: ve školách, mateřských školách, předškolních zařízeních, táborech, veřejné dopravě. Děti se nakazí při hraní, sdílejí se samy.

Dívčí vši jsou častější než chlapci. Taková selektivita vůbec není způsobena délkou vlasů, ale skutečností, že mladí lidé často navzájem mění vzájemné hřebeny, ozdoby na vlasy, zkoušejí a půjčují si hlavy.

Když identifikovali vši, rodiče přemýšlejí o tom, jak zacházet s pedikulózou u dětí. V lékařských zařízeních pediatr nebo dermatolog diagnostikuje a předepisuje léky. Vzhledem k přítomnosti velkého množství pedikulicidů a populárních receptů je léčba pedikulózy možná doma.

Odvolání pediatrům je povinné u dětí trpících astmatem, stejně jako v případě, že dítě je mladší 2 roky.

Léčba čelních vší

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit parazitů. Většina z nich sestoupí na aplikaci směsí na vlasy a potom vyčesávání nití. To lze provést samostatně nebo za pomoci odborníků. Důležitým bodem je hygienická úprava bytu: ložní prádlo, náčiní, kartáčky na vlasy, ozdoby na vlasy, klobouky. Pokud se vši najdou alespoň u jednoho člena rodiny, všichni členové domácnosti potřebují kontrolu a preventivní léčbu.

Charakteristika ošetření pedikulózy ve specializovaných firmách

Ve velkých městech existují společnosti, jejichž specializací je léčba pedikulózy. Voláním operátora pacient souhlasí s okamžikem postupu. Události pro odstranění parazitů probíhají v domě klienta, není zapotřebí přípravy na příchod odborníků.

Výhody kontaktování společnosti:

 • léčba vší a niti u dětí, dospělí se provádí pomocí speciální technologie bez použití chemikálií, takže je přípustný i pro děti, těhotné a kojící ženy;
 • k odstranění hmyzu, stačí jedno zasedání, po němž ve vlasech nezůstane žádná dospělá osoba, larvy nebo larvy;
 • odborníci poskytují záruku av případě vší ve stanovené lhůtě se provádí bezplatné opracování;
 • Děti mají certifikát o absenci parazitů.

Léčba pedikulózy na specializované klinice bude stát nejméně 1500 rublů. Tato částka zahrnuje zpracování jedné osoby, kontrolu všech členů rodiny, doporučení pro prevenci a školení o technikách česání.

Pravidla pro léčbu vší hlavě doma

Bez ohledu na zvolené prostředky je algoritmus akce pro odstranění vší stejný. Jak zacházet s pedikulózou:

 1. Před zahájením léčby je nutné testovat lék, aby se eliminovala možnost vzniku alergických reakcí. Za tímto účelem se malé množství přípravku aplikuje na oblast loktu nebo na zápěstí po dobu 1-2 hodin, během které se monitoruje stav kůže a celkové zdraví.
 2. Zpracování se provádí na dobře větraném místě.
 3. Vybraný nástroj je rozložen po celé délce pramenů. Některé přípravky se aplikují na mokré kadeře, pro použití jiných vlasů by měly být důkladně vysušeny. Aby se zabránilo kontaktu s chemickými složkami na čele a sliznicích oka, je pacient vystaven ochrannému krytu.
 4. Po nanesení je hlava pokrytá plastovým uzávěrem, aby se vytvořil skleníkový účinek a proces se urychlil.

Během česání pravidelně očistěte hřeben z nití s ​​ubrouskem. Často doma pro tento účel použijte kontejner s horkou vodou nad 70 ° C, ve které je hřeben spuštěn, a současně odstraňte přilepené osoby a zničte je.

Zvláštnosti odstranění vší u dětí

Léčba pedikulózy u dětí má své vlastní nuance. Děti ještě nevyvinuly silnou imunitu a trvalé uhryznutí vši mohou vyvolat anémii, závažné alergické reakce. Vzhledem k jejich věku se děti nerozlišují podle pečlivosti a zřídka to, co dítě ve věku 3 let bude pokorně sedět na židli a čeká, až jeho matka vykradne všechny vší.

Dětská pedikulóza v drobivkách do 2 let je nejčastěji ošetřována radikálně - odříznutím vlasů. Tato technika vám umožní zapomenout na vši v jednom postupu a ne vystavit dítě stresům spojeným s česáním nití.

Při výběru pedikulicidů pro děti byste měli pečlivě prostudovat instrukce, které uvádějí věkovou hranici, možné projevy vedlejších účinků a čas udržování směsi na hlavě.

Chcete-li odstranit vši u dětí, měli byste věnovat pozornost řidičům bez nití (Nit Free), jejichž charakteristickým rysem je neexistence toxických chemických sloučenin ve svém složení:

 • Neath Fri Šampon pro vši a nitky obsahuje složení aromatických olejů, má příjemný zápach z máty. Účinně bojuje proti parazitům. Je vhodný pro každodenní použití a může být použit nejen jako terapeutický prostředek, ale také jako profylaktický prostředek. Cena láhve 237 ml 1090 rublů.
 • Neath Volný olej pokrývá obratné dospělé s olejovým filmem, v důsledku čehož se parazit uduje a zemře. Usnadňuje česání hmyzu a škůdců. Podle výrobců je jedna léčba dost často dost úplná, aby se zbavila vši. Cena láhve je 1090 rublů.
 • Rozprašovací detektory - pro světlé a tmavé vlasy byl vyvinut samostatný typ léku. Při stříkání na vlasy jsou nitky zvýrazněny jasným růžovým odstínem, což usnadňuje jejich nalezení a hřeben. Cena 1200 rublů.

Také děti používají pedikaderní léky:

Pro Více Informací O Suché Vlasy