logo

Jak vypadají vší hlavě - fotografie, léčba, prevence. Odkud pocházejí vši

Pediculóza je parazitní onemocnění způsobená všemi. Všichni mohou mít tři odrůdy - vousovou hlavu, vousy tělové a vešičku. Problém pedikulózy v moderní době neztratil význam.

Pediculóza stále není neobvyklé. Osoby, které jsou vystaveny velkému počtu lidí, jsou vystaveny zvláštnímu riziku. Často se epidemie této parazitické nemoci nachází v mateřských školách a školách.

Je také snadné zachytit pedikulózu, používat ložní prádlo ve vlacích, v koupelně nebo v sauně. Ve většině případů jsou vši způsobené hlavou vši.

Jak vypadají vši hlavy?

Mnoho lidí se zajímá o to, jak vypadá hlavolam. Všichni se pohybují velmi rychle (rychlost 23 cm za minutu), je těžké si je všimnout.

 • Hmyz má šedavou nebo bělavou barvu, délku je asi 2-3 milimetry, má 6 nohou.
 • Je mnohem snazší zaznamenat vajíčka z vajíček - nits, vší lidské vší velké množství.
 • Nits má žlutavě bílou barvu a pevně připevněnou na vlasy (0,7 cm od kůže), nemohou být otřeseny jako lupy nebo písek.
 • Mají malou velikost, nejvýše 1,5 milimetru.
 • Všichni zpravidla jsou na hlavě vši a nits, ale někdy mohou být na obočí nebo řasy.
 • Životní cyklus hlavice (délka života) po dobu 3 týdnů, hmyz mimo hlavu může žít déle než jeden den po dobu 2 týdnů.
 • Všude se krmit pouze krví, svrbení pokožky hlavy se rozvíjí přibližně 2-4 týdny po infekci a je způsobeno tím, že když je kůže propíchnuta, vši vylučují sliny.

Odkud pocházejí všes - příčina vší

Odkud pocházejí vši? Mnoho lidí má mylnou představu o tom, jak jsou vši přenášeny. Mnoho lidí si myslí, že skočí nebo dokonce letí. Ale není tomu tak, tento hmyz nemá křídla.

 • Lidské vší vši jsou přenášeny přímým kontaktem.
 • Při použití obecných hygienických předmětů s pacientem (ručník, ložní prádlo, kartáč na vlasy) nebo klobouky.
 • Když je kontakt, zvlášť pokud je to dlouhé vlasy, vlasy se mohou dostat do vlasů.
 • Existuje názor, že pouze pedikulóza trpí pouze antisociálními lidmi, ale není tomu tak, obyčejní lidé mohou mít vši hlavy, příčiny a způsoby přenosu jsou natolik rozmanité, že se může někdo nakazit.
 • Místa, kde je nejčastěji infikována pedikulóza, jsou mateřské školy, školy, letní tábory, vany, sauny, bazény, hotely, vlaky, kadeřnictví.

Pediculóza má velký epidemiologický význam. V žaludě vší hlavy existují příznivé podmínky pro růst a reprodukci určitých mikroorganismů. Patří k nim kauzální agens tyfu a recidivující horečka. Tato onemocnění jsou přenášena na člověka nikoli skusem, jak se běžně myslí, že slinné žlázy a jejich tajemství neobsahují tyfusové patogeny. Vylučují se exkrementem čeledi nebo když jsou rozdrceny. Pokud je pokožka hlavy poškozená, může dojít ke vzniku břišního týpku. Infekce je možná také v případě, že patogen vstoupí do sliznic nebo jej třepe do kůže.

Symptomy pedikulózy

První klinické projevy nemoci mohou být během několika týdnů. Hlava se dostane k novému majiteli, připojenému k vlasům. Pro reprodukci potřebuje jídlo. Krmí se krví a piercing pokožkou proboscis. Na místech bodnutí mohou zůstat malé skvrny, také na těchto místech se objeví svědění. Pak samice začne snášet vajíčka. Jsou pevně uchyceny k vlasům, takže se během běžného šamponování neumývají. O několik dní později se z nich objevují mladé vši.

Hlavním příznakem pedikulózy je svědění v postižené oblasti. Svrbení je nejvýraznější v okcipitální oblasti, v chrámech a za ušnicími. Doprovázeno onemocněním sníženým chuť k jídlu a poruchami spánku.

Při vyšetření pokožky hlavy viditelně poškozená kůže se žlutými krusty. Mohou existovat příznaky zánětu vlasových folikulů - folikulitida. V místech s největším hromaděním vši (za ušima, na chrámech a na zadní straně hlavy) se objevují změny charakteristické pro ekzém. Při vyšetření můžete vidět nits. Prázdné nitky mají šedavou barvu. Kompletní nits jsou bílé nebo nažloutlé. Když jsou rozdrceny mezi nehty, kliknou.

V zanedbaných případech jsou vlasy na hlavě slepeny dohromady a rohože jsou tvořeny z vlasů. Při poškrábání pokožky hlavy je často průběh onemocnění komplikován furunkulózou pokožky hlavy nebo jinými pustulárními lézemi. Pokud se neléčí, rozvíjí se lymfadenitida a zvětšují a zanícňují lymfatické uzliny krční a za ušní.

Diagnostické metody

Diagnóza této nemoci je poměrně jednoduchá. Stačí, když dermatolog vyšetří pokožku hlavy a vlasy pečlivě. Při přítomnosti nití na vlasu a poškrábání na hlavě se potvrzuje diagnóza vší. Někdy je možné vší vši na bílém listu papíru.

Jak odstranit vší hlavě - jak léčit pedikulózu?

Dříve, když bylo zjištěno, že léčba vší hlavě byla použita neúčinná. Běžná léčba petroleju, dehtového mýdla, dichlorvosu, octa nebo brusinkového džusu byla běžná. Důrazně doporučujeme, abyste nepoužívali všechny tyto metody.

Na farmaceutickém trhu existují různé nástroje pro léčbu vši. Jsou ve formě sprejů a šamponů (viz nejkomplexnější přehled všech šamponů vši a průvodce s pokyny, cenami a recenzemi). Mezi nejčastější léky patří:

 • Nejbezpečnějšími a nejúčinnějšími prostředky jsou oleje bez zápachu - plné značky (450 rublů), emulze D-95 (asi 200 rublů)
 • Chemerichnaya voda
 • Šampon Malathion - Pedilin
 • Přípravky permethrinu, například Nittifor, Knicks, Medifox koncentrát pro přípravu emulze 5%, Medifox-pediculicidal gel, Hygia, Veda 2.
 • Přípravy na benzylbenzoát, například Foksilon lotion.
 • Phenotrin - parazidozový šampon
 • Minerální oleje - Šampon paranitu

Výběr léčiva pro léčbu provádí dermatolog. Před použitím jakékoli léky je třeba pečlivě přečíst pokyny a důsledně ji dodržovat. Všechny tyto léky jsou toxické. Oni mají obrovské množství kontraindikací, většina těchto nástrojů nemůže být použita u těhotných žen, malých dětí, alergií nebo osob s respiračními onemocněními (podívejte se, jak se zbavit vši u dětí).

Po nanesení těchto nástrojů je nutné vlasy pokořit kovovým hřebenem. Zubní hřebeny by měly být velmi vzácné. Takže jak se zbavit vší hlavičky a nití je obtížné a ne všechny z nich zemřou během zpracování prostředků. Nits můžete odstranit rukama, ale to bude trvat mnohem víc času. Plastové hřebeny nemohou oddělit nitky od vlasového hřídele. Chcete-li usnadnit odstranění nits s hřebenem, můžete použít olivový olej na vlasy. Má také protizánětlivé a hojivé účinky.

Je to důležité! Po ošetření chemickými látkami na další dva dny neumývejte vlasy šamponem. A také nepoužívejte kondicionéry, balzámy na vlasy (2 týdny), protože vytvářejí film a zabraňují pronikání permethrinu a dalších látek. Pokud se vyvarujete používání toxických látek, nebo pokud je dítě velmi malé, můžete hřebínky a lýzy na 1, 5, 9, 13 dní hojně aplikovat vlasový kondicionér a pečlivě česat každý pramen s častým hřebenem (viz účinnost česání s kondicionérem pro vši). To znamená, že používáte k odstraňování hlavních vší nebo chemických zařízení nebo klimatizaci.

Mnoho lidí si myslí, že je třeba zkrátit dlouhé vlasy. Není nutné to dělat, protože se nacházejí na kořeny vlasů, ne více než 5 centimetrů od povrchu hlavy.

Po ošetření nemůže člověk navštívit přeplněné místa (škola, mateřská škola, divadlo, kino) po dobu dvou týdnů.

Vzhledem k tomu, že vši nežijí mimo hlavu déle než 1 den, pravděpodobnost opakované infekce není velká, ale je tam, takže byste měli:

 • Po zpracování hlavy vykonávejte obecné čištění v dětském pokoji.
 • Umyjte ložní prádlo a oblečení, ve kterých infikovaná osoba chodila za poslední 2 dny (54 ° C je teplota, při které obě nože a vši zemřou za pět minut).
 • Měli byste také dezinfikovat všechny hřebeny, barretty - k tomu by měly být umístěny ve vodě po dobu 1 hodiny se šamponem z vší nebo alkoholovým roztokem. Nebo důkladně opláchněte malým a vložte do mrazničky 2 dny.
 • Věci, které nelze umýt - klobouky, kabáty apod., Mohou být buď chemicky vyčištěny, nebo jednoduše zabaleny do sáčků po dobu 14 dnů - během této doby zmrzliny zemřou.

Prevence pedikulózy

Musíte vždy dodržovat pravidla osobní hygieny, sledovat stav vlasů. Držitelé dlouhých vlasů ve veřejné dopravě je lepší odstranit vlasy pod oblečením nebo je shromáždit v ocase. Nikdy nepoužívejte štětce na vlasy, vlasové kravaty nebo vlasy. Nepoužívejte jiné hygienické předměty, ručníky. Nespěchejte na postel ve vlaku, je lepší vzít z domova s ​​sebou. Nenoste klobouky jiných lidí.

Pokud někdo našel toto parazitické onemocnění ve vaší rodině, pak místo ošetření pacienta je třeba přijmout opatření, která zabrání šíření vší vůle.

Je třeba vařit a žehlit polštáře, polštáře, plechy, ručníky, klobouky pacienta. Varujte všechny kontaktní osoby (děti v mateřské škole nebo ve škole, příbuzné), vyšetřte dermatologem.

Nepozvaní hosté ve vlasech: vypadají jako vši a nití v osobě na hlavě, popisu a fotografii

Slovo "pedikulóza" je přeloženo jako vši, tj. Vši jsou příčinou této nemoci. Hmyz žije na lidském těle a pravidelně se živí krví.

V přírodě existuje více než 200 druhů vši, ale každý druh parazitizuje pouze jeho majitel (například vši na člověku, blchy na zvířatech) a nepřevádějí na jiné. Takže lidské vši nežijí na kočkách a psech, stejně jako zvířecí blechy nechodí na člověka.

Tři typy vši představují nebezpečí pro lidi, kteří se mohou dostat do epidemie:

 1. hlava. Oni obývají vlasy oblasti lidské hlavy (vous, knírek a vlasy).
 2. Pubic. Žijí na chlupy ve slabinách a axilech lidského těla.
 3. Šatna. Žijí na oblečení a spodní prádlo, vejce jsou položena v záhybech nebo švech (manžety, opasek, límec).

Jak vypadají vši?

 • Velikost Jedná se o velmi malé parazity: délka těla dospělého jedince je 3-4 mm.
 • Tvar těla. S prodlouženým tělem se nohy přenesly vpřed, jako mravenec, břišní masivnější.
 • Barva je světlá, průsvitná hnědá barva, která vám umožní maskovat pod jakýmkoli tónem vlasů.
 • Mobilita Všichni mají tři páry nohou, ale nemají dobré tlumení a sílu, takže parazité nemohou skákat, plazí se průměrnou rychlostí.
 • Napájení. Po naplnění krví se břicho jednotlivce zvětší a změní se na vínovou nebo hnědou.
 • Larvy. Mladé larvy, nebo jak se nazývají nymfy, mají velmi světlou barvu a menší velikost. Dokud nejsou úplně přeměněny na dospělou osobu, projdou třemi stupni, a to trvá 10-14 dní.
 • Vejce nebo šupiny. Mají tvar vřetena, 0,5 mm dlouhé, bílé průsvitné barvy. Velmi pevně připevněná k vlasům. Bez pohybu, tedy vizuálně viditelnější než živí jedinci.
 • Habitat - pokožka hlavy. Vši žijí pod kůží (jsou často zmateni svrabem), jsou neustále na povrchu v kořenové zóně vlasů.

Fotografie nití a larvů na hlavě člověka

Životní cyklus hmyzu

Mimo člověka nemůže parazitická osoba žít více než 48 hodin bez jídla. Celý životní cyklus jednotlivce může být rozdělen do následujících etap:

 1. vajíčko nebo kokon opustí larvy nymfy, 10 až 14 dní před dozráváním do dospělého jedince.
 2. Jeden dospělý člověk žije od 30 do 40 dnů, zatímco denně obsahuje 5-7 vajec.
 3. Vajíčko se zrání během 5-7 dnů, po které odchází larva.

Podávání vši hlavy

Louse je parazit sání krve. Struktura úst tohoto člověka usnadňuje propíchnutí pokožky hlavy a krmiva lidskou krví.

Při propíchnutí pokožky vylučuje zvláštní láhev zvláštní tajemství, které zabraňuje rychlé koagulaci krve. U lidí toto tajemství způsobuje velmi silné svědění. Na místě punkce zůstává malá červená skvrna. Při vícenásobných průchodech skvrny vizuálně připomínají malou vyrážku.

Dospělí a larvy se podávají 3-5x denně. Pro jejich stanoviště zvolí časovou a okcipitální část hlavy.

Jak je reprodukce a zrání?

Dospělí jedinci se chovají kladením vajec. Každé vejce se umístí do ochranného kokonu podlouhlého tvaru, připomínajícího vřeteno. Použití speciálního kapalného kokonu (nit) je připevněno k vlasovému hřídeli co nejblíže k pokožce hlavy.

Kokon je nehybný, protože larvy jsou zralé, může získat víc zaoblený tvar. Barva nití je bílá, vizuálně viditelná na tmavých vlasech, připomínající lupy.

Jak dozráváme:

 1. kdy larva dosáhla požadované velikosti a je plně tvořena (od doby, kdy jsou vajíčka položeny, dokud larvy nejsou zcela zralé, trvá to 5 až 7 dní), od kuklíku se oddělí malý uzávěr.
 2. Do vnitřku kokonu vstupuje vzduch, který hromadí a vytlačuje larvu ven.
 3. Mladá larva se může dostat z prvních minut života.
 4. Pravidla jsou na chlupy umístěna s víčkem dolů, blíž k vlasovým kořenům, a proto po uvolnění se larva dostane na pokožku hlavy, kde může okamžitě odebrat první část krve.

Metody distribuce

Vzhledem k tomu, že hlavová vasa nemůže skočit na dlouhé vzdálenosti, infekce s vší hlavě může nastat pouze při blízkém kontaktu:

 • použití kontaminovaných hřebenů, pryžových pásů, čepů, klobouků, ručníků a ložního prádla.
 • Ve veřejných místech: doprava (zejména v době špičky), bazén, vlak (přes ložní prádlo), mateřskou školu, zdravotní kemp nebo sanatorium atd.
 • Dospělí mohou plavat po dobu 1,5 hodiny, takže riziko, že jsou vši loví v otevřené vodě, je velmi vysoká.
 • Měkké sedačky s vysokými zády (židle, pohovka) mohou přispívat k přenosu vší. Pokud parazit spadne na čalouněnou měkkou sedačku od infikované osoby, může se snadno dostat k nové oběti.
 • Aktivní hry, které zahrnují blízký kontakt s velkým množstvím lidí.

Infekce s pedikulózou se vyskytuje s pomocí dospělých. Nits jsou pevné, takže nemohou být převedeny na jiné osoby samy o sobě.

Ale mohou se dostat na pokožku hlavy s hřebenem nebo křiklavým.

Proto mohou žít v špinavých i čistých vlasech.

Symptomy pedikulózy

V prvních dnech infekce nelze stanovit vši, protože několik hmyzů nevyvolává téměř žádné potíže.

Symptomy se začínají objevovat, jak se vši rozmnožují po asi 10-14 dnech od okamžiku infekce.

Hlavní příznaky vši:

 1. závažné svědění pokožky hlavy, zejména v časných a okcipitálních částech.
 2. Přítomnost nits. Všimněte si, že dospělý ve vlasech je velmi obtížný, ale vidět, že položená vejce (nits) je jednodušší.
 3. Škrábání na pokožce hlavy je často infikováno, proto se objeví var.
 4. Malé vyrážky v oblasti více kousnutí parazitů
 5. Přítomnost malých chyb - vši.

Všichni jsou nosiči infekčních onemocnění, jako je břišní tyfus nebo horečka, takže je velmi důležité zahájit léčbu pedikulózy ve velmi raných fázích detekce.

Díky moderním lékům a metodám léčby může být pedikulóza odstraněna co nejdříve (od 7 do 10 dnů).

Chcete-li to provést, musíte použít integrovaný přístup: zpracovávat hlavu speciální přípravou, pak hřebenit hřebenem a opláchnout vlasy bylinným odvarováním. Pouze v tomto případě nebude úspěch podniku trvat dlouho.

Vše o všem a všem

Vši jsou příčinou pedikulózy (pedikulózy - vši). Hmyz žije na těle lidí a jiných savců (ektoparazitů) a živí se jejich krví. Každý druh parazitizuje pouze na určitém hostiteli a nepřevádí ho jiným. Všichni, kteří žijí na zvířatech, nikdy nechodí na lidi. Při styku s pacientem s pedikulózou se hmyz rychle rozšiřuje na pokožku dotyčné osoby. Mimo tělo nemohou paraziti existovat.

Všichni neustále kladou vejce. Vejce s kokonem se nazývají nits. V průběhu života má žena v průměru čas položit asi 140 vajec. Nits nejsou předávány z člověka na člověka.

Při kousnutí na těle se objeví oblasti zarudnutí, které jsou doprovázeny závažným svěděním. Škrábance jsou infikovány sekundární mikroflórou. V různých částech těla se vyskytují různé druhy vší: na hlavě žijí vši hlavy (Pediculus humanus capitis), na pokožce žijí lidská tělíčka (Pediculus humanus corporis), žijí na kůži oblasti pubiků (pubic lice (Pediculus humanus pubis, P. invaginalis). Pediculóza je často smíšená.

V Rusku je pedikulóza onemocnění od roku 1987 předmětem povinné registrace.

Obr. 1. Všudy jsou známy lidstvu od starověku.

Odkud pocházejí vši

Hlavní cestou pro vší je kontakt. Infekce se všemi lidmi se vyskytuje, když jsou lidé v blízkém kontaktu, což se často děje v dětských skupinách, ve veřejné dopravě, na veřejných akcích, při použití štětců, klobouků, oděvů a prádla jiných lidí.

Nepříznivé hygienické a hygienické podmínky jsou hlavním faktorem výskytu vší. Spodní prádlo je často společníkem nehygienických podmínek. Nicméně, onemocnění se vyskytuje u čistých lidí. Ohnisky vší jsou zaznamenávány nepřetržitě. Špička chorob je vyznačena na podzim, kdy se dospělí a děti vracejí od svého odpočinku (průkopnické tábory, střediska).

Pediculóza v naší zemi je dnes akutním problémem. Až 35% všech případů onemocnění je běžné u osob ve věku 15 až 24 let. 27% případů jsou děti mladší 14 let. 16% případů je dospělých 35 - 60 let. Často pedikulóza postihuje děti z dětských domovů, internátních škol a denních center.

U vagabondů se častěji objevuje pedikulóza a pubikum mezi mladými lidmi. Baby vši jsou přenášeny od matky.

Obr. 2. Znečištění vši dochází, když lidé a oblečení přicházejí v úzkém kontaktu.

Obr. 3. Společníkem nehygienických stavů je vždy pedikulóza.

Jak vypadají vąe. Mikrobiologie parazitů

V přírodě existuje asi 200 druhů vší. Hmyz, který žije na lidském těle, patří do rodiny Pedikulid (Pediculidae), oddělení falešného kmene (Pseudorhynchota). Každý druh parazitizuje pouze na určitém hostiteli a nepřevádí ho jiným. Hlavová vasa, pubová a vousy mají pro člověka epidemický význam.

Hmyz je nosičem některých infekčních onemocnění (tyfus a recidivující horečka, příkopová horečka).

Všichni se živí krví savců, které obývají. Jeden pacient je najednou nasáván do 0,5 ml. krve. Půst po dobu 1 až 2 dnů způsobuje, že hmyz zemře.

Když sání krve, vši injekcí sliny do kůže. Sliny vylučované parazitickými fazolovými žlázami dráždí, což vede ke vzniku zánětlivých ložisek na kůži ve formě hustých infiltrací doprovázených svěděním, často velmi závažných. Místa poškrábání jsou často infikována streptokoky a stafylokoky, což způsobuje impetigo, folikulitidu a vaří.

Obr. 4. Všude dochází k tomu, že vši pohlcují až 0,5 ml. krve. Muži parazitů - 3krát méně.

Vši umírají při teplotách nad 45 ° C a pod 0 ° C. Pokud teplota prostředí klesne postupně a není moc, hmyz spadne do stavu suspendované animace, ve které mohou zůstat po dobu několika týdnů bez jídla.

V záhybech oděvů a na vlasech v místech s největším růstem vši položili vejce. Vajíčka v kokonu se nazývají nits.

Každý druh parazita je charakterizován nejen specifickým stanovištěm, ale také intenzitou vaření vajíček, frekvencí krmení, velikostí a dlouhověkostí.

Všichni mohou být vyšetřeni pod mikroskopem. Kromě samotného hmyzu můžete vidět 6 nohou, cefalotorax, tělní segmenty, břicho a antény.

Obr. 5. U fotografického hmyzu pod mikroskopem. Levá - pubiční, všichni praví - všichni.

Obr. 6. Hlavy hlavy a těla mají protáhlý tvar (obrázek nalevo). V pubicích vši se tělo zkracuje, což je důvod, proč vypadají jako kraby (obrázek vpravo).

Struktura a výživa parazitů

Perorální orgány vši jsou schopné propíchnout kůži a nasát krev. Měkký tubus-kmen parazita je vybaven propichovacími jehlami, pomocí kterých je kůže propíchnuta. Proboscis proniká hluboko do kůže pomocí rotačních pohybů. Zuby na konci koruny se prolínají stratum corneum epidermis. V oblasti dermální vrstvy hledají flexibilní proboscis stilettos krevní cévy. Stěna detekované nádoby se odřízne styletovými zuby a proboscis se vloží do nádoby.

Dále hmyz pokračuje v podávání krve, ve kterém se faryngeální pumpa několikrát za sekundu uzavírá. Bloodsucking trvá několik sekund. Během této doby se asi 1 mg krve dostane do ženského žaludku. Vzhledem k tvorbě antikoagulační sekrece se krevní sraženina neztuhne. Výživa se vyskytuje pouze v sedavých oblastech těla.

Parazitní oči jsou často nepřítomné nebo se podobají dvěma černým tečkám. Orgánům, které mají ústní ústa, postrádá dlaň. Antény jsou krátké. Nohy nohou jsou krátké, tlapky jsou jednosegmentové, přední konce mají srpovitý dráp, díky čemuž je vůně pevně držena na vlasech a těle hostitele.

Obr. 7. Na fotografii pod hlavou pod mikroskopem (pohled shora).

Obr. 8. Ve fotografiích vši pod mikroskopem.

Obr. 9. Hlava parazita je oddělena od hrudníku. Taurus segmenty tvoří monolit.

Obr. 10. Tělo u pubiky je zkráceno (fotka nalevo), v hlavě a šaty - je rozšířena (foto vpravo).

Obr. 11. Přední pár hmyzu končí končetinami, díky nimž jsou pevně drženi na vlasu a těle hostitele.

Obr. 12. V ústních orgánech parazitů neexistují žádné palpi. Antény jsou krátké.

Obr. 13. Na fotografii vlevo jsou tělské vši během krmení. Na fotografii napravo, parazita nasávalo krev, což způsobilo, že žaludek bobtnal.

Obr. 14. Na fotografii jsou louky. Po krmení se hmyz zbarví tmavě a stane se podobným štěnici.

Chov

Jednotlivci ženy 3 až 6krát denně položili vejce. V průměru žije dospělý přibližně 46 dní. Během tohoto období tvoří samice přibližně 140 vajec. Kolem vajíčka se tvoří kokon, který je díky lepivé sekreci vylučované všemi vázán a dlouho držen na vlasu. Vajíčko a kokon se nazývají nits. Délka nití je asi 1 mm.

Po 5 - 8 dnech odchází larva (nymfa). Vypadá to jako dospělý parazit. Larva roste a rozvíjí se 14 - 16 dní. Během této doby se třikrát rozkládá. Po třetím moltu se nymfa stává dospělým. Nymfy prvního období se vyvíjejí 5 dnů, druhý - 8 dnů,

Cyklus od pokládky vajec do prvního pokládky vajíčka příští generací se pohybuje od 18 do 22 dnů. Teplota 32-33 ° C je ideální pro chov. Za nepříznivých okolních podmínek se reprodukce parazitů zpomaluje.

Obr. 15. Na fotografii je chovný cyklus vši od vajíčka po vejce, který trvá od 18 do 22 dnů.

Obr. 16. Na fotografii je transformace nymfy do dospělého.

Hlavní myš

Hlavy hlavy a těla mají velmi podobný vzhled. Často se vzájemně propojují a produkují potomky, mění své "místo pobytu". Oba těla a hlavy jsou považovány za dvojité.

Hlava hlavice žije na pokožce hlavy, často v zadní části hlavy, v chrámu, na vousu a knírcích u mužů. Kvůli zvláštní struktuře nohou je hmyz pevně připevněn ke svazkům vlasů s kruhovým průřezem.

Hmyz má podlouhlý tvar, jeho délka je 2-3 mm, délka těla je 4 mm. Tělo parazita je průhledné nebo má šedo-žlutou barvu. Na stranách je ostrá pigmentace.

Všichni se plazí. Od člověka k člověku se plazí přes ručníky, ložní prádlo, hřebeny atd. Mohou být vyzvednuty ve vlaku, na pláži, v obchodě a v bazénu.

Louse ladí vajíčka 4-5krát denně. V průběhu života počet vajíček dosahuje 120 - 140. Zrání vajíček trvá 7 až 10 dní. Nejčastěji se vejce ukládají do oblasti uší a spodní části occiputu.

Vší hlavě vši 1-2krát denně. Po vstřebání krve se břicho hmyzu změní na fialovou. Objem krve nasávané ženou najednou je přibližně 0,7 ml. Muži sukují krev třikrát méně. Bez jídla zemře hlavice po dvou dnech.

Očekávaná délka života hmyzu je od 28 do 38 dnů.

Obr. 17. V kopuli hlavice (dospělý) a nit.

Obr. 18. Po vstřebání krve se břicho hmyzu stává fialové.

Pubic vši

Kvůli zvláštní struktuře tlap se všité vši pevně připevňují k trsy vlasů s trojúhelníkovým průřezem. Hmyz žije v oblasti pubisu, perineu, šourku, perianálního záhybu, zřídka na okraji růstu vlasů na hlavě, v podpaží, řas a obočí. Všichni se přenášejí z osob na osobu prostřednictvím sexuálních a kontaktních cest.

Pubová vous má délku 1 - 2 mm. Ženské hmyz větší než muži a půl. Parazit má široký krátký břicho, takže jeho vzhled připomíná krab. Barva vešiček je tmavá. Parazité se pohybují pomalu. Ženy snášejí až 3 vejce denně. Po celém svém životě má jedna žena asi 30 vajíček.

Připevnění úst do folikulů k lidské pokožce se buňky vši dostávají téměř nepřetržitě, takže pacient se neustále obává o svědění. Očekávaná délka života hmyzu je od 21 do 28 dnů.

Obr. 19. Ve fotosféře pubic a nit.

Obr. 20. Na fotografii biotopu pubických vší - pubiční oblasti (vlevo) a řas (vpravo).

Obr. 21. Ve fotbální vši v podpaží.

Leniové vši

Tělesné vši nebo prací vši, i přes jejich nečinnost, se rychle šířily u kontaktních osob. Obzvláště často infikované parazity na místech, kde žijí bezdomovci, uprchlické tábory a různé druhy útulků (stany, stany), dlouhodobý pobyt dětí v mateřských a školních zařízeních, veřejná doprava, veřejné lázně a sauny, pěší výlety, levné hotely a dětské tábory.

Paraziti žijí a položí vejce v záhybech a oblasti švů na oblečení a spodní prádlo, na oblečení - nejčastěji v oblasti pásu, límcových rukávů a manžety.

Vůně na šaty je větší než hlava, má prodloužený břicho a jednotnou šedou barvu. Dospělí jedinci jsou 3-5 mm dlouhý.

Lidské vši jedou 2-3krát denně. Pro potravní hmyz se plazí po kůži, nejčastěji bederní oblast a krk. Vnášení vajíček se provádí 6 - 14krát denně. Během jejího života má jedna žena 180 až 200 vajíček.

Životnost tělových vší je 4 týdny u mužů a 1,5 - 2 měsíce u žen.

Spodní prádlo zemře při teplotě pod 13 ° C a nad 60 ° C. To vám umožní zbavit se parazitů nechemickými metodami (praní prádla a mrazu).

Obr. 22. Na fotce je ložní prádlo (šatník) a její nits.

Obr. 23. Nymfy a dospělé povlečení (šatník) vši vypadají průhledné (foto vlevo). Dospělí pubiků a hlavních parazitů mírně ztmaví (na fotografii vpravo).

Obr. 24. Na fotce je zobrazena skupina vši na oblečení (obrázek vlevo) a syntetická izolace (obrázek vpravo).

Co je to nits

Ženy vši kladou vejce v průměru 3 až 6krát denně. V průměru žije dospělý přibližně 46 dní. Během tohoto období má samice čas položit asi 140 vajec.

Živé vší žijí od 28 do 38 dnů. Ženy nosí vejce 4-5krát denně. V průběhu života počet vajíček dosahuje 120 - 140. Zrání vajíček trvá 7 až 10 dní.

Veřejné vši žijí od 21 do 28 dnů. Ženy dosáhly až 3 řezů denně. Po celou dobu života má samice až 30 vajec.

Tělesná vši žijí od 1,5 do 2 měsíců. Ženy nosí vejce 6 - 14krát denně. Během jejího života má jedna žena 180 až 200 vajíček.

Co je to nits

Kolem vajíčka se tvoří kokon, který je díky lepivé sekreci vylučované všemi vázán a dlouho držen na vlasu. Vajíčko a kokon se nazývají nits. Nits nejsou předávány z člověka na člověka.

Jak vypadají nitky

Vzhledem k tomu, že kůži existují pouze na vlasu, jsou viditelnější než dospělí hmyz, který tráví většinu času na kůži.

Hlava a pubová vši kladou ve vlasech vejce. Tělesná vši položí vajíčka libovolně. Padnou na tkaninu oděvu a jsou tam přiloženy. Spodní prádlo Nits se nachází ve švech a záhybech oděvu.

Nits jsou bílé. Jejich délka se pohybuje od 0,4 do 2,0 mm. V pubicích jsou vši nejkratší. Jejich délka je 0,4 mm.

Nits má tvar vřetena. Látka, ze které je kapsle vytvořena, těsně obaluje vlasy.

Obr. 25. Na fotografii se objevují výkřiky. Kukly a čepice jsou jasně viditelné.

Jak všude vejce dozrávají

Ženské vši a všední vši položí vejce na různé vlasy. Během běhu pedikulózy se může pokládat vejce na stejných vlasech.

Trvá 5 až 8 dní od vajec po larvy. Tento proces je ovlivněn okolní teplotou. Optimální teplota pro inkubaci je 33 ° C.

Larvy a vši umírají při teplotách vyšších než 45 ° C a pod 0 ° C. Pokud teplota prostředí postupně klesá a není moc, hmyz spadá do anabiózy a vývoj vajíček se zpomaluje. Při nízkých teplotách se vývoj vajíček může zastavit několik měsíců.

Vzhledem k častému ochlazení oblečení se vejce těl vši mohou vyvinout mnohem déle než vejce hlavy a vejce. Šrafovací larva se může prolézat.

Obr. 26. Na fotografii nalevo v okamžiku otevření nits. Za prvé, čepička je oddělena od nití. Vzduch vstupuje do dutiny, která se hromadí na základně a postupně vytlačuje larvu. Na fotografii vpravo je čas uvolnění larvy.

Obr. 27. Na fotografii nalevo je nit, ve které larva zráží. Na fotografii v pravém pohledu na nits po uvolnění larvy.

Obr. 28. Ve fotografii na vlasy.

Obr. 32. Ve fotkách pubic louses a nits.

Obr. 34. Ve fotbální lýze a nití na srsti zuby a řas.

Jak vypadají vši a nitky, způsoby jejich rozpoznání

Závažné podráždění pokožky hlavy, nesnesitelné svědění, neustálé úzkosti (osoba, která se nyní a poté dotýká účesu rukama, narovnává, svědění) způsobuje podezření na napadení všemi. Mohou tyto parazity sání krve skutečně ublížit? Jak vypadají dospělé jedinci a vajíčka, přesně tam, kde je hledat? To bude popsáno v článku.

Stručný popis

Všichni (v latině Anoplura nebo Siphunculata) patří do podřádku ektoparazitů, patří do řádu ušlých parazitů. Hlavním zdrojem potravy pro tento hmyz je krev hostitele (člověka nebo zvířete), které po kosení pokožky vysávají.

Onemocnění způsobené všemi, lékaři nazývají "pedikulóza". Obecně platí, že na těle člověka a jeho okolí nejvíce žijí 3 typy těchto parazitů. Patří mezi ně: hlava, tělo a všední vši, lišící se v místě. Podrobněji popisujeme každou z nich.

Jak vypadají

Hmyz všech druhů má charakteristické rysy:

 • ploché tělo s mírně zvyšujícím se břichem při nasycení krve;
 • krátké houževnaté nohy s malými nehtovými procesy, které umožňují parazitům zůstat na vlasy a pokožce;
 • přítomnost propichovacího zařízení, které poskytuje jednotlivcům potravu;
 • dýchací přístroj umístěný na břiše;
 • antény, jejichž funkcí je zachytit specifický zápach.

Tělo vší je rozděleno do tří částí. Hlava hmyzu je spíš jako kostek. Hrudník je lichoběžníkový, vybavený kulisami. Má také 3 páry nohou. Břicho se skládá z 9 částí.

Vší hlavy

Vzorky parazitů dospělých mohou být velké až 1-6 mm, larvy se liší ve více skromných ukazatelích - 0,4-1,2 mm. Tělo je průsvitné, barva se může lišit v závislosti na stupni sytosti. Takže dospělí mohou mít bělavý, šedivý nebo dokonce světle žlutý odstín chitinové vrstvy. Když krev vstoupí do břicha, barva se přiblíží k hnědé a červené. Tvar těla - podlouhlé, počet labutí - 6.

Všudy jsou ve vlasech velmi obtížné, protože parazité se rychle pohybují (kolem 23 cm za minutu) a jsou velmi malí.

Vší hlavě vši jsou žlutě bílé barvy, které se drží na vlasy díky speciální lepící kapalině. Při náhlých pohybech se neotékají, nehýbejte se. Je však mnohem snazší pozorovat vajíčka parazitů, protože se nepohybují po skalpu a jejich velikost je asi 1,5 mm.

Doporučujeme si přečíst: jak pochopit, že máte vši.

Je dobré vědět. Všichni se liší od ostatních krve-sání hmyzu v způsobu života a vzhledu. Takže ve srovnání s štěnice, mají mnohem menší velikosti, nežijí na celém povrchu lidského těla (hlavně na hlavě díky schopnosti snadno přilnout k vlasům nohama), jsou aktivní kdykoliv během dne, a to nejen v noci. Stejně jako blchy vši neumí skákat, pohybují se plazí a tělo je lehčí než první.

Leniové vši

Velikost plátěných vši je o něco větší než hlava. Tělo může dosáhnout délky 2-4 mm, vyznačuje se zvláštními výčnělky ze stran. Žádné křídla. Barva chitinové vrstvy je šedavá, někdy bělavá. Mohou se nalézt na lidském těle (postižené oblasti: záda, končetiny, boky), stejně jako textilní předměty (oděvy, ložní prádlo, ručníky) a nábytek (stehy, kapsy, dekorativní předměty).

Existuje mýtus, že vši jsou přenášeny na člověka ze zvířat. Ve skutečnosti to není zcela správný úsudek. Zvířata mohou také parasitizovat vší, ale patří k jinému druhu. Nikdy nebudou jíst lidskou krev. Takže jsou zde jeleny, pečetí, velbloud, zajíc a další.

Pubic vši

Tento druh parazita má zaoblené nebo podlouhlé tělo, jehož délka se pohybuje od 1 do 3 mm. Vnější kryt světlé barvy, častěji - nažloutlý nebo šedý, někdy hnědý. Břicho specimen je široké, na něm jsou zvláštní výrůstky - vily. Lýce nejsou tak houževnaté jako vši, ale mnohem masivnější. Pohybujte pomalu. Žijí na chlupaté části genitálií, v blízkosti konečníku. Pokud je příliš mnoho hmyzu, poškozují obočí, řasy, podpaží, vousy a knír.

Předpokládalo se, že vešky a hlaveň byly ve starověku velmi běžné. Nebylo možné, aby se tyto parazity vyhnuly i autoritám. Takže je známo, že římský císař Sulla se nemohl zbavit tohoto hmyzu. Vedl rozpuštěný život a na svém těle současně žily tisíce různých parazitů včetně vší. Otroci se na ně několik dní vyřezávali, ale počet krevních sání zůstal stejný.

Nits

Všichni chovají vejce, které spolu s kuklou se nazývají nits. Objevují se na místě, kde jsou dospělí dospělí jedinci, nejsou přenášeni z člověka na člověka.

Zvláštní lepkavá skořápka tvoří kolem vajíčka, které produkuje samice. Je to díky ní, že dokáže přiložit vejce na lidské vlasy. Obvykle může být na každém vlasu pouze jedno nit. Vzhledem k přítomnosti této lepicí látky je velmi namáhavé odstraňovat vejce z vlasů.

Zvenčí se lišty podobají lupům, ve srovnání s imago mají velmi malou velikost, takže zůstávají dlouho nepostřehnutelné. Přesto, při pečlivém vyšetření povrchu hlavy je nejprve zjištěna přítomnost vajec a ne dospělých. To se vysvětluje tím, že jsou stále na vlasy, nepohybují se jako dospělí parazité na kůži.

Nity v rozměrech dosahují 0,4-2,0 mm u vší hlavy a těla, 0,4 mm v hlavě. Všechna vejce jsou nejčastěji bělavé barvy skořápky. Tvar připomíná zkroucené lano. Spodní prádlo vši kolem 0,5 mm, podlouhlé, najdete je v záhybech oděvu a nábytku. Hlava - velmi podobná lupům. Avšak vejce pubických škůdců mají tmavou barvu, ostré hrany.

Vlastnosti struktury pod mikroskopem

S nárůstem počtu jednotlivců můžete podrobně vidět všechny oddělení a jejich strukturu. Například, jak vypadá piercing-sací zařízení tohoto parazita. Skládá se ze 3 hlavních orgánů:

 • otevření úst, kde jsou umístěny chitinové háky, jejich funkcí je držet se na povrchu lidské kůže;
 • piercingové jehlice (3 kusy) spojené v bodnutí;
 • faryngální trubice - druh pumpy, přenáší krev z úst do střeva.

Také při vyšetřování všic pod mikroskopem lze jasně vidět vzorované obrysy těla, vily, segmenty antény, háčky na nohách, segmenty a tvar břicha.

Podkožní vši

Již dlouho je známo, že vši jsou externí hmyzí škůdci. Jejich tělo není přizpůsobeno pro proniknutí do lidské kůže, ale lze je snadno držet na vlasy a lpět na jejich silné nohy. Dokonce i když hmyz náhodou odmítne otevřít ránu, pak se pospěš odtamtud. Je třeba poznamenat, že larvy vši nemohou existovat pod kůží svého hostitele. Subkutánní vši tedy neexistují.

Odkud pochází pojem "subkutánní vši"? Často se vyskytují svrabovití (klíšťata) pro tento hmyz, protože způsobují podobné příznaky. Takže osoba si všimne svědění, vzplanutí vředů a puchýřů na kůži, ale současně nedokáže pochopit důvod jejich výskytu.

Jak hledat a jak odstranit vlasy

Pokud máte podezření na infekci všemi, musíte si pečlivě prozkoumat pokožku hlavy. Je nutné, aby se na horní a boční stěny zasunuly strapky vlasů, pečlivě se zkoumají pokožka a kořeny.

Dalším způsobem je použít hřeben s častými zuby a pokusit se vyčistit parazity. V každém případě, pokud pečlivě prozkoumáte kůži pacienta, můžete vidět vici s pouhým okem.

Dávejte pozor! Při hledání parazitů zkontrolujte suchou nebo mokrou hlavu.

Na mokré vlasy

Akční algoritmus pro detekci krevního sání v tomto případě je následující:

 • Nejprve je třeba umýt vlasy šamponem a pak aplikovat velké množství kondicionéru. Prohněte vlasy hřebenem se širokými zuby;
 • nahradit hřeben hřebenem s častými zuby. Při česání by se měly lehce dotknout pokožky hlavy a dosáhnout vlasových kořenů;
 • Pomalu kartáčujte vlasy shora dolů. Hmyz by měl zůstat mezi zuby;
 • odstraňte vší čas;
 • umyjte si kondicionér po vyčištění vlasů po celé hlavě.

Na suché vlasy

Při identifikaci hmyzu na suchých vlasech postupujte takto:

 • roztáhnout hlavu vlasů pravidelným hřebenem;
 • hřeben s častými zuby, kartáčujte vlasy v malých oblastech od kořenů směrem dolů (strávit 3-4 krát na jednom místě);
 • zkontrolujte, zda na hřebeni jsou parazity;
 • vyčesat všechny vlasy.

Na závěr. Pokud máte pocit svědění v různých dnech, začaly se objevovat rány na hlavě, měli byste provést vizuální prohlídku vlasových kořenů a provést důkladné česání.

Pokud máte podezření na infekci všemi, musíte jít do nemocnice na dermatologa nebo pediatra (pro děti) a okamžitě zahájit léčbu. Nejlepší způsob, jak se zbavit vši - zpracování chemikálií.

Následující články mohou být užitečné pro účinnou kontrolu nad všemi vši:

Jak vypadají vši na hlavě, odkud pocházejí, a zda je můžete dostat z domácích zvířat nebo v bazénu

Louse je krev sání-parazit, který žije na těle savců, včetně lidí. V přírodě existuje několik odrůd hmyzu, ale každý druh může parazitovat pouze v jeho stanovišti. Například, lidská vous se nikdy nebude usadit v psí kožešině.

Jak se všemi všemi

Pro prevenci a léčbu parazitů je důležité vědět, jak jsou vši přenášeny z člověka na člověka, aby měli představu o vzhledu, životním stylu škůdců.

Odrůdy parazitů

Osoba může být "napadena" třemi druhy vši:

 • bolesti hlavy - parazita na pokožce hlavy;
 • pubikum - přebývá ve vlasech pubis, někdy - podpaží, méně často - v obočí a řasách;
 • šatník - "žije" v záhybech a švech oděvů, ložního prádla.

Jaký je rozdíl?

Hlava vlasů parazitizuje vlasy člověka, a nits jsou často infused. Někteří věří, že nits jsou oddělený typ parazitů sání krve, jiní říkají, že jsou jedno a to samé. Taková hlediska jsou chybná. Chcete-li účinně bojovat proti parazitům, potřebujete znát rozdíl mezi všemi všemi.

Vonka je šedo-hnědá chyba měřící 0,4-6 mm se šesti nohami. Nits - zvláštní vločkové vajíčko. "Kokon" má tvar vřetena a "víko", kterým vystupuje z kapsle zralá larva. Níže je pás, který obaluje vajíčko a vlasy, ke kterým je připevněn. Délka nití je 0,7-0,8 mm, průměr kapsle je přibližně 0,4 mm.

Životní cyklus hmyzu

Životní cyklus hlavičky, která žije ve vlasech člověka, se skládá ze čtyř etap.

Hnojení a pokládání vajec

Louse, která je asi dva týdny stará, je schopna dát potomkům. Po oplodnění mužem a "jídlem" samice položí vajíčka. Stává se to takhle.

 • Zrání vajíček. Zatímco se vousy pohybují nahoru přes vlasy, vejce se pohybuje dolů vajcovodem v těle hmyzu, prochází skrze žlázy pokrývající ji se speciální složení.
 • Vyjděte z vajíčka. Prostřednictvím tajného vejce, opouštějícího konečník, je připojena k vlasům ve vzdálenosti 2-3 cm od kořene.
 • Připojení k vlasům. Po několika minutách se skořápka stává tak silná, že není možné ani odstranit nitky z obruby.

Vývoj larv

V kukuse se larva vyvíjí za pět až osm dní. Doba zrání závisí na podmínkách prostředí. U nits je nejvýhodnější teplota 33 ° C. Když indikátor klesne na 22 ° C nebo stoupne na 40 ° C, vývoj hmyzu se zastaví.

Při teplotách nad 45 ° C může larva umírat, při 0 ° C může trvat dva až tři měsíce. Nicméně i v zimě teplota pokožky hlavy člověka zřídka klesne pod 25 ° C, takže se všichni mohou úspěšně rozvíjet po celý rok.

Výstup kapsle

Zralá larva vytlačuje víko "kokonu" a začíná dýchat. Vdechovaný vzduch prochází jícenem hmyzu a vystupuje v řemenu a hromadí se v dolní části pláště. Pod tlakem je larva vytlačena z kokonu. Proces "narození" trvá jen několik minut.

Transformace do dospělé osoby

Larva vznikající z vajíčka se podobá dospělému, ale je menší a není schopná produkovat potomstvo. Během 14-16 dnů hmyz roste, během tohoto období se vyskytují tři molty. Po druhém je škůdce schopen se množit, což se děje, téměř okamžitě se spáruje s jedincem opačného pohlaví.

Co je nebezpečná pedikulóza pro člověka?

Pokud je v hlavě člověka parazita, můžete o této chorobě mluvit jako o pedikulóze. Její nebezpečí pro člověka je spojeno s pěti faktory.

 1. Riziko vzniku nebezpečných onemocnění. Škůdci jsou nosiči břicha, příkopové horečky, ale v moderních podmínkách se to zřídka děje.
 2. Šance na infekční rány. Všichni nechávají kousky na pokožce, skrze které může do krve proniknout infekce.
 3. Dermatologické léze. Značky na skus vyvolávají vzhled modravých skvrn, alergické reakce, někdy - pustulární formace a pyodermie.
 4. Nepohodlí. Hledání vši na hlavě je spojeno s trvalým svěděním a pálením.
 5. Těžké sociální kontakty. Při komunikaci s jinými lidmi se člověk se všemi ve vlasech cítí trapně. Navíc je pro ostatní nebezpečné, protože riziko infekce je vysoké.

Jak můžete "vyzvednout"

Lékaři zjistili, kde jsou vši odebráni všichni, a jak se plazí od "špatné" hlavy k "zdravé". Byly identifikovány dva způsoby infekce vší hlavě.

 1. Od osoby k osobě. Nejčastěji se hmyz přenáší tímto způsobem. K tomu dochází, pokud lidé sdílejí jedno lůžko, sedí blízko sebe.
 2. Prostřednictvím osobní péče a oděvu. Když sdílíte ručníky, kartáčky, vlasy a gumové pásy, škůdci také cestují z hlavy na hlavu. Můžete se nakažovat, pokud nosíte klobouk, sako s kapucí nebo jiný oděv, který člověk se všemi nosí.

"Rizika" veřejná místa

Vši mohou být zvednuty kdekoliv v blízkém kontaktu s infikovanou osobou nebo při použití svých osobních věcí. Nejčastěji se to děje v:

 • školy;
 • mateřské školy;
 • veřejná doprava;
 • kina.

Pedikulóza může být infikována i ve veřejných koupacích místech, například v bazénu. V chudých oblastech Indie se kontaminace často vyskytuje při plavání v řece.

Společné mýty

Některé úchvatné informace z úst na hlavu o vších jsou špatné. Zde jsou pět nejčastějších mýtů.

 1. Vši mohou skákat. Lousy neskočují z hlavy do hlavy, mohou se jen plazit. Proto, mluvit s člověkem ve vzdálenosti jednoho metru, není možné kontraktovat s pedikulózou.
 2. Sanitace je jednou z příčin vší. Hmyz nemůže vypadat z nečistot, nečistoty jen nepříznivě přispívají k infekci vší hlavě všude, když není dodržována hygiena. Absolutní čistota v apartmánu a sprchování dvakrát denně nezaručuje ochranu před škůdci.
 3. Vší hlavičky mohou být odebírány pouze od dětí. Hmyz se přenáší od dospělé osoby.
 4. Škůdci mohou být infikováni domácími zvířaty. Lidská vasa není živá ve zvířecích chlupách a všímačky psů nebo koček také nemohou žít ve vlasech lidí.
 5. Hmyz neparasitizuje barvené vlasy. Většina nátěrů obsahuje peroxid vodíku, který je toxický vůči škůdcům. Množství látky však nestačí ke zničení nebo zabránění životnosti vší.

Doba inkubace

V biologii je inkubační doba hmyzu časem vývoje vaječných vloček. V lékařství je inkubační doba pro chorobu období mezi infekcí a nástupem příznaků. Pro entomologa je inkubační doba pro vši a nitky pět až osmi dní, pro osobu, která "vybírá" parazity tři až čtyři týdny.

Jak najít nezvaná "hosty"...

Všichni první známky vši na hlavě jsou svědění kůže. Po poškození škůdcem se vytvoří rána, do které spadne sliny, což způsobuje podráždění. Když jsou vši málo, svědění je drobné, je zřídka spojené s přítomností hmyzu. Čím více se však stávají, tím jsou tyto pocity nesnesitelnější.

Výskyt svrbení neznamená infekci s vší hlavě, diagnózu lze potvrdit pouze detekcí hmyzu a škůdců. Všichni dospělí všichni jsou obtížně vidět: obývají pokožku a rychle se pohybují. Nejčastěji se vyskytují první šupiny. Můžete vidět lehké kapsle s vejci pouhým okem, jsou obzvláště patrné na tmavých rozechvělých vlasech. Někdy se nits mýlí s lupinami.

... a odlišuje se od lupů

Rozlišovat lupiny od nits může být na čtyřech důvodech.

 1. Množství Množství lupin je vždy stejné, zatímco počet niti se zvyšuje každým dnem.
 2. Vzhled. Lupinové vločky mohou mít různé velikosti, dosahující 5 mm, velikost nití je přibližně stejná - ne více než 0,8 mm. Bližší pohled skrz skořápky nití vidí tmavé vejce, prázdná kapsle má žlutý nebo šedý odstín. Lupiny jsou vždy jednotně bílé.
 3. Zvuk Stisknete-li na nits, slyšíte typické kliknutí.
 4. Kvalitní "spojka". Lupiny mohou být snadno odstraněny z kudrlin, zatímco nits jsou pevně spojeny s vlasy.

Jak zkontrolovat hlavu

Nalezení vší je obtížné, zvláště pokud jsou vlasy blond a kudrnaté, nebo tam není tolik škůdců. Jediným jistým způsobem je, že se mu ořídí speciální hřeben s častými zuby. Doporučuje se svěřit vyšetření zdravotnického personálu, ale můžete provést tento postup doma.

 1. Nachází se v dobře osvětlené oblasti.
 2. Prohněte vlasy pravidelným hřebenem, který rozdělí zamotané kadeře.
 3. Kombinujte jeden pramen se speciálním hřebenem s častými zuby.
 4. Okamžitě po vyčesávání utřete přístroj bílou ubrouskou nebo bavlněnou podložkou: vši a nitky budou viditelné na světlém pozadí, pokud jsou přítomny na hlavě.
 5. Propleťte několik pramenů tímto způsobem.

Vědět, jak vypadají vši na hlavě, je snadné je najít. Nejtěžší věcí je zbavit se hmyzu a to by mělo být provedeno okamžitě, protože čím méně parazitů, tím snadněji je vyloučit.

Pro Více Informací O Suché Vlasy