logo

Lupiny: příznaky, příčiny, léčba

Lupiny jsou komplex symptomů, včetně pruritu a odlupování pokožky hlavy. Ve většině případů se tento pojem rovná takovému onemocnění, jako je seboroická dermatitida, ale to není zcela správné. Vzhledem k tomu, že lupiny samy o sobě mohou být způsobeny řadou dalších důvodů, ačkoli je seborrhea na prvním místě.

Samotný problém jako lupy je obvykle více estetický. Neposkytuje se ostatním a nepředstavuje žádné ohrožení zdravotního stavu jeho majitele. Ale přesto přináší jisté nepříjemnosti.

Pozitivní stránka tohoto problému spočívá v tom, že ve většině případů je snadné ho ovládat. Při nejlepší volbě pro odstranění lupů je potřeba pouze vhodný prostředek k praní vlasů. V nejhorším případě potřebujete silnější, specializovaný nástroj.

Proč se objevují lupínky?

 1. Suchá kůže Nejčastěji se to děje v období podzimu a zimy, kdy jsou venkovní teploty pod bodem mrazu, a naopak, pokoje jsou velmi teplé. V tomto případě se zdá, že lupy jsou velmi malé a nejsou tak tlusté jako z jiných důvodů. Často se pokožka rukou, nohou a obličeje v tuto chvíli stává suchá.
 2. Nejčastější příčinou problému je seboroická dermatitida. Je charakterizován zarudnutím, zánětem a zvýšením obsahu tuku v kůži, doprovázené tvorbou váhy bílé (někdy žluté) barvy. Při této nemoci jsou postiženy také některé další oblasti pokožky, včetně uši, obočí, vousy, nos. Kvasinková houba (Malassezia globosa) (podle zastaralých dat Malassezia furfur nebo Pityrosporum ovale) způsobuje toto onemocnění. Mohou žít roky po hlavě člověka, aniž by se ukázali. Ale s vytvořením určitých podmínek se houby začnou rychle množit a růst. Výživa pro ně je tajemství mazových žláz. Způsobují podráždění pokožky a kožní buňky rostou příliš rychle. Zbytečně začínají zemřít a rozpadat, čímž se tvoří lupy. Stále ještě není zcela stanoveno, co způsobuje nárůst růstu Malassezii.
 3. Nepravidelné hygienické postupy. Při vzácném šamponování se vylučují kožní buňky a mazové sekrece, což vyvolává vzhled lupin.
 4. Dalším častým onemocněním kůže je psoriáza. Má chronický charakter, který se projevuje vzhledu stříbrných šupin, které vznikly v důsledku hromadění mrtvých buněk. Obvykle jsou postiženy kmeny, kolena, lokty, ale také se mohou objevit na povrchu hlavy.
 5. Ekzém. Pokud se již projevila na kterékoli části těla, je také velmi vysoká jeho výskyt na vlasové části hlavy.
 6. Kontaktní dermatitida. Onemocnění se projevuje jako reakce na určité složky kosmetiky, jako je barvivo na vlasy. Nejčastější dráždivý účinek je parafenyléndiamin. Je charakterizován zčervenání kůže, doprovázená pocity svědění, vyčerpání. Také kontaktní dermatitida se může objevit v důsledku velmi častého používání různých prostředků k vytvoření účesů nebo šamponů.

Předisponující faktory

Z tohoto jevu není pojištěna žádná osoba na planetě. Existuje však řada faktorů, které zvyšují pravděpodobnost ohrožení:

 1. Věk osoby. Často lupy se starají o lidi v dospívání, často nezmizí, dokud nedosáhnou středního věku. A jednotlivci doprovázet a ve stáří. Proto není výjimkou, když lupy zůstávají společníkem osoby po celý život.
 2. Mužský sex. Nejčastějšími vlastníky tohoto jevu jsou muži. Vědci tuto skutečnost připisují úrovni mužských pohlavních hormonů. Navíc u mužů jsou žlázy vylučující mastné sekrece větší a to je další příčina výskytu.
 3. Mastná kůže. Významné vylučování mazových sekrecí vytváří příznivé prostředí pro životně důležitou činnost hub. Tak přispívá k vzniku lupů.
 4. Kvalita výživy. Denní strava by měla být bohatá na zinek, vitamín B a mastné kyseliny.
 5. Přítomnost onemocnění. Z neznámých důvodů majitelé některých neurologických nebo jiných onemocnění mají větší pravděpodobnost lupů. Totéž lze říci o osobách s oslabeným imunitním systémem, stejně jako o těch, kteří měli vážná onemocnění.

Známky

Převážně jsou příznaky lupů viditelné pouhým okem: z vlasů vypadají bílé váhy. Tento proces je obvykle doprovázen svěděním. Zhoršení je obvykle pozorováno při nástupu chladného počasí. Léto lupů často klesá.

Zvláštní typ lupů - seboroické kůry - se tvoří na hlavě dětí. Obvykle se objevují v prvních měsících po narození a zmizí poté, co dítě dosáhne věku jednoho roku.

Kdy potřebujete pomoc od lékaře?

Ve většině případů lupy nevyžadují žádnou lékařskou péči. Ale pokud symptomy nezmizí po dlouhodobém užívání speciálního šamponu, a ještě více, pokud se zintenzivní, je potřeba pomoc dermatologa.

Určitě to není jen lupina, ale jedna z kožních onemocnění, jako je seboroická dermatitida. Obvykle je pro diagnostiku a předepisování léčby postačující pro vyšetření odborníka.

Léčba

Léčba lupů je obvykle velmi dlouhý proces, který vyžaduje trpělivost. Je založen na použití lehkého šamponu, který pomáhá snížit hladinu mastné pokožky pokožky hlavy a jemně ji čistí.

Pokud měkká péče nepomůže, musíte vyzkoušet speciální šampony. Mohou se nalézt v lékárnách a supermarketech. Tyto šampony se liší v složení, a to mají různé aktivní složky. Proto budete muset zkusit několik možností, než zjistíte, že jsou vhodné pro konkrétní případ.

Pokud se během používání šamponu dráždí, pálení, zarudnutí - bude muset být okamžitě opuštěn. Při dalším užívání může dojít k závažné alergické reakci, která by vyžadovala konzultaci s lékařem již s lupinami, ale s vážnějšími problémy.

Účinek speciálních šamponů na lupy je nejčastěji založen na působení takových látek, jako je pyrithionát zinečnatý, dehet, kyselina salicylová, disulfid selenu, ketokonazol. O jejich přítomnosti v nástroji naleznete kompozici. Každý prvek má konkrétní akci:

 • Pyrithionát zinečnatý má antifungální a antibakteriální účinek.
 • Tar je doporučen pro použití při seboroické dermatitidě a lupénce. Zabraňuje smrt kožních buněk.
 • Kyselina salicylová pomáhá odstraňovat kožní šupiny, ale má významnou nevýhodu - neumožňuje pokožku. A jeho suchost může jen zhoršit situaci. V tomto případě může pomoci speciální leštidlo s kondicionérem.
 • Disulfid selénu působí na kvasinky, které inhibují proces smrti kožních buněk. Ale s tím, aby byl produkt používán, zejména u žen, je nutné s opatrností a v souladu s návodem k použití, protože látka může změnit barvu barevných vlasů.
 • Ketokonazol se týká látek se širokým spektrem účinku. Používá se jako směs v šamponech, krémy, tablety. Může být jedinou aktivní složkou v přípravku a používá se v kombinaci s jinými. Velmi účinný v boji proti houbám.

Existuje mnoho šamponů, lotionů, past a dalších výrobků proti lupům různých značek a výrobců. Všechny lze rozdělit na dvě velké skupiny - léčebné (z lékárny) a kosmetické (z běžných obchodů).

Kozmetický šampon pro lupy by měl být používán denně nebo každý druhý den, dokud se množství lupů nezačne klesat. Můžete pak snížit spotřebu až 2-3krát týdně. Stejné lékařské šampony a další léky z lékárny by měly být používány v souladu s pokyny, obvykle 1-2 krát týdně.

Pro dosažení tohoto účinku by měl být šampon dobře nanesen do pokožky hlavy a ponechán po dobu alespoň 5 minut. To je nezbytné, aby aktivní součást nástroje měla čas jednat.

Pokud během několika týdnů šampon nedá požadovaný výsledek, pravděpodobně problém spočívá hlubší a je čas konzultovat s odborníkem.

Pravidla a tipy

 • Pokud je to možné, vyhněte se stresovým podmínkám. Má negativní vliv na celé tělo obecně a zvláště na stav vlasů a pokožky hlavy.
 • Majitelé mastných vlasů si pravidelně umývají vlasy (nejlépe denně). Tím se sníží riziko lupů.
 • Je nezbytné minimalizovat použití produktů, které zlepšují mastnou pleť: laky, spreje, gely atd.
 • Můžete se pokusit revidovat dietu, přidat potraviny obsahující zinek, polysaturované tuky a vitamín B.
 • V boji proti lupům pomůže sluneční paprsky. Hlavní věc je znát opatření, nadbytek slunce nebude mít prospěch.

Lidové prostředky

 1. Například pravidelná aplikace na odlupování vlasů a pokožky hlavy z cibule je účinná při neustálém odstraňování lupů. Navíc příď má příznivý účinek na pokožku hlavy a zvyšuje růst vlasů. Ale může takový nástroj barvit vaše vlasy hnědé nebo červené.
 2. Jednou týdně můžete vlasy opláchnout odvar ze 4 kousky citronu a 1 litru vody. Maska olivového oleje a citronové šťávy také dává dobrý výsledek.
 3. V boji proti problému pomůže přechod od chemických vlasových barviv k přírodním (henna, basma). Ačkoli některé ženy tvrdí, že jim bylo naprosto pomoženo zbavit se přítomnosti chemických barviv na vlasy proti lupům na bázi amoniaku.
 4. Dvakrát týdně před spaním můžete na pokožce hlavy otřít tinktura z kořene. Po proceduře neperte vlasy.
 5. Je velmi efektivní používat odvar z neplodu a kořene lopuchu. Tvrdí se dvakrát týdně do pokožky hlavy, maska ​​zůstává na hlavě půl hodiny pod plastovým vakem, aby se dosáhlo co nejlepšího účinku. Nepokládejte hlava po tomto.

To jsou nejoblíbenější lidové léky, existují i ​​jiné. Bez ohledu na to, jaký způsob léčby lupin je vybrán, je nejdůležitější začít. Dokonce i malé úsilí může v mnoha případech způsobit, že v nejbližší budoucnosti zmizí lupy. Ale také za určitých okolností jsou lupiny obtížné léčit a dokonce i drahé šampony nemusí být dost. Pouze integrovaný přístup může pomoci v boji proti němu.

Co je lupiny: typy lupů, příčiny, léčba a prevence

Lupiny jsou šupinovité oddělení pokožky pokožky hlavy, jejíž části mohou být vidět na vlasu nebo na oděvu. Významně zkazí vzhled, což je nepríjemné a někdy i odporné. V takovém případě může člověk cítit v postižené oblasti mírné pálení nebo svědění, což způsobuje spoustu nepohodlí. Také vzhled lupů je včasným příznakem vývoje seboroické dermatitidy, proto první příznaky by měly zahájit léčbu, která bude záviset na jeho typu.

Druhy lupů. Klasifikace

Lupiny jsou rozděleny podle intenzity a formace a závažnosti zánětlivého procesu a vzhledu samotných stupnic. Lupiny jsou tři typy:

1. Suché lupy

Suché lupy se vyznačují vzhledem suchých částic, které se tvoří hlavně v okcipitálních, čelních a časových částech. Pokud se neléčí, rychle se rozšiřuje po celé hlavě. Obvykle se tento typ vyskytuje u typu suché pokožky a suchého vlasu. Lupiny tohoto typu vypadají volně, ležou na kořenech vlasů a s hojným vyrážkou se stávají zřetelnými na oblečení.

2. mastné lupy

V této formě je masové vylučování výrazně zvýšeno, což znamená, že tento problém je vlastně mastnou pokožkou a mastnými vlasy. Její váhy jsou značně velké, jsou neustále lepeny dohromady kvůli přebytečnému tuku. Co přispívá k rychlé kontaminaci vlasů, což je doprovázeno svěděním a zablokováním kanálků mazových žláz na hlavě. To vede k zánětu pokožky hlavy jako celku ak rozvoji třetího typu lupů.

3. Zánětlivý typ lupů

Zánětlivý typ lupů se vyznačuje silným svěděním, charakteristickým zčervenáním v postižené oblasti a vzhledem červenohnědých skvrn. Epiderma pokožky hlavy je intenzivně zanícená, váhy mohou být jako tuky a suchá příroda. Vlasy vypadají velmi nešikovně a nešikovně, zánětlivý proces ovlivňuje celý povrch chlupatého krytu.

Příčina lupů

Proč se objevují lupínky? Na tuto otázku nelze odpovědět jasně a s jistotou. Stojí za zmínku, že často příčinou lupů je důsledek porušení nebo odchylky v těle.

Nejjednodušší důvod pro jeho vzhled může být nazván nevhodnou péčí o vlasy a pokožku hlavy. Obvykle se v tomto případě stačí změnit šampon (nutně musí odpovídat typu pokožky). A také zanechat nadměrné používání stylingových výrobků (gely, laky, pěny, pěny), použití různých barviv na vlasy a sušiček a použití jiných tepelných zařízení.

Dalším důvodem může být stres a silné nervové selhání, metabolické poruchy, chronické nemoci trávicího traktu nebo jeho akvizice. Nedostatek vitamínů B a A v těle přispívá k narušení vývoje cyklu epidermis, který přispívá k tvorbě lupů. Hormonální abnormality (často způsobené hormonální nerovnováhou, ztráta vlasů je možná) a nezdravá strava, nadměrná konzumace alkoholických nápojů.

Některé kožní onemocnění jsou katalyzátorem nadměrného oddělení částic pokožky hlavy. Jako například psoriáza, dermatitida, versicolor. Také přítomnost houby může způsobit lupy. Různé alergické reakce v době exacerbace přispívají k rozvoji tohoto porušování.

Léčba lupy

Jak zacházet s lupinami? Nejprve musíte určit příčinu a druh lupů. Lékař obvykle předepisuje komplexní léčbu, která je zaměřena na exfoliaci stratum corneum, obnovení mazových žláz, snížení zánětu a odstranění příčiny. Buď se doplní nedostatek vitamínů, obnoví se práce gastrointestinálního traktu a metabolické procesy v těle, stejně jako úleva od stresu. Pouze v tomto případě se mohou znovu objevit lupínky.

Podívejte se na video o léčbě lupů a jejich příčinách.

V suchém typu jsou obvykle předepisovány keratolytické léky, jako je například sírová mast, jakékoliv produkty obsahující dehet, šampony s kyselinou salicylovou v kompozici. Odstraňují viditelné částice a zabraňují vzniku nových. Poté použijte hydratační kosmetické přípravky, které jemně zvlhčují suchou pokožku hlavy a obnoví ji.

V případě tukových typů je nutné snížit práci mazových žláz, odstranit přebytečný tuk a obnovit epidermis. Lékař předepisuje roztok thiosíranu sodného, ​​salicylové masti a sulfanové pasty. Tyto léky se nanáší do hlavy, potřebují hojně zpracovat celou pokožku chlupaté části po dobu několika dní. Doporučuje se rovněž odstranit z jídelníčku všechny mastné a smažené potraviny.

Při zánětlivém typu je zapotřebí delší a důkladnější léčba. Je nezbytné obnovit rovnováhu vody a soli v těle, zefektivnit stravu, eliminovat příčinu. Pak se provádí fyzioterapie, například kryo-masáž hlavy. To přispívá k normalizaci pocení, zlepšování práce mazových žláz. Navíc předepsané masti a léky používané k léčbě jak mastných, tak suchých typů, v závislosti na tom, který z nich je převládající.

V přítomnosti houby je nutné používat antifungální přípravky, šampony, které by měly obsahovat ketokonazol.

Prevence se vyvaruje výskytu lupů, stačí použít všechny čisticí prostředky vhodné pro typ pokožky, nekvalifikovat kosmetické přípravky, léčit všechny poruchy a nemoci a pak se neobjeví lupy. V prevenci lupů, stejně jako při jejich léčbě, vám pomůže tradiční medicína, zde najdete oblíbené recepty na lupy.

Lupiny - ne zimní sněhové vločky na ramenou

Mnoho lidí zachází s lupy jako dočasné kosmetické nepohodlí. Neopýtají se, jak se zbavit lupů, vzhledem k tomu, že nepotřebují léčbu a budou předávat své vlastní. Zatímco lupy mohou být jedním z příznaků onemocnění pokožky hlavy nebo jiných poruch v těle a mohou způsobit komunikační problémy a psychické poruchy v důsledku sociálního nepohodlí.

Co je lupiny?

Lupiny jsou příznakem patologického stavu, při němž je rušivé odvlhčování (dekukace) mrtvých buněk nadrženého epitelu pokožky hlavy ve formě zvýšeného šupinatého, šupinovitého oddělení. Představuje akumulaci na pokožce šupin šedé nebo bílé barvy. Někteří autoři považují lupy a seborrhea za různé nemoci, ačkoli je seborrhea doprovázena lupinami. Nicméně většina odborníků na základě moderních údajů tvrdí, že lupiny jsou jen mírnou klinickou formou seborrhy, která za určitých podmínek získává silnější průběh ve formě seboroické dermatitidy. Ty mají stejnou etiologii a patogenezi, které jsou charakteristické pro lupy, ale výraznější klinické projevy.

V závislosti na chemickém a fyzickém složení mazových žláz je nemoc obvykle rozdělena na suchou seborrheu nebo suchou lupinu a mastnou seboreu (mastné lupy).

Suché lupy

Vyskytuje se v důsledku špatné sekrece mazových žláz kvůli vysoké viskozitě, a to navzdory dostatečné produkci tuku. Pravděpodobnost nedostatečné sekrece žláz není vyloučena. Tento typ dermatózy je nejčastější před pubertou, ale u některých onemocnění nebo poruch ovlivňuje i dospělé.

Při suchém seborrheu se horní vrstvy epidermis pokožky stávají suchými, vlasy jsou křehké, ředěné, s rozdělenými špičkami. Kůže se stává citlivějším a podrážděnějším. Vyskytují se hojně jemné lupy a ztráta vlasů, výrazné olupování kůže. V některých případech se váhy epitelu vzájemně přiléhají a vytvářejí šedo-bílé nebo žlutavě šedé krusty. Tyto jevy jsou často doprovázeny pocity utažení pokožky a svědění, zejména po umytí. Na pokožce hlavy, na těle na různých místech se mohou objevit růžové nebo červenavé skvrny (seborrheidy).

Mléčné lupy

Hlavním rysem této možnosti je lesklý mastný povrch pokožky a vlasů. Existují dvě formy mastné seborey - tekuté, když konzistence sekrece mazových žláz připomíná konzistenci rostlinných olejů v důsledku vysokého obsahu volných mastných kyselin a silné - tajemství má "testovatuyu" konzistenci.

Když se v kapalné formě objevují hrubé mastné lupiny, které se drží ve velkých měřítcích a pokrývají lesklé mastné vlasy. Tyto tyčinky se slepí dohromady ve vláknech, které jsou olejované již 1 den po umytí hlavy a rychle znečištěné. Těžká fyzická práce, duševní stres, zvýšení teploty okolí vedou k ještě většímu vylučování kožního mazu.

Je možné výskyt oblastí zánětu pokožky (někdy dokonce i "vykašlání"), svědění a rozvoj alopecie. Průběh onemocnění může být komplikován zablokováním vlasových folikulů, vývojem stafylokokové infekce a purulentním zánětem. Po otevření puchýřů vzniknou žlutavě hnědé kosti a následně vznik pigmentových skvrn.

S tlustou formou mastného seborrhy se kůže ztuhne, její pružnost klesá, dilatuje se ústa žláz, jsou blokovány mastnými buňkami desquamovaného epitelu, komedonálními elementy, ateromy, které dokáží podráždit a po jejím rozřešení zanechat jizvy.

Jak vypadá lupa pod mikroskopem

Etiopatogeneze onemocnění

Stručná fyziologie pokožky hlavy

Pochopení mechanismů výskytu onemocnění je důležité nejen pro trichologa nebo kosmetologa, ale také pro pacienta. Obecná představa o fyziologických procesech v kůži, jejich poruchách a následcích umožňuje provádět profylaxi, zvolit správnou látku proti lupům a vyloučit provokativní faktory.

Příčiny a patogeneze onemocnění jsou porušením základních mechanismů následujících fyziologických stavů a ​​procesů:

 1. Funkce mazových žláz.
 2. Procesy deskvamace epitelu.
 3. Mikrobiocenóza.

Mazové žlázy

Skalp je jednou z oblastí maximálního hromadění mazových žláz, jejichž kanály se otevřou ve vlasových folikulích. Tuky v důsledku smíchání s tajemstvím potních žláz a emulgací tvoří vodný emulzní film. Na povrchu kůže se tak vytváří ochranná bariéra proti vodním lipidům. Zabraňuje nadměrné ztrátě vody, chrání před negativními faktory životního prostředí - slunečním zářením, podmáčením, vystavením chemickým aerosolovým sloučeninám, patogenním mikroorganismům. U zdravých lidí se během jednoho týdne produkují tukové žlázy ze 100 až 200 ml tuku.

Počet mazových žláz dosahuje několika stovek na 1 cm čtvereční. Jejich velikost a množství závisí na neurogenních faktorech, věku, pohlaví a hormonálních hladinách, dědičnosti. Během života se mazové žlázy podrobí několika změnám.

U dětí jsou velké a funkčně v klidu. V procesu růstu a stáří se žlázy snižují a v pubertě se rychle zvyšují. Během puberty se sekreční funkce mazových žláz zvyšuje současně a poprvé se objeví lupy. V dospívání je to fyziologické. U mužů je normální množství produkované sekrece přímo závislé na velikosti mazových žláz a u žen se množství vylučovaného kožního mazu rovná fázím menstruačního cyklu. Maximální produkce se vyskytuje ve fázi ovulace.

Epiteliální desquamation

Vedle produkce velkého množství tuku se pokožka hlavy odlišuje od ostatních oblastí pokožky vysokým stupněm odlupování keratinizovaných epiteliálních buněk bez rohovky od povrchu. V důsledku normálního vývojového cyklu se bazální keratinocyty (buňky dolní vrstvy epidermálu) postupně pohybují do horní vrstvy po dobu 25-30 dnů, ztrácejí vodu, keratinizují a spadnou. Stratená corneum se skládá z 25-35 vrstev epiteliálních buněk sousedících s sebou a propojených intercelulárními lipidy. Procesy růstu a desquamation jsou fyziologickou obnovou pokožky, která probíhá nepřetržitě.

Mikrobiocenóza

Mikrobiocenózy skalp je agregát, sdružení mikroorganismů - saprofytů, patogenních a podmíněně patogenních bakterií, vláknitých, plísní a kvasinek lipofilní (tuk fed) houby. Od nedávné důraz je kladen na kvasinky Malasseziafurfur, Pityrosporumovale a Pityrosporumorbiculare, které jsou různá provedení jednoho typu (Malassezia), a Malasseziarestricta a Malasseziaglobosa, nacházejí pouze na vlasaté oblasti hlavy.

V jedné nebo jiné formě je tento typ houby příležitostně nebo trvale přítomen u 90% lidí. Místo jejich lokalizace je povrchní a střední části vrstvy corneum, mezi horními deskami a uvnitř je vlasové folikuly. Některé houby jsou nejen lipofilní, ale také zcela závislé na přítomnosti tuku. V tomto ohledu se usazují a žijí hlavně v oblastech pokožky s velkým množstvím mazových žláz a jejich nejvyšší aktivitou - pokožkou pokožky hlavy, zádech, zejména mezipaměti, horní části předního povrchu hrudníku. Houby se podílejí na rozpadu mrtvých buněk a na přeměně nasycených mastných kyselin na estery cholesterolu a cholesterol, ke kterým se živí. Pokud je kůže zdravá a neexistují podmínky pro aktivaci a reprodukci mikroorganismů, nezpůsobují onemocnění.

Neustále proudící a vzájemně propojené fyziologické mechanismy přispívají k:

 • udržování acidobazického stavu pokožky hlavy;
 • stálost buněčného metabolismu a tkáňové dýchání;
 • normální fungování lymfocytárních a intraepidermálních fagocytárních systémů, které provádějí imunitní, ochranné funkce a samo-sterilizační procesy;
 • zajištění mikrobiocenózy kůže.

Příčiny lupů a mechanismy jejich vzniku

Rozhodující roli ve výskytu onemocnění patří k kvasinkovitým houbám druhů Malassezia, které jsou součástí rezistentní mikroflóry na povrchu pokožky hlavy. Aktivuje se při porušení alespoň jednoho z fyziologických stavů:

 • poměr mikroorganismů tvořících mikrobiocenózu kůže;
 • změny funkce mazových žláz;
 • změny acidobázického stavu na povrchu kůže;
 • předčasné dozrávání epitelových buněk - jejich životnost lupy se sníží o 2-3 krát (5 až 14 dní), počet vrstev buněk klesá a není větší než deset, a buněk, které se nepodařilo zcela vyschnout držet při sobě a stát se žlutavě bílé lupy. Samotné buňky a vrstvy ztrácejí sekvenční vložení a jsou umístěny náhodně.

Tyto poruchy a anatomické vlastnosti pokožky hlavy (vlasy hojnosti a mazových žláz, vysokou mírou deskvamace epiteliálních buněk a dělicí mazu hlavou, potu a zpoždění tuku ve vlasech a na povrchu, na příznivé teplotě a vlhkosti), která poskytuje podmínky, které jsou optimální pro život a reprodukci mikroorganismů trvale a dočasně zde.

Zejména houby Malassezia se intenzivně rozmnožují. Současně s vysokou lipázou (enzymem, který rozkládá tuky), rozkládají velké množství triglyceridů mazu. Výsledkem je, že množství mastných kyselin, které způsobují podráždění, je tvořeno a výrazně vyšší než normální stav pokožky. To zase vede k zánětlivým procesům, nadměrnému odlupování a lupům.

Navíc složení mazu obsahuje kyselinu olejovou, což samo o sobě může způsobit desquamation epitelu. Jeho vysoký obsah v důsledku nadměrné sekrece mazových žláz také způsobuje lupy a svědění pokožky hlavy, další sekreci kožního mazu.

Všechny tyto způsoby, jakož i mechanické poškození kůže (při poškrábání) způsobují poruchy epidermální tvorbu bariérovou šupinaté krusty, záněty, infekce patogenními mikroorganismy je neustále přítomný, hnisání a t. D. Tak bludný kruh je tvořen chronicity onemocnění.

Přispívající faktory

K výskytu lupů předisponují především faktory jako:

 1. Genetická predispozice. Někteří odborníci se domnívají, že genetický faktor způsobuje velké množství a velké množství mazových žláz, složení sádla a jeho nadměrnou produkci, zvýšenou citlivost žláz na pohlavní hormony. Tato teorie však platí pouze pro malé procento lidí, kteří trpí lupy a seborrheou.
 2. Fyziologické rysy žen. Přes stejné mechanismy výskytu a vývoje onemocnění u obou pohlaví jsou dalšími příčinami lupů u žen změny v hormonální hladině během ovulace a během těhotenství, které zvyšují citlivost pokožky hlavy na tvorbu zánětu.
 3. Dysfunkce endokrinních žláz, zejména pohlavních žláz a pankreatu.
 4. Onemocnění jater, žaludku a střev.
 5. Poruchy imunitního systému a atypická imunitní odpověď na kvasinky podobné druhu Malassezia. U jedinců s normálním imunitním systémem se lupiny a seboroická dermatitida vyskytují pouze v 1 až 3% případů.
 6. Nadměrné ultrafialové záření a nesprávná hygienická péče o pokožku hlavy.
 7. Kožní onemocnění (ekzém, versicolor versicolor, neurodermatitida).
 8. Dlouhodobé depresivní stavy a nadměrný nervový a emoční stres, duševní onemocnění, parkinsonismus.
 9. Nesprávná a špatná výživa, nedostatek vitamínů skupiny "B", zinek, měď.

Léčba onemocnění

Efektivní léčba lupů je nemožná bez eliminace nebo významného snížení účinku precipitačních faktorů. Z terapeutických látek jsou nejefektivnější správně vybrané speciální léčebné šampony. Dále, a to zejména při dlouhé aktuální nemoci a v kroku seboroická dermatitida bez hnisavých prvků, doporučuje se použít masážní hlavu, ozon, darsonvalization, mezoterapii pomocí vitamínové a stopových prvků komplexů.

Co je lupiny a jak se s ní vyrovnat

Vzhledem k četné reklamě na léky proti lupům, mnoho lidí má klamnou představu, že bílé pruhy vlasů rozptýlené na vlasy jsou jen malé kosmetické vady, které lze odstranit pomocí šamponu.

Podle průzkumů veřejného mínění je jedním z nejvíce znepokojivých a otravných problémů, které se muži i ženy neúspěšně snaží vyřešit samy o sobě, lupiny. Vzhledem k četné reklamě na léky proti lupům, mnoho lidí má klamnou představu, že bílé pruhy vlasů rozptýlené na vlasy jsou jen malé kosmetické vady, které lze odstranit pomocí šamponu. Nedostatek pozitivního výsledku způsobuje pochybnosti - v samotném šamponu, nikoliv však ve správnosti přijatých opatření. Takže si možná stojí za to přemýšlet o tom, že se lupy nevyskytují právě tak, je to jen vnější symptom, který signalizuje, že ve vašem těle vznikly určité vnitřní problémy?

Odkud pochází lupy?

Lupiny jsou jen nadržené váhy, občas exfoliované z povrchu pokožky hlavy. Kompletní změna buněk v horní (stratum corneum) vrstvě pokožky nastává každé čtyři týdny, takže lupiny v mírné formě jsou zcela normálním fyziologickým jevem.

Nicméně není všechno tak jednoduché. Kromě takových banálních lupů, které se pravidelně objevují každé čtyři týdny a nejsou spojeny s patologickými změnami na pokožce hlavy, mohou být lupy znakem různých kožních onemocnění, jako je psoriáza.

Psoriáza je jednou z nejčastějších chronických onemocnění kůže, je charakterizována vyrážkami, včetně na pokožce hlavy. Toto se obvykle projevuje ve formě růžově červených zánětlivých vzorků - uzlíků, které stoupají nad úroveň pokožky, náchylné ke sloučení do velkých plátů pokrytých stříbrně bílými šupinami, které se snadno oddělí a současně vypadají jako lupy.

Zjišťování skutečné příčiny lupů v každém případě vyžaduje radu odborníka - dermatologa nebo tricholga, stejně jako speciální lékařskou prohlídku.

Lupiny jako znamení seborrhy

Jak ukázaly pozorování, ve většině případů jsou lupiny jedním z projevů seborrhy. Co to je?

Seborrhea (z latiny, sebum - tuku a řečtina) je choroba kůže na obličeji, pokožce hlavy, zádech, hrudníku, jehož hlavním příznakem je rozpad procesu tvorby tuku v kůži. To může být způsobeno změnami vylučovací funkce mazových žláz a chemickým složením kožního mazu. V seborrhe se nejčastěji pokožka postižených oblastí třpytí, stává se porézní, vlasy jsou mastné, ústa mazových žláz jsou blokovány exfoliovanými kožními buňkami a v důsledku toho se akné objevuje na exponované kůži a na pokožce hlavy se objevují lupínky. Méně často, se seborrheou, pokožka vypadá suchá, zatímco je velmi citlivá a podrážděná, a lupy jsou bohaté a snadno odlupují. Toto onemocnění je také charakterizováno chronickým průběhem s častými exacerbacemi.

Normální proces tvorby tuku v pokožce je následující. Hlavní složky mazu jsou látky, které vystupují na povrchu kůže, jsou smíchány se sekrecí potních žláz, tvořící vodu a tukovou pokožku - to je to, co chrání pokožku a brání růstu a reprodukci patogenů. Kvantitativní a kvalitativní vlastnosti mazu závisí na celkovém stavu těla, zejména na nervovém a endokrinním systému, stejně jako na stavu gastrointestinálního traktu. Navíc zde hrají důležitou roli pohlaví, věk, dieta, související choroby, klima a sezóna - to vše může změnit složení sekrece mazových žláz, což snižuje ochranné vlastnosti mazu, což zase vytváří podmínky pro reprodukci bakterií a vývoj nemoci. Kromě toho je dědičná předispozice k rozvoji této nemoci nezbytná při výskytu seborrhy.

Největší množství mazu se vytváří a uvolňuje během puberty. Proto se seborrhea nejčastěji objevuje ve věku od 14 do 25 let v důsledku nerovnováhy v tělesné rovnováze ženských a mužských hormonů.

Kromě toho, seborrhea může vyvinout z nesprávné péče o pokožku hlavy - při mytí špatnou kvalitu, a to zejména alkalické šampony, časté barvení a odbarvování vlasů, perm, atd, jakož i vzhledem k nedostatku vitamínů v potravinách, únavy, vliv atmosférické faktory a další věci.

Pokud si vzít vzorek kůže a zkoumat pod mikroskopem, lze najít následující charakteristické příznaky seborrhea: nadměrné ztluštění povrchní (zrohovatělé) vrstvy kůže - hyperkeratóza nebo keratinizace, a tím i zvýšené loupání kůže, a proto - vztek; zvýšení (hypertrofie) mazových žláz; známky zánětu kolem vlasů a krevních cév. V důsledku zvýšené keratinizace dochází k zeslabení sekrece, dochází k podvýživě a poté ztrácejí mazové žlázy a vlasové papily.

Druhy seborrhy

Analýzou příznaků onemocnění a jeho průběhem je izolována mastná, suchá a smíšená seborrha. Olejnatá seborrhea je rozdělena na hustou a tekutou seborrheu. Jaké jsou jejich charakteristické znaky?

Tlustá forma mastné seborey

V tomto případě je kůže uzavřena, její pružnost je snížena. Barva kůže je hnědavě šedá, ústa mazových žláz jsou značně rozšířena, srst je tlustá, hrubá a tvrdá. Často je vylučovací kanál mazové žlázy blokován odmítnutými kožními buňkami, nasycenými mazu. Pokud stisknete tento prvek, vytlačí se tlustá mastná hmota. Takže tam je comedo (černý úhoř) - houkačka. V této formě seborey jsou cysty mazových žláz (ateroma) poměrně časté, s pitvou, která odhaluje masu podobnou tvarohu. V případě zánětu ateromu dochází k jeho otevření, vylučuje se hnis a vytvoří se jizva.

Komplikace této formy seborrhy jsou pustulární kožní onemocnění způsobené stafylokoky a streptokoky, například vředy.

Tekutá forma mastné seborrhy

V této formě seborrhy se kůže podobá pomerančové kůži: póry se zvětšují, kůže svítí a kůže se vylučuje z dilatačních kanálků mazových žláz. Vlasy na hlavě se lesknou, mají vzhled oleje, nasákají se mazu již 2-3 dny po jejich promytí, jsou nalepeny dohromady v prameni. Kryty na vlasy těsně přiléhají k husté nažloutlé kůži. Možná vzhled svědivé kůže, stejně jako vývoj plešatosti. Komplikace v tomto případě - stejná onemocnění hnisavé kožní, ale výrazný a závažnější, jako je furunkulóza - násobek vředy, impetigo - poškození vlasové folikuly tvoří na jejich místě, puchýřky, které zase do odhalení tlusté medové barvy kůrky; po pádu kterých mohou zůstat pigmentované skvrny.

Suché seborrhea

Tato forma onemocnění vytváří vzhled suché pokožky, i když se maze produkuje, ale je viskózní. Je špatně uvolňován z mazových žláz, takže povrchové vrstvy pokožky vypadají nadměrně. Kůže je v tomto případě velmi citlivá a snadno podrážděná. Lupiny úplně pokrývají pokožku hlavy a vlasy, snadno odlupují, svědí. Někdy se na sebe vznikají lupínky, které tvoří kůry šedobílé nebo žlutošedé barvy. Peeling se vyvíjí buď v okcipitálně-parietální oblasti, nebo po celém povrchu pokožky hlavy. Vlasy jsou suché, tenké, křehké, s dělenými špičkami.

Když je suchý mazotok skalp aktivován mikroskopickou houbu - Pityrosporum ovale, která je k dostání v mnoha lidí a nezpůsobuje onemocnění, ale za určitých podmínek - těžkou fyzickou práci, nízkou imunitou, postnatální a pr.- to stane zdravotní riziko a posiluje seborrhea.

Smíšená seborrhea

Je charakterizována kombinací příznaků mastné a suché seborrhy, například kůže obličeje - čelo, nos, brada - mastná a na tvářích - suché. Kromě toho lze pozorovat případy smíšených forem mastné seborrhy: na obličeji jsou známky tekuté formy mastné seborrhy a na hlavě - silné.

Samostatně je třeba zmínit tak častou komplikaci seborrhey pokožky hlavy jako seboroické alopecie (alopécia). Objevuje se to v důsledku nesprávné nebo zcela nepřítomné léčby přibližně u 25% lidí. Nejčastěji se tento proces rozvíjí následovně. Zpočátku je ztráta vlasů mírná a nepřekračuje normální stav, ve kterém začíná zvýšené sekrece mazu (fyziologická seborrhea). U některých pacientů fyziologická seborrhea zmizí nezávisle po 2-5 letech a množství vylučovaného kožního mazu se stává normální. V jiných případech se tento proces normalizuje sám o sobě a později vzniká perzistentní seborrhea, která vede ke ztrátě vlasů. Život nového vlasu se zkracuje, stává se tenkým, tenkým a postupně se nahrazuje vlasy, které se otáčejí. Svědění, bolestivost, nepohodlí a pocit utahování pokožky hlavy. U žen dochází ke ztenčení vlasů častěji v čelní oblasti, na rozdíl od mužů, jejichž vlasy silně spadají do čelní a parietální oblasti a vyblednou v chrámech a zadní části hlavy. Na pokožce hlavy se vyskytují výrazné odlupování (lupy), váhy jsou šedožluté, mastné, snadno oddělené při škrábání, některé jsou na vlasy. Při vyšetření pokožky hlavy pod mikroskopem je zřejmé, že kořenový plášť vlasů, papil a žárovka se silně a někdy nezvratně mění, a proto je obnovení ztracených vlasů téměř nemožné. V takových případech ženy často mají nepravidelnou menstruaci.

Léčba seborrheou

Jak se může vyléčit seborrhea? Za prvé, léčba by měla začít s odstraněním příčin této nemoci. V první fázi je nutné důkladné vyšetření odborníkem (tricholožka nebo dermatolog) a normalizace práce těch orgánů a systémů, v nichž je nalezena patologie (endokrinní žlázy, gastrointestinální trakt, centrální nervový systém).

Restaurační ošetření

Důležitým místem pro léčbu seborey je regenerační léčba: je vhodný spánek, chůze na čerstvém vzduchu, sportovní hry. V potravinách byste měli omezit množství živočišných tuků, sacharidů, soli, pikantních a uzených potravin, alkoholu. Potraviny by měly být bohaté na zeleninu, mléčné výrobky, vitamíny. Léčba vitamínem musí být kombinována s příjmem mikroelementů, pokud je to nutné (rozhoduje to pouze lékař), vitaminy mohou být předepsány ve formě intramuskulárních injekcí specifickými kursy. V případě neurózy se projevuje duševní deprese, léky valeriánů, matky, atd. Léčba sanatoria-resortu dává v tomto případě dobré výsledky.

V případě mastné seborrhy se doporučují hormonální přípravky, které mají schopnost potlačit nadměrnou produkci mužských hormonů v ženském těle - a tak je možné snížit vylučování kožního mazu (např. Antikoncepční přípravek "DIANE-35"),

Lokální léčba

Ujistěte se, že věnujete pozornost tomu, že použití šampónů s širokou nabídkou lupů, které se tak povedlo, pokusem a omylem může vyvolat pouze podráždění pokožky hlavy a zhoršit průběh onemocnění.

K boji proti lupům je nutné použít lékařské šampony, které jsou individuálně pro každého pacienta zvoleny lékařem po předběžném vyšetření v závislosti na typu seborrhy. Obvykle se dělí na:

 • antifungální šampony: obsahují ketokonazol (jiný, dobře známý název - nizoral);
 • antibakteriální šampóny: obsahují antibakteriální látky - oktopriroky, pyriton zinku;
 • exfoliační šampony, které působí jako druh křovin pro pokožku hlavy: obsahují exfoliační složky - kyselinu salicylovou, síru;
 • šampony s rostlinnými výtažky, například dehet, které odstraňují přebytečný tuk z pokožky hlavy, mají anti-seborické, antibakteriální a antifungální účinky, stejně jako některé další.

Kromě toho, terapeutická šampony jsou schopné obnovit strukturu poškozené vlasy, zpomalují rychlé dělení a proliferace buněk pokožky hlavy, které obvykle neobsahují vonné látky, barviva a konzervační látky, takže nevyvolávat alergie a nedráždí pokožku hlavy.

Jak používat lékařské šampony? Během prvních dvou až čtyř týdnů by měly být použity k mytí hlavy nejméně dvakrát týdně, v budoucnosti - 1-2 krát týdně po dobu 1,5-2 měsíců. V případě potřeby lze léčbu opakovat. Pro konsolidaci a udržení terapeutického účinku po hlavní cestě se doporučuje použít šampony s neutrální úrovní kyselosti (pH).

Existují další lékové formy léčiv, které lze použít jako externí prostředky při léčbě seborrhy, například aerosoly, lotiony, které zabraňují růstu mikroorganismů na pokožce, eliminují pálení, svědění a nadměrný loupání.

Jedním z tradičních způsobů ošetření suché seborrhea, který může být viděn nyní, je masírování pokožky hlavy síru salicylová masti a krémy, které obsahují salicylovou, kyselinu boritou, resorcinol, síra, a krémy, které obsahují vitamíny A, E a F. bylo tyto Připravte si lékárnu na předpis.

Zvláštním místem pro léčbu seborrhy na pokožce hlavy je rostlinná medicína - léčba léčivými bylinami, ale pouze v případě, že pacient není alergický na byliny.

Zde jsou některé recepty, které můžete použít sami.

Když se suché seborrhea: loupat řešetlák řepkový olej nalijte olivový olej v poměru 1: 3, zahřívá ve vodní lázni po dobu 30 minut. Poté trvají na jednu noc a proniknou do vlasových kořenů. V tomto případě se pokožka a vlasy krmit na vitamíny obsažené v rakytníku řepkového oleje.

Pro mastnou seborrheu: 100g květin (100g) se zahřívají ve vodní lázni po dobu 10 minut ve 3 litrech vody, trvají na jednu noc a používají teplý roztok s dezinfekčními vlastnostmi k umytí hlavy. Kořeny rajče lze použít: 2 lžíce sušených, rozsekaných kořenů se nalijí sklenicí vroucí vody, vaří se 10 minut ve vodní lázni, filtrují se a třikrát třikrát týdně do kořenů vlasů po dobu jednoho měsíce. Tento postup pomáhá při vypadávání vlasů.

Nettle opustí dobře posiluje vlasové kořeny a obnovuje krevní oběh ve skalpu. Směs 50 g rozdrcených lístků z kopřivy a 50 g koňských oddenků nalije 0,5 litru octa a 0,5 litru vody, vaří se ve vodní lázni po dobu 30 minut. Napuštěný vývar masíruje pokožku hlavy 1-2x týdně.

Pro mytí a oplachování hlavy se používají heřmánek a květy měsíčku, které mají dezinfekční vlastnosti, cibuli a česnekovou kaši, které potlačují vývoj patogenních mikroorganismů a zlepšují krevní oběh.

Pro léčbu pokožky hlavy jsou široce používány různé metody fyzioterapie, například masírovat pokožku hlavy s tekutým dusíkem (léčba za studena), který díky nízké teplotě aktivuje metabolismus v kůži, vlasové folikuly, mazové žlázy, stimuluje krevní a lymfatické plavidel.

Velmi dobře zlepšuje krevní oběh v pokožce hlavy a ruční masáž po dobu 10-15 minut. Tento typ masáže lze provádět nezávisle doma. Masážní pohyby jsou prováděny s podložkami 2-5 prstů napříč děrami v různých směrech: podélné, příčné, kruhové. Je to pohodlné to udělat v sedící pozici s hlavou lehce nakloněnou k hrudníku. Začínají se pohybovat od čela k occiputu a podél příčných oddílů - od dolní části nahoru (od auricles a krku až do středu parietální oblasti). Masáž je lepší začít s česáním vlasů masážním kartáčem ve všech směrech po dobu 2-3 minut. Při masírování vlasové pokožky použijte následující postupy:

 • povrchní hladení s prsty;
 • tření (přímočaré, spirálové);
 • přerušované prsty ve tvaru hřebenu se rozšiřují na pokožku hlavy.

Aby se předešlo seborrheu, doporučuje se zničit hřebeny, které jste použili během onemocnění, změnit nebo ošetřit klobouky. Pokud tkanina čelenky dovolí, může být vařena s detergenty, stejně jako zavlažována roztokem octa a pak umístěna v uzavřených plastových sáčcích po dobu 24 - 48 hodin. Pokud se taková manipulace nedá provést, je lepší se změnit.

Znovu se říká, že program léčby seborey by měl být zvolen striktně individuálně lékařem - trichologem nebo dermatologem, v závislosti na projevech a výsledcích důkladného vyšetření. Po předepsaném ošetření a souladu se všemi lékařskými doporučeními se stav pokožky normalizuje, lupiny zmizí a vyvážená strava a regenerační postupy jim neumožňují návrat.

Julia Khrebtova
Ph.D., dermatokosmetolog,
oddělení kosmetologie
Státní vědecké centrum pro preventivní lékařství Ministerstva zdravotnictví Ruské federace

Lupy Příčiny, symptomy a léčba patologie

Místo poskytuje základní informace. Adekvátní diagnóza a léčba onemocnění je možná pod dohledem svědomitého lékaře. Všechny léky mají kontraindikace. Požadována konzultace

Lupiny - šupinovité oddělení kožních částic, které se obvykle objevují na pokožce hlavy. Lupiny se mohou vytvářet samostatně nebo se mohou vyskytnout na pozadí určitých onemocnění, jako je seborrhea nebo psoriáza.

Zajímavé fakty

 • Podle statistik jsou lupiny nejčastěji pozorovány u mladých lidí od 14 do 25 let.
 • V roce 1874 objevil francouzský anatomista a histolog Louis Charles Malasse pomocí mikroskopu neznámé houby v lupších. Tento objev odhalil jednu z příčin lupů.
 • 90% lidí s seborrheou a lupinami má také problémy s gastrointestinálním traktem (gastrointestinálním traktem).
 • Podle statistik měla každá druhá osoba alespoň jednou v životě problémy s lupy.

Struktura kůže a kožních přídavků

Kůže slouží jako překážka mezi prostředím a lidským tělem.

Hlavní funkce pokožky jsou:

 • termoregulace (teplo se spotřebuje a uvolňuje);
 • ochranný (chrání tělo před chemickými a mechanickými účinky);
 • vylučování (vylučuje mazu, vodu a produkty rozkladu);
 • imunitní (T-lymfocyty a Langerhansovy buňky bojují proti infekci v kůži);
 • respirační (kůže absorbuje kyslík a vydává oxid uhličitý);
 • resorpce (kůže je schopna absorbovat různé léky a kosmetiku).

Kůže se skládá z následujících vrstev:
 • epidermis;
 • dermis;
 • hypodermis (podkožní tuk).

Epidermis

Epidermis je povrchová vrstva kůže, ve které dochází k nepřetržité reprodukci nových buněk a keratinizaci starých.

Epidermie obsahuje tyto typy buněk:

 • keratinocyty - produkují keratin;
 • Langerhansovy buňky - makrofágy, které mají ochrannou funkci;
 • melanocyty - produkují melanin;
 • Merkelové buňky jsou hmatové buňky.

Derma

Dermis je reprezentována pojivovou tkání a skládá se ze dvou vrstev.

Hypoderma

Doplňky kůže

Příčiny lupů

Porušení kožních žláz

Hormonální nerovnováha

Komplex pleti a vlasů se skládá z vlasových folikulů, mazových žláz a potních žláz, které uvolňují maziva (mazu), která pomáhá odlupovat mrtvé částice kůže. Zvýšení hladiny androgenů (skupina hormonů produkovaných varlat a vaječníků) u mužů a žen vyvolává zvýšení produkce mazu. Tyto porušení vedou ke změně kvality mazu, která přestává být tekutá a stává se hustší.

Tlustý kožní mast způsobuje lepení keratinovaných kožních částic, které brání jejich pádu, což následně vede k jejich peelingovým vrstvám (lupy).
Zhoršená exkrece a změny konzistence kožního mazu mohou vést k rozvoji onemocnění, jako je seborrhea.

Následující příznaky se mohou objevit u seborrhy:

 • svědící skalp;
 • kožní vyrážky ve formě zarudnutí, pokryté mastnými nebo suchými šupinami, které se mohou spojit;
 • vypadávání vlasů;
 • pustuly na pokožce hlavy.

Houba

Lidská pokožka je pokryta neviditelným tukem vody a lipidů, který má kyselé prostředí. Toto mazivo chrání tělo před různými bakteriemi, které sedí na povrchu pokožky a ničí je. Pokud se však tyto mikrobi dostanou do kůže, začíná proces odmítnutí, tj. Tělo začíná intenzivně produkovat mazu. Tento ochranný mechanismus komplikuje proces odlupování vloček z povrchu pokožky, což následně vede k lupům.

S rostoucí produkcí kožního mazu hrají důležitou roli houby (Pitirosporum Oval), které běžně žijí na povrchu kůže a během tohoto období se začínají množit a růst s větší intenzitou. Citlivost pokožky hlavy je zesílena houbovými produkty houby, což vede k houbové infekci kůže. Následně houby pokryté mazu a mrtvými šupinami tvoří plaky, které způsobují svědění a trvalé lupy k odlupování.

Obvykle má člověk 45% houbové flóry na povrchu hlavy, ale v případě selhání mazových žláz se tato hodnota může zvýšit na 70%.

Je třeba poznamenat, že tyto houby mají příznivý účinek na práci pokožky, protože se podílejí na udržování její mikroflóry, chrání ji před pronikáním bakterií a virů způsobujících chorobu. Houby také udržují normální pH (acidobazická rovnováha) pokožky.

Kožní onemocnění

Předisponující faktory

Existují také předispozující faktory, které mohou vyvolat vývoj lupů.

Endogenní faktory:

 • avitaminóza (například nedostatek vitamínů A);
 • snížení tělesné obrany (například po akutní respirační virové infekci (ARVI));
 • intestinální dysbióza (například po léčbě antibiotiky);
 • genetická predispozice (pokud mají rodiče lupy).

Exogenní faktory:
 • denní šamponování s nevhodným šamponem (přírodní maziva pokrývající pokožku hlavy je vypláchnuta);
 • Pravidelné používání horkovzdušného ventilátoru vede k suché kůži (udržujte vysoušeč vlasů ve vzdálenosti 30 cm od vlasů a používejte jemný režim);
 • častý stres (provokuje práci mazových žláz);
 • kouření (chemické látky v tabáku přispívají k oslabení obrany těla);
 • nedostatek vitamínů a minerálů v těle (může vést k suché kůži nebo zvýšeným mazovým žlázám);
 • chronická únava (vedoucí k oslabené imunitě);
 • časté zbarvení vlasů (vede k poškození a rozvoji suché pokožky).

V jakých oblastech je pravděpodobnější lupy?

Nejčastěji se na pokožce hlavy objevují lupínky v okcipitálně-parietální oblasti, neboť na tomto místě dochází ke zvýšenému uvolňování mazu. Také výskyt lupů v této oblasti může být způsoben nárůstem počtu hub Pityrosporum Ovale. Tato houba je podmíněně patogenní a na kůži většiny lidí (na těch místech, kde dochází k největšímu nahromadění mazových žláz) je asymptomatická.

Lupiny se mohou také vyskytovat v následujících oblastech:

 • obočí;
 • řasy;
 • podpaží;
 • pubis.

Co jsou lupiny?

Lupiny se skládají z mrtvých kožních buněk, které se v důsledku nadměrné exfoliace objevují jako šedavě bílé váhy.

Obvykle člověk umírá určitý počet kožních buněk za měsíc. U lidí s lupinami je tento proces pozorován mnohem častěji, přibližně každých deset dní. Je to způsobeno poklesem nebo naopak zvýšením tvorby kožního mazu.

Podle typu vlasové lupiny se dělí na dva typy:

 • suché lupy;
 • mastné lupy.

Pro Více Informací O Suché Vlasy