logo

Proč to svědí hlavou, pokud nejsou vši - nejčastější příčiny

Vzhled nesnesitelné, bolestivé svědění způsobuje, že se lidé ptají, proč se jejich hlava skvrněje - nejsou vši a jejich vlasy byly nedávno důkladně omyty. Příčiny podráždění pokožky mohou být jak vnější, tak vnitřní provokující faktory. Často je nemožné je identifikovat sami, a proto byste se měli uchýlit k pomoci úzce specializovaných lékařů - tricholožky, dermatologů, gastroenterologů a endokrinologů. Budou provádět sérii laboratorních testů a předepisovat farmakologické látky k odstranění základní příčiny diagnostikované patologie, stejně jako k rychlému zmírnění příznaků.

Přírodní příčiny

Přírodní příčiny zahrnují použití hygienických výrobků, které nejsou vhodné pro péči o určitou osobu. Například, těžké svědění někdy nastane po použití čistého ručníku, promyty novou značkou prášku. Skalp tímto způsobem reaguje na chemické složky v jeho složení. Malé děti nebo lidé, kteří jsou náchylní k alergickým reakcím, jsou obzvláště citliví na domácí chemikálie.

Šampony, balzámy, masky na vlasy

Jedná se o nejčastější příčinu svědění pokožky hlavy. Na regálech obchodů se téměř každý den objevují nové značky prostředků péče a televizní reklama nabízí radikální zlepšení stavu vlasů ihned po jednom použití.

Výrobci přidávají do šamponů a máchání ingredience, které mohou vyvolat alergickou reakci:

 • éterické oleje;
 • rostlinné výtažky;
 • příchutě;
 • konzervační látky;
 • stabilizátory.

Člověk nemusí ani pochybovat o tom, že je vysoce citlivý na neroli esenciální olej nebo výtažky z kořenů pampelišky, dokud neumistí jeho hlavu. Proto s vývojem pruritu je nutné znovu použít osvědčené prostředky.

Mnoho žen ráda experimentuje s jejich vzhledu. Aktivně používají všechny druhy masky na vlasy, jejichž recepty se nacházejí na internetu. Často obsahují med, kaše z čerstvé cibule, česnek vařený. Pokud je žena pokožka hlavy citlivá a tenká, neměla by být překvapena výskytem bolestivého svědění a někdy i mikrotrauma.

Doporučení: Při nákupu šampónu nebo balzám je třeba věnovat pozornost přítomnosti laurylsulfátu sodného v jeho složení. Tato aniontová povrchově aktivní látka může dráždit pokožku hlavy.

Barvení vlasů

Dokonce i v případě, že je k dispozici lákavý nápis "Bez amoniaku!" Na obalu s barvou to nezaručuje jeho bezpečnost. Bez ohledu na to, zda žena používá lék na podání světlého odstínu nebo radikálního barvení, může dojít k alergii ihned po aplikaci nebo o několik hodin později. Hlava se začíná svědit, na kůži se na kůži objevují zarudnutí a vyrážka. Po několika dnech spadnou z ramene malé váhy. Takže působily agresivní chemikálie, které jsou přítomny téměř v každé značce vlasového barviva.

K léčbě alergické reakce Vám může lékař předepsat léky: loratadin, cetirizin, Tavegil, Suprastin, Zodak. V některých případech budete muset používat masti, krémy, šampony s antihistaminií.

Tip: Pokud po barvení nastane závažné svědění, měli byste vlasy opláchnout extraktem z heřmánku, šňůry, šalvěje, nehtů. Chcete-li jej připravit, jednoduše nalijte 3 polévkové lžíce. lžíce rostlinných surovin 2 šálky vroucí vody a nechte hodinu.

Patologické příčiny

Touha k pokoření pokožky hlavy nastává na pozadí nedostatku těla biologicky aktivních látek - vitamínů a stopových prvků:

 • thiamin, pyridoxin, riboflavin, kyanokobalamin, kyselina askorbová a nikotinová, tokoferol;
 • hořčík, molybden, draslík, železo, fosfor, vápník, mangan.

Z jejich přítomnosti v tkáních a krevním oběhu záleží na aktivním fungování všech systémů lidské činnosti. Zhoršení celkového zdravotního stavu se okamžitě odráží na pokožce hlavy a vlasů. Patologický proces začíná porušením přívodu krve do všech vrstev epidermis. Nedostatek minerálních sloučenin a vitamínů vede k oslabení vlasových folikulů, narušení metabolických procesů. Příjem Selmevity, Komplivity, Vitrumu, Centrum, Supradiny pomůže rychle se vypořádat se svěděním pro dospělé a dítě.

Patogenní houby

Různé typy hub, které žijí na lidské kůži, jsou podmíněně patogenní mikroflóra. Ale pod vlivem vnitřních nebo vnějších provokativních faktorů se stávají aktivnějšími, začínají růst a množit se. Klinické projevy seborrhea stává svědění kůže, těžká suchá nebo mastná lupy, mazové žlázy nadměrné množství sekretu. Stav vlasů se výrazně zhoršuje: začnou vypadávat, rychle se znečišťují, na špičkách se odlupují. Kombinace pokožky hlavy vede k tvorbě škrábanců, vředů, trhlin, které jsou rychle spojeny bakteriemi způsobujícími choroby:

Pokud zjistíte bolestivé otoky nebo vředy na pokožce hlavy, měli byste okamžitě kontaktovat dermatologa. Domácí léčba lidovými léky nepřinese úspěch v důsledku nedostatečné antimykotické aktivity.

Doporučení: Při léčbě seborrhy se používá šampon s antifungálními přísadami - Ketoconazole, Nizoral, Friderm s dehtem. A když diagnostikuje infekci, dermatologové předepisují antibakteriální vnější a (nebo) vnitřní přípravu.

Bylinné infuze mohou být požívány k léčbě neurogenního pruritu a prostě opláchnuty pokožkou hlavy.

Neurologické poruchy

Pokud je hlava poškrábaná, ale neexistují vši, měli byste analyzovat váš psycho-emocionální stav. Časté stresující situace nebo prodloužené deprese téměř vždy vyvolávají touhu pokořit skalp. Nervové vyčerpání vyvolává řetězec negativních imunitních, biochemických a fyziologických reakcí. Jeho výsledkem je produkce biologicky aktivních látek tělem, které dráždí nervová vlákna. Co se stane dále:

 • velké a malé cévy dilatují;
 • dochází k silnému otoku;
 • produkce histaminu, aktivátoru alergických reakcí, se zvyšuje.


Touha ke svrbení se zvyšuje večer i v noci, negativně ovlivňuje chuť k jídlu, rozčiluje spánek. Pokud je diagnostikován patologický proces v počáteční fázi, pak lékař předepíše lehké sedativy nebo sedativa - Tenoten, Persen, Deprim, tinktury z valerianu, motherwort a třezalku tečkovanou. A při těžké depresi budete muset užívat neuroleptika a (nebo) uklidňující prostředky.

Gastrická patologie

Nedostatek vitamínů, makro- a mikronutrientů může nastat nejen v případě nedostatečného požití potravy. Mnoho onemocnění gastrointestinálního traktu je doprovázeno narušením absorpce biologicky aktivních látek. To znamená, že jsou ve výrobcích, ale nemohou být rozděleny nebo stráveny. Tento stav se vyvíjí v následujících patologických stavech:

 • nedostatek disacharidázy;
 • celiakie;
 • cystická fibróza;
 • exudační enteropatie.

Dokonce i často diagnostikován gastritidu schopný vyvolat absorpční porušení v důsledku opakovaných procesech hniloba fermentační nadměrné plynování. Onemocnění žaludku je často výsledkem nesprávné, nevyvážené výživy. Může také přímo přispívat ke vzniku pruritu. Skutečnost je, že patogenní houby na pokožce hlavy rostou rychle a množí se, když člověk jedí velké množství pečení, cukroví. Někdy stačí udělat nějaké úpravy vaší stravy tak, aby touha hýbat se hlavou zmizí bez stopy.

Upozornění: Svrbení pokožky hlavy je jedním z příznaků psoriázy nebo kožních onemocnění. Tyto patologické stavy rychle rostou, takže je naléhavé konzultovat dermatologa.

Proč ti to svědí?

Když na první pohled hlava začíná svědčit bez příčiny, existuje důvod k obavám. Často nejhorší připomíná, ale důvody mohou být naprosto neškodné. Nebo naopak, svědění může být příznakem vážných onemocnění. Proč to svědí a co s tím dělat? Každý by měl znát odpovědi na tyto otázky, aby reagoval a pomáhal sami včas.

Důvody, proč se hlava dotýká, pokud nejsou vši

První věc, kterou většina lidí spojuje hlavou svědění je vši. Nicméně osoba, která se stará o sebe, dodržuje hygienická pravidla, pravděpodobnost infekce těmito parazity je velmi malá. Po prozkoumání sebe sama nebo dotazování na něho milovaného člověka je snadné vyloučit přítomnost vší, jejich přítomnost je zjištěna pouhým okem nebo lupou. A pokud jste přesvědčeni, že neexistují žádné parazity, stojí za zvážení dalších možných příčin svědění.

Proč je pokožka pokožky suchá a svědčí po umytí

Svědění, které je pozorováno po umytí hlavy, říká, že složení šamponu nevyhovuje osobě. To může být způsobeno:

 • Pokud jde o přísady šamponu, alergie na vlasy nebo vlasy. Často se tato reakce stává, pokud laurylsulfát nebo laurethsulfát sodný jsou zahrnuty do šamponu. Pokud ano, stojí za to přechod na šampon s jemnější kompozicí.
 • Existuje alergie na změkčovadlo nebo prášek používaný k mytí ručníků. Tento faktor je možný, pokud výskyt svrbení se shoduje s testováním nových produktů, které nejsou pro lidi známé. Často, návrat k již osvědčeným prostředkům vede ke zmizení nepohodlí.
 • Jaký je špatný typ šamponu? Při zvýšené suchosti pokožky hlavy je sekrece tuku nadměrná, ale má jiné složení. Často v těchto případech lidé mylně vybírají šampon pro mastné vlasy, aby odmastili kořeny, ale tyto produkty suší kůži ještě víc, což zhoršuje situaci. Existují svědění, pálení, křehké vlasy.

Při vzplanutí podráždění po barvení vlasů

Po rozšíření nebo barvení vlasů může dojít k nepříjemným pocitům pálení a svědění. Pokud je pokožka hlavy svědčící v tomto případě:

 • Barvivo není vhodné pro osobu z důvodu alergie na složky, které tvoří její složení. Je nutné ho opustit, přejít na výrobky jiného výrobce a namazat hlavu po nátěru jakýmkoli uklidňujícím, protizánětlivým činidlem (lotion, balzám nebo odvar na bázi heřmánku, neplodnosti nebo šňůry).
 • Barvivo na vlasy obsahuje příliš agresivní složky, které nadměrně osuší pokožku hlavy, způsobují alergické reakce, mají negativní vliv na pokožku. Takové podráždění, svědění jsou často po henné. V těchto případech se ženám doporučuje, aby přešli na benígnější léky, jako jsou tónovací šampony nebo barvy s nízkým obsahem čpavku.

Svrbení hlavy a vypadávání vlasů vypadnou

Pokud je pokožka hlavy poškrábaná a vlasy vypadnou, důvodem je jeden z následujících problémů:

 • Avitaminóza často způsobuje nejen svědění, ale i ztrátu vlasů, což vede k oslabení žárovek, křehkosti.
 • Výskyt různých houbových onemocnění a mikroorganismů u dětí nebo dospělých (např. Kožních onemocnění) vede k vypadávání peelingu na pokožce hlavy, jejich ztrátě a závažnému svědění, což je často nemožné tolerovat. Je nemožné vyřešit tento problém sami - je třeba objasnit povahu onemocnění od té doby Může být nedílnou součástí rozsáhlejšího komplexního onemocnění, které snižuje celkovou imunitu člověka.
 • Porušení řádného fungování vnitřních orgánů vede ke zhoršení toku všech procesů v těle, což ovlivňuje kvalitu vlasů, způsobuje křehkost, mastné vlasy a v důsledku toho se vyznačuje jejich ztrátou a svěděním hlavy.

S peelingem a lupinami

 • Těžké svědění souběžně s lupinami a zvýšeným obsahem tuku může naznačovat přítomnost takového onemocnění, jako je skalpová boreborrhea (zvýšená tvorba tuku, peeling) nebo seboroická dermatitida (peeling a červené skvrny na kůži). Jedná se o závažná onemocnění, která jsou složitá. Je těžké léčit doma, takže pokud máte podezření na seborrheu, měli byste se určitě obrátit na dermatologa nebo trichologa.
 • Stres, nervové vyčerpání, špatná výživa, oslabená imunita, hormonální poruchy u dospělých často působí jako katalyzátory vývoje seborrhy. Ale sami o sobě mohou tyto faktory způsobit svědění, lupy, ztrátu vlasů slabé a středně závažné. Dokonce i z vody se zvýšenou tvrdostí, od sladké, spotřebované v nadměrné množství, může vzniknout podobný problém. V takovém případě se hlava stále dotýká, vznik nepohodlí, svrbení je obtížné spojit s určitou událostí (například mytí hlavy, barvení).
 • Přítomnost lupů, která neprochází seborrheu, ale je nezávislým porušením, vede ke vzniku slabého a mírného svědění. Příčiny odlupování epidermis vloček často spočívají v genetické predispozici, obecných zdravotních problémech (například metabolických poruchách) nebo jsou výsledkem negativních vnějších faktorů (například alergie na produkty péče o vlasy). Lupiny, stejně jako jiné nemoci, se musí léčit.
 • Psoriáza je těžké autoimunitní onemocnění kůže, které je katalyzováno silným stresem, nevyváženou výživou a narušenou imunitou. Má formu šupinatých zón s tendencí zvyšovat plochu. Při vzplanutí lézí na pokožce hlavy se vyskytují svědění a nepohodlí.

Co dělat a jak léčit, pokud je poškrábaná pokožka hlavy

Pokud se objeví nepříjemné pocity, svědění hlavy, nadměrná a atypická pokožka pokožky, kožní léze, pupínky, je třeba se poradit s dermatolistou nebo tricholožkou. Budou provádět všechny potřebné testy, určovat příčinu příznaků, zdroj problému a předepsat vhodnou léčbu. Avšak v některých případech, kdy není naléhavá příležitost jít do nemocnice a svědění je velmi intenzivní, měli byste použít nástroje, které vám pomohou zlepšit vaši pohodu.

Šampóny a lupy a svědění

Nejjednodušší způsob, jak odstranit pocit svědění a pálení, jsou speciální šampony. Na základě těchto příznaků můžete použít prostředky proti:

 • lupy (při absenci alergií);
 • houby, herpes (antifungální činidla, například climbazol, pyrithion zinečnatý);
 • svědění nervové nebo alergické etiologie (lotion s obsahem kyseliny salicylové, dehet v kombinaci s obecnou terapií);
 • seborrhea - lékařské masky (obsahující ketokonazol, dehet, síru, kyselinu salicylovou, antibakteriální látky);
 • podráždění - uklidňující, odstranění zarudnutí, zánětlivé šampóny (na bázi heřmánku, posloupnosti, dalších bylin).

Proč se točí - důvody pro to, co dělat se svědivým skalpem

Proto může velmi svědí hlava - analyzovat hlavní příčiny svědění pokožky hlavy a ukázat vám, co dělat, jak zmírnit nebo zmírnění svědění.

Proč se točí hlavou - hlavní příčiny svědění pokožky hlavy

Nejvíce zřejmý důvod pro svědění v hlavě, jako je nečistota, nemůžeme zmínit - myslím, že všichni čtenáři mého místa se starají o čistotu a hygienu těla a vlasů. Není to zvláštní, ale takový snadno fixovatelný důvod obsadí jedno z předních míst ve výskytu svrbení.

Pediculóza

Pokud se objeví pocit míchání ve vlasech spolu se svěděním, je nejpravděpodobnější, že vši jsou příčinou svědění. Zkontrolujte, zda je snadné, jen požádejte někoho, aby pečlivě prozkoumal hlavu, pokud možno pomocí lupy.

Pedikulóza se přenáší v místech s velkou koncentrací lidí, v těsné veřejné dopravě nebo přímým kontaktem s infikovanými věcmi (polštář, hřeben, klobouk atd.).

Svědění se objeví, když dospělý kousne kůží a vylučuje dráždivé tajemství.

Pokud vši nestáhnou včas, pacient je česání ránu na hlavě, což může hnisat, zacházet s nimi bude mnohem těžší. Navíc může dojít k horečce, svědění očí, ztrátě řas.

Lékárny poskytují širokou škálu léků proti tomuto hmyzu. Různé šampony, spreje, masti účinně odstraňují jak dospělé, tak i vejce. Pokud by se problém nepozoroval okamžitě, měli byste změnit polštář a zpracovat věci v kontaktu s pokožkou hlavy.

Suchá pokožka hlavy

Někdy suchá pokožka hlavy začne vylučovat mnoho mazových sekrecí a je mylná pro mastnou pleť. V tomto případě se svědění zesiluje během a bezprostředně po umytí vlasů.

Poškozená kůže, která je v kontaktu s vodou a kosmetikou, je podrážděná a intenzivnější. Chcete-li tuto situaci napravit, je to jednoduché - je třeba použít speciální zvlhčující masky a šampony, v době, kdy se stav pokožky vrátí k normálu.

Různé postupy pro barvení, osvětlení, budování, stoupání a používání kudrlin a vysoušečů vlasů se suší na pokožce hlavy. Je lepší eliminovat takové negativní účinky na vlasy nebo častěji používat zvlhčující masky.

Stres, podvýživa

Vlasy se také vyskytují v případě nervových šoků a nedostatek vitamínů. V tomto případě se svědění zvýší večer i v noci.

Pokud se v poslední době staly často stresující situace, stojí za to snížit zatížení a zavést potraviny bohaté na vápník, vitamíny A, E, B2, B3, B6, B12 do stravy, například mléčné výrobky, ryby, čerstvou zeleninu a ovoce.

Bylinné čaje s mátou, matkou, valeriánem, chmel mají rovněž příznivý účinek. V těžkých případech se používají sedativa a masti ke zmírnění symptomů svědění.

Alergie

Velmi často může alergie způsobit svědění na hlavě. Pokud byla před nástupem příznaku aplikována nová kosmetika, stojí za to omezit její užívání.

Nesprávně vybraný šampon, maska ​​na vlasy a někdy i součásti, které tvoří prací prostředek pro praní prádla a ložního prádla, mohou vést k alergiím. V takovém případě stačí identifikovat alergen a už ho nepoužívat.

Pokud jste často alergičtí na domácí chemikálie, můžete použít dětské šampony, antialergické prášky a výrobky bez chemických přísad.

Alergie mohou nastat také u barviv. Před použitím byste proto měli vždy provést test citlivosti. Můžete použít lehké výrobky (tonikum, ne čpavkové barvy) nebo je opustit.

Zničte houbu

Příležitostně, houbové infekce nebo versicolor mohou způsobit svědění chlupaté pokožky. Rychle se přenášejí kontaktem infikované osoby nebo zvířete.

V takových případech je svědění provázeno ztrátou vlasů, zarudnutím kůže, ranami na kůži pod vlasy.

V počátečních fázích farmaceutické šampony pomáhají vyrovnat se s houbou, ale je nejlepší podstoupit diagnózu a komplexní léčbu u lékaře.

Seborrhea

Seboroická dermatitida je také často příčinou nepříjemných svědivých pocitů ve vlasech. Zhoršené fungování mazových žláz nebo změna složení jejich sekrece vede k zanesení a zesílení horní vrstvy kůže. Současně se na povrchu rozmnožují patogenní mikroorganismy.

Často se toto onemocnění zdědí nebo je výsledkem porušení v práci vnitřních orgánů, doprovázené zčervenání kůže.

Seborrhea je suchá a mastná.

Se suchou seborrheou je kůže šupinatá a při česání je snadné pozorovat jemné bílé lupy. Vlasy s křehkými, nudnými, často rozštěpenými konci. Také suché seborrhea má velmi výrazné svědění.

Olejnatá seborrha nemůže způsobit svědění, ale vlas vypadá mastně, špinavě, silně vypadá. Skalp je lesklý, mastný, s otevřenými rozšířenými póry. Lupinové lupínky dohromady tvoří hnědo-žluté hrudky.

Komplexní léčba seboroické dermatitidy zahrnuje medikované šampony, masky, oleje, speciální diety, imunomodulátory a léky. Časem se neošetřená seborrhea změní v alopecii (závažná ztráta vlasů). Vrátit vlasy v takových oblastech nemůže být.

Psoriáza

Často jsou projevy mastné seborrhy zmateny psoriázou pokožky hlavy, s chronickým recidivujícím dermatologickým onemocněním, urychluje se tvorba nové kůže a také odumírání bývalých vrstev epidermis.

Tělo se nezabývá problémem nadměrné proliferace epidermálních buněk, začíná chronický zánět kůže, který se projevuje výskytem různých červených skvrn různých průměrů pokrytých bílými nebo nažloutlými šupinami, připomínajícími lupy, větší pruritus.

Diabetes

Při cukrovce dochází k narušení metabolismu, zejména metabolismu tuků, akumulace toxických látek v těle a zhoršování imunitního systému.

Výsledkem je, že kůže ztrácí svou elasticitu, stane se hrubá, začíná odlupovat, vzniknou houbové choroby. Kromě svědění pokožky hlavy, kožních lézí, pigmentových skvrn vypadá, vlasy se stávají tenčí, náchylné ke ztrátě a stav nehtů se zhoršuje.

Metabolické poruchy ovlivňující stav pokožky hlavy se také vyskytují u hypotyreózy, menopauzy, onemocnění jater, atd.

Je třeba léčit takovou svrbitelnost složitým způsobem, pro místní akce je vhodné umývat bylinky (heřmánek, posloupnost, šalvěj, stejně jako ochlazování, zklidňující a antimikrobiální masti, šampony, spreje).

Zdvih

Svrbení hlavy může nastat v důsledku mrtvice a onemocnění, které ji způsobují: těžké poranění hlavy, kardiovaskulární onemocnění, hypertenze atd.

Příčinou pruritu je narušení krevního oběhu v oblastech mozku, které signalizují tyto nepříjemné pocity.

Masáž hlavy může pomoci v tomto případě. Měkké masírování pokožky zajistí tok krve a kyslíku do poškozených oblastí a zároveň zmírní bolesti hlavy, které se často objevují po mrtvici.

Těhotenství

Během těhotenství a po ní se mění metabolické procesy a hormony, zvyšuje se citlivost na různé látky. V důsledku náhlých změn nálady, pocení, citlivosti na alergeny může být potřeba poškrábat hlavu.

Někdy může určitá nemoc, jako je dermatóza, způsobit svědění. Jeho hlavními projevy jsou zčervenání a vzhled bílých bublin.

Pokud dojde k narušení jater, dochází k pocitu svědění po celém těle, tyto nemoci mohou vést k těhotenským komplikacím, takže byste neměli odkládat návštěvu lékaře.

Pro zmírnění nepříjemných příznaků svědivé pokožky hlavy se může kouřit s odvarováním břízy nebo heřmánku, speciální šampony a balzámy, které snižují svědění.

A teď budeme mluvit, jak se zbavit svědění pokožky hlavy pomocí lidových léků doma...

Skalpování hlavy - co dělat, lidová léčba svrbení pokožky hlavy

 • Ocet

Zředěný v teplé vodě v poměru 1: 8 a poté vtírán do pokožky, promyje se teplou vodou po 5-10 minutách. Jablečný jablečný ocet kromě odstranění svědění také posiluje vlasy. Takové řešení lze použít jako máchání.

4-5 kapek esenciálního oleje z čajového stromu přidejte do sklenice vody. Výsledná kompozice zůstává na pokožce hlavy 15-20 minut.

Apple, rozdrcený na strouhák, se třel do kůže a vlasů. Nechte na 30-40 minut, pro lepší výsledky zabalte celofán a ručník. Můžete se opakovat 2-3 krát týdně.

Citronová šťáva se zředí vodou v poměru 1: 7. Toto oplach odstraňuje lupy, posiluje vlasy a podporuje jejich růst.

Voda z ovesných vloček se smíchá s několika kapkami rozmarýnu nebo levandulových olejů. Směs by měla být ponechána na pokožce hlavy 30-40 minut. Kromě svědění, ovesné vločky účinně bojují proti vypadávání vlasů.

 • Cibule nebo česneková šťáva

Čerstvou šťávu z cibule nebo česnekem smíchaným s citrónem ve stejném poměru přidáme několik polévkových lžiček oleje. Výsledná hmotnost se třepe do pokožky hlavy a ponechá ji půl hodiny.

Kromě užitečné barvení vlasů cibule odlupování odlupování má antipruritické vlastnosti. Oplachování vlasů odvarováním cibulové kůry je měkčí a lesklé.

Škrábance na hlavě: příčiny svědění na hlavě, léčba, co dělat

Svrbení hlavy může člověku přinést hodně nepříjemnosti. Časem se kůže stává tenčí, na ní se objevují praskliny a vředy. Abyste tomu zabránili, je nutné zahájit léčbu včas.

V tomto článku podrobně vysvětlíme, proč může být hlava svědčí a jak odstranit tento nepříjemný příznak.

Proč to svědíš hlavou? Příčiny svědění

Podráždění pokožky může být vyvoláno různými faktory. V některých případech se léčba pokožky hlavy provádí doma. Pokud lidové léky nepomáhají, poraďte se s lékařem (dermatolog, alergik nebo tricholog).

Mezi faktory způsobující svědící skalp patří:

Mechanické poškození

Někdy se po odstranění škrábanců a řezů objevuje pocit pálení pokožky. Svrbivá hlava kvůli hojení ran. Neměli byste je pokrýt, můžete zpoždění procesu zpoždění pouze zpomalit. V takovém případě se specifická léčba nevyžaduje. Můžete však použít různé uklidňující oleje a masti.

Zařízení na sušení a styling

Časté používání vysoušečů vlasů, žehliček pro narovnávání a curling vlasů nepříznivě ovlivňují stav pokožky. Silně ji vysychají, způsobují různé nepříjemné příznaky. Také tato zařízení zhoršují stav vlasů u žen. Snažte se je používat nejvýše třikrát týdně a v době léčby je zcela opustit.

Paraziti

Pokud se obáváte vážného svědění pokožky hlavy, pak je třeba zkontrolovat přítomnost parazitů (můžete použít lupu). Nejčastěji se na vlasové lince nacházejí následující parazitické organismy: vši, klíšťata atd. Mohou být zvednuty na veřejných místech, v kontaktu s infikovaným člověkem nebo po návštěvě lesa. Také se na kůži objevují parazity z důvodu nedodržování pravidel osobní hygieny.

Všichni nejčastěji položí vajíčka do zadní části hlavy a uší. Jsou fixovány na vlasových kořenech a mají bílý nebo světle žlutý odstín.

Seborrhea, ekzém, psoriáza, atopická dermatitida

Seboroická dermatitida nastává kvůli poruše při výrobě mazových žláz. Pro toto onemocnění se vyznačuje přítomností lupů, akné a zvýšeného pálení dermis (suchý vzhled). V případě mastné seborrhy se na pokožce hlavy vytváří přebytečné kožní mazu a malé měřítka. Vzniká kvůli problémům s lidským zažívacím nebo imunitním systémem.

Psoriáza je neinfekční onemocnění. Jeho hlavním příznakem je tvorba růžových plátů pokrytých bílými šupinami. Pokud není léčeno, onemocnění se rozšíří na kůži krku a uší.

Ekzém a atopická dermatitida mají podobné příznaky. Pokud nepůjdete s lékařem včas, tyto nemoci mohou způsobit aktivní vypadávání vlasů.

Xerosis

Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku nedostatečné sekrece mazových žláz. V důsledku toho kůže hlavy vysuší, na povrchu se mohou objevit malé trhliny. Pacient se obává o pocit pálení, rozvíjí odbarvení pokožky.

Svrbivá a svědící skalpa s xerózou ze dvou důvodů:

 • Používání agresivních čisticích prostředků, časté mytí hlavy.
 • Hormonální selhání v těle.

V prvním případě se doporučuje šampón vyměnit za "jemnější". Doporučuje se použít hypoalergenní čisticí prostředek. Pokud máte hormonální poruchu, měli byste se poradit s lékařem. Bude provádět průzkum a předepisovat nejvhodnější léky.

Kožní onemocnění (trichophytosis)

Svědění pokožky hlavy je způsobeno požitím houbových mikroorganismů na epidermis. Pacient má několik závažných symptomů najednou: podráždění pokožky a vypadávání vlasů. Trichophytosis způsobuje hojné olupování, svědění a zarudnutí malých oblastí epidermis. Také kvůli nemoci vlasy ztrácejí svou původní sílu, snadno se roztrhnou a silně klesají při česání.

Parazitní mikroorganismy houby nemohou být detekovány nezávisle. Přesná diagnóza může být pouze lékařem, poté, co jste si oškrábala.

Dermatofytózy (kožní onemocnění)

Toto houbové onemocnění je nejčastěji diagnostikováno u dětí. Kožní onemocnění se objeví při kontaktu s infikovanými lidmi nebo zvířaty. Mezi hlavní příznaky patří vzhled svrbivých plátů na pokožce. Oni nakonec bobtnají, fester a pokryjí tlustou kůrou. Pokud se léčba neuskuteční, pak se svrbení hlavy rozšíří na kůži uší (svědění za uchem), krk, hrudník a záda.

Diabetes

Zvýšená hladina cukru v krvi vyvolává narušení vývoje mazových žláz, což způsobuje dehydratace. Silná suchost, olupování a svědění pokožky se netýká pouze pokožky hlavy, ale také celého těla.

Pro správnou diagnózu musíte kontaktovat kvalifikovaného specialistu. Předepíše vám speciální stravu a léky. Nejprve musíte darovat krev pro cukr.

Neurodermatitida

Toto závažné neurologické onemocnění může způsobit svědění a další změny na pokožce. K exacerbacím dochází v důsledku stresových situací. Nepríjemné příznaky se stávají nejvýraznější večer.

Neurologické poruchy

Vědci ukázali, že stresové situace (napjatá situace doma nebo v práci, deprese, silný šok) mohou způsobit svědění pokožky hlavy (často svědění hlavy, krku). Stres vyvolává tvorbu kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu v těle. K jejich odstranění se musíte věnovat fyzické aktivitě, jinak se hromadí v krvi. To zase způsobuje vážné svědění.

Beriberi

Svědění pokožky hlavy a krku je způsobeno nedostatkem makro a mikroelementů v těle. Nedostatek některých vitaminů ovlivňuje kůži následovně:

 • S nedostatkem vitamínu B2 v těle je nadměrná produkce mazových žláz. To může vést k rozvoji seborrhea (typ tuku).
 • Nedostatek vitamínů ze skupin A a C vede k hojnému vypadávání vlasů.
 • Nedostatečný příjem vitaminu D způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Epidermie se stává suchá, odlupuje se a svědí.
 • Nedostatek vitamínů E a B6 narušuje regeneraci kožních buněk.

Výrazné příznaky beriberi: nedostatek výkonu, časté nachlazení, slabost. Pacient může také zhoršit vzhled nehtů a vlasů.

Alergická reakce

Pokud po použití nových kosmetických přípravků pro péči: šampon, kondicionér, leštidlo nebo maska ​​na vlasy, vaše pokožka hlavy je špatně poškrábaná, pak to je jisté znamení alergie.

Abyste se vyhnuli nepříjemným příznakům, prostudujte složení nového nástroje. Nejčastějším podrážděním je laurylsulfát sodný.

Speciální strava

Pokud jsou příčinou svědění kůže hlavy avitaminóza, diabetes mellitus nebo alergie, použijte dietu k odstranění nepříjemných příznaků.

Stav pokožky hlavy a vlasů závisí na naší výživě. Vzhledem k častému používání škodlivých přípravků se stav epidermis zhoršuje, dochází k odlupování, suchu a svědění. Chcete-li obnovit normální funkci mazových žláz a zlepšit stav vlasů, postupujte podle těchto pokynů:

 • Ujistěte se, že ve své dietě obsahují mléčné výrobky (tvaroh s nízkým obsahem tuku a sýrem, kefír, ryazenku, přírodní jogurt atd.).
 • Pít více tekutin (1,5-2 litrů). V obyčejné vodě můžete přidat citrónovou šťávu, zázvor a trochu medu. To zlepší metabolismus.
 • Odmítněte sladkosti, slané a tučné pokrmy.
 • Jedzte ořechy každý den (nejvýše 50 gramů denně), vajíčka, játra, vařené drůbeží maso a chudé ryby (dušené nebo dusené).
 • Přidejte více vlákniny do vaší stravy. Může být podáván v práškové formě (prodáván v lékárně). Vlákna se také vyskytují ve velkém množství v pohankové a ovesné vločce, v pistáciích, řepu, zelí a jiné zelenině.

Kromě jídla se doporučuje užívat vitamíny A, E, B, C, jod a vápník. Mohou být zakoupeny v jakékoli lékárně.

Jak se zbavit svědícího skalpu?

Nejprve musíte vyšetřit dermatolog nebo tricholog. V závislosti na příčině svrbení předepíše drogu. V některých případech budete muset pro správnou diagnózu provést testy.

Tradiční metody

Nemoci způsobující svědění pokožky hlavy

Pediculóza (přítomnost vší)

 • Šampon "Paranit", "Nittifor", "Pedilin" a "Hygia". S jejich pomocí se můžete zbavit nejen vší, ale i jejich vajíček. Na vlhké vlasy aplikujte šampon. Umístěte sprchový uzávěr na hlavu. Po 20 až 40 minutách vypláchněte. Pak si vezměte hřeben s jemnými zuby a pečlivě česněte vejce vši. Opakujte postup jednou týdně, dokud se parazité úplně neodstraní.
 • Klobouky a ložní prádlo musí být umyté, vařené a žehlené horkou žehličkou.
 • • Ketokonazolové šampony (Ketoconazole, Nizoral, Sulsena) mohou pomoci zmírnit svědění. Aplikuje se na postižené oblasti epidermis, ponechá se 5-10 minut jako maska ​​a pak se vypláchne. Droga se používá 3krát týdně. Průběh léčby závisí na závažnosti svědění.
 • Šampóny s kyselinou salicylovou nebo dehtu pomáhají bojovat proti této nemoci.

K odstranění nepříjemných příznaků předepisují antihistaminika ("Tavegil", "Suprastin", "Fenistil"). Před použitím je třeba si přečíst pokyny, existují kontraindikace.

Dále mohou být použity adsorbenty: aktivní uhlí, Polysorb, Enterosgel atd.

Také k odstranění svědění v oblasti léze houbovou infekcí předepište:

 • Vitamíny, bylinné čaje a správná výživa.
 • Léčivé šampony s pyrithionem zinku nebo climbazolem. Musí se používat přibližně třikrát týdně.

Silná forma houbových infekcí je léčena hormonálními mastimi: Miconazolem nebo Clotrimazolem. Prostředky pro vnitřní použití: "Fluconazol", "Mikosist", "Flukostat".

V závislosti na problému lékař předepíše vhodnou metodu léčby.

Tradiční medicína. Domácí ošetření

Ve všech případech můžete použít domácí opravné prostředky. Při přítomnosti kožních onemocnění (atopická dermatitida, ekzém, psoriáza atd.), Hormonální poruchy a abnormality orgánů je použití tradiční medicíny kontraindikováno.

Během léčby se pokuste dodržovat zvláštní dietu. Můžete také provádět každodenní masáž hlavy. Pomáhá zvýšit krevní oběh.

Pečlivě sledujte stav pokožky hlavy a vlasů, pak se můžete vyhnout výskytu svrbení. Doufáme, že náš článek byl užitečný pro vás!

Svrbení hlavy

Svrbivá hlava kvůli špinavým vlasům, pokud člověk má lupy, ale existují vážné důvody, například psoriáza, svědění, jako důsledek mrtvice a další.

Musí to být vyřešeno, protože seborea a psoriáza se vyskytují z různých důvodů. Pacient potřebuje vidět trichologa.

Hlavní důvody

Každý muž, žena, ví, jaký typ vlasů má a jak často je třeba umýt. Pokud se to nestane včas, na hlavě se objeví pocit svrbení hlavy, chci se svědění.

Stačí, abyste se dva a půlkrát důkladně umyli a nepohodlí zmizely. Bohužel ne každý respektuje osobní hygienu, a proto je cítit svědění.

Včely zamořené

Pokud se člověk cítí svědí a je na hlavě pohyb, je pravděpodobné, že toto je zamoření všemi, vědecky, pedikulózou. Nejčastěji je člen rodiny požádán, aby se podíval do vlasů, jsou nějaké nits, jsou vši procházet neviditelnými? Při prohlížení lupy je užitečné.

Děti jsou nejčastěji infikovány pedikulózou v mateřské škole nebo ve škole, průkopníkem tábora. Dospělí ze svých dětí nebo v dopravě, když používají hřeben, infikovaný člověk, zkoušeli někdo jiný klobouk nebo spali někde ve vlaku, pryč.

Všichni dospělí se vrhnou do skalpu, zdůrazňují tajemství, které jí dráždí a člověk má pocit nepohodlí. Všichni by měli být odstraněni včas, dokud pacient nečesal hlavou a tyto rány se začaly vyčerpávat.

Vedle svědění na hlavě může pacient pocítit svědění, poškrábat oči a později začne padající řasy. Všichni se mohou na nich vrhat. Rodiče jsou povinni zjistit příčiny svědění a léčby - léčbu dítěte, dospělého předepsaného trichlóga.

Nejúčinnější v boji proti všem jsou masti nebo speciální spreje. Šampon lze použít profylakticky. Pokud je mnoho vší, člověk je roztržen, vyrážky z vlasů jsou vybírány tak, aby nějaký jedinec náhodně nepřežil a neinfikoval osobu s pedikulózou znovu.

 1. Je nutné konzultovat s lékařem;
 2. Položte polštář, koupte další;
 3. Ložní prádlo a deka na umývání;
 4. Veškeré opotřebované předměty pacienta musí být hodnoceny v prádle;
 5. Pak je troubu ožehněte párou.

Suchá kůže

Pokud dítě, žena, muž má suchou pokožku hlavy, znamená to, že tam je málo tuku. Vlasy křehké, načechrané, rychle elektrifikované.

Někteří lidé ve středním věku nerozumí tomu, že mají suché vlasy a nadále používají stejný šampon jako v dospívání: pro smíšené typy vlasů a dokonce mastné. Vyšívá vlasy ještě kůží.

Je postižena epidermis hlavy - lékař zjistí příčiny svědění kůže. Pokud Vás kadeřnice nebo dermatolog vyzvednou, osoba si koupí vhodný hydratační šampon + balzám. Člověk začne vytvářet speciální masky, používají krémy, zvlhčující vlasy.

Suchý skalp se svěděním se vyskytuje z jiného důvodu. Například tělo nedostává důležité vitamíny z potravy, do ní vstoupí mikroelementy nebo ne všechny nenasycené mastné kyseliny.

Stresující situace, nevyvážená výživa

Pokud během dne člověk vypadne se zaměstnancem v práci, zažil stres doma - nezdravá strava, večer a v noci jeho hlava může svědit. Takže je to kvůli nedostatku vápníku a takových vitaminů:

Je nutné jíst více jídla:

Je důležité zjistit, proč je to svědění. Pro uklidnění nervového systému je nejlepší udělat odvar: mint + valerian + chmel + motherwort. Pokud jsou nervy velmi volné, lékař předepíše léky, masti. Vypijte to 2-3krát denně a pomůže snížit svědění.

Alergická reakce

Nový šampon zakoupený členem rodiny, kondicionér nemusí být vhodný. Některé ženy mají pocit alergie, ke které dochází po barvení srsti.

Pokud se svrbení objevuje po dlouhou dobu a je znepokojivé, pak osoba jede k doktorovi-trichologovi. On bude testovat na tuto alergii a předepisovat léčbu, napsat předpis.

V barvicích na vlasy je často přítomen amoniak s peroxidem. Ženy mají alergie na ně. Po barvení se vlasy omyjí vhodným šamponem s kondicionérem. Odstraňuje zbytky dráždivých látek a snižuje riziko nepohodlí.

Spotřebitelé jsou alergičtí na prací prostředek, při mytí ložního prádla je přidáván oplachový prostředek. Také vyvolává svědění.

Infekce s houbou, zbavená

Pokud v poslední době dítě nebo dospělý hrál se psem, kočkou nebo jiným zvířetem, mohl by se nakazit houbou nebo být zbaven. Tato nemoc se přenáší z člověka na člověka. Je dobré, když je někdo nemocný a druhý o tom ví, nedotýká se ho, jinak je možné infekci.

Zasažená oblast začíná ublížit, když kousí místo s houbou, zčervenájí, vypadají zranění, které vypadají a vlasy vypadnou.

Díky včasné detekci můžete v lékárně koupit speciální šampon a vypořádat se s touto metlou. V pokročilých případech šampon nepomáhá, potřebujete masti, sprej, jiné léky.

O lupy

Zdá se, že lupy nejsou vážnou chorobou, ale pokud nejsou léčeny, pak se vyvinou do seboroického ekzému. Léčba je předepsána tricholožkou. Zahrnuje použití terapeutického šamponu, masky, masti, jiné léky a speciální dietu.

O seborrhei

Často seborea dědí otce a matka. Seborrhea je patogenní onemocnění houbami a indikuje poruchu vnitřních orgánů. Skalp se zčervená a svědí.

Existují dva typy:

U mastného člověka možná nebudete cítit posedlý svědění, ale vlasy se rychle stávají tlustými, vypadají neuspořádaně a vypadnou. Pokud se podíváte na kůži, leskne se z přebytečného tuku vylučovaného ze širokých pórů.

V této podobě jsou šupinaté lupy lepeny dohromady a získávají se hnědožluté barvy.

Je-li seborrhoea suchá, hlava se neustále svrbí, kůže vypadne. Lupiny jsou malé a bílé. Vlasy jsou příliš suché, lehce se rozpadají a mají rozštěpené konce.

Mnoho lidí trpí dermatitidou hlavy. Chcete-li ho léčit, doporučují lékaři vyrábět speciální masky a mazat kůži olejem. Budete muset dodržovat dietu, dostávat imunomodulátory.

Pokud se nic neděje, skalp začne velmi svědit, vlasy stále silně klesají - to je alopecie. Bohužel na těch místech vlasy nebudou růst.

O lupénce

Dokonce i odborníci na diagnózu někdy matou psoriázu s mastnou seborrheou. S touto chorobou vrchní vrstva epidermis rychle zemře a v těchto oblastech kůže vypadne. Kožní buňky rostou, postižené oblasti začínají červenat, svědí.

Červené skvrny s vločkovitou kůží se objevují nejen na hlavě, ale v celém těle. Tyto skvrny budou mít různé velikosti, ale když se všichni současně svědí, pacient se stává nervózní a kromě přímého léčení musí být sedat. Mohou to být jak byliny, tak léky, které lékař předepisuje.

Příčina svědivého skalpu se zjistí. Pacient zahájí léčbu.

Na místech rozptýlených po celém těle se objeví váhy velikosti lupů, jen větší a bílý, nažloutlý odstín. Místa jsou malá, střední, velká a pak je obzvláště těžká. Účinná léčba psoriázy ještě nebyla vynalezena. Lokálně aplikované masti, krémy, spreje poskytují úlevu, ale léčba vyžaduje konstantní.

O diabetes

Jedná se o poruchu metabolismu v těle, zejména tuku. Toxiny se hromadí, imunita se stává slabší a osoba, kromě cukrovky, je náchylná k katarální nemoci, která podkopávají zdraví.

Jedním z příznaků cukrovky je suchá skalp. Odlupuje se, hrubý na dotek, na něm se objevuje houba. Pacient má pocit, že kromě svědění je jeho kůže poškozena.

Stávají se tenkými a vypadají více než obvykle. Pacientka věnuje pozornost nehtům a upozorňuje, že jsou křehké. Pigmentové skvrny se najednou objevují na obličeji.

O menopauze s hypotyreózou, onemocněním jater

Když je metabolismus těla narušen kvůli menopauze, jaternímu onemocnění, hypotyreóze, pacient pocítí nepohodlí a začne se pokořovat. Léčba vyžaduje komplexní léčbu. Po mytí, vhodné pro typ vlasů se šamponem, opláchněte hlavu bylinami.

Pokud dojde k takové alergii, vedle rostlinných infuzí jsou předepsány masti, které zabíjejí bakterie a zároveň mají uklidňující účinek na podrážděnou pokožku.

Pacienti, aby snížili nepříjemné pocity, jestliže šupinovitý skalp bez lupů, používají speciální šampony, spreje, masti.

Projevy cévní mozkové příhody a dalších onemocnění

Pokud má osoba cévní mozkovou příhodu - mrtvici, například v důsledku poranění hlavy, vysokého krevního tlaku nebo srdečních problémů, pak se objeví svědění v důsledku zhoršeného cerebrálního oběhu. To je důvod, proč se točí. Jednoduchí pacienti nebudou rozumět, ale pro lékaře je zřejmé, že závažné svědění je důsledkem vážného onemocnění.

Lékař nejčastěji předepisuje masáž hlavy. Po mrtvici pacient často cítí bolesti hlavy. Necítí se nepříjemně při pálení.

Masíruje hlavu, zvyšuje tok krve a poškozenou část mozku, krev získává více kyslíku. Stává se to pro pacienty jednodušší - hlavu to bolí méně.

Nepohodlí během těhotenství

Když žena otěhotní, v jejím těle se objevuje silná hormonální úprava. Paní se stává citlivější vůči různým zápachům, látkám.

Těhotná žena by měla konzultovat se svým lékařem a vypít sedativní bylinné infuze. Světlo, nenasycené, aby dítě nepoškodilo.

Stres, alergie a neurózy jsou nepříznivě ovlivněny tím, proč může hlava svědit. Když se nervy uklidní, žena se uleví.

Video pokrývá 8 hlavních důvodů, proč může osoba hlava svědčit:

Proč může svědčit čistou pokožku hlavy bez vši?

K vysvětlení jediného důvodu, proč je hlavou svědění někdy obtížné. Svědění se vyvíjí na pozadí kožní reakce na působení vnějších a vnitřních faktorů. Když je pokožka hlavy poškrábaná, osoba se nemůže soustředit na aktuální úkoly.

Chcete-li se zbavit nepříjemného pocitu, který trvá několik dní, musíte se poradit s lékařem. V některých případech svědivá dermis indikuje přítomnost závažných patologií.

Proč to svědíš hlavou?

Jedním z nejčastějších důvodů, které vysvětlují, proč je povrch hlavy prurit považován za kontakt dermis s tkání. Nosit klobouky způsobuje svědění. Za takových okolností zmizí nepohodlí po odstranění podnětu.

Nicméně, jestliže se dermis po několik dní svědí, měli byste kontaktovat svého dermatologa, abyste zjistili povahu svědění hlavy, příčiny a léčbu příznaků.

Před zahájením léčby je nutné vyloučit přítomnost patologických stavů:

 • pedikulóza;
 • alergická reakce;
 • lichen;
 • seborrhea;
 • psoriáza;
 • diabetes mellitus;
 • mrtvice

Na pozadí průtoku každé z těchto patologií se hlava neustále svrbí.

Mezi možné příčiny nepříjemných pocitů patří:

 • neuróza;
 • nedodržování hygienických pravidel;
 • těhotenství;
 • suchá kůže.

Pokud je hlava několik dní vzteklina, problém může být kvůli endokrinním patologickým stavům a poruchám centrálního nervového systému.

Pediculóza

Pediculóza je kožní patologie, která se vyvine kvůli porážce dermis parazity (všemi). Častěji se u dětí může diagnostikovat onemocnění, z něhož může hlava vyrážet. Infekce se vyskytuje v okamžiku, kdy parazit přichází do kontaktu s nosičem, a to prostřednictvím běžných předmětů a vody (ve vzácných případech).

Těžké svědění pokožky hlavy s pedikulózou je způsobeno vitální aktivitou mikroorganismů. Tento nepříjemný pocit nastává v okamžiku, kdy se vouska kousne přes horní vrstvu dermis a dostane se k cévám.

Navíc parazitní sliny obsahují bílkoviny, které způsobují alergickou reakci. Proto je infekce všemi doprovázena nepříjemným svěděním kůže.

Kromě indikovaných příznaků na průbězích vši uvádějte:

 • pigmentové skvrny na chlupaté části (kvůli aktivnímu poškrábání problémové oblasti);
 • vyrážky (škrábnutí, které mohou způsobit podráždění pokožky);
 • vzhled výhonků (vejce) a vši na vlasech.

Při pedikulóze pokožka pokračuje ve svědění i po šamponování. To vyplývá ze skutečnosti, že látky vstupující na osobní hygienu a vodu nezničí parazity.

Proč to svědí hlavu a ne vši?

Pokud se během externího vyšetření ukáže, že neexistují žádné vąe a hlava se svrbí, je třeba hledat příčinu nepříjemného pocitu na základě povahy doprovodných příznaků. Zvláště je třeba věnovat pozornost stavu horní vrstvy dermis.

Často hlava svědí člověku s lupinami. Jedná se o oddělené částice dermis. Výskyt lupů je způsoben porušením procesu aktualizace tkáně epidermis.

Svrbení pruritu je také způsobeno nedostatkem vitaminů a stopových prvků, které jsou nezbytné pro normální fungování buněk.

Často hlava může svědčit u lidí, kteří dodržují specializované diety. Proto se v období podzimu a zimy doporučuje použití vitaminových komplexů.

Suchá pokožka hlavy

Suchá pokožka hlavy je další relativně častou příčinou nepříjemných pocitů.

Problémy s dermis jsou v tomto případě způsobeny porušením mazových žláz, které vedou k:

 • postupy pro barvení vlasů a prodlužování vlasů;
 • časté umývání hlavy;
 • dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu světlu;
 • časté používání vysoušečů vlasů a plexů;
 • nedostatek mastných kyselin.

Při suché dermis svrbivou hlavu po umytí. To se vysvětluje skutečností, že je podrážděna při styku s vodou, což vede ke zvýšení intenzity svědění.

Kvůli suché dermis jsou spuštěny vnitřní obranné mechanismy, které stimulují mazové žlázy. Při této reakci se kořeny vlasů na hlavě rychle stávají tuky. V tomto okamžiku je důležité nepoužívat konvenční masky nebo krémy, jinak se stav pokožky zhorší.

Chcete-li vyléčit svědění suchou dermou, můžete použít speciální hydratační balzámy, šampony a krémy. Doporučuje se rovněž zavádět do jídelníčku potraviny nasycené mastnými kyselinami.

Pokud je hlava velmi svědí a vypadá lupy, může to znamenat jak suchou, tak i další patologii. V případech, kdy se zvlhčovače nepomohly zbavit nepříjemného pocitu, měli byste vyhledat lékaře.

Může vám to zvracet hlavou z nervů?

Stres signalizuje tělu o přítomnosti nebezpečí. V tomto okamžiku se aktivují vnitřní systémy, které jsou zodpovědné za produkci adrenalinu a noradrenalinu. Na pozadí popsaných procesů dochází k intenzivnímu svědění.

Pokud hlava vzteká kvůli nervovému přetížení, doporučuje se naplnit tělo. Chcete-li snížit intenzitu příznaku, je nutné zatěžovat co nejvíce svalů.

Když se hlava začne svědčit ze nervů, měli byste vypít také uklidňující výživu nebo sedativní přípravek založený na rostlině.

Nicméně pokud jsou neurologické poruchy chronické, bude nutné, aby se terapeut zbavil svědění. Příčiny neurózy spočívají ve vnitřních konfliktech, které drogy nemohou překonat.

Odlišení tohoto stavu od jiných patologických stavů kůže může být založeno na povaze souvisejících příznaků. Pokud došlo k vzniku lupů, znamená to zánětlivý proces nebo metabolickou poruchu. Při neuróze se tento symptom málokdy obává.

Alergie

Alergie se považují za přirozenou reakci těla na podněty. Nejčastěji se jedná o šupku hlavy. Také se objevuje alergická reakce v důsledku kontaktu pokožky s látkami, které jsou součástí vlasových produktů: balzámy a masky.

Nejpravděpodobnější příčinou pruritu je laurylsulfát sodný. Tato látka se nachází v mnoha kosmetických výrobcích.

Alergie nastává po aplikaci barviva na vlasy. Jeho složení zahrnuje amoniak a peroxid vodíku, v kontaktu s nímž pokožka za ušima na hlavě zčervenává a svědí.

Aby se zabránilo negativním důsledkům, před nanesením nové barvy by mělo být na ruku aplikováno malé množství látky a měla by se zkontrolovat reakce těla.

Vedle svědění pokožky hlavy, alergie způsobují začervenalost dermis a vyrážky na povrchu. Chcete-li obnovit stav tkání, doporučujeme přestat používat produkty, které vyvolaly takovou reakci, a použít jiné šampony.

Zbavte se

Deprive je kožní patologie způsobená autoimunitními chorobami nebo infekcí dermis s patogenními houbami. Zánětlivý proces v tkáních, ke kterému dochází na pozadí infekce, vyvolává svrbivou hlavu a lupy. Je tvořena díky odlupování kůže v problematické oblasti.

Deprive odlišuje charakteristické rysy, které umožňují rozlišit patologii:

 • ztenčení a ředění vlasů;
 • zčervenání kůže;
 • intenzivní svědění;
 • malé bubliny, které se nakonec pokryjí žlutými krusty.

Pokud se hlava po dlouhou dobu svrbí a kůže trhlina a peeling, pak to vede k infekci a hnilobě tkání v problematické oblasti. Při absenci léčby se lišejníky stávají chronickými.

Za takových okolností je klinický obraz doplněn následujícími jevy:

 • zvětšené lymfatické uzliny;
 • nerovné pláty na povrchu hlavy;
 • vylučování purulentních hmot;
 • intenzivní bolest;
 • obecná slabost;
 • zvýšená tělesná teplota.

Odstranění je jedno nebo více. V pokročilých případech způsobuje patologický proces téměř úplnou plešatost. Deprive se nepovažuje za nákazu, pokud není houbovitá.

Seborrhea

V počáteční fázi vývoje mnoha patologií se skalpové vločky a svědění vyskytují. Proto není možné určit, co je třeba za takových okolností provádět bez specializovaného vyšetření pacienta. Pro podezření na dermatitidu je nutná diagnóza.

Seborrhea se vyskytuje na pozadí dysfunkce mazových žláz.

Existují dvě formy onemocnění:

 1. Suché seborrhea. Vyvinuto kvůli poklesu aktivity mazových žláz. Se suchou seboroickou dermatitidou, svědící hlavou. Vzhled svědění je způsoben zhrubnutím kůže a zablokováním mazových žláz, což vytváří příznivé podmínky pro reprodukci patogenních mikroorganismů. Vedle skutečnosti, že se suchou seborrheou, lupinami a poškrábáním hlavy je možné, onemocnění vyvolává řídké vlasy.
 2. Olejnatá seborrhea. Vyskytuje se kvůli zvýšenému obsahu mazu. V tukové formě patologie je svědění často nepřítomno. Kvůli působení mazových žláz začnou kadeřovat kadeře a váhy mrtvé dermy se drží dohromady a tvoří velké kusy.

Psoriáza

Psoriáza je dalším důvodem, proč hlava může svědit, ale žádné vąe neexistují. Tato patologie je chronická. Exacerbace onemocnění nastává na pozadí oslabené imunitní obrany.

Průběh psoriázy je doprovázen aktivním obnovením buněk epidermis. Exacerbace onemocnění způsobuje vzhled svrbivých plátů různých velikostí, pokrytých bílými nebo žlutými šupinami.

Diabetes

Vzhled lupů a svědění pokožky hlavy může být způsoben průběhem diabetu. Při této nemoci dochází k narušení metabolismu, což vede k postupnému akumulaci toxinů v těle. Díky cukrovce je účinnost ochranných mechanismů snížena.

Onemocnění je doprovázeno svěděním na pokožce hlavy, ztenčením vlasů a odlupováním kůže. U diabetiků klesá elasticita dermis a na povrchu se objevují pigmentové skvrny.

Metabolické poruchy jsou pozorovány u jiných onemocnění postihujících endokrinní systém a játra. V horní vrstvě epidermis se často objevují problémy u žen během klimatické periody a u lidí s hypotyreózou (poklesem hormonů štítné žlázy).

Zdvih

Cévní mozková příhoda způsobená kardiovaskulární patologií, hypertenzí a jinými příčinami, které se projevují formou svědění. Obal začíná svědit kvůli poruchám oběhu. Pruritus v tomto případě indikuje přítomnost vnitřních problémů, ale přímo neuvádí povahu léze.

Masáž chlupatého obalu pomáhá zbavit se nepříjemných pocitů, díky nimž je částečně obnoven průtok krve do problémových oblastí.

Těhotenství

Časté příčiny svědění u dívek jsou způsobeny hormonální nerovnováhou, která se vyskytuje během těhotenství. Po koncepci je ženské tělo přestavěno, což má za následek zvýšenou citlivost kůže na účinky různých podnětů.

Hormonální nerovnováha ovlivňuje imunitní práci. Oslabení ochranných mechanismů těla způsobuje svědění na pokožce hlavy, jejíž příčiny jsou vysvětleny exacerbací dermatózy.

Během těhotenství se práce na vnitřních orgánech a systémech mění, což se projevuje formou zvýšeného pocení a náhlých změn nálady. Oba faktory vyvolávají svědění.

Pokud žena začne svědčit záda hlavy, v některých případech tento jev signalizuje jaterní dysfunkci. V takové situaci vyžaduje zásah lékaře.

Mechanické poškození

Vzhled svědivé pokožky hlavy po mytí vlasů je také způsoben mechanickým poškozením. Dermis začne svědit, jakmile začne regenerace tkáně. Tento proces u lidí se zvýšenou citlivostí je doprovázen závažným svěděním.

Jedná se však o dočasný proces, v případě, že hlava stále svítí, naznačuje vnitřní problémy nebo přítomnost alergie na hygienický výrobek.

Nedodržování hygienických pravidel

Výskyt svědění a odlupování pokožky hlavy z důvodu nedostatečné hygieny. Například špinavá koruna může být poškrábaná, protože se v této oblasti hromadí patogenní mikroorganismy, jejichž životně důležitá aktivita způsobuje nepříjemné pocity.

Výskyt tohoto příznaku může být navíc způsoben podrážděním horních vrstev dermis nebo zablokováním žláz.

Hlava je poškrábaná na zadní straně hlavy.

Pokud to ubližuje zadní části hlavy a neexistují vši, může to znamenat účinky výše popsaných faktorů. Tento jev také signalizuje přepětí svalů umístěných ve stanovené zóně nebo zpět.

Vzhled nepříjemných pocitů na zadní straně hlavy je způsoben porušením průtoku krve do této oblasti.

Jak se zbavit svědícího skalpu?

Před zahájením léčby patologií se doporučuje konzultovat s tricholožkou. Odborná péče se nevyžaduje v případech, kdy je hlava podrážděná kvůli působení dráždivých látek.

Pokud se objeví těžké lupy a navíc k nepohodlí osoby, existují další jevy, které vás obtěžují, nemůžeme sama léčit.

Léčba léků

Léčebný režim je vybrán s ohledem na povahu příčinného faktorem, kvůli kterému se kůže začala projevovat.

Při léčbě houbových infekcí se používají:

V závažných případech se podávají antifungální léčiva přímo pod horní vrstvu pokožky.

Pokud psoriáza nebo dermatóza způsobují svědění pokožky hlavy, používá se komplex léčiv v léčbě patologických stavů.

Chcete-li odstranit příznaky těchto onemocnění a zvýšit odolnost těla, můžete použít následující typy léků:

 • antihistaminika (potlačuje svědění, doporučuje se pro alergie);
 • hormonální a nehormonální léky místní akce;
 • imunostimulanty;
 • léky, jejichž cílem je obnovení funkcí vnitřních orgánů a systémů.

V případě vstupu sekundární infekce je léčba psoriázy a dermatózy doplněna antifungálními nebo antibakteriálními léky.

Každý léčivý přípravek musí být vybrán lékařem. Nekontrolované užívání určitých léků zhoršuje stav pacienta a prodlužuje trvání léčby.

Léčba pedikulózy se provádí pomocí následujících léků:

Anti-vši drogy jsou prodávány přes přepážku bez předpisu.

Bez ohledu na příčinný faktor se doporučuje, aby léčba, kdy se hlavice svědí, doplnila příjem vitamínových komplexů. U neuróz jsou předepsány sedace.

Používání šamponů k léčbě svědění

Specializované šampony šupinovité pokožky hlavy se používají hlavně k seboroické dermatitidě nebo lupům. Tyto prostředky lze zakoupit v lékárně.

Pro hubové léze pokožky se doporučuje:

Efektivní šampon proti lupům potlačuje zánětlivý proces, eliminuje svědění a exfoliuje odumřelé kožní buňky. Doba léčby patologických stavů kůže je stanovena lékařem. Lékaři doporučují umýt vlasy antifungálními šampony ne více než třikrát týdně.

Co říká tradiční medicína?

Existuje mnoho lidových léků na lupy a svědění hlavy. Při výběru předpisu pro léčbu doma je také nutné vzít v úvahu příčinu vývoje těchto příznaků. Tradiční medicína doplňuje hlavní léčbu a je určena ke snížení intenzity klinických jevů.

Lemon pampeliška

Při léčbě lidových léků na svědění pokožky hlavy můžete použít pampelišku a citron. Obě složky saturají tělo živinami, inhibují aktivitu houbové mikroflóry a eliminují zánět.

Chcete-li připravit nápravu pro svědění a lupy, musíte:

 1. sbírat čerstvé pampelišky a míchat s vodkou;
 2. výsledná kompozice se infuzuje po dobu 12 dnů v tmavé místnosti;
 3. Na konci tohoto období se do směsi přidá citronová šťáva.

Chcete-li se zbavit svědění pokožky hlavy a lupů, je třeba každý den ošetřit problémové oblasti pomocí nástroje a pokrýt je ručníkem po dobu 25-30 minut.

Mincovna na pokožce hlavy

Dalším přírodním prostředkem, který lze provést, pokud se objeví lupy, a svědivá hlava je máta. Látky, které tvoří rostlinu, tonizují dermis, normalizují práci kožních žláz.

 1. Domácí ošetření lze provést s esenciálním olejem na vlasy na bázi mýtiny. 3 kapky tohoto nářadí musí být předem naředěny v litru vody.
 2. Infúze máty je považována za účinnou proti svědění a lupům. Pro přípravu léčivého přípravku bude zapotřebí 5 čajových lžiček rostliny. Mincovna by měla být nalita s litrem vroucí vody a infuse na půl hodiny.

Oba produkty mohou nahradit tradiční šampony pro léčení patologických stavů kůže.

Linden odvar

Pokud se objeví lupiny a svědící hlava, odvar z lipové pomáhá zbavit se nepříjemných jevů. Rostlina obsahuje mnoho nutričních a prospěšných prvků, které mají příznivý účinek na pokožku a potlačují aktivitu houbové mikroflóry.

Když je spousta lupů se svěděním, musíte vzít 2-3 litry vody a zředit vápník rychlostí 1 polévkové lžíce rostliny na 450 ml kapaliny. Výsledná kompozice se odpaří ve vodní lázni po dobu 25 minut. Na konci nástroje se filtruje.

Destilát od Lindena by měl být aplikován jednou denně. Léčba pokožky tímto nástrojem trvá déle než 2,5 týdnů.

Očkování

Ocet se aplikuje na lupy a svědění na hlavě, když příznaky vznikají v důsledku infekce houbami nebo infekcemi. Pro přípravu terapeutického činidla bude zapotřebí 100 ml teplé vody. Mělo by být zředěno lžící 9% octy.

Po nanesení výrobku zakryjte polyethylen 30 minut. Na konci procedury se vlasy umyjí teplou vodou. S pomocí ocet můžete vyléčit velmi svědí kůži.

Esenciální oleje

Pokud hlava trpí lupinami způsobenými aktivitou houbové mikroflóry, pomozte:

 • olej z čajovníku;
 • mandarinky a tymiánové oleje;
 • skořicový olej.

Při suchu pokožky hlavy se doporučuje ošetřit problémové oblasti esenciálními oleji z:

Tyto oleje nejenom uvolňují suchou pokožku, ale také potlačují zánětlivé procesy, takže pokožka zastavuje svědění.

Cibule

Šťávy a švestky z cibule - to je další lidový lék, než můžete léčit pokožku, když se točí.

 1. Šťáva by měla být použita pro výrazné alergické reakce na barvivo na vlasy. V cibulové šťávě je třeba přidat trochu citronu a promíchat s rostlinným olejem. Výsledná směs by měla být aplikována na vlasy a držena po dobu 30 minut.
 2. Vyšetřete silně svědící kůži pomáhá vývar cibule. Musí být umístěn do smaltované misky a nalijte vroucí vodu. Poté se směs 1 hodinu pomalu ohřeje. Byl by měl být aplikován na vlasy po šamponování. Nástroj také pomáhá při řešení vší.

Apple

Dalším způsobem, jak se zbavit lupů a svrbení hlavy, je rozdrcené jablko. Abychom odstranili nepohodlí, musí být kaše vnášena do pokožky hlavy a vlasů a nechat 40 minut, pokryté ručníkem. Postup doporučujeme opakovat třikrát týdně.

Recepty masky proti svrbení pokožky hlavy

Chcete-li se zbavit svědění a olupování kůže, můžete použít následující masky:

 1. Medová maska. Aloe vymačkaná šťáva z listu rostlin bude vyžadována. Musí se smíchat se 4 polévkami. med a vaječný žloutek. Maska by měla být aplikována rovnoměrně na vlasy a kůži a měla by být ponechána 40 minut.
 2. Vitaminová maska. Potřebujete smíchat dětský krém se dvěma kapslemi vitamínů A a E. Maska je stárnuta 40 minut.
 3. Banánová maska Bude to trvat 1 lžíce medu a 1 lžičku. cibulová šťáva. Oba složky by měly být smíchány s polovičním banánem. Maska je také ve věku 40 minut.

Než se potýkáte s lidovými léky, které odlupují pokožku hlavy, je nutné vyloučit přítomnost alergií na součástky, které tvoří terapeutické masky.

Dieta pro domácí ošetření

Když se objeví lupiny a svědí povrch, je nutné provést změny v denní stravě. Je důležité upustit od konzumace potravin, které způsobují alergickou reakci. Musíte také snížit objem nádobí, které obsahují bílkoviny a tuky.

Pokud je pokožka hlavy strašně svědí, doporučuje se poradit se svým lékařem a odborníkem na výživu. V některých případech je předepsána speciální výživa, která zvyšuje účinek léků proti svědění.

Zabraňte vzniku svědění

Abyste zabránili podráždění a zarudnutí pokožky, musíte použít šampony a gely, které nezpůsobují alergickou reakci. Po lázni je třeba ošetřit hydratační hlavou.

Abyste se vyhnuli opakování psoriázy a dermatitidy, musíte se neustále zapojovat do posílení imunitního systému.

Také pro prevenci můžete použít masku pro vlasové lupy a svědění hlavy jednou týdně.

Co lékař pomůže?

Pomozte lékaři, pokud nebudete moci vyléčit svědění pomocí lidových léků nebo místních přípravků. Tricholožník je schopen vybrat nejúčinnější léčivý přípravek pro vši (vši a nití) a dermatolog poradí, jak se vyrovnat s dermatózami a psoriázou.

Pokud dojde k intenzivnímu svědění, poraďte se s lékařem. Nekombinujte problematickou oblast s krví. V opačném případě je možný vstup sekundární infekce a potlačení dermis hlavy.

Pro Více Informací O Suché Vlasy