logo

Léčba pedikulózy

Hygienicko-epidemiologická situace týkající se hlavních vší zůstává napjatá. Zvýšení morbidity je spojeno s nepříznivou sociálně-ekonomickou situací a nedostatečnou mírou informovanosti veřejnosti o preventivních opatřeních. Parazitizující hmyz je nejen příčinou typických příznaků onemocnění, ale také představuje riziko smrti svrabů a dalších kožních infekcí. Léčba pedikulózy se provádí pomocí mechanických, fyzikálních a chemických metod a má za cíl také odstranění hlavních projevů onemocnění.

Veřejné, vlasové a tělovité vši parazitizují pouze člověka a infekce dochází přímým kontaktem s přenosem hmyzu. Riziko infekce se zvyšuje s častými návštěvami na přeplněných místech, v rozporu s opatřeními osobní hygieny a v podmínkách komunikace se znevýhodněnými skupinami obyvatelstva. Boj proti vši je v souladu s preventivními opatřeními, čímž se sníží nálezy možných infekcí a včasná léčba moderními léky - pedikulicidy.

Použití drog

Existuje více než 150 odrůd vši, které se liší strukturou a charakteristikami životního cyklu. Léčba začíná rozpoznáním typu parazita a výběrem vhodné metody expozice:

 1. Vlaska je nejčastějším typem parazitního hmyzu, který způsobuje vší hlavě vši. Dospělí krmí krví, jsou schopni plazit se z jedné osoby do druhé a položit larvy. Lepící část kokonu je pevně uchycena na základně lidského vlasu. Hustá skořápka vajíčka chrání parazita před vnějšími vlivy, a proto je mnohem obtížnější zničit larvy než dospělí hmyz. Léčba pedikulózy pokožky hlavy je kombinací fyzikálních a chemických metod. Mezi farmaceutickými přípravky se upřednostňují šampony, lotiony a spreje s pedikulicidními vlastnostmi. Tradiční metody zahrnují použití přírodních produktů na bázi dehtu, octa, bylinných infuzí.
 2. Veřejné vši jsou parazitní v oblasti rozkroku a jsou přenášeny důvěrným kontaktem. Reprodukce hmyzu je podobná předchozí formě a způsoby léčby se liší v důsledku blízkosti sliznic. Účinně ošetřovat všední vši mohou být s použitím jemných chemických látek, v kombinaci s mechanickým odstraněním parazitů. Přípravky pro léčbu jsou k dispozici ve formě mastí nebo sprejů s nižší koncentrací účinných látek.
 3. Vůně na oděv se liší od předchozího druhu v tom, že jeho stanovištěm jsou záhyby oděvů a zdobených tkanin. Tento parazit se také živí lidskou krví, ale poté, co je kousnut, opouští tělo hostitele, skrývá se ve spodním prádle nebo ložním prádle. To je docela těžké najít vousy šaty a s tímto typem vši je nutné provést celou škálu léčby a preventivní opatření. Pro ošetření věcí použitých domácích insekticidů a dezinfekčních roztoků v kombinaci s expozicí párou nebo teplem.

Mechanickou metodou pro léčbu pedikulózy je odstranění dospělého hmyzu a nití pomocí různých zařízení ke snížení nebo úplnému odstranění jejich kolonií. Při porážce pokožky hlavy pomocí způsobu česání jsou lidské vši shromažďovány ručně a za účelem zničení lůžkových parazitů se uchýlí k roztřesení a účinkům fyzických prostředků. Za účelem úplného odstranění vší je nutné další chemické ošetření s insekticidními přípravky.

Moderní prostředky pro boj proti vší hlavě jsou určeny k zabíjení vši ve všech fázích vývoje:

 1. Insekticidy pro domácnost jsou určeny k postřikování a umožňují eliminovat kolonii vši na předmětech v domě, na oblečení, ložní prádlo. Jejich použití se doporučuje v závěrečné fázi léčby pedikulózou po léčbě. Je zakázáno rozprašovat chemikálie v domě, kde se nachází těhotná žena nebo malé dítě, a proto je třeba během období hygienických opatření omezit přítomnost lidí. Paks a A-Par jsou snadno použitelné a vysoce účinné.
 2. Hlavním způsobem léčby pedikulózy je použití speciálních chemikálií s pedikulicidními vlastnostmi. Jako součást těchto léčiv se používají přírodní nebo syntetické sloučeniny na bázi permethrinu nebo fenotrinu. Přípravky pro vnější ošetření vlasů jsou nezbytné pro zničení parazitického hmyzu ve všech fázích vývoje. Populární produkty pro pedikulózu jsou aerosol Para-Plus, řada roztoků, gely a spreje Medifox, šampon Veda a roztok Parazidoz.

Postup a technologie pro použití farmaceutických přípravků spočívá v povinném mechanickém odstranění viditelných parazitů s dalším použitím vybraného pedikulicidu. Pokud se v jednom ze členů rodiny zjistí vši, měli by se zacházet s všemi lidmi žijícími v domě. Před výběrem léku na pedikulózu je lepší se poradit s lékařem a za úplné provedení komplexní léčby se můžete obrátit na specializované služby ochrany před škůdci.

Tradiční medicína

Léčba pedikulózy pomocí přírodních prostředků a lidových metod se používá v případě, kdy je použití silných chemikálií nežádoucí. Při výběru této metody léčby vši se doporučuje konzultovat se svým lékařem, protože domácí techniky ne vždy přinášejí výsledky a vyžadují dodržování konkrétní sekvence akcí. Účinně a bezpečně potřebujete používat recepty tradiční medicíny během těhotenství, léčení malých dětí nebo v případě přecitlivělosti na průmyslové pedikulicidy.

Domácí léčebné prostředky pro boj s vší hlavě:

 • Ocet Pro léčbu domácí pedikulózy můžete provádět acetické zábaly. Kyselina ničí hustou skořápku nití, rozpouští lepivou látku, která vápník připouští k lidským vlasům, a také má škodlivý vliv na dospělé vši. K provedení ošetření je třeba připravit 6% roztok kyseliny octové, navlhčit ji velkým množstvím vlasů po předběžném česání a zabalit s polyethylenem po dobu 30-45 minut. Po stárnutí se vlasy umyjí tekoucí vodou a postup se opakuje po 7-10 dnech.
 • Brusinková šťáva. Borůvkový džus má podobný účinek jako ocot. Kyselina ovoce způsobuje smrt parazitů a z bezpečnostních důvodů se tato metoda terapie často používá k odstranění pedikulózy během těhotenství. Pro ošetření chlupatých oblastí vhodná čerstvá brusinková šťáva s vysokým obsahem organických sloučenin. Po nanesení vlasů se pokryje polyethylenem, inkubuje se asi hodinu a promyje se teplou vodou.
 • Chemerichnaya voda. Rostlina, ze které je tinktura vyrobena, je jedovatá, a proto není možné použít tento lidový prostředek k léčbě vší těhotenství a malých dětí. Chemeritsa je toxická a dokonce i malá dávka drogy může způsobit vážnou otravu. Chemerichna voda pro léčbu pedikulózy se používá pro aplikaci na vlasy, přičemž se zabraňuje kontaktu s pokožkou na hlavě. Po zpracování zlikvidujte plastový uzávěr a po 30 minutách vyčistěte mrtvý hmyz a opláchněte velkým množstvím vody. Za přítomnosti odřenin se nedoporučuje silné poškrábání a poškození kůže k použití tinktury.
 • Tar. Dehtové mýdlo a šampon jsou považovány za nejbezpečnější lidové léky, které pomáhají zbavit se vši. Zvláštní vůně odpuzuje hmyz a také vytváří nepříznivé podmínky pro parazity. Při pedikulóze se doporučuje kombinovat použití dehtového mýdla nebo šamponu s mechanickým odstraněním vši, stejně jako použití prostředků k prevenci infekce. Chcete-li vyloučit možnou alergickou reakci, proveďte před aplikací test citlivosti na lokte nebo zápěstí.

Lidové metody léčby pedikulózy mají nižší účinnost než chemické prostředky průmyslové výroby, proto se doporučuje opakované ošetření po určité době.

Preventivní opatření

Pedikulóza byla po dlouhou dobu považována za onemocnění lidí ze znevýhodněných společenských vrstev společnosti, avšak v posledních letech došlo k častějšímu výskytu ohnisek mezi všemi kategoriemi obyvatelstva. Je obtížné se vyhnout vši, i když jsou dodržována doporučení odborníků. Nebezpečí infekce pedikulózou je při návštěvě nemocnic, škol, mateřských škol, veřejné dopravy a obchodů.

Preventivní opatření zahrnují rozsáhlý seznam bezpečnostních opatření, jejichž znalost snižuje riziko výskytu parazitů:

 1. Pravidelné kontroly. Pouze jedna dospělá jednotlivá vší může způsobit vzhled celé kolonie parazitů. Každodenní česání vlasů a sledování chlupatých oblastí těla pomůže včas zaznamenat infekci vší hlavě a začít léčbu.
 2. Hygienické postupy. Předpokládá se, že časté umývání hlavy zvyšuje zranitelnost osoby, je pro parazity snadnější připevnit se k hladkému povrchu vlasů. Dermatologové se domnívají, že byste měli umýt vlasy, když se špiní, snaží se dodržovat obecně uznávané normy - jednou za 3-5 dní.
 3. Osobní zabezpečení. Při návštěvě obchodů s oděvy existuje nebezpečí infekce všemi všemi při pokusu o klobouky a spodní prádlo. Mělo by být zřejmé, že osoba, která se pokusila o věc dříve, může být nakažena všemi, takže byste měli alespoň pečlivě zkontrolovat dříve oblečené oblečení.
 4. Vyloučení úzkých sociálních kontaktů. Osobní prostor se v dopravě snadno rozbíjí, když se dotýká vlasů, cizinec může přenášet parazity. V takových situacích je lepší použít klobouky, pro muže nosit krátké účesy, a pro ženy, aby se splétal opletky nebo aby se ocas.
 5. Jednotlivé položky pro osobní potřebu. Prevence pedikulózy je v souladu s nejjednoduššími pravidly chování. Kadeřnice, vlasy, dekorace vlasů by měly být individuální. Pediculóza je častější u žen, což je spojeno s častým zanedbáním tohoto pravidla. Totéž platí pro prádlo, oblečení a klobouky.
 6. Pravidelná výměna ložního prádla. Je snadné přehlédnout vousy šatů a v případě porušení způsobu výměny ložního prádla pro parazity vzniknou příznivé podmínky života. Mytí by mělo být prováděno nejméně jednou týdně, při teplotním režimu nejméně 70 stupňů.
 7. Obecné čištění. V kobercích a čalouněném nábytku se vousy cítí pohodlně. Pravidelné větrání a zamrzání místnosti v zimě, stejně jako pravidelné čištění vysavačem a použití dezinfekčních prostředků, snižuje pravděpodobnost šíření vší.
 8. Preventivní použití detergentů. Pedikulózní patogeny jsou citlivé na některé pachy. Čaj, levandule, karafiát, eukalypt, pelyně jsou pro hmyz nepríjemné a způsobují jejich změnu v životním prostředí. Pokud potřebujete navštívit místa se zvýšeným rizikem infekce hlavou, můžete použít esenciální oleje z těchto rostlin.

Preventivní opatření nemohou plně zaručit bezpečnost, takže hlavním doporučením je provádět pravidelné kontroly pedikulózy, zejména pokud jsou v rodině děti.

Efektivní léčba pedikulózy: principy volby prostředků, jejich přezkoumání a prevence nemoci

Léčba vší hlavě zahrnuje soubor opatření zaměřených na dosažení čtyř cílů.

Jedná se o: odstranění vší a nití, eliminaci symptomů (svědění a podráždění), prevence následné infekce.

Všechny tyto cíle jsou dosaženy komplexní a včasnou terapií.

Co dělat při zjišťování vši: boj proti nim, léčba vši a fotografie parazitů, prevence a revize léků proti pedikulóze - to vše a to nejen v našem článku.

Pediculóza: léčba a výběr finančních prostředků

Složitost účinné léčby pedikulózy a volba správných prostředků závisí na řadě faktorů:

 • věk osoby. Je obtížnější léčit děti kvůli větší zranitelnosti jejich kůže účinkům parazitů a neschopnosti používat nejúčinnější léky (insekticidní léky) v raném věku;
 • stupně nemoci. Pokud paraziti žijí dlouhou dobu ve vlasech a mají čas na odložení nití, pak bude těžší odstranit vši než v raných fázích, kdy ve vlasech žijí pouze dospělí hmyz a vejce jsou propuštěna docela málo.

Pokud tedy zjistíte vši, okamžitě zahájte léčbu; přítomnost komplikací. Pokud kousnutí hmyzem způsobí alergické reakce, výskyt vředů a zavedení infekcí vyvolávajících streptodermu, boj proti pedikulóze bude vyžadovat další opatření.

Aplikace některých vnějších látek na kůži s vředy může být nebezpečná pro lidi, protože se mohou dostat do krve přes rány.

Než začnete léčbu - fotografie vši ve vlasech upozorněte na:

Přehled lékáren

Při léčbě vši a nití se používají dva způsoby působení na vlasy: mechanické a lékařské. První možnost zahrnuje opatření jako holicí vlasy (částečné a plné) a česání.

Holení se provádí v těch případech, kdy je plešatost na hlavě přijatelná pro určitou dobu. Účinnost holení hlavy je vysoká, protože vši mohou být připojeny pouze k vlasům, a pokud nejsou vlasy, ztratí svůj život a přestanou trápit osobu.

Je-li holý holicí stroj nepřijatelný, zůstává česání vlasů se speciálními hřebeny proti pedikulám. Kombinace je také účinnou a nezbytnou metodou, není však soběstačná, měla by být doplněna o použití farmaceutických přípravků.

Léky jsou rozděleny do několika kategorií:

 • šampony;
 • vši spreje;
 • masti a krémy;
 • lotiony;
 • koncentráty pro přípravu emulzí.

V těchto přípravcích se používají tyto skupiny látek:

 • minerální a éterické oleje;
 • rostlinné výtažky;
 • insekticidy.

Insekticidy jsou považovány za nejúčinnější, ale jejich použití je plné vedlejších účinků, mají řadu kontraindikací.

Tabulka popisuje konkrétní výrobky z těchto kategorií na trhu.

Také na našich internetových stránkách si přečtěte o použití takových léků pro vši a šupiny jako jsou: Pair Plus, Benzyl benzoate a Pediculen Ultra

Lidové prostředky

Tradiční léky se ukázaly jako účinný způsob boje proti vši. Tato účinnost má však nevýhodu: lidové léky mají tendenci mít více nežádoucích účinků a kontraindikace.

  například prachové mýdlo zabíjí vši v jedné aplikaci, ale poškození lidí, kteří jsou součástí insekticidního mýdla DDT, bylo prokázáno klinicky. Mýdlo a mýdlo na praní jsou benígnější;

kerosen je také účinným prostředkem, ale je hořlavý a toxický pro lidi, zejména při vdechování jeho páry;

Voda Chemerichna je poměrně bezpečná, ale je kontraindikována pro použití u dětí a při požití je extrémně toxická, takže byste se měli aplikovat při dodržování dodatečných opatrností;

Ocot zabíjí vši a koroduje upevnění nití na vlasy, ale může způsobit podráždění pokožky. Pro venkovní použití se používá pouze stolní ocot;

Dichlorvos je velmi silný insekticid, ale lidé by ho měli používat na vlastní nebezpečí a riziko. Přísně je zakázáno jeho používání ve věku 15-16 let.

Existují recepty, které nemají vedlejší účinky a jsou k dispozici i pro děti, ale jejich účinek je příliš slabý na plnohodnotné ošetření lidských vší, použití těchto prostředků je opodstatněné pouze pro prevenci a výhrůžky hmyzu. Mezi ně patří masky založené na esenciálních olejích, včetně oleje z čajovníku, peroxidu vodíku, vlasového spreje, bylinných odvarových krémů (kopřivka, pelargónie, máta).

Vykořenění

Léčba vlasů s hřebenem je nedílnou součástí každé terapie, bez ohledu na to, jaká je léčba zvolena. To je dáno skutečností, že úplné odstranění nití a mrtvého hmyzu je možné pouze s tak hrubým mechanickým účinkem.

Dobrý česný hřeben splňuje několik požadavků:

 • malá vzdálenost mezi zuby;
 • zuby jsou vyrobeny z kovu;
 • měly by být vroubeny, aby zvýšily houževnatost vlasů;
 • rukojeť by měla mít ergonomický tvar.

Hřebeny značky AntiV a NitFree více než ostatní splňují tyto požadavky.

Jak hábit vši správně? Proces žehlení by měl být prováděn pod jasným světelným zdrojem, zpracovaná hlava by měla být umístěna na bílý ručník, aby byl hmyz odstraněn, aby byl snadno viditelný.

Hřeben se zpracovává každým pramenem ve směru od spodku vlasů. Proces může trvat půl hodiny až dvě hodiny. Po zpracování všech pramenů se používá hmyz a jejich vejce a hřeben proti pedikulu se dezinfikuje v horké vodě nebo v alkoholu.

Jak se zbavit vši v jednom dni

Takže mohou být vši odebrány v jeden den? Pokud se vši v hlavě nepodaří daleko, můžete se zbavit vší v jednom postupu. To vyžaduje značné úsilí a použití silných léků, ale pokud pacient nemá svou nesnášenlivost, pak léčba vši dokonce doma projde bez negativních důsledků.

Hlavním principem rychlé eliminace vši - kombinace mechanických a chemických účinků na vlasy. Nejprve je ošetřete spolehlivým šamponem nebo sprejem (Hygia, Pedilin) ​​a pak je opatrně vyčistěte hřebenem.

Kromě speciálních antipedikuleznyh léků, můžete použít takové lidové prostředky jako kerosen a prachové mýdlo - jejich použití zabije vši a nits v jednom použití s ​​vysokou pravděpodobností.

Prevence

Všichni se přenášejí pouze v těsném kontaktu hlavy s nakaženým povrchem, ať už jde o hlavu jiné osoby, lůžkoviny nebo přípravky pro péči o vlasy. Proto byste měli upustit od blízkého kontaktu s bezohlednými lidmi (bez domova) a dbát na jejich hygienu.

Nenoste klobouky jiných lidí, nenechte ostatní spát na polštáři, nepoužívejte hřebeny jiných lidí. Pokud je potřeba navštívit nepříznivé místa, aplikujte na hlavu parazitický odstrašující prostředek. Pravidelně provádějte preventivní prohlídky sebe i své blízké.

Peněžní prostředky z pedikulózy (efektivní, moderní, levné) - klasifikace a vlastnosti, seznam, pravidla aplikace, recenze a cena, foto. Jaké léky jsou vhodné pro léčbu dítěte, jak se zbavit vši lidmi pomocí lidových léků

Klasifikace generických léků na pedikulózu

Anti-pedikulární účinek léků spočívá v jejich schopnost mít škodlivý účinek na vši hlavy, pubik a tělo vši, larvy a larvy, ničit parazity v různých fázích vývoje. V souladu s tím se finanční prostředky z pedikulózy používají k zabíjení vši na pokožce hlavy, pubiků, oděvů a postelí. Kromě toho existuje samostatná skupina protidrogových léků určených k dezinfekci prostor a nábytku umístěných v centrech pedikulózy.

Devastující účinek různých léků proti pedikulóze je způsoben různými mechanismy, jako je poškození motorického nervu parazita, zablokování dýchacích otvorů apod.

Protivopedikuleznye fondy jsou klasifikovány na základě toho, jaký druh účinné látky je součástí jejich složení. V současné době na farmaceutickém trhu existují finanční prostředky od hlavních vší, které obsahují následující účinné složky:

 • Benzylbenzoát;
 • Borická mast;
 • Dimethicon bifázický (olej čirý);
 • Malathion;
 • Tinktura hellebore;
 • Permethrin;
 • Fenotrin;
 • Esenciální maslalavandy a ylang-ylang.

Kromě toho existují kombinované léky proti pedikulóze obsahující následující účinné látky jako účinné látky:
 • Permethrin + Malathion + Piperonyl Butoxid;
 • Pyrethrin + piperonyl butoxid;
 • Pyrethrin + kyselina octová.

Prostředky pro léčbu pedikulózy jsou k dispozici v různých formách pro vnější použití, jako je masť, krém, emulze, sprej, šampon nebo mýdlo. Mnoho produktů proti pedikulóze se vyrábí a prodává ve formě souprav, mezi něž patří např. Eliminační krém pro vši, hřeben pro česání nití a šampon pro praní vlasů po ošetření. Kombinace sestav se může lišit v závislosti na výrobci, ale jsou volány primárním způsobem zabíjení vši, neboť všechny ostatní komponenty jsou volitelné. Souprava Paranit například obsahuje sprej na zabíjení vši a šampon pro mytí hlavy po ošetření.

Seznam prostředků z pedikulózy

Nápravná opatření pro pedikulózu pomocí benzylbenzoátu jsou následující:

 • Benzylbenzoát;
 • Benzylbenzoátová masť 10% nebo 20%.
Opatření pro pedikulózu s dvojfázovým dimethikonem (olejový čerel) jsou následující:
 • Nuda (sprej);
 • Paranit (šampon, sprej a krém).

Nápravná opatření pro pedikulózu s malathionem jsou následující:
 • Pair Plus (aerosol);
 • Pedilin (šampon a emulze).
Nápravu na pedikulózu s tinkturou hellebore se vyrábí ve formě jednoho přípravku - je to Chemericnaya voda.

Nápravná opatření pro pedikulózu s permetrinem jsou následující:

 • Veda (šampon);
 • Medfoks (gel, roztok);
 • Nyx (krém);
 • Nittifor (roztok);
 • NOK (šampon);
 • Pair Plus (aerosol).
Přípravky pro pedikulózu s fenotrinem jsou následující:
 • Anti-Beat (lotion);
 • BIN (lotion);
 • Des-f (mýdlo);
 • Itaks (lotion);
 • Sifax (lotion);
 • Sumitrin (šampon);
 • Parazidóza (lotion);
 • Fenolon (lotion).
Náprava na pedikulózu s éterickými oleji je následující:
 • Avalanche (obsahuje ylang-ylangové oleje a levandule). Bohužel tato droga je v současné době k dispozici pouze na farmaceutickém trhu na Ukrajině av Bělorusku;
 • Pediculen-ultra (anýzový olej a kyselina kaprinová).
Kombinované léky na pedikulózu jsou následující:
 • Bubil (Pyrethrin + kyselina octová);
 • Pár plus (permethrin + malathion + piperonyl butoxid);
 • Spray Pax (pyrethrin + piperonyl butoxid).

Pedikulózní prostředky pro děti. Jaké nástroje lze použít pro odstranění vší a nití u dítěte

Nejbezpečnějšími a zároveň nejúčinnějšími prostředky pro léčbu hlavových vší jsou Nuda, Paranit (obsahují čirý olej), Pediculen-ultra (anýzový a kaprinový) a Lavinal (obsahuje ylangylanový olej a levandule), které lze bezpečně použít k léčbě dětí různého věku. Tyto léky jsou prostředkem volby pro léčbu pedikulózy u dětí. Nejvíce jemný efekt mezi těmito fondy má Lavinal.

Prostředky s permethrinem a kombinovanými léky mají silnou alergenní schopnost, a proto nemusí být vhodné k použití u mladších dětí (do 3 let). Nicméně, pokud dítě není náchylné k alergickým reakcím a klidně snáší účinky dráždivých látek na kůži, pak je možné použít permethrin k léčbě vší. Doporučuje se používat periferní profylaktické léky pro děti starší 3 let, ačkoli bylo od 1 roku oficiálně povoleno jejich užívání.

Přípravek Phenotrin je kontraindikován pro použití u dětí do 5 let věku.

Prostředky s benzylbenzoátem a vodou Chemerichna silně dráždí kůži, proto se nedoporučuje používat je k léčbě pedikulózy u dětí.

Přípravky s malathionem jsou oficiálně schváleny pro použití u dětí od 2 let, ale zkušení pediatři doporučují jejich nahrazení bezpečnějšími a méně agresivními (např. Nuda), protože jsou vysoce toxické.

Jaké prostředky pro pedikulózu jsou vhodné pro děti, jak kombinovat vši u dětí (doporučení pediatra) - video

Pedikulózní léčebné prostředky pro těhotné ženy

V zásadě lze k léčbě těhotných žen použít téměř jakýkoli prostředek pedikulózy, protože se používají výhradně lokálně, nejsou absorbovány do systémového oběhu, a proto nemají vliv na růst a vývoj plodu. V oficiálních pokynech pro prakticky všechny prostředky proti pedikulóze je však uvedeno, že použití během těhotenství je možné pouze tehdy, pokud plánovaný přínos převáží rizika.

Tato fráze neznamená, že droga je určitě nebezpečná. Skutečnost spočívá v tom, že každý výrobce léčivého přípravku musí specifikovat zvláštní nákladné testy dobrovolníků, aby v pokynech uváděl možnost použití během těhotenství, které se z pochopitelných etických důvodů nedělá. A když výrobci a lékaři na základě dlouhodobých pozorování užívání drogy vědí, že v zásadě to není škodlivé a lze je použít během těhotenství, odrážejte to v pokynech s takovou větou.

Nicméně mnoho léků na pedikulózu má silný zápach, silně dráždí pokožku, způsobuje alergické reakce, které samozřejmě mohou nepříznivě ovlivnit celkový stav těhotné ženy. Proto doporučujeme zvolit nejjemnější výrobky, které obsahují léky s permethrinem (NOC, Nittifor atd.), Čirý olej (Nyuda, Paranit), Lavinal, Pedikulen-ultra a kombinovaný Spray Pax a Para Plus.

Produkty s malathionem a fenotrinem se nedoporučují užívat během těhotenství kvůli jejich agresivitě a toxicitě. Pokud je to nutné, může to být prováděno pod neustálým lékařským dozorem.

Efektivní náprava na pedikulózu

Nejúčinnějšími prostředky pro pedikulózu jsou kombinované přípravky, které obsahují jako aktivní složky permethrin, malathion, bifázický dimetikon, esenciální oleje (ylang-ylang a levandule, anýz) a tinkturu hellebore, protože tyto látky mají škodlivý vliv na vši, larvy a larvy. To znamená, že zničí parazity, které jsou v jakékoli fázi růstu a vývoje, což zaručuje rychlé vyléčení vši po jediném použití nástroje. Nicméně je třeba si uvědomit, že výrobky obsahující tinkturu helleboru a malathionu jsou poněkud toxické, proto se nedoporučují k léčbě vší u dětí a těhotných žen. Výrobky obsahující permethrin, éterické oleje nebo dvojfázový dimethikon nejsou méně účinné ve srovnání s tinkturou hellebore nebo malathionu, ale mnohem bezpečnější a proto mohou být použity k léčbě dětí, těhotných žen a kojících matek. Nejbezpečnějšími, ale zároveň účinnými léky proti vši, které lze použít během těhotenství, jsou léky s čirou (Nuda, Paranit) a lavinou s esenciálními oleji.

Kombinované přípravky proti pedikulózám, které obsahují několik účinných látek současně, nejsou ve své účinnosti a bezpečnosti v prostředcích s permetrinem, malathionem, dvoufázovým dimetikonem a tinkturou helleboru, což je výsledkem toho, že mohou být také použity k léčbě dětí a těhotných žen.

Prostředky z pedikulózy obsahující fenotrin a benzylbenzoát jsou ve vztahu k výše popsaným přípravkům méně účinné, jelikož tyto účinné látky mají škodlivý účinek pouze na vší a jejich larvy, avšak nikoli na úplné zničení. Proto k úplnému vyléčení pedikulózy přípravky obsahujícími fenotrin nebo benzylbenzoát může být nezbytné ošetřit dvakrát nebo třikrát infikované oblasti těla. Prostředky s fenotrinem a benzylbenzoatem jsou poměrně bezpečné.

Borická mast je nejméně účinným prostředkem k léčbě pedikulózy, avšak při absenci lepší alternativy může být dobře použita.

Moderní prostředky pro pedikulózu

K moderním prostředkům pedikulózy patří:

1. Prostředky z pedikulózy s dvojfázovým dimethikonem (olej clearol):

 • Nuda (sprej);
 • Paranit (šampon, sprej a krém).
2. Prostředky z pedikulózy s permethrinem:
 • Veda a Veda-2 (šampon);
 • Medfoks (gel, roztok);
 • Nyx (krém);
 • Nittifor (roztok);
 • NOK (šampon);
 • Pair Plus (aerosol);
 • Hygia (roztok).
3. Peniculóza s fenotrinem:
 • Anti-Beat (lotion);
 • BIN (lotion);
 • Des-f (mýdlo);
 • Itaks (lotion);
 • Sifax (lotion);
 • Sumitrin (šampon);
 • Parazidóza (lotion);
 • Fenolon (lotion).
4. Prostředky s esenciálními oleji:
 • Lavína (sprej);
 • Pedikulen-ultra (sprej).
5. Léčba kombinovaných vší:
 • A-pára (esdepalletrin + piperonyl butoxid);
 • Bubil (Pyrethrin + kyselina octová);
 • Pár plus (permethrin + malathion + piperonyl butoxid);
 • Spray Pax (pyrethrin + piperonyl butoxid).

Levný lék na pedikulózu

Mezi moderní prostředky nejlevnější jsou následující:

 • Šampon Veda (150 - 200 rublů);
 • Des-F (120 - 180 rublů);
 • 24 ml lahvičky Medipox (120 - 200 rublů);
 • Paranit lotion (280 - 330 rublů);
 • Pedilin (140 - 300 rublů).

Jak může dojít k napadení všemi? Pedikulózní léky (permethrin) - video

Obecná pravidla pro používání produktů pedikulózy

Jakýkoli prostředek pedikulózy by měl být aplikován na pokožku hlavy a vlasy, pečlivě distribuovat po celém svém povrchu. Poté je činidlo ponecháno na hlavě a vlasy po dobu 10-40 minut a omyje se šamponem. V době aplikace mnoha výrobků, které mají silný zápach, musíte být v místnosti s otevřenými okny nebo dokonce venku. Nezavírejte v koupelně, protože silný zápach může způsobit mdloby.

Pokud existuje speciální šampon pro ošetření vlasů po aplikaci anti-pedikulantu, je nejlepší ho použít. Typicky jsou tyto šampony součástí sady pro léčbu vší. Pokud ne, můžete to udělat s běžným šamponem.

Po zničení vši je nutné odstranit nitky z vlasů, které nejsou vymyté šamponem, i když již jsou mrtvé, protože jsou velmi pevně přilepené k vlasům. K tomu je třeba po vymytí vlasů šamponem opláchnout 3% kyselinou octovou. Poté byste měli vyčesat vlasy s hřebenem s tenkými zuby.

Lidové prostředky pro pedikulózu. Lidové metody, jak se zbavit vši a nití

Navzdory přítomnosti široké škály moderních a vysoce účinných léků na vší, mnoho lidí raději zbaví vši různých lokalizačních lidových prostředků, protože je považují za bezpečnější a méně škodlivé jak pro vlasy, tak pro kůži.

Obecně platí, že řada lidových léků pro vší vši jsou také poměrně široká, protože mnoho rostlin, infuzí a odvarů z nich má ničivý účinek na vši a šupiny. Nicméně s použitím lidových léků na léčbu pedikulózy je třeba si uvědomit, že může být použito nejen jednou, ale i dvěma nebo dokonce třemi, na rozdíl od moderních léků. Koneckonců, lidové prostředky podle stupně účinnosti mohou být výrazně horší než moderní léky proti vši. Ale nižší účinnost a související potřeba opakovaného užívání lidových léků ve srovnání s moderními se vyplatí s jejich měkkostí, neškodností atd.

Navíc musíte vědět, že pro zničení vši různých lokalizací je nutné použít různé lidové prostředky. To znamená, že některé prostředky se používají pro těhké vši, jiné se používají pro vší hlavičky a další jsou pro pubikum.

Chcete-li zničit vši, můžete použít následující lidové prostředky:

 • Roztok soli a octa. 45 g soli rozpustíme ve sklenici vína nebo jablečného octa a přidáme 5 g alkoholu nebo vodky a důkladně promícháme. Hotové roztoky jsou impregnovány gázou a pokryty hlavou. Tato gáza je po celý den ponechána na hlavě, pravidelně tak, jak se vysouší, namočte ji roztokem. Následující den umyjte vlasy šamponem. Pro úplné odstranění vší a nití může být zapotřebí několika postupů.
 • Infuzní elektroman. Rozemlete celou rostlinu kořenem, nalijte vroucí vodu rychlostí 5 lžících loupanu na 1 litr a nechte hodinu na teplém místě nebo termosku. Naplňte připravenou infuzi, aplikujte na pokožku hlavy, důkladně namočte i vlasy a nechte 5-10 minut, poté opláchněte vodou a šamponem. Aby se úplně zbavili vší, může trvat několik léčení s infuzí elecampanu, což může být optimálně provedeno každých 5 až 7 dní.
 • Masť angelice a třešní ptáků. Pro jeho přípravu je nutné kořeně angelice a ptačího třešně do prášku a pak jej smísit s máslem nebo jiným tukem v poměru 1: 1. Dokončená masť by měla být aplikována na pokožku hlavy, nechat 20 - 30 minut, zabalit do plastu a teplý šátek, pak opláchnout šamponem. Chcete-li se zbavit vši, musíte každodenně mastit pokožku hlavy a vlasy maslem z angelice a ptačího třešně.
 • Geranový olej Pro léčbu pedikulózy je nutné přidat minerální olej do šamponů, balzámů, kondicionéru a vlasových masek a použít tyto prostředky pro zamýšlený účel. Doporučuje se přidávat 3 až 5 kapek oleje na jednu dávku přípravků pro péči o vlasy. Přidejte muškátový olej do produktů péče o vlasy, dokud vši nezmizí.
 • Vývar mátou a granátovým jablkem. Nalijte dvě lžíce mátové byliny 200 ml šťávy z granátového jablka a vařte na nízké teplotě po dobu 10 minut. Hotová směs je ochlazena a nanesena do pokožky hlavy a vlasů, ponechána po dobu půl hodiny, poté omyta šamponem. Použijte odvar jednou za 5-7 dní, dokud se vši nezmizí.
 • Dehtové nebo Dustovské mýdlo. Mýdlo obsahující březový dehet nebo prach, umožňuje rychle a účinně zbavit se vši. Abyste to udělali, měli byste mýt vlasy a hlavu s jakýmikoliv specifikovaným mýdlem, zabalit ho polyethylenem a teplým ručníkem a nechat ho půl hodiny. Poté je třeba si vlasy šampón umyt. Obvykle vši a nití zemřou po jediném ošetření dehtovým nebo prachovým mýdlem. Pokud je to nutné, léčba se může opakovat během 5 až 7 dnů po předchozím.
 • Maska s petrolejem. K odstranění vši je třeba smíchat kerosen a rostlinný olej v poměru 1:12. Tato směs se aplikuje na vlasy večer před spaním, zabalené plastovým obalem a pokryté teplým šálkem nebo čepicí nahoře. Směs na vlasy je ponechána přes noc a ráno se vlasy omyjí horkou vodou a šamponem. Obvykle je jediné ošetření pokožky hlavy kerosenem dostatečné k léčení pedikulózy.
 • Maska s terpentinem. Terpentin se zředí rostlinným olejem v poměru 1: 8, směs se nanáší na hlavu, pokryje se vlasy plastovým obalem a nechá se stát 40 minut. Poté umyjte vlasy šamponem. Jediná léčba terpentinem je obvykle dostačující k odstranění vší.
 • Maska s anýzem nebo olej z čajovníku. Anýzový nebo čajovníkový olej se zředí jakýmkoli mastným rostlinným olejem (slunečnicemi, olivami apod.) V poměru 1: 8, směs se nanáší na hlavu, zabalí vlasy s polyethylenem a nechá se stát 40 minut. Poté se vlasy umyjí šamponem. Podobná léčba se provádí každý druhý den, dokud vši nezmizí.
 • Masť heleboru a divokého rozmarýnu. Pro přípravu masti je nutné broušit stonky a listy divokého rozmarýnu a kořen heleboru do prášku. Prášek z divokého rozmarýnu a helleboru se smíchá ve stejných množstvích a přidá se k němu roztavená sádla v poměru 1: 3, poté trvá 12 hodin v peci. Dokončená masť před spaním se používá k léčbě pokožky hlavy, zabalte vlasy plastovým obalem a nechte masku až do rána. Ráno umyjte vlasy šamponem. Jedna masť je obvykle dost pro odstranění vši, ale v případě potřeby může být opět použita po týdnu.

Chcete-li se zbavit fhyriázy (všední vši), můžete použít stejné lidové léky jako u vši. Jednoduše je aplikujte na oblast publika, svaly a perineum. Pro optimální a maximální rychlý výsledek se doporučuje oholení vlasů.

K odstranění tělových vší je nutné vařit veškeré prádlo, ložní prádlo a další oblečení po dobu 30 minut prachovým nebo dehtovým mýdlem. Po varu žehlete prádlo horkým želetem a opakujte tuto operaci, dokud vąechny vąechny nezmizí.

Kromě toho mohou být oblečení a spodní prádlo zavěšeny v chladném nebo v jasném a horkém letním slunci po dobu jednoho týdne, v takovém případě vši umřou na hlad. Oblečení by mělo viset od míst lidí, aby vši z prádla nemohli přeskočit osobu, která se blížila.

Folk remedy pro pedikulózu pro děti

Pro děti můžete použít následující lidové prostředky pro pedikulózu:

 • Solný roztok s octem;
 • Infuzní kořenová devyasila;
 • Geranový olej;
 • Vývar mátou a granátovým jablkem.

Infuze, masti a odvary výše uvedených prostředků pro děti jsou připraveny a aplikovány stejným způsobem jako u dospělých.

Tyto lidové prostředky jsou nejjemnější a nejbezpečnější, a proto jsou preferovány pro léčbu pedikulózy u dětí. Prostředky s terpentýnem, kerosenem, kořenem hniloby, prachem nebo dehtovým mýdlem jsou účinné při léčbě vší, ale jsou příliš dráždivé, a proto se doporučuje, aby nebyly používány pro děti.

Nejlepší lék na pedikulózu

Prostředky pro prevenci pedikulózy u dětí a dospělých

Prevence pedikulózy je velmi důležité hygienické opatření, které umožňuje zabránit nafouknutí u dětí a dospělých. Je obzvláště důležité používat nástroje pro prevenci pedikulózy u dětí a dospělých, kteří jsou často ve velkých skupinách, na přeplněných místech apod. Dospělí, kteří pracují s lidmi, kteří mohou trpět pedikulózou (například s vězni, vojenským personálem, lidmi bez bydliště atd.) by také měly pravidelně používat prostředky k zabránění vši zamoření.

V současné době existuje několik vysoce účinných prostředků k prevenci vší, jako jsou:

 • Čaj, citrón, máta nebo geranium olej. Jakýkoli specifikovaný olej doporučujeme přidávat 3 až 5 kapek do části šamponu použitého pro jedno mytí hlavy. Šamponování s tea tree nebo geranium olejem se doporučuje jednou týdně.
 • Dehtové nebo Dustovské mýdlo. Tyto mýdla se doporučují pravidelně umývat vlasy namísto šamponu, aby zabránily vši, protože pod vlivem dehtu nebo prachu zemřou dokonce uschnuté vši.
 • Šampony pro léčbu pedikulózy (Veda, Veda-2, Des-F, NOC, Sumitrin, Paranit). Tyto šampony mohou být používány jednou týdně, což zajistí účinnou prevenci vší.

Kromě použití speciálních prostředků pro prevenci pedikulózy, abyste nedošli vši, musíte dodržovat pravidla osobní hygieny, která jsou poměrně jednoduchá. Takže byste měli používat pouze svůj osobní hřeben, ručník, oblečení, ložní prádlo a spodní prádlo a nepřijímat je jiným lidem. Prádlo a oblečení je třeba umýt v horké vodě a žehlit horkou žehličkou.

Prostředky od vši a prsů pro děti a dospělé - recenze

Největší počet recenzí týkajících se léků proti pedikulóze se týká jejich použití u dětí, neboť ve věkové kategorii existuje vysoké riziko infekce kvůli stálému kontaktu s velkými dětskými skupinami. Hodnocení využití penicilózy u dospělých je mnohem méně, ale jsou k dispozici. V zásadě neexistují žádné rozdíly ve zpětné vazbě o používání léků proti pedikulóze u dětí a dospělých a navíc všechny věkové kategorie používají stejné drogy. Z tohoto důvodu považujeme přezkoumání léků proti pedikulóze pro děti a dospělé společně.

Takže podle recenzí nejčastěji pro léčbu pedikulózy u dětí a dospělých používají nástroje Paranit, Nyuda, Pedikulen-ultra, Lavinal, Medifox, Para Plus a Hygia.

Nejlepší způsob, jak zabít vši na základě recenzí, může být považován za drogu Nyuda, protože pomáhá téměř vždy, má příjemnou vůni, snadno se aplikuje, nezkazí vlasy a je dobře tolerován i malými dětmi. Zvláštní výhodou lidí Nyud je jejich přirozená kompozice, která nepoškozuje pokožku hlavy, nezpůsobuje alergické reakce atd.

Druhé místo může být přiděleno Paranitu, které se používá ještě častěji než Nyuda, ale ve většině případů se ukázalo jako neúčinné. To znamená, že procento úspěšné léčby vši Nyuda je vyšší než u Paranity. To však neznamená, že Paranit je neúčinným prostředkem nápravy. Naopak, je to vynikající lék na léčbu pedikulózy, která se ve většině případů vyrovnává s úkolem. Paranit, stejně jako Nyuda, je dobře snášen, je vhodně aplikován na hlavu a vlasy, nedráždí pokožku a nezpůsobuje alergie.

Podle recenzí jsou další účinné prostředky pro pedikulózu Pediculen-ultra a Lavinal. Tyto prostředky se používají méně často než Nudes a Paranita, neboť nejsou příliš známé, jsou však v kvalitě, bezpečnosti a účinnosti poměrně srovnatelné. Zvláštní výhodou produktů Pediculen-ultra a Lavinal je jejich absolutně přirozená kompozice, s účinnými složkami esenciálních olejů.

Podle recenzí jsou přípravky Medifox a Para Plus horší než Nudes, Paranita, Pedikulen-ultra a Lavinal, protože mají dobrý účinek na zabíjení vši, ale mají nepříjemný silný zápach, vyvolávají alergické reakce a silně dráždí pokožku.

Podle recenzí nejhorší lék na pedikulózu je šampon Hygia, který se v asi 1/4 - 1/3 případů ukáže jako neúčinný.

Opravné prostředky pro vší - cena v Rusku a na Ukrajině

Náklady na různé druhy pedikulózy se liší v rámci velmi širokých mezí. Cena nejdražších a levnějších léků se může lišit o 8 - 10krát. Následující tabulka uvádí orientační ceny různých prostředků pedikulózy v lékárnách ve městech Ruska a Ukrajiny.

Prostředky z krků a vší: nejúčinnější léky proti pedikulóze u dospělých a dětí

Kdokoliv se může nakazit pedikulózou, protože všichni lidé pracují ve skupinách, účastní se kadeřnických salonů, snaží se v kloboucích v obchodech. Nejčastěji se však včely objevují u dětí, protože děti stráví spoustu času v mateřské škole, takže když se objeví nosič, infekce se vyskytuje v celé skupině.

Onemocnění je způsobeno ektoparazity, které se množí položením vajíček a krmení lidskou krví. Jak se léčí pedikulóza? Jaké drogy jsou vhodné pro děti a dospělé? Abychom porozuměli této otázce, budeme podrobněji analyzovat všechny vyráběné produkty vši.

Co je třeba vzít v úvahu při výběru léku?

Existuje několik druhů vši na lidském těle a vlasy. V tomto ohledu byste při výběru léku měli věnovat pozornost konkrétní skupině parazitů, které působí. Lékárny v současnosti nabízejí širokou škálu moderních pedikulicidních přípravků. Než si koupíte tento nebo pedikulen, je třeba věnovat pozornost:

 • dávková forma, která bude v konkrétním případě optimální;
 • žádné kontraindikace užívání drogy v dětství, pokud je látka vybrána pro dítě;
 • přijatelnost ceny;
 • přítomnost pozitivních hodnocení tohoto léku od lékařů a lidí, kteří ho užívali.

Bez ohledu na volbu pedikulicidních léků se ujistěte, že jste všechny oblečení dobře umyli a zpracovávejte předměty pro domácnost v místnosti, kde byla osoba nemocná. Toto opatření je nezbytné, protože vši mohou nadále zůstat na těchto položkách a opět zaútočit na osobu.

Existují také pedikulózové léky určené k prevenci infekce parazity. Při použití se vši nemohou usadit na hlavě osoby. Tento typ léku se doporučuje těm, kteří jsou v kontaktu s infikovanými osobami.

Přehled nejlepších moderních prostředků pro léčbu pedikulózy

Prostředky proti všem jsou v lékárnách v různých lékových formách. V některých případech budou šampony a spreje účinnější, v jiných situacích je vhodnější použít masti, tablety, koncentráty nebo spreje. Výběr závisí na tom, kolik stojí pedikulena a na množství času potřebného k úplnému vyléčení.

Většina nástrojů protivopedikuleznyh jsou dodávány se speciálním hřebenem. Rozdíly ve využívání finančních prostředků jsou obvykle nevýznamné. Například krém se aplikuje na vlhké vlasy, sprej se používá na suché vlasy a šampon se používá k mytí vlasů.

Účinek různých lékových forem může být stejný, protože působení závisí nejen na formě uvolňování, ale také na účinné látce a jejích množstvích v konkrétním léku. Je důležité si uvědomit, že některé anti-pedikulózní látky nejsou účinné proti nim, proto je při jejich užívání nutno přísně sledovat frekvenci, aby se zabránilo šíření parazitů.

Šampon proti šupinám a všicím

Šampony pro léčbu pedikulózy jsou snadno použitelné a považují se za prakticky bezpečné pro lidské tělo. Tyto nástroje jsou velmi efektivní a umožňují zbavit se parazitů a škůdců pro dospělé a děti. Možnost použití v dětství je způsobena malým počtem vedlejších účinků a absencí kontraindikací, s výjimkou některých věkových omezení. Často se používají takové šampony s pedikulicidním účinkem pro zamoření vši:

 • Veda Jako aktivní složku používá insekticidní látku permethrin, který zabíjí hlavy a vepřové vši 0,5 hodiny po aplikaci. Šampon vykazuje vysokou účinnost a úplně vyléčí několik procedur.
 • Paranit. Aktivní složkou tohoto šamponu je čirol (minerální olej). Při jeho použití jsou vši pokryty olejovým filmem a zemřou. Výhodou tohoto nástroje je to, že není insekticidní, proto působí jemně a je povoleno pro léčbu dětí.
 • Hygia. Tento šampon ovlivňuje schopnost vší a nití držet vlasy. Dodává se s hřebenem. Nástroj je relativně levný, ale má řadu kontraindikací. Při aplikaci může způsobit pocit svědění, hoření, popáleniny na citlivé pokožce. Všichni zpravidla všichni zmizí po prvním použití Hygieny.
 • Pedilin. Jeden z nejúčinnějších šamponů proti šíření parazitů. Skládá se z malathionu a tetrametrinu - velmi silných insekticidů. Šampon zabíjí jak zralé jedince parazitů, tak jejich larvy, které pronikají pod jejich skořápku. Nicméně, jeho použití musí být obzvláště opatrné, protože insekticid může způsobit mnoho nežádoucích účinků a má některé kontraindikace.
 • Parazidóza. Tento lék je méně účinný, takže možná budete muset znovu použít, abyste se zbavili vší. Dodává se se speciálním hřebenem pro odstranění nití.
 • LiceGuard. Lék je vyroben z přírodních složek. Je účinný především ve vztahu k nití, protože zmírňuje jejich povrchovou strukturu a snižuje pevnost připevnění vlasů. Jako nezávislý způsob vši obvykle nedává požadovaný účinek, proto se používá ve spojení s hřebeny.

Spreje a aerosoly

 • Pedikulen Ultra. Roztok obsahující alkohol, který působí na nits a vši (hlava a pubikum). Přítomnost kontraindikací zahrnuje dodržování bezpečnostních opatření při aplikaci.
 • Pár Plus. Léčivý sprej vyrobený francouzskou společností Omega Pharma. Skládá se ze tří typů insekticidů, takže k léčbě dojde najednou. Balení je dost na to, abychom se zbavili parazitů několika lidí.
 • Tady. Účinek tohoto spreje je založen na insekticidu, jako je dimethikon, který je charakterizován nepřítomností toxických účinků. Proto je to považováno za bezpečné a doporučené pro léčbu dětí. Při aplikaci parazitární asfyxie nastává i larvy vší.
 • Paranit. Nástroj je založen na éterických olejích, je účinný proti vši, ale neovlivňuje nits. Z tohoto důvodu je nutné ji znovu použít.
 • A-Par. Aerosol je určen pro zpracování předmětů pro domácnost, účinný proti parazitům. Má ostrý zápach a je toxický.

Masti a krémy pro ošetření vší hlavy

Nejlevnější léky proti pedikulóze zahrnují krémy a masti. Složitost jejich aplikace spočívá v tom, že aplikace na pokožce hlavy vyžaduje spoustu času a úsilí. Tato forma léků však umožňuje dosažení požadovaného účinku v boji proti všem v krátké době a za přijatelnou cenu. Tabulka uvádí nejoblíbenější masti používané proti všem všem.

Pro Více Informací O Suché Vlasy