logo

Symptomy a léčba seboroické dermatitidy pokožky hlavy s mastimi, přípravky a šampony

Nemoc má vysoký výskyt a často se mýlí s obyčejnými lupinami. Přesto není možné tento problém ignorovat, neboť patologie během dalšího vývoje může způsobit alopecii, která se projevuje částečnou nebo úplnou ztrátou vlasů. Dermatitida na hlavě, projevující se aktivním odlupováním kůže ve vlasové části, je reakcí těla na vnější nebo vnitřní negativní faktory.

Co je to dermatitis?

Seborrhea je zánět kůže v oblastech, kde se nacházejí mazové žlázy. Patologie je chronická a náchylná k recidivám v podzimních a jarních obdobích. Dermatitida na hlavě se může objevit v jakémkoli věku, dokonce i u kojenců. Častěji se však onemocnění projevuje u mužů a celková prevalence patologie je pouze až 5%. Za přítomnosti seborrhy je pacientovi diagnostikována vysoká tvorba kožního mazu, která slouží jako vynikající prostředek pro reprodukci patogenních mikroorganismů a zánět pokožky hlavy.

Dermatitida pokožky hlavy

Zpravidla se seborrhea nejprve objeví v suché formě, doprovázené bohatým peelingem (lupy). Při přemístění do dalšího stupně získává nemoc další klinické příznaky - svědění a nepohodlí. V důsledku poškrábání na hlavě se vytvoří rány, které slouží jako brány pro infekci a mohou se vyčerpat. Vlasy se stávají mastnou a pacientka je často musí umyt, aby zachovala čistý vzhled účesu.

Dále, seboroická dermatitida pokožky hlavy se stává příčinou nažloutlých nebo bílých plaků, které postupně rostou. Váhy pokrývající plaky se mohou navzájem slepit a na pokožce hlavy se sotva projeví. Po oškrábání desek na kůži se objevují zanícené zčervenání. Během progrese patologie seborey způsobuje aktivní ztráta vlasů, v některých případech lidé tvoří velké plešovité oblasti. Po přechodu nemoci na latentní stav pokračuje růst vegetace.

Důvody

Hlavním příčinným činitelem seboroické dermatitidy je infekce - houba Pityrosporum ovale, která je přítomna na kůži téměř každé osoby, ale je aktivována pouze tehdy, když se mazové žlázy zvyšují a imunita se snižuje. Aby se zachovala životně důležitá aktivita a reprodukce, používají mikroorganismy kožní mazu, které mohou být stimulovány vnějším nebo vnitřním faktorem. Ty zahrnují:

 • patologie nervového systému;
 • endokrinní poruchy;
 • poruchy imunity (imunodeficience);
 • Parkinsonova choroba;
 • epilepsie.

Onemocnění se může objevit pod vlivem vnějších faktorů:

 • nadměrné pocení;
 • dědičná dispozice;
 • nedostatek zinku ve stravě;
 • vitamínový nedostatek vitamínu PP;
 • nevyvážená výživa;
 • hypotermie hlavy;
 • stres;
 • používání alkalických produktů (jako součást chemikálií pro domácnost nebo výrobků pro osobní péči).

Symptomy

Klinický obraz onemocnění závisí na typu onemocnění a také na umístění lézí. Když se dermatóza nachází na pokožce hlavy, zarudnutí a vyrážka jsou často doprovázeny lupů a vypadávání vlasů. Foty patologie se mohou nakonec splynout a šířit se v obvodovém směru, v důsledku čehož se na kůži objevují zánětlivé oblasti, které zaberou velkou plochu. Pacient začíná cítit silné svědění, bolest.

Po poškrábání zanícených oblastí je seborrhea někdy komplikována vysušením po přidání sekundární infekce. Většina pacientů dermatologů poznamenává, že exacerbace dermatitidy se zpravidla vyskytuje kvůli poruše stravy, zneužívání koření, alkoholu, sladkostí, kořeněného jídla. Po obnovení dietní výživy se příznaky zhoršují a hojení se zrychluje. Prognóza seboroické dermatitidy je zpravidla příznivá.

Léčba seboroické dermatitidy pokožky hlavy

Léčba onemocnění by měla být komplexní, která využívá metody tradiční a tradiční medicíny. První věc, kterou lékař doporučuje pacientovi udělat, je normalizovat stravu a přidat do jídelníčku jídlo s vysokým obsahem zinku a vitamínů. Léčba seborrhy pokožky hlavy probíhá při povinném užívání antifungálních léků, jako jsou Nizoral, Fluconazol, Mikozorala atd.

Pacienti s poškozením pokožky hlavy jsou příliš rozsáhlé, jsou jim přiděleny komprese, které změkčují husté váhy. Poté použijte lokální antifungální léčbu. Hlavním úkolem při léčbě seborrhy je zbavit se nepříjemných symptomů patologie, tj. Eliminovat svědění, peeling a zmírnění zánětu. Chcete-li léčit dermatitidu pokožky hlavy, použijte:

 • antifungální krém / mast, který je doplněn pravidelnou hygienou a péčí o pleť (čištění, výživu, zvlhčení);
 • systémové antimykotické léky (pokud se místní léky ukázaly jako neúčinné);
 • retinoidní masti nebo tablety (s rozšířením a přechodem onemocnění na akné na obličeji, u ucha);
 • imunomodulátory pro těžké exacerbace patologie nebo infekce;
 • spreje, prášky, masti na bázi zinku (pomáhají regulovat funkci mazových žláz);
 • Vitamíny E a A přispívají k procesu exfoliace a obnovy kůže.

Vlhká a suchá dermatitida by měla být léčena lokálními léky. V tomto případě lékař jednotlivě předepisuje průběh terapie a zvolí vhodnou skupinu léků. Masť pro seboroickou dermatitidu na hlavě může být hormonální nebo nehormonální. Některé nástroje mohou být použity k léčbě dítěte, těhotné nebo kojící matky (informace o tom jsou obsaženy v anotaci pro každý nástroj). Nejúčinnější mast proti seboroické dermatitidě je:

 1. Síra mast. Prostředky pečlivě maže celý povrch kůže lebky. Ošetřete seborrheou tímto nástrojem po dobu 8 dnů, po němž následuje 1 den odpočinku. Následující den vypláchněte hlavou šamponem proti lupům. Příští týden se místo léze ošetří roztokem kyseliny borité (na 100 ml 1,5 lžičky). Lék vám umožní rychle se zbavit příznaků seborrhy, vyloučit svědění, zánět a vyčerpání.
 2. Lamisil. Jedná se o afektivní antifungální látku, která se aplikuje na postižené oblasti pokožky hlavy v intervalech 12 hodin. Lék je často předepsán pro léčbu vlhké seborrhy.
 3. Elidel. Drahé léky jsou extrémně účinné proti dermatitidě na hlavě: rychle ulehčují svědění, eliminují zánět a odstraňují desquamation. Kromě toho masť zabíjí houby a je stejně účinná proti jakémukoli druhu onemocnění.
 4. Hydrokortizonová masť. Určeno pro zmírnění svědění, otoku a zánětu. Aplikujte produkt by měl být tenká vrstva 2 krát denně. V tomto případě je nutné léčit dermatitidu alespoň 2-3 týdny. Je zakázáno aplikovat lék na pustuly.
 5. Flucinární Patří do skupiny antifungálních činidel, navíc může být použita k léčbě alergií a zmírnění lokálních zánětů kůže. Přípravek Flucinar by měl být během 2 týdnů léčen k seborrheu.
 6. Nizoral Aktivní složkou léčiva je ketokonazol, který rychle potlačuje houby. Může být použit pro suché nebo mastné seborrhea, zatímco terapeutický účinek je patrný po 10-12 dnech použití.

Šampon

Dalším způsobem, jak obnovit pokožku hlavy, je zajistit správnou péči o vlasy, pro kterou jsou používány lékařské šampony. Jaké léky jsou nejúčinnější při léčbě a prevenci dermatitidy? Získali si dobrou pověst:

 1. Keto plus Toto kombinované antifungální léčivo je k dispozici v lahvích o objemu 60 ml. Keto plus eliminuje příznaky onemocnění, včetně deskvamace a svědění. Účinná látka šamponu ničí stěny houby a zinek zabraňuje rozdělení patogenních mikrobů. Náklady na fondy jsou asi 500 rublů.
 2. Šampon Sulsen. Nástroj může být použit pro léčbu a prevenci dermatitidy. Šampon účinně bojuje proti patogenním bakteriím, odstraňuje příznaky onemocnění, obnovuje zdravý, dobře upravený vzhled vlasům. Náklady na finanční prostředky z dermatitidy jsou asi 300 rublů.
 3. Šampon Nizoral. Díky ketokonazolu v přípravku zabraňuje syntéze ergosterolů a fosfolipidů, které pomáhají množit houby. Kromě toho je šampon vynikajícím protizánětlivým prostředkem a je schopen normalizovat tvorbu kožního mazu. Cena Nizoral je asi 600 rublů.
 4. Friderm Tar. Šampon má protiplísňové a antiproliferační účinky. Pomáhá odstraňovat epidermální šupiny z hlavy a používá se zpravidla k léčbě mastné seborrhy. Náklady na produkt z dermatitidy jsou asi 700 rublů.
 5. Mycozoral Lék působí, aby odstranil lupy, svědění, obnovu pokožky a vlasů. Šampon zabíjí houby, zmírňuje podráždění, otoky, kvůli jeho účinkům vypadají vlasy. Cena dermatitidy na hlavě je 350 rublů.

Lidové prostředky

Existuje mnoho faktorů, kvůli kterým je užívání léků pro léčbu dermatitidy kontraindikováno. Patří sem těhotenství, laktace, dětství atd. Pro léčbu onemocnění u kojenců a žen, které kojí nebo nosí plod, používají účinné lidové prostředky, které zahrnují použití přírodních složek. Mezi nejefektivnější z nich patří:

Scalpová dermatitida: typy, symptomy, metody léčby

V lékařské terminologii pojem dermatitidy kombinuje skupinu zánětlivých onemocnění pokožky, které se mohou lišit původem a klinické projevy vyžadují odlišný terapeutický přístup. Dermatitida pokožky hlavy je obzvláště nepříjemná, protože poskytuje nejen fyzický, ale i estetický nepohodlí.

Typy a příčiny

Dermatitida pokožky hlavy je dvou typů:

Hlavní příčiny těchto onemocnění jsou různé, nicméně existují společné faktory, které zvyšují riziko zánětlivých procesů. Patří sem:

 • infekční patologie kůže (houby, bakterie);
 • hormonální změny (u adolescentů, těhotných žen);
 • hormonální poruchy způsobené onemocněními endokrinního systému;
 • fyzická nebo duševní únava;
 • častý stres, nervové poruchy;
 • oslabení imunity;
 • metabolické poruchy způsobené onemocnění orgánů zažívacího traktu (pankreatitida, kolitida);
 • nepříznivé podmínky prostředí (příliš vlhké klima, náhlé změny teploty, extrémní chlad).

Vedle hlavy mohou být patologické procesy lokalizovány v obočí a u mužů - na tvářích, bradě, krku.

Atopické

Atopická dermatitida pokožky hlavy je chronická rekurentní patologie, má alergickou povahu. Příčiny vzniku patologických procesů mohou být:

 • použití alergenních přípravků;
 • vdechování par dráždivých látek;
 • užívání některých léků.

Seborrheic

Seboroická forma zánětu v důsledku aktivního vývoje houbové flóry a dysfunkce mazových žláz.

Na pokožce každé osoby jsou přítomny podmíněně patogenní mikroorganismy, včetně hubovitých hub typu Malesezia furfur. S oslabením imunity, stálým stresem, onemocněními gastrointestinálního traktu a dalšími předispozičními faktory začíná aktivní vývoj houbové flóry.

Současná dysfunkce mazových žláz vede ke zvýšené tvorbě mazu. Masové tajemství se stává optimálním prostředím pro životně důležitou aktivitu patogenních hub a imunita nemůže odolat aktivně se vyvíjejícím mikroorganismům. Výsledkem je vývoj zánětlivých procesů v kůži.

U dětí

Děti jsou častěji diagnostikovány s atopickým zánětem. Dědičný faktor ovlivňuje vývoj patologie: děti, jejichž rodiče trpí alergickou patologií, jsou náchylnější k nemoci.

U dětí ve věku od 2 do 7 let je onemocnění akutní, klinické projevy zánětu ustupují starším věkem. U dospělých jsou příčinou recidivy zánětlivých procesů alergické patologie (pollinóza, bronchiální astma), intestinální dysbakterióza a další nemoci trávicího traktu.

Seboroická dermatitida na pokožce hlavy se může objevit i u kojenců, i když je extrémně vzácná, zejména s genetickou predispozicí a hormonálními poruchami.

U dospívajících se patologické procesy často vyvíjejí na pozadí beriberi nebo s nesprávnou výživou: zneužívání čokolády a sladkostí, nezdravé potraviny.

Symptomy

Příznaky dermatitidy pokožky hlavy se liší podle druhu zánětu.

Seboraická forma se projevuje:

 • vyrážka (erytematózní nebo papulární);
 • silný peeling (kůže pokrytá bělavými nebo nažloutlými šupinami);
 • vzhled červené, plačící, křupavé kůže;
 • svědění, pálení a bolestivost zanícených lézí;
 • zarudnutí kůže ve vlasové čáře, vzhled akné.

Silné svědění přináší nepohodlí a neustálé poškrábání vede k odlupování kůry. Pod kůry jsou otevřené oblasti zanícené pokožky, které mohou způsobit plazový ekzém, infekční komplikace.

Hlavní znaky atopické formy jsou:

 • malá jasně červená vyrážka;
 • vzhled bublinkových prvků;
 • opuch kůže;
 • závažné svědění;
 • horečka (se závažným zánětem).

Prodloužený zánět způsobuje vypadávání vlasů, vzhled oblastí plešatosti.

Diagnostika

Pro správnou diagnózu je nutné se poradit s dermatologem. Podle výsledků vizuálního vyšetření a laboratorních vyšetření určuje lékař příčinu a typ zánětu:

 • obecný krevní test;
 • testování hormonů;
 • dermatoskopie;
 • bakteriální výzkumný materiál k určení typu patogenu.

Pokud má hlava atopickou dermatitidu, provádějí se alergologické testy k určení typu alergenu. V některých případech je potřeba vyšetření gastroenterologistou, endokrinologem, neurológem.

Léčba

Jak léčit dermatitidu, lékař se musí rozhodnout na základě diagnózy. Při výběru optimálního léčiva se berou v úvahu typ a závažnost zánětlivého procesu a věk pacienta. Bez ohledu na typ zánětu se terapie provádí v komplexu s různými mastimi, lotiony, šampony.

Masti z dermatitidy jsou vybrány na základě typu patologie.

 1. Hormonální činidla na bázi glukokortikosteroidů (Elokom, Advantan, Efloderm) se používají při léčbě atopické dermatitidy. Léky mají výrazný protizánětlivý účinek, snižují svědění.
 2. Antifungální léky (Nizoral, Dermazole, Kanesten) se používají při léčbě seboroické dermatitidy. Léčiva inhibují aktivitu patogenní houbové flóry, čímž působí na příčinu zánětu.
 3. Krém Losterin. Činidlo na bázi naftalanu a rostlinných olejů má složitý účinek: protizánětlivé, protipruritické, antibakteriální, regenerující, zvlhčující. Vhodné pro léčbu jak seboroické, tak atopické dermatitidy.

V případě atopické dermatitidy mohou být antihistaminiky předepsány pro vnitřní použití (Claritin, Tsetrin, Erius, Zodak) a sedativa (Persen, Glycine). A při léčbě seboroické dermatitidy se používají antifungální tablety (Nizoral, Lamisil, Ketoconazol) spolu s externími dávkovacími formami.

Lotiony

Spolu s mastmi se používají lotiony při léčbě dermatitidy pokožky hlavy. Tekutá léková forma je vhodná pro aplikaci na kůži, a to i v případě, že jsou vlasy velmi silné, a to je hlavní výhoda lotionů na masti. Nejčastěji v terapeutické praxi se aplikuje skalpová lotion pro dermatitis Diprosalic nebo jeho analog Belosalik.

Obě léky obsahují betamethason (hormonální složku) a kyselinu salicylovou jako účinné látky. Účinnost farmakologických činidel při léčbě dermatitidy je způsobena komplexním účinkem na kůži:

 • protizánětlivé;
 • antipruritické;
 • antialergická;
 • antifungální;
 • keratolytické.

Léky jsou předepsány k léčbě jak seboroické, tak atopické dermatitidy.

Šampon

Šampony se používají při léčbě seboroické dermatitidy. Finanční prostředky mohou být přiděleny na základě:

 • ketokonazol (Nizoral, ketokonazol) - mají výrazný antifungální účinek, snižují zánět, svědění;
 • pyrithion zinečnatý (Skin-Cap, Friederm zinek, Tsinovit) - mají antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky, normalizují sekreci kožního mazu;
 • sulfid selenu (Sulsen) - inhibuje aktivitu houbové flóry, normalizuje proces rozdělení kožních buněk;
 • léčebný dehet (Friderm Tar, Tar šampon) - má antifungální účinek, normalizuje mazové žlázy, pomáhá odlupovat mrtvé kožní buňky.

Lidové prostředky

Vedle lékařské péče můžete využít lidových léků.

 1. Pro mytí vlasů po každém šamponování se používá roztok mořské soli.
 2. Infuze šalvěje, heřmánku, řady snižují svědění a zánět, používají se jako lotiony.
 3. Odvar z kořene lopuchu, třezalku tečkovanou a Devyasila pomáhá zbavit kůry. Příprava: 2 lžíce sbírky nalijte sklenici vody, vaříme 20 minut, trváme, vyčerpáme. Nástroj by měl být namočen do vlasových kořenů, ponechán po dobu 40 minut, oteplovat hlavu ručníkem. Potom vyndejte ručník, nepleťte ji. Postup je prováděn po každém mytí vlasů.
 4. Masť s plantain, nemrznou a třezalkou pomáhá změkčit suché krusty. Příprava: vylejte vařenou vodu nad surovinu, udržujte ji na ohni, dokud se kapalina dvakrát neodpaří, nasypte ochlazený vývar a promíchejte s vazelínou. Připravte se na každý den do pokožky, dokud se neobjeví příznaky zánětu.
 5. Slabě koncentrovaný roztok octu nebo kyseliny salicylové inhibuje aktivitu houbové flóry a používá se při seboroické dermatitidě.

Je důležité si uvědomit, že tradiční medicína nebude vyléčit dermatitidu kůže na hlavě. Alternativní medicína je pomocnou metodou léčby patologie, která nezrušuje hlavní farmakoterapii.

Dieta

Léčba dermatitidy pokožky hlavy je nezbytně doplněna terapeutickou dietou. Doporučuje se vyloučit ze stravy:

 • cukr, pečivo, sladké pečení;
 • čokolády, jiné potraviny a nápoje obsahující kofein;
 • rychlé občerstvení;
 • houby;
 • citrusové plody;
 • jahody;
 • ryba se rozmnožuje;
 • houby;
 • kravské mléko (v případě dermatitidy u dítěte).

Doporučuje se rovněž omezit spotřebu mastných, uzených, slaných potravin, konzervování a nakládání.

 • Základem denní stravy by mělo být:
 • dietní maso (kuřecí, krůtí, králičí, hovězí);
 • zelenina (dýně a cukety jsou obzvláště užitečné);
 • kaše;
 • fermentované mléčné výrobky (tvaroh, kefír, jogurt, zakysaná smetana), sýr s nízkým obsahem tuku;
 • čerstvé bobule;
 • čerstvé šťávy, kompoty, ovocné nápoje, bylinné čaje.

V případě atopického zánětu je obzvláště důležité sledovat dietu a ne konzumovat alergenní produkty.

Prevence

Provádění preventivních doporučení pomáhá předcházet vzniku dermatitidy na pokožce hlavy. Je obzvláště důležité dodržovat preventivní opatření pro osoby trpící alergií a mít dědičnou náchylnost k nemoci.

Pro snížení rizika vzniku patologie se doporučuje:

 • sledovat režim práce a odpočinku, zajistit plný spánek;
 • napravit výživovou stravu omezením konzumace mastných, pikantních, uzených, sladkých (příjem bílkovin, tuků a sacharidů v těle by měl být vyvážený);
 • vzdát se špatných návyků;
 • posílení imunitního systému (užívání vitaminových komplexů, vytvrzování, každodenní procházky na čerstvém vzduchu pomohou);
 • vyhnout se fyzické a duševní únavě, nervovým poruchám, stresu;
 • dodržujte pravidla osobní hygieny (včas vyměňujte ložní prádlo, pravidelně si umyjte vlasy, používejte pouze osobní hygienické předměty: žínka, ručník, mýdlo);
 • včasná léčba infekčních onemocnění, onemocnění trávicího a endokrinního systému.

Dermatitida pokožky hlavy je poměrně nepříjemná a způsobuje estetický nepohodlí. Nedostatek odpovídající léčby vede k zhoršení zánětlivých procesů, rozšíření patologických ložisek na jiné oblasti kůže, přechod patologie na chronickou rekurentní formu. Abyste tomu zabránili, je nutné, abyste varovné příznaky konzultovali s lékařem. Odborník určí příčinu a typ zánětu a povědí, jak vyléčit dermatitidu na hlavě a zabránit opakovaným exacerbacím této nemoci.

Příčiny, typy a metody léčby dermatitidy na hlavě

Dermatitida na hlavě je častým onemocněním, při kterém je horní vrstva kůže zapálená. Každé dvacetiletá osoba ve věku 18-50 let trpí tímto onemocněním. Dva typy dermatitidy, lokalizované na hlavě, seboroické a atopické, mají různé příčiny, klinický obraz a proto vyžadují jiný přístup k léčbě.

Důvody

Vývoj onemocnění přispívá k působení následujících faktorů:

 • Přítomnost houbových nebo mikrobiálních infekcí.
 • Hormonální změny, endokrinní patologie.
 • Psycho-emocionální stav. Šoky, namáhání, přepracování a zvýšené nervové napětí oslabují tělo.
 • Snížená imunita.
 • Problémy s zažívacím traktem. Pankreatitida a kolitida vedou k nezdravému metabolismu, v důsledku čehož se mazu vylučuje nadměrně.
 • Nepříznivé klima nebo náhlé změny, změny teploty, hypotermie.

Dvě běžné typy dermatitidy na pokožce hlavy vznikají z různých důvodů.

Atopická dermatitida

Tento typ onemocnění se vyvíjí z těchto důvodů:

  Genetický faktor. Děti, jejichž rodiče trpí alergií, jsou náchylnější k atopické dermatitidě.

Příčiny seborrického tvaru

Od raného dětství, kvasinky podobné houby Malasseziya furfur jsou přítomny na kůži a sliznici člověka. Pokud je organismus z nějakého důvodu (stres, nemoc) oslabený, vytváří podmínky pro rychlou reprodukci hub. Tělo už není schopno zvládnout patogenní mikroflóru. Houby konzumují mazu, takže jeho nadměrná produkce spolu s poklesem imunity umožňují rozvoj mykózy a šíření mnohem více než obvykle. Výsledkem těchto procesů jsou kůže a mazové žlázy postižené, což vede k seboroické dermatitidě. Genetika také ovlivňuje vývoj.

Pohledy a klinický obraz

Atopické

Symptomy této dermatitidy závisí na stupni onemocnění:

 1. Reakce na požití alergenních produktů. Vznikají protilátky, začíná zánět.
 2. Zkus, opuch postižené kůže. Vzhled vyrážky jasně červené barvy, stejně jako malé vezikulární vyrážky. Možná vysoká tělesná teplota. Atopická dermatitida může postihnout nejen pokožku hlavy, ale i jiné oblasti, jako jsou paže kolem lokte.
 3. Pokud se neléčí, postižená oblast začíná růst a postihuje stále více oblastí. Pokud skřípnete nemocné oblasti, pokožka bude mokrá, pokryta krustami, na ní budou tvořeny rány.

Na fotografii můžete vidět vyrážku, která je charakteristická pro druhou fázi onemocnění.

Seborrheic

Klinický obraz seborrhy je následující:

 • svědění na zanícené oblasti;
 • kůže pokrytá váhy, vlhké, lepkavé krusty;
 • lupy se drží na pokožce hlavy.

Seborea patří mezi následující typy:

 • Mastná. Toto onemocnění často postihuje adolescenty, které dosáhly puberty. Epidermie intenzivně vylučuje tuk, stává se tlustým, póry se rozšiřují. Mastné vlasy se slepí dohromady, dochází ke svědění.
 • Suchá forma - lokalizovaná na hlavě a dalších částech těla. Kůže se stává suchá, popraskaná, tvorba kožního mazu je nedostatečná. To se odráží ve vlasech: ztrácejí sílu a barvu, snadno se poškodí. Pacient je doprovázen svěděním, objeví se lupy.
 • Smíšené Na pokožce hlavy pacienta existují oblasti s nadměrnou sekrecí tuku a s nedostatečnou sekrecí.
 • Eczematid je slabá kožní léze. Dotčené oblasti jsou malé, malé vločky.

Diagnostická opatření

Dermatolog zakládá klinický obraz vyšetřením pacienta a dotazováním pacienta. Provedl kompletní krevní obraz a analýzu hormonů. Ukazuje se stav imunity.

V případě alergické dermatitidy se léčba provádí pod dohledem alergiků. V takových případech se odebírají vzorky, aby zjistili, které podněty způsobily atopickou dermatitidu.

Doporučuje se návštěva gastroenterologu, endokrinologa a neuropatologa, neboť onemocnění často vznikají kvůli přítomnosti abnormalit v gastrointestinálním traktu, chorobám nervové přírody a hormonálním problémům.

Léčba

Chcete-li vyléčit atopickou dermatitidu, musíte zjistit zdroj alergické reakce a omezit její účinek na pacienta. Příznaky alergií se potíží takto:

 • Pacient potřebuje dietu. Výjimky ze stravy: cukr, cukrovinky a jiné sladkosti, rychlé občerstvení, výrobky obsahující kofein, citrusové plody a jahody, houby, rybí kaviár. Spotřeba tučných potravin se nedoporučuje. Ze stravy dětí je třeba odstranit kravské mléko.
 • Pít velkou vodu.
 • Doktor vybere komplex vitaminů.
 • Příjem antialergických léků - Loratadin, Suprastin.
 • Přípravky na sedaci: Glycin, Neuromedin, Nootropil.

Šampon

Volba šamponu se doporučuje koordinovat s dermatologem. Vzhledem k tomu, že účinnost léčby do značné míry závisí na tomto léku, je lepší vybrat si lékárny. Voda na mytí hlavy, je žádoucí trvat na bylinkách, například na heřmánek. Pro pacienty s dermatitidou, šampony obsahující dehet, zinek (účinný při léčbě suché seborrhy), ketokonazol, cyklopirox pomáhají. Oblíbené značky: Nizoral, Keto-plus, Sulsena, Friederm zinek.
Jakmile příznaky ustoupily, měli byste si umyt vlasy šamponem dvakrát týdně na prevenci. Je žádoucí, aby kompozice měla minimální množství příchutí, barviv a konzervačních látek.

Pro léčení dermatitidy lékaři předepisují různé léčivé masti v závislosti na formě onemocnění.

 • Atopická forma je léčena masti na bázi glukokortikosteroidů - Hydrokortizon, Beclomethasone.
 • Pro léčení seborrhy aplikovaného dehtu, salicylové a ithyolové masti.
 • Po zániku onemocnění je pokožka změkčena mastí kyseliny hyaluronové - Solcoseryl, Curiosin, Libriderm.

Alternativní medicína

Lidové léky pomohou vypořádat se s houbovou infekcí a špatným výkonem mazových žláz:

 1. Bylinné odvar. Pro přípravu budete potřebovat květy Hypericum, kořeny elecampanu a lopuchu, které jsou rovnocenné. Dvě polévkové lžíce bylinné léčivé látky nalijeme 250 ml vody, pak se vaříme 10-15 minut. Poté musíte vypustit tekutinu a vychladnout. Infúze zpracovává pokožku hlavy po umytí terapeutickým šamponem.
 2. Chcete-li snížit nadměrné vylučování kožního mazu a zbavit se váhy, můžete použít olej z čajovníku. Jednou z účinných prostředků je maska ​​na vlasy. Pět kapek oleje z čajovníku a dvě kapky rozmarýnu, levandule a bergamotového oleje se přidávají do základny dvou lžic olivového oleje. Potřebujete smíchat ingredience a nechat je vařit pět minut. Tato směs by měla být aplikována na kůži, počkat 30 minut a vlasy umyt šamponem. Můžete přidat pár kapek oleje v šamponu pro mytí vlasů.
 3. Odvar z cibule peeling. Musíte si vzít jednu a půl lžíce lusku a vařit jej ve 250 ml vody po dobu 10 minut, trvat na půl hodiny a potom napnout. Poté je třeba navlhčit vývar s obvazem a pokropit pokožku hlavy.

Před použitím jakékoliv lékárny nebo lidových léků je třeba prověřit, zda nejsou přítomny alergické reakce. Kapka vybraného léčiva se aplikuje na záhyb ramene a čeká se 30-40 minut. Pokud se objeví zarudnutí, pálení nebo svědění, musíte si vybrat jiný lék.

Seboroická dermatitida u dospělých a dětí - jak vyléčit seboroickou dermatitidu na obličeji a pokožce hlavy?

Co je seboroická dermatitida?

) se nazývá zánět kůže v místech mazových žláz, která se ve většině případů vyskytuje chronicky a má tendenci se zhoršovat na jaře nebo na podzim.

Toto onemocnění se může objevit v jakémkoli věku, dokonce i v dětství. Podle statistik je seborrhea častější u mužů. Prevalence seboroické dermatitidy je asi 2 - 5% mezi světovou populací.

Při seboroické dermatitidě má pacient zvýšené tvorbu kožního mazu a zánět oblasti kůže. Sebum je vynikajícím prostředkem pro růst mnoha patogenních a podmíněně patogenních mikroorganismů, které vyvolávají zánětlivý proces kůže.

Zóny seboroického zánětlivého procesu se proto obvykle nacházejí v oblastech pokožky bohatě vybavených mazovými žlázami: zad, hrudník, některé oblasti obličeje, kůže pod pokožkou hlavy.

V některých případech může seborrhea vést k různým komplikacím:

 • alopecie (ohnisko);
 • furunkulóza;
 • lupy;
 • blefaritidu nebo konjunktivitidu;
 • otitis, atd.

Důvody

Vědecké studie vedly k závěru, že existují podmínky a faktory, které přispívají k vzniku patologických změn:

 • hormonální nerovnováha těla;
 • poškozený imunitní systém;
 • genetická predispozice;
 • dlouhodobý stres a nadměrný emoční stres;
 • přítomnost chronických onemocnění;
 • špatná strava a špatné návyky (kouření a alkohol).

Mnoho lékařů se domnívá, že patologický proces na hlavě způsobuje houbu. Byla lokalizována v blízkosti mazových žláz, používá substrát, který uvolňuje, aby produkoval mastné kyseliny (látka nezbytnou pro normální fungování houby).

Je třeba poznamenat, že nošení čelenky výrazně zvyšuje práci mazových žláz, což také přispívá k rozvoji onemocnění. Použití různých kosmetických prostředků obsahujících škodlivé složky pro hygienické účely může způsobit dermatitidu na hlavě.

Lidská kůže je ochrannou bariérou proti patogenním bakteriím a plísním. Ovšem za určitých podmínek může docházet k oslabení ochranných funkcí těla, což způsobuje, že kvasinky podobné rodu Malassezia začnou aktivně proliferovat. Hnací mechanismy pro vývoj dermatitidy na pokožce hlavy mohou být:

 • Poruchy v hormonálním systému. Zvýšení hladiny androgenů v krvi během puberty u dospívajících způsobuje zvýšené sekreci kožního mazu. To vyvolává reprodukci hub a zánět epidermis;
 • Dědictví. Velmi často se dermatitida hlavy stává rodinnou chorobou. Genetická predispozice vzhledem k tomu, že fungování mazových žláz může být zděděno;
 • Oslabení imunitního systému. Nedostatečná výživa a časté nachlazení způsobují pokles ochranných mechanismů epidermis;
 • Nemoci trávicího traktu (dysbióza, chronická kolitida, gastritida atd.);
 • Endokrinní onemocnění;
 • Chronická ložiska infekce v těle;
 • Emocionální namáhání a šoky;
 • Ostrá změna klimatických podmínek;
 • Nedodržování pravidel hygieny pokožky a vody;
 • Používání agresivních šamponů;
 • Nosní klobouky ze syntetických materiálů;
 • Nemoci neurologické a psychické povahy (schizofrenie, epilepsie, vegetativní vaskulární dystonie).

Patogenní mikroskopická houba Pityrosporum ovale, která vytváří kolonie okolo mazových žláz hlavy, je považována za příčinnou látku onemocnění. V případě normální sekrece žláz společně s přípustným počtem mikroorganismů se klinické příznaky dermatitidy neobjevují, ale řada faktorů vyvolává vývoj onemocnění:

 • Nemoci gastrointestinálního traktu: hepatitida, kolitida, pankreatitida. Pacient má různé metabolické poruchy, rozkladné produkty se uvolňují přes kožní žlázy, což je příznivé prostředí pro vývoj houby.
 • Imunodeficience a avitaminóza - snížení aktivity obrany těla vede k aktivaci podmíněně patogenní mikroflóry.
 • Nemoci nervového systému spojené s omezením motorické aktivity. Tam je akumulace mazu, ve kterém se houba vyvíjí.
 • Genetická predispozice - dermatitida oblastí pokožky hlavy je často zaznamenána u členů stejné rodiny. Držitelé dlouhých a tlustých vlasů jsou náchylnější k nemoci, protože jejich mazové žlázy jsou lépe vyvinuty.
 • Externí faktory mohou také způsobit příznaky dermatitidy: použití šamponů a jiných kosmetických prostředků, které ovlivňují sekreci žláz, špatnou stravu s převahou tučných potravin, stres.

Hlavní roli ve vývoji onemocnění hraje věk pacienta, který je spojen s hormonálními změnami v těle. U kojenců se dermatitida může objevit kvůli změnám v hormonálním pozadí matky, použití agresivní kosmetiky a genetické predispozici.

Často jsou diagnostikovány případy dermatitidy hlavy v dospívání, kdy hormonální změny vedou k hyperfunkci mazových žláz. U žen může být nebezpečné období menopauzy spojené se změnami v produkci pohlavních hormonů.

Hlavní příčinou seboroické dermatitidy je infekční agens. To je

Pityrosporum ovale, které jsou přítomny ve formě výtrusů na kůži u 90% lidí, ale začínají aktivní růst jen se zvýšenou produkcí sebacení sekrece kůže a poklesem lokálních nebo obecných

. Pro svou životně důležitou činnost a reprodukci houby aktivně používají kožní mazu a mohou způsobit zánět kůže.

Předisponujícími faktory k aktivní a nadměrné sekreci sebaceních sekrecí mohou být vnitřní a vnější faktory. Vnitřní faktory:

 • genetická predispozice k seborrheu;
 • hyperhidróza (nadměrné pocení);
 • studený vzduch;
 • špatná výživa;
 • nízký obsah zinku ve stravě;
 • PP avitaminóza;
 • stresové situace;
 • používání alkalických detergentů v každodenním životě a pro osobní hygienu.

V mnoha případech odstranění příčiny seboroické dermatitidy pomáhá úplně zbavit této kožní nemoci nebo snížit její progresi a relaps na minimum.

 1. Oslabená imunita.
 2. Porušení hormonálního pozadí.
 3. Chronická deprese.
 4. Nezdravý životní styl, nedostatek živin.
 5. Dědictví.

Dermatitida se vyvíjí pod vlivem mnoha faktorů:

 • Aktivita houbové mikroflóry.
 • Poruchy v endokrinním systému, hormonální nerovnováha.
 • Poruchy nervového systému, chronický stres.
 • Snížená imunitní ochrana těla.
 • Ohromující změna klimatu.
 • Nadměrná námaha, přepracování.
 • Alergické reakce.

Kromě pokožky hlavy může být do procesu zapojeno i obočí, u mužů, tváří a brady, krku a nasolabiálního záhybu.

Odborníci identifikují následující příčiny vzniku dermatitidy na hlavě:

 1. Hormonální selhání;
 2. Dodržování přísné stravy;
 3. Přítomnost chronických onemocnění;
 4. Porušení funkce gastrointestinálního traktu;
 5. Snížená imunita;
 6. Genetická predispozice;
 7. Nesprávně vybraný šampon a vlasový kondicionér;
 8. Zvýšené pocení;
 9. Zneužívání alkoholu;
 10. Kritická nedostatečnost vitaminu;
 11. Zvýšená únava;
 12. Nemoci nervového systému.

Seboroická dermatitida pokožky hlavy může být pozorována u novorozenců a kojenců. Někteří vědci naznačují, že: výskyt seboroické dermatitidy u dětí se objevuje, protože tělo dítěte má hormony, které mu od matky přenášejí v děloze.

Stimulují aktivní práci mazových žláz.

Mezi další příčiny patří dědičné faktory, alergie nebo hormonální poruchy. Také infekční onemocnění mohou způsobit dermatitidu. Léčba, dysbakterióza a problémy s gastrointestinálním traktem jsou příčinou seborrhy.

Onemocnění je způsobeno kvasinkou houby Malassezia furfur, která se za nepříznivých podmínek začíná množit. Tento typ dermatitidy nejčastěji nezanechává stopy a po krátké době projde dermatitidou.

Existují však případy, kdy může seborrhea na hlavě trvat několik let.

Starší děti mohou na hlavě vyvinout dermatitidu v následujících případech:

 1. Rodiče dítěte jsou alergičtí.
 2. Těžké těhotenství, nesprávné krmení dítěte.
 3. Špatná péče o dítě.
 4. Dlouhodobý pobyt na znečištěných místech (průmyslové podniky, výfukové plyny, přítomnost barviv atd.).
 5. Nedostatek vitamínů v těle.

Hlavní příčinou onemocnění je Malassezia furfur, což je komensální stav zdravé pokožky pacienta. Ale pouze za přítomnosti provokujících faktorů u lidí začíná seborrhea pokožky hlavy.

Představuje skupinu lipofilů, houba používá tuky k udržení a rozvíjení vitálních funkcí. Obvykle zdravý pacient reguluje množství hub, ale pod vlivem provokujících faktorů je kontrola oslabena, což vede k intenzivnímu vývoji houby.

Fakt Suchá seboroická dermatitida - lupy, vyskytující se u každých 5-6 osob.

U osob s HIV infekcí se diagnostikuje seboroická dermatitida hlavy v 80% případů. Existuje vysoké riziko vzniku onemocnění při užívání určitých léků.

Nemoc se vyskytuje iu novorozenců, ale nejčastěji postihuje pacienty ve věku 20-50 let.

Faktory, které aktivují růst houbových infekcí:

Výskyt této nemoci je vyvolán vnitřními a vnějšími faktory ovlivňujícími imunitu člověka a narušení jeho mikroflóry.

Hlavním provokátorem zánětu kůže v takovém onemocnění je houba rodu Malassezia, která se nachází v oblastech těla se zvýšenou produkcí kožního mazu a potu.

V případě progrese seboroické dermatitidy roste počet houbových mikroorganismů, proto se objevují různé kožní projevy.

Faktory prostředí mohou narušit přirozené fungování těla a stimulovat růst houby:

Výskyt této nemoci může být vyvolán vnějšími a vnitřními faktory, které mají negativní dopad na imunitní systém člověka a narušují přirozenou mikroflóru pokožky.

Hlavní příčinou zánětu kůže v případě seborrhy je houba rodu Malassezia, žijící v místech, kde je aktivnější práce mazových žláz. Při seboreu vzrůstá počet mikroorganismů, což vede k určitému projevu na kůži.

Externí faktory prostředí, které mohou vést k vzniku léze, zahrnují:

Seznam interních příčin seboroické dermatitidy zahrnuje:

 • Dědictví. Faktem je, že v některých případech se přenáší přecitlivělost na produkty mikroskopické houby na genetické úrovni.
 • Poruchy trávicího traktu. V tomto případě je seboroická dermatitida příznakem jiných zdravotních problémů.
 • Porucha centrálního nervového systému, která může vyvolat nadměrné vylučování kožního mazu.
 • Změny hormonálních hladin, které mohou být způsobeny hormonálními změnami nebo endokrinní dysfunkcí.
 • Snížení ochranných vlastností imunitního systému, ke kterému může dojít při nedostatku vitaminů a stopových prvků, stresu, při užívání určitých léků, které brání imunity atd.

Tradiční medicína proti známkám onemocnění

Scalpová dermatitida se může projevit v různých formách, záleží na věku pacienta, na stupni imunitní obrany těla a na individuálních vlastnostech:

Při diagnostice dermatitidy na hlavě léčba může zahrnovat terapii s lidovými léky, které jsou předepsány pouze ošetřujícím lékařem. Metody jsou zaměřeny především na odstranění zánětu a odstranění svědění: odvar z dubové kůry, tinktury ořechových skořápek, suchá hořčice se používají pro vnější použití místo šamponů a pro ošetření postižených oblastí.

Se suchou seborrheou můžete použít přírodní oleje (olivový olej) jako zvlhčující masky na vlasy a pokožku hlavy, stejně jako komprese česneku a kopřivy.

V případě mastného typu se používá cibulový odlupovaný odšťavňovač, který se třese do pokožky každý druhý den, dokud se příznaky nevylučují.

Symptomy seborey

Hlavním znakem dermatitidy na hlavě je vzhled bílých plak (velkých nebo malých rozměrů), uspořádaných samostatně ve formě malých klastrů.

Není-li přítomnost váhy doprovázena výrazným zánětem kůže, je tato dermatitida považována za suchou. Vzhledem k špatnému povědomí si pacienti zřídka umyjí vlasy, aby se zbavili pocitu sucha.

Takové činy jsou frivolní a pouze zhoršují průběh hlavního patologického procesu.

Pokud bílé stupnice získají nažloutlý odstín, je vhodné mluvit o přítomnosti tukové formy onemocnění, která, pokud není dostatečně léčena, má tendenci přecházet do závažnější formy. V tomto případě se tyto plaky stanou masivní kvůli intenzivnímu nasycení sekrece kůže.

Peeling se stává aktivnější a je doprovázeno intenzivním, prodlouženým svěděním. Pod váhy se vyskytují četné eroze ložisek, které mohou být zapálené v důsledku česání škodlivých bakterií.

Průběh onemocnění se stává infekční povahou s dalekosáhlými důsledky.

Mnoho doktorů uvádí takzvanou latentní formu dermatitidy, u které není potvrzena vizuální přítomnost vloček a plaků. Hlavním příznakem je nesnesitelné svědění, které způsobuje, že krev postihuje léze postižené kůže.

Nejčastěji jde pacient, když se zhoršuje zánětlivý proces.

V této fázi je velmi důležitá diferenciální diagnóza, která umožňuje vyloučit přítomnost dalších onemocnění, která jsou podobná klinickým příznakům. Za tímto účelem se pacient vyšetří v měřítku a snaží se najít odpovídající patogenní mikroflóru.

Efektivní a včasná diagnostika může významně zmírnit úlohu lékaře. Léčba dermatitidy na hlavě v počátečních fázích není obzvláště obtížné a umožní vám rychle se zbavit tohoto nepříjemného stavu.

Samoléčení a nedostatečné metody léčby mohou způsobit zanedbané patologické změny až na ztrátu vlasů.

Počátečním příznakem vzniku dermatitidy je výskyt lupů na pokožce hlavy. Nicméně, ne každý se obává o tento příznak a jen několik se obrátit na lékaře s otázkou, jak léčit dermatitidu na hlavě.

Stojí za zmínku, že onemocnění se rychle rozšiřuje nad pokožku hlavy. Zápalový proces je doprovázen následujícími projevy:

 • Tvorba plaků na pokožce hlavy;
 • Zčervenání a odlupování kůže;
 • Těžké svědění.

Dva typy seboroické dermatitidy hlavy jsou rozlišeny - tučné a suché. V prvním případě dochází ke zvýšení obsahu tuku ve vlasech, který je kontaminován během prvního dne a je slepen.

Při suché seborrhe se naopak sníží produkce kožního mazu. Kvůli tomu se vlasy stávají křehkými, suchými a tenkými, začínají se přetékat a zakrývat jemnými bílými lupinami v kořenech.

Svrbivé, zapálené oblasti jsou jedním ze symptomů seboroické dermatitidy.

Prvním příznakem dermatitidy jsou lupiny. S vývojem onemocnění na pokožce hlavy se objeví zarudnutí s tvorbou seboroických plaků.

Dermatitida pokožky hlavy, onemocnění, které se rychle rozšiřuje a rozšiřuje, pokrývá téměř celý povrch vlasů v krátké době.

Pokožka hlavy začíná silně odlupovat a je pokrytá váhy, které jsou společně slepeny vylučovaným sádlem. Pod peelingovými částicemi je zapálený růžový povrch.

Dotčená oblast je velmi svědivá a způsobuje pacientovi nepohodlí. Nepríjemné pocity ho přiměly k odstranění postižených oblastí dermatitidy, čímž se zvyšuje riziko přiložení sekundární infekce.

Vločky se odlupují v celých vrstvách, případně pokrývají vlasy a oblečení pacienta.

Dermatitida na hlavě vede ke ztrátě vlasů, která se může obnovit pouze v době remisí, takže je důležité co nejdříve začít léčit pacienta.

Výraznost a charakteristika

Seboroická dermatitida závisí na typu onemocnění, místě zánětu kůže.

Když jsou na pokožce hlavy lokalizovány, vyrážky a zarudnutí mohou být doprovázeny lupinami a vypadáváním vlasů. Seboroická dermatitida v jiných oblastech pokožky je charakterizována vzhledem jasně vymezených oblastí zčervenání s růžovými papulemi a pláty, které se pak zakryjí kožními šupinami, které jsou nalepeny spolu mastným tajemstvím.

Léze mají tendenci se sloučit a šířit se v periferním směru. V důsledku toho se na kůži vytvoří zanícené zóny s velkou velikostí, které pacientovi způsobují nepohodlí, závažné svědění nebo bolestivost.

Škrábance nebo zranění oblastí postižených seboroickým ekzémem mohou být komplikovány přidáním sekundární infekce a hnisavostí, a když jsou lokalizovány na křídlech nosu, obočí, ušní trubice nebo v ušním kanálu, zápalové choroby nosohltanu, očních víček a uší.

Mnoho pacientů poznamenává, že příznaky seborrhy mohou zhoršit výživové poruchy a zneužívání alkoholických nápojů, koření, pikantních a sladkých potravin. Při úpravě stravy dochází k urychlení příznaků a hojení.

Prognóza seboroické dermatitidy je ve většině případů příznivá.

Zvýšené riziko takového patologického onemocnění lze nalézt u dítěte z dětství. Také v případě neurodermatitidy v 50% případů porušování pokrývá pokožku hlavy.

Existuje několik druhů dermatitidy na pokožce hlavy:

Prokázání atopické dermatitidy na pokožce hlavy způsobené příznaky, jako jsou:

 1. Bílé váhy malých rozměrů nebo červené skvrny s bublinkami;
 2. Suchá kůže hlavy;
 3. Těžké svědění.

Manifestace takové léze, jako je seboroická dermatitida, jsou:

 • vzhled velkých částic mrtvé kůže;
 • peeling;
 • kryt;
 • svědění

Diagnóza nemoci

Když se na pokožce hlavy objeví první známky dermatitidy, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, který provede potřebné vyšetření a poradí vám, jak léčit onemocnění. Materiálem pro výzkum budou kožní vločky a krev.

Mikroskopické vyšetření fragmentů postižené kůže může odhalit příčinný účinek onemocnění, stejně jako rozlišovat dermatitidu od onemocnění non-fungální etiologie (psoriáza, lichen, mikrobiální nebo bakteriální patologie).

V případě potřeby proveďte kožní biopsii. V krvi určete hladinu různých hormonů spojených s činností sekrece žláz.

Při volbě metody terapie je nutné identifikovat patogen, stejně jako zjistit příčinu vzniku patologie. V některých případech hlava dermatitida zahrnuje léčbu konzervativním způsobem, to znamená, stačí jednoduše odstranit etiologický faktor.

Ukončení používání obvyklého šamponu nebo jiné kosmetiky může obnovit správné fungování žláz, což přispěje k normalizaci oportunní mikroflóry.

Děti často zanedbávají pokrývku hlavy v chladném období, v důsledku čehož jsou mazové žlázy narušeny. Pokud mluvíte o významu udržení zdravé pokožky - příznaky nemoci u dítěte mohou zmizet.

Léčba léků zahrnuje jmenování antimykotických (antifungálních) léčiv azolové skupiny, z nichž je ketokonazol účinným zástupcem.

Existují pozitivní názory na léčivé šampony, masti, krémy založené na této aktivní složce, které mají fungicidní účinek a eliminují příznaky onemocnění.

Pro diagnózu je nutné vyloučit následující nemoci:

 • eczematid;
 • atopická dermatitida;
 • psoriáza;
 • kožního onemocnění, stejně jako jiných houbových a mikrobiálních kožních onemocnění.

Pro potvrzení diagnózy je prováděno mikroskopické vyšetření váhy, navíc mohou předepsat biopsii. Před léčbou je velmi důležité zkontrolovat stav hormonálního pozadí pacienta.

Diagnostiku provádí dermatolog na základě vyšetření:

 • Klinické vyšetření, anamnéza.
 • Obecný krevní test.
 • Analýza hormonální rovnováhy.
 • Dermatoskopie.
 • Odběr vzorků materiálu k určení aktivity hub nebo patogenní mikroflóry.
 • Stanovení stavu imunitního systému.

Na základě výsledků testů lékař předepisuje soubor opatření pro léčbu dermatitidy. Pokud je detekována atopická dermatitida, provedou se další testy alergie k identifikaci alergie způsobující příčinnou souvislost. Léčba alergické dermatitidy se zabývá alergikem.

Léčba dermatitidy

Mnoho lidí, kteří se poprvé objevili s podobnou nemocí, se často zajímá, jak léčit dermatitidu na hlavě? Odpověď zahrnuje potřebu komplexní a komplexní léčby.

K léčení této nemoci je nejprve předepsána vhodná strava. Hlavním cílem této přísné hranice je minimalizovat stravování potravin, které přispívají k lepší práci mazových žláz.

Lékaři také doporučují vyloučit všechny nápoje obsahující alkohol a kofein.

Během maximální aktivity zánětlivého procesu je nutné chránit pokožku hlavy před vystavením vysokým teplotám. Proto by návštěva lázně a sauny byla moudré odložit.

Je nezbytné systematicky používat terapeutický šampon.

Moderní medicína stále nemůže nabídnout léčbu, která by vedla k normalizaci mazových žláz, a proto je zaměřena především na odstranění příznaků a snížení výskytu recidiv. Aby nedošlo ke komplikacím, je nutné okamžitě léčit dermatitidu, aniž byste čekali, až symptomy zmizí.

Terapie začíná jmenováním antifungálních činidel. Speciální šampony jsou vhodné pro léčbu dermatitidy hlavy:

V budoucnu je při výběru šamponu nutné vzít v úvahu stav pokožky hlavy a vlasů. Pro zmírnění zánětu a odstranění svědění použijte salicylalkoholový roztok, krém s hyaluronátem sodným, výrobky obsahující zinek.

Po odstranění jasných projevů onemocnění je nutné zaměřit se na preventivní opatření. Pro tyto účely se doporučuje používat různé oleje: olivový, mandlový, slunečnicový a také dehtový.

Aby nedošlo k narušení mazových žláz, je lepší nepoužívat výrobky obsahující mýdlo. Pro prevenci výskytu dermatitidy je lepší umýt hlavu speciálním šamponem, například "Losterin", protože neobsahuje mýdlo a vonné látky.

Aby se zabránilo onemocnění a v případě potřeby se provádí hormonální terapie.

Při léčbě dermatitidy se tyto postupy osvědčily:

 • Cryomassage - chlazení postižených oblastí hlavy, aby se zabránilo svědění a zlepšilo se mikrocirkulace.
 • Darsonvalization je postup, při kterém jsou na pokožku hlavy aplikovány vysokofrekvenční proudy. Postup podporuje rychlejší oddělení váhy.
 • Ultrafialová léčba.

Onemocnění zjištěné v časných stádiích je mnohem snazší léčit. Aby se snížil počet relapsů, je nutné zjistit příčinu onemocnění a pokusit se ji odstranit.

Léčbu seboroické dermatitidy provádí dermatolog a další odborníci (gastroenterolog,

Léčba dermatitidy na pokožce hlavy

Léčba dermatitidy pokožky hlavy se provádí komplexně:

Potrava je předepsána (doporučuje se v potravě zavést potraviny bohaté na zinek)

A, B, C a PP, selen).

Doporučuje se použití antifungální léčiva (Nizorex, Mycozoral, Sebasol,

, Dermazol atd.) Ve formě krému, gelu nebo šamponu.

Antifungální antiseptiky jsou předepsány (dehtové mýdlo, zinkovou pastu, hořký extrakt z quassie, olej

Recepty lze použít.

Spolu s touto léčbou se provádí léčba základního onemocnění, která přispívá k rozvoji seborrhy. Pokud je to možné, eliminují se předisponující faktory (stres, hypotermie, nezdravá strava atd.).

Šampony od dermatitaSovremennaya seboroická kosmetické a farmakologické průmysl produkuje širokou škálu šamponů pro léčbu seboroické dermatitidy: NIZORAL, ketokonazol, Skin-kapání, Skvafan S, Soultz, Ch'ing, Kelyual DS, Friderm zinek DANEKS et al.

Tyto prostředky pomáhají:

 • snížit počet hub na povrchu pokožky hlavy a vlasů;
 • snížit množství produkovaného kožního mazu;
 • odstranit formované váhy;
 • inhibují rozdělení buněk a tvorbu váhy.

Všechny výše uvedené vlastnosti dobrých šamponů pro seborrheu jsou zaručeny přítomností účinných složek, které mají antifungální, cytostatické, zvlhčující a protizánětlivé vlastnosti ve svém složení.

Hlavní účinné složky anti-seborických šamponů:

 • Ketokonazol 1-2% - má antifungální účinek, používá se 2krát týdně, je kontraindikován do věku 12 let;
 • Ciclopirox 1-1,5% - má antifungální účinek, používá se 1-2 krát týdně;
 • sulfid selenu - působí destruktivně na houbu;
 • zinek pyrithion - eliminuje zánět, ovlivňuje houbu;
 • zdravotní tar - zabraňuje růstu hub a tvorbě váhy, eliminuje zánět a odlupování pokožky hlavy.

Léčivé šampony jsou zpravidla předepsány po dobu 2-4 týdnů. Frekvence jejich užívání se může lišit v závislosti na závažnosti příznaků. V některých případech se doporučuje použít dva lékařské šampony (například jeden - obsahující

, a druhý s zinkem).

Ve složení anti-seborrických šamponů by neměly být přítomny látky, které přispívají k podráždění pokožky. Patří mezi ně: parabeny, aromatické vonné látky, agresivní povrchově aktivní látky (SLESS, SLS) atd.

Léčba dermatitidy

Léčba seboroické dermatitidy pokožky tváře je také velmi složitá. Kromě odstranění příčiny dermatitidy zahrnuje léčba této choroby řadu obecných doporučení pro normalizaci výživy a změny v režimu péče o pleť.

Vlastnosti péče o pleť:

Podle hodnocení pacientů s včasným zahájením léčby a dodržováním všech doporučení

, projevy seboroické dermatitidy se rychle vyléčí. Analýza recenzí ukazuje, že seborická dermatitida pokožky obličeje a těla je rychle vytvrzena a seborrhea pokožky hlavy vyžaduje prodlouženou léčbu.

Onemocnění začíná vzplanutím svědění a zčervenání kůže. Léčba seborrhy pokožky hlavy závisí na typu patologie.

Pokud se vyskytne suchá seborrhea, když se objeví malé šupiny, rozpad a vypadávání vlasů, lékař předepíše určité léky. U mastné seboroické dermatitidy se objevují vlhké oblasti, vzniknou trhliny, vytváří se hnis, což také vede k prolapsu.

V tomto případě předepsané léky jiného směru.

Masť pro seborrhea na hlavě

Předepsané léky po diagnóze a identifikaci příčiny onemocnění. Masť ze seboroické dermatitidy na hlavě je navržena tak, aby zachránila pacienta před vnějšími příznaky nemoci a zmírnila průběh onemocnění. Typ léku je určen na základě příznaků:

 1. Síra-salicylová. Má protizánětlivý lokální dráždivý účinek při seboroické dermatitidě. Aplikujte 3 hodiny před umytí hlavy na postiženou kůži po dobu alespoň jednoho měsíce.
 2. Clotrimazol. Při léčbě seborrhy pomáhá v boji s negativní mikroflórou, zvládá všechny typy hub. Aplikujte 2krát / den po dobu 2 týdnů.
 3. Fucidin G. má antipruritický, antibakteriální účinek. Na postiženou oblast aplikujte dvakrát / podstatu. Doba trvání léčby seboroické dermatitidy je 2 týdny.

Antifungální látka se seborrheou

Antimykotika (antifungální látky) jsou třídou chemických sloučenin, které jsou účinné proti patogenům houbových infekcí. Účinné antifungální léky na pokožku hlavy ze skupiny azolů.

Pokud jde o houbu Pityrosporum ovale, která způsobuje seborrheu, léky na bázi ketokonazolu poskytují dobré výsledky. NIZORAL krém a antifungální šampon s touto složkou, a normalizovat mazových žláz, přispívá ke snížení odlupování s seboroická dermatitida, pomáhají odstranit svědění způsobené kvasinkami.

Antihistaminika pro seborrheu

Tato skupina léků je předepsána pro tvorbu zarudnutí, svědění, edému. Antihistaminika pro seboroickou dermatitidu užívanou v tabletkách po dobu 7-10 dnů.

Mají výrazný protizánětlivý a antipruritický účinek, mají lokální anestetický účinek. Antihistaminy jsou Loratadin, Chloropyramin, Clemastine.

Doba podávání a dávkování je stanovena lékařem, v závislosti na závažnosti a typu seboroické dermatitidy.

Vitamíny ze seborrhy

Léčba seborrheických dermatitidových vitaminových komplexů nemůže, ale jako integrovaná terapie jsou nepostradatelné. Při seboroické dermatitidě může lékař předepisovat injekce nebo tablety. Často předepisuje multivitaminy s komplexem základních minerálních látek. Potřebné stopové prvky lze získat z přírodních produktů. Jaké vitamíny jsou potřebné pro seboroickou dermatitidu na hlavě:

V takových případech se předpokládá pouze komplexní terapie. Pokud důvodem je selhání endokrinního systému, je předepsána kompletní hormonální terapie.

Pokud je pacientem žena, bude užitečné provést gynekologické vyšetření. Je možné, že onemocnění je způsobeno venerickou infekcí.

Teprve po provedení celé řady nezbytných testů předepíše lékař léčbu, jinak se nepodaří určit nejúčinnější taktiky.

Chcete-li se zbavit dermatitidy, budete potřebovat komplexní terapii s použitím speciálních šamponů, masti a kosmetiky. V některých případech se uchýlí k fyzioterapii, stejně jako předepisuje individuálně vybranou stravu.

Zde naleznete balíček jiného druhu dermatitidy - léčbu periorální dermatitidy.

Dermatitis šampony

Šampony pro pacienty jsou vybírány specializovaným způsobem, obsahují následující komponenty:

Specializovaný šampon je zakoupen v lékárně. Umyjte si hlavu lépe uvařenou vodou nebo bylinným extraktem: neplodným nebo heřmánkem. Hygienická péče o pokožku hlavy je nezbytná denně, dokud symptomy nezmizí.

Při léčbě atopické dermatitidy se často používají masti na bázi glukokortikoidů:

Ze seboroické dermatitidy se používají masti, které potlačují houbovou aktivitu založenou na selénu, kyselinu salicylovou, dehtovou a ithyolovou pomoc. Aplikujte masti na pokožku hlavy by měla být rovnoměrná tenká vrstva na kořeny vlasů, trochu za hranice růstu vlasů.

Po zmizení příznaků bude cílem terapie zmírnit kůži a obnovit metabolismus. Během tohoto období se použijí masti na bázi rostlinných extraktů, ichthyolu a kyseliny hyaluronové.

Pro každý typ dermatitidy můžete použít krém "Losterin", který obsahuje speciálně vybrané složky a pomůže vám v krátké době odstranit příznaky onemocnění.

Dermatitis Diet

Při dermatitidě je hlavním cílem výživy přizpůsobit rovnováhu látek v těle, pak se symptomy onemocnění ustupují. Také dieta může pomoci vyhnout se opakování onemocnění.

Následující produkty budou zakázány:

Je důležité si uvědomit, že byste neměli sama léčit. Chcete-li se naučit, jak se zbavit dermatitidy, musíte poradit se svým lékařem, předat analýzu a až po potvrzení diagnózy zahájit příslušnou léčbu.

Především by pacient měl přezkoumat stravu a držet se stravy. Je třeba omezit používání produktů, které zlepšují práci mazových žláz, a to: moučné výrobky, kořeněné, smažené a mastné potraviny a živočišné tuky.

Je třeba vyloučit z nabídky kávu a alkohol. Prozatím se doporučuje zapomenout na med, ořechy, houby, ořechy, kaviár a citrusy.

Pacient musí přidat do nabídky produkty, které obsahují mnoho vitamínů a minerálů (zejména zinku). Mezi ně patří: obiloviny, čerstvá zelenina a ovoce, mořské plody a t / d. Je také užitečné jíst mléčné výrobky, vejce, maso a ryby, odrůdy s nízkým obsahem tuku.

Během exacerbace onemocnění, kdy je dermatitida na hlavě doprovázena velkým množstvím lupů, by měla být udržována středně vysoká mikroklima uvnitř. Je také zakázáno využívat sauny a lázně.

K léčbě dermatitidy musíte začít správně pečovat o vaše vlasy. Šampon by měl odpovídat typu vlasů pacienta a měl by mít čistící a odmašťovací vlastnosti.

Pokud má pacient chronické recidivující lupy, nemůžete to udělat bez silnějších léků. Patří mezi ně: ketokonazol, pyrithionát zinečnatý, atd. Někdy se uchýlí k použití několika antifungálních léků ke zvýšení účinnosti léčby.

Léčba pokožky hlavy během léčby je užitečný krém Sulsen nebo Ketokonazol. Mějte dobrý efekt prostředky, které zahrnují zinek. Mají účinek sušení a přispívají k normalizaci aktivity mazových žláz.

Někteří dermatologové předepisují pacientům prostředky na základě pivních kvasnic. Jsou velmi užitečné pro pokožku, protože obnovují její ochranné funkce a zlepšují vzhled.

Moderními způsoby léčby dermatitidy jsou UV záření a kryomasy.

Chcete-li se rychle zbavit této nemoci, můžete kombinovat léčbu dermatitidy na hlavě s použitím lidových léků.

Pokud má pacient zvýšené sucho pokožky hlavy, měli byste nakrájet pár česneku a smíchat je se stejným podílem drcených listů čerstvé kopřivy, důkladně promíchat.

Poté použijte výsledný výrobek na pokožku hlavy. Doporučuje se něco pokrýt.

Držte nástroj déle než 20 minut. Po uplynutí času opláchněte hlavu vodou při pokojové teplotě a poté opláchněte čerstvým heřmánkovým vývarem.

Neméně účinná pro léčbu je produkt na bázi medu v kombinaci s ricinovým olejem. K tomu je třeba namíchat 50 g přírodního medu, ricinového oleje, cibulové šťávy a přidat 1 žloutek.

Výsledná směs se třepe do pokožky hlavy, poté ji zakryjte a držte ji s produktem po dobu 2 hodin, potom důkladně opláchněte vlasy teplou vodou.

Pokud má pacient s dermatitidou mastnou pokožku, je třeba připravit produkt s použitím cibule. To bude vyžadovat 50 g slupky a 2 sklenice vody.

Smíchejte obě složky, poté na nízkou teplotu a vařte po dobu 20 minut. Pak jej nechte vychladnout, zatlačte ho a pak ho kartáčte na vlasy.

Opakujte postup každý druhý den, dokud známky dermatitidy zcela nezmizí.

Při těžkém svědění a peelingu je možné léčit dermatitidu s česnekem a cibulí. Chcete-li to provést, musíte oba komponenty rozmělnit ve stejných poměrech, promíchat a protřepat na pokožku hlavy, lehce masírovat současně.

Dermatitida s lopuchovým olejem je také užitečná. Měl by být aplikován na postižené oblasti a po 30 minutách si umyt vlasy. Po ukončení procedury se doporučuje, abyste si vlasy dobře česali, abyste se zbavili změkčených vah.

Nezapomeňte, že během šamponování je vhodné použít různé odrůdy léčivých rostlin. Nejúčinnější odvar je založen na šalvěji, kopřivě, heřmánku, tymiánu a neplodu.

Dobrý lék na léčbu dermatitidy na hlavě je považován za odvar dubové kůry s přídavkem medu. Tato maska ​​má antiseptický účinek a zabraňuje vzniku škodlivých mikroorganismů.

K léčbě onemocnění u dítěte by měly být používány hypoalergenní šampony. Patří mezi ně: Nizoral, Ionel, Skin Cap a Cebulex.

S jejich pomocí se zastaví zánětlivý proces a aktivita houby je výrazně snížena, což vede k tomu, že se váhy nezobrazí. Malé žluté léze mohou být odstraněny z dítěte pomocí zmírňujícího dětského krému.

Poté musí být hlava opláchnuta šamponem a kůra odstraněna. E.

Seboroická dermatitida, léčba lidových léků

 • nalijte 50 g brusinek ve vroucí vodě;
 • roztaví se 200 g vazelíny ve vodní lázni;
 • důkladně promíchejte součásti.

Pro suchou seborrheu se na změkčení pokožky používají mastné přípravky. Je užitečné třít nástroj, kde je smíchán s ricinovým olejem a lopuchovým olejem.

Raději je to udělat s masážními pohyby. Deset minut po aplikaci je hlava omyta lékařským šamponem.

Bude užitečné vytvořit masku - aplikovat, otřít a vydržet 20 minut v teple. Chcete-li vytvořit kompozici, budete potřebovat:

 • vzít lžíci medu;
 • nalijte lžíci ricinového oleje a aloe šťávy;
 • zamíchat to.

Seboroická dermatitida na hlavě, jejíž léčba se provádí pomocí hojivých prostředků, spočívá v tom, že se připravované přípravky třejí do vlasové části.

Příklady domácí opravné prostředky

Příklad 1: Smíchá se kafrový alkohol (5 ml), stolní ocot 9% (1,5 ml), voda (50 ml), salicylalkohol 2% (15 ml). Přidávejte také drcené tablety Metronidazol (1,5 g.

), Dimexid (10 ml), Resorcinol (0,25 g), tetraboritan sodný (2 g.

), Roztok manganistanu draselného (25 ml). Pak by se mělo všechno dobře míchat.

Nosit gumové rukavice, připravená hmota se nanáší na pokožku hlavy a počká se 20 minut a pak se umyje teplou vodou. Praxe ukazuje, že většina pacientů pro několik aplikací takových postupů vyléčila nejpokročilejší formy onemocnění.

Příklad 2: Zředí se mořská sůl v malém množství vody a jemně třepe výsledná hmota na pokožku hlavy.

Příklad 3: Vezměte sklenici, vložte do ní lžičku sody a přidejte vodu. Výsledná kompozice se aplikuje na pokožku pod pokožku hlavy půl hodiny před praním.

Příklad 4: Předpokládá se, že aplikace na postižené oblasti tekutiny, která se objevuje během života kombuchy, přispívá k léčbě kožních projevů.

Příklad 5: Cibule Peretera v kaši a směs protřepejte na zanícenou kůži.

Šampon pro seborrheu pokožky hlavy

Léčit domácí onemocnění pomůže léčit šampon pro seboroickou dermatitidu. Doporučení pro použití poskytne dermatolog. Zlepšení účinných látek, které jsou součástí antiseborrického šamponu:

 • pyrithion zinku - dezinfekce;
 • sulfid selenu - zpomaluje růst houbových buněk;
 • dehet - zmírňuje zánět, eliminuje svědění;
 • Ciclopirox - má aktivní antifungální účinek.

Šampon s seboroickou dermatitidou má požadovaný účinek, je používán každé tři dny po dobu půl měsíce. Poté si jednou týdně umyjte vlasy. Potřebujete léčit nejméně po dobu dvou měsíců. Chcete-li zlepšit akci, musíte dodržovat pravidla při používání:

 • před použitím protřepat;
 • vlhké vlasy;
 • použít šampon;
 • masírovat pokožku;
 • držte nástroj pět minut;
 • umyjte.

Šampony jsou léky a jsou prodávány v lékárnách. Dermatologové doporučují užívat léky pouze podle pokynů specialisty, protože existují kontraindikace. Oblíbené šampony používané při seboroické dermatitidě:

 • s suchou formou - Keto Plus, Seborin, Friederm zinek;
 • s mastnou seborrheou - Ketokonazol, Sulsena, Mycozoral;
 • pro všechny druhy - Nizoral, Sulsen, Tsinovit.

Tradiční medicína proti známkám onemocnění

Pro rychlou eliminaci všech projevů seborey by měla být použitá terapie komplexní. Jinými slovy, léčba by měla být prováděna s použitím šamponů, speciálních mastek a antifungálních a regeneračních preparátů a metod alternativní medicíny a fyzioterapie.

Seznam použitých nástrojů určuje odborník na základě individuálních charakteristik těla pacienta, umístění léze a stupně jeho vývoje.

Seznam prostředků a opatření, které mohou být předepsány pro léčbu seboroické dermatitidy, zahrnují:

 1. Drogerie, které zahrnují:
  • Imunosupresiva (nehormonální) topické nebo steroidy.
  • Drogy, které regulují práci trávicího systému. Tento seznam zahrnuje probiotika, enzymové přípravky a enterosorbenty. Tyto léky musí být předepsány lékařem.
  • Liquid Castellani, který je určen pro zpracování záhybů pokožky.
  • Komplexy vitamínů, které obsahují vitamíny A, E a skupinu B.
  • Antibiotika ve formě perorálních léků a injekcí. Tyto léky jsou předepsány v případě bakteriálních komplikací.
  • Antihistaminika, která pomáhá v boji se závažným svěděním.
  • Anti-mykotické léky, které potlačují množení mikroorganismů.
 2. .Šampon, který obsahuje zinek, houby zabíjející chemické sloučeniny syntetického původu a deht. Kromě šamponu mohou být tyto sloučeniny součástí krémů, masti a spreje.
 3. Masti, krémy a pleťové vody. Jako takové činidla určená pro léčbu seboroické dermatitidy lze použít:
  • Glukokortikosteroidy, masti, krémy a krémy, které jsou vysoce účinné, však musí být velmi opatrně a až po konzultaci s dermatologem.
  • Vložte "Sulsen", stejně jako jiné masti obsahující sloučeniny selénu. Tento nástroj není hlavní léčbou a používá se jako prostředek k vysychání a eliminaci zánětlivých procesů lézí.
  • Masti a lotiony, které obsahují kyselinu salicylovou. Tyto topické přípravky změkčují nadměrné kožní váhy, což je nezbytné před použitím jiných lékařských přípravků. Se stejným účelem místo masti a lotion s kyselinou salicylovou lze použít lotiony s rostlinným olejem.
  • Speciální pleťová voda pro čistění pokožky od nečistot a nadbytečného mazu.
 4. Fyzikální terapie, která může být vystavena ultrafialovému záření, nachlazení a ozonu. Tyto postupy jsou nezbytné k ulehčení zánětlivého procesu.
 5. Lidové léky, které mohou pomoci při léčbě seborrhy, jsou:
  • Vývary a infuze bylin a rostlin, které mají antimikrobiální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti. Jedná se o neplodný, heřmánek, kandidán a kořen lopuchu.
  • Rostlinné oleje, které nejenom změkčují pokožku, ale také zabraňují růstu hub.

Všechny výše uvedené nástroje v různých kombinacích mohou být použity pro exacerbace seborrhy.

Stojí za zmínku, že nestačí léčit akutní formu. Někdy terapie musí trvat dlouho, v některých obtížných případech je to několik měsíců.

Léčba může být dokončena pouze tehdy, když zmizí všechny příznaky. Takové opatření je nezbytné k zabránění opakování.

Prevence dermatitidy

Je nutné sledovat stav pokožky hlavy v chladném a teplém období. Před použitím šampónů, balzámů a dalších produktů na vlasy byste se měli seznámit s jejich složením a zvolit kosmetiku s převahou přírodních složek.

V lékárnách si můžete zakoupit speciální sérii pro prevenci lupů a střídat je s obvyklým šamponem a nanášet je častěji než je uvedeno v pokynech.

Mnoho nemocí, včetně dermatitidy hlavy, se vyvíjí v důsledku nesprávné stravy a stresu, takže zdravé potraviny by měly převládat ve stravě a stresové situace by měly být vnímány bez negativních emocí.

Soulad se spánkovými vzory, osobní hygienou a aktivním životním stylem pomůže zabránit rozvoji patologických procesů v těle.

Je třeba si uvědomit, že výskyt lupů je dobrým důvodem pro konzultaci s lékařem pro testování a provedení všech nezbytných vyšetření. Na základě těchto údajů bude možné přesně určit příčinu a příčinnou činu nemoci, předepsat účinnou léčbu a následovat hojivý proces.

Po zmizení příčiny a příznaků onemocnění poskytne lékařský personál opatření k prevenci a reinfekci reinfekce.

Samoléčení může vést k rozvoji dermatitidy, vývoje ekzému a v průběhu času ke ztrátě vlasů.

Jak již bylo popsáno, je nutné pravidelně umýt vlasy hojivými složkami. Lékárny prodávají mnoho speciálních šamponů.

Měly by být aplikovány nejméně jednou týdně nebo častěji. Při výskytu dermatitidy na hlavě se nedoporučuje používat lakování, barvení a další kosmetické procedury na vlasy.

Aby se zabránilo dermatitidě, je třeba dodržet následující opatření:

Pokud je vaše tělo náchylné k rozvoji dermatitidy, určitě byste měli přijmout preventivní opatření. Měli byste své vlasy častěji omývat pomocí antifungálních šamponů (mohou být prodávány bez lékařského předpisu).

Je známo, že ultrafialové záření je škodlivé pro spory hub, takže je pravděpodobnější, že budete mít na slunci, ale to by mělo být provedeno po konzultaci s lékařem.

Exacerbace, a to iv případě úspěšné léčby.

Abyste se vyhnuli opakování, měli byste dodržovat několik poměrně jednoduchých pravidel pro provádění:

 • Používejte speciální šampon, dehtové mýdlo a další hygienické přípravky vybrané ve spolupráci s dermatologem;
 • Dodržujte zásady správné výživy;
 • Často změňte spodní prádlo a noste oblečení pouze z přírodních tkanin, které dovolují kůži volně dýchat;
 • Příjem vitaminových komplexů, mezi něž patří síra, selen a zinek;
 • Normalizace trávicího systému a prevence onemocnění souvisejících s seborrheou.

Při prvním znamení návratu onemocnění by měl okamžitě vyhledat pomoc odborníka. Nezapomínejte, že čím dřív začne léčba, tím jednodušší exacerba sama projde a tím méně času na všechny postupy.

Dieta pro seboroickou dermatitidu

Úspěšná léčba seboroické dermatitidy v jakékoli formě této choroby závisí do značné míry na tom, zda je pacient správný

. To se vysvětluje skutečností, že použití některých potravin přispívá k růstu houbové flóry a mění chemické složení potu a kožního mazu.

To je důvod, proč by některé potraviny a pokrmy měly být vyloučeny ze stravy:

Jeho dodržování je úplné vyloučení produktů, které mohou vyvolat alergické projevy u pacienta. Hlavní jsou:

 • Zlato
 • Ořechy
 • Houby
 • Kaviár
 • Mléko
 • Citrusové plody

Také při této nemoci by neměly často jíst potraviny bohaté na sacharidy. Těstoviny a pečení v denní stravě by měly být na minimum.

Z použití krupice by měla být zcela opuštěna. Pokrmy používající tvrdou pšenici by měly být výjimečným hostem na stole pacienta.

Během výživy s seboroickou dermatitidou je kontraindikace konzumace tučných potravin z tuků zvířat i rostlinných tuků. Takoví zákazové lékaři argumentují, že tato potravina má negativní dopad na pokožku pacienta a zabraňuje úplné léčbě onemocnění.

Pro Více Informací O Suché Vlasy