logo

Focální alopecie u dětí

Je stále neznámá, proč v dětském věku existuje ohnisková (epidera) alopecie. Nemoc je přičítána autoimunitnímu charakteru, při kterém imunitní buňky zpomalují nebo zcela zastavují práci vlasových folikulů, což přispívá k plešatosti. Pro ohniskovou alopecii je charakteristická ztráta vlasů v určitých oblastech zaobleného tvaru. Někdy jiná místa na těle jsou postižena plešatostí. Příčinou ohniskové alopecie mohou být v těle problémy. Mezi provokativními faktory lze vyčíst stav kůže a účinek na vlasové folikuly, poruchy nadledvin, štítné žlázy a dalších orgánů.

Ohnisková alopecia u dítěte: příčiny, příznaky, léčba

Dítě není tak často vystaveno ohniskové alopecii jako dospělý, ale patologie je stále relevantní. Často dítě trpí ohniskovou (gestační) alopecií s vysokou intenzitou, která je okamžitě opravena s včasnou a kompetentní léčbou. Pokud vypadnou vlasy u dítěte, s největší pravděpodobností stále existují ovlivňující faktory. Mezi nimi stojí za zmínku:

· Dědičná predispozice. Ohebná (alopecia) alopecie může být dědičným dítětem a projevována dříve (běžná příčina). Pokud rodiče trpí nebo trpí alopecie areata, je možné, že dítě dostane tento gen.

 • Nedostatek vitamínů a minerálů. Stopové prvky jsou důležité pro plné fungování těla a zdraví dospělých i dětí. Ohniskovou alopecii se může vyskytnout kvůli nedostatku mědi, selenu, kyseliny listové, zinku na pozadí chorob, které se vyskytly - dysbakterióza, chronická zácpa, infekce parazity, gastroduodenitida a další.
 • Příčiny jsou různé nemoci imunitního systému, infekce, endokrinní poruchy, snížené hladiny hemoglobinu, houbové infekce a psycho-emocionální problémy. Alopecie (plešatost) se vyskytuje i ve stresu.
 • Léčba, očkování, dlouhý průběh antibiotik. Přebytek vitaminu A také nepříznivě ovlivňuje stav těla a může způsobit plešatost.
 • Úspěch léčby ohniskové alopecie závisí hlavně na pozornosti rodičů a včasné návštěvě lékaře. Co je důležité udělat:
 • Pravidelně kontrolujte stav vlasů a pokožku hlavy. Za přítomnosti jakýchkoli změn by se malá plešatost měla poradit s lékařem a v žádném případě by se neměla diagnostikovat a sama o sobě nezažívá.
 • Všechna přenášená onemocnění a léky by měly být známy a zaznamenány v lékařském záznamu. Důvod může spočívat v nich a odborník potřebuje znát informace.
 • Poskytování vitaminů, aby dítě dostávalo živiny, protože jejich nedostatek často vyvolává plešatost.
 • Pokud je dítě stále vystaveno plešatosti a alopecii areata a lékařská léčba neprodukuje žádné výsledky, není to důvod k panice. Je důležité ukázat, že není nic hrozného a vše je řešitelné.

Ohnisková alopecia se projevuje ve formě zaoblených plešatých míst. Na postižených oblastech je kůže hladká, obvykle bez drsnosti a zánětu, bez svědění. Příležitostně, kromě vlasů na hlavě, obočí částečně nebo úplně spadnou, jsou nehty desky deformovány. Během vyšetření je možná další diagnostika - analýza krve a škrábaní pokožky.

Při léčbě dětské alopecie areata se používají následující metody:

 • Snižte nervovou zátěž. Poskytují nootropní a sedativní léky, které zabraňují výskytu stresu.
 • Posilujte imunitní systém. Imunomodulátory zde pomáhají.
 • Posilujte vlasové folikuly. Maskovací oleje.
 • Aplikujte injekce na závažné formy onemocnění. Léky ovlivňují mikrocirkulaci krve v pokožce hlavy, která podporuje růst vlasů.
 • Při spuštění přiřaďte kortikosteroidy.

Žádné postupy by neměly být prováděny samostatně. Nejprve musíte navštívit lékaře a poradit s ním.

Systém výměny vlasů: Moskva nabízí alternativní využití

Neúčinná a neúčinná terapie negativně ovlivňuje psychický stav dětí, zejména dospívajících dívek. Chcete-li opravit kosmetickou stránku, abyste obnovili sebevědomí, nabízíme v Moskvě neochirurgickou náhradu vlasů. Alopecie není věta. Moderní a inovativní metoda nepřináší žádné nepříjemnosti a systém je udržován bezpečně a pevně. Paruky a chirurgické transplantace nejsou pro ni žádnou shodou.

Výhody non-chirurgické náhrady:

 • na těle nejsou žádné vedlejší účinky, včetně dětí;
 • bez operace;
 • náhrada za vypadávání vlasů bez ohledu na velikost;
 • kompatibilita s vlastními vlasy;
 • spolehlivá a pevná fixace;
 • změna vlasu a stylu kdykoli;
 • používají se přírodní vlasy.

Můžete si hřebeny a umýt vlasy, udělat účesy, vést aktivní životní styl, jít plavat, chodit, běžet a dělat cokoli. Nikdo si toho nevšimne, protože tam nebude žádná viditelná podšívka a sponky, jak se děje s paruky.

Co způsobuje alopecii u dětí

Alopecie u dětí je hojná vypadávání vlasů jako reakce na nežádoucí účinky různých faktorů na tělo, od houbových onemocnění až po nervové šoky.

Na rozdíl od dospělých mají děti mnohem více příčin, které mohou vyvolat alopecii, a každý věk má své vlastní specifické příčiny.

Obecně platí, že mnoho rodičů nepovažuje rychlé ztenčení vlasů dítěte za významné. Až dosud se mnozí lidé domnívají, že děti musí snížit vlasy tak, aby jejich vlasy rostly silnější, dívky je třeba krátce zkrátit, aby nedošlo k poškození vlasů při česání atd.

A málo lidí ví, že hojná ztráta vlasů je stejný příznak jako horečka, kašel nebo rýma. Pouze důvody výskytu tohoto příznaku jsou mnohem větší a často doktor může najít příčinu a někdy může být potřeba společná práce lékařů několika specialit.

Neexistuje univerzální léčba alopecie u dětí. V každém případě je léčba předepsána až po vyšetření a stanovení hlavní diagnózy, jejíž příznakem je zvýšená ztráta vlasů u dětí.

Jaké jsou typy vypadávání vlasů u dětí:

 • difuzní alopecie;
 • ohniskovou plešatost.

Plešatost u dětí různého věku

U novorozenců a dětí v prvním roce života

Všechna malá děti jsou něco podobného: všichni aktivně prozkoumávají svět a jsou všichni náchylní k vývoji rakety, zvláště těm, kteří se narodili na podzim a v prvních měsících života nedostávali dostatek UV záření.

Proto dítě má dva hlavní důvody, proč se chloupky na zadní straně hlavy mohou výrazně ztenčovat:

 • neustálé tření od toho, že dítě otočí hlavu;
 • vypadávání vlasů jako jeden z projevů rachity.

Foto: Genetická alopécia u dětí

Existuje vrozená forma plešatosti, která je způsobena genetickými vadami. Obvykle vlasy vypadnou a přestanou růst na hlavě - je to celková alopecie. Na tváři a celé tělo - univerzální alopecie. Celková alopecie také vede ke ztrátě obočí a řas.

V dětském věku

Některé děti jsou ve věku 1-2 let, méně často do 3 let, mají zvyk neustále hladit hlavy nebo vytáhnout vlastní vlasy. Tento zvyk na počet takových charakteristických návyků pro dítě, jako je palce sání nebo bradavky, potřeba vytáhnout pokrývku. Obvykle může být takový zvyk ignorován.

Pokud však opakované pohyby vedou ke zvýšené ztrátě vlasů, pak mohou být vlasy zkráceny, takže jsou vystaveny méně mechanickému namáhání. Takové chování může trvat po 3-5 letech, ale je to důvod, proč kontaktovat dětského psychologa, aby zjistil příčinu a odstranil problémové chování.

U dětí ve věku od 3 let

V tomto věku začíná dítě aktivně komunikovat s dětmi v dětském týmu se zvířaty mimo město. Proto častější výskyt houbových onemocnění u dětí, který může vést k vzhledu zaoblených center plešatosti. Patří sem:

 • mikrosporie pokožky hlavy;
 • strih lichen.

Diagnóza onemocnění zjištěním myceliu houby v škrábání z povrchu kůže ohniska. Houbové nemoci jsou ošetřeny antifungálními šampony a mastmi, v těžkých případech užíváním antifungálních léků perorálně.

Ve stejném věku se začínají objevovat první případy trakční alopécie, protože se matky pokoušejí lépe vykroutit dítě v mateřské škole a často vlasy příliš zatěžují, shromažďují je na ocasy nebo splétají příliš těsné pigmenty.

Ohnisková alopécia u dětí (gestační) se také objevuje u dětí ve věku od 3 let.

Foto: focální alopecie chlapce

K dnešnímu dni není žádná studie, která by vysvětlila příčiny onemocnění.

Následující fakta hovoří pro tuto teorii:

 • centry ztráty vlasů s alopecie areata jsou tvořeny rychle, obvykle do 1 dne;
 • kůže v lézích se nezmění: žádný peeling, známky zánětu;
 • dobrý účinek dává použití glukokortikosteroidů, které mají imunosupresivní účinek (potlačují aktivitu imunitního systému).

V průběhu času se ohniska vypadávání vlasů může spojit a vést k celkové alopecii.

Léčba alopecie areata, může být předepsána a upravena podle viditelného účinku pouze lékařem. Výsledek léčby může být velmi odlišný: u některých lidí jsou vlasy zcela obnoveny, u jiných může postupovat postupně i přes terapii.

Broseova pseudopeláda je další formou ohniskové plešatosti, která se vyznačuje nejen ztrátou vlasů, ale také nezvratnou atrofií oblastí pokožky hlavy.

Foto: forma ohniskové plešatosti u dětí

Na rozdíl od povrchních mykóz nejsou žádné krusty, zlomené vlasy a známky zánětu na lézích. Na rozdíl od alopecie areata se kůže v ohniskách stane tenčí, hladká a lesklá.

Věk 6-7 let

Obvykle v tomto věku děti chodí do školy. Očekávání rodičů narůstá, resp. Zvyšuje psychologické zatížení dětí, což může mít vliv na jejich zdraví a pohodu. V tomto věku se vyskytují onemocnění, jako je trichotilomanie a telogenová alopecie.

Trichotillomania je porucha, při níž dítě potřebuje vytáhnout vlasy ven.

Nezávisle na tom dítě nemůže ovládat tento zvyk, proto je obvykle třeba pomoc psychiatra.

Nejčastěji se jedná o plešatost s trichotillománií. Vlasy se rozkládají v různých vzdálenostech od kůže. Zvlněná srst se postupně rozšiřuje.

Často tato obsesivně-kompulzivní porucha není omezena pouze na vytahování vlasů a je doprovázena zvykem jíst vaše vlasy. Proto tyto děti v žaludku mohou tvořit hrudky nerozděleného vlasu.

Porucha dobře reaguje na léčbu, pokud je zahájena včas. Vlasy v poškozených oblastech jsou obnoveny.

Telogen plešatina je reakce vlasových folikulů na všechny problémy v těle.

Jeho příčiny mohou být:

 • napadení škůdcem;
 • jakákoli nemoc, zejména pokud je doprovázena horečkou a těžkou intoxikací;
 • léky (u dětí jsou nejčastěji tyto antibiotika);
 • předávkování vitamínem A;
 • anémie s nedostatkem železa;
 • dlouhodobý stres (potřeba přizpůsobit se školám a nové požadavky pro dítě);
 • chudé, monotónní jídlo;
 • nemoci štítné žlázy.

Telogen plešatost sama o sobě nevyžaduje léčbu. Je třeba identifikovat a odstranit příčinu, která ji způsobila. Obvykle vlasy začínají vypadávat několik týdnů nebo měsíce po akutním působení na tělo.

Trvání může trvat až 6 měsíců. Poté vlasové folikuly trvá nějakou dobu, aby znovu získaly normální funkci. Asi rok po nástupu telogenové plešatosti se obnoví hustota vlasů.

Pokud dítě nemá vážná onemocnění a všechny závažné příčiny, které by mohly způsobit ztrátu vlasů, jsou odstraněny, pak si můžete vzít v úvahu naše jednoduché doporučení pro správnou péči a prevenci alopecie v budoucnu.

Věděli jste, že pokud vlasy dítěte nedosáhnou věku dvou let, může alopecie trvat celý život? Jaké jsou druhy plešatosti? Přečtěte si více o tomto v článku - alopecia areata u dětí.

Charakteristické příznaky alopecie u dětí jsou ztráta vlasů v čelních a okcipitálních oblastech. Zjistěte, jaké lidové prostředky jsou známy pro ztrátu vlasů u dětí na této adrese.

Co byste neměli dělat na léčbu alopecie u dětí?

Řekněte to dobře

Každé dítě postupně vytváří představu o sobě. a v tomto pohledu mají vlasy určitý význam. Vzhledem k tomu, že dokonce i krátký účes po dlouhém období nošení dlouhých vlasů u malého dítěte je nepříjemné.

Když je oholený plešatý, dítě zažívá dvojitý stres: jeho vzhled se mění a přestává být jako ostatní lidé z prostředí, kde všichni chodí s vlasy. Zvýšení hustoty této techniky nepomáhá, protože množství vlasů na pokožce hlavy, jejich tloušťka a průměrná životnost každého vlasu jsou určovány geneticky a mohou být jen mírně upraveny výživou a péčí.

Používejte esenciální oleje a rostlinné extrakty a dehet

Čisté éterické oleje mohou způsobit poleptání kůže. Převážná většina esenciálních olejů, i když je zředěna, je v dětství zakázána používat kvůli své schopnosti způsobit alergie.

Používejte olejové masky

U dětí je práce mazových žláz stále velmi nedokonalá, proto je použití masky z olejů nežádoucí. Olej lze smíchat s vodou a emulgátorem (lze je zakoupit v obchodě pro přípravu domácí kosmetiky).

Účinek takové masky na kůži a vlasy bude stejný jako účinek oleje, ale nedojde k zablokování a narušení mazových žláz.

Používejte kosmetické přípravky pro léčbu vypadávání vlasů určené pro dospělé

Příčiny ztráty vlasů u dětí a dospělých nejsou totožné, protože zdravotní a kosmetické výrobky by měly být vybrány s ohledem na věk a příčiny alopecie.

Video: Boj proti vypadávání vlasů a plešatost

Co lze udělat pro posílení vlasů dítěte

Správně si umyjte vlasy

Často moderní chlapci mají tendenci každým dnem koupat své dítě. To je dobré z hygienického hlediska a přispívá k rychlému spánku ve večerních hodinách. Obvykle po koupání se pro pokožku těla použije zvlhčovač. A pokožka hlavy zůstává bez ochranného mastného filmu. To může vést k výraznému vysušení pokožky hlavy a poškození vlasů.

Abyste zabránili vysychání pokožky chlupaté části, musíte si vyzdvihnout dětský šampon a sprej pro snadné česání vlasů a používat ji víc než jednou týdně, a v dalších dnech umyjte vlasy ozdobami bylin, jako je heřmánek, rozmarýn, břízy, kopřivka. Dětské vlasy nejsou slané tak rychle jako vlasy dospělých, protože umývání bylinami bude dost úplné pro úplné čištění.

Dodržujte dietu dítěte

Bude škodlivé jako nadměrné krmení a nedostatek stravy. Pro zdravé vlasy je důležité mít dostatečné množství bílkovin z potravin, vitamínů a stopových prvků.

Pomohou zde vyvážené vitamín-minerální komplexy, vybrané podle věku a dalšího příjmu rybího oleje.

Rybí tuk může být podáván v kapslích, protože jeho nepříjemná chuť nyní není překážkou pro děti. Rybí olej obsahuje omega-3 polynenasycené mastné kyseliny v optimálních koncentracích. Tyto kyseliny jsou dobré pro zdraví kardiovaskulárního systému, zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů.

Foto: Alopecie Alopecie u dítěte

Vytvořte lehké zvlhčující masky s výraznou suchou kůží a vlasy dítěte

Nejjednodušší, nejúčinnější a nejbezpečnější maska ​​pro děti je:

 • 1 čajová lžička černé ředkvičové šťávy;
 • 1 čajová lžička šťávy z aloe (může být čerstvě vymačkaná, může být připravena ke koupi, ale bez alkoholu);
 • 1 lžička avokádového oleje.

Všechny součásti jsou smíchány a aplikovány na pokožku hlavy již v koupelně při koupání. Maska by měla být rozložena na pokožku hlavy jemnými masážními pohyby a ponechána po dobu 5 minut. Pak se vlasy opláchnou běžným dětským šamponem.

Video: Trichologie - tajemství problémových vlasů

Další možností masky je:

 • 1 čajová lžička mleté ​​piniové ořechy rozdrcené;
 • 1 lžička mandlového oleje (lze nahradit nerafinovanou olivou);
 • 1 čajová lžička mléka.
 1. Mush by měl být smíchán s mlékem.
 2. V případě potřeby můžete přidat trochu více mléka.
 3. Směs trvá 2 hodiny.
 4. Přidejte máslo a promíchejte.

Je ideální přidat do tohoto receptu kvasnice na špičku nože, ale vůně kvasnic je pro děti příliš nepříjemná a mohou vůbec odmítnout použít masku. Maska se aplikuje na vlasy stejným způsobem ve vaně a ponechá se 20 minut, pak se vypláchne mírným šamponem.

Není nutné používat hořčice ani červené papriky v maskách ani pro chov.

Tyto komponenty jsou oblíbené s příznivci lidových způsobů péče o pokožku hlavy a vlasů. Ale takovéto výrobky u dětí mohou způsobit nesnesitelné svědění a podráždění na pokožce místo příjemného tepla, které jsou známé dospělým.

Ztráta vlasů po porodu je proces, který lze snadno vysvětlit z hlediska změn, ke kterým došlo v ženském těle. Naučte se vše o vypadávání vlasů po porodu.

Dnes jsou velmi oblíbené masky pro zpevnění vlasů se ztrátou vlasů. Jak si vyrobit domácí masky, přečtěte si zde.

Jaké jsou způsoby a prostředky plešatosti pro muže? Více o tomto v tomto článku.

Chraňte vlasy správně

Broušení vlasů od špiček ke kořenům je považováno za správné, zvláště pokud jsou vlasy dlouhé. Vlasy, náchylné k zamotání, je lepší nesnášet, zejména na ulici.

Vyberte volné účes

Je lepší upřednostňovat takové účesy, které nestačí na vlasy a nepoškozují pokožku. Může to být ocas, pigtail a hromada. Nejdůležitější je vytvořit střihy pomocí měkkých elastických pásů a vláken, které nedrhají kůži.

Alopecie nebo alopécia u dětí

Plešaté skvrny na hlavě a plešatost jsou charakteristické pro lidi věku a vůbec nejsou spojené s dětstvím. Nicméně děti, i když méně často, ale trpí touto nemocí. Zvažte typy, příčiny, diagnózu a léčbu alopecie u dětí.

1 Druhy alopecie u dětí

Patologická ztráta vlasů se nazývá alopecie nebo alopecie. V dětství tento fenomén není tak často, ale vždy vyžaduje pečlivou pozornost lékařů a rodičů, protože indikuje poruchy v těle dítěte.

Existují následující typy alopecie u dětí:

 • Ohnisková alopecia je patologický stav, při kterém jsou na hlavě hlavy dítěte pozorovány vlasy bez vlasu. Tento typ alopecie má jiný název - alopecie areata.
 • telogenní alopecie - ztráta vlasů v klidové fázi vlasových folikulů - telogen
 • seboroická alopecie - vypadávání vlasů na pozadí stávající kožní nemoci pokožky hlavy - seborrhea
 • atrofie alopecie - plešatost, začínající převážně ve formě ztráty vlasů v koruně. Patologické ohniská mají podlouhlý tvar a v lékařské literatuře mají výmluvné jméno - "plameny jazyků"
 • trakční alopécia je druh plešatosti způsobené mechanickým poškozením vlasových folikulů.
 • difúzní nebo celková alopecie - ztráta vlasů po celé hlavě rovnoměrně, doprovázená ztrátou řas, obočí

2 Ohnisková alopécia u dětí

3 Příznaky

Vzhled zaoblených bezsrstých ohnisek, plešovité skvrny připomínající hnízda, na pozadí skalpu dítěte naznačuje, že má tento typ plešatosti. Tyto ohniska nezpůsobují dítěti žádné fyzické nepohodlí, nemají svědění a loupání, kůže nad nimi není zapálená.

4 Důvody

Důvody pro vývoj této formy plešatosti mohou být autoimunitní poruchy v těle dítěte, patologie nervového systému, stejně jako onemocnění gastrointestinálního traktu. Anemie nedostatku železa, rachita, diabetes mellitus a patologická onemocnění štítné žlázy mohou být provokujícími faktory.

5 Trakční alopecie v dětství

6 Příčiny a příznaky

Slabost vlasových folikulů a v důsledku toho vypadávání vlasů může být pozorováno při nadměrném mechanickém poškození a trauma vlasových folikulů. Nejčastěji se vyskytuje u kojenců, s třením zadní části hlavy na posteli, dlouhým pobytem v pozici na zádech.

U starších dětí může dojít k traumatickým účinkům vlasových folikulů, pokud máte příliš chuť na curling vlasů s horkými kudrlinami, žehličkami, účesy, které způsobují nadměrné stlačení vlasů u kořenů. Někdy děti trpí neurózou, stále trhají vlasy na hlavách a navíjejí je kolem prstů. Ztráta vlasů je pozorována v traumatické zóně. Častěji se jedná o okcipitální oblast.

7 Telogenní alopécia u dětí

8 Příčiny a příznaky

Vlasy mají určité fáze svého vývoje:

 • Anagenová fáze - období růstu, nejdelší, dosahuje 7 let;
 • catagen - přechodné období trvající až 30 dní;
 • telogenní fáze - období odumření nebo odpočinku. Telogen trvá asi šest měsíců, během této doby se síla zastaví u kořene vlasů, přesune se na povrch pokožky hlavy a vypadne.
Pod vlivem nepříznivých faktorů, stresových situací, psychoemotionálního stresu, nezralosti centier nervového systému u dětí je fáze růstu rychlejší než by měla následovat fáze odpočinku. Období přichází, když v jednom období spadnou mnohé vlasy, které "vynechaly" anagen: výrazné snížení vlasů na hlavě se projevuje, jejich hmotnostní ztráta. Stres a psychoemotická labilita - nejdůležitější důvod pro vývoj tohoto druhu plešatosti u dětí.

9 Příčiny a příznaky seboroické alopecie v dětství

Tento druh patologie se vyskytuje převážně během puberty na pozadí stávajícího problému - seborrhea. S touto chorobou se vlasy stávají nadměrně mastnými, pokožka hlavy se tvoří, kosti se tvoří v zóně růstu kořenů. Zkorodované vlasy se snadno odtrhnou, vypadnou hlavně na koruně. Charakteristickým rysem této formy alopecie jsou doprovodné projevy seborrhy: kůry na hlavě, svědění kůže, zarudnutí a poškrábání.

10 Příčiny a příznaky celkové alopecie

Celková ztráta vlasů na hlavě, nedostatek růstu obočí, řasy mohou být dědičným genetickým přírodou. Často se kombinuje s dalšími vrozenými abnormalitami a může být výsledkem těžké patologie - rakoviny. S leukemií, onkofatologií vnitřních orgánů, kožními přísadami, předepsanou masivní chemoterapií, se plešatost stává vedlejším účinkem.

11 Jaký druh lékaře se může spojit s dětskou ztrátou vlasů

Pokud zaznamenáte nadměrnou ztrátu vlasů u dítěte, jejich objem se vizuálně stal mnohem menší, nebo se objevily oblasti bez vlasů nebo oblasti, neměli byste mrhat čas márně - měli byste se obrátit na odborníka.

Lékař tricholožka se zabývá léčbou alopecie u dětí. Ne každý zdravotnický ústav má takového odborníka ve svých zaměstnancích. Proto v jeho nepřítomnosti by měli rodiče s dítětem kontaktovat pediatra, dermatologa. S důkladným průzkumem, který předá minimální vyšetření, může dítě potřebovat konzultovat endokrinologa, gynekologa, neurologa, gastroenterologa, psychoterapeuta.

12 Diagnóza alopecie v dětství

Minimální seznam vyšetření, které by dítě mělo projít, pokud projeví známky plešatosti:

 • klinické krevní testy, moč, glukóza;
 • studium biochemických markerů ledvin, jater;
 • imunogram;
 • krevní test hormonů štítné žlázy;
 • analýza výkalů na vejcích červu;
 • kořenová mikroskopie (trichogram);
 • biopsie pokožky hlavy - může být provedena podle indikace, po níž následuje mikroskopické vyšetření bodce;
 • fototrichogram - moderní metoda vyšetření dermis, následovaná počítačovou diagnostikou pomocí speciálních programů.

13 Léky v léčbě alopecie u dětí

Před zahájením léčby plešatosti u dětí je třeba co nejpřesněji určit příčinu vypadávání vlasů. Bez znalosti etiologie onemocnění může být podávání léků nejen neúčinné, ale také vyvolává zhoršení plešatosti.

S nedostatkem hormonů štítné žlázy endokrinolog opravuje jejich úroveň jmenováním syntetických analogů - tyroxinu, trijodthyroninu.

Když rachitida by měla dítě určit správnou dávku vitaminu D, více na slunci, vzít vzduchové koupele.

Sedativa, anxiolytika se doporučují dětem, které ztrácejí vlasy na pozadí zkušeného stresu nebo mají určité projevy neurózy. Konzultace s psychoterapeutky, individuální lekce, školení o autogenním tréninku jsou ukázány dětem starších věkových skupin s psychogenními problémy.

Korekce hemoglobinu v krvi, léčba gastritidy a dalších gastrointestinálních patologií přispívají k obnovení růstu vlasů u dětí. Tělo dítěte je lépe obnoveno, lépe náchylné k léčbě a lékaři často dosahují pozitivních výsledků při léčbě alopecie u dětí.

Symptomatická léčebná léčba při léčbě alopecie v dětství zahrnuje:

 • vitaminy skupiny B (B6, B12, B1), A, E, D multivitaminy s vysokým obsahem selenu, hořčíku a zinku;
 • imunomodulátory: anaferon, interferon, imunní, ehingin, trimunal.

14 procedur pro plešatost u dětí

Fyzioterapeutické postupy mají dobrý terapeutický účinek:

 • darsonvalizace pokožky hlavy;
 • UHF na ploše ztracených vlasů nebo ložisek alopecie;
 • laserová terapie;
 • elektroforéza.

Tyto metody přispívají k aktivaci krevního oběhu v oblasti vlasových folikulů, zlepšují inervaci, metabolismus, odtok toxických produktů rozkladu. Kořeny vlasů jsou silnější, růst je aktivován.

Přístup k jmenování fyzioterapie by měl být komplexní, zdravotní stav dítěte by měl být hodnocen komplexně, protože metody mají své vlastní kontraindikace. Děti s onkopatologií, exacerbace autoimunitních poruch nemají k fyzioterapii možnost.

15 Léčba alopecie v dětských lidových lécích

Recepty "od lidí" neztrácejí význam ve století XXI mezi mnoha rodiči, kteří chtějí pomoci svým dětem získat své zdraví a nádherné vlasy. Lékařům není zakázáno zkoušet tradiční metody terapie, ale pouze při povinném individuálním zvážení kontraindikací. Vědomí rodiče by si měli pamatovat: Předtím, než začnete s léčbou alopecie u dětí nekonvenčním způsobem, měli byste se poradit s pediatrem.

Následující recepty se používají k boji proti alopecii:

 1. 150-200 gramů čerstvých listů kopřivy (na podzim, zimní období - sušené listy), pálených s 2 litry vroucí vody. Trvejte na tom. Přetřete sítem. Nakrájejte listy z vývaru, vložte je do maskovací hlavy na nečistých částech hlavy dítěte, zabalte do celofánu, podržte po dobu 10-20 minut a poté opláchněte horkou vývar z listů kopřivy. Postup se opakuje 2-3x týdně.
 2. Čerstvě vymačkaná šťáva z kořene lopuchu se denně rozetří do vlasových kořenů. Léčba trvá alespoň měsíc.
 3. Naneste suchou hořčicovou kaši zředěnou vodou na kořeny vlasů. Hořčice má stimulující, dráždivý účinek, aktivuje zóny růstu. Je třeba dbát na to, že jsou možné alergické reakce na tuto směs. Tento recept se nedoporučuje používat u dětí mladších 12 let.
 4. Před mytí vlasů naneste následující masku na vlasy po dobu 20-30 minut: 1 žloutku, 1 lžíci medu, 1 čajovou lžičku rostlinného oleje. Položte plastovou čepičku na hlavu a zabalte ručníkem. Teplo přispívá k expanzi hypodermálních cév a lepšímu pronikání živin skrze kůži do vlasových folikulů.
 5. Šťávy tříletých čerstvých výhonků aloe se doporučují každodenně po dobu 1-2 měsíců do třecích zón alopécie.

16 Co by se nemělo dělat s alopécií u dětí

17 Nechť nemoc jde sám

Rodiče by měli vědět, že byste neměli podceňovat důležitost problému vypadávání vlasů u dítěte. Stav vlasů vždy odráží práci vnitřních orgánů, především gastrointestinálního traktu, endokrinních žláz a nervového systému. Čím dřív rodiče zaznamenají poplach, tím dříve, jakmile je zjištěna příčina plešatosti, tím větší je pravděpodobnost obnovení růstu vlasů a dítěte, stejně jako jejich zdraví, fyzické i psycho-emocionální.

18 samo léčbu

Nespoléhejte se pouze na internet nebo na rady přítelkyně nebo příbuzných, když řešíte takový úkol jako ztráta vlasů u dítěte. To, co vyhovuje jedné osobě, nemusí být vůbec přijatelné. Měla by se zvážit etiologie problému, jednotlivé charakteristiky těla dítěte, přítomnost souvisejících nemocí.

Alopecie u dětí: proč vypadají vlasy?

Termín "alopecie" označuje výrazné snížení objemu vlasů v oblasti hlavy dospělého nebo dítěte nebo téměř úplnou nepřítomnost vlasů s plešatými (to se nazývá hnízdní alopecie). Dále může trpět proces obnovy vlasů s nebo bez poškození kůže. V oblasti růstu vlasů na hlavě jsou vytvářeny oblasti plešatosti, které mají velikost až několika centimetrů. Po okrajích postižené oblasti jsou chloupky křehké a tenké. Podobný proces u dětí je označován jako chronická dermatóza, může také ovlivnit kůži na těle, řasách nebo obočí. Důvody tohoto jevu lze považovat za více než dvacet, což vyžaduje úplné vyšetření a následnou léčbu. Často se objevují ohniska štítné žlázy, vývoj vitiligu nebo přítomnost atopické dermatitidy.

Jaké nemoci a vnější faktory vedou k alopecii?

Vývoj alopecie v dětství může být vyvolán jak negativním vlivem vnějších faktorů, tak různými onemocněními vnitřních orgánů nebo kůže. Nejdříve si všimněte dědičnosti patologie, přenášené z rodičů na děti, existují také rodinné formy plešatosti. Poruchy v metabolismu mikroelementů mají určitý účinek (to jsou chróm, selén a zejména měď se zinkem), existující patologické stavy trávicího traktu ve formě gastritidy a duodenitidy, gastroezofageální refluxní choroby, prodloužená zácpa, poruchy střevní mikrobiální flóry a helminthiasis.

Mohou vést k alopecii, narušení absorpce živin ve střevě nebo syndromu malabsorpce, stejně jako nedostatek kyseliny listové, nedostatek kyanokobalaminu, imunologické poruchy, alergické nemoci. Onemocnění štítné žlázy a závažné neurologické patologie, dříve přenášené závažné infekce (neštovice s komplikacemi, chřipka nebo pneumonie) mají významný vliv na růstový proces vlasů a pokožku hlavy. Alopecie může být výsledkem zranění nebo popálení kůže, pyodermie nebo jiných onemocnění, nadměrně těsných účesů.

Formy patologie, znaky vlasů u dětí

U dětí může být zaznamenána jak vrozená, tak získaná alopecie. Vrozené formy jsou kombinovány s abnormalitami ve vývoji kostí lebky, kůže nebo endokrinních poruch. Hlavním důvodem je dysplazie pokožky. Získané varianty jsou nejčastěji alopecie areata nebo její atrofie.

Ale děti mohou ztratit vlasy a z fyziologických důvodů, pokud je to první rok života, o čem rodiče potřebují vědět. Takže děti se narodily s různým množstvím vlasů, od sotva znatelných děla až po dlouhé tenké prameny jakéhokoli stínu. V prvním roce děti trpí fyziologickou alopecií - změnou od prvního a prvního dítěte do dospělých. Vlasy mohou spadnout ve svazcích, což je zvláště patrné na zadní straně hlavy nebo koruny, chrámy.

Ztráta vlasů, hlavní projevy

Symptomy se obvykle vyskytují během předškolního věku, když studují ve škole a dosáhnou svého vrcholu během dospívání. V typických případech se jedná o jedno i několik zaoblených lézí s jasnými hranicemi, kde se vlasy nerozrůstá téměř úplně nebo částečně. Tyto oblasti jsou jasně pokryté holými místy na hlavě dítěte. Jak probíhá onemocnění, postižené oblasti se zvětšují o velikosti 1-2 cm na velké plochy, které se vzájemně slučují.

Často plešatost postihuje oblast koruny a occiputu, na obočí se objevují oblasti ztráty vlasů. Barva pleti postižených oblastí se nemění, není tam žádná atrofie a desquamation. Otevření vlasového folikulu je rozšířeno nebo deformováno. Okolo oblasti plešatosti se vlasy rozpadají, zahušťují se v kořenové zóně a stávají se tenčími ke stonce a snadno vypadají. Často se vyskytuje vitiligo, atopická dermatitida, zatímco existují patologie nehtů. Jak se stav normalizuje, nejdřív chmýří a bezbarvý růst a pak pigmentované vlasy.

Možnosti patologie, postižení kůže

Atrofie alopecie u dětí je také možná, kdy ohniska vypadají jako plameny. Proti tomu je pokožka atrofována, lesklá a hladká, bez vlasových folikulů a zánětu, ústa vlasů nejsou vidět. V oblastech plešatosti mohou být oddělené svazky vlasů na hladké lesklé kůži. Je typické, že se vlasy dále nezvětšují, kůže postupně atrofuje a stane se tenčí.

Seboroická alopecie může vést k částečné nebo úplné ztrátě vlasů. Pro své typické mastné vlasy s krusty a mastnou váhu. Existuje silné svědění a zarudnutí kůže, zóny poškrábání a namočení, vypadávání vlasů spolu s krusty. Formace plešatých plevelů od čela po zadní část hlavy je také charakteristická, podél okrajů vlasů normálně roste.

Pro všechny varianty alopecie je typický závažný psychologický stav. Dítě je emočně depresivní, typická plachost, blízkost, těžké zkušenosti s jeho vadou, zvláště pokud je to dívka.

Diagnóza alopecie u dítěte

Diagnóza je tvořena stížnostmi a anamnézou onemocnění: pokud dojde k vypadnutí vlasů u dítěte po infekci, onemocnění, existují náznaky problémů s příbuznými. Lékař vidí typické oblasti vypadávání vlasů na hlavě nebo na chlupaté části obličeje a těla. Zobrazeno:

 • trichogram, kožní biopsie a histologická analýza;
 • laboratorní vyšetření (kompletní krevní obraz, koagulogram, biochemická analýza);
 • imunogram, enzýmová imunoanalýza pro houby, streptokok, herpes, Giardia, helminths;
 • analýza stolice (coprogram a bakposev);
 • krevní testy na hladinu vápníku a hořčíku, kortizol a TSH (hormon stimulující štítnou žlázu) pro hladiny interferonu.

Jak zacházet?

Metody léčby lze rozdělit na konzervativní, očekávané a lékařské, aktivní. Konzervativní terapie zahrnuje pozorování a čekání na rok se souhlasem rodičů a dítěte. Zobrazuje se převlek z holohlavých ložisek s účesy, čepice, čelenky, na sobě paruka vysoce kvalitních přírodních vlasů, psychologická podpora, poradenství a psychoterapie. Současně je posilující léčba předepisována vitamíny a minerálními doplňky, imunomodulátory, kyselina pantothenová a kyselina listová, methionin. Existují důkazy o výhodách použití ultrafialového záření za použití fotosenzitizátorů, darsonvalových proudů pro pokožku hlavy.

Aktivní metody léčby zahrnují denní chlazení pokožky, emulze na třepení nebo tinktury, krémy nebo hormonální roztoky. Drogy se aplikují jednou, ve večerních hodinách se zachycením asi 1 cm zdravých oblastí pokožky. Doporučené kurzy na tři týdny s týdenní přestávkou, minimálně tři nebo čtyři kurzy. U dospívajících se provádí injekce kortikosteroidů s předem aplikovaným krémem s lokálními anestetiky, použitím anthralinu se společnou povahou onemocnění. Vyžaduje přísné dodržování pokynů a pečlivé používání. Místní imunoterapie je u dětí starších 12 let indikována difenylcyklopropenonem nebo jinými léky. Provádí se pouze v kanceláři lékaře a pod přísnou kontrolou.

Jak se vypořádat s alopécií u dětí. Druhy léčby. Tipy od rodičů

Co je alopecie? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá - je to plešatost, ale u průměrného člověka je plešatost spojena se staršími nebo ne příliš "staršími" muži, ale to je daleko od případu, protože obě ženy a děti trpí touto chorobou. O tom, proč může způsobit alopecii u dětí a jak s nimi zacházet, budeme diskutovat v tomto článku.

Druhy dětské alopecie a její příčiny

Jednou z častých požadavků ve vyhledávačích je dotaz: alopécia u dětí je příčinou, ale faktem je, že onemocnění je různých typů:

Alopecia areata u dětí

Jedná se o formu onemocnění, při které začíná vypadávání vlasů ve formě kruhů nebo oválu.

Vyvíjí se různými způsoby: může vzniknout jedna nebo více ohnisek, první ohniska mohou převýšit, pak se mohou objevit nové, může se spontánně vyléčit.

Ohnisková alopécia u dětí může postupovat a přijímat ve větším měřítku, existují tyto formy:

 • Dílčí hloubka alopecie u dětí se projevuje ve skutečnosti, že postižené oblasti zaujímají rostoucí plochu, všechny dlouhé vlasy vypadnou. Tenké, krátké, bělené vlasy zůstávají v oblasti occiputu a chrámů av některých oblastech.

Řasy a obočí mohou být ředěny. Při česání můžete zbývající vlasy snadno vyndat.

 • Celková alopecie u dětí se projevuje tím, že na hlavě nejsou žádné jednotlivé vlasy, včetně obočí a řas. Ztráta vlasů nastává v krátkém čase přibližně dvou až tří měsíců. Po dlouhém čase mohou růst řasy a obočí, ale ztratí původní barvu a délku - budou bezbarvé a tenké, vlasy na hlavě mohou být obnoveny po celá léta, ale nikdo nemůže zaručit to. Dítě s touto formou může mít bolesti hlavy, slabost.

Celková alopecie u dětí je častější než u dospělých mužů a žen.

 1. Univerzální forma je vzácná, její vzhled znamená, že dítě nebude mít na celém těle žádné vlasy.
 2. Regionální hnízdní alopecie u dětí se liší v tom, že první ohniska se nacházejí v regionální zóně vlasů: za uchem, v chrámech, na zadní straně hlavy blíž k krku. Zpočátku vypadnou dlouhé vlasy a zbraň. Tato forma je typická pouze pro děti a ženy, je velmi obtížné léčit.

Alopecia areata u dětí je nejčastější, příčiny jejího výskytu jsou stále předmětem diskuse.

Nedávno se zvýšil počet dětí s diagnózou dětské alopécie, což vedlo k tomu, že odborníci v oboru trichologie se potýkají s tímto problémem a hledají nejrůznější příčiny a léčbu.

Existují následující důvody:

 • Viry a bakterie v minulosti vědci přidali více parazitů a věřili, že je potřeba ošetřit antibiotiky. Asociace infekcí s tímto onemocněním potvrzuje skutečnost, že v období nachlazení, ARVI, spalniček a chřipce se zvyšuje plešatost. Chronická bronchitida, tonzilitida a další chronické infekce mohou také způsobit oční ztrátu vlasů. Jak bakterie ovlivňují vlasy, není zcela jasné, ale je patrné, že streptokoky a stafylokoky "dráždí" mastný vlasový aparát.
 • Duševní a nervové napětí - silný stres, deprese.
 • Nevyvážená výživa, nadbytek vitamínu A
 • Endokrinní poruchy
 • Genetika
 • V současné době vědci prodávají značný význam environmentálnímu faktoru. Škodlivé toxické látky (olovo, rtuť, platina) ovlivňují tvorbu autoimunitních procesů, blokují působení enzymů, narušují buněčné mechanismy, brání buněčnému mikrocirkulaci - to všechno může imunita dítěte vydržet, protože dítě roste, imunita je neustále přeskupována.

Testy krve a moči u dětí s plešatostí žijící ve znečištěných oblastech ukazují zvýšení olova, mědi, vylučování zinku v moči.

Některé zdroje uvádějí studie, které ukazují, že vysoký obsah olova v těle vede k nezvratným změnám struktury cév a vzniku celkové plešatosti. Pokud je zinek vylučován močí, obočí, řasy atd. Vypadnou.

 • V těle dítěte je nedostatek některých stopových prvků - selén, měď, zinek.
 • Mnozí mají tendenci věřit, že plešatost u dítěte je autoimunitní onemocnění, ve kterém buňky imunitního systému vnímají vlasové folikuly jako cizí prvky, ale některé studie tuto teorii odporují.
 • Některé stránky zanechaly recenze od rodičů, že očkování proti rubeole a DTP způsobuje plešatost u dětí na hlavě, protože vakcinace je zavedení oslabeného patogenu (viru) do těla a virus spalniček a rubeoly, stejně jako ostatní viry, bakterie způsobují ohniskovou plešatost.
 • Problémy v gastrointestinálním traktu - zácpa, dysbakterióza;

Atrofický pohled

Atrofická alopecie, toto jméno také naznačuje Brocovu pseudopeládu. Brocova pseudopeláda je vzácné onemocnění pokožky hlavy, ale ne všichni výzkumníci ji považují za nezávislou chorobu, někteří ji připisují některému z příznaků lupus erythematodes, omezené sklerodermii, zbavují se některých typů.

Známky vývoje atrofie alopécie u dítěte

 • První středy plešatosti jsou tvořeny v parietální nebo čelní části
 • Zčervenání kůže kolem vlasových folikulů
 • Foci připomínají plameny
 • Atrofie kůže v místech vypadávání vlasů
 • Malé oblasti se postupně zvětšují a vzájemně se spojí a vytvářejí velké ohniská
 • Dlouhé vlasy mohou zůstat ve středu pozemků po dlouhou dobu.
 • Vlasy, které rozdělují lézi, jsou během česání snadno vytaženy.
 • Onemocnění postupuje několik let, pak se spadá, ale jsou popsány případy, kdy proces trval přibližně 3-5 měsíců.

Při hlubším vyšetření pacienta se zjistí atrofie a fibróza (hluboké jizvení) kůže a vlasových folikulů.

Příčiny nemoci nejsou známy.

V dermatologických učebnicích, Brocaova pseudopláda odkazuje na sekci alopecie z jizvy.

Při podávání vakuové extrakce se může u dětí vyskytnout alopecie v kůži. Vakuová extrakce je porodnická procedura s použitím odsávacího zařízení. Při aplikaci tohoto přístroje po uplynutí jednoho nebo dvou let se může vyvinout cévní alopecie.

Vrozená forma

Jedná se o kompletní (atrichózu) nebo částečnou (hypotrichózu) nedostatek vlasů na těle dítěte.

Pokud má novorozence zcela vlasy, je tento jev označován jako vrozené anomálie a často je doprovázen vrozenými poruchami zubů, nehtů, vzácnými syndromy, endokrinními a duševními poruchami. V některých případech existuje rodinná povaha onemocnění.

Vrozená plešatost může být zaměřena na určitou část těla hlavy, pubis, v podpaží.

Částečná vrozená může být vyjádřena snížením počtu a pomalým růstem vlasů v celém těle. Stávají se tenké, křehké, krátké a často bílé po celém těle nebo jen na hlavě.

Existuje vrozená trojúhelníková fronto-parietální alopecie, v níž je v pleti přední části trupu plešatý prostor trojúhelníkového tvaru, její plocha je asi 5 cm. Kůže na nidu je hladká.

Při vyšetření novorozence je zřejmé, že folikuly chybějí nebo nejsou vyvinuty v nezbytném rozsahu.

Difúzní alopecie u dětí

To je také nazýváno telogen ztráta vlasů má nejlepší prognózu pro úplné vyléčení. Příčiny rozptýlené alopecie u dětí jsou: vysoká horečka, léky, chirurgie, infekční onemocnění ucha a horních cest dýchacích.

Všechny tyto faktory přispívají k tomu, že podíl chloupků v telogenové fázi se mnohonásobně zvětšuje (fáze udušení), množství anagenních chloupků se podle toho snižuje a po zhruba 3 měsících vypadají telogenové vlasy, vlasy se znatelně ztenčují, 50% vlasů může vypadnout, ale proces končí. Další normální růst vlasů začíná. V případě návratu infekce jsou relapsy možné, ale v tomto případě vše končí dobře.

Není třeba používat žádnou specializovanou léčbu. Diagnostiku lze snadno potvrdit vyšetřením chloupků, které lze určit, že jsou všechny v telogenové fázi.

Diagnóza dětské alopecie

Dítě musí absolvovat následující vyšetření, aby objasnilo diagnózu:

 1. Požádejte dermatologa, aby vyloučil kožní onemocnění, mykózy a další dermatózy, které mohou mít vliv na vypadávání vlasů
 2. U endokrinologa prozkoumat hladinu hormonů a prozkoumat práci štítné žlázy
 3. Gastroenterologista vyloučí gastrointestinální onemocnění
 4. Konečnou diagnózu provádí tricholožka na základě trichogramu.

Léčba alopecie u dětí

Doposud léčba alopecie u dětí a dospělých způsobuje velké obtíže. O tom, zda je příčina onemocnění stanovena či nikoliv, zda bude léčba účinná u dětí.

Příčiny ohniskové alopécie mohou být velmi odlišné a nesouvisející, takže je nutné před zahájením léčby ohniskové alopécie u dětí absolvovat úplné vyšetření.

Co vám může pomoci?

 1. Pokud se zjistí nedostatek zinku, použijte přípravky zinku (síran zinečnatý). Pro lepší absorpci je nutné je vypít mlékem.
 2. Dieta zahrnuje omezení sladkostí, nápojů se sycením a současně zahrnutí pokrmů obsahujících želatinu - aspiku, syrové vejce a potraviny bohaté na zinek a měď
 3. Někteří odborníci doporučují použití doplňků z řas pro odstranění olověných toxinů z organismů a obnovení rovnováhy stopových prvků.
 4. Podle mnoha lékařů vyžaduje léčba celkové alopecie u dětí hormonální terapii, ale má mnoho vedlejších účinků.
 5. Je třeba masírovat hlavu dítěte, aby se zlepšil krevní oběh v blízkosti vlasových folikulů. K tomuto účelu se do hlavy dítěte vkládá krém s pepřovým pepřem, terpentýn, balzám Kapilar
 6. Aplikujte ultrafialové záření, terapii darsonval, kryoterapii nebo léčbu kapalným dusíkem, ultrazvuk.
 7. Léčba lidovými metodami: opláchněte vlasy rostlinnými tinktury (lopuch, kopřivka, bříza), cibulovou šťávou, lopuch a ricinový olej.
 8. Použití pediatrických sedativ.
 9. Pravidelně odpočívejte na moři, klimatické změny a situace mohou dobře ovlivnit vaše dítě.

Léčba celkové alopecie u dětí má nejtěžší a nepředvídatelnou prognózu, nikdo vám nemůže zaručit úplnou léčbu, proto byste neměli jen myslet na to, jak zacházet se svým dítětem, ale také, jak mu pomůže přijmout jeho pozici.

Nejen psychoterapeut vám s tím může pomoci, ale i rodiče těch dětí, které prošly nebo projížděly.

Hlavní příčiny ohniskové alopecie u dětí: léčba různými metodami

Hnízdní nebo ohnisková alopecie u dětí: léčba a prevence. Alopecia areata je onemocnění, které postihuje vlasové folikuly a ve vyspělé formě může jít na nehty. Problém není běžný, přidělí se 2-3% z celkového počtu nemocných dětí. Až tři roky se děti velmi zřídka zhorší, po třech letech se plešatost stává mnohem častějším.

Jak se projevuje onemocnění?

Ohnisková ztráta vlasů se může projevit od tří let bez omezení pohlaví. Nemoc se může vyvíjet jak u chlapců, tak u dívek a projevuje se v těchto formách:

 • lokální - plešatost na hlavě je tvořena formou jednotlivých lézí, většinou kulatých;
 • serpentine - plešatiny se začínají objevovat v krku ve formě pásky a postupně se přemisťují do časové oblasti;
 • Mezisoučet - centra plešatosti jsou propojena;
 • celkem - úplná absence vlasů.

U dětí, stejně jako u dospělých, v pokročilém stádiu dochází k deformaci a vyblednutí destiček na nehty. S tímto příznakem se prognóza zotavení zhoršuje.

Vypadávání vlasů může projít třemi fázemi:

 • progresivní, když se celá zóna vlasů vytvoří u dětí s malým úsilím připraveným k vypadnutí;
 • stacionární, na kterých nejsou detekovány takové zóny;
 • fáze regrese, kdy na místě začínají pronikat plešaté vlasy, které postupně zahušťují, keranitizují a pigmentují.

U dětí s mírným průběhem onemocnění se vlasy mohou spontánně obnovit. Existují ovšem nevyléčitelné případy, kdy alopecie zůstávají odolné vůči léčbě.

Co způsobuje onemocnění?

Definování příčin alopecie areata u dětí, doktoři nalézají vztah problému s následujícími poruchami těla:

 • endokrinní poruchy;
 • změny ve funkci kůry nadledvin;
 • neurologické poruchy;
 • stresové situace;
 • vegeta-tovní poruchy;
 • imunitní selhání;
 • zranění;
 • virové choroby;
 • chemoterapie pro rakovinu.

Důvody, proč dítě začíná ztrácet vlasy, jsou také zakořeněné v dědičných faktorech, protože čtvrtina dětí s tímto problémem má předkové v rodině s touto chorobou. Velké množství dermatologů stále vidí příčiny alopecie při působení autoimunitní reakce těla, kdy se vlasové folikuly začínají vnímat jako cizí těla a začne se vytvářet velké množství imunitních buněk na místech jejich vzhledu.

Principy terapie

Při prvních známkách počáteční ztráty byste měli okamžitě kontaktovat dermatologa, abyste zjistili příčinu a druh plešatosti. Je nutné provést diferenciální diagnózu, aby se vyloučila taková běžná porucha v dětství jako trichotillomania, když dítě vytahuje vlasy na hlavě. V případě ohniskové alopecie lékař během vyšetření zjistí přítomnost zarudnutí, otok, zbarvení kůže, místa rozbitých a uvolněných vlasů. Kontrolovaná mikroskopie tyče, která se v místě zlomu podobá roztržené nitě.

Existují však obecné pokyny, které by měly být aplikovány s jakýmkoli léčebným režimem:

 • Pro hnízdění je plešatost charakterizována vzhledem oddělených oblastí, které nemají vlasy, ale měly by být ošetřeny celý povrch hlavy a v případě potřeby i nehtová deska.
 • Jak nemocné dítě, tak i rodiče by měli být připraveni na to, že léčba bude dlouhá a první výsledky budou zaznamenány nejdříve tři měsíce po jeho zahájení.
 • Pro období léčby je důležité minimalizovat stresové situace a zajistit psychologický klid dítěte.
 • Léčba jakéhokoliv druhu plešatosti je doprovázena příjmem multivitaminových komplexů.

Prostředky a metody léčby

Dermatologové zastávají názor, že bez ohledu na příčinu onemocnění by měla být terapie komplexní a založená na přísně individuálním přístupu. Především by měla být zaměřena na odstranění pozadí a souvisejících nemocí. Pak se prostředky používají ke zlepšení procesů buněčné výživy a mikrocirkulace kůže a předepisují přípravky, které obsahují křemík pro obnovení jádrové struktury, stejně jako látky, které stimulují reprodukci epidermálních buněk.

V současné době je léčba ohniskové alopecie u dětí prováděna několika typy nástrojů a metod:

 • dráždivé látky;
 • kontaktní alergeny;
 • nespecifické a specifické imunosupresivní léky;
 • stimulace růstu, které ovlivňují žárovky;
 • fyzioterapeutických metod.

Dráždivé látky

Mezi nepříjemnými léky se léky stále neodmítají tinktury z pepřového pepře, šťávy z takových rostlin jako je česnek, křen, cibule, citrónová tráva a eukalyptová lihovinová tinktury.

Nejúčinnější však ukázaly syntetický podnět založený na anthralinu, uváděný na trh pod názvem "Dithranol". U dětí je její použití možné pouze pod dohledem lékaře.

Léčba tímto léčivem probíhá postupně s postupným zvyšováním doby expozice od 20 minut v prvních dvou týdnech léčby až po hodinu po měsíci užívání.

První výsledky, za předpokladu, že ohniska plešatiny jsou malé, jsou znatelné po třech měsících používání.

Imunosupresiva

Použití steroidních léků, lokálních i systémových, poskytuje dobré výsledky při léčbě hnízdní alopecie. Ale injekce glukokortikosteroidů do postižené oblasti se v dětství nedoporučují kvůli jejich bolesti. Nepoužívejte u dětí a systémových steroidů, což je spojeno s velkým množstvím vedlejších účinků.

Dermatologové v režimu léčby dětí především zahrnují masti a gely pro vnější použití.

Populární v dětství je takováto schéma:

 • Aplikujte malé množství peprné mouky nebo jiné alkoholické dráždivé látky, aby vyvolalo tlumenou aktivitu vlasových folikulů.
 • Použití hormonální masti "Ftorokort" jednou denně v malém množství a za předpokladu, že jiné metody nepomáhají.

V obecné praxi se kortikosteroidní masti doporučuje používat pouze od 14 let věku.

Stimulanty růstu

Roztok "Minoxidil", který je tak široce používán k léčbě ohniskové alopécie u dospělých, je zakázáno užívat v dětství. Pokud jsou však jiné léky neúčinné, lékaři používají Minoxidil ve své praxi. Pomáhá zvyšovat průměr vlasů a délku folikulu, normalizuje svůj životní cyklus. Minoxidil se nejčastěji používá v kombinaci s léky, které mají dráždivý účinek, například s dithranolem.

Vitaminizované léky

Jako terapeutické a profylaktické léky se používají komplexy vitaminu jako je Volvit. Obsahuje sadu vitamínů a mikroelementů, z nichž nejdůležitější pro vlasy je biotin - vitamin skupiny B. Biotin je zdroj síry, jehož nedostatek rychle ovlivňuje strukturu tyčinky, protože je to stavební materiál pro výrobu kolagenu.

Fyzioterapie

Jako přídavná terapie je možno u dětí použít fyzioterapeutické postupy, jejichž účinnost je zaměřena na zlepšení místního krevního oběhu, což přispívá ke zlepšení výživy tkání a folikulů.

Používají se následující metody:

 • laserová terapie;
 • elektroforéza;
 • kryoterapie;
 • darsonvalization.

Léčba laserovým paprskem je prováděna za pomoci speciálního hřebenu, jehož účinkem je zlepšení místních metabolických procesů, v důsledku čehož vlasové folikuly dostávají veškerou potřebnou výživu a silnější.

Během elektroforézy se používají terapeutické roztoky, které pod vlivem mikroelektrických proudů pronikají do pokožky a přivádějí všechny potřebné živiny do folikulů.

Kryoterapie je lokálním dopadem na postižené oblasti pomocí tekutého dusíku. Kurz terapie se pohybuje od deseti do patnácti zasedání, které se konají každý druhý den.

Darsonvalizace se provádí pomocí přístroje Darsonval, který má terapeutický účinek díky střídavým vysokofrekvenčním proudům.

Fyzioterapie nelze použít v přítomnosti patologických stavů, jako je dermatitida, onemocnění krve a krvetvorných orgánů, přítomnost maligních a benigních nádorů.

Kromě výše uvedené fyzioterapie se při léčbě plešatosti používá masážní metoda, která má podobný účinek.

Pro Více Informací O Suché Vlasy