logo

Jak léčit kožní onemocnění u osoby doma

Kožní onemocnění je vysoce nákazlivé (nákazlivé) infekční onemocnění kůže, vlasů nebo nehtů způsobené patogenními houbami. Infekce může být způsobena dvěma druhy hub - Trichophyton a Microsporum. Správné označení onemocnění je založeno na názvu houby, která ji způsobila, proto lékaři vylučují trichofytózu a mikrosporu.

Obě tyto formy hubové infekce (trichophytosis a microsporia) jsou kombinovány pod obecným pojmem ringworm. Takto se klinicky nazývá trichophytosis, microsporia, dermatophytosis, ringworm nebo ringworm. Trichophytonové houby jsou mikroby, které parazitují pouze na lidské pokožce, a Microsporum postihuje lidi i zvířata. Kožní onemocnění je nejvíce nákazlivé pro děti ve věku 4 - 13 let.

Co to je?

Kožní onemocnění u lidí je infekční kožní onemocnění způsobené dvěma typy patogenních hub - trichophyton a microsporum. Proto obecný termín pro kožní onemocnění jsou názvy mikrosporie, trichophytosis, ringworm, dermatophytosis. Fungi microsporum působí stejně na člověka a zvířata, zatímco trihofiton parazituje pouze na lidské pokožce.

Příčiny

Houba Trichophyton tonsurans byla nejprve identifikována před mnoha desetiletími. Její název je přímo spojen s jeho schopností zasáhnout vlasy. Houby, které parazitizují osobu, způsobují povrchní a chronické kožní onemocnění. A zoofilní formy způsobují infiltračně-hnisavé léze pokožky.

 1. Přispějte k výskytu chronických onemocnění a nedostatku vitamínů.
 2. K infekci dochází po kontaktu s nemocným nebo předměty jeho hygieny při práci se seno a půdou po kontaktu se zvířetem.
 3. Nejčastěji se tato onemocnění vyskytuje na pozadí snížené imunity a porušení osobní hygieny, dlouhodobé péče o zvířata a poškození vnějšího povrchu pokožky (škrábance, odřeniny, popáleniny).

O tom, jaký druh kožního onemocnění u dětí a dospělých má příznaky a příznaky, uvádíme níže.

Klasifikace

Existují dva typy kožních onemocnění u lidí:

 1. Povrch. Přenáší se pouze od člověka k člověku, často postihuje malé děti. Existují akutní a chronické formy průběhu tohoto typu onemocnění.
 2. Infiltračně hnisavá. Nazývá se parazity, které žijí na těle zvířat. Hlavní rizikovou skupinou jsou zemědělští pracovníci, stejně jako děti, které hrají s toulkami.

To je zajímavé - oblíbené otázky o trichofytii

Inkubační doba onemocnění

Doba inkubace houbové infekce, která způsobuje kožní onemocnění, je od několika dnů do 6-8 týdnů a závisí na typu patogenu v těle.

Šindle mohou projevit první symptomy během 5-7 dnů po infekci. Infiltračně-hnisavé lišejníky po několik měsíců neposkytují žádné klinické projevy. První příznaky onemocnění se objeví nejdříve po 6-8 týdnech od vstupu patogenu do těla.

Symptomy

Co vypadá jako kožní onemocnění v počáteční fázi, jak ji rozpoznat včas a zabránit vypadávání vlasů? Bohužel, osoba si nemusí všimnout prvních příznaků nemoci okamžitě. Každá část pokožky hlavy začíná ztrácet vegetaci. Chloupky se postupně ztenčují, vypadají a přerušují a mění jejich délku na 1 - 2 mm. Problémem je olupování kůže. Jak nemoc postupuje, zaměření získá jasný obrys.

Příznaky zvonění (viz foto) jsou výraznější na hrudi, zádech, dolních a horních končetinách. Osoba může zaznamenat takové odchylky, jako jsou:

 • pálení a svědění;
 • zarudnutí a otoky kůže;
 • pevný válečkový rám;
 • puchýře zaměření s následným odtokem obsahu a tvorbou krust.

V případě porušení trichofycie nehtů se desky stanou křehkými, nudnými. Jejich struktura se ztuhne a zhrubne. Následně se nechty rozpadají a mění barvu. Zuby na deskách, drážky a špinavé šedé barvy jsou charakteristickým znakem zbavení se.

Kromě ohnisek kožního onemocnění na hlavě mohou na těle také vznikat problémové oblasti. Onemocnění se projevuje vyrážkou, jejíž prvky jsou podobné zaobleným červeným skvrnám. Vzhledem k tomu, že se houba krmí keratinem, který se odebírá z horních epidermálních vrstev, kožní elementy se postupně dostávají na obrysy kruhu. "Jíst" keratin v jedné oblasti, parazitické mikroorganismy se pohybují dál. To je důvod, proč plaky rostou v průměru a mění okraje jejich okrajů.

Akumulace dermatofytů vede k tvorbě jasného okraje. Jeho puchýře a odlupování hovoří o zvýšené aktivitě hub v této zóně. Někdy se parazité vrátí do středu kruhu a znovu ho použijí jako zdroj energie. Ale to je možné pouze s obnovou zásob keratinu. Takzvaný "prsten v kruhu" je jasným znamením zvýšené aktivity dermatofytů.

Chronický kožní onemocnění

Může být umístěn na pokožce hlavy, nehty nebo na hladké kůži. Na hlavě jsou léze lokalizovány z větší části na chrámech a zadní části hlavy. Léze je malá (ne více než 0,5 cm) hladká jizva, podobná atrofické jizvě, která lehce vločkne, ale nevykazuje známky zánětlivé reakce. Místo tohoto zaměření se vlasy v samotném kořeni rozpadají a vytvářejí místo nazývané černá tečka.

Chronický kožní onemocnění na hladké kůži je nejčastěji lokalizován na hýždích, stehnech, na kolenou a loktech nebo na dlaních. V tomto případě léze vypadá jako kyanotická nebo růžová skvrna poměrně velké velikosti s fuzzy konturou. Povrch skvrny je středně šupinatý.

Obvykle jsou ohniska charakterizovány pouze mírným svěděním, jiné subjektivní příznaky chybí. Hřebíky postižené lichenem jsou matné, matné, šedé barvy, vnější okraj získal zářez a je snadno lakovaný. Hřebík se najednou může stát velmi tlustý nebo naopak tenký.

Co vypadá tzv. Ringworm: fotka

Níže uvedená fotka ukazuje, jak se onemocnění projevuje u lidí v počátečním a pokročilém stádiu.

Diagnostika

Diagnostika je založena na vizuálním vyšetření pacienta, stejně jako na shromažďování anamnézy onemocnění a průzkumu možných zdrojů infekce. V případě pochybností lékař provádí škrábání z postižené oblasti.

Sběrné materiály se vyšetřují pod mikroskopem nebo se umístí do živného média po dobu tří dnů, během kterých dochází k rychlému růstu kolonií houby. Pokud jsou detekovány vlákna mycelia a spóry houbového patogenu, jsou identifikovány.

Léčba kožních onemocnění u lidí

Při léčbě kožních onemocnění u lidí je základem terapie boj proti houbám, které způsobily kožní onemocnění. Domácí terapie kombinuje lokální léčbu se zbavujícími masti - antifungální krémy, spreje, šampony s příjmem antifungálních léků.

Léčebný režim předepisuje dermatolog, hlavní aspekty jsou následující:

 1. Kožní kůži s hladkou kůží je lépe léčen terbinafinem a tolnaftátem.
 2. Při léčbě lišejníků se ráno obvykle používá 5% roztoku jodu. Ve večerních hodinách je obvykle předepsána sírová salicylová nebo sírová petrová masť, je také možné ošetřit čistou kyselinou salicylovou ve výši 3%.
 3. Dermatolog může napsat recept na výrobu v lékárně Vidal v mléčné farmě - alkohol, kafr, kyselina salicylová, lotion síry, kyselina boritá, glycerin. Nebo těstoviny Lassar - vazelína, škrob, kyselina salicylová, oxid zinečnatý.
 4. Pro lokální léčbu může lékař doporučit různé masti, krémy, šampony obsahující clotrimazol, ketokonazol, mikoseptin, terbinafin, mykokonazol. (Místní antifungální látky - krémy, spreje, gely).

Pro systémovou léčbu dermatomykózy se používá Griseofulvin, což je přirozené antimykotikum, které má úzké spektrum účinku, jmenovitě působí proti houbám dermatomycete, Trichophyton, Microsporum, Epydermophyton, Achorionum.

 1. Léčba je nezbytně doprovázena požitím griseofulvinu. Mělo by se užít během 15-25 dní a jednou týdně, aby se bakterioskopický škrábání pro detekci houby. Jakmile houba není zjištěna, pokračuje griseofulvin každý druhý den, ve stejné dávce, kterou doktor vypočítal, dalších 14 dní, takže nedošlo k opakování onemocnění.
 2. Pokud jsou nohy infikovány houbou, doporučuje se, aby byly léčeny ketokonazolem nebo clotrimazolem orálně a sulfid selenu by měl být aplikován zvenčí.

Pro léčbu chronických kožních onemocnění je kromě antifungálních činidel lokálně i orálně (Griseofulvin) také vitaminová terapie, imunomodulátory, léky, které posilují krevní cévy a zlepšují mikrocirkulaci.

Hygienická opatření v kontaktu s pacientem

Pokud jste se sami sebe nebo vaše dítě dotkla nemocného zvířete nebo jste s nemocnou osobou komunikovali, je nutné podniknout kroky.

 1. Čím dříve vymyjete částice obsahující houbu z kůže, tím menší je pravděpodobnost infekce.
 2. Několikrát si umyjte ruce mýdlem. Nejjednodušší lék, který se nachází téměř v každém obchodě, je skořicové prádlo a lépe než bříza.
 3. Celé tělo umyjte tímto mýdlem. Najednou se spodní část pokožky pacienta spadla pod oblečení. Neměli byste používat tvrdý žínku. To zanechává mikroskripty na kůži, do které houba snadno proniká.
 4. Pro šamponování musíte použít antifungální šampon. Například Nizoral. Můžete jej také použít jako sprchový gel.
 5. Moderní lék se silným antifungálním účinkem je Tsiteal. Zřeďte to v malé nádobě pětkrát. Získáte pěnivou kapalinu, kterou můžete použít k umytí rukou a celého těla.
 6. Antifungální účinky mají levandulový olej, olej z čajovníku a terpentýn. Mohou být použity k léčbě malých oblastí kůže.

Jen pět dní po kontaktu je vhodné kontaktovat dermatologa. Zkouší tělo dřevěnou lampou. Pokud jste stále infikováni, může být onemocnění identifikováno již v počáteční fázi. To pomůže rychle vyléčit ji doma a nejít do nemocnice.

Preventivní opatření

Prevence zahrnuje osobní hygienu a izolaci nemocných zvířat nebo lidí. Na místě, kde je pacient identifikován, je prováděna důkladná dezinfekce, ložní prádlo a doplňky, měkké hračky a koberce jsou vystaveny tepelnému ošetření. Nemocné dítě není povoleno do dětského týmu, dokud není kožní onemocnění zcela vyléčen. Pacientům je zakázáno navštěvovat bazény, sauny, lázně. Pozastavení výkonu úředních povinností učitelů mateřských škol, chůvů, zaměstnanců veřejných služeb, koupelnových služebníků.

Je kůži nebezpečný pro lidi? Nejzávažnějšími důsledky jsou přetrvávající ohnisková alopecie způsobená cévními změnami v kožní tkáni. Léčbu je nutné provést ihned po zahájení léčby, aby se vyloučila infekce v blízkém prostředí a snížilo se riziko závažné alergické reakce.

Zbavit kožního onemocnění u osoby - jaká je tato nemoc a jak se ji rychle zbavit?

Zbavit kožního onemocnění u osoby - jaká je tato nemoc a jak se ji rychle zbavit?

Zbavte kožního onemocnění osoby - poměrně časté onemocnění, které může pacientovi přinést značné množství problémů. Všechno začíná velmi neškodně, ale po několika dnech začíná člověk pozorovat ohnisky kulovitého tvaru na různých oblastech pokožky.

Od dětství jsou plešatějící zvířata ve dvoře, s nimiž jsou rodiče zakázána hrát, všichni známí - to je to, co vypadá jako ringworm. Tuto bolest však bohužel můžeme narazit iv jiných podmínkách v dospělém životě.

Jak vypadá onemocnění a jak ji můžete diagnostikovat včas? Příznaky, léčba, fotorejuvenace, stejně jako jak chránit sebe, děti a blízké jsou popsány níže v článku.

Zbavte kožního onemocnění člověka - co to je?

Kožní onemocnění je houbová infekce horních vrstev kůže. Dva druhy hub mohou být příčinou nemoci:

Mnoho zdrojů nerozlišuje mezi těmito dvěma patogeny, které ve skutečnosti dělají špatně. Navzdory skutečnosti, že vypadají téměř stejně (jejich rozdíly budou podrobněji popsány níže), je třeba se s nimi zacházet úplně jinak.

Onemocnění se liší od jiných druhů lišejníků. Tento druh způsobuje plešatosti plešatosti na pokožce hlavy nebo růžové zaoblené skvrny na zbytku těla. Toto onemocnění postihuje jak lidi, tak i zvířata, a to i podtypy trichofytismu a mikroskořiny, které se mohou vyskytnout pouze u jednoho nebo jiných zástupců.

Některé z nich jsou nebezpečné pouze pro lidi, jiné ovlivňují pouze zvířata, ale existují i ​​formy patogenu, které se na obou druzích naučily zakořenit.

Houba, aby přežila na svém nosiči, se musí naučit maskovat a vyvíjet co nejméně. Z tohoto důvodu mnoho pacientů postrádá inkubační dobu pro kožní onemocnění, což umožňuje, aby patogen zakopnul v těle.

Způsoby přenosu

Nemoc se přenáší prostřednictvím kontaktu s domácností, stejně jako mnoho jiných druhů lišejníků. Ze zvířete se člověk nakazí, když hladí kožešinu nebo jiné doteky. Obvykle jsou děti nakaženy kůží z koťat a štěňat, s nimiž hrají a zvedají ruce.

Problém spočívá v tom, že zvířata infikovaná kůrovcem nemají vždy vnější projevy choroby, nicméně to nezpůsobuje, že jsou méně nebezpečné. Infekce člověka nastává prostřednictvím každodenního kontaktu - společného spánku pomocí běžných kartáčů, ručníků a jiných předmětů pro domácnost, které se týkají postižených oblastí.

Není nutné provádět přímý kontakt - houbovitost je tak houževnatá, že může přetrvávat na předmětech po dlouhou dobu (několik měsíců).

Děti jsou nejvíce náchylné k vývoji onemocnění, protože dospělý člověk již vytvořil podmíněně patogenní mikroflóru na kůži.

Deprive se nebude moci jednoduše usadit a růst, pokud se vlastní mikroflóra a imunita člověka dostanou do konfliktu s dráždivým.

Proto by měli být obzvláště opatrní rodiče malých dětí (do 12 let), stejně jako pacienti trpící kožními chorobami as oslabenou imunitou.

Diagnostika

Přítomnost onemocnění je určena pouze shromažďováním anamnézy. Diagnózu kožních onemocnění provádí dermatolog nebo tricholog. Analýza by měla být provedena v klinickém prostředí.

Zdá se, že doktor bude schopen provést přibližnou diagnózu, pacient by se měl podrobně zabývat, ale je možné identifikovat patogen pouze pomocí speciálních technik.

V současné době jsou široce používány ultrafialové žárovky s dřevěným filtrem. Houbovité kůry se třpytí modrou barvou (bílo-modré s trichospory) nebo zeleným (s mikroskopem).

Škrábání kůže může být odstraněno z kůže a několik chloupků shromážděných. Objekt analýzy je studován pod mikroskopem, produkty houbové aktivity jsou viditelné jak na kůži, tak na vlasu, uvnitř jejich jádra.

Materiál se může vysévat ve speciálním prostředí, kde mikroflóra roste během 7-10 dnů. Tím se určuje nejen typ patogenu, ale také jeho citlivost na antifungální látky z různých rodin.

Jak je nemoc (a jaké jsou následky)?

Kůži používá strukturální vlasové bílkoviny pro růst a reprodukci. Jezdí keratin, který je součástí vlasů, a ničí strukturu tyče. Z tohoto důvodu se pacient tvořil pleshi, který má selektivní lokalizaci.

Bodky nepřesahují několik centimetrů v průměru, mají zaoblený tvar. Vzhled a forma se mohou lišit kvůli patogenu. První známky přítomnosti onemocnění - svědění, peeling a zarudnutí kůže.

Pokud si pacient všimne jakýchkoli změn ve svém stavu nebo stavu svého dítěte, ještě předtím, než se označí, je třeba vyšetřit pravděpodobnost infekce.

Pokud osoba pracuje, studuje nebo je v týmu, pak existuje důvod se domnívat, že došlo k masové infekci.

Včasná vyléčená kožní onemocnění nepředstavuje žádnou hrozbu pro zdraví nebo vzhled osoby. Trvalá plešatost se vytváří pouze v případech, kdy pacient začal svůj vlastní stav a onemocnění začala způsobovat rány na horních vrstvách kůže.

V takových případech se tvoří jizvy, které nelze odstranit a vlasy v těchto místech přestanou růst.

Průběh onemocnění kožního a jeho vyléčení by měl být dále rozdělen podle druhu patogenu, protože v každém případě existují specifické nuance, které jsou charakteristické pouze pro jeden nebo druh hub.

Každá patologie probíhá následovně:

 • inkubační doba;
 • počáteční fáze, přeměna na akutní formu;
 • výsledek onemocnění;
 • důsledky (nejsou vždy dodržovány).

Každý typ patogenu se tento schéma děje různými způsoby, a proto byste je měli považovat nezávisle na sobě.

Akutní a chronické formy

Patologie se může objevit v akutní a chronické formě. Pokud pacient nezačne provádět všechny nezbytné kroky k vyloučení patogenu, může se tento virus změnit na chronickou formu a utrpět jeho nosič se stabilními remisemi.

Z tohoto důvodu byste měli okamžitě začít užívat antimykotika s úzkým směrem, abyste vyloučili zachování houby v těle. Toto pravidlo platí zejména pro dospělé, kteří trpí onemocněním třezalky.

Trichofytóza (4 fáze)

Trichophyton Violaceum a Tonsurans, které infikují různé oblasti těla, působí jako příčinný činitel tohoto druhu lišejníků. Může se rozvíjet jak v jedné, tak v několika oblastech současně.

 1. Doba inkubace. Učiní asi dva týdny a objeví se po 10. dni. Před tímto časovým obdobím pacient nepozoruje žádné změny ve svém vlastním stavu.
 2. Akutní forma. První známky kožního onemocnění jsou zpravidla zapálené skvrny oválného nebo zaobleného tvaru bez jasných hranic. Vlasy se také začínají rozbít ve vzdálenosti 1-2 mm od kořene, kolem kterého se objevují černé tečky. To je pro něj v pokročilých fázích, že člověk může vizuálně diagnostikovat nemoc a určit jeho příčinný činitel.
 3. Výsledek této nemoci. Pokud je dítě pod 12 let infikováno touto formou, pak je pravděpodobnější, že patologie projde sám v pubertálním období. U dospělých může tento problém trvat mnohem déle. Největším nebezpečím jsou ženy, které nevědí o svém stavu a předávají patologii jejich dětem během porodu.
 4. Důsledky. Nemoc nevede k celoživotní alopecii a nepředstavuje vážné nebezpečí pro tělo, nicméně vytváří příjemnou mikroflóru k poškození jiných kožních onemocnění.

Microsporia

Hlavním distributorem této patologie jsou kožešiny, nicméně lišejník je schopen infikovat lidi a být přenášeni mezi všechny nosiče.

Dva druhy Ferrugineum a Lanosum (rezavé a načechrané) jsou běžné u houby Microsporum.

Níže jsou uvedeny vlastnosti mikrosporie:

 1. Doba inkubace. Při převodu ze zvířete - až 7 dní, od osoby - až 6 týdnů. Tento rozdíl má logické vysvětlení, protože jakýkoli patogen se pokouší proniknout a dostat se do těla co nejdál navzájem pro svého nositele. Příčinný činitel, který se v lidském těle zakořenil, má již převlečený mechanismus, a potom zvířecí houba má agresivnější chování. Inkubační doba trvá od okamžiku infekce až po nástup prvních příznaků a pohybuje se od 1 do 6 týdnů.
 2. Akutní forma. Onemocnění se začíná projevovat skvrnami a peelingem kůže. Bílé váhy, které nezpůsobují svědění, vystupují na povrchu místa. Poté se ve středu infekce objeví hrot, jehož průměr může dosáhnout 5 cm, začnou se šířit malé plešatiny až do průměru 2 cm. Vlasy se rozpadají, stejně jako v případě trichofytózy, ale ve vzdálenosti asi 5 mm od kořene. Akumulace spór houby se projevuje ve formě malých, stěží viditelných očních kroužků (může mít válcový tvar).
 3. Výsledek této nemoci. Pacienti mohou zaznamenat jak průběh onemocnění, tak jeho nezávislé rozlišení. Přechod na chronickou etapu je plný výskytu souvisejících problémů.
 4. Důsledky. Spuštěné stadia nemoci, s porážkou hlubších vrstev může vést k tvorbě jizev, což vytváří dojem vzniku plešatých plevelů.

5 hlavních typů onemocnění

Onemocnění může nastat podle jednoho z popsaných typů:

 • infiltrační - zánětlivý prvek má živý výraz, hromada spor je špatně viditelná, ale na úrovni 3 mm se objevuje hyperemická oblast;
 • infiltrativně hnisavý - má živější projev zánětu, hyperemická oblast stoupá nad kůží na 4-5 mm. Na téže ploše se tvoří puchýře, které obsahují uvnitř hnisavou tekutinu. Pozůstatky zlomených vlasů jsou při tahu snadno odstraněny, jsou postiženy hnisavými krusty. Při pokročilých stadiích onemocnění se v hlubokých vrstvách kůže mohou vytvářet bolestivé vředy, dojde k intoxikaci těla, teplota stoupá;
 • exsudační - puchýřky plné serózní tekutiny v lézích. Časem se rozpadají, tekutina pokrývá pokožku a přilepí mrtvou pokožku, čímž vznikne nažloutlá kůra. Odstranění těchto kůry odhaluje vlhké ložiska infekce;
 • Trichophytoid - pomalu tekoucí proces rozptýlený po celém povrchu hlavy. Malé ohnisky onemocnění buď vytvářejí malé plešatiny, nebo jsou zcela chybějící a neobtěžují svého nositele;
 • seborrheic - dostal název pro podobnosti s seboroickou dermatitidou. Tento typ lišejníků nevytváří plešatý bod a neroztrhne vlasy, ale přispívá k jejich ztenčení. Existuje pomalý průběh onemocnění, nejsou žádné zřejmé ohniska, neexistují hranice distribuce.

Začaté stadia onemocnění přispívají ke zhoršení stavu pacienta, což vede k hypertrofii lymfatických uzlin.

2 osvědčené a účinné léčby

Léčba kožních onemocnění může nastat jak doma, tak v nemocnici. Za prvé je nutné určit typ patogenu, jeho stav, stav pacienta a teprve poté pokračovat v plné léčbě.

Jak rychle vyléčit kožní onemocnění u osoby doma? Bohužel, žádný odborník neposkytne takové informace a bude mít naprostou pravdu.

Pokud se houba usadila na kůži, měla čas růst a vedla k smutným důsledkům, znamená to, že osoba již porušila vlastní mikroflóru. A za účelem obnovení přirozené rovnováhy všech procesů v těle to vyžaduje čas a kompetentní přístup.

Léčba kožních onemocnění může nastat dvěma způsoby:

 • požívání léků - antimytikum (antifungální) činidla, jako je flukonazol, ketokonazol, itrakonazol a clotrimazol;
 • pomocí masti - Miconazole, Ketoconazole, Oxyconazole a Cyclopirox.

Jak a co léčit konkrétního pacienta může určit pouze lékař. Hlavním a nejobvyklejším lékem na kožní onemocnění je Griseofulvin, který je užíván třikrát denně a opláchnutý čajovou lžičkou rostlinného oleje, jinak to nebude fungovat.

Otázka - odpověď

Jak dlouho trvá léčba?

Co by měla být prevence?

Je možné infikovat nemocnou osobu?

Co dělat, pokud máte problémy s vlasy v pozadí?

Jak již bylo uvedeno dříve, seborická dermatitida se může vyvinout na pozadí kožních onemocnění - vlasy se znečišťují ihned po několika hodinách od okamžiku praní.

Faktem je, že na povrchu pokožky jsou narušeny všechny zdravé procesy, včetně práce mazových žláz. K odstranění účinků lékařských šamponů, jako je například Ketoplus nebo Nizoral.

Může být použita pasta Sulsen, která obsahuje účinné látky k normalizaci fungování mazových žláz na pokožce hlavy.

Známky a léčba u dětí

Nemoci kožešiny, většinou náchylné k dětem mladším 12 let. V tomto okamžiku děti nemají čas na to, aby vytvořily imunitu nebo podmíněně patogenní mikroflóru. Proto se s dětmi musí věnovat největší pozornost.

Je třeba vyloučit hry s pouličními zvířaty, sledovat prostředí dítěte a pomoci mu dodržovat základní hygienické normy.

Obě nemoci mohou pokračovat tajně, pacient si ani nevšimne změny ve svém stavu, nebo se ukáží jako příliš mírné. V takových případech tento problém při pubertě zmizí sám. U dospělých je problém vážnější.

Léčba kožních onemocnění se vyskytuje ve stejné formě jako u dospělých, lékaři však mohou předepisovat masti pro topické použití a odmítnout užívat drogy perorálně.

Antimykotické látky jsou extrémně toxické a mohou mít nepříznivý vliv na zdraví dětí, proto je třeba věnovat pozornost léčbě a nezačínat bez doporučení odborníka.

Odborný posudek

Anna Avaliani

cvičení kosmetička

Pokud si všimnete podivných vyrážek na těle, navštivte lékaře. Faktem je, že v tomto případě potřebujete kompetentní diagnózu. Obecně platí, že ringworm není nebezpečný speciálně pro lidský život, ale může vést k nějakým potížím. Pokud se s ním začnete léčit včas, můžete čelit další plešatosti postiženého místa a vaše vlasy se na něm nikdy nevrátí.

Aisha Baron

plastický chirurg

Léčba patologie je individuální. Zpočátku je nutné určit rozmanitost zbavování, protože léčba se může lišit. Pokud se onemocnění stane chronickým, musíte použít antifungální léky, místní léky, komplexy vitamínů, posílit imunitní systém.

To jsou všechny informace, které potřebujete vědět o kožních červů. S těmito znalostmi bude pacient schopen diagnostikovat onemocnění v sobě nebo ve svém vlastním příbuzném a zabránit jeho vývoji.

Léčba pacientům nebude dávat velkou péči, a proto byste měli postupovat včas a bez prodlení.

Kůži v člověku

Kožní onemocnění - houbová, vysoce nákazlivá onemocnění, která se vyvíjí na nehty, pokožku se skalpem a hladkou pokožku lidského těla. Jedná se o jednu z nejvíce studovaných kožních patologií. Existuje několik úzkých lékařských termínů popisujících onemocnění na základě kvalifikace parazita, který ji způsobil. Nejčastěji se kožní onemocnění nazývá kožní onemocnění, dermatofytóza a dermatofytóza a někdy se používají názvy jejích patogenů a nazývá se trichophytosis nebo microsporia.

Odrůdy a atypické formy

Tato nemoc, v závislosti na zdraví těla a druhu nosiče, může nastat v několika formách.

Kůži se stává:

 • Chronická - je charakteristická pro ženy, které ukončily proces puberty. Ve skutečnosti je to forma komplikací skrytých u dětí z povrchních lichenů. Hormonální výkyvy, které se vyskytují u ženského těla v době dozrávání, podkopávají imunitu, což dává okvětní lůně příležitost vyvinout se silnější.
 • Povrchově bílé skvrny s červeným okrajem jsou pro člověka téměř neškodné, protože horní vrstva dermis je ovlivněna.
 • Purulentní - odpovídá jménu, bolest pokožky vytváří hnis. Parazit ovlivňuje nejen povrch dermis, ale také organismus jako celek, zpočátku pronikající do hloubky folikulu, a pak se usazuje v lymfatických uzlinách. Tato forma je charakterizována vysokou teplotou.
 • Hluboká forma - se vyskytuje hlavně na kůži nohou, pseudomycelium je tvořeno hustými uzly v hloubce 3-4 cm.
 • Na chodidle se objevují plantární formy - tvarovité útvary, které se při pejení odlupují a zraní.
 • Nehty - ve vzhledu je to běžná onychomykóza, s charakteristickými barevnými skvrnami a svazkem nehtů.
 • Abortivní - nejslabší forma, projevující se vyrážkami světle růžové barvy.
 • Papulární - kůže se začne aktivně uvolňovat na místech vzhledu centimetrů hrbolů. Jeden z nejnepříjemnějších, z kosmetického hlediska, formy.

Dospívající chlapci netrpí chronickou formou, samotný parazit umírá.

Vedle formy má typ parazita, který ho způsobil, důležitou roli při výběru taktické léčby:

 • Microsporie je onemocnění přenášené mezi lidmi, zoonotickým a antropofilním typem.
 • Antropofilní trichofytóza je infekční onemocnění s houbovým patogenem, který se přenáší pouze mezi lidmi.
 • Zoonotická trichophytóza má podobnou antropofilní povahu, ale na člověka se oddává od skotu, koček a dalších zvířat.

Je důležité si uvědomit, že kožní onemocnění je běžným názvem, který kombinuje dvě různé choroby (Microsporia a Trichophytosis) způsobené různými patogeny. Lokalizace a klinický obraz obou onemocnění je velmi podobný, proto byly historicky považovány za jediné onemocnění a poté byly odděleny díky hlubokému lékařskému výzkumu.

Příčiny onemocnění

Kožní onemocnění je výsledkem aktivity parazitních houbových mikroorganismů Microsporumcanis a Trichophyton tonsurans, jejichž hlavními nosiči jsou domácí zvířata (kočky, psi). Příznivými faktory jsou snížená imunita a přítomnost čerstvého mechanického poškození epidermis. Bez těchto dvou faktorů je infekce extrémně vzácná.

Symptomy

V závislosti na stavu těla, hloubce kolonie houby a jaké části těla si "zvolí", může být klinický obraz nemoci různý, takže lokalizace je následující:

 • torzo,
 • nohy
 • nohy,
 • ruce,
 • nehty
 • inguinální a axilární dutiny,
 • palmy
 • tvář to
 • kůže pod pokožkou hlavy.

Proto plné jméno choroby vždy zní takto: povrchní lichen těla nebo purulentní kožní onemocnění pokožky hlavy, atd.

Kromě obecných příznaků tohoto typu existují specifické klinické příznaky, které se vyskytují v závislosti na patogenu, který způsobil onemocnění:

 • Trichophytosis - místo vývoje trichophytosis může být jak hladká kůže, tak oblasti pod vlasovou čárou. Zpočátku vypadají ohnisky jako červeno-růžové skvrny o průměru až 2 cm. Vše začíná na jednom ostrově, jeho povrch se mírně zvětšuje a vyčnívá nad úroveň zbytku dermis. Dokonce ještě před vznikem velkého počtu ohnisek je první pokryta vločkovitými bílými vločkami, které při dotyku spadnou. Foci se objevují systematicky po celém těle, ale současně se nacházejí odděleně a do obecné patologie, stejně jako u barvených lišejníků, nespojují se. V další fázi se jedna z kolonií stává hlavní - její velikost značně převyšuje ostatní ohniska a hrany vypadají jako roztrhané květy. V poslední fázi vývoje choroby, pokud není léčena, se léze změní na kroužky s hustou kůrou uprostřed a vlasy se v těchto zónách zcela odtrhnou. Oblíbené místo trichofytia je tělo, krk, obličej a předloktí, ale někdy existují výjimky a parazit plemene na pokožce hlavy.
 • Infiltračně-hnisavá trichofytóza - tento poddruh houby je izolován v samostatné skupině, protože patogen je zoofilní. Nemoc je nejčastěji ve venkovských oblastech, někdy se nazývá nemoc z povolání veterinárního lékaře. Na rozdíl od výše popsaného chlapíka začíná zánětlivý proces bezprostředně po infekci a vyvíjí se extrémně rychle, až do vyčerpání lézí. Zoofilny patogen působí okamžitě na všechny oblasti pokožky a zároveň se vyvíjí na hladké kůži a oblasti růstu vlasů na hlavě, zatímco miluje knírek, vousy a obočí. Při dosažení stupně hnojení se ohnisky získávají modrofialové barvy, jejich povrch je pokrytý tuberkulkami, které tvoří chrasty, eroze a váhy. Při stlačení na kůži z ústech folikulu je hnis jasně uvolněn, vlasy v takových podmínkách spadnou společně s žárovkami. Na hlavě se vytvářejí zvláštní "voštiny", které se změkčují pouze správným zacházením.
 • Mikrosporie - první 4-7 dní infekce parazita je v inkubační době, proto se nezjavuje. Po prokázání kliniky závisí na umístění výskytu výskytu:
  • Na chlupaté části hlavy se prudce objevuje kulaté ohnisko o průměru 3 cm, které je pokryto šedými šupinami, po kterém se vlasy v postižené oblasti rozpadají (zlomenina se vyskytuje ve výšce 5 mm). V dalších fázích je ohnisko a zbytky vlasů pokryty výrazným bílým květem.
  • Hladké kožní skvrny mají průměr až 2 cm a světle růžovou barvu. Když se kolonie stabilizuje, začíná růst se středem osvětlení kruhů a okraj je zvýrazněn papulemi. Není-li houba ošetřena, začnou se ve fokusu objevovat dvojité, trojité, atd. vnitřní kruhy.
 • Zooantroponózní a antroponotické mikrosporie - na tomto základě se mikroskopie nijak neliší, z větší části jsou oba poddruhy podobné povrchové trichofytóze, ohniska mají: kulatý tvar, jasné obrysy a bílou šupinovou patinu. Co odlišuje toto onemocnění od trichofytického zánětu lymfatických uzlin (occipital, cervikální, parotid).

Osoba, která má infiltračně hnisavou trichofytózu, kromě jizvy po celý život, získává úplnou imunitu proti patogenu, a proto relaps není možné.

Photo ringworm: jak to vypadá

Zvíře trpící kožním trpím trpí hodně, ale musíte se starat nejen o své zdraví, ale o své vlastní. Pokud má váš mazlíček minimální předpoklady pro nemoc, okamžitě ho vezměte do nemocnice a poté - okamžitě jděte na vyšetření k dermatologovi s celou rodinou.

Klasický příklad rozvíjející se mikroskopie v oblasti pokožky hlavy. Na fotografii je charakteristický šedý kvet těsně zakrývající postižený prostor.

Fáze tvorby hlavní kolonie během trichofytie. Na fotografii můžete vidět, jak je hlavní zaměření více než jeho obvyklé protějšky.

Vzácná forma kožního onemocnění, udeřil nehty. Stává se to opravdu zřídka, tato onychomykóza se vyvíjí velmi rychle a průběh léčby bude 6-12 měsíců, což velmi snižuje plnění všech doporučení lékaře a dělá tuto formu nejtěžší odvodit ze všech druhů ringwormu.

Diagnostika

Metoda přesné diagnostiky se skládá ze dvou hlavních stupňů a několika dalších.

 • Vyšetření - lékař vizuálně vyšetří léze, shromažďuje anamnézu a biologický materiál (škrábání, vlasové kořeny).
 • Bakterioskopický výzkum - je případová studie reziduí vitální aktivity patogenu a jeho reakce na očkování v živném médiu.
 • Voodoo Lamp - používá se při podezření na mikrosporu, druhým názvem této metody je luminiscenční diagnostika.
 • Diferenciace - pro lékaře je velmi důležité rozlišit kožní onemocnění od alopecie, favusu, ekzému nebo psoriázy a v případě hlubokých kožních onemocnění způsobených osteofolikulitidou a flegmonem.

Metodika léčby kožního červa

Léčba, v případě kožních onemocnění, je zaměřena na vyhubení houby, což vedlo ke vzniku kožních onemocnění (někdy onychomykózy). Samoléčba v tomto případě je velmi nebezpečná, protože není možné klasifikovat houby parazitů bez laboratorního výzkumu a nedostatečná léčba může přinejmenším narušit antagonickou rovnováhu a stimulovat růst nemoci. Obvykle se dermatolog vybere kombinovanou terapií sestávající jak z vnějších prostředků, tak z perorálních léků. Doba trvání léčby a dávka použitých léků závisí na typu parazita, formě onemocnění a stavu, kdy se pacient obrátil k dermatologovi.

Mykolog je specializovaný lékař pro kožní onemocnění, ale je obzvláště těžké ho najít, zejména v malých městech. Proto je lepší jednoduše jít na dermatologa, který pracuje v dermatovenerologickém lékárně - takové řešení vám poskytne kvalitní léčbu a zbytečné hledat vzácného a drahého specialistu.

Tento tvarový faktor se liší od ostatních vnějších činidel tím, že zůstává na povrchu kůže po dlouhou dobu, díky čemuž jsou léčebné látky lépe absorbovány. Schéma léčení mastí s kůží je vždy kombinováno s jódem. Typicky masť zahrnuje večerní použití (před spaním) a ráno jsou léze rozmazané jódem.

 • Cyclopirox,
 • Salicylová,
 • Mikospor,
 • Lamisil,
 • Síra,
 • Clotrimazole,
 • Síranový dehet,
 • Bifonazol.

Před aplikací vnějších prostředků je žádoucí starat se o čištění pokožky. Můžete to udělat: manganistan draselný nebo furatsilinom.

V případech, kdy mají obyčejné masti slabý účinek na houbu, lékař může předepisovat hormonální externí látky: Travokort nebo Mikozolon.

Gely a roztoky

Tato možnost léčby se používá v přítomnosti tlusté rohovité vrstvy způsobené parazitem, stejně jako při léčbě pokožky hlavy, protože neškrábejí vlasy.

Pilulky

Tato technika se používá pouze v případech, kdy se na kůži objevují difúzní vyrážky nebo hluboké poškození folikulů a vnitřních orgánů pacienta. Perorální léky nejen bojují s samotným parazitem, některé se hromadí v těle a zabraňují relapsům.

Nejoblíbenější pilulky:

Všechny léky složité akce mají vedlejší účinky, proto je používat bez lékařského předpisu je přísně zakázáno.

Šampon

Tyto kosmetické přípravky s kůží jsou používány k dosažení určitého účinku v závislosti na druhu onemocnění a jeho stádiu, takže:

 • Sulsen - porušuje nepřátelskou rovnováhu nepříznivou pro houbu;
 • Nizoral, Dermazol, Ketokonazol - přímo ovlivňují samotný parazit;
 • Tampónový šampon - používá se k sušení pokožky hlavy a celkové dezinfekce, aby se zabránilo onemocnění-družice.

Dieta

Aby imunita nevykazovala nevyváženou výživu, měli bychom dodržovat obecná doporučení: kontrolní tuky a sacharidy, nezapomínejte na vlákno, jíst čerstvé potraviny, ujistěte se, že potřebujete vitamíny potřebné pro tělo.

O mnohem větší zájem jsou zakázané produkty, protože jejich použití může výrazně přispět k nemoci:

 • alkohol,
 • sladkosti
 • výživové doplňky
 • pikantní pokrmy,
 • houby,
 • fazole,
 • sádla a tuku.

V tomto případě mohou čaj, káva a kakao pít v rozumných mezích.

Lidová medicína

To, co byste rozhodně neměli dělat s kůrovcem, je léčen samostatně. K určení příčinného činitele a formy je téměř nemožné doma, tak tradiční medicína se používá jako doplněk k léčbě.

Populární mezi lidmi jsou:

 • Jablečný jablečný ocet - otřete postižené oblasti 5-7krát denně s nezředěným 5% jablečným octem. Se silným pocitom pálení a dalším podrážděním se léčba zastaví.
 • Olivový olej a síra - Olivový olej se pomalu přidává k horké síře. Výsledné husté kapsle, které se zbavují.
 • Bylinná sbírka - celandine, přeslička z řady tripartit, smíchaná v poměru 2: 1: 4, následovaná 2 lžícemi. výsledná směs se vaří 1 hodinu ve sklenici vroucí vody. Tinktura se po zapálení vnese do infikované kůže.
 • Zelí zelí se zakysanou smetanou - čerstvé čisté zelné listy se nanáší na ohnisko, které zbavuje hodinu, po které je oblast rozmazaná zakysanou smetanou a fixována bandáží.
 • Kořenová masť z burgundy, chmelové kuželky a nealkohol - složky se smísí v poměru 2: 2: 1 (v gramech) a z nich se odváží silný odvar, po kterém se výsledná kapalina smísí s vazelínou v poměru 1: 2. Masť se aplikuje dvakrát denně na postižené oblasti a neumývají se.

Doporučení

Vedle potravinových preferencí, pro rychlé zotavení, s výjimkou možnosti infekce ostatních a prevence relapsů, pacient potřebuje:

 1. Používejte denně vyměnitelné pletené oděvy a stejnou čepici.
 2. Umyjte oděvy odděleně od ostatních, vaříte je a žehlete je za vysokých teplot.
 3. Při sprchování dodržujte doporučení lékaře: zavřete potřebné oblasti s lepivým filmem, použijte speciální šampony.
 4. Snažte se nedotýkat se obtížně čistitelných předmětů - polštářů, koberců atd. Povlečení na změnu spánku každý den, a pro polštáře koupit silnou polštář.
 5. Denně provádějte mokré čištění v domě.
 6. Samostatné produkty osobní hygieny od stejných výrobků, které používají ostatní zbytky rodiny.

Prevence

Kromě obecných hygienických opatření existují specifická pravidla chování, když se pacient objevuje v domě, infikovaný kůrovcem:

 • denní externí vyšetření všech rodinných příslušníků;
 • neustálé dezinfekce společných prostor;
 • denní sprcha;
 • umyjte si ruce dehtovým mýdlem po každé návštěvě na veřejných místech;
 • pravidelná kontrola zvířat;
 • Odvolání k odborníkovi by se mělo objevit nejpozději jeden den po zjištění podezřelých příznaků.

Možné komplikace a důsledky

Nejtěžší komplikací po kožních onemocněních je, že se vlasy nemohou zotavit a jizvy po onemocnění zůstávají po celý život. Zvláště často dochází k tomuto problému, jestliže léčba začala pozdě nebo porušovala doporučení lékaře. Neexistuje žádné nebezpečí pro zdraví, ale estetický vzhled člověka, který dostal takové důsledky, je velmi žádoucí.

Jihokorejská plastická chirurgie dokáže vypořádat se s problémem vlasů, které se neobnovily a jizvy, ale je to poměrně drahé.

Nákazlivost

Hlavní metodou infekce je kontakt - každodenní, to znamená, že osoba musí přijít do styku s pacientem (zvířetem nebo člověkem) nebo s věcmi, které se dotkl. Navíc jsou trichofytia a mikrosporie přenášeny tímto způsobem, nejvíce aktivní děti jsou ohroženy, ve věku do 15 let jsou snadno v kontaktu se zvířaty a jinými dětmi. Kožní onemocnění je přetrvávající, vysoce nákazlivé onemocnění, může být vyloučeno i u kadeřníka, s nevhodnou péčí o tvůrce přístrojů. Někdy jsou zdraví lidé také vektory, parazit prostě spí na jejich krytech, aniž by se vyvíjel kvůli vysoké imunitě nosiče.

Zvláště příznivá pro možnost infekce ovlivňuje:

 • macerace - změkčení pokožky během delšího koupání;
 • porušení mechanické integrity vnějšího obalu v každém projevu;
 • nemoci, které oslabují imunitní systém;
 • stres, přepracování, poruchy spánku.

Funkce u dětí

Existuje několik vlastností charakteristických pouze pro tuto skupinu pacientů:

 • v mladém věku, kožní onemocnění, bez ohledu na formu a patogen, se může usadit na kterékoli části těla, zejména pokožku hlavy je často postižena;
 • nejčastěji se děti vyvíjejí přesně hnisavé a infiltrační formy;
 • bez ohledu na typ kožního onemocnění u dětí způsobuje zánět lymfatického systému;
 • velmi často kožní onemocnění u dítěte je doprovázeno horečkou.

Těhotenství a kojení

Plod nemůže během trvání těhotenství kontraizovat, ale onemocnění přináší matce značné nepohodlí.

Během tohoto období existuje několik funkcí léčby:

 • Je zakázáno léčit složitými a hormonálními léky, i když je to vnější prostředek;
 • spodní prádlo musí být měněno dvakrát denně, aby se zabránilo vaginálním infekcím;
 • dítě s dítětem do postele je přísně zakázáno;
 • Při krmení nesmí být za žádných okolností povoleno přicházet do styku s postiženými oblastmi těla, pokrýt je vrstvou nebo plátnem.

Je také nemožné jednoduše ignorovat proces během tohoto období: za prvé, celý dům bude nakažen porodem dítěte a za druhé, nemoc je plná chronické formy a odpovídajících důsledků. Nejdůležitější věcí není samoléčení a kontakt s příslušným lékařem.

Video o lichenu

Trichophytosis není lupy, ale závažné onemocnění, obvykle označované jako ringworm. Jak rozlišit tyto dva problémy a proč je nutné konzultovat s dermatologem, toto video vypráví.

Microsporie je druhým typem patogenů, které vedou k tzv. Ringworm: co potřebujete vědět a jak se zachránit. Toto video vám pomůže pochopit hlavní příčiny onemocnění, ale také jasně vysvětlil cestu infekce.

Předpověď

Moderní medicínské přípravky jsou docela schopné provést prognózu příznivou. Hlavní věcí je věnovat pozornost sebe a jít k lékaři, i když si myslíte, že máte lupiny. Je důležité, abyste podstoupili každoroční lékařské prohlídky, aby se vaše rodina nezměnila v ohnisko nosičů tohoto parazita v zářící podobě.

Ringworm - způsoby infekce, typy, symptomy, léčba

Způsoby infekce

Infekce patogenními houbami Trichofyton nastává při kontaktu zdravého člověka s pacientem. Kontakt může být navíc zprostředkován například pomocí oděvu pro kůži, předměty pro domácnost (kapesníky, klobouky, ručníky, hřebeny, ložní prádlo atd.), Holicí nebo řezné nástroje, které nebyly dezinfikovány. Houba Microsporum může být přenášena z člověka na člověka stejným způsobem jako Trichophyton, stejně jako z nemocného zvířete na osobu prostřednictvím přímého kontaktu. Koně, dobytek, myši, lišky atd. Nejčastěji trpí kožním onemocněním. Kromě přenosu patogenu na kůži zdravého člověka by pro rozvoj nemoci měly být předisponující faktory, mezi něž patří:
1. Traumatické poškození integrity pokožky.
2. Macerace kůže.
3. Nízká odolnost.

Při absenci těchto předispozičních faktorů houba nezpůsobuje vznik onemocnění, neboť je během hygienických postupů zničena imunitními buňkami nebo je vymyta z povrchu nedotčené pokožky.

Typy kožních onemocnění

V závislosti na oblasti kůže postižené houbami se rozlišují tyto formy kožních onemocnění:

 • Tinea pedis - na nohou;
 • Tinea unguium - na hřebíky rukou a nohou;
 • Tinea corporis - kůže ramen, nohou a trupu;
 • Tinea cruris nebo ekzém marginatum - v podpaží a na pokožce inguinálních záhybů;
 • Tinea manuum - ruce a dlaně;
 • Tinea capitis - skalp v hlavě;
 • Tinea barbae - pokožka hlavy a tváře;
 • Tinea faciei nebo tvář houba - kůže na obličeji.

Tato klasifikace používá latinské názvy částí těla vystavených houbám. Toto jednotné označení umožňuje lékařům porozumět, kde je kožní onemocnění na lidském těle.

Kromě klasifikace infekce v místě infekce existuje rozdělení do klinických forem v závislosti na typu toku, hloubce léze a reakcích lidského imunitního systému. Následující klinické formy kožních onemocnění se liší:
1. Povrchová (léze je lokalizována na pokožce hlavy nebo na hladké pokožce).
2. Chronické.
3. Nehty.
4. Infiltračně hnisavá (hluboká).

Povrchové tkáně jsou nejčastěji přenášeny dětem od dospělých pacientů, u nichž nebyla nemoc identifikována a vyléčena. Když se ve školách nebo mateřských školách objevuje jediný pacient s kůrovcem dítěte nebo dospělého, vede to k velmi rychlému šíření infekce ak vypuknutí epidemie. Totéž se děje s členy rodiny žijícími na stejném území.

Pokud by povrchní kožní onemocnění nebylo v dětství vyléčeno, pak se pomalu dostane do puberty. Po dosažení věku puberty, u většiny chlapců dochází k samoléčení z kožního onemocnění, ale u dívčí se infekce může stát chronickou, která se nazývá černo-tečkovaná.

U dospělých se chronický kožní onemocnění vyskytuje pouze u žen, které v dětství měly povrchovou infekci. Chronika kožních onemocnění u žen se vyskytuje v rozporu s mikrocirkulací, poruchou štítné žlázy a genitálií (vaječníků apod.), Stejně jako na pozadí nízké odolnosti těla vůči infekcím a nedostatku vitamínů.

Hluboká forma ringwormu je způsobena houbami přenášenými ze zvířat na člověka. Tyto houby způsobují zánět vlasových folikulů, protože se tam množí.

Symptomy

Vápno na pokožce hlavy

Na hlavě jsou vytvořeny ohnisky zředěných kulatých vlasů, které mohou být jednoduché nebo vícenásobné. Na místech, kde jsou řasy vlasů ztenčeny, dochází k odlupování kůže, četné malé bělavé nebo šedé šupiny, které vypadají jako lupy. Chlupy na místě lokalizace houby se odlomí ve vzdálenosti 1 - 3 mm od povrchu pokožky a získají podobu krátce oříznuté. Tento vzhled vlasů a dal jméno infekce - ringworm. Na místě ztenčování vlasů může dojít k mírnému zčervenání kůže a na obvodu léze se vytvářejí malé bublinky, které jsou pokryty žlutými krusty. Průměr ohnisek se může značně lišit od 3 do 7 cm nebo více.

Zvyčajně není obličejová barva doprovázena zánětem, takže člověk není ničím rušen, kromě lehkého svědění a nepříjemného estetického vzhledu.

Povrchní kožní onemocnění na hladké kůži

Chronický kožní onemocnění

Chronický kožní onemocnění může být lokalizován na pokožce hlavy, nehty rukou nebo na hladké kůži. Na hlavě jsou léze lokalizovány z větší části na chrámech a zadní části hlavy. Léze je malá (ne více než 0,5 cm) hladká jizva, podobná atrofické jizvě, která lehce vločkne, ale nevykazuje známky zánětlivé reakce. Místo tohoto zaměření se vlasy v samotném kořeni rozpadají a vytvářejí místo nazývané černá tečka.

Chronický kožní onemocnění na hladké kůži je nejčastěji lokalizován na hýždích, stehnech, na kolenou a loktech nebo na dlaních. V tomto případě léze vypadá jako kyanotická nebo růžová skvrna poměrně velké velikosti s fuzzy konturou. Povrch skvrny je středně šupinatý.

Obvykle jsou ložiska chronické kožní onemocnění charakterizovány pouze mírným svěděním, jinými subjektivními příznaky chybí. Hřebíky postižené lichenem jsou matné, matné, šedé barvy, vnější okraj získal zářez a je snadno lakovaný. Hřebík se najednou může stát velmi tlustý nebo naopak tenký.

Hluboký (infiltračně hnisavý) kožní onemocnění

Hluboký (infiltračně-hnisavý) kožní onemocnění na pokožce hlavy je charakterizován vývojem velkých plátů o průměru 6 až 8 cm na kůži, malované v jasně červené barvě, s hrudkovitým povrchem a připomínajícím formování nádoru. Plaky silně stoupají nad povrchem kůže. Tyto útvary jsou tvořeny dohromady více zánětlivých hnisavých vlasových folikulů s edematózní dermis pod nimi. Takové plaky jsou extrémně bolestivé. Na jejich povrchu se hnisavý obsah uvolňuje z úst vlasových folikulů. Po nějaké době se centrální část formace pokryje krustami s volnou strukturou, malované v špinavé hnědé barvě. Často je taková hluboká kožní onemocnění doprovázena zvětšenými lymfatickými uzlinami, které jsou také bolestivé při palpaci. Často se může vyvinout nevolnost, alergické vyrážky nebo horečka. Celková doba trvání infekčního procesu je 2 - 3 měsíce. U žen je lišící lišejník lokalizován pouze na pokožce hlavy a u mužů může ovlivnit kůži obličeje v oblasti vousů a knírek.

Diagnostika

Diagnóza kožních onemocnění je stanovena podle výsledků vyšetření lékařem a je potvrzena bakterioskopickým vyšetřením zraku z léze. Pro škrábání odebrané váhy a konopí na vlasy, které jsou zkoumány pod mikroskopem za přítomnost houby v nich. Obvykle se v horních vrstvách pokožky objevují spory a mycelium hub, což je potvrzení diagnózy provedené lékařem na základě vyšetření.

Povrchové kožní onemocnění na hlavě by se mělo odlišit od kruhové alopecie a příznivých vlasů a na hladké kůži z psoriázy a ekzému.

Chronický kožní onemocnění se liší podle následujících patologií:

Léčba

Obecné principy léčby

Pro léčbu všech forem kožního onemocnění používejte protiplísňové léky uvnitř (ve formě tablet), které jsou kombinovány s lokální terapií. Pro léčbu kožních červů jsou účinné následující léky:

 • Mykokonazol;
 • Clotrimazol;
 • Ketokonazol;
 • Mikoseptin;
 • Přípravky s léčivou látkou terbinafin (například Lamisil, Terbifin, Terbizil atd.).

Nejčastěji se jedná o houbovou náplast s klotrimazolem nebo ketokonazolem, pokud je to nutné, externě ukládat sulfid selenu. Kožní onemocnění na hladké pokožce je dobře ošetřeno Terbinafinem a tolnaftat. Venku, jako lokální léčba, nejčastěji užívá 5% alkoholový roztok jódu.

Po vymizení příznaků a normalizaci struktury pokožky a srsti pokračují antifungální léky po dobu dalších 1 týdne, aby se zabránilo relapsu infekce.

Způsoby léčby pro povrchní kožní onemocnění

Před zahájením terapie se vlasy na hlavě a těle oholejí. Po celou dobu léčby se provádí holení vlasů a hlavy jednou týdně.

Systémová léčba. Léčba houbových infekcí pokožky hlavy a hladké pokožky zahrnuje požití griseofulvinu. Dávka griseofulviny se vypočte podle hmotnosti lidského těla - 15 mg na 1 kg hmotnosti za den. Pro osobu s hmotností 70 kg je tedy požadované množství griseofulvinu 70 * 15 mg = 1050 mg. Získané množství léčiva potřebné pro ošetření houby je rozděleno na tři a třikrát denně. To znamená, že pro osobu s hmotností 70 kg je nutné dostat 1050 mg griseofulvinu denně - to znamená, že by měl lék užívat 350 mg (1050/3 = 350) třikrát denně. Griseofulvin se užívá každý den po dobu 15 až 25 dní, jednou týdně, provedením bakterioskopické analýzy přítomnosti houby v oškrabávání. Poté, co se houba již nedá zjistit, zda je v škrábancích, je třeba pokračovat v užívání griseofulvinu každý druhý den ve stejné dávce po dobu dalších 2 týdnů.

Lokální léčba. Kromě užívání griseofulvinu uvnitř je pro léčbu kožních onemocnění nutné provést lokální léčbu lézí. K tomu se ráno léčí ošetří 3-5% roztokem jódu v alkoholu. Večer, před spaním, jsou léze ošetřeny sírovou salicylovou kyselinou nebo 3% čistou kyselinou salicylovou, 10% sraženinou sírou nebo sírou. Síranová dehtová masť se může připravit nezávisle, aby bylo dosaženo 5% nebo 10% síry nebo dehtu ve stejném množství pro stejné množství mastné báze (například vazelínu nebo lanolinu). Například 10 g síry, 10 g dehtu a 10 g mastné báze se odebere, vše se důkladně promíchá a aplikuje na postiženou oblast.

Pokud není griseofulvin z jakéhokoli důvodu použitelný, pak obsahujte s lokální léčbou. Za tímto účelem nejprve odstraňte vlasy z postižené oblasti epilinovou náplastou 4%. Pokud není možné použít epilinovou náplast, uchýlí se k odstranění epilinu před ošetřením šindele. Před ozařováním je nutné vlasy krátce zkrátit, nebo ne déle než 2 cm, nebo je holí holí. Všechny krusty jsou odstraněny pomocí olejových obvazů, abscesy jsou vysušeny. Pak dospělí obdrží celou dávku rentgenového odstranění vlasů najednou - 400 g s ozařováním čtyř polí a pro děti je rozdělen na 2, 3 nebo 4 stejné části, například 100 g + 100 g + 100 g + 100 g nebo 100 g + 150 g + 150 g. U dětí se ozáření provádí jednou, dvěma nebo třemi políčky najednou. Frakční ozařování se provádí při léčbě růstu knírek a vousů u mužů. Vlasy vypadají po 2 až 3 týdnech po odstranění epilepsie a zbytky se odstraní ručně pomocí speciálních pinzet.

Po ztrátě vlasů v důsledku rentgenového záření nebo při použití epilinové náplasti se provádí lokální léčba. V dopoledních hodinách se postižená kůže ošetří 2% roztokem jódu a ve večerních hodinách aplikují 3 až 3 týdny salicylická, 10% sírová, 10-15% tarová masť nebo Wilkinsonova masť. Po dalším měsíci se pokožka ošetří pouze 2% roztokem jodu denně.

Po ukončení léčby kůrovce je nutné provést bakterioskopickou analýzu oškrabávání z kůže v oblasti lokalizace bývalých lézí. Škrábání se provádí třikrát - bezprostředně po léčbě, po 7 dnech a po 2 - 3 měsících. Pokud jsou všechny tři analýzy negativní, pak je kůži vyléčen. Pokud je analýza pozitivní, budete muset podstoupit další kurz terapie.

Způsoby léčby chronického kožního ocasu

Léčbou chronického kožního onemocnění je použití antifungálního léčiva griseofulvinu uvnitř, lokální léčba a podávání léků, které ničí předisponující faktory:

 • vitamíny;
 • imunomodulátory;
 • činidla, která zlepšují mikrocirkulaci a posilují krevní cévy;
 • hormony atd.).

Dávkování griseofulviny a trvání léčby jsou podobné těm, které mají povrchní kožní onemocnění. Místní terapie je také totožná s terapeutickým léčebným účinkem (ranní aplikace 5% roztoku jodu a večerní léčba lézí sírových salicylových a sírných dehtových mastek). Chronický kožní onemocnění je obvykle léčen, ale zřídka dochází k recidivám, kdy je nutné znovu podstoupit antifungální léčbu.

V chronických kožních onemocněních jsou často postiženy nehty, které musí být odstraněny a místní ošetření aplikováno na nehtové lůžko. Léčba chronických lichenů na nehty se provádí metodou odloučení, metodou arabského nebo andriasyanského.

Metoda oddělení hřebíku je uložení obvazů se salicylovou nebo benzoovou masti. Masť naneste na nehty dvakrát a vždy po 2 dnech. Pak na nehty uložíme na dva dny 5% salicylovou vazelínu. Pak se celá nehtová deska, která se stala měkkou, seškrábá skalpel. Pokud nebylo možné odstranit celý hřebík, opakuje se postup nanášení masti a vazelíny a po jeho dokončení se změkčená vrstva z nehtové desky opět oškrábne. Odstranění a usazování rohů na lůžku, které jsou vystaveny po odstranění hřebu. Pak se volné lůžko ošetří roztokem jodu po dobu 7 až 10 dní ve stoupající koncentraci: 5% až 10% až 50%. Po léčbě se 2 až 3 dny přeruší a opakuje se postup léčby. Tyto kúry na ošetření nehtů se musí provádět třikrát.

Arabská metoda spočívá v použití masti sestávající z stejného množství jodidu draselného a lanolinu, které se nanáší na desku na nehty, aby se změkčilo, po dobu 10 dnů. Pak se odstraní měkký hřebík a na nehtové lůžko se ošetří arabskou mastí každý den po dobu tří dnů, do které se přidá 2% roztok jódu. Masti lze aplikovat na nehty několikkrát denně.
Andriasyanovou metodou je odstranění nehtů pomocí oniholiziny, která obsahuje 15% síranu barnatého v technickém prášku. Nástroj vyžaduje přesnost při práci s ním. Oniholysin zředěný vodou, aby se získala homogenní kaše, a uložit na nehtovou desku. Poté, po 2 až 3 minutách, kapalina z oční kapky kapala na kaši a ujistěte se, že kompozice se nedostane na kůži prstu. Po půl hodině se onycholyzin odmyje vodou a měkká vrstva hřebu se rychle škrabá na skalpelu. Takové použití onycholysinu se škrabáním změkčené části hřebu se provádí až do úplného odstranění nehtové destičky. Masť obsahující 14% resorcinolu, salicylovou nebo benzoovou kyselinu a vazelínu se aplikuje na uvolněnou vrstvu. Na vrcholu masti se aplikuje gázová bandáž, která je pokryta bavlnou a bavlnou a nechá se 2 dny. Celkově je nutné uložit 3 obvazy na průběh léčby v řadě a nahradit je druhým. Pokaždé po odstranění obvazu se odstraní horní váhy a lůžko se zpracuje roztokem jodu o koncentraci 5%. Po odstranění třetího obvazu se na nehtové lůžko aplikuje 5% salicylové vazelíny po dobu 3 dnů. Je nutné podstoupit dvě léčebné procedury s masťovými obvazy a salicylovou vazelínou, aby se odstranila houba nehtů.

Odstranění nehtů lze provádět jak chirurgicky, tak pomocí horké sody. K tomuto účelu připravte lázeň roztokem 2 čajových lžiček sody na 200 ml vody, do které se ponoří nehty. Jako páření a změkčení hřebíku je jemně oškrábáno skalpelem. Po odstranění nehtu se na lůžku aplikuje salicylová mléčná masť, obsahující 20% pyrogalové masti, ošetřená roztokem jodu ve stoupajících koncentracích 5-10-50%.

Metody léčby hlubokých třezalů

Léčba hlubokých kožních onemocnění spočívá také v použití griseofulvinu uvnitř a lokální terapie. Griseofulvin se užívá v dávce 15 mg na 1 kg denně. Vypočtená denní dávka je rozdělena do tří dávek denně. Doba trvání léčby griseofulvinem je od 1 do 1,5 měsíce.

Lokální léčba hlubokých lišejníků je komplikovanější než povrchní nebo chronická. V období akutního zánětu se na plaky aplikují náplasti s Bohr kapalinou, 2% kyselinou boritou, 0,25% dusičnanem stříbrným nebo 10% vodným ithyolem. Po eliminaci zánětlivého procesu se na postižené oblasti aplikuje síra, sírová salicylová nebo Wilkinsonova masť. Obvykle dochází k úplnému zotavení po 1 až 1,5 měsíci léčby.

Ringworm (microsporia): diagnostika, léčba - video

Hygienická a behaviorální pravidla pro léčbu kožních onemocnění

Tablety přípravku Griseofulvina by měly být používány s produkty obsahujícími tuky pro co nejúplnější vstřebávání léku. Proto pijte griseofulvin s mlékem nebo přilepte na zmrzlinu.

Při lokalizovaném odstranění pokožky hlavy, po odstranění chloupků byste ji měli každý den umýt dehtem nebo jiným fungicidním mýdlem. Můžete si umyt vlasy lotiony a šampony obsahující síru selenu v koncentraci nejméně 2,5%. Selén má schopnost zničit spory hub a pomáhá urychlit oživení. Finanční prostředky se selenem však mohou být použity pouze v případě, že nedochází k vyčerpání a krustě. Při těžkých deprivácích byste si každý den měly umývat vlasy šamponem se selenem, s mírnou formou - jen dva nebo třikrát týdně. Všichni členové rodiny, kteří žijí ve stejné oblasti jako pacient s kůrovcem, mohou také své vlasy omyt šamponem a selenem, aby zabránili infekci houbovou infekcí.

Umístěte veškeré osobní předměty pro kožní onemocnění, hřebeny, hřebeny, ručníky, klobouky, ložní prádlo atd. Zvláštní pozornost věnujte tomu, aby děti nepochopily potenciálně infekční předměty. Nedovolte, aby se jiní členové rodiny hráli a byli v těsném kontaktu s pacientem s tzv. "Ringworm".

Nepoškrábejte místo porážky, i když opravdu chcete - být rozptýlen tím, že děláte práci, která vyžaduje vysokou koncentraci pozornosti. Pokud je dítě nemocné, pak ho rozptýlejte hraním. Naneštěstí v noci během spánku nelze udělat nic, aby nedošlo k poškrábání postiženého povrchu. Proto během spánku noste na ruce ochranné rukavice, aby nedošlo k poškození pokožky nehty při česání.

Při zjišťování nákaza v jednom ze členů rodiny je nejlepší vyšetřit každý, kdo žije ve stejné oblasti jako pacient.

Při léčbě kožních onemocnění na hladké kůži můžete kromě léků předepsaných lékařem používat masti s mikonazolem nebo klotrimazolem (například Micatin, Lotrimin atd.). Tyto masti mohou zmírnit subjektivní stav.

Nepoužívejte masti s hormonálními složkami, jako je kortizon. Hormon nezrychlí léčbu, ale může to být špatná péče. Hormony uvolňují záněty, v důsledku čehož dochází ke zčervenání po aplikaci masti s obsahem na kůži, což lidé považují za úspěšné oživení a vymizení příznaků infekce. Ale léčba musí pokračovat, protože pokud to ukončíte, pak po nějaké době dojde k recidivě ringwormu.

Léčba by měla být prováděna, dokud se neobjeví houba při škrábání a úplné vymizení příznaků infekce na kůži. Označení zotavení je zploštění vyrážky a vysychání varu, pokud existuje. V tomto případě může pokožka uzavřít váhy a začít silně odlupovat. Úplné zotavení lze definovat následovně - zavřete oči a držte prst přes místo, kde byla léze. Pokud je pokožka plochá a nedotýká se okolních tkání dotykem, můžeme předpokládat, že kožní onemocnění je poraženo.

Během léčby může dítě nebo dospělý chodit do školy a pracovat. Je třeba pečlivě sledovat hygienu a neumožnit kolegům a spolužákům dítěte dotknout se léze. Nemůžete předat hřeben, oblečení, boty a další předměty pro osobní potřebu zdravým lidem, protože mohou být infekční.

Zbavit se ringworm - fotografie


Lichen pokožky hlavy


Kožní onemocnění na hladké kůži

Autor: Nasedkina AK Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.

Pro Více Informací O Suché Vlasy