logo

Kůži v člověku

Kožní onemocnění je onemocnění kůže, nehtů a vlasů člověka, které je vyvoláno patogenními houbami a je vysoce nákazlivé. Tento druh houbové infekce je dobře studován v medicíně, může být nazýván trichophytia nebo microsporia, protože je způsoben dvěma druhy mykotických organismů: Microsporum a Trichophyton. Dalším synonymem pro kožní onemocnění jsou termíny jako: dermatofytóza, dermatofytóza, kožní onemocnění.

Microsporie je velmi nákazlivá infekce, děti jsou ve zvýšené rizikové zóně. Kromě toho jsou chlapci pětkrát častěji infikováni kožním krkem než dívkami. Obvykle se rozlišuje mikrosporie hladké pokožky a pokožky hlavy. Nehty jsou s patologickým procesem zapojeny mnohem méně často.

Zooantroponózní mikrosporie, jejíž patogen působí na psy, kočky a lidi;

Antroponotická mikrosporie, jejíž patogen působí pouze na člověka;

Geofili - patogeny tohoto typu mikrosporie žijí výlučně v půdě, infekce se mohou objevit až po kontaktu s nimi.

Podle dostupných statistik se mikroskopie vyskytuje u 50 až 70 lidí ze 100 000. Nemoc je sezónní povahy, má širší distribuci v teplé sezóně. V oblastech, kde převládá horké klima, je infekce diagnostikována mnohem častěji.

Trichofytóza může být přenášena buď ze zvířat na člověka, nebo z lidí na člověka. Pouze lidé trpí antroponotickou trichofytózou, nejčastěji jde o děti. Zooantroponická trichofytóza může být přenášena z domácích zvířat nebo myší na člověka.

Příznaky zvonění

Příznaky kožního onemocnění se mohou trochu lišit, v závislosti na umístění infekce, na zhoršené imunitě a na její schopnosti zvládat onemocnění.

V tomto ohledu je obvyklé rozlišit:

Zbavte povrch lokalizací na pokožce hlavy. Nejčastěji dochází k infekci v důsledku kontaktu s nemocnou osobou nebo při interakci s infikovaným zvířetem. Pokud se povrchní deprivace pokožky hlavy v dětství nezbaví, pak hrozí její přechod na chronickou formu po pubertě dítěte. U chlapců ve věku 13-15 let se neošetřená povrchní versicolor pokožky hlavy často vydává na vlastní pěst.

Příznaky tohoto typu kožních onemocnění jsou:

Jedna oblast nebo více zón poškození s ředěním vlasů. Takové ohnisky mají zaoblený tvar.

Na obličeji se mohou objevit skvrny šupinaté pokožky, jejichž šupiny jsou šedavé nebo bílé. Jsou velmi podobné vzhledu s lupinami.

Čím více aktivních mikroorganismů způsobujících lichen se množí, tím více se vlasy začnou rozbít. Časem vypadá oblast, jako by její vlasy byly naříznuty v úrovni 1 až 2 mm od pokožky.

Okraje postižené oblasti jsou obklopeny malými bublinkami. Po výbuchu se na jejich místě vytvoří žlutá kůra. Kůže samotná může být mírně hyperemická.

Dotčené oblasti mají velký průměr a mohou dosáhnout 10 cm a někdy překračují tuto hodnotu.

Svědění s povrchovou formou kožního onemocnění se nejčastěji nedoporučuje. Pokud k tomu dojde, má poměrně slabý stupeň závažnosti a nezpůsobuje člověku nepohodlí.

Pacient s povrchními deprivami má více psychického nepohodlí, protože jeho vzhled je vážně ovlivněn.

Zbavte povrch, což ovlivňuje hladkou pokožku. Často se tento typ kůrovce může zaměňovat s růžovými lišejníky, ale mezi nimi je jeden významný rozdíl - růžová versicolor nikdy neovlivňuje ruce, nohy a obličej. Kožní onemocnění se může objevit kdekoli na těle. Kromě toho růžové lišejníky nebudou trvat déle než 8 týdnů a kožní onemocnění může člověka rušit mnoho let, často měnící stupeň odpuštění do akutní fáze.

Symptomy povrchové formy kožního onemocnění postihující hladkou pokožku jsou:

Jasné místo s jasnými okraji. Samotné hranice se vyvýší nad kůži a tvoří malý válec. Skládá se z bublin a růžových papulí. Střed místa je lehčí, pokrytý kůží.

Není-li onemocnění ošetřeno, pak mohou spoty růst.

Pacient bude pronásledován svědivou kůží.

Nejčastěji se tváří versicolor vyskytuje na hladké kůži krku a obličeje a často se objevuje na dolních končetinách a na těle.

Chronický kožní onemocnění. Chronická forma kožního onemocnění v dospělosti se vyskytuje pouze u žen. Onemocnění se vyvíjí na pozadí infekce, která nebyla vyléčena v dětství a stane se zhoršena, když jsou narušeny vaječníky a štítná žláza. Obecné snížení imunitních sil a hypovitaminózy může být také tlakem.

Symptomy chronické kožní onemocnění jsou následující:

Mezi postižené oblasti patří skalp (většinou chrámy a zadní část hlavy), hladká kůže (většinou lokty, hýždě, stehna, dlaně), nehtové talíře.

Když je postižena čára vlasů, pruty samotné se rozpadají v kořene. Ohnisko se nezvětší o více než 10 mm, není zánět a v průběhu času se rozvíjí šupinatá jizva.

Když je do procesu zapojena hladká kůže, bod nemá jasně definované hranice, může dosáhnout velkých velikostí. Barva místa může být jakýkoli odstín od růžového až po modravý. Chronické erupce jsou vždy svědivé a šupinaté.

Pokud se nehtová deska podílí na patologickém procesu, změní se nejdříve její barva. Od světle růžové se mění na šedou. Hřebík narůstá zakalený, roste nudný a začne se rozpadat. Existují dvě možnosti výměny destičky nehtů: stává se buď tenčí nebo silnější.

Infiltračně hnisavá forma hlubokých kožních výrůstků. Tento typ onemocnění postihuje pouze lidské vlasové folikuly. Tuto formu onemocnění může infikovat pouze zvíře.

Příznaky hlubokého krvácení jsou následující:

Zvýšení tělesné teploty.

Oteklé a bolavé lymfatické uzliny.

Současná kožní vyrážka alergické povahy.

Obecná slabost a malátnost.

Na hlavě se objevují velké červené pláty, jejichž průměr může dosáhnout 10 cm nebo více. Mají nerovný povrch, na němž se nad nimi zvedají hory. Externě se hluboký kožní onemocnění podobá nádoru. Podobný vzhled je způsoben skutečností, že dochází k nadměrnému výskytu vlasových folikulů. Tento zánětlivý proces je doprovázen otokem kůže, který zvyšuje povlak nad povrchem.

Člověk zažívá bolest v místě zánětu. Pokud je folikul otevřen, pak se z něj uvolní purulentní obsah.

Vzhledem k tomu, že zánět ustoupí, uvolněné hnědé krusty se objeví ve středu plaku. Pokud je člověk vystaven onemocnění, mohou se jeho plaky tvořit na knírech a vousu.

Abortní forma onemocnění je charakterizována vzhledem bledých skvrn, které nemají jasně definované hranice. Symptomy onemocnění jsou mírné, svědění není příliš výrazné.

Erythematózní a edematózní typ kožního onemocnění může nastat v dětství nebo u žen. Tato forma onemocnění je charakterizována přítomností výrazných zánětů a alergických kožních reakcí. Povrch skvrny je pokryt malými váhy.

Papulární šupinatá forma onemocnění postihuje hruď a obličej. Současně vznikající plaketa stoupá nad povrchem kůže, má výrazné kopce a je pokryta hustými kožními váhy. Svrbivá kůže se výrazně vyslovuje.

Příčiny kožních onemocnění

Důvod pro výskyt kožních onemocnění může být pouze jeden - je to infekce z nosiče houby. Dopravci mohou jednat jak s lidmi, tak s živočichy (nejčastěji to jsou toulci nebo psi).

Na pokožce zdravého člověka dostane prvek vlny, částice dermis, půdy nebo vlasové šachty, která obsahuje patogenní houbu. Prochází hluboko do zdravé pokožky nebo hřebíku a začíná se množit. Pokud se vlasové folikuly nacházejí poblíž, houby postupně narůstají a zabírají celý prostor žárovky. Poté začínají vylézt do vlasů a hromadí se ve vysokých koncentracích mezi vlasy. Jak choroba postupuje, houby zničí jádro. V důsledku toho se vlasy přerušují v důsledku zvýšené hmotnosti. Kolem zbytku vlasového hřídele se houba dále množí a tvoří bílý plášť. Je vidět bez zvláštního zvětšovacího zařízení. Jedná se o mechanismus infekce kůží.

Způsoby infekce lze identifikovat následovně:

Přenos je flexibilní od zvířete po člověka. V tomto ohledu jsou děti nejvíce ohroženy. Koneckonců, jsou často v kontaktu s bezdomovci. Rodiče by navíc měli vědět, že štěňata a koťata zvířat bez domova často trpí kožním onemocněním a příznaky návyku nemusí být na jejich kože vidět do určité doby. Kromě chytlavých koček a psů působí také domácí zvířata, jako jsou prasata, kozy, ovce atd. Jako přirozený zdroj infekce. Hlodavci mohou být nositeli infekce.

Přenos houby od nemocné osoby zdravému člověku cestou kontaktním způsobem. Výrobky pro domácnost, kartáčky, prádlo a oblečení používané pacientem jsou nebezpečné. Po dlouhou dobu spory houby nadále podporují svou životně důležitou aktivitu na autosedačkách, na pohovkách, na měkkých hracích prostorech, na kobercích apod. O několik měsíců mohou žít bez lidského nebo jiného živého organismu.

Kontakt s nemocnou kůží infikované osoby může být nebezpečný z hlediska přenosu houby.

Infekce s kůrovcem může nastat v holičství, kde nedodržují pravidla pro dezinfekci nástrojů.

Nicméně odborníci poukazují na to, že infekce s houbou po krátkém kontaktu se zdravou kůží se ne vždy vyskytuje. U mykotických organismů, které se množí na kůži, ve vlasových folikulách, na nehty, potřebují příznivé podmínky. Pokud je lidský imunitní systém silný, pak neumožní patologickou aktivitu houby. V tomto ohledu je důležitá i celistvost kůže.

Faktory, které vytvářejí příznivé podmínky pro infekci ringworm, zahrnují následující:

Macerace kůže. Tento proces je charakterizován změkčením dermis v důsledku prodlouženého kontaktu s vodou. To může také být přičítáno hyperhidróze dlaní a chodidel, porušení chemického složení sekrecí vylučovaných mazovými a potními žlázami.

Častý kontakt s pozemky nebo zvířaty spojenými s odbornou činností.

Jakékoli zranění, škrábance, odřeniny, praskliny, popáleniny, oděvy, závratě kůže, to vše vede k porušení jeho integrity.

Přeplnění lidí, které je obzvláště důležité pro skupiny dětí, zvyšuje riziko infekce kůží.

Zanedbání osobní hygieny. Je známo, že spóry houby se snadno vyplavují vodou, když přichází do kontaktu s pokožkou zdravého člověka.

Kožní infekce a snížená imunitní ochrana celého těla. V tomto ohledu mají negativní vliv deprese, stresující situace, chronické nemoci, akutní infekce atd.

Co je to nebezpečné kožní onemocnění? Důsledky a komplikace

Kožní onemocnění nepředstavuje vážnou hrozbu pro lidské zdraví nebo život. Nejčastěji po odstranění nemoci se pokožka hlavy zcela obnoví.

Nicméně, pokud onemocnění způsobí hnilobu a zánět na pokožce hlavy, může to vést ke ztrátě vlasů bez možnosti jejich následného zotavení.

Děti, které mají kožní onemocnění v infiltrovačně hnisavé formě, mohou mít v budoucnu jedno nebo několik lysých skvrn na hlavách. Kromě toho existuje riziko přiložení sekundární infekce.

Diagnóza zvonění

Diagnostika má vyšetřit pacienta, objasnit jeho životní aktivitu (kontakt se zvířaty, výskyt ohniska onemocnění v podmínkách mateřské školy).

Pro detekci mykotických buněk a mycélií houby se provádí mikroskopické vyšetření škrabání kůže. Pro objasnění diagnózy je prováděna kultivační studie určující typ patogenu zánětu.

Luminiscenční vyšetření pomocí dřevěné lampy umožňuje vyšetření nejen samotného pacienta, ale i kontaktních osob. Pokud dojde k infekci, hubové mycelium bude zvýrazněno zeleně.

Tato diagnostika bude dostatečná pro diagnostiku.

Odpovědi na oblíbené otázky:

Je ringworm nákazlivý? Ano, kožní onemocnění je infekční a vysoce nákazlivé onemocnění.

Může kůži trpět bez léčby? Možná se zbavit těla kůrovce existuje, ale je zanedbatelná. Věda ví o několika případech, kdy onemocnění prošlo bez jakéhokoli lékařského zásahu, nicméně to jsou izolované jevy. Nejčastěji se infekce, která způsobuje zánět jednou, začíná dále šířit. Pokud se choroba vyvinula v dětství a nebyla podrobena léčbě, pak bude trvat až do dospělých let.

Může se kožní onemocnění znovu vyvíjet? Onemocnění se může znovu vyvinout, pokud dojde k nové infekci nebo léčba nebyla dokončena. Tělo není schopno tvořit imunitu proti houbám kožních onemocnění.

Kůži svrbí nebo ne? Onemocnění způsobuje svědění a v některých případech může pacientovi vyvolat úzkost.

Je možné umýt s kůží? Nemoc není kontraindikací při provádění hygienických postupů. Během onemocnění je nejlépe nekouřit, ale sprchovat.

Co když se během těhotenství zhorší? Nepoužívejte paniku, pokud se infekce vyvinula během těhotenství, protože tyto mykotické organismy nejsou schopné mít výrazný účinek na dítě nebo ženu. Pokud je infikován, měli byste se poradit s lékařem a dostat doporučenou léčbu. Během těhotenství nejsou perorální léky předepsány, aby se zbavili infekce, stačí použít masti předepsané lékařem.

Kterému lékaři se chcete obrátit?

Pokud se objeví příznaky kožního onemocnění u dospělého nebo u dítěte, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Může to být odborný dermatolog nebo infekční onemocnění.

Lékař s pomocí dostupných diagnostických metod potvrdí či popře skutečnost infekce a předepíše vhodnou léčbu. Stojí za zmínku, že bez léčby je kožní onemocnění schopen vyvolat velmi nepříjemné následky ve formě plešatosti nebo nadýchání a může být také rozšířen i na jiné lidi.

Kromě toho existuje možnost, že pod příznaky kožního onemocnění se skrývají takové nemoci jako jsou: atopická dermatitida, psoriáza, lichen planus, fokální alopecie atd.

Léčba kožních onemocnění

Léčba kožních onemocnění nemůže být velmi rychlá. Léčba trvá zpravidla od jednoho měsíce do 6 týdnů. Abyste zabránili tomu, aby se onemocnění stalo chronickým, musí být přísně dodržovány všechny doporučení předepsané lékařem.

Léčba musí být prováděna odborníkem, neboť pokusy o odstranění samotné infekce mohou také vést k chronickému procesu. V takovém případě se onemocnění pravidelně připomíná sama, zachycuje všechny nové skvrny pokožky a pokožky hlavy.

Pokud se během diagnostiky na kůži objeví jedno zaměření a pacient se cítí dobře, může být předepisována pouze lokální léčba. Ovšem je to praktické pouze tehdy, když je lokalizována vyrážka na kůži bez zubů nebo tvrdých vlasů. Pacient je doporučen ráno, aby ošetřil postižený povrch jódem v koncentraci 5% a poté aplikoval antimykotickou masť. Večer před aplikací masti se pokožka ošetří kyselinou salicylovou.

Pokud je na těle několik plaků, nemoc je léčena v nemocnici. Současně je místní terapie povinná doplněna příjmem léků.

Masti pro léčbu kožních onemocnění mají silnou konzistenci, zůstávají na pokožce po dlouhou dobu, nečerpají a příliš se nerozšíří. Kromě toho nejsou schopny proniknout hluboko do buněk epidermis, což znamená, že riziko nežádoucích účinků je minimální. Jejich složení může zahrnovat clotrimazol, ketokonazol terbinafin, mykokonazol.

Aplikace masti se doporučuje kombinovat s předběžnou úpravou pokožky jódem, protože to přispívá k usušení deprivace a poskytuje antiseptický efekt.

Lékaři předepisují následující masť pro léčbu kožních onemocnění:

Salicylická masť. Nemůže být aplikován na pokožku. Masť má antimykotický a protizánětlivý účinek, po nanesení musí být ošetřený povrch pokryt sterilním hadříkem.

Síra mast v koncentraci 10% nebo 10%. Pomáhá zbavit se mykotických organismů a bakterií, má pozitivní vliv na proces regenerace pokožky.

Síra dehtová masti. Aplikuje se na povrch lišejníků a okolní tkáně. Pokud je kůže opuchlána, je třeba aplikovat sterilní obvaz nad masti.

Mikospor. Tato masť přispívá k destrukci buněk mykotických organismů, musí být aplikována v tenké vrstvě.

Lamisil. Má škodlivý účinek na houby, zabraňuje jejich dalšímu rozmnožování.

Předepsané antimykotické přípravky pro lokální léčbu kožních červů jsou mléko Vidal a pasta Lassar. Jsou vyráběny v lékárně na objednávku.

Pokud je pokožka kolem ošetřovacího prostoru špinavá, měla by se umyt. Dělají to nejen obyčejnou vodou, ale dezinfekčními látkami, například roztokem furasilinu, manganistanem draselným, Miramistinem.

Gely s antimykotickým účinkem jsou také často předepisovány dermatology pro lokální léčbu kožních onemocnění. Rychle pohlcují a neškrtí oblečení, takže jsou snadno použitelné.

Gely navíc obsahují vysoké koncentrace léků:

Exifin gel v koncentraci 1% terbinafinu.

Mikogel KMP, kromě antimykotického účinku, má antibakteriální účinek. Hlavní účinnou látkou je mikonazol.

Pro léčbu pokožky hlavy je vhodnější používat antifungální léčiva ve formě roztoků. Mají dobrou propustnost a neškrtí vlasy. Mohou být použity k léčbě zbavování hladké pokožky jako přípravku před použitím masti nebo gelu.

Následující řešení jsou považována za nejúčinnější:

Vokadin založený na jódu.

Joditsirin na bázi jódu a glycerinu.

Nitrofungin na bázi 1-chlor-4-nitrofenolu. Moderní a účinný prostředek, který má antimykotický a antibakteriální účinek.

Kromě lokální léčby je možné předepisovat léky s antifungálním účinkem ve formě tablet. Přispívají ke zničení houby zevnitř. Je však třeba připomenout, že takový lék může doporučit pouze lékař. I když mají výrazný terapeutický účinek, antimykotika mohou způsobovat vedlejší účinky.

Oblíbené orální léky jsou:

Griseofulvin. Je to přírodní antimykotikum s úzkým spektrem účinku proti houbám, které způsobují kožní onemocnění. Celý průběh terapie je až 15 dní.

Orungal. Průběh užívání tohoto léčiva na základě itrakonazolu trvá až 15 dní.

Lamisil s léčivou látkou terbinafin může být doporučen k léčbě po dobu 6 týdnů.

Flukonazol. Léčba tímto léčivem trvá až 8 týdnů.

Účinnost terapie se hodnotí pomocí fluorescenční lampy. Na konci terapeutického kurzu bude provedeno opakované oškrabávání pokožky. Pokud se houby i nadále nacházejí na těle člověka, léčba buď pokračuje, nebo je nahrazuje jinou drogu.

Odmítněte doporučení lékaře, aby si oholel vlasy v místě poranění. To nejenže ekonomicky použije nástroj, ale také zvýší účinnost léčby.

Je důležité přijmout preventivní opatření v rámci rodiny, pokud je v ní někdo s tzv. Abyste zabránili jeho šíření, můžete jako preventivní opatření použít šampony s antimykotickými přísadami: ketokonazol (1%), pyrithion zinečnatý (až 1%), sulfid selenu (1,5%), povidon-jod.

Děti s nekomplikovaným kožním výkrokem se léčí doma. Neměli by navštěvovat vzdělávací instituce po dobu 14 dnů od začátku léčby nebo více.

Autor článku: Kuzmina Vera Valerievna | Dietitiana, endokrinologa

Vzdělání: Diplom RSMU je. N. I. Pirogov, specializace "Všeobecné lékařství" (2004). Umístění na Moskevské státní lékařské fakultě a stomatologii, diplom "Endokrinologie" (2006).

Ringworm - způsoby infekce, typy, symptomy, léčba

Způsoby infekce

Infekce patogenními houbami Trichofyton nastává při kontaktu zdravého člověka s pacientem. Kontakt může být navíc zprostředkován například pomocí oděvu pro kůži, předměty pro domácnost (kapesníky, klobouky, ručníky, hřebeny, ložní prádlo atd.), Holicí nebo řezné nástroje, které nebyly dezinfikovány. Houba Microsporum může být přenášena z člověka na člověka stejným způsobem jako Trichophyton, stejně jako z nemocného zvířete na osobu prostřednictvím přímého kontaktu. Koně, dobytek, myši, lišky atd. Nejčastěji trpí kožním onemocněním. Kromě přenosu patogenu na kůži zdravého člověka by pro rozvoj nemoci měly být předisponující faktory, mezi něž patří:
1. Traumatické poškození integrity pokožky.
2. Macerace kůže.
3. Nízká odolnost.

Při absenci těchto předispozičních faktorů houba nezpůsobuje vznik onemocnění, neboť je během hygienických postupů zničena imunitními buňkami nebo je vymyta z povrchu nedotčené pokožky.

Typy kožních onemocnění

V závislosti na oblasti kůže postižené houbami se rozlišují tyto formy kožních onemocnění:

 • Tinea pedis - na nohou;
 • Tinea unguium - na hřebíky rukou a nohou;
 • Tinea corporis - kůže ramen, nohou a trupu;
 • Tinea cruris nebo ekzém marginatum - v podpaží a na pokožce inguinálních záhybů;
 • Tinea manuum - ruce a dlaně;
 • Tinea capitis - skalp v hlavě;
 • Tinea barbae - pokožka hlavy a tváře;
 • Tinea faciei nebo tvář houba - kůže na obličeji.

Tato klasifikace používá latinské názvy částí těla vystavených houbám. Toto jednotné označení umožňuje lékařům porozumět, kde je kožní onemocnění na lidském těle.

Kromě klasifikace infekce v místě infekce existuje rozdělení do klinických forem v závislosti na typu toku, hloubce léze a reakcích lidského imunitního systému. Následující klinické formy kožních onemocnění se liší:
1. Povrchová (léze je lokalizována na pokožce hlavy nebo na hladké pokožce).
2. Chronické.
3. Nehty.
4. Infiltračně hnisavá (hluboká).

Povrchové tkáně jsou nejčastěji přenášeny dětem od dospělých pacientů, u nichž nebyla nemoc identifikována a vyléčena. Když se ve školách nebo mateřských školách objevuje jediný pacient s kůrovcem dítěte nebo dospělého, vede to k velmi rychlému šíření infekce ak vypuknutí epidemie. Totéž se děje s členy rodiny žijícími na stejném území.

Pokud by povrchní kožní onemocnění nebylo v dětství vyléčeno, pak se pomalu dostane do puberty. Po dosažení věku puberty, u většiny chlapců dochází k samoléčení z kožního onemocnění, ale u dívčí se infekce může stát chronickou, která se nazývá černo-tečkovaná.

U dospělých se chronický kožní onemocnění vyskytuje pouze u žen, které v dětství měly povrchovou infekci. Chronika kožních onemocnění u žen se vyskytuje v rozporu s mikrocirkulací, poruchou štítné žlázy a genitálií (vaječníků apod.), Stejně jako na pozadí nízké odolnosti těla vůči infekcím a nedostatku vitamínů.

Hluboká forma ringwormu je způsobena houbami přenášenými ze zvířat na člověka. Tyto houby způsobují zánět vlasových folikulů, protože se tam množí.

Symptomy

Vápno na pokožce hlavy

Na hlavě jsou vytvořeny ohnisky zředěných kulatých vlasů, které mohou být jednoduché nebo vícenásobné. Na místech, kde jsou řasy vlasů ztenčeny, dochází k odlupování kůže, četné malé bělavé nebo šedé šupiny, které vypadají jako lupy. Chlupy na místě lokalizace houby se odlomí ve vzdálenosti 1 - 3 mm od povrchu pokožky a získají podobu krátce oříznuté. Tento vzhled vlasů a dal jméno infekce - ringworm. Na místě ztenčování vlasů může dojít k mírnému zčervenání kůže a na obvodu léze se vytvářejí malé bublinky, které jsou pokryty žlutými krusty. Průměr ohnisek se může značně lišit od 3 do 7 cm nebo více.

Zvyčajně není obličejová barva doprovázena zánětem, takže člověk není ničím rušen, kromě lehkého svědění a nepříjemného estetického vzhledu.

Povrchní kožní onemocnění na hladké kůži

Chronický kožní onemocnění

Chronický kožní onemocnění může být lokalizován na pokožce hlavy, nehty rukou nebo na hladké kůži. Na hlavě jsou léze lokalizovány z větší části na chrámech a zadní části hlavy. Léze je malá (ne více než 0,5 cm) hladká jizva, podobná atrofické jizvě, která lehce vločkne, ale nevykazuje známky zánětlivé reakce. Místo tohoto zaměření se vlasy v samotném kořeni rozpadají a vytvářejí místo nazývané černá tečka.

Chronický kožní onemocnění na hladké kůži je nejčastěji lokalizován na hýždích, stehnech, na kolenou a loktech nebo na dlaních. V tomto případě léze vypadá jako kyanotická nebo růžová skvrna poměrně velké velikosti s fuzzy konturou. Povrch skvrny je středně šupinatý.

Obvykle jsou ložiska chronické kožní onemocnění charakterizovány pouze mírným svěděním, jinými subjektivními příznaky chybí. Hřebíky postižené lichenem jsou matné, matné, šedé barvy, vnější okraj získal zářez a je snadno lakovaný. Hřebík se najednou může stát velmi tlustý nebo naopak tenký.

Hluboký (infiltračně hnisavý) kožní onemocnění

Hluboký (infiltračně-hnisavý) kožní onemocnění na pokožce hlavy je charakterizován vývojem velkých plátů o průměru 6 až 8 cm na kůži, malované v jasně červené barvě, s hrudkovitým povrchem a připomínajícím formování nádoru. Plaky silně stoupají nad povrchem kůže. Tyto útvary jsou tvořeny dohromady více zánětlivých hnisavých vlasových folikulů s edematózní dermis pod nimi. Takové plaky jsou extrémně bolestivé. Na jejich povrchu se hnisavý obsah uvolňuje z úst vlasových folikulů. Po nějaké době se centrální část formace pokryje krustami s volnou strukturou, malované v špinavé hnědé barvě. Často je taková hluboká kožní onemocnění doprovázena zvětšenými lymfatickými uzlinami, které jsou také bolestivé při palpaci. Často se může vyvinout nevolnost, alergické vyrážky nebo horečka. Celková doba trvání infekčního procesu je 2 - 3 měsíce. U žen je lišící lišejník lokalizován pouze na pokožce hlavy a u mužů může ovlivnit kůži obličeje v oblasti vousů a knírek.

Diagnostika

Diagnóza kožních onemocnění je stanovena podle výsledků vyšetření lékařem a je potvrzena bakterioskopickým vyšetřením zraku z léze. Pro škrábání odebrané váhy a konopí na vlasy, které jsou zkoumány pod mikroskopem za přítomnost houby v nich. Obvykle se v horních vrstvách pokožky objevují spory a mycelium hub, což je potvrzení diagnózy provedené lékařem na základě vyšetření.

Povrchové kožní onemocnění na hlavě by se mělo odlišit od kruhové alopecie a příznivých vlasů a na hladké kůži z psoriázy a ekzému.

Chronický kožní onemocnění se liší podle následujících patologií:

Léčba

Obecné principy léčby

Pro léčbu všech forem kožního onemocnění používejte protiplísňové léky uvnitř (ve formě tablet), které jsou kombinovány s lokální terapií. Pro léčbu kožních červů jsou účinné následující léky:

 • Mykokonazol;
 • Clotrimazol;
 • Ketokonazol;
 • Mikoseptin;
 • Přípravky s léčivou látkou terbinafin (například Lamisil, Terbifin, Terbizil atd.).

Nejčastěji se jedná o houbovou náplast s klotrimazolem nebo ketokonazolem, pokud je to nutné, externě ukládat sulfid selenu. Kožní onemocnění na hladké pokožce je dobře ošetřeno Terbinafinem a tolnaftat. Venku, jako lokální léčba, nejčastěji užívá 5% alkoholový roztok jódu.

Po vymizení příznaků a normalizaci struktury pokožky a srsti pokračují antifungální léky po dobu dalších 1 týdne, aby se zabránilo relapsu infekce.

Způsoby léčby pro povrchní kožní onemocnění

Před zahájením terapie se vlasy na hlavě a těle oholejí. Po celou dobu léčby se provádí holení vlasů a hlavy jednou týdně.

Systémová léčba. Léčba houbových infekcí pokožky hlavy a hladké pokožky zahrnuje požití griseofulvinu. Dávka griseofulviny se vypočte podle hmotnosti lidského těla - 15 mg na 1 kg hmotnosti za den. Pro osobu s hmotností 70 kg je tedy požadované množství griseofulvinu 70 * 15 mg = 1050 mg. Získané množství léčiva potřebné pro ošetření houby je rozděleno na tři a třikrát denně. To znamená, že pro osobu s hmotností 70 kg je nutné dostat 1050 mg griseofulvinu denně - to znamená, že by měl lék užívat 350 mg (1050/3 = 350) třikrát denně. Griseofulvin se užívá každý den po dobu 15 až 25 dní, jednou týdně, provedením bakterioskopické analýzy přítomnosti houby v oškrabávání. Poté, co se houba již nedá zjistit, zda je v škrábancích, je třeba pokračovat v užívání griseofulvinu každý druhý den ve stejné dávce po dobu dalších 2 týdnů.

Lokální léčba. Kromě užívání griseofulvinu uvnitř je pro léčbu kožních onemocnění nutné provést lokální léčbu lézí. K tomu se ráno léčí ošetří 3-5% roztokem jódu v alkoholu. Večer, před spaním, jsou léze ošetřeny sírovou salicylovou kyselinou nebo 3% čistou kyselinou salicylovou, 10% sraženinou sírou nebo sírou. Síranová dehtová masť se může připravit nezávisle, aby bylo dosaženo 5% nebo 10% síry nebo dehtu ve stejném množství pro stejné množství mastné báze (například vazelínu nebo lanolinu). Například 10 g síry, 10 g dehtu a 10 g mastné báze se odebere, vše se důkladně promíchá a aplikuje na postiženou oblast.

Pokud není griseofulvin z jakéhokoli důvodu použitelný, pak obsahujte s lokální léčbou. Za tímto účelem nejprve odstraňte vlasy z postižené oblasti epilinovou náplastou 4%. Pokud není možné použít epilinovou náplast, uchýlí se k odstranění epilinu před ošetřením šindele. Před ozařováním je nutné vlasy krátce zkrátit, nebo ne déle než 2 cm, nebo je holí holí. Všechny krusty jsou odstraněny pomocí olejových obvazů, abscesy jsou vysušeny. Pak dospělí obdrží celou dávku rentgenového odstranění vlasů najednou - 400 g s ozařováním čtyř polí a pro děti je rozdělen na 2, 3 nebo 4 stejné části, například 100 g + 100 g + 100 g + 100 g nebo 100 g + 150 g + 150 g. U dětí se ozáření provádí jednou, dvěma nebo třemi políčky najednou. Frakční ozařování se provádí při léčbě růstu knírek a vousů u mužů. Vlasy vypadají po 2 až 3 týdnech po odstranění epilepsie a zbytky se odstraní ručně pomocí speciálních pinzet.

Po ztrátě vlasů v důsledku rentgenového záření nebo při použití epilinové náplasti se provádí lokální léčba. V dopoledních hodinách se postižená kůže ošetří 2% roztokem jódu a ve večerních hodinách aplikují 3 až 3 týdny salicylická, 10% sírová, 10-15% tarová masť nebo Wilkinsonova masť. Po dalším měsíci se pokožka ošetří pouze 2% roztokem jodu denně.

Po ukončení léčby kůrovce je nutné provést bakterioskopickou analýzu oškrabávání z kůže v oblasti lokalizace bývalých lézí. Škrábání se provádí třikrát - bezprostředně po léčbě, po 7 dnech a po 2 - 3 měsících. Pokud jsou všechny tři analýzy negativní, pak je kůži vyléčen. Pokud je analýza pozitivní, budete muset podstoupit další kurz terapie.

Způsoby léčby chronického kožního ocasu

Léčbou chronického kožního onemocnění je použití antifungálního léčiva griseofulvinu uvnitř, lokální léčba a podávání léků, které ničí předisponující faktory:

 • vitamíny;
 • imunomodulátory;
 • činidla, která zlepšují mikrocirkulaci a posilují krevní cévy;
 • hormony atd.).

Dávkování griseofulviny a trvání léčby jsou podobné těm, které mají povrchní kožní onemocnění. Místní terapie je také totožná s terapeutickým léčebným účinkem (ranní aplikace 5% roztoku jodu a večerní léčba lézí sírových salicylových a sírných dehtových mastek). Chronický kožní onemocnění je obvykle léčen, ale zřídka dochází k recidivám, kdy je nutné znovu podstoupit antifungální léčbu.

V chronických kožních onemocněních jsou často postiženy nehty, které musí být odstraněny a místní ošetření aplikováno na nehtové lůžko. Léčba chronických lichenů na nehty se provádí metodou odloučení, metodou arabského nebo andriasyanského.

Metoda oddělení hřebíku je uložení obvazů se salicylovou nebo benzoovou masti. Masť naneste na nehty dvakrát a vždy po 2 dnech. Pak na nehty uložíme na dva dny 5% salicylovou vazelínu. Pak se celá nehtová deska, která se stala měkkou, seškrábá skalpel. Pokud nebylo možné odstranit celý hřebík, opakuje se postup nanášení masti a vazelíny a po jeho dokončení se změkčená vrstva z nehtové desky opět oškrábne. Odstranění a usazování rohů na lůžku, které jsou vystaveny po odstranění hřebu. Pak se volné lůžko ošetří roztokem jodu po dobu 7 až 10 dní ve stoupající koncentraci: 5% až 10% až 50%. Po léčbě se 2 až 3 dny přeruší a opakuje se postup léčby. Tyto kúry na ošetření nehtů se musí provádět třikrát.

Arabská metoda spočívá v použití masti sestávající z stejného množství jodidu draselného a lanolinu, které se nanáší na desku na nehty, aby se změkčilo, po dobu 10 dnů. Pak se odstraní měkký hřebík a na nehtové lůžko se ošetří arabskou mastí každý den po dobu tří dnů, do které se přidá 2% roztok jódu. Masti lze aplikovat na nehty několikkrát denně.
Andriasyanovou metodou je odstranění nehtů pomocí oniholiziny, která obsahuje 15% síranu barnatého v technickém prášku. Nástroj vyžaduje přesnost při práci s ním. Oniholysin zředěný vodou, aby se získala homogenní kaše, a uložit na nehtovou desku. Poté, po 2 až 3 minutách, kapalina z oční kapky kapala na kaši a ujistěte se, že kompozice se nedostane na kůži prstu. Po půl hodině se onycholyzin odmyje vodou a měkká vrstva hřebu se rychle škrabá na skalpelu. Takové použití onycholysinu se škrabáním změkčené části hřebu se provádí až do úplného odstranění nehtové destičky. Masť obsahující 14% resorcinolu, salicylovou nebo benzoovou kyselinu a vazelínu se aplikuje na uvolněnou vrstvu. Na vrcholu masti se aplikuje gázová bandáž, která je pokryta bavlnou a bavlnou a nechá se 2 dny. Celkově je nutné uložit 3 obvazy na průběh léčby v řadě a nahradit je druhým. Pokaždé po odstranění obvazu se odstraní horní váhy a lůžko se zpracuje roztokem jodu o koncentraci 5%. Po odstranění třetího obvazu se na nehtové lůžko aplikuje 5% salicylové vazelíny po dobu 3 dnů. Je nutné podstoupit dvě léčebné procedury s masťovými obvazy a salicylovou vazelínou, aby se odstranila houba nehtů.

Odstranění nehtů lze provádět jak chirurgicky, tak pomocí horké sody. K tomuto účelu připravte lázeň roztokem 2 čajových lžiček sody na 200 ml vody, do které se ponoří nehty. Jako páření a změkčení hřebíku je jemně oškrábáno skalpelem. Po odstranění nehtu se na lůžku aplikuje salicylová mléčná masť, obsahující 20% pyrogalové masti, ošetřená roztokem jodu ve stoupajících koncentracích 5-10-50%.

Metody léčby hlubokých třezalů

Léčba hlubokých kožních onemocnění spočívá také v použití griseofulvinu uvnitř a lokální terapie. Griseofulvin se užívá v dávce 15 mg na 1 kg denně. Vypočtená denní dávka je rozdělena do tří dávek denně. Doba trvání léčby griseofulvinem je od 1 do 1,5 měsíce.

Lokální léčba hlubokých lišejníků je komplikovanější než povrchní nebo chronická. V období akutního zánětu se na plaky aplikují náplasti s Bohr kapalinou, 2% kyselinou boritou, 0,25% dusičnanem stříbrným nebo 10% vodným ithyolem. Po eliminaci zánětlivého procesu se na postižené oblasti aplikuje síra, sírová salicylová nebo Wilkinsonova masť. Obvykle dochází k úplnému zotavení po 1 až 1,5 měsíci léčby.

Ringworm (microsporia): diagnostika, léčba - video

Hygienická a behaviorální pravidla pro léčbu kožních onemocnění

Tablety přípravku Griseofulvina by měly být používány s produkty obsahujícími tuky pro co nejúplnější vstřebávání léku. Proto pijte griseofulvin s mlékem nebo přilepte na zmrzlinu.

Při lokalizovaném odstranění pokožky hlavy, po odstranění chloupků byste ji měli každý den umýt dehtem nebo jiným fungicidním mýdlem. Můžete si umyt vlasy lotiony a šampony obsahující síru selenu v koncentraci nejméně 2,5%. Selén má schopnost zničit spory hub a pomáhá urychlit oživení. Finanční prostředky se selenem však mohou být použity pouze v případě, že nedochází k vyčerpání a krustě. Při těžkých deprivácích byste si každý den měly umývat vlasy šamponem se selenem, s mírnou formou - jen dva nebo třikrát týdně. Všichni členové rodiny, kteří žijí ve stejné oblasti jako pacient s kůrovcem, mohou také své vlasy omyt šamponem a selenem, aby zabránili infekci houbovou infekcí.

Umístěte veškeré osobní předměty pro kožní onemocnění, hřebeny, hřebeny, ručníky, klobouky, ložní prádlo atd. Zvláštní pozornost věnujte tomu, aby děti nepochopily potenciálně infekční předměty. Nedovolte, aby se jiní členové rodiny hráli a byli v těsném kontaktu s pacientem s tzv. "Ringworm".

Nepoškrábejte místo porážky, i když opravdu chcete - být rozptýlen tím, že děláte práci, která vyžaduje vysokou koncentraci pozornosti. Pokud je dítě nemocné, pak ho rozptýlejte hraním. Naneštěstí v noci během spánku nelze udělat nic, aby nedošlo k poškrábání postiženého povrchu. Proto během spánku noste na ruce ochranné rukavice, aby nedošlo k poškození pokožky nehty při česání.

Při zjišťování nákaza v jednom ze členů rodiny je nejlepší vyšetřit každý, kdo žije ve stejné oblasti jako pacient.

Při léčbě kožních onemocnění na hladké kůži můžete kromě léků předepsaných lékařem používat masti s mikonazolem nebo klotrimazolem (například Micatin, Lotrimin atd.). Tyto masti mohou zmírnit subjektivní stav.

Nepoužívejte masti s hormonálními složkami, jako je kortizon. Hormon nezrychlí léčbu, ale může to být špatná péče. Hormony uvolňují záněty, v důsledku čehož dochází ke zčervenání po aplikaci masti s obsahem na kůži, což lidé považují za úspěšné oživení a vymizení příznaků infekce. Ale léčba musí pokračovat, protože pokud to ukončíte, pak po nějaké době dojde k recidivě ringwormu.

Léčba by měla být prováděna, dokud se neobjeví houba při škrábání a úplné vymizení příznaků infekce na kůži. Označení zotavení je zploštění vyrážky a vysychání varu, pokud existuje. V tomto případě může pokožka uzavřít váhy a začít silně odlupovat. Úplné zotavení lze definovat následovně - zavřete oči a držte prst přes místo, kde byla léze. Pokud je pokožka plochá a nedotýká se okolních tkání dotykem, můžeme předpokládat, že kožní onemocnění je poraženo.

Během léčby může dítě nebo dospělý chodit do školy a pracovat. Je třeba pečlivě sledovat hygienu a neumožnit kolegům a spolužákům dítěte dotknout se léze. Nemůžete předat hřeben, oblečení, boty a další předměty pro osobní potřebu zdravým lidem, protože mohou být infekční.

Zbavit se ringworm - fotografie


Lichen pokožky hlavy


Kožní onemocnění na hladké kůži

Autor: Nasedkina AK Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.

Kůži v člověku

Kožní onemocnění - houbová, vysoce nákazlivá onemocnění, která se vyvíjí na nehty, pokožku se skalpem a hladkou pokožku lidského těla. Jedná se o jednu z nejvíce studovaných kožních patologií. Existuje několik úzkých lékařských termínů popisujících onemocnění na základě kvalifikace parazita, který ji způsobil. Nejčastěji se kožní onemocnění nazývá kožní onemocnění, dermatofytóza a dermatofytóza a někdy se používají názvy jejích patogenů a nazývá se trichophytosis nebo microsporia.

Odrůdy a atypické formy

Tato nemoc, v závislosti na zdraví těla a druhu nosiče, může nastat v několika formách.

Kůži se stává:

 • Chronická - je charakteristická pro ženy, které ukončily proces puberty. Ve skutečnosti je to forma komplikací skrytých u dětí z povrchních lichenů. Hormonální výkyvy, které se vyskytují u ženského těla v době dozrávání, podkopávají imunitu, což dává okvětní lůně příležitost vyvinout se silnější.
 • Povrchově bílé skvrny s červeným okrajem jsou pro člověka téměř neškodné, protože horní vrstva dermis je ovlivněna.
 • Purulentní - odpovídá jménu, bolest pokožky vytváří hnis. Parazit ovlivňuje nejen povrch dermis, ale také organismus jako celek, zpočátku pronikající do hloubky folikulu, a pak se usazuje v lymfatických uzlinách. Tato forma je charakterizována vysokou teplotou.
 • Hluboká forma - se vyskytuje hlavně na kůži nohou, pseudomycelium je tvořeno hustými uzly v hloubce 3-4 cm.
 • Na chodidle se objevují plantární formy - tvarovité útvary, které se při pejení odlupují a zraní.
 • Nehty - ve vzhledu je to běžná onychomykóza, s charakteristickými barevnými skvrnami a svazkem nehtů.
 • Abortivní - nejslabší forma, projevující se vyrážkami světle růžové barvy.
 • Papulární - kůže se začne aktivně uvolňovat na místech vzhledu centimetrů hrbolů. Jeden z nejnepříjemnějších, z kosmetického hlediska, formy.

Dospívající chlapci netrpí chronickou formou, samotný parazit umírá.

Vedle formy má typ parazita, který ho způsobil, důležitou roli při výběru taktické léčby:

 • Microsporie je onemocnění přenášené mezi lidmi, zoonotickým a antropofilním typem.
 • Antropofilní trichofytóza je infekční onemocnění s houbovým patogenem, který se přenáší pouze mezi lidmi.
 • Zoonotická trichophytóza má podobnou antropofilní povahu, ale na člověka se oddává od skotu, koček a dalších zvířat.

Je důležité si uvědomit, že kožní onemocnění je běžným názvem, který kombinuje dvě různé choroby (Microsporia a Trichophytosis) způsobené různými patogeny. Lokalizace a klinický obraz obou onemocnění je velmi podobný, proto byly historicky považovány za jediné onemocnění a poté byly odděleny díky hlubokému lékařskému výzkumu.

Příčiny onemocnění

Kožní onemocnění je výsledkem aktivity parazitních houbových mikroorganismů Microsporumcanis a Trichophyton tonsurans, jejichž hlavními nosiči jsou domácí zvířata (kočky, psi). Příznivými faktory jsou snížená imunita a přítomnost čerstvého mechanického poškození epidermis. Bez těchto dvou faktorů je infekce extrémně vzácná.

Symptomy

V závislosti na stavu těla, hloubce kolonie houby a jaké části těla si "zvolí", může být klinický obraz nemoci různý, takže lokalizace je následující:

 • torzo,
 • nohy
 • nohy,
 • ruce,
 • nehty
 • inguinální a axilární dutiny,
 • palmy
 • tvář to
 • kůže pod pokožkou hlavy.

Proto plné jméno choroby vždy zní takto: povrchní lichen těla nebo purulentní kožní onemocnění pokožky hlavy, atd.

Kromě obecných příznaků tohoto typu existují specifické klinické příznaky, které se vyskytují v závislosti na patogenu, který způsobil onemocnění:

 • Trichophytosis - místo vývoje trichophytosis může být jak hladká kůže, tak oblasti pod vlasovou čárou. Zpočátku vypadají ohnisky jako červeno-růžové skvrny o průměru až 2 cm. Vše začíná na jednom ostrově, jeho povrch se mírně zvětšuje a vyčnívá nad úroveň zbytku dermis. Dokonce ještě před vznikem velkého počtu ohnisek je první pokryta vločkovitými bílými vločkami, které při dotyku spadnou. Foci se objevují systematicky po celém těle, ale současně se nacházejí odděleně a do obecné patologie, stejně jako u barvených lišejníků, nespojují se. V další fázi se jedna z kolonií stává hlavní - její velikost značně převyšuje ostatní ohniska a hrany vypadají jako roztrhané květy. V poslední fázi vývoje choroby, pokud není léčena, se léze změní na kroužky s hustou kůrou uprostřed a vlasy se v těchto zónách zcela odtrhnou. Oblíbené místo trichofytia je tělo, krk, obličej a předloktí, ale někdy existují výjimky a parazit plemene na pokožce hlavy.
 • Infiltračně-hnisavá trichofytóza - tento poddruh houby je izolován v samostatné skupině, protože patogen je zoofilní. Nemoc je nejčastěji ve venkovských oblastech, někdy se nazývá nemoc z povolání veterinárního lékaře. Na rozdíl od výše popsaného chlapíka začíná zánětlivý proces bezprostředně po infekci a vyvíjí se extrémně rychle, až do vyčerpání lézí. Zoofilny patogen působí okamžitě na všechny oblasti pokožky a zároveň se vyvíjí na hladké kůži a oblasti růstu vlasů na hlavě, zatímco miluje knírek, vousy a obočí. Při dosažení stupně hnojení se ohnisky získávají modrofialové barvy, jejich povrch je pokrytý tuberkulkami, které tvoří chrasty, eroze a váhy. Při stlačení na kůži z ústech folikulu je hnis jasně uvolněn, vlasy v takových podmínkách spadnou společně s žárovkami. Na hlavě se vytvářejí zvláštní "voštiny", které se změkčují pouze správným zacházením.
 • Mikrosporie - první 4-7 dní infekce parazita je v inkubační době, proto se nezjavuje. Po prokázání kliniky závisí na umístění výskytu výskytu:
  • Na chlupaté části hlavy se prudce objevuje kulaté ohnisko o průměru 3 cm, které je pokryto šedými šupinami, po kterém se vlasy v postižené oblasti rozpadají (zlomenina se vyskytuje ve výšce 5 mm). V dalších fázích je ohnisko a zbytky vlasů pokryty výrazným bílým květem.
  • Hladké kožní skvrny mají průměr až 2 cm a světle růžovou barvu. Když se kolonie stabilizuje, začíná růst se středem osvětlení kruhů a okraj je zvýrazněn papulemi. Není-li houba ošetřena, začnou se ve fokusu objevovat dvojité, trojité, atd. vnitřní kruhy.
 • Zooantroponózní a antroponotické mikrosporie - na tomto základě se mikroskopie nijak neliší, z větší části jsou oba poddruhy podobné povrchové trichofytóze, ohniska mají: kulatý tvar, jasné obrysy a bílou šupinovou patinu. Co odlišuje toto onemocnění od trichofytického zánětu lymfatických uzlin (occipital, cervikální, parotid).

Osoba, která má infiltračně hnisavou trichofytózu, kromě jizvy po celý život, získává úplnou imunitu proti patogenu, a proto relaps není možné.

Photo ringworm: jak to vypadá

Zvíře trpící kožním trpím trpí hodně, ale musíte se starat nejen o své zdraví, ale o své vlastní. Pokud má váš mazlíček minimální předpoklady pro nemoc, okamžitě ho vezměte do nemocnice a poté - okamžitě jděte na vyšetření k dermatologovi s celou rodinou.

Klasický příklad rozvíjející se mikroskopie v oblasti pokožky hlavy. Na fotografii je charakteristický šedý kvet těsně zakrývající postižený prostor.

Fáze tvorby hlavní kolonie během trichofytie. Na fotografii můžete vidět, jak je hlavní zaměření více než jeho obvyklé protějšky.

Vzácná forma kožního onemocnění, udeřil nehty. Stává se to opravdu zřídka, tato onychomykóza se vyvíjí velmi rychle a průběh léčby bude 6-12 měsíců, což velmi snižuje plnění všech doporučení lékaře a dělá tuto formu nejtěžší odvodit ze všech druhů ringwormu.

Diagnostika

Metoda přesné diagnostiky se skládá ze dvou hlavních stupňů a několika dalších.

 • Vyšetření - lékař vizuálně vyšetří léze, shromažďuje anamnézu a biologický materiál (škrábání, vlasové kořeny).
 • Bakterioskopický výzkum - je případová studie reziduí vitální aktivity patogenu a jeho reakce na očkování v živném médiu.
 • Voodoo Lamp - používá se při podezření na mikrosporu, druhým názvem této metody je luminiscenční diagnostika.
 • Diferenciace - pro lékaře je velmi důležité rozlišit kožní onemocnění od alopecie, favusu, ekzému nebo psoriázy a v případě hlubokých kožních onemocnění způsobených osteofolikulitidou a flegmonem.

Metodika léčby kožního červa

Léčba, v případě kožních onemocnění, je zaměřena na vyhubení houby, což vedlo ke vzniku kožních onemocnění (někdy onychomykózy). Samoléčba v tomto případě je velmi nebezpečná, protože není možné klasifikovat houby parazitů bez laboratorního výzkumu a nedostatečná léčba může přinejmenším narušit antagonickou rovnováhu a stimulovat růst nemoci. Obvykle se dermatolog vybere kombinovanou terapií sestávající jak z vnějších prostředků, tak z perorálních léků. Doba trvání léčby a dávka použitých léků závisí na typu parazita, formě onemocnění a stavu, kdy se pacient obrátil k dermatologovi.

Mykolog je specializovaný lékař pro kožní onemocnění, ale je obzvláště těžké ho najít, zejména v malých městech. Proto je lepší jednoduše jít na dermatologa, který pracuje v dermatovenerologickém lékárně - takové řešení vám poskytne kvalitní léčbu a zbytečné hledat vzácného a drahého specialistu.

Tento tvarový faktor se liší od ostatních vnějších činidel tím, že zůstává na povrchu kůže po dlouhou dobu, díky čemuž jsou léčebné látky lépe absorbovány. Schéma léčení mastí s kůží je vždy kombinováno s jódem. Typicky masť zahrnuje večerní použití (před spaním) a ráno jsou léze rozmazané jódem.

 • Cyclopirox,
 • Salicylová,
 • Mikospor,
 • Lamisil,
 • Síra,
 • Clotrimazole,
 • Síranový dehet,
 • Bifonazol.

Před aplikací vnějších prostředků je žádoucí starat se o čištění pokožky. Můžete to udělat: manganistan draselný nebo furatsilinom.

V případech, kdy mají obyčejné masti slabý účinek na houbu, lékař může předepisovat hormonální externí látky: Travokort nebo Mikozolon.

Gely a roztoky

Tato možnost léčby se používá v přítomnosti tlusté rohovité vrstvy způsobené parazitem, stejně jako při léčbě pokožky hlavy, protože neškrábejí vlasy.

Pilulky

Tato technika se používá pouze v případech, kdy se na kůži objevují difúzní vyrážky nebo hluboké poškození folikulů a vnitřních orgánů pacienta. Perorální léky nejen bojují s samotným parazitem, některé se hromadí v těle a zabraňují relapsům.

Nejoblíbenější pilulky:

Všechny léky složité akce mají vedlejší účinky, proto je používat bez lékařského předpisu je přísně zakázáno.

Šampon

Tyto kosmetické přípravky s kůží jsou používány k dosažení určitého účinku v závislosti na druhu onemocnění a jeho stádiu, takže:

 • Sulsen - porušuje nepřátelskou rovnováhu nepříznivou pro houbu;
 • Nizoral, Dermazol, Ketokonazol - přímo ovlivňují samotný parazit;
 • Tampónový šampon - používá se k sušení pokožky hlavy a celkové dezinfekce, aby se zabránilo onemocnění-družice.

Dieta

Aby imunita nevykazovala nevyváženou výživu, měli bychom dodržovat obecná doporučení: kontrolní tuky a sacharidy, nezapomínejte na vlákno, jíst čerstvé potraviny, ujistěte se, že potřebujete vitamíny potřebné pro tělo.

O mnohem větší zájem jsou zakázané produkty, protože jejich použití může výrazně přispět k nemoci:

 • alkohol,
 • sladkosti
 • výživové doplňky
 • pikantní pokrmy,
 • houby,
 • fazole,
 • sádla a tuku.

V tomto případě mohou čaj, káva a kakao pít v rozumných mezích.

Lidová medicína

To, co byste rozhodně neměli dělat s kůrovcem, je léčen samostatně. K určení příčinného činitele a formy je téměř nemožné doma, tak tradiční medicína se používá jako doplněk k léčbě.

Populární mezi lidmi jsou:

 • Jablečný jablečný ocet - otřete postižené oblasti 5-7krát denně s nezředěným 5% jablečným octem. Se silným pocitom pálení a dalším podrážděním se léčba zastaví.
 • Olivový olej a síra - Olivový olej se pomalu přidává k horké síře. Výsledné husté kapsle, které se zbavují.
 • Bylinná sbírka - celandine, přeslička z řady tripartit, smíchaná v poměru 2: 1: 4, následovaná 2 lžícemi. výsledná směs se vaří 1 hodinu ve sklenici vroucí vody. Tinktura se po zapálení vnese do infikované kůže.
 • Zelí zelí se zakysanou smetanou - čerstvé čisté zelné listy se nanáší na ohnisko, které zbavuje hodinu, po které je oblast rozmazaná zakysanou smetanou a fixována bandáží.
 • Kořenová masť z burgundy, chmelové kuželky a nealkohol - složky se smísí v poměru 2: 2: 1 (v gramech) a z nich se odváží silný odvar, po kterém se výsledná kapalina smísí s vazelínou v poměru 1: 2. Masť se aplikuje dvakrát denně na postižené oblasti a neumývají se.

Doporučení

Vedle potravinových preferencí, pro rychlé zotavení, s výjimkou možnosti infekce ostatních a prevence relapsů, pacient potřebuje:

 1. Používejte denně vyměnitelné pletené oděvy a stejnou čepici.
 2. Umyjte oděvy odděleně od ostatních, vaříte je a žehlete je za vysokých teplot.
 3. Při sprchování dodržujte doporučení lékaře: zavřete potřebné oblasti s lepivým filmem, použijte speciální šampony.
 4. Snažte se nedotýkat se obtížně čistitelných předmětů - polštářů, koberců atd. Povlečení na změnu spánku každý den, a pro polštáře koupit silnou polštář.
 5. Denně provádějte mokré čištění v domě.
 6. Samostatné produkty osobní hygieny od stejných výrobků, které používají ostatní zbytky rodiny.

Prevence

Kromě obecných hygienických opatření existují specifická pravidla chování, když se pacient objevuje v domě, infikovaný kůrovcem:

 • denní externí vyšetření všech rodinných příslušníků;
 • neustálé dezinfekce společných prostor;
 • denní sprcha;
 • umyjte si ruce dehtovým mýdlem po každé návštěvě na veřejných místech;
 • pravidelná kontrola zvířat;
 • Odvolání k odborníkovi by se mělo objevit nejpozději jeden den po zjištění podezřelých příznaků.

Možné komplikace a důsledky

Nejtěžší komplikací po kožních onemocněních je, že se vlasy nemohou zotavit a jizvy po onemocnění zůstávají po celý život. Zvláště často dochází k tomuto problému, jestliže léčba začala pozdě nebo porušovala doporučení lékaře. Neexistuje žádné nebezpečí pro zdraví, ale estetický vzhled člověka, který dostal takové důsledky, je velmi žádoucí.

Jihokorejská plastická chirurgie dokáže vypořádat se s problémem vlasů, které se neobnovily a jizvy, ale je to poměrně drahé.

Nákazlivost

Hlavní metodou infekce je kontakt - každodenní, to znamená, že osoba musí přijít do styku s pacientem (zvířetem nebo člověkem) nebo s věcmi, které se dotkl. Navíc jsou trichofytia a mikrosporie přenášeny tímto způsobem, nejvíce aktivní děti jsou ohroženy, ve věku do 15 let jsou snadno v kontaktu se zvířaty a jinými dětmi. Kožní onemocnění je přetrvávající, vysoce nákazlivé onemocnění, může být vyloučeno i u kadeřníka, s nevhodnou péčí o tvůrce přístrojů. Někdy jsou zdraví lidé také vektory, parazit prostě spí na jejich krytech, aniž by se vyvíjel kvůli vysoké imunitě nosiče.

Zvláště příznivá pro možnost infekce ovlivňuje:

 • macerace - změkčení pokožky během delšího koupání;
 • porušení mechanické integrity vnějšího obalu v každém projevu;
 • nemoci, které oslabují imunitní systém;
 • stres, přepracování, poruchy spánku.

Funkce u dětí

Existuje několik vlastností charakteristických pouze pro tuto skupinu pacientů:

 • v mladém věku, kožní onemocnění, bez ohledu na formu a patogen, se může usadit na kterékoli části těla, zejména pokožku hlavy je často postižena;
 • nejčastěji se děti vyvíjejí přesně hnisavé a infiltrační formy;
 • bez ohledu na typ kožního onemocnění u dětí způsobuje zánět lymfatického systému;
 • velmi často kožní onemocnění u dítěte je doprovázeno horečkou.

Těhotenství a kojení

Plod nemůže během trvání těhotenství kontraizovat, ale onemocnění přináší matce značné nepohodlí.

Během tohoto období existuje několik funkcí léčby:

 • Je zakázáno léčit složitými a hormonálními léky, i když je to vnější prostředek;
 • spodní prádlo musí být měněno dvakrát denně, aby se zabránilo vaginálním infekcím;
 • dítě s dítětem do postele je přísně zakázáno;
 • Při krmení nesmí být za žádných okolností povoleno přicházet do styku s postiženými oblastmi těla, pokrýt je vrstvou nebo plátnem.

Je také nemožné jednoduše ignorovat proces během tohoto období: za prvé, celý dům bude nakažen porodem dítěte a za druhé, nemoc je plná chronické formy a odpovídajících důsledků. Nejdůležitější věcí není samoléčení a kontakt s příslušným lékařem.

Video o lichenu

Trichophytosis není lupy, ale závažné onemocnění, obvykle označované jako ringworm. Jak rozlišit tyto dva problémy a proč je nutné konzultovat s dermatologem, toto video vypráví.

Microsporie je druhým typem patogenů, které vedou k tzv. Ringworm: co potřebujete vědět a jak se zachránit. Toto video vám pomůže pochopit hlavní příčiny onemocnění, ale také jasně vysvětlil cestu infekce.

Předpověď

Moderní medicínské přípravky jsou docela schopné provést prognózu příznivou. Hlavní věcí je věnovat pozornost sebe a jít k lékaři, i když si myslíte, že máte lupiny. Je důležité, abyste podstoupili každoroční lékařské prohlídky, aby se vaše rodina nezměnila v ohnisko nosičů tohoto parazita v zářící podobě.

Pro Více Informací O Suché Vlasy