logo

Minoxidil (Minoxidil)

LÉČBY PŘIJÍMAJÍCÍCH DOVOLENÁ PŘIJÍMAJÍ DO PACIENTA LEN LÉKAŘEM. TENTO POKYNY POUZE PRO LÉKAŘSKÉ PRACOVNÍKY.

Popis účinné látky Minoxidil / Minoxidil.

Vzorec: C9H15N50, chemický název: 6- (l-piperidinyl) -2,4-pyrimidindiamin-3-oxid.
Farmakologická skupina: organotropní látky / kardiovaskulární činidla / vazodilatační látky; dermatotropní / léčení plešatosti.
Farmakologický účinek: vazodilatační, hypotenzivní, stimulující růst vlasů.

Farmakologické vlastnosti

Minoxidil otevírá (aktivuje) draslíkové kanály v membránách buněk hladkého svalstva cévní stěny. Minoxidil rozšiřuje periferní cévy (arterioly), snižuje zátěž myokardu, snižuje krevní tlak, zvyšuje srdeční výkon a reflexní tachykardii. Minoxidil přispívá k zadržování vody a sodíku a zvyšuje plazmatickou reninovou aktivitu. Minoxidil s androgen-dependentní plešatostí stimuluje růst vlasů. Předpokládá se, že mechanismus zvyšování růstu vlasů je spojen s expanzí cév a zlepšením trofizmu vlasových folikulů a mikrocirkulace v kůži, stimulace přechodu vlasových folikulů z klidové fáze do růstové fáze. Minoxidil moduluje účinek androgenů na vlasové folikuly. Snižuje produkci 5-alfa dehydrosteronu, který má velký vliv na vývoj plešatosti. Minoxidil má nejlepší účinek v mladém věku pacientů, trvání onemocnění není delší než 10 let, umístění plešatého místa v oblasti koruny, velikost holohlavého místa není větší než 10 cm a přítomnost více než 100 terminálních a pýřitých vlasů ve svém centru.
Minoxidil nezabraňuje vypadávání vlasů, které se vyvine při užívání léků, poruch příjmu potravy, strnulých účesů ("buř", "ocas" a podobně). Pozitivní účinky byly pozorovány u většiny pacientů s trváním onemocnění nejvýše 3-5 let. Růst vlasů obvykle začíná po 4 měsících denního místního použití roztoku. Po ukončení léčby dochází k růstu nových vlasů a po 3-4 měsících je možný výskyt plešatých plevelů na stejných místech.
V experimentálních testech a experimentech nebyla prokázána mutagenita, teratogenní (ale ukázalo se zvýšení možnosti resorpce plodu u králíků) a karcinogenní účinky nebyly zjištěny. Dávkově závislé snížení schopnosti plodnosti bylo zjištěno u samců a samic potkanů, kteří dostávali perorální dávky 1 až 5krát více než MRDC.
Po perorálním podání je minoxidil absorbován o 90%. Maximální koncentrace se dosáhne do 1 hodiny. Minoxidil se téměř neváže na krevní proteiny. Minoxidil přechází do mateřského mléka. V játrech se biotransformuje s tvorbou neaktivních metabolitů. Poločas rozpadu plazmy činí 4,2 hodiny. Vylučuje hlavně ledviny, nezměněný, asi 10%. Při lokálním podání minoxidilu je přibližně 1,4% léku absorbováno intaktní kůží. Po ukončení místního užívání se 95% léčiva, které podstoupilo systémovou absorpci, vyloučí ledvinami po dobu 4 dnů.

Indikace

U tablet: arteriální hypertenze (zvláště těžké formy, které jsou rezistentní k kombinační léčbě s jinými antihypertenzivy);
vnější řešení: androgenní alopecie (mužská plešatost) u žen a mužů.

Minoxidil dávkování a podávání

Uvnitř (bez ohledu na jídlo): pacienti starší 12 let, počáteční dávka je 5 mg / den ve 1-2 dávkách, v případě potřeby postupně zvyšujte dávku každé 2-3 dny. Průměrná udržovací dávka je 10-40 mg / den, maximální dávka je 100 mg / den (v několika dávkách nebo v jedné dávce). Děti do 12 let: dávky se vypočítávají podle tělesné hmotnosti. Při selhání ledvin musí být dávka snížena. Venku: 1 ml roztoku (20-50 mg Minoxidilu) na suchou pokožku pokožky hlavy 2krát denně a od začátku od postižené oblasti lehce otírejte.
U hypertenze je obvykle užíván Minoxidil společně s diuretiky a beta-blokátory. Vyhněte se kontaktu s očima minoxidil. Účinnost a bezpečnost používání roztoku u pacientů mladších 18 let a po 65 letech nebyla stanovena.

Kontraindikace

Přecitlivělost, kojení, těhotenství; pro tablety: mitrální stenóza, feochromocytom, sekundární plicní hypertenze; pro vnější řešení: narušení integrity kůže, dermatóza pokožky hlavy.

Omezení používání

Ischemická choroba srdeční, srdeční selhání, angina pectoris, věk do 12 let.

Používejte během těhotenství a kojení

Minoxidil je během těhotenství kontraindikován. Při léčbě minoxidilem během laktace by mělo dojít k přerušení kojení.

Nežádoucí účinky minoxidilu

Nervový systém a smysly: bolesti hlavy, závratě, poruchy zraku;
krevní oběh: hypotenze, tachykardie, srdeční selhání, arytmie, inverze T-vln na EKG, hydroperikard, hydrothorax, angina pectoris, perikardiální výpotek, leukopenie, trombopenie;
příznaky: zvýšená pigmentace a ztenčení vlasů, hypertrichóza s lokálním použitím - exfoliace a suchost pokožky hlavy, ekzém, dermatitida, zvýšená alopecie, folikulitida, pocit pálení pokožky hlavy, erytém;
alergické reakce: otok obličeje, vyrážka, kopřivka, rýma;
jiné: dušnost, otok, synkopa, retence sodíku a vody v těle, snížené libido.

Interakce Minoxidilu s jinými látkami

Dusičnany, beta-blokátory, diuretika zvyšují hypotenzní účinek minoxidilu; perorální antikoncepce, estrogeny, nesteroidní protizánětlivé léky, sympatomimetika - oslabení. Nedoporučuje se předepisovat minoxidil současně s guanetidinem (kvůli riziku ortostatické hypotenze).

Předávkování

Při nadměrném podání minoxidilu dochází k nadměrné vazodilataci, bolesti na hrudi, těžké hypotenzi, arytmii nebo tachykardii, neuritidě (třesení nebo ztuhlost nohou, paží, hlavy), zadržování vody a sodíku. Nutné: podpůrná a symptomatická léčba - zavedení intravenózního fyziologického roztoku s hypotenzí - angiotenzinem 2, fenylefrinem, dopaminem, vazopresinem (nedoporučuje se užívat sympatomimetika včetně epinefrinu a norepinefrinu). Při hemodialýze se minoxidil a jeho metabolity odstraňují z těla.

Minoxidil

Popis k 12. prosinci 2014

 • Latinský název: Minoxidil
 • Aktivní složka: Minoxidil (Minoxidil)
 • Výrobce: Kirkland Signature (USA) Pharmacia Upjohn (USA) Alpharma USPD Inc. (USA)

Složení

Přípravek obsahuje léčivou látku - Minoxidil.

Roztok také obsahuje další složky: alkohol, propylenglykol, vodu.

Formulář uvolnění

Minoxidil se vyrábí ve formě prášku bez zápachu, který se snadno rozpouští v propylenglykolu, ethanolu, methanolu, propanolu, vodě a některých dalších kapalinách. V hotovém roztoku s koncentrací účinné látky 2%, 5% a 15%, pěnou, postřikem a tabletami.

Farmakologický účinek

Minoxidil má antihypertenzní, vazodilatační a stimulační účinky na růst vlasů.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Toto léčivo je schopno aktivovat draslíkové kanály v oblasti membrán buněk hladkého svalstva cévních stěn. Minoxidil se vyznačuje periferním vazodilatačním účinkem, který rozšiřuje odporové cévy, snižuje zátěž myokardu, vede k reflexní tachykardii a zvyšuje srdeční výkon. Také zvyšuje aktivitu plazmatického reninu v krvi, dochází ke zpoždění sodíku a vody.

Poznamenal stimulační účinek léčiva na růst vlasů v případě androgen-dependentní alopecie. Předpokládá se, že vazodilatace a zlepšení mikrocirkulace v kůži a vlasových folikulích podporuje růst vlasů. Maximální účinek se projevuje při léčbě onemocnění, které trvá méně než 10 let, u mladých pacientů je velikost plešatiny až 10 cm. Většina pacientů trpících onemocněním je ve věku do 3-5 let.

Zřetelný účinek léčby se objeví po 4 měsících, s přihlédnutím k dennímu místnímu použití roztoku. Zrušení terapie vede k zastavení růstu nových vlasů a za 3-4 měsíce je možné, že bývalé plešatiny budou obnoveny.

Při orálním podání je zaznamenána téměř úplná absorpce léku. Maximální koncentrace je dosažena během jedné hodiny. Uvnitř těla se droga prakticky neváže na plazmatické proteiny. Aktivní složka může projít do mateřského mléka. V játrech je látka biotransformována na inaktivní metabolity. Vylučování probíhá ledvinami.

Při lokálním použití na intaktní kůži se absorbuje přibližně 1,4% léčiva. Když je přerušena léčba minoxidilem, proces jeho eliminace trvá přibližně 4 dny pomocí ledvin.

Indikace pro použití

Tablety přípravku jsou předepsány pro:

 • hypertenze, zejména v těžkých formách, jako součást kombinované léčby s jinými antihypertenzními léky.

Doporučuje se použít externí roztok s:

 • mužské plešatosti u žen a mužů.

Bradčí minoxidil

Pro zlepšení růstu štětin se běžně používá Minoxidil 5%, který Wikipedia charakterizuje jako "mužský" lék. Když se roztok aplikuje na kůži, dochází k vazodilataci, což zvyšuje mikrocirkulaci krve. To zvyšuje výživu vlasových folikulů a přispívá k růstu vlasů z pistole na terminál. Samozřejmě, hodně záleží na vlastnostech osoby. Při stejném použití roztoku vousů u některých lidí je účinek již zřejmý v prvním měsíci, jiní zaznamenávají nárůst štětin pouze po 3-4 měsících.

Zpravidla proto, aby droga nejen přispěla k vývoji terminální fáze, ale také k určení účinku, může trvat 1-1,5 roku.

Kontraindikace

Je zapotřebí odmítnout užívání tablet na:

 • hypersenzitivita;
 • laktace, těhotenství;
 • feochromocytom;
 • mitrální stenóza;
 • sekundární plicní hypertenze.

Léčivo v roztoku se nedoporučuje používat s:

 • narušení integrity kůže;
 • dermatóza pokožky hlavy.

Nežádoucí účinky Minoxidil

Během užívání tohoto léčiva se mohou vyvinout různé vedlejší účinky, které mohou ovlivnit práci jakéhokoli systému nebo orgánu. Nervový systém a smysly jsou obzvláště často postiženy, což je doprovázeno závratě, bolestem hlavy, zhoršením zraku a podobně.

Je charakteristická pro kardiovaskulární systém a tvorbu krve: snížení tlaku, rozvoj tachykardie, arytmie, srdeční selhání, angina pectoris, perikardiální výpotek, trombopenie, leukopenie.

Navíc jsou možné různé nežádoucí projevy na kůži a pokožku hlavy: hypertrichóza, zvýšená pigmentace, rozvoj dermatitidy, ekzém, folikulitida atd.

Návod k použití Minoxidil (metoda a dávkování)

Tablety jsou určeny k požití. Podle pokynů k přípravku Minoxidil je počáteční denní dávka pro dospělé a děti od 12 let 5 mg na 1-2 dávky. V případě potřeby se dávka postupně zvyšuje.

V tomto případě je průměrná podpůrná denní dávka 10-40 mg. Můžete užívat maximálně 100 mg denně. U dětí do 12 let se lék podává jednou, počáteční dávka se vypočítá od 0,2 mg na kg hmotnosti. Průměrná terapeutická dávka je 0,2-1 mg na kg hmotnosti, maximální povolená dávka je 50 mg na kg hmotnosti.

Vnější roztok přípravku Minoxidil pro vlasy by měl být aplikován na suchý povrch pokožky hlavy 2krát denně, 1 ml každé. Současně by měla být jemně natažena, začínající od středu poškozené oblasti.

Předávkování

V případě předávkování léky se může vyskytnout nadměrná vazodilatace, bolest na hrudi, těžká hypotenze, arytmie, tachykardie, neuritida, stejně jako zpoždění ve vodě sodíku a vody.

V takových případech se provádí symptomatická a podpůrná léčba.

Interakce

Současné užívání s dusičnany, diuretiky, beta-blokátory může zvýšit hypotenzní účinek. Kombinace s estrogenem, perorálními antikoncepcemi, sympatomimetiky a NSAIDs může oslabit účinek přípravku Minoxidil. Kombinace s guanethidinem je kontraindikována, protože může způsobit ortostatickou hypotenzi.

Podmínky prodeje

Droga je uvolněna bez lékařského předpisu.

Podmínky skladování

Pro skladování přípravku Kirkland Minoxidil nejsou vyžadovány žádné zvláštní podmínky. Proto může být lék v normální místnosti a lékovky jsou opatřeny vzduchotěsným víčkem, které je pro děti těžké otevřít.

Doba použitelnosti

Analogy

Hlavními analogy jsou drogy: Regein, Dualgen 15%, spektrální DNS.

Alkohol

Pokyny k léčivému přípravku neobsahují informace o přípustnosti jeho současného užívání s alkoholem. Je známo, že prášek Minoxidil je dobře rozpustný v ethanolu, který je součástí řešení pro venkovní použití.

Minoxidil Recenze

Tato droga je distribuována v mnoha zemích, ale Rusko a Ukrajina ji nejvíce aktivně získávají. Zpravidla jeho recenze jsou potvrzením selektivity činnosti u různých pacientů. Někteří lidé uvádějí, že léčba se ukázala jako vysoce účinná a dosáhla vynikajících výsledků. Současně jsou recenze žen o přípravku Minoxidil mnohem častější než u mužů.

Ve většině případů jsou recenze přípravku Minoxidil pro vlasy hlášeny, že ženy s roztokem s koncentrací 5% často užívají. Říká se, že po asi třech měsících si všimli účinků drogy - na postižených oblastech se začaly objevovat tenké chloupky, které postupně stmavovaly a zahušťovaly.

Minoxidil se také používá pro vlasy u mužů, kteří často popisují pozitivní účinek. Zároveň objasňují, že na ně čekají několik měsíců, ale i po něm se jeho vlasy pomalu, ale zřetelně rozvíjely.

Existují však zprávy o takových pacientech, u nichž léčba neměla vůbec žádný účinek. Uživatelé říkají, že postupovali přesně podle pokynů, dlouhodobě uplatňovali řešení, ale nezadali označení pro použití. Faktem je, že je předepsána pro androgenní alopecii, kterou může diagnostikovat pouze odborník.

Minoxidil cena, kde koupit

Cena Minoxidilu v lékárnách závisí na předepsaném průběhu léčby. Například v Kirklandské lékárně v Moskvě může být Minoxidil 5% za 1 měsíc zakoupen za cenu 900 rublů a za 12 měsíců od 7300 rublů.

V pravidelných lékárnách si můžete koupit přípravek na vlasy v St. Petersburgu nebo si jej objednat online. Koupit Minoxidil 15% může být za cenu 2300 rublů.

Cena Minoxidil na Ukrajině za 1-12 lahví je 199 - 1995 UAH.

Minoxidil

Minoxidil je léčivo, které má vazodilatační, hypotenzivní a stimulační účinky na růst vlasů.

Forma uvolnění a složení

Aktivní složka přípravku Minoxidil je stejná látka.

Lék je dostupný v tabletách o obsahu 2,5 mg, 5 mg a 10 mg, stejně jako 2%, 5% a 6% lotion pro vnější použití.

Indikace pro použití

Při perorálním užívání přípravku Minoxidil podle pokynů expanduje rezistentní cévy, má periferní vazodilatační účinek, snižuje systolický a diastolický krevní tlak, zvyšuje srdeční výkon, snižuje zátěž myokardu. Vzhledem k těmto vlastnostem je tento lék předepisován pro léčbu hypertenze, zejména těžkých forem onemocnění, rezistentní na kombinovanou léčbu s jinými antihypertenzními léky.

Minoxidil zlepšuje mikrocirkulaci krve v pokožce hlavy a trofických vlasových folikulů, stimuluje přenos vlasových folikulů z telogenní fáze (dormanci) do anagenní fáze (růst). Vzhledem k této vlastnosti účinné látky je lék předepisován pro léčbu mužské a ženské plešatosti (androgenní alopecie).

Kontraindikace

Podle pokynů pro přípravek Minoxidil je užívání tohoto léku kontraindikováno:

 • Ve formě tablet: během těhotenství, kojení, mitrální stenózy, feochromocytomu, sekundární plicní hypertenze, přecitlivělost na jakoukoli složku;
 • Ve formě lotion: dermatóza pokožky hlavy, narušení integrity kůže, zvýšená citlivost na složky léku.

Dávkování a podávání

Dospělí a děti starší 12 let jsou tablety přípravku Minoxidil obvykle předepsány v počáteční dávce 5 mg denně za 1-2 dávky. Při nedostatečném terapeutickém účinku se dávka postupně zvyšuje každé 2-3 dny. Průměrná denní udržovací dávka se pohybuje od 10 do 40 mg, maximální přípustná dávka je 100 mg.

U dětí do 12 let je lék předepsán na základě jejich hmotnosti - v dávce 0,2 mg na kilogram tělesné hmotnosti denně. Průměrná terapeutická dávka je 0,2-1 mg / kg, maximální přípustná dávka je 50 mg / kg.

Pacienti s renální insuficiencí snižují dávku přípravku Minoxidil s přihlédnutím k hodnotám clearance kreatininu. Nejlepší antihypertenzní účinek je pozorován při kombinaci tohoto léku s diuretiky (například furosemidem) a beta-adrenergními blokátory (obzidanom a jeho analogy).

Roztok byl aplikován lokálně minoxidil: Přibližně 1 ml tohoto roztoku (což odpovídá 20-60 mg účinné látky) se aplikuje na suchou pokožku hlavy, počínaje od středu na postiženou oblast dvakrát denně a třel lehce. Nejlepší účinek léku má v mladém věku pacientů, v případech, kdy je doba trvání nemoci je méně než 10 let, lokalizační plešatosti v temene hlavy až do 10 cm, stejně jako přítomnost v centru více než 100 koncových a vellus vlasy. Minoxidil nezabraňuje plešatosti způsobené léky, tuhými účesy ("kukuřice", "ocas" atd.), Poruchy příjmu potravy (v důsledku nedostatku vitamínu A, železa a jiných látek).

Na začátku léčby, tj. s počátečními příznaky onemocnění se doporučuje použít 2% roztok. Růst vlasů obvykle začíná po přibližně 4 měsících každodenního užívání přípravku Minoxidil. Pokud použití této koncentrace léčiva nepovede k žádoucímu účinku, předepište 5% nebo 6% lotion, zatímco pozitivní trend lze pozorovat po 2 měsících dvojnásobného užívání. Stojí za zmínku, že po přerušení léčby se zastaví růst vlasů a po přibližně 3-4 měsících je možné obnovit plešatiny.

Nežádoucí účinky

Užívání tablet s minoxidilem může být doprovázeno následujícími vedlejšími účinky:

 • Závratě, bolesti hlavy, zhoršení zraku, včetně snížení jeho závažnosti (nežádoucí účinky z nervového systému a smyslových orgánů);
 • Tachykardie, výrazný pokles krevního tlaku, arytmie, srdeční selhání, inverze vlny T na EKG, v ojedinělých případech - a hydroperikard hydrothorax u pacientů se srdečním selháním, anginy pectoris u pacientů s srdeční nedostatečnosti, jakož i trombocytopenie, exsudativní perikarditida (nežádoucí účinky serdechno cévní systém);
 • Ředění a zvýšená pigmentace vlasů na těle, hypertrichóza, vyrážka, rinitida, otok obličeje, kopřivka (kožní symptomy a alergické reakce);
 • Retence sodíku a vody v těle a v důsledku toho edém, stejně jako synkopa, dušnost, snížené libido (další negativní vedlejší účinky léku).

Topická aplikace minoxidil může být doprovázen dermatitida (vyrážka a svědění), suchost a odlupování kůže na hlavě, ekzém, folikulitida (bolestivost nebo citlivost vlasových kořínků), erytém, pálení pokožky, ve vzácných individuálních případech - zvýšená alopecie.

Zvláštní instrukce

Při aplikaci lotionu na vnější straně je třeba dbát na to, aby se roztok nedostal do očí.

Analogy

Analogy Minoxidilu jako externího lotionu jsou následující léky: Alerana, Alopexy, Cosilon, Revasil, Generolon, Regein.

Na mechanismu minoxidilu analogů ve formě tablet mohou být považovány za takových léčiv: Adelfan, hydralazin, nitroglycerin, Nitrosorbide, nitroprusid sodný, Apressin, molsidomin, diazoxid a kol.

Podmínky ukládání

V podobě externího lotionu se Minoxidil uvolňuje v režimu bez předpisu, v tabletách lze lék zakoupit pouze s předepsaným lékařem. Podle doporučení výrobce musí být léky uchovávány na suchém místě, chráněné před přímým slunečním světlem. Optimální skladovací teplota je od 15 do 25 ˚С. S výhradou těchto doporučení je trvanlivost přípravku Minoxidil 3 roky.

Minoxidil. Návod k použití, indikace, kontraindikace, nežádoucí účinky, analogy, recenze, ceny

Jaký druh léku je minoxidil?

Princip a mechanismus působení minoxidilu

Chcete-li porozumět principu působení tohoto léku, musíte mít představu o tom, jak vlasy roste na těle člověka.

Za normálních podmínek procházejí procesem růstu a rozvoje vlasů tři fáze:

 • Anagenní fáze. V této fázi je aktivní rozdělení vlasových folikulů a intenzivní růst vlasů. Tato fáze trvá od 2 do 5 let.
 • Kočičí fáze. V tomto stádiu vývoje se růst vlasů zastaví a vlasový folikul se zmenšuje.
 • Fáze telogen. V tomto stadiu se buňky vlasových folikulů vůbec nerozdělují a vlasy mohou být snadno a bezbolestně odstraněny během česání.
Při pokračujícím užívání prodlužuje minoxidil trvání anagenní fáze, čímž se zvyšuje množství rostoucích vlasů v postižené oblasti pokožky. Přesný mechanismus terapeutického účinku minoxidilu v plešatosti nebyl stanoven, i když jeho účinnost v této patologii byla prokázána řadou studií. Předpokládá se, že účinnost léku je způsobena expanzí krevních cév kůže. Výsledkem je zlepšení výživy a výživy vlasových folikulů (růst vlasů), které stimulují jejich růst. Dlouhodobé užívání léčiva navíc přispívá k tvorbě nových krevních cév v místě aplikace, což zase zlepšuje metabolismus v tkáních. Není rovněž vyloučena možnost přímé (stimulující růst vlasů) působení léčiva.

Jak ovlivňuje minoxidil tlak?

Je minoxidil hormonem nebo ne?

Složení, formy uvolnění, typy a analogy minoxidilu

Roztok Minoxidil 2% a 5% (Minoxidil Kirkland, Intel, Regein)

Nejběžnější forma uvolňování léčiva obsahující 2% nebo 5% roztok minoxidilu. Vedle hlavní aktivní složky obsahuje roztok 96% alkoholu, stejně jako propylenglykol (rozpouštědlo a plnivo).

Roztok je čirá, bezbarvá kapalina se slabým zápachem alkoholu. Vyrábí se ve speciálních láhvích o objemu 60 ml. Balení obsahuje 6 lahví a dodává se se speciální měřicí pipetou určenou pro přesnější dávkování léku.

Minoxidilová pěna

Sprej Minoxidil (Alerana, Generolon)

Gelová maska ​​(krém) pro vlasové sluneční světlo

Minoxidilová emulze s kyselinou azelajovou (Azelomax)

Jedná se o kombinovanou drogu, účinnou při těžké plešatosti. Kromě hlavního komponentu obsahuje pleťová voda kyselinu azelaovou, která blokuje inhibiční účinky androgenů (mužské pohlavní hormony) na vlasové folikuly. Zvyšuje účinek minoxidilu, stimuluje růst vlasů.

Léčivo se vyrábí ve speciálních lahvičkách ve formě 3,5%, 10% nebo 15% roztoku Minoxidilu v kombinaci s 5% roztokem kyseliny azelaové. Krabice má také speciální dávkovač na pipety, který vám umožňuje přesně vypočítat dávku léku.

Šampon Minoxidil Head

Šampon s minoxidilem může být použit po odstranění hlavního léčení, během kterého byl přípravek aplikován na postiženou kůži ve formě roztoků nebo pěny. Také šampon může být použit v procesu postupného zrušení Minoxidil, který sníží závažnost možných nežádoucích účinků a zabrání náhlému vypadávání vlasů.

Tento šampon nelze použít jako jediný prostředek k léčbě plešatosti, protože koncentrace účinné látky v ní je relativně malá. Navíc při mytí šamponu ze skalpu se odstraní minoxidil obsažený v jeho složení, což vede k tomu, že terapeutický účinek bude ještě méně výrazný.

Minoxidil pilulky

Pro perorální podání (pro hypertenzi, tj. Pro léčbu vysokého krevního tlaku) je léčivo k dispozici ve formě tablet, z nichž každá obsahuje 5 mg nebo 100 mg minoxidilu. Pro léčení arteriální hypertenze u dospělých se lék podává perorálně v počáteční dávce 5 mg 1-2krát denně. Není-li účinnost léčby dostatečně vyjádřena, může být každých tři dny denní dávka zvýšena o dalších 5 mg. Maximální denní dávka by neměla překročit 100 mg.

K poklesu krevního tlaku u dětí do 12 let se dávka léku vypočte na základě tělesné hmotnosti dítěte, tj. 200 mikrogramů (0,2 mg) na 1 kg tělesné hmotnosti 1 den denně, ale ne více než 50 mg denně.

Přípravky na bázi minoxidilu (kosilon, alopex, zpětně)

Jak již bylo zmíněno výše, dnes minoxidil je dostupný pod různými obchodními názvy a je také aktivní složkou mnoha kombinovaných léků.

Minoxidil je součástí takových léků, jako jsou:

 • Kosilon - 5% roztok, vyrobený v lahvích o objemu 60 ml a určený k léčbě plešatosti.
 • Alopexy - 2% nebo 5% roztok nebo sprej minoxidilu, vyrobený ve 60 nebo 100 ml lahvičkách.
 • Regein - 2% nebo 5% roztok nebo sprej, stejně jako 5% pěna, která neobsahuje plnivo propylenglykolu.

Analogy (alternativa) minoxidilu (stemoksidin, amineksil, prokapil)

Není-li možné koupit nebo užívat minoxidil (např. Pokud má člověk individuální intoleranci k tomuto léku), může být nahrazen různými analogy, které mají podobné léčebné účinky.

Pokud je to nezbytné, může být minoxidil nahrazen:

 • Stemoxidin - léčivo, které stimuluje růst nových vlasů přenosem vlasových folikulů z telogenové fáze do anagenní fáze.
 • Amineksilom - lék, který posiluje vlasové folikuly a vlasové kořeny, čímž zabraňuje jejich vypadnutí.
 • Prokapilum je lék, který zlepšuje mikrocirkulaci krevního oběhu v kůži (stimuluje růst vlasů), posiluje vlasové kořeny (brání jejich ztrátě) a také zabraňuje negativnímu účinku mužských pohlavních hormonů na úroveň vlasových folikulů.

Indikace pro použití minoxidilu

AGA (androgenní alopecie, plešatost, ohnisko a rozptýlené vypadávání vlasů na hlavě) u žen a mužů

Toto je geneticky určená nemoc, ve které buňky vlasových folikulů vykazují zvýšenou citlivost na mužské pohlavní hormony (androgeny). Pod účinkem androgenů se v nich objevují určité změny, v důsledku čehož samotné vlasové folikuly se snižují a vlasy se zastavují (anagenová fáze se zkracuje).

S vývojem onemocnění u mužů dochází ke snížení růstu vlasů v čelní oblasti pokožky hlavy, protože buňky vlasových folikulů této oblasti jsou nejvíce citlivé na působení androgenů. AGA lze také pozorovat u žen, ale vzhledem k nízké koncentraci mužských pohlavních hormonů v ženském těle není onemocnění tak výrazné.

Je minoxidil účinný při chemoterapii?

Minoxidil pro růst vousů, strniště, obočí, řas, vlasů na hrudi a těle

Lék účinně stimuluje růst vlasů nejen na pokožce hlavy (pro plešatost), ale také v jiných částech těla. Dlouhodobé systematické užívání 2% nebo 5% roztoku (stejně jako pěna nebo lotion) přípravku Minoxidil stimuluje vývoj vlasových folikulů v obličeji a podporuje růst vousů a štětin. Současně dochází k nárůstu tempa růstu již existujících vlasů, stejně jako k vzhledu nových (to znamená, že vousy se stávají hustšími). Stejný účinek byl pozorován při aplikaci drogy na obočí nebo na hrudi (existuje určitý nárůst počtu chloupků a jejich délky), ačkoli oficiální pokyny neposkytují pokyny k užívání léku s podobnými cíli.

Nedoporučuje se používat přípravek Minoxidil ke stimulaci růstu řas, neboť účinná látka a pomocné složky (včetně alkoholu a propylenglykolu) se mohou dostat na oční rohovku a poškodit ji.

Zvyšuje minoxidil růst šedých vlasů?

Co je lepší - minoxidil nebo lopuchový olej?

Není možné jednoznačně určit nejlepší léčivo, protože každá z nich má určité léčebné vlastnosti a je předepsána pro určité nemoci.

Minoxidil je lék, který zlepšuje krevní oběh v kůži a blokuje negativní účinky mužských pohlavních hormonů (androgenů) na růst vlasů. Ropový olej také stimuluje mikrocirkulaci krve v oblasti aplikace, ale zbavuje se antiandrogenního (blokujícího účinku mužských pohlavních hormonů). Současně tento olej má zvlhčující účinek (nevysušuje pokožku), zabraňuje tvorbě lupů (váhy v pokožce hlavy) a také má určitý antibakteriální účinek (zabraňuje vzniku infekce). Kromě toho pomáhá posilovat vlasové kořeny, čímž zabraňuje jejich ztrátě. Olej se používá k posílení vlasů, obnovení jejich lesku po nemoci, stejně jako k plešatosti nebo nadměrně výrazné ztrátě vlasů (není spojena s chemoterapií).

Pokyny pro použití minoxidilu

Způsob aplikace a dávkování minoxidilu

Při léčbě plešatosti by měla být léčivo používáno pouze externě, a to na povrchové plochy pokožky, na které chcete stimulovat růst vlasů. Při mírné a středně výrazné plešatosti, která se začala rozvíjet ne dříve než před 2-3 lety, by léčba měla začít s léky (roztoky, spreje, pleťové vody, pěny atd.) Obsahující 2% Minoxidilu. Není-li terapeutický účinek dostatečně výrazný, během několika měsíců je možné přejít na 5% léků

Bez ohledu na použitou dávkovou formu je třeba před nanesením léku pokožku v oblasti aplikace umýt teplou vodou a nechat ji zcela vyschnout. Poté musíte lék rovnoměrně aplikovat na postiženou oblast kůže.

Způsoby použití a dávkování minoxidilu

Dávkování a podávání

V případě použití roztoku nebo lotionu můžete použít speciální pipetu, která se prodává v krabičce s přípravkem Minoxidil. V tomto případě bude doporučená jednotlivá dávka léku 1 ml, která se musí aplikovat na plešivou oblast pokožky 2krát denně (maximální denní dávka je 2 ml, bez ohledu na oblast postižené oblasti kůže, na kterou se látka aplikuje). Po použití roztoku by mělo být povoleno několik minut namočit a poté se vrátit k dennímu podnikání.

Sprej je k dispozici ve speciálních lahvích, které jsou vybaveny dávkovačem trysek. Jedna dávka při použití spreje je stejná jako při použití roztoku (1 ml, což je 7 lisů na dávkovači při užívání léku Aleran). Použijte lék by měl být dvakrát denně. Po aplikaci nechte pokožku vysušit několik minut.

Pěna je k dispozici ve speciálních kazetách opatřených čepičkou. Jediná dávka léku je polovina krytí. Pěna by měla být aplikována na postiženou kůži a rovnoměrně ji rozdělovat na dlaň. Použití drogy by mělo být 2 x denně.

Potřebuji mínit minoxidil?

Musím vypláchnout minoxidil?

Kolik (jak dlouho) použijete minoxidil a kdy se objeví první výsledky?

Jak dlouho trvá láhev minoxidilu?

Jak zrušit minoxidil?

Po dlouhodobém užívání přípravku Minoxidil může náhlý výdej léku vést k vzniku nežádoucích vedlejších účinků, zejména k prudkému pádu vlasů. To je důvod, proč by měla být droga postupně ukončena. Nejprve snížit denní dávku přípravku Minoxidil. K tomu je třeba užívat 1krát denně 1 až 2 týdny. Poté byste měli látku začít používat nikoli denně, ale po 1 - 2 dnech (to znamená 3 krát týdně). Takže droga by měla být použita během 1 až 2 týdnů, po níž ji můžete úplně opustit.

Současně stojí za zmínku, že s androgenickou alopecií bude odstranění minoxidilu doprovázeno ztrátou vlasů, bez ohledu na to, jak je droga zrušena (okamžitě nebo postupně).

Proč užívat současně minoxidil a finasterid?

Může se minoxidil užívat souběžně s kyselinou nikotinovou?

Kontraindikace užívání minoxidilu

Minoxidil je považován za relativně bezpečnou drogu. Současně existuje řada kontraindikací, které omezují její použití.

Přípravek Minoxidil by se neměl používat externě:

 • V přítomnosti infekčních a zánětlivých procesů v oblasti aplikace. V tomto případě bude aplikace minoxidil stimulovat mikrocirkulaci v ohnisku infekce, což může přispět k šíření infekčních agens přes krevní oběh v celém těle.
 • Při výskytu popálení na pokožce. Léčba by neměla být aplikována na spálenou pokožku, protože dilatace cév způsobená tím přispěje k rozsáhlejšímu a výraznějšímu poškození tkáně.
 • Při přítomnosti nádorů v oblasti aplikace. Přestože Minoxidil sám o sobě neovlivňuje růst nebo vývoj nádorů (jak dokázalo mnoho studií), mikrocirkulace, kterou vyvolává, může zlepšit šíření nádorových buněk do jiných částí těla (tj. Vzhled metastáz).
 • Pokud dojde k úrazům nebo odřeninám v oblasti použití. Léčba by měla být aplikována pouze na celou neporušenou kůži. Jinak může být účinná látka absorbována do systémového oběhu v nadměrně vysokých koncentracích, což může vést k vývoji systémových účinků (snížení krevního tlaku) nebo komplikacím.
Uvnitř minoxidil se nedoporučuje:
 • S nízkým krevním tlakem. V tomto případě může rozšíření krevních cév způsobené tímto lékem způsobit ještě větší pokles tlaku. Osoba může ztratit vědomí nebo dokonce zemřít.
 • Při feochromocytomu. Tato patologie je charakterizována tvorbou nádoru, který se nachází v nadledvinách (zvláštní žlázy lidského těla) a vylučuje velké množství hormonálních látek - adrenalin a noradrenalin. Tyto látky vyvolávají zvýšení krevního tlaku, zvýšení srdeční frekvence a další podobné účinky. V průběhu času se tělo přizpůsobuje zvýšené koncentraci těchto hormonů v krvi. Pokud předepíšete minoxidil, může dojít k výraznému poklesu krevního tlaku, což vede ke vzniku komplikací.
 • Při stenóze (zúžení) mitrální chlopně. V této patologii je proces čerpání krve do srdce narušen v důsledku výrazného zúžení lumen jeho ventilu, který odděluje jednu dutinu srdečního svalu od jiného. Pokud je současně předepsáno minoxidil, výrazné dilatace cév může vyvolat kritické snížení krevního tlaku, rozvoj srdečního selhání a úmrtí pacienta.

Alergie na minoxidil

Co je nebezpečný minoxidil během těhotenství?

Nedoporučuje se užívat drogu při plánování těhotenství nebo nesení dítěte, protože to může negativně ovlivnit proces jeho vývoje. Studie na zvířatech ukázaly, že při předepisování dávky 2 až 5 násobku maximální doporučené dávky lze pozorovat úmrtí embrya v rané fázi vývoje. Ačkoli nebyly provedeny žádné klinické studie k určení účinku přípravku Minoxidil na průběh těhotenství u lidí, výsledky studií na zvířatech nevylučují možnost poškození účinku léku na vyvíjející se plod.

Je také třeba poznamenat, že systémové užívání léku (ve formě tablet) může vést k výraznému poklesu krevního tlaku (zejména v případě předávkování). Výsledkem je přerušení dodávky krve do placenty (orgán, přes který kyslík a živiny pocházejí z matky do plodu), což může také vést k vývojovým poruchám nebo dokonce k intrauterinní smrti plodu.

Také se nedoporučuje užívat drogu během kojení, protože se minoxidil vylučuje do mateřského mléka a může být požit do těla dítěte, což mu způsobuje alergie nebo jiné komplikace.

Mohu holit při použití minoxidilu?

Holičství během užívání léku může být, jelikož proces holení (jakýkoliv holicí strojek a jakýkoli počet) neovlivňuje terapeutický účinek přípravku Minoxidil. Navíc, pokud se během léčby pěstuje dlouhá vous nebo štětina, určitá část účinné látky bude při aplikaci léku přetrvávat na vlasy a nedosáhne kůže a vlasového folikulu, což může mírně snížit účinnost léčby.

Současně stojí za zmínku, že umývání obličeje nebo použití speciálních gelů nebo pleťových krémů pro zvlhčení pokožky po holení může vypláchnout Minoxidil z kůže. To je důvod, proč se doporučuje droga aplikovat po holení a všechny související postupy.

Může minoxidil být předepsán pro děti?

Minoxidil v jakékoli formě se nedoporučuje dětem mladším 18 let. Faktem je, že v tomto věku je androgenní alopecie (alopécia způsobená mužskými pohlavními hormony), která je hlavním indikátorem pro předepisování minoxidilu, extrémně vzácná. Proto, pokud dítě začalo ztrácet vlasy, mělo by nejdříve zjistit přesnou příčinu onemocnění.

Také se nedoporučuje užívat lék na snížení krevního tlaku u dětí, protože existují jiné, účinnější léky, které mají méně vedlejších účinků.

Nežádoucí účinky a poškození Minoxidil

Nežádoucí účinky lze pozorovat při lokální aplikaci léku a při orálním podání ve formě tablet.

Externí použití minoxidilu může být komplikované:

 • Kontaktní dermatitida. Jedná se o alergickou kožní reakci způsobenou aplikací určité látky (alergenu) na ni. Kromě toho může dojít k kontaktní dermatitidě v důsledku použití minoxidilových roztoků obsahujících plnivo propylenglykolu (i když osoba není alergická na žádnou z těchto látek). Zjevná dermatitida vyvolala zčervenání a otoky kůže. Pacienti si stěžují na zvýšenou citlivost postižené oblasti, někdy se může objevit svědění (pálení). Léčba spočívá v odstranění minoxidilu (nebo použití pěny, která neobsahuje propylenglykol) a použití antialergických léků.
 • Ekzém. Jedná se o zánětlivou kožní reakci, která se může vyvinout u některých lidí s dlouhodobou aplikací minoxidilu, zejména ve vysokých koncentracích. Vystupuje zčervenání a otoky kůže, která je tvořena mnoha malými bublinami. Vezikuly brzy vybuchnou a na jejich místě zůstanou malé ulcerace, pokryté nažloutlé kůry. Kůže může svědění a vločka.
 • Erytém. Tento výraz se týká výrazného zčervenání kůže způsobeného expanzí malých cév. Příčinou vývoje komplikací může být alergie na složky použitého přípravku, stejně jako prodloužené podráždění pokožky propylenglykolem.
Při perorálním užívání může být použití minoxidilu komplikované:
 • Alergické reakce. Alergie se může projevit jako normální kožní vyrážka nebo trpí silným průběhem, který je spojen s těžkým edémem kůže a sliznic, zhoršením dýchání, poklesem krevního tlaku a podobně.
 • Edém. Minoxidil může přispívat k zadržení sodíku a vody v těle, což může způsobit mírné otoky kůže a sliznic (v pažích, nohou, tvářích). Léčba je zrušení léku a užívání diuretik (které odstraňují tekutinu z těla). Nicméně stojí za to být opatrný, protože současné užívání diuretických léků a minoxidilu může způsobit nadměrně výrazný pokles krevního tlaku.
 • Poškození centrální nervové soustavy. Použití drogy může být doprovázeno periodickým závratěním a bolestem hlavy, což může být způsobeno nadměrně výrazným poklesem krevního tlaku a narušením dodávání krve do mozku. Pokud dojde k závratě, vezměte vodorovnou pozici (lehněte), abyste se vyhnuli ztrátě vědomí a pádu. V budoucnosti by měla být snížena jednotlivá dávka léku.
 • Porážka krevního systému. U pacientů užívajících minoxidil po dlouhou dobu je extrémně vzácné, že se objevuje trombocytopenie (snížení koncentrace krevních destiček - krevní buňky odpovědné za zastavení krvácení) a leukopenie (snížení koncentrace leukocytů - ochranných buněk imunitního systému těla). Léčba je zrušení léku.

Peeling kůže a svědění

Současně je třeba poznamenat, že nadměrné olupování a pálení pokožky může být projevem alergických reakcí, kontaktní dermatitidy nebo ekzému. V takovém případě byste se měli poradit s dermatologem, který diagnostikuje a předepisuje potřebnou léčbu.

Proč vypadají vlasy po minoxidilu?

Během prvních týdnů po zahájení léčby minoxidilem se může v místě aplikace zvýšit ztráta vlasů. Jedná se o normální reakci spojenou s mechanismem účinku léku.

Jak již bylo zmíněno dříve, v průběhu vývoje vlasový folikul prochází třemi fázemi - anagenní fází (intenzivní růst), katagenovou fází (zastavení růstu) a telogenní fázi (dormanci). Mechanismus působení minoxidilu je aktivovat vlasové folikuly, tj. Je přenést z klidové fáze do růstové fáze. Výsledkem je, že buňky vlasových folikulů se rychle rozdělují a staré vlasy, které byly dříve v nich, vypadnou. Ztráta vlasů během prvních 4-6 týdnů léčby může znamenat, že léčivo začalo působit na terapeutický účinek.

Růst obličeje

Tato komplikace se rozvíjí při lokálním užívání drogy a může být pozorována jak u mužů, tak u žen. Příčinou růstu vlasů na obličeji (hypertrichóza) může být nesprávné užívání léku, během něhož se část účinné látky dostává na kůži obličeje, kde normální srst nesmí růst. Dalším důvodem může být použití nadměrně velkých dávek léčiva, které lze pozorovat při příliš častém podávání minoxidilu na pokožce hlavy nebo brady (více než 2krát denně) a při použití příliš velké dávky (více než 1 ml).

Prevence (prevence) a léčba této komplikace je opatrná při užívání léků. Pokud během aplikace minoxidilu část roztoku, pěna nebo sprej dostal na kůži čela, tváře nebo víčka (kde růst vlasů je nežádoucí), tvář by měla být několikrát omýt teplou vodou. Pokud se hypertrichóza vyvinula kvůli použití příliš velkých dávek léku, přestaňte léčbu nebo snížit použitou dávku. V tomto případě dochází ke ztrátě "extra" srsti v obličeji během 1 až 2 měsíců.

Může se objevit akné po minoxidilu?

Minoxidil podporuje lupiny?

Může minoxidil vyčerpat vlasové folikuly?

Znamená minoxidil vliv?

Minoxidil ovlivňuje srdce?

Pokud lokální aplikace léku v doporučených dávkách v systémové cirkulaci vstupuje pouze do malého podílu (méně než 1,5%) účinné látky. Důsledkem je, že použití minoxidilu vně není zakázáno ani za přítomnosti srdečních onemocnění.

Při podávání lék způsobuje dilatace krevních cév, což může vést ke komplikacím srdečního svalu.

Systémové užívání minoxidilu může být komplikované:

 • Tachykardie (zvýšená srdeční frekvence, srdeční frekvence). Zvýšení srdeční frekvence je obranná reakce, která se vyvíjí v reakci na výrazné snížení krevního tlaku. U zdravých lidí to nevede k žádným poruchám. Současně u pacientů se srdečním selháním (poškození srdce) může dojít k narušení zásobování srdečními svaly a vyvolat vznik komplikací (srdeční bolest, srdeční záchvat, tj. Smrt části svalových vláken v srdci atd.).
 • Výraznější edém při srdečním selhání. Srdcové selhání je charakterizováno poruchou čerpací funkce srdce, což vede k tomu, že se u pacientů může objevit opuch v dolních končetinách. Použití minoxidilu může přispět k zadržování tekutin v těle a ke zvýšení srdeční frekvence, což dále zvýší zatížení srdečního svalu. Závažnost edému se zvýší a mohou se objevit i další komplikace (např. Srdeční záchvat).
 • Arytmie. Porušení frekvence a rytmu srdečních kontrakcí se může objevit na pozadí poklesu tlaku a zvýšení srdeční frekvence.
 • Hydrothorax. Tento termín se týká akumulace tekutiny v pleurální dutině kolem plic. Důvodem vývoje této komplikace může být zadržování tekutin v těle na pozadí srdečního selhání.
 • Hydroperikard. S touto patologií se kapalina akumuluje ve srdečním sáčku (perikardu), což vede ke stlačování srdečního svalu a narušení jeho čerpací funkce. Důvody vzniku komplikací jsou stejné jako u hydrothoraxu.
 • Angina pectoris je srdeční onemocnění, které postihuje cévy, které krmenují srdeční sval. Výsledkem je, že srdce začíná pociťovat nedostatek kyslíku a energie, což se projevuje charakteristickým stisknutím bolesti na hrudi. Používání minoxidilu snižuje krevní tlak, což vyvolává reflexní tachykardii (zvýšení srdeční frekvence). Potřeba srdce pro kyslík a energii se zvyšuje, což vede k rozvoji útoku na anginu pectoris.

Má minoxidil vliv na střeva?

"Synchronizace" při použití minoxidilu

Synchronizace je proces změny vlasových folikulů, ke kterému dochází po začátku léčby. Podstata tohoto jevu spočívá v tom, že před použitím Minoxidilu byla část vlasových folikulů ve fázi spánku, tj. Byla neaktivní. Po použití drogy začnou vlasy aktivně růst. Vyrůstají však z malých "oslabených" folikulů, které nemohou zajistit jejich plný vývoj. Výsledkem je, že vlasy, které se začnou objevovat po použití přípravku Minoxidil, vypadnou asi po 1 až 2 týdnech a dosahují délky 1-1,5 cm. Neměl byste se bát a přestat užívat drogu, jelikož je tento jev (nazvaný primární synchronizace) zcela normální.

Podruhé to může být pozorováno 3-4 měsíce po začátku užívání drogy, to znamená, že dospělé vlasy opět vypadnou. Potom dochází k zastavení projevů synchronizace, protože vlasové folikuly dosahují požadované velikosti a mohou zajistit plný růst vlasů. Velmi vzácně může být synchronizace pozorována později, ale v tomto případě je jen mírně výrazná (jen malá část vlasů vypadne).

Objeví se po zrušení minoxidilu "odvolání" (abstinenční syndrom)?

Je minoxidil návyková?

Je možné předávkování s minoxidilem?

Při aplikaci zvenčí by jediné aplikace na kůži jakéhokoli množství léčiva nezpůsobilo žádné nežádoucí účinky. Při dlouhodobém užívání příliš velkých dávek léku a při příliš častém (více než dvakrát denně) aplikaci přípravku Minoxidil na kůži se může objevit hypertrichóza (růst vlasů v oblasti kůže na obličeji, kde by normálně neměly růst). Mohou také nastat alergické reakce (peeling, suchá kůže, svědění, zarudnutí atd.). Léčba je zrušení léku.

Užívání příliš velké dávky minoxidilu (více než 100 mg denně) může způsobit nadměrné snížení krevního tlaku, což povede k narušení funkce kardiovaskulárního systému. Může se projevit jako zvýšení srdeční frekvence, arytmie (poruchy srdečního rytmu), bolesti hlavy nebo závratě (v důsledku krevního zásobení mozku) a tak dále. Léčba by měla probíhat v nemocnici a měla by zahrnovat doplnění objemu cirkulující krve (intravenózní infuzí roztoků) a použití vazokonstrikčních léků (ke zvýšení krevního tlaku).

Co když minoxidil nepomůže?

Hlavním náznakem použití minoxidilu je léčba androgenní alopecie, tj. Alopecie způsobené zvýšenou citlivostí vlasových folikulových buněk na mužské pohlavní hormony. Při léčbě této patologie s minoxidilem je pozitivní výsledek pozorován u více než 85% pacientů. Současně stojí za zmínku, že v některých případech může být minoxidil neúčinný.

Minoxidil nemusí pomáhat:

 • Pro jiné příčiny plešatosti. Pokud je ztráta vlasů způsobena chemoterapií (léčba nádorů pomocí speciálních léků), minoxidil nepomůže obnovit vlasy. Také lék bude neúčinný, pokud vypadnou vlasy v důsledku kožních infekcí, stejně jako jejich nevhodná péče (například když je žena neustále utahuje do ocasu, používá příliš mnoho chemikálií k tomu, aby dala vlasům určitý tvar atd.). Ve všech těchto případech musíte nejprve odstranit příčinu vypadávání vlasů, po které budou (s největší pravděpodobností) znovu nezávisle růst.
 • Při nedostatečné dávce léku. Pokud osoba trpí plešatostí po dobu 10 let nebo déle, použití 2% roztoku minoxidilu nemusí mít žádný terapeutický účinek. V tomto případě byste měli použít koncentrovanější lék, tedy 5% roztok.
 • Při nesprávném použití. K dosažení léčebného účinku léku by měl být aplikován pravidelně, vztahuje se na postiženou kůži každý den, 2 krát denně. Pokud člověk postrádá období aplikace léků nebo pauzy (bez použití minoxidilu několik dní nebo týdnů), vlasy nebudou růst.

Cena (cena) minoxidilu v lékárnách v různých městech Ruska

Náklady na léčivo se mohou lišit v závislosti na formě uvolňování, koncentraci účinné látky a výrobci. Také lze pozorovat určité rozdíly v závislosti na městě, ve kterém se minoxidil prodává, kvůli dodatečným nákladům spojeným s přepravou a skladováním léku.

Náklady na minoxidil v ruských městech

Pro Více Informací O Suché Vlasy