logo

Chemické složení vlasů

Hlavními složkami vlasů jsou keratin a pigment, které jsou kombinací proteinových komplexů.

Složení vlasů zahrnuje následující chemické prvky: uhlík - 49,5%; kyslík - 23; dusík 13-17, vodík 6,5; síra - 4%.

Keratin chrání pokožku před škodlivými účinky některých chemických sloučenin, mění teplotu a zabraňuje průniku bakterií.

Struktura vlasů je stejná jako struktura horní vrstvy pokožky. Vlasy se skládají z plochých nadržených buněk bez jader, těsně přiléhajících k sobě. Jsou to mrtvé buňky. Jejich keratinizace nastává v důsledku uvolňování bílkovin v kůži, což se nazývá keratin.

Slabé alkálie působí špatně na keratin, zejména při vysokých teplotách. Silné alkálie zničí keratin vlasů i při nízkých teplotách a nízké koncentraci. Kyseliny působí špatně na vlasy pouze při vysokých koncentracích a vysokých teplotách. V tomto případě kyselina postupně ničí keratin.

Stejně jako všechny bílkoviny, keratin je složen z aminokyselin. Keratinová vlákna jsou tvořena řetězci částic, které se nacházejí podél osy vláken. Díky tomuto spojení je keratin pružný a odolný.

Pigment je šedo-hnědé a žluto-červené tělo. Barva vlasů závisí na jejich kombinaci a množství. Jedná se o bílkovinu, která má ve svém složení až 13% dusíku, až 10% síry, velké množství kyslíku, stopy železa a arsenu. Pigment se nerozpustí ve vodě. Rozkládá se v zásadách a chladených kyselinách. Pigment barvy vlasů může být zcela nebo částečně zničen peroxidem vodíku nebo peroxidem bromu.

Ve vlasovém folikulu se barvicí tělesa nacházejí v buňkách vznikající vrstvy. Tyto buňky se nakonec stanou buňkami vlasového kortexu. V tmavých vlasech je mnoho barvených těl. Mohou pokrýt celé buněčné jádro a ztmavovat jeho obrysy. Pigment je ve vlasech ve formě zrn a v rozptýlené formě. Difúzní pigment dává lehčí tón a zrnitost - hustší.

Změna barvy vlasů může nastat v důsledku onemocnění nebo umělého odbarvení založeného na oxidaci pigmentu. Znamená to, že zesvětlené vlasy působí na zrnky barviva, čímž mění své množství, protože oxiduje, což vede k tomu, že granulovaný pigment prochází do rozptýleného, ​​který byl dosud ve vlasech v malých množstvích. Žluto-červené těla jsou obtížněji odlehčené než šedo-hnědé, proto červené vlasy, u nichž je většina žluto-červených těl, se rozjasní v malém rozsahu. Silné osvětlení vlasů je může zkazit, dejte si pozor na to.

Co tvoří vlasy?

Vzhledem k tomu, že vlasy jsou vnímány jako dekorace hlavy, měli byste vědět, co to je, co je jejich složení a co to je všechno.

Ukazuje se, že naše vlasy slouží jako ochrana proti přehřátí a přechladnutí. V kudrnatých prstencích je vzduch dobře zachován, takže je ochrana proti úpalu a tepelné izolaci. Aby kudrlinky vždy potěšily a chránily nás, musíte se o ně pečlivě starat a za to je žádoucí vědět, z čeho se tvoří lidské vlasy.

Chemické složení lidských vlasů:

 • alfa proteiny, keratin - 78%;
 • voda - 15%;
 • lipidů - 6%.

Vzhledem k tomu, že keratin je obohacen o vitamíny a mikroelementy, je jeho spojením řetězce navzájem propojeny kolmými liniemi precipitace aminokyselin. Protínající se linie zvyšují elasticitu a hustotu keratinu. Také v zámcích obsahují 4 až 8% mastných látek a cholesterolu, železo, arsen, dusík a síru (část keratinu) 3%. Množství obsahu melaninu v každém organismu je jiné, je zodpovědné za pigmentaci.

Jeho barva závisí na chemickém složení vlasů. Tmavé kudrlinky obsahují více uhlíku a méně kyslíku. Ve světlech kadeří obsah kyslíku překračuje obsah uhlíku. Při smíšené pigmentaci kudrlin je obsah uhlíku 50,65%, vodík 6,36%, dusík 17,14%, síra 5% a kyslík 20,85%.

Ale pro kořeny jsou důležité 4 aminokyseliny, které je živí:

 • Cystin dodává vlasům síru, která je nezbytná pro tvorbu keratinu. Při konzumaci masa, mléka, zeleniny a sójových výrobků nebude nedostatek cystinu;
 • Histidin působí jako protistres těla, přispívá také k růstu a obnově tkání. Sledovatel histaminu (hormon, který chrání před dráždivými látkami), histidin se vyskytuje v sýrech, arašídech, sóji;
 • tyrosin normalizuje práci štítné žlázy, šetří ztráty vlasů a jejich křehkost, je zodpovědný za jejich barvu a barvu pleti. Obsahuje tyrosin v mandlích, mléčných výrobcích, sezamových semenech a avokádách;
 • lysin je potřebný pro obnovu a růst tkání, je zodpovědný za zdravé kudrlinky. Jíst mléko, maso a rybí bílkoviny, stejně jako čočku, sóju a klíčenou pšenici, bude lyzin požit do těla. Nehromadí se v těle.

Správná a vyvážená výživa poskytne zdravé a luxusní vlasy.

Struktura vlasů

Vzhledem k deskám, se kterými je vlasový hřídel zakrytý, připomíná jedl kužel.

Cuticle (uccula), kortikální vrstva (kůra), medulla (medulla).

 1. tyč;
 2. mazová žláza;
 3. svalové vlasy;
 4. kořen vlasů;
 5. vlasový folikul;
 6. vnitřního kořenového pláště;
 7. vnější kořenová vagina;
 8. vlasová žárovka;
 9. papír na vlasy.

Cuticle

Horní vrstva vlasové šachty, která se skládá z keratinózních desek.

Vypadá to jako střešní krytina domů nebo trojúhelníkový kužel. Desky jsou směrovány z kořene ke špičce tyče. Pokožka chrání vlasy před vnějšími podněty. Jenom ona je zodpovědná za lesk a plynulost kudrlin.

Všechny kůžičkové buňky obsahují mastné kyseliny, které vlasům propouštějí vodoodpudivé vlastnosti a vzájemně těsně spojují talíře. Skleněná nebo volná struktura vlasů závisí na hustotě spojů desek.

Volnou strukturou je suchost a křehkost vlasové šachty, skelná je pružnost a hustota.

Cortex

Kortikální část, která se nachází pod kůžičkou, je zodpovědná za pružnost kadeří. Díky struktuře kůry můžete kudrlinky a narovnat je. Pokud je kortikální vrstva vyčerpána, kudrlinky se stanou křehkými.

Medulla

Jádrem je mozková vrstva vlasového hřídele. Vrstva odpovídá za objem a sílu vlasů. U zvířat je medulla určena pro termoregulaci, ale lidé mají v sobě dutiny, takže neprovádí termoregulační funkci. Chcete-li posílit vrstvu, musíte si pro tělo užít vitamín a bílkoviny.

Struktura kudrlin je bohužel zničena kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a chemickým úpravám. Růst vlasů je geneticky stanoven a ztráta závisí na časech, ve kterých se nacházejí. V aktivním období, které trvá od dvou do šesti let, kudrlinky rostou o půl milimetru denně. Ve druhé fázi, která trvá od 3 do 6 týdnů, se papila potápí, proto se buňky přestávají dělí a jsou schopné tvrdnutí. Poté hladce procházejí dobou odpočinku, která trvá pro každého jednotlivce.

Chemické složení vlasů

Protein (protein), nepostradatelná součást potravy. Jeho funkce jsou důležité pro obnovu celého organismu, protože
On je hlavní materiál ve struktuře buněk. Svaly, vlasy, kosti, nehty nemohou žít bez bílkovin. S dostatečným příjmem bílkovin v těle je plné zásobování hormonálními hladinami.

Také proteiny neutralizují a zajišťují eliminaci toxinů z těla. S jejich nedostatkem dochází ke snížení odolnosti těla vůči infekčním chorobám. Proteiny pomáhají krvi transportovat lipidy, sacharidy, hormony, vitamíny a léčivé látky.

Proteiny jsou informátory, jmenovitě aminokyselinové řetězce (nukleové kyseliny), které jsou nositeli informací na úrovni genu.

 • kontraktilní proteiny - aktin a meosin, nacházející se ve svalové tkáni;
 • proteinové enzymy - pepsin, pomáhají při trávení jídla;
 • hemoglobinové proteiny - jsou odpovědné za dodávku kyslíku do všech buněk, odstraňují oxid uhličitý z těla;
 • protein fibrinogen - zodpovědný za koagulaci krve, s vnějšími kožními lézemi;
 • rhodopsiny bílkovin - speciální světlocitlivé bílkoviny, díky nim můžeme vidět;
 • kolagenové bílkoviny - nacházející se v kůži, šlachách, vazy, chrupavce a kostech;
 • proteiny elastinu - jsou součástí stěn cév;
 • Keratinové bílkoviny - stavební materiál pro nehty a vlasy v lidském těle.

V lidském těle se bílkoviny rodí neustále, ze dvou skupin aminokyselin pocházejících z potravy.

Jsou to nezbytné a nevyměnitelné aminokyseliny.

 • nepostradatelné - lysin, valin, tryptofan, leucin, threonin, isoleucin, fenylalanin a methionin, všechny musí být požívány, protože se nevyrábějí;
 • vyměnitelné - Alan, arginin, tyrosin, cystin atd., tyto aminokyseliny jsou vyrobeny z různých aminokyselin v těle.

Kombinace produktů rostlinného a živočišného původu ve stravě zlepšuje rovnováhu aminokyselin v těle. Kuřecí maso, nízkotučný tvaroh, hrach, ořechy, mořské plody, sójové boby, fazole a sýry jsou velmi bohaté na bílkoviny.

Mírně méně bílkovin se vyskytuje u vepřového masa, proso, ovesné vločky, těstovin, tuku, vejce, pohanky a krupice, pšeničné mouky a vařené klobásy.

Dokonce nižší obsah bílkovin v hrášku, perličce, rýži, žito a pšeničný chléb. Jen málo z nich se nachází v kefír, špenát, karfiol, brambory, zmrzlina, mléko a zakysaná smetana.

V zelenině, ovoci, bobulích a houbách je jejich počet velmi malý.

Vědí, že střeva absorbují více než 90% aminokyselinových proteinů z živočišných produktů a 60% až 80% rostlin. Proto nemůžeme žít celý život bez bílkovin, aminokyselin, tuků a sacharidů.

Jen vyvážené menu v naší stravě pomůže zachovat a zlepšit zdraví, krásu a přitažlivost.

Co tvoří lidské vlasy: popis struktury

Lidské vlasy jsou dlouhé a pružné tělo, které pokrývá pokožku na některých místech, například na hlavě. Již ve starověku byly vlasy hlavy a způsob jejich nošení součástí osobnosti jejich majitele, což odráží jeho náboženskou a společenskou roli ve společnosti. Aby vlasy měly atraktivní charakter, musí vypadat zdravě a přirozeně. V moderní společnosti si většina žen a mužů pokládá vlasy za důležitou a nezbytnou součást svého obrazu.

Struktura lidských vlasů

Anatomie lidského vlasu na kůži lze porovnat se stromem na zemi. V tomto případě je kmen stromu kmen vlasů, který má vláknitou vláknitou strukturu a země je folikul, což je dutina v epidermis. Folikulární dutina má válcový tvar a hloubku asi 4 mm. Každý lidský vlas se skládá z kořene umístěného ve folikulu a kmene umístěného nad povrchem pokožky. Kořen je tlustší než kmen. Oblast pokožky kolem kořene se nazývá papilární region, který se skládá z pojivové tkáně a sítě cév, které poskytují vlasům všechny látky nezbytné pro její růst.

Jak vlas vyrůstá z jeho folikulu, objevující se nad povrchem kůže. Ta část vlasů ve formě vláken (kmene), kterou můžeme pozorovat, je z biologického hlediska mrtvá. Hlaveň má složitou strukturu a skládá se z jádra a řady vnějších vrstev, které vykonávají ochrannou funkci a jsou nazývány kůžičkou.

Kůže je vnější část kmene, která neustále zažívá útoky z prostředí, jako jsou: vítr, dešť, sluneční světlo, slaná voda, chemikálie, barvy a mechanické účinky. Zdraví vlasů závisí na stavu kůžičky. V současné době je v závislosti na druhu poškození kutikuly vhodným prostředkem pro její obnovení.

Jak bylo uvedeno výše, papilární tkáň, která se nachází na bázi folikulu a poskytuje každému vilu živiny, vyžaduje také zvláštní péči. Skládá se z vyvážené stravy obsahující všechny potřebné minerály, vitamíny a aminokyseliny. Nedostatek vitamínů nebo abnormální hladina bílkovin v důsledku špatné výživy nebo hormonálních změn může narušit správný růst vil a poškodit strukturu jejich kořenů, což vede k problémům s plešatostí.

Struktura každého folikulu je taková, že má mazovou žlázu, která je zodpovědná za produkci speciální mazové látky. Tato látka je přírodní maziva na vlasy. Rozlišujeme tedy dvě hlavní části struktury vlasů:

 • Vnější část, která se nazývá stopka nebo tyč. Skládá se z plně keratinizovaných mrtvých buněk;
 • Podkožní nebo vnitřní část, která se nazývá kořen. Skládá se z živých rostoucích buněk. Je to kořen, který umožňuje růst vilu.

Struktura lidského vlasu na hlavě zahrnuje následující komponenty:

 • Vnitřní plášť (pouzdro) - tubulární buněčná membrána, která se rozprostírá nahoru od kořenové oblasti a odděluje ji od vnějšího pláště.
 • Vnější plášť (kryt) je plášť, který se rozprostírá pod povrchem pokožky a obklopuje folikul. Na rozdíl od vnitřního pláště se jeho tloušťka snižuje s hloubkou.
 • Zvedání svalů. Je umístěn v blízkosti folikulu a skládá se z hladkých svalových vláken. Poskytuje vertikální umístění vil.
 • Cibule. Vnitřní objem folikulu, skládající se ze sbírky buněk kolem papilární zóny, která je zodpovědná za tvorbu keratinu.
 • Papilární zóna je výživným středem villusu. Je umístěn v dolní části žárovky a je bohatý na krevní cévy a nervy. Pokud odstraníte tuto oblast, vylus zmizí.
 • Hlaveň nebo tyč. Viditelná a mrtvá část vlasů, která se skládá ze střední části a dvou vnějších vrstev: kůry a kůže.
 • Kůže je nejvzdálenější skleněná část vilu, tvořená plochými keratinizovanými buňkami bez pigmentu (průhledná). Tyto buňky se dobře zapadají.
 • Cortex - tvoří velkou viditelnou část vil. Z kůry závisí na elasticitě a schopnosti mechanické odolnosti druhé.
 • Střední část kmene nebo medulla, která může obsahovat pigmenty. Vytvářeny buňkami, které jsou lehce keratinizované a volně se navzájem opírají. Ve struktuře některých vil, tato část může být chybějící.

Struktura vlasů na obrázku a popis v sekci lze zobrazit na schématu na následujícím odkazu:

Vlastnosti a složení lidských vlasů

Nejdůležitější znaky lidského vlasu jsou následující:

 • Propustnost, tj. Schopnost absorbovat tekutiny, které je třeba vzít v úvahu před aplikací chemických přípravků do vlasů. Keratinová vlákna mají schopnost absorbovat vodu a mohou absorbovat vlhkost, která se rovná jedné třetině vlastní hmotnosti. Tento proces mění délku, průměr a tvar vil.
 • Odolnost, tj. Schopnost odolat gravitaci. Tato vlastnost je dána strukturou a chemickým složením vil, především přítomností síry v ní. Díky tomuto prvku dochází před rozpadem vlasů k řadě transformací keratinových vláken. V důsledku působení některých chemických látek na vlasy může být tato vlastnost porušena. Také vlasy odolávají vysokým teplotám, až do 140 ° C - v suchu a až 220 ° C - na mokru. Kromě toho vysoký obsah síry a kompaktní struktura vláken vylusu zajišťují odolnost vůči napadení různými mikroorganismy.
 • Ductilita. Díky této charakteristice můžeme změnit tvar vil tak, že se okamžitě nezotaví. Kvůli zničení vodíkových vazeb je jednodušší změnit tvar vlhkého vlasu než suchý.
 • Elasticita je důležitá vlastnost, která má měnit tvar, délku a průměr vilusu při aplikaci fyzické síly a vrátit se do původního stavu, když tato síla přestane působit. Tato charakteristika je spojena se specifickou strukturou keratinových molekul a může dosáhnout třetí části normální délky vil. Vlastnost je narušena vystavením vlhkosti, teplotě, ultrafialovým paprskům a určitým chemikáliím.
 • Elektrické vlastnosti, které se projevují při tření např. Během procesu žehlení a jsou způsobeny elektrostatickým nábojem. Tento náboj narušuje běžné česání. Můžete bojovat dvěma způsoby: namočte si vlasy nebo na něj nanášejte nějaké kosmetické mastné látky.

Chemické složení

Vlasy se skládají z bílkovin, lipidů, oligoelementů, vody, pigmentů a dalších látek.

 • 28% bílkoviny;
 • 2% lipidů;
 • 70% vody, solí a dalších látek.

Proteiny se nacházejí hlavně v keratinu, který spolu s keratinem nehtů obsahuje více síry než lidské kůže. Keratin sám je dvou typů: tvrdé a měkké. První je přítomna v kůře a kožičce, druhá tvoří medulu.

Životní cyklus a fáze růstu

Vlasy jsou geneticky naprogramovány tak, aby na své životní dráze realizovaly 25 cyklů s průměrnou délkou každé z nich za 4 roky. Cyklus je proces narození, vývoje a smrti villusu. Na druhé straně má každý folikul vlastní cyklus, bez ohledu na cyklus folikulů, které ho obklopují. V průměru je na hlavě člověka 100 000 vil a jejich růst je u mladých lidí rychlejší než u dospělých.

Životní cyklus lze rozdělit na tři hlavní fáze:

 1. Anagenické. V této fázi se vilus rodí a roste. Tato fáze trvá v průměru 3 roky, ale může trvat déle (4-6 let), v závislosti na tom, do jaké části osoby jsou vlasy na. Doba trvání anagenu pro vlasy hlavy je 3-5 let, pro vlasy těla - 13-15 týdnů, pro vousy - 1 rok, pro knírek a obočí - 1-2 měsíce. Villus roste bez zastavení v důsledku trvalé mitózy buněčného dělení ve folikulu. Jeho rychlost růstu je 0,5 mm / den, tedy 1,5 cm za měsíc nebo 10-20 cm za rok. Maximální délka vlasů tedy zpravidla nepřesahuje jeden metr. Rychlost růstu není konstantní, snižuje se s rostoucí délkou vlasů. Asi 85% všech vlasů je v této fázi.
 2. Katagenní - přechodná fáze, která trvá tři týdny. Během této fáze se villus zastaví a odděluje se od papilární zóny folikulu. Žárovka má tvar válce. Asi 1% všech vlasů je v této fázi.
 3. Telogen - fáze odpočinku a následné ztráty vlasů, která trvá v průměru tři měsíce. Koren klesá ve velikosti a zůstává ve folikulu. Zhruba 14% chloupků je v telogenové fázi.

Typy vlasů a jejich barvy

Struktura folikulu určuje typ srsti. Takže pokud má malý válcový tvar, pak bude vlasy tenké, pokud je velké, pak silné. Pokud má folikulu tvar válce, potom budou vlasy hladké a pokud jsou ploché, pak zvlněné.

Podle jeho struktury a vzhledu lze rozlišit následující typy:

 • Hladký nebo hladký. Folikul má kulatý tvar a je orientován přísně svisle vzhledem k povrchu kůže a vytváří s ním pravý úhel.
 • Vlnitý. Folikul má oválný tvar a je orientován pod úhlem vzhledem k povrchu kůže.
 • Curly. Eliptický tvar folikulu a jeho téměř paralelní orientace vzhledem k povrchu kůže vede k tomuto typu vlasů.

Hladký typ je charakteristický pro obyvatele východu, zatímco černá rasa má kudrnaté vlasy. Existuje také smíšený typ, například mezi obyvateli Kavkazu vládne hladký vlnitý typ.

Co určuje barvu vlasů

Barva vlasů je způsobena melaninem obsaženým v něm. Existují dva typy melaninu: eumelanin, který je zodpovědný za tmavé barvy, a pheomelanin, který způsobuje světlé barvy, například bílé nebo načervenalé. Směs těchto typů melaninu určuje přirozenou barvu vlasů.

Je také pravda, že méně melaninu obsahuje vlasy, jasnější tóny, které bude mít, to znamená, že osoba s černými vlasy obsahuje více této látky než blond nebo blondýnka. Barva je individuální charakteristika, která je předurčena geneticky stejným způsobem jako barva očí nebo pigmentace kůže. Nejen počet a typ, ale také distribuční forma melaninových granulí v keratinových buňkách vlasového kmene (v kůře) určují barvu druhého.

Nakonec je barva vlasů určována kombinací následujících faktorů:

 • Dědictví;
 • Závod;
 • Melanocyty stimulující hormony jsou zodpovědné za stimulaci aktivity melanocytů - buněk, které produkují melanin.
 • Sluneční záření. Zatímco pokožka je tmavá v důsledku přímého vystavení ultrafialovým paprskům, lidské vlasy se stávají světlejšími.
 • Věk V průběhu času se vlasy tmavší a tmavší, dokud nedosáhnou svého vrcholu. Pak melanocyty zastaví svou činnost a vlasy se začnou odlehčovat, dokud se úplně bílé (šedivé procesy).

Mezi další faktory patří účinek určitých léků, špatná a nevyvážená výživa, narušený normální metabolismus, silný emocionální vzruch, těhotenství u žen a další.

Lidské vlasy a skalp - struktura, složení a fáze růstu ve výkresech, foto a video

Zdravím vás, drahí čtenáři! Pojďme dnes hovořit o struktuře vlasových folikulů a pokožce hlavy, dozvědět se více o fázích růstu a chemickém složení vlasů. Znalost základů základů dokáže kompetentně přistupovat k péči a péči o zcela zbytečné tělo.

Vlasy jsou přísadou kůže, nicméně jako nehty. Je třeba se starat o kůži, vlasy a nehty, protože to jsou hlavní obránci z poškození životního prostředí.

Víte, co žena přitahuje, fascinuje a kouká všechny muže bez výjimky? Jistě dlouhé, lesklé, tekoucí zámky hedvábí na ramenou a na zádech.

Není pravda, že osoba, zvláště žena, s tenkými vlasy nebo bez ní vůbec není působivá. Nemluvím o slavných plešatých hvězdách, jako jsou Fjodor Bondarchuk, Bruce Willis nebo Demi Moore ve filmu "Soldier Jane". Mluvím teď o obyčejných ženách a mužů, které vidíme každý den.

Pravděpodobně budete se mnou souhlasit, že když se setkáme s nějakou ženou nebo dívkou s tlustými, dlouhými vlasy, nevědomky se po ní otočíme. Ale krása vlasů a účinek, který mají na ostatní, přímo závisí na jejich struktuře a složení. Ale pojďme nejdříve zvážit morfologii lidské pokožky hlavy. [Obsah]

Základy anatomie a fyziologie kůže a vlasů ↑

Lidská kůže kdekoli na těle se skládá ze stejných částí nebo vrstev, to znamená, že pokožka hlavy se příliš neliší od kůže břicha. Klikněte na obrázek a zobrazte obrázek níže, který zobrazuje kůži s vlasy. Jak vidíte, skládá se ze tří vrstev:

Epidermis je tenká ochranná vrstva buněk, která se neustále aktualizuje. Buňky jsou uspořádány v několika vrstvách. Vnější vrstvy buněk v podobě nadržených šupin odumírají a odlupují a nové se tvoří zespodu. to je aktualizace. Epiderma hraje ochrannou roli, chrání tělo před vnějšími vlivy od vody, chemikálií a ultrafialového záření.

Dermis je střední vrstva pod epidermis. Obsahuje krevní cévy, svaly, mazové a potní žlázy, stejně jako vlasové folikuly nebo vlasové kořeny. Je to dermis, která určuje elasticitu a tón pleti.

Mastné vlákno také tvaruje pokožku. Plavidla procházejí a dolní část vlasových folikulů je umístěna.

Jaký je pH pokožky hlavy a vlasů člověka? ↑

Ph pokožky hlavy a vlasů u lidí je neutrální a je 5,5.

Co tvoří vlasy osoby ↑

Vlasy, jako stromy, mají svůj kmen (jádro) a kořen. Hřídel vlasů je umístěn nad kůží a kořen je umístěn v tloušťce dermis a končí vlasovým folikul. Žárovka na vlasy se nachází ve vlasovém folikulu - folikulu, v jehož průduchu se otevřou kanály mazových žláz.

Tajemství mazových žláz dává vlasům pružnost a lesk. Pokud je málo tajemství, vlasy jsou nudné a bez života. Ale s přebytečnými mazovými žlázami se vlasy rychle stávají mastnými a špinavými. Takže látky, které maští lidské vlasy, se tvoří v mazových žlázách.

Každá srst má své vlastní svaly a inervaci. Nezapomeňte, jak vlasy stojí na konci kvůli strachu nebo nachlazení - svaly kontrahuje a zvedají vlasy. Vytváří efekt "husí kůže", jako na fotografii níže. A zkuste vytáhnout jeden vlas. Ukazuje se, že je velmi bolestivé, protože nervy jsou zraněny. To je důvod, proč cítíme dotek vlasů.

Konstituce lidských vlasů má složitou strukturu. Chemické složení vlasů se skládá z:

 • protein (80%)
 • voda (15%)
 • pigmenty a jiné látky (5%)

Struktura vlasového folikulu ↑

Žárovka na vlasy se přivádí na nádoby, které jdou do papilky umístěné u spodní části žárovky. Vlasy se vždycky vyskytují společně s vlasovým folikul. Vlasy rostou v důsledku růstu a rozdělení epiteliálních buněk. Pokud se podíváte na strukturu vlasového folikulu pod mikroskopem v podélném řezu (klikněte na obrázek níže), jsou jasně rozlišeny tři vrstvy:

 • kůžička
 • kortikální vrstva (kortex)
 • medulla

Tyto vrstvy jsou jasně viditelné v anatomické struktuře vlasové šachty.

Cuticle ↑

Pokožka je nejvzdálenější vrstva sestávající z vrstvy zesílených šupin, které jsou uspořádány jako dlaždice a vzájemně se překrývají. Váhy mají určitý směr od kořenů až po konce vlasů. Pokožka chrání vlasy před vnějšími vlivy. Jedná se o kutikulu, která poskytuje lesk a hedvábné vlasy. Každá kůžičková buňka obsahuje mastnou kyselinu, která dává vlasům odpudivé vlastnosti a váhy těsně přiléhají k sobě. Při mytí vlasů se nejíme, ale je poškozeno chemickými účinky.

Porézní nebo sklovité vlasy závisí na vlastnostech této vrstvy, které jsou často dány od přírody. Pórovitá struktura vlasů je suchá, křehká, rychle pohlcující nečistoty a chemikálie. Vlasové vlasy - elastické a husté.

Cortex ↑

Kortikální vrstva (kortex) je umístěna bezprostředně pod kutikulí a zajišťuje pružnost vlasů. Kvůli zvláštnostem ve struktuře této vrstvy mohou lidé mít rovné a kudrnaté vlasy, které jsou zase geneticky zděděné. Díky dobře vyvinuté kortikální vrstvě mohou být vlasy zkroucené a protáhlé. Když tato vrstva není dostatečná, vlasy se stanou křehkými.

Cortex je 90% složené z keratinu - bílkoviny, která je součástí vlasů a je zodpovědná za jejich sílu. Zbývajících 10% je melanin - pigment, který dodává přirozenou barvu vlasů. Také v této vrstvě jsou vzduchové bubliny, které při míchání s pigmentem poskytují různé odstíny vlasů. Podívejte se na strukturu vlasů na molekulární úrovni na následujícím obrázku.

Medulla ↑

Medulla (medulla) je jádro srsti. Ve zvířecím světě se medulla používá pro termoregulaci. A u lidí, medulla obsahuje mnoho dutin a již neplní funkci tepelné ochrany. Nyní si síla a objem vlasů závisí na vývoji medulky, a proto je někdy obtížné tloustnout, když na to nejste geneticky předurčeni. Ale správné vitamíny pro vlasy ústně, nejlepší jídlo pro medulu vlasů. Posilují to a stávají se stálými rychlými ztrátami.

 • Počet vlasů na hlavě člověka je asi 130 tisíc.
 • Množství vlasů na lidském těle je více než 5 milionů folikulů v různých fázích vývoje.
 • Průměr nebo tloušťka lidského vlasu v mikronech je mezi 80 a 110 mikrony. Celková hmotnost vlasů na hlavě závisí na jejich délce. Čím delší jsou vlasy, tím je těžší.
 • Rychlost růstu vlasů je 1-1,5 cm za měsíc.
 • Přibližně 100 ks pádu za den. vlasy.

Fáze růstu vlasů na hlavě ↑

Každá buňka lidského těla prochází obdobím svého narození, vývojem a smrtí. Podobně staré vlasy jsou stále nahrazovány novými. Kolik je průměrný lidský vlas? Na lidské hlavě je asi 100-150 tisíc vlasů. Rychlost růstu lidských vlasů je 1-1,5 cm za měsíc. Průměrná délka života vlasů je asi 4-6 let, tj. úplná změna vlasů nastává po několika letech.

Každá srst může během této doby nepřetržitě růst, dokud není doba odpočinku, která může trvat až 3 měsíce. Zpravidla se všechny vlasy ve fázi odpočinku spadají. Přibližně 90% všech chloupků je ve stádiu růstu a 10% je v zbytkové fázi. S věkem se růst vlasů zpomaluje a je považován za přirozený jev. Všechny fáze se odrážejí na následujícím obrázku.

Každá srst prochází třemi hlavními fázemi růstu:

 • fáze růstu (anagenická nebo anagenní fáze)
 • meziprodukt (katagenická fáze)
 • klidová fáze (telogenní fáze)

V anagenní nebo anagenní růstové fázi dochází k aktivnímu růstu a rozvoji srsti. Průměrná délka fáze růstu vlasů je několik let. Vědci říkají, že ve stádiu růstu vlasů je spolehlivě chráněn před vnějšími faktory a žádné produkty péče o vlasy nemohou ovlivnit jejich růst.

V mezistupně se zpomaluje růst vlasů, buněčné dělení se zastaví, produkuje melaninové zastávky a vlasy se oddělují od matrice a folikul se zmenšuje. Tato fáze trvá jen několik týdnů.

Stupeň odpočinku je charakterizován skutečností, že vlasy mohou vypadnout spontánně nebo s malou námahou. Tato etapa trvá v průměru 3 měsíce. Když vypadnou vlasy, na svém místě vyrůstá ze stejného folikulu. Cyklus tak může trvat až 25-27krát. Proto vypadávání vlasů je přirozený proces nahrazování starých vlasů novými.

Typy vlasů a typy vlasů: stručný popis

Typ pokožky a vlasů je zpravidla rozdělen podle stupně suchosti a oleje. Přidělit:

Olejové vlasy jsou způsobeny mírou aktivity mazových žláz, kterou jsem zmínil na začátku článku. A čím aktivnější fungují tyto žlázy, tím rychlejší jsou jejich vlasy slané.

Suché vlasy mají další extrém. Jsou křehčí a mají matnou barvu. U lidí se suchými vlasy nejčastěji najdou lupiny a rozštěpené konce. Zvažme další otázku: "Jaký druh vlasů narůstá na lidském těle současně?"

Na lidském těle se vyznačují následující skupiny vlasů:

Dlouhé jsou umístěny na hlavě, v podpaží a pubisu. Štěrka - tyto řasy, obočí, vlasy v nosu a uchu. Gun - to je zbytek vlasů na těle.

Jaké jsou vlastnosti růstu různých vlasů u lidí? ↑

Všechny srsti na člověku roste stejnou rychlostí.

Funkce vlasů ↑

Vlasy jsou nejen krásné, ale také funkčně nezbytné pro lidský život. Je těžké si představit osobu bez vlasů. Pravděpodobně by vypadal jako cizinec.

Zpočátku vlasový kryt hrál ochrannou funkci. Chránil nás před špatným počasím. Nyní pro nás to není důležité, ale štětinové vlasy nadále plní ochrannou funkci. Například řasy neumožňují, aby se do očí dostal prach a malé částice. A obočí chrání oči před potu a odkládá je. Stejně jako vlasy v nosu a uších.

V současné době nejsou vlasy na těle vždy vítány, zejména u žen, a proto se je stále snaží zbavovat. Tento proces se nazývá depilace nebo odstranění chloupků a můj článek je věnován tomuto.

Změna vlasů člověka ↑

Každý den člověk ztrácí v průměru 30 až 100 vlasů, což se považuje za normální. Staré vlasy umírají na svém místě. Proto nemusíte mít starosti, pokud máte několik vlasů na hřebenu. Je lepší se dívat a možná dokonce vypočítat, kolik vlasů máte za den, a teprve pak běžet k trichologovi - doktorovi, který dělá vlasy.

Mám všechno. Líbí se vám tento článek? Sdílejte s přáteli - klikněte na tlačítko vaší oblíbené sociální sítě!

Struktura vlasů

Navigace článku:

Struktura vlasů a jejich typy, funkce lidských vlasů. Jak rostou vlasy, co tvoří a co potřebují. Jaké jsou typy vlasů a jak se o ně starat.

Funkce lidského vlasu

Vlasy jsou přísadou kůže, skládající se z mrtvých buněk keratinu. Skalp má prakticky celý povrch lidské pokožky, s výjimkou kůže rtů a dlaní.

Biologická funkce vlasů je ochranná. Vlasy na hlavě zabraňují přehřátí a ochraně v chladném počasí, stejně jako při mechanickém nárazu (šok). Řasy chrání oči před cizími těly (prach, špína) a vlasy v nosních dílech a uších zachycují cizí těla a zabraňují jim vniknutí do těla. Obočí chrání vaše oči před potu.

Chemické složení vlasů

Přibližné složení zdravých vlasů:

Hlavní chemické prvky ve vlasech jsou:

 • uhlík (49,6%)
 • kyslík (23,2%)
 • dusík (16,8%)
 • vodík (6,4%)
 • síra (4%)
 • v mikroskopických množstvích: hořčík, arsen, železo, fosfor, chrom, měď, zinek, mangan, zlato.


Struktura vlasů

Vlasy se skládají ze dvou zvětšených částí:

  Tyč je vnější, viditelná část vlasů, která vyčnívá nad povrchem kůže.

 • Kořen (folikul) - část vlasů, která se nachází uvnitř tkání pleti s okolními tkáněmi a obsahuje komplex vlasových žláz (mazové a potní žlázy, svaly, které zvedají vlasy, cévy a nervové zakončení)

 • Video: Struktura vlasů

  Hřídel vlasů

  Vnější (viditelná) část vlasů - jádro, tvoří převážně nadržená proteinová látka - kreatin.

  Krev nevstoupí do vlasové šachty, v ní nejsou žádné nervové zakončení. Když tedy řežete, necítíme bolest, vlasy nekrvácí.

  Hřídel vlasů se skládá z:

   kůžička je vnější část tyče, sestávající ze 6 až 9 překrývajících se vrstev průhledných amorfních keratinových buněk, připomínajících strukturu měřítka (jako u ryb nebo borovicových kuželů). Prostor mezi váhy je vyplněn lipidovými vrstvami (mastnými kyselinami), díky nimž se váhy dokonale zapadají. Váhy jsou nasměrovány z kořene vlasů na špičku.

  Funkce kůžičky je hlavně ochranná, která chrání buňky vnitřní vrstvy vlasové šachty (kůra) před působením vody, slunce a mechanického namáhání.

  Když jsou vystaveny působení alkalických vlasů (běžné mýdlo), kůžičkové vločky se otevřou, když jsou vystaveny kyselosti, uzavřou se. Tato vlastnost je důležitá při kosmetických procedurách.

  Hlavním úkolem kůry je vytvářet tvar vlasů, zachovávající pružnost a pevnost vlasů.

  Kvůli zvláštnostem ve struktuře této vrstvy mohou mít lidé pravou nebo kudrnatou srst, která je zase geneticky zděděna.

 • Medulla (centrální medulla) je ústřední částí vlasové šachty, skládající se z mrtvých buněk založených na keratinu a obsahujících prázdné prostory naplněné vzduchem. Lidská medulla není přítomna ve všech typech vlasů, například ve vlasu není žádná medulla. Cerebrální buňky obsahují glykogen a mohou zahrnovat melanosomy. Medulla je naplněna vzduchovými bublinkami - díky tomu mají vlasy určitou tepelnou vodivost. Medulla nehraje žádnou roli při změně chemických a fyzikálních vlastností vlasů.

 • Kořen vlasů (vlasový folikul)

  Podkožní část vlasů (kořen nebo folikul) sestává z:

  • vnější plášť kořene (vnější epiteliální vagina)
  • vnitřní kořenový plášť (vnitřní epiteliální vagina)
  • žárovka (papilla)
  • mazové žlázy
  • sval na zvedání vlasů

  Jedna osoba se narodila s již vytvořeným počtem folikulů a každá osoba má toto číslo jednotlivě a zdědí se od rodičů na genetické úrovni.

  Navíc je počet vlasových folikulů odlišný u lidí s různou barvou vlasů. V průměru celkové množství vlasů na hlavě:

  • blondýnky - 140 tisíc
  • hnědovlasý - 109 tisíc.
  • bruneta - 102 tisíc
  • červené hlavy - 88 tisíc

  Růst vlasů

  Vlasy se začínají tvořit ve vlasových folikulích dermální papilie - kořen vlasů. Rychlost buněčného rozdělení vlasového folikulu se počítá na druhém místě v lidském těle po rozdělení buněk v kostní dřeni. Díky tomu vlasy roste o 1-2 centimetry za měsíc.

  Existují tři fáze tvorby vlasů:

  • anagen - období růstu vlasů, trvající od 2 do 7 let
  • catagen je regresní perioda, ve které buňky přestávají dělat. Doba trvání cyklu je 2 až 3 týdny.
  • telogen - fáze odpočinku, kdy vlasy již nevyrůstaly, ale stále zůstávají ve vlasovém folikulu. V této fázi vypadají vlasy snadno. Současně je v této fázi přibližně 10% celého lidského vlasu. Právě tyto vlasy vypadají během šamponování. Délka fáze až tři měsíce.


  Tvar a barva vlasů

  Mezi váhy kůžičky a mezi jádry kůry jsou pigmentové granule ve formě melanos, které dodávají vlasům určitou barvu. Zbarvení vlasů je určeno genetickými faktory a závisí na poměru dvou hlavních pigmentů: eumelanin (černé vlasy) a femelanin (červené vlasy).

  Barva vlasů tedy závisí na kombinaci dvou faktorů: poměru pigmentů a počtu pigmentových buněk ve struktuře vlasů.

  Rozdíly ve vlasech a tloušťce vlasů jsou způsobeny tvarem vlasového folikulu. S rovnými vlasy jsou folikuly umístěny přesně a vlasy roste kolmo k povrchu pokožky hlavy. Když vlnité vlasové folikuly mají svah a kudrnaté vlasy - ohyb. Jak rostou vlasy, začínají opakovat tvar jejich folikulu a v důsledku toho se vlasy zdají být buď rovné, zvlněné nebo kudrnaté.

  Vlnavost vlasů je ovlivněna rovnoměrností tvorby buněk během růstu vlasů.

  U rovné vlasy dochází k rovnoměrné tvorbě buněk ze všech stran vlasů a v důsledku toho mají vlasy v průřezu kulatý tvar.

  S vlnitými vlasy jsou buňky tvořeny z různých stran v nerovném množství, takže v řezu vlnité vlasy mají oválný tvar.

  Kudrnaté vlasy s růstem nejdříve rostou v jednom stronciu, pak v druhém. To je způsobeno skutečností, že tvorba buněk probíhá střídavě na různých stranách vlasů. V části jsou vlnité vlasy přežilý tvar.

  Typy vlasů

  Stav samotných vlasů závisí na intenzitě mazových žláz pokožky hlavy a na stavu krevního systému pokožky hlavy. Čím vyšší je sekrece mazu žlázy, tím vyšší je obsah tuku v samotných vlasech. Sebum se šíří po celém povrchu vlasů a pokrývá je tenkým filmem. V závislosti na "tuku" vlasů jsou rozděleny do čtyř typů:

  Charakteristické znaky vlasů v závislosti na jejich stavu (mastnota)

  Složení vlasů

  Úvodní stránkaPoužívání tipůGenerální péče

  Vzhledem k tomu, že vlasy jsou vnímány jako dekorace hlavy, měli byste vědět, co to je, co je jejich složení a co to je všechno.

  Ukazuje se, že naše vlasy slouží jako ochrana proti přehřátí a přechladnutí. V kudrnatých prstencích je vzduch dobře zachován, takže je ochrana proti úpalu a tepelné izolaci. Aby kudrlinky vždy potěšily a chránily nás, musíte se o ně pečlivě starat a za to je žádoucí vědět, z čeho se tvoří lidské vlasy.

  Chemické složení lidských vlasů:

  alfa proteiny, keratin - 78%; voda - 15%; lipidů - 6%.

  Vzhledem k tomu, že keratin je obohacen o vitamíny a mikroelementy, je jeho spojením řetězce navzájem propojeny kolmými liniemi precipitace aminokyselin. Protínající se linie zvyšují elasticitu a hustotu keratinu. Také v zámcích obsahují 4 až 8% mastných látek a cholesterolu, železo, arsen, dusík a síru (část keratinu) 3%. Množství obsahu melaninu v každém organismu je jiné, je zodpovědné za pigmentaci.

  Jeho barva závisí na chemickém složení vlasů. Tmavé kudrlinky obsahují více uhlíku a méně kyslíku. Ve světlech kadeří obsah kyslíku překračuje obsah uhlíku. Při smíšené pigmentaci kudrlin je obsah uhlíku 50,65%, vodík 6,36%, dusík 17,14%, síra 5% a kyslík 20,85%.

  Ale pro kořeny jsou důležité 4 aminokyseliny, které je živí:

  Cystin dodává vlasům síru, která je nezbytná pro tvorbu keratinu. Při konzumaci masa, mléka, zeleniny a sójových výrobků nebude nedostatek cystinu; Histidin působí jako protistres těla, přispívá také k růstu a obnově tkání. Sledovatel histaminu (hormon, který chrání před dráždivými látkami), histidin se vyskytuje v sýrech, arašídech, sóji; tyrosin normalizuje práci štítné žlázy, šetří ztráty vlasů a jejich křehkost, je zodpovědný za jejich barvu a barvu pleti. Obsahuje tyrosin v mandlích, mléčných výrobcích, sezamových semenech a avokádách; lysin je potřebný pro obnovu a růst tkání, je zodpovědný za zdravé kudrlinky. Jíst mléko, maso a rybí bílkoviny, stejně jako čočku, sóju a klíčenou pšenici, bude lyzin požit do těla. Nehromadí se v těle.

  Správná a vyvážená výživa poskytne zdravé a luxusní vlasy.

  Vzhledem k deskám, se kterými je vlasový hřídel zakrytý, připomíná jedl kužel.

  Cuticle (uccula), kortikální vrstva (kůra), medulla (medulla).

  tyč; mazová žláza; svalové vlasy; kořen vlasů; vlasový folikul; vnitřního kořenového pláště; vnější kořenová vagina; vlasová žárovka; papír na vlasy.

  Horní vrstva vlasové šachty, která se skládá z keratinózních desek.

  Vypadá to jako střešní krytina domů nebo trojúhelníkový kužel. Desky jsou směrovány z kořene ke špičce tyče. Pokožka chrání vlasy před vnějšími podněty. Jenom ona je zodpovědná za lesk a plynulost kudrlin.

  Všechny kůžičkové buňky obsahují mastné kyseliny, které vlasům propouštějí vodoodpudivé vlastnosti a vzájemně těsně spojují talíře. Skleněná nebo volná struktura vlasů závisí na hustotě spojů desek.

  Volnou strukturou je suchost a křehkost vlasové šachty, skelná je pružnost a hustota.

  Kortikální část, která se nachází pod kůžičkou, je zodpovědná za pružnost kadeří. Díky struktuře kůry můžete kudrlinky a narovnat je. Pokud je kortikální vrstva vyčerpána, kudrlinky se stanou křehkými.

  Jádrem je mozková vrstva vlasového hřídele. Vrstva odpovídá za objem a sílu vlasů. U zvířat je medulla určena pro termoregulaci, ale lidé mají v sobě dutiny, takže neprovádí termoregulační funkci. Chcete-li posílit vrstvu, musíte si pro tělo užít vitamín a bílkoviny.

  Struktura kudrlin je bohužel zničena kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a chemickým úpravám. Růst vlasů je geneticky stanoven a ztráta závisí na časech, ve kterých se nacházejí. V aktivním období, které trvá od dvou do šesti let, kudrlinky rostou o půl milimetru denně. Ve druhé fázi, která trvá od 3 do 6 týdnů, se papila potápí, proto se buňky přestávají dělí a jsou schopné tvrdnutí. Poté hladce procházejí dobou odpočinku, která trvá pro každého jednotlivce.

  Protein (protein), nepostradatelná součást potravy. Jeho funkce jsou důležité pro obnovu celého organismu, protože
  On je hlavní materiál ve struktuře buněk. Svaly, vlasy, kosti, nehty nemohou žít bez bílkovin. S dostatečným příjmem bílkovin v těle je plné zásobování hormonálními hladinami.

  Také proteiny neutralizují a zajišťují eliminaci toxinů z těla. S jejich nedostatkem dochází ke snížení odolnosti těla vůči infekčním chorobám. Proteiny pomáhají krvi transportovat lipidy, sacharidy, hormony, vitamíny a léčivé látky.

  Proteiny jsou informátory, jmenovitě aminokyselinové řetězce (nukleové kyseliny), které jsou nositeli informací na úrovni genu.

  kontraktilní proteiny - aktin a meosin, nacházející se ve svalové tkáni; proteinové enzymy - pepsin, pomáhají při trávení jídla; hemoglobinové proteiny - jsou odpovědné za dodávku kyslíku do všech buněk, odstraňují oxid uhličitý z těla; protein fibrinogen - zodpovědný za koagulaci krve, s vnějšími kožními lézemi; rhodopsiny bílkovin - speciální světlocitlivé bílkoviny, díky nim můžeme vidět; kolagenové bílkoviny - nacházející se v kůži, šlachách, vazy, chrupavce a kostech; proteiny elastinu - jsou součástí stěn cév; Keratinové bílkoviny - stavební materiál pro nehty a vlasy v lidském těle.

  V lidském těle se bílkoviny rodí neustále, ze dvou skupin aminokyselin pocházejících z potravy.

  Jsou to nezbytné a nevyměnitelné aminokyseliny.

  nepostradatelné - lysin, valin, tryptofan, leucin, threonin, isoleucin, fenylalanin a methionin, všechny musí být požívány, protože se nevyrábějí; vyměnitelné - Alan, arginin, tyrosin, cystin atd., tyto aminokyseliny jsou vyrobeny z různých aminokyselin v těle.

  Kombinace produktů rostlinného a živočišného původu ve stravě zlepšuje rovnováhu aminokyselin v těle. Kuřecí maso, nízkotučný tvaroh, hrach, ořechy, mořské plody, sójové boby, fazole a sýry jsou velmi bohaté na bílkoviny.

  Mírně méně bílkovin se vyskytuje u vepřového masa, proso, ovesné vločky, těstovin, tuku, vejce, pohanky a krupice, pšeničné mouky a vařené klobásy.

  Dokonce nižší obsah bílkovin v hrášku, perličce, rýži, žito a pšeničný chléb. Jen málo z nich se nachází v kefír, špenát, karfiol, brambory, zmrzlina, mléko a zakysaná smetana.

  V zelenině, ovoci, bobulích a houbách je jejich počet velmi malý.

  Vědí, že střeva absorbují více než 90% aminokyselinových proteinů z živočišných produktů a 60% až 80% rostlin. Proto nemůžeme žít celý život bez bílkovin, aminokyselin, tuků a sacharidů.

  Jen vyvážené menu v naší stravě pomůže zachovat a zlepšit zdraví, krásu a přitažlivost.

  Pro každou osobu, bez ohledu na věk nebo pohlaví, jsou vlasy ornamentem. Chrání naši hlavu před přehřátím, hypotermie, ale aby vypadali skvěle a měli zdravý vzhled, je nutná řádná péče. A proto, abyste se správně starali a nepoškodili, musíte vědět, z čeho se vlasy skládají.

  Báze vlasů

  Příroda je navržena tak, aby po vyříznutí vlasů v každém případě rostla. Ale pro někoho se tento proces děje rychle a pro někoho trochu pomalejšího. Záleží na tom, v jakém stavu jsou.

  Zjistěte, co se skládá z lidských vlasů a co způsobuje poškození. Přírodní příčiny a nesprávná péče mohou být častou příčinou poškození. Obnova se v mnoha případech objevuje přirozeně díky růstu nových pramenů, ale uplatnění zvláštních kosmetických postupů pro oživení bude také důležité.

  Struktura vlasů

  Než se pokusíte aplikovat procedury jako barvení, perm a bouffant, musíte zjistit, z čeho se tvoří lidské vlasy.

  Vlasy mají strukturu podobnou stromu, tj. Je to kmen, v našem případě tyč a kořen. Kořen je umístěn pod kůží, jinými slovy pod vrstvou dermis a končí v žíly na vlasy a stopka je umístěna na povrchu kůže. Ve vlasovém folikulu je vlasový folikul - má název folikulu, obsahuje také mazové žlázy. Jsou zodpovědné za lesk a pružnost. V případě malé sekrece z mazových žláz, vlasy ztrácejí svou vitalitu a vypadají matně. Také silné vylučování není vítáno, v tomto případě se vlasy rychle znečištěné a mastné.

  Všichni cítíme dotek vlasů, roztrhané vlasy vysílá signál k mozku o bolesti a dokonce i ve chvíli strachu nebo chladu vypadají vlasy na konci. Nervové zakončení umístěné v kořeně žárovky jsou zodpovědné za všechny tyto funkce.

  Lidské vlasy: chemické složení

  Keratinový protein se nachází ve vlasech 79%.

  Vzhledem k tomu, že vlasy jsou převážně složeny z keratinu, a jak víte, keratin je bílkovina, skládá se z aminokyselin, je obohacena o stopové prvky a vitamíny, spojuje řetězce příčných můstků srážek aminokyselin. Díky nim se vlasy stávají hustými, pružnými a elastickými. Kromě všech výše uvedených, vlasy zámky obsahují ze 4% mastných látek, jako je cholesterol. Melanin je obsažen v každém organismu v různých poměrech a je zodpovědný za pigmentaci. Barva vlasů závisí na chemickém složení. Čím tmavší jsou vlasy, tím více uhlíku a méně kyslíku obsahuje, ve světlech kadeří je pravý opak.

  Kůžička se skládá z desek malé tloušťky a přicházejí jeden po druhém. Vhodné k mozkovému kůru, který poskytuje ochranu. Mladé vlasy mají asi 10 vrstev, ale postupně se snižují díky opotřebení. Horní vrstva pokožky je pokryta lipidovou vrstvou. Zahrnuje nejen mastné kyseliny, ale také voskové estery. Je velmi citlivý na sluneční paprsky a časté a dlouhodobé vystavení slunečnímu záření způsobí jeho zničení.

  Když vlhčíme vlasy, zvětšujeme kůžičkové váhy z namočení a česání vlasů se nedoporučuje, aby se zabránilo poškození. V případě, že je potřebujete k sobě pokořit, musíte použít klimatizační zařízení, oleje nebo gely, které lepí váhy a zabraňují jejich poškození.

  Vlasy jsou odrazem toho, co jíme, pamatujte si to, když chcete něco, co není příliš užitečné. Navíc prostředí ovlivňuje také kadeře.
  Nyní víme, z jakých prvků se vlasy skládají, zjednoduší jim péči a péči o ně.

  Princip růstu vlasů

  Růst vlasů pro každou osobu je individuální a pokračuje v cyklické formě. Jeden cyklus trvá několik let, po němž následuje tříletý odpočinek. Během tohoto období zemřou staré vlasové folikuly, což vede ke ztrátě, ale v tomto okamžiku rostou mladé mladé.

  Co tvoří vlasy na hlavě a jaké jsou hlavní fáze pozorované během spadnutí:

  Anagenovaya - je nejaktivnější ze všech. V této fázi dochází k tvorbě a struktuře vlasů. Katagenova - je přechodná fáze. Jinými slovy, vlasy zemřou a trvají až tři měsíce. Telogenovaya - poslední fáze a klid. V této fázi vypadají staré vlasy a uvolňují cestu pro nové. Existují případy, kdy v této fázi vypadají staré zámky a nové nemohou dělat svou cestu, protože může dojít k onemocnění kůže, což vede ke ztrátě žárovky.

  Některé fakty o procesu "růstu vlasů"

  Nikdo nemůže určit přesné množství vlasů na hlavě osoby. Historie lidstva ví jenom to, že zhruba stovka tisíc roste v jednom směnném cyklu. Vlasy dospělého a dítě mají hustotu jinou. Čím náročnější je člověk, tím hustší jsou. Můžete se podívat na obrázek vlasů dospělého a dítěte a určit hustotu pouhým okem. Jeden z vlasů může vyrůstat až na jeden metr, pak se dostane zbytek stádiu, který může trvat až tři měsíce, později se objeví nové folikuly. 90% lidských vlasů a zbývajících 10% - ve zbytku.

  Vlasy a jejich vlastnosti

  Elastické a odolné jsou zdravé kudrlinky. Při napínání takových vlasů na jednu pětinu celé délky se nerozbije a pak se vrátí do původního stavu. Síla tohoto typu vlasů je stejná jako hliník, což jim umožňuje odolat zatížení.

  Článek je věnován otázce, co tvoří lidské vlasy, prozkoumejte také, proč kudrlinky rychle absorbují vodu. Lidské vlasy jsou konstruovány tak, že mají schopnost absorbovat nejen vodu, ale také absorbují vodní páru, glycerin, živočišné a rostlinné tuky. Takové látky jako minerální oleje, vazelína nejsou absorbovány, zůstávají na povrchu. Tyto vlastnosti jsou brány v úvahu při výrobě léčebných masek a různých výrobků pro péči o vlasy. Schopnost vlasů absorbovat vodu lze vysvětlit mnoha důležitými vlastnostmi. Například, jak již víme, kudrlinky se prodlužují během zvlhčení nebo během vlhkosti v prostředí. Vlasy mohou bobtnat absorpcí asi 10 až 25 procent vody. Zvýšený objem je ukazatelem absorpční kapacity.

  Struktura a typ srsti

  Stojí za zmínku, že struktura a odrůda jsou propojeny. Před analýzou toho, co tvoří vlasy ve vztahu k odrůdě, je třeba zjistit, které jsou hlavní typy:

  Klasifikováno podle úrovně tuku:

  Olejové vlasy - vyznačují se aktivitou mazových žláz. Mastný lesk na pokožce hlavy byl identifikován, přirovnáván k rychlé kontaminaci a má v krátké době neprůhledný vzhled. Suchý - jsou charakterizovány nízkou aktivitou mazových žláz. Suchost byla nalezena na pokožce hlavy, konce a samotný vlasový šach se rychle rozpadají. Normální vlasy vypadají zdravě, mají měkkou tyčinku a jsou elastické. Stav kůže je normální.

  Přechodný typ vlasu ve tvaru připomíná:

  Struktura každého z nich se prakticky neliší, hlavní rozdíl je vlastností folikulu. Víte, od co se skládají vlasy, což znamená, že bychom měli vědět, že nemůžeme změnit svou kořenovou strukturu, celou strukturu a samozřejmě lidskou pokožku hlavy. Všechny tyto výše uvedené charakteristické vlastnosti jsou geneticky začleněny do každého, proto je vnější vliv bezmocný. Jediná věc, která může být náležitě opravena, je hladina mastné pokožky pokožky hlavy a kudrlin, ztráta vlasů a zmizení folikulů.

  Co tvoří vlasy

  Ta část vlasů na lidské hlavě, která se nachází na horní části kůže, se nazývá jádro a je skryto pod kůži - kořen. Na konci kořene je prodloužení, je to fuzzy žárovka, kde dochází k hlavnímu procesu růstu lidských vlasů. Výživa poskytuje folikul.

  Jádro má strukturu tří vrstev. První vrstva je jádro srsti a keratinizované buňky se nacházejí v ní. Druhá vrstva - kůra, je zodpovědná za barvu srsti. A třetí vrstva - kůžička, skládá se z mrtvých buněk, které jsou navzájem překrývají.

  Co jsou vlasy a nehty

  Hřebík se skládá z desky na nehty, jejíž základem je keratin. Jinými slovy, je to protein, který je přítomen v kůži a od ní se již vytvářejí vlasy. U hřebíků a vlasů je hustota keratinu založena na přítomnosti velkého množství síry. Množství síry v těle se může lišit nejen kvůli své přítomnosti, ale také se oddává dědičné linii. Díky tomu je pro mnoho lidí hřebík na hřebíky hustší a hřebíky se stávají odolné.

  Lepení a pružnost nehtové desky poskytuje vrstvu tuku a vody. Hřebík má vlastnosti, jako jsou vlasy, absorbovat vodu, čímž se zvyšuje tloušťka nehtové destičky. Proto s častým kontaktem s vodou se vlasy stávají silnějšími a měkčími. Zdraví hřebíka dává obsah stopových prvků v něm, jako je chróm, fosfor, zinek. Pamatujte na to, že během výživy se růst nehtů zpomaluje a při tom dochází k narušení krevního oběhu a metabolismu.

  Látky odpovědné za výživu lidských vlasových kořínků

  Důležitá pro kořeny vlasů je výživa, pro ně jsou odpovědné čtyři aminokyseliny:

  Cystine - dává vlasům síru, podporuje tvorbu keratinu. Když budete jíst zeleninu, mléko, maso, můžete si být jisti, že cystin je bohatý na kořen vlasů.

  Histidin - pro tělo jako protistres, pomáhá obnovovat nadržené tkáně. Obsahuje v potravinách, jako jsou sójové boby, sýr, arašídy.

  Tyrosin - zajišťuje normální fungování štítné žlázy, chrání vlasy před lámavostí a ztrátou, je zodpovědný za vlasy a barvu pleti. Obsahuje v potravinách: mandlový ořech, sezamová semínka, avokádo.

  Lysin - nutný pro růst a obnovu tkáňového obalu, je zodpovědný za zdravé kadeřnictví vlasů. Nehromadí se v těle. Obsahuje v potravinách: čočka, sója, klíčky z pšenice nakrájené, rybí bílkoviny a maso.

  Správná výživa dodá vašim vlasům zdravý a luxusní vzhled.

  Krása a zdravíZdravotnictví a zdraví vlasů

  Lidské vlasy: struktura vlasů

  Jsou vlasy snadné nebo obtížné? Jednoduše - jen na první pohled, ale v praxi - poměrně obtížné a dokonce i velmi obtížné. Například pro nikoho není žádné tajemství, že vlasy žijí a umírají - rostou a pak vypadnou. A na jejich místě (normálně, samozřejmě) roste stejný nový vlas.

  Jaký je skutečný účel potenciální "mini-továrny" pro výrobu vlasů (tj. Vlasový folikul, ve kterém se fáze střídají cyklicky - nejprve se zvýší syntéza buněk a pak se tento proces zpomalí a úplně zastaví)? Proč příroda vynalezla tak vysoce organizovaný systém spotřebovávající energii? Bohužel dnes vědci nedokáží poskytnout konečnou odpověď na tyto otázky, ačkoli již existuje několik hypotéz. Možná v blízké budoucnosti bude možné získat odpovědi, protože většina nejnovější teoretické práce v oblasti dermatologie a trichologie je věnována specificky studiu biologických hodin vlasového folikulu a procesů buněčné diferenciace.

  Dnes vedecký výzkum dosáhl tak vysoké výšky, že bylo možné dešifrovat geny "zodpovědné" za plešatost; dochází k vývoji v oblasti "přeprogramování" genetické informace odpovědné za množství vlasů na hlavě atd.

  Abyste to pochopili, musíte začít s minimem znalostí o struktuře, složení a fázích růstu vlasů.

  Jak jsou vlasy uspořádány. Struktura lidských vlasů

  Pravděpodobně jste někdy již slyšeli, že vlasy jsou mrtvá substance. Je to tak? A tak a ne tak! Z hlediska fyziologie je vlasová šachta, kterou vidíme, látku, kterou nelze oprávněně nazvat živobytím. Není dodáván s krví, nervová vlákna nejsou pro ni vhodná a svaly se nepřipojují. Když si vlasy přerušujeme, necítíme žádnou bolest, vlasy nekrváří a při svařování se nevytáhne žádný sval. A přesto... vlasy jsou živou látkou schopnou reprodukce. Živé buňky, které se množí s obrovskou rychlostí, se nacházejí u kořene vlasů, které leží hluboko v dermis.

  Vlasový folikul je kořen vlasů s okolními tkáněmi, které tvoří vnější a vnitřní kořenové pláště a vlasový žlázový komplex (mazové a potní žlázy, svaly, které zvedají vlasy, cévy a nervy). Narodili jsme se určitým počtem takových folikulů, tato hodnota je geneticky naprogramovaná a nic se zde nemůže změnit. Ačkoli možná budou v blízké budoucnosti vědci schopni reprogramovat tuto dědičnou informaci - nyní byly vytvořeny všechny předpoklady.

  Na bázi folikulu a dermis je papila, pojivová tkáň, která obsahuje krevní cévy. Poskytuje výživovou a růstovou aktivitu vlasového folikulu.

  Každý vlasový folikul má vlastní inervaci a svalstvo. Díky svalům a nervovým zakončením má vlasový folikul hmatovou citlivost, která mu umožňuje jemné pohyby.

  Když odpovídající sval - sval, který zvedá vlasy - se smýká nebo je pod vlivem chladu, vlasy se zvedají a vymačou kůži, vytvářejí na sobě pupeny nebo tzv. "Husí hrboly". Krevní cévy, které obklopují vlasový folikul a papilu, je dodávají se všemi látkami nezbytnými pro reprodukci buněk a růst vlasů. Dalším charakteristickým rysem vlasů je to, že rychlost rozdělení jejich buněk na druhém místě v lidském těle po rychlosti buněčné proliferace v kostní dřeni.

  Každý vlasový folikul je nezávislá forma s vlastním růstovým cyklem. V různých folikulích nejsou tyto cykly synchronní, jinak bychom ztratili všechny vlasy současně, zatímco tento proces postupuje postupně a nepatrně.

  Vlasy se skládají převážně z keratinu - bílkoviny vyrobené z aminokyselin. Některé z těchto aminokyselin (cystin, methionin) obsahují atomy síry (vrátíme se k těmto informacím, když zvážíme strukturu vlasů).

  Přibližné chemické složení zdravých vlasů je následující:

  15% vody, 6% černých, 1% pigmentu, 78% bílkovin.

  Pokud jsou vlasy vystaveny chemickým nebo fyzikálním účinkům, pokud se zjistí určitá onemocnění, změní se složení vlasů. Například s častým barvením a permem, negramotným výběrem výrobků pro péči o vlasy, zneužíváním metod tepelného stylingu mohou vlasy ztratit velké procento vlhkosti. V tomto případě je nutné vybrat vysoce kvalitní výrobky pro péči o vlasy, které obnoví normální vlhkost.

  Hřídel vlasů

  Každá srst se skládá z kořene (to je část vlasů, která je hluboko v kůži) a tyčinky (vidíme to na povrchu a to je přesně to, co jsme nazývali samotnými vlasy). V vlasové šachtě jsou tři koncentrické vrstvy.

  Vnější vrstva, nebo kutikulum - je také nazýván kosmopolitní, šupinatá.
  Kůže má ochrannou bariérovou funkci. Je tvořena šesti až deseti překrývajícími se vrstvami průhledných keratinových desek, které jsou vzájemně propojeny jak mnoha křížovými vazbami, tak lipidovými vrstvami. Pokožka zabraňuje mechanickému a fyzickému namáhání vlasů. Neporušená kůžička odráží světlo; vlasy lesk, elastické a nerozbitné. Kortikální vrstva nebo kůra.
  Cortex - hlavní látka vlasů (v rozmezí od 80 do 85 procent jejího objemu), která se skládá z milionů keratinových vláken. Jsou zkroucené dohromady a spojeny silnými křížovými spoji. Medulární vrstva je centrální medulla.
  Toto je centrální část vlasové šachty, která se u lidí neobjevuje ve všech typech vlasů. Například ve vlasech není žádná medulla. Mozková látka vyplňuje vzduchové bubliny - díky tomu, že tato srst má určitou tepelnou vodivost. Medulla nehraje žádnou roli při změně chemických a fyzikálních vlastností vlasů.

  Struktura a růst vlasů

  Vlasy roste asi 1-2 centimetry měsíčně. Růst nových vlasů začíná v papilách, které se nacházejí na spodní straně žárovky. Buňky se rozdělí a množí uvnitř kortikální látky (tvořená střední částí žárovky) - tato oblast přiléhající přímo k papilu se nazývá matice. Jak se pokožka hlavy pohybuje na povrch pokožky hlavy, folikulární keratinocyty postupně ztrácejí jádra, zplošťují a keratinizují a plní pevným keratinem (keratinizovaným).

  Mezi buňkami vlasové žárovky jsou melanocyty, které určují přirozenou barvu vlasů. Na ústí vlasového folikulu se otevírá kanál mazové žlázy obsahující mazu - mastnou látku, která se uvolňuje na povrchu pokožky pokožky hlavy. Sebum společně s oloupanými korneocyty epidermis a normoflora je hlavním ochranným pláštěm pokožky. Navíc maští vlasy. což jim dává pružnost, hladkost a do jisté míry vodoodpudivost.

  Cyklus vlasů

  Životní cyklus vlasů se skládá ze tří fází, jejich trvání se pohybuje od 2 do 5 let. Každý vlasový folikul je geneticky programován tak, aby produkoval přibližně 25-27 vlasů. Každá srst žije podle svého "individuálního rozvrhu", a proto jsou různé vlasy v různých fázích životního cyklu současně: 85% chloupků je v aktivní fázi růstu (anagen), 1% v restové fázi (catagen) a 14 % - ve fázi depozice (telogen).

  Anagenové - kontinuální dělení buněk v matrici vlasových folikulů, v důsledku čehož se nové buňky pohybují na povrch pokožky hlavy. Toto období aktivního růstu trvá 2-5 let.

  Catagen - rozdělení buněk matrice se zpomaluje a zastavuje, vlasový folikul "hibernává". Žárovka se postupně oddělí od papilky. Tato fáze trvá velmi krátce - asi 3-1 týdnů.

  Telogen - obnovení buněk přeruší přibližně 3 měsíce (doba, po kterou je obnovena spojení mezi nově syntetizovaným vlasovým folikulem a vlasovou papilou a nové vlasy vstoupí do anagenní fáze). Telogenová žárovka, která je zcela oddělena od dermální papily, získává prodloužený tvar a začne se pohybovat směrem k povrchu pokožky pokožky hlavy. Během telogenního období začínají růst nové vlasy a starý vypadne.

  Na pokožce každého člověka je v průměru 100 až 150 tisíc vlasových folikulů, ve kterých se tvoří vlasy, rostou a pak vypadnou. Pokud známe procento vlasů v různých fázích, můžeme vypočítat hodnotu charakterizující normální ztrátu vlasů. Obvykle ztrácíme průměrně 70-80 chlupů denně.

  Aminokyseliny

  Aminokyseliny jsou stavebními kameny pro zdravý růst vlasů. Esenciální aminokyseliny a další živiny nezbytné pro růst vlasů vstupují do našeho těla s jídlem. Jsou rozptýleny po celém těle do krevního oběhu a dosahují vlasové papilky kapiláry. To je důvod, proč dlouhá cesta ke zdravému vlasům a zdravé pokožce spočívá v dodržování správné vyvážené stravy.

  Velké množství vzájemně spojujících aminokyselin tvoří polypeptidový řetězec. Hřídel vlasů je strukturován podobně jako lano nebo třížilový elektrický kabel. Polypeptidové řetězce jsou navzájem propojené a vytvářejí nitě. Tyto nitě, které se navzájem navíjejí, vytvářejí podvrtané struktury: v několika kusech tvoří nejprve vlasové protofibrily, pak mikrofibry a nakonec největší vlákna makrofibrily. Otočení kolem sebe, makrofibrily tvoří hlavní vlákna kortikální vrstvy.

  Křížové spojení

  Dlouhé polypeptidové řetězce umístěné ve vláknech kortikální vrstvy vlasů, které jsou navzájem rovnoběžné, jsou navzájem spojeny a tvoří příčné můstky. Pokud by nebyly tyto kovalentní vazby mezi určitými aminokyselinovými zbytky sousedních řetězců, řetězce by se oddělovaly a vlákno by se rozpadlo. Tyto křížové vazby dávají keratinu své jedinečné vlastnosti: sílu a pružnost.

  Například disulfidové vazby (vazby mezi dvěma atomy síry) jsou nejsilnější, a hlavně způsobují přirozenou sílu vlasů. Princip perm vlasů je založen na lámání a následném obnovení určitého procenta těchto vazeb.

  Vodíkové vazby jsou mnohem slabší než disulfidové vazby, ale jsou mnohem více. Vznikají díky vzájemné přitažlivosti atomů vodíku umístěných na sousedních polypeptidových řetězcích. Tyto kravaty hrají důležitou roli při zajišťování elasticity vlasů.

  Krása a zdraví vlasů

  Zpět na začátek péče o tělo
  Zpět na začátek sekce Krása a zdraví

  Zdravím vás, drahí čtenáři! Pojďme dnes hovořit o struktuře vlasových folikulů a pokožce hlavy, dozvědět se více o fázích růstu a chemickém složení vlasů. Znalost základů základů dokáže kompetentně přistupovat k péči a péči o zcela zbytečné tělo.

  Vlasy jsou přísadou kůže, nicméně jako nehty. Je třeba se starat o kůži, vlasy a nehty, protože to jsou hlavní obránci z poškození životního prostředí.

  Víte, co žena přitahuje, fascinuje a kouká všechny muže bez výjimky? Jistě dlouhé, lesklé, tekoucí zámky hedvábí na ramenou a na zádech.

  Není pravda, že osoba, zvláště žena, s tenkými vlasy nebo bez ní vůbec není působivá. Nemluvím o známých holých hvězdách jako Fjodor Bondarchuk, Bruce Willis nebo Demi Moore v "Soldier Jane". Mluvím teď o obyčejných ženách a mužů, které vidíme každý den.

  Pravděpodobně budete se mnou souhlasit, že když se setkáme s nějakou ženou nebo dívkou s tlustými, dlouhými vlasy, nevědomky se po ní otočíme. Ale krása vlasů a účinek, který mají na ostatní, přímo závisí na jejich struktuře a složení. Ale pojďme nejdříve zvážit morfologii lidské pokožky hlavy.

  Co se skládá z lidské pokožky hlavy? Základy anatomie a fyziologie kůže a vlasů

  Lidská kůže kdekoli na těle se skládá ze stejných částí nebo vrstev, to znamená, že pokožka hlavy se příliš neliší od kůže břicha. Klikněte na obrázek a zobrazte obrázek níže, který zobrazuje kůži s vlasy. Jak vidíte, skládá se ze tří vrstev:

  Epidermis derma mastná tkáň

  Epidermis je tenká ochranná vrstva buněk, která se neustále aktualizuje. Buňky jsou uspořádány v několika vrstvách. Vnější vrstvy buněk v podobě nadržených šupin odumírají a odlupují a nové se tvoří zespodu. to je aktualizace. Epiderma hraje ochrannou roli, chrání tělo před vnějšími vlivy od vody, chemikálií a ultrafialového záření.

  Dermis je střední vrstva pod epidermis. Obsahuje krevní cévy, svaly, mazové a potní žlázy, stejně jako vlasové folikuly nebo vlasové kořeny. Je to dermis, která určuje elasticitu a tón pleti.

  Mastné vlákno také tvaruje pokožku. Plavidla procházejí a dolní část vlasových folikulů je umístěna.

  Jaký obsah Ph pokožky hlavy a vlasů člověka?

  Ph pokožky hlavy a vlasů u lidí je neutrální a je 5,5.

  k obsahu Co tvoří lidské vlasy?

  Vlasy, jako stromy, mají svůj kmen (jádro) a kořen. Hřídel vlasů je umístěn nad kůží a kořen je umístěn v tloušťce dermis a končí vlasovým folikul. Žárovka na vlasy se nachází ve vlasovém folikulu - folikulu, v jehož průduchu se otevřou kanály mazových žláz.

  Tajemství mazových žláz dává vlasům pružnost a lesk. Pokud je málo tajemství, vlasy jsou nudné a bez života. Ale s přebytečnými mazovými žlázami se vlasy rychle stávají mastnými a špinavými. Takže látky, které maští lidské vlasy, se tvoří v mazových žlázách.

  Každá srst má své vlastní svaly a inervaci. Nezapomeňte, jak vlasy stojí na konci kvůli strachu nebo nachlazení - svaly kontrahuje a zvedají vlasy. Vytváří efekt "husí kůže", jako na fotografii níže. A zkuste vytáhnout jeden vlas. Ukazuje se, že je velmi bolestivé, protože nervy jsou zraněny. To je důvod, proč cítíme dotek vlasů.

  Konstituce lidských vlasů má složitou strukturu. Chemické složení vlasů se skládá z:

  protein (80%) voda (15%) pigmenty a další látky (5%)

  k obsahu Struktura vlasového folikulu

  Žárovka na vlasy se přivádí na nádoby, které jdou do papilky umístěné u spodní části žárovky. Vlasy se vždycky vyskytují společně s vlasovým folikul. Vlasy rostou v důsledku růstu a rozdělení epiteliálních buněk. Pokud se podíváte na strukturu vlasového folikulu pod mikroskopem v podélném řezu (klikněte na obrázek níže), jsou jasně rozlišeny tři vrstvy:

  kutikulární kortikální vrstva (kůra) medulla (medulla)

  Tyto vrstvy jsou jasně viditelné v anatomické struktuře vlasové šachty.

  Pokožka je nejvzdálenější vrstva sestávající z vrstvy zesílených šupin, které jsou uspořádány jako dlaždice a vzájemně se překrývají. Váhy mají určitý směr od kořenů až po konce vlasů. Pokožka chrání vlasy před vnějšími vlivy. Jedná se o kutikulu, která poskytuje lesk a hedvábné vlasy. Každá kůžičková buňka obsahuje mastnou kyselinu, která dává vlasům odpudivé vlastnosti a váhy těsně přiléhají k sobě. Při mytí vlasů se nejíme, ale je poškozeno chemickými účinky.

  Porézní nebo sklovité vlasy závisí na vlastnostech této vrstvy, které jsou často dány od přírody. Pórovitá struktura vlasů je suchá, křehká, rychle pohlcující nečistoty a chemikálie. Vlasové vlasy - elastické a husté.

  Kortikální vrstva (kortex) je umístěna bezprostředně pod kutikulí a zajišťuje pružnost vlasů. Kvůli zvláštnostem ve struktuře této vrstvy mohou lidé mít rovné a kudrnaté vlasy, které jsou zase geneticky zděděné. Díky dobře vyvinuté kortikální vrstvě mohou být vlasy zkroucené a protáhlé. Když tato vrstva není dostatečná, vlasy se stanou křehkými.

  Cortex je 90% složené z keratinu - bílkoviny, která je součástí vlasů a je zodpovědná za jejich sílu. Zbývajících 10% je melanin - pigment, který dodává přirozenou barvu vlasů. Také v této vrstvě jsou vzduchové bubliny, které při míchání s pigmentem poskytují různé odstíny vlasů. Podívejte se na strukturu vlasů na molekulární úrovni na následujícím obrázku.

  Medulla (medulla) je jádro srsti. Ve zvířecím světě se medulla používá pro termoregulaci. A u lidí, medulla obsahuje mnoho dutin a již neplní funkci tepelné ochrany. Nyní si síla a objem vlasů závisí na vývoji medulky, a proto je někdy obtížné tloustnout, když na to nejste geneticky předurčeni. Ale správné vitamíny pro vlasy užívané perorálně, nejlepší výživu pro medulu vlasů. Posilují to a stávají se stálými rychlými ztrátami.

  Vlasy Fakta

  Počet vlasů na hlavě člověka je asi 130 tisíc. Množství vlasů na lidském těle je více než 5 milionů folikulů v různých fázích vývoje. Průměr nebo tloušťka lidského vlasu v mikronech je mezi 80 a 110 mikrony. Celková hmotnost vlasů na hlavě závisí na jejich délce. Čím delší jsou vlasy, tím je těžší. Rychlost růstu vlasů je 1-1,5 cm za měsíc. Přibližně 100 ks pádu za den. vlasy. na obsahPohyby růstu vlasů na hlavě

  Každá buňka lidského těla prochází obdobím svého narození, vývojem a smrtí. Podobně staré vlasy jsou stále nahrazovány novými. Kolik je průměrný lidský vlas? Na lidské hlavě je asi 100-150 tisíc vlasů. Rychlost růstu lidských vlasů je 1-1,5 cm za měsíc. Průměrná délka života vlasů je asi 4-6 let, tj. úplná změna vlasů nastává po několika letech.

  Každá srst může během této doby nepřetržitě růst, dokud není doba odpočinku, která může trvat až 3 měsíce. Zpravidla se všechny vlasy ve fázi odpočinku spadají. Přibližně 90% všech chloupků je ve stádiu růstu a 10% je v zbytkové fázi. S věkem se růst vlasů zpomaluje a je považován za přirozený jev. Všechny fáze se odrážejí na následujícím obrázku.

  Každá srst prochází třemi hlavními fázemi růstu:

  fáze růstu (anagenní nebo anagenní fáze) střední fáze (fáze rozpadu) klidová fáze (telogenová fáze)

  V anagenní nebo anagenní růstové fázi dochází k aktivnímu růstu a rozvoji srsti. Průměrná délka fáze růstu vlasů je několik let. Vědci říkají, že ve stádiu růstu vlasů je spolehlivě chráněn před vnějšími faktory a žádné produkty péče o vlasy nemohou ovlivnit jejich růst.

  V mezistupně se zpomaluje růst vlasů, buněčné dělení se zastaví, produkuje melaninové zastávky a vlasy se oddělují od matrice a folikul se zmenšuje. Tato fáze trvá jen několik týdnů.

  Stupeň odpočinku je charakterizován skutečností, že vlasy mohou vypadnout spontánně nebo s malou námahou. Tato etapa trvá v průměru 3 měsíce. Když vypadnou vlasy, na svém místě vyrůstá ze stejného folikulu. Cyklus tak může trvat až 25-27krát. Proto vypadávání vlasů je přirozený proces nahrazování starých vlasů novými.

  to contentTypes hlavy a typy vlasů: stručný popis

  Typ pokožky a vlasů je zpravidla rozdělen podle stupně suchosti a oleje. Přidělit:

  Normální suché smíšené

  Olejové vlasy jsou způsobeny mírou aktivity mazových žláz, kterou jsem zmínil na začátku článku. A čím aktivnější fungují tyto žlázy, tím rychlejší jsou jejich vlasy slané.

  Suché vlasy mají další extrém. Jsou křehčí a mají matnou barvu. U lidí se suchými vlasy nejčastěji najdou lupiny a rozštěpené konce. Zvažme další otázku: "Jaký druh vlasů narůstá na lidském těle současně?"

  Na lidském těle se vyznačují následující skupiny vlasů:

  dlouhé kudrnaté dělo

  Dlouhé jsou umístěny na hlavě, v podpaží a pubisu. Štěrka - tyto řasy, obočí, vlasy v nosu a uchu. Gun - to je zbytek vlasů na těle.

  Jaké jsou vlastnosti růstu různých vlasů u lidí?

  Všechny srsti na člověku roste stejnou rychlostí.

  k obsahu vlasové funkce

  Vlasy jsou nejen krásné, ale také funkčně nezbytné pro lidský život. Je těžké si představit osobu bez vlasů. Pravděpodobně by vypadal jako cizinec.

  Zpočátku vlasový kryt hrál ochrannou funkci. Chránil nás před špatným počasím. Nyní pro nás to není důležité, ale štětinové vlasy nadále plní ochrannou funkci. Například řasy neumožňují, aby se do očí dostal prach a malé částice. A obočí chrání oči před potu a odkládá je. Stejně jako vlasy v nosu a uších.

  V současné době nejsou vlasy na těle vždy vítány, zejména u žen, a proto se je stále snaží zbavovat. Tento proces se nazývá depilace nebo odstranění chloupků a můj článek je věnován tomuto.

  k obsahuNásledující změna na člověku

  Každý den člověk ztrácí v průměru 30 až 100 vlasů, což se považuje za normální. Staré vlasy umírají na svém místě. Proto nemusíte mít starosti, pokud máte několik vlasů na hřebenu. Je lepší se dívat a možná dokonce vypočítat, kolik vlasů máte za den, a teprve pak běžet k trichologovi - doktorovi, který dělá vlasy.

  Mám všechno. Líbí se vám tento článek? Sdílejte s přáteli - klikněte na tlačítko vaší oblíbené sociální sítě!

  Pro Více Informací O Suché Vlasy