logo

Jak léčit psoriázu pokožky hlavy

Jednou z nejčastějších druhů specifických forem onemocnění je psoriáza skalpu. Toto onemocnění samo o sobě nepředstavuje infekční proces, nicméně onemocnění pokračuje v zánětlivé povaze.

Symptomy psoriázy jsou velmi charakteristické při houbových onemocněních - na hlavě jsou tvořeny červené nebo růžové skvrny, které mají jiný tvar.

Kromě tvorby jednotlivých nebo více lézí na kůži se objeví svědění, pálení a záněty.

Příčiny psoriázy

Proč se psoriáza vyskytuje na hlavě a co to je? Lékaři stále neví, proč někteří lidé rozvinou psoriázu hlavy. Lékaři pravidelně předkládají nové teorie a vyvracejí staré. Příčiny onemocnění jsou často spojeny s genetickou predispozicí a faktory, které způsobují jejich výskyt, zahrnují:

 1. Genetická zátěž - je prokázáno, že rodiče s psoriázou mají vyšší pravděpodobnost, že budou mít děti s touto diagnózou.
 2. Porušení tvorby a zrání buněk epidermis podle jedné z hypotéz je hlavním důvodem vzniku tohoto onemocnění.
 3. Existuje také předpoklad, že příčina není v epidermis, ale v imunitě těla, která produkuje abnormální faktory, které nepříznivě ovlivňují kůži.
 4. Poruchy endokrinního systému také podle některých vědců přispívají k rozvoji onemocnění.

Nejpravděpodobnější příčinou psoriázy je dnes autoimunitní proces v těle nemocné osoby.

Vypadají vlasy?

Často pacienti trpící onemocněním se zajímají o otázku - může být vypadávání vlasů pozorováno u psoriázy? Je třeba poznamenat, že masová plešatost se nestane. Pokud dojde k takovému procesu, je to v nevýznamném množství, protože vlasové folikuly jsou hluboké a onemocnění je neovlivňuje.

Je psoriáza nákazlivá?

Tento strach je spojen s neobvyklým výskytem psoriázy a jejích dějin. V dávných dobách byla psoriáza mylně považována za formu hrozné nemoci malomocenství. Z výše uvedených důvodů výskytu psoriázy je zřejmé, že tato nemoc nemůže spadat do kategorie infekční. Proto je odpověď na otázku, zda je možné psoriázu uzavřít, jeden - ne.

Symptomy

Psoriáza pokožky hlavy je doprovázena výskytem charakteristické vyrážky na kůži, kterou představují skvrny nebo častěji plaky od světle růžové až hnědočervené. Ve většině případů jsou prvky vyrážky infiltrovány z minimálně hmatatelného palpace nad výškou zdravé kůže až po silnou infiltraci větší než 1 mm.

V počátečních stádiích je možné mít pouze difuzní, bez zánětlivých projevů a jasných hranic, bohatou desquamation ve formě lupů. Má velkou podobnost s dalšími dermatózami hlavy, což značně komplikuje diferenciální diagnostiku a léčbu psoriázy na hlavě.

Nejvíce typickým příznakem psoriázy je "psoriatická korona" - přechod od chlupaté části k hladké kůži sousedních oblastí čela, do oblastí nad aurikly a za nimi, k zadnímu povrchu ušních lalů, okcipitální oblasti a zadní části krku.

V závislosti na oblasti a závažnosti příznaků dochází k poškození skalpů o 3 stupně:

 1. Světlo - jeho hlavním projevem je vzhled malých jediných lézí na hlavě, pokrytých tenkými šupinami malé velikosti;
 2. Závažná - psoriáza postihuje skalp úplně, velikost váhy je mnohem větší, a jsou mnohem hustší než u mírného onemocnění.

Klinické studie ukazují, že u většiny pacientů nelze vysvětlit žádný faktor, který by mohl vysvětlit vznik onemocnění. Nejčastěji existuje kombinace několika těchto důvodů, které dávají důvody k tomu, že postihují psoriázu polypetiologické onemocnění.

Rozdíl mezi psoriázou a seboroickou dermatitidou

Diferenciální diagnostické znaky psoriázy a seboroické dermatitidy:

 1. U psoriázy, na rozdíl od diabetu, charakterizované výraznější infiltrací prvků vyrážky způsobené akantózou a hyperproliferací epidermis.
 2. Rasový záchvat psoriázy často přesahuje chlupatou část pokožky hlavy, na čele (tzv. "Psoritická koruna"), na krku, ušní zuby.
 3. Peeling psoriázy je suchý, s cukrovkou váhy jsou tlustší.
 4. Výraznější svědění se objevuje u diabetes.

Je také nutné pečlivě prozkoumat a zpochybnit pacienta za poškození hřebíků a kloubů, jejichž přítomnost může mluvit ve prospěch psoriázy a významně ovlivnit další taktiky terapie.

Léčba psoriázy pokožky hlavy

Když byla diagnostikována psoriáza skalpu, pro účely léčby se aplikuje soubor opatření, včetně:

 • obecná terapie;
 • místní léčba;
 • fyzioterapie;
 • Lázeňská léčba.

U mírných případů psoriázy pokožky hlavy a absence progrese je ve většině případů postačující předepisování místních preparátů na ošetření - šampony, gely, masti, dehet atd. Současně terapie neustále progresivního zánětlivého procesu může vyžadovat použití širšího arzenálu farmakologických přípravků různých skupin a fyzioterapeutických metod.

Jak léčit psoriázu léky?

Lékaři mohou zahrnovat takové léky do komplexní terapie:

 1. Komplexy vitamínů a vitamínů C, A a skupiny B;
 2. Prostředky nespecifické imunoterapie: Pyrogenní, ATP, Aloe;
 3. Aromatické retinoidy: acetritin, etretinát, neotigazon;
 4. Cytostatika: cyklosporin A, methotrexát;
 5. Hemodezový roztok;
 6. Enterosorbenty: Enterosgel, Sorbex;
 7. Monoklonální protilátky: Adalimumab, Efalizumab, Thymodepressin;
 8. Imunodulátory: Dekaris, Taktivin, Methyluracil, Leacadin, Splenin;
 9. Antihistaminika: cetirizin a další;
 10. NVPS - indomethacin, naproxen, diclofenac;
 11. Sedativa;
 12. Kalcinovaná autologní krev.

Zahrnutí léčby kortikosteroidy a cytostatika je vhodné v případě závažného průběhu psoriázy a významné závažnosti příznaků na pokožce hlavy. Musí být aplikovány velmi pečlivě: takové prostředky mohou vyvolat zhoršení průběhu onemocnění.

Šampon pro psoriázu pokožky hlavy

Je možné vyléčit psoriázu na hlavě šampony? Spravedlivé je, že použití velmi účinného šamponu nestačí. Použití speciálních léčebných prostředků v komplexní terapii je však předpokladem úspěchu léčby.

 1. Friderm tar - lékařský dermatologický šampon obsahující rafinovaný černouhelný dehet.
 2. Neutrogena T / Gel také obsahuje dehet, má stejné vlastnosti jako Friderm tar. Je to ten šampon, který má nejpozoruhodnější recenze.
 3. Šampon "Tanah tar" obsahuje vysoce čistý březový dehet, komplex bioadittiv - provitamin B5, alantoin.
 4. Squafan S Laboratories Šampon Biorga je určen pro hygienu pokožky hlavy během akutní desquamation (peeling). Obsahuje kyselinu salicylovou, resorcinol, esenciální olej červeného jalovce.
 5. Ducray Curtiol S - keratoregulační šampon obsahující curtiol, kyselinu salicylovou, thiosalicylát zinku. Odbourává desquamation, uklidňuje svědění. Může být použit v kombinaci s keratoregulačním krémem Curtiol S.

Všechny tyto šampony pomáhají snižovat zánětlivý proces, zmírňují nebo snižují svědění, ale samotné použití šamponů není účinné - léčba by měla být komplexní.

Topická léčba vždy přispívá k účinnosti léku. V progresivní fázi psoriázy bude užitečná 2% salicylová a boridová salidolová masť. Pokud je exsudační složka a závažný zánět, musíte použít krémy a masti s kortikosteroidy.

 1. Hydrokortison;
 2. Lorinden;
 3. Lokoid;
 4. Prednisol;
 5. Advantan;
 6. Sinaflan;
 7. Travokort;
 8. Dermoveit (nejsilnější).

Tyto masti jsou složeny z břízy, borovice, jalovce a uhelného dehtu. Může být vyroben ve formě mastí a pasty.

Dieta pro psoriázu hlavy

Potraviny by měly být jednotné. Části jídla by měly být malé, na principu "lepší je méně, ale častěji." Poslední jídlo by nemělo trvat déle než 19:00 hodin, v noci je povoleno pít sklenici kefír nebo jogurtu.

 1. Musíte zcela opustit alkoholické nápoje. Jejich použití v době remisí může způsobit zhoršení.
 2. Měl by být vyloučen z jídelníčku mastných, kořeněných a uzených pokrmů.
 3. Sladkosti se nedoporučují - koláče, pečivo, čokoláda, cukr - všechny by měly být zakázány pro psoriázu. Použití medu je povoleno pouze v malých množstvích.

Z nápojů bude užitečný čaj s rakytníkem, divokou rzí nebo listy černého rybízu.

Lázeňská léčba

Během pobytu v nemocnicích se musíte věnovat následujícím postupům:

 • helioterapie;
 • bláta terapie;
 • sirovodíkové koupele a plavání v hydrosulfurických pramenů.

Léčba se provádí v střediscích Krymu, Pyatigorsku, Soči, pomáhají snížit četnost relapsů a dosáhnout dlouhodobé remise.

PUVA terapie

PUVA terapie je fyzioterapeutická metoda léčby včetně použití fotoaktivního léčiva (psoralen) a ozařování pokožky dlouhodobým UV zářením.

Dostatečně dlouhé zkušenosti s aplikací a zpětnou vazbou od odborníků prokazují účinnost terapie PUVA při léčbě různých dermatologických onemocnění (včetně psoriázy), zejména v případě přetrvávajícího průběhu a neúčinnosti jiných terapeutických metod. Podle statistik je dosaženo pozitivního účinku v přibližně 80-85% případů.

Pravidla péče o vlasy

Chcete-li dosáhnout lepšího stavu vlasů a vlasové pokožky, musíte dodržovat základní pravidla péče a doporučení lékaře:

 1. Umyjte hlavu pouze doporučeným speciálním šamponem.
 2. Chraňte vlasy přírodním hřebenem štětin.
 3. Systematicky ošetřete pokožku hlavy dezinfekčními prostředky.
 4. Chraňte vlasy velmi opatrně, pečlivě, aniž byste poškozovali pokožku hlavy.
 5. Pokuste se vlasy přirozeně vyschnout bez použití vysoušeče vlasů.
 6. Pro psoriázu hlavy je třeba vyhnout se komplikovanému stylu, který vyžaduje použití různých stylingových přípravků.

Psoriáza na hlavě (chlupatá část)

Jednou z onemocnění pokožky s chronickým průběhem je psoriáza skalpu. Psoriáza je neinfekční patologie kůže, přibližně 4% lidí na této planetě má toto onemocnění. Psoriáza na hlavě je nejčastějším místem onemocnění. Podle statistik má tato forma 60% pacientů.

Psoriáza není život ohrožující, ale vede k významné kosmetické poruše a poškození psychického stavu pacienta.

Důvody

Příčiny psoriázy hlavy jsou stále záhadou pro léky, ale vědci navrhli několik teorií o nástupu onemocnění. Nejdůležitější a potvrzená je teorie hereditární predispozice. Říká se, že přenos psoriázy přispívá k přenosu onemocnění dědičností. Byly provedeny experimenty a pozorování, podle nichž se ukázalo, že třetina pacientů s psoriázou pokožky hlavy v rodině měla případy výskytu. Genetické mechanismy po dlouhou dobu mohou být u člověka v latentním stavu a postihují kůži pouze po vystavení nepříznivým faktorům.

Tyto faktory jsou:

 • Stres. Změny v nervovém systému způsobují narušení práce všech orgánů, včetně kůže. Výsledkem je změna rozdělení epiteliálních buněk.
 • Časté poranění kůže, které způsobují selhání mechanismu rozdělení a růstu epiteliálních buněk.
 • Přítomnost infekcí v těle. Mikrobi ovlivňují imunitní systém, zejména u chronických onemocnění. V tomto ohledu je imunitní systém v neustálém napětí a začíná napadat vlastní kožní buňky.
 • Suchost a citlivost pokožky. Tyto typy jsou rizikové skupiny pro psoriázu pokožky hlavy.
 • Klimatické podmínky. Suchý a studený vzduch nepříznivě ovlivňuje pokožku, což vede k jejímu narušení.
 • Nemoci endokrinního systému, které vedou k porušení produkce melatoninu a zvýšené sekreci růstového hormonu.

Existuje teorie, že psoriáza hlavy je autoimunitní onemocnění, což potvrzují výsledky výzkumu. Vločky vykazují změny charakteristické pro autoimunitní onemocnění a léčba imunosupresivními léky vede k významnému zlepšení stavu pacienta.

Při léčbě psoriázy na hlavě je třeba vzít v úvahu možný faktor výskytu onemocnění. Chcete-li to provést, doporučujeme pečlivě shromáždit historii a pokud možno mluvit s příbuznými pacienta.

V průběhu výzkumu bylo zjištěno, že psoriáza skalpu není infekční nemoc. Nemohou být infikovány použitím jednoho hřebenového nebo jiného pacienta osobní hygieny.

Symptomy

Symptomy psoriázy na hlavě se objevují postupně. Pouze v případě výskytu onemocnění u dítěte dochází ke změnám v kůži najednou a na pozadí jiné choroby v těle.

První známkou poškození vlasové části psoriázy je vzhled charakteristické vyrážky. Nejprve se objeví růžové papule s oválnými šupinami. Dále dochází k perifernímu růstu, což vede k tvorbě plaků.

Nejprve je psoriáza asymptomatická nebo s minimálními projevy, které pacientům nevyvolávají stížnosti. Jak postupuje, objeví se škálování, které se podobá lupům, mohou pacienti zmást nemoci a nesprávně léčit, což vede ke zhoršení stavu. Peeling je doprovázeno svěděním. Vzhledem k poškrábání na pokožce hlavy se objevují infekční komplikace ve formě pustul a pustul. Vzhled charakteristických plaků znamená, že onemocnění postupuje neúprosně a je nutné předepsat vhodnou léčbu.

Kromě místních příznaků se objevují i ​​obecné změny:

 • Poruchy nervového systému, které se projevují emoční labilitou, zvýšenou agresivitou a podrážděností;
 • Kůže celého těla ztrácí svou elasticitu a stane se náchylná k prasklinám a zraněním;
 • Není-li onemocnění léčeno, rozšiřují se psoriatické plaky na jiné části těla;
 • Zhoršení celkového stavu, slabosti a zdravotního postižení je charakteristické pro závažné stadium onemocnění.

Diagnostika

Pro léčbu psoriázy hlavy je nutné diagnostiku potvrdit. Externí vyšetření a komunikace s pacientem nestačí k určení přesné choroby, protože psoriáza hlavy je podobná řadě dalších kožních onemocnění:

 • Lichen planus;
 • Papulární syfilis;
 • Dermatomyosid;
 • Seboroická dermatitida.

Pro rozlišení psoriázy hlavy s jinými onemocněními je nutné psoriatickou plaketu oškrábat rohem skleněné misky nebo jiného ostrého předmětu.

U psoriázy se vyskytují tři fáze:

 • Plaketa má formu stearové skvrny;
 • Objeví se terminálový film;
 • Krevní rosa (kvapky krve vyčnívají nad povrchem kůže kvůli poškození kapilár).

Laboratorní metody se také používají pro diagnostiku. Analýza krevních změn je obecně pozorována pouze v akutním stadiu - úroveň leukocytů a ESR se zvyšuje. V biochemické studii se objevuje revmatoidní faktor krve a akutní fáze se zvyšuje. Rozbor moči nezměněn.

Není-li možné provést diferenciální diagnostiku, použije se kožní biopsie, zejména pokud existuje podezření na maligní novotvary pokožky.

Scalpová nemoc má následující vlastnosti:

 • Vrstva keranocytů se stává mnohem silnější a samotné buňky se vyznačují nezralostí;
 • Přítomnost velkého množství T-lymfocytů, makrofágů a dendritických buněk v pokožce, což svědčí o zapojení do procesu imunitního systému;
 • Zrychlení procesu tvorby krevních cév v kůži v místech plaků.

Podle klinických příznaků a údajů o biopsii je provedena konečná diagnóza - psoriáza skalpu, stejně jako forma onemocnění.

Péče o pokožku hlavy

Protože psoriáza způsobuje citlivost na pokožku hlavy, potřebuje zvláštní péči. Léčba pokožky hlavy pro psoriázu zahrnuje použití speciálních šamponů. Je nutné pečlivě zvolit výrobek pro praní vlasů, měl by obsahovat:

 • Bylinné výtažky;
 • Antimykotické činidla;
 • Vitamin E, zinek a minerály.

Také šampon by měl mít uklidňující a protizánětlivý účinek. Můžete použít mentol, který zmírňuje svědění. Pro psoriázu lze použít dětské šampony, které neobsahují vůně, barviva a další škodlivé látky, které mohou dráždit citlivou pokožku. Mydlo na mytí vlasů je kontraindikováno. Dobrý efekt šampony s přidáním dehtu. Bojují s kosmetickou vadou na pokožce a odstraňují svědění. Také šampony s dehtem zabraňují houbovým komplikacím.

Když se připojíte k houbové infekci, musíte použít speciální šampony, které bojují proti houbám. Prostředky pro praní vlasů zinkem mají antimikrobiální účinek, uvolňují svědění a pálení ze skalpu.

Po umytí vlasů by měla být pokožka jemně zbarvena čistým, měkkým ručníkem. Nedoporučuje se tření kůže, protože hrozí nebezpečí poškození plaku a výskyt nových prvků vyrážky. Můžete uschnout hlavu vysoušečem vlasů, ale ne horkým vzduchem. Teplota by měla být mírně vyšší než teplota místnosti.

Kosmetika s minerály z Mrtvého moře je užitečná pro psoriázu. Zvlhčuje pokožku, zmírňuje suchost a bojuje s váhy ve vlasech, má antioxidační vlastnosti a obsahuje potřebné enzymy. Také pozitivní účinek emulze na vlasy. Obsahují užitečné byliny, sadu vitamínů a mikroelementů, které pokožka hlavy postihuje psoriáza.

Léčba

Kromě speciální péče zahrnuje léčba pokožky hlavy i užívání léků. Při mírné formě psoriázy nebo při neexistenci procesu šíření do jiných částí kůže se používají externí činidla.

Přípravy systémových účinků:

 • Masti. Masti s přídavkem glukokortikosteroidů (hormonální přípravky) mají největší účinek. Masti s mentolem nebo na bázi léčivých bylin se také používají ke snížení závažnosti klinických projevů.
 • Spreje Jejich složení by mělo zahrnovat kyselinu salicylovou nebo naftalen. Výhodou sprejů je minimální kožní invazivita a pokrytí velkého léze.

Pokud se plaky rozšiřují za vlasovou čáru, je nutné používat léky systémového účinku, které budou blokovat proces a zabránit tomu, aby se objevily nové prvky vyrážky.

Pro systémovou expozici léky obsahují:

 • Sedativní přípravky. Valerijská tinktura pomáhá zmírnit podrážděnost, zvýšenou emocionalitu, což jsou symptomy psoriázy na hlavě.
 • Antihistaminové přípravky. Blokují alergické reakce, které jsou také součástí patogeneze psoriázy.
 • Imunitní depresory. Ovlivňuje autoimunitní mechanismy.
 • Retinoidy. Deriváty vitaminu A, které mají pozitivní účinek na pokožku.
  Kromě léků je uvedena fyzioterapie:
 • UV záření postižených oblastí;
 • Hydroterapie, která spočívá v užívání léčebných lázní;
 • Hemosorpce;
 • Plasmoféréza.

Nemyslete si, jak léčit lidský lék na psoriázu na pokožce hlavy. Použití všech léků, zejména doma, by mělo být konzistentní s lékařem. V opačném případě hrozí nebezpečí poškození a výskytu plaků nejen ve vlasech, ale i v jiných částech těla.

Psoriáza by měla být léčena dermatologem. V případě potřeby je možná konzultace terapeuta nebo psychoterapeuta. Prognóza psoriázy na pokožce hlavy je nepříznivá, protože úplná léčba je nemožná. Prognóza schopnosti pracovat je relativně příznivá za předpokladu změny odborné činnosti. Práce by neměly být spojovány s chemikáliemi a teplota vzduchu by měla být v místnosti. Je zakázáno pracovat v horkých obchodech nebo v chladničkách.

Psoriáza pokožky hlavy

Často se jedná o psoriázu pokožky hlavy, která může být počátečním stavem složitějších forem onemocnění. Proto při prvním podezření na onemocnění by léčba psoriázy na hlavě měla začít okamžitě. Povinnou součástí léčby je strava pro psoriázu pokožky hlavy a správnou výživu.

Foto psoriáza pokožky hlavy

Nepřekonatelný příznak, který má psoriáza na pokožce hlavy, je růžové papuly. Vyznačují se periferním růstem, tvorbou plaků. Počáteční stadium psoriázy na pokožce hlavy (foto 2) může být zcela bez klinických příznaků, aniž by to způsobilo stížnosti pacienta. Po nějaké době se vyskytuje mírný peeling, psoriáza na pokožce hlavy je také doprovázena dráždivým nesnesitelným svěděním.

Dalším příznakem je zánět kůže. Osoba, která má psoriázu na pokožce hlavy, provází pokožku, poškozuje pokožku a zanechává otěže a rány. V průběhu času velké pelety nahrazují loupání, kůže se stává hrubá. Velké množství mazových žláz vyvolává seborrickou psoriázu pokožky hlavy (obrázek níže).

Léčba a přípravky na pokožku hlavy

První léčba psoriázy pokožky hlavy je zaměřena na potlačení zánětlivých reakcí pokožky. Individuální integrovaný přístup umožňuje v každém případě neutralizovat samotné mechanismy, které vyvolávají zánětlivé procesy. Zvláštní léky na psoriázu hlavy jsou předepsány s přihlédnutím k fázi onemocnění, příčině, která ji způsobila, a přítomnosti komorbidit.

Přípravky na léčbu psoriázy pokožky hlavy jsou předepsány pouze odborníkem. Pokud je mírná forma, pak se šampon pro psoriázu pokožky hlavy může vyrovnat s ním bez obtíží. To však neznamená použití pouze šamponů: lupénka na pokožce se používá bez problémů. Jako místní přípravek aplikujte masti na psoriázu pokožky hlavy, gely. Zejména je poměrně efektivní spolu s ostatními - salicylová masť pro psoriázu pokožky hlavy (video níže).

Lékařský komplex obsahuje kromě léku při užívání tablet na psoriázu na hlavě i řadu fyzioterapeutických postupů. Pokud je osoba postižena takovou chorobou jako je psoriáza pokožky hlavy, léčba nemusí být nutně prováděna v nemocnici. Vyzbrojeni potřebnými léky je možné léčit psoriázu pokožky hlavy doma. K tomu použijte glukokortikoidní masti, terapeutické šampony na bázi dehtu a zinku.

Dieta pro psoriázu pokožky hlavy

Nedílnou součástí léčby je dieta pro psoriázu pokožky hlavy. U pacientů s psoriázou jsou některé potraviny zakázány po celý život. Mnoho produktů je zakázáno pouze v průběhu léčby, ale stojí za to, že se léčba psoriázy pokožky hlavy může obnovit. Seznam zakázaných potravin je velký, ale výživa psoriázy na pokožce hlavy nemůže být považována za vzácnou.

Existuje několik diet, které mohou diverzifikovat stůl, a jeden z nich je Pagano dieta pro psoriázu, která je považována za nejúčinnější. Je třeba si uvědomit, že léčba psoriázy pokožky hlavy bez dodržování pravidel výživy nemá smysl, protože alergeny obsažené v některých produktech pokračují v patologických procesech. Stejně jako léky, dieta pro psoriázu pokožky hlavy je zvolena individuálně odborníkem.

Lidové prostředky pro psoriázu

Léčba psoriázy s lidovými léky se stává stále oblíbenější, protože jsou přístupnější, efektivnější a jednodušší. Léčba psoriázy skalpsu s lidovými léky se doporučuje začít s očistou střev s myším sifonem s infuzemi bylinkami. To umožní odstranit nebezpečné strusky z těla. Účinně se jedná o lidské léky na psoriázu pokožky hlavy, když se kouří, přičemž se zabraňuje šíření onemocnění v celém těle.

Jak zacházet s psoriázou pokožky hlavy, lidové léčitelé již od nepaměti vědí, takže existuje mnoho účinných způsobů. Pro léčení samotných lézí jsou z rostlinných infuzí připraveny lotiony pro léčbu psoriázy na hlavě. Navlhčují postižené oblasti a pokožku kolem nich. Mnoho pozitivních hodnocení o jedlovém oleji a tradiční medicína doporučuje vyrábět na svém základě masti pro léčbu psoriázy pokožky hlavy.

Před zahájením léčby doma by měl být každý lidový lék na psoriázu na hlavě vyšetřen na alergickou reakci. Také volba nemocných nabídla širokou škálu odvarů a infuzí. Neměli byste přerušit léčbu na první úlevu, protože si myslíte, že onemocnění ustoupilo: jakákoli léčba psoriázy na pokožce hlavy by se měla užívat po dlouhou dobu, aby došlo ke konsolidaci pozitivního výsledku léčby.

Jak léčit psoriázu hlavy se šampony, masti a lidovými prostředky

Mnoho lidí čelí takové pohromě, jako je psoriáza. Toto onemocnění je neinfekční povahy a není zcela vyléčeno, remisí se neustále střídají s relapsy. Ve většině případů se na hlavě objeví psoriáza. Bude užitečné pro každého vědět, proč tato nemoc začíná, jak se projevuje. Existuje spousta způsobů, jak se zbavit této nemoci, což způsobuje mnoho nepříjemností.

Co je psoriáza?

Nemoc zánětlivé povahy, ale ne nakažlivá. Často zánět na hlavě je pouze počáteční fází vývoje závažnějších forem psoriázy. Zánět ovlivňuje pokožku podél obrysu růstu vlasů. S psoriázou rostou nové buňky na mrtvých. V důsledku toho se na hlavě objevují krusty a hrbolky. Tyto jevy neinterferují s růstem vlasů, ale obtěžují dospělé a děti z estetického hlediska. Seborrická psoriáza ovlivňuje:

 • zadní část hlavy;
 • ušní lalůčky a kůže;
 • horní čelo;
 • dělení

Známky a první příznaky

Musíte vědět, jak začíná psoriáza, abyste se mohli okamžitě poradit s lékařem, pokud máte podezření, že jste nemocný. Nejprve se na hlavě objeví malé skvrny, červené nebo růžové. Někdy vypadají jako jednoduchá vyrážka. Mají vzrušený film, který je lepší se nedotýkat, takže růst není zatvrzen. Existují mírné a těžké formy onemocnění.

Nejprve jsou projevy psoriázy neviditelné pro člověka. Lidé se obrátí na odborníka, zpravidla když se na hlavě objeví skvrny, šupiny a kůže se začne svědit. Postupně se zhorší svědění a zánět psoriázy. Brzy se na pokožce objevují husté krusty, připomínající vločky. Pokud není psoriáza vyléčena, zkorodované desky pokryjí celou hlavu a onemocnění se rozšíří do dalších částí těla.

Důvody

Nejprve musíte pochopit, proč se psoriáza objevuje. Impulsní mechanismus je vždy porušením procesů výměny. Kožní buňky začínají růst a rozdělují se psoriázou pětkrát rychleji než v normálních tělesných podmínkách. Mrtví nemají čas se přestěhovat, tito noví roste přímo na ně. To vede ke vzniku peelingu, plaků, které rostou na skvrny. Psoriáza se může rozvinout díky:

 • časté intenzivní mechanické účinky na pokožku hlavy (například hrubé použití hřebene);
 • dráždivý účinek vlasové kosmetiky, pokud není správně vybrán;
 • alergické reakce;
 • příliš suchá skalp, lupy;
 • stres, deprese;
 • infekce;
 • hormonální poruchy;
 • nesprávná strava;
 • genetická predispozice.

Jak vypadá psoriáza?

Každá fáze se vyznačuje vlastními kožními lézemi. Zpočátku je to trochu šupinatá, svědící. Postupně se změna podobná lupům změní na velké, silné plaky. Později se stanou jako bílé vločky. Jsou nahrazeny velkými šupinatými červenými plátky, kůže se stává zranitelným zraněním. Nejlepší je zjistit, jak vypadá psoriáza na pokožce hlavy na fotografii.

Jak léčit psoriázu doma

Toto onemocnění nelze ignorovat, protože to samo o sobě nezmizí. Zbavte se psoriázy na hlavě, uspějete s pomocí tradiční nebo alternativní medicíny. Před aplikací této nebo té metody léčby byste se měli poradit se svým lékařem. Obvykle se používá komplexní terapie. Stojí za to mluvit o hlavních možnostech léčby psoriázy.

Lidové prostředky

Pokuste se připravit následující recepty na psoriázu doma:

 1. Olejové komprese. Smíchejte stejné množství olivového oleje s arašídou. Musí být vyhřívána a šířit masážní pohyby na kůži. Kryt s polyethylenem nahoře, sklopte ručník a nechte přes noc. Omyjte kompozici bude jablečný jablečný ocet.
 2. Cibule stlačte. Spusťte několik žárovek pomocí mlecího stroje na mlíku, mokrých vlasů a do kůže zatřete kaše. Obal s celofánem. Po uplynutí jedné hodiny se omývejte mýdlem.
 3. Zlaté knírek. Připravte odvar z listu rostliny a litru vody, opláchněte si hlavu po každém mytí.
 4. Kostní dřeň. 0,25 kg se vaří ve vodě. Naplňte vývar, přidejte 1 lžičku. alkoholu. Ponořte ručník do odvaru kostní dřeně, zabalte na mokrou hlavu a držte, až se úplně ochladí. Opakujte několikrát před spaním. Umyjte si vlasy ráno.
 5. Masť vajec. Vložte vejce ve skleněné nádobě, pevně zavřete víčko. Nechte na den. Pak vařte vajíčko spolu se skořápkou, přidejte lžíce vepřového tuku. Aplikujte výslednou masti na postiženou pokožku psoriázou po dobu jedné hodiny. Potom vyjměte kompozici měkkým hadříkem a štětcem s peelingem.

Šampony

Léčivé přípravky s účinnými látkami k odstranění příznaků psoriázy na kůži:

 1. "Kožní uzávěr". Obsahuje zinek. Odstraňuje zánět, svědění z kůže
 2. "Liebriderm zinek". Šampon na bázi pyrithionu a alantoinu. Uzdravuje, hydratuje pokožku.
 3. Friderm zinek. Zbavuje symptomy psoriázy, zlepšuje stav vlasů. Podporuje regeneraci pokožky.
 4. "Psoril". Šampon s kyselinou salicylovou, pyrithion zinečnatý, vitamíny, rostlinné výtažky.

Třecí šampony účinné v boji proti lupénce:

 1. "Friderm tar". Má antifungální účinek, normalizuje proces tvorby kožního mazu.
 2. Šampon babička Agafya "Tar". V srdci březového dehtu. Odstraní podráždění kůže.
 3. Algopix. Skládá se z borovice jalovce. Léčí rány, léčí záněty.
 4. "Tane." Homeopatický šampon s březovým dechem. Zabíjí bakterie, normalizuje rovnováhu vody a soli na pokožce, zlepšuje krevní oběh.

Psoriáza na hlavě

Psoriáza se týká neinfekčních dermatologických onemocnění s chronickým průběhem. Patologie má opakující se povahu a projevuje se ve formě lézí pokožky.

Psoriáza na pokožce hlavy je nejčastější formou této nemoci. Klinickými příznaky patologie jsou červené šupinaté skvrny pokrývající pokožku hlavy, záněty a svědění.

Psoriáza na hlavě nepředstavuje významnou hrozbu pro zdraví, ale často vyvolává vývoj psychologických komplexů a dokonce způsobuje sociální izolaci kvůli neestetickému vzhledu pacientů. Koneckonců tato část těla je vždy viditelná a není možné zakrýt neatraktivní kůry od ostatních. Nemoc může nastat u lidí jakékoli věkové skupiny, ale je častější u mladých lidí.

Příčiny nemoci

Co způsobuje tuto patologii? Příčina některého z jeho typů, včetně psoriázy pokožky hlavy, se stává porušení normálního průběhu metabolických procesů. Vzhledem k tomu, že onemocnění nepatří k infekčním chorobám, jejich přenos není možný v domácnosti nebo vzduchem. Psoriáza je v podstatě důsledkem nedostatečné reakce těla na vnější stimuly, vyjádřené formou nadměrného růstu a rychlého rozdělení buněk horní vrstvy pokožky hlavy. Takže normální doba cyklu dělení buněk, jejich obnovení je přibližně 25 dní. Psoriáza způsobuje zrychlení procesu, v důsledku toho se doba cyklu sníží na 5 dní. Výsledkem je vrstvení nových buněk na staré, které prostě nemají čas odlupovat, stejně jako vytváření oblastí zánětu, tuberkul, růžovo-bílých uzlů, pokrytých nahoře velkými šupinami epitelu. Časem se spojují, což vede k velkým červeným skvrnám. Zpravidla se chrupavky na hlavě neovlivňují růst vlasů a nevedou k vypadávání vlasů.

Specifické příčiny lupénky na hlavě ještě nejsou zcela identifikovány. Dnes existuje několik teorií původu. Podle jednoho z nejpopulárnějších existují dva typy onemocnění:

 1. První se rozvíjí v důsledku poruch dědičného imunitního systému. Tento formulář se objevuje hlavně až do 25 let.
 2. Symptomy psoriázy druhého typu se vyskytují ve středním věku - přibližně od 37 do 40 let. Tato forma je mnohem častěji postihuje nehtovou desku, klouby, mnohem méně často - pokožku hlavy.

Zástupci jiné teorie tvrdí, že onemocnění se může vyvíjet výhradně kvůli zhoršenému fungování imunitního systému kvůli vlivu různých faktorů:

 • stres;
 • podvýživa;
 • infekční nemoci;
 • chladné klima;
 • užívání alkoholických nápojů.

Je dobře známo, že alkoholické nápoje zhoršují průběh psoriázy.

Závažnost této nemoci je ovlivněna také použitím určitých produktů: octa, čokolády, pepře. Podle této teorie je psoriáza považována za systémovou chorobu. To znamená, že v důsledku vážných poruch ve fungování imunitního systému se patologický proces ze skalpu může rozšířit do vnitřních orgánů nebo tkání, což vede k psoriatické artritidě.

Zástupci všech existujících teorií se dnes shodují na jedné věce: psoriáza je multifaktoriální onemocnění a její vývoj je spojen s mnoha důvody. Nejčastější z nich jsou:

 • porušení metabolických procesů;
 • endokrinní poruchy;
 • imunologické změny;
 • přítomnost ložisek zánětu v těle;
 • infekční nemoci;
 • změna hormonálního stavu - tato příčina je relevantní v dospívání, během těhotenství a na počátku menopauzy;
 • zranění, která vedou k porušení kůže hlavy;
 • nemoci trávicího traktu;
 • nervové napětí;
 • stresující státy;
 • dlouhodobé vystavení nachlazení na pokožce;
 • vystavení toxickým látkám;
 • příjem léků;
 • špatné návyky.

Lokalizace lézí na hlavě

Psoriáza na pokožce hlavy je nejčastější formou onemocnění. Vyskytuje se ve více než 60% případů. Při absenci léčby se patologie často stává vážnějšími formami. Psoriatické léze jsou lokalizovány především v následujících oblastech:

 • kůže nad ušima, za nimi, ušní lalůčky;
 • čelo, okcipitální část;
 • zadní část krku;
 • rozdělit chlupatou část.

Formy onemocnění

Jak vypadá tato nepříjemná nemoc, závisí na konkrétní fázi patologického procesu. Psoriáza se vyskytuje ve dvou formách:

 • světlo - jeho hlavním projevem je vzhled malých jediných lézí na hlavě, pokrytých tenkými šupinami malé velikosti;
 • závažné - psoriáza postihuje skalp úplně, velikost váhy je mnohem větší a jsou mnohem hustší než s mírným onemocněním.

Etapy

Během patologie existuje několik fází:

 1. Progresivní, během něhož se objevují nové prvky a již existující erupce se šíří do periferie (tzv. Fenomén Kebnera).
 2. Stacionární - během této fáze se neobjevují žádné nové patologické prvky, ale staré nezmizí.
 3. Regresivní, kdy dochází k postupnému vymizení příznaků psoriázy hlavy a erupce jsou nahrazeny místy bez pigmentu.

V závislosti na období se projevy choroby vyrábějí na podzim, v intersezonální a letní podobě.

Symptomy psoriázy na hlavě

Počáteční příznaky psoriázy na hlavě jsou psoriatické léze. Zpočátku se vyrážka objevuje jako růžová papule, je zaoblená, nahoře pokryté malými šupinami. Charakteristickým znakem takových papulí je periferní růst, doprovázený tvorbou plaků.

 1. V rané fázi onemocnění nejsou vyskytovány žádné výrazné klinické příznaky. Většina pacientů nevykazuje žádné stížnosti.
 2. Vývoj patologie vede ke vzniku jemného odlupování, které je doprovázeno svěděním a podrážděním pokožky.
 3. Další stupeň je charakterizován přidáním zánětlivého procesu, zvýšeným svěděním a podrážděním.
 4. Broušení pokožky způsobuje malé trhliny, odřeniny, rány.
 5. Další progrese patologického procesu vede k nahrazení odlupování velkými pláty, zesílení a hrubnutí pokožky.
 6. Typickým příznakem psoriázy je peeling epiteliálních buněk na pokožce hlavy a tvorba bělavých lupů.
 7. Časem se stupnice zvětšují, zahušťují a začínají připomínat bílé vločky.
 8. Kůže je pokryta velkými červenými šupinatými plaky, pozoruje se zvýšení svědění. Při pokožce a podráždění pokožky poškozuje pokožku a dráždí ji, což způsobuje zhoršení procesu a další progresi onemocnění.
 9. Výrazně klesá pružnost pokožky, a proto je snadno poraněná.
 10. Další progrese psoriázy se projevuje výraznějšími příznaky: aktivní exfoliací nárazů a plaků vytvořených na hlavě s výskytem šedivých šupin, které postupně pokrývají celou pokožku pod vlasy.
 11. Nedostatečná léčba vede k rozšíření procesu nad vlasovou čáru.

Symptomy onemocnění u dětí


Manifestace onemocnění na hlavě dítěte se do jisté míry liší od příznaků u dospělých. Psoriáza v dětství probíhá v následujícím pořadí:

 • znatelné zarudnutí pokožky;
 • mokré změkčení pokožky (macerace);
 • začátek odlupování váhy;
 • akumulace váhy na určitých místech.

U dětí mladší věkové skupiny se patologie podobá vzniku vyrážky plenky. Má dlouhou cestu a je obtížné léčit.

Diagnostické metody

Aby bylo možné předepsat správný průběh léčby, je nutná především diagnóza.

 1. Počáteční diagnóza psoriázy na hlavě je založena na:
  • dotazování pacienta, jeho stížnosti na svědění, peeling kůže;
  • externí vyšetření, které odhalilo charakteristickou vyrážku, přítomnost váhy apod.;
  • anamnéza.
 2. Důležitým bodem diagnózy je identifikace specifických symptomů, které jsou charakteristické pro všechny formy psoriázy, včetně lokalizace na pokožce hlavy. Tyto příznaky se nazývají psoriatická triáda. Obsahuje:
  • Symptom stearických skvrn: po zrání se na povrchu papulek získá bílý odstín, začíná oddělení stearových váček.
  • Fenomén konečného filmu: v důsledku odstranění váhy z oblastí lokalizace lézí se povrch kůže stane lesklým a červeně.
  • Symptom Auspittsa. Jiné názvy: příznak krve rosy, bodové krvácení, Polotebnova. Škrábání postižených oblastí (po vzhledu stearové barvy a konečného filmu) vede k bodovému krvácení.
 3. Diagnostika se provádí také na základě fenoménu Koebner - výskytu charakteristické vyrážky na pokožce hlavy přibližně 10-15 dnů po nástupu onemocnění.
 4. Nástup stupně regrese psoriázy je diagnostikován na základě jiného příznaku, který se nazývá Voronovův příznak - vzhled světlého prstence kolem papulek na hlavě.
 5. Pro objasnění provedené diagnózy:
  • mikroskopické vyšetření kožních šupinek;
  • kožní biopsie - určená pro účely histologického vyšetření.

Za přítomnosti psoriázy jsou zjištěny:

 • hyperkeratóza;
 • ostrý ztenčení nebo nepřítomnost zrnité vrstvy dermis;
 • otok pichlavé kůže;
 • přítomnost ložisek nahromadění neutrofilních granulocytů, jejichž nárůst vede k migraci zaostření pod stratum corneum, po němž následuje tvorba mikroabscessů.

Léčba onemocnění

K léčbě psoriázy na pokožce hlavy se používá řada opatření, včetně:

 • obecná terapie;
 • místní léčba;
 • fyzioterapie;
 • Lázeňská léčba.

Obecná terapie

Podstata obecné léčby psoriázy hlavy spočívá v předepisování následujících léků:

 • sedativa;
 • hyposensitizing;
 • antihistaminika;
 • prostředky nespecifické imunoterapie: pyrogenní, ATP, aloe, atd.;
 • komplexy vitamínů;
 • imunomodulátory: dekaris, taktivin, splenin, methyluracil, leucadin;
 • aromatické retinoidy - etretinát, acitretin;
 • cytostatika;
 • kortikosteroidy;
 • hemodezový roztok pro intravenózní odkapávání;
 • kalcifikovaná autologní krev.

Zahrnutí léčby kortikosteroidy a cytostatika je vhodné v případě závažného průběhu psoriázy a významné závažnosti příznaků na pokožce hlavy. Musí být aplikovány velmi pečlivě: takové prostředky mohou vyvolat zhoršení průběhu onemocnění.

Léčba psoriázy antibiotiky je možná pouze v případě, že dojde k infekční lézi pokožky hlavy.

Drogy a léky pro místní léčbu

Léky

Z léků používaných k léčbě lokálních projevů psoriázy

 • keratoplastické masti: ichtyol, sírový dehet, naftalen, salicyl;
 • glukokortikoidní masti - jsou předepsány pouze v případě závažného onemocnění.

Účinným prostředkem lokální léčby je Solkoderm. Přípravek obsahuje koncentrované kyseliny. Solkoderm se vyrábí ve formě roztoku, který má léčit postižené oblasti pokožky hlavy.

Psychotropní léky

Je samozřejmě nemožné léčit psoriázu na samotné hlavě pomocí této skupiny léků. Psychotropní léky se používají k:

 • omezit nebo eliminovat souběžné onemocnění deprese, zvýšenou úzkost, sociální fóbii;
 • zvýšit odolnost pacienta před stresem;
 • snížit frekvenci a závažnost exacerbací onemocnění na pozadí nervového napětí;
 • zlepšit kvalitu spánku;
 • snižuje svědění (označuje léky, které mají další antihistaminový účinek).

Pro psoriázu se používají následující léčebné prostředky:

 • antidepresiva;
 • anxiolytika;
 • stabilizátory nálady;
 • antipsychotika.

Použití těchto léčiv pro léčbu psoriázy je spojeno s určitým rizikem exacerbace onemocnění, včetně vysoké pravděpodobnosti vývoje podmínek, které nejsou inhibovány konvenčními léky pro psoriázu. Zejména se to týká serotonergních antidepresiv (fluoxetin, paroxetin). Antipsychotika často vyvolávají zvýšení množství růstového hormonu a prolaktinu v krvi, což vede k větší závažnosti symptomů psoriázy.

Šampon

Je možné vyléčit psoriázu na hlavě šampony? Spravedlivé je, že použití velmi účinného šamponu nestačí. Použití speciálních léčebných prostředků v komplexní terapii je však předpokladem úspěchu léčby. Jako terapeutické látky se osvědčily:

 • Friderm Tar;
 • Friederm Zinc;
 • Neutrogena T / Gel;
 • T / Sal;
 • Tegrin;
 • Aloe vera.

Na pokožce hlavy může být psoriáza ošetřena těmito typy šamponů:

 • : Algopix, Lush, Tana, "911", Tvarový šampon Tjarscampo, Alphosyl;
 • Ketokonazolové šampony: Ketozoral, Nizoral, Perhohot. Sebosol;
 • děti: Neutral-Baby, Hipp, Johnsonovo dítě, Peanut, Me a Mama.

Fyzioterapie a další léčby

Pro léčbu psoriázy na hlavě se užívají následující opatření:

 • Terapie PUVA;
 • ultrafialové ozařování;
 • hydroterapie;
 • erbium laser ozáření;
 • hemosorpce;
 • výměna plazmy.

Lázeňská léčba

Průběh léčby sanatorií v Krymu, Pyatigorsku a Soči pomáhá snižovat četnost relapsů a dosáhnout dlouhodobé remise. Během pobytu v nemocnicích se musíte věnovat následujícím postupům:

Tipy pro tradiční medicínu

Jak vyléčit psoriázu na hlavě pomocí lidových receptů? Jako nezávislé prostředky nejsou dostatečně účinné. Ale další použití domácí receptů na léčbu psoriázy na pokožce hlavy je docela efektivní.

Recept 1

300 gramů rostlinného bonbónu, vytlačte šťávu z výsledné hmoty. Přidejte do něj 30 ml suchého červeného vína. Navlhčete postiženou pokožku hlavy touto směsí. Nechejte po dobu nejméně 15 minut a poté důkladně opláchněte.

Recept 2

Namažte infuzí manganu ze skalpového alkoholu. Chcete-li připravit čtvrtinu šálku suché trávy, nalijte ½ litru alkoholu a nechte na několik hodin. Tento lidový lék na psoriázu má silný účinek a může způsobit podráždění kůže. Pokud se objeví nepříjemné pocity, je třeba je vypláchnout neutrálním činidlem a opláchnout heřmánkovým extraktem.

Recept 3


Tinktura připravená na základě mladých košů slunečnice má výrazný protizánětlivý účinek a zabraňuje dalšímu množení bakterií. Následující lék doporučený lidovou medicínou je vhodný pro léčbu psoriázy, doprovázený infekční lézí v oblastech pokožky hlavy.

Dvě koše slunečnice by měly být důkladně promyty, jemně nakrájeny a nasyceny asi 100 ml bílého vína. Uzavřete nádobí víčkem a nechte 48 hodin a potom stlačte džus. Mělo by se používat jako komprese. Doporučuje se také jednoduše namazat kůži slunečnicovou tinkturou.

Recept 4

Smíchejte lehké ropové vazivo nebo mastnotu (300 g) se dvěma kuřecími bílkovinami, přidejte lžíci medu z lipy a lžíci rostlinného rostlinného bujónu, který je nabitý práškem. Mazat mast s postiženou kůží.

Recept 5

Psoriáza na hlavě může být vyléčena pomocí stonků divokých růží doma. Sušené větve musí být spáleny, popel se shromažďuje v čisté nádobě, smíchá se se stejným množstvím vazelíny a používá se jako masť. Zpravidla s každodenní aplikací se efekt objeví během týdne. Vzhledem k tomu, že takový nástroj vede k rychlé kontaminaci vlasů, doporučuje se, aby byly každý den umývány dehtovým mýdlem nebo speciálním lékařským šamponem.

Recept 6

Léčba pomocí lidových léků také zahrnuje použití infuzí a odvarů pro vnitřní použití.

Jedním z účinných receptů na psoriázu na hlavě je extrakt z bource elderberry. Je nutné ho použít pro 1/2 šálku (nejlépe po jídle - asi hodinu). Připravte nástroj následujícím způsobem: nalijte lžíci starších květů 450 ml vroucí vody, trvají půl hodiny.

Recept 7

Následující sbírka doporučená lidovou medicínou je docela účinná při léčbě psoriázy hlavy:

 • root devyasila;
 • černé květy;
 • listy z brusinky;
 • přeslička (tráva);
 • kalamusový kořen;
 • Třezalku tečkovanou;
 • celandinu

Všechny složky jsou smíchány ve stejných poměrech. Dezertní lžička směsi se vaří 250 ml vody. Potřebujete ½ šálku.

Recept 8

Smíchejte lžíci medového včelu s vejcem a malým množstvím dětského šamponu. Aplikujte na postiženou oblast, nechte na čtvrt hodiny, opláchněte.

Olejové zpracování

Výborný domácí lék na psoriázu hlavy je olejový kompres. Nejlepší výsledek lze dosáhnout použitím šamponu. Zkomprimujte pomocí zahřáté směsi rostlinných olejů - arašídů a oliv. Výrobek je jemně vtírán do pokožky masážními pohyby, na sobě má sprchový uzávěr. Procedura se nejlépe provádí večer a ráno si umyjte vlasy. Olej je snadno odstraněn pomocí roztoku jablečného octa, glykolthimolinu nebo listerinu (asi čtvrt šálku na ½ litru vody).

Tepelné zpracování oleje

V případě psoriázy na hlavě se také doporučuje směs oleje pro tepelnou úpravu. Chcete-li jej držet, potřebujete tepelný uzávěr.

 1. Pečlivě umyjte vlasy šamponem (lékařský nebo dětinský).
 2. Jemně vyčistěte ručníkem.
 3. Ponořte špičku prstů do předem připravené směsi olivových a arašídových olejů a protřepte postižené oblasti.
 4. Nastavte termočlánek na režim teploty média a vložte ho na hlavu. Doba trvání procedury je 20 minut.
 5. Odstraňte uzávěr, jemně opláchněte vlasy speciální šamponem psoriázy.
 6. Pro optimální účinek opláchněte slabým roztokem octa nebo citronu, masírujte a nechte 5 minut.
 7. Opláchněte čistou vodou.

Glykothimolin, lavoris, listerin lze jednoduše pravidelně otírat do pokožky hlavy během exacerbace příznaků psoriázy, se zvýšeným odlupováním, podrážděním nebo svěděním.

Pravidla péče o vlasy

S psoriázou hlavy vlasy potřebují zvláštní péči. Dodržování základních pravidel ve spojení s nezbytnými opatřeními k léčbě onemocnění pomůže dosáhnout výrazného zlepšení stavu pokožky.

 1. Hlava by měla být omyta doporučenými šampony.
 2. Používejte pouze přírodní hřeben ze štětin.
 3. Denně provádějte zpracování hygienických výrobků dezinfekčním roztokem.
 4. Chraňte vlasy jemně, velmi opatrně, a vyhněte se poškození desek.
 5. Pokud je to možné, zřídka používejte vysoušeč vlasů. Zapněte jej v režimu s vysokou teplotou a držte jej ve vzdálenosti 30 cm od hlavy.
 6. Vyvarujte se postupům, které mohou způsobit poranění psoriatické kůže a vyrážky. Nepoužívejte kolečka, kuželky.
 7. V závažných případech onemocnění je lepší provést krátký účes, protože časté používání masti, krémů silně znečišťuje vlasy a musí se denně vypláchnout.
 8. V případě psoriázy, komplexních účesů by se mělo zabránit stylingu a pokud je to možné, méně pravděpodobné, že by byly vlasy přilepeny gumičkou.

Prevence

Preventivní opatření k prevenci recidivy onemocnění při psoriázě zahrnují:

 • osobní hygiena.
 • odvykání kouření;
 • vyloučení alkoholických nápojů;
 • prevence stresových situací;
 • přiměřenost práce a odpočinku;
 • užívání vitaminů;
 • dodržování zvláštní stravy.

Dieta pro psoriázu je velmi důležitá. Je nutné:

 • omezit množství tuku, sacharidů, cukru;
 • vzdát smažení;
 • vyloučit koření, koření, okurky, konzervy, koření - vše, co má dráždivý účinek na žaludek a střevní sliznici a vede k ucpání těla.

Pro Více Informací O Suché Vlasy