logo

Kůži v člověku

Kožní onemocnění je onemocnění kůže, nehtů a vlasů člověka, které je vyvoláno patogenními houbami a je vysoce nákazlivé. Tento druh houbové infekce je dobře studován v medicíně, může být nazýván trichophytia nebo microsporia, protože je způsoben dvěma druhy mykotických organismů: Microsporum a Trichophyton. Dalším synonymem pro kožní onemocnění jsou termíny jako: dermatofytóza, dermatofytóza, kožní onemocnění.

Microsporie je velmi nákazlivá infekce, děti jsou ve zvýšené rizikové zóně. Kromě toho jsou chlapci pětkrát častěji infikováni kožním krkem než dívkami. Obvykle se rozlišuje mikrosporie hladké pokožky a pokožky hlavy. Nehty jsou s patologickým procesem zapojeny mnohem méně často.

Zooantroponózní mikrosporie, jejíž patogen působí na psy, kočky a lidi;

Antroponotická mikrosporie, jejíž patogen působí pouze na člověka;

Geofili - patogeny tohoto typu mikrosporie žijí výlučně v půdě, infekce se mohou objevit až po kontaktu s nimi.

Podle dostupných statistik se mikroskopie vyskytuje u 50 až 70 lidí ze 100 000. Nemoc je sezónní povahy, má širší distribuci v teplé sezóně. V oblastech, kde převládá horké klima, je infekce diagnostikována mnohem častěji.

Trichofytóza může být přenášena buď ze zvířat na člověka, nebo z lidí na člověka. Pouze lidé trpí antroponotickou trichofytózou, nejčastěji jde o děti. Zooantroponická trichofytóza může být přenášena z domácích zvířat nebo myší na člověka.

Příznaky zvonění

Příznaky kožního onemocnění se mohou trochu lišit, v závislosti na umístění infekce, na zhoršené imunitě a na její schopnosti zvládat onemocnění.

V tomto ohledu je obvyklé rozlišit:

Zbavte povrch lokalizací na pokožce hlavy. Nejčastěji dochází k infekci v důsledku kontaktu s nemocnou osobou nebo při interakci s infikovaným zvířetem. Pokud se povrchní deprivace pokožky hlavy v dětství nezbaví, pak hrozí její přechod na chronickou formu po pubertě dítěte. U chlapců ve věku 13-15 let se neošetřená povrchní versicolor pokožky hlavy často vydává na vlastní pěst.

Příznaky tohoto typu kožních onemocnění jsou:

Jedna oblast nebo více zón poškození s ředěním vlasů. Takové ohnisky mají zaoblený tvar.

Na obličeji se mohou objevit skvrny šupinaté pokožky, jejichž šupiny jsou šedavé nebo bílé. Jsou velmi podobné vzhledu s lupinami.

Čím více aktivních mikroorganismů způsobujících lichen se množí, tím více se vlasy začnou rozbít. Časem vypadá oblast, jako by její vlasy byly naříznuty v úrovni 1 až 2 mm od pokožky.

Okraje postižené oblasti jsou obklopeny malými bublinkami. Po výbuchu se na jejich místě vytvoří žlutá kůra. Kůže samotná může být mírně hyperemická.

Dotčené oblasti mají velký průměr a mohou dosáhnout 10 cm a někdy překračují tuto hodnotu.

Svědění s povrchovou formou kožního onemocnění se nejčastěji nedoporučuje. Pokud k tomu dojde, má poměrně slabý stupeň závažnosti a nezpůsobuje člověku nepohodlí.

Pacient s povrchními deprivami má více psychického nepohodlí, protože jeho vzhled je vážně ovlivněn.

Zbavte povrch, což ovlivňuje hladkou pokožku. Často se tento typ kůrovce může zaměňovat s růžovými lišejníky, ale mezi nimi je jeden významný rozdíl - růžová versicolor nikdy neovlivňuje ruce, nohy a obličej. Kožní onemocnění se může objevit kdekoli na těle. Kromě toho růžové lišejníky nebudou trvat déle než 8 týdnů a kožní onemocnění může člověka rušit mnoho let, často měnící stupeň odpuštění do akutní fáze.

Symptomy povrchové formy kožního onemocnění postihující hladkou pokožku jsou:

Jasné místo s jasnými okraji. Samotné hranice se vyvýší nad kůži a tvoří malý válec. Skládá se z bublin a růžových papulí. Střed místa je lehčí, pokrytý kůží.

Není-li onemocnění ošetřeno, pak mohou spoty růst.

Pacient bude pronásledován svědivou kůží.

Nejčastěji se tváří versicolor vyskytuje na hladké kůži krku a obličeje a často se objevuje na dolních končetinách a na těle.

Chronický kožní onemocnění. Chronická forma kožního onemocnění v dospělosti se vyskytuje pouze u žen. Onemocnění se vyvíjí na pozadí infekce, která nebyla vyléčena v dětství a stane se zhoršena, když jsou narušeny vaječníky a štítná žláza. Obecné snížení imunitních sil a hypovitaminózy může být také tlakem.

Symptomy chronické kožní onemocnění jsou následující:

Mezi postižené oblasti patří skalp (většinou chrámy a zadní část hlavy), hladká kůže (většinou lokty, hýždě, stehna, dlaně), nehtové talíře.

Když je postižena čára vlasů, pruty samotné se rozpadají v kořene. Ohnisko se nezvětší o více než 10 mm, není zánět a v průběhu času se rozvíjí šupinatá jizva.

Když je do procesu zapojena hladká kůže, bod nemá jasně definované hranice, může dosáhnout velkých velikostí. Barva místa může být jakýkoli odstín od růžového až po modravý. Chronické erupce jsou vždy svědivé a šupinaté.

Pokud se nehtová deska podílí na patologickém procesu, změní se nejdříve její barva. Od světle růžové se mění na šedou. Hřebík narůstá zakalený, roste nudný a začne se rozpadat. Existují dvě možnosti výměny destičky nehtů: stává se buď tenčí nebo silnější.

Infiltračně hnisavá forma hlubokých kožních výrůstků. Tento typ onemocnění postihuje pouze lidské vlasové folikuly. Tuto formu onemocnění může infikovat pouze zvíře.

Příznaky hlubokého krvácení jsou následující:

Zvýšení tělesné teploty.

Oteklé a bolavé lymfatické uzliny.

Současná kožní vyrážka alergické povahy.

Obecná slabost a malátnost.

Na hlavě se objevují velké červené pláty, jejichž průměr může dosáhnout 10 cm nebo více. Mají nerovný povrch, na němž se nad nimi zvedají hory. Externě se hluboký kožní onemocnění podobá nádoru. Podobný vzhled je způsoben skutečností, že dochází k nadměrnému výskytu vlasových folikulů. Tento zánětlivý proces je doprovázen otokem kůže, který zvyšuje povlak nad povrchem.

Člověk zažívá bolest v místě zánětu. Pokud je folikul otevřen, pak se z něj uvolní purulentní obsah.

Vzhledem k tomu, že zánět ustoupí, uvolněné hnědé krusty se objeví ve středu plaku. Pokud je člověk vystaven onemocnění, mohou se jeho plaky tvořit na knírech a vousu.

Abortní forma onemocnění je charakterizována vzhledem bledých skvrn, které nemají jasně definované hranice. Symptomy onemocnění jsou mírné, svědění není příliš výrazné.

Erythematózní a edematózní typ kožního onemocnění může nastat v dětství nebo u žen. Tato forma onemocnění je charakterizována přítomností výrazných zánětů a alergických kožních reakcí. Povrch skvrny je pokryt malými váhy.

Papulární šupinatá forma onemocnění postihuje hruď a obličej. Současně vznikající plaketa stoupá nad povrchem kůže, má výrazné kopce a je pokryta hustými kožními váhy. Svrbivá kůže se výrazně vyslovuje.

Příčiny kožních onemocnění

Důvod pro výskyt kožních onemocnění může být pouze jeden - je to infekce z nosiče houby. Dopravci mohou jednat jak s lidmi, tak s živočichy (nejčastěji to jsou toulci nebo psi).

Na pokožce zdravého člověka dostane prvek vlny, částice dermis, půdy nebo vlasové šachty, která obsahuje patogenní houbu. Prochází hluboko do zdravé pokožky nebo hřebíku a začíná se množit. Pokud se vlasové folikuly nacházejí poblíž, houby postupně narůstají a zabírají celý prostor žárovky. Poté začínají vylézt do vlasů a hromadí se ve vysokých koncentracích mezi vlasy. Jak choroba postupuje, houby zničí jádro. V důsledku toho se vlasy přerušují v důsledku zvýšené hmotnosti. Kolem zbytku vlasového hřídele se houba dále množí a tvoří bílý plášť. Je vidět bez zvláštního zvětšovacího zařízení. Jedná se o mechanismus infekce kůží.

Způsoby infekce lze identifikovat následovně:

Přenos je flexibilní od zvířete po člověka. V tomto ohledu jsou děti nejvíce ohroženy. Koneckonců, jsou často v kontaktu s bezdomovci. Rodiče by navíc měli vědět, že štěňata a koťata zvířat bez domova často trpí kožním onemocněním a příznaky návyku nemusí být na jejich kože vidět do určité doby. Kromě chytlavých koček a psů působí také domácí zvířata, jako jsou prasata, kozy, ovce atd. Jako přirozený zdroj infekce. Hlodavci mohou být nositeli infekce.

Přenos houby od nemocné osoby zdravému člověku cestou kontaktním způsobem. Výrobky pro domácnost, kartáčky, prádlo a oblečení používané pacientem jsou nebezpečné. Po dlouhou dobu spory houby nadále podporují svou životně důležitou aktivitu na autosedačkách, na pohovkách, na měkkých hracích prostorech, na kobercích apod. O několik měsíců mohou žít bez lidského nebo jiného živého organismu.

Kontakt s nemocnou kůží infikované osoby může být nebezpečný z hlediska přenosu houby.

Infekce s kůrovcem může nastat v holičství, kde nedodržují pravidla pro dezinfekci nástrojů.

Nicméně odborníci poukazují na to, že infekce s houbou po krátkém kontaktu se zdravou kůží se ne vždy vyskytuje. U mykotických organismů, které se množí na kůži, ve vlasových folikulách, na nehty, potřebují příznivé podmínky. Pokud je lidský imunitní systém silný, pak neumožní patologickou aktivitu houby. V tomto ohledu je důležitá i celistvost kůže.

Faktory, které vytvářejí příznivé podmínky pro infekci ringworm, zahrnují následující:

Macerace kůže. Tento proces je charakterizován změkčením dermis v důsledku prodlouženého kontaktu s vodou. To může také být přičítáno hyperhidróze dlaní a chodidel, porušení chemického složení sekrecí vylučovaných mazovými a potními žlázami.

Častý kontakt s pozemky nebo zvířaty spojenými s odbornou činností.

Jakékoli zranění, škrábance, odřeniny, praskliny, popáleniny, oděvy, závratě kůže, to vše vede k porušení jeho integrity.

Přeplnění lidí, které je obzvláště důležité pro skupiny dětí, zvyšuje riziko infekce kůží.

Zanedbání osobní hygieny. Je známo, že spóry houby se snadno vyplavují vodou, když přichází do kontaktu s pokožkou zdravého člověka.

Kožní infekce a snížená imunitní ochrana celého těla. V tomto ohledu mají negativní vliv deprese, stresující situace, chronické nemoci, akutní infekce atd.

Co je to nebezpečné kožní onemocnění? Důsledky a komplikace

Kožní onemocnění nepředstavuje vážnou hrozbu pro lidské zdraví nebo život. Nejčastěji po odstranění nemoci se pokožka hlavy zcela obnoví.

Nicméně, pokud onemocnění způsobí hnilobu a zánět na pokožce hlavy, může to vést ke ztrátě vlasů bez možnosti jejich následného zotavení.

Děti, které mají kožní onemocnění v infiltrovačně hnisavé formě, mohou mít v budoucnu jedno nebo několik lysých skvrn na hlavách. Kromě toho existuje riziko přiložení sekundární infekce.

Diagnóza zvonění

Diagnostika má vyšetřit pacienta, objasnit jeho životní aktivitu (kontakt se zvířaty, výskyt ohniska onemocnění v podmínkách mateřské školy).

Pro detekci mykotických buněk a mycélií houby se provádí mikroskopické vyšetření škrabání kůže. Pro objasnění diagnózy je prováděna kultivační studie určující typ patogenu zánětu.

Luminiscenční vyšetření pomocí dřevěné lampy umožňuje vyšetření nejen samotného pacienta, ale i kontaktních osob. Pokud dojde k infekci, hubové mycelium bude zvýrazněno zeleně.

Tato diagnostika bude dostatečná pro diagnostiku.

Odpovědi na oblíbené otázky:

Je ringworm nákazlivý? Ano, kožní onemocnění je infekční a vysoce nákazlivé onemocnění.

Může kůži trpět bez léčby? Možná se zbavit těla kůrovce existuje, ale je zanedbatelná. Věda ví o několika případech, kdy onemocnění prošlo bez jakéhokoli lékařského zásahu, nicméně to jsou izolované jevy. Nejčastěji se infekce, která způsobuje zánět jednou, začíná dále šířit. Pokud se choroba vyvinula v dětství a nebyla podrobena léčbě, pak bude trvat až do dospělých let.

Může se kožní onemocnění znovu vyvíjet? Onemocnění se může znovu vyvinout, pokud dojde k nové infekci nebo léčba nebyla dokončena. Tělo není schopno tvořit imunitu proti houbám kožních onemocnění.

Kůži svrbí nebo ne? Onemocnění způsobuje svědění a v některých případech může pacientovi vyvolat úzkost.

Je možné umýt s kůží? Nemoc není kontraindikací při provádění hygienických postupů. Během onemocnění je nejlépe nekouřit, ale sprchovat.

Co když se během těhotenství zhorší? Nepoužívejte paniku, pokud se infekce vyvinula během těhotenství, protože tyto mykotické organismy nejsou schopné mít výrazný účinek na dítě nebo ženu. Pokud je infikován, měli byste se poradit s lékařem a dostat doporučenou léčbu. Během těhotenství nejsou perorální léky předepsány, aby se zbavili infekce, stačí použít masti předepsané lékařem.

Kterému lékaři se chcete obrátit?

Pokud se objeví příznaky kožního onemocnění u dospělého nebo u dítěte, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Může to být odborný dermatolog nebo infekční onemocnění.

Lékař s pomocí dostupných diagnostických metod potvrdí či popře skutečnost infekce a předepíše vhodnou léčbu. Stojí za zmínku, že bez léčby je kožní onemocnění schopen vyvolat velmi nepříjemné následky ve formě plešatosti nebo nadýchání a může být také rozšířen i na jiné lidi.

Kromě toho existuje možnost, že pod příznaky kožního onemocnění se skrývají takové nemoci jako jsou: atopická dermatitida, psoriáza, lichen planus, fokální alopecie atd.

Léčba kožních onemocnění

Léčba kožních onemocnění nemůže být velmi rychlá. Léčba trvá zpravidla od jednoho měsíce do 6 týdnů. Abyste zabránili tomu, aby se onemocnění stalo chronickým, musí být přísně dodržovány všechny doporučení předepsané lékařem.

Léčba musí být prováděna odborníkem, neboť pokusy o odstranění samotné infekce mohou také vést k chronickému procesu. V takovém případě se onemocnění pravidelně připomíná sama, zachycuje všechny nové skvrny pokožky a pokožky hlavy.

Pokud se během diagnostiky na kůži objeví jedno zaměření a pacient se cítí dobře, může být předepisována pouze lokální léčba. Ovšem je to praktické pouze tehdy, když je lokalizována vyrážka na kůži bez zubů nebo tvrdých vlasů. Pacient je doporučen ráno, aby ošetřil postižený povrch jódem v koncentraci 5% a poté aplikoval antimykotickou masť. Večer před aplikací masti se pokožka ošetří kyselinou salicylovou.

Pokud je na těle několik plaků, nemoc je léčena v nemocnici. Současně je místní terapie povinná doplněna příjmem léků.

Masti pro léčbu kožních onemocnění mají silnou konzistenci, zůstávají na pokožce po dlouhou dobu, nečerpají a příliš se nerozšíří. Kromě toho nejsou schopny proniknout hluboko do buněk epidermis, což znamená, že riziko nežádoucích účinků je minimální. Jejich složení může zahrnovat clotrimazol, ketokonazol terbinafin, mykokonazol.

Aplikace masti se doporučuje kombinovat s předběžnou úpravou pokožky jódem, protože to přispívá k usušení deprivace a poskytuje antiseptický efekt.

Lékaři předepisují následující masť pro léčbu kožních onemocnění:

Salicylická masť. Nemůže být aplikován na pokožku. Masť má antimykotický a protizánětlivý účinek, po nanesení musí být ošetřený povrch pokryt sterilním hadříkem.

Síra mast v koncentraci 10% nebo 10%. Pomáhá zbavit se mykotických organismů a bakterií, má pozitivní vliv na proces regenerace pokožky.

Síra dehtová masti. Aplikuje se na povrch lišejníků a okolní tkáně. Pokud je kůže opuchlána, je třeba aplikovat sterilní obvaz nad masti.

Mikospor. Tato masť přispívá k destrukci buněk mykotických organismů, musí být aplikována v tenké vrstvě.

Lamisil. Má škodlivý účinek na houby, zabraňuje jejich dalšímu rozmnožování.

Předepsané antimykotické přípravky pro lokální léčbu kožních červů jsou mléko Vidal a pasta Lassar. Jsou vyráběny v lékárně na objednávku.

Pokud je pokožka kolem ošetřovacího prostoru špinavá, měla by se umyt. Dělají to nejen obyčejnou vodou, ale dezinfekčními látkami, například roztokem furasilinu, manganistanem draselným, Miramistinem.

Gely s antimykotickým účinkem jsou také často předepisovány dermatology pro lokální léčbu kožních onemocnění. Rychle pohlcují a neškrtí oblečení, takže jsou snadno použitelné.

Gely navíc obsahují vysoké koncentrace léků:

Exifin gel v koncentraci 1% terbinafinu.

Mikogel KMP, kromě antimykotického účinku, má antibakteriální účinek. Hlavní účinnou látkou je mikonazol.

Pro léčbu pokožky hlavy je vhodnější používat antifungální léčiva ve formě roztoků. Mají dobrou propustnost a neškrtí vlasy. Mohou být použity k léčbě zbavování hladké pokožky jako přípravku před použitím masti nebo gelu.

Následující řešení jsou považována za nejúčinnější:

Vokadin založený na jódu.

Joditsirin na bázi jódu a glycerinu.

Nitrofungin na bázi 1-chlor-4-nitrofenolu. Moderní a účinný prostředek, který má antimykotický a antibakteriální účinek.

Kromě lokální léčby je možné předepisovat léky s antifungálním účinkem ve formě tablet. Přispívají ke zničení houby zevnitř. Je však třeba připomenout, že takový lék může doporučit pouze lékař. I když mají výrazný terapeutický účinek, antimykotika mohou způsobovat vedlejší účinky.

Oblíbené orální léky jsou:

Griseofulvin. Je to přírodní antimykotikum s úzkým spektrem účinku proti houbám, které způsobují kožní onemocnění. Celý průběh terapie je až 15 dní.

Orungal. Průběh užívání tohoto léčiva na základě itrakonazolu trvá až 15 dní.

Lamisil s léčivou látkou terbinafin může být doporučen k léčbě po dobu 6 týdnů.

Flukonazol. Léčba tímto léčivem trvá až 8 týdnů.

Účinnost terapie se hodnotí pomocí fluorescenční lampy. Na konci terapeutického kurzu bude provedeno opakované oškrabávání pokožky. Pokud se houby i nadále nacházejí na těle člověka, léčba buď pokračuje, nebo je nahrazuje jinou drogu.

Odmítněte doporučení lékaře, aby si oholel vlasy v místě poranění. To nejenže ekonomicky použije nástroj, ale také zvýší účinnost léčby.

Je důležité přijmout preventivní opatření v rámci rodiny, pokud je v ní někdo s tzv. Abyste zabránili jeho šíření, můžete jako preventivní opatření použít šampony s antimykotickými přísadami: ketokonazol (1%), pyrithion zinečnatý (až 1%), sulfid selenu (1,5%), povidon-jod.

Děti s nekomplikovaným kožním výkrokem se léčí doma. Neměli by navštěvovat vzdělávací instituce po dobu 14 dnů od začátku léčby nebo více.

Autor článku: Kuzmina Vera Valerievna | Dietitiana, endokrinologa

Vzdělání: Diplom RSMU je. N. I. Pirogov, specializace "Všeobecné lékařství" (2004). Umístění na Moskevské státní lékařské fakultě a stomatologii, diplom "Endokrinologie" (2006).

Ringworm - způsoby infekce, typy, symptomy, léčba

Způsoby infekce

Infekce patogenními houbami Trichofyton nastává při kontaktu zdravého člověka s pacientem. Kontakt může být navíc zprostředkován například pomocí oděvu pro kůži, předměty pro domácnost (kapesníky, klobouky, ručníky, hřebeny, ložní prádlo atd.), Holicí nebo řezné nástroje, které nebyly dezinfikovány. Houba Microsporum může být přenášena z člověka na člověka stejným způsobem jako Trichophyton, stejně jako z nemocného zvířete na osobu prostřednictvím přímého kontaktu. Koně, dobytek, myši, lišky atd. Nejčastěji trpí kožním onemocněním. Kromě přenosu patogenu na kůži zdravého člověka by pro rozvoj nemoci měly být předisponující faktory, mezi něž patří:
1. Traumatické poškození integrity pokožky.
2. Macerace kůže.
3. Nízká odolnost.

Při absenci těchto předispozičních faktorů houba nezpůsobuje vznik onemocnění, neboť je během hygienických postupů zničena imunitními buňkami nebo je vymyta z povrchu nedotčené pokožky.

Typy kožních onemocnění

V závislosti na oblasti kůže postižené houbami se rozlišují tyto formy kožních onemocnění:

 • Tinea pedis - na nohou;
 • Tinea unguium - na hřebíky rukou a nohou;
 • Tinea corporis - kůže ramen, nohou a trupu;
 • Tinea cruris nebo ekzém marginatum - v podpaží a na pokožce inguinálních záhybů;
 • Tinea manuum - ruce a dlaně;
 • Tinea capitis - skalp v hlavě;
 • Tinea barbae - pokožka hlavy a tváře;
 • Tinea faciei nebo tvář houba - kůže na obličeji.

Tato klasifikace používá latinské názvy částí těla vystavených houbám. Toto jednotné označení umožňuje lékařům porozumět, kde je kožní onemocnění na lidském těle.

Kromě klasifikace infekce v místě infekce existuje rozdělení do klinických forem v závislosti na typu toku, hloubce léze a reakcích lidského imunitního systému. Následující klinické formy kožních onemocnění se liší:
1. Povrchová (léze je lokalizována na pokožce hlavy nebo na hladké pokožce).
2. Chronické.
3. Nehty.
4. Infiltračně hnisavá (hluboká).

Povrchové tkáně jsou nejčastěji přenášeny dětem od dospělých pacientů, u nichž nebyla nemoc identifikována a vyléčena. Když se ve školách nebo mateřských školách objevuje jediný pacient s kůrovcem dítěte nebo dospělého, vede to k velmi rychlému šíření infekce ak vypuknutí epidemie. Totéž se děje s členy rodiny žijícími na stejném území.

Pokud by povrchní kožní onemocnění nebylo v dětství vyléčeno, pak se pomalu dostane do puberty. Po dosažení věku puberty, u většiny chlapců dochází k samoléčení z kožního onemocnění, ale u dívčí se infekce může stát chronickou, která se nazývá černo-tečkovaná.

U dospělých se chronický kožní onemocnění vyskytuje pouze u žen, které v dětství měly povrchovou infekci. Chronika kožních onemocnění u žen se vyskytuje v rozporu s mikrocirkulací, poruchou štítné žlázy a genitálií (vaječníků apod.), Stejně jako na pozadí nízké odolnosti těla vůči infekcím a nedostatku vitamínů.

Hluboká forma ringwormu je způsobena houbami přenášenými ze zvířat na člověka. Tyto houby způsobují zánět vlasových folikulů, protože se tam množí.

Symptomy

Vápno na pokožce hlavy

Na hlavě jsou vytvořeny ohnisky zředěných kulatých vlasů, které mohou být jednoduché nebo vícenásobné. Na místech, kde jsou řasy vlasů ztenčeny, dochází k odlupování kůže, četné malé bělavé nebo šedé šupiny, které vypadají jako lupy. Chlupy na místě lokalizace houby se odlomí ve vzdálenosti 1 - 3 mm od povrchu pokožky a získají podobu krátce oříznuté. Tento vzhled vlasů a dal jméno infekce - ringworm. Na místě ztenčování vlasů může dojít k mírnému zčervenání kůže a na obvodu léze se vytvářejí malé bublinky, které jsou pokryty žlutými krusty. Průměr ohnisek se může značně lišit od 3 do 7 cm nebo více.

Zvyčajně není obličejová barva doprovázena zánětem, takže člověk není ničím rušen, kromě lehkého svědění a nepříjemného estetického vzhledu.

Povrchní kožní onemocnění na hladké kůži

Chronický kožní onemocnění

Chronický kožní onemocnění může být lokalizován na pokožce hlavy, nehty rukou nebo na hladké kůži. Na hlavě jsou léze lokalizovány z větší části na chrámech a zadní části hlavy. Léze je malá (ne více než 0,5 cm) hladká jizva, podobná atrofické jizvě, která lehce vločkne, ale nevykazuje známky zánětlivé reakce. Místo tohoto zaměření se vlasy v samotném kořeni rozpadají a vytvářejí místo nazývané černá tečka.

Chronický kožní onemocnění na hladké kůži je nejčastěji lokalizován na hýždích, stehnech, na kolenou a loktech nebo na dlaních. V tomto případě léze vypadá jako kyanotická nebo růžová skvrna poměrně velké velikosti s fuzzy konturou. Povrch skvrny je středně šupinatý.

Obvykle jsou ložiska chronické kožní onemocnění charakterizovány pouze mírným svěděním, jinými subjektivními příznaky chybí. Hřebíky postižené lichenem jsou matné, matné, šedé barvy, vnější okraj získal zářez a je snadno lakovaný. Hřebík se najednou může stát velmi tlustý nebo naopak tenký.

Hluboký (infiltračně hnisavý) kožní onemocnění

Hluboký (infiltračně-hnisavý) kožní onemocnění na pokožce hlavy je charakterizován vývojem velkých plátů o průměru 6 až 8 cm na kůži, malované v jasně červené barvě, s hrudkovitým povrchem a připomínajícím formování nádoru. Plaky silně stoupají nad povrchem kůže. Tyto útvary jsou tvořeny dohromady více zánětlivých hnisavých vlasových folikulů s edematózní dermis pod nimi. Takové plaky jsou extrémně bolestivé. Na jejich povrchu se hnisavý obsah uvolňuje z úst vlasových folikulů. Po nějaké době se centrální část formace pokryje krustami s volnou strukturou, malované v špinavé hnědé barvě. Často je taková hluboká kožní onemocnění doprovázena zvětšenými lymfatickými uzlinami, které jsou také bolestivé při palpaci. Často se může vyvinout nevolnost, alergické vyrážky nebo horečka. Celková doba trvání infekčního procesu je 2 - 3 měsíce. U žen je lišící lišejník lokalizován pouze na pokožce hlavy a u mužů může ovlivnit kůži obličeje v oblasti vousů a knírek.

Diagnostika

Diagnóza kožních onemocnění je stanovena podle výsledků vyšetření lékařem a je potvrzena bakterioskopickým vyšetřením zraku z léze. Pro škrábání odebrané váhy a konopí na vlasy, které jsou zkoumány pod mikroskopem za přítomnost houby v nich. Obvykle se v horních vrstvách pokožky objevují spory a mycelium hub, což je potvrzení diagnózy provedené lékařem na základě vyšetření.

Povrchové kožní onemocnění na hlavě by se mělo odlišit od kruhové alopecie a příznivých vlasů a na hladké kůži z psoriázy a ekzému.

Chronický kožní onemocnění se liší podle následujících patologií:

Léčba

Obecné principy léčby

Pro léčbu všech forem kožního onemocnění používejte protiplísňové léky uvnitř (ve formě tablet), které jsou kombinovány s lokální terapií. Pro léčbu kožních červů jsou účinné následující léky:

 • Mykokonazol;
 • Clotrimazol;
 • Ketokonazol;
 • Mikoseptin;
 • Přípravky s léčivou látkou terbinafin (například Lamisil, Terbifin, Terbizil atd.).

Nejčastěji se jedná o houbovou náplast s klotrimazolem nebo ketokonazolem, pokud je to nutné, externě ukládat sulfid selenu. Kožní onemocnění na hladké pokožce je dobře ošetřeno Terbinafinem a tolnaftat. Venku, jako lokální léčba, nejčastěji užívá 5% alkoholový roztok jódu.

Po vymizení příznaků a normalizaci struktury pokožky a srsti pokračují antifungální léky po dobu dalších 1 týdne, aby se zabránilo relapsu infekce.

Způsoby léčby pro povrchní kožní onemocnění

Před zahájením terapie se vlasy na hlavě a těle oholejí. Po celou dobu léčby se provádí holení vlasů a hlavy jednou týdně.

Systémová léčba. Léčba houbových infekcí pokožky hlavy a hladké pokožky zahrnuje požití griseofulvinu. Dávka griseofulviny se vypočte podle hmotnosti lidského těla - 15 mg na 1 kg hmotnosti za den. Pro osobu s hmotností 70 kg je tedy požadované množství griseofulvinu 70 * 15 mg = 1050 mg. Získané množství léčiva potřebné pro ošetření houby je rozděleno na tři a třikrát denně. To znamená, že pro osobu s hmotností 70 kg je nutné dostat 1050 mg griseofulvinu denně - to znamená, že by měl lék užívat 350 mg (1050/3 = 350) třikrát denně. Griseofulvin se užívá každý den po dobu 15 až 25 dní, jednou týdně, provedením bakterioskopické analýzy přítomnosti houby v oškrabávání. Poté, co se houba již nedá zjistit, zda je v škrábancích, je třeba pokračovat v užívání griseofulvinu každý druhý den ve stejné dávce po dobu dalších 2 týdnů.

Lokální léčba. Kromě užívání griseofulvinu uvnitř je pro léčbu kožních onemocnění nutné provést lokální léčbu lézí. K tomu se ráno léčí ošetří 3-5% roztokem jódu v alkoholu. Večer, před spaním, jsou léze ošetřeny sírovou salicylovou kyselinou nebo 3% čistou kyselinou salicylovou, 10% sraženinou sírou nebo sírou. Síranová dehtová masť se může připravit nezávisle, aby bylo dosaženo 5% nebo 10% síry nebo dehtu ve stejném množství pro stejné množství mastné báze (například vazelínu nebo lanolinu). Například 10 g síry, 10 g dehtu a 10 g mastné báze se odebere, vše se důkladně promíchá a aplikuje na postiženou oblast.

Pokud není griseofulvin z jakéhokoli důvodu použitelný, pak obsahujte s lokální léčbou. Za tímto účelem nejprve odstraňte vlasy z postižené oblasti epilinovou náplastou 4%. Pokud není možné použít epilinovou náplast, uchýlí se k odstranění epilinu před ošetřením šindele. Před ozařováním je nutné vlasy krátce zkrátit, nebo ne déle než 2 cm, nebo je holí holí. Všechny krusty jsou odstraněny pomocí olejových obvazů, abscesy jsou vysušeny. Pak dospělí obdrží celou dávku rentgenového odstranění vlasů najednou - 400 g s ozařováním čtyř polí a pro děti je rozdělen na 2, 3 nebo 4 stejné části, například 100 g + 100 g + 100 g + 100 g nebo 100 g + 150 g + 150 g. U dětí se ozáření provádí jednou, dvěma nebo třemi políčky najednou. Frakční ozařování se provádí při léčbě růstu knírek a vousů u mužů. Vlasy vypadají po 2 až 3 týdnech po odstranění epilepsie a zbytky se odstraní ručně pomocí speciálních pinzet.

Po ztrátě vlasů v důsledku rentgenového záření nebo při použití epilinové náplasti se provádí lokální léčba. V dopoledních hodinách se postižená kůže ošetří 2% roztokem jódu a ve večerních hodinách aplikují 3 až 3 týdny salicylická, 10% sírová, 10-15% tarová masť nebo Wilkinsonova masť. Po dalším měsíci se pokožka ošetří pouze 2% roztokem jodu denně.

Po ukončení léčby kůrovce je nutné provést bakterioskopickou analýzu oškrabávání z kůže v oblasti lokalizace bývalých lézí. Škrábání se provádí třikrát - bezprostředně po léčbě, po 7 dnech a po 2 - 3 měsících. Pokud jsou všechny tři analýzy negativní, pak je kůži vyléčen. Pokud je analýza pozitivní, budete muset podstoupit další kurz terapie.

Způsoby léčby chronického kožního ocasu

Léčbou chronického kožního onemocnění je použití antifungálního léčiva griseofulvinu uvnitř, lokální léčba a podávání léků, které ničí předisponující faktory:

 • vitamíny;
 • imunomodulátory;
 • činidla, která zlepšují mikrocirkulaci a posilují krevní cévy;
 • hormony atd.).

Dávkování griseofulviny a trvání léčby jsou podobné těm, které mají povrchní kožní onemocnění. Místní terapie je také totožná s terapeutickým léčebným účinkem (ranní aplikace 5% roztoku jodu a večerní léčba lézí sírových salicylových a sírných dehtových mastek). Chronický kožní onemocnění je obvykle léčen, ale zřídka dochází k recidivám, kdy je nutné znovu podstoupit antifungální léčbu.

V chronických kožních onemocněních jsou často postiženy nehty, které musí být odstraněny a místní ošetření aplikováno na nehtové lůžko. Léčba chronických lichenů na nehty se provádí metodou odloučení, metodou arabského nebo andriasyanského.

Metoda oddělení hřebíku je uložení obvazů se salicylovou nebo benzoovou masti. Masť naneste na nehty dvakrát a vždy po 2 dnech. Pak na nehty uložíme na dva dny 5% salicylovou vazelínu. Pak se celá nehtová deska, která se stala měkkou, seškrábá skalpel. Pokud nebylo možné odstranit celý hřebík, opakuje se postup nanášení masti a vazelíny a po jeho dokončení se změkčená vrstva z nehtové desky opět oškrábne. Odstranění a usazování rohů na lůžku, které jsou vystaveny po odstranění hřebu. Pak se volné lůžko ošetří roztokem jodu po dobu 7 až 10 dní ve stoupající koncentraci: 5% až 10% až 50%. Po léčbě se 2 až 3 dny přeruší a opakuje se postup léčby. Tyto kúry na ošetření nehtů se musí provádět třikrát.

Arabská metoda spočívá v použití masti sestávající z stejného množství jodidu draselného a lanolinu, které se nanáší na desku na nehty, aby se změkčilo, po dobu 10 dnů. Pak se odstraní měkký hřebík a na nehtové lůžko se ošetří arabskou mastí každý den po dobu tří dnů, do které se přidá 2% roztok jódu. Masti lze aplikovat na nehty několikkrát denně.
Andriasyanovou metodou je odstranění nehtů pomocí oniholiziny, která obsahuje 15% síranu barnatého v technickém prášku. Nástroj vyžaduje přesnost při práci s ním. Oniholysin zředěný vodou, aby se získala homogenní kaše, a uložit na nehtovou desku. Poté, po 2 až 3 minutách, kapalina z oční kapky kapala na kaši a ujistěte se, že kompozice se nedostane na kůži prstu. Po půl hodině se onycholyzin odmyje vodou a měkká vrstva hřebu se rychle škrabá na skalpelu. Takové použití onycholysinu se škrabáním změkčené části hřebu se provádí až do úplného odstranění nehtové destičky. Masť obsahující 14% resorcinolu, salicylovou nebo benzoovou kyselinu a vazelínu se aplikuje na uvolněnou vrstvu. Na vrcholu masti se aplikuje gázová bandáž, která je pokryta bavlnou a bavlnou a nechá se 2 dny. Celkově je nutné uložit 3 obvazy na průběh léčby v řadě a nahradit je druhým. Pokaždé po odstranění obvazu se odstraní horní váhy a lůžko se zpracuje roztokem jodu o koncentraci 5%. Po odstranění třetího obvazu se na nehtové lůžko aplikuje 5% salicylové vazelíny po dobu 3 dnů. Je nutné podstoupit dvě léčebné procedury s masťovými obvazy a salicylovou vazelínou, aby se odstranila houba nehtů.

Odstranění nehtů lze provádět jak chirurgicky, tak pomocí horké sody. K tomuto účelu připravte lázeň roztokem 2 čajových lžiček sody na 200 ml vody, do které se ponoří nehty. Jako páření a změkčení hřebíku je jemně oškrábáno skalpelem. Po odstranění nehtu se na lůžku aplikuje salicylová mléčná masť, obsahující 20% pyrogalové masti, ošetřená roztokem jodu ve stoupajících koncentracích 5-10-50%.

Metody léčby hlubokých třezalů

Léčba hlubokých kožních onemocnění spočívá také v použití griseofulvinu uvnitř a lokální terapie. Griseofulvin se užívá v dávce 15 mg na 1 kg denně. Vypočtená denní dávka je rozdělena do tří dávek denně. Doba trvání léčby griseofulvinem je od 1 do 1,5 měsíce.

Lokální léčba hlubokých lišejníků je komplikovanější než povrchní nebo chronická. V období akutního zánětu se na plaky aplikují náplasti s Bohr kapalinou, 2% kyselinou boritou, 0,25% dusičnanem stříbrným nebo 10% vodným ithyolem. Po eliminaci zánětlivého procesu se na postižené oblasti aplikuje síra, sírová salicylová nebo Wilkinsonova masť. Obvykle dochází k úplnému zotavení po 1 až 1,5 měsíci léčby.

Ringworm (microsporia): diagnostika, léčba - video

Hygienická a behaviorální pravidla pro léčbu kožních onemocnění

Tablety přípravku Griseofulvina by měly být používány s produkty obsahujícími tuky pro co nejúplnější vstřebávání léku. Proto pijte griseofulvin s mlékem nebo přilepte na zmrzlinu.

Při lokalizovaném odstranění pokožky hlavy, po odstranění chloupků byste ji měli každý den umýt dehtem nebo jiným fungicidním mýdlem. Můžete si umyt vlasy lotiony a šampony obsahující síru selenu v koncentraci nejméně 2,5%. Selén má schopnost zničit spory hub a pomáhá urychlit oživení. Finanční prostředky se selenem však mohou být použity pouze v případě, že nedochází k vyčerpání a krustě. Při těžkých deprivácích byste si každý den měly umývat vlasy šamponem se selenem, s mírnou formou - jen dva nebo třikrát týdně. Všichni členové rodiny, kteří žijí ve stejné oblasti jako pacient s kůrovcem, mohou také své vlasy omyt šamponem a selenem, aby zabránili infekci houbovou infekcí.

Umístěte veškeré osobní předměty pro kožní onemocnění, hřebeny, hřebeny, ručníky, klobouky, ložní prádlo atd. Zvláštní pozornost věnujte tomu, aby děti nepochopily potenciálně infekční předměty. Nedovolte, aby se jiní členové rodiny hráli a byli v těsném kontaktu s pacientem s tzv. "Ringworm".

Nepoškrábejte místo porážky, i když opravdu chcete - být rozptýlen tím, že děláte práci, která vyžaduje vysokou koncentraci pozornosti. Pokud je dítě nemocné, pak ho rozptýlejte hraním. Naneštěstí v noci během spánku nelze udělat nic, aby nedošlo k poškrábání postiženého povrchu. Proto během spánku noste na ruce ochranné rukavice, aby nedošlo k poškození pokožky nehty při česání.

Při zjišťování nákaza v jednom ze členů rodiny je nejlepší vyšetřit každý, kdo žije ve stejné oblasti jako pacient.

Při léčbě kožních onemocnění na hladké kůži můžete kromě léků předepsaných lékařem používat masti s mikonazolem nebo klotrimazolem (například Micatin, Lotrimin atd.). Tyto masti mohou zmírnit subjektivní stav.

Nepoužívejte masti s hormonálními složkami, jako je kortizon. Hormon nezrychlí léčbu, ale může to být špatná péče. Hormony uvolňují záněty, v důsledku čehož dochází ke zčervenání po aplikaci masti s obsahem na kůži, což lidé považují za úspěšné oživení a vymizení příznaků infekce. Ale léčba musí pokračovat, protože pokud to ukončíte, pak po nějaké době dojde k recidivě ringwormu.

Léčba by měla být prováděna, dokud se neobjeví houba při škrábání a úplné vymizení příznaků infekce na kůži. Označení zotavení je zploštění vyrážky a vysychání varu, pokud existuje. V tomto případě může pokožka uzavřít váhy a začít silně odlupovat. Úplné zotavení lze definovat následovně - zavřete oči a držte prst přes místo, kde byla léze. Pokud je pokožka plochá a nedotýká se okolních tkání dotykem, můžeme předpokládat, že kožní onemocnění je poraženo.

Během léčby může dítě nebo dospělý chodit do školy a pracovat. Je třeba pečlivě sledovat hygienu a neumožnit kolegům a spolužákům dítěte dotknout se léze. Nemůžete předat hřeben, oblečení, boty a další předměty pro osobní potřebu zdravým lidem, protože mohou být infekční.

Zbavit se ringworm - fotografie


Lichen pokožky hlavy


Kožní onemocnění na hladké kůži

Autor: Nasedkina AK Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.

Kůži

Kožní onemocnění - nepříjemné onemocnění v každém smyslu - vzniká v důsledku houbové infekce a může mít vliv na kůži, vlasy, řasy a nehty. O tom, co představuje onemocnění, jak se projevuje a léčí, si přečtěte dále v tomto článku.

Co je to ringworm?

Kožní onemocnění, k němuž dochází, když je houba dermatofytní mikrosporum, má dvě jména - mikroskopie a kožní onemocnění. Nejoblíbenější postiženou oblastí této houby je kůže hlavy. U mikroskopie se vlasy v místě infekce rozkládají ve výšce 0,5-0,8 cm od povrchu pokožky. Kvůli tomuto faktoru se tato nemoc dostala pod názvem "ringworm".

Zdá se, že zbavuje žádnou atraktivitu, než zní. Standardně se jedná o kulatou červenou skvrnu na kůži, která obklopuje druh pipu, který se podobá válci. Tato skvrna se může odlupovat a způsobit nepohodlí ve formě svědění a bolesti.

Děti jsou náchylnější k této nemoci, protože Za prvé, zřídka udržují správnou hygienu při zacházení se zvířaty. A za druhé, jejich kůže stále zvyšuje citlivost a citlivost a vlasy nejsou pokryté organickými kyselinami.

Dospělí jsou méně náchylní na houbovou infekci, protože jejich vlasy jsou pokryty organickými kyselinami, které mohou odolat infekci. Mladé ženy jsou více postiženy v kategorii dospělé.

Příčiny kožních onemocnění

Mikrospora může být způsobena dvěma druhy hub:

 • Antroponotické - parazitizující výhradně v lidském těle;
 • Zoonotická - houba, parazitická v těle zvířat.

Z toho vyplývá, že následujícími faktory mohou být příčiny infekce houbou:

 • Kontakt s infikovanou osobou;
 • Kontakt s nakaženým zvířetem;
 • Používání předmětů a věcí nakažené osoby nebo zvířete;
 • Dlouhodobý pobyt v uzavřeném prostoru s infikovaným zvířetem nebo osobou. Zde by mělo být jasné, že i minimální poranění kůže výrazně zvyšuje riziko infekce.

Nyní stojí za zmínku rizikové faktory, tj. situace, kdy se pravděpodobnost nákazy několikrát zvyšuje:

 1. Porušení integrity kůže;
 2. Snížení elasticity pokožky po delším pobytu ve vodě;
 3. Práce se zemí bez ochranných rukavic;
 4. Snížená imunita;
 5. Přítomnost jiných onemocnění pokožky;
 6. Deprese a stres.

Je důležité si uvědomit, že pro infekci stačí pouze jedna malá škrábnutí na kůži člověka. A současně je imunita oslabena onemocněními nebo léky, riziko infekce se několikrát zvyšuje.

Obrázek infekce

Infekce s kůrovcem se vyskytuje trutně a podobá se rozmnožování rostlin spory, která je součástí standardních školních osnov. Když částice vlasů, lidská kůže nebo zvíře napadené houbou přicházejí do kontaktu s pokožkou zdravého člověka, spóry houby proniknou kůží do buněk. Pokud rostou v této oblasti vlasy, spory houby také vstupují do vlasového folikulu.

Po vstupu do zdravých buněk se spory houby začínají množit. Na pokožce se to projevuje zarudnutím tvorby červených kruhů. Vlasy jsou bledé a křehké. Houba ničí vlasové šupiny a uvolňuje je. Následně se vlasy rozpadají pod váhu své vlastní hmotnosti.

Symptomy a inkubační období mikrosporie

Doba inkubace pro kožní onemocnění je od 5 dnů do 1,5 měsíce. Od okamžiku, kdy se spóry houby dostanou na kůži zdravého člověka, může projít tolik času, dokud se neobjeví první známka onemocnění. Na druhou stranu, když houba spore dopadne na zem, může udržet svou aktivitu až na 3 měsíce.

Příznaky kožního onemocnění se liší v závislosti na druhu onemocnění, z nichž jsou dva:

 1. Zbavte hladké pokožky;
 2. Zbavte pokožku hlavy.

Podle názvu je jasné, že první typ se rozkládá na jakoukoli část těla. To se projevuje šarlatovými skvrnami, které začínají růst ve velikosti. Hranice, které se skládají z mnoha malých pupínek, vyčnívají jasně na obvodu míst. Po čase se mohou objevit nové léze kolem jednoho zaostření.

Odstranění pokožky hlavy se rozkládá hlavně na hlavě, ale může také ovlivnit horní ret s knírem, obočím, zády atd. Objevují se zde také šarlatové skvrny, vlasy se zbarvují matně a tenká. Postupně se vlasy rozpadají. Místo krbu se objeví plešatost nebo řídké krátké vlasy.

Kožní formy

Vzhledem k tomu, že lidské organismy mohou reagovat odlišně na houbu, rozlišuje se několik forem onemocnění:

 • Abortivní - mírné symptomy, houba projevuje bledé skvrny na kůži bez jasných hranic.
 • Erythematózní a edematózní - závažné příznaky. V této formě jsou ohniska infekce charakterizovány jasně červenou barvou a peelingem. Onemocnění je doprovázeno alergickými reakcemi.
 • Papulární šupinovitá forma - ovlivňuje kůži hrudníku a obličeje. Tato forma se vyznačuje mohutami pokrytými stupnicemi vyvýšenými nad povrchem kůže.
 • Hluboké - tato forma se vyznačuje podkožními uzly o průměru až 3 cm. Tato forma je lokalizována na kolenou žen.
 • Supresivně infiltrativní - je nejtěžší formou lišejníků. Vzduch v lézi, hromadění a výtok purulentních hmot v lézích - tyto příznaky svědčí o složitosti onemocnění a nadcházející léčbě.
 • Zbavte nehtu nebo onychomykózu - tento typ je charakterizován vzhledem nudného místa na okraji nehtu. Postupně se nehty stávají měkkými a křehkými.
 • Chronická forma. Tato forma se vyskytuje hlavně u žen v případech, kdy nebyla použita kompletní léčba kožních onemocnění v dětství. Následně se projevuje již v dospělosti s narušením fungování vaječníků, štítné žlázy. Také snížená imunita a avitaminóza mohou být příčinou projevů kožních onemocnění v chronické formě.
 • Můžete také izolovat v samostatné formě versicolor, který ovlivňuje nohy a kůži dlaní. S tímto druhem onemocnění vypadají skvrny jako suché plaky pokryté váhy.

  Kožní onemocnění u dětí

  Nejčastěji kožní onemocnění u dětí je podobné dospělým - bez komplikací a nepohodlí. Na těle nebo na hlavě jsou skvrny, na kterých dochází k lomu vlasů. Válečky procházejí podél okrajů skvrn, tj. červené kopce. Samotná skvrna může mít hladký nebo drsný povrch v závislosti na společnosti, která ji zbavuje.

  Děti jsou však často náchylné k alergickým reakcím, což vede ke komplikacím mikrosporie. V tomto případě se lišejník stává erytematózní edematózní formou. Tento formulář je doprovázen svěděním, pocity pálení v postižené oblasti. Dítě zpravidla ztrácí mír, cítí silné nepohodlí. Někdy s touto formou lišejníků dochází ke zvýšení tělesné teploty, zánětu lymfatických uzlin.

  Ve vzácných případech se erytematózně-edematózní forma stává hnisavou infiltrační formou, ve které se skvrny zakryjí puchýřky plnými hnisavých masek. Tato forma je považována za jednu z nejtěžších, takže léčba je často prováděna v nemocnici.

  Prevence kožních červů

  Je zřejmé, že hlavním bodem prevence mikrosporií je dodržování správných hygienických opatření. To však nestačí. Proto, abyste se vyhnuli infekci, která se často vyskytuje kvůli kontaktu s nemocným zvířetem, měli byste studovat obraz o kůži a jeho stádiu u zvířat.

  Zbavte se zvířat

  Takže u zvířat prochází lišejník ve třech stupních:

 • Počáteční fáze. Toto je vývojová fáze, kdy se na těle zvířete objevuje malé zarudnutí a vyrážka. Bohužel, v této fázi je spíše obtížné rozpoznat kožní onemocnění u zvířat, zejména u plemen s dlouhými vlasy. Vlasy v této fázi se nezlomí, takže jediný způsob, jak odhalit příznaky deprivování, je každodenní důkladné vyšetření kůže zvířete.
 • Progresivní fáze. Je mnohem jednodušší najít, protože To je charakterizováno plešatostí a molití. Spoty se zvětší a začínají kýlit. Zvířata se mohou chovat neklidně a dokonce agresivně, protože Vynechat je doprovázeno svěděním.
 • Aktivní scéna Tato fáze může být nazývána spuštěna, protože Když je pozorována celková plešatost lézí, keratinizace skvrn. Samotná místa se stanou velkými a často se navzájem spojují. Tvorba obrovské oblasti ničení. Zvířata trpí bolestivým vzhledem a chovají se extrémně neklidně.
 • Nicméně se na to neopomeňte. Jak bylo uvedeno výše, inkubační doba deprivace může dosáhnout 1,5 měsíce, což znamená, že po zjištění onemocnění u zvířete musí být dítě v příštích dvou měsících pravidelně kontrolováno na první příznaky onemocnění.

  Navíc, poté, co bylo zvíře transportováno na veterinární kliniku, je nutné důkladně dezinfikovat pokoj v bytě nebo domě. K tomu byste měli vyčistit koberce, koberce, přikrývky, přikrývky - vše, co by zvíře mohlo dotýkat a kde by mohla zůstat jeho vlna. Podlahy, stěny, okna a další hladké povrchy by měly být opláchnuty bělicí vodou nebo ošetřeny alkoholovým roztokem.

  Dalším bodem, který je třeba vzít v úvahu při kontaktování dětí se zvířaty - u některých zvířat může být lišejník držen v latentní podobě. Jediným znakem může být zlomení knírek nebo růžové skvrny uvnitř ucha, které člověk daleko od zoologie nemusí všimnout. Proto je nutné omezit kontakt dítěte s tkáněmi, i když navenek vypadají zdravě.

  Kromě toho je třeba si uvědomit, že v zemi lišejníků spory mohou žít až 3 měsíce, a pak se dostat na kůži člověka a začít se šířit. To znamená, že v příštích 3-5 měsících budete muset jít k dermatologovi pro včasnou diagnózu onemocnění.

  Zbavte lidi

  Neměli byste si myslet, že je možné chytat tuto chorobu pouze ze zvířat. Často nosič houby je člověk, a to i tehdy, když sám o sobě nemá podezření. To znamená, že při kontaktu s lidmi je také nutné věnovat pozornost jeho kůži a vlasům. Za prvé, pokud jsou na hlavě osoby s krátkými a řídkými vlasy červené skvrny, je to s největší pravděpodobností infikováno zanedbaným. Dokonce i když říká, že to není nakažlivá, nevěřte mu - je to nakažlivá a nebezpečná.

  Pozornost by měla být věnována lidskému tělu, spíše jeho otevřeným oblastem. Pokud mají červené skvrny o průměru od 0,5 cm do 10 cm, je nejlepší zůstat daleko od nich. Pokud se ovšem nedaří zabránit kontaktu, je nutné okamžitě přijmout hygienická opatření, aby se zničily spory, které zbavují:

  1. Prvním krokem je důkladné umytí rukou antimikrobiálními látkami. Mohou to být speciální mýdla, čistící prostředky na bázi alkoholu, mýdlo z břízy.
  2. Dále je nutné si odložit veškeré oblečení a umyt si tělo stejným nástrojem. Nepoužívejte drsné a tvrdé žínky, jako Mohou poškodit pokožku a vytvořit další riziko infekce.
  3. Hlava by měla být omyta antimikrobiálním šamponem. Jedním z nich je šampon Nizoral. Může být použit jako sprchový gel.
  4. Nosit gumové rukavice by měly být poslány k mytí a všem oblečením, ve kterých byl kontakt s pacientem. Umyjte při maximální teplotě pomocí bělícího nebo mycího prádla.

  Tato opatření však mohou být zbytečná, pokud nejsou okamžitě po kontaktu. Ale po pěti až dvanáct dnech musíte být stále v kontaktu s dermatologem. Pomocí zvláštních prostředků dokáže infekci odhalit, i když není vidět pouhým okem.

  Hygiena při léčbě lišejníků

  Léčba kožních onemocnění komplikuje skutečnost, že její výtrusy nejsou okamžitě zničeny. Mohou se rozptýlit do zdravých oblastí pokožky a začít se tam množit. Takže, zatímco postižené místa kůže jsou léčeny, zdravé jsou nakaženy. Jak se tomu vyhnout a jak zkrátit dobu léčby? K tomu musíte dodržet určité hygienické opatření.

  1. Především by měl být každý den vyměňován oděv pacienta. Použité věci by měly být namočeny v roztoku dezinfekčních prostředků a poté vařeny. Po vysušení je třeba prádlo žehlit.
  2. Místnost, ve které probíhá léčba, musí být denně vyčištěna pomocí dezinfekčních prostředků. To platí i pro položky, které pacient používá. Také by měla být místnost vysílána pravidelně.
  3. Je nutné vyloučit použití předmětů a věcí, které je obtížné dezinfikovat. Jedná se o koberce, koberce. Čalouněný nábytek doporučujeme pokrýt celofánem.

  Kromě toho musí pacient sám pečlivě zvážit jejich hygienu. Nezapomeňte, že je nositelem houby. To je důvod, proč by měla být pacientova hlava pokrytá kapesníkem. Když je zbavena těla, je nutné nosit bavlněné oblečení, které pokryje všechny infikované části těla.

  Léčba kožních onemocnění

  Nyní je nutné podrobně vyprávět o samotném léčení, které zbavuje. A to je poměrně dlouhý a komplikovaný proces. Samotná léčba může trvat až 1,5 měsíce. Je důležité si uvědomit, že léčbu by měl provádět odborník. Toto onemocnění netoleruje domácí léčbu a často reaguje na přechod k chronické formě.

  Před zahájením léčby lékař provede důkladnou diagnostiku pomocí voodoo lampy. Toto zařízení umožňuje identifikovat ohniska infekce, a to i v raných fázích. Po odhalení ohnisek z nich se provádí škrábání. Materiál se zkoumá v laboratoři za použití kultury v živném médiu. Po třech dnech doktor dokáže poskytnout přesnou diagnózu Právě období, kdy spory zbavují, vytvářejí celé chlupaté kolonie.

  Pokud je diagnóza potvrzena, lékař zvolí pro pacienta optimální léčbu. Někdy v počátečních stádiích onemocnění, pokud je lichen na těle, je léčba prováděna s použitím antimikrobiálních látek. Jedná se o antifungální masti nebo jód.

  Pokud existuje několik ložisek infekce a některé se dotýkají chlupaté části těla, pak bude léčba složitá s použitím léků a mastí, krémů a roztoků.

  Masti pro léčbu třezalky

  Existuje mnoho masti, které se aktivně potýkají s kůží. Jsou odlišné ve složení, rychlosti působení, ale všichni mají jednu věc - lékaři doporučují kombinovat použití masti s jódem. Na začátku dne by měl být na postiženou oblast aplikován jód a na konci dne by měla být mast mastěna. Takže zde je seznam nejpopulárnějších a současně účinných mastí z kožních onemocnění:

  • Síra mast. Hlavní složka - síra, která je součástí masti, ničí mikroby a houby, usuší kůži a pupeny.
  • Salicylická masť. Zklidňuje zánět a ničí houbu. Není vhodný pro použití na obličeji.
  • Lamisil. Zabraňuje růstu hub a zabíjí je. První výsledek je patrný do pěti dnů od zahájení aplikace.
  • Síra dehtová masti. Dezinfikuje pokožku, ničí houby. Při edematózní formě lišejníků na masážním obvazu.
  • Mikospor. Zničí houbu kvůli zničení buněk.


  Před aplikací masti na kožní onemocnění musí být infikovaná oblast těla vyčištěna a dezinfikována. Nedoporučuje se to však s vodou. Nejlepším řešením by byly roztoky Furacilinu, manganistanu draselného, ​​rivanolu.

  Gely z kožních červů

  Gely se liší od masti v tom, že absorpce se objevuje mnohem rychleji, nejsou žádné stopy na oblečení, prakticky není vůně. To jsou všechny plusy. Nevýhody zahrnují skutečnost, že gel je třeba aplikovat častěji na pokožku. Takže, zde je seznam nejznámějších a nejúčinnějších gelů z kožních onemocnění:

  • Exifin 1%. Je nutno aplikovat 1-2 krát denně na postiženou kůži, lehce třepat.
  • Mykogel-kmp. Zničí membránu houbových buněk, což vede k jejich smrti. Aplikujte 1-2 krát denně s tenkou vrstvou.


  Před aplikací gelu se doporučuje co nejvíce změkčit pokožku v postižené oblasti, aby se urychlil proces pronikání léku do nidusu. K tomu můžete použít salicylové kolodium. Po aplikaci se horní vrstva kůže stává měkkou a volnou, může být odstraněna tupým skalpelem nebo lékařskou stěrkou. Pokud jsou postižené oblasti vlasy, měli by být vytaženy pinzety.

  Řešení pro ringworm

  Řešení lze použít jako samostatný nástroj a jako předúpravu před použitím masti. V případech, kdy přípravek versicolor ovlivňuje chlupatou část těla, použití řešení výrazně usnadňuje léčbu, protože roztoky nezůstávají na vlasu, ale okamžitě proudí dolů k pokožce a jsou absorbovány do ní. Mezi nejoblíbenější řešení patří tyto nástroje:

  • Yoditsirin. Tento nástroj obsahuje dvě účinné složky - glycerin a jód. Řešení exfoliuje váhy na postižené oblasti a podporuje rychlé hojení. Aplikujte na bavlněnou podložku, pak se disk dotkne oblasti.
  • Vokadin. Tento lék je založen na jódu. Zničí spory houby a dezinfikuje pokožku.
  • Nitrofungin. Antifungální roztok. Aplikujte 2-3 krát denně bavlněným tamponem.


  Pokud jsou vlasy infikovány kůží, je nutná kombinovaná léčba roztok + tablety. Jaké jsou pilulky pro léčbu kožních onemocnění, přečtěte si.

  Tablety pro kožní onemocnění

  Lékařské drogy jsou předepsány v několika případech:

  1. S hlubokým kožním výkřikem;
  2. Pokud je na těle několik oblastí;
  3. S porážkou vlasů, bez ohledu na umístění.


  V těchto situacích mají tablety obecný antifungální účinek. Zrychlují proces hojení a zabraňují reinfekci. Z existujících drog dnes můžeme rozlišit několik z nejúčinnějších a nejoblíbenějších:

  • Orungal. Tyto tablety se používají u všech typů hub, včetně kožních onemocnění. Účinné léčivo způsobené destrukcí membrán houbových buněk.
  • Lamisil. Zničí houbu. Je nutné přijmout 1-2 krát denně. Průběh léčby je 1,5 měsíce.
  • Griseofulvin. Inhibovat vývoj onemocnění a reprodukci houby. Tablety se užívají s rostlinným olejem, což zvyšuje biologickou dostupnost léků.

  Výběr těchto léků může být důvěryhodný pouze u lékaře. Nedoporučuje se používat sami, protože mají řadu kontraindikací a vedlejších účinků.

  Léčba kožních onemocnění u dětí

  Léčba kožních onemocnění u dětí je mnohem jednodušší než u dospělých. Ve většině případů je cena domácí péče s použitím místních produktů - masti, krémy. Tyto prostředky jsou aplikovány na kůži 1-2krát denně. Navíc, jednou denně, je postižená oblast rozmazaná jódem.

  Pokud má dívka veselou barvu a dotkla se vlasů, musíte se nejprve zbavit. V pokročilých případech houba klíčí po plešatosti. Vypadá to jako chmur na místě porážky. Chcete-li odstranit postižené vlasy nebo chloupky, můžete použít kolodový film. Droga se aplikuje na vlasy a nechá se tam tři dny. Během tohoto období jsou bezbolestně odstraněny.

  Při infekci hlavy dítěte se léčba kůrovce stává obtížnější. Zde je nutná kombinovaná léčba, tj. Místní prostředky a antifungální pilulky. Ve většině případů jsou dětem předepisovány léky Griseofulvin. Děti do 3 let mají předepsané pozastavení po 3 letech - tablety. Tato léčiva však není vhodná, pokud má dítě problémy s ledvinami, játry, periferním nervovým systémem. Také žaludeční vředy jsou kontraindikací pro Griseofulvin. V těchto případech může být nahrazen tabletami Lamisil.

  Kromě toho je nutné používat antifungální šampony, jako je Dermazole, Nizoral. Chcete-li obnovit imunitu, měli byste užívat vitaminy B a C. Chcete-li odstranit svědění, můžete užívat antialergické léky, jako je Zyrtec nebo Claritin.

  Léčba kožních onemocnění na hlavě

  U dospělých se léčba mikroskořiny vlasů postižených kůží trpí velmi málo od léčby u dětí. Vyžaduje také komplexní zacházení. To je způsobeno skutečností, že odstranění houby ve vlasech je poměrně obtížné. Spolu s lokálními přípravky je třeba pilulky nebo jiné antifungální přípravky pro orální podání. Nejčastěji je jmenován Griseofulvin. Pokud má pacient kontraindikaci tohoto léku, může být nahrazen tabletami Lamisil. Léčí se lépe a mají méně kontraindikací.

  Kromě léčby potřebuje vlasy i pravidelné odstranění. V průměru je holení dostatečné každý týden. Můžete použít jiné nástroje, které odstraní vlasy bez bolesti. Pro přehlednost můžeme poskytnout léčebný algoritmus, který je použitelný k odstranění jedné z několika jednoduchých forem kožních onemocnění:

  1. Denní antifungální šampon na hlavě;
  2. Mazání jódu po umytí hlavy;
  3. Po jejím odstranění je nutné aplikovat místní antifungální lék - mast, krém (Lamisil, Mikoseptin, Fungur, Clotrimazol atd.).

  U komplexních forem jsou navíc předepsány tablety s antifungálním účinkem. Doba trvání léčby mikrosporií závisí také na formě lišejníků. Během léčby pacient pravidelně podstupuje testy. Tablety jsou při první negativní analýze zrušeny za přítomnosti spór houb.

  Lidové metody proti kůži

  Jak bylo zmíněno výše, doporučuje se, aby se kůrovce ošetřovaly přísně pod dohledem lékaře. Nicméně, nikdo zakazuje kombinovat tradiční léčbu a tradiční medicínu. Někdy Lékaři Amie pomáhají pacientům vybrat lidový lék, který urychlí zotavení. Obvykle jsou to šetrné prostředky, které nemají žádné kontraindikace a vedlejší účinky:

  • Tinktura propolisu Pro přípravu roztoku potřebujete 50 gramů. propolis smíchaný s pohárem alkoholu. Trvejte 7-10 dní. Po této infuzi je třeba namočit bavlněnou podložku a otřít postiženou kůží 4-5krát denně. Kurz je 2 týdny.
  • Brusinková šťáva. 0,5 kg brusinkových mletí, napněte směs přes žvýkací tkaninu. Používá se také jako tinktury propolisu, ale počet procedur a trvání kurzu může být libovolný.
  • Heřmánkový odvar. Tento nástroj se používá k léčbě lišejníků na hlavě a srsti. Chcete-li připravit potřebujete lžíci sušených heřmánek květy nalijte 1,5 šálků vroucí vody a nechte vařit 30 minut. Výsledný vývar je mírně ochlazen a důkladně vtírá do pokožky hlavy a vlasů. Po jedné hodině musí být vlasy důkladně opláchnuty.

  Článek poskytuje základní informace týkající se kožních onemocnění. Zde naleznete způsoby léčby mikrosporií, příčiny, preventivní opatření. Zvláštní pozornost by však měla být věnována prevenci kožních onemocnění, protože se vyvaruje obrovských a nepříjemných problémů spojených s léčbou.

  Pro Více Informací O Suché Vlasy