logo

Mohu si vlasy spláchnout sprchovým gelem?

Stává se, že váš šampon je u konce a v koupelně je jen sprchový gel. Zajímalo by mě, jak může jeden nástroj nahradit jiný nástroj? Koneckonců, oba jsou vynikající pěny a mají doplňky, které jsou pro pokožku užitečné.

Několik slov na začátku bych chtěla říci o gelech. Byly vynalezeny ne tak dávno jako šampony a okamžitě se staly oblíbenějšími než mýdlo, protože kapalný prostředek je vhodnější a rychlejší na použití na houbičku. A zpěňovali silněji, cítili dobře, a opravdu bylo možné je umýt bez použití hub. Na nějaký čas byl tento gel považován za luxus, byl drahý a vzácný, což může být důvod, proč tento nástroj tak rychle získal pozornost kupujících.

Je možné umýt vlasy sprchovým gelem a je lepší, když to neuděláte?

V gelu pro tělo, jako v vlasovém šamponu, je látka, která tvoří základ - to je laurisulfát. Celý rozdíl mezi prostředky mezi sebou je přesně v jeho množství a různých dalších složek. Laurisulfátový gel je přítomen mnohem více, aby se zvýšilo pěnění. Je nepravděpodobné, že větší množství laurisulfátu poškozuje naše vlasy, proto v zásadě není mytí vlasů gelem problémem. Ale při každém použití riskujete vysušení pokožky hlavy, což by mělo za následek oslabení vlasů. Více v gelu více alkalické než v šamponu. Tato složka má negativní účinek na vlasy a kořeny a kyselost gelu je vyšší.

Na hlavách mužů všechny výše uvedené nevýhody ovlivňují totéž, ale vlasy mužů žijí od účesu k účesu, neustále se aktualizují. Koneckonců muži nezáleží na tom, že jejich vlasy jsou mírně sušší a kvůli tomu nemohou růst. Rozdělena ze stejného důvodu, konce, oni také neohrožují, muži, zpravidla, dělat střih jednou za měsíc, odříznout všechny poškozené vlasy. A pro člověka, lék, který je lepší na pěnu, bude jistě nejlepší. Takže když váš muž umyl hlavu sprchovým gelu nebo tuhým mýdlem, určitě udělá vaši vlasovou pokožku a vlasy, ale pak se musíte jen starat o lupy.

Ale ženy používají sprchové gely a ještě více si umyjí vlasy pevném mýdlem, trichologové radí jen v extrémních případech. A ještě více tyto nástroje nepoužívejte, pokud máte dlouhé vlasy - je snadné je vyschnout, ale bude to mnohem obtížnější tuto situaci napravit.

Také byste neměli mučit své vlasy takovým produktem, jako je krémový gel, nejspíše jako součást takového gelového krému a škodí struktuře vlasů. Prohlédněte kompozici. Byly nalezeny přísady a nečistoty, které zvlhčují pokožku? - nechte ji na kůži. Takové mýdlové roztok je velmi obtížné umyt vlasy, a po vyschnutí najdete film s mastným leskem na nich. Ano a stavět krásný účes po takových vodních postupech je nepravděpodobné. Vlasy jsou těžké a zlobivé.

Sprchové gely se většinou neliší od nejjednodušších šamponů, ale pokud máte vážnou péči o vlasy, chcete mít dlouhé a dobře upravené vlasy, pochopíte, že pouze profesionální výrobky, které jsou vybírány podle typu vlasů a pleti, přinášejí prospěch vašim vlasům. hlavy.

Umyjte si hlavu sprchovým gelu: doporučení a kontraindikace

Je možné umýt vlasy sprchovým gelem - otázka, která se často objevuje při dlouhých cestách. Pokud se cestování neprovádí osobní přepravou, zdá se, že náklad z mnoha lahví s různými kosmetickými výrobky je nadměrný a nadměrný. Co a co lze nahradit?

Sprchový gel: složení a vlastnosti

Sprchový gel je emulze detergentu ve vodě. Kompozice také obsahuje ochucovadla a konzervační prostředky k stabilizaci kompozice. Má následující výhody oproti běžnému mýdlu:

 • gél vysychá kůži méně, protože její kyselost se blíží normální kyselosti kůže, zatímco mnoho mýdel má výraznou alkalickou reakci;
 • méně dráždivé pro pokožku kvůli užší kyselosti;
 • kompozice je lépe umýt, zejména rozdíl je patrný v tvrdé vodě;
 • Surfaktantový gel je obvykle aktivnější, takže na kůži nebo v samotné koupelně nezůstávají žádné vločky pěny.

Gel je zpravidla měkčí než šampon, protože je určen k mytí citlivější části těla. Často obsahuje výrobce bylinné výtažky, esenciální oleje a další přísady, které pomáhají zvlhčit pokožku. Takové charakteristiky, jako kdyby byl namísto šamponu povolen používat nástroj.

Šampon na vlasy: složení a vlastnosti

Na první pohled šampon provádí přesně stejnou funkci - čistí povrch před kontaminací, jediným rozdílem je, že tento povrch není pokožkou, ale vlasy. Šampon se objevil mnohem dříve než gel - to bylo známé již od roku 1903, takže existuje mnohem více variací jeho složení. To je způsobeno skutečností, že kromě zřejmé funkce - mytí vlasů, šampon je prováděn jinými.

Čisticí funkce se provádí stejnými látkami jako v případě gelu - povrchově aktivní látky. Tyto specifické molekuly jsou schopny připojit nečistoty a oddělit je od povrchu. Vzhledem k tomu, že viditelná část vlasů je v podstatě mrtvá, neexistuje zásadní rozdíl v povaze povrchově aktivního činidla.

Nicméně, kyselost pokožky hlavy a srsti různých typů se výrazně liší. To se projevilo již na samém začátku vývoje, takže klasifikace výrobků podle úrovně mastných vlasů a kůže se objevila již dávno. Přírodní mast, který je produkován mazovými žlázami, tvoří hustý film a chrání vlasy. Zabraňuje také odstranění nečistot z povrchu. Proto se v šamponech pro mastné vlasy používají agresivnější látky, které mohou rozpouštět tuk, zatímco tyto složky nejsou používány jako součást šamponů pro suché vlasy.

Další závažnou překážkou univerzálnosti je rovnováha mezi mastnou kůží a vlasy a množstvím vlhkosti ve vlasové šachtě. Zvláštní šampony v tomto případě obsahují další zvlhčující přísady, které jsou schopny udržet rovnováhu, dokud nebude obnovena ochranná fólie.

Průměrný šampon obsahuje látky následujících kategorií:

 • voda - 80%:
 • Povrchově aktivní látka - amonný, laurylsulfát sodný a tak dále. Povrchově aktivní látka odděluje kontaminaci od povrchu vlasové šachty;
 • Co se liší od šamponového gelu, takže je to prací prostředek. U šamponů si zvolíte střední pěnu - kokamidy, zpravidla;
 • Citrát sodný je nepostradatelnou složkou produktu, neboť podporuje mykací reakci při slabě kyselé reakci. Díky této přísadě zůstávají vlasy hladké a lesklé;
 • distearát glykol nebo stearát - činí šampon silnější a dává složení perlový lesk;
 • Panthenol je jedním z derivátů vitaminu B, pomáhá udržovat vlhkost a často se přidává do šamponu pro suché vlasy;
 • cetyl, olej, stearové alkoholy - usnadňují česání po umytí.

Šampon může obsahovat mnoho dalších složek, jako je keratin, biotin a tak dále. Obvykle jsou to zvlhčovače, protože po umytí jsou vlasy téměř bezbranné a ztrácejí hodně vlhkosti.

Šampon může také obsahovat speciální léčivé přísady, například triclosan, který má silný baktericidní účinek. Takové sloučeniny by měly být používány s opatrností a pouze po určitou dobu. Stejný triclosan společně s patogenními bakteriemi také ničí přirozenou mikroflóru, která vede k sušení kůže.

Tipy, které vám řeknou, jak správně pečovat o vaše vlasy a jak si umýt vlasy:

Rozdíly mezi gelem a šamponem

Je třeba okamžitě poznamenat, že možnosti rozpočtu pro tyto fondy mohou být tak těsné, že neexistuje významný rozdíl mezi jejich použitím při mytí těla nebo hlavy. Bohužel, současně suchá kůže, rychle se stává špinavé vlasy, rozdělené konce jsou naprosto běžné.

Jaký je rozdíl mezi šamponem a sprchovým gelu?

 • Množství a kvalita povrchově aktivních látek vyžaduje především agresivní povrchově aktivní látky, které odstraňují mastnou vrstvu a nečistoty z vlasů. Laurylsulfát sodný se nejčastěji používá v šamponech. V gelech je také k dispozici, ale v mnohem skromnějším množství, respektive vyprání hlavy gelem bude mnohem problematičtější.
 • Pěny jsou aktivnější v gelu. Ten se pěnou dobře i v nejtvrdší vodě, zatímco šampon, obzvláště vysoce kvalitní, nedává hodně pěny, dokonce ani v měkké vodě.
 • Kyselost šamponu je vždy vyšší kvůli kyselině citronové a její soli. Kvůli tomu se vlasy po umytí zachovávají lesku a nezamonají se. Gely mají více alkalickou reakci. To nemá největší vliv na pokožku hlavy, ale vlasy se stávají suché a tvrdé: alkalické sloučeniny uvolňují horní vrstvu vlasů, kvůli které rychle ztrácejí vlhkost.

Kadeřnice se znečišťují mnohem rychleji: nízko aktivní surfaktanty neodstraňují veškeré mastnoty a nečistoty. Nicméně alkalické sloučeniny současně aktivují mazové žlázy, což vede k nadměrnému rozvoji přirozeného mazání, a proto jsou prameny mastné ještě rychlejší.

To je zajímavé! Nejlepší produkty pro obnovu vlasů - top 20 šamponů

Vzhledem k rozdílným složením a účinkům na kůži a kadeře je nežádoucí nahradit produkty navzájem. Ale tady stojí za to zvážit časový faktor.

 • Pokud mluvíme o několika procedurách během 1-2 týdnů, nic katastrofálního se nestane. To však nevyvrací skutečnost, že složení gelu a šamponu musí odpovídat typu pokožky a vlasů. Četnost postupu - každý den nebo mytí 2 krát týdně není významná, protože frekvence by měla být spojena se stupněm kontaminace zámků.

Kromě toho je třeba dbát na konzistenci. Silný, viskózní gel obsahuje speciální látky - zahušťovadla, která mají negativní vliv na kudrlinky, takže při jejich výměně je lepší použít tekutou verzi.

 • Co se stane, pokud gel pravidelně umyje vlasy? Bohužel se vlasy brzy změní a ne k lepšímu. Obvyklým důsledkem je suchá kůže a kudrlinky, ztenčení pramenů. V nejhorším případě se kůže stane dráždivější, mazové žlázy jsou aktivnější, což vede k lupům, svědění a dokonce k zánětu.

Kromě toho gel v žádném případě nemůže působit jako léčivo na rozdíl od šamponu. Pokud kadeře potřebují zvláštní péči, nemůžeme mluvit o změně finančních prostředků.

Můžu si spláchnout vlasy jako sprchový gel? Taková náhrada je docela přijatelná, pokud jde o několik postupů. Nicméně nemůžete gel používat místo šamponu.

Viz také: Jak správně pečovat o vlasy a umýt vlasy (video)

Umyjte si vlasy sprchovým gelem

Mnoho lidí má velký zájem o to, jaký je rozdíl mezi sprchovým gelu a šamponem? Ve srovnání s jednoduchým šamponem na bázi laurického sulfátu se gel liší pouze koncentrací této látky a přítomností různých příchutí.

Je možné použít gel na mytí vlasů?

Takže si můžete umýt vlasy sprchovým gelem? Můžete si umýt vlasy, protože to nemůže poškodit vaše vlasy. Při nákupu šamponu v supermarketu pečlivě prozkoumejte jeho štítek - pokud obsahuje složky, jako je pyrithion zinečnatý nebo laurylsulfát, pak je lepší zastavit svoji volbu na jiném výrobku.

Mnoho lidí čelí tomuto problému, když je naléhavě nutné umýt hlavy, a není šampon po ruce, ale tam je sprchový gel. Pokud nechcete s sebou vzít celou horu lahví, jít na dovolenou, pak můžete šampon nahradit gel. Taková náhrada nepoškodí vaše vlasy.

Samozřejmě můžete své vlasy sprchovat pouze ve výjimečných případech a čím méně jsou, tím lépe. Pokud tedy několikrát umyjete vlasy tímto nástrojem pro tělo, samozřejmě se jim nestane nic strašného. Nicméně před tím, než budete gelovat vlasy, doporučujeme, abyste pečlivě studovali její označení.

Doporučujeme vám, abyste se zdrželi těmto prostředkům k mytí těla, na jehož štítcích je takový nápis "dva v jednom", stejně jako gely se smetanovou strukturou. Pokud ve složení tohoto nástroje jste našli všechny druhy účinných látek, stejně jako všechny druhy doplňků, které jsou zaměřeny na výživu, zvlhčení a změkčení pokožky, neměli byste používat takový nástroj jako šampony. Hlavní nevýhodou takových složek je, že jsou velmi špatně omyty vlasy a usazují se na nich mastným filmem. Po šamponování těmito prostředky budou mít vlasy špinavý, mastný vzhled. Pásky vlasů se stanou nečistými, těžkými a mastnými. Navíc k tomu, abyste si po mytí s tímto gelem vybrali vlasy, prostě nebudete uspět. Proto jste se rozhodli použít sprchový gel namísto šamponu na mytí vlasů, pak by v tomto případě byla nejlepší volba pouze čistící. Je třeba si uvědomit, že tento nástroj lze použít pouze v nouzových případech, kdy nebyl po ruce žádný šampon. Neustále umyjte vlasy gel.

Mohu si vlasy spláchnout sprchovým gelem?

Sprchové gely se objevily poměrně nedávno - v poslední třetině minulého století. Ale dnes silně tlačili mýdlo a stal se velmi populární. To není překvapivé - je výhodnější je používat a ve srovnání s mýdlovou tyčí mají řadu nesporných výhod. Vnější sprchové gely jsou velmi podobné obvyklým šamponům. Možná to je důvod, proč téměř všichni dříve či později vzniká otázka, proč si nemusíte umyt vlasy sprchovým gelem. Ale trichologové tvrdí, že je to špatný nápad.

Srovnání sloučenin

Navzdory vnější podobnosti má dobrý šampon zcela odlišné složení. Výrobci ji rozvíjejí především proto, aby nezničili hustý keratinový plášť vlasů a pokud možno obnovili jeho poškození. Zvláštní pozornost je věnována jemné péči o pokožku hlavy, která je tenčí a citlivější než na těle.

Chcete-li porozumět rozdílu mezi šamponem a sprchovým gelu, stačí podrobněji se podívat na to, co je napsáno na štítcích.

Sprchový gel

Hlavním úkolem sprchového gelu je očistit pokožku nečistot, mastnoty a potu. To lze provést pouze s alkalickými sloučeninami. Jsou nazývány zkrácenými povrchově aktivními látkami (surfaktanty), mezi nimiž je nejvíce agresivní a levný laurylsulfát s důvěrou. S dostatečnou koncentrací snadno rozpouští tuky, a to i ve studené vodě, takže se také používá v mycích prostředcích.

Laureth sulfát, kokoglycerid a betain jsou méně škodlivé. Používají se v takzvaných "jemných" a hypoalergenních šamponech. Ale všechny tyto sloučeniny pravidelně užívají, zničí strukturu vlasů, vyschnou pokožku hlavy a způsobí lupy.

Dokonce můžete určit množství škodlivých složek "oko" - čím je gel bohatší a odolnější, tím více povrchově aktivních látek obsahuje.

Zahrnuje také:

 1. Stabilizátory. Nutno zajistit, aby gel po celou dobu skladovatelnosti udržoval jednotnou konzistenci a také činí pěnu načechranou. Tuto roli obvykle provádí tetrasodium.
 2. Konzervační prostředky. Někdy se jedná o chemikálie s antibakteriálními vlastnostmi, které zabíjejí celou mikroflóru na pokožce (a také užitečné). Z přírodních složek - to je kyselina vinná nebo kyselina citronová.
 3. Barviva. Měli bychom být obzvláště opatrní s jasně zbarvenými gely nepřirozených odstínů: modrá, fialová, jedovatá zelená, jasně růžová. Jsou určitě namalovány chemikáliemi. Bylinné výtažky mohou být aplikovány na gely v přírodních, velmi jemných odstínech od zlaté až po karamel: odtučněné heřmánek, nealkohol, hypericum, ořech nebo kaštanový extrakt.
 4. Zvlhčující přísady. Nejvíce neškodné a dokonce prospěšné pro jejich pokožku jsou glycerin, extrakt aloe a kyselina hyaluronová. Ale gely s takovými přísadami jsou podstatně dražší než jejich plně syntetické protějšky.
 5. Přírodní nebo syntetické příchutě. Esenciální oleje jsou často přirozené, protože dávají jemnější a trvalejší vůni než umělé vonné látky. Oni trvají déle na těle a zdravější.

To jsou jen hlavní složky gelů. Ve skutečnosti je jich mnohem víc a seznam na štítku může obsahovat od 10 do 30-40 pozic.

Měli byste mít zájem o ty, kteří jsou na prvních místech. Pokud je seznam otevřen vodou a laurylsulfátem, umístěte láhev zpět na polici. Umyjte si vlasy tímto sprchovým gelem, není to přesně. A také tělo, pokud nechcete, aby vaše kůže vysušila a vrásčitá během několika let.

Šampon

Alkali je vždy přítomen v šamponu, jinak to jednoduše nesplní svou hlavní funkci - očištění pokožky hlavy a vlasů z tuku a nečistot.

Avšak koncentrace agresivního laurylsulfátu v dobrých šamponech je poměrně nízká a často se nahrazuje méně tvrdými, bezsulfátovými sloučeninami. Takové šampony pěnu špatně, rozpouštějí tuk hůř, ale prakticky nepoškozují vlasy.

Vysoce kvalitní šampon vždy stojí více než dokonce i nejsilnější sprchový gel. A to je důvod, proč - v jeho složení, s výjimkou alkalické báze, je nezbytně přítomen jeden nebo více přísad:

 • Komplexy vitamínů - často přidávány do šamponů pro tenké a slabé vlasy, které vyživují vlasové folikuly;
 • minerály a stopové prvky - stavební materiál pro vlasy, který umožňuje obnovit poškozenou strukturu;
 • tekutý keratin - ve správné formě, je schopen nahradit poškozené váhy;
 • bílkoviny - bílkoviny, které jsou základními stavebními kameny pro buňky tvořící vlasovou šachtu;
 • přírodní oleje - často přítomné v šamponech pro suché, barvené a poškozené vlasy, protože vytvářejí tenký ochranný film;
 • éterické oleje - nejenže poskytují příjemnou vůni šampónu, ale také slouží jako aktivátor intracelulárních metabolických procesů, stejně jako urychlují růst vlasů;
 • rostlinné výtažky - mají antiseptický, antifungální, zklidňující, zvlhčující účinek, příznivý účinek na jemnou pokožku hlavy;
 • patentované vzorce jsou špičkové sloučeniny, které mohou proniknout hluboko do vlasů a pokožky hlavy a obnovit je zevnitř.

Některé z těchto složek mohou být přítomny ve vysoce kvalitních gelech, ale většina z nich není potřeba pro pokožku těla. Ale vlasy je přijímá s vděčností. Za to dáváme peníze navíc - pro krásu a zdraví našich kadeří, ke kterým je zapotřebí velmi zvláštní přístup.

Není-li k dispozici žádná volba

Ale v životě existují situace, kdy není mnoho možností, a musíte se spokojit s tím, co máte. Možná jste skončili v hotelu s nízkou úrovní, kde byl ze všech detergentů přidán pouze mýdlo a / nebo sprchový gel. Nebo doma šampon je u konce (a z nějakého důvodu to má zvláštnost dělat to v nejvíce nevhodný okamžik!), Ale není čas nebo touha běžet do obchodu.

V tomto případě se otázka, zda si můžete umýt vlasy se sprchovým gelem, jde do kategorie čistě teoretické nebo rétorické - tak či onak to bude muset udělat. Ale je lepší znát malé tajemství, které neutralizují škodlivé účinky takového praní:

 • V žádném případě nepoužívejte krémový gel - je extrémně obtížné ho vypláchnout ze srsti, protože obsahuje speciální složky obalející pokožku. Po takovém praní budou vlasy těžké a budou se držet v rampě.
 • Neaplikujte gel na pokožku hlavy a obecně je lepší ji nepoužívat v koncentrované formě. Malé množství nejdříve zředit vodou, vyrobit pěnu a následně jej umýt vlasy namísto šamponu.
 • Ke zmírnění škodlivých účinků alkálií lze přidat do gelového roztoku několik krystalů kyseliny citronové nebo čajové lžičky jablečného octa. Ve špičce opláchněte kadeře velvyslanců mytí obyčejným stolním octem, ředěným na polovinu vodou.

Mimochodem, můžete si vlasy zcela vypláchnout bez mýdla a s vlasy může být užitečný šlehač vejce, jak to udělaly naše babičky. Takže pokud jste předtím nikdy nepoužívali lidové léky - teď je čas vyzkoušet.

Žloutek se snadno odmyje mírně teplou tekoucí vodou, změkčuje pokožku hlavy, dokonale vyživuje kořeny a dává vlasům krásný zdravý lesk.

Shrnutí

Na základě výše uvedených argumentů to vede k jednoznačnému závěru: sprchový gel může být příležitostně používán jako šampon, ale důrazně se doporučuje neustále nahradit jeden druhým. A recenze většiny žen, které se rozhodly pro takový experiment, to potvrzují. Zejména proto, že výběr péče o kůži pro tělo a vlasy je nyní obrovský. A pokud ušetříte peníze na sprchový gel, neměli byste to určitě udělat na šampon.

Pravidelné mytí hlavy s gelem je plné takových potíží:

 • nadměrné sušení a svědění pokožky hlavy;
 • hojné lupy;
 • zvýšené poškození vlasů;
 • rozvoj difuzní alopecie;
 • zkažení a ztenčení vlasů.

Vzhledem k příliš vysoké koncentraci zásad, aniž by byly změkčeny, jsou přísady, které jsou pro vlasy neškodné, uvolněné, pórovité a rychle se znečišťují. Dostanete se do veverky: chcete co nejrychleji umýt špinavé kadeře a časté praní pouze zhoršuje problém. Je lepší vybrat šampon, který je úsporný a umožňuje vám umýt vlasy alespoň každý druhý den. Pak i za vysokou cenu budou náklady minimální a přínosy - hmatatelné.

Tip č. 1: Mohu si vlasy spláchnout sprchovým gelem nebo vanou pěnou?

Většina vlasových šamponů je založena na laurylsulfátu. Jedná se o velmi levný prací základ, který rychle a efektivně vyplaví i vícedenní nečistoty z nádrží. Tento základ je nádherná pěna, ale poškozuje strukturu vlasů a pokožky hlavy.

Složení sprchových gelů a pěnových vaniček je velmi podobné jako u běžného šamponu, který lze koupit v mnoha obchodech za přijatelnou cenu. Ve skutečnosti je rozdíl v některých přísadách, které jsou obvykle umístěny na konci seznamu složek, a proto jsou přítomny v mizivě malých množstvích. Sprchové gely a lázeňová pěna jsou navíc určeny také pro lidi, jejich pH není vyšší než stejná rychlost šamponů, a proto již lze konstatovat, že se nic nezmění zásadně, pokud si umyjete vlasy sprchovým gelu nebo vanou pěnou. Vlastní výrobci samozřejmě uznali, že rozdíl mezi těmito výrobky není zásadní, a proto již dlouhou dobu vyrábějí výrobky jako "mnoho v jednom". Například populární sprchové gely, které jsou také šampony určené pro muže.

Dobrá rada: také obvyklé mýdlo může sloužit jako alternativa šamponu. Omyje vlasy o něco horší než šampon, protože prací prostředek tradičního mýdla je jiný, méně agresivní (a mimochodem, ovlivňuje kůži a vlasy mnohem méně než laurylsulfát). Chcete-li vytvořit analogový šampon nebo sprchový gel z mýdla, protřepte mýdlo na jemné struhadlo, přidejte vodu a výsledné roztoky (neměli by být příliš tekuté) nalijte do vhodné nádoby.

Tip 2: Jak umýt strouhák

 • Tavidlo o objemu nejméně 2 litry
 • 1 litr vody
 • 3 lžíce sody

Tip 3: Co si vybrat - sprchový gel nebo mýdlo?

Z čeho, z čeho...

Vlastnosti sprchových gelů a mýdel jsou dány rozdíly v jejich složení. Základ obou prostředků - povrchově aktivní látky (detergenty). Obsah mycího prostředku v mydle je vyšší, takže má vyšší schopnost mytí, a proto odstraňuje z pokožky nečistoty, pot a kůži.

Obvyklé mýdlo je zpravidla vyrobeno z přírodního rostlinného nebo živočišného tuku (nejnedávnější rostlinné oleje se používají k přípravě mýdla) nebo náhražky tuku, alkalické látky, zahušťovadla (sůl), stabilizátory a různé přísady, které mají zvýšit pěnivost. Také chuti, antiseptiky, barviva, změkčovadla a zvlhčující přísady, konzervační látky, které prodlužují skladovatelnost produktu, se přidávají do mýdla. Nicméně, bez všech těchto přísad, mýdlo, sestávající pouze z alkalických solí mastných kyselin, má vysokou detergenci. Gel je snadněji odstraňován z kůže díky vysokému obsahu vody, sotva vytváří v tvrdé vodě nepríjemné plaky.

Sprchové gely jsou nejčastěji vyráběny na bázi syntetických detergentů - laurylsulfátu nebo laurethsulfátu sodného. Chemické složení gelů je často komplikovanější než složení mýdla, ale obsah alkálií v nich je nižší, což znamená, že účinek těchto produktů na pokožku je méně agresivní. Kromě toho se výrobci obvykle pokoušejí změkčovat účinek i malého množství alkalických látek v gelu pomocí speciálních přísad, včetně kyseliny citronové.

Zdraví je nejdůležitější

Vzhledem k vysokému obsahu alkálií mýdlo často vysušuje pokožku, takže jeho neustálé používání může poškodit majitele citlivých, náchylných k suchu a podráždění pokožky, způsobit tvorbu malých trhlin, vrásek a předčasného stárnutí. Lidé s mastnou pokožkou, náchylnou k tvorbě akné, mohou být bez obtíží použity masivní mýdlo. Obsah syntetických barviv a příchutí, které mohou způsobit alergie v mýdlech, je obvykle nižší než u gelů.

Gel ve láhvi prakticky není v kontaktu s lidskou kůží - požadované množství lze jednoduše nalit na dlani nebo na houbičku. Lidé si vezmou ruce s mýdlem, někdy se na houbičku nepropírají pěnovou pěnou, ale s celou tyčinkou najednou, zatímco na ní zůstávají bakterie. Ačkoli bakterie nejsou schopny žít dlouho na mýdlovém mýdle, vlhké prostředí v misce na mýdlo se stává ideálním místem pro jejich reprodukci.

Tip 4: Jak umýt vlasy bez vody

Jakmile se uskutečnil zajímavý experiment: člověk přestal umývat vlasy. Vycházel z toho, že ve starověku a ve středověké Evropě se lidé prakticky neumývali. Zpočátku byl stav jeho vlasů upřímný, ale pak se vlasy začaly samočistět a získaly zdravý vzhled. Ale to se stalo jen za pár měsíců.

Sotva mnoho následovníků tohoto odvážného experimentátora. Čistota vlasů, koneckonců, nejvíce dává přednost udržování se neustále. Ale existují situace, kdy si můžete umyt vlasy obvyklým způsobem, je problematické nebo prostě není čas.

Horký vzduch

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak osvěžit vlasy, je "vysušit" horkou sušičkou. Suché vlasy jsou česané v různých směrech, zatímco na ni je nasměrován proud horkého vzduchu, který fouká prachové částice a jiné látky, které znečišťují vlasy. Samozřejmě, že je těžké nazývat to praní, ale po nějakou dobu tato metoda pomáhá dělat vlasy vypadat čerstvější.

Suchý šampon

Radikálnější způsob, jak vyčistit vlasy bez použití vody, je suchý šampon. Mnoho kosmetických firem vyrábí podobné výrobky.

Postup pro jejich aplikaci je následující: vlasy jsou důkladně česány, na ně je stříkáno malé množství lahví, provádí se masáž lehké hlavy, aby se odstranila kontaminace z kořenů a povrchu vlasů, a pak se výrobek odstraní z vlasů pomocí hřebene.

Složení těchto fondů zahrnuje jakoukoli látku, která má sorpční vlastnosti. Mohou to být rýže nebo kukuřičný extrakt, bílá hlína, stejně jako vůně a některé další přísady. Samozřejmě, že takový šampon nenahradí plnohodnotnou proceduru mytí vlasů, ale bude fungovat jako havarijní nástroj.

Domácí opravné prostředky

Suchý šampon lze připravit samostatně. Pro čištění vlasů a vlasové pokožky můžete použít:
- mastek;
- dětský prášek;
- kukuřičný škrob;
- hladká mouka;
- ovesné otruby;
- kakaový prášek.

Pokud je to žádoucí, můžete přidat do mouky prášek mleté ​​mandle, drcený orris root.

Domácí suchý šampon se používá stejným způsobem jako průmyslový šampon, s jediným rozdílem, že jeho aplikace není tak pohodlné. Nicméně její účinek nebude horší.

Abychom byli spravedliví, je třeba poznamenat, že se doposud nedoporučuje úplně nahradit obvyklý šamponovací postup suchým šamponem. Toto je pouze dočasné opatření a pouze voda pomůže radikálně zbavit se veškerého znečištění.

Tip 5: Jak vyrobit sprchový gel

Bohužel většina sprchových gelů neobsahuje ty nejjemnější látky. Například na etiketě řady zahraničních fondů můžete vidět slovo "mineraloil". Mnoho lidí si mylně myslí, že gel obsahuje minerály, i když ve skutečnosti obsahuje produkt ropného průmyslu.

Sprchový gel, vytvořený s vlastními rukama, vám ušetří od podráždění pokožky a alergií. Zkuste to sami!

První, nejdůležitější složka - základ gelu. Můžete si je koupit v mýdlovách nebo si sami vařit. Vezměte si mýdlový mýdlo bez vůní a příchutí, rožte ho a nechte žetony utopit ve vodní lázni. Takže máš mýdlovou základnu. Ještě je třeba přidat 300 ml čisté vody a lžíci soli.

Nyní můžete vyzkoušet některé zajímavé recepty.

Osvěžte

Osvěžující sprchový gel se získá, pokud do mýdlové podložky přidáte 4 kapky citrusového esenciálního oleje a máty. Tato kombinace zachová pocit čistoty a svěžesti po celý den. Tento "koktejl" je dobré užívat ráno.

Moisturize

Pokud trpíte suchou kůží nebo se chystáte létat k moři, pak bude hydratační sprchový gel vyrobený s vlastními rukama správný. Esenciální oleje z orchidejí a pižma pomohou udržet vodní rovnováhu v kožních buňkách, takže je třeba dát přednost. K základovému roztoku mýdla je třeba přidat 3-4 kapky každého oleje. S konstantním pocit těsnosti pokožky je opustit dlouhé lázně, je lepší se omezit na 15 minutovou sprchu.

Rozzlobte se

Mnoho ráno se cítí ztracené a rozbité. Chladná voda a čerstvý sprchový gel dodají Vašemu mozku signál, že je čas se zapojit. Skladujte na esenciálním oleji z citronu, grapefruitu, pomeranče a cypřiše. Přidejte do základny mýdla 2 kapky každého oleje, rozmícháme směs a můžete spustit ranní sprchu. Tyto vůně také zvyšují náladu a energii.

Tip: Do bazénu mýdla můžete přidat mátový hnědý cukr nebo mletou kávu, aby se přidal efekt odlupování sprchového gelu.

Pravidelně můžete přicházet s novými kombinacemi esenciálních olejů - výsledek bude stejně tak vynikající!

Mohu si vlasy spláchnout sprchovým gelem?

Samozřejmě můžete! Nic s tím není!

Pokud se podíváte na složení šamponu a sprchového gelu, neuvidíte mnoho rozdílu. Mohou existovat pouze různé přísady, jako extrakty nebo glycerin. Můžete dokonce umýt vlasy mýdlem, snadno, ale s dlouhým používáním vaše vlasy budou křehké, protože mýdlo má mnohem alkalické prostředí, než je normální výtok vašeho těla.

Jediným problémem je rozdílný poměr aniontových a neiontových povrchově aktivních látek. Některé jsou lepší pro tvrdou vodu - hodně špíny, prachu, písku. Ostatní odstraňují tuky. (zde neionogenní a anion).

Výjimkou mohou být ostře specifické prostředky, které by měly například přenášet vlhkost a měkkost na tělo a vlasy se stávají tenkými a neomylnými.

Konečný závěr: Je možné, ale je zde více problémů. Bude špatné pěnu na hlavě)

Jak škodlivé je mytí vlasů sprchovým gelem?

Určitě, pro některé z nás z jistých důvodů může vzniknout otázka: je možné umýt vlasy sprchovým gelem a jaká je pravděpodobnost poškození vlasů tímto typem postupu.

Z hlediska obyčejného obyvatele, jen málo osvícen v otázkách chemického složení, struktury a molekulárního vzorce jednoho nebo jiného výrobku pro péči o tělo, se prakticky všechny gely a šampony skládají ze stejných složek. To je, že poměr složek se může lišit a množství surfaktantu - povrchově aktivních látek, bere velké procento gelů. A vyčištěná voda obsahují mnohem více než v šamponech.

Abychom schválila nebo popřela poškození vlasů z tohoto druhu operace, musíme zjistit následující aspekty:

 1. Přítomnost a možnost poškození vlasů přítomných ve složení alkalického vzorce.
 2. Přijatelné ukazatele povrchově aktivních látek - povrchově aktivní látky v prostředcích pro sprchu.
 3. Přítomnost a možné poškození způsobené syntetickými konzervačními látkami - parabeny.
 4. Která složka je pro vlasy nejnebezpečnější.

Samozřejmě nemůžete doporučit použití sprchových gelů při mytí hlavy. Ale uvidíme, jak škodlivý je tento postup pro naše vlasy a zda je vůbec škodlivý.

Upřímně řečeno, jedno použití gelu jako šamponu nepoškodí vlasy. Ale přínosy to neudělají.

Složení některých sprchových gelů obsahuje mýdlový vzorec nebo alkálie, jednoduše. Alkali je kontraindikován ve vlasech, protože ovlivňuje váhu vlasů určitým způsobem, což způsobuje jejich otevření. Tento proces vede ke změně struktury vlasové šachty, ztenčení chloupků, což je křehké a křehké.

Pro tělo je žádoucí zvolit vzorec s nízkým obsahem alkálií ve složení výrobku. Kromě toho dnes vyrábí průmysl nízký obsah alkalických a alkalických produktů, které neobsahují produkty sprchy. Jako neutralizátor alkalického procesu se do kompozice těchto činidel přidávají určité přísady.

K neutralizaci alkalické reakce se zpravidla přidává do složení sprchových gelů univerzální multifunkční složka - kyselina citronová.

Čím nižší je procento alkálií v přípravku pro péči o tělo, tím horší je pěna. Naopak, velké množství pěny naznačuje přítomnost velkého procenta povrchově aktivních látek. Pouze tři komponenty poskytují měkký vzorec pro ovlivnění těla, ale ne na vlasy osoby:

Při výběru dalších prostředků pro mytí těla je nutné věnovat pozornost tomuto aspektu.

Nesouhlasné stanovisko nebo postavení odborníků

Pokud považujeme pánskou kosmetiku za sprchu 2 v 1, obsahuje součásti, které nejenže umožňují podobný postup, ale také doporučují její aplikaci.

Samčí gely 3 v 1 zahrnují použití prostředků péče nejen pro tělo a vlasy, ale také jako prostředek holení.

Pro ženy vznikla obrovská škála tohoto typu výrobku. Složení gelů v hojnosti obsahuje všechny druhy vyživujících, změkčujících, hydratačních složek a aktivních přísad pro tělo. Ale mluvíme o vlasu a používáme sprchové gely na vlasy.

"Dokonce i pro jedno použití je nežádoucí používat výrobky ze smetanové textury a ještě více kategorie 2 až 1. Vůně a povrchově aktivní látky obsažené v jejich složení nejsou vymyty z vlasů, když se vymyjí z těla," kadeřnický stylista Moskevského kosmetického salonu Arlekino, Anastasia Simonov.

Z pohledu trichlóga A. Šimonové, prací produkt pro sprchu, pokud nepatří k čisticím činidlům, nejenže činí vlasy těžší, ale také nerovnováží práci mazových žláz, a nutí ji, aby produkoval velké množství sebaceózní sekrece negativní vliv povrchově aktivních látek.

Použijte prostředky pro sprchování ve vztahu k vlasům může jen nejjednodušší tekuté konzistence, určený k čištění těla.

Několik slov by mělo být řečeno o parabenů nebo syntetických konzervačních látkách - methyl-, ethyl-, butyl- a propylparabenu, které jsou obsaženy téměř ve všech farmaceutických a kosmetických výrobcích průmyslové výroby. Na jedné straně konzervační prostředky spolehlivě chrání kosmetické výrobky před pronikáním plesnivých plodin a patogenů do struktury produktu. Na druhé straně mohou způsobit reakci v těle.

Přípustné množství bezpečného obsahu syntetických konzervačních látek činí 0,4 až 0,8% u výrobků pro péči o tělo.

Přírodní konzervační látky nacházející se v organické kosmetice zahrnují:

 • sorbitol;
 • cukru nebo soli;
 • ethylalkohol;
 • éterické oleje.

Také v produktech péče je přijatelný obsah konzervačních látek, které jsou totožné s přírodními analogy, jako je benzylalkohol a kyseliny salicylové, sorbové a benzoové.

Při nákupu přípravků pro péči o tělo a vlasy byste měli pečlivě prozkoumat chemické složení a obsah aktivních složek obsažených ve sprchovém gelu a vlasovém šamponu.

"Pravidelné používání přípravku na mytí pokožky na vlasy může nakonec vést k vyčerpání vlasových folikulů. A hrozí uvolnění žárovek a předčasné vypadávání vlasů. Navíc vlasové šupiny procházejí změnami, což vede k rozvrstvení vlasů, jejich ztenčení a křehkosti, "říká Olga Timofeeva-Dubovská, vedoucí nezávislé zkoušky kosmetických přípravků na Moskovském institutu kosmetiky a plastické chirurgie.

Laurylsulfát je považován za nejnebezpečnější složku ve složení některých výrobků pro péči o tělo. Její negativní účinek na vlasy a pokožku již dlouho prokázaly odborníci zabývající se problematickými vlasy.

Při výběru gelu, šamponu, balzámu nebo jakéhokoli výrobku pro péči o tělo věnujte zvláštní pozornost přítomnosti laurylsulfátu.

Závěrem je třeba poznamenat, že nedoporučujeme a nedoporučujeme používat nebo ne používat kosmetiku pro sprchu jako alternativní náhradu šamponů pro vlasy. Uvedli jsme jen několik skutečností o tom, jaké komponenty jsou prostředky péče o lidské tělo, stejně jako různé názory specialistů. Odpověď na otázku mytí vlasů se sprchovým gelem a řešení tohoto problému proto zůstává pro každého z nás.

Herald K

Existuje rozdíl mezi šamponem a sprchovým gelem?

Samozřejmě na první pohled se může zdát, že sprchový gel a šampon jsou jeden a tentýž. Takže je možné umýt vlasy sprchovým gelem nebo je to bezpečné?

Šampon byl navržen pro péči o vlasy. Pokud čtete o složení nějakého šamponu, pak uvidíte, že existuje mnoho různých složek, jako je voda, anorganické soli a konzervační látky, takže se stává více viskózní a také posiluje vlasy.

Sprchový gel je v podstatě tekuté mýdlo a je určen k mytí těla, takže se skládá z zcela odlišných složek než šampon. Tento nástroj obsahuje součásti, které pomáhají změkčit pokožku, zvlhčit a vyčistit.

Jedním z významných rozdílů mezi šamponem a sprchovým gelem je přítomnost pěny. Šampon je známo, že tvoří velké množství pěny. Tekuté mýdlo poskytuje mnohem méně pěny.

Mohu nahradit šampon se sprchovým gelem?

Dokonce i když se pokoušíte umyt vlasy tekutým mýdlem, můžete se setkat s řadou problémů. Za prvé, je to kvůli skutečnosti, že mydlová hlava poměrně dobře s pomocí gelu nebude fungovat. Vytvoří se ještě malé množství pěny, ale množství této pěny nestačí pro kvalitní mytí hlavy. Vlasy po tomto způsobu praní se nemusí zdát zcela čisté, na rozdíl od umývání vlasů šamponem, když se objeví čisté a čerstvé.

Dalším důvodem, proč je lepší použít gel jako šampon, je rozdíl v jeho složení. Komponenty, ze kterých je vyrobeno tekuté mýdlo, mohou poškodit strukturu vlasů. V důsledku toho se prameny vlasů stanou velmi mastnými. A pro osoby s velmi citlivou strukturou vlasů, po použití gelu jako šamponu může začít ještě vážnější zhoršení vlasů.


Nejlepší je použít sprchový gel a šampon pro svůj určený účel. Šampon je vyroben pro vlasy, takže je lepší jej používat pouze na mytí vlasů. Tekuté mýdlo, položte ho na ruce nebo houbu, umyjte tělo. Může se však stát, že po ruce není šampon a vlasy musí být umyty. Co dělat v tomto případě: mohu použít sprchový gel?


Pokud taková situace nastane, můžete použít sprchový gel jako šampon, ale je lepší to udělat jen ve výjimečných případech. Současně je nutné z vlasů vypláchnout tekuté mýdlo, aby nedošlo k poškození jejich struktury. V tomto případě se vlasům neděje nic strašného.

Mohu si vlasy spláchnout sprchovým gelem?

Většina z nás již my vlasy vyplachovala sprchovým gelem, což je kvůli pohodlí a někdy jen omylem. Obzvlášť muži to rádi cvičí. Taková situace může nastat také při cestě, možná na služební cestu, když nechceme nakládat zavazadla s dalšími lahvemi.

Ale není sprchový gel škodlivý pro vlasy? Tato otázka ve skutečnosti nemůže být jednoznačně zodpovězena.

Rozdíl mezi sprchovým gelem a šamponem

Ve skutečnosti jsou produkty osobní péče velmi podobné - tolik, že jsou snadno zaměněny (včetně obchodu). Přísady jsou obecně stejné, pouze jejich hmotnost je jiná.

 • V šamponech jsou povrchově aktivní látky více koncentrované, protože vlasy jsou relativně necitlivé. Také šampony mohou obsahovat prostředky pro lesk, například ovoce, které dovolí kudrlinkám vypadat lesklé a dobře upravené.
 • Na druhou stranu sprchový gel často obsahuje vyšší podíl živin, takže spolu s čistícími vlastnostmi se přidává zvlhčující účinek.

Na rozdíl od všech výše uvedených, barviva a příchutě často mají stejnou koncentraci v šamponu a gelu.

Co je nejlepší pro vlasy?

Za prvé, dobrá zpráva: sprchový gel obecně není škodlivý pro vlasy. Navzdory skutečnosti, že obsahuje méně detergentů a zvlhčujících látek, není tak agresivní jako šampon. Pokud máte normální typ srsti a nevyžaduje zvláštní péči, není nic špatného s náhodným šamponováním se sprchovým gelem. Citlivá kůže může mít z toho dokonce prospěch.

Vše vypadá jinak, když máte tendenci k mastným vlasům. Snížená hladina povrchově aktivních čisticích prostředků a hydratační péče může vést k tomu, že musíte použít spoustu sprchového gelu, jinak vlasy po mytí budou stále vypadat neuspokojivé a neatraktivní. V tomto případě je sprchový gel jen výjimkou, když nemáte obvyklý šampón na ruce.

Dalším neatraktivním účinkem mytí hlavy se sprchovým gelem: postrádá prostředky pro lesk a po vyčištění vlasů vypadá matně. Na pramenech mohou být např. Vápenné usazeniny uloženy z tvrdé vody. V důsledku toho jsou vlasy nezbedné, vypadají jako slaměné a někdy obtížně hřebeny.

Pokud z nějakého důvodu nemáte příležitost používat šampon, pomůže vám to "kyselé masáži".

 • Oko zředte vodou 1:10. Řešení by mělo být slabší než příliš koncentrované. Jablečný ocetový jablečný celek funguje nejlépe a je také možný běžný octový nebo citrónový džus. Buďte opatrní s vysoce koncentrovanou esencí octa!
 • Po umytí vlasů sprchovým gelem pomalu nalejte asi litr připraveného roztoku na vlasy a pečlivě masírujte.
 • Nechte "lázeňskou proceduru" pracovat asi čtvrt hodiny a poté opláchněte teplou vodou.

Zvláštní případ: produkty 2 v 1

Některé produkty péče jsou obzvláště praktické, protože kombinují dva produkty do jednoho. To platí také pro sprchový gel 2 v 1, který lze také použít k mytí vlasů. Zde jsou ingredience jednoduše a vnímatelně vyváženy k průměrným hodnotám: v porovnání s čistým sprchovým gelu byly získány aktivnější detergentní povrchově aktivní látky, ale zvlhčující složky byly sníženy. Pokud máte nekomplikované kůže a normální vlasy, které nevyžadují zvláštní péči, sprchové gely 2 v 1 jsou skvělou alternativou k šampónu. Zvláště po sportu, koupání v bazénu nebo na dovolené.

Viz také na našich webových stránkách:

Mohu si vlasy spláchnout sprchovým gelem?

Pokud na rukou není šampon, je možné ho vyměnit za sprchový gel? Nechci pokračovat na služební cestě plným pytlem sklenic a lahví. Zhoršuje to vlasy?

Odborník: kadeřník, specialistka na péči o vlasy Anastasia Simonova

Ve výjimečných případech je to možné. A čím méně často, tím lépe. Pokud si několikrát umyjete vlasy sprchovým gelem, samozřejmě se s vašimi vlasy neděje nic špatného. Nicméně před aplikací sprchového gelu na vlasy byste měli pečlivě studovat štítek.

Okamžitě odložte oblíbené prostředky pro sprchu "dva v jednom" a gely se smetanovou strukturou. Pokud složení tělového výrobku obsahuje různé účinné složky a přísady, které jsou určeny pro změkčení, zvlhčení a vyživování pokožky, neměli byste s ní ochlupit.

Tyto komponenty jsou velmi špatně vymyty a usazeny na vlasy. Pramínky se stanou tlustými, těžkými, nešikovnými. Udělejte styling po takovém praní nefunguje. Pokud používáte sprchový gel namísto šamponu, pak jen ten nejjednodušší, jehož úklid je pouze čistý.

Pro Více Informací O Suché Vlasy