logo

Laurylsulfát sodný: poškození a přínosy pro zdraví

Laurylsulfát (SLS) je povrchově aktivní látka, která se často používá k výrobě mytí, mytí a kosmetiky. Kromě užitečných vlastností, například zlepšení vlastností produktu a zvýšení pěnění, laurylsulfát sodný má nepříznivý vliv na lidské zdraví a škodí jiným živým bytostem.

Látka je schopna odtrhnout různé znečišťující látky z povrchu, včetně tuku, sdružující je s vodou. Díky odmašťování je znečištění snadno odstraněno z zubů, kůže, vlasů a sliznic osob.

Při smíchání s kapalinou se vytvoří stabilní pěna, čím více laurylsulfátu, tím vyšší je účinek. Tato vlastnost je zvláště ceněna při výrobě šamponu, sprchového gelu. Látka se také používá k maximalizaci užitečných vlastností prostředků po celou dobu trvanlivosti.

Laurylsulfát je hrozbou, jestliže jeho koncentrace v kosmetickém přípravku je více než 2%, pokud se dostává do trávicího traktu, stejně jako prodloužený kontakt se srstí a kůží.

Co je škodlivý laurylsulfát pro vlasy

Škody a přínosy laurylsulfátu přímo závisí na jeho množství, přítomnosti dalších složek, které zmírňují účinek laurylsulfátu. Z tohoto důvodu se alergii doporučuje vybrat výrobky s minimálním množstvím účinné látky.

Odborníci tvrdí, že dlouhodobé užívání laurylsulfátových produktů je škodlivé, protože látka se hromadí v epidermis, což narušuje přirozený proces vytváření ochranné bariéry.

Důsledky mohou být:

 1. vývoj sucha;
 2. olupování kůže;
 3. ztráta vlasů, jejich křehkost;
 4. dermatitida, alergie.

Nicméně SLS má určité výhody, mluvíme o nízkých nákladech, vynikajících vlastnostech detergentů a rychlém mytí vlasů. Přítomnost povrchově aktivních látek umožňuje kosmetikům lépe zvládnout jejich úkol. Při správném výběru produktu se propustnost stratum corneum několikrát zvyšuje, jinak by aktivní složky zůstaly na povrchu pokožky.

Pro snížení negativních účinků laurylsulfátu sodného dodávají výrobci jemné složky detergentu, které snižují koncentraci látky. Před nákupem kosmetiky se doporučuje určit stav pokožky, vybrat kosmetiku v závislosti na potřebách těla a stavu pokožky. Může být požadována pomoc kosmetičky, dermatologa.

I při mnoha pozitivních recenzích musíte podstoupit test na možné alergické reakce těla, vysoce kvalitní kosmetický přípravek:

 • pro jednu osobu může být nepostradatelná;
 • pro další škodlivé a nebezpečné;
 • třetí nebude cítit ten účinek vůbec.

Když člověk umyl hlavu laurylsulfátem, voda a látka se klínují mezi částicemi vlasů a nečistot a s nepatrným mechanickým účinkem se kontaminující látky snadno oddělují od povrchu. Tuk je tvořen malými kapičkami, které jsou obklopeny vrstvou surfaktantu.

Co je škodlivý laurylsulfát sodný? Látka začne interagovat s keratinem, což negativně ovlivňuje strukturu vlasů: bílkoviny se rozvíjejí, bobtnají, v době, kdy se chloupky stávají méně odolné.

Spolu s nečistotou odvádí také praní cenných látek, v důsledku toho se vlasy ztmavnou, stávají se neposlušnými, vlasy ztrácejí svou sílu, snadno se elektrifikují. Nejběžnějším problémem jsou kudrlinky po permu nebo použití peroxidu vodíku.

Pravidelné užívání laurylsulfátového šamponu vyvolává vývoj nepříjemných příznaků:

Fragmenty tuku na vlasu nelze nazývat jen špínou, jsou to přirozené antistatické látky, odpuzují vodu, dávají elasticitu, poskytují mírný antibakteriální účinek.

Co si vybrat pro mytí vlasů?

Jak je vidět, použití laurylsulfátu v kosmetice způsobuje poškození vlasů a těla jako celku, proto je nutné se pokusit zvolit alternativní způsoby péče o váš účes.

Například běžné mýdlo je dobré pro vlasy, obsahuje soli mastných kyselin, které nedráždí pokožku hlavy. Mohou umýt špínu dostatečně dobře, ale přirozeně nejsou tolik jako syntetické povrchově aktivní látky.

Kosmetologové doporučují vybrat vysoce kvalitní šampony, ve kterých nahrazují laurylsulfát se speciálními povrchově aktivními látkami, které nedráždí pokožku hlavy:

 • silikony;
 • karboxylátový ester;
 • sulfosukcináty;
 • betaine.

Drahé šampony namísto laurylsulfátu se skládají z včelího vosku, emulgátorů, polosyntetických a syntetických polymerů.

Jsou perfektně kombinovány s pokožkou, nevyvolávají zhoršení vlasů, nejsou předisponovány k výskytu lupů.

Škody na zubní pastě, hygienické výrobky

Nejnebezpečnější kombinací je laurylsulfát sodný a oxid titaničitý, tato směs se často nachází v zubních pastách. Škodlivé účinky nanočástic oxidu titaničitého již byly mnohokrát prokázány, látka se stává příčinou vývoje rakovinných buněk, genetických mutací. Díky výborným čisticím schopnostem způsobuje SLS nadměrnou propustnost pro buňky.

Pravděpodobným poškozením zubní pasty laurylsulfátu je vývoj stomatitidy, vysušení sliznic dutiny a ztenčení zubní skloviny, zvyšující citlivost dásní. Kromě toho dochází k vývoji malých vředů, ke zvýšení velikosti stávajících kožních lézí.

Lékaři nazývají hlavní kontraindikace používání zubních past s SLS, které zahrnují: přítomnost zranění sliznice dásní, úst, ran, krvácení, patologii zažívacího traktu.

Vzhledem k tomu, že kůže je spojena se zvýšením tkáňové propustnosti, pod vlivem laurylsulfátu se pozoruje otok horní vrstvy pokožky, a to:

 • zlepšuje konečný výsledek;
 • urychluje proces čištění pokožky;
 • postup se stává příjemnějším.

Trvání kontaktu roztoku mýdla s pokožkou je krátké, nevznikají žádné negativní účinky. Proto ani dobře pěnivý sprchový gel nebo mýdlo s velkým množstvím laurylsulfátu v přípravku nevyvolává škodlivé účinky, ale pouze pokud je důkladně propláchnut velkým množstvím tekoucí vody.

Časté používání pěny je škodlivé pro zdraví, koupání by nemělo trvat déle než 15 minut. Takže laureth sulfát sám není vhodný pro intimní hygienické výrobky, protože jsou v těsném kontaktu se sliznicemi. Tato látka vyvolává vysychání sliznic, což rychle otvírá cestu pro patogenní mikroorganismy.

Pokud produkt obsahuje mnoho laurylsulfátu, dlouhodobý kontakt s kůží poškozuje ochrannou vrstvu pokožky, vyvolává podráždění, dehydrataci a zpomaluje regenerační procesy. Hygienické produkty s povrchově aktivními látkami jsou pro takové kožní problémy zakázány:

 1. dermatitis;
 2. poškození obalu;
 3. předispozicí k alergickým reakcím.

Látka laurylsulfát může být přítomna v péči o kůži na obličeji, součást je škodlivá pro kůži, ale v tomto okamžiku výrazně zlepšuje spotřebitelské ukazatele výrobků. Složení takové kosmetiky přípustné koncentrace SLS - maximálně 1 procenta.

Možnými nežádoucími účinky jsou: dermatitida, snížená ochranná funkce, komedony, suchá kůže. Použití takové kosmetiky pro pokožku kolem očí může vyvolat předčasné stárnutí, aktivní vstřebávání škodlivých látek.

Kozmetičky kategoricky zakazují používání kosmetiky laurylsulfátem pro suchou kůži, akné, vyrážky a atopickou dermatitidu.

Musíte vědět, že je možné zcela chránit sebe a svou rodinu před škodlivými účinky laurylsulfátu. Chcete-li to udělat, je důležité se naučit, jak si vybrat kosmetické a hygienické výrobky bez této komponenty nebo s nízkým obsahem. Za těchto podmínek se můžete spolehnout na šetrný účinek na pokožku i tělo jako celek.

Potravinový doplněk E 487: co nemusí mít štětce zuby a umyje si vlasy

Koupit šampon, zubní pastu nebo tekutinu na mytí nádobí, jen málo lidí studuje jejich složení. Ale jemný tisk obsahuje zvědavé informace: druhá v seznamu složek (po vodě) je téměř vždy látka označená latinkou SLS. Produkt je známý jako doplněk stravy E 487. Je to ona, která dává hustou pěnu a odstraňuje tuky. Zároveň má škodlivý účinek na pokožku, sliznice očí a úst.

Dlouhodobé používání může způsobit poškození mozku.

Název produktu

Oficiálně přijatým názvem přísady je laurylsulfát sodný. Mezinárodní synonymum - Laurylsulfát sodný.

 • E 487 (Е - 487) - číslo v evropské kodifikaci doplňkových látek;
 • laurylsulfonová kyselina sodná;
 • dodecylsulfát sodný (dodecylsulfát sodný), který se běžně vyskytuje na lékových obalech;
 • alkyl ethoxysulfát sodný;
 • sulfoethoxylát sodný;
 • sodná sůl sulfoethoxylátových mastných alkoholů;
 • LSN;
 • SLS.

Laurylsulfát sodný na obalech kosmetických a domácích výrobků lze označit pod obchodními názvy:

 • Taynolin AS-95N;
 • Texapon;
 • Sulfa;
 • Smalt (Emal);
 • Marlinat (Marlinat);
 • Hansanol (Hansanol);
 • Spolapon (Spolapon).

Typ látky

Přísada E 487 je emulgátor, aniontová amfifilní sloučenina. Látka významně snižuje povrchové napětí vodných roztoků. To usnadňuje tvorbu emulzí, přispívá k jejich stabilizaci, zabraňuje opětovnému rozvrstvení koloidního systému. Při kombinaci s vodou vytváří látka stabilní pěnu, která není náchylná k sedimentaci.

Laurylsulfát sodný je směs alkylsírových kyselin. Obsahuje převážně dodecylsulfát sodný (až 85% z celkového množství kyselin), proto se tato dvě jména považují za synonymum.

Emulgátor E 487 je produkt komplexní chemické syntézy. Způsob získání látky sestává ze sulfatace laurylalkoholu nejsilnějším činidlem - monochloridem kyseliny sírové. Výsledné alkylsulfáty (estery kyseliny sírové) se neutralizují vodným roztokem acetonu uhličitanu sodného, ​​krystalizují se a suší.

Přísada patří do skupiny syntetických látek.

Je to důležité! Někteří výrobci umisťují látku jako přirozenou, odvozenou z kokosového oleje. To není pravda. Laurylalkohol se skutečně vyskytuje v některých rostlinných olejích (palm, citrus, kokosový ořech), ale je komerčně syntetizován z ethylenu.

Vlastnosti

Balení

Doplněk stravy E 487 je obvykle balen v následujících obalech:

 • barely otevřeného vrchního polyethylenu;
 • obalové nádoby;
 • tašky ze syntetické příze nebo kraftového papíru s vnitřní plastovou vložkou.

Vodný roztok laurylsulfátu sodného se může nalévat přímo do cisternových vozidel nebo cisternových kontejnerů.

Aplikace

Laurylsulfát sodný je zakázán v potravinářské výrobě téměř ve všech zemích. Emulgátor E 487 je vyloučen ze SanPiN, národní normy pro potravinářské přídatné látky. Uvedeno v Codex Alimentarius bez uvedení stavu.

Levná povrchově aktivní látka nalezla široké uplatnění iv jiných oblastech činnosti.

Kosmetický průmysl

Přísada E 487 má vysokou pěnivost, čistící, antibakteriální vlastnosti.

Emulgátor je součástí:

 • téměř všechny šampony, včetně speciálních proti lupům (např Ramena). Paradoxem je, že laurylsulfát sodný silně odbarvuje pokožku hlavy, což vede k seboroické dermatitidě;
 • zubní pasty pro zlepšení struktury, tvorba odolné pěny. Laurylsulfát sodný má bělící účinek. Je to aktivní složka většiny pastovitých bělicích past.
 • tekuté mýdlo, sprchové gely, čisticí pěny;
 • prostředky pro holení (zvyšuje pěnění).

Chemikálie pro domácnost

Laurylsulfát sodný je účinný proti patogenním mikroorganismům, včetně E. coli, salmonel, plísňových hub, stafylokoků. Tato vlastnost umožňovala použití E 487 jako dezinfekčního prostředku pro čištění podlah a stěn v nemocnicích a potravinářských podnicích. Pod názvem "Maxi-Des M" se látka používá v mlékárenských zařízeních pro zpracování baňek, částí zařízení, startovacích nádrží.

Přísada E 487 má silné čisticí a smáčecí vlastnosti.

Hlavní látka jako hlavní obsahuje složení gelů, pěn, past, tekutin pro různé účely:

 • mycí prostředky na mytí nádobí (např. "víla");
 • automobilové šampony;
 • Odmašťovací kapaliny pro čištění automobilových motorů;
 • Prací prostředky, mycí prostředky na podlahu, domácí spotřebiče.

Farmacie a medicína

Látka se používá jako diagnostický prostředek pro podráždění kůže. Experimentální určení:

 • procentuální hodnota toxické hladiny doplňkové látky;
 • účinnost různých léčivých látek po podráždění pokožky laurylsulfátem sodným;
 • trvání hojení kůže.

Emulgátor jako pomocná látka se používá při výrobě některých antibiotik a antifungálních léků (forkany, flukonazol (Diflucan), chemomycin a další). Přísada zrychluje rozpouštění prášků v nezávislé přípravě suspenze nebo infuzního roztoku, zvyšuje vlastnosti účinné látky.

Zahrnuty do vitamínového komplexu Calcemin Advance, koronálních tablet (předepsaných pro srdeční onemocnění) jako pomocného prostředku.

Výhody a ublížení

Laurylsulfát sodný je účinný a nenákladný detergent se zvýšeným pěnivostí. Je bezpečný pro životní prostředí, protože má vysokou biologickou rozložitelnost (více než 90%). Na základě výhod produktu končí.

Lidská látka může způsobit nenapravitelné škody. Produkt je špatně vylučován.

Vysoké odmašťovací vlastnosti doplňků E 487 získávají negativní konotaci, pokud jde o kosmetické přípravky pro péči o pokožku a vlasy.

V šamponech, mýdlkách, holicí pěny a podobných produktech může laurylsulfát sodný způsobit:

 • suchost, praskání a loupání kůže;
 • lupy;
 • vypadávání vlasů;
 • svědění, kožní vyrážka (přísada - jeden z nejsilnějších alergenů!);
 • bolest, zánět sliznice v očích (obzvláště nebezpečný pro děti).

Zvláště nebezpečný je laurylsulfát sodný v zubních pastách. Přísada má dehydratační účinek. Při vniknutí do ústní dutiny dráždí sliznici a způsobuje ulceraci (stomatitidu).

Řada studií odhalila schopnost látky proniknout do sliznice a kůže do buněk těla a hromadit se. To může vyvolat poruchu imunitního systému, způsobit různé léze jater, srdce, dýchacích cest, mozku.

Přísada způsobuje významnou škodu při delším používání. Krátkodobé účinky na pokožku (například při čištění obličeje, mytí nádobí) budou mít vážný negativní dopad pouze v případě, že jste přecitlivělí.

Zkoušky karcinogenních a mutagenních vlastností byly provedeny jednou povrchně. Neukázaly nebezpečné vlastnosti přísady.

Podle mezinárodních norem by koncentrace přísady E 487 ve složení kosmetiky neměla překročit 1%.

Hlavní výrobci

Domácí chemické podniky nevyrábějí E 487. Výrobek dodává zahraniční společnosti:

 • ENASPOL GmbH (Německo, Česká republika);
 • Shijiazhuang vyrovnávání Import a export Co, Ltd (Čína);
 • Shandong ThFine Chemical Co., Ltd. (Čína);
 • GULF VÝVOZ (Indie);
 • Cognis (Německo), společnost je součástí společnosti BASF.

Co je kyselina proiponová, kde se používá? Zjistěte si to zde.

Annatto je bezpečné zbarvení potravin. O tomto se dozvíte více v tomto článku.

Užitečné informace

Úplně odmítli používat laurylsulfát sodný ve svých produktech ruské kosmetické společnosti MIRRA.

Dětská linka každého výrobce je pro zdraví bezpečné: laurylsulfát sodný je zakázán používat jako součást zubních past, šamponů, tekutého mýdla pro kojence.

Neobsahuje zubní pasty SLS:

 • Bylinné, fyto štítové linie (Thajsko), nevýhodou je vysoká cena;
 • Silca Multikomplex (Německo);
 • PresiDENT Classic (Itálie);
 • Společnost Splat Arktikum (Rusko) vyrábí také výrobky na mytí nádobí bez SLS;
 • Enzycal (Švýcarsko);
 • Parodontotsid, pasta a gel (Rusko, Německo);
 • R.O.C.S. Bionica (Rusko, pod kontrolou švýcarské společnosti WDS);
 • Sibiřský propolis (sibiřská zdravotní korporace).

Žádný laurylsulfát sodný v šamponech:

 • Natura Siberica, série pro poškozené vlasy a citlivou pokožku hlavy (Rusko);
 • Recepty babička Agafi, série vody z taveniny a proti vypadávání vlasů (Rusko);
 • BIELITA, PROFESIONÁLNÍ ORGANICKÉ VLASY A LUX KERATIN (Bělorusko);
 • VITEX, řádky "Průběh hlubokého čištění" a "Kašmír" (Bělorusko);
 • BelKosmex, série "Secrets of Nature" (Bělorusko);
 • LOGONA (Německo);
 • Aubrey Organics (USA);
 • Kapous (Itálie, může být ruská);
 • Botanicus (Česká republika)
 • COCOCHOCO (Izrael)
 • Theknia Gentle Balance (Lakme, Španělsko);
 • BC Color Save (značka Schwarzkopf, Německo).

V současné době se laurylsulfát sodný modifikuje ethylací. Nová látka je známá jako laurylsulfát sodný (SLES). To je považováno za méně nebezpečné.

Je to důležité! Neschváleným výrobcům přísady E 487 lze označit jako "složky získané z kokosových ořechů".

Laurylsulfát sodný - škoda?

Po mnoho let, od roku 1983, se jednalo o poznámku, která děsila lidi laurylsulfátem sodným. Začal jako obyčejný spam, "zesílil", "se postavil na nohy" a nyní, díky chemické negramotnosti převažujícího počtu občanů, se tyto občany vnímali jako skutečnost. A co obrovské množství webů má tendenci přenést to k lidem, můžete být zvědaví kliknutím na tento odkaz. Z toho, co je snadné pochopit, výrobci takzvaných "bezsulfátových šamponů" nestěžují na argumenty, z nichž většina vychází z zde diskutované publikace. Překlad článku z těchto stránek s našimi připomínkami Vám předkládáme.

Nikdo neinformuje tuto ingredienci a z dobrého důvodu. Jedná se o levný saponát odvozený od kokosového oleje, který se běžně používá v kosmetických čisticích prostředcích, šamponech, vanových a sprchových gelech, pěnových koupelích atd. To je pravděpodobně nejnebezpečnější přísada do vlasů a produktů péče o pokožku. V průmyslu se SLS používá k čištění podlah v garážích, odmašťovačích motorů, mycích prostředcích a podobně. Jedná se o vysoce korozivní činidlo a opravdu odstraňuje mastnotu z povrchů.

Použití SLS je opravdu mnohostranné a je skutečně používáno v složení různých detergentů jak pro domácí použití, tak v průmyslu. To však znamená absolutně nic, složení čisticích prostředků a koncentrace ve všech případech jsou různé. Podobná situace nastává například při použití ocet. Aktivně je přidáváme do salátů a těsta, uhasí sódu, ale jen velmi málo lidí by si myslelo, že by ho pilo.

SLS je široce používána ve všech klinikách na světě pro testování jako kožní tester dráždivosti. Výzkumníci používají SLS k podráždění pokožky zvířat a lidí a pak ošetřují podrážděné oblasti různými preparáty.

Nikdo neskrývá, že SLS dráždí kůži, to vše závisí na koncentraci této látky v roztoku a na čase stráveném na pokožce. V kosmetických pracích prostředcích jsou tyto dva ukazatele minimální. Navíc v každém kvalitním šamponu je SLS přítomen jako jeden z prvků detergentní kompozice, což významně snižuje jeho dráždivý účinek.

Nedávné studie na Lékařské fakultě University of Georgia ukázaly, že SLS proniká do očí, stejně jako mozek, srdce, játra a tak dále a přetrvává. To je zvláště nebezpečné pro děti, v tkáních, které se hromadí ve vysokých koncentracích. Studie ukazují, že SLS mění složení bílkovin očních buněk dětí a způsobuje kataraktu a také zpomaluje normální vývoj těchto dětí.

Samotná věta "nedávný výzkum", která se týká výzkumu provedeného v prosinci 1983, ukazuje, jak dlouho byl tento článek napsán. Zde je odkaz na výsledky této studie. Článek je samozřejmě v angličtině. V dodatku k této publikaci je překlad tohoto článku. Poté, co jste si ho přečetli, uvidíte, jak je jeho význam zkreslený.

SLS čistí oxidací, ponechává dráždivý film na pokožce těla a vlasů. Může přispívat ke ztrátě vlasů, lupům, působí na vlasové folikuly. Vlasy se vysuší, stávají se křehkými a na koncích se rozdělují.

Fráze "čistí oxidací" zní, láskyplně, to mírně řečeno. Jak funguje prací proces, přečtěte si článek: "Technologie mycího procesu". Vše, co je napsáno v tomto odstavci, se může objevit, pokud si hustě smetáte šampon s hlavou a sedíte asi 15-20 minut. Přestože v tomto případě je dopad na vlasové žárovky nepravděpodobné. Pravidelně, všechny problémy s nimi jdou zevnitř, nikoli zvenčí. Rovněž řešení těchto problémů.

Dalším závažným problémem je sdružení SLS s karcinogenními dioxiny a dusičnany. SLS reaguje s mnoha složkami kosmetických přípravků za vzniku nitrosaminů (dusičnanů). Tyto dusičnany vstupují do krve ve velkých množstvích při mytí šampony a gely, kouření a nanášení čisticích prostředků.

Toto kontroverzní tvrzení je plně analyzováno v článku: "Nudle na vašich uších."

Mnoho firem často maskuje své produkty SLS jako přirozené, což naznačuje: "odvozené z kokosových ořechů". Nebudeme neoprávněně urážet kokosové ořechy a produkty SLS nebudeme používat.

Ale to je pravděpodobně pravda. Jenom tito jsou jen výrobci organických šamponů. Protože žádné povrchově aktivní látky, mezi těmi, které se používají v absolutním hotovém šamponu, nemohou být nazývány přirozenými, bez ohledu na to, kolik by si výrobci "přirozených" šamponů nechtěli.

Takže kokosové ovoce nemají s tím nic společného. A o použití produktů s SLS - to neohrožuje obyvatele SNS. V šamponech se téměř nikdy nepoužívá, někdy se přidává do mastných vlasových šamponů. Ale pokud jde o SLES, každý si může volně zvolit a na této stránce pomohou spolehlivé informace na našich webových stránkách.

Sdílejte užitečné informace:

Proč je důležité koupit bezsulfátový šampon?

Laurylsulfát sodný (SLS) je levný rafinovaný výrobek se silným čisticím účinkem. Používá se k čištění, pěnění a rozpouštění tuku.

Můžete se podívat na složení všech šamponů v nejbližším supermarketu. Přibližně 100% z nich bude obsahovat sírany v seznamu komponent, i když se chytří obchodníci pokusí skrýt je pod nepochopitelnými slovy. Současně drahé šampony v specializovaných prodejnách odrážejí slova "bez síranů", ale je nutné přeplnit tuto funkci?

Vzpomínáte si, jak špatné šampony zpeněné v našem dětství? Nyní však nejlevnější šampon má vynikající tlustou a trvanlivou pěnu, která je tak příjemná, že se umýt vlasy. To vše díky vzniku SLS!

Jak již víte (z našeho předchozího článku o parabenu), ne všechny "škodlivé" látky jsou skutečně škodlivé. Možná nebezpečné vlastnosti komponentů připsaných obchodníkům, kteří hledají způsob prodeje dražších produktů. Podívejme se, jak jsou s touto komponentou věci?

Společnost Acure Organics vyrábí šampony bez parabenů, síranů a ftalátů.

Co je laurylsulfát sodný?

Laurylsulfát sodný (nebo laurylsulfát sodný) se nachází v 98% šamponech, sprchových gelech a tekutých mýdel. Tato látka je skrytá pod názvy: dodecylsulfát sodný, PEG, SMS, SMES, monododecyl ester. Dvojčatý bratr je laurylsulfát amonný (ALS nebo ALES).

Ačkoli výrobci mohou uvádět "produkt získaný z kokosového oleje," SLS je rafinovaný výrobek. Jedná se o syntetickou látku.

Pokud jste obeznámeni s chemikou, již jste uhodli, že tyto látky jsou sodné soli kyseliny laurylsulfonové. Jsou velmi levné k výrobě, zatímco jsou žíravé a agresivní složky.

Abyste necítili škodlivé účinky SLS, výrobci zředte látku hmotou dalších složek, které by měly odstranit podráždění z kůže. Například tekuté mýdlo obsahující laurylsulfát často přichází s aloe vera. Jedná se o skvělý marketingový balíček, protože na balíčku budou psát velké "s přírodním vláknem aloe vera"!

Aplikace

Laurylsulfát sodný se nachází téměř ve všech kosmetických prostředcích, je to:

 1. šampony
 2. tekuté mýdlo
 3. sprchové gely
 4. mycí gely
 5. makeup remover
 6. koupelová pěna
 7. zubní pasta

SLS lze nalézt i v intimních hygienických výrobcích. Vážně! Chystá tuto chemii i ve vlhkých ubrouscích pro děti.

Tento nástroj slouží k odstranění nečistot a mastnoty, dokonale provádí svou práci. Po čištění pokožky s produktem obsahujícím SLS se stává opravdu čistým. SLS pomůže odstranit mastnotu z pánve nebo propláchnout záchod. Ale co se stane s kůží?

Samozřejmě, že nejsme první, kdo se na tuto otázku ptá. Lékařství už dlouho to vymyslí. Takže SLS se používá v medicíně, aby v případě potřeby způsobila podráždění kůže. Je nutné nějak zkoušet prostředky k potlačení podráždění?

populární šampony se sírany

Co je laurosulfát sodný?

Toto je další člen rodiny SLS. Má silně pěnivou vlastnost. SLES se zpravidla přidává do šamponů, aby levná kompozice měla silnou pěnu charakteristickou pro draho koncentrovaný šampon. Jen kapka tohoto produktu z ropného průmyslu a penny šampon začíná pěnu krásně a dokonale čistí vlasy až na kořeny!

SLES je pro nás méně škodlivý než samotný laurylsulfát sodný, dráždí kůži méně, ale přispívá k jejímu vysychání. SLES také reaguje s dalšími složkami a představuje hrozbu během akumulace v těle.

Harm SLS pro vaše zdraví

Bylo hodně výzkumu o nebezpečích SLS:

 • Lauryl-sulfát oxiduje povrch pokožky a zanechává film na vrcholu. Výsledkem může být zarudnutí, svědění a loupání;
 • Při pravidelném používání přípravků s SLS je možná alergická reakce;
 • SLS uschává vlasy, přerušuje jejich strukturu a přispívá k vzhledu rozdělených konců;
 • Kořenové vlasy zůstávají mastné po použití šamponu s SLS, takže šampon musí být používán častěji (vzhledem k tomu, že odstraňuje tuk, tělo stimuluje mazové žlázy);
 • Laurylsulfáty tvoří vazbu s dalšími složkami kosmetiky, což může vést k karcinogenům.

Pokud vám to nestačí, SLS se v těle akumuluje proniknutím kůže. Nástroj může být detekován v játrech, ledvinách, srdci a dokonce iv lidském mozku. Akumuluje v těle laurylsulfát může změnit složení buněk, což vede k kataraktu nebo poruchám imunitního systému.

Oficiální stanovisko k nebezpečí SLS

On není. V roce 1983 odborníci na kosmetické přísady rozhodli, že z této složky nedošlo k žádnému poškození.

Během následujících 30 let bylo provedeno mnoho studií této látky, které identifikovaly možnou újmu těla. Skutečnost akumulace SLS v těle, vysušení kůže, alergické reakce a vše ostatní, o kterých jsme psali výše, bylo prokázáno.

Mimochodem, experimenty na potkanech ukázaly skutečné nebezpečí, když se v krvi hromadí vysoké koncentrace SLS. Takže 1,1 g / kg látky způsobilo depresi u potkanů, dýchací potíže a smrt 4 z 20 zvířat. U králíků látka způsobila zhoršení zraku. Současně použití SLS s nízkou koncentrací nezpůsobilo změnu stavu zvířat ani při delším používání.

Naše hodnocení

Pokud parabeny stále mají otázky o jejich použití, SLS je zjevné zlo, které je třeba se vyhnout.

Lidé náchylní k alergiím, dívky, které monitorují stav jejich kůže, jsou jednoduše kontraindikovány, aby používaly přípravky obsahující SLS v jejich složení.

Nejdříve věnujte pozornost výrobkům péče o pleť pro děti. Je náchylná k alergiím, takže by se nemělo používat vaše dítě nadměrné chemie.

Nemůžete věřit a znamená to, kde je uvedeno "schváleno dermatology", "schváleno pro děti" a další věci. Obsahují také laurylsulfát sodný. Viděli jsme to vlastním pohledem.

Omezené používání přípravků obsahujících SLS nepovede k žádným zdravotním potížím, ale měli byste je vyhnout, kdykoli je to možné. Lepší pohled na nový šampon bez síranu iHerb a objednejte muže další pěnu na holení.

Nedoporučuje se užívat krém a jiné produkty, které zůstávají na pokožce delší dobu. Kromě skutečnosti, že z těchto výrobků lze absorbovat více SLS, také silněji osuší pokožku než umývatelné výrobky.

Koupit šampon bez síranů

I na Ayherbu mnoho šamponů obsahuje SLS ve své skladbě. Doporučujeme podívat se na šampony Acure Organics, neobsahují sírany a parabeny. Také dobré šampony jsou vyráběny značkou Pura D'or, kterou jste ještě neřekl.

Dokonce i naše oblíbené šampony Jason Naturals a Madre Labs jsou v SLS, takže buďte opatrní!

Značkové šampony a kondicionéry

Šampony, které aktivně používají SLS:

 • Jasné
 • Garnier fructis
 • Johnsonovo originální dětské praní
 • Loreal stále
 • Mane 'N Chvost

Bezpečnější, ale ne přirozené:

 • Ax
 • Dove muži + péče
 • Hlava Plece
 • Pantene pro-v

Přírodní:

 • Acure
 • Postoj
 • Burtovy včely
 • Země mami
 • Eucerin
 • Vlhkost Shey

Celá pravda o SLS a SLES: lauryl sodný a laureth sulfát

S největší pravděpodobností jste již mnohokrát slyšeli o těchto škodlivých přísadách v kosmetice. A dokonce viděli spoustu reklam pro "bezsulfátové šampony", "šampony bez SLS". Je ďábel tak hrozný, jak je malován? Musím sebrat všechny sklenice s SLS a dát je do koše?

Pokud jste nikdy nepomysleli na složení zakoupené kosmetiky, jsem si jist, že 98-100% vašich šamponů, sprchových gelů, tekutých mýdel a čisticích prostředků na obličej, stejně jako značná část domácích chemikálií ve vašem domě obsahují SLS a ve velkém množství. Chcete-li zjistit, podívejte se na složení sklenice na zadní straně. Nejčastěji se objeví laurylsulfát sodný nebo podobný název, například laurylsulfát sodný v seznamu prvních pěti složek kompozice. Jedná se o laurylsulfát sodný a laurethsulfát sodný. Je však pravděpodobně mnohem snazší, aby mnozí vnímali transliteraci z angličtiny - síran sodný namísto síranu sodného a budeme tomu říkat. Ano, a při hledání hledají síran sodný.

Uvidíme:

 • Jaké jsou to zvířata, síran sodný?
 • Jak se sodík lauryl a laureth sulfáty používají v průmyslu a v kosmetice
 • Co poškodí SLS na pokožce a těle jako celek.
 • Je lasurosulfát lysodium - SLES bezpečný na rozdíl od laurylsulfátu sodného - SLS?
 • Naše doporučení a závěry týkající se kosmetiky se SLS a SLES

Co je SLS - laurylsulfát sodný (laurylsulfát sodný) a laurethsulfát sodný (laureth sulfát sodný)

SLS a SLES jsou skupinou chemických složek, levných povrchově aktivních látek, agresivních složek se silným detergentem, čistícím činidlem, pěněním, rozpouštěním lipidů a smáčivými vlastnostmi. Aktivně se používá v kosmetice.

Nejnebezpečnější ze skupiny sulfátů:

 • lauryl (lauryl) sulfát sodný (laurylsulfát sodný) nebo laurylsulfát sodný. Další názvy: dodecylsulfát sodný, PEG laurylsulfát sodný, monododecylester, sodný PEG laurylethersulfát. Jedná se o produkt rafinace ropy, který je často maskovaný slovy "získaný z kokosového oleje" nebo "z kokosových ořechů".
 • laurylsulfát amonný - ALS (laurylsulfát amonný) a laureth sulfát amonný - ALES (laureth sulfát amonný)

Jsou to sodné soli kyseliny laurylsulfonové, velmi levné, nebezpečné a žíravé složky. Možná jedna z nejnebezpečnějších složek kosmetiky, které agresivně ovlivňují pokožku a celkové zdraví.

O laureth sulfátu sodném - SLES, analogu laurylsulfátu sodného - SLS, budeme mluvit trochu níže.
Další podobné složky mohou být nazývány: sodná sůl myrethansulfátu (SMS), myristyl ether sulfát sodný (SMES). Celkově zde lze připsat téměř všechny povrchově aktivní látky, které končí slovem "sulfát".

Kde platí SLS a SLES

Použití laurylsulfátu sodného a laurethsulfátu sodného v kosmetice:

 • Čističe a gely na obličej
 • Odstraňovač make-upu
 • Šampóny (asi 90% všech šamponů obsahuje SLS a SLES)
 • Tekuté mýdlo
 • Sprchové gely
 • Koupelová pěna
 • Zubní pasty
 • Intimní hygienické produkty
 • Ostatní výrobky

Tyto komponenty jsou velmi levné a používají se v kosmetice velmi často a ve velkém množství. Sírany dokonale čistí pokožku a vlasy, odstraňují špínu a vylučování mazových a potních žláz. Ale co dělají kromě čištění?

Věnujte pozornost použití SLS v průmyslu:

 • Čisticí prostředky pro domácnost (na mytí nádobí, podlahy, univerzální čisticí prostředky)
 • Průmyslové čističe (pro čištění podlah, praček atd.)
 • Odmašťovací činidla (pro motory a různé povrchy)

Použití síranů ve vědě a medicíně:
SLS se používá v mnoha klinikách po celém světě, které způsobují podráždění pokožky u testovaných subjektů. Vědci pak odstraní podráždění na poškozených oblastech pokožky různými preparáty a analyzují jejich účinnost.

Harm SLS (laurylsulfát sodný), kterému podstupujete při používání kosmetiky a chemikálií pro domácnost s touto složkou

Výzkum různých vědců, včetně na University of Georgia Medical College ukázal následující vlastnosti a poškození laurylsulfátu sodného:

 • SLS čistí povrch oxidací, vč. kůže, zanechání filmu na něm. Tento film může dráždit pokožku, způsobit svědění, peeling, zarudnutí, svědění, alergie a dlouhodobé onemocnění kůže. SLS zničí lipidovou ochranu pokožky, reaguje s kožními lipidy a degeneruje je.
 • SLS suší vlasy, způsobuje tvorbu suchých, křehkých a rozštěpených konců, může přispívat ke ztrátě vlasů a lupů, stejně jako k onemocnění pokožky hlavy.
 • SLS způsobuje, že vlasy jsou mastné u kořenů, což způsobuje potřebu častějšího mytí vlasů. Je to jednoduché - silné odmašťování pokožky hlavy stimuluje aktivní práci mazových žláz.
 • SLS proniká do tkání a orgánů skrze kůži, vč. v očích, játrech, ledvinách, srdci, mozku, zůstává tam a hromadí, postupně zvyšuje koncentraci. SLS může změnit složení bílkovin v buňkách, zejména u dětí, což způsobuje různé nemoci, jako je například katarakta. Může způsobit buněčné mutace a poškodit imunitní systém.
 • Sírany reagují s mnoha složkami kosmetiky, vytvářejí nitrosaminy (dusičnany) a karcinogenní dioxiny. Také pronikají do kůže a pak do krve.
 • Prakticky nevylučuje játra.

Tam je také analog sodného laureth sulfátu (SLES) - laurylsulfát sodný nebo (jak se často nazývá) laureát sodný laurát sodný. Při praní vytváří spoustu pěny a dává iluzi hustého, koncentrovaného a nákladného šamponu nebo sprchového gelu.
Podle odborníků na kosmetické přísady (CIR) z roku 1983 je to neškodná součást. Mnoho dalších vědců však na základě výzkumu dospělo k závěru, že laurylsulfát sodný může způsobit podráždění a olupování kůže, ničit vlasové folikuly a způsobit ztrátu vlasů. To velmi rychle a snadno proniká pokožkou a také se hromadí v těle. SLES je pro pokožku méně dráždivý než SLS, ale může ji silně vyschnout. V reakci s jinými složkami se mohou také vytvářet dioxiny a dusičnany, které způsobují tvorbu rakovinných buněk.

Existovalo mnoho dalších studií, včetně Tyto informace najdete u profesorů a lékařů vědy, jako je Samuel S. Epstein z Chicagské univerzity (School of Public Health) nebo Doris J. Rapp, ve vědeckých publikacích, jako jsou Healthy Beauty a The Safe Shoppers Bible., "Slovníček chemických látek Syntetika přípravků pro osobní péči ", takové vědecké organizace jako Zdravotní péče bez zdravotního postižení, Přírodní péče o pleť atd.

Závěry: použití kosmetiky s SLS a SLES sulfáty

 1. Rozhodně kosmetika se sírany nelze použít pro osoby s citlivou a alergickou kůží, kožními chorobami i dětmi. Naneštěstí nápisy na sklenici "pro děti", "schválené pro použití pro děti", "pro děti" vám nezaručují nepřítomnost těchto škodlivých a nebezpečných látek. Dokonce i takové slavné značky jako německý Bubchen. Ve skutečnosti většina takzvaných dětských kosmetických přípravků se ve složení od dospělé...
 2. Snažte se používat kosmetiku laurylsulfátem sodným (laurylsulfát sodným) nebo laurylsulfátem amonným (laurylsulfát amonný) vůbec. Dokonce i jedna aplikace může poškodit pokožku a vnitřní orgány, zejména u dětí.
 3. Jediné a velmi vzácné použití rychle vypraných výrobků s laureth sulfátem sodným (laureth sulfát sodný, méně nebezpečný sulfát) s největší pravděpodobností nebude mít vliv na vás a vaši pokožku. Nejčastěji však můžete pozorovat, že je to konstantní každodenní užívání - každý den, tekuté mýdlo, sprchový gel, šampon, mycí prostředek na mytí nádobí. To může časem způsobit vážné problémy, navzdory malým koncentracím SLS v každém nástroji.
 4. Zvláště nebezpečné jsou sírany ve složení krémů a jiných kosmetických přípravků, které zůstávají na pokožce po dlouhou dobu, stejně jako v čisticích prostředcích a odstraňovačích make-upu, protože mnoho z nich používá čisticí prostředky pro oční make-up.
 5. Když podléhají reklamě, neměli byste používat šumivé šampony pro léčbu lupů, svědění a odlupování. Koneckonců, takové šampony samy o sobě mohou vyvolat tyto účinky. Bohužel, většina z těchto šamponů. Užitečné přísady léčí pokožku hlavy a sírany opět dráždí. Vypadá to bludný kruh.
 6. Sírany poskytují bohatou pěnu, což znamená, že sulfátové šampony, gely, mýdla a pěny do koupele pěny tak dobře oproti organickým. Vzpomínáte si na šampony z dětství, všechny ztuhly, ale vlasy nezasychaly a nemuseli byste si umyt hlavu tak často, jako v moderním světě.

Nemůžete ani představit, kolik lidí trpí kožními nemocemi, kolik lidí prostě nemůže umývat ve sprše. Tolik pokožky trpělo použitím všech těchto výrobků, které dokonce dráždí vodu z vodovodu. Kožní onemocnění se bohužel stále více objevují u malých dětí. Koneckonců, jejich kůže od narození je mučena všemi druhy chemikálií, včetně. takzvané "dětské" prostředky.

Nevěřte reklamě a štítkům s hlasitými prohlášeními "bez SLS", "bez sulfátů". Není to vždy pravda, a pokud je pravda, může být jedna chemie nahrazena jinou. Budeme mluvit o dalších povrchově aktivních látkách, méně škodlivých analogách SLS, v jiném článku.

Ne vždy na trubici uveďte úplné složení, zapisují pouze aktivní součásti. A plné složení zůstává na papírovém obalu. Často se skrývá také pod dvojitým samolepícím štítkem, je napsán ve velmi malém písmu, který lze vidět pouze s lupou a je nalepen nahoře jinými etiketami.

Přečtěte si složení při výběru kosmetiky, řídit objektivní hodnocení kosmetiky složením místa NaturaTeka.ru. Pouze tímto způsobem můžete chránit pokožku a své zdraví.

Vaše volba

Napište do komentářů, pokud si přečtete štítky s kompozicí, jak se cítíte ve SLS a SLES ve složení, ať už dáváte přednost šamponům bez síranů, ať používáte síranové sprchové gely a tekuté mýdlo. Sdílejte svůj názor!

Laurylsulfát sodný

Laurylsulfát sodný je syntetická povrchově aktivní látka, která je dobrým detergentem (detergent, detergent). Díky své vysoké emulsifikační kapacitě se používá v mnoha kosmetických prostředcích: gely, masky, lotiony, holicí krémy, šampony, pěny do koupele atd. V průmyslovém komplexu se laurylsulfát sodný používá v čisticích prostředcích na motory, motorových olejích, mycích prostředcích atd. d. Mezinárodní zkratka SLS.

Fyzikální vlastnosti laurylsulfátu sodného

SLS má následující fyzikální vlastnosti:

 • Je v krystalické formě jako bílý prášek;
 • Je vysoce rozpustný ve vodě při pokojové teplotě, vodný roztok má barvu různé nasycení: od žluté až světle hnědé;
 • Vytváří odolnou pěnu při rozpuštění ve vodě;
 • Laurylsulfát sodný se může spontánně vznítit při teplotách nad 310 ° C.

Aplikace SLS

Jak již bylo uvedeno, laurylsulfát sodný se používá při výrobě výrobků pro osobní péči. Je přítomen v mnoha zubních pastách, sprchových gelech, šamponech, mýdlech a voňavých spékách. V malých množstvích se přidává do dětských kosmetických přípravků: čisticí pleťové vody, pěny do koupele, mýdla a šampony.

Dobré pěnivosti a čisticí vlastnosti SLS se staly důvodem pro jeho aktivní použití v domácích chemikáliích. Laurylsulfát sodný je obsažen v kapalině na mytí podlah, mycích prostředcích na mytí nádobí, prášcích a mycích pracích prášcích.

Přítomnost SLS v některých lécích není inzerována. Nicméně jeho přítomnost stále naznačují farmaceutické společnosti, pokud nejsou na obalu léku, pak v pokynech. V laboratorních studiích se laurylsulfát sodný používá jako látka, která dráždí pokožku při testování přípravků na hojení ran.

Dříve byla v potravinářském průmyslu používána jako potravinářská přísada E-487, která zlepšuje viskozitu a konzistenci výrobků. V současné době je stabilizátor E-487 zakázán pro použití v mnoha zemích po celém světě kvůli škodlivým účinkům na lidské tělo.

Lauryl sulfát sodný: poškození našeho zdraví

Po dlouhou dobu slyšel tisk příležitost opustit kosmetiku a domácí chemikálie, které obsahují SLS. Na základě klinických studií bylo zjištěno nepopiratelné prokázání poškození laurylsulfátu sodného lidskému tělu.

Hlavní příznaky nebezpečných účinků SLS:

 • Alergické reakce, svědění, odlupování kůže;
 • Suchá kůže a praskání, vzhled vystupujících prasklin na povrchu pokožky;
 • Snížení elasticity pokožky;
 • Snížení ochranných vlastností pokožky;
 • Stomatitida a nárůst vředů při použití zubní pasty s laurylsulfátem sodným, u kterého se zhoršuje při dlouhodobém užívání;
 • Riziko rozvoje katarakty, protože SLS se může akumulovat v oční čočce.

Kromě toho je škodlivina laurylsulfátu sodného aktivní ve vlasech: pokud šampony a masky na vlasy obsahují SLS, je třeba je omyt zvláštní péčí, protože prodloužený kontakt s pokožkou hlavy může způsobit vypadávání vlasů, suchost a ztenčení vlasů.

Kosmetika bez laurylsulfátu sodného: existuje nějaká?

Existují různé údaje o škodlivých účincích SLS: mnoho zdrojů tvrdí, že je relativně bezpečná, zatímco jiné média potvrzují, že poškození z této látky nebylo dosud plně studováno nebo uměle minimalizováno.

Nicméně mnoho farmaceutických společností a průmyslových zájmů využilo "masového strachu", že využívají prostředky SLS. Takzvané organické výrobky se objevily na trhu výrobků pro péči o tělo - kosmetiky bez laurylsulfátu sodného, ​​které jsou umístěny jako bezpečné pro zdravotní produkty.

Přesto existují informace, že i v těchto přírodních kosmetických přípravcích je SLS přítomna pouze v mnohem menších množstvích. Bez zvláštních studií o tom prostý spotřebitel nikdy nebude vědět a výrobní společnost má zájem o skrytí spolehlivých údajů.

Pokud máte vážné obavy o své zdraví nebo máte tendenci k alergiím, pak kosmetika bez laurylsulfátu sodného může být vyrobena sami. Existuje mnoho receptur na výrobu domácího šamponu, mýdla, krému a dokonce i prášku z přírodních produktů. Zbytek závisí na vaší touze trávit čas na výrobu bezpečných hygienických přípravků.

Jak se chránit před škodlivými účinky SLS: několik tipů

Aby se snížily nebezpečné účinky laurylsulfátu sodného na lidské tělo, existuje několik pravidel, které lze snadno použít v každodenním životě:

 • Umyjte nádobí s minimálním množstvím čisticího prostředku a dobře opláchněte v tekoucí vodě;
 • Vyčistěte si vlasy šamponem a kondicionérem, opláchněte dvakrát;
 • Používejte pouze kosmetiku, která nevyžaduje delší kontakt s pokožkou. Z krémů a pleťových krémů, které se nemusí vypláchnout, je lepší odmítnout, protože laurylsulfát sodný nejaktivně působí na pokožku jednu hodinu po aplikaci;
 • Nejradikálnější metodou je použití domácí kosmetiky a samoobráběného prádla a čisticích prostředků.

Buďte opatrní a snažte se být selektivní ve výběru kosmetiky a chemikálií pro domácnost - vaše zdraví a pohoda vašich blízkých závisí na tom.

Co je nebezpečný laurylsulfát sodný v kosmetice?

Obsah článku:

 1. Proč potřebujete
 2. Co je v kosmetice nebezpečné?
  • Zubní pasta
  • Výrobky na vlasy
  • Hygienické výrobky
  • Péče o kosmetiku
  • Produkty pro děti

Laurylsulfát sodný je povrchově aktivní látka, která se často používá jako mazací a čisticí složka v různých pracích, čisticích a kosmetických prostředcích. Složení zboží na obalu znamená jeho latinský název laurylsulfát sodný nebo zkratka SLS. Kromě příznivých vlastností, které zvyšují tvorbu pěny a zlepšují mazací a čisticí vlastnosti produktu, je laurylsulfát sodný také škodlivý pro živé organismy. Tento článek podrobně popisuje možné škody, které mohou způsobit SLS v složení kosmetiky pro různé účely.

Proč potřebujeme laurylsulfát sodný v kosmetice

SLS nebo sodná sůl kyseliny laurové je chemická látka, která se často používá v kosmetice. Patří do kategorie povrchově aktivních prvků, jinými slovy surfaktantů.

Funkce laurylsulfátu sodného v kosmetice, kterými je obsažena v jejich složení, jsou následující:

  Odmašťování. Látka je schopna odtrhnout částice tuku a jiné nečistoty z různých povrchů. Spojuje tuky s vodou a zajišťuje tak čištění povrchů. Tato vlastnost je zajištěna vlastnostmi molekuly této povrchově aktivní látky, která na jedné straně zachycuje tuk a na druhé straně se váže na vodu. Proto je možné mnohem jednodušší odstranit veškeré znečištění z jakéhokoli povrchu - kůže, vlasů, sliznic, zubů.

Zlepšené pěnění. Při smíchání s vodou vzniká perzistentní pěna. Jeho přijatý objem závisí na podílu popsané látky v celkovém objemu činidla a přímo závisí na něm. Tato vlastnost je zvláště ceněna v takových produktech, jako je sprchový gel, mýdlo a šampon.

 • Stabilizace směsí. SLS snižuje změny ve fyzikálních a chemických vlastnostech látek, které tvoří jednu nebo jinou drogu. Tím umožňuje zachování všech užitečných vlastností po celou dobu skladovatelnosti. Zjednodušuje míchání nemísitelných složek, zejména rozpouštění olejových látek.

 • Tato součást má nízkou cenu, která v kombinaci s užitečnými vlastnostmi zajišťuje širokou škálu a vysokou četnost použití výrobců mycích a čisticích prostředků a kosmetiky jako jejich součásti.

  Co se týče bezpečnosti jeho užívání nebo naopak možného poškození zdraví při používání kosmetiky, která zahrnuje tuto látku, existují spory v průběhu několika let. První testy byly provedeny před více než třiceti lety.

  Některé zdroje tvrdí, že laurylsulfát sodný má poměrně vysoký stupeň biologické rozložitelnosti - více než 90%, zatímco se nevznikají žádné škodlivé sloučeniny. Zejména společnost Cosmetic Ingredients Review, která se specializuje na analýzu a hodnocení bezpečnosti používání různých složek kosmetiky, tvrdí, že popsaná složka nemá karcinogenní nebo embryotoxický účinek, ale je dráždivá.

  Jiné zdroje tvrdí, že se hromadí v tkáních a případně reaguje s jinými látkami a vytváří karcinogeny.

  Údaje o vysokém stupni nebezpečí použití SLS bez splnění požadavků na přípustnou koncentraci jsou založeny na výsledcích experimentů, které uvádějí, že v kontaktu s kůží většina experimentálních zvířat měla nežádoucí účinky spojené s narušením ochranných funkcí pokožky, rozvojem alergických reakcí a dalšími negativními jevy. Zvláštní nebezpečí je uvedeno, když látka vstupuje do těla nebo do sliznice očí.

  Odpůrci, kteří obhajují ochranu této látky, nevyvracejí přítomnost vedlejších účinků, ale soustředí se na skutečnost, že existují nejvyšší přípustné normy, podle nichž ani při častém používání laurylsulfátu sodného nebudou způsobovat problémy se zdravím a krásou.

  V jakých případech může být SLS nebezpečná:

   S vysokou koncentrací (více než 2%) látky v celkovém objemu kosmetiky.

  Při požití. Je třeba poznamenat, že použití sodné soli kyseliny laurylové v potravinách je zakázáno.

 • Při dlouhodobém kontaktu s pokožkou a vlasy, a to i při dodržování standardů.

 • Co je nebezpečný laurylsulfát sodný v kosmetice?

  Je obtížné, aby si jednoduchý spotřebitel kosmetických přípravků zvolil, a to i v případě, že zná většinu povolených norem pro většinu složek, protože složení přípravku neukazuje kvantitativní nebo frakční obsah užitečných nebo nebezpečných látek. Spoléhání se na integritu některých výrobců není vždy nejlepší volbou. V takovém případě je nutné najít střední část, která snižuje riziko použití a získá maximální užitek. K tomu je třeba znát možné projevy negativního dopadu a eliminovat použití zboží pomocí SLS za přítomnosti kontraindikací.

  Laurylsulfát sodný v zubní pastě

  Jednou z nejnebezpečnějších kombinací složek je laurylsulfát sodný a nanočástice, například oxid titaničitý. To lze nalézt v složení zubní pasty od různých výrobců. Vykázala negativní roli nanočástic oxidu titaničitého ve vývoji genetických mutací a růstu rakovinných buněk, když látka vstupuje do krevního řečiště, a to díky čisticím schopnostem SLS, které také vedou ke zvýšení propustnosti buněk.

  Možné nežádoucí účinky z používání zubních past s SLS:

   Sušení ústní sliznice;

  Vzhled malých vředů nebo zvýšení plochy a hloubky stávajících vředů;

  Zvýšená citlivost dásní;

 • Ředění zubní skloviny.

 • Hlavní kontraindikace použití zubních past s laurylsulfátem sodným: přítomnost rány, vředy na povrchu ústní sliznice a dásní, krvácející žvýkačky, nemoci trávicího traktu.

  Laurylsulfát sodný v šamponech a jiných vlasových produktech

  Většina kupujících ocení šampony pro snadnou tvorbu perzistentní pěny a silné čisticí schopnosti. Ale jen málo lidí si myslí o nebezpečích samotné pěny, která odstraňuje z vlasů prach a mastnotu. Je pozoruhodné, že ve vysoce pěnivém šamponu bude poměrně vysoký obsah laurylsulfátu sodného, ​​případně s přebytkem povolených norem. Takový výrobek je lepší upřednostňovat výrobky, které při styku s vodou vytvářejí menší množství pěny, i když jejich čisticí schopnosti jsou mírně horší a jejich aplikace je méně komfortní.

  Při prodlouženém kontaktu s kůží nebo při vysoké koncentraci SLS mohou být vlasy škodlivé. Laurylsulfát sodný v procesu aplikace nerozlišuje mezi zbytečnými tuky a přírodním mastným mazivem kůže, odstraňuje je všechny.

  Možné negativní účinky jsou následující:

   Roztržení pokožky hlavy;

  Snížení ochranných funkcí;

  Podráždění sliznice očí;

  Zvýšené poškození vlasů;

  Vzhled rozdělených konců;

 • Zvýšená tvorba mazu mazových žláz díky silnému kosmetickému odmaštění.

 • Kontraindikace použití šampónů, oplachů a vlasových masek laurylsulfátem sodným: přítomnost lupů, zvýšená ztráta vlasů.

  Pokud je však produkt s SLS zakoupen, pak je nutné minimalizovat nežádoucí účinky po jeho aplikaci a důkladně ho opláchnout teplou tekoucí vodou. Nezvyšujte dobu vystavení výrobku.

  Zhoršení laurylsulfátu sodného v přípravcích na hygienu těla

  Proces čištění pokožky je spojen se zvýšením propustnosti pro tkáň. Pod vlivem SLS buňky epidermis trochu nabobtnou, což urychluje proces čištění a zlepšuje konečný výsledek.

  Kontakt s kůží s roztoky mýdla vzniklými po smíchání mýdla s vodou je poměrně krátký. Proto je negativní vliv laurylsulfátu sodného při mytí rukou nebo použitím dobře pěnivého sprchového gelu minimální nebo zcela chybějící, pokud je výrobek důkladně opláchnut vodou.

  Například použití pěnové lázně obsahující popsané povrchově aktivní látky může způsobit významnou škodu. Koupání je delší - od 15 minut. Během této doby, v podmínkách vysoké vlhkosti a vysoké teploty, se kůže stává náchylnějším. Takže cesta do vnitřku obalu je otevřena nejen pro užitečné přísady kosmetiky, ale i pro nebezpečné.

  Nevítaný host laurylsulfátu sodného je ve složení důvěrných hygienických produktů, které při použití přicházejí do styku se sliznicí. Komponenta vede k vysychání sliznice a otevírá cestu pro patogenní mikroorganismy.

  Negativní účinek s vysokou koncentrací laurylsulfátu sodného nebo s prodlouženým kontaktem s pokožkou se projevuje následovně:

   Lipidy stratum corneum jsou poškozeny, což vede k ještě větší propustnosti a snížení ochranných funkcí pokožky;

  Zvyšuje se absorpce škodlivých látek;

  Existuje podráždění nebo alergická reakce;

  Vyskytuje se dehydratace kůže;

  Procesy stárnutí buněk jsou urychleny;

  Regenerační procesy zpomalují;

 • Vypouštění sliznice.

 • Kontraindikace k použití hygienických přípravků s laurylsulfátem sodným: dermatitida, přítomnost poškození kůže, individuální intolerance k komponentě.

  Laurylsulfát sodný ve složení péče o kosmetiku pro obličej a tělo

  Použití péče o kosmetiku zajišťuje časté používání a dlouhodobý kontakt s pokožkou se součástmi výrobku. Proto je přítomnost laurylsulfátu sodného v něm alarmujícím znakem.

  Emulsifikační schopnost SLS jistě hraje v rukou výrobců od té doby významně zlepšit spotřebitelské vlastnosti produktu - prezentace, použitelnost, zvýšenou efektivitu. Ale téměř vždy tyto produkty - krémy, masky na obličej a tělo, kosmetické oleje, odstraňovače make-upu - mohou způsobit výrazné poškození těla.

  Složení péče o kosmetiku umožnilo použití SLS v koncentraci nejvýše 1%.

  Možné nežádoucí účinky:

  Vývoj suché kůže;

  Snížení ochranných funkcí pokožky;

  Akumulace v oční čočce s neopatrným použitím, což zvyšuje riziko vzniku katarakty;

 • Zvýšená absorpce škodlivých látek buněk.

 • Kontraindikace použití kosmetiky s laurylsulfátem: suchá kůže, atopická dermatitida, akné.

  Laurylsulfát sodný v kosmetických výrobcích pro děti

  Hlavním rysem dětské kůže a sliznic, stejně jako celého organismu je nezralost, která poskytuje neobvykle vysokou náchylnost ke všem vnějším faktorům. Zvýšený růst buněk, orgánů vyžaduje zvýšený příjem živin dokonce i přes kůži. Ale spolu s přínosnými prvky tělo pohlcuje a škodí.

  Použití laurylsulfátu sodného k čištění a péči o pokožku dětí zvyšuje již vysokou citlivost pokožky a dalších tkání.

  Nežádoucí účinky jsou mnohem více v případě těla dítěte. Jsou to:

   Porušení potu a mazových žláz;

  Tvorba kůry na pokožce hlavy;

  Zhoršená rovnováha vody, suchost;

 • Snížení ochranných funkcí těla.

 • Věk dětí je absolutní kontraindikací k použití kosmetických přípravků obsahujících laurylsulfát sodný. Dokonce se nedoporučuje používat prací prášky obsahující tuto složku.

  Co je škodlivý laurylsulfát sodný v kosmetice - viz video:

  Pro Více Informací O Suché Vlasy