logo

Je možné zastavit vypadávání vlasů kvůli hormonálnímu selhání a jak se vypořádat s nerovnováhou?

Stav kůže a vlasů závisí převážně na stabilitě lidského hormonálního pozadí.

Hormony jsou organické látky produkované endokrinními žlázami.

Hormonální pozadí - obsah (množství) hormonů v těle. Nerovnováha mužských / ženských pohlavních hormonů vede k hormonálnímu narušení.

Nejčastěji trpí ztráta vlasů u mužů kvůli vysokým hladinám testosteronu (mužského pohlavního hormonu) v krvi. Je to přirozený proces, jenž je zřídka spojen s hormonální nerovnováhou.

U dívek během puberty a žen mohou být hormony narušeny. Současně převládá testosteron nad estrogenem.

Testosteron sám o sobě není schopen způsobit plešatost (androgenní alopecii), nadměrnou ztrátu vlasů u slabšího pohlaví.

Pouze hormon dihydrotestosteron (DHT) má přímý účinek na růst nových chloupků.

Když je testosteron přeměněn na dihydrotestosteron, způsobuje smršťování vlasových folikulů, což vede k postupné ztrátě tloušťky vlasů, ztrátě pramenů v celých svazcích.

Hormonální nerovnováha

Nerovnováha hormonů není vždy schopna vést ke ztrátě vlasů. Příkladem by mohlo být období puberty u adolescentů a období těhotenství ženy.

U dospívajících chlapců dochází k silnému nárůstu testosteronu, ale nevede k vypadávání vlasů. To je způsobeno skutečností, že a priori hladina testosteronu v mužském těle musí být vyšší než u ženského těla (to znamená, že testosteron není převeden na dihydrotestosteron).

U dívek v dospívání dochází k nárůstu hormonálního estrogenu, který zlepšuje stav vlasů, nehtů a kůže.

U těhotných žen se v těle objevuje také nárůst počtu estrogenů a progesteronu. Tyto hormony prodlužují životnost vlasů.

Proto, když dítě nese (když je dítě ve věku 3-4 měsíců), žena náhle ukončí životní cyklus některých vlasů, které by měly vypadnout dříve, ale byly "drženy" pomocí hormonů.

Důvody

 1. Nemoci trpěly v dětství (akutní respirační virové infekce, akutní respirační infekce, nachlazení). Vědci zjistili, že prosté nemoci, které byly přeneseny v dětství, mohou ovlivnit hormonální pozadí dospělého.
 2. Těhotenství, porod.
 3. Zmrazené těhotenství, potrat, potrat.
 4. Puberty.
 5. Menopauza (ženy nad 40 let).
 6. Hormonální léky (OK, léky na léčbu neurózy, alergické reakce, jiné nemoci).
 7. Nemoci močového měchýře, gynekologické nemoci. Tělo se snaží obnovit reprodukční funkci a zastavit kontrolu množství produkovaných hormonů.
 8. Stres. Dokázalo se, že stres (zvláště častý, silný) může nepříznivě ovlivnit stav jakéhokoli orgánu v lidském těle a vést k rozvoji mnoha nemocí (včetně hormonálního selhání).
 9. Nedostatek zdravého životního stylu. Škodlivé návyky (kouření, nadměrné pití, léky), nedostatek denního režimu a stravy, špatná strava (spousta tučných, sladkých, pikantních, slaných jídel), nedostatek fyzické aktivity,
 10. Dieta a výživa. Dlouhodobá dieta, hladové stávky (nedostatek zdravých tuků) mohou pomoci zpomalit produkci hormonů. Nadbytečný tuk může také přispět k hormonálnímu selhání.
 11. Nadváha. BMI od 25 do 30 let - před-obezita, více než 30 - obezita. Velké množství nadměrné hmotnosti pomáhá zpomalit produkci pohlavních hormonů, což vede k jejich nerovnováze.
 12. Velká fyzická námaha, zneužívání sportovní výživy.

Symptomy

Všichni lidé reagují jinak na hormonální poruchy v těle. Mezi hlavní příznaky patří:

 1. Nestabilní menstruační cyklus (více než 45 dní) pro ženu nebo jeho nepřítomnost (anovulace).
 2. Selhání centrálního nervového systému. Doprovázené prudkými změnami nálady, apatie, depresí, nervozity, sentimentality.
 3. Nepřiměřené zvýšení hmotnosti. Člověk jí stejně jako předtím, ale tělesná hmotnost se zvyšuje. Nepomáhajte žádné stravě nebo cvičení. Neexistuje žádný zřejmý důvod k přírůstku hmotnosti.
 4. Snížené libido. Sexuální přitažlivost je mírná nebo zcela chybí.
 5. Poruchy spánku (nespavost, mírný, rušivý spánek).
 6. Únava bez zjevného důvodu (nedostatek fyzického / duševního stresu).
 7. Zhoršení vlasů, nehtů, kůže. Vlasy začínají vypadávat, stávat se nudné, bez života. Nehty se stávají bledé, křehké, odlupují, odlomují. Akné, akné (na obličeji a tělo) se objeví.
 8. Reprodukční dysfunkce. Mužské spermie se stávají letargické, pomalé. Může dojít k asthenozoospermii (snížení kvality spermií). Ženy mohou mít během normálního cyklu zmrazené těhotenství, potrat nebo dlouhodobou nepřítomnost ovulace.

Diagnostika

Se silnou ztrátou vlasů, která je doprovázena několika příznaky hormonálního selhání, je nutné naléhavě obrátit na specialisty (terapeut, endokrinolog, gynekolog, androlog, tricholog).

Lékař předepisuje testy, které ukazují skutečnou úroveň mužských a ženských pohlavních hormonů:

 1. Biochemická analýza krve z žíly.
 2. Kompletní krevní obraz od prstu.
 3. ELISA krevní test (pro infekci).
 4. Smrtí pohlavních orgánů pro infekci.
 5. Krev z žíly pro obsah sérového železa.
 6. Krev z žíly na hormony štítné žlázy.
 7. Testy pohlavních hormonů (u žen a mužů jsou různé). Některé testy pro ženy jsou uvedeny v určitých dnech cyklu. Analýzu dihydrotestosteronu lze provést každý den.
 8. Spektrogram vlasů. Několik chloupků je odříznuto v kořene krku nebo krku. Oni jsou odmaštěni, umístěni do speciálního řešení, kde se rozpouštějí. Tato kapalina se odhaduje spektrometrem (vzorek se vypálí a zařízení zaznamenává odpařování).

Spektrální analýza vlasů na mikroživinách - co to je, učit se z videa:

Léčba vypadávání vlasů v důsledku hormonální poruchy

Při ztrátě vlasů je hormonální selhání obtížně identifikovatelná. Mnoho lidí začíná provádět sebe-diagnostiku a sebe-léčbu, což velmi komplikuje následnou diagnózu lékařem.

Jak zastavit vypadávání vlasů s hormonálním selháním? Dočasné hormonální selhání může být upraveno užíváním vitaminů a hormonálních léků, které by po vyšetření a podání všech vyšetření měly jmenovat odborníka.

Každý z odborníků by měl analyzovat svou stránku problému, rozhodnout se o svém vlastním profilu (léčba reprodukční funkce, štítná žláza, urogenitální systém, regenerace celého těla nebo léčba některých orgánů, snížení vnějších / vnitřních faktorů při vypadávání vlasů).

Léčba vypadávání vlasů s hormonálním selháním se provádí komplexně: odstranění příčin a normalizace hormonálního pozadí člověka.

Běžné léky a dávky pro léčbu vypadávání vlasů s hormonálním selháním neexistují.

Každý případ je každý organismus individuální.

Odborníci varují, že v počátečních stádiích hormonální nerovnováhy může být zabráněno vypadávání vlasů a redukce.

Pokud jsou kadeřiny ztenčeny, plešatost začala, pak je tento proces mnohem obtížnější.

Doba trvání léčby

Co se týče načasování terapie, nelze také dát definitivní odpověď. Vše závisí na stupni nevyváženosti a příčině jejího výskytu. Minimální doba trvání léčby je 21 dní, maximální je několik let (v průměru 4-6 měsíců).

Po zahájení léčby vlasy přestanou vypadat po 2-4 týdnech.

V nejtěžších případech se tento proces zastaví po 4-6 měsících. Nové vlasy začínají růst ne méně než 2 měsíce (obvykle 3-6 měsíců po zahájení léčby).

Ztráta vlasů s hormonální nerovnováhou je jedním z nejméně významných příznaků.

Prodloužené narušení hormonů může vést k vážným problémům vnitřních orgánů, zejména reprodukčního systému.

Spustit nerovnováhu hormonů v těle by neměla být.

Při prvním podezření na vznik tohoto problému je nutné kontaktovat specialisty k vyloučení alopecie.

Užitečné video

Doporučujeme seznámit se s radou trichlóga o péči o vlasy:

Co dělat a jak zacházet se ztrátou vlasů v důsledku hormonálního selhání?

Lidské vlasy nejsou fixní jednou provždy. Během života vypadají vlasy a na jejich místě se rozvíjejí nové. Jedná se o zcela přirozený cyklus. Ale v některých případech se vlasy plazí ve svazcích a sníží se hustota vlasů.

Tato situace není variantou normy a indikuje poruchu v těle. Nejčastější příčinou zvýšené ztráty vlasů je hormonální selhání.

Vliv hormonů

Hormony jsou organické látky, které produkují endokrinní žlázy. Hormonální pozadí člověka je dáno poměrem mužských a ženských hormonů. Pokud je jejich rovnováha narušena, dochází k hormonálnímu selhání.

Špatný poměr hormonů neovlivňuje zdravotní stav, ale vypadá zcela zřejmým vzhledem:

 • stav kůže se zhoršuje;
 • rozpad;
 • ztenčení vlasů.

Vztah mezi nimi a růst vlasů

Hormony mají silný vliv na růst vlasů. Ženské hormony, estrogeny, mají pozitivní vliv na stimulaci růstu vlasů. Samotné hormony, androgeny, naopak vykazují depresivní účinek, vyjádřený v ničení vlasových folikulů a zabraňující růstu nových vlasů.

Pokud je rovnováha mužských a ženských hormonů v lidském těle narušena, vlasy se začnou rozpadávat a ztrácet mnoho. Proto existuje úzký vztah mezi hormony a stavem vlasů.

Kdo častěji má tento problém?

 1. U mužů. Muži jsou nejvíce náchylní k vypadávání vlasů kvůli vysokému obsahu androgenů (testosteronu) v těle.
 2. U žen. Ženy jsou vystaveny tomuto nepříjemnému jevu v menší míře, ale pokud se to stane, stane se skutečnou tragédií. Opravdu, kromě zjevných vnitřních porušení intenzivní ztráty vlasů pro poctivý sex se stává významným estetickým problémem.
 3. U dospívajících. U dospívajících jsou problémy s jejich vlasy extrémně vzácné.
 • V chlapcích. Oni mají ostrý nárůst testosteronu během puberty, ale to nevede ke ztrátě vlasů. V mladistvém organismu by úroveň mužských hormonů měla normálně značně převyšovat hladinu ženského pohlaví.
 • U dospívajících dívek. Intenzivně produkují estrogen, který pouze z pozitivní stránky ovlivňuje stav vlasů, kůže a nehtů.

Někdy však v mladém věku existuje také hormonální nerovnováha, která se vrátí do normálu do konce dospělosti.

Co je to porušení hormonů?

Hormonální selhání je nerovnováha hormonů (hmyzu) v lidském těle způsobená dysfunkcí endokrinních a neuroregulačních systémů. Hormony, které ovlivňují stav vlasů, jsou:

 1. Androgeny jsou čistě mužská hormonální skupina, která je zodpovědná za přítomnost typických příznaků silnějšího pohlaví - knír a růst vousů, nízká hladina hlasu, významnější svalová hmota. Současně však mohou způsobit vypadávání vlasů.
 2. Estrogeny jsou ženské hormony, které tvoří ženskou postavu a zvyšují růst vlasů na hlavě. Rozdělena na typy: estradiol, progesteron a prolaktin.

Dihydrotestosteron se produkuje u žen ve velmi malých množstvích vaječníků a nadledvin. Nadbytek dihydrotestostroeny ve veselém sexu vede ke ztrátě vlasů a ke zhoršení stavu kůže.

Vývoj zvýšeného počtu androgenů u mužů je normální a situace, ve kterých k tomu dojde, nejsou patologické. Je to prostě natolik, že je v přírodě určitý člověk a je nemožné ovlivnit to.

Ale u žen nerovnováha hormonů s nárůstem tvorby androgenů naznačuje porušení v těle. Existuje nerovnováha hormonů v některých případech:

 • Antikoncepční použití. Tyto léky obsahují hormony, které mohou ovlivnit hormony k horšímu.
 • Polycystický vaječník. Závažná nemoc, která vyžaduje naléhavou léčbu.
 • Těhotenství a porod. Během porodu dochází ke zvýšené produkci estrogenů a po narození dítěte se výrazně snižuje hladina ženských hormonů a jejich nedostatek.
 • Menopauza. V procesu přírodního stárnutí ženského těla se množství estrogenu snižuje.
 • Onemocnění štítné žlázy. Mohou také vést k nerovnováze hormonů. Identifikace choroby je možná pouze s pomocí průzkumu.
 • Silný stres. Při stresu začne tělo ženy aktivně produkovat kortizol ("stresový hormon"), což vede ke zvýšené produkci adrenalinu a dihydrotestosteronu.
 • Dodržování přísné diety. Nedostatek živin ve stravě vede k narušení tvorby hormonů ak poklesu hladiny keratinu (stavební bílkovina) v těle, jejíž složení je do značné míry složeno.
 • Dědictví. Někdy se zdědí tendence k nerovnováze hormonů. U těchto žen je nejprve špatný poměr estrogenu a androgenu, který lze upravit pouze hormonální terapií.

Pokud vypadnou vlasy silně u žen, pak je třeba pochopit, že je to kvůli hormonálnímu selhání. Porucha v těle může být identifikována těmito funkcemi:

 • nepravidelná menstruace;
 • vzhled vyrážky na obličeji a zvýšená mastná kůže;
 • vypadávání vlasů na "atypických" částech těla - nad horní rty, na bradě, břicho atd.;
 • nálady a podrážděnost;
 • prudké snížení nebo zvýšení sexuální touhy;
 • rychlé vytáčení nebo ztráta hmotnosti.

Diagnostika a analýzy

Chcete-li zjistit přesné příčiny vypadávání vlasů v důsledku hormonálního selhání, musíte navštívit trichologa a endokrinologa. Po vizuálním posouzení stavu vlasového specialisty budou muset absolvovat krevní testy, stejně jako testy hormonálního stavu. Následující hormony jsou vyšetřovány:

 • testosteron - je důležité určit jeho hladinu, protože nadbytek zvyšuje ztrátu vlasů a blokuje růst nových;
 • prolaktin - jeho zvýšená produkce během stresu, fyzická námaha, užívání antikoncepčních tablet, antidepresiv, stejně jako během těhotenství a kojení také vede ke ztrátě vlasů;
 • progesteron - nedostatek tohoto hormonu negativně ovlivňuje stav vlasů;
 • hormony štítné žlázy - jejich silný nárůst naznačuje narušení funkcí štítné žlázy, u kterých dochází ke ztrátě vlasů a suché kůži. Mezi tyto hormony patří tyroxin, hormon stimulující tyroidy, trijodthyronin.

Jak zastavit tento proces?

Při zrychlené ztrátě vlasů není hormonální nerovnováha tak snadná. Mnozí začínají léčit sama sebe, což je v mnoha případech neúčinné a neoprávněné. Koneckonců, je-li hormonální selhání, musí být problém vyřešen zevnitř a nikoliv pouze odstranit vnější znaky.

Léčba vypadávání vlasů by měla být zahájena až po diagnóze nerovnováhy hormonů. Terapie se provádí komplexním způsobem: odstranění příčin porušení a přivedení hormonálního pozadí k normálu. Kromě hormonální terapie, kterou specialisté přiřazuje pacientům individuálně, se používají další metody léčby.

  Použití farmakologických léků:

 • Produktová řada pro regeneraci vlasů (šampony, masti, spreje atd.) Je založena na složení přírodních složek - esenciálních olejů a bylinných extraktů. Takové nástroje se snadno aplikují a pohlcují, nezanechávají stopy.
 • Pro vnitřní použití jsou dodávány vitamínové a minerální doplňky s obsahem vápníku, zinku a síry, které jsou nezbytné pro zvýšení růstu pramenů.
 • Pro těžké hormonální poruchy se injekce a pilulky používají k nápravě stavu vlasů a ke zlepšení jejich zdraví.
 • Použití lidových prostředků:

  • Jako doplněk léčby vypadávání vlasů můžete používat lidové recepty na bázi rostlinných přísad.
  • Masky a zábaly založené na esenciálních olejích a citrusové šťávě jsou široce používány.
 • Jak dlouho trvá léčba?

  Pokud jde o načasování léčby vypadávání vlasů, nelze přesné hodnoty pojmenovat. Vše závisí na příčinách hormonálního selhání a stupni závažnosti. V průměru se ztráta vlasů zastaví po 2-4 týdnech od zahájení léčby a růst nových kudrlin je zaznamenán 3-5 měsíců poté, co se vlasy přestaly svázat.

  V nejtěžších případech vlasy přestanou vypadávat po 2-3 měsících po zahájení léčby, nové začínají růst až po 5-8 měsících, a někdy i celý rok.

  Pokud je hormonální nerovnováha vyjádřena v mírném stupni, může trvat celá léčba vypadávání vlasů pouze 1-2 měsíce. Každý případ je individuální.

  Silná ztráta vlasů je výrazným příznakem hormonálního selhání a měla by se mu věnovat zvýšenou pozornost. Čím dříve zahájíte léčbu, tím rychleji a jednodušeji dosáhnete obnovy. Navíc porušení poměru hormonů v těle může způsobit nejen estetický problém ve formě ztenčení vlasů, ale také vážné patologie v práci orgánů a tělesných systémů.

  Při prvním podezření na intenzivní vypadávání vlasů byste měli navštívit specialisty a začít léčbu okamžitě.

  Hormonální ztráta srsti u žen: příčiny, léčba, prostředky

  Ztráta vlasů u žen není vždy znamením blížícího se menopauzy. Mnoho dívek ve věku od 20 do 30 let má zeslabené vlasy. Jejich ztráta může být příznakem syndromu polycystických vaječníků - hormonální poruchy, která se vyskytuje u každé desáté ženy v plodném věku.

  Problémy se štítnou žlázou, stresem, nedostatky v výživě, hormonální selhání - tyto faktory jsou stále častější u moderních žen a vedou ke zvýšené ztrátě vlasů.

  Ztráta vlasů: hormonální příčiny

  Různé typy hormonálních poruch a nedostatek vitamínů nebo minerálů mohou vést ke ztenčení a vypadávání vlasů u žen.

  Mužské hormony jsou spojeny s růstem vlasů. Dříve hormonální specialisté na vypadávání vlasů obviňovali zvýšený testosteron. Nicméně, jak se ukázalo později, zdá se, že skutečným důvodem je dihydrotestosteron (DHT) - silnější forma testosteronu. Vysoké nebo zvýšené hladiny DHT se mohou objevit i při normálním testosteronu. Pod vlivem enzymu 5-alfa-reduktázy z testosteronu se produkuje DHT. Jak testosteron, tak DHT mají vyčerpávající účinek na vlasové folikuly. Některé léky proti vypadávání vlasů jsou zaměřeny na blokování konverze testosteronu na DHT. Jsou však obecně méně účinné pro ženy než pro muže. Například jedna z nich - finasterid - je schválena pro léčbu hormonální ztráty vlasů pouze u mužů. Tyto tablety mohou také způsobit nežádoucí účinky, včetně zvýšení estrogenu, což může také vést ke ztenčení vlasů.

  Tělo uvolňuje hormonální inzulín pokaždé, když jíme jídlo, a to umožňuje buňkám používat energii získanou z potravin. Produkuje se méně, jestliže jeme nízko-glykemické potraviny a více, když jedeme s vysokým glykemickým jídlem (například s cukrem a rafinovanou moukou).

  Dlouhodobé konzumování příliš vysokého glykemického jídla (často v kombinaci s jinými faktory: sedavý životní styl, chronický stres) může způsobit přebytek inzulínu v těle, což vede k narušení ovulace a nadměrné tvorbě testosteronu vaječníky. To zase často přispívá k lepší konverzi testosteronu na dihydrotestostern a vypadávání vlasů.

  Zvýšené hladiny ženských hormonů, stejně jako nadbytek testosteronu a DHT mohou způsobit problémy s vlasy. U některých žen nadbytek estrogenu způsobuje ztrátu vlasů v důsledku určité genové varianty, která ovlivňuje fungování enzymu aromatázy.

  U většiny ostatních žen je problémem dominance estrogenu to, že je kombinován s nízkými hladinami progesteronu, což je hormon, který chrání vlasové folikuly před hormonálními ztrátami a ztenčením.

  Postpartum vypadávání vlasů je spojeno se snížením estrogenu po porodu. Během těhotenství se v těle vyskytují vyšší hladiny estrogenu (a progesteronu), což zvyšuje "klidovou fázi" vlasů, tedy dobu, kdy zůstává na hlavě dříve, než přirozeně vypadne. Když se redukují hormony žen po porodu, začnou vypadat všechny vlasy, které "odpočívají". Tento proces může trvat několik měsíců.

  1. Nevyváženost štítné žlázy

  Hlavní roli štítné žlázy v těle je regulovat využití energie. Hormony štítné žlázy se podílejí na životních funkcích těla: od dýchání a srdečního tepu až po teplotu, tělesnou hmotnost a růst vlasů.

  Zdraví štítné žlázy je vysoce závislé na vitamínů, živinách, dobré výživě a nedostatku stresu. Když jsou v těle nějaké problémy, štítná žláza se zaměřuje na udržování životních funkcí (dýchání a regulaci srdečního rytmu) a přestává věnovat pozornost méně důležitým funkcím, jako je růst vlasů.

  Hormonální ztráta srsti u žen: léčba

  Při hormonální ztrátě vlasů lékaři často předepisují přípravek Minoxidil. Toto je nehormonální lék, který je vhodný jak pro muže, tak pro ženy. Denní lokální (na pokožce hlavy) Minoxidil může stimulovat růst vlasů a zabránit dalšímu ztenčení. K dosažení tohoto účinku může trvat od 6 měsíců do 1 roku léčby. Nežádoucí účinky zahrnují suchou a šupinatou kůži, zarudnutí, svědění a nežádoucí vlasy na obličeji. Po přerušení léčby může dojít ke ztrátě vlasů.

  Hormonální léky na snížení vypadávání vlasů u žen: perorální léky (tablety)

  Nejvíce dostupným orálním lékem pro léčbu plešatosti u žen je spironolakton. Jedná se o diuretikum, které odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla. Lék má také antiandrogenní účinek, čímž pomáhá zastavit vypadávání vlasů a obnovit je. Spironolakton má závažné nežádoucí účinky a musí být předepsán lékařem.

  Kombinace minoxidilu a spironolaktonu

  Nová studie ukázala, že kombinovaná terapie pro vypadávání vlasů u žen je účinnější a současně bezpečnější. Studie zahrnovala sto účastníků se ztrátou vlasů. Po dobu více než 12 měsíců, jednou denně, každá žena užívala kapsli obsahující 25 miligramů spironolaktonu a 0,25 mg perorálního minoxidilu.

  Při použití samostatně může každé z těchto léků také pomáhat zabránit vypadávání vlasů a podporovat jejich růst u některých žen. Při společném použití mohou být ještě efektivnější.

  "Kombinace spironolaktonu s minoxidilem byla dobře tolerována téměř všemi ženami a snížila ztrátu vlasů," uvedl autor studie.

  Tři měsíce po zahájení léčby většina účastníků poznamenala, že ztrácejí méně vlasů. Po dalších třech měsících většina z nich měla vyšší hustotu srsti.

  Většina vedlejších účinků byla mírná. Osm žen měla kopřivku, růst obličeje nebo nízký krevní tlak. Pouze dva z nich předčasně zastavili léčbu. K omezení rizika nežádoucích účinků spojených s perorálním podáním minoxidilu jej předepisovali lékaři v nízkých dávkách.

  Minoxidil i spironolakton jsou léky na předpis. Měl by je předepisovat pouze lékař.

  Přírodní a domácí prostředky pro hormonální vypadávání vlasů

  1. Masáž hlavy s esenciálními oleji

  Výzkum ukázal, že při smíchání s nosným olejem (například jojobovým olejem), rozmarýnem, tymiánem, levandulem a cedrovými esenciálními oleji může růst vlasů podporovat. Aby se zlepšil jejich stav, účastníci studie masírovali denně pokožku hlavy po dobu 7 měsíců s touto směsí.

  1. Cibulovou šťávou a aloe vera

  Malá studie zveřejněná v roce 2002 ukázala, že používání cibulové šťávy na pokožce hlavy zvyšuje růst vlasů. Po šesti týdnech bylo zlepšení pozorováno u téměř 90% účastníků (více z nějakého důvodu u mužů než u žen). Předpokládá se, že cibulová šťáva má vysokou síru. Může také stimulovat tvorbu kolagenu, což zase zvyšuje růst vlasů.

  Také bylo navrženo, že aloe vera pomáhá při léčbě seboroické dermatitidy, zánětlivého stavu, který často postihuje obličej a pokožku hlavy.

  Cibulový džus může být smíchán s aloe a aplikován na pokožku hlavy 30 minut před praním.

  Zdraví vlasů těžce závisí na příjmu vitamínů a minerálů:

  • B vitaminy zlepšují krevní oběh zvýšením průtoku krve do pokožky hlavy;
  • Vitamíny A a C podporují růst buněk a tvorbu kolagenu, čímž jsou vlasy silnější;
  • hořčík podporuje vlasové folikuly a také pomáhá uklidnit nervový systém;
  • omega 3 činí vlasy lesklejší a poskytuje růst folikulů;
  • probiotika zlepšují vstřebávání živin a snižují stres;
  • Podle výzkumu je zinek také dobrý pro zdraví vlasů - pomáhá urychlit obnovu poškozených vlasových folikulů;
  • Vitamín D3 je nezbytný pro funkci štítné žlázy, imunitní systém, rovnováhu hormonů a zdraví vlasových folikulů.
  1. Transplantace vlasů

  Během transplantace jsou vlasy transplantovány ze zdravé oblasti hlavy do oblastí s plešatostí. Při difuzním ředění není tato metoda vždy účinná.

  Pro domácí laserovou terapii se prodávají speciální přenosná zařízení. Některé studie ukazují, že takové ošetření pomocí laseru nebo světla může zvýšit růst vlasů. Účinnost těchto fondů však dosud nebyla prokázána.

  Ztráta vlasů s hormonálním selháním a jeho léčbou

  Lidské vlasy nejsou na pokožce hlavy navždy posilovány, mají vlastní vývojový cyklus. Po dosažení určité doby vlasy opustí hostesku a snadno vyklouznou z úst. Když se situace prudce zhorší a vlasy klesnou na více než sto denně, možná je to hormonální vypadávání vlasů. U žen je pochopeno, že toto není sledování vlasů plánovanou cestou, ale symptom vážnějšího onemocnění.

  Je však třeba poznamenat, že plešatost může být zakořeněna nejen ve vnitřních problémech těla, ale i v nesprávném zacházení s prameny. Například jsou vystaveny změně barvy, barvení, perm nebo horkému stylu. V tomto případě vrátit vlasy zpět do normálu tím, že eliminujete nepříznivé vnější účinky. Pokud jsou vnější faktory vyloučeny a plešatost se nezastaví, je nutné provést vážné posouzení zdravotního stavu.

  Než porazíte poplach a začnete zjistit, jaké příčiny vedly k vypadávání vlasů, měli byste vědět, že ztráta 50 až 100 chlupů denně udržuje situaci v normálním rozmezí. Pokud máte podezření na nesprávný výsledek, měli byste počítat vlasy na polštáři a hřebeni. Pokud zjistíte nárůst jejich počtu, stojí za to kontaktovat trichológa, abyste zjistili důvody této hrozné situace. Tricholožka poté, co mluvil s pacientem a provedl vyšetření, posílá další testy od endokrinologa, gynekologa atd. k určení příčiny hormonálního selhání (pokud existuje podezření na možnost onemocnění nikoli androgenetickým typem alopecie).

  Androgenní typ alopecie

  Kromě hormonálního narušení, které indikuje závažnou poruchu v těle, může dojít k alopecii androgenetického typu, která povede k masivní ztrátě vlasů, ale neovlivní ostatní systémy těla.

  U mužů je plešatost po určitém čase, kdy žíly zemřou, nezvratné, zvláště je pro tlumení vypadávání vlasů zodpovědný dihydrotestosteron, hormon odvozený od testosteronu. Vzhledem k tomu, že mužské pohlavní hormony jsou také nalezeny u žen, mužská plešatost je možná, kterou tricholog bude muset zkontrolovat. Léčba je také možná pouze v počátečním stádiu s léčivy typu minoxidil, ale skutečná účinnost je k dispozici pouze při transplantacích vlasů.

  Naštěstí je tento typ hormonálního selhání u žen zřídka diagnostikován. Pokud odborník vyloučí jako příčinu androgenickou alopecii, je plešatost rozpoznána jako difuzní. Je iniciována hormonálním selháním, ale s odpovídající léčbou je reverzibilní.

  V tomto scénáři onemocnění je plešatost považována za symptom a hlavní nebezpečí spočívá v samotné nemoci.

  Patologie v oblasti vaječníků a nadledvin

  Polycystický vaječník přispívá k hormonální nerovnováze a přesněji se produkce testosteronu u žen zvyšuje a produkce estrogenu je inhibována. Plešatost tohoto druhu se zastaví při optimalizaci aktivity vaječníků. Není vhodné popsat léčbu v tomto článku, protože onemocnění je závažné a vyžaduje úplné vyšetření a ošetření, odpovídající každému jednotlivému případu.

  Nemoci vaječníků, nadledvinek mohou způsobit nádory nebo jiné zánětlivé procesy, které mohou způsobit život ohrožující hormonální poruchy.

  Perorální antikoncepce

  Antikoncepční léky se liší v jejich účincích na tělo žen. Změnou přirozené rovnováhy hormonů a inhibici syntézy estrogenu.

  Zvláštní léčba při užívání hormonálních léků není nutná. Abyste zabránili vypadávání vlasů, musíte změnit nebo zrušit antikoncepci a chvíli počkejte, až se situace změní k lepšímu. Léčba vlasů může obsahovat prvky udržovací terapie, spočívající v dodávce jídla prostřednictvím vyvážené stravy, stejně jako různé masky na vlasy, které vyživují folikuly.

  Patologie hormonálních orgánů

  Hormonální selhání může nastat v důsledku nerovnováhy v aktivitě orgánů produkujících hormony, jmenovitě nadledvin, hypofýzy a štítné žlázy. V takovém případě musíte zjistit příčiny onemocnění. Terapie bude záviset na diagnóze ošetřujícího lékaře.

  Štítná žláza a hypofýza ovlivňují pohlavní hormony a podílejí se na metabolismu těla. Vývoj štítné žlázy zvýšeného množství hormonů nebo nedostatečná produkce mají jiný účinek na tělo a proto vyžadují odlišnou léčbu. Léčba probíhá korekcí hormonální produkce, která vede k obnově vlasů, protože v těchto procesech folikuly usínají a neumírají.

  Gestační a laktační období

  Těhotenství vede ke ztrátě vlasů v různých fázích nošení a krmení dítěte. Gestace plodu nejčastěji vede ke zlepšení stavu vlasů a po porodu dochází ke zrychlené ztrátě. Hustota vlasů se obvykle normalizuje do šesti měsíců po dodání. Tato situace nevyžaduje hormonální léčbu, jelikož v tomto odpovědném čase jsou změny regulovány v normálním rozmezí. Podpora síly pro vlasy samozřejmě by byla užitečná, protože tělo je oslabené. Dobře stimulujte směs vlasů s medem a cibulí. Pro vyplachování extrakt z kopřivy je perfektní.

  Menopauza

  Klima v ženách vede ke ztenčení vlasů. Množství estrogenu se snižuje kvůli poklesu aktivity vaječníků, což vede k zřetelnému ztenčení vlasů. Tento proces není patologický, je v normálním rozmezí, ale léčba může být provedena na žádost ženy prostřednictvím hormonální substituční terapie.

  Produkce estrogenu může být zvýšena na úkor fytohormonů, ale pouze ošetřující lékař je oprávněn je předepisovat. Prostředky tradiční medicíny jsou odtučněné od limetkového květu, chmele, dělohy z borů nebo lněného oleje, které se užívají perorálně v čajové lžičce dvakrát denně.

  Stres nervů

  Stres vede také k tvorbě hormonální nerovnováhy v těle žen. Adrenalin, nevyčerpaný stresový hormon, způsobuje křeče v krevních cévách, krevní zásobení vlasového folikulu se snižuje, vlasy nedostávají dostatečnou výživu, stane se tenčí a vypadnou. Můžete snížit hladinu adrenalinu, pokud okamžitě po výskytu stresové situace cvičíte, abyste vyrovnali hladinu hormonu stresu. Napětí nahromaděné v průběhu let může být sníženo úplným uvolněním těla normalizací stavu mysli.

  Obecné zásady ošetření vlasů při hormonálním selhání

  Hormonální selhání může být způsobeno zcela odlišnými příčinami v těle žen. Identifikujte je a přiřaďte odborníkům na terapeutické úlohy.

  V době zjištění problému se léčba provádí ve dvou směrech.

  • Nejprve je odstraněna příčina plešatosti.
  • Za druhé, kořeny a struktura vlasů jsou ovlivněny tak, aby se objevily čerstvé výhonky.

  Specialista bude mít možnost zvolit si terapii, která představuje lékařské léky určené k perorálnímu léčení pro úpravu činnosti orgánů zodpovědných za hormonální produkci. Léčba je tak zodpovědná, že ji může doporučit pouze kvalifikovaný lékař a provádět pod jeho dohledem.

  Ztráta vlasů s hormonálním selháním: léčba a symptomy

  Plešatost může vyvolat mnoho faktorů. Jedním z nich je narušení fungování orgánů endokrinního systému. Hormonální ztráta vlasů může nastat jak u dospělých mužů a žen, tak u dospívajících.

  Příčiny hormonální alopécie

  Hormonální alopécia může být způsobena následujícími faktory:

  • poporodní období u ženy;
  • selhání nadledvin a vaječníků;
  • patologii štítné žlázy;
  • používání antikoncepčních prostředků;
  • genetická predispozice;
  • časté psycho-emocionální přetížení.

  Po narození dítěte hladina hormonů v těle ženy prudce klesá, což rozhodně ovlivňuje zdraví zámků. Hormonální selhání vede k aktivní vypadávání vlasů. Během tohoto období žena potřebuje další příjem vitamínových komplexů, což může pomoci vyřešit tento problém.

  Na pozadí dysfunkce nadledvin a vaječníků, které jsou zodpovědné za produkci hormonů, vlasy také často intenzivně klesají.

  Po zrušení antikoncepce může žena zaznamenat významnou ztrátu vlasů. To je způsobeno skutečností, že antikoncepce obsahují estrogeny. Po jejich zrušení začne ženské tělo vykazovat nedostatek tohoto hormonu, který naopak ovlivňuje vlasy.

  Úbytek vlasů způsobený hormony může také nastat kvůli špatné dědičnosti. Především se týká mužů, kteří často trpí androgenickou alopecíí.

  Stresující situace vedou k vývoji takzvaného stresového hormonu - kortizolu. Časté psycho-emocionální přetížení vede k tomu, že dochází k intenzivní ztrátě v důsledku hormonálního selhání.

  Metody léčby

  Než se rozhodnete, jak zastavit vypadávání vlasů při hormonálním selhání, měli byste zjistit, který faktor vyvolal problém.

  Ve velmi vzácných případech může tricholog předepisovat hormonální terapii, pokud je alopecie spojena s genetickou predispozicí nebo patologií orgánů endokrinního systému. Následující léky mohou být předepsány mezi hormonálními léky:

  • Diane-35;
  • "Androkur";
  • Minoxidil.

  Jako komplexní léčbu na pozadí hormonálního selhání lze pacientovi předepisovat následující léčebné metody:

  • použití multivitaminu;
  • fyzioterapie;
  • dietní korekce;
  • použití místních stimulantů růstu;
  • používání domácí masky.

  Léčba hormonální alopécie nutně vyžaduje komplex. Takže můžete dosáhnout maximálních výsledků.

  Efektivní multivitamin

  Léčba alopecie se provádí pomocí následujících účinných komplexů vitamínů:

  "Perfectil" se vztahuje na moderní vitaminový komplex, jehož působení je zaměřeno na zajištění plné výživy kudrlin. Po absolvování prostředků získávají vlasy přirozenou hustotu, začínají růst lépe a spadnou méně.

  "Vita Sharm" je domácí droga, jejíž složení je plně vyvážené a obsahuje všechny nezbytné látky pro dobrý růst a posílení poškozených pramenů. Komplex je předepsán pro alopecii způsobenou častými stresy, stejně jako v poporodním období.

  Pantovigar je multivitamínový komplex, který aktivně bojuje proti intenzivní ztrátě vlasů. Léčba léků by měla být prováděna pouze na doporučení lékaře, který také určuje dobu trvání kurzu.

  "Merz" je méně účinný komplex, jehož působení je zaměřeno na poskytování živin a cibulí. To vám umožní obnovit oslabené kadeře a posílit je.

  Fyzioterapie

  Léčba hormonální alopécie se také často provádí pomocí následujících typů fyzických procedur:

  • laserová terapie;
  • darsonvalization;
  • kryoterapie;
  • mezoterapie;
  • masáž

  Vliv laserového paprsku na postižené oblasti umožňuje rozšíření krevních cév, čímž se zlepší místní krevní oběh. To umožňuje obnovit latentní žárovky a saturovat je kyslíkem a živinami.

  Metoda darsonvalizace zahrnuje vystavení vlasových folikulů podobnému způsobu jako laserová léčba.

  Kryoterapie se skládá z vystavení pokožky hlavy a folikulů nízkoteplotním tekutým dusíkem.

  Mezoterapie se provádí zavedením živinových roztoků pod pokožku hlavy, které nasycují žárovky vitamíny a dalšími důležitými látkami.

  Zdravá výživa

  Když hormonální přerušení, na pozadí kterého začala intenzivní ztráta, je také velmi důležité jíst správně. Denní výživa pacienta by měla být co nejrovnatelnější. Nabídka musí obsahovat následující pokrmy:

  • kuřecí a vejce;
  • maso z lososa;
  • rostlinné oleje;
  • zelenina a ovoce;
  • semena a ořechy;
  • fermentované mléčné výrobky;
  • celozrnné a luštěniny.

  Proteinová výživa ve formě masa, ryb a vajec vám umožní poskytnout oslabené zámky se všemi nezbytnými aminokyselinami, které pro ně působí jako stavební materiál. Semena slunečnice, různé ořechy a také rostlinné oleje jsou dodatečným zdrojem aminokyselin. Zelenina, luštěniny, celozrnné a fermentované mléčné výrobky poskytují tělu jako celku všechny potřebné látky a pomáhají normalizovat hormony rychleji.

  Během léčebného období je důležité nejen zahrnout výše uvedené produkty, ale také vyloučit určité potraviny. Obsahuje tučné, smažené potraviny a alkoholické nápoje. Tato kategorie produktů přispívá pouze ke zhoršení vlasů, protože zcela neabsorbuje vitaminy a živiny.

  Místní přípravky

  V případě androgenní alopecie, která je spojena s hormonálním narušením, je léčba prováděna s takovými léčivými přípravky jako Cosilon, Rigain a Alopexy, jejichž terapeutickou látkou je Minoxidil. Účinná látka přispívá k probuzení oslabených folikulů a zajišťuje jejich výživu.

  Ženy v poporodním období mohou používat lékařské ampule vyrobené v těchto značkách:

  • Alerana;
  • "Rinfoltil";
  • "Fitoval";
  • "Derkos".

  Všechny tyto léky jsou složeny z aktivních složek, které přispívají k výživě a posilují kudrlinky. Použití drog tohoto typu po dobu několika měsíců může výrazně posílit kudrlinky a výrazně snížit počet deponací.

  Používejte domácí masky

  Maska na bázi cibule, medu, kuřecích vajec a esenciálních olejů je velmi oblíbená. K jeho přípravě budete potřebovat džus jedné cibule, velkou lžíci včelího výrobku, žloutkovou část vajíčka a několik kapek cedrového oleje. Smíšené komponenty se vkládají do pokožky hlavy a nechávají se působit po dobu půl hodiny.

  Pro dosažení dobrých výsledků se masky používají nejméně jednou týdně po dobu tří měsíců nebo déle.

  Způsoby léčby hormonální ztráty vlasů

  Vypadávání vlasů může být způsobeno různými důvody:

  • podvýživou, kvůli které dochází k avitaminóze;
  • nevhodná péče;
  • časté používání stylingových výrobků, žehliček a pleky.

  V tomto případě, abyste tento proces zastavili, musíte se zbavit negativních faktorů a opatrně pečovat. Chcete-li zastavit vypadávání vlasů, měli byste se poradit s odborníkem, který předepíše komplexní terapii.

  Úzkost nebo ne?

  Vlasy mají svůj životní cyklus. Často proto není možné růst dlouhých vlasů - vlasy mají čas růst na určitou délku a pak zemřou a vypadnou. Pokud na hřeben během dne zůstane více než osmdesát chloupků - proces je normální.

  Hrubé česání, denní používání termických přístrojů a stylingových nástrojů, pravidelné vysušování vlasů mají vliv na vypadávání vlasů. Tepelné zpracování a špatná výživa jsou faktory, které mohou zvýšit počet mrtvých chloupků.

  Pokud počet vynechaných osob přesáhne sto kusů denně, je to alarmující příznak, který byste měli konzultovat s lékařem (specialistou na vlasy). Není-li příležitost jít na takového lékaře, pak začněte - navštivte terapeuta. Už se rozhodne, který odborník bude pokračovat.

  K určení příčin masivní ztráty vlasů lze předepsat následující testy:

  • obecná a biochemická analýza v krvi;
  • pro infekce;
  • na obsah železa v krvi;
  • thyroidní a pohlavní hormony;
  • spektrální analýza vlasů.

  Jsou to oni, kteří pomohou vědět, zda jsou hormony vinou za plešatění nebo ne, a předepsat správné zacházení.

  Co jsou hormony zodpovědné za vlasy?

  V těle kterékoli osoby se vyrábějí mužské hormony - androgen a testosteron, stejně jako ženy - estrogen a progesteron. Ovlivňují růst vlasů a jejich stav. Díky androgenům rostou špatně na hlavě, ale je to dobré na těle. Takže muži mají elegantní vousy a knír přesně na androgen. Svěží vlasy a hladká kůže - to je zásluha estrogenu.

  Pokud hovoříme o tom, co hormony ovlivňují vypadávání vlasů, pak je pod silou mužů a žen. Přesněji, jejich úroveň. Vysoká hladina mužů způsobuje alopecii (plešatost). Často se jedná o muže, kteří mají vysokou hladinu androgenů a testosteronu, které brzy ztrácejí vlasy. U žen může plešatost způsobit jak nedostatek estrogenu, tak přebytek androgenu.

  Pokud k tomu dojde, pak vedle ředění vlasů jsou pozorovány následující příznaky:

  • zvýšení hmotnosti;
  • zhoršení kůže na tváři - olejovitost, akné, akné;
  • zvýšená mastnost vlasů;
  • vzhled chloupků na horním okraji, na bradě;
  • vytvrzování hlasu;
  • nadměrné pocení;
  • poruchy nálady, deprese;
  • snížení sexuální touhy.

  V tomto případě bude vyžadována vážná, dlouhodobá (a někdy i celoživotní) léčba od endokrinologa. A čím dřív začne, tím větší je šance na zachování vlasů.

  Nicméně fluktuace hladin estrogenu často ovlivňuje ztrátu vlasů u žen. Většina nových matek se bojí tím, že si všimnou, že se vlasy začnou po dodávce plout. To se vysvětluje skutečností, že během těhotenství byla hladina hlavního ženského hormonu velmi vysoká, vlasy vypadaly dobře, rostly aktivní. Ale i ti, kteří museli vypadnout, stále rostli.

  Ale potom se dítě narodilo a hladina estrogenu klesá. Chlupy, které byly drženy ve folikulách pouze na jeho náklady, aktivně opouštějí hlavu. Tento jev je dočasný, za pár měsíců se vše vrátí k normálu. Jediná věc, kterou může žena během tohoto období udělat, je zlepšit vzhled svých vlasů jemnou péčí a zdravou výživou. Podobná podmínka je pozorována při menopauze.

  Další příčiny hormonální alopécie

  Hormonální vypadávání vlasů může být způsobeno jinými důvody. Patří sem:

  • onemocnění vaječníků - jejich dysfunkce, polycystická příčina narušení tvorby hormonů. Kromě plešatosti existují poruchy menstruačního cyklu;
  • dysfunkci nadledvin, štítné žlázy a hypofýzy - tyto orgány také produkují své vlastní hormony. Nejen, že estrogen a androgén mohou být vinou alopécie, ale i oni;
  • užívání orální antikoncepce - ovlivňuje zejména počátek jejich příjmu nebo zrušení. V tomto případě se tělo jednoduše reorganizuje, což způsobuje výkyvy hormonů;
  • zdůrazňuje - v tomto případě dochází ke zvýšené produkci adrenalisového kortizolu - stresového hormonu. V některých případech prochází několik stovek týdnů mezi stresem a plešatostí, takže není vždy možné spojit alopecii s nějakým silným zážitkem;
  • chemoterapie - léčba závažných onemocnění vede k závažným hormonálním změnám;
  • genetická predispozice - se cítí obvykle ve věku po 35 letech. Pokud by byli v rodině s podobným problémem, má smysl konzultovat s lékařem předem, aby se předešlo problémům v budoucnu.

  Vzhledem k tomu, že příčiny mohou být různé, je důležité poradit se s lékařem a podrobit se komplexní vyšetření. Koneckonců, pokud je tento proces způsoben vážnými patologiemi v těle, musíte okamžitě začít léčbu. Odložení cesty lékaři může vést k takovým důsledkům, že vzácné vlasy budou méně zlo.

  Terapie

  Pokud vypadnou vlasy kvůli hormonu, pak nebudete moci pomoci s maskami, šamponymi, lidovými prostředky a užíváním vitamínů. První věc, na kterou se uchýli ženy, která si všimla zvýšené ztráty vlasů, mění způsob péče nebo ji posiluje. Pokud je plešatost zanedbatelná a je způsobena některými vnějšími faktory, mohou tato opatření stačit ke zlepšení situace. Pokud nic nepomůže, musíte kontaktovat kliniku.

  Léčba alopecie znamená odstranění příčiny (obnovení zevnitř) a účinek na vlasy a pokožku hlavy (podpora zvenčí). Kurz terapie zahrnuje hormonální léky. V žádném případě se nemůžu zabývat samoléčbou, pilulky na slyšení od někoho, kdo je radu či doporučení, mohou jen ublížit. Nekontrolovaná léčba může způsobit ještě větší selhání.

  Pilulky jsou zpravidla zaměřeny buď na zvýšení hladiny ženských hormonů nebo na snížení hladin androgenů v závislosti na příčině. Externí léky ovlivňující pokožku hlavy obvykle obsahují minoxidil. Tato látka zvyšuje vaskulární tonus pokožky hlavy, stimuluje krevní oběh, zlepšuje výživu vlasů. Jeho použití pomáhá zastavit vypadávání vlasů a stimuluje růst nových kudrlin.

  Pomocné metody

  Léčba hormonální poruchy pomůže zastavit vypadávání vlasů. Chcete-li růst nových vlasů, stejně jako zlepšit vzhled kudrlin - abyste jim poskytli lesk, tloušťku, objem - je dobré kombinovat oficiální terapii s dalšími metodami. Samozřejmě s povolením ošetřujícího lékaře. Toto může urychlit proces hojení:

  • výrobky speciální péče - masky, balzámy, sérum, šampony s označením "proti vypadávání vlasů";
  • lidové prostředky - masky založené na kuřecích vejcích, mléčné výrobky, rostlinné oleje, med, odvar z bylin;
  • Příjem komplexů obsahujících vitaminy skupiny B, A, D, E, C, zinku, chromu, síry a Omega-3.

  Kromě toho, aby se zbavil plešatosti, může lékař předepsat:

  • masáž hlavy - tradiční a vakuová;
  • elektroforéza;
  • darsonvalization;
  • laserová a kyslíková terapie.

  Dobrým účinkem je použití přípravků obsahujících fytoestrogeny - rostlinné analogy ženských hormonů. Jedná se o lněné semínko a jeho olej, lipové květy, chmelové korunky, borové lůno. Používání těchto látek uvnitř a ven jako odkapávání má dobrý účinek nejen na vlasy, ale i na pokožku a vzhled jako celek. Před přidáním fytoestrogenů do stravy byste měli také konzultovat s lékařem.

  Transplantace vlasů je jednou z hlavních metod boje proti plešatosti. Tato metoda vám umožní navždy zapomenout na problém, nicméně je použita jako poslední možnost - pokud jiné metody léčby nefungují.

  Je důležité, aby bylo možné vyřešit jakékoliv, i vážné, porušení, pokud neuzavřete oči znepokojivými příznaky, neužívejte samošetření a včas se poraďte s lékařem - pro radu, vyšetření a komplexní terapii. Koneckonců, v případě takové kosmetické závady, jako vypadávání vlasů, mohou existovat vážné problémy, jejichž léčba nemůže být zpožděna.

  Pro Více Informací O Suché Vlasy