logo

Pediculosis, co to je? Léčba a prevence

Pediculóza je ektoparazitní onemocnění způsobené různými typy vší. V závislosti na druhu patogenu a na místě jeho parazitismu se rozlišuje hlava, pubikum a obvazová pedikulóza. Bez ohledu na formu pedikulózy je to doprovázeno těžkým svěděním kůže, česnutím s místy namočení a krust, pyoderma.

Pediculóza je diagnostikována na základě vizuální prohlídky pokožky hlavy, oděvu, oblastí těla, oblasti publika a zobrazování videa. Léčba pedikulózou zahrnuje holení nebo zkrácení vlasů, ošetření postižených oblastí insekticidy a dezinfekci spodního prádla a ložního prádla.

Co to je?

Pediculóza je parazitní onemocnění kůže a jejích derivátů - vlasů. Hlavou psovitá (Pediculus humanus capitis), tělovitá (Pediculus humanus corporis) a vešička obecná (Phtyrus pubis) mohou parazitizovat osobu. Proto se rozlišují hlavy, oděvy a pubikální pedikulóza.

Smíšená pedikulóza může také nastat při zamoření smíšeného typu (např. Současně zamoření hlavy a rany vši). Všichni se krmit hostitelskou krví a vejce (nits) jsou nalepeny na vlasy (vousy na oblečení položí vejce v záhybech oděvů, méně často přilepí na vlasy na těle člověka).

Je to zajímavé

Některé fakty o pedikulóze:

 1. Životnost parazitů je až 40 dní, doba plné zrání je 15 dní.
 2. Dospělý jedinec stanoví až 4 vejce denně (vous šaty - až 20).
 3. Mimo lidského těla zemřou parazit za den, vejce mohou trvat déle než týden.
 4. Infekce nastává přímým kontaktem s infikovaným člověkem, stejně jako s objekty obecného užívání (často dochází k vypuknutí pedikulózy v předškolním a školním zařízení právě kombinací těchto faktorů).
 5. V Rusku se každoročně zaznamenává až 300 případů onemocnění na 100 000 obyvatel, z nichž 20% jsou dospívající.
 6. Kavkazané jsou náchylnější k pedikulóze. Šíření pedikulózy nezávisí na životní úrovni země, nicméně typ šatníku je častěji vidět v chudých zemích se sníženými sanitárními standardy.

Jak mohu dostat hlavičku vši?

Příčinou pedikulózy je, že se parazit dostává do lidských vlasů na hlavě a ve slabinách, stejně jako v záhybech oděvu. Vůně se začne aktivně krmit krví postiženého, ​​samice položí vejce a připojí je k vlasům. Tento proces může být nekonečný bez řádné léčby a eliminace příčiny onemocnění.

 • Přenos hmyzu přispívá k hromadění lidí. Všudy jsou častěji sedět na čistých vlasech, protože v takových podmínkách je pro ně snazší získat potravu a reprodukovat.
 • Infekci můžete zvednout v kadeřnictví, v bazénu, v nemocnici, v lázni nebo v metru. I ve výtahu obyčejného bytového domu.
 • Šíření vši přispívá k epidemii, válce, hladovce, kdy je obtížné udržet čistotu.

Pokud pečlivě prostudujete výše uvedený seznam, je zřejmé, že příčiny vši jsou sociální povahy. Pedikulóza se objevuje v kontaktu s infikovanou osobou, u skupiny lidí, při absenci osobní hygieny.

Doba trvání latentní doby vývoje vši je 1-1,5 měsíců. Tentokrát stačí, aby samice měla čas položit velké množství vajec. Později se z nití objeví malé larvy, které se společně s dospělým hmyzem začnou aktivně živit. V tomto okamžiku se objevují příznaky vší. Oni, stejně jako chlad nebo neštovic, hodně.

Hlavní funkce

Symptomy způsobené aktivitou vši:

 • vylučování exsudátu;
 • zčervenání kůže na místech kousnutí;
 • nesnesitelné svědění;
 • alergická vyrážka;
 • skvrny modrošedého odstínu;
 • trvalé poškrábání;
 • podrážděnost;
 • nespavost;
 • vředy na kůži po expozici mikroorganismů v poraněných kousnutích;
 • rohože - oblasti vlasů přilepené dohromady z purulentního výboje;
 • zhrubnutí kůže;
 • pigmentace na pokožce hnědého odstínu;
 • vypadávání vlasů.

Symptomy pedikulózy, foto

Existují tři typy parazitů, které způsobují vší hlavě (viz foto). Každý z nich vyvolává vývoj jedné z těchto onemocnění:

 1. Šatníkové vši. Ovlivňuje osud pokožky pod oděvy na ramenou, zádech, podpaží, krku a břicho, dolní části zad a oblasti svalů. Na místě kousnutí se vyskytují malé vyrážky z kousnutí komárů s temnou tečkou v centru. Jak se tyto elementy rozvíjejí, objeví se jejich cyanóza a pigmentace a často se kvůli poškrábání pustulárních lézí spojují.
 2. Vší hlavy. To se projevuje intenzivním svěděním v hlavě, proto pacient trvale škrábne hlavu. Zkoumání pokožky hlavy odhaluje oblasti poškození kůže v místě kousnutí s jasně žlutými medovými krusty, stejně jako příznaky folikulitidy - zánět vlasového folikulu, ekzémové kožní léze na zadní straně hlavy, u chrámů a za ušima. U pacientů s vší hlavě všude při vyšetření hlavy na vlasu lze nalézt nits - vejce položená hmyzem. Mohou být plné, bělavé nebo nažloutlé, když jsou rozdrceny mezi nehty, které kliknou. Prázdné nitky vypadají šedě. Lymfadenitida může být zjištěna v uchu a krku. Při dlouhé a běžné pedikulóze jsou rohože tvořeny z vlasů zamotaných a lepených společně s purulentním výbojem z ran.
 3. Pubicová pedikulóza. Když se pubikální pedikulóza obává mírného svědění kůže, na zemi kousnutí dochází k okrouhlým nebo oválným skvrnám šedo-modré barvy až do 1 centimetru. Při stlačení těchto bodů ostře bledě. Pomluvy mají nízkou pohyblivost, lze je nalézt u kořenů vlasů.

Diagnostiku a léčbu provádí dermatolog. Základ diagnózy - typické stížnosti na svědění a poškrábání na hlavě, kůže těla nebo pubikum. Za prvé, vyšetření hlavy, těla a rozkroku. Na hlavě se nacházejí škvíry a škrábance na místech kousnutí. V jiných případech jsou typické klinické údaje. Vší hlavičky mohou být česané přes list bílého papíru, na zbývající část diagnózy - klinické.

Jak zacházet s domácí pedikulózou?

Pokud se vši zjistí, léčba by měla být zahájena co nejdříve.

 • za prvé zabrání šíření choroby mezi kontaktními osobami
 • za druhé, vyvarujte se nepříjemných komplikací
 • za třetí, dítě zachrání před nepříjemnými příznaky.

Existuje několik oblastí léčby pedikulózy, která se ve většině případů musí kombinovat. Přes rozmanitost moderních léků proti pedikulóze, léčba léky chemickými činidly nevede vždy k ničení parazitů, protože jsou schopny produkovat odolnost vůči účinným látkám z léčiv.

Přípravky pro pedikulózu: šampony, masti, krémy

Existují tři typy chemických látek s účinným působením proti všem všem:

 1. Benzylbenzoát. Droga založená na tom: Phoxilon Lotion
 2. Malathion - jedna z příprav na něm založená - Pedilin
 3. Phenotrin - jeden z léků na jeho základě Parazidoz (Itaks šampon)
 4. Kombinovaná léčiva (Malathion + Permethrin + Piperonyl butoxid) - Pair Plus aerosol asi 400 rublů.
 5. Přípravky na bázi permethrin: Pediculicidal medifox-gel, Medifox koncentrát pro přípravu emulze 5%, Nittifor, Hygia šampon, krém Knicks.

Každá lék na pedikulózu u dítěte, jehož účinná složka je jeden z výše uvedených tří, se vydává bez lékařského předpisu.

Dokonce i nejdražší šampon všude u dětí bude neúčinný, pokud nebudete dodržovat pokyny. Některé děti mají alergické reakce na pozadí použití insekticidů, takže při prvním použití nebo pokud je dítě alergické, musíte být velmi opatrní.

Léky neposkytují ochranu před reinfekcí, takže po léčbě je třeba přijmout preventivní opatření k prevenci pedikulózy.

Kombinování a mechanické odstranění

Jak odstranit vši z dítěte bez použití léků? Můžete se uchýlit k česání, což vyžaduje čas a trpělivost. Je nutné provést proces česání po dobu dvou týdnů, abyste se zbavili parazitů různých životních cyklů - nejen od živých jedinců, ale také od larv a škůdců. Co je pro to nutné?

 1. Kondicionér na vlasy. Aplikujte po normálním mytí hlavy bohatou vrstvou. Spolu se zbytky klimatizačních vší vyhozených. Je důležité vědět, že při používání kondicionérů a lékařských přípravků na pedikulózu pro děti bude tato léčba méně účinná. Kondicionér pokrývá vlasy, pokožku hlavy, stejně jako stávající larvy a živé vzorky s ochrannou fólií, takže chemikálie nemůže dostatečně neutralizovat parazity.
 2. Comb Je lepší zakoupit speciální hřeben pro česání vši. Existují dva typy hřebenů - mechanické a elektrické. Zvláštnost mechanického hřebene je hustá, dlouhá zuby, tupé konce. Laserové zářezy na zubech pronikají nití, sedí pevně na vlasy a snadno se odstraní. Elektrické hřebeny jsou snadno použitelné, některé mají funkci detekce živých parazitů a jejich vystavení elektrickým impulsům.

Vši musí být vyčesávána a pečlivě zkoumána každá větev, každé čtyři dny podle následujícího schématu: 1, 5, 9, 13 dní. Pokud má dítě příliš tenké vlasy, je česání obtížné a není tak účinné.

Kombinovaná metoda

To je nejúčinnější metoda. Poskytuje počáteční chemickou léčbu s účinnou léčbou vši. Pak se provádí česání a ruční výběr.

Lékaři doporučují používat kombinovanou metodu pro léčbu vší. Pediatři vědí, jak léčit onemocnění.

Nebezpečné a neúčinné lidové metody

Existuje také mnoho populárních receptů, jak se zbavit vší. V porovnání s lékárnami jsou obvykle méně účinné a nemusí být méně toxické.

 1. Dichlorvos;
 2. 50% domácího mýdla + 50% kerosenu, výsledný koncentrovaný roztok je třeba ředit před aplikací na vlasy vodou s obsahem 1:10 (100 ml roztoku na 1 litr vody);
 3. 50% slunečnicový olej + 50% petrolej;
 4. Brusinkový džus (účinný proti niti, protože s kyselým prostředím rozpouští horní skořápku vajíčka);
 5. WD-40 kapalina (směs petroleje a motorového oleje);
 6. Dustovské mýdlo (nepoužívané od 60. let kvůli extrémnímu poškození DDT člověku a životnímu prostředí);
 7. Ocet (9% stolního octa se dvakrát zředí vodou, aby se dosáhla koncentrace kyseliny 4,5%);
 8. Dehtové mýdlo (funguje kvůli vysoké koncentraci alkalických látek);
 9. Esenciální oleje (čaj strom, levandule) - dát na vlasy pár kapek ne pro léčbu, ale pro prevenci infekce všemi, například, neinfikovaných rodinných příslušníků.

Měla by si být vědoma nedostatků lidových prostředků:

 1. Ocot suší vlasy a koncentrované roztoky mohou způsobit těžké popáleniny;
 2. Výrobky obsahující keroseny a keroseny jsou hořlavé, špatně odmaštěné, znehodnocují se pubikální vlasy (stávají se lepkavými a špinavými vzhledumi), obtížně je pokořují;
 3. Dichlorvos a podobné látky jsou velmi toxické. Můžeš se otrávit.

Kromě toho je použití těchto prostředků spojeno s nepohodlí: musíte si na vlasy dát plastový sáček, zabalit si ručník kolem hlavy a udržet ji v této podobě po dlouhou dobu.

Opatření na prevenci pedikulózy

Prevence nemoci je založeno na určitých doporučeních:

 1. Naučte dívky, aby vždy sledovaly účes. Pokud opustíte dům, doporučujeme pletení. V oblastech s vysokou koncentrací lidí se vši mohou plazit od infikovaného člověka až po hlavu dítěte.
 2. Učte své dítě kultuře chování od narození. Každý člen rodiny musí mít osobní hygienu (ručník, hřeben atd.). Vysvětlete, že můžete nosit jen klobouk. Nikdo z dětí by ji neměl dát.
 3. Dětské oblečení, ložní prádlo se doporučuje umýt při teplotě vyšší než 60 stupňů. Sušení oblečení je lepší pod paprsky slunce po dobu 2-3 dnů.
 4. Pro prevenci je doporučeno používat odpuzující hmyz - rozmarýn, čaj, citrón, tymián.
 5. Po cestě (do sanatoria, venkovský tábor) pečlivě prozkoumejte hlavu pro detekci pedikulózy. V případě odhalení přijměte okamžitá opatření a chráňte členy rodiny před možnými infekcemi.

Je důležité detekovat vši, aby nedošlo k jejich šíření. Dítě by mělo být izolované od kontaktu s jinými lidmi. Nezapomeňte informovat ošetřovatele, učitele o zjištěné pedikulóze. Musíte zkontrolovat zbytek kluků.

Pediculóza - typy, léčba a drogy, lidové prostředky

Co to je?

Pediculóza je onemocnění pokožky a vlasů způsobené arthropodními parazity - všemi. Tento hmyz jsou dravci, a proto se krmí pouze krví zvířete nebo osoby, která se získává skusem.

Ve vnějším prostředí žije vesnice po dobu 1-2 dnů, poté hmyz zemře, protože potřebuje neustálé krmení krví. Životnost dospělého jedince je 30-40 dní, než je vina ve fázi vajíčka.

Paraziti kladou 3-4 nití denně a fixují je speciálními adhezivními látkami kolem vlasových kořenů. Ve vzhledu jsou vejce světle žluté barvy, ne větší než 2 mm, tato fáze trvá 6-10 dní. Pak začne larvální fáze - až 14 dní, a proto, aby se stala dospělým, musí se zbavit alespoň třikrát.

Všesloví všichni tolerují teplotní poklesy docela dobře, nejpohodlnější stupně pro jejich existenci: od 25 do 38. Jsou tak odolné, že chitinous shell, který úplně pokrývá tělo.

To je téměř nemožné chytit hmyz ručně, protože se vyvíjí rychlost: 0,2 metrů za minutu. Velikost vší je velmi malá: od 1 do 5 mm (členovci, paraziti na hlavě, 2krát více pubiků).

Rychlý přechod na stránce

Příčiny pedikulózy

Pokud byla diagnostikována pedikulóza, příčiny jsou způsobeny pouze zamoření všemi. To se může stát v následujících případech:

 1. Blízký kontakt pokožky hlavy s osobou, která již má pedikulózu;
 2. Ponožka obecné čelenky, šály, oblečení;
 3. Společný polštář nebo deka;
 4. Použijte cizí hřebeny (pro parazity hlavy).

Pedikulóza sama o sobě není akutním onemocněním, ale může negativně ovlivnit práci těla. Uhryznutí naznačují poškození kůže, což znamená, že bodové rány mohou být infikovány.

 • Nejčastěji se tato onemocnění vyskytuje u dětí ve věku základní školy, protože v této věkové skupině není dostatek znalostí o individuální hygieně a přeplnění ve skupinách předurčuje k pedikulóze.

Vši (pedikulóza) se projevují ve formě silné svědění místo jejich lokalizace, což je spojeno s uvolněním speciálních látek, které dráždí nervové zakončení.

Doba mezi infekcí a výskytem prvních příznaků každé osoby je odlišná - závisí na rychlosti reprodukce členovců a individuální úrovni citlivosti kůže.

 • Přestože je pedikulózou "kožní" nemoc, nejsou vyloučeny alergické reakce a intoxikace těla.

Hlava vši - příznaky a rysy

Nejčastěji postihuje vši děti od 3 do 11 let. Hlavním příznakem onemocnění je následující: dítě často škrábne na hlavě a stěžuje si na brnění. Kousání vši opouštějí na hlavě malé červené tečky, které se nacházejí hlavně ve spánkové oblasti a na zadní straně hlavy.

Během léčebného procesu uhryznutí se na červenou tečku postupně vytváří suchá kůra tmavě žluté barvy. Předtím, než kůra uzavře ránu, budou z ní uvolněny hnisavé lepkavé látky.

Tato tekutina je spojena s okolními vlasy a stávají se zamotáni a vytvářejí nepřesné vlasy, ale současně vytvářejí příznivé podmínky pro život parazitů. Kvůli vylučování se objeví nepříjemný zápach z hlavy.

Spletené vlasy, "stará" chuť - nejoptimálnější chovatelské prostředí pro vší. Hmyz začíná položit více vajec a je s nimi stále obtížnější.

Trvalé ložiska hnisavosti vyvolávají pyodermii - tento proces je zodpovědný za agresivní sekreci, která vzniká u členovců během skusu. Trvalá intoxikace bodů způsobuje, že imunitní systém reaguje v podobě zduřelých lymfatických uzlin v hlavě a krku.

 • Osoba trpící pedikulózou se stává podrážděnou, neklidnou, obtížnou koncentraci.

Nejnepříjemnějším důsledkem může být vniknutí další infekce do krve a infekce celého organismu. V takovém případě bude muset být dítě hospitalizováno.

Rizika takové komplikace jsou však velmi nízká, protože bakteriální infekce rány může nastat pouze v úzkém kontaktu s látkou nebezpečnou pro zdraví.

Pubic Pediculosis - fotografie, vlastnosti

Pubic pediculosis fotografie

Taková lokalizace pedikulózy je nejčastěji diagnostikována u žen, které nemají trvalého sexuálního partnera. Avšak je možné přenášet vši a nikoliv během sexuálního styku, ale jednoduše tím, že kontaktuje plátěný materiál nakažené osoby.

Proto je velmi důležité používat pouze osobní prádlo a výrobky osobní hygieny.

Pubová oblast je ideálním místem chovu pro tento hmyz: apokrinní žlázy, které jsou nejčastěji v oblasti inguinální, produkují pocení se specifickým zápachem. Veřejné vši jsou výrazně menší než v hlavě.

 • Velikost dospělé osoby nesmí přesahovat délku 1 mm, ale zároveň je velmi plodná. Na každé vlasy nelze umístit jednu, ale několik nití najednou.

Veřejné vši se projevují svrbením, které se zvyšuje v noci. Tam je dokonce alergická vyrážka kolem kousnutí. Protože v intímních místech je kůže velmi jemná a citlivá, může každý kousek způsobit mikrochromosomy. Objevují se na kůži ve formě modravých nebo fialových teček.

Pokud aktivně poškrábáte svědivou oblast, na kůži se mohou objevit puchýře a dokonce i ekzém. Na spodním prádle v kontaktu s postiženým místem se objevují tmavě hnědé tečky - produkty živé činnosti hmyzu. Čím větší je jejich počet, tím obtížnější bude zbavit se vši. Nejčastěji se to vyskytuje v pokročilém stádiu.

 • Nits je také vidět, ale jen 1-2 týdny po jejich položení. Faktem je, že vši vejce jsou pevné na vlasy a jak rostou, stoupají.

Pokud se všichni objeví v jednom partnerovi, pak je s největší pravděpodobností léčba nezbytná i pro druhou pravděpodobnost infekce je velmi vysoká. Navíc se doporučuje prověřování sexuálně přenosných nemocí, protože vši často působí jako ukazatel jejich přítomnosti, což pomáhá snížit místní imunitu.

Diagnostika pedikulózy u dětí a dospělých

Detekce pedikulózy se projevuje vyšetřením a dialogem s pacientem. Vlasy česané přes bílý papír - takže můžete vidět vši a nits. Veřejné hmyz z hmyzu lze vidět pomocí lupy.

Úkolem dermatologa nebo venerologa je rozlišovat pedikulózu od jiných nemocí, jejichž příznakem je svědění. Rozlišení je zapotřebí od svrabů a vulgárního impetigo.

 • V prvním případě svrbení přetrvává, ale vezikulární cévy jsou viditelné na kůži, ne kousnutí.
 • Ve druhé - vyrážka je podobná kousání vši, ale svědění je nepřítomno.

Léčba pedikulózy, léky a léčba

přípravky pro léčbu vši

Nejradikálnějším způsobem léčby pedikulózy na hlavě a v oblasti pubika je oholení vlasů a tím se trvale zbavit vši, ale to nejde o nejpravděpodobnější správnou cestu.

Léčba chemickými látkami může provádět pouze lidé, u kterých byla diagnostikována pedikulóza. Léčba - léky na bázi permetrinu a jeho derivátů.

Permethrin je jed hmyzu, který má neurotoxické účinky. Tato látka narušuje kationtový metabolismus v buněčných membránách, je dostupná ve formě sprejů a roztoků. Permethrin může zabíjet vši nebo významně snížit jejich aktivitu a pacient se bude moci mechanicky zbavit hmyzu - zachytit nebo hřeben (tato fáze je vždy povinná).

 • Nittifor, Maďarsko (podobně jako Biogar)

Koncentrace permethrinu v roztoku je 5%. Pacienti s dlouhými vlasy mohou vyžadovat celou láhev roztoku - 60 ml, pokud je používán v oblasti puberty - 10-15 ml. "Nittifor" musí být uchováván na vlasu po dobu nejméně 40 -45 minut, aby lék oslabil hmyz. Poté se roztok promyje šamponem a vlasy se důkladně česají.

Používání přípravku "Nittifor" ve zúžené oblasti vyžaduje zvláštní péči, protože při zasažení sliznic je roztok velmi horký. Pokud k tomu dojde, musí být oblast opláchnuta zásadou.

Koncentrace permethrinu v aerosolu je 1%. Takový malý obsah je způsoben přítomností další složky - piperonyl butoxidu, který zvyšuje působení hlavní látky. Bilaterální intoxikace tedy dochází u vší.

"Pair-plus" je zakázáno používat při léčbě dětí do 3 let.

Nástroj je poměrně agresivní, neměl by na něj upadat sliznice, zejména v očích. Používá se ve formě spreje: obsah spreje lze nastříkat na pokožku hlavy nebo po celé délce vlasů. Držte lék by měl být jen 10 minut a pak opláchněte šamponem.

Imobilizovaný vši hřebenový hřeben, ošetřený octem. "Pár plus" může způsobit slabý pocit pálení a brnění, nicméně tento příznak se nevztahuje na projevy alergických reakcí.

Nedávno francouzští odborníci vydali nový nástroj s podobným složením zaměřeným na boj proti všem všem a v podpaží - Spray-Fax. Nástroj je také k dispozici ve formě aerosolu, který se aplikuje jednou. Podle instrukcí, abyste se jednou a navždy zbavili nití a všic, musíte aplikovat drogu na půl hodiny a umyt mýdlem.

 • Medifox Rusko

Emulze je k dispozici ve dvou formách s různými koncentracemi účinné látky: 4% a 20% permethrin. To není lék, ale lék, který bojuje proti všem, co přicházejí do kontaktu s lidskou kůží: lůžkoviny, oděvy, doplňky pro hlavu a krk.

Postup začíná nánosem věci ve zředěném podílu, který je uveden na emulzi balení. Doba expozice je 40 minut. Poté je třeba připravit roztok soda: 1 polévková lžíce. l 1 litr vody a nechte věci v něm po celý den. Teprve potom bude možné spustit běžné mytí nebo mytí rukou.

 • Hygia Shampoo Bulharsko

Šampóny - nejvhodnější prostředky pedikulózy pro děti, protože nevyžadují dlouhodobou údržbu vlasů a méně agresivní. Obsah premetrinu je 1% a jeho účinek je zvýšen ledovou kyselinou octovou, která je součástí hlavního komponentu.

Pomalu nanášejte šampon a vdejte do kořenů vlasů. Pokud je to nutné, lze postup opakovat po 10 dnech, ale děti se nedoporučují, aby si vlasy "Hygiene" umyly častěji 2 krát za měsíc.

Pedikulóza lidové léčby

Tradiční medicína doporučuje použití odrůd pelyněk a divokého rozmarýnu, také na počest mastných olejů a petrolejového tření. Nicméně jejich účinnost je téměř nulová.

Pozitivní výsledek bude dosažen pouze tehdy, pokud se masky a tření systematicky aplikují nejméně 3-4 měsíce po sobě. Je lepší upřednostňovat osvědčené chemické prostředky - permetrin není pro tělo dítěte nebezpečný, protože je zničen kontaktem se vzduchem a nemůže proniknout skrze kůži.

Po každé léčbě pedikulózy je nutné vlasy na hlavě nebo pubisu hřebetnout hrubým hřebenem, aby se zajistila shromažďování vši. Několik hodin po kyslíkovém hladovění, které je uspořádáno přípravky, může hmyz "odjet" a začít znovu množit.

Jako součást prevence pedikulózy je zapotřebí umýt ložní prádlo, oblečení a umyt si vlasy včas, aby nedošlo k vytvoření příznivých podmínek pro vzhled hmyzu. Rovněž se nedoporučuje kontakt s již infikovanými lidmi až do úplného zotavení.

Předpověď

Pedikulóza je často diagnostikována u dětí a žen v reprodukčním věku. Důvody, prevence, opatření k potírání tohoto onemocnění jsou jednoduché a jasné, takže diagnóza by neměla vyvolávat vážné obavy.

 • Všecky mohou být zaručeny, že se zbaví v 2-4 týdnech, bez ohledu na to, kde se nacházejí.

Podráždění a alergické reakce se zcela vyvarují, pokud nejsou opožděné léčbou, ale kontaktujte dermatologa okamžitě po nástupu svědění. Pediculóza je onemocnění, které je více fyzicky a morálně nežádoucí než nebezpečné pro lidské zdraví a život.

Pediculóza - co to je. Efektivní léčba pedikulózy u dětí a dospělých

Vši nebo pedikulóza jsou parazitické onemocnění kůže a vlasů. Je užitečné vědět, jak se to může objevit, protože se přenáší z člověka na člověka okamžitě. Příznaky pedikulózy, metody léčby a prevence výskytu jsou důležitou informací pro rodiče a děti, protože děti jsou ohroženy.

Co je to pedikulóza?

Mnoho lidí se ptá: pedikulóza - co to je? Lékaři a lékaři odpovídají na tuto chorobu, která je způsobena parazity - všemi. Usadili se na pokožce hlavy, živili se lidskou krví. Ve vzhledu jsou vši malý hmyz bez křídel různých tvarů. Mají tlapky a malou pohyblivou proboscis. Nosičky a zdroje infekce jsou považovány za osoby bez domova se špatnou hygienou.

Typy vší

Ve velikostech jsou lidské vši malá, kolem velikosti sezamového semínka. Jsou malované v šedo-hnědé barvě, mají 6 nožiček, díky nimž se rychle procházejí vlasy. Pokud vouska vypije krve, stane se červená nebo černá. Všichni se živí neustále, aby nezemřeli. Hmyz ležel na oválných vejcích žluté barvy o velikosti nejvýše jednoho milimetru, z čehož se objeví nový jedinec o týden později.

V opačném případě se vejce nazývají nits, snadno se zaměňují s lupinami, ale na rozdíl od nich jsou pevně přilepená k základně vlasů speciální látkou. Nemohou být otřásány z vlasů, takže se po ošetření pečlivě vyčistí. Člověk může žít hlavy, pubik a vši, každá se liší ve velikosti a klastrech.

Hlavní myš

Vši v hlavě osoby se vyznačují tmavou barvou a dlouhým břichem. Jsou nazývány hlavou, protože jsou soustředěné na vlasy, ženy jsou větší než muži. Tento typ je charakterizován rychlou reprodukcí. Po snášení vajíček až do zrání ženy s reprodukční schopností trvá pouze 16 dní a za nepříznivých podmínek měsíc. Hlava je velmi produktivní - ve svém životě, který vydrží až měsíc, je 80-100 vajec. Ukazuje se, že ona stanoví 3 vejce denně, které se rychle změní na dospělé a potírají pacienta.

Etapy životního cyklu lidských vší vůní způsobují vší hlavě vši:

 • vejce o velikosti 1 mm vyvíjí týden;
 • 3 etapy nymfy, na kterých se budoucí hmyz rozrůstá, kůlny, za 3 dny se stává nymfou prvního věku, 5 - druhá, 8 - třetí;
 • stadium dospělého hmyzu - nymfy a je připraven k chovu, začne se s muži hned po opuštění nymfy.

Pubic vous

Tmavá barva s širokým, silně zkráceným břichem. Všudy jsou pubiční oblasti. Jejich stanoviště je svaly, hýždě, podpaží, obočí a řasy. Veřejný hmyz se liší od hlavové struktury nohou, ale cyklus jejich vývoje je podobný kvůli stejným podmínkám chovu. Ženy dosáhnou až 50 nití, krmit velice krví, tvoří nymfy prvního, druhého a třetího řádu, pak dospělé jednotlivé poklopy - imago.

Voskování těla

Na šatech a ve vlasech na hrudi tělo žije. Vypadají jako hlava, ale liší se nažloutlé barvě bez černých teček na břiše. Tyto vši ležel v životě více než 300 vajec, vyznačují se zvýšenou odolností proti chladu a hladovění. Zničit nits, nymfy a dospělé mohou být pouze vařené. Kousnutí oblečeného hmyzu jsou podobné svině, krevní skvrny se změní na folikuly a zapálí se.

Odkud pocházejí vši

Je snadné dostat pedikulózu: všité hlavy ve vlasech jsou navinuty kvůli těsnému kontaktu s sebou nebo při česání s jinými štětky na vlasy pomocí vlasových doplňků. V mateřské škole může být dítě napadeno jinými dětmi prostřednictvím her, bojů - skoků všude od člověka k člověku. Všichni dospělí mohou být infikováni i ve veřejné dopravě nebo na veřejných akcích. Vestička je přenášena přes oděv nebo ložní prádlo, pubikum je aktivně reprodukováno těmi, kteří zřídka mění své spodní prádlo, vši mohou být přenášeni sexuálním stykem, společnými bazény.

Symptomy pedikulózy

Pokud studujete pedikulózu - co to je - pak můžete čelit problému s jejími příznaky. Známky onemocnění jsou:

 • svědění pokožky hlavy - vzniká v důsledku parazita způsobujícího podráždění v ráně slin;
 • dítě nebo dospělý se neustále svědí, protože se počet vší zvyšuje;
 • v denním světle a pozorné vyšetření vlasů hlavy jsou viditelné;
 • hlíznatý a hlízový hmyz ponechá na pokožce krevní body, které se v případě, že nebudou ošetřeny, stane suchým a podobným jako mouka.

Diagnostika pedikulózy

V případě otázky: pedikulóza dětí - co to je, rodiče mohou podezření na nemoc určitými příznaky. Diagnózu provádí dermatolog, předepisuje také lék. Základem diagnózy jsou stížnosti na svědění, poškrábání pokožky hlavy, těla nebo pubisu. Na recepci doktor vyšetří vlasy, pokud se objeví škubnutí a škrábání, předepíše ošetření všem.

Léčba domácí pedikulózy

První pravidlo, jak se zbavit pedikulózy, je důkladná hygiena za použití specializovaných šamponů, kondicionérů a lotionů. Je nutné je používat podle pokynů, aby děti mohly používat prostředky speciálně určené pro ně. Nejlepší způsob, jak vyléčit pedikulózu pro děti a muže, bude oholení plešatých oblastí, kde byly nalezeny vši - pokud je pokožka hladká, hmyz se na nic nedotýká, takže pokud nemůžou parazitizovat, zemřou.

Pro dívky s dlouhými vlasy pomůže důkladné česání a ošetření lotiony a pro ženy chemické barvení. Z vší jenom vaření a speciální ošetření oděvů a ložního prádla pomůže. Když se všichni objeví v jednom členu rodiny, stojí za to zacházet s ostatními, protože riziko přenosu parazitů je vysoké. Také je třeba zpracovat veškeré povlečení, prádlo a oblečení. Po zpracování proveďte důkladné žehlení všech švů.

Léky

Moderní medicína nabízí mnoho účinných prostředků na ochranu před všemi všemi, které předepisuje lékař:

 • z pubového hmyzu pomůže emulze Medifox nebo benzylbenzoát s koncentrací 20%, roztokem Loncida nebo aerosolu Para-plus, Spray-Pax;
 • Permethrin, Phenotrin znamená potřísnit pokožku hlavy, pak se neperte po dobu 2,5 týdnů, abyste získali efekt;
 • Reed, Anti-Bit šampony se aplikují podle algoritmu po dobu 10 minut, promyjí, průběh léčby je 10 dní;
 • přípravky na pedikulózu nelze používat během těhotenství, řas a obočí - pro to jsou používány jednoduché pinzety nebo mírně mazané vazelínou;
 • koryty po pedikulóze se odstraní masti s salicylovou, boritou nebo sírouhovou dehet.

Léčba pedikulózních lidových léků

Lidé vždy používali tradiční medicínu k léčení pedikulózy. Zde jsou některé recepty pro řešení parazitů:

 • mazání pokožky kerosenem nebo olejem, zabalení do polyethylenu je účinné, ale může způsobit dermatitidu a nebezpečné popáleniny;
 • použití odrůd řepy, pelyně, divoký rozmarýn, ocot - měly by si umyt vlasy, ale přístup je neúčinný a časově náročný;
 • rozmazání pokožky hlavy s prachem nebo ošetření s dichlorfosem - stateční muži v boji proti pedikulóze jsou ohroženi vážnou otravou.

Prevence pedikulózy

Populární otázka: dospělá pedikulóza - co to je, nemůže být ignorováno na prevenci nemoci. Je lepší předcházet onemocnění, než se zbavit parazitů a léčit následky. Základním pravidlem je hygiena - nosit čisté prádlo, pravidelně měnit ložní prádlo, sprchovat se. Nedávejte svůj hřeben, barety jiným lidem, nesnažte se na klobouky jiných lidí. Aby se zabránilo opakování pedikulózy, je vhodné zahrnout použití čajového oleje, levandulového oleje, aby pečlivě žehli oblečení.

Pediculóza

Obsah článku:

Pediculóza - příčiny, symptomy, znaky vývoje, léčby, prevence, fotografie

Pediculóza - dnes zůstává častým onemocněním chlupaté části těla a kůže spojená s infekcí hmyzem, který seje v krvi - vši. Neživotní podmínky obvykle vyvolávají vývoj vší nebo pedikulózy. Nemoc se vyskytuje v sociálních skupinách s nízkou úrovní hygieny. Ohniska jsou pozorována během vojenských konfliktů nebo během různých katastrof.

Struktura a životní cyklus

Vši, které způsobují onemocnění, jsou klasifikovány jako hmyz. Typy vší - jde o spodní prádlo, hlava a pubikum. Všechny jsou dokonale přizpůsobeny parazitickému způsobu života a dávají člověku spoustu problémů. Dnes odstraňování vši doma není problém, hlavním je zjištění jejich přítomnosti v čase.

Struktura hmyzu

Chcete-li zjistit parazity, musíte vědět, jak vypadají vąe. Mají speciální zařízení pro svůj životní styl:

 • plochý tvar těla a malá velikost,
 • náustka piercing-sání formy pro piercing kůže,
 • přítomnost drápů na tlapkách procházet vlasy, lpění na ně,
 • schopnost přilnout vejce na vlasy,
 • umístění spiracles na břicho, což umožňuje klidně krmení krve,
 • hustá skořápka (chitinous cover) spolehlivě chrání proti různým škodám,
 • antény, které hrají úlohu orgánů pachu, co je potřeba cítit vůni žláz na pokožce hostitele,
 • Veřejné vši mají na vlasy extra chlupy a zkroucené drápy na nohách, což jim umožňuje zůstat na vzácnějších vlasových liniích.

Tělo, stejně jako jiný hmyz, je rozděleno na hlavu, hruď a břicho. Zajímavá je struktura perorálního přístroje, který se skládá z ústního otvoru s háčky pro přilepení na kůži, piercingových jehel, které jsou spojeny s bodnutím pro kousnutí, hltanové trubice, která působí jako čerpadlo k "vyčerpání" krve.

Je to důležité! Předpokládá se, že příčinou infekce mohou být zvířata. To je špatný názor. Jiné druhy vší parazitizují zvířata. Někteří se "specializují" na stejném druhu zvířat. Existují například velbloud, zajíc, slon, druhy prasat.

Vlastnosti vývoje: životní cyklus

Každý druh parazita má své vlastní charakteristiky spojené se životním stylem.

Tento druh je příčinou vzniku vši. Života hmyzu je 40 dní. Louse má průhlednou barvu se šedozeleným nádechem. Jak vypadají nity? Vejce nebo šupiny jsou průhledné, uvnitř je tekutina. Je obtížné je najít, takže se infekce po určitou dobu stává znatelnou. Teprve když je počet nits dost velký, začnou bojovat se všemi.

Nity dozrávají za 8-10 dní, potom se z nich larvy vylíhnou. Larvy se krmí všemi krví svého hostitele a po 10-15 dnech se změní na zralý hmyz, který má až 10 vajec denně. Doba inkubace trvá přibližně 2 týdny. Pak se opakuje životní cyklus vší. Všichni se živí krví, zušlechťují a svrbí.

Pro dospělé osoby je na bocích viditelná pigmentace. Chytnout a zabít hmyz rukou je poměrně obtížné, protože má malé rozměry. Bez finančních prostředků z pedikulózy se nepodaří. Nejlepší ze všech, paraziti se zakořenějí u žen s dlouhými vlasy. Takže je pro ně jednodušší přežít.

Jedná se o další druh, který se také nazývá ploshchitsa. Tělo má podobný vzhled jako krab, pouze velikost je menší: od 1 do 3 mm. Nejčastěji infikují sexuálním kontaktem. Všichni žijí poblíž šourku nebo pubis. Také se zde chovají a kladou vejce na vlasy.

Jsou schopni přesunout se do podpaží, vousů, obočí, knírek. Životní cyklus ploshchy je stejný jako cyklus hlavice. Bez mistra je schopna žít jen jeden den. Po rozpoznání příznaků pubických vší doporučte vhodnou léčbu. Infekce se všemi všemi druhy se nazývá ftiriazom.

Existují krajkové vši způsobené jinou formou parazita. Jeho tělo je podlouhlé a téměř průhledné. Bílé vši se přizpůsobily tomu, aby žily v záhybech lněného nebo na oděvu, který má fleecový povrch. Na kůži se pohybují pouze pro jídlo. Bílé skvrny jsou viditelné v zadní části mezi lopatkami, na krku, dolní části zad.

Po skusu se šňůra přesune do šatů. Proto nepoužívejte a nepokoušejte se na věci jiných lidí. Bezdomovci často trpí touto formou vši. V týdnu nejsou náklady na stravování všemi náklady. Tentokrát stačí najít nový zdroj jídla.

Symptomy pedikulózy

Známky infekce nelze zjistit okamžitě, ale po několika dnech nebo týdnu později. Vystupují jako následující nepříjemné příznaky:

 1. Trvalé svědění na místě uhryznutí. Příznak je charakteristický pro všechny druhy vší. Svědění od vší hlavě je pozorováno za ušima, na chrámech a na zadní straně hlavy. Nejtěžší pruritus zažívají paraziti oblečení. Rozšiřuje se na různé části těla. U střevních vší je svědění mírné.
 2. Vzhled vyrážky. Vyrážky ve formě červených teček na pokožce hlavy se objeví po infekci vší hlavě. Skříňové vši se projevují jako vyrážka po celém těle, která má modrou barvu. Modré skvrny na boky a břicho naznačují kousnutí pubických vší. Tato barva je spojena s rozpadem hemoglobinu při kousnutí.
 3. Po dlouhotrvající infekci se objevují škvíravé skvrny. Infekce se může dostat do poškrábacích míst, a proto je možné na povrchu kůže hníst.
 4. Přítomnost nití na vlasy. Pokud je mnoho, připomínají lupy. Zbarvením, připevněním bubliny, hustota určuje, zda je živá nit nebo ne. Nity jsou viditelné pouze tehdy, když se tvoří vlasy a pubová infekce. Tělesná vši používají záhyby oděvu k položení vajec.

Pokud je onemocnění zahájeno, pozoruje se podrážděnost, problémy se spánkem, škrábání míst pro skus, což vede k narušení integrity kůže.

Příčiny pedikulózy

Všichni doprovázejí člověka, protože lidé se na zemi objevili. Pediculóza je dnes běžným onemocněním. Nejčastěji jsou infikováni dětmi, ale nezabrání dospělým. Odkud pocházejí vši? Určitě je obtížné odpovědět na tuto otázku, důvody pro vzhled se mohou lišit:

 • fyzický kontakt (od pacienta ke zdravému),
 • pomocí osobních předmětů, jako je kartáč na vlasy, ručník, ložní prádlo,
 • sexuálně, pokud mluvíme o všední vši.

Tam, kde jsou davy, vši se snadno šíří. Jsou na místech, kde vzkvétají nehygienické podmínky: velké rodiny, kde jsou špatné sociální podmínky; bezdomovcové přístřešky; vojenské kasárny; psychiatrické nemocnice. Výskyt pedikulózy se vyskytuje u dětí, ve skupinách: letní tábory, internátní školy, přístřešky, škola.

Ve městech jsou lidé bez trvalého pobytu často zdrojem parazita a "můry" nesou všelékové vši. Ale každý může žít v nejpříznivějším prostředí. Nikdo není imunní proti parazitům.

Léčba pedikulózy

Jak se zbavit vši? Počet moderních léků, které mohou parazit zničit, je poměrně velký. S jejich pomocí se můžete zbavit hmyzu v různých obdobích životního cyklu a s různou lokalizací. K dispozici jsou prostředky na dezinsekce (ošetření) prostor, kde byl umístěn pacient se všemi.

Mechanismus působení pedikulózy je spojen s různými formami vystavení parazitu. Klasifikace přípravků je založena na přítomnosti účinné látky.

Prostředky mohou být ve formě vši šamponů, emulzí, sprejů, mastí, krémů, mýdel nebo aerosolů. Soupravy s lotionem, hřebenem proti vši, šamponem na mytí hlavy po ošetření jsou velmi výhodné.

Prostředky, které účinně působí: Nejúčinnějším prostředkem proti vši a niti je droga, která má kombinovanou kompozici. Zničí hmyz ve všech fázích vývoje a řeší problém po jednorázové léčbě. Jedná se o následující látky s aktivním složením:

 • permethrin,
 • malathion,
 • Dimethicone biphasic,
 • esenciální oleje (ylang-ylang a levandule, anýz),
 • hellebore vodu před všemi.

Nejlepší lék proti vši je netoxický a působí v různých stádiích života hmyzu. Kombinace aktivního účinku a netoxického působení je charakteristická pro přípravky Nuda, Paranit, Pedikulen ultra, jejichž použití je třeba před použitím pečlivě prozkoumat. Jiné léky mají také aktivní účinek, obávají se také vši, ale jsou toxické a mohou způsobit podráždění, alergie nebo vypadávání vlasů.

Je to důležité! Tinktura helleboru a malathionu jsou toxické látky, které jsou nežádoucí pro použití při léčbě dětí a těhotných žen. Pro tuto kategorii jsou nejúčinnější - Paranid (používá se ve formě spreje: paranidový sprej), Nuda, Avalanche s esenciálními oleji. Tyto léky na pedikulózu nepoškozují jako netoxické.

Existují levné léky proti parazitům: lamela voda pro vší je 20-40 rublů, benzylbenzoát mast 10-20% -15-40 rublů a boritá masť 25% -30-60 rublů.

Můžete koupit v lékárně moderní a levný způsob: šampon Veda (150 - 200 rublů); Des-F (120 - 180 rublů); 24 ml lahvičky Medipox (120 - 200 rublů); Paranit lotion (280 - 330 rublů); Pedilin (140 - 300 rublů).

Použití lidových prostředků:

Lidové prostředky pro vší, většina považují za bezpečné, jejich použití je rozšířené. Zničte vši a výkrmy odvarů a nálevů z řady rostlin. Ale musíte je použít několikrát (2-3 krát), protože nejsou tak účinné. Různé typy vší používají různé prostředky.

Takže od hlavy a pubic vši strávíte zpracování vlasů:

 • roztok soli a octa,
 • infuze elecampanu,
 • masť angelice a třešně ptáků,
 • geranium olej,
 • Prachový prach nebo dehtové mýdlo z vší,
 • maska ​​s terpentýnem,
 • maska ​​s petrolejem,
 • maskovaný anýzovým olejem a čajovým stromem,
 • dichlorvos nebo repelent se silným zápachem.

Těhotné ženy pro ošetření vlasů pokožky hlavy jsou doporučené brusinky, z nichž je připravena brusinková šťáva. Během několika hodin se omývá. Šťáva dobře ničí plášť nits.

K odstranění tělových vší všech věcí, zejména spodního prádla, se vaří 30 minut mýdlem a poté pečlivě žehlit. To musí být provedeno opakovaně, dokud hmyz nezmizí.

Mezi nejčastější léky patří:

Lék na pedikulózu předepisuje dermatolog, založený na stupni infekce. Pokud jsou vši paraziti na vlasy po dlouhou dobu, pak je předepsán silný lék. Nejčastěji používané léky proti pedikulóze jsou:

 1. cemerická voda
 2. Šampon Malathion - Pedilin,
 3. permethrinové přípravky, například Nittifor, Knicks, Medifox koncentrát pro přípravu emulze 5%,
 4. Medifox-gel pediculicidal, Hygia, Veda 2,
 5. léky na benzylbenzoát, například Foksilon lotion. Šampon Phenotrin - Parazidoz,
 6. minerální oleje - paranitový šampon,
 7. Headline Lotion
 8. komplexní přípravky Para plus a Para plus aerosol (permethrin, piperonyl butoxid, malathion),
 9. Cyklomethikon a isopropyl myristate - plné značky tekuté,
 10. Paranix, Clearol, Fulmark, Foxyl,
 11. 5% masť síry,
 12. Borická masť.

Před použitím léku je třeba pečlivě prostudovat způsob aplikace a postupovat jasně, protože mnoho z nich je toxické. Jakmile je nástroj aplikován, je třeba hřeben skrýt s hřebenem vši. To je nezbytné, protože ne všechny parazity mohou zemřít během zpracování. Pro usnadnění česání se na vlasy aplikuje olivový olej.

Jak a co dělat s dětmi

Co když dítě má vši? Koneckonců, jeho kůže je jemná a dítě reaguje na výskyt parazitů velmi bolestivě. Hřeben skřípá, skřípá, otravuje se, nespí dobře. Pokud jsou všem nalezeny vąechny vąechny vąechny vąechny, je nutné učinit opatření.

Pedikulózu u dětí lze léčit pomocí následujících příprav: Nuda, Paranit, Pedikulen-ultra, Lavinal. Nemají toxický účinek a dobře se hodí pro děti různého věku. Nejvíce jemně jedná Lavinal.

Náprava na vši a nity pro děti se aplikuje po určitou dobu, poté se promyje speciálním šamponem. Je možné, že postup se bude muset opakovat několikrát. Nejmenší lék je vši a šampon pro děti, který se používá v dětských alergii.

Jak provést léčbu doma?

Můžete se zbavit vši doma. To je výhodné a vzhledem k výběru moderních nástrojů je bezpečné, pokud se používá správně. Některé sjezdovky používají domácí prostředky (vše, co je "na ruce"), například petrolej, mýdlo na praní, vodka, dichlorvos, alkohol. Tyto nástroje nejsou tak účinné a někdy toxické. Před aplikací proveďte alergii na kloub kolenního kloubu.

Jak dostat vši doma? Někteří lidé dávají přednost parazitům. Tato metoda je nezbavuje úplně, i když sníží počet. Je lepší vybrat dobrý lék. Pro potírání otravného hmyzu:

 • Chemeric voda, návod k použití, který je v balení. Metoda použití vody z hellebore je jednoduchá: aplikujte na vlhké vlasy a po půl hodině se omyjte teplou vodou.
 • Lauri se prodává jako krém, roztok nebo šampon. Nedoporučuje se v případě onemocnění kůže.
 • Medifox dobře pomáhá v boji proti nits a dospělým. Jedná se o koncentrovanou kapalinu, která se prodává v lahvích nebo ampulích.
 • Pár plus je kombinovaný sprej. Skládá se z několika účinných látek schopných narušit parazity najednou.
 • Nittifor, který je založen na permetrinu. Pomáhá při léčbě blech, vší, klíšťat. K dispozici ve 2 formách: krém a roztok.
 • Hygie, jejichž pokyny pro použití jsou jednoduché a pedilin jsou šampony s aktivním působením.
 • Pedex je kapalina, která zabíje vši v každé fázi vývoje.

Pozor! Masť Serortut je velmi účinná. Ale tento lék je toxický, obsahuje rtuť. Nedoporučuje se ho používat, je možné poškodit zdraví.

Léčba domácí pedikulózy by měla být provedena po konzultaci s lékařem. Některé výrobky mají věkové omezení.

Pediculóza nebo vši: co to je, jaké jsou příznaky vší, jak léčit onemocnění doma?

Pediculóza je považována za jednu z nejčastějších onemocnění mezi lidmi po celém světě. Vši nejsou pro chudé charakteristické a poměrně čisté a bohaté osoby se mohou nakazit parazitní kožní chorobou.

Signál, že člověk má vši, je neustálé svědění kůže a výskyt parazitních vajec (nits) na vlasu. Nemusíte se okamžitě zbavit vlasů - nyní v lékárnách nabízí širokou škálu pedikulicidních léků. Pro prevenci pedikulózy je důležité dodržovat osobní hygienu.

Pediculóza: co je to?

Pediculóza je parazitární typ onemocnění, které postihuje pokožku hlavy a pubertu člověka. Kromě těchto typů onemocnění je typ šatníku. Všichni se krmí krví "majitele" kousnutím. Odkud pochází tato nemoc?

Pedikulóza je přenášena prostřednictvím úzkého kontaktu mezi lidmi - lidská vasa neví, jak skákat a létat, plazí se. Inkubační doba je několik týdnů. Tato fotografie vám pomůže vidět vnější příznaky onemocnění.

Jeden dospělý člověk má v krátké době až 300 vajíček. Jak může parazit vidět na fotografii. Po 8 dnech nits se objevují larvy (nymfy), které rychle rostou a za dva týdny se změní na dospělé parazity schopné reprodukce.

Všude jsou tedy velmi plodné, což ovlivňuje klinický obraz infekční nemoci. V tomto ohledu vyžaduje patologie zvláštní léčbu. Pacient s jakoukoliv pedikulózou potřebuje karanténu. Jak dlouho bude trvat, závisí na přítomnosti komplikací pedikulózy.

Příčiny parazitní infekce

Nosičmi pedikulózy mohou být děti i dospělí. Infekce se vyskytuje u osobního nosiče s blízkým kontaktem av každodenním životě. Pedikulózu lze zvednout ve veřejné dopravě, stejně jako s velkým množstvím lidí.

Přestože parazité neskočili, pohybují se rychle (25 cm za minutu) a mohou zůstat bez jídla po dobu až 48 hodin. To znamená, že vši mohou být infikováni nejen člověkem, ale i jinými způsoby:

 • prostřednictvím sdílení předmětů (hřebeny, pryžové pásky, ručníky);
 • přes oblečení (vši mohou být v záhybech věcí a v kloboucích);
 • přes lůžko.

Pubová vši mohou být infikována sexuálně nebo z jiných důvodů: při použití veřejných lázní, saun nebo něčího spodního prádla. Diagnostiku provádí dermatolog, poté předepisuje léčbu a v případě potřeby poskytuje rady, jak se vyhnout účinkům pedikulózy.

Klasifikace parazitického onemocnění

Lidské vši odkazují na parazity krve-nemocného typu. Mohou obětovat pokožku hlavy, záhyby věcí a veřejnou zónu. Jedná se o různé typy pedikulózy. Délka hmyzu nepřesahuje 4 mm. Má světlohnedou barvu a může být průhledná.

Při skusu parazit vylučuje sliny, což zahrnuje látku, která způsobuje vážné svědění lidské pokožky. Z tohoto důvodu dochází k poškrábání, které se po vyléčení zakryje krustami.

Období, kdy člověk objeví známky vší vší, může dosáhnout 30 dnů. Toto je považováno za období inkubace pro vši. Druhou fází onemocnění je její detekce. Diagnostiku pedikulózy je lepší svěřit lékaři.

Vši (Pediculus humanus capitis)

Počáteční místo vši na lidské hlavě je okcipitální a časové zóny. Časem se parazité šíří po celé pokožce hlavy. V tomto případě je diagnostikován typ hlavy všech vší.

Zrání z vejce v těle ženy nastává 9. - 10. den a závisí na teple lidské pokožky. Pokud je teplota nižší než 22 stupňů, nits nezrají. V tomto stavu (na objektech nebo věcech) mohou trvat asi rok. Nymfa (larva) se objevuje z zralého vejce v den 20-22, který se liší od dospělého člověka následujícími znaky:

 • velikost těla;
 • nedostatek pohlavních orgánů;
 • barva;
 • nízká aktivita.

Dva týdny rostou a vyvíjejí nymfy, které se stávají zralými jedinci. Vajce-pokládání parazitů pokračuje bez přerušení, s dalšími pářením dojít. Žena si po celou dobu svého života (38 dní) rozdělí a zastaví 24 hodin před svou smrtí.

Pubicová nemoc (Pediculus pubis)

Veřejné vši (ploshchitsy) patří do řádu sání krve a žijí ve vlasových částech lidského těla. Onemocnění u lidí se nazývá ftiriaz. Často paraziti žijí v oblasti pohlavních orgánů, kolem konečníku, podpaží, chlupatých částí hrudníku a břicha.

V některých případech byly nalezeny vousy a obočí. Krmí se lidskou krev a zemře bez jídla po 24 hodinách. Kromě toho, když je mimo stanoviště, hmyz je schopen spadnout do stavu suspendované animace, tj. Zpomalovat životní procesy. V této podobě může být virová vina několik měsíců.

Léčte onemocnění, které potřebujete u lékaře. Preventivní opatření k pedikulóze (dezinfekce, osobní hygiena, žehlení) pomohou vyhnout se výskytu infekce.

Pediculosa pediculosis (Pediculus humanus corporis)

Patogen působí na oblečení, na stejném místě se nacházejí. Krmí krví, pro tento pohyb do lidského těla. Opotřebovaná pedikulóza se vyskytuje u lidí s asoálním způsobem života, kteří ignorují pravidla osobní hygieny, stejně jako u lidí bez určitého místa pobytu.

Parazit oblečení váží ne více než jeden gram, zatímco sání hodně krve (1-3 μl) kvůli schopnosti vašeho žaludku se protáhnout. Ženy jsou větší než muži, a proto jíst více.

Charakteristickým rysem parazita je přítomnost proboscis na čenichu, s nímž se krev krvácí. Orgán funguje jako čerpadlo, zatímco hmyz vylučuje speciální substrát, který zabraňuje srážení krve.

Související příznaky

Pediculóza, příčiny, prevence, kontrolní opatření - tato definice znepokojují mnoho lidí, kteří mají onemocnění. Silné svědění kůže je příznakem pro všechny druhy vši. Kvůli této osobě trpí nespavost. Trvalé poškrábání způsobuje tvorbu vysušených krvních kruhů, často se objevují vředy.

S hlavičkami všemi všemi chlupatými částmi se šíří červené svědivé skvrny. Současně na vlasy můžete vidět spoustu přiléhavých nití. Mohou být jak živí, tak mrtví.

Příznaky pubických vší jsou, že se objevují svědivé modravé skvrny (3-10 mm) v oblasti skusů. Často jsou časté v oblasti genitálií, dolní části břicha, na hýždích. Když jsou opotřebované stopky pedikulózy lokalizovány po celém těle. Kůže dostane namodralý odstín.

Jak diagnostikovat parazitní kožní onemocnění?

K identifikaci prvních příznaků pedikulózy stačí rozložit vlasy na hlavu a prozkoumat je v dobrém světle. Vizuální prohlídka určí přítomnost škůdců a parazitů.

Sekundární příznaky onemocnění - poškrábání na kůži a přilehlé vlasy. Pokud se během vyšetření objeví pouze jediný jedinec bez nití, je stále diagnostikována pedikulóza.

Jaké metody domácího ošetření jsou nejúčinnější?

Pedikulózu lze léčit doma, ale je nutné určit způsob, jak bojovat proti parazitům. Farmaceutický trh má širokou škálu šamponů a produktů, které účinně bojují proti všem. Je-li nutné samošetření:

 • izolovat pacienta v době léčby;
 • zvolit přijatelné prostředky (národní nebo z lékárny);
 • pečlivě prostudovat způsob aplikace a pokyny;
 • dávky pro děti a dospělé;
 • pečlivě užívejte lék, vyhýbejte se kontaktu s očima;
 • důkladně opláchněte vlasy.

Obecná doporučení pro léčbu postižené kůže

Jakýkoli prostředek proti vši vyžaduje pečlivé použití - kompozice obsahuje insekticidy s velmi špatným zápachem. Je důležité sledovat koncentraci drogy. Děti do 2 let a těhotné ženy by měly být léčeny lékařem. Léčba postižených oblastí se provádí podle určitých pravidel:

 • k testování alergií (aplikujte trochu na zápěstí, po 2 hodinách zkontrolujte podráždění);
 • postup musí být prováděn ve větrané místnosti;
 • rozložte složení po celé délce vlasů, s výjimkou kontaktu s očima a na exponované pokožce (je lepší použít ochranný štít);
 • nosit na hlavě klobouk z umělé hmoty, aby se vytvořily skleníkové podmínky;
 • vydržet potřebný čas;
 • omyjte směs a opláchněte vlasy roztokem octa;
 • vzít hřeben s častými zuby a hřebenit vlasy, aby se zbavili mrtvých parazitů.

Používání pedikulicidních léků

Zjištěná vší hlavě vyžaduje okamžitou léčbu, protože postupuje rychle a je přenášena jiným. Pro boj proti všicím jsou vhodné produkty z lékárny na bázi insekticidů nebo nátěrových hmot: šampony, gely, aerosoly, masti, spreje.

Chemické látky ovlivňují nervový systém parazitů a způsobují jejich smrt. Pedikulocidy se mohou používat u pacientů od 2 let. Ve složení léků mohou být takové látky:

Léky založené na cyklomethicone nebo dimethicone jsou pro člověka bezpečnější. Po aplikaci pedikulocidních přípravků na vlasy hmyz blokuje přístup kyslíku a vytváří kolem nich tenkou vzduchotěsnou fólii.

Kartáčování a holení

Na mechanické prostředky, jak se vypořádat s všemi domácími všemi, je česání. Tuto metodu použili také naše prababičky. Bude mít hřeben s dostatečně častými zuby, aby se paraziti nemohli proklouznout.

Kombinace se provádí následovně:

 • umyjte si vlasy pravidelným šamponem;
 • Opláchněte vlasy octem a vodou a osušte ji.
 • infikované vší rostliny zpět do koupelny;
 • nejprve hřeben okcipitální zóny, oddělující malé prameny;
 • pravidelně hýbat mytí octem;
 • tak hýbejte celou hlavou.

Metoda je dobrá, protože můžete vyléčit absolutně všechny pacienty - nevyvolává alergické reakce. Negativním bodem je, že vši mohou být odstraněny a pedikulóza může být eliminována takovými akcemi několik dní po sobě. Během měsíce je potřeba opakovat česání po každém mytí vlasů.

Pokud jde o holení, tato metoda se v současné době neprovádí. Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti parazitům, které vám umožňují šetřit vlasy.

Lidové prostředky

Osoba, která se s tímto problémem nesetkala, se zabývá otázkou, odkud vši pocházejí a jak jsou infikovány. Pedikulóza je známa lidstvu od doby existence starověkého Egypta. Lidové léky pro boj s dokonce pokročilou pedikulózou hodně. Nejznámější jsou:

 1. Použijte petrolej nebo terpentýn s rostlinným olejem (1: 1) na vlasové kořeny, po které musíte po dobu 30 minut nosit plastový uzávěr, poté důkladně opláchněte výrobek, vybírejte nebo vysekněte nitě.
 2. Ocet, citron nebo brusinkový džus zničí strukturu vajíček a zabíjí larvy.
 3. Mytí vlasů dehtovým mýdlem dává dobrý účinek, ale musíte postupovat několikrát.
 4. Barvení vlasů doma se dokáže vyrovnat s parazity typu hlavy.
 5. Infuze lopuchu a elecampanu je vhodná pro malé děti a pro budoucí matky. Prostředky k umytí vlasů.
 6. Použití peroxidu vodíku je vhodné pouze pro dospělé a barva vlasů může ulehčit až polovinu tónu. Pro rozptýlení peroxidu zředěného vodou 1: 1 na všechny vlasy a namočte 10 minut. Pak šampon vlasy. Peroxid vylučuje parazity a jejich vejce.

Jaké komplikace mohou nastat?

Komplikace pedikulózy mohou být velmi rozmanité. Při běhu se mohou objevit komplikace v podobě hnisavých ran na místech poškrábání a vážného svědění, které zasahují do spánku. Pediculóza je nebezpečná, protože k hlavě nebo tělu se připojí dermatitida, papulární kopřivka, ekzém, koksální infekce. Lymfatické uzliny se mohou zvýšit.

Lidská vasa je nosičem nebezpečných onemocnění pro člověka. Nyní jsou známy pouze 3 typy infekcí:

 • Volynská horečka;
 • recidivující horečka;
 • tyfus

Preventivní opatření

Lidská vasa je citlivá na vysoké teploty a těžké mrazy. Umývání ložního prádla na 60 stupňů nebo jeho sušení v mrazivém vzduchu se vztahuje také na prevenci vší těl. Takže můžete s jinými věcmi dělat. Je také nutné neustále žehlit věci. Tento proces zabíjí nits a eliminuje vývoj inkubační doby.

Osobní hygiena a používání pouze vlastního příslušenství jsou důležitými součástmi prevence vší vůle. Při šíření vši v dětských zařízeních je třeba dezinfikovat nábytek a koberec. Prevence pedikulózy plně nezaručuje, že infekce nedojde, ale pokud znáte hlavní způsob přenosu onemocnění, sníží se pravděpodobnost infekce parazity.

Pro Více Informací O Suché Vlasy