logo

Co je lupy: jak se tvoří, příčiny vzhledu, léčby, fotografie

Mnoho lidí vnímá lupiny pouze jako malou kosmetickou vadu, aniž by si myslel, že tento jev může naznačovat přítomnost závažných poruch těla, nebezpečných onemocnění pokožky hlavy, které mohou vést k částečné nebo úplné ztrátě vlasů.

Mnozí vědí, co se na vědeckém základě nazývá lupy, a je to mírná klinická forma seboroické dermatitidy. Dále se podíváme na představu o tom, co je lupina, fotografie.

Co to je?

Lupiny jsou bílé (nebo světle žluté) váhy, které se tvoří na kůži pokožky hlavy v důsledku smrti kožních buněk.

Tento proces je pro člověka považován za přirozený (změny kožních buněk každých 4-5 týdnů). Proto je malé množství lupů považováno za normální a tento jev není považován za onemocnění.

Co způsobuje lupy? Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku porušení mazových žláz (změna v množství kožního mazu nebo jeho chemického složení). Výsledkem je, že póry pokožky hlavy jsou blokovány, na povrchu se objevují podráždění a záněty.

Může vaše hlava lupy? Nemusí to být symptom lupů vůbec, ale reakce na změnu šamponu, nedávný stres nebo změnu stravovacích návyků.

Abychom pochopili, jak se vyskytují lupiny, je třeba pochopit, jak je pokožka pokožky pokožky uspořádána. Epiderma pokožky se skládá z několika vrstev buněk.

V dolní vrstvě (bazální) dochází k aktivnímu dělení buněk. V tomto případě se nově vytvořené buňky vyměňují dříve do horních vrstev epidermis. Jedná se o obnovu skalpových buněk.

Horní vrstva epidermis se skládá z mrtvých buněk, které obsahují velké množství keratinu.

Časem, kdy se novější kožní buňky dostanou do horní vrstvy, staré se změní na vločky a odlupují se od povrchu. Takže tam jsou lupiny.

Tento proces obnovy kožních buněk probíhá nepřetržitě. To je nezbytné k ochraně pokožky před vnějšími vlivy, k udržení normální mikroflóry.

Negativní změny v práci lidského těla přispívají k jeho aktivnější reprodukci.

Foto lupy pod mikroskopem:

Příčiny

Hlavní příčinou lupů je houba, která se vyvíjí na povrchu pokožky hlavy. Takové faktory jako:

 1. metabolické poruchy v těle pacienta.
 2. Hormonální nerovnováha.
 3. Nemoci způsobující dlouhodobé snížení imunity.
 4. Napjatý životní styl, časté přetížení.
 5. Nevyvážená strava, špatný obsah esenciálních vitamínů a minerálů.
 6. Nedostatek správné péče o vlasy (zejména nevhodné prostředky péče, tvrdé vody používané k mytí hlavy, časté používání vysoušeče vlasů, nedostatek pokrývek hlavy v chladném počasí).
 7. Dědičný faktor.

Známky seborrhy

Klinický obraz onemocnění závisí především na jeho typu, nicméně existuje řada běžných příznaků, jejichž kombinace naznačuje přítomnost onemocnění:

 • zvýšené množství světelných šupin na pokožce hlavy. V tomto případě mohou být váhy buď snadno odděleny od povrchu pokožky, nebo se k ní pohodlně připojují a spodní část vlasů.
 • Změna stavu kůže. Stává se více tlustým, nebo naopak příliš suchým a podrážděným.
 • Změny ve stavu vlasů (vlasy se rychle znečišťují, hojně spadnou).
 • Pocit nepohodlí (závažné svědění, pálení), záněty, rány se objevují na pokožce hlavy.

Klasifikace nemoci

Seborrhea se vyskytuje v důsledku porušení sekrece kožního mazu v pokožce hlavy. V závislosti na projevech choroby existuje několik odrůd.

Tlustý olejovitý seborrhea

Hlavní příčinou onemocnění je porušení hormonálního pozadí, zejména zvýšené množství mužských pohlavních hormonů. Mladí a zralí muži (starší 20-25 let) jsou tedy ohroženi.

Přebytečný kůra slouží jako zdroj výživy pro bakterie, resp. Začne se aktivně množit, což vede k narušení mikroflóry. Nadbytečná kožní mastnota slepuje váhy mrtvých buněk v důsledku této velké lupy, špatně oddělené od povrchu kůže.

Podrobnosti o seborrhea najdete zde:

Tekutá mastná seborea

Tato forma se vyskytuje častěji u žen (od dospívání). Množství ženských pohlavních hormonů způsobuje ztenčení kožního mazu, což zvyšuje množství jeho produkce.

Kůže se stává mastnější, vlasy - mastnější. Pacienti často trpí vážným svěděním.

Suché seborrhea

Příčinou onemocnění je dysfunkce mazových žláz, kdy je sekrece příliš nízká. Výsledkem je, že pokožka hlavy je suchá, dochází k odlupování.

Nedostatek mazu vede ke změně složení pokožky (růst horní vrstvy epidermis), což vede k většímu počtu mrtvých buněk a v důsledku toho ke zvýšené tvorbě váhy. Váhy jsou malé, suché, snadno oddělené od povrchu kůže.

U suchého seborrhea se podívejte na toto video:

Seboroická dermatitida

Objeví se, když se zánětlivý proces spojuje s hlavními příznaky. Současně se na hlavě objevují načervenalé oblasti s mnohem hojnějším vyčerpáním.

Pacient pocítí těžké svědění, často se na postižených oblastech pokožky tvoří vředy v důsledku poškrábání.

Dále vám dermatolog řekne o seboroické dermatitidě:

Diagnóza nemoci

Aby se zjistila přítomnost onemocnění, musí se pacient obrátit na odborníka na lupy - trichologa. Lékař provádí hardwarové vyšetření pokožky hlavy.

Epidermie se zkoumá při vícenásobném zvětšení. To vám umožňuje určit rozsah problému, typ onemocnění a následně předepsat správné zacházení.

Jak se zbavit?

Co dělat s lupinami? Příslušná léčba začíná především zjištěním příčin, které vyvolaly vývoj onemocnění a jejich eliminaci.

Další etapou je odstranění následků, normalizace stavu pokožky hlavy a silných žláz.

Nápravná opatření pro tuto nemoc

Nejdříve musíte najít správné prostředky (šampony, lotiony). Vzhledem k tomu, že terapie by měla směřovat k normalizaci funkce mazových žláz, je nutné vybrat léky, které pronikají do hlubších vrstev kůže.

Normální šampon v tomto případě nebude fungovat. Látky proti lupům musí obsahovat účinné složky, jako jsou:

  Getokonazol (obsažený v šamponech Nizoral, Dermozol).

Komponenta přispívá ke zničení houby, která způsobuje lupy.

Nicméně, užívání léků s jeho obsahem po dlouhou dobu nemá smysl, protože mikroorganismy se vyvinou odolnost proti účinkům drogy. Bifonazol (Bifon) má podobné vlastnosti jako předchozí složka.

Nicméně nezpůsobuje snížení citlivosti houby na účinky. Kyselina salicylová pomáhá normalizovat stav kůže.

Snižuje tvorbu kožního mazu, ale nezahrnuje houby, hlavní příčinu lupů.

 • Dehet, síra - přispívá k snadnějšímu odlupování mrtvých buněk a jejich odstranění.
 • Léčebné postupy

  Používání darsonvalu pro lupy se často používá. Postup je účinkem vysokofrekvenčních proudových impulzů na pokožku hlavy.

  Procedura je pro pacienta bezbolestná, připomíná česání pomocí speciálního přístroje. V důsledku darsonvalizace se zlepší celkový stav kůže a jeho krevních cév, účinek přístroje podporuje rychlou regeneraci a má protizánětlivý účinek.

  U mastných forem seborrhy se pozitivní účinek dosahuje pomocí ozonové terapie, kdy je do epidermis injektováno určité množství kyslíku. V důsledku takové expozice se kůže stává suchá, snižuje sekreci kožního mazu.

  Cryomassage - expozice kapalnému dusíku pomáhá zmírnit svědění, zánět.

  Mezoterapie (vitamínové injekce) normalizuje práci mazových žláz, vyživuje vlasové folikuly, zlepšuje celkový stav pokožky hlavy a vlasů.

  Potřebuji léčit?

  Vše závisí na množství lupů, přítomnosti nebo nepřítomnosti příznaků onemocnění. Pokud se vytvoří malé množství vloček, které se snadno oddělí od pokožky hlavy a pacient necítí svědění a bolest, je tento stav považován za normální.

  Preventivní opatření

  Abychom zabránili rozvoji seborrhy se všemi jejími nepříjemnými důsledky, je poměrně jednoduchá. K tomu potřebujete:

   Poskytnout pokožce hlavy a vlasům náležitou péči, tj. Upustit od používání agresivních hygienických výrobků, časté používání vysoušeče vlasů.

  Používejte kvalitní vodu na mytí vlasů.

  Hygienické výrobky musí být vybrány podle typu pokožky hlavy.

  Objekty, jako je hřeben, klobouček, čelenka - prostředky pro individuální použití. Chraňte pokožku před expozicí chladným nebo vysokým teplotám.

  Takže v chladném počasí musíte nosit klobouk.

  Ano, a v teple bez klobouku, je lepší nechat jít ven. Vyvine správnou stravu, která obsahuje velké množství potravin bohatých na vitamíny a minerály.

  Nezapomeňte pít dostatek vody, pomůže zvlhčit kůži, zabránit porušení sekrece kožního mazu.

 • Vyhněte se stresu, zvýšenému stresu (fyzickému i psychickému).
 • Posílit imunitu

  Mnoho z nás nevěnuje dostatečnou pozornost alarmujícím příznakům, které charakterizují seborrheu, když se odvolává na doktora, i když jsou vážné problémy s vlasy, až po výraznou ztrátu vlasů.

  V tomto případě bude léčba onemocnění dlouhá a obtížná a výsledek - daleko od čekání. Proto, aby se zabránilo takové situaci, je nutné co nejdříve konzultovat s lékařem - trichológem, jakmile se objeví první příznaky seborrhy.

  Co je lupy: typy a příznaky, příčiny vzhledu, co zacházet, vlastnosti léčby

  Osoba s bílými šupinami lupů způsobuje nepříjemný pocit u ostatních.

  Nicméně, lupy nejsou jen nepatrný a neústupný vzhled, ale také signál z vnitřního světa těla, který naznačuje, že existují zdravotní problémy.

  Než začnete léčbu, je třeba porozumět příčinům lupů.

  Co jsou lupiny?

  Lupiny jsou mrtvé kožní váhy pokožky hlavy, které se tvoří při vystavení houbě Pityrosparum Oval, která pohodlně žije na povrchu hlavy každé osoby, která má pro tělo ochrannou funkci.

  Když jsou pro ně podmínky příznivé, začne se aktivně rozdělovat, způsobuje aktivní tkáňovou nekrózu, které jsou odděleny, namočené do kožního tuku, pokrývají velké plochy na pokožce hlavy, připevňují se na vlasy a spadnou na ramena.

  Foto lupy pod mikroskopem:

  Symptomy onemocnění

  Bílé váhy, mrtvá tkáň, svědění, podráždění a v pokročilejších formách - křehkost, otupělost a ztráta vlasů - to jsou hlavní příznaky, které vyžadují okamžitou léčbu. Hlavní důvody pro stimulaci onemocnění jsou několik, stojí za to zvážit je podrobněji.

  Co způsobuje lupy?

  Špatné nebo monotónní jídlo.

  Nedostatek zeleniny, ovoce, mléčných výrobků v nabídce, příliš tuk, kořeněné a uzené výrobky vede k metabolickým poruchám a nadměrným lupráním.

  Používání chemicky agresivních šamponů a gelů, které způsobují zvýšené odlupování, uvolnění podkožního tuku a svědění pokožky hlavy. Tyto faktory stimulují šíření houby.

  Hormonální poruchy, a to jak u žen, tak u mužů, a zvláště u dospívajících, způsobené produkcí androgenů (mužské pohlavní hormony) zvyšují aktivitu mazových žláz, negativně ovlivňují mikroflóru těla, což naopak způsobuje tvorbu mastných lupů na hlavě.

  Změna potravinových preferencí ve směru zdravé výživy, použití komplexních vitaminů, terapeutických mask a wellness šamponů - to je cesta k oživení.

  Druhy lupů

  Suché lupínky se objevují v její základně s nesprávnou péčí o vlasy. Agresivní chemické složení šamponů a přípravků pro péči o vlasy zbytečně poškozují jemnou pokožku hlavy, způsobují její poškození, loupání a umírání. To vede ke zvýšení suchých lupů.

  Druhým důvodem vzniku suchých lupů je nedostatečná spotřeba vody nebo suchého vzduchu v místnosti, kde fungují klimatizační jednotky nebo topné systémy.

  Zvýšený tělesný tuk vede ke zvětšení mazových kanálků, tvorbě akné a komedonů na kůži a mastné seborey na hlavě.

  Tukové lupy váhy ztuhnou mastné kanály, naplní póry vlasů, vytvoří nepropustnou kůru na pokožce hlavy, stimulují produkci patogenních bakterií, což vede k dalšímu uvolnění tuku.

  Vlasy jsou ztuhlé, nudné a nečisté, drží se v hrudách s nepřirozeným mastným leskem, obtížně se hodí, vyžadují každodenní mytí.

  Diagnóza nemoci

  Pokud je však podezření na infekci závažnějšími nemocemi, může se lékař obrátit na další kontrolu. Laboratorní ukazatele pomohou identifikovat bakterie kožních červů, psoriázu nebo mikrosporu, infekční infekční nemoci, které vyžadují vážnější lékařské opatření.

  Pokud neprovedete žádná opatření k léčbě a diagnostice onemocnění, můžete situaci zhoršit. V tomto případě bude léčba vyžadovat dražší dlouhodobé léky.

  Svědění a bolest, rychlá ztráta vlasů, vývoj těžkých uzdravujících ran, nepříjemný zápach a špatný vzhled - to je neúplný seznam možné nezodpovědnosti.

  Takže začneme léčbu.

  Šampon

  Agresivní chemické složení používané při každodenních šamponech, gelech a sprejů vede ke zvýšené smrti váhy hlavy, které stimulují zvýšený vzhled suchých lupin.

  Zničení přirozené mikroflóry těla vede ke svědění, podráždění, smrti přebytečných buněk a poškození vlasových folikulů.

  Pokud během mytí vlasů cítíte podráždění, svědění nebo jakékoliv nepohodlí, vyměňte šampon.

  Měli byste si zvolit analog s přírodními složkami, s nižším alkalickým indexem, snad z dětské série nebo s baktericidním účinkem. V této chvíli je vhodné používat bylinné masky na bázi oleje nebo vody.

  Přečtěte si tipy, jak vybrat správný šampon pro muže nebo ženy, stejně jako od suchých nebo mastných lupů.

  První pomoc

  1. Oleje nebo odvar z heřmánku, eukalyptu, šalvěje, mentolu, kopřivy mají sedativní účinek.
  2. Úprava rozšířené práce mazových žláz je možná pomocí extraktu z čajovníku, ovseného bujónu.
  3. Chcete-li umýt nebo opláchnout vlasy, použijte vařenou vodu nebo změkčte tvrdou vodu z vodovodu přidáním sódy na pečení.
  4. Během léčby stojí za to odmítnout použití vysoušeče vlasů, curlingu a stylingových výrobků. Nadměrné napětí na vlasy není nutné.
  5. Všechny oleje se nanášejí na pokožku hlavy několik hodin před umytí hlavy a zakryjí si celofán. Opláchněte bylinkovým odvarem hlavy, aplikujte na čisté vlasy a pokožku na hlavě s namočeným tampónem nebo je stříkejte s hřebenem při česání.

  Šampon udělejte sami

  • Za tímto účelem stačí přidat několik kapek esenciálních olejů do běžného šamponu.
  • Použití přírodního dehtového mýdla nebo šamponu zabraňuje šíření houb a vede k rychlé likvidaci lupů.
  • Přidání kyseliny salicylové nebo aspirinu do šamponu poskytne protizánětlivý účinek.
  • Vypláchnutí vlasů po omytí okyselenou vodou nejen uvolní suché lupy, ale také dá zdravý lesk a přirozený objem vlasů.

  Maska na bázi oleje

  Doma se tato maska ​​připravuje podle následujícího receptu.

  1. Každou přirozenou součást rozemlejte do stavu, ve kterém je šťávu spuštěna.
  2. Nalijte nějaký rostlinný olej: olivový, lněný, camelina a dokonce i slunečnice. Používáte-li ricinový nebo lopuchový olej, můžete vytvořit víceúčelovou masku, která přidá tloušťku vlasů.
  3. Nechte závěs stojící pár týdnů na slunci, příležitostně se protřepávejte, vypouštějte. Výsledná olejová infuze by měla být uložena v chladničce.
  4. Aplikujte masku na vlasovou pokožku několik hodin před umytí hlavy, pokrytá plastovou taškou.

  Víceúčelové masky

  Pokud se na výrobu olejové infuze použije zázvor, červená paprika, cibule nebo česnek, může se kromě boje s houbami a snižováním mastnoty vlasů stimulovat aktivita neaktivních vlasových folikulů, což povede k růstu vlasů.

  Výsledný komprese bude velmi hořlavý, takže byste ho měli udržovat jen 10-20 minut, v závislosti na osobní citlivosti.

  Pro mastné vlasy je dobře hodí složení žloutek, citronové šťávy a několik kapek oleje z čajovníku nebo eukalyptu.

  Pro suché vlasy bude ideální maska ​​na bázi ricinového nebo lopuchového oleje s přídavkem vaječného žloutku a několika kapkami esenciálního oleje.

  Léky

  Pokud takové události nevedou k závažným výsledkům, měli byste se obrátit na léky. Topické produkty, jako jsou šampony, masti a krémy, mají protizánětlivé, antimikrobiální a antifungální účinky.

  Odstraňte mrtvé váhy, uvolněte houby, snižte svědění a podráždění. Hlavním antifungálním složením v jejich složení je ketokonazol. Protizánětlivou složkou může být kyselina salicylová, síra, dehet, ichtyol.

  Šampony určené pro lupy, doporučené moderní medicínou, mají široké spektrum účinku, to je Friderm, Sebozol, Nizoral, Tar šampon, Friderm, Fitoval atd.

  Chcete-li regulovat práci mazových žláz, ke zmírnění svědění a podráždění, aplikujte léčebné masti, jako jsou Nizoral, Dirmazol, Hydrokortisone, Salicylic.

  V případě otevřených ran a poškození kůže můžete použít léky na hojení ran, jako je Panthenol.

  Prevence

  1. Sluneční světlo snižuje šíření hub, které způsobují lupy. Nejdůležitější věcí není přehánět, 15 minut stačí.
  2. Navlhčete vzduch v místnosti a zvyšujte přívod kapaliny na dva litry denně.
  3. Správná výživa, která zabraňuje tvorbě lupů, je založena na použití "zdravých" produktů. Zinek obsahuje mořské plody, drůbež, luštěniny, ořechy, mléčné výrobky, celozrnný chléb. Omega 3 mastné kyseliny převládají u mořských ryb, lněného oleje, brokolice a špenátu. Vitamíny jsou bohaté na zeleninu, ovoce, sezónní zeleninu, vejce a chudé hovězí maso.
  4. Výrobky na péči o vlasy by měly být vybrány podle typu pokožky, což snižuje agresivní účinek na pokožku hlavy.
  5. Pravidelně umyjte vlasy šamponem ze syrových vajec. Chcete-li to provést, porazte vajíčka před použitím a použijte jako šampon.
  6. Masírovat pokožku hlavy 10-15 minut, masky na olejové bázi.

  Užitečné video

  Co je lupiny a jak s ní jednat:

  Získané dovednosti se zdravou výživou, pečlivou péči o vlasy vyřeší problém nejen se zbavit lupů, ale posílí zdraví, zvýší imunitu a také zlepší vzhled hustých, zdravých vlasů.

  Co je lupiny: typy lupů, příčiny, léčba a prevence

  Lupiny jsou šupinovité oddělení pokožky pokožky hlavy, jejíž části mohou být vidět na vlasu nebo na oděvu. Významně zkazí vzhled, což je nepríjemné a někdy i odporné. V takovém případě může člověk cítit v postižené oblasti mírné pálení nebo svědění, což způsobuje spoustu nepohodlí. Také vzhled lupů je včasným příznakem vývoje seboroické dermatitidy, proto první příznaky by měly zahájit léčbu, která bude záviset na jeho typu.

  Druhy lupů. Klasifikace

  Lupiny jsou rozděleny podle intenzity a formace a závažnosti zánětlivého procesu a vzhledu samotných stupnic. Lupiny jsou tři typy:

  1. Suché lupy

  Suché lupy se vyznačují vzhledem suchých částic, které se tvoří hlavně v okcipitálních, čelních a časových částech. Pokud se neléčí, rychle se rozšiřuje po celé hlavě. Obvykle se tento typ vyskytuje u typu suché pokožky a suchého vlasu. Lupiny tohoto typu vypadají volně, ležou na kořenech vlasů a s hojným vyrážkou se stávají zřetelnými na oblečení.

  2. mastné lupy

  V této formě je masové vylučování výrazně zvýšeno, což znamená, že tento problém je vlastně mastnou pokožkou a mastnými vlasy. Její váhy jsou značně velké, jsou neustále lepeny dohromady kvůli přebytečnému tuku. Co přispívá k rychlé kontaminaci vlasů, což je doprovázeno svěděním a zablokováním kanálků mazových žláz na hlavě. To vede k zánětu pokožky hlavy jako celku ak rozvoji třetího typu lupů.

  3. Zánětlivý typ lupů

  Zánětlivý typ lupů se vyznačuje silným svěděním, charakteristickým zčervenáním v postižené oblasti a vzhledem červenohnědých skvrn. Epiderma pokožky hlavy je intenzivně zanícená, váhy mohou být jako tuky a suchá příroda. Vlasy vypadají velmi nešikovně a nešikovně, zánětlivý proces ovlivňuje celý povrch chlupatého krytu.

  Příčina lupů

  Proč se objevují lupínky? Na tuto otázku nelze odpovědět jasně a s jistotou. Stojí za zmínku, že často příčinou lupů je důsledek porušení nebo odchylky v těle.

  Nejjednodušší důvod pro jeho vzhled může být nazván nevhodnou péčí o vlasy a pokožku hlavy. Obvykle se v tomto případě stačí změnit šampon (nutně musí odpovídat typu pokožky). A také zanechat nadměrné používání stylingových výrobků (gely, laky, pěny, pěny), použití různých barviv na vlasy a sušiček a použití jiných tepelných zařízení.

  Dalším důvodem může být stres a silné nervové selhání, metabolické poruchy, chronické nemoci trávicího traktu nebo jeho akvizice. Nedostatek vitamínů B a A v těle přispívá k narušení vývoje cyklu epidermis, který přispívá k tvorbě lupů. Hormonální abnormality (často způsobené hormonální nerovnováhou, ztráta vlasů je možná) a nezdravá strava, nadměrná konzumace alkoholických nápojů.

  Některé kožní onemocnění jsou katalyzátorem nadměrného oddělení částic pokožky hlavy. Jako například psoriáza, dermatitida, versicolor. Také přítomnost houby může způsobit lupy. Různé alergické reakce v době exacerbace přispívají k rozvoji tohoto porušování.

  Léčba lupy

  Jak zacházet s lupinami? Nejprve musíte určit příčinu a druh lupů. Lékař obvykle předepisuje komplexní léčbu, která je zaměřena na exfoliaci stratum corneum, obnovení mazových žláz, snížení zánětu a odstranění příčiny. Buď se doplní nedostatek vitamínů, obnoví se práce gastrointestinálního traktu a metabolické procesy v těle, stejně jako úleva od stresu. Pouze v tomto případě se mohou znovu objevit lupínky.

  Podívejte se na video o léčbě lupů a jejich příčinách.

  V suchém typu jsou obvykle předepisovány keratolytické léky, jako je například sírová mast, jakékoliv produkty obsahující dehet, šampony s kyselinou salicylovou v kompozici. Odstraňují viditelné částice a zabraňují vzniku nových. Poté použijte hydratační kosmetické přípravky, které jemně zvlhčují suchou pokožku hlavy a obnoví ji.

  V případě tukových typů je nutné snížit práci mazových žláz, odstranit přebytečný tuk a obnovit epidermis. Lékař předepisuje roztok thiosíranu sodného, ​​salicylové masti a sulfanové pasty. Tyto léky se nanáší do hlavy, potřebují hojně zpracovat celou pokožku chlupaté části po dobu několika dní. Doporučuje se rovněž odstranit z jídelníčku všechny mastné a smažené potraviny.

  Při zánětlivém typu je zapotřebí delší a důkladnější léčba. Je nezbytné obnovit rovnováhu vody a soli v těle, zefektivnit stravu, eliminovat příčinu. Pak se provádí fyzioterapie, například kryo-masáž hlavy. To přispívá k normalizaci pocení, zlepšování práce mazových žláz. Navíc předepsané masti a léky používané k léčbě jak mastných, tak suchých typů, v závislosti na tom, který z nich je převládající.

  V přítomnosti houby je nutné používat antifungální přípravky, šampony, které by měly obsahovat ketokonazol.

  Prevence se vyvaruje výskytu lupů, stačí použít všechny čisticí prostředky vhodné pro typ pokožky, nekvalifikovat kosmetické přípravky, léčit všechny poruchy a nemoci a pak se neobjeví lupy. V prevenci lupů, stejně jako při jejich léčbě, vám pomůže tradiční medicína, zde najdete oblíbené recepty na lupy.

  Lupiny - ne zimní sněhové vločky na ramenou

  Mnoho lidí zachází s lupy jako dočasné kosmetické nepohodlí. Neopýtají se, jak se zbavit lupů, vzhledem k tomu, že nepotřebují léčbu a budou předávat své vlastní. Zatímco lupy mohou být jedním z příznaků onemocnění pokožky hlavy nebo jiných poruch v těle a mohou způsobit komunikační problémy a psychické poruchy v důsledku sociálního nepohodlí.

  Co je lupiny?

  Lupiny jsou příznakem patologického stavu, při němž je rušivé odvlhčování (dekukace) mrtvých buněk nadrženého epitelu pokožky hlavy ve formě zvýšeného šupinatého, šupinovitého oddělení. Představuje akumulaci na pokožce šupin šedé nebo bílé barvy. Někteří autoři považují lupy a seborrhea za různé nemoci, ačkoli je seborrhea doprovázena lupinami. Nicméně většina odborníků na základě moderních údajů tvrdí, že lupiny jsou jen mírnou klinickou formou seborrhy, která za určitých podmínek získává silnější průběh ve formě seboroické dermatitidy. Ty mají stejnou etiologii a patogenezi, které jsou charakteristické pro lupy, ale výraznější klinické projevy.

  V závislosti na chemickém a fyzickém složení mazových žláz je nemoc obvykle rozdělena na suchou seborrheu nebo suchou lupinu a mastnou seboreu (mastné lupy).

  Suché lupy

  Vyskytuje se v důsledku špatné sekrece mazových žláz kvůli vysoké viskozitě, a to navzdory dostatečné produkci tuku. Pravděpodobnost nedostatečné sekrece žláz není vyloučena. Tento typ dermatózy je nejčastější před pubertou, ale u některých onemocnění nebo poruch ovlivňuje i dospělé.

  Při suchém seborrheu se horní vrstvy epidermis pokožky stávají suchými, vlasy jsou křehké, ředěné, s rozdělenými špičkami. Kůže se stává citlivějším a podrážděnějším. Vyskytují se hojně jemné lupy a ztráta vlasů, výrazné olupování kůže. V některých případech se váhy epitelu vzájemně přiléhají a vytvářejí šedo-bílé nebo žlutavě šedé krusty. Tyto jevy jsou často doprovázeny pocity utažení pokožky a svědění, zejména po umytí. Na pokožce hlavy, na těle na různých místech se mohou objevit růžové nebo červenavé skvrny (seborrheidy).

  Mléčné lupy

  Hlavním rysem této možnosti je lesklý mastný povrch pokožky a vlasů. Existují dvě formy mastné seborey - tekuté, když konzistence sekrece mazových žláz připomíná konzistenci rostlinných olejů v důsledku vysokého obsahu volných mastných kyselin a silné - tajemství má "testovatuyu" konzistenci.

  Když se v kapalné formě objevují hrubé mastné lupiny, které se drží ve velkých měřítcích a pokrývají lesklé mastné vlasy. Tyto tyčinky se slepí dohromady ve vláknech, které jsou olejované již 1 den po umytí hlavy a rychle znečištěné. Těžká fyzická práce, duševní stres, zvýšení teploty okolí vedou k ještě většímu vylučování kožního mazu.

  Je možné výskyt oblastí zánětu pokožky (někdy dokonce i "vykašlání"), svědění a rozvoj alopecie. Průběh onemocnění může být komplikován zablokováním vlasových folikulů, vývojem stafylokokové infekce a purulentním zánětem. Po otevření puchýřů vzniknou žlutavě hnědé kosti a následně vznik pigmentových skvrn.

  S tlustou formou mastného seborrhy se kůže ztuhne, její pružnost klesá, dilatuje se ústa žláz, jsou blokovány mastnými buňkami desquamovaného epitelu, komedonálními elementy, ateromy, které dokáží podráždit a po jejím rozřešení zanechat jizvy.

  Jak vypadá lupa pod mikroskopem

  Etiopatogeneze onemocnění

  Stručná fyziologie pokožky hlavy

  Pochopení mechanismů výskytu onemocnění je důležité nejen pro trichologa nebo kosmetologa, ale také pro pacienta. Obecná představa o fyziologických procesech v kůži, jejich poruchách a následcích umožňuje provádět profylaxi, zvolit správnou látku proti lupům a vyloučit provokativní faktory.

  Příčiny a patogeneze onemocnění jsou porušením základních mechanismů následujících fyziologických stavů a ​​procesů:

  1. Funkce mazových žláz.
  2. Procesy deskvamace epitelu.
  3. Mikrobiocenóza.

  Mazové žlázy

  Skalp je jednou z oblastí maximálního hromadění mazových žláz, jejichž kanály se otevřou ve vlasových folikulích. Tuky v důsledku smíchání s tajemstvím potních žláz a emulgací tvoří vodný emulzní film. Na povrchu kůže se tak vytváří ochranná bariéra proti vodním lipidům. Zabraňuje nadměrné ztrátě vody, chrání před negativními faktory životního prostředí - slunečním zářením, podmáčením, vystavením chemickým aerosolovým sloučeninám, patogenním mikroorganismům. U zdravých lidí se během jednoho týdne produkují tukové žlázy ze 100 až 200 ml tuku.

  Počet mazových žláz dosahuje několika stovek na 1 cm čtvereční. Jejich velikost a množství závisí na neurogenních faktorech, věku, pohlaví a hormonálních hladinách, dědičnosti. Během života se mazové žlázy podrobí několika změnám.

  U dětí jsou velké a funkčně v klidu. V procesu růstu a stáří se žlázy snižují a v pubertě se rychle zvyšují. Během puberty se sekreční funkce mazových žláz zvyšuje současně a poprvé se objeví lupy. V dospívání je to fyziologické. U mužů je normální množství produkované sekrece přímo závislé na velikosti mazových žláz a u žen se množství vylučovaného kožního mazu rovná fázím menstruačního cyklu. Maximální produkce se vyskytuje ve fázi ovulace.

  Epiteliální desquamation

  Vedle produkce velkého množství tuku se pokožka hlavy odlišuje od ostatních oblastí pokožky vysokým stupněm odlupování keratinizovaných epiteliálních buněk bez rohovky od povrchu. V důsledku normálního vývojového cyklu se bazální keratinocyty (buňky dolní vrstvy epidermálu) postupně pohybují do horní vrstvy po dobu 25-30 dnů, ztrácejí vodu, keratinizují a spadnou. Stratená corneum se skládá z 25-35 vrstev epiteliálních buněk sousedících s sebou a propojených intercelulárními lipidy. Procesy růstu a desquamation jsou fyziologickou obnovou pokožky, která probíhá nepřetržitě.

  Mikrobiocenóza

  Mikrobiocenózy skalp je agregát, sdružení mikroorganismů - saprofytů, patogenních a podmíněně patogenních bakterií, vláknitých, plísní a kvasinek lipofilní (tuk fed) houby. Od nedávné důraz je kladen na kvasinky Malasseziafurfur, Pityrosporumovale a Pityrosporumorbiculare, které jsou různá provedení jednoho typu (Malassezia), a Malasseziarestricta a Malasseziaglobosa, nacházejí pouze na vlasaté oblasti hlavy.

  V jedné nebo jiné formě je tento typ houby příležitostně nebo trvale přítomen u 90% lidí. Místo jejich lokalizace je povrchní a střední části vrstvy corneum, mezi horními deskami a uvnitř je vlasové folikuly. Některé houby jsou nejen lipofilní, ale také zcela závislé na přítomnosti tuku. V tomto ohledu se usazují a žijí hlavně v oblastech pokožky s velkým množstvím mazových žláz a jejich nejvyšší aktivitou - pokožkou pokožky hlavy, zádech, zejména mezipaměti, horní části předního povrchu hrudníku. Houby se podílejí na rozpadu mrtvých buněk a na přeměně nasycených mastných kyselin na estery cholesterolu a cholesterol, ke kterým se živí. Pokud je kůže zdravá a neexistují podmínky pro aktivaci a reprodukci mikroorganismů, nezpůsobují onemocnění.

  Neustále proudící a vzájemně propojené fyziologické mechanismy přispívají k:

  • udržování acidobazického stavu pokožky hlavy;
  • stálost buněčného metabolismu a tkáňové dýchání;
  • normální fungování lymfocytárních a intraepidermálních fagocytárních systémů, které provádějí imunitní, ochranné funkce a samo-sterilizační procesy;
  • zajištění mikrobiocenózy kůže.

  Příčiny lupů a mechanismy jejich vzniku

  Rozhodující roli ve výskytu onemocnění patří k kvasinkovitým houbám druhů Malassezia, které jsou součástí rezistentní mikroflóry na povrchu pokožky hlavy. Aktivuje se při porušení alespoň jednoho z fyziologických stavů:

  • poměr mikroorganismů tvořících mikrobiocenózu kůže;
  • změny funkce mazových žláz;
  • změny acidobázického stavu na povrchu kůže;
  • předčasné dozrávání epitelových buněk - jejich životnost lupy se sníží o 2-3 krát (5 až 14 dní), počet vrstev buněk klesá a není větší než deset, a buněk, které se nepodařilo zcela vyschnout držet při sobě a stát se žlutavě bílé lupy. Samotné buňky a vrstvy ztrácejí sekvenční vložení a jsou umístěny náhodně.

  Tyto poruchy a anatomické vlastnosti pokožky hlavy (vlasy hojnosti a mazových žláz, vysokou mírou deskvamace epiteliálních buněk a dělicí mazu hlavou, potu a zpoždění tuku ve vlasech a na povrchu, na příznivé teplotě a vlhkosti), která poskytuje podmínky, které jsou optimální pro život a reprodukci mikroorganismů trvale a dočasně zde.

  Zejména houby Malassezia se intenzivně rozmnožují. Současně s vysokou lipázou (enzymem, který rozkládá tuky), rozkládají velké množství triglyceridů mazu. Výsledkem je, že množství mastných kyselin, které způsobují podráždění, je tvořeno a výrazně vyšší než normální stav pokožky. To zase vede k zánětlivým procesům, nadměrnému odlupování a lupům.

  Navíc složení mazu obsahuje kyselinu olejovou, což samo o sobě může způsobit desquamation epitelu. Jeho vysoký obsah v důsledku nadměrné sekrece mazových žláz také způsobuje lupy a svědění pokožky hlavy, další sekreci kožního mazu.

  Všechny tyto způsoby, jakož i mechanické poškození kůže (při poškrábání) způsobují poruchy epidermální tvorbu bariérovou šupinaté krusty, záněty, infekce patogenními mikroorganismy je neustále přítomný, hnisání a t. D. Tak bludný kruh je tvořen chronicity onemocnění.

  Přispívající faktory

  K výskytu lupů předisponují především faktory jako:

  1. Genetická predispozice. Někteří odborníci se domnívají, že genetický faktor způsobuje velké množství a velké množství mazových žláz, složení sádla a jeho nadměrnou produkci, zvýšenou citlivost žláz na pohlavní hormony. Tato teorie však platí pouze pro malé procento lidí, kteří trpí lupy a seborrheou.
  2. Fyziologické rysy žen. Přes stejné mechanismy výskytu a vývoje onemocnění u obou pohlaví jsou dalšími příčinami lupů u žen změny v hormonální hladině během ovulace a během těhotenství, které zvyšují citlivost pokožky hlavy na tvorbu zánětu.
  3. Dysfunkce endokrinních žláz, zejména pohlavních žláz a pankreatu.
  4. Onemocnění jater, žaludku a střev.
  5. Poruchy imunitního systému a atypická imunitní odpověď na kvasinky podobné druhu Malassezia. U jedinců s normálním imunitním systémem se lupiny a seboroická dermatitida vyskytují pouze v 1 až 3% případů.
  6. Nadměrné ultrafialové záření a nesprávná hygienická péče o pokožku hlavy.
  7. Kožní onemocnění (ekzém, versicolor versicolor, neurodermatitida).
  8. Dlouhodobé depresivní stavy a nadměrný nervový a emoční stres, duševní onemocnění, parkinsonismus.
  9. Nesprávná a špatná výživa, nedostatek vitamínů skupiny "B", zinek, měď.

  Léčba onemocnění

  Efektivní léčba lupů je nemožná bez eliminace nebo významného snížení účinku precipitačních faktorů. Z terapeutických látek jsou nejefektivnější správně vybrané speciální léčebné šampony. Dále, a to zejména při dlouhé aktuální nemoci a v kroku seboroická dermatitida bez hnisavých prvků, doporučuje se použít masážní hlavu, ozon, darsonvalization, mezoterapii pomocí vitamínové a stopových prvků komplexů.

  Lupiny - příčiny a léčba

  Lupiny jsou kombinací příčin (nebo syndromů), které se vyznačují zrychleným procesem exfoliace kožních částic (ve formě měřítek) po poměrně dlouhou dobu. Lupiny se nejčastěji vyskytují na pokožce pokryté vlasy.

  Lupiny by neměly být zaměňovány pouze za suchou pokožku hlavy. V procesu lidského života dochází ke konstantnímu odumírání kožních buněk a mírné olupování pokožky hlavy je normální (asi 487 000 buněk na 1 cm 2).

  Lupiny jsou časté onemocnění pokožky hlavy a postihují téměř polovinu populace různého věku, pohlaví a etnického původu.

  Příčiny lupů

  Lupiny se obvykle vyskytují v důsledku tří faktorů nebo jejich kombinací:

  1. Nesprávné fungování mazových žláz (nebo seborrhy)

  Seborrhea - obecná koncepce lupů, je onemocnění. V obecném smyslu se jedná o nerovnováhu v tvorbě tuku, která vede ke snížení nebo zvýšení tvorby kožního mazu a ke změně chemického složení sekrece tuků. Tento proces se může objevit v důsledku chronických metabolických poruch, celkového stavu imunitního systému, věku a pohlaví, stravovacích návyků a kontaminace kůže.

  Rozlišujte tuku (tekutý a hustý) a suchý.

  S mastnou tekutou seborrheou se póry zvětší, kůže je lesklá a vlasy na hlavě vypadají naolejovaně, často lepené dohromady ve vláknech. Vlasy jsou pokryty nažloutlými šupinami, často se na hlavě objevují pustuly.

  U mastné tlusté seborey se snižuje pružnost pokožky, možná i vzhled komedonů (rohovka, černá úhoř). Vlasy na hlavě jsou těsné a hrubé.

  2. Kožní léze

  Se sníženou sekrecí mazu váhy bohatě pokrývají vlasy a pokožku hlavy. Tento proces se nazývá suchá seborrhea (lupy). Tento jev je spojen s procesem aktivace houby, který má název "Pityrosporum Ovale" nebo "Malassezia Furfur".

  S dobrou imunitou se houba chová stabilně. Se silnou fyzickou a duševní nerovnováhou, při dlouhodobém narušení stravy, se houba aktivuje, což vede k zrychlení růstu epidermálních buněk. Doba peelingu pokožky trvá 5 až 7 dní (v případě nepřítomnosti nemoci trvá toto období asi jeden měsíc).

  Výsledkem je velké množství nadbytečných stupnic. Pokud je tento proces doprovázen podrážděním pokožky hlavy, svěděním a jednotlivými ložisky červenosti, můžeme mluvit o seboroické dermatitidě. V tomto případě jsou vlasy křehké, tenké a suché.

  3.Specifické rysy těla

  Patří sem zvláštnosti vylučování kůže a její struktura, dědičná predispozice a sezónní změny. Mezi další funkce patří následující důvody:

  • Lidé s určitými kožními stavy, jako je psoriáza a ekzém, pravděpodobně trpí lupy.
  • Dospělí s Parkinsonovou chorobou a některými dalšími neurologickými onemocněními jsou náchylnější k lupům a seboroické dermatitidě.
  • Pacienti v jakémkoli věku, kteří utrpěli infarkt a mrtvice, a někteří lidé se slabým imunitním systémem, jsou náchylnější k lupům než jiní.
  • Někteří odborníci se domnívají, že lidé, kteří konzumují dostatek potravin obsahujících zinek, vitamíny a určité druhy tuků, jsou náchylnější k lupům.
  • Duševní nárůst. Mnoho odborníků se domnívá, že existuje spojitost mezi častým stresem a mnoha problémy s kůží.
  • Studie ukázala, že 10,6% lidí s HIV je náchylných k seboroické dermatitidě.

  Všechno výše uvedené vede k závěru, že všechny procesy a jevy, které vedou k lupům, jsou řízeny a kontrolovány.

  Lupy opravné prostředky

  Naštěstí lze tyto procesy spravovat. V mírných případech stačí najít vhodný šampon pro lupy určitého složení a stabilizovat svůj životní styl.

  Ve většině případů výskyt lupů v mírné formě nevyžaduje návštěvu lékaře. Pokud se však poškodí stav pokožky hlavy a použití ošetřujícího šamponu nevede k požadovanému výsledku, měli byste se poradit s lékařem. Lékař může diagnostikovat seboroickou dermatitidu nebo jinou související chorobu, která vyžaduje určité léčebné podmínky.

  Většina lupičských produktů nebo antifungálních šamponů (šampony proti lupům) obsahuje alespoň jednu z následujících účinných látek:

  1. Pyrithion zinečnatý je antibakteriální činidlo.
  2. Sulfid selénu je zodpovědný za snížení rychlosti tvorby buněk.
  3. Síra - pomáhá odstranit lupínky.
  4. Ketokonazol je velmi účinná antimykotická látka. Většina lidí, kteří používají ketokonazolové přípravky, je spokojena s výsledky. Šampon s touto přísadou mohou používat mladí i starší lidé.
  5. Kyselina salicylová - exfoliační složka.
  6. Olej z čajovníku - tento olej je extrahován z australského čajového stromu (Melaleuca Alternifolia). Můžeme říci, že v současné době výrobci šamponů stále častěji zahrnují složení čajového oleje. Olej z čajovníku je antifungální a antiseptický. Někteří lidé však mohou být alergičtí na tento typ oleje.

  Ideálním řešením by bylo zvolit si takový šampon, v němž jsou dva nebo tři z výše uvedených složek.

  Kromě šamponů, na potírání seborrhy, použití a krémů:

  1. Kortizonové krémy - snižují zánět. Tento krém je možné koupit za pultovou koncentraci 0,5% nebo 1%. Krém se používá dvakrát denně, výsledek se objeví až po několika dnech. Tento typ krému je k dispozici jako pleťová voda pro pokožku hlavy. Aplikujte jednou denně, nejlépe na vlhké vlasy po šamponování. Lze použít s medikovanými šampony.
  2. Antifungální krémy. Účinek těchto krémů je zaměřen na snížení počtu kvasinkových organismů žijících na kůži. Clotrimazole Cream 1% a Miconazole Cream 2% jsou dostupné bez lékařského předpisu. Antifungální krémy se aplikují jednou nebo dvakrát denně.

  Jak se zbavit lupů

  Terapeutické lupy šampony, stejně jako léčivé krémy, by měly být použity během aktivní fáze seborrhy. Vzhledem k tomu, že se projev této nemoci snižuje, je nutné omezit užívání léčivých přípravků a následně přejít na používání produktů každodenní hygieny. V případě dalšího výskytu nemoci mohou být krémy a šampony znovu použity.

  Může se stát, že pokud se onemocnění znovu objeví, léky, které jste použili v předchozích dobách, mohou nyní být neúčinné. V takovém případě budete muset použít jiné šampony a / nebo krémy s výše uvedenými složkami.

  Základní pravidla pro použití terapeutických šamponů. Šampon by měl být aplikován na vlhké vlasy a ponechán na pokožce hlavy po dobu asi pěti minut. Pokud je šampon vypláchnut příliš rychle, nebudou účinné složky mít dostatek času na to, aby se ujistil.

  Základní pravidla pro použití terapeutických krémů (masky, lotiony). Léčivé krémy se používají v kombinaci s terapeutickými šampony. Masky a lotiony namočené na pokožku hlavy 20-30 minut.

  Souběžně s užíváním terapeutických látek musíte dodržovat následující jednoduchou dietu. Potraviny by měly být bohaté na vitamíny a vlákniny. Ve stravě by měly být mléčné výrobky. Spotřeba tuku a sladké by měla být omezena. Dále se doporučuje používat nejméně dva litry čisté vody denně.

  Lidové prostředky pro lupy

  Léčba lupů doma může být stejně účinná jako léčba nákladné léčby lupů.

  Maska na bázi vajec. Beat dvě vejce v malém množství teplé vody. Aplikujte směs na vlasy asi deset minut, poté opláchněte. Tento postup pomáhá zabránit lupům.

  Maska na bázi pomerančového džusu a aloe. Potřebujete dvě čajové lžičky šťávy z aloe a dvě čajové lžičky pomerančového džusu a jednoho žloutku. Všechny složky se míchají na jednotnou konzistenci a aplikují se na pokožku hlavy. Po 40 minutách vypláchněte teplou vodou. Po aplikaci takové masky byste měli vlasy opláchnout vývarem připraveným z přesličky (který lze koupit v lékárně).

  Rinser na bázi neplodu. Jedna polévková lžíce neplodnosti (na květenství) nalijte dvě šálky 80% vroucí vody po dobu 30 minut. Po umytí vlasů dostanou infuzi vtíranou do pokožky hlavy, po vložení plastového sáčku na hlavu, po 30 minutách vyjměte sáček, neumývejte vlasy. Tento postup se doporučuje dvakrát nebo třikrát týdně.

  Vyplachování heřmánek. Dva polévkové lžíce heřmánek (květenství) nalijte jeden litr vody a vaříme pět minut. Po ochlazení vyčistěte vývar do pokožky hlavy.

  Vyplachování heřmánek. Připravte infuzi heřmánkových květenství v poměru 1 ku 10. Promyjte infuzní hlavu dvakrát nebo třikrát týdně, počet procedur od 10 do 15. Tento kurz se může opakovat po dvou až třech týdnech.

  Vyplachování na bázi tymiánů. Čtyři lžíce tymiánu nalijeme 0,5 litru vody a vaříme 10 minut. Chladný a deformační vývar, nanášejte na mokré vlasy a zcela namočte. Neplachujte vodou. Můžete použít po každém šamponování.

  Vypláchněte z houby. V 0,5 litru teplé vody je nutné rozpustit jednu lžíci mořské soli. Aplikujte roztok na čisté, vlhké vlasy a po 5 minutách je dobře opláchněte. Po opláchnutí vlasů v jiném roztoku (přidejte jednu čajovou lžičku citronové šťávy na 0,5 litru vody).

  Oleje pro vlasy. Jedna polévková lžíce lopuchového nebo ricinového oleje smíchaná s deseti lžícemi lihové tinktury nealkohol (prodává se v lékárně). Použijte pro třítění pokožky hlavy dvakrát denně.

  Při použití jakéhokoli zdravotnického prostředku je nutná konzultace s odborníkem.

  Pro Více Informací O Suché Vlasy