logo

Kyselina nikotinová - oficiální * návod k použití

POKYNY
o lékařském použití drogy

Registrační číslo: № 000944/02

Obchodní název: kyselina nikotinová

Mezinárodní neregistrovaný název: kyselina nikotinová

Chemický název: kyselina 3-pyridinkarboxylová

Dávkování: tablety

Složení
1 tableta obsahuje:
Aktivní složky: 0,05 g kyseliny nikotinové.
Pomocné látky: glukóza, kyselina stearová.

Popis. Bílé tablety.

Farmakoterapeutická skupina. Prostředky regulující metabolické procesy. Příprava vitamínů.

ATC kód: [С10АД02].

Farmakologické vlastnosti.
Kyselina nikotinová je specifické antipellargické činidlo (vitamin PP). Zlepšuje metabolismus uhlohydrátů, má vasodilatační účinek, včetně na mozku, má hypolipidemickou aktivitu. Ve velkých dávkách 3-4 g denně sníží kyselina nikotinová obsah triglyceridů a lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi, snižuje poměr cholesterolu a fosfolipidů v lipoproteinů s nízkou hustotou. Má detoxifikační vlastnosti.

Indikace pro použití:
Prevence a léčba pelagra (avitaminóza PP); komplexní terapie ischemických poruch mozkové cirkulace, vylučování vaskulárních onemocnění končetin (obstrukční endarteritida, Raynaudova choroba) a problémy s ledvinami, komplikace diabetes mellitus (diabetická polyneuropatie, mikroangiopatie); onemocnění jater (akutní a chronická hepatitida), gastritida s nízkou kyselostí, neuritis faciálního nervu, různé intoxikace (profesionální, léky, alkohol), nehojící rány a vředy.

Kontraindikace:
Přecitlivělost na léčivo. Peptický vřed a 12 dvanáctníkové vředy (v akutní fázi); těžká arteriální hypertenze; dna; hyperurikémie, nefrolitiázy, jaterní cirhózy, dekompenzovaného diabetes mellitus.
Těhotenství a období kojení.

Zvláštní instrukce
Abyste zabránili komplikacím z jater (s dlouhodobým užíváním ve velkých dávkách), doporučujeme do stravy zahrnout potraviny bohaté na methionin (tvaroh) nebo použijte methionin, kyselinu lipoovou, přípravky Essentiale a jiné lipotropní léky. Mělo by se používat s opatrností při gastritidě s vysokou kyselostí, žaludečním vředem a dvanáctníkovým vředem (v anamnéze). Při léčbě kyselinou nikotinovou (zejména při velkých dávkách) je třeba pečlivě sledovat funkci jater.

Dávkování a podání
Aplikuje se podle pokynů lékaře.
Tablety kyseliny nikotinové se po jídle podávají perorálně. Jako antipellargické činidlo je kyselina nikotinová předepsána pro dospělé na 0,1 g 2-4krát denně (nejvyšší denní dávka je 0,5 g). Děti jsou předepsány od 0,0125 do 0,05 g 2-3krát denně, v závislosti na věku. Průběh léčby je 15-20 dní.
U dospělých s cerebrálními ischemickými poruchami, cévním spasmem končetin, gastritidou s nízkou kyselostí, neuritidou faciálního nervu, ranami a vředy se doporučuje podávat kyselinu nikotinovou v jedné dávce 0,05-0,1 g v denní dávce až 0,5 g. léčba - 1 měsíc.

Nežádoucí účinky
Alergické reakce, závratě, zarudnutí obličeje, pocit vyrážky na hlavě, parestézie jsou možné. V tomto případě by měla být dávka snížena nebo přerušena. Při dlouhodobém užívání velkých dávek kyseliny nikotinové je možné vyvinout tukovou játra, hyperurikemii, zvýšenou aktivitu jaterních transamináz a alkalické fosfatázy, sníženou glukózovou toleranci.

Interakce s jinými léky
Konzultace s lékařem je nutná, pokud se kyselina nikotinová použije současně s jinými léky.

Formulář uvolnění
50 tablet v tmavých sklených nádobách. 10 tablet v blistru. Každá nádoba nebo 5 blistrů je umístěno v kartonu.

Doba použitelnosti
4 roky. Nepoužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti.

Podmínky skladování
Seznam B. Skladujte při pokojové teplotě, na suchém, tmavém místě. Uchovávejte mimo dosah dětí.

Lékařské prázdniny
Přes pult.

Výrobce: OJSC "VEROPHARM"
Právní adresa: 3, Darabany Lane, Moskva, 107023
Adresa výroby a přijetí reklamací: 308013, Belgorod, ul. Rabochaya, d. 14.

Phoenix srdce

Kardio

Tablety kyseliny nikotinové se používají

Velkou výhodou pro organismus je kyselina nikotinová, vyráběná v tabletách a ampulích pro injekce. Tento vitamin doplňuje nedostatek látek, zlepšuje zdraví a má pozitivní vliv na metabolické procesy a produkci energie. Přečtěte si pokyny pro jeho použití, dávkování a metody vstupu. Množství použitých prostředků se v jednotlivých charakteristikách liší.

Co je kyselina nikotinová?

Vitamín PP, B3 nebo kyselina nikotinová je pro tělo důležitou látkou. Jakmile je uvnitř, rozkládá se na niacinamid, který se podílí na procesu metabolismu tuků. Hlavním účelem vitamínu je přeměnit jídlo na energii. Denní potřeba kyseliny nikotinové je 5-10 mg, u těhotných žen - 15 mg. Lékař jej předepíše, je-li indikován.

Výhody a ublížení

Kyselina nikotinová je škodlivá ve formě alergických reakcí a žaludečních vředů, které se při jejich užívání zesilují. Výhody léčivého přípravku jsou pozitivní účinky na metabolismus a následující účinky na tělo:

 • snižuje hladinu cholesterolu;
 • odstraňuje toxiny;
 • urychluje metabolismus;
 • snižuje zánětlivé procesy;
 • nikotin pro nádoby je rozšiřuje, thins krve;
 • zabraňuje ateroskleróze.

Složení

V lékařské praxi se léky používají jako kyselina nikotinová. Vyrábějí se ve formě prášku, tablet a ampulí. Doporučuje se, aby všechny odrůdy byly chráněny před slunečním zářením bez přístupu dětí. Kompozice léčiv obsahuje pyridinkarboxylovou kyselinu. Je to bílý krystalický prášek, špatně rozpustný studenou vodou a alkoholem, ale rozpustný v horké vodě.

Farmakologický účinek

Vitamín B3 hraje důležitou roli při zajišťování životně důležitých aktivit organismu, je součástí protetických skupin enzymů kodehydrazy. Ty nesou vodík a provádějí redoxní procesy. Vitamín B3, dostává se do těla a rozštěpí se na nikotinamid, přenáší fosfáty. Bez nich se Pellagra vyvíjí.

Formulář uvolnění

Podle farmakologických definic se rozlišují následující formy uvolňování tohoto vitamínového přípravku:

 • vitamin B3 v ampulích - 1 ml, ampulky ze skla, hodnota pH injekčního roztoku je 5-7;
 • prášek pro injekce;
 • tablety (50 ks) - lék na doplnění nedostatku kyseliny, obsah účinné látky je 0,05 g;
 • roztok nikotinanu sodného -0,1% roztok nikotinu.

Indikace pro použití

Podle pokynů v lékařství jsou nalezena následující použití kyseliny nikotinové pro terapeutické účely:

 1. Elektroforéza kyseliny nikotinové se používá při léčbě osteochondrózy. Metoda rychle odstraňuje kyselinu mléčnou z tkání postižených zánětem, zmírňuje bolest a otoky, zlepšuje proces hojení. Pro postup se použije 1% roztok, 10 dní, jednou denně.
 2. Pro léčbu pellagra, zlepšení metabolismu sacharidů, mírného diabetu, onemocnění jater, onemocnění srdce, vředů, enterokolitidy, špatně uzdravujících ran, myopatie.
 3. Snížení hladiny lipoproteinů v krvi, snížení koncentrace triglyceridů, léčba hypercholesterolemie.
 4. Specifická léčba gastritidy, vaskulárního spasmu, mozku.
 5. Stimuluje růst vlasů (30denní kurz, 1ml každý den do pokožky hlavy), podle recenzí zmírňuje lupy.
 6. Pro hubnutí, od celulitidy - užívání tablet 1 g denně, několikrát denně.
 7. Prevence diabetu, snížení bolesti při osteoartróze.
 8. Zlepšení účinnosti léků pro léčbu deprese, úzkosti.
 9. Detoxikace těla, prevence migrény.

Léky s kyselinou nikotinovou

Vitamín je nedílnou součástí léků Vitiodurol, Vicen, Xanthinol nikotinát, Lipostabil, Nikovirin, Nikoshpan, Spazmokor. Obsahuje dvě formy - kyselinu a nikotinamid. Oba formáty jsou aktivní složky fondů, mají stejný farmakologický účel, podobný terapeutický účinek. Nicotinamid je součástí léků:

 • tablety a injekce pro niacinamid;
 • Niconacid;
 • Tablety a roztok nikotinamidu;
 • Apelagrin;
 • Niacin;
 • Nikokerin;
 • Kyselina nikotinová nebo buňka;
 • Enduracin

Pokyny pro použití kyseliny nikotinové

Podle anotace lze vitamín PP použít ve formě tablet (ústní po jídle) a ampulí (parenterálně). Jako prevenci jsou dospělí předepsány 0,015-0,025 g denně. Pokud užíváte pellagra po dobu 15-20 dnů, 0,1 g 2-4krát denně nebo injekce 1% vodného roztoku, 1 ml dvakrát denně, v průběhu 10-15 dnů. U jiných nemocí dospělí dospělí denně až do 0,1 g drogy. Pokud nejsou žádné vedlejší účinky, při léčbě aterosklerózy a poruch metabolismu lipidů lze dávku zvýšit na 1 g a denně až na 4 g.

Pilulky

Tablety vitaminu PP se používají k dlouhodobé léčbě a prevenci onemocnění. V prvním případě se doporučuje, aby byly podány na podzim a na jaře lidí s oběhovými problémy dolních končetin. Je povoleno užívat 1-2 tablety třikrát denně, paralelně s přípravky metioninu k ochraně jater. Pokud má pacient zvýšenou kyselost žaludeční šťávy, lék se užívá po jídle, omyje minerální vodou nebo teplým mlékem.

Pokud pijete tablety před jídlem, může to vyvolat nepohodlí: pálení v žaludku, nevolnost. Dávkování závisí na věku, hmotnosti a nemoci:

 • až do 25 mg / den se užívá k profylaxi;
 • s výskytem pellagra 100 mg 3-4krát denně denně 15-20 dnů;
 • s aterosklerózou 2-3 / den, 3-4 dávkami;
 • v rozporu s metabolismem tuků v prvním týdnu trvat 500 mg jednou, druhý dvakrát, třetí třikrát, průběh 2,5-3 měsíců;
 • ke zvýšení koncentrace lipoproteinů s vysokou hustotou, je třeba uvažovat v dávce 1 g / den;
 • snížit riziko onemocnění srdce 500-1000 mg / den;
 • terapeutické cykly se opakují s měsíčním intervalem.

Injekce

Zadání léků může být ve formě subkutánní, intravenózní nebo intramuskulární injekce. Nikotinové injekce se vstřikují do žíly pomalu, v trysce, v nemocnici kvůli možnému riziku závažných alergických reakcí. Podkožní a intramuskulární injekce jsou povoleny pro vlastní potřebu doma. Jsou velmi bolestivé, takže byste měli vybrat správné místo.

Optimálními místy pro injekci jsou horní část ramene, přední plocha stehna, přední břišní stěna v nepřítomnosti nadměrné hmotnosti, horní vnější kvádr hýždí. Pro subkutánní podání je lepší podávat injekce v oblasti předloktí a přední stěny břicha. Použití pro intravenózní, intramuskulární a subkutánní injekce může být 1,5 nebo 2,5% roztoky, podávané 1-2krát denně. Dávkování závisí na typu onemocnění:

 • s příznaky pellagra a deficitu - 50 mg intravenózně nebo intramuskulárně 100 mg 1-2krát denně v průběhu 10-15 dnů;
 • pro ischemickou mrtvici - 100-500 mg intravenózně;
 • pro jiné nemoci a děti používají pilulky.

Jak pichat intramuskulárně

Po výběru místa jej utřete antiseptikem, nakreslete roztok do injekční stříkačky, uvolněte několik kapek, zdvihněte jehlu směrem vzhůru, vytlačte vzduchové bubliny, vstřikujte, ošetřete místo punkce alkoholem nebo chlorhexidinem. Pro každou injekci zvolte nové místo, které ustupuje z předchozích 1-1,5 cm. Intramuskulární injekce se provádí takto: vstupte jehlu hluboce, pomalu zatlačte píst a uvolněte roztok.

Kyselina nikotinová během těhotenství a kojení

Pokud těhotenství běží normálně, vitamín PP není předepsán. V případech drogové závislosti, rozmanitosti plodnosti, abnormální funkce placenty, patologie jater a žlučových cest, je léčivo indikováno k použití. Při nesení dítěte lék odstraňuje křeče, zlepšuje krevní oběh a snižuje jeho viskozitu. Vitamín B3 zabraňuje tvorbě krevních sraženin, zablokování plaků v placentě, snižuje riziko úmrtí plodu a předčasného porodu. Tablety ukazují, že zvyšují laktaci, ale s opatrností a sledováním stavu dítěte.

Použití u dětí

Až dvě léta, užívání ampulky vitamínu B3 je kontraindikováno u dětí. Dítěti může být podáván pouze tabletový formát léku, perorálně po jídle s promytím studených nápojů, minerální vodou. Dávkování závisí na účelu:

 • pro profylaxi - 0,005-0,02 g denně;
 • s pellagra - 0,005-0,05 g 2-3krát denně;
 • jiné nemoci - 0,005-0,03 g 2-3 krát denně.

Kyselina nikotinová a alkohol

Praktičtí lékaři a vědci zaznamenávají intoxikační účinek vitaminu B3. Pomáhá rychle odstranit toxické látky z těla, váže volné radikály, neutralizuje účinek jedů na buňky orgánů a tkání. Droga je široce používána při odstraňování kocoviny, při léčbě alkoholismu a drogové závislosti, vystavení škodlivým látkám na pracovišti.

Léková interakce

Před podáním vitaminu PP informujte svého lékaře, pokud užíváte jiné léky, protože má následující lékové interakce:

 • při kombinaci s fibrinolytiky, srdečními glykosidy a antispasmodikami zvyšuje účinnost;
 • při užívání barbiturátů, neomycinu, sulfonamidů, léků proti tuberkulóze je doprovázeno zvýšeným toxickým účinkem;
 • zvyšuje riziko nežádoucích účinků při užívání antihypertenziv, aspirinu, antikoagulancií;
 • kyselina nikotinová má toxické účinky s léky snižujícími hladinu lipidů;
 • snižuje závažnost účinku systému léků proti cukrovce.

Kompatibilita s alkoholem

Podle pokynů pro použití vitamínu B3 je to neslučitelné s alkoholem, léky, které zahrnují etanol. Zvýšení toxického účinku na játra, snížení absorpce sekvestrantů žlučových kyselin, se stává nebezpečným účinkem. Při užívání léku je nutné zdržet se užívání alkoholických nápojů a léků.

Nežádoucí účinky a předávkování

Následující nežádoucí účinky se mohou vyskytnout při nesprávně předepsané dávce vitaminu PP.

 • zčervenání obličeje, horní část těla (při užívání na prázdný žaludek nebo osoby s přecitlivělostí), propláchnutí tepla;
 • závratě;
 • kopřivka, kožní vyrážka;
 • parestézie (necitlivost končetin);
 • snížení krevního tlaku (při rychlé intravenózní injekci);
 • dna;
 • akantóza;
 • zvýšená hladina cukru v krvi;
 • zvýšení frekvence záchvatů arytmií;
 • rozmazané vidění v důsledku edému sítnice.

Kontraindikace

Pokyny pro použití vitaminu B3 v ampulích a tabletách obsahují pokyny pro kontraindikace:

 • těžká hypertenze, ateroskleróza (intravenózní);
 • přecitlivělost na složky;
 • dlouhodobé užívání ohrožuje tukovou jaterní dystrofii (můžete se jí zbavit kombinací podávání přípravků s produkty bohatými na metionin předepsanými metioninem nebo lipotropními léky)

Zvláštní instrukce

Abstrakt, uzavřený uvnitř každého balení nikotinu, obsahuje zvláštní pokyny, které je třeba dodržet při čerpání finančních prostředků:

 • vysoké dávky vitaminu C jsou kontraindikovány během těhotenství, kojení;
 • léčba jater by měla být během léčby pravidelně sledována;
 • používat kyselinu nikotinovou opatrně v případě hyperaktivní gastritidy, vředů (podrážděných sliznic), hepatitidy, cirhózy, diabetes mellitus;
 • pro korekci dyslipidemie u diabetiků neplatí;
 • V počátečním stádiu použití je sledován obsah tuků, cukrů, kyseliny močové;
 • dlouhodobé používání ohrožuje vyluhování vitamínu C.

Analogy

Pro účinnou látku se rozlišují následující strukturní analogy uvažovaného léčiva s podobnými terapeutickými účinky vyráběnými tuzemskými nebo zahraničními výrobci:

 • Niacin;
 • Kyselina nikotinová nebo buňka;
 • Enduracin;
 • Apelagrin;
 • Liplit;
 • Nicodon;
 • Niconacid;
 • Nicoten;
 • Nikovit;
 • Peviton;
 • Vitaplex.

Přípravky vitaminu B3 lze zakoupit online nebo objednat prostřednictvím katalogu prostřednictvím lékárny. Náklady závisí na způsobu uvolnění, výrobci. Vzorové ceny:

Kyselina nikotinová (vitamín B3, vitamín PP, niacin) - popis a pokyny k použití (tablety, výstřely), jaké produkty obsahují, jak žádat o snížení tělesné hmotnosti, růst a posilování vlasů, recenze a ceny léků

Niacin je ve vodě rozpustný vitamín, nazývaný také niacin, vitamín PP nebo vitamín B3. Tento vitamin poskytuje normální průběh všech redoxních biochemických reakcí v jakémkoliv orgánu a tkáních. Vzhledem k tomu, že redoxní reakce jsou základem životně důležité aktivity jakékoli buňky, je proto kyselina nikotinová nezbytná pro normální fungování jakýchkoli orgánů a tkání těla.

Nedostatek kyseliny nikotinové vede k pellagra - onemocnění, které má také obrazový název "tři D", protože její hlavní projevy jsou dermatitida, průjem a demencia.

Kyselina nikotinová

Kyselina nikotinová je jediným vitamínem, který patří k lékům, protože má schopnost léčit jakékoliv nemoci. V zásadě je to nejúčinnější léčivo, které snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Kromě své terapeutické aktivity však kyselina nikotinová provádí řadu velmi důležitých biologických funkcí. Takže kyselina nikotinová aktivuje enzymy, které zajišťují produkci energie v buňkách z tuků a sacharidů. To znamená, že pod působením vitaminu PP dochází k přeměně cukrů a tuků na energii, která je nezbytná pro životně důležitou činnost každé buňky nějakého orgánu nebo tkáně. Proto nedostatek tohoto vitaminu narušuje proces výroby energie, v důsledku čehož buňky různých orgánů přestanou pracovat normálně a plní své funkce. Proto kyselina nikotinová podporuje normální fungování všech orgánů a tkání a je zvláště důležitá pro srdce a krevní cévy.

Navíc niacin aktivuje enzymy, které zajišťují tvorbu pohlavních hormonů u mužů a žen (estrogen, testosteron, progesteron), stejně jako inzulín, kortizon a thyroxin.

Jako lék má vitamín PP následující terapeutické účinky:

 • Vazodilátor;
 • Snížení hladiny lipidů (snižuje hladinu aterogenních lipidových frakcí v krvi);
 • Hypocholesterolemická (snižuje hladinu cholesterolu v krvi).

Kvůli výše popsaným účinkům kyselina nikotinová normalizuje poměr lipidových frakcí, koncentrace cholesterolu a triglyceridů v krvi a také dilatační cévy, což zlepšuje mikrocirkulaci v různých orgánech a tkáních, včetně mozku. Navíc niacin snižuje tendenci k trombóze.

Proto je lékem niacin nejúčinnějším prostředkem pro kontrolu hladiny cholesterolu v krvi. Proto u lidí, kteří utrpěli infarkt myokardu, pravidelné užívání kyseliny nikotinové zvyšuje procento a prodlužuje dobu přežití mnohem lépe než jakékoli jiné léky.

Navíc kyselina nikotinová bojuje s hlavními rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou:

 • Zvýšené hladiny celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) v krvi;
 • Nízké hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) v krvi;
 • Vysoká koncentrace lipoprotein v krvi;
 • Vysoká hladina triglyceridů (TG, TAG) v krvi.

Kyselina nikotinová významně snižuje riziko vzniku nebo zhoršení průběhu kardiovaskulárních onemocnění spojených s výše uvedenými faktory.

Také použití kyseliny nikotinové může výrazně snížit dávku inzulinu u lidí trpících diabetem typu I. Navíc s pravidelným užíváním vitamín PP brání vzniku cukrovky, protože chrání pankreatické buňky před poškozením. Podle studie provedené na Novém Zélandu profylaktický příjem kyseliny nikotinové u dětí ve věku 5-7 let snížil počet případů diabetes mellitus o polovinu (o 50%).

Při osteoartritidě kyselina nikotinová snižuje závažnost bolesti a zlepšuje pohyblivost postižených kloubů.

Vitamin PP má sedativní účinek. Kromě toho kyselina nikotinová zvyšuje účinnost léků používaných k léčbě deprese, úzkosti, snížené pozornosti, alkoholismu a schizofrenie. Za těchto podmínek má izolované použití kyseliny nikotinové pozitivní terapeutický účinek.

Kyselina nikotinová má vynikající detoxikační vlastnosti, takže se používá k odstranění toxických látek z těla lidí, kteří je již nějakou dobu vystavili.

Pravidelný příjem kyseliny nikotinové může zabránit migrénům a usnadnit jejich proudění.

Denní potřeba kyseliny nikotinové a produktů, které ji obsahují

Kyselina nikotinová (vitamin b3, vitamín PP, niacin) - regulátor cholesterolu v krvi - video

Symptomy nedostatku a předávkování kyselinou nikotinovou

Neúplný nedostatek kyseliny nikotinové se projevuje následujícími příznaky:

 • Letargie;
 • Apatie;
 • Těžká únava;
 • Závratě;
 • Bolest hlavy;
 • Podrážděnost;
 • Nespavost;
 • Horší chuť k jídlu;
 • Ztráta hmotnosti;
 • Bledost pokožky a sliznic;
 • Suchá kůže;
 • Palpitace;
 • Zácpa;
 • Snižuje odolnost těla před infekčními chorobami.

Když dlouhodobý nebo úplný nedostatek vitaminu PP vyvine pellagra, projevující se následujícími příznaky:
 • Chronický průjem (stolice až 3 až 5krát denně, které mají tekutou vodnatou konzistenci, ale neobsahují nečistoty krve nebo hlienu);
 • Ztráta chuti k jídlu;
 • Pocit těžkosti v žaludku;
 • Pálení žáhy a pálení žáhy;
 • Pocit pálení v ústech;
 • Zvýšená citlivost dásní;
 • Salivace;
 • Zkusnění sliznic;
 • Puffiness rtů;
 • Pysky a kožní trhliny;
 • Četné záněty na kůži;
 • Reproduktory ve tvaru červených teček z bradavek jazyka;
 • Hluboké trhliny v jazyku;
 • Červené skvrny na kůži rukou, tváře, krku a loktů;
 • Opuch kůže (kůže je boletá, svědí a bubliny se na ní objevují);
 • Svalová slabost;
 • Tinitus;
 • Bolesti hlavy;
 • Pocit necitlivosti a bolesti v končetinách;
 • Pocit plýtvání;
 • Chodící chůzi;
 • Vysoký krevní tlak;
 • Demence (demence);
 • Deprese;
 • Vředy.

Tento seznam obsahuje seznam všech možných příznaků pellagra, ale nejtypičtějšími a nejvýznamnějšími projevy tohoto onemocnění jsou demence (demence), průjem (průjem) a dermatitida. Pokud má člověk všechny tři příznaky - průjem, demenci a dermatitidu v různé míře závažnosti, jasně to naznačuje nedostatek vitaminu PP, i když ostatní příznaky uvedené výše chybí.

S dlouhodobým příjmem velkého množství kyseliny nikotinové do těla může osoba pociťovat mdloby, svědění kůže, poruchy srdečního rytmu a poruchy trávicího traktu. Nadměrný příjem vitaminu PP nezpůsobuje jiné příznaky intoxikace, protože kyselina nikotinová má nízkou toxicitu.

Pellagra (nedostatek kyseliny nikotinové) - příznaky a příznaky, léčba (jak kompenzovat nedostatek vitaminu B3) - video

Léky s kyselinou nikotinovou

Vitamin PP v léčivých přípravcích je obsažen ve dvou formách - nikotinové kyseliny samotné a nikotinamid. Obě formy jsou aktivní složky léčiv, mají stejnou farmakologickou aktivitu a podobný terapeutický účinek. Proto jsou léky obsahující obě formy vitaminu PP jako účinné látky obvykle kombinovány pod jedním běžným názvem "přípravky s kyselinou nikotinovou".

V současné době má farmaceutický trh zemí SNS následující přípravky obsahující kyselinu nikotinovou, které obsahují nikotinamid jako aktivní složku:

 • Tablety a injekce niacinamidu;
 • Niconacid;
 • Nicotinamidové tablety a injekce.

Navíc v zemích SNS existují následující přípravky obsahující jako aktivní složku kyselinu nikotinovou:
 • Apelagrin;
 • Niacin;
 • Nikokerin (kyselina nikotinová + papaverin);
 • Kyselina nikotinová;
 • Kyselina nikotinová;
 • Kyselina nikotinová-lahvička;
 • Enduracin

Přípravky kyseliny nikotinové jsou dostupné ve dvou lékových formách - tabletách a injekčním roztoku. Proto mohou být tyto léky užívány orálně nebo podávány injekčně.

Kyselina nikotinová - indikace k použití

Kyselina nikotinová - návod k použití

Injekce (ampule)

Přípravky kyseliny nikotinové mohou být podávány ve formě subkutánních, intramuskulárních a intravenózních injekcí. Intravenózní roztoky byly injektovány pruhem, ale pomalu. Pro intravenózní podávání kyseliny nikotinové je nutné kontaktovat zdravotnickou instituci, protože takové injekce by měla poskytnout pouze vysoce kvalifikovaná sestra. Faktem je, že nitrožilní podání kyseliny nikotinové může vyvolat závažné alergické reakce, které lze zastavit pouze v léčebně.

Podkožní a intramuskulární injekce mohou být prováděny doma samostatně, ale je třeba si uvědomit, že takové injekce jsou velmi bolestivé. Při výrobě injekcí je třeba nejprve zvolit správné místo. Pro intramuskulární injekce jsou optimálními oblastmi vnější horní třetina ramene, přední vnější plocha stehna, přední břišní stěna (pro osoby bez nadváhy) a horní vnější kvadrant hýždí. Pro subkutánní injekce jsou optimálními oblastmi oblasti předloktí a vnější přední stěna břicha.

Po výběru místa pro injekci je nutné jej otřít navlhčeným bavlněným tamponem navlhčeným v antiseptice (alkohol, chlorhexidin atd.). Poté vytočte potřebné množství roztoku do stříkačky, uvolněte několik kapek, zvedněte ji jehlou a vstřikněte. Po injekci je třeba místo injekce znovu ošetřit vatovým tampónem navlhčeným v antiseptice. Pro každou následnou injekci je nutné zvolit nové místo, ustupující od předchozí injekce o 1 - 1,5 cm.

Intramuskulární injekce se provádí následovně: jehla je vložena hluboko do tkáně, po níž se roztok uvolní pomalu stisknutím pístu. Intradermální injekce se provádí následujícím způsobem: malá náplast pokožky je zachycena v záhybu dvěma prsty. Potom se do tohoto záhybu zasune jehla, která je téměř rovnoběžná s hlavní pokožkou a současně kolmá na boční povrch záhybu. Jehla je vložena, dokud není pocit tkáňové odolnosti. Jakmile jehla začne uvolňovat, zavedení se zastaví. Poté pomalu stlačte píst stříkačky a uvolněte roztok do tkáně.

Volba způsobu zavádění kyseliny nikotinové provádí lékař v závislosti na závažnosti průběhu onemocnění, obecném stavu a požadované míře vzhledu pozitivních účinků. Pro intravenózní, intramuskulární a subkutánní injekce se použijí 1%, 2,5% a 5% roztok kyseliny nikotinové, které se podávají 1 až 2krát denně. Množství roztoku požadovaného pro podání se vypočte z množství kyseliny nikotinové obsažené v něm.

Dávky a doba trvání léčby závisí na nemoci a jsou následující:

 • Pro léčbu pelagry a příznaků nedostatku vitaminu PP 50 mg intravenózně nebo intramuskulárně intravenózně injekčně podáván dospělým 1 až 2 krát denně po dobu 10 až 15 dnů;
 • Při ischemické mrtvici se roztok kyseliny nikotinové injektuje intravenózně ve 100-500 mg.

Pro všechny ostatní nemoci, stejně jako pro děti, se přípravky s kyselinou nikotinovou podávají perorálně ve formě tablet.

Tablety kyseliny nikotinové

Tablety se doporučují užívat po jídle a vychlazené studenými nápoji (voda, ovocné šťávy, kompoty atd.). Užívání tablet s kyselinou nikotinovou před jídlem může způsobit nepříjemné pocity, jako je pocit pálení v žaludku, nevolnost atd. Je žádoucí polykat tablety celé, ale v případě potřeby můžete žvýkat nebo brousit.

Dávkování a trvání užívání kyseliny nikotinové závisí na závažnosti stavu a druhu onemocnění. V současné době se doporučují následující dávky tablet pro různé podmínky pro osoby různého věku:

 • Pro prevenci nedostatku pellagra a vitamínu PP dospělí užívají 12,5 až 25 mg denně a děti užívají 5 až 25 mg denně;
 • Při léčbě pellagra by dospělí měli užívat 100 mg, 3-4krát denně po dobu 15 až 20 dnů. Děti užívají 12,5 až 50 mg 2 až 3krát denně;
 • Priateroskleróza, která užívá 2 - 3 g (2000 - 3000 mg) denně, rozdělených na 2 - 4 dávky;
 • U hyperlipidemií a poruch metabolismu tuků začínají užívat z nízké dávky a postupně je zvyšují na požadovanou úroveň. Během prvního týdne užívejte 500 mg jednou denně. Při absenci nežádoucích účinků během druhého týdne užívejte 500 mg dvakrát denně. Ve třetím týdnu přeneste dávku na 500 mg 3krát denně a tablety po dobu 2,5 - 3 měsíců. Poté je nutné provést měsíční přestávku a v případě potřeby znovu podstoupit léčbu;
 • Pro zvýšení koncentrace HDL je nutné užít 1000 mg kyseliny nikotinové denně;
 • V přítomnosti rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění užívejte 500-1000 mg denně;
 • U jiných onemocnění u dospělých užívejte 20 až 50 mg 2 až 3krát denně a děti užívají 12,5 až 25 mg 2 až 3krát denně.

Optimální denní dávka tablet tabáku kyseliny nikotinové pro dospělé je 1,5 - 2 g (1500 - 2000 mg) a maximální přípustné množství - 6 g (6000 mg).

Doba trvání jednoho léčebného cyklu pro různé nemoci kyseliny nikotinové je v průměru 2 až 3 měsíce. Takové kursy terapie lze v případě potřeby opakovat, přičemž je třeba udržovat intervaly alespoň po dobu jednoho měsíce.

Pokud byla léčba přerušena před dokončením celého cyklu, můžete znovu začít užívat kyselinu nikotinovou po 5-7 dnech, ale v nižších dávkách a postupně ji přivést na správnou. V tomto případě se léčba prodlouží pouze o 5-7 denní přestávku.

Zvláštní instrukce

Kyselina nikotinová by neměla být použita k úpravě koncentrací lipidových frakcí u lidí trpících cukrovkou, protože to není vhodné kvůli její nízké účinnosti. Kromě toho by měla být opatrně užívána kyselina nikotinová pro osoby trpící žaludečními chorobami, protože vitamín PP dráždí sliznici žaludku a střev a může vyvolat exacerbaci chronické patologie. Tito lidé potřebují užívat kyselinu nikotinovou v polovině doporučených terapeutických dávek.

Při prodlouženém užívání kyseliny nikotinové každé tři měsíce je nezbytné sledovat funkci jater, stanovit hladiny lipidů, glukózy a kyseliny močové, stejně jako aktivitu AcAT, AlAT a alkalické fosfatázy v krvi. Při prudkém zvýšení úrovní těchto indikátorů nad normu je nutné dávku snížit. Aby se snížily možné negativní účinky kyseliny nikotinové na játra, je nutné do stravy zahrnout produkty obsahující methionin (například tvaroh) nebo léky s methioninem.

V úvodní fázi léčby je nutné kontrolovat hladinu glukózy v krvi a v případě potřeby zahájit léčbu malými dávkami a postupně je zvyšovat na terapeutické.

Bohužel ne všichni lidé mohou užívat vysoké a účinné dávky kyseliny nikotinové, protože jsou špatně snášeny, což způsobuje návaly horka, zarudnutí kůže a rozrušení gastrointestinálního traktu. V takových situacích jsou individuálně zvolené maximální dávky, které lidé dobře tolerují.

Kromě toho může při dlouhodobém užívání kyseliny nikotinové být z těla vypláchnuta kyselina askorbová. Proto, aby se zabránilo jeho nedostatku, spolu s kyselinou nikotinovou je nutné užívat vitamín C.

Je také nutné si uvědomit, že použití kyseliny nikotinové v terapeutických dávkách může vyvolat následující negativní důsledky:

 • Zvýšená žaludeční acidita s exacerbací žaludečního vředu nebo duodenálního vředu;
 • Zvýšené hladiny glukózy v krvi;
 • Zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi až do vzniku dny;
 • Zvýšená frekvence arytmií;
 • Acanthóza (hnědé skvrny na kůži);
 • Otoky sítnice způsobují rozmazané a rozmazané vidění.

Tyto negativní symptomy jsou nestabilní a po vysazení kyseliny nikotinové rychle, nezávisle a bez stopy, bez jakéhokoliv léčení.

Interakce s jinými léky

Kyselina nikotinová by měla být užívána s opatrností spolu s léky ke snížení krevního tlaku, aspirinu a antikoagulancií, neboť je obtížné předvídat vliv jejich interakce.

Kyselina nikotinová zvyšuje účinky srdečních glykosidů (Strofantin, Korglikon atd.), Antispasmodik (No-Spa, Papaverin atd.), Fibrinolytické látky (Streptokinasa, Urokinasa atd.) A alkohol.

Při užívání léků snižujících hladinu lipidů může zvýšit riziko toxických účinků na játra.

Navíc vitamín PP snižuje závažnost terapeutického účinku antidiabetik.

Elektroforéza kyseliny nikotinové

Elektroforéza s kyselinou nikotinovou se používá při léčbě osteochondrózy. Tato metoda umožňuje rychle odstranit kyselinu mléčnou z tkání postižených zánětlivým procesem, což ve skutečnosti způsobuje ostrý, nesnesitelný bolest a výrazný otok.

Při použití elektroforézy je kyselina nikotinová dodávána přímo na postižené místo tkáně, čímž se zajistí její působení na místě, kde je potřeba. Navíc díky příjmu vitaminu PP přímo do postižených tkání se terapeutický efekt rychle rozvíjí a úleva přichází doslova po prvním postupu. Také po elektroforéze s kyselinou nikotinovou je usnadněno tok jiných léků (užívaných perorálně nebo vstřikovaných), kyslíku a živin do postižené tkáně, protože vitamín PP zlepšuje mikrocirkulaci krve. Je to díky těmto účinkům při aplikaci elektroforézy s kyselinou nikotinovou, proces hojení a úleva při osteochondróze je mnohem rychlejší.

Pro elektroforézu se používá 1% roztoku kyseliny nikotinové. Postupy se provádějí jednou denně po dobu 10 dnů. Je-li to nutné, může být pravidelně prováděna elektroforéza s kyselinou nikotinovou, aby se zabránilo exacerbacím a zabránilo se progresi osteochondrózy.
Více o elektroforéze

Aplikace v různých oblastech

Kyselina nikotinová pro vlasy

Vitamin PP zlepšuje mikrocirkulaci krve v pokožce hlavy, což zvyšuje množství živin a kyslíku dodávaných do vlasových folikulů. Kvůli intenzivnějšímu přílivu kyslíku a živin dochází k vypadávání vlasů pod působením kyseliny nikotinové, začíná růst rychleji a stává se brilantním a krásným. Vitamin PP odstraňuje suchost, snižuje počet dělených konců, udržuje normální barvu vlasů, brání vzniku šedivých vlasů. Tak kyselina nikotinová má pozitivní vliv na zdraví a rychlost růstu vlasů.

Nicméně je třeba si uvědomit, že všechny tyto účinky kyseliny nikotinové nejsou způsobeny jejími vlastnostmi, ale skutečností, že vitamín PP zvyšuje průtok krve v oblasti vlasových folikulů, což vede k tomu, že vlasy dostávají více živin a vitamínů. V důsledku toho bude účinek použití nikotinové kyseliny na vlasy patrný pouze tehdy, když osoba jedí normálně a plně a ve svém těle je dostatek vitamínů a minerálů, které může přivádět krev do vlasových folikulů. Je-li osoba trpí podvýživou nebo trpí nedostatkem vitaminů a minerálních látek v těle, je účinek podávání kyseliny nikotinové není vlasy, protože zisk z mikrocirkulace ve vlasové folikuly nezvýší množství živin a kyslíku proudících k nim.

Kyselinu nikotinovou pro vlasy lze aplikovat následujícími způsoby:

 • Přijímat uvnitř ve formě tablet podle kursů;
 • Přidejte do různých produktů péče o vlasy (masky, šampony atd.), Abyste je obohatili;
 • Aplikujte roztok kyseliny nikotinové na pokožku hlavy ve své čisté formě.

Vezměte si kyselinu nikotinovou uvnitř, abyste zlepšili stav vlasů. Měli by být krátké kúry - 10 - 20 dní, 1 tableta (50 mg) denně. Takové kurzy je možné opakovat a udržovat je mezi 3 až 4 týdny.

Je třeba přidat kyselinu nikotinovou v domácím a hotovém výrobku pro péči o vlasy ve formě 2 - 2,5% roztoku. Pro každých 100 ml masky nebo šamponu přidejte 5 až 10 kapek roztoku kyseliny nikotinové a okamžitě použijte připravený přípravek. Nemůžete uchovávat obohacené kosmetikou vitamínu PP na vlasy, protože s přístupem kyslíku, vitamin PP rychle zničí.

Nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak používat kyselinu nikotinovou pro vlasy, je třením do pokožky hlavy. K tomuto účelu se používají ampule s 1% roztokem. Ampulky se otevírají bezprostředně před použitím, roztok se nalije do malého kontejneru a jemně se vloží do pokožky hlavy prsty s měkkými masážními pohyby. Nejprve se ošetří horní část a čelo, pak zadní část hlavy a časové oblasti.

V závislosti na délce a tloušťce vlasů jsou potřebné najednou 1-2 ampule roztoku kyseliny nikotinové. Po umytí vlasů se doporučuje třepat kyselinu nikotinovou. Po nějaké době po aplikaci kyseliny nikotinové se na pokožce hlavy může objevit pocit tepla a brnění, což je normální a indikuje aktivaci průtoku krve. Po aplikaci není nutné vypláchnout roztok vitaminu, protože je absorbován do pokožky a vlasů a má pozitivní účinek.

Pro dosažení optimálního účinku je nutné každý den po dobu jednoho měsíce kyselinu nikotinovou do pokožky hlavy. Poté musíte udělat přestávku po dobu alespoň 1 měsíce, po které se může opakovat průběh používání vitaminu PP.

Kyselina nikotinová pro obličej

Vzhledem k tomu, že vitamin PP aktivuje mikrocirkulaci krve v periferních tkáních, zvyšuje množství živin a kyslíku dodávaných na kůži, stejně jako urychluje metabolické procesy ve všech svých vrstvách. Tento efekt vede k tomu, že pod účinkem kyseliny nikotinové se stav pokožky zlepšuje, protože se získává lepší výživa a její struktury se neustále udržují v optimálním stavu kvůli dobré metabolické rychlosti.

Plastičtí chirurgové ve Spojených státech doporučují, aby pacienti před zahájením léčby pili kyselinu nikotinovou, protože to zkracuje dobu obnovení normální struktury pokožky po operaci. Kromě toho kosmetičtí lékaři aktivně doporučují, aby užívali kyselinu nikotinovou lidem, jejichž kůže je nudná, otužená a unavená. V zásadě může každá dívka nebo žena pravidelně užívat kyselinu nikotinovou ke zlepšení stavu pokožky.

Toto by mělo být provedeno v určitém vzorci. 10 dní před plánovanou příští menstruací musíte začít užívat tablety s kyselinou nikotinovou v dávce 50 mg denně a postupujte před zahájením léčby. První den menstruace je přerušena kyselina nikotinová. Pak se kyselina nikotinová opíje stejným způsobem po dobu dalších dvou menstruačních cyklů. Celková délka léčby tabletami s vitamínem PP je 3 měsíční cykly po 10 dnech. Takové kurzy je možné opakovat pravidelně a udržovat intervaly mezi nimi nejméně po dobu 2 měsíců. Při jedné aplikaci jsou nepravidelnosti na pokožce vyhlazeny a akné a akné (dokonce i staré) úplně zmizí.

Po určité době užívání kyseliny nikotinové se může objevit mírné zarudnutí obličeje, což je normální reakce a je způsobena dilatací cév. Sčervenění projde rychle. Ovšem kvůli zčervenání tváře mnoho kosmetologů nedoporučuje užívat kyselinu nikotinovou, protože se obává, že to zklamá a vystraší zákazníky.

Aplikace roztoku nikotinové kyseliny na kůži se nedoporučuje, protože může způsobit silné vysychání a ostré zarudnutí při vzniku telangiectáz (pavoučích žil). Pokud je však potřeba provést experiment, můžete do 50 ml krému přidat 3-5 kapek 1% roztoku kyseliny nikotinové a aplikovat připravenou kompozici na obličej.

Kyselina nikotinová pro úbytek hmotnosti

Odborníci na výživu a lékaři považují kyselinu nikotinovou za účinný prostředek k urychlení procesu snižování hmotnosti a snazšímu snášenlivosti. Potřebujete však vědět, že samotná kyselina nikotinová nepřispívá ke ztrátě hmotnosti, ale pouze urychluje metabolické procesy v lidském těle a zlepšuje náladu. A proto vitamín PP pomůže zhubnout rychleji jen těm lidem, kteří jsou na dietu a cvičení.

Kyselina nikotinová, aby se zhubla, by měla být užívána od 20 do 100 mg denně po dobu 15 až 20 dnů současně se stravou. Potom byste měli přestat užívat kyselinu nikotinovou, avšak v případě potřeby se může opakovat po 1 - 1,5 měsíci.
Více o hubnutí

Nežádoucí účinky

Bezprostředně po podání nebo podání kyseliny nikotinové se mohou vyskytnout následující přechodné nežádoucí účinky způsobené uvolněním histaminu:

 • Zčervenání obličeje a horního trupu;
 • Pocit brnění a pálení v oblasti zčervenání kůže;
 • Cítil, jak se k hlavě dostává krev;
 • Závratě;
 • Snížení krevního tlaku;
 • Ortostatická hypotenze s rychlým intravenózním podáním (pokles tlaku během přechodu z náchylné polohy na stojící nebo sedící);
 • Zvýšená produkce žaludeční šťávy;
 • Svrbená kůže;
 • Kopřivka;
 • Dyspepsie (bolest, pálení žáhy, plynatost, atd.).

Výše uvedené vedlejší účinky způsobené uvolněním histaminu, když se tělo zvykne na účinnost léčiva, úplně zmizí a až do konce léčebného cyklu již osoba nezpůsobuje obtěžování.

Při dlouhodobém užívání kyseliny nikotinové se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky:

 • Průjem;
 • Anorexie;
 • Zvracení;
 • Asténie;
 • Narušení jater;
 • Mastná degenerace jater;
 • Ulcerace žaludeční sliznice;
 • Arytmie;
 • Parestézie (pocit znecitlivění nebo běh "husáci");
 • Hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi);
 • Snížená tolerance glukózy;
 • Hyperglykemie (zvýšená hladina glukózy v krvi);
 • Zvýšená aktivita AST, LDH a alkalické fosfatázy;
 • Podráždění gastrointestinální sliznice.

Kontraindikace

Recenze

Hodnocení kyseliny nikotinové je ve většině případů pozitivní (80 - 85%), a to díky výraznému pozitivnímu účinku. Přípravky vitaminu PP se používají při komplexní léčbě aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění a podle hodnocení pacientů pomáhají udržovat normální zdraví a zabraňovat progresi patologie. Kromě toho existují kladné názory na použití kyseliny nikotinové, aby se přestalo kouřit. Lidé říkají, že užívání kyseliny nikotinové velmi usnadňuje odvykání kouření, někdy působí účinněji než specializované drogy určené k tomuto účelu.

Negativní hodnocení kyseliny nikotinové je málo a je zpravidla způsobeno nedostatkem očekávaného účinku.

Kyselina nikotinová pro vlasy - recenze

Kyselina nikotinová - cena

Autor: Nasedkina AK Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.

Tablety kyseliny nikotinové

Indikace pro použití

Pellagra (prevence a léčba).

Kombinovaná terapie: ischemické poruchy cerebrální cirkulace, vaskulární onemocnění končetin (vylučující endarteritida, Raynaudova choroba), komplikace diabetes mellitus (diabetická polyneuropatie, mikroangiopatie); onemocnění jater (akutní a chronická hepatitida), gastritida s nízkou kyselostí, neuritis faciálního nervu, nehojící rány a vředy.

Možné analogy (náhražky)

Aktivní složka, skupina

Dávkovací formulář

Kontraindikace

Přecitlivělost na kyselinu nikotinovou. Peptický vřed a 12 dvanáctníkové vředy (v akutní fázi); závažné selhání jater, děti do 3 let.

Těhotenství a období kojení.

S opatrností: krvácení, glaukom, dna, hyperurikémie, selhání jater, diabetes mellitus, arteriální hypotenze, hyperaktivní gastritida, žaludeční vřed a 12 dvanáctníkové vředy (zhoršení).

Způsob aplikace: dávkování a léčba

Tablety jsou po jídle podávány ústně.

Antipellargická látka: dospělí - 100 mg 2-4krát denně (denní dávka 500 mg); děti starší 3 let - 50 mg 2-3krát denně. Průběh léčby je 15-20 dní.

Další indikace: dospělí 50-100 mg (denní dávka - 500 mg). Průběh léčby je 1 měsíc.

Farmakologický účinek

Kyselina nikotinová (vitamín PP) je specifickým prostředkem proti vředům. Zlepšuje metabolismus uhlohydrátů, má vasodilatační účinek, včetně na mozku, má hypolipidemickou aktivitu. Ve vysokých dávkách snižuje obsah triglyceridů a lipoproteinů v krvi, snižuje poměr cholesterolu a fosfolipidů v lipoproteinů s nízkou hustotou.

Nežádoucí účinky

Alergické reakce, závratě, zarudnutí obličeje, pocit vyrážky na hlavě, parestézie jsou možné. V tomto případě by měla být dávka snížena nebo přerušena. Při dlouhodobém užívání velkých dávek kyseliny nikotinové je možné vyvinout tukovou játra, hyperurikemii, zvýšenou aktivitu jaterních transamináz a alkalické fosfatázy, sníženou glukózovou toleranci.

Zvláštní instrukce

Mělo by se používat s opatrností při gastritidě s vysokou kyselostí, žaludečním vředem a dvanáctníkovým vředem (v anamnéze). Aby se snížil dráždivý účinek na sliznici gastrointestinálního traktu, doporučuje se lék pít mléko.

Při léčbě kyselinou nikotinovou (zejména při velkých dávkách) je třeba pečlivě sledovat funkci jater.

Abyste zabránili komplikacím z jater (s dlouhodobým užíváním ve velkých dávkách), doporučuje se zahrnout do stravy produkty bohaté na methionin (tvaroh) nebo použijte methionin.

Interakce

Konzultace s lékařem je nutná, pokud se kyselina nikotinová použije současně s jinými léky.

Podmínky skladování

V dosahu dětí je suché, tmavé místo při teplotě nejvýše 25 ° C.

Doba použitelnosti

4 roky. Nepoužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti.

Pro Více Informací O Suché Vlasy