logo

Shirodhara (Moordhanya dhara)

Dhara na čele, nebo Shirodhara, je jedním z mála procedur, při kterých se maséři neúčastní aktivně. Teplý olej se nalévá z kontejneru zavěšeného nad drony. Aby se zajistil pomalý nepřetržitý průtok, používají se kokosové skořápky jako nádrž, uvnitř které je vytvořena malá díra, do vodítka pro průtok oleje je vložen bavlněný knot.

Postup začíná stejně jako každá Dhara - s aplikací oleje, odpovídající stavu dosha pacienta, na korunu. Aby se zabránilo vniknutí oleje do očí pacienta, je na hlavě položen obvaz (vartti) těsně nad ušima. Poté se pacient nachází na zádech Droniho a usadí si hlavu do speciálního výklenku, kterým bude olej proudit. Když olej postupně začíná odtékat na čelist pacienta, lékař jednou rukou pohybuje zásobník olejem v různých směrech, aby se ujistil, že olej pokrývá celou oblast mezi chrámy a druhý snadno masíruje čelist pacienta.

Doba trvání této Dhary je od 25 do 75 minut. V případě závažných onemocnění se však může doba řízení zvýšit. Léčba Shirodhara je zvláště účinná v případě nerovnováhy tří dávek. Bylinné oleje, kokosový džus, mléko, ghee, Dhanjamlam (směs zrn a citrusů), podmáslí a jiné látky mohou být použity pro různé druhy Shirodhara. Postup pomáhá s psychózou a nervovými poruchami, chronickými nachlazeními, antrity, onemocněními očí, ušima, téměř jakýmkoliv porušením Vata-dosha.

Plnění nádoby s lékařskou směsí na bázi podmáslí

Směs na bázi cmaru kape na čele

Přizpůsobte nádobu tak, aby se odbarvovač rovnoměrně dostal na čelo

Shirodhara pomocí medikovaného oleje

Přizpůsobte nádobu tak, aby se odbarvovač rovnoměrně dostal na čelo

Shirodhara

Dělá shirodhara v Indii
Rajax Ayurvedic Hospital's,
Kerala, Indie, listopad 2011

Některé vlastnosti techniky rozlití oleje na hlavu, tělo pacienta...

Dhara - nalijte olej, tok oleje...

Další masážní terapeut provádí lehkou masáž krku a horní části zad.

Když je zobrazen tento postup:
- v případě poruchy zraku
- s těžkými očima
- dobré použití v případě očí, nosu, ucha, hrdla,
- s poruchami spánku,
- se všemi kožními nemocemi - postup pomáhá i při lupénce,
- pro bolesti končetin,
- s bolestmi v páteři
- pro celkové omlazení těla.

Na obrázcích:
Shirodhara procedur v našem centru.

Postupy

Panchakarma zahrnuje následující léčebné postupy:

Shirodhara - během tohoto postupu se na pacientovo čelo nepřetržitě nalévá terapeutický teplý olej. Výsledkem je úplné uvolnění a zlepšení duševní a fyzické kondice. Zvláště pro osoby s poruchami cerebrální cirkulace, různými neurologickými onemocněními, uvolňuje úzkost, zmírňuje depresi, nespavost, zlepšuje fungování smyslů a také zabraňuje předčasnému šednutí a vypadávání vlasů. Tento postup je předepsán v kombinaci s celkovou masáží.

Vědci věří, že stimulace "třetího oka" ovlivňuje centra mozku a nervový systém jako celek, což způsobuje uvolnění neurohormonů a serotoninu, což způsobuje pocit potěšení a blaženosti.

Takradar - tento postup je podobný jako shirodhara, ale ne teplejší olej, ale další ingredience pokojové teploty nepřetržitě nalije na čelo pacienta. Užitečné pro chronickou nespavost, bolesti hlavy. Tento postup je předepsán v kombinaci s celkovou masáží.

Shirobasti ("Crown on the head") - speciální postup pro dopad terapeutických olejů na hlavu. Při jeho provádění se používá speciální korunka. Je velmi účinná u nespavosti, bolesti hlavy různých původů, migrény, paralýzy obličeje, katarakty, zlepšuje stav vlasových kořenů, zabraňuje vypadávání vlasů a vzhled šedivých vlasů.

Netrabasti - během tohoto postupu se oči omyjí sterilním lékařským olejem, v důsledku čehož dochází ke zmírnění deformace očí způsobené prodlouženým pobytem v počítači, odstranění bolesti a pocitu pálení v očních koulích. Efektivní při léčbě konjunktivitidy, syndromu suché sliznice.

Nasya - terapeutický postup s použitím oleje k čištění nosních dutin. Podle Ayurvédských kánonů je nos jako druh hlava. Tento postup pomáhá léčit různá onemocnění nosní dutiny, záněty paranózních dutin, otoky a tmavé kruhy pod očima.

Karna Purana - postup umytí uší léčivým olejem. Je určen pro negenogenní ztrátu sluchu, pro léčbu bolesti hlavy, pro odstranění šumu v uších, pro nadměrnou produkci ušního waxu, pro choroby dásní a zubů.

Swedana - terapeutická bylinná parní koupel. Otevírá póry pokožky, podporuje dilatace krevních cév a čistí tělo, odstraňuje toxiny přes kůži, snižuje svalovou bolest a ztuhlost kloubů, eliminuje edém a přispívá ke snížení hmotnosti. Zvláště účinné po masáži Abhyanga.

Cattibasti - doslovně znamená "drženo vzadu" - během tohoto postupu jsou léčivé oleje naliaty do kruhu těsta, který je upevněn na lumbosakrální oblasti. Cattibasti jsou zvláště prospěšné pro napětí svalů v bederní oblasti, osteochondrózu bederní páteře. Pomáhá také posilovat kostní tkáň.

Golfové bašty - postup pro léčbu kolenních kloubů, které jsou umístěny ve vyhřívaném oleji nebo odvar z bylin na 20-30 minut. Golfový golf je určen pro bolesti v kolenních kloubech různých původů, artritidy a artrózy kolenního kloubu.

Griobasti je postup, při kterém jsou léčivé oleje a odtučněné bylinky nasypány do kruhu těsta, který je upevněn v oblasti mezikruží. Je určen pro dislokaci děložního hrdla, chronickou bolest v krku.

Chakrabasti - tímto postupem se na pupeční oblast překrývají prsten s těsto, naplněným olejem. Podle kánonů Ayurvedy je tato oblast spojena se slunečním plexem a řídí procesy trávení. Doba trvání procedury je 1 hodina. Je určen pro poruchy trávení.

Hirdyabasti - během tohoto postupu je na promítací ploše srdce umístěn prsten těsta naplněný směsí bylin a oleje. Je určena pro srdeční abnormality spojené s mentálním přetížením, pro kardiomyopatii.

Pichichili - masáž celého těla se provádí synchronně po dobu jedné hodiny, zatímco tělo je nepřetržitě stříkáno teplým léčivým olejem, který proniká hluboko do tkání, otepluje a vyživuje je. Výsledkem je zlepšení krevního a lymfatického toku, zvýšení svalového tonusu a elasticity kůže a po masáži se cíti fyzická lehkost a duševní zřetelnost. Postup je zvláště vhodný pro nemoci pohybového aparátu (artróza, osteochondróza, myalgie), chronický únavový syndrom, v rehabilitačním období po virových nebo bakteriálních infekcích.

Shirodhara. Lei - nemusíte se omlouvat!

Moderní společnost dosáhla pro východ pro znalosti a praxi. Zde na východě vládne harmonie mezi tělem a duší a znalost je založena na starodávných tradicích a učeních velkých mudrců!

Přední východní škola alternativní medicíny je Ayurveda, která je ze Sanskritu přeložena jako "věda života". Jádrem výuky je myšlenka, že nemoc je výsledkem nerovnováhy v rovnováze lidské vitality. Nejstarší ze všech existujících systémů léčivé praxe pomáhá Ayurveda nejen dosáhnout fyzického, ale i duchovního a duševního zdraví, a tak obnovit notoricky známou "nerovnováhu" a cítit dokonalost harmonie.

S rostoucí popularitou ayurvédské léčby zahrnují mnohé lázeňské salony tuto starou léčebnou metodu ve svých programech a představují ji svým návštěvníkům, jejichž počet se neustále zvyšuje.

Takže Shirodhara je jeden z ayurvédských procedur, který se někdy nazývá také "vnitřní energetickou masáží" a "obloha stlačit". Rovnoměrný pramen vyhřívané směsi léčivých olejů obnovuje harmonii pocitů a poté přichází fyzické zotavení.


Jaký je postup?

V lázních se doporučuje, abyste Shirodharu po masáži drželi. A to je správné, protože masáž vám pomůže uvolnit se a uklidnit se. Teprve poté Shirodhara "vás vezme do světa Trans." Budete umístěni na zádech na speciální masážní stůl, kde můžete házet hlavu zpátky. Rolované ručníky se položí pod krk a pod kolena. Zakryjte listovou nebo hedvábnou přikrývkou. Na oči se umístí speciální obvaz, aby se olej nedostal do očí.

Pak se na čelo nalévá odvar ze bylin nebo teplého medikovaného oleje v kontinuálním proudu. Soustředit proud oleje v tzv. "Třetí oblasti očí".

Dokončete postup otřením čelem, lehkou masáží hlavy a vlasů. Ale to není všechno! Do 5-30 minut po skončení Shirodhary byste měli ležet ve stavu hluboké relaxace a během několika následujících hodin budete doporučeni dělat jen ty nejjednodušší věci, které nevyžadují napětí.

V Indii se Shirodhara provádí pomocí speciálně navržených měděných nádob, zavěšených ze stropu. V moderních lázních se však někdy používá nástřik nebo nástavec ze sady chemických zařízení. Prostřednictvím takového trychtýře se může asi za půl hodiny vylit ten litr oleje do tenkého proudu.

Triphaladiový olej
Olej Makhanarayana
Olej Carpuradi
Maricadi olej
Olej z Nilibringadi
Olejové baladatryadi
Olej Dhanvantaryam
Bala Ashwagandhadi Oil
Chandan Bala Lakshadi olej

Výběr oleje je individuální záležitostí!

Postup Shirodhara je jedinečný nejen v jeho technice, ale také kvůli tomu, že olej nebo jiné kapaliny musí být individuálně vybrány. Teplá směs přírodních rostlinných olejů stimuluje hluboké mozkové centrum, které jsou zodpovědné za výrobu endorfinů - hormonů štěstí.

Typ oleje, jeho teplota a trvání postupu určuje aurvédský lékař. Tradičně se v Širodhara používá sezamový olej, ale směsi rostlinných a silicových olejů jsou účinnější.

Doba trvání Shirodhary se pohybuje od 20 do 60 minut. Někdy postup provádí až dva velitelé! Optimální průběh postupu Shirodhara trvá 3 až 21 dní.

Chtěl bych nazvat tento lázeňský postup mnohem jednodušší - "vymazání mozku"! Po tomto postupu prožíváte hluboký pocit spojení se vším. Budete více zaměřeni, klidní a jistě!

Nalijte olej na hlavu

Jak fungují mazací postupy a proč jsou efektivní při udržování mládí? Ayurvédská medicína po tisíce let vybudovala účinný systém hojení a omlazení.

A.S. Zalmanov, známý doktor, tvůrce teorie kapilární terapie, napsal: "Od 40-45 let vždy došlo k postupnému poklesu počtu otevřených kapilár, vzhledu sušených buněčných ostrovů a zpomalení životních procesů. Toto progresivní sušení je anatomická a fyziologická základna stárnutí. Člověk se stává stále více suchý, dehydratovaný. "

Další příčinou vnějšího stárnutí spočívá ve svalové vrstvě, která je připojena k lebce. To je zvýšený svalový tonus kvůli křeče napětí a stresu, stejně jako špatný krevní oběh. Kůže může dlouhodobě udržet elasticitu, ale v důsledku deformace svalového systému a vysušení kostí lebky se vytvářejí klouby a záhyby.

Co dělat? Použijte tipy a metody omlazení, které nabízíme ayurveda. Také pomocí dýchacích technik a jógy učí svaly relaxovat. A pokožka se "protáhne", kvůli zvýšenému toku krve se začne omlazovat.

Ayurvédská medicína nabízí jednoduchou metodu - olejování hlavy a obličeje, instilaci speciálních olejů do nosu a použití dostatečného množství oleje s jídlem. Jsou to oleje, ne voda, protože mají různé účinky. Například pokud vložíte větev do vody, zvětší se a uvolní se. A pokud si to chvíli vložíte do oleje, nabobtná a stane se pružná. Olej snižuje svalové křeče a zvlhčuje pokožku. Je chybou myslet, že upadne póry, speciální ayurvédské oleje, naopak rozpouští mastné zátky a odstraňuje toxiny.

Proč potřebujete olej na hlavě? Lebeční klenba je pokryta přilbou, která je centrální částí supercraniálního svalu a je pevně přilnutá k pokožce hlavy. S věkem klesá šlachovitá helma, začne stlačovat krevní cévy a "přiléhat" k lebce, což narušuje výživu žárovky, vlasy vypadnou, svaly křeče spasmu. Olejování hlavy vrací elastičnost k šlachám, obnovuje přívod krve do svalů hlavy a kůže, a tak odolává vysychání.

Je nutné hydratovat kosti lebky pomocí oleje hlavy - v Ayurvedě se tento postup nazývá "shirobhyanga" a celé tělo se nazývá "abhyanga", sezamový olej nebo speciální ayurvedické kompozice. Správný ayurvedický olej po 10-15 minutách po aplikaci pronikne do kosterního systému.

Proveďte postup nejlépe denně nebo alespoň 3krát týdně. Použijte teplý olej třením masážních pohybů na pokožce hlavy, na čele a uších a nechte asi hodinu. Účinně olejovat s kompozicemi "Brami amla dlaždice", "Bringaraj dlaždice", "Triphaladi dlaždice", "Amla dlaždice". Pro omlazení a výživu kůže na obličeji je dobré používat oleje Kumkumadi nebo Triphalagritam, které hydratují a dobře působí hyperpigmentací.

Chcete-li odstranit otoky a vrásky na obličeji, vyčistit nosní a čelní dutiny z hlenu, Ayurveda doporučuje každý den, aby vnesla do nosu směs olejů "Anu tile" a "Kumkumadi", kombinovaná ve stejných poměrech. Dost déle každé ráno zakopat 2-3 kapky do každé nosní dírky. V tomto případě by měla být hlava pod rameny. Je výhodné provádět proceduru, když ležíte na zádech s hlavou dolů. Po instilaci se zhluboka nadechněte a lehněte 2-3 minuty. Olej zlepšuje přívod krve do mozku a lymfatického systému.

Různé ayurvédské směsi mohou být použity pro olejování těla, například Lakshadi Taila dokonale vyživuje kůži a je účinná při odstraňování střižů. Užitečné pro muskuloskeletální systém a kůži oleje "Dhanvantaram dlaždice", "Murivena dlaždice". Olejnaté tělo může být doma. Olej zahřejte na příjemnou teplotu, aplikujte od krku a jděte dolů na nohy. Olej nechte na těle po dobu 30-40 minut a omyjte ho utan-ayurvédským práškem z mouky a bylin. Ayurveda doporučuje naplnit své tělo tak často, jak si to můžete dovolit.

Guzel Akhtyamova, ředitel Savitar Wellness Center, Ufa

Shirodhara - jedinečný ayurvédský postup

V indickém Panchakarmě existuje celá řada procedur zaměřených na obnovu tělesného a duchovního zdraví, zlepšení psycho-emocionálního stavu. Jedním z nejoblíbenějších Ayurvedic procedur je Shirodhara, také známý jako Shirodara. V Indii se říká, že tibetští mniši, kteří jsou známí svou dlouhověkostí, sdíleli tuto metodu léčby, omlazení a relaxace. Tento typ ayurvédské masáže je jedinečný. Pomáhá s různými fyziologickými poruchami, onemocněními, chronickou únavou a depresivním stavem. Jak přesně je postup a jaká je jeho léčivá síla, dozvídáme se dále.

Proces postupu

Shirodhara funkce

Shirodhara je možná jedním z nejoblíbenějších typů ayurvédské masáže, která je známá nejen v asijských zemích, ale i po celém světě. Místo původu tohoto postupu Panchakarma, stejně jako samotná Ayurveda, je Indie. Jeho hlavním cílem je zachránit člověka před tělesnými nemocemi, přivést jeho stav mysli do rovnováhy, aktivovat jeho vnitřní sílu, která pomáhá zůstat mladá a energická déle.

Shirodhara spočívá ve skutečnosti, že tekutý olej je nalit do tenkého proudu do zvláštních bodů na čele, včetně oblasti Ajna čakry ("třetí oko"). Osoba musí být ve vodorovné poloze. Souběžně s tím se provádí lehká masáž pokožky hlavy.

Jedinečnost procedury spočívá v tom, že je zaměřena nejen na regeneraci a relaxaci, ale i na omlazující účinky, a proto se používá i jako kosmetický postup. Ačkoli se jedná o indický postup, lidé ze západního světa se stále častěji obrátí na Shirodhare, neboť v úsilí o splnění standardů diktovaných moderní společností se na lidi skáče obrovské množství psychologických problémů.

Stálý stres a emoční stres jsou skutečnými společníky moderní civilizace, které vyvolávají vývoj mnoha nemocí. Ayurveda pomáhá nejen při prevenci, ale i při léčbě.

Pro každou osobu používá jinou směs olejů. Technika zásobování ropy může být také odlišná. Vše závisí na nemoci a individuálních charakteristikách pacienta. Proto, než se dostanete na masážní stůl, je pacient pečlivě vyšetřen ayurvédským lékařem, který určí, které oleje pomohou, jakou technikou a na jakých místech je třeba nalit.

Postup sám Shirodara v průměru od jedné hodiny do dvou. Místnost, kde se provádí Shirodhara, by měla být zbavena cizích rušivých zvuků. Aromaterapie a zvuk lehké nenápadné hudby mohou být použity paralelně pro větší relaxaci. Spolu s rozlitým olejem se v některých případech zobrazí masáž hlavy.

Indikace a kontraindikace pro Shirodhara

Ayerciická masáž Shirodhara má následující účinky:

 • plný mír;
 • fyzická a psychická relaxace, úleva od emočního stresu;
 • odstranění mimických klipsů;
 • péče o kůži obličeje, hlavy a vlasů vlivem výhodného složení masážních olejů;
 • obnovení rovnováhy těla, mysli, vědomí;
 • vyvažovací dávky;
 • zlepšení spánku;
 • celkové posilování lidského těla.

Indikace pro použití Shirodhara - hodně. Postup je zvláště účinný při odstraňování:

 • bolesti hlavy, včetně nesnesitelných migrén;
 • vysoký krevní tlak;
 • problémy s poruchou paměti;
 • Onemocnění CNS (epilepsie, neuróza, Parkinsonova choroba);
 • duševní stres, nahromaděná tělesná a emoční únava;
 • onemocnění srdce a cév;
 • choroba štítné žlázy;
 • nemoci trávicího traktu;
 • oční choroby;
 • poruchy spánku, slabost, závratě;
 • problémy pokožky hlavy a vlasů, včetně lupů, šedivění, plešatosti.

Existují však některé kontraindikace, které pravděpodobně narušují postup:

 • nachlazení, SARS, chřipka;
 • infekční nebo zánětlivé onemocnění (například sinusitida);
 • onkologické nádory;
 • teplo

Aby bylo Shirodhara co nejúčinnější, je vhodné provádět celý kurz, který by měl trvat 7 až 14 dní. V Indii existuje tolik ayurvédských klinik, které nabízejí tento postup.

Proces vedení Šírodhary

Postup Shirodhara zahrnuje především použití speciálního oleje s léčivými vlastnostmi. Pro každého pacienta by měl odborník na ayurvédskou medicínu zvolit "speciální" olej. Lékař diagnostikuje zdravotní stav pacienta, určuje jeho psychofyziologický typ podle indické Ayurvedy (Vata, Pitta, Kapha) a na základě získaných výsledků vybere olej pro Shirodhara. Je určen k obnovení rovnováhy primárních prvků. Rovnováha a harmonie prvotních prvků je zdraví a dlouhověkost.

U Shirodary se běžně používají směsi různých olejů. Nejpopulárnější složkou masážní kompozice je sezamový olej (sezam). Sladké mandle, řepka a slunečnicový olej jsou také často přidávány.

Když je olej již vybrán, můžete pokračovat v samotném postupu. Standardní postup:

 1. Olej se zahřívá na parní lázni.
 2. Celé tělo pacienta (kromě hlavy) je pokryto vrstvou nebo ručníkem.
 3. Oči mohou být pokryty mokrým obvazem.
 4. Pacient je informován o postupu.
 5. Když je pacient pohodlně na zádech a uvolněný, začne se rozlitý olej. Atmosféra klidu by měla vládnout: světlo je tlumené, tiché relaxační zvuky hudby.
 6. Na hlavu lze aplikovat speciální masky na bázi rostlinných formulací. Často se postup kombinuje s lehkou masáží hlavy.
 7. Po ukončení postupu je třeba olej vypláchnout.

Nejvýhodnější doba pro Shirodhara je doba od 7:00 do 10:00 a od 15:30 do 17:00. Je třeba poznamenat, že po zasedání může přemoci touhu spát.

Ti, kteří zažili Shirodhara proceduru na sobě často porovnávají s plným spánkem během bdění. Zdá se, že nespíte, ale pocit je jako kdybyste se úplně "odpojili" od reality. Doporučujeme také číst o olejové masáži v Indii.

Překvapivě máte po masáži pocit odpočinku a plné síly, což se někdy nedá dosáhnout ani po dlouhém spánku.

Třetí oko masáž indický

Třetí oční masáž - nebo Shirodhara - je jednou z nejvíce neobvyklých a příjemných ayurvédských procedur. Spočívá v tom, že v oblasti středu čela (třetího oka) z vrcholu misky nalévejte olej ohřátý na pohodlnou teplotu. Tato masáž má příznivý účinek na celé tělo, počínaje nervovým systémem a končí vyhlazením vrásek na obličeji.

Posvátný význam procedury Shirodhara spočívá ve skutečnosti, že díky vlivu speciální směsi olejů na čakry a otevření "třetího oka" se obnoví lidské energetické pole a vyrovnává se negativní dopad vnějšího světa. Kult třetího oka má staré kořeny. V mnoha orientálních přesvědčeních je tento neobvyklý orgán povinným příbuzenstvím bohů. Dovolil bohům, aby viděli celé pozadí vesmíru, budoucnost, aby se libovolně podívali do každého rohu vesmíru. Obraz třetího oka na čele božstev lze často nalézt v malbách a sochách buddhistických chrámů.

Shirodhara kombinuje indiánskou masážní techniku ​​s dopadem pádu kapky speciálního aromatického oleje. Tento postup má příznivý účinek na celé tělo. Stimulace oblasti "třetího oka" má silný účinek na centra mozku, které vylučují látku, jako je serotonin, chemická látka, která způsobuje pocit radosti a relaxace. Také uvolňuje jemné energie v kanálech podél páteře, což pomáhá uklidnit a vyčistit mysl.

Hlavními složkami oleje pro širodharu jsou sezamový olej (sezamový olej), sladký mandl, slunečnicový olej a repkový olej. Složky přípravku olejové směsi se vybírají individuálně v závislosti na psycho-fyziologickém typu osoby. Zatímco se olej nalije na čelo, nervový systém je hluboce uvolněný. Brainové vlny se uklidní a stanou se řádně. Jakmile podstoupí mozek, jídla (kanály) pranavahy (energetického těla) a mono (emoční tělo) začnou přenášet do mozku praṇu, kyslík a další nezbytné živiny. Když je mozek pod stresem, cirkulace mozkomíšního moku je obtížná. V tomto stavu stresu je schopnost mozku aktivovat receptory odpovědné za stabilizaci nálady prostřednictvím vhodných nervových vodičů velmi omezená. Když se mozku uklidní a jídla (kanály) jsou aktivovány, cirkulace cerebrospinální tekutiny se významně zlepšuje a výrazně se zvyšuje propustnost těchto receptorů, které stabilizují náladu.

Jak masáž hlavy z ayurvedy mi vyčistila mozek

Na čelo, v oblasti mezi obočím, po dobu půl hodiny nalít teplý olej do tenkého potoka. A tak - každý den po celý týden. "Pokročilí" věří, že jde o otevření třetího oka, pro všechny ostatní - to je nepřímá masáž epifýzy, která podporuje hlubokou relaxaci. Náš autor byl propuštěn v plné míře - nejprve se sen vylepšil a pak se všichni hlaváci švábi bojí a utekli.

 • 135 akcií
 • Sdílet ve FACEBOOKU
 • SHARE Vkontakte
 • PODPORUJTE V TWITTERU

Uvědomujeme si, že mozek je zkroucený jako roh berana, náš autor šel do exotického starého indického postupu. Což pomohlo zbavit se stresu a mentálních úlomků lépe než jiného psychologa.

Všechno začalo lekcí jógy, když jsem se snažil dosáhnout úplné uvolnění v představě šavasany, já, jak instruktor doporučil, zavřel oči, podíval se do sebe a našel nekonečnou Facebook stuhu uvnitř. Byl plný postů bývalých mužů a zradených přátel, nejnepříznivějších zaměstnavatelů a všech těch, kterým jsem mohl bezpečně dát na seznam pod názvem "obsesivní nápady". Bylo jasné, že s tím musíte něco udělat naléhavě, doslova tady a teď, zatímco démoni minulosti úplně nezabili můj dárek.

Imaginární život

Říká se, že každý má imaginární přátele. Ale co dělat s poměrně reálnými bývalými přáteli, milovníky, šéfy, s nimiž pokračují vztahy, i když ve skutečnosti už dlouho skončily? Jako zamrzlý počítačový program jsou všechny tyto obrazy lidí, kteří jsou jednou blízké, pohlceni nervovými buňkami, pevně usazenými v hlavě. Které pověření můžete přenést své vzpomínky a jak je vymazat z paměťového disku?

Ne, meditace, sebeagrese, vůle vůle a dokonce i jóga nepomáhají. Ve věku třicít má každý z nás několik kufrů bez rukojetí - nedochází k tahu, není možné se ho zbavit. Koneckonců, tolik let se shromažďovalo. Chci se vrátit ke svým 20 a trochu a dělat všechno zcela jinak. Ale příliš mnoho vzpomínek, nedokončených textů, vztahů, přání. Všechny tyto závity se přilepily, zasáhly a nakonec se zaplétaly do těsného kusu. Před námi se objevila nová chladná práce a nové životní stezky. Jak nezatěžovat všechny staré věci do nového života?

Utíkejte mysl

Na paži docela náhodou - jak říkají, přítelkyně poradily svým přátelům - se objevila indická tradiční medicína, Ayurveda. Jeho hlavní princip je, že tělo reaguje na problém mysli - psychologické faktory ovlivňují fyziologické funkce. Při vystavení různým technikám (například masáž) se mysl uklidňuje na těle, což znamená, že tělo jako celek přichází do harmonického stavu. Znělo to samozřejmě krásné.

Pak jsem se pustil, kde pracují skuteční indiáni, a ne jen komplex lázeňských služeb, které jsou často nabízeny v podobě Ayurvedy. Šel jsem na konzultaci lékaře s autentickým jménem Unnikrishnan v Centre Ayurvedic Medicine a Jóga Therapy Atreya Ayurveda. Měl luxusní knír a během konzultací se mě ve všech prvních dnech zeptal více otázek než všichni moji přátelé.

Mé zdravotní stížnosti mě zajímaly mnohem méně než můj životní styl, můj denní výkon, způsob, jakým spím a jak strávím svůj čas. Před příchodem do Ruska před 15 lety doktor dokázal studovat doma v Kerale po 7 let (tam je zdejší zdravotní středisko), ale položil otázky, takže jsem si myslel, že začnu plakat přímo v kanceláři. Ne, ne proto, že "teď to byla škoda", ale protože jsem o tom tak dlouho neřekla, ale ani jsem o tom nemyslel. Obecně platí, že až do konce hodinového rozhovoru (mimochodem, mimochodem se ukázal být vynikajícím ruským), už jsem pochopil, kde a jak se fyzikou děje díry v psychiku.

"Dokud je mysl klidná, tělo je zbytečné," řekl doktor. Navrhl začít s týdenním průběhem postupu, který se nazývá shirodara, jen se používá k očištění a uklidnění mysli a patří mezi nejoblíbenější.

Její význam je velmi jednoduchý: na čelo se nalévá olej na poloviční ploše, na půl hodiny se nalije tenký proud a předtím se tělo připravuje - masíruje se čtyřmi ručičkami na nejaktivnějších místech, přičemž věnuje zvláštní pozornost oblasti krční límec. Pro pokročilé uživatele můžeme říci, že tento postup ovlivňuje ajna-čakru (někdy je o ní řečeno: "otevřít třetí oko"), pro všechny ostatní je to nepřímá masáž epifýzy, která dává hlubokou relaxaci, přivádí člověka na hranici mezi spánkem a bděním. To je věřil, že shirodara je jeden z nejsilnějších postupů zbavit bavlny (vítr) v hlavě, uklidnit mysl a práce přes složité vzpomínky v podvědomí. Z fyziologického hlediska postup samotný ovlivňuje ty části mozku, ve kterých jsou staré dojmy, návyky a škodlivé vzorce "uvízlé". Zatímco se olej nalije na čelo, nervový systém je hluboce uvolněný, mozkové vlny se uklidní a stanou se objednány.

Vymažte paměť nebo ji analyzujte

Harmonogram postupů, které jsem vytvořil, abych se k nim při večerních hodinách přihlásil, varoval, že po proceduře se nejlépe nechce dělat žádné složité duševní pohyby, tráví čas v mlčení a rozjímání. Kurz Shirodara se provádí denně a má kumulativní efekt. Proto jsem požádal všechny (včetně v práci) o volání a psaní po 19:00 (všechny byly samozřejmě ignorovány).

Přišel jsem v určený čas, úplně svlékl (rozdělil pláště a kalhotky na jedno použití). V masážní místnosti nejdříve indická žena provedla masáž hlavy a krku. Pak jsem se přestěhoval k masážnímu stolu, uprostřed pupek jsem nalil půl šálku teplého sezamového oleje a už čtyři ruce s kolegou pečlivě, ale velice pečlivě, s měkkými pohyby procházelo po celém těle, spíše hladil než hnětení. Otočili mě na břicho a udělali totéž na druhé straně. Pak jsem znovu ležel. Vlasy byly skryty v jednorázovém uzávěru, bavlněné podložky byly vloženy do očí a také do nosních dírků, takže olej se tam nedostal. Na čele proudil tekutý olej v tenkém proudu, který byl okamžitě vyhladen přes čelo. Měkké hladící pohyby mě ponořily do spánku. Ale člověk nemůže jen spát - jedna z indických žen mi lehce dotkla ramena, jakmile jsem začal usnout.

A drahé podvědomí mi už ukázalo film. Jako olejovité rozpouštědlo byl prach otřásán z hlubokých zkušeností. Zjevily se v obrazech, aby zmizely znovu. Poprvé jsem byl schopen vypadat tak hluboko v mé hlavě. Čas plynul velmi pomalu. Po proceduře - sprchu, kde jsem dalších čtyřicet minut vypláchla olej z mých dlouhých vlasů. Mimochodem, pro každého klienta, olej je vybrán jednotlivě a "můj" olej byl pak použit během všech mých procedur a jen pro mě.

Po sprchování se cítil zpomaleně. Nechtěla jsem nikam chodit, všechny zvuky na ulici a městský ruch se mi rozpadly, jako kdybych byl v kuklu. A to jsem já, který až donedávna dokázal předjet tramvaj! Neodpovídal jsem na mobilní hovory (a poprvé jsem o tom necítil žádné výčitky). Cítila jsem se celá - a klidně. Zajímalo by mě, že to bude šestý postup, pokud po první tak dobře.

A přesto, navzdory nízkému tlaku, třem litrům kávy a všeobecné úzkosti jsem šel do postele o půlnoci. A téměř okamžitě usnul. Snívala jsem o velké nemocnici, do níž jsem vstoupila nepochopitelným způsobem - buď návštěvník, nebo pacient -, ale prošel jsem to a nechal jsem svou svobodnou vůli. Tam byl ten mladý okhlamon, na kterém jsem pak ještě neplnoletý jsem narazil, a řada "stejných-špatných" chlapů se valila jako pata. Ale on byl pacient a byl jsem zdravý. Vyšel jsem a zůstal.

Švábů ve spánku a reality

Při příštím postupu to všechno bylo stejné, jen já, jako zkušený uživatel, se díval aktivněji na ty snímky, které mi daly mozek, zatímco olej mi tekl pomalu na čele. Možná nejlepší definice toho, jak to vypadá: Když se podíváte do čisté vody pramene, měli byste vidět všechny nádoby na rzi nahromaděné na dně, lahve a další odpadky. Zase jsem spala včas, zapomněla jsem na mnoho let nespavosti.

Druhý večer jsem měl sen o neznámém bytě, konkrétněji o koupelně, která se houpala s šváby (mluvím s nimi, je-li něco, klidně, bez nervů). Bylo jich spousta, byly všude - padly na hlavu, vylézaly se do koupelny ze všech prasklin a snažila jsem se je zbavit, utopit alespoň část a proplachovat se do koupelny. Následující den ráno skutečně chtěli byt skutečně vyčistit.

Vysvětlení snů v osobě přítele argumentovalo, že to bylo spousta peněz a myslela jsem si, kolik ropy bych trávil, abych vyhnal šváby z mé hlavy.

Před třetím postupem jsem si vzpomněl, že po dvou týdnech jsem absolvoval školní zkoušky a neměla bych s prázdnou částí pevného disku mozku s užitečným poznatkem - například vstupenky na filozofii. Takže místo Facebooku a jiného internetu jsem začal číst abstraktní učebnice.

A samozřejmě jsem každou noc měl nádherné úžasné sny, ve kterých jsem konečně zjistil všechny ty vztahy, které se někde nacházely v operační paměti hlavy a nechtěly jít do koše. Poprvé od školních let jsem se v 7 hodin ráno probudila a uviděla, jak krásné je, když slunce zaplavuje pokoj.

Dočasně jsem nepracoval a můj zbytek se skládal z domácích prací (najednou jsem začal otřásat věci, vyhazovat přebytečné a systematizovat všechno a všechny), filozofii v zvuku a tisku, postup, lehká večeře - to je všechno.

Šestým postupem jsem si uvědomil, že jsem pochopil nejen to, co napsali filozofové, ale já sám mohu nabídnout něco nového. Pocit čistého obličeje je podle mne všem znám, ale jaký je pocit dobře promyšleného čerstvého mozku? Tento pocit, když úzkost zmizí, nejsou v paměti žádná paměť, ale už je to přijetí minulosti a na "nešetrně žité roky" neexistují žádné záchvaty.

Shine čisté mysli

Jak to skončilo? Za týden postupů někde zmizela 3 extra kilogramy, ačkoli jsem nestanovil cíle, jak zhubnout - prostě jsem nechtěl jíst dost večer. Strávil jsem skvěle filozofii, vstoupil jsem do vysoké školy. O tři týdny později jsem nastoupil do nové práce. Po dvou měsících jsem šel do operace, kterou jsem se nemohl rozhodnout déle než 10 let. A to je neúplný seznam všeho, co se stalo po několika měsících.

Mám spoustu nevyužité paměti pro nové věci a emoce. Zatímco můj mozek staví novou realitu, mým úkolem je ujistit se, že odpadky nezakrývají mezipaměť mé paměti RAM. Mám dálkově ovládané ovládání. Někdy to stále přináší, obzvláště v životních zákrutách, ale vím, kde je to kouzelné tlačítko, které vám umožní osvobodit se a uvolnit pevný disk mozku. Buddha poradil: "Nedělejte zlo, udělejte dobré a udržujte svou mysl čistou." Zlatá slova pro ty, kteří chtějí konečně nechat jít.

Olej na hlavě - nalijte!

Ajurvédské léčebné metody přímo ovlivňují základní příčiny stárnutí.

Jak fungují mazací postupy a proč jsou efektivní při udržování mládí? Ayurvédská medicína po tisíce let vybudovala účinný systém hojení a omlazení.

A.S. Zalmanov, známý doktor, tvůrce teorie kapilární terapie, napsal: "Od 40-45 let vždy došlo k postupnému poklesu počtu otevřených kapilár, vzhledu sušených buněčných ostrovů a zpomalení životních procesů. Toto progresivní sušení je anatomická a fyziologická základna stárnutí. Člověk se stává stále více suchý, dehydratovaný. "

Další příčinou vnějšího stárnutí spočívá ve svalové vrstvě, která je připojena k lebce. To je zvýšený svalový tonus kvůli křeče napětí a stresu, stejně jako špatný krevní oběh. Kůže může dlouhodobě udržet elasticitu, ale v důsledku deformace svalového systému a vysušení kostí lebky se vytvářejí klouby a záhyby.

Co dělat? Použijte tipy a metody omlazení, které nabízíme ayurveda. Také pomocí dýchacích technik a jógy učí svaly relaxovat. A pokožka se "protáhne", kvůli zvýšenému toku krve se začne omlazovat.

Ayurvédská medicína nabízí jednoduchou metodu - olejování hlavy a obličeje, instilaci speciálních olejů do nosu a použití dostatečného množství oleje s jídlem. Jsou to oleje, ne voda, protože mají různé účinky. Například pokud vložíte větev do vody, zvětší se a uvolní se. A pokud si to chvíli vložíte do oleje, nabobtná a stane se pružná. Olej snižuje svalové křeče a zvlhčuje pokožku. Je chybou myslet, že upadne póry, speciální ayurvédské oleje, naopak rozpouští mastné zátky a odstraňuje toxiny.

Proč potřebujete olej na hlavě? Lebeční klenba je pokryta přilbou, která je centrální částí supercraniálního svalu a je pevně přilnutá k pokožce hlavy. S věkem klesá šlachovitá helma, začne stlačovat krevní cévy a "přiléhat" k lebce, což narušuje výživu žárovky, vlasy vypadnou, svaly křeče spasmu. Olejování hlavy vrací elastičnost k šlachám, obnovuje přívod krve do svalů hlavy a kůže, a tak odolává vysychání.

Je nutné hydratovat kosti lebky pomocí oleje hlavy - v Ayurvedě se tento postup nazývá "shirobhyanga" a celé tělo se nazývá "abhyanga", sezamový olej nebo speciální ayurvedické kompozice. Správný ayurvedický olej po 10-15 minutách po aplikaci pronikne do kosterního systému.

Proveďte postup nejlépe denně nebo alespoň 3krát týdně. Použijte teplý olej třením masážních pohybů na pokožce hlavy, na čele a uších a nechte asi hodinu. Účinně olejovat s kompozicemi "Brami amla dlaždice", "Bringaraj dlaždice", "Triphaladi dlaždice", "Amla dlaždice". Pro omlazení a výživu kůže na obličeji je dobré používat oleje Kumkumadi nebo Triphalagritam, které hydratují a dobře působí hyperpigmentací.

Chcete-li odstranit otoky a vrásky na obličeji, vyčistit nosní a čelní dutiny z hlenu, Ayurveda doporučuje každý den, aby vnesla do nosu směs olejů "Anu tile" a "Kumkumadi", kombinovaná ve stejných poměrech. Dost déle každé ráno zakopat 2-3 kapky do každé nosní dírky. V tomto případě by měla být hlava pod rameny. Je výhodné provádět proceduru, když ležíte na zádech s hlavou dolů. Po instilaci se zhluboka nadechněte a lehněte 2-3 minuty. Olej zlepšuje přívod krve do mozku a lymfatického systému.

Různé ayurvédské směsi mohou být použity pro olejování těla, například Lakshadi Taila dokonale vyživuje kůži a je účinná při odstraňování střižů. Užitečné pro muskuloskeletální systém a kůži oleje "Dhanvantaram dlaždice", "Murivena dlaždice". Olejnaté tělo může být doma. Olej zahřejte na příjemnou teplotu, aplikujte od krku a jděte dolů na nohy. Olej nechte na těle po dobu 30-40 minut a omyjte ho utan-ayurvédským práškem z mouky a bylin. Ayurveda doporučuje naplnit své tělo tak často, jak si to můžete dovolit.

Guzel Akhtyamova, ředitel Savitar Wellness Center, Ufa

Přinejmenším bude mít olej na hlavě, řekne všechno: trochu; Dokonce má kousek na hlavě, ale on. »Přísloví a slova

  Dokonce bude mít na hlavě olej, bude říkat všechno: nestačí


Dokonce má kousek na hlavě, ale je to jeho


Pokud mu však oko bude - vystaví další


Je příliš líný něco líného


Právě to šel z trouby na podlahu


Že to žvýkat, dal si do úst


Nemůžeš se na něj ocitnout


Nedostávejte hladový zub


Jeho a knihy v ruce


On a plat nepotřebuje, jen aby krmil pouze státního vrabce


On a potíže - ta voda z husy


Dneska je horší: hlava krku už je


Dejte mu varlata a peeling


Dejte mu vůli a on si vezme dvě


Řekni mu o knězi a on o Emelyově blázenovi


Chcete-li říci - vylévat hrach do zdi


Havran mu kousne oči, ale ani s nosem nevede


Emelya hlupák a já jsme šli na palivové dříví na sporáku


Smrče porodí kužely


Smrkovaná metla nebyla vyvýšená


Elizar je potopila


Jedli a potali, ale oba šli do práce a zemřeli.


Sotva duše v těle


Nejedl, ale seděl u stolu


Snědl jsem - nejezl jsem, ale oni pošlou na oběd


Cítil bych kyselou smetanu a žádné krávy


Byl by jedl koláč a spálil ho v troubě


Já bych jedl maso a uvízl v zubech


Pokud bohatý člověk jedl peníze, kdyby ho chudí nepřežili chléb

Pro Více Informací O Suché Vlasy