logo

Microsporie: příčiny, klinické projevy a rysy léčby

Mezi vysoce nákazlivé dermatologické patologie je jedním z předních míst mikrosporie, nebo jak se běžně nazývá kožní onemocnění. Je způsobena patogenními houbami rodu Microsporum.

V závislosti na jejich druhu se onemocnění projevuje vloupavými skvrnami na hladké kůži, lysými skvrnami na vlasu na hlavě nebo tmavými bělavými kruhy na destičkách na nehty.

Co je to microsporie?

U lidí se mikroskopie často nazývá kožní onemocnění, protože v lézích se rozbité chloupky podobají "kartáčům" - krátkým účesům.

Nyní termín "ringworm" znamená dvě onemocnění najednou - mikroskopii samotnou a trichophytosis. První je způsobena houbami druhu Microsporum, druhou houbami druhu Trichophyton, ale oba patří do stejného rodu a mají podobnou patogenezi a klinické projevy.

Jak se přenáší mikroskopie?

Specifický mechanismus infekce závisí na typu patogenu. Existují tři z nich:

 • zoofilní - nosiče jsou domácí a toulká zvířata;
 • antropofilní - zdroj infekce - nemocná osoba;
 • geofilní - v kontaktu s půdou, která obsahuje mycelium houby nebo je naočkována sporami.

Nicméně, i na kůži, houba nemusí vždy způsobit mikrosporu. V průběhu hygienických procedur může být jednoduše omyt vodou nebo zničen imunitním systémem.

Prokurující momenty přispívající k rozvoji onemocnění jsou:

 • přítomnost mikrotraumas, vyrážky plenky, mozoly nebo odřeniny na kůži - "vstupní brána" pro houbu;
 • oslabený imunitní systém;
 • suchou pokožku a nerovnováhu její mikroflóry.

Kombinace těchto podmínek dovolí houbě proniknout do kůže a začít se aktivně množit.

Microsporie u dětí

Podle statistik děti trpí kožními výhonky častěji než dospělí. A to je zcela pochopitelné. Mají více kontaktu s domácími zvířaty. A jejich mazové žlázy stále nevytvářejí některé organické kyseliny, které mohou neutralizovat patogenní houby. Jinak se však mikrosporie u dětí nelíbí od podobné patologie u dospělých.

Typy mikroskopií

Kožní onemocnění je klasifikováno najednou několika kritérii. V závislosti na lokalizaci patologického procesu existují léze:

 • hladká kůže;
 • skalp;
 • nehtové desky.

V závislosti na zdroji infekce se rozlišují tyto druhy hub:

 • zoonotické (infekce je přenášena lidským kontaktem se zvířaty);
 • antaponní (infekce se přenáší z člověka na člověka);
 • geofilní (kontakt s kontaminovanou půdou).

Podle povahy patologického procesu:

 • povrchová forma (léze neovlivňuje hlubší vrstvy pokožky);
 • exudátní forma (tekutina se objevuje ze skvrn na kůži - výsledek zánětlivé reakce v tkáních);
 • infiltračně hnisavá forma (zánět postihuje hluboké vrstvy kůže, postižené oblasti se zvětšují a stávají se hustými a hnis se začíná objevovat z ohniska kvůli připojení sekundární bakteriální infekce).

S oslabenou imunitou se dlouhotrvající mikrosporie často stává chronickou.

Hlavní a specifické projevy mikrosporie

Inkubační doba onemocnění se velmi liší a toto období závisí na typu patogenu. Když je infikován zoofilním nebo geofilním druhem, je to 5-14 dní a antropofilní - 1-1,5 měsíců.

Hlavním příznakem jsou červené skvrny kulatého nebo oválného tvaru, které se postupně stávají růžové a jsou pokryty bělavými váhy. Každé takové středisko je obklopeno druhem válečku, který ho odděluje od zdravé kůže. Časem se v něm může vytvořit nové místo a potom se postižená oblast podobá cíli.

Spoty postupně rostou v průměru. Pokud se v okolí nachází několik ohnisek, mohou se spojit a vytvořit jednu velkou šupinovitou skvrnu. Svědění a nepohodlí nejčastěji neobtěžují pacienty.

Zhoršení celkového stavu v mikroskopii, zvýšení tělesné teploty, zvýšení regionálních mízních uzlin je charakteristické pouze infiltračně-hnisavou formou onemocnění.

Microsporia hladká kůže

Onemocnění se vyskytuje v povrchní formě, zejména na obličeji, krku nebo ramenou, objeví se 1-3 kulaté červené skvrny s jasnými hranicemi. Po několika dnech mají okraj ve tvaru hustého válečku. Spoty se mohou zvětšovat a pokud se nacházejí blízko sebe - sloučit.

Subjektivní pocity vyrážky nevyvolávají, jen občas mohou pacienti stěžovat na slabé svědění. Jak onemocnění postupuje, léze blednou, zbarvují růžově, jejich střed je pokryt bílými šupinami. Při reinfekci ve středu oblasti, obklopené válečkem, se může vytvořit nové místo. Středisko má potom formu cíle.

Charakteristiky průběhu onemocnění u pacientů různých kategorií

 • Malé děti. Patologie probíhá v erytematózně-edematózní formě. Červené skvrny nabobtnají, zanícené, ale prakticky se ne odlupují.
 • Osoby trpící atopickou formou dermatitidy. V důsledku zánětlivé reakce dochází k vysoce infiltrovaným místům mikrozporu. Kůže v lézi se ztuhne, stane se hustá. Na tomto místě může být dokonce porušení pigmentace.
 • Ženy náchylné k hirsutismu (nadměrný růst vlasů). Patologie může ovlivnit hlubší vrstvy pokožky. Zvenčí mají léze vzhled hustých uzlů červené barvy o rozměrech 2-3 cm.

Microsporia skalp

Nejčastěji se tato forma mikrosporie vyskytuje u dětí. To je způsobeno tím, že dospělé vlasové folikuly vytvářejí kyseliny, které mohou houbu inaktivovat.

Klinicky se onemocnění projevuje plešatostí na hlavě ve vlasech. Mají jasnou hranici, ale někdy mohou vedle sebe vznikat i malé plochy sekundární léze.

Zpočátku se na hlavě vytváří malé místo, které se začíná odlupovat. Pokud se podíváte pozorně, zjistíte, že všechny kořeny v kořene jsou zabalené váhy ve formě manžety. Během několika dnů houba proniká každým vlasem v krbu, v důsledku čehož se stávají matnými a snadno se odlomí. V postižené oblasti vznikl šupinatý "kartáč". Kůže pod ním je zapálená a pokrytá šedými šupinami.

Kromě klasického obrazu mikrosporie se někdy objevují i ​​vzácnější formy onemocnění, které se liší v poměrně těžkém průběhu.

 • Infiltrační forma. V důsledku zánětlivé reakce se skvrna zčervená, nabobtná a dramaticky stoupá nad zdravou kůží.
 • Hnojivá forma. Léze získá modrofialový odstín, na jejím povrchu se tvoří malé pustule - vezikuly s purulentním obsahem.
 • Exsudativní forma. Skvrny jsou hyperemické a otoky. Na povrchu se díky uvolnění serózní tekutiny (exsudátu), která doslova lepí váhy dohromady, vytváří tvrdá tlustá kůra.
 • Trichofytoidní forma. Na pokožce hlavy se tvoří spousta malých mikrosporových ohnisek. Mírně se vločkují a nemají jasné hranice.
 • Seborrická forma. Jejím rozdílem je ztenčení vlasů v postižené oblasti, nikoliv vytvoření krátkého "štětce" s jasně definovanými okraji. Můžete vidět trosky vlasů pouze odstraněním nažloutlé kůry v krbu.

Všechny tyto formy mikrosporie se objevují se změnami ve všeobecném stavu pacienta - horečky, lymfatických uzlin, bolesti a svědění v lézích.

Mikrosporie na nehty

Je to vzácné onemocnění. Léze postihují nehtovou desku, mohou poškodit kůži dlaní a chodidel. Vedle hřebíku v růstové zóně je místo ve tvaru srpku. Na tomto místě se nehty plastu stávají měkkými a křehkými a postupně se zhroutí.

Antroponotická forma mikrosporie

Toto je forma onemocnění, která je přenášena pouze od infikované osoby. Při poruše hladké pokožky se objevují zaoblené červené skvrny. Jsou vždy pokryty váhy a na okraji jsou omezeny zánětlivým válečkem.

Centra mikroskopie pokožky hlavy se nejčastěji nacházejí na hranici růstu vlasů. To znamená, že jedna polovina místa zachytí hladkou pokožku a druhá je ve vlasové části. Léze velmi malé velikosti, šupinaté, s rozbitými vlasy. Ale jsou velmi náchylní k fúzi a často tvoří velký nepravidelný tvar.

Zoonotické a geofilní formy

Vyrážka na hladké kůži se projevuje ve formě více vrstev malých rozměrů s jasnými hranicemi. Jsou pokryty bělavými váhy. Časem se jejich průměr zvyšuje, a uvnitř starého krbu, který už je bledý, vzniká nový.

Léze v pokožce hlavy jsou velké a mají jasné hranice. Ve svém středu jsou všechny vlasy odříznuty a "štětec" je zakrytý druhem bílého "krytu" skládajícího se z plísní houb.

Jak je mikroskopie diagnostikována?

Diagnóza není obvykle obtížná. Vyšetření pacienta spočívá v vizuálním vyšetření léze za použití dřevěné fluorescenční lampy a několika laboratorních testů. V jejím světle jsou léze světle zelené.

Dalším způsobem diagnostiky je škrábání vloček z hladké pokožky a shromažďování zlomených chloupků z léze na hlavě ve vlasech. Pod mikroskopem na váhy budou vidět mycelia vlákna, a na chlupy - spory houby.

Po těchto dvou studiích se provádí kulturní kultura, která pomáhá vyjasnit druh houby a vybrat nejúčinnější léky. Tato metoda diagnostiky se však používá jen zřídka, protože růst houbové kolonie vyžaduje čas, alespoň několik dní.

Základní principy léčby


V boji proti mikrosporiím lze použít přípravky jak pro vnější použití, tak pro orální podání. Který léčebný režim upřednostňujete závisí na stupni kožních lézí.

Pokud nejsou vlasy postiženy, místa mikrosporie jsou jednoduše rozmazána mastí, krémy nebo spreje, dokud nezmizí. Jedná se především o přípravky obsahující terbinafin (například Lamisil, Terbizil), stejně jako masti obsahující síru, kyselinu salicylovou nebo dehet.

Pokud jsou vlasy zapojeny do patologického procesu, odborníci doporučují kombinovat použití externích antifungálních přípravků s perorálními léky - Griseofulvinem, Terbinafinem, Itrakonazolem nebo jejich analogy.

Pokud se k patologickému procesu připojila sekundární infekce, je nejlepší použít kombinované přípravky pro externí použití, které zahrnují nejen antifungální, ale i hormonální složky.

Během léčby musí pacient dodržovat pravidla osobní hygieny a používat jednotlivé položky pro domácnost. Jeho věc musí být napnutá ve vodě o teplotě nejméně 600 ° C. To stačí k zničení houby a sporů. Všechny povrchy, s nimiž pacient přichází do styku, musí být otřeny dezinfekčním prostředkem a hygienické předměty by měly být vařené (je-li to možné).

Vlastnosti léčby mikrosporie pokožky hlavy

Léčba této formy mikrosporie je jen složitá. Současně aplikujte externí a perorální antimykotika.

Pro orální podávání odborníci předepisují přípravky Griseofulvin, Tarbinafine, Itrakonazol a jiné tablety. Dále, dvakrát denně, všechna léze musí být mazána antifungálními látkami. Pokud je na kůži zánět, je léčba prováděna s hormonální masti, neboť má silný protizánětlivý účinek.

Než začnete používat antifungální lék pro vnější použití, v postižené oblasti je třeba zbavit všech rozbitých chloupků. Následně by se mělo provádět nejméně dvakrát týdně, dokud není dokončena léčba. Při mytí hlavy po dobu léčby byste měli používat šampony s antifungální složkou nebo dehtovým mýdlem.

Charakteristika farmakoterapie u dětí

Léčba mikrosporie u dítěte je podobná jako u dospělého. Ale výběr orálních léků je velmi omezený kvůli jejich poměrně vysoké toxicitě.

Specialisté se často rozhodují pro Terbinafin a další léky, které ji zahrnují (Lamisil, Terbizil atd.). V případě potřeby mohou dodatečně předepisovat hepatoprotektory - léky, které chrání játra před účinky různých toxických látek. Externí přípravky na potírání kožních onemocnění se používají stejně jako u dospělých.

Základní preventivní opatření

Předcházení mikrosporiím spočívá především v pravidelném vyšetřování dětí, učení se o pravidlech osobní hygieny a omezení styku s toulkami. Tato opatření přispívají k včasnému zjištění případů kožních onemocnění ak prevenci dalšího šíření onemocnění.

Všechny osoby, které žijí společně s nemocným rodinným příslušníkem, by měly být vyšetřeny pomocí dřevěné lampy a zvířata v domě by měla být dvakrát očkována očkovací látkou proti kůrovcům.

Microsporie je patologie, jejíž léčba trvá několik týdnů. Během této doby je vyžadována přísná osobní hygiena. Často viníky problémů jsou domácí zvířata. Nepokládejte však dítě nadměrnou pozorností zvířete nebo okamžitě se zbavte domácího mazlíčka. Trpělivost, pozornost a správná léčba pomohou překonat onemocnění.

Příčiny a léčba mikrosporie pokožky hlavy

Deprive se může objevit v jakékoli oblasti těla a je nakažlivá vůči ostatním. Nemoc nosiče může být pouliční zvířata, v důsledku čehož onemocnění často postihuje děti.

Microsporie a trichophytosis

Patogen, který způsobuje kožní onemocnění, je zvláštní typ houby kůže. Po výzkumu se ukázalo, že dvě houby způsobují onemocnění - mikrosporii a trichofytózu, které jsou spojeny v jednom problému a mají společný název. Rozdíl mezi těmito dvěma je v charakteristikách průběhu onemocnění a metodách léčby, stejně jako při trichofytii existuje vysoké riziko nežádoucích účinků.

Mykóza postihuje nejen vlasové folikuly a kůži, může parazitovat na nehty.

Příčiny a mechanismy nemoci

Zdrojem infekce je nemocná osoba nebo zvíře. K infekci dochází prostřednictvím kontaktu s kontaminovanými předměty v domácnosti a po použití oblečení nosiče mikrospory. Bez osobní hygieny se nemoci rychle šíří, zejména v dětských skupinách, kvůli oslabené imunitě a stálému kontaktu s hračkami nebo infikovanou kůží.

Houba toleruje změny teploty v prostředí velmi dobře a může si zachovat své škodlivé vlastnosti po dobu několika měsíců a let.

Původce infekce a metody přenosu

Microsporia je způsobena několika druhy hub. Hlavním příčinným činidlem je Microsporum a jeho formy. Nejčastěji se vyskytuje zrezivělý mikrosporum nebo Microsporura canis. Je diagnostikován v 90% případů.

Hlavní cestou infekce je kontakt, tj. Kontakt s věcmi, které mají částice sporu.

V závislosti na nosiči má microsporie tři způsoby proniknutí do kůže:

 1. Zoofilny - "majitelé" jsou ulice a domácí zvířata. Často se jedná o kočky, méně často o psy. Tam jsou dva vrcholy šíření nemoci - v létě a na podzim, kdy kočky začínají chovat. Infekce nastane poté, co osoba zmrští zvíře nebo se dotkne částice vlny, která zůstala na předmětech nebo oblečení.
 2. Antropofilní - blízký kontakt s kůží nemocné osoby. Infekce nastane, když se dotknete nebo během používání infikovaných položek.
 3. Geofilní - mikroskopie dlouhodobě ovlivňuje lidi v kontaktu s půdou, kde jsou spory houb.

Předispozice k nemoci

Zdravý člověk s normální mikroflórou a imunitní ochranou se nemůže nakazit, protože patogen je v hygienických opatřeních snadno vymyt.

Pro vyvolání vývoje mykózy lze:

 • zranění, odřeniny, mikrotrhlinky v kůži;
 • dlouhý příjem GKS;
 • ichtyóza;
 • onemocnění pojivové tkáně;
 • abnormální práce potních žláz, hyperhidróza dlaní;
 • vlhké prostředí;
 • plenka vyrážka;
 • snížení imunitní síly těla.

Klasifikace

V závislosti na projevech mikrosporie se dělí na typy:

 • kožní mykóza;
 • skalp;
 • nehtové desky.

Formy onemocnění od zdroje infekce:

 • zoonotický přenos zvířat;
 • anthroponoznaya - majitel - nemocná osoba;
 • geofilní - patologický proces začíná po kontaktu s půdou bez nápravných opatření.

Klasifikace je nezbytná pro epidemiologické opatření pro dekontaminaci, která zabraňuje dalšímu šíření houby.

Druhy mikroskopie podle druhu léze:

 • povrch - vzdělávání na kůži nebo vlasy;
 • exsudativ - s vypouštěním tekutiny;
 • purulentní - léze pronikají hluboko do vnějšího obalu a dojde k infekci;
 • nehty;
 • chronické - s konstantními exacerbacemi a remisemi.

Microsporie u dětí

V mladém věku je onemocnění časté, protože děti často přicházejí do styku s infikovanými zvířaty. Kůže dítěte není dostatečně chráněna před vystavením vnějším patogenům, takže pokud houba vstoupí bez osobní hygieny, existuje vysoké riziko vzniku nemoci.

Terapie se nevýznamně liší.

Doba inkubace

Latentná doba vývoje mikroskopie závisí na typu a průběhu. V případech infekce ze země nebo zvířete trvá 7 až 14 dní, při styku s infikovanou osobou trvá měsíc až 6 týdnů.

Po týdeníku po kontaktu s kůží se začne objevovat rustový mikroskop.

Příznaky a příznaky

Manifestace patologie závisí na mnoha faktorech.

Microsporia kůže u dospělých a dětí

První znaky - místo s prominentními okraji, kulatý tvar, mírně vyčnívající nad kůží. Dále se na okrajích vytvoří polštář s puchýřkami a kůrou, forma začíná se zvyšovat ve velikosti, svědění. Ve středu skvrna změní barvu, stane se vybledlá a bude pokrytá váhy. Celkově existuje několik lézí, často v horní polovině těla.

V raném věku je mikroporie akutní, doprovázená hyperemií, edémem a zánětem.

U lidí, kteří trpí dermatitidou, skvrny vytvářejí mnoho mazu. Formace se vyznačují zvýšeným vzorem a změnou barvy.

Microsporia skalp

Onemocnění začíná v parietální a časové oblasti. V první fázi se objeví velké místo (5 cm v průměru) a malé výbuchy v blízkosti jeho hranic. Dále s růstem centrální formace se spojí.

Mikrospora chlupaté části hlavy je charakterizována vzhledu váhy ve formě kroužků kolem kořene vlasů, které se následně rozpadají a zanechávají za sebou krátkou část pokrytou květem.

Skalp je mírně hyperemický, vypadá zanícený, opuštěný.

Porážka obličejové vegetace u mužů

Tato forma se vyskytuje zřídka, focení jsou lokalizovány v oblasti vousů nebo knírek. Onemocnění je často komplikováno pustulárními vyrážkami a přidáním sekundární infekce.

Carion

Patologické útvary pronikají do hlubokých vrstev kůže. Mykóza je charakterizována těžkým zánětem a akumulací hnisu v lézi. Výsledkem je, že skvrny vystupují nad kůži a mají tmavě červenou barvu. Při hmatání vyteče hnis.

Pacient má příznaky indispozice, horečka, bolesti svalů. Lymfatické uzliny jsou hmatatelné.

Antroponotická mikrosporie

Nejčastěji postihuje děti. Je charakterizován vyrážkami ve tvaru kruhu nebo oválného s čirými okraji a více stupnicemi.

Na hlavě se nacházejí na krku, chrámech nebo na koruně. Část lézí ovlivňuje vlasové folikuly, druhá je v otevřených oblastech pokožky. Formace v blízké blízkosti se mohou spojit a tvoří jediný formulář.

Zoonotická a geofilní mikrosporie

Na pokožce jsou tvořeny červené skvrny malé velikosti, pokryté váhy. Tato forma má zvláštnost kurzu, který spočívá v tom, že ve starém zaměření infekce vzniká nové kolo onemocnění. Charakteristické znaky hladké pokožky microsporie - "ring in ring".

Mikrosporie na nehty

Tato forma mikrosporních lézí je méně častá. Symptomy patologického procesu v hřebíku se neliší od jiných mykóz: deska se stává bledou, na ní se objevuje bílá skvrna. Hřebík se stává křehkým a zhroutí se tím, jak choroba postupuje.

Diagnostika

Když se objeví první vyrážka, dermatolog provádí řadu vyšetření.

Luminiscenční metoda

Studie je založena na identifikaci žlutozelené záře postižených vlasů.

To se koná v temné místnosti. Ohnisko je předem vyčištěno z váhy a léků. Záře se vyskytuje u kořenů vlasů.

V počáteční fázi není tato metoda informativní.

Průzkum je prováděn za účelem:

 • stanovení patogenu;
 • určit rozsah poškození pokožky hlavy;
 • kontrola léčby;
 • monitorovací kontaktní osoby;
 • mikrospory definic nosiče.

Mikroskopická metoda

Pro postup používající šupiny z léze nebo fragmenty vlasů. Mikroskopické vyšetření ukazuje vlákna mycelia a přítomnost spór na studovaném materiálu.

Kulturní metoda

Prováděna stanovení houby, která způsobila onemocnění, formu mikroskopie, stejně jako pro výběr potřebné terapie. Část materiálu se umístí do živného média a na třetí den se pozoruje růst kolonie houby.

Dřevěná lampa

Některé patogenní mikroskopie mají fluorescenci pod vlivem ultrafialového záření. Světlo přenáší světlo sklem. Zmíněné oblasti vlasů začínají žloutně zelené nebo nažloutlé.

Histologické vyšetření

Metoda se týká laboratorních metod stanovení patologie a zahrnuje inspekci barevného materiálu mikroskopem. Detekuje přítomnost houby a stupeň poškození. Postup je nezbytný k určení příčin vzniku vyrážky.

Léčba mikroskopií

Kožní léčba by měla být komplexní.

Kontakt s nemocným by měl být co nejvíce vyloučen.

Obecná léčba

Pokud jsou vlasy poškozené, je nutné je pravidelně odstraňovat až 1 cm od zdroje infekce. Často je nutné umýt pokožku kolem míst, odstranit částice nečistot a nechat ji otevřené, vystavovat ultrafialovému záření.

Pacientovi se nedoporučuje cvičení. Je nutné dodržovat správnou výživu, zavést potraviny bohaté na vitamíny a minerály do stravy: posílí imunitní systém a pomůže rychleji zvládnout onemocnění.

Pacient musí mít osobní předměty pro domácnost, oblečení a kuchyňské náčiní. Doporučuje se, aby všichni členové rodiny byli pravidelně vyšetřováni na přítomnost houbových infekcí.

Přípravky pro systémovou terapii

Pro léčbu mikrosporie (kožní červ) je třeba užívat perorálně lékové tablety. Vstupují do krevního oběhu a zabíjejí patogen.

 1. Griseofulvin - lék se užívá dlouhou dobu, než se dosáhne negativních výsledků.
 2. Terbinafin - nástroj vhodný pro děti, výpočet dávky se provádí na tělesnou hmotnost nemocných.

Všechny léky jsou předepsány po konzultaci s odborníkem. Nemůžete nezávisle zrušit průběh předepsané léčby nebo změnit dávku léku.

Léky pro místní léčbu

Jsou k dispozici ve formě vazelíny (masti), gelu nebo v lotionech. Místní aplikace zabraňuje rozvoj nemoci, snižuje svědění. Při dlouhodobém používání jsou produkty schopny proniknout do hlubších vrstev kůže a úspěšně bojovat proti mikrosporiím.

Lékaři doporučují častěji provést externí léčbu roztokem jódu k dezinfekci a snížení symptomů onemocnění.

Tradiční metody léčby

Metody netradičních lékařů jsou vhodné pro osoby, které mají reakce na farmaceutické přípravky.

Hlavní metody terapie pro odstranění houbových infekcí:

 1. Česnek je strouhaný a stlačený džus. Namažte postiženou oblast jednou denně.
 2. Několik česnekových rýžových nasekaných jablečných moštů. Infuze po dobu 7 dnů, míchání občas. Aplikujte na léze na kůži ráno.
 3. Vařte strmou mořskou rybí vývar, přidejte máslo a kaše z česneku. Výsledný nástroj k léčbě ložisek infekce, bandáže a odchod na hodinu. Opakujte 2 krát denně.

Použití prostředků tradiční medicíny je až do úplného vymizení příznaků. Před zahájením léčby byste se měli poradit s dermatologem.

Vlastnosti léčby mikrosporie u dětí

Dětské antifungální léky jsou předepsány v závislosti na hmotnosti a věku dítěte. Po celou dobu léčby by měly být vyloučeny výlety pacienta do školy nebo mateřské školy, měly by být zpracovány hračky, předměty pro domácnost a každodenní čištění místností.

Prevence nemoci

Následující události pomohou zabránit vzniku mikrosporie:

 • pravidelné vyšetření osob v kontaktu s infikovanými osobami;
 • preventivní šamponování s antifungálními činidly;
 • omezující kontakt se zvířaty;
 • časté mytí rukou mydlem;
 • posílení imunity.

Jsou možné komplikace?

Při včasné a adekvátní léčbě nemoci nemají nepříznivé účinky.

Nedodržení předepsané léčby je podmíněno přechodem onemocnění na chronickou formu a oslabení imunitního systému. Při vzhledu lišejníků na pokožce hlavy je možná plešatost. Po hnisavém průběhu onemocnění zůstávají na kůži jizvy.

Microsporie by měla začít léčit co nejdříve. Pokud jsou dodržovány všechny lékařské předpisy, houba prochází bez stopy a nezanechává žádné nepříjemné kosmetické vady.

Mikrosporie (kožní onemocnění) kůže a nehtů u dětí a dospělých - příčinné faktory infekce, způsoby infekce, symptomy, léčba a prevence, foto

Mikrospora a kožní onemocnění (mikrosporie a trichofytie)

Vedle lékařského jména má toto plísňové onemocnění jiný rozšířený název - kožní onemocnění. Pojem "kožní onemocnění" je tradiční označení skupiny onemocnění pokožky a pokožky hlavy, ve které jsou poškozené vlasy a odlupují se, což vede k plešatkám. A protože dokonce před 100 lety lékaři nevěděli, jak identifikovat patogeny kvůli nedostatku vhodných metod, byly všechny nemoci klasifikovány, popsány a pojmenovány především vnějšími projevy. To je důvod, proč se microsporie nazývá kožní onemocnění.

Nicméně, s rozvojem vědeckého a technického pokroku doktoři dokázali identifikovat nejen příznaky onemocnění, ale také izolovat své patogeny, což byl doslova průlom. Během tohoto období bylo možné zjistit, že onemocnění, které se vždy nazývalo kůrovcem, může být způsobeno dvěma typy patogenních hub - Trichophyton a Microsporum. A pak druh kožního onemocnění, způsobený houbami rodu Trichophyton, začal být nazýván trichophytia, a Microsporum - respektive, microsporia. Ale jelikož vnější příznaky a průběh trichophytosis a microsporia jsou stejné, pak tyto dvě infekce zůstávají stejným společným jménem - ringworm.

Takže podle moderních pojmů je mikrosporiem houbová infekce (mykóza), která postihuje kůži, vlasy a nehty a současně je považována za jednu z odrůd kožních onemocnění.

Příčina infekce

Mezi houbami rodu Microsporum existuje asi 20 druhů, které mohou vyvolat mikroskopii hladké pokožky, pokožky hlavy a nehtů. Nejčastěji je mikrospora způsobena následujícími druhy rodu Microsporum:

 • M. distorum;
 • M. rivalieri;
 • M. langeronii;
 • M. canis;
 • M. nanum;
 • M. persicolor;
 • M. gypseum;
 • M. cookeii;
 • Keratynomyces ajelloii.

Navíc v 90% případů je mikroskopickým patogenem houba druhu Microsporum canis a další uvedené patogenní mikroorganismy způsobují infekci pouze v 10% případů.

Způsoby přenosu mikrosporie (jak se dostat do infekce)

Infekce mikroskopií se provádí kontaktem, tj. Při dotyku s nějakými předměty, látkami, zvířaty nebo lidmi, kteří mají infekci, jsou jeho nosiči nebo jsou na jejich povrchu spory houby. Abychom jednoznačně porozuměli mechanizmům a přenosovým cestám mikroskopie v populaci, je třeba znát ty druhy hub, které ovlivňují způsob šíření mezi lidmi.

Takže v závislosti na hlavním hostiteli jsou všechny typy houb Microsporum rozděleny do tří typů:
1. Zoofilní houby - hlavními majiteli jsou zvířata (nejčastěji koťata, méně často psi);
2. Antropofilní houby - hlavními majiteli jsou lidé;
3. Geofilní houby - půda je hlavní lokalitou.

Zoofilní, atropofilní a geofilní houby, když jsou vystaveny lidské kůži, způsobují stejné infekční onemocnění - mikrosporu, ale způsoby jejich přenosu a způsob infekce jsou různé.

Takže přenos zoofilních hub rodu Microsporum se vyskytuje v přímém každodenním kontaktu s infikovanými kočkami nebo psy. A jelikož nejčastěji nositelé mikroskopií jsou koťata, existují dva sezónní vrcholy nárůstu výskytu této infekce - uprostřed léta a na podzim, kdy kočky produkují potomky. K tomu, aby se nakazila mikrosporiem, stačí na mrtvici kočku nebo psa, který má infekci nebo je asymptomatický nosič. Lidé jsou obvykle infikováni z domácích koček nebo psů, kteří jsou neustále v kontaktu s majiteli, sedí na kolenou, stoupají pod kryty apod.

Zoofilní houby rodu Microsporum však mohou být přenášeny na člověka nejen jako výsledek přímého kontaktu s nemocným zvířetem, ale také nepřímo přes kusy jeho vlny. Faktem je, že kočky a psi s mikrosporiem nebo nosiči houby mohou nechat malé a nenápadné kusy vlny na různých domácích předmětech (nábytek, koberce, postele, pohovky, křesla, oblečení, boty atd.), Ve kterých obsahuje spóry plísní. Osoba dotýkající se takových kusů vlny obsahujících spory houby se také infikuje mikrosporiem.

Přenos přenosu zoofilní mikroskopie se tedy může provádět jak přímým kontaktem s nemocným zvířetem, tak dotykem předmětů s vlnou a kožními šupinami nakaženého zvířete.

Anthrofilní houby rodu Microsporum se přenášejí od nemocné osoby zdravému člověku prostřednictvím bezprostředních blízkých kontaktů (objetí, polibků apod.) Nebo pomocí různých předmětů, na kterých se nacházejí šupiny kůže infikované tváře (například pomocí hřebenu, víčka, nůžky pro řezání vlasů patřící osobě, která trpí mikrosporií). To znamená, že antropofilní houby jsou přenášeny stejným způsobem jako zoophilic, ale od člověka k člověku, a ne od zvířat.

Infekce geofilními houbami rodu Microsporum nastává přímým kontaktem s půdou kontaminovanou těmito mikroby.

Když se člověk nakazí některým druhem houby Microsporum (zoofilní, antropofilní nebo geofilní), pak je v budoucnu zdrojem infekce pro ostatní, kteří z ní mohou být již infikováni mikroskopem. Nicméně, navzdory hypotetické možnosti infekce jiných lidí, jsou rodinní příslušníci pacientů s mikroskopií velmi vzácně infikováni.

Výše popsané způsoby přenosu mikrosporie zcela neodrážejí obraz o tom, jak se vyskytuje infekce s plísňovou infekcí. Takže s prostou houbou na kůži se člověk nezhoršuje mikroskopií, protože patogenní mikroskop bude zničen normální mikroflórou a imunitním systémem, nebo se prostě umyje během hygienických opatření. To znamená, že u choroby s mikrosporiem je nutné nejen, aby houba postihla kůži, ale také některé předispozující faktory, které jí umožňují proniknout do kůže a vyvolat infekci.

Mezi tyto předisponující faktory patří:
1. Traumatické poškození kůže;
2. Macerace kůže;
3. Snížená imunita.

Mikroporie se tedy přenáší z zvířete nebo osoby na jinou osobu pouze tehdy, pokud má indikované předisponující faktory.

Microsporie u dětí

Microsporie je častější u dětí než dospělých, což je vysvětleno dvěma hlavními faktory. Za prvé, děti jsou častěji v kontaktu s nemocnými zvířaty, resp. Mají vyšší riziko infekce. A za druhé, mazové žlázy pokožky dětí nevyrábějí kyseliny, které mají škodlivý účinek na houby. To znamená, že houba ulovená na kůži dítěte vyvolává mikroskopii s mnohem větší pravděpodobností než dospělý v podobné situaci, protože po pubertě začnou žlázy produkovat kyseliny, které jsou škodlivé mikroskopickým patogenům.

Klinické projevy, průběh a principy léčby mikrosporie u dětí se neliší od výsledků u dospělých. Proto je nepraktické zvážit odděleně charakteristiky mikrosporie v dětství.

Typy mikrosporií (klasifikace)

V závislosti na vedoucím faktoru, který je základem klasifikace, existuje několik možností rozdělení mikrosporie na různé druhy.

Takže v závislosti na převažující oblasti poškození se mikrosporie dělí na tři hlavní typy:
1. Mikrospora hladká kůže;
2. mikroskopie pokožky hlavy;
3. Nehty Microsporia.

Navíc lékařští odborníci rozlišují tři formy mikrosporií, v závislosti na typu patogenu, který způsobil infekci:
1. Zoonotické mikrosporie - způsobené druhy houb Microsporum, odkazující na zoofilii (hlavními majiteli jsou zvířata);
2. Antroponotická mikrosporie - způsobená druhy houby Microsporum, patřící k antropofilním (hlavní majitel - muž);
3. Geofilní mikrosporie - způsobené druhy houby Microsporum, patřící k geofilní (hlavní biotop - půda).

Rozdělení na zoonotické, antroponotické a geofilní mikroskopie nemá klinický význam, protože všechny mají stejné symptomy, podobný průběh a jsou léčeny podle stejných principů. Tato klasifikace je důležitá pro epidemiology, protože jim umožňuje vytvářet preferenční zdroje infekce a v případě potřeby provádět vhodná protiepidemická opatření.

Klinická důležitost je také klasifikace mikroskopií podle druhu toku, hloubky poškození tkání a reakce imunitního systému na infekci. Podle těchto kritérií se rozlišují tyto typy mikrosporií:

 • Povrchová forma (ohniska jsou umístěny na povrchu hladké pokožky nebo pod vlasy);
 • Exduktivní forma (ohniska se nacházejí na všech částech těla a výtok kapaliny z nich vyteká);
 • Infiltračně-hnisavá forma (ohniska pronikají hluboko do tkání, v místě poranění, těžký edém s přídavkem sekundární bakteriální infekce, která dává nadýchání);
 • Forma nehtů (očka se nacházejí na nehty);
 • Chronická forma (varianta dlouhodobě existujícího povrchu).

Inkubační doba onemocnění

Symptomy (příznaky) mikroskopie

Všechny odrůdy mikrosporie jsou charakterizovány jako běžné příznaky, symptomy a klinický průběh, stejně jako určité nuance, které odlišují formy od sebe navzájem. Proto pro obecnou orientaci v problému budeme nejprve zvážit příznaky, které jsou přirozené ve všech formách mikrosporie. A teprve potom zvlášť věnujeme pozornost vlastnostem, které jsou součástí různých forem mikrosporie.

Prvními příznaky začínajících mikrosporií jsou červené skvrny, které se tvoří na pokožce hlavy nebo tělo. Pokud mikroskopie zasáhla pokožku hlavy, mohou se objevovat skvrny nejen pod vlasy, ale také v oblasti obočí a řas. Když jsou mikrospora hladké kožní skvrny tvořeny kdekoliv na těle.

Několik dní po vzhledu skvrny se stává růžová a spíše bledá a jejich povrch je pokryt bílými šupinami. Vlasy ztrácejí zbarvení a odtrhnou se ve výšce několika milimetrů od povrchu pokožky a vytvářejí účinek krátkého účesu. Z tohoto důvodu se na pokožce hlavy vytvářejí charakteristické a jasně viditelné plešovité skvrny, které vykazují kůži s váhy a krátké vlasy připomínající tuhé štětiny. V některých případech se na plešatých místech objevují černé skvrny.

Někdy mikroskopie pokožky hlavy nevede k tvorbě plešatých míst kvůli lámání vlasů, ale vyvolává tvorbu velkého množství měřítek, které lidé berou pro hojné lupy, což se pro ně zdálo zcela nečekané. Také ve vzácných případech se na mikroskopii objevuje šedá skvrna na pokožce hlavy, v oblasti jejíž vlasy intenzivně klesají.

Pokud kožní onemocnění postihuje hladkou pokožku, pak počáteční skvrny jen blednou, získávají šedivou barvu a jsou pokryty váhy. Mimo lokality se vytváří dobře viditelný a vyvýšený váleček, který vymezuje zasaženou oblast ze zdravých oblastí. Uvnitř místa může vzniknout další místo, menší velikost, ale přesně to stejné ve struktuře, kvůli které postižená oblast má formu cíle.

Po čase se ohnisky mikrosporie na hladké pokožce a pokožce hlavy zvětšují a mají tvar pravidelného kruhu nebo ovál. Velikost lézí může dosahovat 10 cm v průměru. Jeho povrch je však pokryt hustou vrstvou šedé šupiny, která jim dává odpovídající barvu. Výsledkem je, že okraj skvrny vypadá jako červený rámeček a vnitřní strana je namalována v bledě šedo-růžové barvě.

Pokud se v blízkosti nachází dvě nebo více kapes mikrosporií, mohou se do něj spojit. Bodky pokryté váhy, šupinovité s různou mírou intenzity. Někdy je odvyknutí doprovázeno těžkým svěděním a v jiných případech skvrna v zásadě nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity.

U dětí a dospělých se při lokalizovaných ložiskách mikrosporie na pokožce hlavy, tváři, krku nebo horní polovině těla může zvýšit tělesná teplota a zvýšit mízní uzliny krku.

Při těžké mikroskopii se v oblasti léze závažný zánět kůže rozvíjí s otokem, exsudáním a nadrážením, který se nazývá šupina.

Mikrospóry u dětí a dospělých obecně probíhají, jak je popsáno. Zvažte vlastnosti a přesnější vlastnosti skvrn charakteristických pro různé formy houbových infekcí.

Kožní mikrosporie (hladká mikrosporie pokožky) u dospělých a dětí

Infekce zpravidla probíhá v povrchní formě, která začíná vzhledu červené skvrny kulatého nebo oválného tvaru, který má jasné hranice a stoupá nad zbytek povrchu kůže. Toto místo je místem porážky. Postupně se skvrna zvětšuje, stává se hustá a oteklá. Vnější okraj skvrny je přeměněn na válec, který se táhne nad povrchem pokožky a tvoří bubliny a krusty. Ve středu místa se zánět zmenšuje a celá oblast ohraničená vnějším polštářkem je pokryta vločkovitými šupinami a začíná bledě růžová.

Nicméně houba může opětovně infikovat oblast, která je již uvnitř vnějšího kroužku. V tomto případě se v kruhu vytvoří jiný, v důsledku čehož léze přebírá bizarní pohled na cíl. Takto postižené oblasti typu ring-in-ring jsou charakteristické především pro antroponotické mikrosporie.

Celkový počet ohnisek mikroskopie na hladké kůži je obvykle malý a činí 1 až 3 místa. Průměr skvrn je obvykle 0,5 až 3 cm, ale někdy léze mohou v poloměru vzrůst až na 5 cm. Uzavřené body se mohou spojit do jednoho. Léze mohou být umístěny na kterékoli části těla, ale nejčastěji se nacházejí na tváři, krku, předloktí a ramenou.

Neexistují žádné nepříjemné body mikrosporie, zpravidla žádné nepříjemné pocity. Někdy může mírně svědit. Pokud jsou v lézích zaznamenány záněty, jsou velmi svědivé a bolestivé.

U lidí se sníženou reakcí citlivosti na pozdní dobu se mikroskopie může vyskytnout v tzv. Abortní formě. V tomto případě má léze vzhled světlé růžové skvrny bez jasných hranic a bublin tvoří periferní polštář.

U novorozenců a dětí do 3 let se mikroskopie vyskytuje v erytematózně-edematózní formě, ve které je léze červená, zapálená a edémata s minimálním počtem váhy a odlupováním.

U lidí, kteří jsou náchylní k atopii (například u atopické dermatitidy), dochází k mikroskopii ve formě papule-dlaždic. V tomto případě se objevují skvrny na oblastech pokožky, které se vyznačují tvorbou velkého množství mazu, jako je obličej, hrudník a záda. Srdce hojně infiltrované (husté, opuchnuté) a likhenificirovanny (kůže na nich je hustá a zesílená, s výrazným vzorem a porušení pigmentace).

U žen v mladém věku (až do 30 let), které trpí zvýšeným růstem vlasů na nohou, se ohniská mikroskopie obvykle objevují jako červené a zánětlivé uzliny o průměru 2-3 cm. Jedná se o hlubokou formu mikrosporie.

Mikrosporia hlavy (mikroskopie pokožky hlavy)

Nejčastěji se ložiska mikrosporie nacházejí na pokožce hlavy u dětí ve věku 5 až 12 let. U dospělých je tato lokalizace lézí vzácná, protože s nástupem puberty vlasové folikuly začínají produkovat kyselinu, což má škodlivý účinek na mikroskopii patogenů. A proto po počátku puberty se mikroskopie u dětí spontánně vyléčí.

Charakteristickým znakem mikrosporie dětství je, že infekce se téměř nikdy nevyskytuje u dětí s červenými vlasy.

Mikrosporie pokožky hlavy se skládá z kulatých nebo oválných lézí s jasným okrajem, nejčastěji umístěnými na koruně, koruně nebo na chrámech. Obvykle se na hlavě vyskytují 1 - 2 léze o průměru 2 - 5 cm. Na okrajích lézí se mohou objevit malé sekundární léze o průměru 0,5 - 1,5 cm, což jsou průhledy.

V počátečních stádiích onemocnění se v oblasti léze vytvoří oblast šupinaté pokožky. Na tomto místě u kořenů vlasů lze vidět kroužkovité váhy obklopující chloupky po obvodu. Po týdnu je postižena i samotná srst, která ztrácí barvu, stane se matná, křehká a křehká, a v důsledku toho se odlomí ve vzdálenosti 5 mm od povrchu kůže. Krátká štětka, zůstávající na místě rozbitých chloupků, nudná a pokrytá šedivým květem, je hromadou spór houb. Pokud jsou kořeny rozbitých vlasů vyhlazeny libovolným směrem, zůstanou v pozici, kterou jim byly dány. Kůže pod fragmenty vlasů je mírně načervenalá, hustá a pokryta velkým množstvím šedivých vloček.

V antroponotické formě mikrosporie je charakteristickým znakem umístění lézí na vlasové čáře, jestliže jedna polovina místa je na chlupaté části a druhá je na hladké kůži.

Obraz popsaný výše je typický tok mikroskořiny. Avšak ve vzácných případech se infekce vyskytuje v atypických formách, jako jsou:

 • Infiltrační forma mikrosporie hlavy je charakterizována zvýšením léze na zbytek kůže. Kůže léze je červená a opuchnutá a vlasy jsou rozloženy na 4 mm.
 • Hnisavá forma mikrosporie je charakterizována silným zánětlivým procesem, stejně jako zhrubnutím a zhutněním kůže v lézi. Současně se vytvářejí kyano-červené uzliny s pustuly na povrchu, kterými se uvolňuje hnis po stisknutí na postiženou oblast.
 • Exsudační forma mikrosporie je charakterizována silným zarudnutím, otokem a malými bublinami v postižené oblasti. Vzhledem k uvolněné zánětlivé tekutině se kožní vločky drží dohromady a tvoří tlustou kůru pokrývající lézi.
 • Trichofytoidní forma mikrosporie je charakterizována několika malými lézemi se slabým stupnicí. Centra jsou vágní, bez jasných hranic a příznaků zánětu a vlasy jsou rozloženy na úrovni 1 - 2 mm.
 • Seboroická forma mikrosporie je charakterizována ztenčením vlasů v některých částech hlavy. V oblasti takového ztenčení pokožky viditelná kůže, pokrytá velkým množstvím nažloutlých měřítek. Pokud odstraníte váhy, pak se pod nimi stávají fragmenty malého množství vlasů.

Antroponotická mikrosporie

Antroponotická mikrosporie se nejčastěji projevuje u dětí. Na hladké kůži se projevuje jako kulaté nebo oválné ohniská s jasným okrajem, v němž jsou viditelné četné váhy. Hranice léze jsou tvořeny bublinami a uzlíky.

Na pokožce hlavy se skalp lézí nachází na okraji růstu vlasů na krku, koruně a spáncích. Zpravidla se část léze nachází v zóně růstu vlasů a některé na hladké kůži. Takové ohniská jsou malé, nejasné, s jasnými hranicemi a vybledlé uvnitř místa. Když se blíží k sobě, léze se mohou spojit a tvoří jednu velkou oblast bizarní léze. V oblasti ohnisek se vlasy rozpadají na úrovni 4 - 6 mm a vyhlížejí krátce.

Zoonotická a geofilní mikrosporie

Na hladké kůži se objevují několik malých (0,5 až 3 mm v průměru) červenohnědých, vločkovitých skvrkách kulatého nebo oválného tvaru s jasnými okraji. Vnitřní plocha skvrn je pokryta vločkovými váhy. Časem se přímo v obvodu starých ohnisek objevují nové, tvořící charakteristický obraz "prsten v kruhu", který je charakteristickým rysem mikroskořiny.

S porážkou chlupatých skalpů se vytváří velké ohnisko, které se nachází přímo v zóně růstu vlasů. Střediska mají kulatý nebo oválný tvar, jsou jasné hranice a jsou pokryty bělavými váhy. Vlasy v lézi jsou rozkládány ve výšce 6 až 8 mm a vyčnívající fragmenty jsou pokryty bílým případem houbových spor.

Mikrosporie na nehty

Microsporia - fotografie

Tato fotografie zobrazuje četné ohnisky mikrosporie hladké kůže.

Tato fotografie ukazuje zaměření léze na mikroporii u dítěte.

Tato fotografie ukazuje zaměření mikrosporie pokožky hlavy.

Diagnostika mikrosporie

Diagnostika mikrosporie je založena na kontrole ohnisek, nejprve pouhým okem, a pak fluorescenční lampou. Poté, pokud je to nutné, pro potvrzení diagnózy a určení přesného typu příčinného činitele houbové infekce se provádějí mikroskopické studie nebo studie o kultuře.

Metoda diagnostiky mikrosporie pomocí fluorescenční lampy (dřevěná lampa) je velmi jednoduchá - lékař v tmavé místnosti zkoumá postiženou oblast osvětlenou takovým zařízením. Kůže a vlasy postižené houbou ve světle dřevěné lampy září v jasně zelené barvě. Důvod tohoto jevu není jasný, ale umožňuje rychle a přesně diagnostikovat mikrosporii.

Lékař může v případě potřeby jemně tupit malé množství vloček z postižené oblasti tupým skalpelem a vyšetřit je pod mikroskopem a provádět mikroskopické vyšetření. Před poškrábáním se pokožka v postižené oblasti otírá 96% alkoholem. Poté jsou z hladké pokožky oškrabány pouze vločky a fragmenty vlasů jsou odškrabány z pokožky hlavy. Veškerý shromážděný materiál se umístí na skleněnou šoupátko, nalije se kapka 20% roztoku hydroxidu draselného a po 30 minutách se zkoumá pod mikroskopem.

S mikroskopií jsou ve váčcích viditelné vločky mycelií a na povrchu vlasů jsou na ní spousty sporek, jako malé koule po celém vnějším obvodu. Kvůli sporu není vlasová linie jasná, ale rozmazaná.

Kulturní metoda pro diagnostiku mikroskopie se používá s pozitivními mikroskopickými a luminiscenčními výsledky, aby se zjistila druh houby, která způsobuje patogen. Někdy je nutné určit optimální léčebnou strategii. Pro způsob kultivace se váhy čistí od postižené oblasti a umístí se na živné médium. V přítomnosti mikrosporie na médiu kolonie roste ve formě plochého disku s chmýří na povrchu.

Ve většině případů stačí pro diagnostiku mikrosporie vyšetřit postiženou oblast pomocí dřevěné lampy a následným mikroskopickým vyšetřením.

Microsporia - léčba

Obecné principy léčby

Pokud je hladká kůže postižená mikroskopií a chlupy na ní zůstávají neporušené, postačí ošetření lokálními antifungálními přípravky (masti, lotiony, spreje), které se aplikují denně, dokud léze nezmizí.

Jsou-li ložiska mikrosporie umístěny na pokožce hlavy nebo je do procesu zapojena hladká srst hladké kůže, léčba spočívá v požití antifungálních léků a jejich vnější aplikaci na postiženou oblast.

Nejvíce účinná pro orální podání pro léčení mikrozporových fungicidních přípravků obsahujících následující účinné látky:

 • Griseofulvin;
 • Terbinafin (Terbizil, Lamisil atd.);
 • Itrakonazol (Orungal, Irunin a další).

Pro vnější ošetření hladké pokožky a pokožky hlavy se používají následující činidla s antifungální aktivitou:
 • Masti s terbinafinem (Lamisil, Terbizil atd.), Clotrimazolem, isokonazolem a bifonazolem;
 • Tinktura jódu 2 - 5%;
 • Síra mast 10 - 20%;
 • Mast sírová salicylová;
 • Masť je sírový dehet.

Požívání antifungálních léků a jejich aplikace místně na postiženou kůži trvá týden poté, co zmizí příznaky mikrosporie, aby se zabránilo možnému opakování infekce.

Během celé doby léčby by nemocná osoba měla používat samostatné ručníky, houbičky, hřebeny a jiné předměty osobní hygieny a použití v domácnosti a nepřevádět je jiným osobám. Všechno, co nosí osoba, která trpí mikrosporiem, by měla být umývána obyčejným práškem při teplotě vody 60 ° C, což stačí k usmrcení spór houby. A všechny věci, které použil, varte 15 minut v obvyklé vodě. Krabice, krabice a jiné nádoby, kde byly uloženy věci osoby trpící mikrosporiem, by měly být ošetřeny antifungálním dezinfekčním přípravkem Terralin.

Mikrospora hladké pokožky a pokožky hlavy

Pokud jsou postiženy chlupy na hladké kůži, léčba spočívá v tom, že se uvnitř léků užívají antimykotika a externě se aplikují na léze. Není-li účinek chlupových vláken ovlivněn, provádí se pouze místní ošetření, které spočívá v externí aplikaci antifungálních látek. Léčba mikrosporie pokožky hlavy je vždy prováděna kombinovaným příjmem antifungálních činidel uvnitř a jejich vnější aplikací na léze.

Takže uvnitř pro léčbu mikrosporie by měly užívat následující léky:

 • Griseofulvin. Dávka se vypočte individuálně z poměru 22 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Vypočítané množství je děleno 3 a užívá se 3krát denně s lžící oleje po dobu 2 až 6 týdnů. Jednou za týden se provádí oškrábání z postižené oblasti. Po záporu škrábanců na houby je Griseofulvin užíván další 2 týdny ve stejné dávce každý druhý den. Pak další 2 týdny ve stejné dávce pilulky se užívají každé 3 dny.
 • Terbinafin. Užívejte 250 až 500 mg jednou denně po dobu 4 až 6 týdnů.
 • Itrakonazol. Užívejte 100 - 200 mg 1 den denně po dobu 4 týdnů.

Souběžně s příjmem výše uvedených léků uvnitř ohnisek mikroskopie by měly být denně ošetřovány a externí prostředky. Je výhodné používat různé prostředky pro externí ošetření ohnisek mikrosporie ráno a večer. Například v ranní tinktury jódu a večer - Lamisil nebo v dopoledních hodinách - síranová masť a večer - Isoconazol atd.

Pokud má kůže výrazný zánět, je třeba v prvních 3 až 5 dnech léčby ošetřit jednou denně masku Travocort, která obsahuje hormon se silným protizánětlivým účinkem. Pokud se zánět snižuje, měli byste přejít na použití jakékoli jiné antifungální masti (Travogen, Zalain, Lamisil, Terbizil, Terbinafine atd.).

Vlasy s hladkou pokožkou by měly být oholené jednou týdně nebo epilovány speciální omítkou s griseofulvinem. V mikroskopii pokožky hlavy, před zahájením léčby by měly být vlasy vyhozeny z postižené oblasti a to by mělo být provedeno 1-2krát týdně až do konce léčby. Hlava by měla být také jednou nebo dvakrát týdně omyta mýdlem z dehtu nebo šamponem lékáren obsahujícím sulfid selenu, ketokonazol nebo povidon-jod.

Léčba mikrosporie u dětí

U dětí se léčba mikroskopií provádí podle stejných schémat a zásad jako u dospělých. Nejlepším lékem pro perorální podání je však Terbinafine (Lamisil, Terbizil atd.), Který by měl být užíván bez kontraindikací. Dávky Terbinafinu pro perorální podání jsou určeny podle tělesné hmotnosti:

 • Děti s tělesnou hmotností 10-20 kg - užívejte 3/4 tablet (94 mg) přípravku Terbinafine 125 mg 1x denně;
 • Děti o hmotnosti 20-40 kg - užívejte 1,5 tablety (187 mg) Terbinafinu 125 mg jednou denně;
 • Děti vážící více než 40 kg - užívejte 2 tablety (250 mg) Terbinafinu 1x denně.

Tyto dávky jsou o 50% vyšší než dávky doporučené výrobcem, nicméně se ukázaly jako nejúčinnější při léčbě mikrosporie podle klinických pozorování a aplikací v dětských nemocnicích.

Itrakonazol a Griseofulvin se nedoporučují používat u dětí kvůli vysoké toxicitě.

Externí léčba postižených oblastí při léčbě mikrosporií u dětí se provádí se stejnými preparáty jako u dospělých. Nejlepším maslem pro děti je Clotrimazole nebo Lamisil.

Prevence nemoci

Mikrosporie: kauzální agens infekce, způsoby infekce, příznaky, léčba a prevence - video

Diagnostika, léčba a prevence mikrosporie u zvířat (u koček) - video

Recenze

Autor: Nasedkina AK Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.

Pro Více Informací O Suché Vlasy