logo

MirTesen

O čem se myslíme, že se stane,... že pošleme světu, pak se vrátíme...

DECIMATINÁLNÍ MASÁŽ PŘED SPOLUPRÁTEM K OCHRANĚ CHRONICKÝCH CHOROB.

Tato 10minutová masáž před lůžkem je založena na principu masáže tradiční čínské medicíny.

Tato masáž se osvědčila jako prostředek ke zlepšení kvality spánku a chuti k jídlu. Zabraňuje také nachlazení a ztuhlý krk po spánku.

Masáž sama o sobě je velmi jednoduchá a snadno se učí, a vy potřebujete jen deset minut, abyste ji zvládli. S trochou času to dává dobré výsledky.

Desetiminutová masáž, která se provádí před spaním, je navržena tak, aby eliminovala bloky kanálů a svazků meridiánového systému, usnadnila lepší tok energie a krve, posilovala srdce a zmírnila duševní napětí.

Teplo a energie vznikající v procesu tření dlaní masážních oblastí a konstantní proudění elektřiny přes meridiány z povrchu do vnitřku těla umožňují naplnit krevní kapiláry, zlepšit krevní oběh a podporovat metabolismus.

10 MÍSTNÍ MASÁŽ SESTAVUJE NASLEDUJÍCÍ 12 PŘÍJMŮ.

[1] Masážní bod buy-hui. S dlaní lehce zatlačte bod kupní hui na korunu hlavy a proveďte 50 otáček - otření 3-5 cm v průměru, buď ve směru nebo proti směru hodinových ručiček. Trvá asi 30 sekund (obr. 9-21).

[2] Umyjte si obličej rukama. Dejte dlaně na obličej, masírujte ji nahoru a dolů, masírujte ji po dobu 30 sekund (obr. 9-22).

[3] Masážní body in-xiang. Třeste a masírujte body in-xiang umístěné po obou stranách křídel nosu s hroty indexových prstů po dobu asi 20 sekund (obr. 9-23).

[4] Míchání uší. Položte ruce na uši a zavřete uši ušími s ušními mušlemi. Při posunutí se vaše uši vrátí do normální polohy. Jedná se o jeden pohyb. Proveďte 50 takových otáčení po dobu asi 30 sekund (obrázek 9-24).

[7] Masáž hrudníku a břicha. Levé ruky zatlačte na bod qi-hai, který se nachází pod pupíkem, a stiskněte bod hnědnutí, který se nachází uprostřed mezi bradavky. Po pravé ruce, tlačíte a masírujete, pohybujte po pravé straně hrudníku a břicha, popisujte oblouk až k bodu Qi-Hai a levici, tlačíte a masíte, stoupá po levé straně břicha a hrudníku a popisuje oblouk až k bodu Tanchun. Je považován za jeden pohyb. Bezprostředně po tom, stejným způsobem, ale v opačném směru, projít tyto oblasti podruhé. Proveďte 50 pohybů. To obvykle trvá asi 30 sekund (obrázek 9-27).

[8] Masáž zad a pasu. Stlačte pěsti a přemístěte je za záda a položte zadní stranu na obě strany pasu. Stiskněte je na akupunkturních místech, roztáhnete 5-7 cm, zatlačíte a masíte s pomocí síly, pohybujte je co nejvíce v přímce nahoru. Poté uvolněte a vraťte ruce do výchozí pozice. Chůze 50 krát za 30 sekund (obrázek 9-28).

[11] Masáž nohou. S prostředním prstem pravé ruky pomáhá s indexem a prstem prstem, silou a rychle zatlačte a masíruje levou nohu z vnitřku kotníku do bodu Yung-Chuan. Vraťte kartáč do původní polohy. Proveďte 50krát (obr. 9-33). Potom proveďte stejnou proceduru s levou rukou a pravou nohou 50 krát. Vše bude trvat asi 30 sekund.

[12] Masáž šourku (muži) a hrudi (ženy). Muži ležou na zádech, vezmějí šourku v levé ruce a masírují ji ve směru hodinových ručiček 50krát, pak změní ruce a masírují šourku pravou rukou 50krát proti směru hodinových ručiček. Trvá asi 40 sekund. Ženy také ležet na zádech a masírují prsy oběma rukama 50krát, což trvá asi 20 sekund.

CO DĚLAT SPECIÁLNÍ POZOR:

[1] Před spaním si umyjte obličej a nohy nebo si dejte teplou koupel. Sedněte tiše na posteli a cvičíte. Pokud je místnost teplá, sundávejte všechny šaty a nechte spodní prádlo. Je-li to chladné, neodejerněte si dres.

[2] Když provádíte cvičení, mírně zavřete oči, zaměřte se, osvětlete horní patra jazykem, dlaňmi se dotýkáte těla. Jedno cvičení by mělo projít do druhého, neumožňovat přestávky a síla by měla být aplikována s umírněním. Nejlépe ze všeho, pokud se na konci celého komplexu objeví tělo dobře ohřáté a pot.

[3] Při masírování bodů in-xiang, feng-chi a jian-jing použijte nějakou sílu, abyste vytvořili bolestivý pocit. S masáží zad a dolní části zad, pokud nemáte dostatečnou sílu v rukou, můžete si odpočinout.

[4] Po posledním cvičení by měli muži držet šourku v ruce a masážovat je kruhovým směrem dolů a snažit se co nejméně ovlivnit penis. Jestliže jeden z začátečníků má erekci a nemohou se vrátit do normálního stavu v krátkém čase, pak můžete stisknout prostřední prsty v bodech guan-juan, které se nacházejí ve středu dolní části břicha, 10 centimetrů pod pupkem a pomalu se přitlačují 2 minuty, nasměrování dovnitř. To pomáhá vrátit člen do normálního stavu a nezpůsobuje žádné poškození sexuálních funkcí.

[5] V zimě se dejte pozor na vítr, abyste předešli přechlazení.

[6] Lhůty stanovené pro každé cvičení jsou určeny pouze pro začátečníky. Když máte osobní zkušenosti a dovednosti, nebude se na ně spoléhat. Deset minut je obvykle dost pro celý komplex.

[7] Tyto cviky jsou kontraindikovány těhotným ženám, které jsou nemocné s těžkými formami onemocnění s vysokou horečkou, zánětem a nádory na masírovaných oblastech nebo kožními nemocemi.

"Terapeutické cvičení čínské medicíny", Zeng Qingnan, Liu Daoqing

Samo-masáž pro nespavost: pomůže vám spát, pokud nechcete spát

Důsledná práce nebo rodinné problémy, finanční dluhy a osobní problémy často ovlivňují úroveň úzkosti moderního člověka a jeho schopnost odolávat stresu.

Jak víte, lidské tělo obnovuje poškozené buňky tkání, reguluje metabolické procesy a doplňuje všechny své vlastní zdroje, a to pouze v režimu dobrého spánku. Tato skutečnost vysvětluje hodnotu odpočinku a zdravého spánku pro osobu.

Ale stálý stres narušuje činnost všech tělesných systémů, které jsou zodpovědné za zdravý noční odpočinek. V tomto článku vám vysvětlíme, jak usnout, pokud nechcete spát, aniž byste se uchýlili k užívání uklidňujících prostředků.

Charakteristika onemocnění

Nespavost (jinak nespavost) je porucha spánku, která se projevuje jako neschopnost člověka usnout, dokonce i ve stavu extrémní únavy a vyčerpání.

Spánek může být nepřítomný, vyskytuje se příliš dlouho, je mělký a povrchní - všechny tyto stadia mohou být považovány za poruchu spánku.

Citlivý spánek je také považován za abnormální, když se člověk probudí z jakéhokoli nejmenšího zvuku, v ospalosti, vědomí nezmizí.

Lékař může diagnostikovat nespavost, když si stěžuje na nepřítomnost nočního odpočinku nebo jeho nedostatečné množství (méně než 6-8 hodin) více než třikrát týdně po dobu jednoho měsíce.

Hlavními důvody prodlouženého nedostatku schopností odpočinku v noci mohou být:

 • úzkost;
 • fyzické vyčerpání;
 • nadměrná stimulace nervového systému;
 • psychosomatické onemocnění;
 • zánětlivé procesy, které způsobují nesnesitelnou akutní bolest;
 • užívání léků, které snižují produkci hormonu melatonin;
 • užívání alkoholu nebo drog;
 • deprese;
 • onemocnění dýchacích cest;
 • vnější faktory (hluk, jasné světlo, nepříjemné místo).

Lékař může předepsat léky na léčbu nespavosti a poskytnout úlevu při snaze usnout, ale postup sedativních léčiv může být návykový, a tím vytváří více problémů, když usneš bez léků.

Účinky nespavosti jsou velmi vážné. Týkají se jak porušení práce všech vnitřních systémů těla, tak vlivu nedostatku spánku na výkon, obživu, vzhled a blahobyt člověka.

Léčba nespavosti masáží

Léky nejsou vždy schopny zvládnout problém s nedostatkem spánku. Naopak, častěji vyvolávají návyky a negativně ovlivňují fungování centrálního nervového systému člověka a s ním i progrese nespavosti.

Poruchy spánku lze snadno zabránit nebo potlačit použitím masáže pro nespavost. Může se použít jako preventivní opatření k uvolnění, nebo se může stát "hůlkou pomoci" pro problémy s usínáním.

Spolu s použitím masáže pro nespavost je třeba upustit od používání stimulantů (káva, čaj, drogy, alkohol), nepoužívejte gadgety a světlé světlo místnosti dvě hodiny před spaním, dobře si přečtěte knihy se zábavným nebo nápaditým spiknutím.

Výkonnostní technika

Akupresura pro nespavost se udržuje jednu hodinu před spaním jednou v případě problému. Pokud je nespavost trýzněna po dlouhou dobu, doporučuje se pacientovi masáž každý den večer po dobu jednoho měsíce.

Před zahájením masáže se doporučuje zahřát ruce, osvětlit aromatickou olejovou lampu nebo svíčku a zapnout relaxační hudbu.

Masáž hlavy

 1. Ohřáté čistými dlaněmi se po obličeji a krku (mytí) provádějí kruhové pohyby.
 2. Prsty se masírují v bodě mezi obočím.
 3. Stiskněte na obočí a masírujte je od středu čela po dočasnou kost.

Masáž hlavy se provádí třikrát.

Masáž uší se provádí v následujícím pořadí:

 1. Pomocí dvou prstů (index a velkých) masírujte výčnělky zhora dolů, mírně je táhněte směrem k sobě, vytváříte napětí.
 2. Kruhové pohyby jsou prováděny dvěma prsty a masírují ušní lalůčky.

Pohyb se provádí předtím, než se v oblasti, kde se masíruje, objeví teplo nebo teplo.

 1. Použijte ukazováček, abyste zahalili prohloubení, které se nachází za ušní dírkou ve spodní části lebky. Masáž s kruhovým tlakem v oblasti.
 2. Masírujte prsty nahoru a dolů klíčník-mastoidní sval (začíná nad laloky uší a sjíždí od základny lebky ke klíčiky - podívejte se na fotografii).

Masáž krku se provádí 20x nebo více - až do úplné relaxace svalů.

Břicho

Břišní masáž se provádí na zádech. Mírně stisknete dlaň na žaludek, proveďte kruhové pohyby, první po směru hodinových ručiček, pak proti. 30 krát na jedné straně.

Cvičení pomůže zbavit se zácpy a zlepšit krevní oběh orgánů a také bude mít příznivý účinek na usnutí.

Nohy

Před masáží nohou hněte si ruce a ponořte nohy do horké lázně, abyste zlepšili průtok krve v dolních končetinách a zvýšili účinek na akupunkturní body:

Masírujte nohy nohy stisknutím podložky. Potom pokračujte v úderu nohy a začněte stisknout bod ve středu. Musíte provést až 60 tlaků v tomto bodě.

Je důležité si uvědomit, že v kombinaci s relaxační masáží je nejlepší dodržovat správnou vyváženou stravu pro udržení zdraví nervového systému, který ovlivňuje produkci hormonu spánku.

Akupunktura

Vědět, kde jsou body spánku pro nespavost, je důležité, aby se během masáže správně ovlivnilo.

 1. Bod B 9 má uklidňující efekt. Nachází se symetricky mezi páteří a lopatkou v oblasti srdce.
 2. Bod GV 6 zmírňuje emoční stres. Cítíte ji ve výklenku u spodní části lebky.
 3. Bod B 6.1 zklidňuje, zmírňuje nervové napětí, bojuje se stresem. Umístěný symetricky asi jeden a půl centimetru od základny lebky a centimetr od páteře.
 4. Bod 20 GB odlehčuje svaly krku a bolesti hlavy a snižuje riziko artritidy. Najdete ji v prohloubení základny lebky. Vzdálenost mezi symetrickými body je 5-7 cm.
 5. Bod 1 GV upokojuje centrální nervový systém. Umírá na čele mezi obočím.
 6. Bod GV 7 pomáhá vyrovnávat se s emočními poruchami. Je umístěn ve vzdálenosti tří prstů od základny hrudníku (oblast slunečního plexu).
 7. Bod P 6 eliminuje poruchy zažívacího traktu a jeho důsledky. Symetrické body na zadní straně předloktí naleznete 2,5 cm od zápěstí.
 8. Bod H 7 snižuje úroveň úzkosti a nervozity. Umístěný na zadní straně předloktí, na zápěstí.
 9. Bod 4 může snížit úroveň úzkosti a úzkosti, změny krevního tlaku. Umístěný v centru nohy pod talusem.
 10. Bod B 8 se používá k bolesti patek. Cítíte to pod vnější částí talu.

Akupunkturní body jsou prezentovány formou obrázků.

Závěr

Aplikace metody relaxace akupresury pro léčbu nespavosti způsobuje uklidňující a soporický účinek, který nepoškozuje zdraví těla, naopak, komplexně léčí.

Pokud je příčina nespavosti vážnou dědičnou nebo získanou patologií, a nikoliv životními povinnostmi a zkušenostmi, měli byste kontaktovat odborníka, který by odstranil příčiny těchto onemocnění.

Masážní techniky pro odstranění nespavosti

Nespavost není tak vážným problémem, že se s ním léčí. Je lepší léčit to přirozenými způsoby, jako je masáž. Měkký relaxační účinek masážních pohybů pomůže nejen naladit spánek, ale také mít příznivý účinek na tělo jako celek. Jak efektivní je masáž pro nespavost a jak to udělat správně?

Výhody masáže pro nespavost

Většina příčin nespavosti (synonymum nespavosti) souvisí s psychosomatickou činností, kdy je normální funkce těla narušena kvůli pocitům, stresu nebo patologickým stavům. Mohou to být tlakové rány, palpitace srdce, strach nebo pocit nevolnosti. To vše neumožňuje klidně a rychle usínat.

A masáž pro všechny tyto podmínky je velmi účinná. Fyziologicky působí, ale zrychlení krve a lymfy vede k normalizaci systémů a orgánů, zejména mozku. Muž se uklidní, uvolní; jeho dýchání a pulz se zotaví, svalové spasmy ustupují. A přesto masáž je velmi příjemný postup, proto je přítomen i element blaženosti a blaženosti. To platí pro všechny lidi: muže, ženy, děti a starší osoby.

Typy masáží pro nespavost

Masáž může pomoci jako jednorázová částka a jako kurz. To znamená, že pokud člověk šel spát, ale nemůže vůbec spát, doporučuje se masírovat určité body pro sebe, po kterém bude sen postupně přicházet. Pro systematickou nespavost byste měli pravidelně navštěvovat kancelář masážního terapeuta (nebo se samo-masáž), aby se účinek akumuloval a účinek je silnější.

Než si přiřadíte masáž, bude užitečné konzultovat s lékařem. Nejen doporučuje určité techniky, ale také posoudí přítomnost / nepřítomnost kontraindikací pro ně.

Typy a techniky masáže pro nespavost velmi. Výběr jedné nebo jiné metody závisí na vlastních schopnostech, preferencích a touhách, stejně jako na lékařských předpisech.

Masážní místnost

V tomto případě nemusíte nic vymýšlet. Pacientka právě prochází vyšetřením; Lékař určuje příčiny nespavosti a předepisuje masáž jako fyzioterapeutickou metodu léčby. Jakou techniku ​​to bude, do jaké oblasti je poslána, bude určena odborníkem.

Pokud si člověk zvolí soukromého maséra bez toho, aby nejprve navštívil lékaře, je lepší se zaměřit na celkovou relaxační masáž. Ačkoli konzultace s masérským terapeutem by také nebyla nadbytečná, protože často osoba v této profesi má lékařský titul.

Domácí masažéry

Mají takové zařízení doma užitečné, ale musíte je používat pouze podle pokynů. Obvykle je v anotaci předepsáno, která zóna musí být zpracována pomocí specifického masérce, aby se zbavil nespavosti nebo jednoduše zmírnit celkové napětí. Praxe ukazuje, že častěji se jedná o oblast krční límec.

Udělejte to sami

Pokud masér není, můžete se sami pokusit. Pro sebe člověk nemůže maskovat v žádném případě všechny části těla a síla tlaku nebude stejná, jako kdyby to udělal odborník. Proto je možné vše, co lze udělat samostatně, masírovat krk a hlavu. Pokud je to dost, skvělé. Pokud tomu tak není, zvolte jinou metodu.

Hydro masáž

Fanoušci dlouhodobého pobytu v sprše jsou denně hydromasážní, protože ostré trysky dokonale masírují problematické oblasti. U nespavosti to také pomáhá, protože voda uklidňuje a při sprchování vám dává příležitost zůstat sama se sebou a vašimi myšlenkami, dočasně zapomenout na úzkost.

V noci je vhodné vzít teplou nebo horkou sprchu, která rozkládá tělo a uvolní svalové napětí. Tlak současně musí být podstatný, takže kromě tepla existuje i mechanický efekt. A musíte strávit pod takovou sprchou po dobu nejméně 15 minut, jinak nebude mít žádný účinek. Kromě toho můžete pro tělo používat sedativa, například levandulové mýdlo.

Akupresura a její principy

Akupresura (akupresura, shiatsu) může být přičítána samo-masáži, ale stále je to celá oblast fyzioterapie, která vyžaduje detailní zvážení. Oficiální medicína označuje akupresuru reflexologii. Takže je to: působením na biologicky aktivní body na těle můžete dosáhnout relaxace vzdálených oblastí těla nebo dokonce celého nervového systému.

Akupresura se provádí podložkou jakéhokoli prstu. Nejprve musíte jemně stisknout bod nárazu, pak provést kruhové pohyby, zvýšit tlak a stisknout prst do těla. Doba expozice jedním bodem je 2-3 minuty. Krása místa samo-masáže spočívá v tom, že osoba může nezávisle ovládat sílu tlaku a zabránit bolestivým pocitům. A abyste to udělali, nepotřebujete žádné zvláštní přípravky: můžete se dokonce probudit i v noci, pochopit, že není možné znovu usnout, pamatovat si, které body masírovat pro nespavost a mít malou relaxační relaci.

Naléhavá akupresura

Proběhne 5-15 minut před spaním a netrvá dlouho. Jedná se o pouhých 5 bodů, které lze snadno zapamatovat.

 1. Na můstek nosu mezi obočím.
 2. Na koruně hlavy.
 3. Pod hrudní čárou uprostřed hrudní kosti.
 4. Na zápěstí, blíž k malému prstu a k horní části dlaně.
 5. Nad kolenem, zevnitř.

Masáž těmito body pro spánek s nespavostí je lepší v poloze lezení nebo polosedačky. V tomto případě nemůžete odolat touze usnout. Pokud se sen objevil i na 2. nebo 3. místě, musíte pomalu zastavit akupresuru a uvolnit se.

Pokud během akupresury dochází k nepříjemným nebo bolestivým pocitům, pulz se zrychlí, začíná se pocení, měli byste přestat manipulovat.

Masáž jednotlivých zón

Reflexologie je rozšířená v Číně, odkud se tento směr rozvíjí. A po mnoho staletí se objevilo několik různých způsobů akupresury pro nespavost.

Nožní zastávka

Yong Quan. Bod je umístěn na noze. Chcete-li ji najít, musíte stisknout prsty a podívat se na znaménko plus. Uprostřed bude výklenku. To je masážní bod od nespavosti Yoon Quana. Měla by být masírována podle všech pravidel akupresury.

Zpět

Závažnější čínská technika pro záchranu nespavosti je hijam. Jedná se o masáž a očištění těla toxinů krví. Hijam naznačuje krvácení na zádech a extrakci krve pomocí vakuových plechovek. Jedná se o velmi závažný postup, který provádějí pouze odborníci. Účinek je jak z hijamy, tak z kurzu.

V drážkách za ušima se nacházejí body An Mian (přeložené ze starověkého čínského "měkkého snu"). Pokud je masíte po dobu 5-10 minut, přechází nespavost. Také tyto body mohou být řešeny pouze pro všeobecnou relaxaci.

Thumb

Podle metody su-jok terapie pro nespavost, musíte nosit elastický pás na extrémní phalanx palce. Mělo by to významně, ale ne silně, aby se nebránilo toku krve. Předpokládá se, že tento trvalý tlak na tomto místě může způsobit uvolnění a urychlení spánku.

Akupunktura

Stejně jako akupresura, pouze náraz se děje ne s měkkými prsty, ale s ostrými jehlami. Akupunktura pochází z čínské medicíny a je zde stále používána jako jedna z nejběžnějších metod léčby širokého spektra nemocí a onemocnění.

Ale pokud akupresura umožňuje samo-masáž, pak techniky akupunktury podléhají pouze odborníkům. Stále však dochází k propíchnutí kůže ihlami, takže s tím musí jednat pouze lékař. Tam je mnohem více akupunkturních bodů pro nespavost, a akupunkturní specialista zná nejen jejich umístění, ale může také odhadnout hloubku vložení špičky.

Masáž pro těhotné a novorozené nespavosti

Tyto dvě kategorie lidí jsou vždy považovány za společné. Protože těhotné ženy i kojenci potřebují jemnější přístup.

Během těhotenství masáž pomůže nejen zvládnout nespavost, ale také rozptýlit krev a lymfy neaktivní budoucí matky. Koneckonců, i když se pokouší chodit víc, je stále nemožné používat všechny svalové skupiny. A právě kvůli jejich stagnaci jsou těhotné ženy často trápeny nespavostí. Proto masáž může a má být provedena. Ačkoli konzultace s lékařem neublíží.

Masáž během těhotenství by měla být co nejpřesnější. Zvláště se vyvarujte silného tlaku v břiše.

Kojenci budou také těžit z tohoto postupu. Děti často spí neklidně kvůli svalovým křečemi, takže masáž paží, nohou a chrbta pomůže uvolnit toto napětí a nastavit dítě na spánek. Jemná břišní masáž dále přispěje k prevenci vzniku koliky.

Masážní atmosféra

Pokud je nespavost překvapena a musí být přijata naléhavá opatření, nebude mít atmosféra čas. Člověk začne vzpomínat na bodové techniky a masíruje prsty, krk nebo oblast za ušima. Pokud se jedná o kompletní denní rituál zaměřený na odstranění dlouhodobých svalových křečí a příznaků úzkosti, měli byste se na to připravit.

Hudba

Pokud každý má své vlastní hudební preference, masáž proti nespavosti vyžaduje relaxační etno-stylové dráhy, přírodní zvuky, ruské nebo čínské motivy. Na internetu jsou hotové skladby, které se nazývají "hudba pro masáže". Hlasné, vzrušující skladby, jako rock and roll nebo techno, se nedoporučují. Jinak existuje riziko, že po takových písních začne po masáži nespavost.

Aromaterapie

Je ideálně kombinován s masáží pro nespavost. Je pouze nutné vybrat správné příchutě, které nevzbuzují energii a uklidní nervový systém. To například:

Mohou to být vonné tyčinky nebo esenciální oleje. Míchání vůní se nedoporučuje, protože mohou vyvolať nepříjemný zápach, který se bude otravovat. Je lepší se zabývat jednou věcí, která způsobuje pozitivní emoce. Olej lze nalit do olejového hořáku nebo jednoduše položit papírovou ubrousek a dát ji vedle sebe.

Časem se může ukázat, že masáž pro nespavost již není zapotřebí. Aromaterapie je sama o sobě dost: člověk bude cítit, reflexně si vzpomene na příjemnou zábavu a usneme pod ním.

Kde a jak masírovat

Nejlepší je udělat to ve své vlastní ložnici, aby taková příjemná a uvolňující událost byla spojena s odpočinkem a spánkem. Můžete si posadit nebo si lehnout na posteli, zapnout hudbu, vypnout světlo, rozsvítit lampu s vůní a dát všechny myšlenky z hlavy. Snažte se naladit na uvolnění nebo se zaměřit na masáž určitého bodu na těle od nespavosti.

Pokud cizinec dělá masáž pro nespavost, pak bude konverzace nadbytečná. Masér může monotónně něco říct, ale nemusí odpovědět. Jedná se o populární metodu, která se nejen osvědčila v praxi, když studenti usíní pod učitelem, zaměstnanci spí na schůzích atd.

Co myslet

Masáž je vždy relaxační léčba. A když se provádí, aby se zbavil nespavosti - a tím víc. Během masáže byste měli co nejvíce relaxovat nejen tělo, ale i myšlenky. Pokud nemyslíte na nic, musíte si vzpomenout na něco příjemného. Můžete se také pokusit počítat, pomalu a měřeno: 1, 2, 3... A vůbec není nutné reprezentovat ovce současně. Stačí zadat rytmus.

Pro zdraví je nejen systémová nespavost nebezpečná, ale i jednorázová. Nedostatek spánku může vážně ovlivnit fyziologické a psychické zdraví člověka. A nikoli skutečnost, že příští noc bude moci spát z předchozího. Nespavost může velmi snadno stát chronickou, protože faktory jejího provokujícího se navzájem překrývají. Nedostatek spánku, únava, nervozita, problémy v práci nebo v rodině, nedostatek spánku - dostanete začarovaný kruh, který se můžete dostat ven s masáží.

Jak si udělat masáž před spaním?

Pokud nebudete po pracovním dni dostat se do masážního salonu, pak před spaním můžete udělat masáž sami. Zbaví bolesti a nepohodlí unavených svalů, upraví tělo na dobrý spánek. Je důležité provádět pohyby správně a bez zbytečné námahy, aby nedošlo k poškození těla. Před zahájením léčby je vhodné konzultovat lékaře a profesionální masérku.

Výhody samo-masáže před spaním

Samo-masáž může být nazývána jedním z nejúžasnějších akcí lásky, péče a laskavosti k vašemu tělu. Pokud cvičíte postup denně po dobu 5-10 minut před spaním, nervový systém bude silnější, zdravý spánek a nálada ráno výborná. Lidé dlouho věřili v schopnost masáže omlazovat tělo a mozek. Chcete-li zvýšit energii, je lepší provést proceduru ráno s intenzivnějšími pohyby než před spaním. Večer by měl být masáž hladší a jemnější, aby se tělo uvolnilo lépe a připravilo se na odpočinek. V tomto případě je vhodná nejen tradiční masáž nohou, ale také cvičení pro zadní část, krk, obličej, hýždě. Důležité je sledovat dech během procedury: musí být rovnoměrné a hluboké.

Masáž stimuluje lymfatický systém, aby tělo účinněji zbavilo toxinů. Postup plní tělo příjemným oteplováním, zklidňuje nervový systém, snižuje bolest a snižuje únavu, která se nahromadila během pracovního dne. Masáž chrání křeče a křeče, normalizuje průtok krve, uvolňuje napětí. Navíc pravidelné masáže pokožky přispívají k její pružnosti, měkkosti a elasticitě.

Masáž hlavy

Hlava po pracovním dni je obvykle velmi napjatá. Chcete-li uvolnit svaly a upravit tělo na dobrý spánek, je vhodné udělat jednoduchou masáž. Zlepšuje krevní oběh v hlavě, snižuje bolesti hlavy a duševní únavu. K tomu potřebujete:

 • Umístěte špičky prstů na horní část hlavy na obě strany.
 • Jemně zatlačte na kůži.
 • Přesuňte špičky prstů po celém povrchu hlavy po dobu 1-2 minut s hladkými kruhovými pohyby.
 • Opakujte, dokud nenastane relaxace.

Masáž krku

Další skvělé cvičení před spaním je vlastní masáž krku. Uvolňuje popruhové svaly, které pomáhají držet hlavu vzpřímenou. Nadměrná únava a stres často způsobují svalové napětí a tupou bolest v krku. Postup:

 • Položte hlavu na rovný povrch nebo se naklonějte dopředu, abyste uvolnili svaly.
 • Mentálně nakreslete přímé linie od základny každého ucha.
 • Umístěte palce na začátek řádků na každé straně.
 • Mírným stisknutím na kůži přemístěte prsty dolů do hrdla, dokud nebude čas, dokud se řádky nebudou protínat (přibližně na začátku páteře).
 • Několik vteřin masíruje průsečík řádků a opakuje se znovu.

Existuje další možnost masáže krku:

 • Pomocí čtyř prstů pravé ruky byste měli chodit po pravé straně svalů pásu.
 • Je nutné pomalu a jemně přitlačovat, dokud nebude mít pocit úplné svalové relaxace.
 • Potom se postup opakuje na druhé straně pomocí levé ruky.

Masáž obličeje

Pokud masíte tvář před spaním, můžete uklidnit unavené svaly očí, zvýšit průtok krve a zmírnit bolesti hlavy. A také je to vynikající gymnastika k udržení elasticity kůže. Za tímto účelem:

 • Umístěte ukazováčky prstů a středních prstů dohromady na chrámy a pak jemně masírujte kůži kruhovým pohybem.
 • Pohybujte palci do oblasti pod obočí a pohybujte jemným tlakem podél linie obočí zvenku dovnitř.
 • Pak jděte do horní části nosu.
 • Stiskněte horní část nosu dvěma prsty a lehce masírujte.

Masáž předloktí a zápěstí

Když je každodenní práce spojena s nadměrným užíváním prstů, zápěstí a horní předloktí (například sedění u počítače nebo stolu), zvyšuje se riziko vzniku epikondylitidy (tenisové lokty) a syndromu karpálního tunelu. Společným příznakem těchto onemocnění je neustálé bolest v předloktí. Abyste se vyhnuli takovým potížím, je vhodné provádět pravidelnou masáž zápěstí. Odstraňuje napětí v kartáči. Pro tento postup potřebujete pravidelnou tenisovou kouli. Je nutné:

 • Posaďte se u stolu.
 • Položte míč na desku stolu a trochu ji zatlačte na vnější stranu lokte.
 • Zahněte míč v různých směrech s loktem, dokud napětí ve svalech neklesne.

Masáž nohou

Pro mnoho lidí je jednou z nejoblíbenějších relaxačních procedur masáž nohou. Umožňuje vám pracovat na celém těle, protože nohy a nohy jsou soustředěny v mnoha bodech spojených s vnitřními orgány. Ti, kteří trpí tendinitidou, mohou doporučit jednoduchou masáž nohou s tenisovou kouli. Chcete-li to provést:

 • Položte holou nohu na povrch míče.
 • Pomalu zatáhněte míč dopředu a dozadu a zapojte celou plochu nohy z paty na špičku palce.
 • Přitlačte míč a uvolněte svaly. Opakujte tlak 5-10 krát.
 • Pokud jsou nohy zraněny, doporučuje se míč otáčet nohama a postupně jej vyvíjet tlak.

Pro lidi, kteří strávili celý den na nohou a kteří večer cítí bolest a únavu ve všech částech dolních končetin, může být samo-masáž doporučena pomocí jóga nebo pravidelné pěny. Koberec se vloží do těsné role. Cvičení se provádí na podlaze. Musíte ležet na vaší straně a položit roli pod stehna. Pootevřete a zatlačte podlahu rukama, podložku rozevřete pod tep- lou od začátku stehna k oblasti kolena. Opakujte 5-10krát.

Ramenní masáž

V rameni jsou soustředěny takové svalové skupiny jako horní lichoběžníková a levatorová lopatka, spojující rameno, horní část zad a krk. Jsou v neustálém napětí kvůli aktivnímu pohybu ramen a krku po celý den. Večer může být tato oblast těla velmi bolestivá. Aby se předešlo této masáži, umožní:

 • Zavřete čtyři prsty pravé ruky.
 • Dotáhněte se k zadní části levého ramena.
 • Projít prsty na rameno na zádech na 5-7 cm.
 • Pomalu a jemně rozkrojte, masírujte tuto oblast všemi čtyřmi prsty.
 • Postup je prováděn až do úplného uvolnění svalů.
 • Pak proveďte totéž na druhé straně.

Masáž hýždí

Svaly hýždí trpí prodlouženým posezením u stolu stejně jako ostatní části těla. Samoobslužná masáž před spaním pomůže zmírnit nepohodlí v hýždí. Chcete-li to provést, měli byste také použít tenisový míček:

 • Posaďte se na podlahu a ohněte kolena a položte nohy na ramena.
 • Položte tenisový míček pod levý hýždě, ruce za zády.
 • Zvedněte pravou nohu z podlahy, položte na ramena a přesuňte tenisovou kouli na levou stranu pomocí svalů hýždí.
 • Potom zvedněte druhou nohu a přesuňte míč zpět pod pravý hýždě.
Proveďte test

Samo-masáž před spaním

Samo-masáž před spaním - jejím úkolem je zmírnit napětí, uklidnit tělo a připravit ho na postel.

Masáž se provádí snadno, bez napětí, rytmicky. Použijte následující techniky: hladení, protřepání, tření, snadné hnětení a hladení. Poslední metoda se nejlépe provádí v posteli s úplným uvolněním na hrudi, břicho, obličeji (hlavně na čele). Samoobslužná masáž před spaním je zvláště užitečná pro znalostní pracovníky, stejně jako pro práci ve výrobě s vysokým stupněm hluku. Toto sezení masáže je dáno maximálně 5-8 minut.

V uplynulých letech mnoho lidí po dobu 1-1,5 hodiny před spánkem se věnovalo fyzickému cvičení: gymnastiku, běhání atd. Poté odeberte studenou sprchu. To není úplně správné. Studená voda zpravidla vzrušuje nervový systém a může zhoršit proces zaspávání (aby se prodloužil a spal více znepokojivě). Proto se sprchujte, umyjte se před spaním teplou vodou. Udělejte studenou sprchu nejméně dvě hodiny před spaním.

Zde chci říct o akupresure. Doporučuje se provádět v posteli těsně před spaním. Masírujte asymetrické body s prsty pravé ruky, symetrické body s prsty po pravé a levou rukou.

Je lepší, když akupresuru provádí jeden z vašich rodinných příslušníků. Ale samo-masáž je docela efektivní.

Hmotnostní body v následujícím pořadí (obr. 78):

 • 1. bod (asymetrický) mezi obočím. Masírujte s ukazováčkem, stiskněte lehce, přerušovaně po dobu tří minut.
 • 2. bod (symetrický) na ruce na konci záhybu, který je vytvořen, když je rameno ohnuté u lokti, ze strany palce. Masáž palcem, citlivě stiskněte, přerušovaně po dobu 5 minut.
 • 3. bod (symetrický) na zadní straně ruky, mezi palcem a ukazováčkem (pokud oddělíte prsty, pak z kůže sklopte o jeden centimetr ve středu). Masáž palcem lehce, přerušovaně po dobu 3 minut.
 • 4. bod (symetrický) na patě pod vnitřním kotníkem, na okraji zadní a plantární plochy. Masírujte palcem, lehce stiskněte a rotujte po dobu 3 minut.
 • 5. bod (symetrický) ve středu chodidla mezi druhou a třetí metatarzální kostí. Masírujte s ukazováčkem silným hnětením, tj. Přerušovaným stisknutím bodu a okolí kolem, po dobu 3 minut.
 • 6. bod (symetrický) pod vnějším kotníkem, na úrovni projekce kalkaneu. Masírujte palcem, lehce přitlačujte a rotujte po dobu 3 minut.
 • 7. bod (symetrický) mezi první metatarzální kost a hlavní falangou velkého prstu, na okraji zadní a plantární plochy. Masírujte s ukazováčkem, stiskněte lehce, přerušovaně po dobu 5 minut.
 • 8. bod (symetrický) na vnějším povrchu holenní kosti, mezi tibiálním svalstvem a dlouhým extenzorem prstů. Masíruje se ukazováčkem, lehce se přitlačí a rotuje po dobu 3 minut.

Po masírování bodů chodidla se doporučuje lehká hygienická masáž celé nohy, dokud se nezjistí pocit tepla.

Pro lepší spánek je třeba nejdříve nalézt odpočinek před spaním; mluvit klidně, pomalu a pomalu.

V posteli je třeba uvolnit všechny svaly a klouby. To zpomalí srdce, plíce a další tělesné systémy. Ale nedělejte si to příliš dlouho: pokud zvýrazníte relaxaci, bude to mít opačný účinek.

Potom proveďte hladkost (s dvěma rukama) pokožky hlavy - od horní části hlavy až po krk (0,5 min.). Pak s prsty (všechny) zdvihněte vaše čelo od středu do strany - 5-8krát. Můžete držet hladkování dvěma rukama na žaludku ve směru od dna až k hrudníku - 9-10 krát.

Pokud tento komplex nevede ke spánku, vyzkoušejte touto metodou bodovou masáž. Začněte od bodu, který se nachází na křižovatce obočí (mezi oči), těsně nad nosním mostem. Může být stisknuto jednou rukou (je to pohodlnější s prostředím) nebo masírováno po dobu 1,5-2 minut; pokud se to dělá při posezení, hlava je spuštěna na hrudník a oči jsou mírně zavřené.

Druhý bod je umístěn na levé straně hlavy, nad ušnicí pro délku ukazováčku, bude odpovídat parietální fossa. Masáž po dobu 2-3 minut.

3. bod je umístěn pod xiphoidním procesem (pod lžící). Samo-masáž se provádí špičkami třetího a čtvrtého prstu pravé nebo levé ruky po dobu 1,5-2 minut.
Je možné, že první samo-masáž nebude tak účinná, jak byste chtěli, ale měli trpělivost: po chvíli budete přesvědčeni, že jste začali rychleji spát.

Body spánku na lidském těle: které z nich pomáhají vyrovnat se s nespavostí

Aby co nejrychleji zaspal a aby spal pořádně, není třeba se uchýlit k pomoci spánek. Zpočátku je lepší zkusit akupresuru uvolnit tělo, což pomáhá překonat nespavost. To se děje během několika minut a vedlejší účinky, na rozdíl od léků, nedávají žádné.

Proč pomáhá masáž spát

Akupresura pro nespavost je daleko od nové techniky. To bylo používáno ve staré Číně nejen pro normalizaci spánku, ale také pro celkové zlepšení těla. Starověcí lékaři vycházeli ze skutečnosti, že každý orgán je promítán na povrch těla ve formě nervových zakončení. Proto pokud víte, který bod je zodpovědný za to, co a jak správně masírovat, můžete neustále udržovat odpovídající systémy ve zdravém stavu.

Existují dvě terapeutické techniky, které se používají při léčbě bodů na lidském těle:

 1. Akupunktura (akupunktura) - účinek na tělo se provádí zavedením speciálních jehel na správná místa.
 2. Akupresura - tj. správné masáže spojené s těmito body.

Vzhledem k tomu, že akupunktura nevyžaduje speciální akupunkturní dovednosti, je to nejjednodušší léčba. Proto je masáž spánku dobrou technikou boje proti nespavosti, přístupné všem. Je důležité pouze určit, které body by měly být v první řadě zapojeny pro pohodlný spánek, a také, jak správně provádět masážní pohyby.

Které body jsou nejúčinnější pro usnutí

Většinou se tyto body soustřeďují na ruce a nohy. Níže uvedená tabulka obsahuje popis nejúčinnějších oblastí, které je třeba nejdříve zapojit při spánku.

Masážní technika

Akupresura pro nespavost se provádí systematicky, protože přispívá nejen k normalizaci spánku, ale také k lepšímu průtoku krve do různých částí těla. Má příznivý účinek na svalový tonus, krevní cévy a srdeční funkce.

Příznivé účinky masáže lze dosáhnout, pokud budete dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 1. Stejně jako před normálním jednáním by měly být ruce omyté teplou vodou a mýdlem a osušeny. Olej nelze v tomto případě použít - jinak nedosáhnete požadovanou sílu nárazem stisknutím.
 2. Před zahájením léčby byste měli zcela uvolnit, pro které stačí vzít 8-10 hlubokých dechů a výdechů. Můžete naladit a psychicky: Představte si, jak vdechujete, vstřebáte pozitivní energii ve formě jasných paprsků a když vydechujete, rozdáváte temnotu ve formě temných proudů.
 3. Teď musíme zahájit tento postup. Můžete si vybrat některé z popsaných bodů - například nejvíce přístupné na tváři a ruce. Spárovací masáž současně dohromady.
 4. Doba expozice v každé oblasti je 3-4 minuty.
 5. Základní technika spočívá v stisknutí indexu a středních prstů v popsaných bodech. Síla je regulována pocity - je důležité cítit dopad, ale zároveň bez bolesti.

Následuje postupné doporučení pro masáž jednotlivých částí těla.

Hlava a uši

Za prvé, musíte si trochu dřít dlaně a horečkou, abyste si umyli tvář od nich, ruce po tvářích a čelech 15-20krát. Bod mezi obočím by měl být masírován s podložkami středních prstů (střídavě), stoupající neustále. Mělo by se opakovat třikrát s každým prstem (vlevo a vpravo). Dále byste měli přesunout podložky podél obočí, dokud se nezjistí pocity bolesti.

Velmi jednoduchá technika - masírování ušních lalůček, které jsou upnuty mezi palcem a ukazováčkem a třením na plné oteplování. Stejné pohyby hnízdí auryšky po celé délce.

Spárované body, které se nacházejí v drážkách pod ušima, by měly být důkladně omyty indexem a středními prsty (15-20 opakování). Stejné pohyby se opakují s bolestivým bodem umístěným přímo pod procesem lebky (pohyb z uší směrem k zadní části hlavy).

Potom, se všemi prsty kromě palce, jděte nahoru a dolů do klavikulárního svalu. Je snadné zjistit, jestli otočíte hlavu a zatížíte krk: sval začíná pod uchem a končí přímo u dna krku.

Břicho

Masáž břicha dokonale pomáhá nejen při poruchách spánku, ale také stimuluje trávicí procesy. To je zvláště užitečné s pocity lehkosti, nadýmání a jiných onemocnění. Měli byste držet ruku ve směru hodinových ručiček a proti směru hodinových ručiček kolem pupku (20 pohybů v každém směru).

Nohy

Konečně se nohy masírují v bodech popsaných pomocí polštářků středních a indexových prstů. Je obzvláště účinné provádět tyto cvičení po napaření nohou v horké vodě - pak je krevní oběh obzvláště silný a přínos relace je největší.

Kontraindikace k masáži

V některých případech je masáž spánku kontraindikována.

Je to vždy spojeno s chronickými onemocněními vitálních orgánů a také s patologickým stavem těla:

 • onemocnění srdce a cév spojených s nepravidelným srdečním tepem a krevním tlakem;
 • patologii žlučníku a kanálů;
 • urolitiáza;
 • vysoká teplota za nachlazení a jiné infekce;
 • vředů, vředů a dalších kožních lézí.

Mělo by být zřejmé, že masáž pro spánek je účinný postup, který funguje pouze v případě, že jsou dodržena všechna popsaná pravidla. Kromě toho je důležité sledovat vaše vlastní pocity - tělo by mělo být pohodlné a příjemné.

Zkušenosti ukázaly, že tato cvičení mají mimořádně pozitivní účinek na tělo, bez ohledu na jeho věk. Masáže jsou podávány jak dětem, tak dospělým, a ve vyšším věku. Je pozoruhodné, že většinu pohybů lze zvládnout během několika málo dní. Výsledek se projeví po první návštěvě.

Masáž před spaním: příjemné masážní cvičení ke zlepšení spánku

Problémy s spánkem jsou spíše nepříjemný jev. Téměř čtvrtina lidí na světě trpí nespavostí. Existuje mnoho forem nespavosti a téměř každý z nich je důsledkem některých fyziologických a emocionálních procesů.

Dnes vám řekneme, jak je masáž před spaním a jaká příjemná masážní cvičení pro zlepšení spánku je třeba poznamenat.

Nespavost nebo nespavost je porucha spánku, při které člověk vůbec nemusí usnout, usnout špatně, nebo spát bude nestabilní kvůli neustálému probuzení.

Formy nespavosti zahrnují neklidný a mělký spánek. Když člověk má takovou formu nespavosti, spí velice citlivě a každým šelestím se zřítí.

S takovým povrchním spánkem, který spíše připomíná zdřímnutí, se mohou objevit špatné sny, protože tělo se nemůže uvolnit až do konce.

Špatně spící lidé se bojí, že s příchodem noci zmizí touha zaspíšit a únava získá zvrat, spěchá do lékárny a koupí různé léky na nespavost.

Ale užívání terapeutických léků na nespavost bez řádného lékařského vyšetření může negativně ovlivnit zdraví, protože léčba nespavosti vyžaduje především zjištění důvodů, proč se tato nespavost objevila.

Pokud užíváte léky na nespavost bez lékařského předpisu, může to být návykové. Také anti-insomnie léky inhibují nervový systém.

Účinky nespavosti nejsou příliš dlouhé. Pokud se léčba nespavosti neuskuteční včas, po určité době po systematickém spánku člověk, který nespí dobře, se stává podrážděným, nepřítomný, náchylný k depresi, špatnému fyzickému a nestabilnímu emočnímu blahu. Bessonnica-muchajet »U poruch spánku, které se opakují nejméně třikrát týdně po dobu jednoho měsíce.

Normálně by normální spánek dospělých měl trvat v průměru osm hodin.

Nespavost může být vyvolána takovými psychologickými, fyzickými, adrenariálními faktory, jako jsou nejrůznější úzkostné zážitky, deprese, problémy s dýchacím přístrojem, provokující chrápání a problémy s dýcháním, vnější dráždivé faktory.

Existuje mnoho preventivních metod boje proti nespavosti, ale dnes budeme mluvit o tak jedinečné preventivní metodě, jako je masáž spánku.

Pomocí masáže pro spánek a všech druhů masážních cvičení proti špatnému spánku můžete dosáhnout stabilních výsledků při léčbě nespavosti.

Zástupci východní medicíny používají masáž pro spánek, která dělá léčbu nespavosti příjemnou a uvolňující, přinášející mysl a tělo člověka do stavu naprosté klidu.

Když nevíte, co dělat, abyste usnuli, můžete udělat masáž pro spánek, a to nejen pomocí služeb odborníka, ale také samostatně nebo s pomocí vašich blízkých a drahých.

Pokud se rozhodnete zkusit masáž pro spánek, musíte večer opustit kávu a čaj. Pokuste se také zdržet používání všech druhů mobilních gadgetů, televize atd.

Hlavním účelem této masáže je kompletní relaxace a klid, odstranění fyzického a emočního stresu.
Masáž pro spánek: efektivní masážní cvičení pro úplné uvolnění

Chcete-li spustit masáž pro spánek, musíte zahřát dlaně. Především je nutné zmírnit napětí. Chcete-li to provést, masírujte oblast hlavy od čela k koruně a hladce se přesuňte k zadní části hlavy a krku. Provádějte několik masážních pohybů několikrát.

Masáž pro spánek zahajuje masážní pohyby hlavy, krku zhora dolů, které hladce procházejí do hrudníku a břicha.

Podle názoru východních léčitelů je bod buy-hui umístěn na koruně hlavy. Tento postup stačí udělat třicet vteřin. (obr. 9-21)

Masáž pro spánek zahrnuje masážní pohyby po celé tváři shora dolů, připomínající mytí. (obr. 9-22). Tento masážní postup by měl trvat i 30 sekund.

Body In-Xiang, které se nacházejí po obou stranách nosových křídel, by měly být během 20 sekund třepy. (obr. 9-23)

Relax. Masírujte vaše uši rukama na uších a zakryjte ušní oči s ušními. Pohybujte rukama zpět, vyjměte ruce z ušního štítu a nechte uši vrátit se do své přirozené polohy.

Proveďte takové masáže 50 krát za necelou třicet sekund. (obr. 9-24).

Masáž pro spánek také zahrnuje masírování feng-chi bodů. Umístěte středové prsty na body a hnětete je, systematicky stisknete. Proveďte tuto masáž cvičení na spánek 50 krát za 20 sekund. (obr. 9-25)

Aby se zabránilo nespavosti, jsou také masírovány jien jing body. Chcete-li to provést, umístěte ukazatel a prostřední prst pravé ruky na bod jian jing, který se nachází na levém rameni, stiskněte a hněte jej 50krát. Pak opakujte stejné masážní cvičení se stejným bodem na druhé straně. 30 sekund stačí. (obr. 9-26).

Hrudník a břicho je také třeba masírovat, aby se zabránilo spánku. Bod qi-hai, umístěný pod pupkem, a bod tang-chung, který se nachází uprostřed mezi bradavky, by měl být také opatrně masírován levou dlaní. Proveďte stejné masážní cvičení s pravou dlaní na levé straně hrudníku a břicha. Dělejte to 50krát. (obr. 9-27)

Můžete také masírovat oblast pod pupkem 36krát ve směru hodinových ručiček a pak provádět stejné pohyby v opačném směru.

Pro dobrý spánek můžete udělat masáž v zádech a pasu. Chcete-li to provést, musíte stisknout pěsti, položit je za záda a stisknout akupunkturní body a posunout pěsti. Po 50 sadách za 30 vteřin uvolněte a vraťte ruce do startovní pozice. (obr. 9-28)

Masáž pro spánek zahrnuje masážní pohyby rukou. Na vytažené levé ruce dlaní dolů s druhou rukou v bodě Jian-feng, tlačení a masážní pohyby na vnějším povrchu na zadní straně ruky by měly také pomoci uvolnit se, aby usnuli normálně. (obr. 9-29) by měla být vnitřní strana ramene také masírována z zápěstí až k podpaží podobným způsobem. (obr. 9-30). Toto cvičení bude trvat několik minut, protože masážní manipulace je třeba provést 50krát s oběma rukama.

Nohy se také musí uvolnit. Chcete-li to provést, roztáhněte nohy na ramena, oddělte je, masírujte vnější část nohy před zvednutím. (obr. 9-31)

Druhé cvičení bude tlačit a masírovat z chodidel nohou na vnitřní ploše do slabin (obrázek 9-32).Tento masážní cyklus musíte provést 50krát.

Masáž nohou je také povinná v této sadě cvičení, protože na noze je bod Yun-Chuan. Masáž obě nohy 50 krát. (obr. 9-33).

Posledním masážním cvičením v cyklu masáže spánek je masáž šourku pro muže a prsa pro ženy. Masáž šourku je 50krát ve směru hodinových ručiček a proti němu.

Pro Více Informací O Suché Vlasy