logo

Proč má dítě na hlavě žluté krusty?

Často se rodiče potýkají s takovým problémem, jako jsou žluté krusty na hlavě dítěte, 2 roky nebo 6 let. Tento jev se nazývá seboroická dermatitida, objevuje se u kojenců a dospívajících. Uvidíme, proč se seborrhea objeví a jak se jí zbavit.

Formy onemocnění

Seborické kůry (gneiss) jsou častým výskytem u kojenců. Jak dítě roste, tento problém zmizí sám o sobě. Stává se však, že gneiss obtěžuje starší děti a takové situace vyžadují zvláštní pozornost.

Podívejme se, jak se projevuje seborrhea. Existují tři formy onemocnění:

 1. Snadno - když je postižena pouze horní část hlavy, někdy i uši. Obecná pohoda u dětí je normální.
 2. Mírná forma - když se celá tvář a krk zčervenájí a odlupují, tělo a končetiny jsou částečně postiženy dermatitidou. Váhy na hlavě velkých rozměrů, děti se stávají rozmarné, objevuje se průjem a regurgitace se zvyšuje.
 3. Závažná fáze je doprovázena vzestupem neustálého náletu na hlavu nebo "dětské čepice". Dochází k nástupu infekce a vyvolává hnojení. Dítě ztrácí chuť k jídlu, je pomalé a zhoršuje váhu.

Příčiny

Na otázku, proč mají děti na hlavě kůru, není jasná odpověď. Lékaři identifikují pouze možné provokující faktory, mezi které patří:

 • Vývoj endokrinního systému. V novorozeneckém období selhává endokrinní funkce - mazové žlázy začínají vystupovat. To vede k obličeji.
 • Nesprávná hygiena. Vážky na hlavě se vyskytují po delším opotřebení klobouků. Pocení kůže, příliš časté mytí, nevhodné mycí gely a šampony - to vše vyvolává vznik onemocnění.
 • Nevhodné jídlo. Seborrhea se vyskytuje v důsledku špatně snášenlivé směsi nebo včasného zavádění doplňkových potravin. Nesprávné krmení matky během kojení může také vést k poruše endokrinního systému dítěte.
 • Porážka houby. V lidské kůži je houba trvale přítomna, ale hormonální poruchy přispívají k její reprodukci. To vyvolává vzhled žlutých stupnic.
 • Oslabená imunita. Když jsou imunitní funkce těla oslabeny, dětem fungují mazové žlázy a houby se množí.

Dermatitida u dětí a dospívajících

"Na hlavě dítěte byly po dobu dvou let chrasty. Co dělat? "- rodiče paniku na fórech. Především je třeba si uvědomit, že před třemi stářími je takový jev velmi běžný. To ovlivňuje vylepšenou práci mazových žláz.

Snad problémem je nedostatek vitamínu B (biotin), který je zodpovědný za metabolismus v těle. Vzhled slupky nevyvolává nepříjemné pocity a při vhodné léčbě a hygieně zmizí bez stopy.

Když se na hlavu tříletého dítěte vytvoří kůrka, měla by tato skutečnost upozornit rodiče. Může to být několik důvodů:

 • špatná péče o vlasy;
 • přehřátí čelenky, když se hlava začíná potnout;
 • použití přírodních kosmetických prostředků, které způsobují podráždění;
 • sušení pokožky hlavy od častého koupání;
 • alergií na nové výrobky.

Pokud jsou všechny tyto faktory vyloučeny a seborrhea u dětí ve věku 3 let neprojde, příčiny mohou být mnohem závažnější, například abnormality ve fungování štítné žlázy nebo centrální nervové soustavy. V takovém případě byste měli okamžitě kontaktovat pediatra.

Existují situace, kdy rodiče dítěte v malém věku čelí tomuto problému a poprvé se dozvěděli o dermatitidě ve věku 5-6 let od svých potomků. Kůra na hlavě pětiletého dítěte je spíše vzácný jev, jako u dospívajících. Ale stále je místo, kde se dá. Tento jev je často spojen s bakteriální infekcí. Léčba se provádí antibakteriální a protizánětlivou terapií.

Pokud je výskyt onemocnění doprovázen zvýšeným přírůstkem hmotnosti, lékaři podezřívají Leinerovu chorobu u malého pacienta. Navíc váhy na kůži u dětí ve věku 5-6 let mohou být příznaky diatézy, psoriázy nebo atopické dermatitidy.

Jak se zbavit kůry

Rodiče se ptají, jak odstranit kůru na hlavě dítěte a zda to lze udělat. Je nutné je odstranit, protože s nepozorným pohybem můžete náhodně odtrhnout kůru. To vede k infekci výsledné rány na kůži.

Chcete-li se zbavit pochvy na hlavě dítěte, měli byste:

 • umyjte si vlasy dětským šamponem;
 • blot s ručníkem;
 • navlhčete bavlněnou podložku se slunečnicí nebo olivovým olejem a jemně protřete kůru;
 • dejte dítě spát v bavlněné čepici nebo klobouku;
 • pokořte ráno koktejly s měkkým hřebenem nebo štětcem;
 • umyjte si vlasy, hřeben.

Tyto akce by neměly být prováděny více než dvakrát týdně. Opakujte také postup seborrhy za ušima a obočí.

Existuje také další způsob, jak si na jednu hodinu (nebo nejméně 20 minut) před koupáním dítěte, lehce ohřátý olej (lopuch, dětský olej, olivový olej) vtírá do hlavy. Pak položili klobouk.

Při koupání si omyjte vlasy šamponem a omývejte váhy. Poté zbroušte zbývající kůry.

Jak sklízet kůru, analyzovat podrobněji. Vezměte hřeben s tupými zuby a prohněte si vlasy zepředu a dozadu. Poté přejděte měkkým štětcem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat oblasti fontanelu, je nutno z ní odstranit kůry, jen opatrně. Při česání váhy lze oddělit od vlasů.

Při pravidelném výskytu seboroické dermatitidy je podezření na diatézu nebo jiné alergie. V této situaci se obraťte na dermatologa a alergika.

Opravné prostředky

V zásadě nepotřebuje ošetřující lékař, s výjimkou závažné fáze. V tomto případě jsou dětem předepsány antibiotika (když je kůže infikována) a antihistaminiky, které snižují svědění.

Vzhledem k tomu, že důvody vzniku vzorků jsou v každém případě odlišné, je léčba individuálně zvolena.

K odstranění různých forem užívání nemoci:

 • antifungální masti ("Lamisil", "Mikospor" a další);
 • antifungální šampon (Nizorex, Sebasol, Dermazol);
 • kortikosteroidní masti ("Ecol");
 • zinkovou masti pro zmírnění zánětu;
 • přípravky pro nemocnou kůži (Topikrem, Bioderma Sensibio);
 • komplexy vitamínů;
 • antihistaminika (citrin, diazolin).

Pomáhá zbavit se šampónu žluté kůry nebo pěny "Mustel". Jeho složení je hypoalergenní, šampon zjemňuje váhy, kromě toho má antibakteriální účinek.

Prevence

Po odstranění nepříjemných příznaků seborrhey rodiče potřebují přemýšlet o tom, jak zabránit opakování situace. Chcete-li to udělat, měli byste své dítě chránit před alergeny.

"Strach z mladé matky o neznášanlivosti některých výrobků dítětem je marně, alergické projevy jsou reakce na prací prostředek, suchý vzduch nebo jiné faktory," říká Dr. Komarovskij.

Proto, kromě instalace vyvážené stravy pro ošetřující matku, doporučujeme následující opatření:

 • nainstalujte zvlhčovač v místnosti;
 • po koupání ošetřete dítěti hlavu a uši s dětskými zvlhčovači;
 • pokud se objeví svědění a zarudnutí, poraďte se s alergikem, který předepíše speciální dietu;
 • Nepřehřívejte dítě, příliš teplé. Pokud nohy a temechko dítě horké, dát to na snadné.

Lékaři varují! Nastává šokující statika, která je více než 74% onemocnění kůže - parazita parazitů (Acacid, Lyamblia, Toccapa). Hydroxidy přenášejí do systému kolaterální nákazu a první napadá náš imunitní systém, který by měl ochránit systém před různými nemocemi. Vedoucí Ústavu parazitologie sdílel tajemství, jak se je rychle zbavit a očistit je kůží, stačí. Přečtěte si další informace.

Tato opatření jsou přijímána zpravidla k prevenci seboroické dermatitidy.

Příčiny seborických kůr v hlavě dítěte a způsoby jeho odstranění

Krusty na pokožce hlavy jsou v pediatrii běžné. Jsou téměř každé druhé dítě. Obvykle tento stav nevyžaduje lékařský zásah a po řádných hygienických postupech postupuje v průběhu času. Ve většině případů se děti starší než 4 měsíce již obávají problémů. Ale pokud je kůra na hlavě dítěte pozorována v pozdějším věku, problém vyžaduje zvláštní pozornost od rodičů.

Nejčastěji seboretické váhy jsou známkou dermatitidy, o níž se diskutuje později. Ale symptom je schopen upřesnit a sklonem k alergiím (typické pro děti do 2 - 3 roky, více diatézou zde). Nepoužívejte okamžitě žádné nezávislé opatření. Nejprve se doporučuje dítě ukázat odborníkovi.

Důvody

Zatím není úplně spolehlivě známo, proč se na pokožce hlavy objevují seboroické nebo, jak se také nazývají, mléčné kůry. Většina lékařů má sklon věřit, že hlavním důvodem je hormonální změna těla, která ovlivňuje intenzitu mazových žláz. Ve stejných případech, kdy se patologie dítěte po jeho vyloučení s časem znovu objeví, nejčastěji dochází k přítomnosti alergických faktorů. Zvažte etiologii seboroické dermatitidy podrobněji:

 • Přehřátí pokožky hlavy. Často se to děje u malých dětí, jsou příliš pečlivé péče o rodiče i v horkém počasí, vytáhněte čepici na hlavu. Mimochodem, studený vzduch je také škodlivý, takže dítě by mělo být oblečeno podle počasí.
 • Nadměrné pot. V tomto případě jsou vytvořeny příznivé podmínky pro reprodukci infekčních patogenů a hub, které způsobují zánět kůže.
 • Nesprávná výživa. Poruchy v systému gastrointestinálního traktu přímo ovlivňují funkci vnějších sekrečních žláz, což způsobuje zvýšené pocení. Zde hraje roli nedostatek vitamínů B a PP a zinku.
 • Dědictví. Někdy existují případy seboroické dermatitidy, vyskytující se téměř v každé generaci jednotlivých rodin.
 • Reakce na výrobky osobní péče. Nejživějším příkladem je šampon s různými barvivy a příchutí, nebo jakýmikoliv prostředky (často mýdlem) s vysokou zásaditostí. Ale je třeba věnovat pozornost, příliš časté mytí o dítě (normální, - 2 krát týdně) hlava, totiž nejvyšší kvalita šampon, vyvolat podobnou reakci v některých případech.
 • Alergie. Bohatá žlutá lupa se často vytváří, když ji dítě používá dlouhou dobu k vyvolání potravinových alergií.
 • Některé nemoci. Ty zahrnují různé patologické stavy nervového nebo imunitního systému.

Vzhledem k hypersekreci mazových žláz je vytvořeno příznivé prostředí pro vývoj houby rodiny Pityrosporum ovale. Jsou přítomné na kůži 90% světové populace ve formě spor, ale v některých případech se začnou aktivně proliferovat. Kvůli tomu dochází k zánětu, který způsobuje odlupování pokožky a časem se na ní objevují žluté váhy.

Symptomy a formy

Mléčné kůry mohou být přítomny ve formě samostatně umístěných vzácných "ostrovů", ale někdy pokrývají velkou plochu pokožky hlavy. Ve skutečnosti se jedná o stejnou lupinu, pouze mechanismy jejího vzhledu nejsou podobné formacím u dospělých. Nejčastěji jsou váhy žluté nebo šedé, občas hnědé nebo průhledné.

U dětí starších jednoho roku existují 3 formy průběhu onemocnění, které jsou doprovázeny specifickými příznaky:

 • Mastná. Lupinové částice mají velkou velikost a při míchání se sekrety potních žláz vytvářejí vrstvy kolem vlasových folikulů. V mladším věku je dermatitida často komplikována houbovou infekcí. Po 12 letech je onemocnění často doprovázeno akné.
 • Suchý Malé váhy jsou rozptýleny po celé ploše chlupaté pokožky. Časem rostou do šedé nebo žluté kůry. Děti ve věku 8 - 10 let a starší v těchto místech mohou ztratit vlasy.
 • Smíšené V tomto případě je suchá forma dermatitidy přítomna ve vlasech a mastná na obličeji. Pozorováno v dospívání.

Na rozdíl od jiných dermatitid, seborea není doprovázena svěděním a podrážděním kůže. Pokud jsou příznaky přítomny, znamená to komplikaci onemocnění jakoukoliv infekcí. Odstranit krusty obvyklými hygienickými postupy nebude fungovat, protože se objeví znovu. Nemůže to udělat bez léčby bakteriální infekce, která je obvykle předepsána antibiotiky, injekce glukózy a vitamínu B.

Léčba

Správné odstranění krust

Léčba začíná teprve tehdy, je-li zjištěna příčina vzniku seboroických krust. A pak mnoho rodičů má okamžitě otázku: je možné je smazat? Není to jen možné, ale nezbytné, a vůbec z estetických důvodů. Koneckonců, dítě může náhodou roztrhat kůru nehtem a dát infekci do rány, která se vytvořila. Proto je nutné je odstranit samostatně a zároveň postupovat podle následujících kroků:

 • ve večerních hodinách umyjte hlavu dítěte šamponem (doporučujeme použít dětský lékařský šampon);
 • blotovat vlasy ručníkem;
 • olivový olej na bavlněnou podložku (nedoporučuje se dětem do 3 let, protože může způsobit podráždění, tudíž slunečnicový olej může být použit zde) a jemně otřete oblasti kůry nahromaděné;
 • nosit bavlněný klobouk pro dítě v noci;
 • po probuzení by měla být váha odstraněna speciálním hřebenem (děti 1-2 let, jejichž jemná kůže by měla štětcem vlasy měkkou štětkou);
 • opláchněte hlavu, znovu hnětete a ujistěte se, že jsou odstraněny všechny krusty;
 • postupujte nejvýše dvakrát týdně.

Opravné prostředky

Vzhledem k tomu, že příčiny vzhledu mléčných krust se mohou v každém případě lišit, pouze odborník by měl vybrat vhodný výrobek. V závislosti na příznaku, formě onemocnění a jednotlivých charakteristikách dítěte:

 • šampony proti houbovým infekcím ("Nizoral", "Nizorex", "Mykozoral", "Dermazol", "Sebasol");
 • produkty péče o pleť (Topikrem, Saforel, Bioderma Sensibio);
 • masť s antifungálním účinkem ("Mikospor", "Ketodin", "Lamisil", "Bifisam");
 • kortikosteroidní masti ("Elokom");
 • inhibitory a imunosupresiva ("Tacolimus", "Pimecrolimus", "Elidel", "Protopic");
 • antibakteriální léky (obvykle peniciliny);
 • komplexy vitamínů;
 • antihistaminiky ("Diazolin", "Loratadine", "Citrin").

Dieta

Stejně jako u jakékoli dermatitidy, účinná léčba seboroických krust nutně zahrnuje správnou výživu. Koneckonců, jídlo spotřebované dítětem přímo ovlivňuje složení sekrece vylučované vnějšími žlázami. Následující produkty by proto měly být omezeny nebo zcela vyloučeny ze stravy nemocných dětí:

 • uzené maso, okurky, pikantní potraviny;
 • sladká šumivá voda, všechny produkty řetězců rychlého občerstvení a cukrářský průmysl;
 • smažené a mastné potraviny;
 • cereálie z rýže, krupice, těstoviny;
 • hyperalergenní produkty (kuřecí vejce, čokoláda, citrusové plody, ořechy).

V převážnou většině případů, se správnou péčí o dítě, žluté krusty zmizí bez stopy s časem. Před provedením jakéhokoli postupu byste se měli poradit se svým lékařem. Koneckonců, podobný příznak může být předzvěst chorob: atopická dermatitida, psoriáza, různé formy erytrodermie. To platí zejména pro děti od 8 do 10 let.

Kork na hlavě - příčiny a léčba drog, kosmetiky a lidových léků

Nejčastějším problémem s vlasy jsou lupy. Každý, kdo se s ním setkal alespoň jednou v životě. Někdy se tento problém zhoršuje a na hlavě se objevují krusty, ale může být příčinou nejen lupů. U malého dítěte jsou chrasty spojené s imunitou, která ještě nebyla plně posilována, takže ve většině případů procházejí časem. Dospělí trpí kůrou na hlavě z jiných důvodů. Některé z nich jsou závažné nemoci, které vyžadují diagnózu a léčbu.

Jaká je kůra na hlavě dospělé osoby

Jedná se o vnější vrstvu pevné látky, která vznikla jako výsledek výtoku z kůže. Kůra se týká dermatologických onemocnění. Odchylka nepředstavuje vážné nebezpečí, ale pouze způsobuje nepohodlí a zkazí vzhled. Fotografie ukazuje, že krusty jsou husté odtokové oblasti žluté nebo bílé šupiny rozložené po celé hlavě nebo na jejích jednotlivých částech. Někdy se krusty drží dohromady a tvoří solidní "skořápku".

Příčiny patologie

V normálním stavu dochází k odlupování kůže při mytí vlasů a pokožky hlavy. To se stává téměř bez povšimnutí. Když jsou v těle pozorovány patologické změny, je tento proces narušen. Epitelové buňky začínají intenzivněji umírat, což vede k vzniku nepříjemného problému. Mezi rizikové faktory stojí:

 • hormonální nerovnováhy u těhotných žen nebo na pozadí menopauzy, onemocnění vaječníků;
 • zneužívání smažených, slaných a tučných potravin;
 • nadváha, obezita;
 • reakce na barvivo na vlasy;
 • úzkost a častý stres;
 • užívání některých léků;
 • problémy s štítnou žlázou;
 • snížená celková nebo lokální imunita;
 • nemoci gastrointestinálního traktu neinfekční povahy;
 • metabolické poruchy;
 • nesprávné použití přípravků pro péči o pleť;
 • porucha endokrinního systému;
 • špatné návyky (kouření nebo zneužívání alkoholu).

Odděleně stojí za zmínku infekční onemocnění, jedná se především o kožní onemocnění, jako jsou:

 • seborrhea;
 • seboroická dermatitida;
 • ekzém;
 • pedikulóza;
 • mykózy - onemocnění způsobená houbami;
 • červený plochý, šindele nebo kožní onemocnění;
 • psoriáza.

Symptomy

Hlavním rysem je vzhled kůry na pokožce hlavy. Na pozadí jsou zaznamenány svědění, peeling, zarudnutí pokožky. Výsledkem neustálého intenzivního odumírání kožních buněk jsou váhy samy. Před tvorbou krust jsou problémy s vlasy. Stávají se křehkými, jejich ztráty rostou, objeví se lupy. Tyto příznaky nelze vyloučit ani při výměně péče o kosmetiku. V závislosti na příčinách vzniku krust mohou být doprovázeny dalšími znaky:

 1. Seborrhea. Může být mastná, suchá nebo smíšená. V prvním případě je šupka šedožlutá, ve druhé se tvoří bílé šupiny lupů. Vlasy, v závislosti na typu seborrhy, se stávají mastnou nebo suchou. Pokud jsou příznaky smíšeného typu obou typů onemocnění pozorovány.
 2. Seboroická dermatitida. To se liší od seborrhy v tom, že je chronická v přírodě, kvůli které je léčení patologie prodlouženo. Na pokožce jsou vytvořena jasně omezená místa červené barvy, která se pak spojují. Kvůli vyčerpané epidermis se tvoří žluté krusty.
 3. Ekzém. Doprovázeny výbuchy kulatého tvaru ve formě plaků, papulí a skvrn. Způsobují svědění, pálení, bolest. Vlasy jsou suché.
 4. Pediculóza. Vyvíjí se v důsledku přenosu parazitů - vši cestou kontaktní osoby. Jejich kousnutí jsou bolestivé a způsobují vážné svědění. Jizvy mohou zůstat v důsledku škrábání pokožky.
 5. Mykózy jsou onemocnění způsobená houbami. Když si oblíbili pod vlasy kulaté ložiska zánětu, které jsou stlačeny uprostřed. Způsobují nepříjemný zápach. Další infekcí je mikroskopie. Když tvoří kůru na hlavě, podobá se otrubám a způsobuje ztrátu vlasů, včetně obočí.
 6. Red lichen planus. Onemocnění způsobuje červené rány, vypadávání vlasů a jizvy, které zůstávají po neustálém poškrábání pokožky.
 7. Šindle. Jeho patogen je stejný virus, který způsobuje kuřici. Choroba je doprovázena bolestivými lézemi a růstem, které jsou postupně pokryté žlutými krusty.
 8. Kůži. Jedná se o typ houbové infekce při vzniku plešatých skvrn, na kterých je pokrytá kůra pokožkou hlavy. Mezi jinými příznaky kožních onemocnění jsou zaznamenány svědění, peeling, zarudnutí a otok zápalů.
 9. Psoriáza Toto onemocnění je autoimunitní. Ovlivňuje to nejen pokožku hlavy, ale i tělo. Patologie je doprovázena tvorbou šupinatých plaků. Když jsou kosti odstraněny, kůže začne krvácet.

Svrab na hlavě dítěte 5 let staré příčiny a léčba

Jistě, většina rodičů se setkala s mléčnými kůrkami na hlavě novorozence - to jsou projevy seborrhy. Proč se patologie rozvíjí, jaké další příznaky se objevují a jak odstranit kůru na hlavě dítěte - pojďme si promluvit v tomto článku.

OBSAH ČLÁNEK

 1. Informace o nepříteli
 2. Proč se objevují krusty
 3. Je to opravdu nákazlivé?
 4. Symptomy v různých věkových kategoriích
 5. Pokud ne mléčné krusty, tak co?
 6. Léčba

Zdravím vás, drahí čtenáři, problémy s kůží u dětí není zdaleka neobvyklé. Vysvětlují je nezralost všech orgánů a tělesných systémů. Hormonální a ochranné mechanismy nefungují úplně, pouze gastrointestinální trakt "se používá" do nového světa. Existuje poměrně málo nosologických jednotek (onemocnění), ale seboroická dermatitida je jednou z nejběžnějších. Toto onemocnění se vyskytuje nejen u dětí, ale také u dospělých. Nicméně je neobvyklé, že tříletý karapuz vyvinul svou již "dospělou" formu.

Za prvé, za účelem vyřešení určitého problému je nutné získat co nejvíce informací o něm. Seborrhea je chronický zánětlivý proces, který se vyvine v strukturách kůže, v blízkosti mazových žláz. Kůže je vybavena mazovými žlázami nerovnoměrně. Například na chodidlech a dlaních nejsou vůbec žádné. Ale ve vlasech, na čele a křídlech nosu, za ušima, na krku - hodně. Žlázy se nacházejí vedle vlasových folikulů, v přírodních záhybech kůže, aktivně pracují a produkují tajemství - kožní mazu. Buňky, které jsou zodpovědné za tento proces, se nazývají sebocyty, tudíž název nemoci.

Patologie má houbovou povahu, je viníkem - kvasnicovité houby Malassezia furfur. Existují dvě formy tohoto mikroorganismu, "účastní se" vývoje choroby - oválné a kulaté. První způsobuje zánět pokožky hlavy, druhá převážně na těle. Faktem je, že tyto organismy používají mastné kyseliny, které tvoří mazu jako zdroj živin.

Během svého života mimo jiné uvolňují nenasycené mastné kyseliny. Tyto složky dráždí pokožku a způsobují zánět a odlupování. Vzhledem k tomu, že kůže "cítí", není příliš dobrá, její bariéra, ochranná funkce je výrazně oslabena. Výsledkem je, že kyselina olejová, která je součástí jejího vlastního tajemství, se také stává dráždivým činidlem.
Ale proč se náhle začínají všechny tyto mechanismy?

Příčiny seborey

Nemoci, jako je seboroická dermatitida, způsobují různé příčiny. Většina z nich je však spojena jediným "stigmatem" - snížením imunity.

Nejdříve zjistěte, které faktory mohou u kojenců a novorozenců vyvolat seboroickou dermatitidu:

 • infekčních procesů v těle matky během těhotenství nebo samotného dítěte;
 • nepřenosné chronické nemoci (včetně onkologie), vrozené vady vývoje;
 • GI patologie;
 • porušení režimu krmení, odchylky od pravidel krmení;
 • přítomnost alergií, zejména potravin nebo kontaktů;
 • nedostatečná nebo naopak nadměrná hygiena;
 • léčba glukokortikosteroidními přípravky (například masť s GCS pro kontaktní alergie), antibiotika;
 • užívání léků matkou (během těhotenství a během kojení);
 • dědičná hyperfunkce mazových žláz (a pak můžeme mluvit o vrozené formě seborrhy);
 • silný stres (přechod na umělé krmení, zvláště ostré, pohyblivé, nemoci).

Krusty na hlavě tříletého dítěte se obecně objevují ze stejných důvodů: podvýživa, nemoci, stres, užívání drog. Existuje pouze specificita - například otázka doplňkového krmení a druh krmení jsou již irelevantní. Ale váha se stává špatnou hygienou v kombinaci s vysokou fyzickou aktivitou (děti už běží, skákají a na chvíli si nehynou). Navíc od tří let obvykle převádějí vrcholy na společný stůl, což může také způsobit vznik dermatitidy.

Ale děti v dospívání mají mnohem více "příležitostí", aby se nemocily se sevrouhou. Výše uvedené onemocnění gastrointestinálního traktu, stres a alergie se spojují:

 • aktivace endokrinního systému, což způsobuje neuvěřitelnou aktivitu mazových žláz (tudíž "dospívající akné");
 • hormonální selhání (v pubertálních hormonech - nejvíce nestabilní kategorie);
 • nesprávná strava (jsou kapesné a v důsledku toho všechny druhy "škody");
 • špatné návyky;
 • psychická nestabilita.

Další skupina důvodů, která jsou relevantní pro všechny věkové kategorie, je indukována, tj. umělou indukovanou aktivitu sebocytu. To zahrnuje zbytečné "oteplení" syna nebo dcery - oblečení, které není v pořádku, kožichy při teplotě -2 ° C a tady - syntetické ložní prádlo, polštáře nízké kvality atd.

Proto, přemýšlejte o tom, jak odstranit kůru na hlavě dítěte, nesmíme zapomínat, že je možné opravit nejen všechny procesy v těle dítěte, ale také vaše vlastní jednání.

Ale dědičnost vývoje seboroické dermatitidy není důležitá. Dokonce i v případě, že oba rodiče trpí alergií, drobivka nezvyšuje riziko seborrhy.

A my jsme chytili seborrheu!

Je takové prohlášení platné, seborrická dermatitida: nákazlivá nebo ne? Ne, ne nakažlivá! Faktem je, že houby, které způsobují vývoj onemocnění, trvale trvají na pokožce. Jedná se o takzvané saprofyty - za "normálních podmínek" neškodí a každý je má. Zhruba řečeno, dítě je "infikováno" od narození, jakmile nastane první interakce s kůží jiné osoby - máma.

Kůže dítěte je osídlena nejrůznější flórou a vrozená imunita neumožňuje rozvoj patologie. Dále s rozvojem obranného systému imunitní mechanismy brání růstu a reprodukci mikroorganismů, což jim brání v porušování kožní bariéry. Nicméně, jakmile imunita klesá, vylučuje se mazové žlázy - příznivý čas pro houby. Činnost jejich životně důležitých aktivit se několikrát zvětšuje a člověk se nedokáže vyrovnat se svým tlakem. V důsledku toho se onemocnění rozvíjí.

Jak odstranit kůru na hlavě dítěte - tato otázka vzniká od rodičů, jakmile zjistí, co se děje s pokožkou dítěte. Manifestace onemocnění, ačkoli nepříjemné ve vzhledu, nezpůsobují velkou pozornost dítěti. Žádné běžné příznaky jako slabost, horečka atd. nebylo pozorováno. Proto není možné zavolat bolavé. Existují však zřetelné rozdíly v seborrhe u novorozenců a kojenců ze stejné patologie u starších dětí a dospělých.

Výskyt onemocnění u novorozenců a kojenců

Nejprve děti jsou narušeny, samozřejmě, seboroickými krusty. Jsou nazývány mléčnými krusty, ale v pediatrii neexistuje takový termín. Vznikají již ve 14 až 21 dnech života.

Patologie je debutována s vyrážkou kolem uší (v záhybech za uší), na pokožce hlavy. Zřídka změny ovlivňují pokožku čela a tváří.

Proč právě tam? V malých mazových žlázách zatím není aktivní, protože endokrinní systém prakticky nefunguje jako celek. Ale mají v krvi mateřské hormony. Tyto látky mají tropismus (tj. Mají nejvýznamnější účinky) na sebocyty hlavy, které se nacházejí v blízkosti vlasových folikulů.

Objevuje se velmi rychlá desquamace epiteliálních buněk (kvůli toxickému účinku mastných kyselin). Exfoliované buňky jsou namočené v tuku, který je aktivně produkován sebocyty. Jako výsledek, na vrcholu vyrážky gneiss je tvořen - velmi krusty.

Ve velmi vzácných případech se onemocnění šíří po celém těle, což ovlivňuje oblast svalů, kolena a loketní ohyby, bříško. Obvykle všechny příznaky zmizí během několika (4-5) týdnů. V extrémních případech mohou projevy zmizet a objevit se předtím, než se dítě otočí o rok. Pak zmizely úplně.

Téměř nikdy není gneiss doprovázeno svěděním nebo bolestí, zpravidla nezpůsobuje dítě žádné obavy. Vlhkost se nevyskytuje - pocení kožní tekuté vyrážky. To zvyšuje pocit suchosti a těsnosti pokožky.

Protože však vyrážka "neotevře", riziko infekce se nezmenšuje. Pokud dojde k infekci, vyvine se pyoderma - purulentní zánět kůže vyvolaný stafylokoky a streptokoky. Existuje exsudát (vyčerpání), svědění, bolest, dítě se stává neklidným a rozmarným.

Často rodiče, kteří nevědí, jak odstranit kůru na hlavě dítěte, si to "vybírají" a snaží se s nehtem odnést. To nemůže být provedeno - riziko infekce se několikrát zvyšuje!

Dermatologové rozlišují dva stadia onemocnění:

 1. Snadné Vyrážka a gneiss, které ji pokrývají, se vyskytují pouze na pokožce hlavy (někdy uši, tváře, zřídka na čele) a nerozšířují se. Celkový stav není přerušený;
 2. Střední závažnost. Vyrážky a krusty se rozšiřují na tělo a končetiny.

Pokud se však průjem, zvracení spojují s příznaky seborrhy a je tu zpoždění ve fyzickém vývoji (zpoždění v hmotnosti) - je načase zvuk alarmu! Je možné, že Leukerova desquamativní erytrodermie se vyvinula u dítěte a je to velmi vážná patologie, která vyžaduje naléhavou lékařskou péči.

Seborrhea u dětí ve věku od 3 let

Nemoc se vyskytuje u dětí a v roce a 2 letech. Často rodiče, kteří se vypořádali s patologií, když jejich dítě bylo v dětství, téměř nevěnují nově se objevujícím příznakům. Jejich odpověď na otázku, jak odstranit kůru na hlavě dítěte, je jednoduchá rada: počkejte, bude to projít sama. Ve většině případů postupuje stejným způsobem jako u kojenců - na vrcholu papulární vyrážky se objeví šupinatý gneiss. Kůže nemá svědění, nic neublíží, děti se nemusíte bát.

Krusty na hlavě tříletého dítěte jsou zcela běžné. Možná je to kvůli vážnému stresu tříletého muže - zapsání do mateřské školy. Nicméně, oni jsou trochu jiný vzhled než "děti" ty. Tam jsou vzácné případy, kdy Rebettle na 3-4 roky má "mléčné" krusty. Nejprve jsou formace méně husté, obvykle jsou menší a stále více se podobají lupům v obvyklém smyslu.

Děti tohoto věku se začínají objevovat "váhy" na obočí a na křídlech nosu. Kůže je odlupována nejen na hlavě, ale také na těle - v záhybech loktů a kolen, na hrudi a na zádech. Krusty jsou tvořeny stejným mechanismem jako u kojenců.

Pokud jsou na hlavě dítěte ve věku 5 a více let chřipka, nejpravděpodobněji se vyvinula chronická forma patologie. To znamená, že existují období remise ("zdraví") a exacerbace, které jsou určeny na základě celkového stavu těla. Je pravděpodobné, že jakákoliv nemoc (triviální ORZ) způsobí vznik nové "porce" krust.

Diferenciální diagnóza je volba jednoho ze seznamu podobných onemocnění. Tato fáze je nesmírně důležitá (a to jak v lékařství založeném na důkazech, tak iv léčbě sebekontrolu). Koneckonců, pokud uděláte špatný závěr, zahájíte léčbu "ne proto," že situaci můžete zhoršit.

Především hovoříme o lupénce. Musíte pochopit, jak se liší od seboroické dermatitidy. Navzdory skutečnosti, že tyto nemoci se navzdory tomu navzájem podobají (zejména podle názoru průměrné osoby), je rozdíl:

 • se seborrheou, ohnisky jsou téměř vždy jen na pokožce hlavy, psoriatické léze jsou rozptýleny po celém těle;
 • psoriáza vypadá jako rozsáhlé vyrážky - bílé váhy na jasně červených papulech, ale seboroická dermatitida je pouze kůra na povrchu kůže;
 • u psoriázy není obvodová část vyrážky pokryta bílými šupinami;
 • váhy s dermatitidou jsou tlusté, nažloutlé a psoriáza jsou bílé, suché;
 • když se pokoušíte odstranit kožní seborrhei, odjedete, obvykle bezbolestně. V druhé patologii však toto "číslo" nebude fungovat - proces způsobuje nepohodlí, kůže pod váhy začne krvácet.

Druhou chorobou je atopická dermatitida. Má alergickou povahu, je dědičná a neprojde sama.

 • začíná u dětí starších tří měsíců;
 • vyznačující se intenzivním svěděním;
 • vypadá to jako vyrážka na obličeji, v oblasti loktů a kolen, zřídka v hlavě;
 • vyrážka náchylná k plačení.

Takže nyní jsou shromážděny všechny potřebné informace o seboroické dermatitidě a můžete pokračovat v léčbě. Samozřejmě, že je nejlepší konzultovat s pediatrem (a pokud mluvíme o novorozenci nebo miminko, je to absolutně nutné). Odborník nejdříve objasní diagnózu a za druhé doporučuje léčbu, která je pro vaše dítě správná. Ale pokud jste přesvědčeni o diagnóze a rozhodnete se, že sami budete léčit, jak odstranit kůru na hlavě dítěte?

Ve skutečnosti je velkou otázkou: je-li seborová dermatitida vyvinuta u dětí, je léčba nutná i doma? U kojenců toto onemocnění prochází samo o sobě již 6-8, maximálně 10 týdnů života. Je extrémně vzácné, když je "odloženo" až na jeden rok. Dr. Komarovskij seborická dermatitida například nepovažuje za závažný problém a uvádí, že nezpůsobuje dětem žádné potíže. Odchází sama od sebe.

Pokud však dítě má více a více krust, způsobí mu úzkost, svědění, namočení, kůže se znervózňuje výrazněji, je lepší začít léčbu. "Preventivní terapie" je také nezbytná, pokud jsou drobky náchylné k alergiím, kožní pustulární infekce, bolesti.

"První linie" léčby je použití specializovaných šamponů a česání, tj. kombinovaná terapie s léčivy a lidovými léky.

Vynikající doporučení se mohou pochlubit řadou nástrojů pro děti Mustel. Tento šampón Mustela Bebe Foam-šampon z křovin na hlavě u novorozenců a kojenců, stejně jako "Friderm tar" pro starší děti. Můžete použít kombinaci krému Mustel Stelaker (nanášení drobivého strouhanka na hlavu na noc) a antiseborrheických šamponů.

Pokud nepomůžete "jednoduchým" exfoliačním šamponům, použijte antifungální přípravky.

Nepoužívejte je bez doporučení lékaře!

Jedním z nejúčinnějších je šampon Nizoral, který je založen na antimikózní látce ketokonazolu. Účinnou proti houbám Malassezia furfur je šampon Kelyual D. S.

Agens proti seborrheu se obvykle používají 1-2krát týdně. Pokud potřebujete častěji omýt vlasy, můžete použít pravidelný hypoalergenní dětský šampon.

Po šamponování můžete mechanicky odstranit seborrhea. Jak si na kůži dělat kůru? Za prvé, je to vyčistit, ale ne odstranit to nehtem - můžete snížit kůži, a jizva zůstane. Za druhé by to mělo být provedeno s hřebenem, velmi pečlivě. A když se drobek rozpadne, křičí a odolává - netrváte na tom.

Pro změkčení váhy můžete použít olej. Každé dítě, které je napraveno (například "Johnsons Baby"), pro které drobky nemají alergie, stejně jako obyčejný olivový nebo lopursový olej.

Dehtové mýdlo s seboroickou dermatitidou, které hodnotí recenzí, pomáhá nikoli horší než linie Mustel. V zásadě neexistují žádné zákazy používání, ale v kombinaci s ním používejte olej nebo krém. Efektivní náprava je považována za "Bioderma Sensibio D. S.". Jako změkčovadlo se používá masti Zinocap, která je analogická známému kožnímu uzávěru.

Je přípustné používat speciální léčivé masti obsahující antifungální, hormonální a antibiotické složky. Například seborrheická dermatitida Pimafukort se léčí jak u dospělých, tak u dětí starších jednoho roku. Metronidazol se však nedoporučuje používat jako léčivý přípravek.

Otázka, zda se na děti používá flukonazol pro seboroickou dermatitidu? - má poměrně jasnou odpověď: teprve od čtyř let. Tablety seboreální dermatitidy jsou předepsány extrémně vzácně, pouze v případě komplikací nebo dospělosti.

Bez ohledu na to, jak strašné a nepříjemné jsou symptomy seborey, není to opravdu vážná nemoc. U novorozenců není léčba této patologie nutná, pokud se dítě cítí dobře. Ovšem obecně je důležité vědět, jak odstranit kůru na hlavě dítěte, a je důležité, aby se vaše dítě rychle pohybovalo a pomáhalo mu.

Ale aby se zabránilo této nemoci je téměř nemožné. Pouze obecná rada bude relevantní:

 • Nepoužívejte dítě příliš teplé;
 • používejte vysoce kvalitní přírodní prádlo;
 • zabránit rozvoji alergií;
 • včas a efektivně léčit vznikající nemoci, se zvláštním zřetelem na stav gastrointestinálního traktu.

Vážení čtenáři, doufám, že jste dostali odpovědi na vaše otázky z tohoto článku. Pokud by to bylo pro vás užitečné, dejte se prosím se svými přáteli v sociálních sítích. pomocí tlačítek níže.

Důležité vědět! Efektivní lék na bolesti hlavy existuje! Podívejte se na odkaz a zjistěte, co lékaři doporučují......

Docela běžným problémem je kůra na hlavě dítěte ve věku 2 let. První věcí, kterou je třeba v této situaci udělat, je odstranit paniku. Takový jev u dětí do tří let není nebezpečný, ale dochází velmi často.

Pokud je kůra na hlavě dítěte, pak je to norma. Jsou také nazývány obecně.

Společnou příčinou vzniku nažloutlých kůry na pokožce hlavy je hyperaktivní práce mazových žláz. To znamená, že vypouštění nemůže být tak snadno odstraněno z novorozence s normálním koupáním. Vyskytuje se vysoušení kapaliny a nahromadění vrstvy - kůry. Přirozeně, navenek vypadají ošklivě, ale nebuďte příliš rozrušený, protože dítě se necítí nepříjemně.

V jazyce pediatrů se žluté krusty nazývají seboroická dermatitida. Pokud tento jev správně a správně zachází, zmizí bez stopy v průběhu času. Obvykle trvá 1 až 3 měsíce.

1 Příčiny vzniku kůry

Již v 19. století byla známá seboroická dermatitida. Pak se tato onemocnění nazvala xeróza. Aktivní vývoj mazových žláz byl popsán. Seborrhea jako onemocnění je nejcharakterističtější věk novorozenců, existují však případy, kdy děti mladší 14 let trpí dermatitidou této formy.

Problémy s pokožkou hlavy?

SERGEY RYKOV: "Chcete-li se zbavit akné, červených skvrn, lupů, lišejníků a dalších problémů s pokožkou hlavy, je to především nutné..." >>

Až dosud neexistují žádné vědecky prokázané příčiny onemocnění.

Mezi faktory ovlivňující vzhled kůry na hlavě je třeba poznamenat:

 • hormonální změny, jeho ostrá nerovnováha;
 • porušení tvorby a vývoje mazových žláz (způsobené přítomností infekcí nebo jiných onemocnění během těhotenství);
 • genetická predispozice, tj. náchylnost k alergenům, může být přenášena od rodičů;
 • nedostatečný obsah vitaminu B v těle, a to biotin (je to páka metabolismu);
 • Starší děti (od dvouletého věku) mohou trpět výskytem seboroické dermatitidy v důsledku narušení štítné žlázy nebo patologických stavů nervového systému.

Podle statistik jsou nejčastější případy výskytu kůry pozorovány v chladné sezóně.

2 Klinické projevy seboroické dermatitidy

Nejčastěji děti z dětství (ve věku 2 týdny - 4 měsíce) nebo u dětí mladších 14 let mohou dostat kůži na hlavě. Pokrývají chlupaté části, zpravidla nerovnoměrně. Někdy mohou nastat vrstvové formace. Váhy se vyvíjejí v důsledku hromadné reprodukce houby.

Pokud jde o lokalizaci léze, jedná se o pokožku hlavy, obočí a někdy i ušní zuby, inguinální oblast, křídla nosu nebo podpaží dítěte. Proto lze vidět, že závisí na umístění mazových žláz.

Zpravidla seborické kůry nevyvolávají u dítěte těžké nepohodlí. Nicméně, pokud existuje místo patogenní infekce, důsledky nelze vyhnout. Pokud dojde k jejímu proniknutí, kůže bude zapálená, bude se zvýšit teplota v ohnisku zarudnutí.

Pokud se u dítěte objeví příznaky, měli byste se okamžitě poradit s lékařem a zahájit vyšetření.

3 Klasifikace seboroické dermatitidy u dětí.

Podle klinických projevů je seborrha rozdělena do různých forem:

Vzhled tukové formy je způsoben hyperaktivitou mazových žláz. V důsledku toho se začínají vytvářet zbývající váhy, které se drží v silné vrstvě. Zvýšená mastná kůže se stává provokátorem pro patogenní mikroby. Vývoj tohoto druhu dermatitidy u dětí během puberty přispívá k vzniku akné a akné.

Pokud je onemocnění způsobeno suchou formou seborrhy, pak se to stane v důsledku nedostatečné aktivity mazových žláz. Tento druh je typický pro děti prvního roku života. Vzhledné šupiny tvoří film na hlavě, ale jsou poměrně snadno odděleny od povrchu kůže. Krusty mají barvu od žluté-bělavé až bělošedé. V tom okamžiku se vlasy dítěte stane tenčí, rozbité, může vypadnout. Vzhled holohlavých skvrn na hlavě dítěte je častým výskytem seboroické dermatitidy.

JAK ZÍSKAT VRH VLASŮ V HLAVĚ?

Bradavice a papilomy na hlavě jsou velmi častým jevem. Jednoduchý způsob, bez operace a bolesti, pomůže zbavit se bradavic kdekoli, velmi efektivní! Tajný onkolog sdílel tajemství...

Čtěte více.. »

S suchou formou může dojít k růžové a červenavé skvrny.

Kombinovaný typ seborrhy je výsledkem fúze příznaků několika typů onemocnění. Klinicky může nemoc vypadat jako suché váhy na hlavě dítěte a mastný povrch na obličeji za ušima.

Pro fyziologickou formu seboroických kostí je charakteristické akné a další kožní léze. To je způsobeno skutečností, že dochází k restrukturalizaci obvyklé práce mazových žláz.

4 Léčba onemocnění

V mnoha případech projevy seboroické dermatitidy procházejí bez následků. Některé z nich však mohou přenášet příznaky zcela závažných onemocnění. Příklady jsou exudační diatéza, atopická dermatitida nebo psoriáza.

Seboroická léze spojená s podváhou dítěte podle věku je symptomem projevu a vývoje Leynerova erytrodermie.

Vzhledem k tomu, že matka bude rychle zaznamenávat změny, a také se obrátit na lékaře, budete schopni provést správnou diagnózu a provést správnou léčbu.

Primárním řešením je zajistit, aby dítě mělo seboroickou dermatitidu. Během vodních procedur a toaletu byste měli pečlivě sledovat skalp dítěte. Při nárazu na váhu je důležité nepoškozovat pokožku. Takže poškození může vést k reprodukci patogenní infekce. Někdy dochází ke zčervenání kůže a zvýšené sekreci.

Konzultace a doporučení pediatra budou rozumným řešením.

Během komplexní léčby je jedním z nejdůležitějších akcí důkladné mytí vlasů a pokožky hlavy. K tomu použijte pouze specializovaný a plně antialergenní šampon nebo detergent. Samotné seboroické krusty by měly být pečlivě odstraněny z kůže. Stačí, aby váhy nemohly být, protože to může způsobit poškození epitelu. Mělo by být zřejmé, že penetrace infekce do postižených oblastí nastane rychle a léčba nebude snadná.

Nejprve byste měli užít sterilní vazelínu nebo jiný kosmetický olej a aplikovat na pokožku hlavy. Pro nejlepší absorpci a změkčení kůry položte čepici na 15-20 minut. Pak si důkladně umyjte vlasy speciálním šamponem. Měli byste si vlasy štětat měkkým štětcem. Taková jednoduchá opatření mají možnost zbavit se kůry na hlavě dítěte bez poškození.

Je důležité si uvědomit, že seboroická dermatitida může nastat jak bez stopy, tak s následky. Nemoc je schopen pokročit. Proto je důležité dítě důkladně umýt. Nebojte se, že můžete snadno poškodit vlasy a pokožku. To není. Nedostatečné česání a čištění šamponem se nemůže zbavit kůry. Je důležité vyčistit potrubí před vylučováním mazových žláz.

Většina dětí, které trpí seboroickou dermatitidou ve věku od 2 týdnů až do 4 měsíců, se na počátku pěti měsíců života zcela zbaví patologie.

5 Prevence

Relaxujte po ústupu nemoci, není to nutné. Rodiče by měli jasně pochopit, co je lepší předcházet, než léčit. Proto v arzenálu produktů péče o dítě by mělo být místo pro anti-seborický šampon. Pomocí tohoto nástroje můžete snížit riziko zánětu pokožky a minimalizovat aktivitu kvasnicovitých hub.

Po koupeli se ujistěte, že na vlasy dítěte aplikujte krém s účinkem sušení. Sledování hlav je nutné. V případě nepohodlí, alergických reakcí, svědění, loupání a dalších příznaků byste měli okamžitě zrušit užívání krému. Pediatr bude schopen poradit s alternativními prostředky péče o pleť a vlasy dítěte.

Pro účely profylaxe je nezbytné nejen dodržovat hygienická pravidla, ale také jíst správně, protože výskyt dermatitidy může být způsoben alergiemi. Je lepší vyloučit z výživy dětských potravin, které jsou schopné ji provokovat. Je důležité, aby potravina dítěte (nebo kojící matka) byla potravina vysoká v takových vitaminů jako A a C. Také denní příjem prvků skupiny B je zásadní.

Lékař poskytne doporučení ohledně organizace denní výživy dítěte a matky. Nedostatek, stejně jako přebytek vitamínů a minerálů může negativně ovlivnit průběh onemocnění a jeho léčbu.

Včasné odhalení onemocnění, využívání odborné a kompetentní terapie bude klíčem k rychlé obnově a vyloučení relapsu.

A trochu o tajemstvích...

Možná jste již zkusili nějaké prostředky k řešení problémů se skalpem:

Všichni se potýkají pouze s vnějšími projevy na kůži, ale neodstraní důvod, proč se zbavit kůry, akné, červených skvrn, lichenů a lupů na hlavě, přečíst si rozhovor s Dr. Sergejem Rykovem, kde podrobně vysvětluje příčinu těchto kožních problémů.

Šupky a mléčné krusty na hlavě dítěte vždy způsobují starosti rodičům. Tento problém je rozšířený - v jednom či druhém stupni je přítomen u téměř poloviny dětí. Tyto kožní projevy nejsou chorobou, pokud mluvíme o miminkoch až 4 měsíce. Pokud se seborrhea projeví později, je to verze dermatitidy, která potřebuje léčbu.

Charakteristiky této nemoci

Seborrhea je zánětlivý proces zahrnující mazové žlázy. Může být alergický a nealergický. Buňky sebocytu mazových žláz produkují sekreci tukových tkání - tuku. Vzhled krust je způsoben tím, že kvasnice podobné houby z rodiny Malassezia furfur se usazují na povrchu kůže, která se aktivně živí produkcí mazových žláz. Jedna z odrůd způsobuje seborrhea pokožky hlavy, druhá - zbytek pokožky.

Fotky seborrhy u dětí na hlavě

U kojenců je epidermis stále špatně vyvinutá a práce potu a mazových žláz je jen laděna. Nejčastěji jsou mazové žlázy příliš aktivní a pocení nestačí. Výsledkem je, že se kůže stává snadno náchylná k jakýmkoli faktorům, včetně infekcí a různých hub.

Příčiny kůry

Konečně odborníci dosud nerozhodli, co způsobuje seboroická dermatitida u kojenců. Domníváme se však, že hlavní důvody jsou:

 • nedodržení pravidel výživy;
 • přehřátí pokožky;
 • pocení;
 • reakce na hygienické výrobky;
 • nedodržování hygienických pravidel.

Jedna z verzí říká, že aktivace mazových žláz v prvních týdnech života je způsobena hormony androgeny, které vstoupily do těla dítěte během těhotenství. Proces odstraňování hormonů a normalizace mazových žláz trvá určitou dobu. Během ní mají na kůži mléčné kůry.

Přehřátí pokožky hlavy v důsledku nesprávně vybraných oděvů a zvýšeného pocení vede k tomu, že na kůži dítěte se začínají množit patogeny hub, které způsobují zánět. Stejné usazování pokožky nastává bezprostředně po narození dítěte. Obvykle však houby nezpůsobují kožní léze. A když je oslabena, objeví se krusty.

Nezralost trávicího systému také vyvolává vývoj dermatitidy. Zatímco tělo nevytváří správné množství enzymů, nové potraviny mohou způsobit kožní vyrážky. Nedostatek vitaminů skupiny B a PP v mateřském mléce může vést k tomu, že dítě bude trpět výskytem mléčných krust.

Použití šamponů, které nejsou vhodné pro věk, může také způsobit zánět kůže. Někteří rodiče příliš horlivě začínají dodržovat hygienu a každodenně umývat hlavu na dítě. V tomto případě dokonce i použití nejhezčích prostředků způsobí seborrheu. Vzácné praní je také nezdravé a způsobuje přesně stejné příznaky.

Někdy kojenci seborey vyvolávají infekční nemoci, přenášené matkou během těhotenství, různé vrozené anomálie, patologii a nezralost gastrointestinálního traktu.

U dětí starších 2 - 3 let mohou kůry na hlavě způsobit:

 • alergické reakce;
 • stres;
 • léky;
 • poruchy příjmu potravy;
 • dysbakterióza a poruchy absorpce intestinálních živin;
 • vzácné umývání hlavy nebo použití pracích prostředků, které nejsou podle věku.

V dospívání je seborrhea pokožky hlavy způsobena:

 1. Hormonální úprava.
 2. Stres.
 3. Nemoci gastrointestinálního traktu.
 4. Nesprávná výživa.

V jakémkoli věku přehřátí pokožky způsobuje aktivaci mazových žláz. To nevyhnutelně vede ke vzniku krust.

Dědictví prakticky nehraje roli. Četné studie ukázaly, že vzhled krust v novorozence nemá nic společného s tím, zda jeho rodiče měli podobné dětské jevy.

Symptomy

Na fotografii kůry na hlavě dítěte

Hlavním příznakem je výskyt mastných kůry nažloutlé nebo bělavé barvy na pokožce hlavy. Mohou se nacházet na ohniscích nebo pokrývat celý povrch chlupaté části. Kůra se skládá z velkého množství vloček připomínajících lupy. Někdy může seborrická dermatitida ovlivňovat ohyby končetin, břicha, obočí, oblasti svalů.

Kůra se může objevit již ve 2-3 týdnech života dítěte. Někdy se šíří do obočí, na čele, ušní oblasti, tváře. Váhy se snadno oddělí od kůže. U dětí starších 3 let může docházet k seborrému v suchém a smíšeném typu. Když se tyčinky typu tuku skrývají kolem vlasových folikulů. Když jsou suché, jsou rozptýleny po celé ploše hlavy a tvoří šedivé krusty. V tomto případě se pod vlasy zlomí a vypadnou. V dospívání se tyto dvě formy vzájemně kombinují a vytvářejí smíšené.

Důležité: Na rozdíl od jiných druhů kožních lézí seborická dermatitida nevyvolává svědění, nepohodlí, bolest a podráždění.

Pokud se stupnice těžko oddělí a zranění zůstávají po nich, je zde zcela odlišná kožní léze vyžadující zvláštní léčbu. Vzhledem k tomu, že seboroická dermatitida dětí nedělá svědění, neměla by být poškrábání. Jsou-li, nejspíše seborrickým typem atopické nebo alergické dermatitidy. Z psoriázy se seborická dermatitida liší tím, že u psoriázy je vyrážka, která není pokrytá váhy.

Při slabém proudu jsou na hlavě pouze krusty. Mírné léze se objevují na jiných částech těla. V těžkých případech se může vyskytnout desquamata erytrodermie s vývojovými zpožděními a průjem.

Diagnostika

Seboroická dermatitida musí být odlišena od atopické a alergické dermatitidy. V dospívání se může zaměnit na psoriázu. Diagnostika se provádí na základě kontroly. Krevní test nevykazuje přítomnost protilátek a imunoglobulinu E.

Léčba seboreových kůry u dětí

Krusty na hlavě vypadají nešikovně a vyděsují rodiče, ale jsou zcela neškodné pro zdraví dítěte. Existuje všeobecné přesvědčení, že pokud není odstraněna strupka, potom se její srst nezvýší. To není. Seboroická dermatitida nepoškozuje vlasové folikuly.

Klasická seboroická dermatitida u kojenců přechází sama na tři měsíce, nejméně o půl roku. Nicméně to neznamená, že není potřeba bojovat s krustami, protože nevhodný vzhled hlavy nemá malování dítěte. Navíc, ve velkém množství krust může již způsobit nepohodlí.

Nemůžete otkovyrivat crusts a hřeben s ostrými hřebeny. To může poškodit pokožku a způsobit infekci.

Nejjednodušší a nejúčinnější způsob - česání. K tomu, dvě hodiny před odhadovaným časem koupání, jsou peelingy bohatě naolejovány. Může to být speciální olej pro kůži dětí nebo jakýkoliv rostlinný olej, nejlépe olivový nebo mandlový. Dále je na hlavě dítěti položena čepice. Za 2 hodiny se krusty změkčují.

Během koupání je hlava opláchnuta obvyklým způsobem. Poté je pokožka namočená a jemně česaná kůra s hřebenem s tupými zaoblenými otvory. Chcete-li vlasy umýt, můžete použít speciální šampon z krust. Takové linky jsou u společnosti Mustela a dalších výrobců. Pokud je mnoho kostek, pak bude třeba další proceduru koupání opakovat. Vlasy starších dětí mohou být omyty anti-seborrheic drogami jako Nizoral, Kelyual. Z populárních, ale velmi účinných prostředků můžeme doporučit mýdlo z dehtu.

Léčba se zpravidla nevyžaduje. Pouze v těžkých případech po čtyřech letech může být užíván flukonazol nebo metronidazol. V předškolním věku nejsou předepsány žádné pilulky. S prodlouženým kursem mohou starší děti pomoci masti Zinocap, Pimafukort.

Prevence

Chcete-li se zbavit seboroické dermatitidy nebo zabránit jejímu vývoji, musíte dodržovat některá pravidla. Nejprve nezavírejte dítě a nenechávejte mu šaty mimo sezónu. Za druhé, procházky, vzduchové koupele budou užitečné. Za třetí, ložní prádlo by mělo být z bavlny nebo lnu, polštáře - z přírodních materiálů.

Antihistaminikum a antibakteriální léky, antifungální masti společně s komplexy vitamínů se používají u chronických forem seboroické dermatitidy u dětí ve věku 4-5 let a dospívajících.

Dieta pro děti

Správná výživa se rychle zbaví kůry. U kojenců je důležité dodržovat harmonogram zavádění doplňkových potravin a vyloučit výrobky, které mohou způsobit alergie. Starší děti se doporučují vyloučit ze stravy:

 • sýtené nápoje;
 • sladkosti;
 • matice;
 • uzené maso, okurky, okurky;
 • rychlé občerstvení;
 • čokoláda;

Předpověď

Seboroická dermatitida u kojenců zpravidla prochází bez stopy a následně nevede k alergickým onemocněním. Pokud se objeví u dětí starších 7 let, může být komplikována atopickou dermatitidou, alergickými reakcemi nebo erytrodermem. Ve většině případů, s odpovídající terapií, kožní problémy zcela zmizí v dospělém stavu.

Problémy se skalpem se vyskytují u dětí často. Neměli byste se bát: tyto vrstvy vypadají nevzrušeně, ale děti nevyvolávají mnoho nepohodlí. Je však třeba léčit, aby se zabránilo rozvoji onemocnění. Chcete-li to udělat, musíte nejprve zjistit příčiny vzniku krust na hlavě.

Krusty na hlavě dítěte: důvody

Hlavním důvodem vzniku krust je tzv. Seboroická dermatitida. Kůže dětí je velmi jemná, takže je náchylná k výskytu kožních poruch. U malých dětí jsou mazové žlázy aktivní a nejsou dostatečně zpocené, ale s růstem dítěte se situace normalizuje. Seborrha se často vyskytuje u kojenců, ale někdy postihuje i děti mladší 14 let. To může být způsobeno různými faktory:

 • Fluktuace hormonální pozadí.
 • Dědičná predispozice (někdy může být tato onemocnění přenášena od rodičů).
 • Nedostatek vitamínů v těle, zejména vitamín B.
 • Poruchy nervového systému nebo štítné žlázy (u starších dětí).
 • Přehřátí hlavy nebo naopak podchlazení.

Důvody vývoje seborrhy by měly být hledány mezi výrobky, které se používají k mytí dítěte: mohou obsahovat alergické přísady.

Pokud jde o léze, mohou se objevit různými způsoby, protože závisí na umístění mazových žláz. V závislosti na formě seboroické dermatitidy se mohou objevit také plešaté nebo červené skvrny.

Krusty na hlavě dítěte za 5 let

Stává se také, že děti v dětství nemají žádné krusty a později, například ve věku pěti let, se objeví. Takový peeling je velmi děsiví pečující rodiče, ale mohou se vyskytnout z přírodních důvodů.

Jejich vzhled může být způsoben nedostatečnou hygienou, narušením mazových žláz způsobených infekčními onemocněními matky během těhotenství nebo problémy s hormony. Kůra je obvykle velmi hustá a má šedý nebo nažloutlý odstín. Nepokoušejte se jej odstranit, aby nedošlo k poškození pokožky.

Dobře sterilizovaný olej pomůže vypořádat se s potížemi, protože potřebujete jemně namazat postižené oblasti, pak nasadit uzávěr a nechat 15-20 minut. Vhodný také pro tento účel vazelínu nebo salicylovou masti. Na konci procedury je nutné dobře umýt hlavu dítěte a zbývající kůry odstranit. Pro česání bude vhodný hřeben vyrobený z přírodního materiálu s řídkými zuby a zbytky kůry mohou být odstraněny měkkým štětcem.

Jak odstranit kůru na hlavě dítěte

Hlavní cestou, bez níž není v boji proti krustě - česání. Navíc budete potřebovat speciální nástroj, například dětský odlupovací krém. Dětská hlava by měla být dobře umyta, potažena ručníkem a nanesena na celý povrch hlavy. Krém by měl zůstat celé noci pod hlavou z přírodního materiálu. Ráno byste měli všechny kosti dobře čistit, opláchnout a uschnout hlavu.

Pokud to nepomůže, je lepší poradit se s lékařem, který vyšetří dítě a předepíše terapeutickou léčbu.

Aby se zabránilo relapsu, je třeba věnovat velkou pozornost prevenci dermatitidy. Pokuste se použít speciální antiseborrický šampon, pomáhá snížit aktivitu houby a zmírnit zánět kůže.

Kromě toho byste se měli příliš často vyhýbat. To způsobuje suchost kůže, která aktivuje práci salinních žláz a může způsobit zhutnění kůry.

Nedělejte příliš teplé oblečení dětí, když to není nutné: pocení může vyvolat vývoj seborrhy.

Je velmi důležité pravidelně vyšetřovat hlavu dítěte na škálování, svědění a alergické reakce. Spolu s pediatrem byste měli vybrat vhodné krémy pro vaše dítě.

Vzhledem k tomu, že výskyt dermatitidy je někdy spojen s alergiemi, doporučuje se udělat zvláštní dietu. Je třeba vyloučit z menu potraviny, které způsobují negativní reakci těla: mastné potraviny, sladkosti, mouku. Ujistěte se, že zvyšujete příjem potravin obsahujících vitamíny A, B a C.

Včasná léčba a pravidelná profylaxe pomohou dětem se zbavit tohoto onemocnění.

Pro Více Informací O Suché Vlasy