logo

Jak léčit houbu na hlavě - metody a přípravky

Dnešní mýdlové nemoci nejsou neobvyklé. Zvednout je je neuvěřitelně snadné a zbavit se nežádoucích hostů může být velmi obtížné. V otevřených oblastech pokožky pro boj s mykózou je snazší a je patrné téměř okamžitě. Ale podezření na houbu na hlavě hlavy je často možné pouze tehdy, když se objeví již nepříjemné příznaky infekce.

Seznamte se s houbou!

Kůže houba má mnoho odrůd a ne všechny ovlivňují pokožku hlavy. Hlavně mikroorganismy jsou kolonizovány na chlupaté části, což vyvolává vývoj takových onemocnění jako:

 • seboroická dermatitida;
 • microsporie;
 • kožní onemocnění;
 • šupka.

Vynášejí mikroskopické spory, které mohou být nositeli lidí nebo zvířat. Spóry jsou houževnaté, jsou schopny dlouhodobě zůstat na oblečení, postelích, hygienických předmětech a srsti zvířat. Jednou za příznivých podmínek se spóry rozvíjejí do hub, které tvoří celá kolonie spojená s myceliálními vlákny.

V této aktivní fázi, houby a ovlivňují pokožku hlavy. Oni pronikají do pokožky, provokují její zánět a způsobují smrt zdravých buněk, včetně vlasového folikulu.

Pokud není houba ošetřena, na oblastech léze se objevují plešovité skvrny a pak se tvoří plešatost a v těchto místech je často nemožné obnovit vlasy.

Hlavní příznaky

Manifestace mykózy pokožky hlavy různými způsoby. Vše závisí na odolnosti těla a typu houby. Existuje však několik běžných příznaků, přičemž současná přítomnost dvou nebo více z nich činí jednoho podezřelého z přítomnosti houby na vlasu a pokožce hlavy:

 • náhlý vzhled lupů s postupným zvyšováním jejich množství;
 • ztráta zdravého lesku vlasů, jeho neústupný a oslabený vzhled;
 • vlasy začínají vypadat zvláště intenzivně během česání nebo šamponování;
 • tvorba a rychlý růst plešatých a plešatých míst;
 • svědění a / nebo ohniska zčervenání a odlupování na pokožce hlavy;
 • všechny nepochopitelné rány, krusty, šupinaté hrbolky na hlavě;
 • těžká křehkost vlasového hřídele v kořenové zóně.

Mykóza nejčastěji začíná vzhledu lupů. Pokud zjistíte, že vaše ramena jsou neustále posypána bílým květem, požádejte své blízké, aby pečlivě zkontrolovali vaši hlavu. A jestliže existují další příznaky houbové infekce, okamžitě jděte k dermatologovi nebo tricholovi.

Diagnostika a léčba

Čím dříve je houba identifikována a vyléčena, tím méně vlasů bude trpět. V počáteční fázi se ho můžete zbavit jednoduchými lidovými metodami. Problém však spočívá v tom, že se již ocitl s velkými lézemi. A pak špatné zacházení může jen zhoršit situaci. To je důvod, proč stojí za to věnovat trochu času a peněz na průzkum.

Moderní metody diagnostiky mykózy jsou jednoduché a bezbolestné, dokonce i dítě je absolutně klidně toleruje. Nejsnazší způsob, jak osvětlit hlavu pacienta, je dřevěná lampa, která má specifickou vlnovou délku. Vyzdvihuje kolonie hub a tím vidíte oblast léze - jasné, nerovnoměrně definované místo. Lampa však neumožňuje určit typ mikroorganismů.

Pro výběr nejúčinnějšího léku proti houbám se provádějí laboratorní testy. Jako vzorek mohou být odebrány postižené vlasy nebo vločky exfoliované ze skalpu.

Sklízený materiál je umístěn v čistém chovném prostředí a pak jsou identifikovány rostoucí kolonie. Tato studie trvá pár dní, ale doktor přesně ví, s čím se zabývá.

Způsoby léčby

Způsob léčby je určen na základě velikosti a hloubky lézí, odrůdy houby, celkového stavu těla a souvisejících příznaků. Může zahrnovat externí prostředky, systémové přípravky, tradiční metody nebo komplexní terapii.

Venkovní zařízení

Nejjednodušší externí antifungální činidlo jsou šampony: "Nizoral", "Mikozoral", "Sebozol" a další. Je třeba si uvědomit, že mají spíše hojivý a nikoli pečující účinek a musí být aplikovány v souladu s pokyny nebo doporučeními lékaře. Antifungální šampony nejsou určeny pro časté šamponování.

Pokud se na hlavě objeví viditelné léze, je indikováno použití balzámů nebo masti. Lékaři se podle názoru lékařů osvědčili jako nejlepší:

 1. "Terbizil" - účinný při léčbě vícebarevných lichenů a všech typů mykózy na hlavě u dospělých a dětí od 7 let.
 2. "Terbinafin" - ničí biosyntézu hub, způsobuje jejich smrt, léčí všechny své odrůdy.
 3. "Lamisil" - rychle odstraňuje svědění, peeling a zánět kůže, ale masť je kontraindikována u lidí s onemocněním jater nebo ledvin.
 4. "Salicylic-zinc" - dokonale pomáhá s mastnou seborrheou: vysychá mokré rány, vede k tvorbě krust, které se pak snadno odlupují.
 5. "Batrafren" - dobře se vyrovná s kvasinkami, plísňovými houbami a dermatofyty, které vážně zničí kůži, je kontraindikováno u dětí do 12 let věku.

Způsob léčby houby na hlavě by měl být stanoven odborníkem po vyšetření a vyšetření. Pokud se ale rozhodnete jet do lékárny, přinejmenším se poraďte s lékárníkem, který podrobně popisuje příznaky vašeho onemocnění.

Systémové léky

U velkých lézí, kdy by houba mohla proniknout hluboko pod kůži nebo do krve, je vhodné použít antimykotika vnitřně. Nejčastěji se jedná o flukonazol, ketokonazol a další, jen lékař by je měl předepisovat, zejména pro dítě.

Přestože tyto léky nejsou antibiotiky, mají silný účinek na celé tělo a mají značný seznam kontraindikací:

 • jakákoli krevní patologie;
 • endokrinní poruchy;
 • závažné onemocnění jater a / nebo ledvin;
 • onkologie a přítomnost nádorů;
 • porušení kapilárního oběhu.

V pokročilých situacích může léčba zahrnovat: antibiotika, imunomodulátory, antidysbióza, léky obsahující hormony.

Hospitalizace není nutná ani ve vážných případech, při dodržení všech lékařských doporučení se plné zotavení provádí na ambulantní bázi po dobu několika týdnů až několika měsíců.

Lidové prostředky

V raných fázích může být houba pokožky hlavy úspěšně léčena doma s lidovými léky. Nemohou se rychle vypořádat s pokročilým onemocněním, ale dokonale odstranit lupy, zánět, odlupování kůže, a zároveň pečovat vlasové folikuly a podporovat růst a zachování vlasů.

Zde jsou některé časově testované účinné lidové prostředky:

 1. Eukalyptový olej. Má nejsilnější antibakteriální a antifungální vlastnosti. Ve své čisté podobě může způsobit popáleniny, takže se rozkládá od základny (olivový, řešetlákový, lopuch) v poměru 1:10. Aplikuje se na dotčenou pokožku a čistý olej je užitečný, aby se dal na hřeben a dobře se rozděloval mezi vlasy.
 2. Česnekový kompres. Zabíjí všechny mikroby, podporuje rychlé hojení ran, stimuluje růst nových vlasů. Do lžíce základního oleje (mandle, broskve, olivy) přidejte čajovou lžičku čerstvého citronu a česneku. Směs pro ošetření pokožky hlavy, obal celofánem a teplo. Po 20-30 minutách opláchněte teplou vodou bez šamponu, opláchněte na polovinu octem.
 3. Octová voda. Houby nemají moc rád kyselé prostředí, proto běžný nebo jablečný ocet pomáhá s nimi bojovat v raných fázích. Jablko může být použito k léčbě zčervenání nebo loupání v čisté formě, stůl se zředí na polovinu vodou. Průběh léčby je až do úplné eliminace příznaků a profylakticky dalších 7-10 dní.
 4. Dekorace tansy. V koncentrované formě pomáhá zbavit se všech druhů houb kůže. Dvě lžíce sušených květin nalijte sklenici vroucí vody a namočte 2 hodiny ve vodní lázni nebo pomalu oheň (můžete trvat na noc v termosku). Vyčistěte strava a po každém umytí opláchněte hlavu. Nástroj je toxický - nevkládejte jej dovnitř a držte ho pryč od dětí!
 5. Šťávy Kalanchoe. Má výrazné antibakteriální vlastnosti, rychle léčí rány, účinně bojuje proti abscesům. Koncentrovaná šťáva může být zakoupena v lékárně nebo vymačkaná okamžitě před použitím z listů rostlinné rostliny. Použijte pouze na postiženou kůži.

V zásadě jsou protiplísňové vlastnosti mají mnoho léčivých rostlin: pryšec, máta Verbena, dubové kůry, Calendula, třezalka tečkovaná, přeslička, atd. Proto, lidové recepty na likvidaci z nejrůznějších hub.. Ale aby mohli jednat, je nutné jejich pravidelné dlouhodobé (alespoň měsíční!) Aplikace.

Na rozdíl od obecné víry, účes nad houbou nevyléčí - žije na kůži, ne na vlasy. Stroj může šířit mykózu pouze po celé hlavě.

Preventivní opatření

Prvním prostředkem prevence houbových onemocnění na pokožce hlavy je přísné dodržování pravidel osobní hygieny, od kterých by se děti měly učit od raného věku.

Riziko sdílení nežádoucích neviditelných hostů se stává minimální, pokud:

 • nepoužívejte hřebeny a čelenky jiných lidí;
 • nedotýkejte se túlavých zvířat;
 • důkladně si umyjte ruce po návštěvě veřejných míst;
 • naučit se účinně vypořádat se stresem;
 • neumožňují těžkou únavu;
 • používejte vysoce kvalitní kosmetické přípravky pro vlasy obohacené přírodními oleji;
 • Nevystavujte dlouhé vlasy UV záření.

U zdravých lidí se silnou imunitou, houba nepřežije, i když její spóry a spadají na pokožku hlavy. Proto účinným prostředkem profylaxe proti houbám může být dobrá výživa, pravidelný příjem vysoce kvalitních multivitaminových přípravků a absence špatných návyků.

Hliva na hlavě: příznaky a léčba onemocnění

Pokud se na hlavě objeví houba (ve vlasovém čistění hlavy), léčba by měla být zahájena podrobnou diagnózou onemocnění, stanovením patogenního infekčního agens. Symptomy přinášejí nejen vnitřní nepohodlí, ale také se stávají hlavní příčinou komplexu méněcennosti, vnitřní nejistoty, estetické vady. Mykolog, dermatolog, úspěšně léčí houbové onemocnění pokožky hlavy, hlavní věc je dospět včas k individuální konzultaci.

Co je houba na hlavě

Jedná se o infekční onemocnění způsobené zvýšenou aktivitou patogenní houby, která se při absenci včasné konzervativní léčby stává hlavní příčinou ztráty vlasů. Plaky, které jsou lokalizovány ve vlasové kůži, se stávají ložisky patologie, ale je možné také vzhled hnisavých krust. Doporučuje se zaměřit se na léčbu lézí konzervativními metodami s účinkem lokálních antimykotik, dodržováním osobní hygieny.

Příčiny

Škodlivé houby na pokožce hlavy mohou být vyvolány slabou imunitou, neschopností těla chránit se před patogenní aktivitou a škodlivými účinky kůže na houbách. Za účelem infekce patogenními látkami z prostředí a níže uvedeným seznamem přispívajících faktorů:

 • nepříznivé environmentální podmínky;
 • dlouhodobý průběh somatických onemocnění;
 • stavy imunodeficience;
 • přítomnost špatných návyků;
 • používání kartáčů na vlasy jiných osob a jiných výrobků pro osobní péči;
 • prodloužený stres, šok.

Symptomy

Mykóza pokožky hlavy začíná viditelným olupováním kůže, zatímco pacient trpí vážným svěděním, nezávisle na sondách se vyskytují plaky ve vlasech. Pokud se tvoří kůže na kůži, je to jeden z prvních příznaků houbové léze a je možné zjistit specifický typ patogenního mikroorganismu výhradně pod mikroskopem, který prošel příslušnými testy. Houba na vlasu má následující vyslovené příznaky, náchylné k recidivě:

 • problémy se suchými a křehkými vlasy;
 • zranění folikulární zóny;
 • centra vypadávání vlasů;
 • černé tečky na bázi folikulů;
 • tvorba hnisavých krust;
 • svědění a pálení se zarudnutím kůže hlavy;
 • nadměrné lupy.

Bílé skvrny

To je hlavní znamení, že houba na hlavě "zalomila". Hlavním důvodem zánětu na pozadí všech výše uvedených provokujících faktorů je pronikání houbových spór do dermis z prostředí, které postupně ničí jeho strukturu. Za prvé, kůže vypadne, pak vypadnou vlasy lézí, zatímco přítomnost bílých skvrn (lupů) je možná. Skvrny mají zaoblený tvar, malé rozměry a jasně definované hranice, svědění a vnitřní nepohodlí.

Mít dítě

Pokud se v dětském věku objeví bublinky na pokožce hlavy, je možné, že se jedná o první projevy patogenních hub, které jsou náchylné k relapsům. Časem se rozpadají a na jejich místě se tvoří kosti, které jsou spojeny do rozsáhlých patologických patologií s viditelným ztenčením vlasů. K určení příčiny svědění může být pouze znalý specialista na základě výsledků předané diagnózy. Pro zmírnění celkového stavu je nutná včasná léčba, zatímco použití povrchních metod konzervativní terapie je vyloučeno. Symptomy jsou:

 • těžké svědění hlavy;
 • přítomnost bílé a růžové kůry na dermis;
 • znatelné lupy po umytí hlavy;
 • výrazná ložiska alopecie;
 • zvýšená nervozita.

Hubové nemoci

K tomu, aby se nemělo chronické onemocnění, je nutné provést včasnou diagnózu a klinicky určit hlavní infekční látku. V závislosti na etiologii patologického procesu lékaři rozlišují následující typy onemocnění, které se mají léčit za účasti antifungálních léků. Toto je:

 1. Trichophytosis (kožní onemocnění). Onemocnění se rozvíjí ve věku 3 - 12 let, doprovázený výskytem výrazných plešatostí. Inkubační doba trvá až 2 měsíce, dochází k hlubokému poškození dermis.
 2. Microsporóza (mikrosporie). Symptomatologie je podobná výše popsané diagnóze, avšak vytvořené oblasti malé patologie mají výrazný zaoblený tvar s ostrými obrysy.
 3. Favus (šupina). Ohnisky patologie se liší barvou, doprovázené tvorbou kůry nažloutlé barvy s odsazením do středu, kde rostou vlasy.
 4. Seboroická dermatitida. Horní vrstva epidermis mění svou strukturu, viditelný peeling a převládají známky hyperemie. Houba způsobuje svědění hlavy, podráždění pacienta.

Diagnostika

Pokud máte podezření na patogenní houbu, lékaři nejprve prozkoumají pokožku hlavy, předpokladnou diagnózu. Další klinické vyšetření k identifikaci etiologie patologického procesu v nemocnici jsou:

 • mikroskopické vyšetření zlomených vlasů pod dřevěnou lampou;
 • vzorky vločkové kůže;
 • bakteriologické plodiny;
 • kulturní analýzy.

Jak zacházet

Mykóza pokožky hlavy je obtížné léčit antibiotiky, lékaři doporučí antifungální léčiva topicky a orálně. Navíc k mytí hlavy můžete použít léčivé odvarky, které snižují zánět, uvolňují nepříjemné svědění. Další doporučení od dermatologů jsou uvedeny níže:

 • je nutné odmítat tučné, slané a smažené potraviny, což vytváří příznivé podmínky pro vývoj patogenní flóry;
 • je nutné oddělit produkty osobní hygieny nakaženého pacienta, protože náhodou mohou být používány zdravými lidmi;
 • Po umytí vlasů je vhodné používat ochranné prostředky, které tvoří ochrannou fólii, což snižuje riziko opakování.

Antifungální léky

Léčivé léky pro vnitřní použití působí systémově, vyhubí patogenní flóru zevnitř. Před nákupem léků je nutné konzultovat s dermatologem, vyloučit kontraindikace a vývoj nežádoucích účinků. Zde jsou účinné a spolehlivé farmakologické pozice:

 1. Léčivý přípravek Griseofulvin je k dispozici ve formě tablet a dospělý pacient může během týdne užívat až 8 tablet denně. Pak se snižují denní dávky, režim intenzivní péče se upravuje individuálně. U dětí je zvolena jedna dávka na základě převažující tělesné hmotnosti.
 2. Clotrimazol. Tento antifungální lék má několik forem uvolňování, ale pilulky mají systémový účinek. Za den se doporučuje používat 1 pilulku na tři přístupy po dobu 7-10 dní. V budoucnu se léčebný režim upravuje individuálně.

Pomocí externích prostředků je možné urychlit regeneraci tkání, které se účastní patologického procesu. Tato forma uvolňování antifungálních léků má méně kontraindikací a aktivní složky působí lokálně - specificky se zaměřuje na patologii. Zde jsou časově testované pozice:

 1. Ketokonazol. Masť eliminuje svědění a otoky, odstraňuje viditelné známky zánětlivého procesu. Aplikovat na léze patologie vyžaduje tenkou vrstvu, opakujte postup až 3-5krát denně.
 2. Betametazon. Masť má antipruritické, protizánětlivé, regenerační vlastnosti, určené k použití zvenčí při absenci lékařských kontraindikací.

Antifungální šampony

Takové drogy s houbami se také těší významné popularitě, navíc se stávají důležitou součástí preventivních opatření. Pokud jsou na hlavě výrazné ložiska patologie, jedná se o šampony s antifungálním účinkem, které by měly být použity bez selhání (v lékárnách takové léky nejsou levné, ale výsledek stojí za to):

 1. Mycozoral Odstraní svědění, zarudnutí, peeling, výrazné známky zánětu. Zároveň normalizuje tvorbu kožního mazu, snižuje ohnisky patologie, eliminuje příznaky mykóz, aktivitu dermatofytů. Doporučuje se použít šampon 2 až 3 krát týdně, ne více.
 2. Nizoral To je vynikající lék na seboroický ekzém, který má několik forem uvolnění. Šampon nejprve protřete hlavu, nechte několik minut a opláchněte tekoucí vodou. Postup by měl být přednostně prováděn 2-3 krát týdně před úplným zmizením nepříjemných příznaků.

Léčba lidových léků

Metody alternativní medicíny nejsou v praxi méně účinné, ale musí být používány společně s antifungálními léky. Při absenci individuální nesnášenlivosti s bylinnými přísadami jsou zde spolehlivé recepty, pokud se náhle objevila patogenní houba na hlavě:

 1. Není-li alergie na olej, je nutné aplikovat na povrch hlavy rašelinu nebo ricinový olej, nevyčistěte složení po dobu 15-20 minut. Opláchněte vlasy octem ve zředěné formě (v poměru 1: 1).
 2. Ve stejném poměru nakrájejte česnek a cibuli, promícháme antiseptickou kompozici, omogenizujeme. Vtírejte do pokožky hlavy, pečlivě zpracovávejte léze patologie, nevyperte 15-20 minut.

Prevence

Aby se zabránilo vystavení patogenní houbě, musí osoba dodržovat základní pravidla prevence. Takže:

 • vyvarujte se kontaktu s produkty hygieny jiných lidí;
 • posiluje imunitní systém pomocí vitamínů;
 • nedotýkejte se zvířat bez domova;
 • odstranit kontakt s infikovanou osobou;
 • dodržujte pravidla osobní hygieny.

Sklizeň houby: jak rozpoznat a léčit

Skleněná houba (tinea capitis) je poměrně častá nemoc. Je to způsobeno dermatofyty - plísňovými houbami rodu Microsporum a Trichophyton, což způsobuje mikroskopii, trichofytózu a favus. V našich zeměpisných šířkách je mikrosporie nejčastější mezi všemi typy mykóz. Až 90-97% pacientů je infikováno zoo-anthrofilními houbami Microsporum canis u nemocných koťat, koček a psů. Z hlediska frekvence poranění je trichophytosis nižší než mikrosporie. Nejčastější choroba se vyskytuje v jižních oblastech, stejně jako v republice Sakha (Yakutia). Houba pokožky hlavy u lidí způsobená trichofytonem nastane, když přichází do styku s nemocnými velkými domácími zvířaty a hlodavci. Favus na území Ruské federace je extrémně vzácný.

Obr. 1. houba na hlavě: microsporia (fotografie vlevo) a trichophytia (pravá fotografie).

Obr. 2. Vlákna houbového mycelia v stratum corneum.

Příčiny hubové infekce hlavy

Microsporie je nejčastější infekcí pokožky hlavy. Příčiny onemocnění:

 • V 98% případů jsou mikrosporie způsobeny zooantropopolními houbami Microsporum canis (psím mikroskopem) a Microsporum folineum (mačkovitým mikroskopiem). Kočky (častěji) a psi (méně často) se zhoršují a infekci přenášejí na člověka. Tyto patogeny způsobují povrchní mikrosporu.
 • Ve 2% případů jsou microsporia Microsporumaudouinii (častěji) a více infekční mikrosporumferrugineum (méně často) příčinou mikrosporie. Tyto patogeny způsobují mikrosporu infiltračně hnisavou.
 • Microsporumgypseum a Microsporumnanum obývají půdu. Tento typ mikrosporie je velmi vzácný.

Trichophytosis of the scalp je méně obyčejná microsporia. Jeho patogeny jsou:

 • Antrofilní houby Trichophyton tonsurans, méně často - Trichophyton violaceum. Způsobují povrchní trichophytosis a také způsobují chronickou trichophytosis u dospělých.
 • Trichophytonmentagraphytes (var.gipseum) a Trichophytonverrucosum (var. Faviforme) zooanthropofilních hub. Infekce se vyskytuje u velkých domácích zvířat a hlodavců. Houby jsou příčinou vývoje infiltračně-hnisavé trichofytie.

Favus nebo šupina nalezená v Ruské federaci je extrémně vzácná. Je způsoben antropofilními houbami Trichophyton Schonleinii. Zaznamenávají se případy infekce myší a koček.

Obr. 3. Kolonie houb Microsporum canis (fotografie vlevo) a Trichophyton mentagrophytes (fotografie vpravo).

Epidemiologie

 • Houby Microsporum canis jsou nakaženy od nemocných koček a psů (nejčastěji koťata). Děti jsou v zásadě nemocné. Infekce v nich probíhá přímým kontaktem se zvířaty. Během puberty se zaznamenává samoléčení, což je spojeno s normalizací práce buněčné a humorální imunity.
 • Infekce s houbami Microsporum gypseum a Microsporum nanum se vyskytuje u dospělých, kteří pěstují půdu.
 • Antropofilní druhy hub, které způsobují mikrosporu a trichofytózu, jsou infikovány nemocnými a infikovanými předměty pro domácnost (polštáře, klobouky, šátky, nůžky, hřebeny apod.).
 • Zdrojem houb Trichophyton mentagraphytes jsou domácí zvířata: skot, koně, telata, kozy a osly, stejně jako divoká zvířata. Zdrojem Trichophyton verrucosum jsou malé myší hlodavce, králíci, gopery a morčata. Možný přenos infekce od nemocné osoby. Infekce ze zvířat probíhá přímým kontaktem, stejně jako prostřednictvím vlny a šupin, které zvířata opouštějí na půdě, seno a krmiva. Venkovští a městští obyvatelé jsou nemocní pracovníci hippodromů, cirkusů, zoologických zahrad a veterinárních zařízení. Kromě zvířat byla prokázána úloha přenosu infekce kobylky. Trichofytony byly nalezeny v kukuřičných stoncích a slámě.
 • Favus je distribuován především mezi členy stejné rodiny. Přispívá k výskytu mykózy nízká úroveň hygieny a osobní hygieny.

Obr. 4. Koťata, kočky a psi - hlavní zdroje mikrosporie.

Obr. 5. Skot a koně - hlavní zdroje zooantroponotické trichofytie.

Známky houbových infekcí pokožky hlavy

Rozlišujte mezi povrchními a infiltračně hnisavými formami mikroporie a trichofytia. U některých pacientů se trichofytia stává chronickým průběhem.

Povrchová forma mikrosporie

Po 5 až 7 dnech po infekci se na pokožce hlavy objevují 1 až 2 velké ohnisky (3 až 5 cm v průměru) ztenčování vlasů a řada malých (0,1 až 0,3 cm v průměru). Centra jsou kulaté, mají jasné hranice, pokryté šedo-bílými (azbestovými) váhy. Zánět je mírný nebo chybí.

Vlasy v mikroskopii se oddělují od kořene, stejně jako u trichofytie, ale ve výšce 4 - 8 mm. Proč se zdá, že jsou oříznuty (vykostěné louky), snadno vytažené, obklopené jako spojka, hvězdokupy spór. Po 10 - 12 dnech od nástupu onemocnění můžete vidět smaragdově zelenou záři v paprscích fluorescenční lampy dřeva.

Obr. 6. Na fotografii je houba pokožky hlavy - mikroskopie.

Obr. 7. Na fotografii je houbou pokožky hlavy mikroskopie nebo kožní onemocnění.

Povrchová forma trichofytie

Po 6-7 dnech po infekci se na pokožce hlavy objevují velmi malé (malé ohniskové tvary) nebo velké (velké ohnisko). Část lézí roste v důsledku fúze, v důsledku čehož pokrývka hlavy je pokryta mnoha vločkami. Velká ohniska mají nepravidelný tvar a fuzzy obrysy. Zánětlivá složka je mírná.

Vlasy na hlavě se rozpadají v kořenech - ve výšce 2 - 3 mm, což má za následek, že kůže má vzhled černých teček. Ovlivněné vlasy jsou matné, ztrácejí elasticitu, stávají se křehkými, zbarví se šedě a zahušťují. V části vlasů jsou konce zakřiveny ve formě háčku. Spolu s rozbitými vlasy rostou zdravé vlasy. Pod dřevěnou lampou není žádná žárovka.

Bez léčby trvá onemocnění roky a často trvá chronický průběh, který je pozorován pouze u žen. U mužů je trichofytóza samoléčebná. V některých případech dochází k poškození oblasti růstu knírek a vousů.

Obr. 8. Na fotografii je houba pokožky hlavy trichofytózou "černě tečkovaná".

Obr. 9. Na fotografii, trichofytia oblasti růstu knírek.

Vlastnosti vlasové léze s trichofytií

Trichophyton ectothrix

Zooanthropofilní trichophytony patří do skupiny Trichophyton ectothrix (ecto - outside). Mají velké a malé spóry, které vytvářejí skořápky na bázi vlasů: širší - hrubé spory, užší - jemné sporové. Spolu se spóry v periferní oblasti vlasů jsou krátké nebo dlouhé řetězy sporů se zaobleným tvarem. Trichophyton ectothrix způsobuje vývoj infiltračně-hnojivých procesů a purulentní fúzi folikulů.

Trichophyton endothrix

Antropofilní trichofytony patří do skupiny Trichophyton endothrix (endo - uvnitř). Spory těchto hub se nacházejí uvnitř vlasů. Mají zaoblený tvar, velké velikosti (5 - 7 mikronů), hustě naplňují vlasy dovnitř, aniž překročí své hranice, jsou umístěny buď ve formě řetězů, nebo naplní vlasy jako sáček ořechů.

Obr. 10. Trichophyton ectothrix: spory patogenů obalují vlasy ven jako spojka (obrázek vlevo). Trichophyton endothrix: vnitřní část vlasů je plná sporek (pravá fotografie).

Infiltračně hnisavá forma houby pokožky hlavy

Důvodem vzniku infiltračně-hnisavé trichofytózy (častěji) a mikroporie (méně často) jsou dermatofyty zoofilních hub. S onemocněním na kůži hlavy původně vytvořené infiltrované, ostře hyperperemické velké ohniská. Další vývoj hnisavého procesu je zaznamenán. Povrch je pokrytý krustami, které po odstranění odhalí hnis, uvolněný z folikulů (obrázek připomíná voštinu). Tato forma se nazývá "folikulární absces" nebo kerion Celci (plástvec Celsius). Carion je doprovázena malátností, bolestí hlavy a horečkou. Regionální mízní uzliny rostou a jsou bolestivé.

Obr. 11. Houba na hlavě. Počáteční fáze zánětu. V postižené oblasti dochází k infiltraci a zarudnutí.

Obr. 12. Infiltračně-hnisavá fáze onemocnění.

Obr. 13. Purulentní zánět folikulů v hlavě.

Obr. 14. Střed hnisu na hlavě - kerion, připomíná velký absces.

Obr. 15. Na fotografii je infiltrova-hnisavá forma trichofytie v oblasti knírek a růstu vousů.

Známky poškození pokožky hlavy v chronické trichofytii

Příčinou chronické trichofycie pokožky hlavy jsou antropofilní houby Trichophyton tonsurans a Trichophyton violaceum. Onemocnění u chlapců, získané v dětství, je samo-hojivé až do puberty. Trichofytóza u dívek se v některých případech stává chronickou, což je spojeno s dysfunkcí endokrinního systému. V 80% případů byli pacienti s hypofunkací vaječníků. Nemoc má skromné ​​projevy, trvá to dlouho. Dospělí se stávají zdrojem infekce pro děti.

Nejčastěji jsou ovlivněny okcipitální a časové oblasti hlavy. Středy jsou malé, světle růžové barvy, s difuzním nebo malým peelingem. Rozbité vlasy u kořenů připomínají černé tečky (trichophytia s černou čárou). Léze jsou často obtížně detekovány.

Obr. 16. Houba na hlavě. Chronická trichofytia.

Favus - vzácná forma mykózy

Favus v Ruské federaci je extrémně vzácný. Je to způsobeno houbami Trichophyton schоnleinii. Onemocnění postihuje slabé lidi (častěji než děti), kteří trpí závažnými invalidizujícími nemocemi. Nízká hygiena přispívá k jeho rozvoji. Patogeny jsou přenášeny kontaktem s nemocnou osobou nebo s jejími věcmi. Mykóza hlavy trvá tvrdě a dlouho. Nemoc je charakterizován výskytem fetidových krust (scool, scutes) na pokožce hlavy s následným vývojem zjizvených atrofických změn a alopecie na kůži. U puberty u dětí se nemoci spontánně uzdravuje.

V klasickém obrazu mykózy se na pokožce hlavy objevují skutuly - špinavé žluté barvy, suché, třešňovité krusty, které jsou kolonie hub, pevně obklopující vlasy. Nejprve jsou skutuly jednotné, pak více, v zanedbaných případech pokrývají celou hlavu, z níž vychází nepříjemný zápach (myší).

V šupinovité formě onemocnění se poškození skalpu podobá seboroickým ekzému, v impetiginózní formě se v lézích objevují pustuly.

Obr. 17. Skutulas s favusem.

Obr. 18. Na fotografii je scutular (vlevo) a impetiginous (pravá) forma favus.

Obr. 19. Těžká forma favus. Scutule pokrývají celou hlavu.

Diagnostika mykózy pokožky hlavy

Diagnostika houby pokožky hlavy je založena na shromáždění epidemiologické historie, klinickém obrazu onemocnění a laboratorní diagnostice.

Mikroskopie

U tohoto typu studie se objevují spory a mycelium hub, ale není možné rozlišovat mikroskopii od trichofytie. Mikroorganismy jsou identifikovány pomocí kultivační metody, po níž následuje mikroskopie. Materiálem pro studium jsou váhy a vlasy pacienta, odebrané z periferní zóny léze.

Obr. 20. Mikroskopický obraz Microsporum canis (načechraný mikroskop). Mycelium je jasně viditelné (foto nalevo) a četné exospory (foto vpravo).

Kulturní výzkum

Nejspolehlivějším znakem houby pokožky hlavy je detekce růstu patogenů na živných médiích. Mikroskopie získaného materiálu nám umožňuje identifikovat typ hub.

Obr. 21. Typ kolonií Microsporum canis (načechraný mikroskop). Bylo zjištěno u 98% pacientů s mikroskopií.

Vytvoření tkáňové formy trihofitonu

Mikroskopie postižených vlasů je vytvořena tkáňová forma trihofitonov:

 • Zooanthropofilní trichophytony patří do skupiny Trichophyton ectothrix (ecto - outside). Spory těchto hub jsou mimo vlasy. Trichofitony tohoto druhu způsobují vývoj infiltračně-hnisavých procesů na pokožce hlavy.
 • Antropofilní trichofytony patří do skupiny Trichophyton endothrix (endo - uvnitř). Spory těchto hub se nacházejí uvnitř vlasů.

Obr. 22. Škody na vlasu Trichophyton ectothrix.

Obr. 23. Škody na vlasu Trichophyton endothrix.

Diagnostika houby pokožky hlavy pomocí fluorescenční lampy Dřevo

Záře smaragdové barvy v paprscích fluorescenční lampy (dřevěná lampa) je charakteristická pouze mikrosporiem.

Obr. 24. Fluorescence (záře) vlasů v paprscích fluorescenční lampy s mikroskopií.

Léčba pokožky hlavy

Při porážce pokožky hlavy se aplikuje komplexní léčba, včetně systémových antimiotik, topické aplikace antifungálních léků a antiseptiků, odstranění vlasů v postižené oblasti.

Vlasy v ohništi oholení. S černou bodovou (chronickou) trichofytií je podle Arievicha odstraněna horní vrstva epidermis.

Ze systémových antimiotik se používá griseofulvin, přípravky obsahující terbinafin a ketokonazol, flukonazol a intrakonazol.

Antifungální masti a gely pro topickou aplikaci jsou reprezentovány antimytiky různých skupin. Lamisil, Exoderil, Mikospor, Clotrimazol, Bifonazol, Oxykonazol atd. Jsou široce používány.

Při lokální léčbě je třeba použít antiseptiky: 2 - 5% tinktury jodu, roztok furacilinu, manganistanu draselného a rivanolu.

Přípravky obsahující síru, dehet a ithyol mají dobrý odlupovací účinek. Kyselina salicylová má keratolytické vlastnosti. Zobrazují se aplikace sírové salicylové masti a mazání lézí pomocí 2% jodové tinktury.

V případech výrazného zánětu se používají kombinované přípravky obsahující kortisteroidní hormony.

Když je favus aplikován griseofulvin uvnitř. Můžete užívat léky, které obsahují intraconazol nebo terbinafin. Odstranění scutu se provádí aplikací salicylicové masti.

Přečtěte si více o léčbě mikrosporie, trichophytosis a favus v článcích "Microsporia", "Trichophytosis" a "Favus".

Při nejmenším podezření na onemocnění pokožky hlavy se poraďte s dermatologem. Pouze v podmínkách specializované zdravotnické instituce budete mít správnou diagnózu a předepsanou odpovídající léčbu. Nesprávná léčba zhoršuje průběh houbových onemocnění a zvyšuje riziko infekce kontaktních osob.

Obr. 25. Výsledkem správného ošetření houby pokožky hlavy

Prevence houbových onemocnění pokožky hlavy

Doporučení pro prevenci houbovitých účinků:

 • Vyhněte se kontaktu s kočičkami a psy. Identifikujte a léčte nemocná velká zvířata - krávy, telata a koně.
 • Dodržujte pravidla osobní hygieny.
 • Nepoužívejte osobní věci jiných osob: klobouky, kartáčky na vlasy, ručníky, vlasy, gumové pásky atd.
 • Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nepoužívejte samoléčbu!

Obr. 26. Microsporie je nejčastější houbovou infekcí pokožky hlavy. Až 90% pacientů (většinou dětí) se infikuje z nemocných koťat (častěji), koček a psů (méně často).

Prognóza onemocnění je příznivá. Může být zcela vyléčen, pokud budete dodržovat všechny lékařské předpisy a preventivní opatření.

Obr. 27. Microsporie (vlevo) a trichofytóza (vpravo) na tváři dítěte.

Chuť na ošetření pokožky hlavy u dítěte

Houba na hlavě dává člověku spoustu potíží: bolestivé svědění, peeling, ohnivé vypadávání vlasů. Kromě toho, že je nakažlivá, onemocnění zbavuje pacienta normální komunikaci, nutí skrýt neestetické skvrny a plešatá pod hlavičkami, je nervózní a podrážděný a často vede k depresi. Abyste se chránili před vývojem hubových lézí na hlavě, je nutné vědět, jak se infekce vyskytuje, jaké symptomy má onemocnění a jaké metody léčby jsou nejrychlejší a nejúčinnější.

Důvody

Kožní onemocnění se týká infekčních onemocnění, které jsou přenášeny osobou nebo zvířetem na osobu přímým kontaktem. U dospělého člověka to může nastat následovně:

 • když se snažíte nebo nosíte klobouky jiných lidí;
 • prostřednictvím výrobků pro osobní péči: hřebeny, ručníky, žínky;
 • v nepřítomnosti nástrojů pro zpracování v holičství;
 • přes opěrky hlavy při přepravě.

Dítě je nejčastěji infikováno v mateřské škole nebo ve škole, stejně jako při ošetřování nemocných zvířat.

Pokud se dostaneme na lidskou kůži, houbové patogeny mohou být dlouhodobě "spící" a jít do aktivní fáze pouze s výrazným snížením imunity.


Následující faktory mohou vyvolat oslabení těla:

 • onkologické nemoci;
 • stresové situace;
 • dlouhodobé užívání kortikosteroidů nebo antibiotik;
 • špatné návyky;
 • hypovitaminóza;
 • žijící v ekologicky nepříznivých oblastech;
 • chronické patologie vnitřních orgánů;
 • nedávné zánětlivé nemoci;
 • hormonální poruchy.

Příčinou houbových lézí hlavy může být nedodržování pravidel osobní hygieny, stejně jako přítomnost mechanického poškození - rány, odřeniny, škrábance, vředy.

Odrůdy houbových chorob a jejich označení

Hlavní příznaky houbových lézí na pokožce hlavy jsou determinovány typem patogenu, který ji vyvolal. Nejčastěji se u vlasů objevují následující formy kožních onemocnění:

 • trichophytosis;
 • microsporie;
 • favus

Stanovte kmen houby a odlišení nemoci může být založeno pouze na výsledcích laboratorních studií, jejichž postoupení dává dermatologovi nebo trichologovi. Na základě přesné diagnózy lékař vytvoří nejúčinnější způsob léčby, který pacientovi pomůže co nejdříve vrátit do normálního života.

Trichophytosis

Trichophytosis, nebo ringworm, je nejnebezpečnější forma houbových infekcí způsobených Trichophyton.

Pravděpodobnost infekce je velmi vysoká i bez přímého kontaktu s nemocným, ale pouze díky kloboukům nebo osobním věcem. Existují dva typy trichofytie, jejichž vývoj má významné rozdíly:

 1. Povrch. Doba od infekce po první příznaky je 5-7 dní. Nejprve se na hlavě objeví malé šupinaté oblasti. Chloupky, které na nich rostou, se začnou rozpadat u základny a na jejich zbytcích se vytvoří šedá plaketa podobná formě. Onemocnění je doprovázeno svěděním, zarudnutím kůže, mírným otokem. Při intenzivním poškrábání se mohou vytvářet oděvy, které infekce proniká.
 2. Hluboko Během 2 měsíců po kontaktu s původcem infekce je onemocnění asymptomatická. Pak pacient vykazuje známky intoxikace: deprese, slabost, mírná horečka, nevolnost, ztráta chuti k jídlu. Výskyt alergické vyrážky, stejně jako bolest a otok lymfatických uzlin.

Na pokožce hlavy se vytvářejí zaoblené červené skvrny s jasnými obrysy. Na nich se objevují vesikuly s hnisem uvnitř, a když prasknou, zasažená oblast se pokryje krustami. Kůže je svrbená a vločkovitá, česání podporuje šíření ohnisek infekce v celé hlavě.

Kůži je častěji diagnostikován u dětí od 3 do 14 let, méně často u kojenců a dospělých. Neléčené onemocnění se stává chronickým, relapsy mohou doprovázet člověka po celý život.

Microsporia

Tato forma kožních onemocnění je také nejčastější u dětí. Je způsobena houbami, jako je Microsporum ferrugineum nebo Microsporum lanosum. První typ dítěte se může nakažit v každodenním životě v mateřské škole nebo ve škole při používání běžných kartáčů na vlasy, vlasových kravat nebo vlasových vláken. Druhý patogen prochází kontaktem se zvířaty - psi a kočky.

Klinický obraz mikrosporie je charakterizován následujícími rysy:

 • kolem hlavy se objevují kulaté vločkové plochy o průměru 1 až 4 cm;
 • vlasové přestávky, zanechávající "konopí" 2-6 cm vysoký, pokrytý šedým květem;
 • kůže se stává tmavě růžovou barvou, proti které jsou zřetelně viditelné zapálené vlasové folikuly;
 • pokud se neléčí, postižené oblasti se spojují a vytvářejí nidus s nepravidelnými obrysy.

Vzhledem k tomu, že příznaky mikrosporie jsou podobné povrchové formě kožních onemocnění, je důležité toto onemocnění rozlišit, aby bylo možné zvolit správné léky.

Favus

Druhým názvem této houbové infekce je šupka. Až donedávna se tato nemoc v převážné většině případů vyskytovala mezi obyvateli asijských zemí. V posledních letech se však díky rozvoji cestovního ruchu stále častěji nachází na evropském kontinentu.

Když se favus na pokožce pokryté vlasy začíná objevovat šupinově špinavě žlutá. Ztráty se rychle rozcházejí a zaujímají větší prostor. Vlasy vypadají bez života, stávají se tenkými, snadno rozbitými a masivně vypadají při česání nebo mytí. Malé holé skvrny, rostoucí ve velikosti, vedou k plešatosti.

Diagnostika

Diagnostiku a léčbu houbových onemocnění pokožky hlavy se zabývají trichologové, mykologové nebo dermatologové. Diagnostika se provádí na základě obnovení obrazu choroby ze slov pacienta, vizuálního vyšetření a laboratorních vyšetření. Je důležité nejen správně rozpoznat typ a kmen patogenu, ale také určit reakci houby na různé léky.

K tomu dochází k analýze škrábaní z kůže pacienta a několika chloupků z léze. Výzkum provedený těmito metodami:

 • Microscopic - studium biologického materiálu při vysokém zvětšení, což vám umožní vidět kolonie hub. Provádí se během 3-5 dnů.
 • Bakteriologické očkování, při kterém spór patogenu klíčí za výhodných podmínek v termostatech. Výsledek analýzy je připraven ve 2 týdnech a obsahuje všechny potřebné informace o povaze houby.
 • PCR (polymerázová řetězová reakce) - je účinek na enzymy biomateriálu a studium jeho fragmentů na úrovni DNA a RNA. Metoda je považována za nejmodernější a přesnější, odpověď je vydána během několika hodin.

Testy krve a moči jsou předepsány pro určení celkového stavu pacienta a určení souvisejících chronických patologií.

Principy terapie

Léčba mykózy na hlavě není snadná. Úplná úleva od onemocnění a obnovení vlasů nastane nejdříve po 5-7 měsících. Proto byste měli být trpěliví a přísně dodržovat všechny jmenování a doporučení lékaře.

Pro co nejefektivnější odstranění houbových lézí a vyloučení relapsů je zapotřebí integrovaný přístup, který kombinuje externí léky, perorální léky a tradiční metody, které lze úspěšně aplikovat doma.

Keratolytické látky

Tato skupina zahrnuje léky, jejichž úkolem je změkčení, rozpouštění a bezbolestné odmítnutí postižených zbytků vlasů nebo kůže. Před použitím si přečtěte vysvětlení v anotaci, abyste předešli nežádoucím účinkům. Keratolytika používaná při hubových onemocněních na hlavě zahrnují:

Tyto léky jsou kontraindikovány v těhotenství, kojení a také u dětí mladších 6 let.

Antifungální léky

Základem léčby všech typů kožních onemocnění na hlavě jsou antifungální antibiotika. Jsou k dispozici v několika dávkových formách: krémy, masti nebo tablety.

V počátečních stádiích onemocnění lze omezit pouze na vnější aplikaci léčiv do postižených oblastí. Následující masti se osvědčily:

V závažných případech je pro předčasné ukončení šíření infekce zahrnuta léčiva pro perorální podání:

 • Griseofulvin;
 • Clotrimazol;
 • Miconazol;
 • Itrakonazol;
 • Nystatin;
 • Orungal.

Tyto léky inhibují houbové kolonie jakékoli etiologie, jak kvasinky, tak i trichofytie. Mají tendenci se hromadit v kůži a vlasu, zabraňovat šíření infekce a zajistit odolnost organismu vůči patogenním mikroorganismům.

Antifungální šampony

Až do úplného zastavení symptomů nemoci je nutné hlavu umýt ne obyčejnou, ale s lékařskými šampony, speciálně navrženými pro použití s ​​mykotickými lézemi. Nejpopulárnější jsou:

Jejich složení zahrnuje ketokonazol, který má fungicidní a antimikrobiální účinek. Při pronikání do struktury houby tento lék narušuje jeho fungování na buněčné úrovni a vede k smrti.

Imunomodulátory

Kůži různých etiologií jsou náchylní k lidem s oslabeným imunitním systémem, kteří nemají dostatečnou sílu k tomu, aby odolávali infekci. Imunomodulační léky pomáhají zvyšovat ochranný prostředek těla:

Užívání imunomodulátorů by mělo být předepsáno pouze lékařem a nepřesahuje dávkování, protože každé z těchto léků má mnoho kontraindikací a nežádoucích účinků.

Lidové metody

Při léčbě houby na pokožce hlavy je důležitá úloha recepty tradiční medicíny. Nezávisle se vypořádat s příznaky nemoci, oni mohou jen ve velmi rané fázi, ale v kombinaci s lékárny nástroje přispívají k rychlé obnově.

Použití odvarů bylin a mastí na bázi včelařských výrobků, jablečného octa, peroxidu vodíku zvyšuje výživu vlasových folikulů, pomáhá obnovit strukturu vlasů a zlepšuje jejich vzhled.

Nejoblíbenější jsou takové lidové prostředky:

 1. Tráva série, kalamus, máta a lovage kotlety, míchat v rovných částech a nalijte vroucí vodu ve výši 3 litry na 1 šálek surovin. Trvejte na vodní lázni po dobu 1 hodiny, poté napněte. Přidejte 3 lžíce jablečného octa nebo šťávu z citronu. Používejte jako vlasový oplach po umytí hlavy 2 x týdně.
 2. Cévní masti. Birch dehet smíchaný ve stejném poměru s roztaveným vepřovým nebo husým tukem. Aplikujte na kůži a vlasy, nasaďte plastovou čepičku a pak kravat hlavu vlněným šátkem. Po 2 hodinách si umyjte vlasy antifungálním šamponem. Postup je prováděn jednou za 3 dny až do úplného odstranění houby.
 3. Cibulová maska. Dvě středně velké cibule, přidejte 2 polévkové lžíce medu a 10 kapek 5% jódu. Hmotnost se vztahuje na pokožku hlavy a inkubuje se 1,5 hodiny, poté se vlasy umyje mýdlem a opláchne se odvar z bylin. Doporučuje se provádět 2 krát týdně.

Je důležité vědět, že ne všechny lidové léky jsou kompatibilní s užíváním léků, navíc některé z nich nelze aplikovat na pokožku hlavy v přítomnosti otevřených ran nebo odřenin. Používání domácích prostředků musí být proto nutně koordinováno se svým lékařem.

Prevence

Aby se zabránilo infekci houbových onemocnění pokožky hlavy, je nutné dodržovat preventivní opatření, která je třeba sdělit dětem:

 • Nenoste klobouky jiných lidí, používejte pouze vlastní hřeben, barety a vlasové kravaty;
 • při návštěvě kadeřnictví se ujistěte, že všechny nástroje jsou zcela dezinfikovány;
 • snažte se neopírat o opěrky hlavy ve veřejné dopravě;
 • nedotýkejte se zvířat bez domova;
 • pečujte o posílení imunitního systému: častěji na volném prostranství, jíst vyváženou stravu, užívat komplex vitamínů;
 • včas vyléčit všechny chronické nemoci;
 • udržet klid.

Kvůli jakýmkoliv zákeřným příznakům - neupravujte léky, ale okamžitě podstoupíte úplné vyšetření kvalifikovaným tricholožcem nebo dermatologem.

Často je příčinou svrbivé pokožky hlavy, olupování a zánětu, a často i na tomto pozadí a vypadávání vlasů je houba pokožky hlavy. Chcete-li pochopit, že jste "získali" houbovou infekci okamžitě, je nemožné, ale na počáteční vyšetření, když kontaktujete odborníka, doktor snadno identifikuje příčinu vašich obav. Hloubkové onemocnění pokožky hlavy jsou úspěšně léčeny dnes, i když některé vyžadují delší dobu a trpělivost.

Houba (mykóza), která postihuje vlasovou část pokožky hlavy, má mnoho odrůd. Příznaky každého typu houby jsou různé, proto je terapie v jednotlivých případech individuální. Často se vyskytují onemocnění infekční povahy, které jsou snadno přenášeny osobním kontaktem s pacientem nebo pomocí běžných věcí a hygienických potřeb. Jedinou prevencí houbových infekcí je pečlivá osobní hygiena.

Příznaky houby v kožních projevů golovy.Simptomatika plísňových onemocnění a způsobů léčby je definováno druhů hub, které postihly pacienta. Zatím můžete volat běžné příznaky houbové infekce, které jsou různé v různých stupních každého druhu, a indikovat přítomnost onemocnění. Mezi ně patří:

 • Celkový stav vlasů se zhoršil, suchost, otupělost, ztráta lesku, ztráta.
 • Peeling pokožky hlavy, vzhled jednotlivých šupinatých oblastí s nezřetelnými obrysy a zaobleným tvarem.
 • V postižených oblastech vypadají vlasy, vydují a objeví se plešaté skvrny.
 • Vzhled růžových plátů na pokožce hlavy, který je rozmístěn nad povrchem kůže. Na deskách se mohou objevit malé bubliny, které se postupně stávají pokryté šedivými nebo nažloutlé kůry.
 • Tam je lámání vlasů na základně folikulu, což má za následek černé skvrny na kůži.
 • Když se povrchová forma kožních onemocnění na pokožce hlavy objeví na hnisavých lézích.

Často, v případě houbových infekcí pokožky hlavy, doktoři detekují povrchní nebo hlubokou trichofytózu (osoby s kožním červem) a mikrosporóza (mikrosporie). Existuje také další nebezpečné houbové onemocnění nazývané Favus (škrabka), ale zde se zde nevyskytuje, rozšířila se hlavně na Středním východě a ve Střední Asii. Ve vzácných případech mohou být poskytovány turisty.

Může se vyskytnout onemocnění dýchacích cest (nejčastěji se to stane) v latentní podobě, takže je těžké zjistit onemocnění v raných stádiích vývoje. Signál, že je potřeba zvuk poplachu, je výskyt těžkých lupů u osoby, na kterou není charakteristický.

Trichophytosis (kožní onemocnění) Trichophytosis nebo, jak říkají lidé, ringworm je možná nejvážnější houbové onemocnění pokožky hlavy. V důsledku této choroby dochází k intenzivnímu vypadávání vlasů, ke vzniku plešatých plevelů. Nejčastěji tato onemocnění předjímá dětem ve věku od tří do dvanácti let. Nemoc je velmi nákazlivý, přenáší se přímým kontaktem s nemocným a přímým používáním jeho osobních věcí. Můžete také dostat infekci z nemocného zvířete, naštěstí se to děje mnohem méně často. Rozlišujte mezi povrchní formou a hlubokou formou kožního onemocnění.

Když jsou infikovány houbou, která způsobuje povrchní formu onemocnění, první známky osoby jsou již označeny pět až sedm dní po infekci. Mezi hlavní rysy patří vzhled odlupujících se oblastí na pokožce hlavy, křehké vlasy na bázi folikulů (od 2 mm do 2 cm), což vytváří vzhled černých teček na hlavě. A na povrchu vlasů, který po rozbití zůstal na hlavě, je šedý kvet, který je produktem houby. Léze povrchní formy trichofytózy mohou dosahovat dvou až tří centimetrů. Kromě odlupování mohou léze vyblednout, svědit, může se objevit otok.

Při infekci kůží máme hlubokou formu (infiltračně purulentní forma), inkubační doba je dva měsíce. Na počátku se choroba neukazuje. Dva měsíce po infekci jsou zaznamenány příznaky obecné nemoci, slabosti a intoxikace těla, pozorovány jsou také určité otoky a bolest na palpacích lymfatických uzlin, určité zvýšení tělesné teploty a alergická vyrážka. Hluboká forma trichofytie je charakterizována vzhledu zaoblených nádorovitých skvrn na hlavě s jasně červenými obrysy. Obrysy jednotlivých bodů se intenzivněji odlupují, pozorují se krusty a vezikuly (vezikuly), které se během tlaku oddělují hnisavému obsahu. Spolu s těmito znaky může dojít k deformaci nehtů, ke změně jejich barvy. Tyto příznaky vyžadují naléhavou léčbu, neboť léze se intenzivně šíří do jiných oblastí, což může vést k rozvoji abscesu a rozsáhlého zánětu.

Microsporóza (mikrosporie) Mikrosporóza je většinou pozorována u dětí a tedy i u jejich rodinných příslušníků. Zdrojem infekce jsou nemocní lidé (infikovaní zrezivělým mikroskopem) a méně často živočichy (načechraný mikroskop), stejně jako položky společné s užíváním pacienta. Toto onemocnění je na prvním místě mezi dalšími houbovými infekcemi pokožky hlavy a vlasů. Za příznivých podmínek se mikrosporum šíří tak rychle, že je lze porovnat s epidemií. Symptomy mikrosporie jsou podobné příznakům povrchové trichofytózy, proto, aby bylo možné přesně identifikovat formu a typ onemocnění, kromě vizuální kontroly je nutné provést laboratorní studii. Na pokožce hlavy jsou plochy se zaobleným tvarem s ostrými obrysy. Tyto oblasti mají odlupující se, křehké vlasy jsou také pozorovány, zbývající chloupky jsou pokryté šedavým nádechem. Zánětlivé procesy jsou mírné, postižené oblasti jsou opuchnuté a mají hnisavé krusty. Nehty s touto chorobou nejsou ovlivněny.

Favus (šupina) Zdroje infekce jsou stejné jako u výše uvedených houbových onemocnění. Onemocnění se projevuje ve vzhledu hlavy a dalších částí kůže těla kůry (podložky a skutuly) nažloutlé barvy s takzvaným odsazením do středu, ve kterém vlasy často roste. Při absenci řádné léčby se formace zvětšují a vytvářejí rozsáhlé léze s krustami. Pod těmito velmi krusty se vyvine atrofie kůže a pozoruje se přetrvávající plešatost. S porážkou pokožky hlavy se vlasy stávají nudné, oslabené, snadno vytažené a obecně připomínají starou opotřebenou paruku.

Příčiny houbové infekce pokožky hlavy. Hlavní příčinou infekce jsou bakterie, houby a viry, které infikují pokožku hlavy.

Diagnóza houby pokožky hlavy V zájmu přesné diagnostiky různých houbových lézí je vedle vizuální kontroly pokožky hlavy přiřazena mikroskopická vyšetření roztržených vlasů, stejně jako vzorky šupinovité pokožky. Rozbité chloupky se zkoumají pod dřevěnou lampou, aby se identifikovala houba. Pokud je výsledek pozitivní, odborník předepisuje bakteriologické kulturní a kulturní analýzy pacientovi.

Léčba kožní plísně golovy.Pri výskytem svědění, lupy neobvyklé, zvláště pokud nemáte predispozicí k jeho vzhledu (nezměnil péči o vlasy, jste neměl stres, atd.), Měli byste okamžitě konzultovat s odborníkem. Pouze po identifikaci zdroje příznaků, konkrétně typu houby, bychom měli mluvit o léčbě.

Terapie skalpové houby je primárně zaměřena na použití antifungálních léků systémového působení. V tomto případě je důležité vědět, že tyto léky současné generace jsou navzdory jejich účinnosti vysoce toxické. Proto jsou kontraindikovány u selhání ledvin, rakoviny, krevních onemocnění, poškození metabolismu, vaskulární patologie končetin. Nejčastěji používanými činidly pro ošetření skalpové houby jsou Clotrimazole, Griseofulvin, Miconazol, keratolytické látky (masti, tablety), místní prostředky (balzámy a šampony antifungálních účinků). Léčba trvá jeden měsíc, ve vážných případech mohou být pacientům předepsány léky obsahující hormony, antibiotika, stejně jako profylaktické látky pro rozvoj dysbakteriózy.

Lidové léky pro léčbu houbovité houby. V mírnějších formách houbových lézí se eukalyptový olej účinně používá, upokojuje podrážděnou a svědící kůži. Rozložte několik kapek na kartáč nebo hřeben a vyčistěte si vlasy, aniž byste uškodili pokožce hlavy.

Ale recept na další účinný lék na zmírnění svědění a zarudnutí pokožky hlavy. Kombinujte čajovou lžičku česneku, olivový olej (mandlový kelímek), citronovou šťávu. Navlhčete směs houby a jemně protřepte pokožku hlavy. Zatlačte fólii a ručník, držte hodinu. Musím říci, že je mírné brnění. Po hodině umyjte vlasy šamponem, opláchněte kyselinou octovou (litr vody a 2 lžíce octa). Tento postup se provádí pokaždé, když si umyjete vlasy. Reliéf přichází poprvé a po čtvrtém postupu se výrazně zlepšuje stav vlasů. Jedinou nevýhodou tohoto ošetření je vůně česneku. Ale je to pocit, až vlasy mokré.

Zředte ocot a destilovanou vodu v poměru 1: 1. Denně namažte postiženou oblast této kompozice jeden až dva měsíce. Skutečná úleva přichází na třetí den.

Chcete-li se zbavit lupů, můžete použít tento nástroj: nalijte lžíci banánu běžné 400 ml vroucí vody, trvat dvě hodiny, vyčerpat. Infuzní mytí vlasů bez šamponu po dobu jednoho měsíce. Nebo jednou jednou týdně opláchněte vlasy s odvar z citronových peelingů. Odstraňte kůru ze čtyř citronů, nalijte litr vody. Kuchněte po dobu patnácti minut na nízké teplotě.

Sklizeň houby

Časté příčiny svědění, zánětu nebo odlupování pokožky hlavy, stejně jako vypadávání vlasů je houba. Doktor dokonce i při počátečním vyšetření bude schopen porozumět získané infekci houbami, která je nyní úspěšně léčena. Hlavní prevencí houbovité houby je osobní hygiena.

Hubové choroby pokožky hlavy

Tělo je bezbranné ve vztahu k houbám vytváří viry a bakterie, které do něj pronikají na pozadí oslabené imunity. Svědění, lupiny, zarudnutí a nepříjemný zápach pokožky hlavy jsou zpravidla pozorovány po nedodržení hygienických pravidel, používání cizích pokrývek hlavy nebo kartáčů na vlasy. I když houba pokožky hlavy není považována za nebezpečné onemocnění pro osobu, může vážně poškodit život jeho majitele.

Hlavními příčinami houbových infekcí jsou houby, které jsou vysoce infekční (nákazlivé). Mikroorganismy, které spadají na pokožku hlavy a způsobují nepříjemné příznaky, jsou rozděleny do čtyř typů:

 1. Microsporia. Infekční infekce, přenášená přes domácí zvířata. Po infekci se pokožka hlavy změní na červenou, puchýře, pak se objeví kapsy, ve kterých jsou vlasy vytažené a rozbité.
 2. Trichophoria. S touto patologií, která se přenáší s nakaženou osobou, se kůže na různých místech odlupuje, vlasy vypadnou a černé tečky se na jejich hlavu namísto nich.
 3. Trichophytosis. Infekce přenáší zvířata. Na hlavě v místě vypadávání vlasů vznikly modré nebo červené hrbolky. Průměr některých je 8 cm.
 4. Favus Chronická forma houby pokožky hlavy. Všichni lidé, kteří nosí paruky nebo klobouky, jsou předmětem. Když je oblíbená kůže namalována v jasně žlutém stínu a vlasy vypadnou.

Důvody

Etiologie houby je způsobena vnějšími a vnitřními faktory. Zvláštní úlohu při vývoji patogenních hub hrají faktory jako poruchy oběhového systému, porucha metabolismu, hormonální nerovnováha, chronické infekce, abnormální pocení nebo dysbióza. Zahájení zánětu pokožky hlavy vyžaduje provokativní příčiny, včetně špatné ekologie, přehřátí nebo přechlazení, dlouhodobé vystavení ultrafialovému záření a nedodržování osobní hygieny.

Symptomy

Vlasy mají obvykle charakteristický lesk a hladkou strukturu. Pokud dojde k dešti, drsnosti, svědění hlavy, pak byste měli mít strach, protože to jsou první příznaky aktivace patogenní mikroflóry. Jakýkoli druh houby pokožky hlavy (mykóza) má stejné projevy:

 • puchýře a krusty na okraji postižené oblasti;
 • kulatá houba s růžově červeným nádechem a ostrými vločkovými okraji;
 • ztráta, otupělost, křehkost vlasů;
 • lupy na hlavě (velké množství).

Diagnostické metody

Léčba pokožky hlavy nastává po diagnóze houby a diferenciaci typu patogenu. Diagnostika se provádí na základě výsledků laboratorních analýz kožních šupin a struktury zlomených chloupků. Jsou zkoumány pomocí dřevěné lampy (luminiscenční), která poskytuje jinou luminiscenci u různých typů hub. Pokud jsou zapotřebí přesnější analýzy, provede se kultivace a biologické očkování vloček a šupinovité pokožky.

Jak zacházet s houbou

Chcete-li se zbavit houbových infekcí na kůži, je nutné odstranit patogen, odstranit poškozené oblasti, provést symptomatickou terapii. Houby lze vyléčit externími prostředky (šampony, krémy, masti), systémové přípravky (tablety), lidové prostředky. Standardní schéma léčby: holení vlasů kolem léze (podle potřeby), ošetření oblasti vnějšími prostředky, užívání léků, hnisavé krusty aplikují obklady s antimikrobiálními látkami.

Antifungální masť na kůži

Masti mají významný a naprosto bezpečný účinek na zdraví, protože se používají pouze na místě zánětu. Jejich účinné látky se nerozšíří po celém těle a nepronikují hluboko do těla. Mezi mnoha antifungálními topickými látkami jsou následující masti zvláště účinné proti houbám:

 1. Lamisil. Používá se při kožních lézích způsobených všemi mykotickými infekcemi. Výhodou léku je přijatelná cena, široké spektrum účinku.
 2. Exifin. Účinná při léčbě postižených horních vrstev epidermis.
 3. Ifenek. Kromě antifungálního účinku má léčivo také antiseptický účinek na houbu.
 4. Mikoseptin Dobrý výkon pro místní použití. Nástroj má téměř žádné vedlejší účinky a kontraindikace, působí velmi jemně.

Antifungální šampony

Na rozdíl od konvenčních kosmetických šamponů jsou antifungální látky vytvořeny na základě terapeutických formulací. Často obsahují složky, které neutralizují patologický růst hub: ketokonazol, sulfid obec, pyrithion zinečnatý a další. Nejoblíbenějším šamponem, který odstraňuje příznaky houbové infekce, je Nizoral. Nástroj má dlouhý terapeutický účinek, vhodný jak pro terapeutické, tak pro profylaktické mytí hlavy. Účinnost přípravku Nizoral je prokázána cynickými studiemi. Dermazol je druhý nejoblíbenější hubový šampon. Léčuje následující choroby pokožky hlavy způsobené patologickými houbami: suchou nebo mastnou seboroickou dermatitidou, lupy, pityriasis versicolor. K dosažení výsledku by měl být přípravek Dermazole používán každý tři dny každý den, poté každý druhý den. Průběh léčby antifungálními šampony trvá 5 až 7 dní.

Pilulky na hubnutí kůže

Infekce postihující pokožku hlavy nelze vždy vyléčit externími prostředky. U těžkých lézí dermy předepisují lékaři systémové anti-mykotické léky pro vnitřní použití. Pokud se u dítěte objevuje kožní houba, pak lékaři předepisují Griseofulvin, který je pro tělo dítěte bezpečný. Dospělí jsou předepsány takové pilulky jako Terbinafine, Ketoconazole, Itraconazole.

Lidové návyky pro houby

Cukrářská kůže je někdy možná doma. K tomu je několik populárních receptů:

 1. Pokud oplachujete pokožku hlavy odkapávkou citronových peelingů, houba bude pryč za týden. Chcete-li to provést, odstraňte kůru ze 4 citronů, nalijte litr vody, vařte po dobu 5-7 minut a pak nechte vychladnout. Každý den použijte odvar, dokud nebude problém vyřešen.
 2. Perfektně se vyrovnejte s houbami hlavové soli a máty peprné. Suroviny jsou rozdrceny ve stejných poměrech, které se aplikují na postiženou oblast v okamžiku, kdy se pokožka hlavy začne srážet po dobu 1 hodiny.
 3. Odvar z tansy přinese úlevu do hlavy po první aplikaci. Pro jeho přípravu budete potřebovat 20 g suché trávy a 400 ml vroucí vody. Složení směsi, trvá 2 hodiny, namiesto šamponu nanášejte po dobu 2 měsíců.

Video: houbové kožní onemocnění

Mykóza pokožky pokožky hlavy nebo houbovitých onemocnění pokožky hlavy jsou nejčastěji způsobena dvěma druhy houb - mikroskopií a trichofytií. Zvláštní "riziková skupina" pro potlačení mykózy pokožky hlavy - dětí. U lidí je toto onemocnění známější jako "kožní onemocnění". Jedná se o nakažlivé onemocnění, které je přenášeno kontaktováním buď nemocné osoby nebo komunikace s nemocným zvířetem (kočky nebo psi).

Symptomy houby pokožky hlavy

Když se mykóza na pokožce hlavy objeví zaoblené skvrny, nejčastěji ve formě oválů. Hranice takové léze jsou vždy ostře definovány a často obklopeny malým válečkem. Středová část má nepatrné rozdíly.

Symptomy houby pokožky hlavy (na fotografii) postižené mikrosporií. že léze mohou být několik. Vlasy se neroztrhnou v kořene (jejich délka je až 6 mm) a mohou zůstat i nepoškozené vlasy šedé a matné.

Při trichofycii zůstává délka vlasů mnohem menší. Důležitým příznakem této houby je to, že pokožka uprostřed léze má tečkované černou tečkou - vlasy se rozpadají téměř "u kořene" (ne větší než 3 mm). Kromě toho jsou některé vlasy poměrně dlouhé a nemění barvu.

Kůže ve střední části léze má červenavý odstín, vločky silně. Na okraji takového místa se mohou objevit krusty nebo bubliny. Celkový vzhled takového místa připomíná kruh a často se tyto kruhy zvětšují, ale vnitřní část se sama uzdravuje. Je to způsobeno tím, že postižené vlasy se rozpadají skoro u základny, tato mykóza na pokožce hlavy a má své oblíbené jméno "ringworm". Často dochází k zánětu postižených oblastí a viditelnosti červených folikulů, které na tomto místě přinášejí trvalou červenavou barvu.

Symptomy mykózy způsobené těmito druhy hub, nejčastěji se vyskytují na kůži pokožky hlavy, obočí, řas, pubika. U mužů je často ovlivněna brada, na které jsou stále roste, nebo horní ret (oblast knírek). U dětí se symptomy houby objevují na různých místech pokožky hlavy.

Příčiny mykózy pokožky hlavy

Protože mykóza pokožky hlavy je přenášena kontaktem, hlavním důvodem je samozřejmě kontakt s nakaženou osobou nebo zvířetem s dostatečně oslabenou imunitou. Ve většině případů (a to je téměř 80%), tato "kontaktka" je nemocná kočka. V 5% případů se nemocní psi stávají příčinou nemoci. V ostatních případech - kontakt s nemocnou osobou. A téměř 65% mykózy pokožky hlavy se vyskytuje u dětí od 4 do 15 let.

Hlavní příčiny příznaků lézí skalpů s houbami by měly zahrnovat nejen kontakt s nemocnou osobou nebo zvířetem, ale také prudké oslabení lidské imunity. Existují dva další faktory, které mohou způsobit takovou lézi - mikroskopickou kůži hlavy nebo změkčení pokožky na hlavě v důsledku dlouhodobého kontaktu s vodou.

Jak zacházet s houbou na hlavě

Při prvním podezření na příznaky houby na pokožce hlavy je nutná nutná konzultace s lékařem. Pouze odborný lékař může předepsat potřebné testy a určit typ houby, který postihuje kůži. Bude to záviset na tom, než na léčbu houby na hlavě, a čím dříve je léčba zahájena, tím méně pravděpodobné je možnost infikovat své blízké s mykózou.

Takže mykóza pokožky hlavy je léčena:

 • Imunomodulační a vitamínové preparáty, které jsou základem léčby, protože porážka houby vždy jde na pozadí obecného oslabení imunitního systému těla.
 • Gely, masti a speciální antifungální šampony.
 • Antibiotika, která zničí houbu. Jsou zpravidla předepsány lékařem, když všechny externí prostředky selhávají.
 • Antiseptikum a jódové přípravky v případech, kdy postižené oblasti jsou zanícené a vyčerpané.

Pouze dodržováním všech doporučení lékaře a hygienických pravidel během léčby se může vyhnout relapsu onemocnění.

Co jiného lze léčit houbou na hlavě?

Lidové léky pro léčbu mykózy pokožky hlavy:

Lidové léky se používají společně s léky pro léčbu houbových skvrn, ale nikoliv samy o sobě! Veškeré lidové prostředky v tomto případě podporují a zvyšují celkový účinek léčby drogami.

 • Čerstvé džusy z cibule nebo divokého česneku. Kromě toho lze divoký česnek aplikovat na postiženou oblast mykózy pokožky hlavy ve formě kaše.
 • Citronová šťáva (mírně zředěná vodou), rajčatová šťáva.
 • Vepřový tuk na polovinu s popelovým dřevem. Tato masť musí být vtlačena do postižené oblasti, aby se lépe pronikla lékem.
 • Síran měďnatý, žlutá síra a dehet jsou ve stejném poměru. Vše musí být smícháno, pak ochlazovat a pravidelně mazat oblast pokožky hlavy postižené mykózou.

Ale bez lékařských léků mohou lidské prostředky pouze vizuálně odstranit příznaky houby pokožky hlavy, doslova "řídit uvnitř" a ne vyléčit. Proto byste neměli používat všechny tyto nástroje místo lékařského ošetření nebo bez konzultace s lékařem, pouze mu může poradit, co, jak a kdy léčit houbu na hlavě!

Pokud je to potřeba, můžete vždy dostat on-line poradenství od dermatologa Anna Bolshakova, autora tohoto projektu.

 1. Pokud oplachujete pokožku hlavy odkapávkou citronových peelingů, houba bude pryč za týden. Chcete-li to provést, odstraňte kůru ze 4 citronů, nalijte litr vody, vařte po dobu 5-7 minut a pak nechte vychladnout. Každý den použijte odvar, dokud nebude problém vyřešen.
 2. Perfektně se vyrovnejte s houbami hlavové soli a máty peprné. Suroviny jsou rozdrceny ve stejných poměrech, které se aplikují na postiženou oblast v okamžiku, kdy se pokožka hlavy začne srážet po dobu 1 hodiny.
 3. Odvar z tansy přinese úlevu do hlavy po první aplikaci. Pro jeho přípravu budete potřebovat 20 g suché trávy a 400 ml vroucí vody. Složení směsi, trvá 2 hodiny, namiesto šamponu nanášejte po dobu 2 měsíců.

Video: houbové kožní onemocnění

Zdroje:
Zatím žádné komentáře!

Pro Více Informací O Suché Vlasy