logo

Symptomy a léčba alopecie areata

Alopecia areata se ve většině případů vyskytuje u mladých lidí mladších 25 let, nemoc postihuje muže i ženy stejně často. Existuje několik forem patologie: difuzní, lokální, mezisoučet, ophiasis, totální a univerzální.

Příčiny alopecie areata stále nejsou jasné až do konce. Předpokládá se, že patologický proces je vyvolán lokálním autoimunitním mechanismem, v důsledku čehož je poškozena vlasová žárovka a narušena imunitní citlivost buněk na tvorbě folikulů a neexistuje specifický příjem vlasových folikulárních papil.

Existuje silné spojení mezi hnízdní alopecií a některými HLA alely třídy II, které se pravděpodobně stanou markery a hrají hlavní roli ve vývoji náchylnosti k vývoji hnízdní alopecie. Navíc frekvence výskytu dalších dvou alel - DRB1 * 0401 a DQB1 * 0301 - je významně vyšší u pacientů, kteří mají celkovou nebo univerzální alopecii, která se považuje za extrémní projevy patologického procesu.

Po čase, s prodlouženou nemocí a zvýšením její závažnosti, se projevuje nerovnováha v řadě indikátorů buněčné imunity. Sníží se hladina hormonů opiátů, zejména neuroteninu, endorfinu, leu-enkefalinu.

Vlasové folikuly se zmenšují a aktivované T-lymfocyty klonů CD4 a CD8 se podílejí na patologickém procesu, stejně jako Langerhansovy buňky, které se nacházejí v hraniční oblasti mezi vlasovou matricí a papilou, stejně jako v peribulbarových infiltrátech.

V počátečním stádiu onemocnění se lumen cév, které krmí vlasový folikul, rozšiřuje a obliterace nastane později. Foci alopecie jsou tvořeny kvůli narušení cyklu normálního růstu vlasů z matrice žárovky. Vlasy před časem by měly vstoupit do fáze před spádem - telogenní fáze. Pokud dojde k narušení cyklu růstu vlasů během anagenní fáze, vlasová hřídel se rozbije a na proximálním konci vlasce se vytvoří distrofický konec vlasů.

Symptomy alopecie areata

Difúzní forma alopecie areata je doprovázena výrazným procesem vypadávání vlasů na povrchu pokožky hlavy.

Pro lokální formu patologického procesu je charakteristický vzhled jednotlivých lézí, s jasnými hranicemi a zaobleným tvarem.

Souhrnná forma je doprovázena ztrátou více než 40% vlasů.

Při ophiázu postihují léze patologického procesu celou okrajovou zónu, kde dochází k růstu vlasů, v některých případech pouze okcipitální oblasti nebo pouze čelo a chrámy.

Celková forma alopecie areata způsobuje úplnou ztrátu vlasů na pokožce hlavy.

Univerzální forma plešatosti vede ke ztrátě vlasů na pokožce hlavy i obočí, řas a lidského těla spolu s úplnou ztrátou vlasů. Průběh této nemoci je nepředvídatelný. Proces přelití starých ložisek plešatosti může být doprovázen vznikem nových a samotná nemoc trvá několik desetiletí. Alopecia areata, vyskytující se jako univerzální, se může projevit ve formě jednotlivých epizod nebo se po určité době znovu objevit. Opakované případy onemocnění mohou mít lehkou formu nebo se vyskytnou jako typ mezisoučtu, celkové nebo univerzální plešatosti. Těžká hnízdní alopecie se mohou objevit i na samém začátku patologie. Navíc každá forma onemocnění může jít navzájem.

Existuje několik stupňů alopecie areata.

V případě aktivního (progresivního) fáze se kůže v ložiskách plešatosti zčervená, trochu nabobtná, pacient zaznamená pocit pálení a pocit brnění po okraji patologického ostření. Při vyšetření můžete vidět zlomené vlasy, připomínající vykřičník a zónu "volných vlasů", v oblasti, kde se vlasy snadno vytahují s malou námahou. Hranice takové zóny se obvykle pohybuje v rozmezí 0,5 až 1 cm. Pokud se podíváte na vlasovou šachtu odebranou z patologického zaměření pod mikroskopem, vidíte na proximálním konci vlasů dystrofické konce připomínající trhané lano.

Stacionární stupeň je charakterizován absencí zóny "uvolněných vlasů" na okraji patologického ostření a bledé kůže v oblasti zaostření.

V další fázi - fázi regrese - v oblasti plešatosti můžete pozorovat růst měkkých vlasů bez pigmentu a částečný růst terminálních vlasů s pigmentací.

Nehtové desky s onemocněním mohou mít charakteristické dystrofické změny: zuby připomínající náprstek, nehty mohou být podélně proříznuty, jejich volné okraje mohou mít zvlněný vzor. Mírná (lokální) forma alopecie je doprovázena podobnými změnami v 20% případů, u pacientů trpících totální nebo univerzální hnízdní alopecie se podobné příznaky vyskytují v 94% případů.

Léčba hnízdní alopecie

Léčba hnízdní alopecie se provádí zavedením glukokortikosteroidů do patologických ložisek, význam této terapie spočívá v imunosupresivním účinku léků. Je-li oblast léze více než 50% pokožky hlavy, na které se vyskytuje růst vlasů, léčba kortikosteroidy nemá požadovaný účinek.

Doposud bylo zjištěno, že lokální léčba léky obsahujícími kortikosteroidy je neúčinná, dokonce i v kombinaci s nosiči, které přispívají k hlubšímu proniknutí hormonálních léků.

Topická imunosupresivní léčba alopecie areata může být provedena za použití dinitrochlorbenzenu, dibutylesteru kyseliny kyanoskupiny a difenylcyklopropenonu.

Správně zvolené systémové užívání steroidů může zvrátit rychlou progresivní alopecii.

Potlačení aktivních klonů lymfocytů imunotropními léky.

V některých případech je fotochemoterapie účinná, stejně jako některé adjuvantní metody ovlivňující léze.

Při výběru způsobů léčby hnízdní alopecie, charakteristik konstituce pacientů, chorob z pozadí se berou v úvahu.

Použití biogenních stimulantů urychluje procesy opravy tkáně. Pro korekci některých parametrů krve lze doporučit přípravek obsahující extrakt pijavice. V některých formách alopecie areata mohou být indikovány přípravky zinku.

Vnější prostředky souběžné terapie zahrnují širokou škálu dráždivých látek (terpentýnová masť, efkamon), stimulátory procesu proliferace kreatinocytů, léků, které zlepšují výživu tkání a přispívají ke zlepšení mikrocirkulace tkání. Léky obsahující křemík mohou být také použity externě, což může zlepšit strukturu vlasů nebo přípravky, jejichž terapeutický účinek je způsoben expozicí placenty postižené kůži.

Zde je seznam nejpopulárnějších způsobů léčby:

V praxi je léčba hnízdní alopecie široce používána léčiva z naftalenalkoholu, tinktury horkých paprik, španělských much, chilibuha. Jejich účinnost může být v některých případech vysvětlena malým stimulačním účinkem, ale ve většině případů dochází k placebovému účinku.

Pacientům může být doporučena masáž nebo kryomasa pokožky hlavy, aplikace s parafínem (ozokerit), desetidenní léčba proudy d'Arsonval, diatermie soucitných žláz v oblasti cervikálních obratlů, ozonová terapie pokožky pokožky pokožky hlavy.

Ze způsobů fyzikálně-farmaceutických účinků se nejčastěji používá elektroforéza s roztokem reserpinu, aminofylinu atd.

V některých případech jsou účinné fyzikální a biologické účinky založené na účincích reflexní terapie. Nejpopulárnější léčba hnízdní alopecie v celé řadě technik dnes získala klasickou akupunkturu, elektropunkci, stejně jako expozici určitým typům elektromagnetického záření, použití laseru, ultrafialového záření, mikrovlny.

Autor článku: Herman Olga Leonidovna, tricholog, zejména pro stránky ayzdorov.ru

Alopecie u žen je patologická ztráta vlasů způsobená ztrátou vlasů. Onemocnění vede buď k částečnému ztenčení krytu, nebo k jeho úplnému zmizení v některých částech lidské hlavy a těla. Existuje několik typů plešatosti u žen - je to ohnisko (rozmnožování), difuzní.

Mnoho mužů po celém světě se potýká s takovým problémem, jako je ztráta vlasů. Navzdory skutečnosti, že zástupci silné poloviny lidstva jsou nejvíce náchylní k alopecii, tento problém není výlučné sexuální povahy. Ženy jsou také náchylné k plešatosti, ale vzhledem k.

Osvědčené oblíbené recepty na ošetření vlasů obsahují přísady, které se používají v profesionální lékařské kosmetice - aminokyseliny, vitamíny, minerály, mastné kyseliny a další látky, které stimulují růst vlasů a aktivují vlasové folikuly.

Před zvolením specifické léčebné strategie provede lékař dokonalou diagnostiku vlasů. K tomu může být použita ultrafialová nebo infračervená lampa. Pokud budou nalezeny další zdravotní problémy, bude nutné zapojit lékaře jiných specialit do procesu léčby.

Kromě termínu focální alopecie můžete nalézt frázi hnízdní alopecie nebo alopecie areata. To vše bude znamenat stejnou patologii. Z důvodů, proč vlasy začínají vypadávat, nebyly dosud přesně definovány. Kromě toho není známo, jak bude tato nemoc v budoucnosti pokračovat.

Ztráta vlasů v důsledku změny ve věku, ke kterým dochází v těle člověka, se nazývá mužská androgenní alopecie. Tento proces závisí na produkci hormonů - androgenů. Tato forma plešatosti se u mužů vyskytuje častěji než u jiných. V této souvislosti trichologové dostávají mnoho stížností.

Pacienti se často zajímají o otázku, zda operace transplantace bude marná. Koneckonců, vlasy, které budou transplantovány chirurgickým zákrokem, mohou vypadat stejně jako vaše, a samotná operace trvá hodně času a je drahá.

Vše o alopecia areata

Ohnisková, klastrová nebo parciální alopécia je jedno a totéž onemocnění, které se vyznačuje přítomností plešatých míst, obvykle kulatých nebo ovocných, na pokožce hlavy. Muži mají také knírek a vousy. Někdy se takové holé skvrny nazývají areata alopecie. Statistiky ukazují, že vypadávání vlasů postihuje lidi bez ohledu na pohlaví a věk. Z celkového počtu obyvatel se s tímto problémem potýká zhruba 1,7% lidí.

Příčiny nemoci

Přes rozšířenou prevalenci alopecie nebyla dosud spolehlivě studována její etiologie. Lékaři nemohou přesně říci, co vedlo k vývoji patologického procesu v konkrétním klinickém případě. Nedostatek etiologického základu založeného na důkazech způsobuje, že je obtížné vypracovat vhodný algoritmus léčby, který je ve většině případů vybrán zkušební a chybovou metodou.

Bylo zjištěno, že následující rizikové faktory mohou být příčinou alopécie u žen a mužů:

 • dědičný faktor (je dokázáno, že 20-25% případů patologie je rodinná nemoc);
 • předchozí akutní virové infekce (včetně všech onemocnění: od jednoduchého ARVI až po závažnější nosologie);
 • poškození těla chronickými infekčními procesy jakékoli lokalizace;
 • silné duševní přetížení nebo stálý pobyt ve stresových podmínkách (alopecie mohou nastat v reakci na ostrý jednifázový úder do nervového systému nebo se postupně rozvíjejí);
 • nesprávné fungování endokrinního systému (převážná většina hormonální nerovnováhy vede k problémům s vlasy, zejména alopécie ohniskové povahy);
 • nedostatek nebo absence vitaminů v těle;
 • autoimunní poškození vlasových folikulů;
 • Porucha autonomního nervového systému, která je přímo zodpovědná za přívod krve do vlasových folikulů (časté a těžké kapilární křeče vedou k ischemii oblastí pokožky hlavy, což vede ke ztenčení vlasů a vypadávání vlasů).

Lékař na léčbu hnízdní alopecie by měl vynaložit maximální úsilí a zjistit pravděpodobnou příčinu onemocnění.

Přes univerzálnost terapeutického přístupu, vliv na etiologický faktor umožňuje rychlejší a účinnější zotavení.

Vlastnosti klinického kurzu

Příznaky patologického procesu mají následující vlastnosti:

 • hnízdní alopecie se postupně objevují (vytváří se malá plešatost, která stále roste);
 • tvar plešatiny je často kruhový nebo oválný;
 • povrch bezsrsté oblasti může být hladký a lesklý nebo drsný se známkami zánětu;
 • pruritus v alopecii vzácně obtěžuje pacienty a bolest se vůbec nevyskytuje;
 • nejčastěji dochází k jediné zóně nedostatku vlasů, méně často pacienti označují dvě místa plešatosti (pokud se objeví více lézí, obvykle se postihuje celé tělo);
 • dochází ke ztrátě obočí a řas, které mohou být úplné, jednostranné nebo částečné;
 • problémy s nehtovou deskou v podobě ztenčení, olupování, deformace apod. (poškození nehtů je způsobeno tím, že mají stejné složení jako vlasy).
Poměrně běžnou patologií je houbová infekce pokožky hlavy, při níž dochází k lámání šachty bez dotyku vlasového folikulu. Taková ztráta vlasů u žen a mužů vyžaduje specifickou antifungální terapii a konzultaci s dermatologem. Následující příznaky pomohou rozpoznat mykózu: přítomnost černých skvrn v postižené oblasti, zarudnutí pokožky hlavy a závažné svědění.

Nesmíme zapomínat, že některé formy duševních chorob mohou vést k tomu, že osoba sama vytahuje vlasy. Tato možnost vypadávání vlasů nemůže být nazvána alopecie alopecie a nevyžaduje léčbu. Rozpoznávání vlastního odstraňování vlasů může být způsobeno přítomností odřezků různých délek.

Klasifikace nemoci

Stupně lézí hnízdění vlasů

Jak diagnostikovat alopecii areata?

Principy léčby onemocnění

Základní principy léčby ohniskové plešatosti jsou následující:

 • Vedení psychoterapie se stabilizací emoční koule.
 • Použití hormonálních mastí k zpomalení procesu autoimunní léze.
 • Použití injekcí kortikosteroidů (tato léčba se provádí opatrně a pouze v nejvíce zanedbávaných případech).
 • Užívání tabletových forem glukokortikoidů (pouze podle pokynů lékaře s pečlivým dodržováním doporučených dávek).
 • Fototerapie (znamená vystavení postiženým oblastem ultrafialovým světlem).
 • Použití dithranolu (léčba alopecie areata u žen a mužů s tímto lékem byla jen málo studována, ale lék stále má nějaký účinek).
Mnoho pacientů věří, že transplantace vlasů do postižené oblasti je nejúčinnější způsob léčby. Lékaři jsou s touto metodou řešení tohoto problému skeptický, protože operace je drahá a vlasy se prostě nemohou usadit.
Nesmíme zapomínat, že při léčbě alopecie areata by měla být věnována velká pozornost etiologickému faktoru.

Odstranění hlavní patologie je nejúčinnějším typem terapie.

Předpověď

Úplně vyléčit alopecie alopecie není vždy možné. Velmi důležitá je etiologie patologického procesu. Například dočasná ztráta vlasů způsobená beriberi nebo houbovou infekcí se rychle a jednou provždy vyléčí. V dědičných formách alopécie nebo plešatosti způsobené stresem je velmi obtížné se s tímto problémem vypořádat a není to vždy možné ani s pomocí profesionálních léků.

Obecně platí, že ohnisková plešatost neovlivňuje schopnost pacienta pracovat a relativní nepříznivá prognóza je spojena s psychologickým faktorem. U mnoha lidí tato nemoc způsobuje uzavřený životní styl, což vede k ještě většímu psychickému stresu a zhoršení patologie.

Byla nalezena chyba? Vyberte jej a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Alopecia alopécie: příčiny, diagnóza a metody léčby

Svěží vlasy byly vždy považovány za znak krásy a zdraví. A lidé obou pohlaví vynaložili mnoho úsilí na dosažení tohoto účinku. Ale někdy i přes veškeré úsilí začnou vlasy klesat a osoba se stává plešatou. Toto onemocnění je označováno jako alopecia areata. Existuje několik druhů plešatosti. A jedna z nejzákladnějších a nejasné je tzv. Alopecie alopecie. Jméno je děsivé, ale co to opravdu znamená? Podívejme se na tento problém.

Co je alopecie?

V podstatě tato nemoc patří k patologickým lézemi, která je lidem známa již dlouhou dobu. Přesné příčiny nemoci však dosud nebyly prokázány. Taková verze je považována za nejpravděpodobnější: lidské tělo přijímá již existující vlasové folikuly jako něco cizího a pokouší se je zbavit.

Výrazným znakem alopecie z jiných druhů plešatosti je, že vypadávání vlasů je kruhové, to znamená, že ztráta vlasů začíná ve formě malého kruhu, který se postupně rozšiřuje.

Nemoc postihuje obě pohlaví stejně. A nejstrašnější věc v tomto druhu plešatosti spočívá v tom, že většinou postihuje pouze mladé lidi (do 25 let) a děti. Souhlasíte, že starší lidé mohou snadněji přijmout, že jsou plešatí než mladí lidé.

Jsou rozlišeny následující odrůdy alopecie areata:

 • difuzní. Vlasy vypadají v horní části hlavy;
 • místní V tomto případě dochází k vypadávání vlasů na jednom místě. V tomto případě léze má jasně definované hranice;
 • celková alopecie. Vlasy se vyskytují po celé pokožce hlavy a jsou dokončeny. Tato forma onemocnění u dětí není označena;
 • mezisoučet. Více než čtyřicet procent vlasů na hlavě vypadne;
 • opializování Ztráta v tomto případě nastává na okrajích vlasové části hlavy;
 • univerzální podobu. V tomto případě vypadají vlasy po celém těle. Tato forma se často projevuje u dětí.

Vznik lézí spontánně, předpovídat, kde bude další léze vyskočit, je nemožné. Mohou zůstat v původní podobě, mohou růst a spontánně zmizí.

Když se začaly projevovat jeden po druhém, léze se často snadno a rychle rozvíjejí na univerzální nebo úplnou formu. Současně je přechod mezi formami téměř nepostřehnutelný.

Příčiny nemoci

Jak již bylo uvedeno výše, přesné příčiny nemoci jsou dosud neznámé. Ale to je všechno, všichni lékaři si uvědomují, že počátky onemocnění je třeba hledat v dětském věku pacienta. Také příčinou může být selhání imunitního systému, jak bylo uvedeno výše. To znamená, že imunitní systém, z nějakého důvodu, rozpoznává vlasy na těle, zejména na hlavě, cizí lidskému tělu a začne se ho zbavovat.

Onemocnění může být způsobeno vystavením účinkům na životní prostředí, zejména špatným podmínkám prostředí. Ztráta vlasů začíná po silných emocionálních zážitcích.

Vzhledem k nejistotě důvodů je léčba u mužů a žen odlišná.

Léčba alopecie areata

Vzhledem k tomu, že přesné příčiny onemocnění nebyly zjištěny, neexistuje metoda univerzální léčby. V každém případě je vybrána jednotlivě. Ale všechno je něco společného.

Například použití glukokortikosteroidů je rozšířené. Mohou být umělé nebo přirozené. Ve druhém případě se syntéza látky provádí z kůry nadledvin zvířat - psů, králíků nebo koní.

Ale než začnete léčit hormony, je běžné užívat dráždivé látky. Antralin, amonium, kyselina karbolová, krotonový olej, paprikový paprikový těstovin se používají jako posledně uvedený.

Bylo zjištěno, že po takové terapii se vlasová pokožka dokáže zotavit. I když uplynulo několik let po plešatosti. Existuje však jedna "ale": tato metoda je účinná pouze v jednom případě, pokud se nezhorší více než 50% vlasů. V opačném případě nelze dokončit léčbu touto metodou.

Další metodou léčby je pomocí senzibilizátorů, léků, které zvyšují citlivost buněk. Jinak se tato metoda nazývá topická imunosupresivní terapie. Tato technika je považována za nejúspěšnější v léčbě falešné plešatosti. Vedle senzibilizátorů používá tato metoda imunotropní léky, které mají škodlivý účinek na bílé krvinky a imunitní buňky - lymfocyty a bílé krvinky.

Často fotochemoterapie se používá při léčbě - to je, když je kůže vystavena fototerapii. Metoda funguje nejúčinněji při použití ve spojení se senzibilizujícími léky. Jedinou nevýhodou takové léčby je to, že může pacienta poškodit. Během procesu léčby oběť potlačuje imunitu a jakákoliv infekce může mít vliv na něj. Dokonce i nejjednodušší.

Externí terapie s terpentinovou masti, stimulátory keratinocytů - to jsou buňky vnější vrstvy epidermis - poskytují nějakou pomoc. Přispívají k rychlému růstu vlasů.

Fyzioterapie také nezapomněla - masáž hlavy, parafinová terapie, současná terapie (proudy d, Arsonval). No, klasické metody - akupunktura a elektropunkce.

Lékaři často užívají placebo-efekt - to je, když pacient jednoduše věří, že tento lék mu pomůže a přijme jej, ale současně tento lék nemá tyto vlastnosti.

Pro ty, kteří nechtějí užívat různé léky, existuje jedna cesta - to čeká. Někteří lékaři tuto metodu nazývají lenivou léčbou. Spočívá v tom, že stačí jen počkat na určitý čas. Asi půl roku. Jak ukazuje praxe, ve většině případů vznikající pleish právě začíná znovu růst. A existuje naděje, že nedojde k relapsu.

Obvykle je metoda čekání doporučována samotnými lékaři těm pacientům, jejichž plešatost je v první fázi.

Léčba léků: výběr léků

V závislosti na údajných příčinách byste měli zvolit léky pro terapeutické léčení alopecie. Takže s nedostatkem vitaminů v těle a anémie se doporučují doplňky železa:

Společně s nimi se často předepisují vitamín B-6 nebo 2 vitamínové komplexy.

Pokud je plešatost způsobena plísňovými infekcemi, jsou určeny pro tento účel:

Tmavé barvení barev pro majitele šedých očí: současné odstíny a techniky

Přečtěte si více o tom, jak si vyrobit přírodní šampony.

Při endokrinních patologických stavech jsou předepsány nejen ovce na hlavě, ale i obočí postižené:

 • levothyroxin sodný a hormon T4: L-thyroxin a jeho analogy;
 • Eothirox;
 • Tireocomb a Yodocomb, Jodtirox a Tireoto v rámci komplexní hormonální léčby.

Preventivní opatření

V případě silných nervových šoků se doporučuje poradit se s odborníky jako psycholog nebo psychiatr. Nemysli si na nic špatného. Jen když začnou vypadat řasy a obočí s vlasy, zřídka někdo zůstane v klidu. To platí zejména pro ženy.

Pokud se příčinou silné ztráty vlasů staly zlověstné nervy, pak se v tom případě může všechno zhoršit. Proto bude potřeba pomoc specialistů.

Při vypadávání vlasů má člověk pocit nepohodlí, a proto je nutné snížit jeho projev. Například použití v horkém období opalovací krém. Jako masti, krémy, sluneční brýle. Na hlavu je třeba paruka nebo nějaká čelenka.

Video

Další informace o výskytu a léčbě alopecie naleznete v videu.

Závěr

Obecně platí, že moderní lékařské technologie a úspěchy v oboru kosmetiky umožňují účinně a účinně léčit alopecii a bojovat proti vypadávání vlasů.

Ohnisková alopecia: příznaky, příčiny a léčba

Alopecia areata, je ohnisková vizuální podoba lišejníku. Na pokožce hlavy jsou vytvořeny plešovité skvrny, které mají kulatý nebo oválný tvar, jsou zcela hladké bez jediného vlasu. Nemoc může trvat několik let, malé léze v této době rostou a tvoří velké ostrovy.

Vlastnosti problému

Tato patologie se může objevit u lidí různého věku, u některých nemocných po léčbě vlasy na plešatých oblastech vzrůstají zpět, zatímco v jiných zůstávají, jako kdyby byly zdobeny. Je charakteristické, že chloupky mohou vypadat nejen na hlavě, ale i na celé tělo.

Toto video popisuje, co je alopecie areata a jaké jsou formy takového onemocnění:

Klasifikace a lokalizace

Střediska plešatosti se mohou objevit nejen na hlavě, ale také na obočí, řasy, knír a vousy. Ztráta může být z jedné strany nebo ze dvou stran.

 • U mužů je nejčastěji pozorována fokální ztráta vlasů, která začíná od vrcholu hlavy, pokud se neprovede žádná akce, nemoc bude postupovat a osoba může být bez nich. Ohnisková plešatost v silnějším pohlaví je nerovnoměrná, u koruny dochází ke ztrátě pramenů, prakticky tam nekončí, a pokud existují, jsou mnohem kratší než zdravé prameny a připomínají chmýří.
 • U žen je tento druh plešatosti mírnější, jelikož v nich převládají hormony žen, nemoc je v přírodě pomalá. Ale s hormonálními poruchami, kdy testosteron převládá v těle, plešatost jde do totality.
 • U dětí je taková nemoc doprovázena nejen ztrátou pramenů na hlavě, ale také ztrátou řas a obočí.

Přibližně u 10% pacientů s touto chorobou dochází k deformaci destiček, mohou být mnohem tenčí, aby získaly nažloutlý odstín a dokonce vypadli.

Ohniskovou alopecii se připisuje autoimunitní onemocnění, což je indikováno jeho dědičnou predispozicí, dysregulací imunitní odpovědi a častou detekcí orgánově specifických protilátek.

Foto focální alopecie areata

Příčiny

Není možné je přesně stanovit, tento druh alopecie může náhodně začít pro osobu, ale existuje řada faktorů, které mohou vést k výskytu této nemoci:

 • Dědictví. Děti dostávají své geny od svých rodičů nejen dobré známky, ale také různé nemoci. Kdyby byla pozorována plešatost podél linie mužského pohlaví, může se projevit také u svých dětí.
 • Autoimunitní procesy. Buňky imunitního systému blokují růst vlasů nebo je zničí. Ale léčba, která ovlivňuje tyto buňky, neposkytuje mnoho zlepšení, takže tento důvod je stále nedovolený.
 • Infekční onemocnění. Těžká onemocnění mohou způsobit vypadávání vlasů nejen na hlavě. Taková odchylka může být pozorována u různých houbových infekcí pokožky.
 • Stres. U některých pacientů začala plešatost poté, co utrpěla morální šok.
 • Zranění a škrty. Někdy může osoba, která udeří do hlavy, může poškodit zámky a vážně zranit jejich folikuly, které mohou prohloubit chloupky.

Symptomy alopecie areata

U obou pohlaví a dokonce i u dětí dochází k projevování onemocnění stejným způsobem, přičemž v tomto procesu dochází k masivní ztrátě chloupků v určité oblasti. Mohou existovat několik plešatých zón, bez včasné léčby je možné čekat na jejich růst a spojení.

Mezi hlavní příznaky patří následující:

 • hladký povrch kůže, někdy to ukazuje malou chmýří;
 • zánět je pozorován v oblasti ztráty vlasů;
 • Zóna alopecie má oválný nebo kulatý tvar;
 • místo, kde vlasy začaly vypadávat, mohou svědit, ale je to extrémně vzácné;
 • kůže v postižené oblasti může být červená, s rány na ní;
 • vlasy mohou zůstat na místě, ale stanou se velmi křehkými a z toho se objeví místa, kde se zdá, že se oholili.

Diagnostika a analýzy

Obvykle zkušený odborník může určit typ alopecie, a to i vizuální prohlídkou. Aby byla diagnostika správná, může použít dermatoskop. V téměř každém případě se škrábání provádí na místech, kde klesají kadeře, aby se vyloučily lišejníky a další nemoci podobné jejich příznakům. Pokud je osoba doprovázena příznaky jiných onemocnění, jako je lupus nebo syfilis, provede se krevní test.

Při prvních známkách plešatosti musí dítě absolvovat veškerou možnou diagnostiku, aby přesně dokázalo příčinu tohoto jevu, mělo by to být prokázáno trichologovi a dermatologovi. Po testování možná budete muset navštívit související odborníky, abyste vyloučili onemocnění doprovázená alopécií:

 • Neurológ - psychická trauma a nerovný šok;
 • Endokrinolog - štítná žláza;
 • Pediatr - pneumonie, neštovice, helminthiasis;
 • Gastroenterologista - nedostatek vitamínu, gastroduodenitida.

Léčba

Jednoduchá a účinná metoda je tření terapeutických mastí a zvýšení jejich imunity. V žádném případě by neměla odkládat návštěvu lékaře a měla by být léčena nezávisle, onemocnění může postupovat, a v důsledku toho se počet ztracených chloupků zvýší.

Léčba ohniskové plešatosti u dětí je složitá, pro ně terapie znamená:

Toto video je věnováno léčbě ohniskové alopecie:

Terapeutickou cestou

Příčinou mnoha nemocí je nedostatek vitamínů, takže je důležité určit, která z nich nestačí pro nemocnou osobu. Pokud jde o plešatiny, první věc, kterou potřebujete k nákupu vitaminových komplexů, ve kterých jsou vitamíny pro vlasy: E, A, skupina B, F a D. Také je třeba užívat kyselinu nikotinovou a kyselinu listovou.

Jako externí lék se používají hormonální masti, které díky kortikosteroidům obsaženým v nich zpomalují práci imunitních buněk, které ničí folikuly. Ale mohou jen pomoci v počáteční fázi. V pokročilejších případech se používají injekce s kortikosteroidy, po nichž se v postižených oblastech rychle rozvíjí srst, ale po zastavení injekcí mohou prameny opět spadnout, aby se zabránilo tomu, že se injekce opakují jednou za rok.

Fyzioterapie

Jedná se o pomocné ošetření, účinné s integrovaným přístupem. Mezi jeho oblíbené metody používané pro tento stav patří:

 • Darsonvalization. Dopad na léze se slabým impulzním proudem.
 • PUVA terapie. Zahrnuje ozařování pokožky ultrafialovým světlem.
 • Fototerapie Používá také ultrafialové světlo, ale po dlouhodobém průběhu takové terapie existuje riziko vzniku rakoviny kůže.
 • Kryoterapie. Zahrnuje to, že na pokožce hlavy působí sníh kyseliny uhličité.

Metoda léčby

Pro léčbu hnízdní alopecie použijte několik účinných nástrojů:

 • Minoxidil. Není to tak účinné jako při léčbě androgenní alopécie, ale všechno zlepšuje situaci a v průběhu času podporuje obnovu vlasů. Nástroj má vedlejší účinky, ale s krátkou aplikací je bezpečné.
 • Perorální antikoncepce pomáhají s hormonálními poruchami u žen. Kompenzují ztrátu ženských hormonů.
 • Dithranol. Nejčastěji se používá při lupénce, avšak s ohniskovou plešatostí působí efektivně, kromě toho i při dlouhodobém užívání je bezpečné.
 • Sedativy - Persen, Novopassit, které se používají ke zmírnění stresu a normalizaci duševního stavu osoby, která objevila plešatinu nebo příčinu jejího výskytu, se stala stálou stresující situací.
 • prostředky pro lokální podráždění, které stimulují růst kudrlin.
 • Andralitin je imunomodulátor, který zlepšuje regeneraci buněk.

Jiné metody

 • Tradiční medicína v případě ohniskové ztráty je neúčinná bez použití komplexní terapie, mezi dostupnými formulacemi dochází k třením do pokožky hlavy, cibule, česneku, červeného pepře a kořenu křenu.
 • V pokročilých případech, kdy není možné obnovit většinu vlasů, se jejich transplantace používá, ale někteří odborníci nedoporučují, aby se uchýlili k této nákladné léčbě, protože kvůli neprobádané patologii onemocnění je obtížné předpovědět výsledek procesu a předpovědět přežití transplantovaných zámků.
 • Použití bezlepkové stravy je vysvětleno skutečností, že mnoho dětí má nesnášenlivost lepku a vypadávání vlasů je právě proto, že po změně stravy se obnoví jejich vlasy.

Prevence nemoci

Chcete-li zabránit plešatosti, musíte pravidelně kontrolovat své hormony, zajistit správnou stravu po celý den, sledovat vlasy a používat jemnou kosmetiku. V případě plešatých míst okamžitě konzultujte s lékařem.

Komplikace

Plešatost se netýká žádných jiných lidských orgánů, má jen nepříjemný psychologický účinek. Navíc jeho léčba u mužů trvá velmi dlouho a to vyžaduje čas a úsilí.

Předpověď

Stává se, že pacienti mají malé ohnisko plešatosti a lékař mu nepředepisuje žádné prostředky. Faktem je, že hnízdění alopecie může začít a skončit sama o sobě, takže musíte počkat tři měsíce pod dozorem lékaře, a pak, pokud se vlasy neobnoví, zvedněte léky.

Přesná prognóza této nemoci je obtížná, u některých lidí se vlasy zcela obnoví, zatímco u ostatních zůstávají postižené oblasti hladké. U dětí může projít bez stopy, ale v případě recidivy může dítě zůstat bez části vlasů.

Další informace o tomto onemocnění naleznete v tomto videu:

Alopecie Alopecie: příčiny a léčba

Alopecia areata je onemocnění mladých lidí a dětí, bez ohledu na jejich pohlaví (i když preferuje brunetky). Plešovité skvrny selektivně ovlivňují chlupaté oblasti těla ohnisky ("hnízda") se zaobleným tvarem.

Stádia nemoci

Tři stadia onemocnění:

 1. Všechno začíná aktivními příznaky: otoky a zarudnutí kůže v epicentru zaměřování. Na jeho okraji se objevuje pocit brnění a mírné pocity hoření. Velmi rychle, zóna alopecie dosahuje 1 cm v průměru. Při zkoumání postižené oblasti je zřetelně vidět konopí z rozbitých vlasů. Stejné prameny, které jsou stále zachovány v krbu, jsou volné a snadno se odstraní.
 2. Další stupeň alopecie je stacionární, tj. oheň přestal růst. Kůže se bledě zbarvila a podél hranic mezi "hnízdami" nejsou žádné choré prameny.
 3. V regresní fázi dochází k obrácení procesu alopecie, ve fokusu můžete pozorovat vzhled nových vlasů. Některé z nich připomínají barvu bezbarvé, některé mají tmavou pigmentaci.

Povaha hnízdění alopecie není plně odhalena vědci. Není jasné, proč je ohnisko nejprve prudce tvořeno, pak přestane růst a několik měsíců (nebo dokonce let) je v rovnovážném stavu. Pak sama o sobě vyrůstá z nových vlasů.

Chování nemoci není zcela předvídatelné, hnízdí plešatost se může projevovat různými způsoby. U mužů jsou okamžitě zřejmé všechny znaky selektivní plešatosti. Zatímco alopecie areata u žen nelze okamžitě zjistit. Někteří mohou žít několik let, aniž by věnovali velkou pozornost nepříjemným pocitům, které doprovázejí progresivní fázi alopecie. Vše závisí na formě onemocnění.

Ženské hnízdní alopecie při vyšetření lékařem tricholožky.

Formy alopecie areata

 • Když se vyskytuje proces pádu vláken na hlavě, mluví o difúzní formě alopecie. Ovlivňuje celý povrch vlasové části.
 • Lokální patologická alopécia se projevuje samostatnými kulatými ložisky s jasnými hranicemi.
 • Plešatost na okraji růstu vlasů je obličejový tvar. Někdy mohou být ovlivněny pouze chrámy a čelo nebo zadní část hlavy. Alopecie má v tomto případě podobu pásky.
 • V subtotální formě je ovlivněno 40% vlasové linie. Zde se malé místy místního typu začnou vzájemně sloučit a tvoří velké léze.
 • Gnezdnaya celková alopécia ovlivňuje celou pokožku hlavy, takže člověk plešatý. Prudce spadnout na jiné části těla.
 • Tam je také univerzální forma, když alopecie ložiska se projevují nejen na vlasové části hlavy - onemocnění postihuje obočí, řasy a vlasy těla. U mužů vidíte na bradě kapsy holých záplní. S touto formou alopecie může být regresivní fáze opět aktivní, ničit vznikající chmýří.
Formy alopecie: ohnisková, celková a lokální.

Tento druh plešatosti se vyznačuje různými formami, které se liší od stupně poškození a lokalizace. Univerzální alopecie v opakovaném postupu se mohou projevovat v jakékoliv jiné formě popsané výše a být lehké v přírodě, což komplikuje její léčbu. Každý z typů ohniskové alopecie může pokračovat snadno a pomalu a může začít ihned velmi agresivně. Ve druhém případě je postižena onemocnění a nehtová destička.

Jedna osoba může najednou projevit několik forem alopézy, nebo se jedna z nich postupně změní v druhou. Toto chování onemocnění způsobuje obtížné léčení.

Příčiny onemocnění

 • Chronická infekce dýchacích cest, akutní respirační onemocnění, zubní kaz, zánět vnitřních orgánů, které se vyvinuly v těle, pokud jsou ponechány neošetřené, vedou k vniknutí mikrobů do krevního řečiště. S tím se infekce šíří přes systém a dosáhne vlasových folikulů. Dotčené žárovky jsou vnímány imunitním systémem jako cizí těla a podstupují autoimunitní útok.
 • Pokud se v endokrinním systému vyskytne porucha, poškození štítné žlázy a kůry nadledvin. To se odráží v práci hypofýzy a hypotalamu. To vše vede k rozvoji ohniskové alopecie.
 • Nervový vegetativní systém může způsobit zhoršenou mikrocirkulaci krve, což je důvod, proč existují křeče arteriol a prekapilár. Viskozita v krvi se zvyšuje, což zpomaluje její proud. Žárovky, které nedostaly výživu, začnou trpět.
 • Křeče cév vedou ke stresu. Jsou příčinou selhání imunitního systému, který se náhle stává selektivně "slepým".

Jakákoliv alopecia alopecie má příčiny, které nejsou vždy snadné zvládnout, zejména proto, že onemocnění je patologická. Předpokládá se, že příčinou autoimunního syndromu. Všechny popsané faktory nemohly ovlivnit vývoj alopecie areata, pokud by tato osoba nebyla geneticky předisponována.

U většiny pacientů je vývoj alopecie spojen právě s dědičnou slabostí folikulů.

Léčba

Hnízdní alopecie by neměla být ignorována, v jakékoliv podobě a stupni se projevuje. Čím dříve začnete léčbu, tím jednodušší bude léčba onemocnění. U jediných menších lézí postačí restorativní terapie. Zahrnuje užívání jednotlivých vitaminů (A, B, C, E, PP) a doplňků železa. Lékař předepisuje komplex minerálů a vitamínů v kombinaci s aminokyselinami. Závažnější formy alopecie vyžadují radikální léčbu, která zahrnuje účinky léků a hardwaru.

Fyzioterapie

 • Začněte s lokálním účinkem na ohniskovou alopecii s kortikosteroidními hormony. Mohou to být masti nebo lotiony, které se aplikují na postižené oblasti. Pokud to stav pacienta dovoluje, je nutné aplikovat subkutánní injekcí kortikosteroidů pomocí injekcí. Léky jako "Diprostan" nebo "Triamcinolone Acetonide" dávají poměrně rychlý účinek.
 • V některých případech použijte topicky "Anthralin". Léčivo vyvolává vývoj kontaktní dermatitidy, čímž "odvádí pozornost" protilátek k sobě. Vzhledem k tomuto účinku činidla je aktivita autoimunního systému blokována.
 • V případech, kdy porážka alopecie dosahuje více než 30%, se používají imunomodulátory typu "Diamincyklopropenon". Je riskantní, že je bez lékařského dohledu používá, a proto předepisují drogu pouze v nemocnici.
 • Fototerapie pomáhá posílit účinek místních léků na alopéciu.
 • Vynikající výsledky lze dosáhnout pomocí kryoterapie, ošetření laserem, použitím přístroje Darsonval apod.

Léky

 • Za přítomnosti infekčních ložisek je předepisována léková terapie k jejich odstranění (v každém případě je to jejich vlastní).
 • Pro zlepšení mikrocirkulace pomůže vasodilatátory: "Kavinton", "Troxevasin", "Trental" atd.
 • Výživové tkáně vlasových oblastí poskytnou "Actovegin", "Solcoseryl".
 • Cévní křeče jsou odstraněny nootropními léky: "Nootropil", "Piracetam".
Výsledek léčby alopecie areata v příkladu před a po léčbě.

Video

Léčba jakékoli formy ohniskové alopecie by měla být prováděna lékařem a měla by mít individuální charakter. Neměla by být omezena na jednu léčbu nebo postup - terapie by měla být komplexní, zaměřená na potlačení autoimunního syndromu.

Alopecie Alopecie u žen a její léčba

Plešatost není jen mužský problém. U žen může dojít k alopecii nebo ohniskové alopecii. Tento jev vyžaduje včasnou a kvalifikovanou léčbu.

V ohrožení jsou dívky a ženy od 15 do 30 let. Léčba by měla být komplexní a měla by být zaměřena na odstranění příčiny, nikoli symptomů. Správně vybrané léky a postupy pomohou obnovit ztracené vlasy.

Klinický obraz

Alopecia areata u žen postihuje pouze část hlavy. Pro onemocnění tohoto typu je charakteristická tvorba plešatců kulatých a oválných. Kůže na svém místě nezmění barvu, nemá svědění a není pokryta vyrážkami. Často nepříjemné pocity v ohniscích zcela chybí.

Toto onemocnění je charakterizováno rychlou ztrátou vlasů na jednom místě. Pokud existuje několik ložisek alopecie, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, abyste našli správnou léčbu.

Příčiny alopecie

Často se na pozadí autoimunitních onemocnění vyskytuje plešatost u žen. K rozvoji tohoto procesu mohou přispět následující faktory:

 • nedostatek vitamínů;
 • držení se stravy;
 • chemoterapie;
 • problémy v endokrinním systému;
 • častý stres.

Alopecia areata se může také objevit po porodu. To je způsobeno skutečností, že tělo ženy je hormonálně uspořádáno, takže nemusí mít dostatek živin.

Etiologie onemocnění je následující:

 • dědičnost;
 • trofické poruchy;
 • infekce;
 • autoimunitní procesy;
 • psychický stres.

Stádo nemoci

V závislosti na příznaku se rozlišují následující stadia vývoje onemocnění:

 1. Progresivní. V této fázi se objevuje edém na místě, kde se tvoří plešatost. Mohlo by dojít k mírné hyperémii a zánětu. Pacient může pocítit svědění, pálení nebo brnění. Vedle ohniska plešatosti začnou vlasy vypadávat ještě rychleji. Tento příznak je zvláště patrný při česání nebo jen při dotyku vlasů. Žárovky získají dystrofickou formu a to znamená patologický stav.
 2. Subakutní. Tato fáze se vyznačuje vzácným vývojem zánětů, které rychle procházejí a nahrazují se navzájem. Kůže na plešových oblastech se stává bledější.
 3. Regress V místech alopecie mohou vlasy růst, ale mají velmi jemnou strukturu. Zpočátku jsou lehké, ale s časem se pigmentují.

Alopecie Baldness Therapy

Existuje několik možností léčby. Jsou to:

 • užívání kortikosteroidů;
 • fyzioterapie;
 • užívání vitaminových komplexů;
 • použití střižných sprejů a lotionů;
 • používání domácí masky.

Použití kortikosteroidů

Takové hormonální léky se používají pouze v těžkých a pokročilých případech ohniskové alopecie. Léčiva se injekčně injektují subkutánně do hlavy. Tato hormonální terapie je zaměřena na zvýšení růstu vlasů. Účinek je patrný po 5 týdnech léčby.

Kortikosteroidy lze užívat pouze po konzultaci s odborníkem, protože tato skupina léčiv obsahuje velké množství kontraindikací. Pokud zvolíte špatný přípravek, můžete situaci zhoršit.

Topická léčba

Topické léky jsou dobrou alternativou k kortikosteroidům. Mezi tyto léky patří Anthralin a Minoxidil.

Minoxidil je prezentován ve formě roztoku pro místní použití. Lék má vazokonstrikční účinek a také podporuje růst latentních žárovek. Analogy tohoto léku jsou dovážené drogy Dualgen a Rogain.

Pro léčbu alopecie můžete použít také krém Atralin. Je to lokální imunomodulátor, který aktivuje a stimuluje růst vlasů.

Tricholožník by měl vybrat konkrétní léčebný a léčebný režim v závislosti na individuálním klinickém obrazu. Aby bylo dosaženo viditelných výsledků, musí některé léky užívat nejméně šest měsíců.

Fyzioterapie

Tato možnost léčby může být použita jako extra. Fyzioterapie zahrnuje následující postupy:

 • ozonoterapie;
 • Proudy Darsonville;
 • fonoforéza;
 • laserová terapie.

Všechny tyto postupy jsou zaměřeny na zvýšení účinnosti léků, protože zlepšují mikrocirkulaci a obnovují lokální metabolické procesy.

Příjem vitamínových komplexů

Alopecia areata není léčena vitamíny, ale jsou užívány jako doplňková terapie. Během vývoje takové nemoci nemá tělo dostatek vitamínů ze skupin A, B a D a může dojít k nedostatku zinku a bromu. Všechny tyto užitečné stopové prvky a vitamíny obsahují následující vitamínové komplexy:

Vitasharm obsahuje vitaminy ze skupiny A a B a je to tělo, které je potřebuje k obnovení vlasů. Komplex by měl být užíván po celý měsíc. Opakovaný průběh může být předepsán pouze lékařem. Kontraindikace k použití - výskyt onemocnění žlučníku nebo chronické pankreatitidy.

Fitoval se ukázal s nadměrnou ztrátou vlasů, stejně jako zpomaluje jejich růst. Kontraindikace jsou přítomnost patologických stavů ledvin. Terapeutický kurz Fitoval je od 2 do 3 měsíců.

Revalid v jeho složení obsahuje všechny součásti, které jsou potřebné k obnovení růstu vlasů. Používání tohoto léku by mělo být prováděno třikrát denně. Léčebný kurs by měl trvat od 8 do 12 týdnů. Pokud se plešatost vyskytla z hormonálních důvodů, pak je zakázáno užívat takovou drogu. Aplikujte tyto vitamíny pouze po konzultaci se specialistou.

Pantovigar lze předepsat jako léčbu, jestliže je alopécia způsobena negativním chemickým účinkem na vlasy. Léčba by měla trvat 3 až 5 měsíců. Léčba je často dobře tolerována.

Lidové metody

Můžete použít domácí masky, lotiony a infuze pro léčbu alopecie areata. Cibulový krém na brandy - nejoblíbenější nástroj. Chcete-li jej připravit, měli byste vzít 2 cibule a láhev vysoce kvalitního koňaku. Cibule by měla být oloupána a přeměněna na špenát a poté smíchána s alkoholem. Je nutné trvat na takovém nápravě po celý týden. Výsledná příprava by měla být aplikována na postižené oblasti a ponechána půl hodiny. Aplikujte pleťové mléko 2krát týdně.

Neméně efektivní je maska ​​cibule. Chcete-li vařit, nakrájejte cibuli důkladně a přidáme trochu krému. Výsledná kaše by měla být aplikována na plešatý prostor po dobu půl hodiny. Pokud je silný pocit pálení, maska ​​by měla být ihned vymyta.

Pro přípravu další masky cibule bude vyžadovat med. Tyto dva komponenty by měly být připojeny. Maska by měla být aplikována s masážními pohyby na postižené oblasti.

Chcete-li udělat masku na bázi medu, měli byste také vzít těžkou smetanou a mrkvovou šťávu. Všechny složky by měly být důkladně promíchány a výsledné složení musí být aplikováno po dobu jedné hodiny. Pro maximální účinek na hlavu je třeba nosit plastový kryt.

Pro léčbu alopecie lze také použít tinkturu. Pro jeho přípravu by měla trpět hořkou paprikou a vidličkou. Jedna láhev by měla mít sedm středních velikostí. Trvat na tom, že složení by mělo trvat dva týdny. Použijte tento přípravek opatrně a v malých množstvích. Před použitím by měla být tinktura míchána s malým množstvím lopuchu nebo olivového oleje.

Horní maska ​​bude také účinná. Aktivuje folikuly spících vlasů. Pro přípravu této masky se používá hořčičný prášek, med a rašelinový olej. Mějte 2 lžíce. l horolezci, který byl předtím zředěn vodou, a lžička lopuchového oleje. Ve výsledném složení je třeba přidat lžíci tekutého medu. Masku lze aplikovat jak na postižené, tak zdravé oblasti.

Alopecia isata u žen není věta. Tato patologie je léčitelná, co je nejdůležitější, neříkejte ji. První případ by měl být adresován tricholovi, který zvolí optimální průběh léčby. Pokud používáte domácí prostředky v boji proti této patologii, měl by být o tom varován lékař. Samotná léčba této nemoci se nedoporučuje, protože léčba by neměla být zaměřena na příznaky, ale na odstranění příčiny.

Pro Více Informací O Suché Vlasy