logo

Jak provést vyšetření pedikulózy?

11. srpna 2017, 14:37 Odborné články: Daria Dmitrievna Blinová 0 3 900

Pokud byla dospělá osoba nebo dítě nakaženo všemi nejméně jednou, zkouška na vší hlavě je hlavní složkou, která pomůže předejít reinfekci. Kdo by měl být pravidelně testován na vší, jaké symptomy doprovázejí pacienta, jaký je algoritmus vyšetření pro vši a jaká preventivní opatření pomůže předcházet relapsu?

Kdo potřebuje testovat?

Pravidelná kontrola přítomnosti vší se provádí u takových kategorií lidí:

 • Děti, které žijí v internátních školách a v dětském domově, kde je vysoká rizika výskytu nákazy.
 • Děti, které chodí do táborů a sanatoria, jsou před odjezdem zkontrolovány před odjezdem.
 • Děti, které navštěvují mateřské školy, školy a další vzdělávací instituce. Stojí za prohlídku na začátku roku, pak jednou za čtvrtinu a po prázdninách;
 • Inspekce jsou důležité a zaměstnanci dětských zařízení, kteří jsou neustále v kontaktu s dětmi. Kontroly se provádějí jednou za měsíc.
 • Zkoušky by měly provádět lékaři.
 • Inspekce je povinná ve věznicích, kde se inspekce provádí dvakrát měsíčně.
 • Včasná detekce vší je také důležitá, když jsou pacienti přijati do nemocnice k léčbě, takže tyto kategorie lidí také podléhají ověření.
Zpět na obsah

Jak se projevuje onemocnění?

Pokud se vši usadí na těle dětí a dospělých, vyvolává to vývoj charakteristických symptomů, které nelze přehlížet. Za prvé, místo léze začíná svědčit v osobě. Když se utkají, dospělí vylučují určitou látku, která dráždí pokožku a způsobuje hoření a svědění. Při česání jsou kousky poškozeny a infekce, která způsobuje další komplikace, se dostávají do ran. Dalším příznakem, který označuje onemocnění hlavy, je výskyt parazitních vajec na vlasové šachtě, nazývaných nits. Jsou snadno rozpoznatelné od lupin a kožního epitelu. Nity jsou dobře přiléhající k vlasům, těžko se oddělí od tyče, a když jsou rozdrceny, slyšíte bavlnu.

Pokud osoba není náchylná k alergickým reakcím a má silnou imunitu, pak nemusí cítit svědění a pocit pálení na kůži. Pak znamení pedikulózy bude přítomnost nits vejce na vlasy.

Jak se inspirovat doma?

Můžete identifikovat vší hlavičky a sám se otestovat na přítomnost onemocnění doma bez použití konkrétních nástrojů a technik. Je obtížné vidět samotné vši, zvláště pokud má člověk blond vlasy. Ale nits jsou velmi patrné na hair shaft. Proto, aby kontrola byla účinná, musíte sedět ve světlé místnosti a začít prohlídku.

Pokud jsou vlasy dlouhé, stojí za to rozpuštění, vyhlazení a česání. Pak se vlasy rozdělují na prameny a zváží každý pramen. Můžete použít lupu, takže se ukáže, že přesně identifikuje parazita. Zvláště pečlivě je třeba zvážit kořenovou zónu, kde lásky často přivádějí vajíčka. Pokud se dospělí nebo dospělí objeví, měli byste okamžitě začít léčbu. Vedle ošetření infikovaného místa jsou ložní prádlo, výrobky osobní hygieny a místnost podrobeny dezinfekci.

Algoritmus akcí v zdravotnickém zařízení

Sestry by měly pravidelně provádět preventivní prohlídky lidí, kteří žijí nebo pracují v místech s velkou koncentrací lidí - škol, mateřských škol, internátů, sanatoria, zdravotnických zařízení, kolonií a nápravných zařízení. Kromě kontroly vlasové pokožky doktor zkoumá vlasy těla a vnější genitálie. Zkouška je prováděna lékařem s použitím lupy nebo speciální dřevěné lampy, z níž budou závitnice modře svítit. Poté, co lékař potvrdí diagnózu, je předepsána léčba.

Zkouška pokožky hlavy

Pravidla pro vyšetření pokožky hlavy jsou následující:

 1. Pacientka umístěte do dobře osvětleného prostoru a pokud jsou vlasy dlouhé, rozdělte je na prameny.
 2. Vezměte zvětšovací sklo a prozkoumejte každý pramen dobře, přičemž věnujte zvláštní pozornost pokožce hlavy a vlasům v kořenové zóně.
 3. Pokud se naleznou parazitní vejce nebo dospělí, znamená to, že je nemocná všemi všemi.

Po kontrole a odhalování vši musí lékař provést dezinfekční opatření, aby se zabránilo šíření choroby.

Pravidla pro vyšetření kůže

Umístěte pacienta do dobře osvětleného prostoru. Pomocí lupy zkontrolujte podrážděné a postižené oblasti. Lékař musí rozlišovat kousnutí od jiného podráždění, takže pokud vidíte charakteristické znaky, osoba bude mít pedikulózu. Když je diagnóza potvrzena, lékař předepíše léky, které používají speciální masti a gely, které zničí parazity a pomáhají léčit rany lépe.

Léčba pedikulózy

Pokud je u pacienta zjištěna pedikulóza, místa infekce jsou označena jako léčená speciálními prostředky doma nebo v nemocnici. Taktika léčby závisí na stupni invaze, věku pacienta a stupni kožních lézí. Za prvé se provádí kontrola škůdců, která spočívá v léčbě infikovaných míst. Nástroj se aplikuje na pokožku a vlasy a podle pokynů se udržuje po určitou dobu. Poté je třeba dobře umýt hlavu a vyčesat si vlasy speciální hřebenem proti pěšikům nebo pravidelným hřebenem s hustě uspořádanými zuby. Po 7-10 dnech by měl být postup opakován, aby se zničily přeživší dospělé a novorozené larvy.

Pokud je člověk v nemocnici a má pedikulózu, používá léčbu proti pedikulóze. Jedná se o speciální soupravu, která obsahuje všechny nástroje - přístroje a přípravky. S jejich pomocí bojují s onemocněním. Sada první pomoci se používá jednou, po jejím použití již nejsou všechny předměty vhodné pro opětovné použití.

Přezkoumání pacienta, který najde vąe

Při primární detekci a po pedikulární terapii je po 7-10 dnech nutné znovu provést vyšetření pedikulózy. Faktem je, že není vždy možné vyvést parazity a jejich larvy najednou, takže přežívající jedinci budou i nadále žít, reprodukovat na těle pacienta. Při opětovném prohlížení akce je stejný jako v primárním. Je nutné pečlivě zkontrolovat místo infekce a pokud parazit není úplně zničen, bude nutné znovu ošetřit pacienta, pokud budou vši zjištěni.

Preventivní opatření

Při výkonu lékařských příkazů a preventivních opatření budete schopni chránit sebe a své dítě před reinfekcí s pedikulózou. Především je důležité pravidelně dodržovat pravidla osobní hygieny a zkoumat sebe a vaše dítě pro přítomnost vší a hněvů. Při česání a manipulaci s vlasy je důležité používat pouze vlastní hřebeny, barety a elastické pásky a nechat je používat cizími osobami. Je důležité pravidelně měnit ložní prádlo a umývat jej v režimu s vysokou teplotou, stejně jako u spodního prádla.

Pokud jsou staré věci uloženy v obývacím pokoji, je vhodné pravidelně zpracovávat je s antiparazitárními látkami nebo je odnést ven, když je velmi chladno. Abyste se nezbavili všem všem, měli byste se vyvarovat promiskuitních sexuálních vztahů, sledovat osobní hygienu genitálií, pravidelně měnit spodní prádlo. Pokud člověk pracuje společně, kde je možné šplouchání choroby, doporučuje se jako prevence použít speciální šampon, který by měl jednou jednou týdně umyt vlasy.

Vyšetření pacienta na pedikulózu

Účel: prevenci nosokomiálních infekcí

Vybavení: rukavice, hřeben, lupa, dezinfekční roztok.

1. Abyste pacienta položili na gauč, noste rukavice.

2. Pokud jsou vlasy dlouhé, rozpusťte je.

3. Pomocí hřebenu a lupy prohlédněte pacientovu hlavu, otočením vlasových pramenů; věnujte zvláštní pozornost okcipitálním a parietálním oblastem a za ušima.

4. Požádejte pacienta, aby se svlékl. Zkontrolujte spodní prádlo.

5. Pečlivě zkontrolujte ostatní chlupaté části těla (podpaží, pubikální oblast).

6. Pokud se vši objeví, vyplňte "Nouzové hlášení o infekční nemoci" (č. 058 / y).

7. Ponořte hřeben do dezinfekčního roztoku po dobu 1 hodiny.

Léčba pedikulózou.

Účel: prevence nosokomiálních infekcí

Indikace: zabíjení vši a šupiny na pokožce hlavy

Kontraindikace: extrémně obtížný stav pacienta

1) Položení ochranného oděvu na pivo - lékařský plášť, šátek, maska, zástěra na plátno, rukavice

2) Jeden z dezinfekčních roztoků: Antibit, Nittifor lotion; 20% emulze benzylbenzoátu, 0,25% roztok dekrisylu, 10% mýdlová perá, K mýdlo, černá voda;

3) 6% roztok kyseliny octové;

5) častý hřeben;

6) šátky (plátno a bavlna);

7) bavlněné tampóny;

8) grilovací rohož;

10) nůžky, holicí strojek;

11) zásobník a zápalky pro spalování vlasů;

12) čisté prádlo;

13) olejový sáček pro shromažďování věcí pacienta;

14) "Lékařská karta nemocného pacienta", "Zkušební časopis pro pedikulózu", "Nouzové hlášení o infekční nemoci"

Povinné podmínky: provádět zpracování ve speciální, dobře větrané místnosti, dodržovat práva pacienta, důvěrnost, infekční bezpečnost.

1. Informujte pacienta o přítomnosti pedikulózy, potřebě nadcházejícího postupu a získání souhlasu s léčbou.

2. Uložit další župan, šátek, masku, rukavice, zástěru.

3. Umístěte pacienta (pokud to jeho stav dovolí) na gauči pokrytý plátnem.

4. Obličej pacienta zakryjte plátnem.

5. Na vlasy ošetřete jedním z dezinfekčních roztoků podle pokynů, které jsou k němu připojeny.

6. Zakryjte vlasy šátky (plátno a bavlna) po dobu 20-30 minut.

7. Umyjte vlasy teplou vodou a šamponem.

8. Opláchněte vlasy 6% roztokem kyseliny octové.

9. Chraňte vlasy častým hřebenem po dobu 10-15 minut a hlavou skloněnou přes bílý papír.

10. Prohlédněte si vlasy pacienta, ujistěte se, že nejsou vši a vši.

11. Vypálit papír.

12. Nasaďte spodní prádlo pacienta a ošetřovatelskou kalhotku do sáčku, abyste jej mohli vyložit do dezinfekční komory.

13. Ponořte hřeben do dezinfekčního roztoku po dobu 1 hodiny.

14. Vymontujte rukavice, umyjte si ruce.

15. Na titulní stránce lůžkové lékařské karty si poznamenejte identifikovanou pedikulózu "P" (pedikulózu).

16. Značka v časopise Journal of Inspection on Pediculosis

17. Odeslat "Nouzové hlášení o infekčním onemocnění"

Poznámka: k prohlídce pokožky hlavy ve zdravotnickém oddělení po 3 dnech.

Antropometrie.

Antropometrie je komplex metod a technik pro měření morfologických vlastností lidského těla. Metody měření zahrnují určení tělesné hmotnosti, výšky, měření obvodu hrudníku a některých dalších.

Stanovení tělesné hmotnosti.

Účel: určení skutečné tělesné hmotnosti

Indikace: nutnost studovat fyzický vývoj a předepsané lékařem.

Kontraindikace: Závažný stav pacienta.

Zařízení: lékařské váhy, plátno, dezinfekční roztok, anamnéza.

Požadované podmínky: Studie se provádí na prázdném žaludku po vyprázdnění močového měchýře a střev.

1. Vysvětlete průběh nadcházejícího postupu pacientovi a získáte jeho souhlas.

2. Otevřete šoupátko na stupnici a nastavte měřítko.

3. Zavřete šroub na váhu a položte na váhu zubní látku.

4. Uložte pacienta uprostřed váhové podložky na plátno (bez pantoflí).

5. Nastavte měřítko a uzavřete závěrku.

6. Zjistěte tělesnou hmotnost pacienta a oznamte výsledek pacientovi.

7. Ošetřete látkovou utěrku, umyjte si ruce.

8. Zaznamenejte údaje v historii onemocnění.

Měření růstu

Účel: stanovení výšky pro korekci tělesné hmotnosti.

Indikace: Potřeba studovat fyzický vývoj a předepisuje lékař.

Kontraindikace: Závažný stav pacienta.

Zařízení: výškový metr, plátno, dezinfekční roztok, anamnéza.

1. Vysvětlete průběh nadcházejícího postupu pacientovi a získáte jeho souhlas.

2. Nechte pacienta sundat boty.

3. Uložte na plošinu měřidlo výšky plošiny.

4. Zvedněte lištu stadiometru na stupnici.

5. Umístěte pacienta zpět do stojanu tak, aby měl 4 body dotyku (podpatky, hýždě, lopatky a krk) s výškoměrem.

6. Nasaďte lištu výšky na hlavu pacienta a označte počet centimetrů na stupnici.

7. Zaznamenejte údaje o měření v historii onemocnění (teplotní list).

8. Dezinfikujte plátno.

Převoz pacienta do zdravotnického oddělení.

Druh dopravy určuje lékař v závislosti na závažnosti stavu pacienta.

1) trpíte onemocněním v anamnéze.

2) vezměte pacienta do oddělení.

3) převést historii onemocnění na zdravotní sestru na stráži.

Na gurney na nosítkách:

1. Informujte pacienta o budoucí manipulaci a průběhu jeho provádění.

2. Připravte kolínku na přepravu, zkontrolujte její použitelnost, dezinfikujte.

3. Položte list, přikrývku v garně, položte polštář (v případě potřeby - plátno).

4. Držte kotouč s nožním koncem pod úhlem k hlavnímu konci couchu nebo jinak pohodlnější v této situaci,

5. Zvedněte pacienta: jeden zdravotní pracovník položí ruce pod krk a trup pacienta, druhý pod dolní část zad a boky.

6. Zvedněte pacienta, otočte jej o 90 stupňů směrem k nosiči a nosítka a položte ho dolů.

7. Zakryjte pacienta druhou polovinou pokrývky.

8. Zvedněte se: jeden zdravotník před vozíkem se zády k pacientovi, druhý - za garnitura, obrácený k pacientovi.

9. Převeďte pacienta do oddělení s anamnézou.

10. Dejte podložku na postel v závislosti na prostoru komory.

11. Odstraňte přikrývku z postele.

12. Přeneste pacienta do postele bezpečnou technikou.

13. Dezinfikujte vozík podle platných objednávek.

1. V dolní části jsou nohy pacienta dopraveny dopředu, přičemž přední konec nosiče je zvednut a zadní konec spuštěn, aby se dosáhlo vodorovné polohy nosítka.

2. Horní žebřík pacienta je veden hlavou a také v horizontální poloze.

3. Při přepravě pacienta na nosítka by se nemělo chodit na nohu, s krátkými kroky, které mírně ohýbají nohu u kolen a udržují nosítko v horizontální poloze.

1. Informujte pacienta o nadcházející manipulaci a jejím průběhu.

2. Připravte invalidní vozík k přepravě, zkontrolujte jeho stav.

3. Nakloňte vozík dopředu tak, že zvednete opěrku nohou.

4. Požádejte pacienta, aby stáhl s opěradlem na opěradle a podpíral jej a sedl si ho na židli.

5. Nasaďte židli do výchozí polohy, zakryjte přikrývkou.

6. Přepravte pacienta tak, aby jeho ruce nepřesahovaly opěrky k vozíku.

7. Ošetřete invalidní vozík v souladu s platnými příkazy.

Poznámka:: Při jakémkoli způsobu přepravy je ošetřující pacient povinen pacienta a jeho zdravotní anamnézu předat ošetřovateli.

TÉMA: INFECTIOUS CONTROL.

INFEKČNÍ BEZPEČNOST.

Cílem kontroly infekce a infekční bezpečnosti je zabránit nosokomiálním infekcím.

Sekvence zpracování lékařských přístrojů

Algoritmus vyšetření pedikulózy

Rutinní vyšetření na pedikulózu je nejlepší prevencí šíření onemocnění. Vši jsou obtížně rozpoznatelní, protože tento hmyz je malý a rychle se schovává mezi vlasy. Osoba nakažená parazity, když je v úzkém kontaktu s jinými lidmi, vysílá vší. Proto je důležité včas identifikovat a neutralizovat škůdce na vlasu.

Když je třeba provést

Pravidelná kontrola přítomnosti vši může v rané fázi odhalit nemoc a zastavit jeho vývoj a šíření.

Kontrola pacienta se provádí, pokud má následující příznaky hlavních vší:

 • přítomnost nití ve vlasech a živých vši;
 • svědění pokožky hlavy, která je v noci horší;
 • stopy vši kousají za uši a na zadní straně hlavy;
 • vzhled puchýřů na pokožce hlavy.

Vlasy pacienta jsou kontrolovány pomocí speciálního hřebene, který má časté a dlouhé zuby.

Jaký je test na pedikulózu?

Dítě je vyšetřeno v dětských zařízeních. Ale rodiče by měli nezávisle kontrolovat vlasy svých potomků. V tomto případě nejsou dodržována určitá pravidla a postupy. Mělo by se provádět za denního světla, jednou týdně, pomocí lupy.

Zkoušení pokožky hlavy při detekci hlavních vší se provádí v následujících institucích:

 • lékařský porodní bod;
 • nemocnice;
 • polyklinické.

Lékař by si měl umýt ruce a nosit gumové rukavice před kontrolou pacienta na vší.

Inspekční algoritmus pro pedikulózu je registrován v "Protokolu pro řízení pacientů" a je následující:

 1. Vlasy jsou volné a česané.
 2. Lékař vyšetří pacienta pomocí hřebenu a lupy. Časové a okcipitální části hlavy jsou nejdříve zkontrolovány.
 3. Pacient je požádán, aby se svlékl, aby zkontroloval své spodní prádlo.
 4. Jsou vyšetřovány další části těla: pubis a axilla.

Pokud by bylo možné nemoc poznat, pacient je izolován a vyplňuje formulář č. 058 / y ("Nouzové hlášení o infekční nemoci").

Po skončení procedury se rukavice vyřadí a hřeben se dezinfikuje. Doma můžete hřeben ponořit do alkoholu.

Jak často to dělá

Existují dva typy kontrol:

 • Plánované - drženy v různých částech populace v určitých intervalech;
 • neplánovaná - provedena, když byl v týmu objeven osoba s pedikulózou.

Frekvence vyšetření pedikulózy u dětí a dospělých je odlišná:

 1. Postup ve škole se koná jednou čtvrtinu.
 2. V mateřské a internátní škole se každý měsíc kontrolují dospělí a děti.
 3. Lidé, kteří jsou léčeni v nemocnici, jsou kontrolováni jednou týdně.

Zkontrolujte přítomnost parazitů a osoby, které odcházejí do lázní.

Následující odborníci mohou zkontrolovat osobu:

Pokud byla onemocnění zjištěna, je třeba po léčbě vyžadovat opětovné vyšetření. Lhůta pro přezkoumání nastane 14 dní po léčbě pedikulózy.

Promítání pedikulózy ve škole

Ve vzdělávacích institucích jsou dětské vlasy kontrolovány čtyřikrát ročně: po každé dovolené. Jednou za měsíc provádějí lékaři náhodný test studentů, ale přinejmenším čtyři třídy to předávají.

Děti jsou léčeny doma. Školní sestra může doporučit navštívit nemocnici, aby objasnila diagnózu a předepisování léků proti parazitům.

Zákon o kontrole pedikulózy ve škole není vypracován. Zvláštní časopis je však zachován. Obsahuje následující informace:

 • číslo třídy;
 • datum inspekce;
 • počet testovaných dětí;
 • informace o případech infekce s pedikulózou.

Žáci, kteří nalezli hmyz, nepovolují lekce.

Hygienická péče o pacienta

Těhotné a kojící matky, ženy v práci a děti do pěti let nesmí být léčeny. Hygienická procedura se provádí v čisté, větrané místnosti. Lékařský personál musí zpracovávat své ruce.

Bez souhlasu této osoby nelze tento postup provést.

Hygienická léčba pacienta má následující pořadí:

 1. Pacient sedí na gauči pokrytém plátnem.
 2. Vlasy jsou ošetřeny všemi, pokrývají je šatkou a nechávají se 20 minut. Během této doby umírá vůně vši.
 3. Hlava pacienta je umyta, ošetřena octem 6%, pod ručníkem 20 minut.
 4. Vlasy byly promyty vodou a česané vši a nití nad papírem.

Tato metoda vám umožní rychle se zbavit vší.

Vyšetření a léčba pacienta probíhá s jeho svolením. Před zpracováním dítěte se rodič souhlasí. Je zakázáno umývat vlasy dětí do pěti let s dezinfekčními prostředky.

Algoritmus detekce pedikulózy: Inspekce

Kromě zvláštního vyšetření, pokud existuje podezření na onemocnění pedikulózy, existují také preventivní opatření, která spočívají v pravidelném vyšetření. Bez ohledu na test vši ve vlasech se vždy provádějí podle určitých pravidel. Takové pokyny lze často nalézt na informačních tabulích v územních úřadech hygienických epidemiologických stanic, jakož i na internetových stránkách Rospotrebnadzor.

Vnější znaky

Specifické napadení všemi lidskými těly není nový problém. Jeden může podezření na přítomnost vší bez podrobného vyšetření, i když člověk neustále poškrábá hlavu nebo jiné vlasy. Po každém kousnutí se objevuje svědění, protože se dostává do znuděného místa slinná lýka. Za jeden den může dospělá ženské vousy umístit až 10 vajec (nits). Během dvou týdnů těchto mikroskopických vajíček dospělí dospějí a vyvíjejí a množí se podstatně kvantitativně.

V souhrnu lze zaznamenat následující příznaky, kdy se má provést celková kontrola:

 1. Svědění a časté poškrábání. To se nejvíce projevuje v takových oblastech hlavy jako - za ušima, v zadní části hlavy a ve spánkových oblastech.
 2. Někdy se může pacient stěžovat na pocit, že ho kousají, ale intenzita kousnutí je slabá a přijatelná.
 3. Vyrážka se začne šířit výhradně po kousnutí. V době, kdy to trvá jen pár dní. Na hlavě jsou tvořeny červené skvrny, a to nejen mezi vlasy, ale také na obvodu vlasů.
 4. Tam, kde pacient hřeší škrábané oblasti, se objevují pustulární kosti.
 5. Nity se nalézají na vlasy, jakmile je během vyšetření vytlačíte. Jedná se o bílé sáčky o délce 2-3 mm, které jsou připevněny na dno vlasů.
 6. Mrtvé nity (vejce) mají méně stříbrné barvy, pravděpodobněji se blíží ve stínu k žluté barvě.

Možné komplikace, jako jsou příznaky zjevné pedikulózy

To může trvat několik týdnů od začátku infekce s vši hlavy k objevu jeho příznaků. Pokud neprovedete žádná opatření k odstranění vší, můžete situaci přinést k následujícím komplikacím:

 • buňka-pustulární vyrážka;
 • těžké lupy a červené skvrny na pokožce hlavy;
 • nástup krytí ekzémové nemoci;
 • pyoderma - bakteriální infekce kůže na hlavě;
 • konjunktivitida nebo blefaritida;
 • lymfadenitida;
 • tyfus typhus, který je nesen všemi parazity;
 • sepse, když se jakákoli infekce dostane přes česané vředy.

Pokud existuje podezření na zanedbané bolesti hlavy nebo vražedné vši, je nejlepší kontaktovat lékaře, který vám pomůže, abyste se této choroby zbavili. Obvykle stačí kontaktovat místní kliniku nebo dermatovenerologický dispensář.

Podrobné pokyny, jak zkontrolovat osobu a zjistit, zda má vši

Na první pohled je pro volné oko poměrně obtížné vidět dospělé vši - ženy a muže. Ale pak, velmi rychle, jejich vejce, přilepená k chlupům, jsou zachycena v husté srsti. A někdy po celé délce vlasů. Taková vejce jsou připevněna pomocí zvláště lepivé "cementující" látky. Proto je velmi obtížné je resetovat, je třeba buď ručně odstranit z vlasů, nebo použít speciální hustý hřeben. Diagnostické kroky pro vyšetření vlasů pro detekci nebo vyloučení vší vší představují následující kroky:

 1. Nejprve se postarat o dobré osvětlení. Nejvhodnější možností je prozkoumat vlasovou čáru při jasném denním světle.
 2. Je třeba předem připravit monotónní tkaninu, nikoliv čistě bílou a ne černou, ale neutrální barvu, aby na ní mohla být zřetelně vidět nits a dospělí všichni, jestliže se na ní během česání spadnou.
 3. Zkontrolujte, zda by měl být v rukavicích.
 4. Vezměte hřeben s častými zuby a lupou pro lepší prohlížení.
 5. Začíná vyšetření z nejvíce postižených míst, kde se vši hnízdí - časové laloky za ušima a zadní částí hlavy.
 6. Hřeben je rozdělen na vlasy a vyřezán na látku.
 7. Jakmile jednou vyseknete celou svou hlavu, utřete hřeben s 70% roztokem alkoholu.
 8. Pokud uvidíte bílé sáčky (vejce), které se připojí k chlupům, znamená to, že na obličeji jsou jasné vši.
 9. Když je na každém vlasu spousta takových vajíček, mluvíme o silné porážce nemoci.
 10. Pokud se na pokožce vyskytnou pustulózní vředy, může to znamenat poškrábání poškozených oblastí hlavy.

Zkouška pedikulózy v lékařských zařízeních

Povinností lékařských zařízení je rutinní kontrola pedikulózy v místech stálých velkých setkání lidí: mateřské školy, střední školy, zdravotnické zařízení, nápravné kolonie, v průmyslových podnicích.

Algoritmus akce během inspekce

Nejlepší prevencí infekce a její šíření je rutinní kontrola. Umožní to odhalit vši v rané fázi infekce, provést terapeutická opatření, která zastaví šíření onemocnění.

Kdy provést kontrolu

Kontrola přítomnosti vší a výskytů je prováděna, pokud:

 • Na pokožce hlavy se vyskytují vši nebo šupiny;
 • Pacient si stěžuje na svědění, horší v noci;
 • Na zadní straně hlavy jsou viditelné značky za ušima;
 • Na hlavě je vidět hnisavé záněty.

Zkouška pacienta na pedikulózu se provádí za pomoci hřebene s dlouhými a častými zuby.

Inspekční frekvence

Lékaři mohou provést vyšetření na toto onemocnění: pediatr, praktický lékař, specialistka na infekční onemocnění, dermatologa a také zdravotní sestra nebo záchranář.

Podle hygienických norem a pravidel podléhajících povinným kontrolám a screeningu této choroby:

 • Osiřelé děti nebo ti, kteří zůstali bez rodičovské péče, a žijí v sirotčincích, internátních školách, sirotčincích;
 • Děti, které nejdříve vstupují do mateřské školy nebo se tam vracejí po dlouhé (více než 7 dní) nepřítomnosti;
 • Děti cestující do letních rekreačních táborů, motelů, penzionů;
 • Osoby v místech zadržení, dočasné vazební zařízení;
 • Občané vstupující do ústavní léčby.

Ambulantní vyšetření se provádí s různou frekvencí u některých věkových kategorií:

 • Děti do 6 let - měsíčně;
 • Školní děti - po prázdninách;
 • Dospělí: v případě osobního postoupení specialistům, za přítomnosti nemoci u jednoho z rodinných příslušníků, při dovolené nebo rekreaci.

Pokud je detekována pedikulóza ve třídě, ve skupině nebo v pracovním kolektivu, provádí se neplánovaná kontrola.

Osoba infikovaná pedikulózou musí být izolovaná.

Co se děje

Vyšetření pacienta na pedikulózu v lékařských zařízeních (zejména na klinice) se provádí v souladu s "Protokolem pro řízení pacientů".

Algoritmus detekce pedikulózy (vyšetření provádí lékař nebo zdravotní sestra pomocí rukavic):

 1. Vlasy jsou roztrhané, česané.
 2. Pomocí hřebenu a lupy se provádí vyšetření pokožky hlavy. Zároveň jsou nejprve kontrolovány okcipitální a časové části.
 3. Spodní prádlo je zkontrolováno.
 4. U pacientů starších než 10 let se zkoumají podpaží a ústech v těle.

Na konci inspekce je nutné zbavit rukavice, dezinfikovat hřeben ve speciálním roztoku.

Skutečnost zjištění pedikulózy je zaznamenána ve formuláři č. 058 / y "Havarijní zpráva o infekční nemoci". Certifikát označuje typ infekce všemi: hlavou, oděvem, pubikem, smíšeným. Popisuje stupeň vývoje choroby: nits (vejce) nebo hmyz (vši).

Zpracovací algoritmus

Opatření proti dezinsekci při odhalování vši provádí zdravotnický personál podniku nebo instituce. Pokud se nákaza vyskytla doma, ošetření provádí obyvatelstvo po rozhovoru. Odběr vzorků provádějí pracovníci hygienicko-epidemiologické služby. Opatření pro identifikaci pedikulózy jsou upravena vyhláškou č. 342 ze dne 26. listopadu 1998 "o posílení opatření pro prevenci týphus a boj proti pedikulóze".

Sanitizace

Léčba pacienta pedikulózou se provádí v polyklinice. Nejprve musíte získat jeho souhlas. Místnost, ve které se provádí postup, by měla být dobře větrána. Současně s těhotnými ženami, porodními a kojícími matkami, stejně jako s dětmi před pětiletým věkem.

Léčba pokožky hlavy s pedikulózou je následující:

 1. Vlasy jsou navlhčeny malým množstvím vody zahřáté na teplotu 38 ° C.
 2. Vlasy jsou ošetřeny pedikaderním přípravkem.
 3. Vlasy jsou pokryty polyethylenovým šátkem a na sobě se nosí látka. Postup trvá 20 minut.
 4. Pak se promyje teplou vodou a opláchne se octem (6% nebo 9%).
 5. Kombinace se provádí s hřebenem s častými zuby.
 6. Umyjte znovu a ručník osušte.
 7. Myšené vlasy kontrolují přítomnost nití. Pokud je jejich počet malý, odstraňte je mechanicky. Pokud je spousta nití, hlava je ošetřena roztokem 9% octa, opět s hlavou šátek po dobu 20 minut. Re-dezinsekce se provádí. Není nutné vlasy vyschnout vysoušečem vlasů, protože teplo snižuje terapeutický účinek přípravků.
 8. Po ukončení procedury jsou ložní prádlo a oblečení pacienta odeslány do dezinfekční komory.

Před dezinfekcí nepoužívejte hřeben. Oblečení a předměty pro domácnost používané pacientem musí být také ošetřeny léky proti pedikulóze.

Hřeben, který byl proveden dezinsekci, potřísněný vroucí vodou nebo 70% alkoholu. Pokud je infekce smíšená, odloučená nebo porodní vši, pak oblečení vaří v roztoku sodíku po dobu 15 minut. Po zpracování je třeba jej žehlit.

Pokud pacient souhlasí, vlasy se odříznou a spálí.

Přepracování

Je známo, že neexistuje žádná lék, který by mohl zničit nity. Proto i po pečlivém provedení mechanického odstranění není možné zaručit, že ve vlasech nezůstaly žádné šupiny. Aby se zabránilo relapsu, 2 týdny po počáteční léčbě se opakovaná léčba provádí s pedikulózou. Způsob vedení se neliší od prvního stupně.

Pediculóza je velmi nebezpečné onemocnění. Riziko infekce po kontaktu s nosičem dosahuje 90% a při použití běžných věcí a předmětů péče o vlasy dosahuje 100%. Proto je velmi důležité dodržovat pravidla osobní hygieny, nepoužívat kartáče a oděvy jiných lidí.

Tajemství detekce různých typů lidských vší

Po přijetí dětí do dětských zařízení nebo pacientů v nemocnicích se vyžaduje, aby sestry provedly vyšetření na vší - algoritmus tohoto postupu je podrobně popsán v učebnicích ošetřovatelství.

Prvním krokem v diagnostice pedikulózy je vyšetření údajného pacienta na detekci parazitů. Tato událost má schválené standardy, které zvyšují detekci vší a výronů.

Kdo potřebuje testovat?

Navzdory všem úspěchům moderní medicíny je stále všední problém. Nejlepší podmínky pro její šíření vznikají, když spolu žije velké množství lidí.

Podle současného SanPin 3.2.3215-14 by povinná inspekce pro vši měla být:

Hlavní projevy nemoci

Při vyšetření může zdravotní pracovník detekovat následující typy vší:

 • hlava - na srsti hlavy;
 • oděv (tělo) - na těle;
 • pubik - pubik, podpaží, knírek, vousy, obočí, řasy.
 • vší vejce přilepená na vlasy nebo nitě látky;
 • dospělé parazity nebo larvy;
 • hřebeny a pustuly na povrchu kůže;
 • pruritus

Autotest doma

Zabývám se detekcí a léčbou parazitů po mnoho let. Mohu s jistotou říci, že téměř všichni jsou infikováni parazity. Pouze většina z nich je velmi obtížné zjistit. Mohou být kdekoli - v krvi, střevách, plících, srdci, mozku. Paraziti vás doslova pohlcují zevnitř a zároveň otravují tělo. Výsledkem je řada zdravotních problémů, které zkracují životnost 15-25 let.

Hlavní chyba - tahání ven! Čím dříve začnete odstraňovat parazity, tím lépe. Když hovoříme o drogách, pak je všechno problematické. K dnešnímu dni existuje pouze jeden skutečně účinný antiparazitický komplex, to je Toximin. Zničí a zametá z těla všech známých parazitů - od mozku a srdce po játra a střeva. Žádný ze stávajících léků už to není schopen.

V rámci federálního programu při podání žádosti do 12. října. (včetně) každý rezident Ruské federace a SNS může získat ZDARMA jeden balíček Toximinu!

Všichni mohou být detekováni nezávisle, aniž by jeli do nemocnice. Pro identifikaci hlavových parazitů doma potřebujete:

 1. Hřeben suché nebo mokré vlasy s jednoduchým hřebenem.
 2. Vezměte hřeben s často umístěnými zuby a projděte po pramenech, počínaje od pokožky hlavy a zkontrolujte zuby po každém průchodu.
 3. Všudy jsou snadno rozpoznatelné vizuálně - jedná se o hmyz neurčité barvy s plochým tělem, které zůstane na hřebenu.
 4. Tlusté vlasy mohou provádět auto-test namočením pramenů malým množstvím rostlinného oleje - je to snadněji provést hřebenem.

Někdy můžete vzít lupy nebo špínu na vši, takže během sebe-vyšetření je lepší použít lupu.

Obvyklým příznakem ftiriázy je svědění v noci v anální a genitální oblasti. Je nutné vyšetřit pomocí zrcadla kůži a srst v oblasti puberty. Vejce parazitů budou vidět jako malé bělavé útvary. Obvykle jsou nits umístěny v blízkosti základny chloupků.

Samice se budou pohybovat. Vedle pubických vláken je třeba pečlivě prozkoumat podpaží v zrcadle, obočí a řasách - na nich se mohou objevit nitky.

Nejtěžší je detekovat vši, protože nejsou trvale na těle. Kousnutí těchto parazitů lze snadno připsat alergické reakci nebo známkám z komárů a nedávat jim smysl.

Zranění z tělových vší vypadají jako červené oteklé skvrny. Nejčastěji se objevují v oblastech kontaktu těla s oděvem. Místo skusu se hodně hodí. Pokud se na něj díváte lupou, můžete vidět malou punkci ve středu místa.

Při hledání takových značek je třeba pečlivě prozkoumat lůžkoviny a oblečení, které můžete nosit s lupou. Obvykle vši sedí ve vnitřních švech a záhybech. Zvláště se hodně z nich hromadí v pasu elastické prádlo.

Hmyz vypadá velmi charakteristicky. Mají ploché hnědé tělo o velikosti asi 4 mm. Nejčastěji se vši usazují ve vlněných a papírových tkaninách, vyhýbá se hladkým: hedvábí, satén, polyester.

Pro detekci vajíček na tkanivach tkaniny je nutné použít zvětšovací sklo - jestliže samotná vši mohou být viděna pouhým okem, pak v případě nití to nebude možné.

Algoritmus akcí v zdravotnickém zařízení

V seznamu hlavních manipulací se základy ošetřovatelství je vyšetření na hlaveň označeno č. 15/43. Postup se provádí na pohotovostním oddělení zdravotnického zařízení. Cílem akce je odhalit vši a sanitovat pacienta.

Zkouška pokožky hlavy

Zdravotní pracovník bude pro předmět vyžadovat šaty, rukavice a šátek, na plátně plátno, plátno, bavlněné a polyetylénové šátky.

Sled činnosti zdravotního pracovníka:

 1. Informujte pacienta o účelu vyšetření.
 2. Zkontrolujte plochy pokryté vlasy.
 3. Pokud se vši objeví, noste náhradní kabát, klobouk a rukavice.
 4. Pěstujte pacienta na plochu pokrytou polyethylenem a položte ho na rameno.
 5. Chraňte vlasy insekticidem.
 6. Zakryjte hlavu polyethylenem a nahoře - látkou.
 7. Držte jej 20 minut.
 8. Umyjte si hlavu čistou vodou.
 9. Zcela navlhčete 6-9% octem.
 10. Vyčistěte hustý hřeben na pánvi.
 11. Opláchněte hlavu vodou a utřete.
 12. Přezkoumejte přítomnost nits.
 13. Několik vajec střihlo nůžkami.
 14. Pokud je spousta nití, znovu namočte hlavu octem, zabalte 20 minut a poté postupujte podle kroků 4.
 15. Osobní věci a oblečení pacienta by měly být zabaleny do vaku, zdravotní sestra by měla být zabalena do jiné tašky a poslána na dezinfekci.
 16. Odstraňte rukavice a postupujte podle hygienických předpisů.
 17. Umyjte si ruce.
 18. Zanechte záznam v kontrolním protokolu - pedikulózu a její typ, datum registrace a čas zpracování.

Pravidla pro vyšetření kůže

Pacient sedí na dobře osvětleném místě a pomocí lupy zkoumá červenost na těle. Specialista musí rozlišovat mezi kousnutím hmyzem a podrážděním kůže způsobenou jinými příčinami: alergie, trauma atd.

Léčba pedikulózy

Hygienická péče o pacienta se provádí na samostatném, dobře větraném místě. Pro zničení parazitů doporučené léky:

 • Medfox;
 • Nittifor;
 • Paranit;
 • Dikrezil.

Při identifikaci vší vší je pacient vyzván, aby umyl hlavu a tělo pod horkou sprchou. Šaty jsou posílány pro kontrolu škůdců.

Postup při léčbě pacienta se všemi druhy:

 • umyjte tělo mýdlem a vodou;
 • Odstranit vlasy těla holicí strojkou;
 • opláchněte tělo znovu mýdlem a vodou;
 • vystřelit oheň do ohně;
 • shromažďovat oděvy pro pacienta a zdravotní sestra v plastovém sáčku a likvidovat je pro dezinfekci;
 • vypněte žiletku 70% alkoholem.

Algoritmus pro vyšetření pacienta na vší

Takový fenomén, jako je výskyt vší, se často setkává s rodinami s dětmi. Tuto skutečnost vysvětluje nedbalost a blízký kontakt dětí. Všichni se však mohou nakažovat nejen ve škole, mateřské škole nebo v letním táboře. Stát se majitelem takového "překvapení" je docela přijatelné a během výletu během špičky v městské hromadné dopravě, v hotelu nebo při montáži čelenky. Včasná detekce a lokalizace pacienta pomůže preventivně vyšetřit pedikulózu, která se pravidelně provádí v dětských skupinách. Z tohoto důvodu bude možné identifikovat a neutralizovat škůdce.

Symptomy pedikulózy

Testování všema poskytuje příležitost k odhalení nemoci v počátečních fázích vývoje a zabraňuje jeho šíření. Tento postup je nezbytný, pokud má osoba následující příznaky:

 • nesnesitelné svědění, jehož důsledkem je silné poškrábání, přispívá k tvorbě pustulovaných ran a krust;
 • přítomnost stop kousnutí vši, které jsou nejčastěji pozorovány na krku a za ušima;
 • Detekce samotných vší a vypadávání lupin.

Zkontrolujte hlavu a vlasy speciálním hřebenem, který má časté zuby.

Jak často potřebuji kontrolovat vlasy

V každé předškolní a školní instituci by zdravotní pracovníci měli pravidelně vyšetřovat děti na přítomnost vší. Měli byste také zkontrolovat vlasy dítěte doma, dodržujte určité hygienické předpisy a postupy. Postup je třeba provést každých 7 dní a pokud možno během dne. V případě potřeby použijte lupu. Důkladnější vyšetření hlavy na identifikaci pedikulózy může být provedeno na klinice, nemocnici nebo porodnici.

Plánované kontroly se provádějí po určité době. Pokud je v týmu nalezen pacient s vší hlavě, je potřeba neplánovaná kontrola. Doba přezkoumání závisí na stavu instituce. U školních institucí je jejich četnost jednou za 3 měsíce. Frekvence prohlídky pedikulózy v dětských internátních školách a zahradách nepřesahuje 30 dní. Pacienti, kteří jsou hospitalizováni, se kontrolují každých 7 dní. Ti, kteří šli na dovolenou do lázní, podstoupili podobný postup.

Vyšetření pedikulózy lze získat od rodinného lékaře, dermatologa, praktického lékaře nebo lékaře.

Jaký je test?

Zkouška pedikulózy

 1. Pokud má pacient dlouhé vlasy, rozkládají se a česají.
 2. Lékař zkoumá vlasy pomocí gumových rukavic, hřebenu a lupy. Zvláštní pozornost je věnována oblasti chrámů a krku.
 3. Pacientské spodní prádlo by mělo být také zkontrolováno.
 4. Přítomnost hlavních vší je vyšetřována tělem bez vyloučení oblasti slabosti a podpaží.

Po zákroku je třeba zlikvidovat použité rukavice a dezinfikovat hřeben. Doma můžete za tímto účelem použít obvyklý léčebný alkohol.

Když má pacient ve vlasech vši, je izolovaný. Poté vyplňte formulář č. 058 / y, který říká o nouzovém upozornění na infekční onemocnění. Zákon o kontrole pedikulózy ve škole není v pořádku. Informace o detekci vší ve vlasech dítěte zaznamenává zdravotní sestra ve speciálním vyšetřovacím protokolu pro pedikulózu, kde je zaznamenán počet kontrolovaných a infikovaných dětí, stejně jako číslo třídy a datum vyšetření.

Studenti, kteří našli v hlavách hlavičkové vši, nesmí chodit do školy.

Pořadí zpracování

Léčba vší vůně

 1. Pacient sedí na gauči pokrytém látkovou látkou.
 2. Pro ošetření vlasů a pokožky hlavy pomocí speciálního pedikulicidního prostředku, po kterém je hlava pacienta zabalena do plastového sáčku.
 3. Po 20 minutách umyjte vlasy tekoucí vodou. Pak by měly být vlasy ošetřeny 6% octem, pokryté šálkem a ručníkem.
 4. Po další třetině hodiny se omyje hlava a proces vyšívání mrtvých vší a nití přes bílou látku nebo papír.
 5. Jako preventivní opatření jsou pacienti znovu vyšetřováni 2 týdny po léčbě.
 6. Vyšetření a léčba pacienta (v tomto případě dítě) by měla být prováděna pouze se souhlasem rodičů.

Díky této metodě se můžete zbavit všes na vlasy pouze jedním postupem.

Pro odstranění vší u dětí do pěti let je použití dezinfekčních prostředků kontraindikováno.

Kontrola hlavy pro algoritmus pedikulózy

Důvody

Příčiny vší jsou skryté za společenskými podmínkami nalezení dítěte, které má zdroj infekce. Kromě toho existují jednotlivé známky tendence k pedikulóze. Myšlenka, že pouze děti z dysfunkčních rodin mohou vyzvednout vši, je naprosto špatně. V dětství téměř každých páté dítě trpí pedikulózou, bez ohledu na podmínky, v nichž žije. Hlavními příčinami vši jsou infikovaní lidé.

Všichni se nemohou pohybovat energicky a navzdory všem názorům nemohou létat a skočit, ale mohou dobře plazit.

Při blízkém kontaktu se vši pohybují z jedné osoby na druhou a pokračují v živobytí na jiném místě. Proto jsou hlavní příčinou infekce přenos kontaktů. Děti komunikují v různých vzdělaných skupinách. Například v mateřských školách, školách, internátech, táborech, sanatoriach dochází k masivní porážce pedikulózy.

Přenos vší, případně při použití osobních předmětů a osobních hygienických předmětů určitým počtem dětí. Například položky jako: hřeben, vlasy, gumové pásky, ručníky. Dalším důvodem infekce parazity spočívá v návštěvě kadeřnictví, bazénů, vany.

Pediculóza u kojenců je také nalezena. Děti mohou být nemocné skrze postel svých rodičů nebo v těsném kontaktu s rodiči, kteří mají vši. Přenos se provádí během laktace, nesoucím ruce.

 • Dlouhé vlasy jsou obvykle pozorovány u dívek. Tento faktor přispívá k lepší fixaci parazita na vlasy a iniciuje její reprodukci;
 • Antisociální životní podmínky se často vyskytují v dysfunkčních rodinách a vývoj pedikulózy se projevuje u všech, kteří žijí v domě;
 • Porušení pravidel osobní hygieny. To platí zejména pro oblast hlavy. Nevyplachované a zamotané vlasy způsobují nárůst počtu hmyzu, pomáhají masky vši pro lupy a nečistoty.
 • Nedostatek rodičovské kontroly nad dítětem.

  Odrůdy

  Několik druhů vši je pro člověka nebezpečné: vousovitá vasa, tělová vous a virová vina. Každý typ má své vlastní lokalizační místo, které způsobuje projev příslušné formy pedikulózy.

  Hlava je viděna na vlasové části hlavy, oblast publika postihuje oblast genitálií, podpaží a obočí, oblečení se vyrábí v oblečení a spodní prádlo osoby a krmí se jeho krví.

  Veřejné vši jsou zřídka pozorovány u dětí, protože hlavní cestou přenosu je sexuální kontakt. Avšak pubikální pedikulóza u dítěte je možná, pokud spí ve stejné posteli se svými rodiči, používající ručníky jiných lidí. Když má dítě takovou infekci, jeho vši se nacházejí na řasách a obočí.

  Pořadí jednání rodičů, pokud mají děti ve škole vši

  Dnes se šíření vší objevuje obrovskou rychlostí. Zvláště se nalézají tam, kde je velký počet lidí: předškolní zařízení, školy, dětské tábory. Bitem jednoho dítěte se tato nemoc rychle stává epidemií. Proto je nutné dodržovat určité hygienické režimy, mluvit se svým dítětem, ne kontaktovat infikované osoby.

  Převládání vši v mateřských školách souvisí s tím, že děti nemohou samostatně provádět plnou hygienickou péči. Velký počet kojenců přispívá k rychlé infekci parazity. Proto je nutné dodržovat prevenci pedikulózy v mateřské škole.

  Je třeba uspořádat odborné setkání rodičů, učitelů o tomto problému. Měla by upozorňovat na otázky týkající se správného zacházení, opatření, způsobů boje proti vši a prevence.

  Před navštívením dětské instituce je každé dítě vyšetřováno lékařem. Pokud jsou identifikováni parazité, nesmí jít navštívit. Poté předepište léčbu, po opětovném vyšetření s pozitivním výsledkem může dítě být přijato do mateřské školy.

  Aby se zabránilo epidemii v institucích, lékař by měl provádět neplánované vyšetření dětí po určité době.

 • informovat rodiče dítěte, izolovat ho od ostatních;
 • provádět vyšetření dalších dětí, které byly v kontaktu s postiženým dítětem;
 • měla by být provedena důkladná dezinfekce prostor, měsíc by měl být prohlášen za karanténu za pedikulózu po dobu jednoho měsíce;
 • Návštěva mateřské školy nemocným dítětem je povolena po předložení určitého osvědčení od lékaře.

  Pediculóza je onemocnění, které způsobuje parazitní hmyz vši. Děti jsou neustále v kontaktu s vnějším světem: vrstevníky, dospělí, zvířata, domácí potřeby. Neexistují úplně dekontaminované životní podmínky a není možné chránit sebe a vaše dítě před všemi nepříznivými vlivy. Proto je mezi dětmi zvýšená úroveň rozvoje pedikulózy.

  Infestace parazity se často vyskytuje na místech, kde se shromažďuje velké množství lidí: v školách, táborech, sanatoriach a předškolních zařízeních. Hlavní příčinou infekce chorobou je nedostatek rodičovské kontroly nad svým dítětem.

  Pedikulóza u dětí patří k parazitickým kožním chorobám, protože vši jsou parazity!

  Pokud nebudete dlouhodobě léčit pedikulózu, může se v budoucnu objevit infekce z česaných míst. což povede k komplikacím a dodatečné léčbě. Léčba by měla začít co nejdříve po objevení příznaků, protože vši jsou nosiči závažných infekčních onemocnění. Nejhorší z nich je tyfus.

  Vnější znaky

  Specifické napadení všemi lidskými těly není nový problém. Jeden může podezření na přítomnost vší bez podrobného vyšetření, i když člověk neustále poškrábá hlavu nebo jiné vlasy. Po každém kousnutí se objevuje svědění, protože se dostává do znuděného místa slinná lýka. Za jeden den může dospělá ženské vousy umístit až 10 vajec (nits). Během dvou týdnů těchto mikroskopických vajíček dospělí dospějí a vyvíjejí a množí se podstatně kvantitativně.

  V souhrnu lze zaznamenat následující příznaky, kdy se má provést celková kontrola:

  1. Svědění a časté poškrábání. To se nejvíce projevuje v takových oblastech hlavy jako - za ušima, v zadní části hlavy a ve spánkových oblastech.
  2. Někdy se může pacient stěžovat na pocit, že ho kousají, ale intenzita kousnutí je slabá a přijatelná.
  3. Vyrážka se začne šířit výhradně po kousnutí. V době, kdy to trvá jen pár dní. Na hlavě jsou tvořeny červené skvrny, a to nejen mezi vlasy, ale také na obvodu vlasů.
  4. Tam, kde pacient hřeší škrábané oblasti, se objevují pustulární kosti.
  5. Nity se nalézají na vlasy, jakmile je během vyšetření vytlačíte. Jedná se o bílé sáčky o délce 2-3 mm, které jsou připevněny na dno vlasů.
  6. Mrtvé nity (vejce) mají méně stříbrné barvy, pravděpodobněji se blíží ve stínu k žluté barvě.
 • Vzhled červených skvrn, které se pak stávají vředy.
 • Svrběné svědění je považováno za hlavní příznak, navíc, česání vlasové části přispívá k rychlému šíření vši ve všech vlasů.
 • Některá místa, zejména za ušima, na zadní straně hlavy jsou charakterizována vzhledem šupinatých skvrn.
 • Po celé délce vlasů jsou malé bílé zrna - to jsou vejce spojené s vlasy, po chvíli se mohou stát dospělými jedinci.

  Vší vejce na hlavě člověka

  Když vši mohou také vidět šedé skvrny, řezy, což naznačuje kousnutí parazitů - kůže, vlasy a plazení, skákání hmyzu.

  Proto, když děti projeví tyto příznaky, zvláště pokud navštěvují školu nebo mateřskou školu, je nutné každodenně kontrolovat hlavy všech rodinných příslušníků, dodržovat hygienická pravidla a konzultovat s lékařem.

  Symptomy

  To může trvat několik týdnů od začátku infekce s vši hlavy k objevu jeho příznaků. Pokud neprovedete žádná opatření k odstranění vší, můžete situaci přinést k následujícím komplikacím:

  • buňka-pustulární vyrážka;
  • těžké lupy a červené skvrny na pokožce hlavy;
  • nástup krytí ekzémové nemoci;
  • pyoderma - bakteriální infekce kůže na hlavě;
  • konjunktivitida nebo blefaritida;
  • lymfadenitida;
  • tyfus typhus, který je nesen všemi parazity;
  • sepse, když se jakákoli infekce dostane přes česané vředy.

  Pokud existuje podezření na zanedbané bolesti hlavy nebo vražedné vši, je nejlepší kontaktovat lékaře, který vám pomůže, abyste se této choroby zbavili. Obvykle stačí kontaktovat místní kliniku nebo dermatovenerologický dispensář.

  Přes všechny vlasy nebo oblečení nového hostitele se vši položí vejce (nits), které jsou dobře upevněny na vlasové šachtě pomocí lepivého tajemství. O týden později se vajíčka tvoří larvy, které se po deset dní přeměňují na zralou vnučku, která může položit nity. Životnost hlavních vší je 38 dnů, zboží 46 dní, pubikum 17 dní. Během této doby dospělí parazité mohou položit až čtyři sta vajíček. Ideální chovatelská teplota vši je kolem 25 stupňů.

  První známkou pedikulózy u dítěte je vzhled lehkého svědění v určitých oblastech pokožky hlavy. Nejvíce se vyskytuje na chrámech, na zadní straně hlavy a za ušima. Děti se stávají nervózní, rozhořčené, dochází k poruchám spánku.

  Dlouhotrvající česání kousnutí přispívá k tvorbě ran, ve formě krust na vlasové části hlavy a při vstupu do sekundární infekce může dojít k pyodermatu, ekzému a ke zvýšení velikosti lymfatických uzlin, které se nacházejí v blízkosti. Symptomy těžké pedikulózy se vyznačují zapletením a lepením vlasů, vysušeným exsudátem, který má zhnitý zápach.

  Při vystavení mikrobům, které nesou parazity, může dítě vyvstít vyrážku lokalizovanou na obličeji, krku. Vyrážka vypadá jako malé akné, které může způsobit chronickou dermatitidu.

  Když se u dětí vyskytne pubikální pedikulóza, hlavními příznaky jsou: svědění a pálení v oblasti genitálií, která se zvyšuje v noci. Kousnutí pubických vší přispívají k tvorbě uzlů modré nebo šedé, v rozmezí od tří do deseti milimetrů. Uzlíky pozorovaly spodní břicho a na vnitřních stranách stehen.

  Během formy pedikúry je hrozné svědění, které nelze tolerovat. Jeho hlavní příznaky: cévní skvrny na těle. Pokud nebudete vyléčit projevy, kousnutí tělních vší povede k silnému olupování kůže.

 • malé vředy, otoky na obličeji, krku, ramen;
 • nits - vejce, které laky mají vzhled malých bodů, bílé nebo mléčné barvy, parazity se drží na vlasy pod úhlem.

  Vylučte pedikulózu: jak diagnostikovat

  Pokud osoba provádí kontrolu pedikulózy, algoritmus akce by měl být následující:

  1. Zajistěte dobré světlo: je vhodnější manipulovat za jasného denního světla nebo za použití zářivky;
  2. Umístěte inspekční místo do tkaniny neutrální barvy (ne bílé, ne černé nebo vícebarevné), abyste snadno zjistili, že vši vypadnou během poškrábání;
  3. Připravte hřeben s hustými zuby a lupou;
  4. Začínáme od jedné časové oblasti k druhému v částech, pečlivě prozkoumejte pokožku hlavy a vlasy;
  5. Zvláštní pozornost by měla být věnována místům oblíbené lokalizace všude: oblasti uší, zadní části hlavy, chrámů;
  6. Po kontrole dezinfikujte hřeben se 70% alkoholem a dobře umyjte látku, i když nebyly nalezeny žádné vši.

  Co lze při inspekci zjistit?

  • Hmyz plíživý na hlavě;
  • Mrtvý hmyz;
  • Nits - bílé pytle, pevně spojené s kořenem vlasů;
  • Kombinace v důsledku výrazného svědění - hlavním příznakem pedikulózy.

  Mimochodem, v dětských týmech by měla diagnostika provádět pravidelně pediatr po každé dovolené. Také jednou za měsíc je několik tříd nebo skupin kontrolováno selektivně. Rodiče si to musí být vědomi a mají zájem dodržovat pravidla.

  Podobný test lze provést i na sebe, ale je lepší přilákat pomocníka, protože je docela těžké, i když jiný člověk identifikuje vši, zejména na tmavých vlasech. Proto je nemožné provádět kvalitativní nezávislé vyšetření, dokonce ani vědět, jak detekovat vši v sobě.

  Pedikulózu u dítěte mohou diagnostikovat rodiče, lékař nebo pediatr, který příležitostně vyšetří děti v nemocnici nebo v dětských zařízeních. Méně časté je, že vši lze identifikovat náhodou, například v holičství, parazity mohou být zjištěny během účesů.

  Charakteristickým znakem vší u dětí je vizuální detekce zralého hmyzu nebo živých nití na vlasu. Často se můžete zmást nitky s lupinami. Existují však významné rozdíly. Nits se těžko oddělí od vlasů a během rozdrcení mezi jejich nehty slyšeli charakteristické kliknutí. Během prohlídky na klinice pomocí speciální lampy Dřevo. Lampa s jasem dává živé nitky modrý odstín.

  Pokud po vyšetření dítěte byla diagnóza potvrzena, pak jsou vyšetřeni všichni ostatní členové rodiny žijící ve stejném domě.

  Chcete-li prověřit doma, položte stůl na židli poblíž jasné lampy. U dívky s dlouhými vlasy je nutné oddělit prameny od sebe navzájem tenkým hřebenem a pečlivě zkontrolovat všechny prameny. Živé vši během inspekce je snadné si všimnout. Při spuštění formuláře jsou detekovány mrtvé parazity. Na pokožce lze pozorovat hřeben s krusty, modré skvrny.

  Dětský inspekční časopis

  Pediatrický časopis pro pediatrické vyšetření je veden v obecných školách a předškolních zařízeních. Časopis je vyplněn, název instituce a její právní status jsou uvedeny na obálce. Poté se do časopisu zapisují data počátku a období inspekcí. Časopis obsahuje informace o výsledcích vyšetření dětí. Data jsou uvedena v tabulce s datem inspekce, číslem skupiny nebo třídy, počtem dětí, které úspěšně absolvovaly test.

  Také v žurnálu zaznamenávají výsledky kontroly. Záznam obsahuje speciální kapitolu, kde se zaznamená součet zjištěných případů na pedikulózu. Podle výsledků detekce onemocnění jsou prováděny samostatné postupy, které jsou také obsaženy v časopise. Nahrávání provádí sestra nebo lékař. Časopis je spuštěn ve všech organizacích, v něm vedou záznamy ve všech třídách a skupinách. Po dokončení dokumentu okamžitě spustí nový deník. Avšak starý si zachová nějaký čas.

  Léčba pedikulózy

  Pokud je u pacienta zjištěna pedikulóza, místa infekce jsou označena jako léčená speciálními prostředky doma nebo v nemocnici. Taktika léčby závisí na stupni invaze, věku pacienta a stupni kožních lézí. Za prvé se provádí kontrola škůdců, která spočívá v léčbě infikovaných míst. Nástroj se aplikuje na pokožku a vlasy a podle pokynů se udržuje po určitou dobu. Poté je třeba dobře umýt hlavu a vyčesat si vlasy speciální hřebenem proti pěšikům nebo pravidelným hřebenem s hustě uspořádanými zuby. Po 7-10 dnech by měl být postup opakován, aby se zničily přeživší dospělé a novorozené larvy.

  Pokud je člověk v nemocnici a má pedikulózu, používá léčbu proti pedikulóze. Jedná se o speciální soupravu, která obsahuje všechny nástroje - přístroje a přípravky. S jejich pomocí bojují s onemocněním. Sada první pomoci se používá jednou, po jejím použití již nejsou všechny předměty vhodné pro opětovné použití.

 • Hygia je dobré pedikulocidní činidlo způsobené pozitivním terapeutickým účinkem, ale nemůže být užíváno dětmi mladšími dva roky.
 • Nittifor je účinná látka, která má formu krému, široce používaná pro terapeutické, profylaktické účely.
 • Pedilin je běžný prostředek proti pedikulóze, je vhodný k použití, má několik forem uvolňování - gel, emulzi a může být určen pro děti i dospělé.
 • Spray Pair Plus - nepostradatelný přípravek používaný k léčbě spodního prádla, ložního prádla, se používá k léčbě, prevenci.

  Kromě moderních přípravků zůstává peroxid vodíku i nadále účinný a rozšířený. stolní ocot.

  Prostředky nepříznivě ovlivňují parazity, přispívají k jejich zničení, snadno se oddělí od vlasů. Používají se, sledujíc určité poměry, držené na pokryté hlavě asi 20 minut.

 • Koupit jeden z pedikulocidních léků podle věku dítěte. Nechává bez předpisu.
 • Přečtěte si pokyny pro použití, pečlivě ošetřete dítě a hlavu a vlasy.
 • Pro holky důkladně opláchněte vlasy šamponem, chlapci si mohou úplně proříznout vlasy.
 • Ošetřte vlasy podélně octem, nasaďte se ručníkem, počkejte 5-10 minut. Pak opláchněte vodou, nejdříve vzácným hřebenem a pak s častým hřebenem.
 • Všechny lůžkoviny, spodní prádlo baby důkladně umýt.
 • Pečlivě zkontrolujte ostatní členy rodiny. V případě potřeby proveďte zničení vrstev.
 • Denně zkontrolujte dítě pro parazity.
 • Po profylaxi je nutno použít nápravu proti pedikulóze, až do úplného vymizení vši.
 • Ohlásit infekci školám nebo mateřským školám, které mají být dezinfikovány. kontrola ostatních dětí.

  Pokud se budete řídit těmito doporučeními, můžete parazity eliminovat doma. Hlavní věc - v čase najít nits, vejce.

  Před léčbou pedikulózy u dětí je nutné vyšetřit všechny, kteří žijí v domě, může být nutné zacházet nejen s dítětem. Je také nutné, aby všude se měnila lůžkovina. Objekty, jako jsou kartáčky na vlasy, vlasy, guma, rukojeť roztok bělení. Uzávěry, čepice, klobouky na pokrývku hlavy musí být také dezinfikovány repelenty proti hmyzu.

  Důležitým aspektem je zničení nejen dospělých vší, ale i nití, odkud se vyskytují nové parazity.

  Všichni mohou být vyléčeni doma, ale pro plnou konzultaci v této oblasti je lepší kontaktovat dermatologa. Předepíše léky, které jsou pro vaše dítě vhodné, stejně jako správné dávkování.

  Týden po zahájení léčby je nutné provést kontrolu a znovu provést ošetření vlasů.

  Pokud vaše dítě jde do zařízení pro péči o děti, měli byste informovat zdravotního pracovníka, aby mohl vyšetřit všechny děti ve skupině. Nebuďte v rozpacích, protože pokud se u jiných dětí objeví jiné viry, vaše dítě bude po infekci znovu léčeno infekcí.

  Dnes jsou známy různé léky, které dokážou překonat pedikulózu: šampon, sprej, mast, lotion a další.

  Šampony, pleťové vody

  Chemická léčba vši je léčba zahrnující šampon, krém, sprej. Všechny tyto léky musí být aplikovány na pokožku hlavy dítěte.

 • Šampon s pedikilinem proti všem a šupinám. Je zakázáno používat děti do dvou let. Šampon by měl být aplikován na mokré vlasy, lehce třecí pohyby, několik minut ponechat, poté opláchnout.
 • Pár plus - sprej proti vši. Dítě do 3 let je kontraindikováno. Sprej by měl být postříkán krátkými kohoutky, rozšiřující se na všechny vlasy a pokožku hlavy, a pak počkejte asi deset minut. Pak použijte šampon pro mytí hlavy, česání mrtvých parazitů.
 • Plné značky - tekuté z vší a nití. Zakázáno pacientům do pěti let. Potřebujte láhev kapaliny, aplikujte přípravek na suché vlasy, rozdělte po celé délce. Po 7-8 minutách vyčistěte hmyz. Léčba lékem by měla být odváděna od otevřeného plamene.
 • Nittifor - lotion proti pedikulóze. Připravený znamená zpracovat hlavu, je dobré projít kořeny. Nechte půl hodiny. Pak vezměte šampon a opláchněte hlavu.
 • Hygia - šampon. Nepoužívejte u dětí mladších 5 let a pacientů s alergickými reakcemi. Naneste šampon na mírně vlhké vlasy, po dvaceti minutách vypláchněte šampon vodou.
 • Veda 2 - šampon proti parazitům. Aplikujte na mokré vlasy. Vezměte pár lžící šamponu, protřepete pěnu, počkejte deset minut, nakonec opláchněte hlavou 5% octem.

  Vykořenění

  Kombinace je způsob, jak se s všími zabývat, který je již dlouho znám, je velmi účinný a pokud budete provádět tento postup asi 4krát denně, přinese to plodné výsledky.

  Je nutné postupovat tímto způsobem. Po umytí vlasů nanášejte na vlasy silný kondicionér, nejprve jej hřebete hřebenem se vzácnými zuby a opatrně jej vyčistěte hřebenem. Paraziti budou vyčesáni s částicemi kondicionéru, proto by měl hřeben po určité době omyt a otřít. Po zčesání všech vlasů je třeba je vysušit pomocí ručníku a pak znovu provést s hříšníkem.

  Praní podle tohoto schématu se provádí čtyřikrát po 3 dnech. Za 1, 5, 9,13 dní. Kombinování pomáhá zabíjet vši v různých životních cyklech.

  Lidové prostředky

  Pokud nemáte peníze na speciální šampony a masti, můžete odstranit vši pomocí lidových prostředků. A tyto metody můžete použít také v kombinaci.

  Přirozeně nejdůležitější prostředky, které pomáhají odstraňovat vši - kerosen. Kerozen by měl být aplikován na vlasy a poté důkladně zabalen do hlavy. O dvě hodiny později umyjte petrolej a hřebete vlasy hřebenem. Je důležité si uvědomit, že kerosen může být používán pouze pro děti starší 12 let.

  Alternativou k petroleju jsou brusinky. Způsob aplikace je stejný, ale je povolen použití v jakémkoliv věku.

  Hmyz lze odstranit pomocí kyseliny citronové. To je nutné provést následujícím způsobem: nalijte 10 g léčivého křupavého mléka a 5 g kyseliny citronové se 250 ml horké vody. Nechte vychladnout, lék je připraven. Aplikujte na vlasy po celý týden.

  Je možné odstranit vši, jejichž základem je divoký rozmarýn. Zabraňte 2 lžívě. l divoký rozmarýř a 2 polévkové lžíce. l Cheremitsy. Přidejte tam 30 gramů vepřového tuku, předehřátého. Trvejte na půl dne. Po uplynutí této doby roztáhnout a rozmazat místa postižená všemi 2krát denně.

  Podrobné pokyny, jak zkontrolovat osobu a zjistit, zda má vši

  Na první pohled je pro volné oko poměrně obtížné vidět dospělé vši - ženy a muže. Ale pak, velmi rychle, jejich vejce, přilepená k chlupům, jsou zachycena v husté srsti. A někdy po celé délce vlasů. Taková vejce jsou připevněna pomocí zvláště lepivé "cementující" látky. Proto je velmi obtížné je resetovat, je třeba buď ručně odstranit z vlasů, nebo použít speciální hustý hřeben. Diagnostické kroky pro vyšetření vlasů pro detekci nebo vyloučení vší vší představují následující kroky:

  1. Nejprve se postarat o dobré osvětlení. Nejvhodnější možností je prozkoumat vlasovou čáru při jasném denním světle.
  2. Je třeba předem připravit monotónní tkaninu, nikoliv čistě bílou a ne černou, ale neutrální barvu, aby na ní mohla být zřetelně vidět nits a dospělí všichni, jestliže se na ní během česání spadnou.
  3. Zkontrolujte, zda by měl být v rukavicích.
  4. Vezměte hřeben s častými zuby a lupou pro lepší prohlížení.
  5. Začíná vyšetření z nejvíce postižených míst, kde se vši hnízdí - časové laloky za ušima a zadní částí hlavy.
  6. Hřeben je rozdělen na vlasy a vyřezán na látku.
  7. Jakmile jednou vyseknete celou svou hlavu, utřete hřeben s 70% roztokem alkoholu.
  8. Pokud uvidíte bílé sáčky (vejce), které se připojí k chlupům, znamená to, že na obličeji jsou jasné vši.
  9. Když je na každém vlasu spousta takových vajíček, mluvíme o silné porážce nemoci.
  10. Pokud se na pokožce vyskytnou pustulózní vředy, může to znamenat poškrábání poškozených oblastí hlavy.

  Zkouška pedikulózy: akční algoritmus doma

  Všichni mají velmi malou velikost, je těžké je vidět pouhým okem. zejména na tmavých vlasech. Navíc jsou velmi mobilní a snadno se schovávají v hloubkách vlasů při prvních známkách nebezpečí od jejich majitele.

  Ale jejich vejce - nits - mají světlou barvu a jsou bezpečně připevněny k vlasům v oblasti své základny. Vzhledem k tomu, že vši nikdy neopouštějí hlavu po dlouhou dobu, je možné odvodit přítomnost nits o pobytu svých rodičů.

  Podívejme se na podrobné pokyny, jak detekovat vši v sobě. Pro kontrolu si vyberte dobře osvětlené místo - světlo v této oblasti musí být silnější než přirozené nebo vystupující z lampy. Dobře vhodná světlá stolní lampa.

  Nejprve je třeba rozpustit vlasy, pokud jsou dlouhé. Kudrlinky by neměly být zamotané a protínají se. Zvláštní styl pro kontrolu vši není nutný.

  Pak se v ruce hází hřeben s častými zuby a lupou. Hřeben se vkládá do každého pramene, který je vidět přes lupu po celé délce.

  Zvláštní pozornost je věnována části vlasů, která je blízká kořenům - nejvíce často se k nim přidávají nity.

  Poté nebude zbytečné kontrolovat každodenní oblečení a ložní prádlo pro spodní prádlo. Věnujte zvláštní pozornost vnitřním záhybům.

  Na první pohled se mohou objevit podobné škrábance, ale ve skutečnosti je snadné je rozlišit - pokud bílé vločky lupů jednoduše vyčistí vlasy, nity se k nim připevní zvláštním tajemstvím, díky němuž nejsou vždy možné oddělit ani hřebenem.

  Také musíte být schopni rozlišovat mezi mrtvými nitmi a žít. Živé vejce vši lesknou modravou barvou, mrtvá vejce pod světlem zůstávají matná a šedá.

  Inspekce je nežádoucí k chování. to je velmi nepohodlné a s tímto přístupem není možné pečlivě zkontrolovat každý prvek, proto během takového autotestu mohou známky vývoje vší uniknout bez povšimnutí. Je lepší, aby inspekce prováděla outsider.

  Pokud má člověk husté vousy a knír, pak je třeba všem všimnout si těchto míst. Všude mohou žít vši, i když se to stane zřídka.

  Preventivní opatření

  Při výkonu lékařských příkazů a preventivních opatření budete schopni chránit sebe a své dítě před reinfekcí s pedikulózou. Především je důležité pravidelně dodržovat pravidla osobní hygieny a zkoumat sebe a vaše dítě pro přítomnost vší a hněvů. Při česání a manipulaci s vlasy je důležité používat pouze vlastní hřebeny, barety a elastické pásky a nechat je používat cizími osobami. Je důležité pravidelně měnit ložní prádlo a umývat jej v režimu s vysokou teplotou, stejně jako u spodního prádla.

  Pokud jsou staré věci uloženy v obývacím pokoji, je vhodné pravidelně zpracovávat je s antiparazitárními látkami nebo je odnést ven, když je velmi chladno. Abyste se nezbavili všem všem, měli byste se vyvarovat promiskuitních sexuálních vztahů, sledovat osobní hygienu genitálií, pravidelně měnit spodní prádlo. Pokud člověk pracuje společně, kde je možné šplouchání choroby, doporučuje se jako prevence použít speciální šampon, který by měl jednou jednou týdně umyt vlasy.

 • Měla by být provedena pravidelná prohlídka studentů - to je prováděno 4krát ročně lékařem.
 • Pokud byla zjištěna pedikulóza, lékař musí o tom bezodkladně informovat administrativu, přivést ji k některým orgánům - dítě musí být izolované od ostatních studentů.
 • Místnosti jsou důkladně dezinfikovány, karanténa je deklarována, po ošetření je dítě po ošetření povinno navštěvovat.

  Zpracování chemických učeben v případě dětí se všemi

  Hlavní období pravidelných prohlídek jsou považovány za letní prázdniny pro první srovnávače. Výskyt infekce vede k neplánované kontrole.

 • Dítě je nutné vysvětlit, že by nemělo dát své osobní věci, sdílet je s ostatními dětmi, neboť šance na infekci se významně zvyšují.
 • Klobouky, stejně jako dásně, vlasy jsou také zakázané dát někomu, protože když jedno dítě má šicí hlavu, s těmito předměty budou parazité jít do zbytku.
 • každý den budete muset provést vyšetření hlavy;
 • pokud má dívka dlouhé vlasy, účes by měl sestávat z těsného pigtailu nebo kužele;
 • hřebenové vlasy denně, nejlépe s častým hřebenem;
 • pravidelně umyjte vlasy;
 • dítě by mělo změnit lůžko včas;
 • Pro prevenci široce používaného oleje z čajovníku nebo ylang-ylangu, parazitů, mohou být smíchány se šamponem, jenom si před začátkem vlasů namazat vlasy.

  Abychom zabránili výskytu pedikulózy u dětí, je třeba udělat prevenci.

 • Pro Více Informací O Suché Vlasy