logo

Tip 1: Jak se dostat na vši

Všudy jsou známé od starověku, existuje mnoho populárních metod léčby a prevence vší. Ve starověkém Egyptě byla prevence vši a nití pečlivě ohozena oblastmi, kde rostly vlasy, v Rusku a na Ukrajině se používal dehet k umytí hlavy a těla. V současné době není pedikulóza plně poražena, i když byly vyvinuty účinné metody a prostředky pro prevenci vší. Jak se vyvarovat infekce a chránit své blízké před všemi, v článku se zabýváme.

Provokativní faktory a vývoj patologie

Vůně je malý parazit článkonožce, který se rychle pohybuje a nemůže létat. Jeho délka dosahuje 5 mm a životnost je asi 40 dní. Usadí se na kůži člověka, vši se krví, položí vejce (vlasy) do vlasů nebo oblečení svého majitele.

Na zvířatech mohou žít různé druhy vši - opice, koně, psi, prasata. Tři druhy vší jsou pro člověka nebezpečné:

 • rediculus humanus capitis (bolesti hlavy);
 • phhirus pubis (šatník);
 • humanus vestimenti (pubikum).

Všichni žijí pouze na hostiteli, rychle se pohybují z těla do oblečení, spodního prádla a hygienických předmětů, ale potřebují výživu, najdou rychle nový hostitel, položí vajíčka do ucha nebo na zadní stranu hlavy (od pěti do dne). Larvy se krmí také krví. Vzhled vši způsobuje vážné svědění a lokální pocit pálení. Neustále česání míst kousnutí může vyvolat sekundární zánětlivé procesy.

Doba inkubace se liší. Ve většině případů se parazit dostane do vlasů nebo na kůži ve zralé formě, okamžitě se začne krmit krví, což způsobuje silné podráždění. Ve vzácných případech může být nástup onemocnění skrytý během prvních 14 dnů.

Nosiče pro vąe nebo vąechny vąe jsou nákazlivé. Hlavní metody infekce - kontakt a domácnost (prostřednictvím předmětů pro domácnost, oblečení, ložní prádlo). Ve velkých přeplněných druzích se vši rychle šíří. To platí především pro dětské skupiny - letní tábory, mateřské školy, internáty, školy, sportovní kluby.

Názor, že vši jsou znakem sociálních vrstev společnosti a špatně rozvinutých společností, je již dlouho vyvrácena. Toto onemocnění postihuje dospělé a častěji děti, a to i v poměrně prosperujících rodinách a sociálních kruzích.

Existují faktory přispívající k šíření vši. Ochrana proti vši bude účinnější, pokud znáte tyto podmínky a budete mít mimořádnou pozornost, pokud existují. Mohou být identifikovány následující rizikové faktory:

 1. Příznivé období pro vypuknutí vši jsou války, přemísťování a sociální konflikty, kdy veřejné hygieny a osobní hygiena klesají.
 2. Všudy se snadno šíří na místech, kde hygienické podmínky nejsou dostatečně respektovány - časté výměny plátna, nedostatečné zpracování čalouněného nábytku, vnější oblečení vede k infekci.
 3. Pediculóza není sezónní onemocnění - oni mohou být nemocní kdykoli během roku.
 4. Ačkoli všichni nežijí dlouho bez člověka, mohou počkat na několik dní, než čekají na nového majitele v záhybech prádla nebo oděvu, vejce nits jsou uložena ve věcech a odolávají tepelnému ošetření.
 5. Louse preferuje čistou kůži a vlasy, takže je snazší pít krev. Chemické výrobky pro styling a barvení vlasů mohou odrazit.
 6. Čím tenčí a měkčí kůže, tím více je pro vąe vąe atraktivní. Proto jsou děti častěji infikovány všemi než dospělí.
 7. Vůně je téměř nemožné vidět - v vlasové čáře je téměř neviditelná. Hlavním příznakem onemocnění je nits - hmyz z hmyzu, pevně spojený s vlasy nebo hromadou oblečení. Nepohybují se, když se vlasy pohybují, mají bělavou nebo nažloutlou barvu.

Jak se vyhnout infekci?

Jak se dostat na vši - první otázka, která vzniká, když jste blízko pacienta s vší hlavě. Umístění infekce může být jakákoliv místnost, kde je mnoho lidí najednou. Dětské tábory, zahrady, školní šatny se často stávají místem infekce, protože děti zřídka vědomě dodržují pravidla hygieny, to znamená, že se nemohou bránit a s nedostatečnou léčbou v místnosti mohou dostat pedikulózu.

Sporty a tělocvična, bazén, vana, noclehárna, kasárna, šatna jsou také zdroji invaze. Neopatrně zdobená hotelová místnost, zbylé ručníky nebo ložní prádlo jsou také nebezpečné.

To znamená, že ve většině případů jsou vši "přivedeni" z veřejných míst a existuje nebezpečí, že se všichni členové rodiny stanou infikovanými těmito parazity. Pro ochranu můžete použít celou řadu opatření a prevence vši doma může být docela úspěšná.

Pokud jste blízko pacienta s vší hlavě, měli byste ošetřit jeho věci všemi, vyloučit tělesné kontakty a zahájit léčbu.

Pečlivou pozornost věnovanou hygieně a používání pouze vlastních věcí může zabránit šíření vší.

Zvažte, jak zabránit všem a všem na domácím a veřejném místě.

Prevence u dospělých

Veřejná bezpečnostní opatření jsou monitorována SES, hromadné případy infekce jsou zaznamenávány v Rospotrebnadzoru. Riziko nákazy se všemi druhy se vyskytuje v širokém spektru případů, například při plnění úředních povinností. Zdravotní pracovníci, sociální pracovníci, zástupci humanitárních misí a nadací, učitelé a pedagogové jsou povinni dodržovat hlavní opatření pro prevenci pedikulózy. Podle pokynů musíte:

 • přísná osobní hygiena;
 • dezinfekce ložního prádla a oděvu prováděné nejméně jednou týdně;
 • pravidelné prohlídky vši u dětí nebo dospělých (jednou týdně) - ve škole, mateřské škole, táboře a na jiných místech;
 • použití ochranného oděvu proti parazitům při dezinfekci šitého prádla nebo oděvu.
na obsah ↑

Jak nepocházet nemocné děti?

Prevence vší u dětí je jednou z podmínek pro zachování jejich zdraví. Děti jsou neustále ohroženy výskytem vši. To se děje z různých důvodů, z nichž nejpřesvědčivější jsou:

 • nedostatečné dodržování hygienických opatření;
 • blízký kontakt ve hrách, včetně zájmu o snahu o věci jiných lidí;
 • nedostatek pocitu znechucení.

Prevence pedikulózy u dětí by se měla stát zvykem. Je však obtížné, aby děti pochopily problémy týkající se nedotknutelnosti osobních věcí. Zahraniční kartáč, klobouk, vlasy často způsobují zvědavost. Proto je infekce dětí mnohem vyšší a dívky jsou častěji infikovány všemi.

Aby dítě nemělo vši jako prevenci pedikulózy, je nutné:

 • pravidelně umyjte tělo a hlavu;
 • vyčesat vlasy dobře, včetně hřebenu s jemnými zuby;
 • dlouhé vlasy od dívčí vyžadují pravidelnou péči a pletení, uvolněné vlasy přitahují hmyz snadněji;
 • musíte své dítě naučit nosit pouze vlastní klobouky, vlasy, vlasové kravaty;
 • Můžete použít v minimálních dávkách (každé dva týdny), lékařský šampon pro prevenci vši nebo po konzultaci s lékařem další prostředek vši. Přípravky pro děti jsou zpravidla stejné jako u dospělých (šampon Pedikulen Ultra, sprej Lavinální prevence atd.).

Preventivní opatření u dětí i dospělých by neměly být jednorázové. Jedná se o pravidelné akce, které probíhají, pokud existuje nebezpečí infekce.

Memo

Ochrana před všemi je soubor opatření, která předpokládá dodržování obecných hygienických norem a individuálních hygienických pravidel. Připomínka pro rodiče vám řekne, jak chránit dítě, rozumně rozdělit jeho síly v boji proti parazitům a jak předcházet nemocem u dětí a dospělých. K tomu potřebujete:

 1. Vyhýbejte se kontaktům s pedikulózními pacienty - lidmi, kteří aktivně zčesávají hlavy nebo těla, mají na vlasy nebo kousky škubáky.
 2. Odmítnutí fyzického kontaktu s neznalými lidmi a využívání věcí jiné osoby.
 3. Pravidelné zpracování postelí a spodního prádla, mytí prádla a žehlení párou při vysokých teplotách.
 4. Pravidelná prohlídka vlasů pro výskyt vší, česání vlasů, nejen velkých kartáčů, ale také hřeben s jemnými zuby.
 5. Používejte pouze vlastní hřebeny, klobouky, sluchátka, vlasy a další předměty pro hlavu a vlasy.
 6. Pravidelně můžete použít šampon pro prevenci vši, někdy i jiné speciální přípravky pro vší.
 7. Cvičíte pomocí esenciálních olejů, které odpuzují vši - čaj, levandule, pelargónie, citron. Aplikují se za uši, na časovou oblast, krk, mohou být přidány při šamponování v běžném šamponu. Vyděsit vši a další silné vůně z vlasů.

Dnes existuje mnoho léků a šamponů proti vši. Mnoho z nich může být použito k zabránění vši v hlavě. Dítě je možné chránit před všemi, a to díky integrovanému přístupu k hygieně, stálé pozornosti rodičů, přiměřené péči. Pokud máte podezření na pedikulózu, odborníci doporučují konzultovat lékaře za účelem odborného posouzení zdravotního stavu a stanovení léčebných režimů, které mohou být použity u dospělých a u dětí doma.

Dítě má vši. Co mám dělat

Letní prázdniny postupně končí. Děti se vracejí z táborů. Brzy je čas se připravit na školu. Co jiného kromě nakupování před 1. zářím je toto období zvědavé?

Na konci léta a začátku podzimu dochází ke špičce výskytu pedikulózy.

Pediculóza (z latinského pedikulu, "louse") je infekce osoby se všemi.

Pediculóza je poměrně časté onemocnění. Podle Rospotrebnadzoru bylo v roce 2014 zaznamenáno téměř 288 tisíc případů pedikulózy v Rusku, nebo 190,59 na 100 tisíc lidí. To je o 5,8% více než v předchozím roce a není zde tendence snížit výskyt.

Od okamžiku infekce až po první příznaky onemocnění může trvat několik týdnů. Nepokoušejte se proto stránku zavřít. Pokud vaše dítě dnes nedrží hlavu, neznamená to, že je zcela zdravý. Řekneme vám, jak správně zkontrolovat vaše dítě a včas zjistit příznaky onemocnění, stejně jako jak rychle a bezbolestně zachránit dítě před všemi.

Co je to vina?

Vší hlavou je malý hmyz až do délky 4 mm. Miluje místa teplejší a nejčastěji žije v zadní části hlavy, za ušima a v chrámech. To je tam, že vidíte skus známky a škrábance.

Samotná vasa však s největší pravděpodobností nebude fungovat - je velmi mobilní. Ale nits, které najdete pravděpodobněji.

Nits - malé průhledné "korálky", vejčité vejce. Jsou pevně připevněny k vlasům bližším k kořínku. Samotné nitky nijak neškodí, až na to, že se od nich objeví nový hmyz.

Všichni se živí lidskou krví, propíchnou skalp s jejich proboscis. Místo bodnutí zůstávají šedo-modré stopy, které se začnou svědčit kvůli enzymu, který se injektuje do ran. Tento enzym je nezbytný pro hmyz, který zabraňuje srážení krve a způsobuje místní podráždění.

Jsou-li rány silně česané, mohou se k nim připojit bakteriální infekce a oni budou trápit. Proto je důležité zjistit přítomnost pedikulózy u dítěte.

Všichni jsou poměrně živí, ale nemohou ukládat energii ve formě tuku, takže potřebují jíst pravidelně. V průměru 1krát za 2-3 hodiny. Všichni jsou také citliví na teplotu. Čím vyšší je teplota, tím častěji potřebují jíst.

Takže při teplotě kolem 35 ° C mohou vši žít bez krve o něco déle než 1 den, při 10-20 ° C - více než 7 dní. Pokud je teplota nižší než 12 ° C, vši se stávají nepohodlné, přestanou snášet vajíčka a jejich larvy se zastaví.

Nejnepříjemnější věcí je schopnost hlavního vousu nosit Bordelia Borrelia (Borrelia recurrenti), která způsobuje epidemický tyfus. K infekci dochází, když je hmyz náhodně rozdrcený, zatímco vyčesává kousnutí. To je pak, že borrelia z rozdrcené vousy vstupuje do lidské krve.

Typfoid dnes není obyčejný, hlavně v případě infekce všemi lidmi ze sociálně znevýhodněného prostředí nebo žijících v podmínkách s vysokou hustotou. Ale 100% vylučuje, že pravděpodobnost jeho vývoje není možná. Proto, po odstranění vši je lepší ukázat dítě lékaři.

Jak můžete dostat vši?

Vši - hmyz bez křídel. Nevědí, jak skočit a létat, ale běží velmi dobře. Proto je možné kondici pedikulózy pouze přímým kontaktem. Nejčastěji se děti nakažují všemi, když hrají hry nebo vyměňují si osobní předměty - když se pokoušejí navzájem klobouky a čepice, pokořují si vlasy s kartáčkami na vlasy jiných lidí, spí společně na stejném polštáři a tak dále.

Pedikulóza může být také infikována v kadeřnických salonech, hotelech, pomocí ručníku někoho jiného.

Všichni jsou druhově specifické parazity. Nemohou být nakaženi zvířaty. Lidská vši žijí a jedí pouze u lidí.

Symptomy pedikulózy

Hlavním příznakem pedikulózy je svědění v oblasti kousnutí. Znovu připomínáme, že nejčastěji se vši krmí v chrámech, za ušima, na zadní straně hlavy a krku (pokud má dítě dlouhé vlasy).

Děti s pedikulózou se stávají neklidnými, neklidnými, neustále škrábáním hlavy. Cítí nepohodlí, ale nerozumí tomu, s čím souvisí.

Prohlédněte si hlavu a krk vašeho dítěte. Pokud na pokožce vidíte malé šedavě modré skvrny, škrábance na kůži s kůrou nebo bez ní jsou alarmujícím znakem. Je čas provést aktivní detekci parazitů.

Jak zkontrolovat hlavu dítěte?

Existují dva způsoby kontroly:

 • Na suché vlasy - účinnost 29%;
 • Na vlhké vlasy - účinnost 91%.

Použití častého hřebene nebo hřebenu také umožňuje lepší identifikaci hmyzu, než je obvyklá prohlídka hlavy.

Pokud se rozhodnete zkontrolovat vlhké vlasy dítěte, použijte kondicionér na vlasy, abyste usnadnili klouzání hřebene.

 • Chraňte dítěte vlasy, abyste se zbavili nejasností;
 • Používejte častý hřeben nebo hřeben na hlavě od koruny k krku. Kombinace v různých směrech;
 • Po každém ponoření do vlasů zkontrolujte hřeben;
 • Celou hlavu hřejte alespoň dvakrát.

Hledání vši je docela těžké, ale je to možné. Zvláště pokud se provádí česání přes list papíru nebo lehký utěrček bez vláken.

Společné vši jsou malý průsvitný hmyz se šesti nohama. Všude, která pila krev více než jejich hladní protějšky a mají hnědo-hnědou barvu.

Prohlédněte si česané vlasy. Bližší k jejich kořenům můžete vidět nits. Nit, jako malý průhledný korálek, se přidává k vlasům. Je obtížné se oddělit. A když je rozdrcena, vytváří charakteristickou havárii.

Lidové prostředky pro vší

Po dlouhou dobu se všemi boji všemi možnými prostředky a dosud se nahromadily spousty lidových prostředků:

 • Řezání a ošetření hlavy mýdlem;
 • Dehtové mýdlo (funguje kvůli vysoké koncentraci alkalických látek);
 • Směs slunečnicového oleje a kerosenu v poměru 1: 1;
 • Směs mýdla a kerosenu v poměru 1: 1 před nanesením na vlasy je nutné směs zředit vodou v poměru 1 díl směsi na 10 dílů vody (100 ml roztoku na 1 litr vody);
 • WD-40 kapalina (směs petroleje a motorového oleje);
 • Brusinková šťáva (jedná se především o nits, jelikož kyselé prostředí šťávy seje jejich skořápky);
 • Ocet (9% stolního octa se dvakrát zředí vodou, aby se dosáhla koncentrace kyseliny 4,5%);
 • Dustovské mýdlo (nepoužívané od 60. let kvůli extrémnímu poškození DDT člověku a životnímu prostředí);
 • Esenciální oleje (čaj, levandule) - na vlasy nanášejte několik kapek, které nejsou určeny k léčbě, ale na prevenci infekce všemi, například neinfikovanými členy rodiny;
 • Hloubení vlasů dítěte železem na vlasy (vši netolerují vysoké teploty);
 • Kartáčování vši (pokud je vaše dítě alergické, je to jedna z mála léků, které mohou pomoci);

Nevýhody lidových prostředků

 • Výrobky s obsahem kerosenu a petroleju jsou hořlavé, špatně odmyté, kazí vlasy (stávají se lepkavými a špinavými na vzhledu), obtížně je pokořují;
 • Ocot suší vlasy a koncentrované roztoky mohou způsobit těžké popáleniny;

Lidové léky jsou obvykle méně účinné než farmaceutické léky, které jsou nepohodlné a vyžadují dlouhou procházku s vakem a ručníkem na hlavě.

Vyžadují také opakované použití, jelikož je nemožné zničit všechny hmyzy s jejich pomocí najednou kvůli jejich nízké účinnosti.

A co je nejdůležitější, dítě si dlouho vzpomene na všechny ty hrůzy, které se s ním staly, a chodí s červeným, svědícím krkem a hlavou.

Efektivní léčebné prostředky pro pedikulózu

Naštěstí kromě lidových léků existuje mnoho účinných a bezpečných léků. Hlavní moderní prostředky pro léčbu pedikulózy jsou:

 • Přípravky na bázi malathionu;
 • Přípravky na bázi permethrinu;
 • Přípravky na bázi dimethiconu;
 • Přípravky na bázi piperonylbutoxidu.

Většina prostředků z pedikulózy obsahuje pouze jednu účinnou látku. Z tohoto důvodu nedávají 100% účinek. Některé produkty nemusí pracovat na nits, zatímco jiné nemusí pracovat na dospělé vši, kteří vyvinuli rezistenci na drogu.

Chcete-li se úplně zbavit vší, aplikujte ji na 10 minut a pak ji prostě umyjte pravidelným šamponem. To je obzvláště důležité, pokud je dítě pohyblivé nebo se mu nelíbí manipulace s hlavou.

Jak používat třídílnou drogu?

 1. Ošetřete v dobře větraném prostoru.
 2. Připravte časovač nebo hodiny pro sledování času.
 3. Rozstřikujte a rozstřikujte rovnoměrně po celé délce vlasů. Pokud jsou vlasy dlouhé a tlusté, použijte tenký hřeben, abyste oddělili prameny a dosáhli maximálního účinku.
 4. Poznámka: 10 minut. Hlava dítěte se nemusí zabalit. Po uplynutí 9 minut můžete začít s úpravou teploty vody k vypláchnutí. Pokud z nějakého důvodu překročíte požadovaný čas aplikace, mohou se objevit reakce přecitlivělosti a podráždění. Proto buďte opatrní.
 5. Opláchněte vlasy vašeho dítěte šamponem a kondicionérem vlasů. To je nezbytné k vytvoření efektu skluzu při česání.
 6. Vypusťte mrtvý hmyz a nití se speciálním kovovým hřebenem. Časté zuby takových hřebenů umožňují zachytit a držet nitky a odstranit je z vlasů. Je lepší nepoužívat hřeben, protože to neumožní zbavit se nití a budou muset být ručně odstraněny. A to je pár dní nepříliš příjemné práce.

Pokud by porážka byla masivní, možná budete muset postup opakovat. Obvykle však stačí jedna aplikace.

Bezpečnostní opatření

Při aplikaci se může objevit pocit mravenčení nebo svědění, nic strašného. Pokud je však vaše dítě alergické, otestujte léčivo na malé ploše pokožky. Například na peru nebo nohu a sledovat reakci do 24 hodin.

Pokud jste těhotná, je lepší lék nepoužívat osobně, protože nejsou k dispozici žádné studie o bezpečnosti užívání přípravku u těhotných a kojících žen. Nechte někoho jiného manipulovat s hlavou vašeho dítěte.

Co dělat dál?

Jakmile jste se všemi potírali se všemi, je třeba vyloučit jejich možnou přítomnost ve vašem domově.

Prohlédněte si všechny ty, kteří s vámi žijí, na téma vší. To musí být provedeno i v případě, že nejsou žádné příznaky. Nezapomeňte, že příznaky infekce se nezobrazí okamžitě.

Umyjte si oděv, ručníky, dětské povlečení a členy rodiny. Abychom se vyrovnali s parazity, je třeba umývat věci při teplotě nejméně 55 ° C. Pak je žehli a nechte si ležet dva dny. Takže nejenže zabíjete hmyz obráběním a zahříváním, ale také zbavujete možných přeživších potravin. A po dlouhou dobu bez ní nežijí.

Je také nutné zpracovat matraci, přikrývku, polštář, svrchní oděv, čalouněný nábytek, který dítě používá.

U věcí, které nelze umýt při vysokých teplotách nebo je obtížné umýt (čalouněný nábytek, koberce, ochranné přilby), existují speciální nástroje. Například můžete použít antiparazitární aerosol. Jsou snadno ovladatelné, nepotřebují tkaninu a nepotřebují suché čištění.

 • Polštář a přikrývku musí být zpracovávány na obou stranách.
 • Věnujte zvláštní pozornost švům svrchního oblečení, nábytku a ložního prádla.
 • Zpracované položky lze použít pouze několik hodin po použití spreje. Musí být ponechány v dobře větraném prostoru, například na balkoně.
 • Věci lze použít, když zmizí vůně drogy.

Jak zabránit všem zamoření?

Abyste se vyhnuli reinfekci nebo prevenci možné infekce dítětem, musíte mít konverzace. Vysvětlit, proč bude muset dodržet určitá opatření.

Pokud jste již provedli kontrolu vši, ukažte dítěti bývalým "nájemníkům" a řekněte mu, jak se kvůli nim cítil a špatně se mrkl.

 • Umyjte dítě hlavu a tělo nejméně dvakrát týdně;
 • Dětské lůžkoviny a lůžkoviny pravidelně měňte. Vyhlaďte je, zvláště se věnujte pozornost švům.
 • Vysvětlete svému dítěti, že nemůžete sdílet hřebeny a klobouky s přáteli. Pokud opravdu chcete vyzkoušet někdo jiný klobouk, musíte ho otočit dovnitř. Tím se sníží pravděpodobnost infekce;
 • Používejte levandulový a čajovníkový olej. Aplikujte olej na zadní stranu hlavy, krku a za uši dítěte. Neposkytují 100% ochranu, ale vši se jim moc nelíbí.

A ujistěte se, že dítě trpí maminky pedikulózy ve skupině nebo třídě, stejně jako matky přátel vašeho dítěte.

To je třeba udělat, bez ohledu na to, jak trapné nebo nepříjemné jste. Musí také zkontrolovat své děti. Je to pro vás nezbytné, protože není známo, od koho dítě bylo nakaženo. A pokud neprovádíte rozsáhlé vyšetření dětí, s nimiž má kontakt, existuje pravděpodobnost opakované infekce.

Redaktoři poděkují odborníkům společnosti LLC "Rusfik" za pomoc při přípravě materiálu.

Jak se dostat vši hlavy

Jednoduchá pravidla: čistota, osobní hygiena a bezpečnost.

Jistě jste měli případy, kdy se vám přátelé / přítelkyně pokoušali, abyste si na chvíli přečistili kartáč na vlasy, vlasovou kravatu nebo módní klobouk... Nikdy byste nenapadlo, že byste mohla být infikována pedikulózou. Takové situace by však měly být stále vyloučeny.

Koneckonců, často se stává, že lidé nemají podezření, že ve svých vlasech jsou šupiny. Například v počáteční fázi, kdy ještě neexistuje svědění a nepohodlí.

Můžete si "vyzvednout" vši, dokonce si utírat s něčím jiným ručníkem nebo úzkým kontaktem s dalšími cestujícími na metru v špičce. Tady je těžké mluvit o bezpečnosti, ale... Nedovolte, aby se vaše celá rodina nakazila.

Pokud máte pocit svědění v hlavě, i když není příliš silná, požádejte své blízké, aby zkoumali vaši hlavu a vlasy. Rovněž jedná ve vztahu k nim. Buďte zvlášť opatrní vůči dětem. Vší hlavičky u dětí jsou samostatným problémem, protože nemusí pochopit, co se s nimi děje, nebo se bojí, že vám to řeknou. Připomínej jim jednoduchá pravidla čistoty před tím, než půjdou do školy, mateřské školy, kluby, plavecký bazén, před cestou do letních táborů a na moře. A po návratu zkontrolujte přítomnost vší u dětí - pečlivě prozkoumejte hlavu a vlasy, zvláště dlouhé.

Postarejte se o sebe! Pokud se vám nepodaří chránit, vždy vám budeme rádi, protože stovky pacientů v Moskvě a Moskevském regionu již pomohli! Vaše Evy.

Pediculóza u dospělých a dětí: příčiny, příznaky, léčba, prevence

Pediculóza nebo vši jsou jednou z nejčastějších onemocnění lidí. Problém kontroly vší (malý krve-sání hmyzu) je stále relevantní dnes. Během posledních deseti let byla v Ruské federaci pozorována vysoká míra pedikulózy, která nemá tendenci k poklesu. Každý rok je v Ruské federaci registrováno až 300 tisíc případů pedikulózy.

Na lidském těle se tři druhy vši paraziti:

 • bolesti hlavy (pedikulóza) - parazita na pokožce hlavy;
 • šatka (dresinková pedikulóza) - která žije v záhybech spodního a vnějšího oděvu, usazuje se v podestýlce, přiléhá k vlákenám tkaniny, odkud se dostává na lidskou pokožku;
 • pubikum (pubikální pedikulóza, ftiriaz) - která se nachází ve vlasech oblasti puberty, na genitáliích, kolem konečníku, méně často na řasách. Veřejná vši patří do skupiny sexuálně přenosných infekcí.

Ze 150 druhů vší pouze tři z výše uvedených druhů považují lidi za jediného hostitele, tyto druhy vši se živí pouze lidskou krví, proto parazitizují pouze na lidi a je možné tyto druhy vši dostat jen od lidí. Je nemožné infikovat lidi se všemi zvířaty (psy a kočky), protože tyto parazity jsou specifické pro daný druh, to znamená, že lidské vši mohou žít pouze na osobu!

Jak se přenáší pedikulóza (jak se mohou vši infikovat)

Infekce lidí s vší hlavou a tělem se mohou vyskytnout v úzkém kontaktu s osobou trpícími pedikulózou - v přeplněných vozidlech, na přeplněných místech, v bazénech a při používání běžných předmětů - štětce, klobouky, oděvy, ložní prádlo atd.. Všeslovka je častější v teplé sezóně, pubik - v chladu.

Pediculóza pokožky hlavy je častější u dětí a dospívajících, kteří jsou v dobrém kontaktu a navštěvují mateřské školy, tábory na odpočinek; sporadicky se vyskytuje pedikulóza jako intramuskulární epidemie. Vší hlavě jsou nejčastější u dívčích a žen s dlouhými vlasy.

Ve všemožných všicích se vši plazí od osoby k osobě důvěrným kontaktem, méně často se mohou všichni dostat k osobě, když nosí něčího oblečení, navštěvují veřejné lázně, používají ručníky někoho jiného a v levných hotelech prostřednictvím postelí.

Velkou chybou je názor, že vši hlavy jsou výsledkem pouze nečistot. Studie provedené v posledních letech v Evropě ukázaly, že láska má ráda čisté vlasy, když je kůže na hlavě čistá, je snadnější, aby vši sukali krev. Voda se nebojí vody, plave se perfektně, udržuje životnost po dobu 2 dnů a běží rychle (pohybová rychlost je 20-30 cm za minutu), ale naštěstí neskočí a neletuje, jinak by blesky byly univerzální.

Vzhledem k tomu, že spodní prádlo a všední vši jsou v současné době mnohem méně časté než vši, v budoucnu budeme o tom mluvit.

Hlava a vši hlavy, jejich doba inkubace

Příčinou vší hlavičky je hlavice. Hlavní šupina žije a vychovává na pokožce hlavy, hlavně na chrámech, za ušima, na zadní straně hlavy a koruny, kde položí vajíčka.

V jejich vývoji vši procházejí tři etapy: vejce (nit), larva (nymfa) a zralá vasa (imago).

Nitě je bledě žluté vejce, má podlouhlý oválný tvar až do délky 1 mm. Nity jsou obvykle přilepené k jednomu vlasu kvůli látce, kterou samice uvolňuje v blízkosti pokožky hlavy. Tato látka je tak pevně připevněna k hlavám vlasů, že i po uvolnění larvy zůstává prázdná skořápka na vlasy dlouhou dobu.

Zrání vajíček závisí na teple lidského těla, takže vousy připevňují nití na vlasy, které nejsou větší než 3 až 4 mm nad povrchem kůže. Krátký vývoj plodu - až 9 dní. Nits se nemůže vyvíjet při teplotách pod 22 ° C, ale ve vnějším prostředí na oděvech a předmětech zůstávají nitsy životaschopné po dobu jednoho roku. Když vyšla larva ze skořápky - je to nymfa.

Larva (nymfa) se liší od velikosti dospělého vosku, absence vnějších pohlavních orgánů, tělesných proporcí, barvy. Nymfy, kvůli nízké aktivitě, se téměř nikdy nepohybují z jedné osoby do druhé. Doba vývoje nymf je 11-13 dní, po níž vypadá vina jako dospělý a objeví se schopnost hnojit.

Zralá vous (imago). Po zhruba 20-22 dnech vyvstává z matky zralá vina. Ženy dosahují 4 mm a muži 2 mm. Jediné páření samce a samice poskytuje pokládku vajíčka ženou po dobu 10-15 dnů. Vkládání vajec se provádí každý den až do 4 uzlů. Vkládání vajec s dalším párováním trvá po celý život a zastavuje se den před smrtí samice. Průměrná délka života ženy je 28-35 dní. Jedna vouska v celém svém životě může položit až 140 vajec. To znamená, že jen pár nits ve vlasech bude stačit k vytvoření nové populace vši na hlavě po 4-6 týdnech.

Inkubační doba od okamžiku infekce až po nástup příznaků pedikulózy může trvat až 30 dní nebo více.

Symptomy pedikulózy

Dospělé samice se krmí pouze lidskou krví a poměrně často, každé 2-3 hodiny (6 až 12 krát denně) v malých částech krve, nedokáží po dlouhou dobu (po dobu jednoho dne) hladovět. Když se dostane na vlasovou část kůže a připojí se k vlasům pomocí roztočů na nohách, vous se kousne kůží a nasává krev z kapilár a nechá slinu do rány. Sliny způsobují podráždění a svědění kůže.

Prvým příznakem pedikulózy u dítěte a dospělého je svědivá skalp. Svědění je trvalá a postupně se zhoršuje, nezmizí ani po umytí hlavy. Svědění se stává častěji v noci a dítě neustále škrábne hlavu, zejména v uších a okcipitálních oblastech.

Druhým příznakem pedikulózy jsou červené skusy a škrábání na hlavě. Slitiny injekcí do skalpů všemi zabraňují koagulaci lidské krve a způsobují svědění, doprovázené poškrábáním a krvavými krusty. Každý kousek je malý červený otok, ve středu kterého je vidět stopa díry, přes kterou parazita nasávala krev. Při intenzivním poškrábání u dětí se může objevit dermatitida nebo pyoderma (pustulární kožní léze, které se objevují v důsledku zavlečení bakterií, mezi které patří především stafylokoky a streptokoky). S velkým počtem parazitů a významným poškrábáním se regionální mízní uzliny zvětšují a dochází k subfebrilním podmínkám (teplotní rozmezí 37-37,3).

Třetím příznakem pedikulózy je přítomnost nits ve vlasech. Je obtížné najít samotnou vší, protože nymfy a vši plavou na suché vlasy poměrně rychle. Snadnější na vlasy, aby detekovala nits. Přítomnost nití na vlasy je nejspolehlivějším znakem pedikulózy. Nits může být živý a mrtvý. Mrtvé (prázdné) nits obvykle mají průhlednou nebo bílou barvu a živě vypadají jako lehká skořápka se šedivou formací uvnitř. Mnozí lidé si zmatení nití s ​​lupinami.

Jaký je rozdíl mezi nits a lupy? Lupiny jsou ploché vločky mrtvé pokožky, které lze snadno odstranit z vlasů a pokožky hlavy. Pokud držíte vlasy, kde je nit, pak s prsty můžete pocítit slabé kondenzace na vlasy. Hřebík je pevně přilepený k vlasům a pro odstranění je nutné vynaložit úsilí. Pokud stisknete živé nitky s nehty, uslyšíte charakteristický prasklý zvuk (kliknutí), který nastane, když praskne vajíčko. Pokud zjistíte, že nejméně jedna nits musí naléhavě potřebovat léčbu.

Pediculóza: domácí léčba

Pro léčbu pedikulózy se používají dvě metody - mechanické a chemické. Mechanická metoda je doporučena pro použití s ​​mírným lézemi vši. Tato metoda se skládá z následujících opatření: řezání dlouhých vlasů, česání vši a výkrutů s častým hřebenem.

Časté česání vlhkých vlasů se speciálním hřebenem je dobrou alternativou k léčbě pedikulózy bez použití chemikálií u dětí ve věku do 2 let, těhotných a kojících žen, stejně jako u osob s různými onemocněními pokožky hlavy nebo alergií.

Výsledek závisí na důkladnosti odstranění všech nití a vší. Postup česání bude muset být opakován po dobu dvou až tří týdnů, to znamená v době, kdy se nity změní na vší.

Léčba pedikulózy

Hlavní metodou řešení vši zůstává chemická metoda založená na použití speciálních prostředků - pedikulicidy určené k ničení vší.

Pediculicidy (produkty vši), které se v současné době používají v Rusku. prezentovány ve formě lotion, sprejů, emulzí, šamponů:

 • Pedikulen Ultra (kondicionér-sprej, krém, sprej, šampon);
 • Paranit, Paranit citlivý (lotion, sprej kompletní s hřebenem, šamponem);
 • Medipox (5% koncentrát, gel);
 • Nuda (sprej);
 • Parazidóza (šampon);
 • Pár plus (aerosol);
 • Knicks (1% krém s hřebenem);
 • Hygie (šampon);
 • A-Par (aerosol);
 • Cemerická voda (roztok pro vnější použití);

Při léčbě je třeba věnovat pozornost modelu užívání jednotlivých léků, který je podrobně popsán v pokynech k ní. Spotřeba léků závisí na tloušťce a délce vlasů, stupni infekce.

Doustovo mýdlo

Dustovské mýdlo je insekticid, tj. Lék na ničení škodlivého hmyzu, včetně vší. Dustovské mýdlo je považováno za populární lidový lék proti vši. Vzhledem k toxicitě DDT pro člověka se však nedoporučuje používat k léčbě pedikulózy. Dnes existují více moderních insekticidních látek, které jsou vysoce účinné a méně toxické pro člověka.

Můžu jít do školy nebo do mateřské školy s pedikulózou?

Při identifikaci dětí postižených pedikulózou jsou posláni k rehabilitaci s pozastavením účasti na předškolní vzdělávací organizaci. Přijetí dětí do předškolních vzdělávacích organizací po rehabilitaci je povoleno, pokud je k dispozici osvědčení o absenci pedikulózy.

Po zjištění pedikulózy jsou studenti v době léčby pozastavení návštěvy organizace. Mohou být přijaty do všeobecně vzdělávacích organizací až po dokončení komplexu lékařských a preventivních opatření s potvrzením potvrzení lékaře.

U osob, které byly v kontaktu s pacientem s vší hlavičkou, je lékařská prohlídka po dobu jednoho měsíce s vyšetřeními jednou za 10 dní.

(Usnesení vedoucího státního zdravotního lékaře Ruské federace z 08.22.2014 N 50)

Prevence vší: jednoduché tipy a triky

Žádný obyvatel planety není chráněn před infekcí pedikulózou. Osoba se dobrovolně stane rukojmí nebezpečného onemocnění. Prevence pedikulózy je zaměřena na udržení osobní hygieny a identifikaci kontaktu.

Důležitou roli hrají antiepidemická opatření prováděná zdravotnickými pracovníky. Úkolem lékařů je informovat a vzdělávat obyvatelstvo o různých způsobech infekce a opatřeních na ochranu před pedikulózou všemi možnými metodami.

Je obzvláště důležité provádět vzdělávací práci mezi školáky. Jak se ochránit před infekcí a předcházet šíření nemoci, stejně jako co dělat, když se již udělala infekce, a nemělo smysl dělat prevenci.

Koncepce prevence

Prevence není jen dodržováním pravidel osobní hygieny, ale také včasným odhalením a omezením přímého kontaktu infikovaného člověka se zdravými lidmi a správnou taktikou léčby.

Podle společnosti SanPin při identifikaci případů pedikulózy jsou všechny kontaktní a osobní věci pacienta předmětem léčby.

Aby se zabránilo šíření onemocnění, je pacient izolován. Léčba pedikulózou se provádí doma.

V případě včasného zjištění onemocnění v lůžkovém zařízení, před hospitalizací, pacient absolvuje plnou hygienickou léčbu v sanitární inspekční místnosti, poté je umístěn v oddělení, v krabici nebo v izolátoru.

V medicíně existuje dokument - SanPin, který předpokládá dodržování preventivních a protiepidemických pravidel a norem podle lékařských předpisů. Abyste se nesetkali do složité dokumentace, zvážte základní opatření, která musí osoba dodržovat, aby zabránila infekci.

Jak se chránit před infekcí parazity hlavy

Hlavové parazity žijí ve vlasech člověka, krmit se krví a způsobují svrbení nepohodlí. Hlava vztekuje kvůli exsudátu uvolněnému do kůže, který zabraňuje srážení krve.

V místě skusu se vytváří hyperemická oblast, která je velmi svědivá. Objevují se první příznaky pedikulózy - česání.

Všude můžete dostat vši. Nejste chráněni před infekcí, když jedete na veřejnou dopravu, stojíte ve frontě v obchodě, v nemocnici, navštěvujete sauny, plavecké bazény.

Vůz může žít před hlavou člověka po dobu až 48 hodin. Není nutné kontaktovat zdravé s infikovaným. Můžete se chránit pouze sledováním prevence.

 • Nezanedbávejte gumovou čepičku, jděte do bazénu;
 • Dlouhé kadeře uklízí šplhání. Sběratel vlasů v ocasu nestačí, vousy se zachycují na vlasové šachtě a plazí se na pokožku hlavy;
 • Nepokoušejte se čepice a čepice jiných lidí;
 • Nepoužívejte cizí kartáče;
 • Nevstupujte z jiných vláken, čelenky a pryžových pásů;
 • Ve veřejné dopravě si dejte kapuci, skryjte si vlasy;
 • Pravidelně kontrolujte pokožku hlavy všech členů rodiny: jeden se nakažil, všechny domácnosti a kontakty by měly být ošetřeny.

Abyste nebyli nakaženi všemi, používejte jednoduché tajemství, které nedají parazitem šanci zůstat v hlavě:

 • Umyjte si vlasy mýdlem dehtu jednou za 10 dní. Nepríjemná vůně vyděsí krveprolití a chrání před infekcí;
 • Na konci hlavního praní připravte proplachovací roztok: zředěte 1 polévkovou lžíci. lžíce octa v 1 litru vody a opláchněte kudrlinky. Slabě kyselé roztok pomáhá zavírat vločky vlasové šachty, i když parazit pronikne do hlavy, nebude schopen zachytit hladké kudrlinky;
 • Přidejte do šamponu několik kapek silice. Odráží krevní přísavky jalovec, eukalyptus, levandule a jedlový koncentrát;
 • Účinně chrání před infekcí - esenciální olej čajovníku. Několik kapek přidaných k mytí vlasů poskytne ochranu po dobu 5-7 dní.

Pokud jste museli jít do domu, kde žijete, že žije dysfunkční rodina, umyjte si vlasy šamponem proti pedikru při návratu. Po 7 dnech by měl být postup opakován.

Ochrana proti vši

Vožená šatka je v lněném prádle. Lokalizační místa - švy a záhyby oděvu. Často se usadil v límcích a manžetách.

Lidské škůdce se živí lidskou krví, při kontaktu oblečení s tělem, parazit plíží na hostitele a pije krev.

Lokalizace kousnutí závisí na typu infikovaného plátěného plátna: krevní žvýkačky žijí v košili a kousnutí bude vidět v horní části těla, v kalhotách - v dolní části. Infikované lůžkoviny - kousnutí se nacházejí po celém těle.

Jak se chránit před krvácením oddělení:

 • Nepoužívejte od cizinců, dokonce ani příbuzných, jako dar, použité věci;
 • Suché oblečení dobře po umytí;
 • Nevysouvejte ručníky a prostěradla, které se nacházejí v saunovém bazénu, mohou být zdrojem parazitů;
 • Vlhké věci, po řece, lázně okamžitě odstraní z vaku a suché na slunci;
 • Umyjte co nejvíce při vysokých teplotách: tepelné účinky nad 65 ° C a krveprolití zemřou.

Vždy dodržujte jednoduchá preventivní opatření:

 • Prohlédněte švů oděvů a ložního prádla pro parazity;
 • Po umytí odkryjte ložní prádlo a zkontrolujte rohy: tam se nahromadí prach a nečistoty - příznivé prostředí pro vývoj hmyzu;
 • Všechny věci a také ložní prádlo jsou vystaveny tepelnému ošetření. Zdokonalování horké žehličky s párou je nejlepší prevence doma;
 • Po návratu z nemocnice, letovisko, dlouhé cesty, zkontrolovat všechny věci, pečlivě je protřepat, vypláchnout je vysokou teplotou a žehlit je železem;
 • Suché venkovní matrace, polštáře a přikrývky za slunečného počasí. Vlhkost je příznivým živým prostředím pro hmyz.

Při každém mytí použijte speciální prádlo pro prádlo. Silná vůně vyděsí hmyz.

Preventivní opatření proti všem všem

Můžete se stát "vlastníkem" všedních vší nejen sexuálním stykem, přestože tato přenosová cesta v medicíně je považována za hlavní.

Dokonce i dítě může být nemocné s pubitickými parazity. Pokud dospělí ubytovávají v intímních místech, v podpažích a ve vousu, pak dítě může infikovat řasy a obočí.

Chcete-li se chránit před infekcí puberními krveprolitry:

 • Buďte vybíraví ze sexu;
 • Nenoste jiné plavky;
 • V sauně, v lázni, chráňte tělo plechy, které se pak umývají při vysoké teplotě;
 • Neseďte na toaletu ve veřejné záchodě. Paraziti mohou žít mimo hostitelské místo až 10 hodin;
 • Nenoste plavecké kufry jiných lidí;
 • Nezapírejte někoho jiného se spodním prádlem.

Paraziti se nikdy nebudou spokojit s lidmi, kteří na těle oholí veškerou vegetaci. Ošírejte podkolenky a podpaží pravidelně, abyste ochránili před infekcí.

Prevence vší u dětí

Děti trpí pedikulózou častěji než dospělí. Nedostatek povědomí a nedodržování osobní hygieny vede k infekci.

Děti, kvůli zvědavosti, mají tendenci vyměňovat si klobouky, splétat si navzájem pletené pásy a používat jeden hřeben na všech. Blízký kontakt dětí ve škole vede k masivnímu šíření pedikulózy.

Nemocní předškoláci. Vynechání záchranářů mateřské školy může vést k epidemii celé skupiny.

Malé děti v maturitě mění polštáře během spánku, plazí se na přilehlých lůžkách. Dívčí vlasy jsou spící v době spánku, volice se volně pohybuje od pacienta k zdravému.

Často parazity hlavy jsou děti přivezeny z prázdninového tábora. Nedostatečný postoj zdravotnických pracovníků tábora k vyšetření dětí vede k masové vši.

Děti podle SanPinu by měly pravidelně vyšetřovat lékaři v předškolních a školních zařízeních pro pedikulózu. Když je dítě diagnostikováno onemocněním, pacient je okamžitě léčen a izolován. Při kontaktu provádějí opatření pro dezinsekce pokožky hlavy.

Skříň a předměty pro domácnost musí být také zpracovány, aby se zabránilo opakování.

Pokud je ve třídě nebo mateřské škole nemocné více než 30% dětí, hygienická a epidemiologická stanice uloží karanténu.

Poznámka pro rodiče:

 • Pravidelně prohlédněte hlavu dítěte všemi všemi;
 • Věnujte pozornost akcí potomků. Je poškrábán hlavou při sledování televize nebo ve snu;
 • Vlasy od dívky by měly být shromažďovány na špičce. Nesmí existovat volné ocasy a volné kadeře;
 • Vlasy, gumové pásy a kartáčky by měly být pravidelně omyty mýdlem a ošetřovány octem;
 • Změna spodního prádla se provádí 1 až 2 krát denně, postel - 2x týdně. Na konci sušení jsou všechny věci žehlené;
 • Učte dítě základním hygienickým předpisům, instruktážní rozhovor s dětmi o zákazu používání výrobků pro péči o vlasy jiných osob, pokrývky hlavy by měly být pravidelně vedeny;
 • Nemůžeš změnit oblečení a dát do něho někoho jiného spodního prádla. Obvykle se dívky v prázdninovém táboře nenosí oblečení a neudržují vše na jednom police skříně;
 • Při návštěvě bazénu ochraňte chlapcovy vlasy speciální čepicí.

Aby se zabránilo, umyjte hlavu dítěte jednou za 2 týdny s protipěhotným lékem. Nemusíte vydržet šampon po dobu 40 minut, jak je uvedeno v abstraktu, 5 minut stačí k vytvoření další ochranné bariéry proti infekci a ne vyzvednutí vši.

Pokud dojde k infekci

Pokud byla preventivní opatření přijata pozdě a došlo k infekci, je důležité zvolit správnou léčbu.

Insekticidní činidla, jako profylaxe a léčba, se aplikují na pubikum, hlavu a výrobky.

Místo lokalizace parazitů je ošetřeno speciálními přípravky.

Léky mají vysokou aktivitu proti krvácení:

Před použitím jakékoli insekticidní drogy věnujte pozornost datu vypršení platnosti a ochranným opatřením. Většina produktů je těhotným, laktačním a malým dětem zakázána.

Lidové metody potírání pedikulózy

Populární lidové prostředky pro vší a nitky:

 • Ocet;
 • Dehtové mýdlo;
 • Čerstvá brusinková šťáva;
 • Voda;
 • Esenciální oleje.

Upozorňujeme, že jednorázový výsledek zpracování nedosáhne. Důležité: v závěru kontroly škůdců použijte mechanickou metodu ničení - česání hřebín.

Mechanická a fyzikální metoda ochrany proti škůdcům

Mechanická metoda je nejbezpečnější. Používá se ve vztahu k oslabeným pacientům, starším, těhotným, osobám mladším 5 let. Také mechanické odstranění jedinců a vajec je doporučeno pro osoby, které jsou náchylné k alergickým reakcím.

Pravidelné česání čistých kadeří s malými hřebenatkami bude alternativou k nebezpečným insekticidům. Chcete-li, aby se nitsovi usnadnilo odklonění od vlasové šachty, opláchněte kudrlinky s nízkou koncentrací octové vody.

Každé vlákno se provádí každé 2 až 3 dny po dobu 15 dní.

Fyzické metody, jak se zbavit opotřebovaných krevních svalů, zahrnují:

 • Vystavení se nízkým teplotám - zmrazení;
 • Vystavení vysokým teplotám - varu, páření: stačí vroucí kontaminované prádlo po dobu 20-30 minut, všichni jedinci a jejich vejce vymřou.

Charakteristické znaky zpracování jsou vlastní každému druhu pedikulózy.

Léčba případem infekce pubitickými parazity

Pacient s infekcí pubikální pedikulózou by měl být vyšetřen na sexuálně přenosné infekce.

Pubiové parazity žijí v oblasti slabin, podpaží, řas a obočí.

K dosažení rychlého výsledku léčby je nakazená oblast oholena, jednotlivci a nití jsou odstraněna z obočí a řas pomocí pinzety.

Jako účinná kontrola škůdců populární:

 • Veda-2;
 • Nitifor;
 • Medifox super;
 • Medilis;
 • Šampon Pediculin Ultra.

Po ukončení procedury pro zničení pacienta se zahřeje teplá voda. Spodní prádlo a ložní prádlo jsou dezinfikovány vařením.

Zničení vší hlavy

Pravidlo: Zjištěna špice v hlavě, takže existují nits.

Vedoucí jedinci jsou zničeni:

 • Holení vegetace na hlavě;
 • Kombinace;
 • Použití pedikulicidů.

Po dezinsekci vypláchněte zámky s 10% roztokem octu.

Bojové vši

Věce a spodní prádlo jsou ošetřeny ve speciální komoře, s hromadnou vlnovkou spálí.

Účinně proti práci vši:

Prostředky se používají k namočení a zavlažování kontaminovaného oděvu.

Jakákoli prevence by měla začít s dodržováním pravidel osobní hygieny. Žádná národní metoda a preventivní opatření nezachrání, pokud osoba nediskriminuje sexuální partnery, nesleduje čistotu těla a oděvu.

Je třeba umýt vlasy každých 3 - 7 dní, když se špiní. Dodržování základních pravidel je snadným způsobem, jak předejít epidemii ve školách, školkách a nemocnicích.

Pro Více Informací O Suché Vlasy