logo

Pediculosis, co to je? Léčba a prevence

Pediculóza je ektoparazitní onemocnění způsobené různými typy vší. V závislosti na druhu patogenu a na místě jeho parazitismu se rozlišuje hlava, pubikum a obvazová pedikulóza. Bez ohledu na formu pedikulózy je to doprovázeno těžkým svěděním kůže, česnutím s místy namočení a krust, pyoderma.

Pediculóza je diagnostikována na základě vizuální prohlídky pokožky hlavy, oděvu, oblastí těla, oblasti publika a zobrazování videa. Léčba pedikulózou zahrnuje holení nebo zkrácení vlasů, ošetření postižených oblastí insekticidy a dezinfekci spodního prádla a ložního prádla.

Co to je?

Pediculóza je parazitní onemocnění kůže a jejích derivátů - vlasů. Hlavou psovitá (Pediculus humanus capitis), tělovitá (Pediculus humanus corporis) a vešička obecná (Phtyrus pubis) mohou parazitizovat osobu. Proto se rozlišují hlavy, oděvy a pubikální pedikulóza.

Smíšená pedikulóza může také nastat při zamoření smíšeného typu (např. Současně zamoření hlavy a rany vši). Všichni se krmit hostitelskou krví a vejce (nits) jsou nalepeny na vlasy (vousy na oblečení položí vejce v záhybech oděvů, méně často přilepí na vlasy na těle člověka).

Je to zajímavé

Některé fakty o pedikulóze:

 1. Životnost parazitů je až 40 dní, doba plné zrání je 15 dní.
 2. Dospělý jedinec stanoví až 4 vejce denně (vous šaty - až 20).
 3. Mimo lidského těla zemřou parazit za den, vejce mohou trvat déle než týden.
 4. Infekce nastává přímým kontaktem s infikovaným člověkem, stejně jako s objekty obecného užívání (často dochází k vypuknutí pedikulózy v předškolním a školním zařízení právě kombinací těchto faktorů).
 5. V Rusku se každoročně zaznamenává až 300 případů onemocnění na 100 000 obyvatel, z nichž 20% jsou dospívající.
 6. Kavkazané jsou náchylnější k pedikulóze. Šíření pedikulózy nezávisí na životní úrovni země, nicméně typ šatníku je častěji vidět v chudých zemích se sníženými sanitárními standardy.

Jak mohu dostat hlavičku vši?

Příčinou pedikulózy je, že se parazit dostává do lidských vlasů na hlavě a ve slabinách, stejně jako v záhybech oděvu. Vůně se začne aktivně krmit krví postiženého, ​​samice položí vejce a připojí je k vlasům. Tento proces může být nekonečný bez řádné léčby a eliminace příčiny onemocnění.

 • Přenos hmyzu přispívá k hromadění lidí. Všudy jsou častěji sedět na čistých vlasech, protože v takových podmínkách je pro ně snazší získat potravu a reprodukovat.
 • Infekci můžete zvednout v kadeřnictví, v bazénu, v nemocnici, v lázni nebo v metru. I ve výtahu obyčejného bytového domu.
 • Šíření vši přispívá k epidemii, válce, hladovce, kdy je obtížné udržet čistotu.

Pokud pečlivě prostudujete výše uvedený seznam, je zřejmé, že příčiny vši jsou sociální povahy. Pedikulóza se objevuje v kontaktu s infikovanou osobou, u skupiny lidí, při absenci osobní hygieny.

Doba trvání latentní doby vývoje vši je 1-1,5 měsíců. Tentokrát stačí, aby samice měla čas položit velké množství vajec. Později se z nití objeví malé larvy, které se společně s dospělým hmyzem začnou aktivně živit. V tomto okamžiku se objevují příznaky vší. Oni, stejně jako chlad nebo neštovic, hodně.

Hlavní funkce

Symptomy způsobené aktivitou vši:

 • vylučování exsudátu;
 • zčervenání kůže na místech kousnutí;
 • nesnesitelné svědění;
 • alergická vyrážka;
 • skvrny modrošedého odstínu;
 • trvalé poškrábání;
 • podrážděnost;
 • nespavost;
 • vředy na kůži po expozici mikroorganismů v poraněných kousnutích;
 • rohože - oblasti vlasů přilepené dohromady z purulentního výboje;
 • zhrubnutí kůže;
 • pigmentace na pokožce hnědého odstínu;
 • vypadávání vlasů.

Symptomy pedikulózy, foto

Existují tři typy parazitů, které způsobují vší hlavě (viz foto). Každý z nich vyvolává vývoj jedné z těchto onemocnění:

 1. Šatníkové vši. Ovlivňuje osud pokožky pod oděvy na ramenou, zádech, podpaží, krku a břicho, dolní části zad a oblasti svalů. Na místě kousnutí se vyskytují malé vyrážky z kousnutí komárů s temnou tečkou v centru. Jak se tyto elementy rozvíjejí, objeví se jejich cyanóza a pigmentace a často se kvůli poškrábání pustulárních lézí spojují.
 2. Vší hlavy. To se projevuje intenzivním svěděním v hlavě, proto pacient trvale škrábne hlavu. Zkoumání pokožky hlavy odhaluje oblasti poškození kůže v místě kousnutí s jasně žlutými medovými krusty, stejně jako příznaky folikulitidy - zánět vlasového folikulu, ekzémové kožní léze na zadní straně hlavy, u chrámů a za ušima. U pacientů s vší hlavě všude při vyšetření hlavy na vlasu lze nalézt nits - vejce položená hmyzem. Mohou být plné, bělavé nebo nažloutlé, když jsou rozdrceny mezi nehty, které kliknou. Prázdné nitky vypadají šedě. Lymfadenitida může být zjištěna v uchu a krku. Při dlouhé a běžné pedikulóze jsou rohože tvořeny z vlasů zamotaných a lepených společně s purulentním výbojem z ran.
 3. Pubicová pedikulóza. Když se pubikální pedikulóza obává mírného svědění kůže, na zemi kousnutí dochází k okrouhlým nebo oválným skvrnám šedo-modré barvy až do 1 centimetru. Při stlačení těchto bodů ostře bledě. Pomluvy mají nízkou pohyblivost, lze je nalézt u kořenů vlasů.

Diagnostiku a léčbu provádí dermatolog. Základ diagnózy - typické stížnosti na svědění a poškrábání na hlavě, kůže těla nebo pubikum. Za prvé, vyšetření hlavy, těla a rozkroku. Na hlavě se nacházejí škvíry a škrábance na místech kousnutí. V jiných případech jsou typické klinické údaje. Vší hlavičky mohou být česané přes list bílého papíru, na zbývající část diagnózy - klinické.

Jak zacházet s domácí pedikulózou?

Pokud se vši zjistí, léčba by měla být zahájena co nejdříve.

 • za prvé zabrání šíření choroby mezi kontaktními osobami
 • za druhé, vyvarujte se nepříjemných komplikací
 • za třetí, dítě zachrání před nepříjemnými příznaky.

Existuje několik oblastí léčby pedikulózy, která se ve většině případů musí kombinovat. Přes rozmanitost moderních léků proti pedikulóze, léčba léky chemickými činidly nevede vždy k ničení parazitů, protože jsou schopny produkovat odolnost vůči účinným látkám z léčiv.

Přípravky pro pedikulózu: šampony, masti, krémy

Existují tři typy chemických látek s účinným působením proti všem všem:

 1. Benzylbenzoát. Droga založená na tom: Phoxilon Lotion
 2. Malathion - jedna z příprav na něm založená - Pedilin
 3. Phenotrin - jeden z léků na jeho základě Parazidoz (Itaks šampon)
 4. Kombinovaná léčiva (Malathion + Permethrin + Piperonyl butoxid) - Pair Plus aerosol asi 400 rublů.
 5. Přípravky na bázi permethrin: Pediculicidal medifox-gel, Medifox koncentrát pro přípravu emulze 5%, Nittifor, Hygia šampon, krém Knicks.

Každá lék na pedikulózu u dítěte, jehož účinná složka je jeden z výše uvedených tří, se vydává bez lékařského předpisu.

Dokonce i nejdražší šampon všude u dětí bude neúčinný, pokud nebudete dodržovat pokyny. Některé děti mají alergické reakce na pozadí použití insekticidů, takže při prvním použití nebo pokud je dítě alergické, musíte být velmi opatrní.

Léky neposkytují ochranu před reinfekcí, takže po léčbě je třeba přijmout preventivní opatření k prevenci pedikulózy.

Kombinování a mechanické odstranění

Jak odstranit vši z dítěte bez použití léků? Můžete se uchýlit k česání, což vyžaduje čas a trpělivost. Je nutné provést proces česání po dobu dvou týdnů, abyste se zbavili parazitů různých životních cyklů - nejen od živých jedinců, ale také od larv a škůdců. Co je pro to nutné?

 1. Kondicionér na vlasy. Aplikujte po normálním mytí hlavy bohatou vrstvou. Spolu se zbytky klimatizačních vší vyhozených. Je důležité vědět, že při používání kondicionérů a lékařských přípravků na pedikulózu pro děti bude tato léčba méně účinná. Kondicionér pokrývá vlasy, pokožku hlavy, stejně jako stávající larvy a živé vzorky s ochrannou fólií, takže chemikálie nemůže dostatečně neutralizovat parazity.
 2. Comb Je lepší zakoupit speciální hřeben pro česání vši. Existují dva typy hřebenů - mechanické a elektrické. Zvláštnost mechanického hřebene je hustá, dlouhá zuby, tupé konce. Laserové zářezy na zubech pronikají nití, sedí pevně na vlasy a snadno se odstraní. Elektrické hřebeny jsou snadno použitelné, některé mají funkci detekce živých parazitů a jejich vystavení elektrickým impulsům.

Vši musí být vyčesávána a pečlivě zkoumána každá větev, každé čtyři dny podle následujícího schématu: 1, 5, 9, 13 dní. Pokud má dítě příliš tenké vlasy, je česání obtížné a není tak účinné.

Kombinovaná metoda

To je nejúčinnější metoda. Poskytuje počáteční chemickou léčbu s účinnou léčbou vši. Pak se provádí česání a ruční výběr.

Lékaři doporučují používat kombinovanou metodu pro léčbu vší. Pediatři vědí, jak léčit onemocnění.

Nebezpečné a neúčinné lidové metody

Existuje také mnoho populárních receptů, jak se zbavit vší. V porovnání s lékárnami jsou obvykle méně účinné a nemusí být méně toxické.

 1. Dichlorvos;
 2. 50% domácího mýdla + 50% kerosenu, výsledný koncentrovaný roztok je třeba ředit před aplikací na vlasy vodou s obsahem 1:10 (100 ml roztoku na 1 litr vody);
 3. 50% slunečnicový olej + 50% petrolej;
 4. Brusinkový džus (účinný proti niti, protože s kyselým prostředím rozpouští horní skořápku vajíčka);
 5. WD-40 kapalina (směs petroleje a motorového oleje);
 6. Dustovské mýdlo (nepoužívané od 60. let kvůli extrémnímu poškození DDT člověku a životnímu prostředí);
 7. Ocet (9% stolního octa se dvakrát zředí vodou, aby se dosáhla koncentrace kyseliny 4,5%);
 8. Dehtové mýdlo (funguje kvůli vysoké koncentraci alkalických látek);
 9. Esenciální oleje (čaj strom, levandule) - dát na vlasy pár kapek ne pro léčbu, ale pro prevenci infekce všemi, například, neinfikovaných rodinných příslušníků.

Měla by si být vědoma nedostatků lidových prostředků:

 1. Ocot suší vlasy a koncentrované roztoky mohou způsobit těžké popáleniny;
 2. Výrobky obsahující keroseny a keroseny jsou hořlavé, špatně odmaštěné, znehodnocují se pubikální vlasy (stávají se lepkavými a špinavými vzhledumi), obtížně je pokořují;
 3. Dichlorvos a podobné látky jsou velmi toxické. Můžeš se otrávit.

Kromě toho je použití těchto prostředků spojeno s nepohodlí: musíte si na vlasy dát plastový sáček, zabalit si ručník kolem hlavy a udržet ji v této podobě po dlouhou dobu.

Opatření na prevenci pedikulózy

Prevence nemoci je založeno na určitých doporučeních:

 1. Naučte dívky, aby vždy sledovaly účes. Pokud opustíte dům, doporučujeme pletení. V oblastech s vysokou koncentrací lidí se vši mohou plazit od infikovaného člověka až po hlavu dítěte.
 2. Učte své dítě kultuře chování od narození. Každý člen rodiny musí mít osobní hygienu (ručník, hřeben atd.). Vysvětlete, že můžete nosit jen klobouk. Nikdo z dětí by ji neměl dát.
 3. Dětské oblečení, ložní prádlo se doporučuje umýt při teplotě vyšší než 60 stupňů. Sušení oblečení je lepší pod paprsky slunce po dobu 2-3 dnů.
 4. Pro prevenci je doporučeno používat odpuzující hmyz - rozmarýn, čaj, citrón, tymián.
 5. Po cestě (do sanatoria, venkovský tábor) pečlivě prozkoumejte hlavu pro detekci pedikulózy. V případě odhalení přijměte okamžitá opatření a chráňte členy rodiny před možnými infekcemi.

Je důležité detekovat vši, aby nedošlo k jejich šíření. Dítě by mělo být izolované od kontaktu s jinými lidmi. Nezapomeňte informovat ošetřovatele, učitele o zjištěné pedikulóze. Musíte zkontrolovat zbytek kluků.

Pediculóza - typy, léčba a drogy, lidové prostředky

Co to je?

Pediculóza je onemocnění pokožky a vlasů způsobené arthropodními parazity - všemi. Tento hmyz jsou dravci, a proto se krmí pouze krví zvířete nebo osoby, která se získává skusem.

Ve vnějším prostředí žije vesnice po dobu 1-2 dnů, poté hmyz zemře, protože potřebuje neustálé krmení krví. Životnost dospělého jedince je 30-40 dní, než je vina ve fázi vajíčka.

Paraziti kladou 3-4 nití denně a fixují je speciálními adhezivními látkami kolem vlasových kořenů. Ve vzhledu jsou vejce světle žluté barvy, ne větší než 2 mm, tato fáze trvá 6-10 dní. Pak začne larvální fáze - až 14 dní, a proto, aby se stala dospělým, musí se zbavit alespoň třikrát.

Všesloví všichni tolerují teplotní poklesy docela dobře, nejpohodlnější stupně pro jejich existenci: od 25 do 38. Jsou tak odolné, že chitinous shell, který úplně pokrývá tělo.

To je téměř nemožné chytit hmyz ručně, protože se vyvíjí rychlost: 0,2 metrů za minutu. Velikost vší je velmi malá: od 1 do 5 mm (členovci, paraziti na hlavě, 2krát více pubiků).

Rychlý přechod na stránce

Příčiny pedikulózy

Pokud byla diagnostikována pedikulóza, příčiny jsou způsobeny pouze zamoření všemi. To se může stát v následujících případech:

 1. Blízký kontakt pokožky hlavy s osobou, která již má pedikulózu;
 2. Ponožka obecné čelenky, šály, oblečení;
 3. Společný polštář nebo deka;
 4. Použijte cizí hřebeny (pro parazity hlavy).

Pedikulóza sama o sobě není akutním onemocněním, ale může negativně ovlivnit práci těla. Uhryznutí naznačují poškození kůže, což znamená, že bodové rány mohou být infikovány.

 • Nejčastěji se tato onemocnění vyskytuje u dětí ve věku základní školy, protože v této věkové skupině není dostatek znalostí o individuální hygieně a přeplnění ve skupinách předurčuje k pedikulóze.

Vši (pedikulóza) se projevují ve formě silné svědění místo jejich lokalizace, což je spojeno s uvolněním speciálních látek, které dráždí nervové zakončení.

Doba mezi infekcí a výskytem prvních příznaků každé osoby je odlišná - závisí na rychlosti reprodukce členovců a individuální úrovni citlivosti kůže.

 • Přestože je pedikulózou "kožní" nemoc, nejsou vyloučeny alergické reakce a intoxikace těla.

Hlava vši - příznaky a rysy

Nejčastěji postihuje vši děti od 3 do 11 let. Hlavním příznakem onemocnění je následující: dítě často škrábne na hlavě a stěžuje si na brnění. Kousání vši opouštějí na hlavě malé červené tečky, které se nacházejí hlavně ve spánkové oblasti a na zadní straně hlavy.

Během léčebného procesu uhryznutí se na červenou tečku postupně vytváří suchá kůra tmavě žluté barvy. Předtím, než kůra uzavře ránu, budou z ní uvolněny hnisavé lepkavé látky.

Tato tekutina je spojena s okolními vlasy a stávají se zamotáni a vytvářejí nepřesné vlasy, ale současně vytvářejí příznivé podmínky pro život parazitů. Kvůli vylučování se objeví nepříjemný zápach z hlavy.

Spletené vlasy, "stará" chuť - nejoptimálnější chovatelské prostředí pro vší. Hmyz začíná položit více vajec a je s nimi stále obtížnější.

Trvalé ložiska hnisavosti vyvolávají pyodermii - tento proces je zodpovědný za agresivní sekreci, která vzniká u členovců během skusu. Trvalá intoxikace bodů způsobuje, že imunitní systém reaguje v podobě zduřelých lymfatických uzlin v hlavě a krku.

 • Osoba trpící pedikulózou se stává podrážděnou, neklidnou, obtížnou koncentraci.

Nejnepříjemnějším důsledkem může být vniknutí další infekce do krve a infekce celého organismu. V takovém případě bude muset být dítě hospitalizováno.

Rizika takové komplikace jsou však velmi nízká, protože bakteriální infekce rány může nastat pouze v úzkém kontaktu s látkou nebezpečnou pro zdraví.

Pubic Pediculosis - fotografie, vlastnosti

Pubic pediculosis fotografie

Taková lokalizace pedikulózy je nejčastěji diagnostikována u žen, které nemají trvalého sexuálního partnera. Avšak je možné přenášet vši a nikoliv během sexuálního styku, ale jednoduše tím, že kontaktuje plátěný materiál nakažené osoby.

Proto je velmi důležité používat pouze osobní prádlo a výrobky osobní hygieny.

Pubová oblast je ideálním místem chovu pro tento hmyz: apokrinní žlázy, které jsou nejčastěji v oblasti inguinální, produkují pocení se specifickým zápachem. Veřejné vši jsou výrazně menší než v hlavě.

 • Velikost dospělé osoby nesmí přesahovat délku 1 mm, ale zároveň je velmi plodná. Na každé vlasy nelze umístit jednu, ale několik nití najednou.

Veřejné vši se projevují svrbením, které se zvyšuje v noci. Tam je dokonce alergická vyrážka kolem kousnutí. Protože v intímních místech je kůže velmi jemná a citlivá, může každý kousek způsobit mikrochromosomy. Objevují se na kůži ve formě modravých nebo fialových teček.

Pokud aktivně poškrábáte svědivou oblast, na kůži se mohou objevit puchýře a dokonce i ekzém. Na spodním prádle v kontaktu s postiženým místem se objevují tmavě hnědé tečky - produkty živé činnosti hmyzu. Čím větší je jejich počet, tím obtížnější bude zbavit se vši. Nejčastěji se to vyskytuje v pokročilém stádiu.

 • Nits je také vidět, ale jen 1-2 týdny po jejich položení. Faktem je, že vši vejce jsou pevné na vlasy a jak rostou, stoupají.

Pokud se všichni objeví v jednom partnerovi, pak je s největší pravděpodobností léčba nezbytná i pro druhou pravděpodobnost infekce je velmi vysoká. Navíc se doporučuje prověřování sexuálně přenosných nemocí, protože vši často působí jako ukazatel jejich přítomnosti, což pomáhá snížit místní imunitu.

Diagnostika pedikulózy u dětí a dospělých

Detekce pedikulózy se projevuje vyšetřením a dialogem s pacientem. Vlasy česané přes bílý papír - takže můžete vidět vši a nits. Veřejné hmyz z hmyzu lze vidět pomocí lupy.

Úkolem dermatologa nebo venerologa je rozlišovat pedikulózu od jiných nemocí, jejichž příznakem je svědění. Rozlišení je zapotřebí od svrabů a vulgárního impetigo.

 • V prvním případě svrbení přetrvává, ale vezikulární cévy jsou viditelné na kůži, ne kousnutí.
 • Ve druhé - vyrážka je podobná kousání vši, ale svědění je nepřítomno.

Léčba pedikulózy, léky a léčba

přípravky pro léčbu vši

Nejradikálnějším způsobem léčby pedikulózy na hlavě a v oblasti pubika je oholení vlasů a tím se trvale zbavit vši, ale to nejde o nejpravděpodobnější správnou cestu.

Léčba chemickými látkami může provádět pouze lidé, u kterých byla diagnostikována pedikulóza. Léčba - léky na bázi permetrinu a jeho derivátů.

Permethrin je jed hmyzu, který má neurotoxické účinky. Tato látka narušuje kationtový metabolismus v buněčných membránách, je dostupná ve formě sprejů a roztoků. Permethrin může zabíjet vši nebo významně snížit jejich aktivitu a pacient se bude moci mechanicky zbavit hmyzu - zachytit nebo hřeben (tato fáze je vždy povinná).

 • Nittifor, Maďarsko (podobně jako Biogar)

Koncentrace permethrinu v roztoku je 5%. Pacienti s dlouhými vlasy mohou vyžadovat celou láhev roztoku - 60 ml, pokud je používán v oblasti puberty - 10-15 ml. "Nittifor" musí být uchováván na vlasu po dobu nejméně 40 -45 minut, aby lék oslabil hmyz. Poté se roztok promyje šamponem a vlasy se důkladně česají.

Používání přípravku "Nittifor" ve zúžené oblasti vyžaduje zvláštní péči, protože při zasažení sliznic je roztok velmi horký. Pokud k tomu dojde, musí být oblast opláchnuta zásadou.

Koncentrace permethrinu v aerosolu je 1%. Takový malý obsah je způsoben přítomností další složky - piperonyl butoxidu, který zvyšuje působení hlavní látky. Bilaterální intoxikace tedy dochází u vší.

"Pair-plus" je zakázáno používat při léčbě dětí do 3 let.

Nástroj je poměrně agresivní, neměl by na něj upadat sliznice, zejména v očích. Používá se ve formě spreje: obsah spreje lze nastříkat na pokožku hlavy nebo po celé délce vlasů. Držte lék by měl být jen 10 minut a pak opláchněte šamponem.

Imobilizovaný vši hřebenový hřeben, ošetřený octem. "Pár plus" může způsobit slabý pocit pálení a brnění, nicméně tento příznak se nevztahuje na projevy alergických reakcí.

Nedávno francouzští odborníci vydali nový nástroj s podobným složením zaměřeným na boj proti všem všem a v podpaží - Spray-Fax. Nástroj je také k dispozici ve formě aerosolu, který se aplikuje jednou. Podle instrukcí, abyste se jednou a navždy zbavili nití a všic, musíte aplikovat drogu na půl hodiny a umyt mýdlem.

 • Medifox Rusko

Emulze je k dispozici ve dvou formách s různými koncentracemi účinné látky: 4% a 20% permethrin. To není lék, ale lék, který bojuje proti všem, co přicházejí do kontaktu s lidskou kůží: lůžkoviny, oděvy, doplňky pro hlavu a krk.

Postup začíná nánosem věci ve zředěném podílu, který je uveden na emulzi balení. Doba expozice je 40 minut. Poté je třeba připravit roztok soda: 1 polévková lžíce. l 1 litr vody a nechte věci v něm po celý den. Teprve potom bude možné spustit běžné mytí nebo mytí rukou.

 • Hygia Shampoo Bulharsko

Šampóny - nejvhodnější prostředky pedikulózy pro děti, protože nevyžadují dlouhodobou údržbu vlasů a méně agresivní. Obsah premetrinu je 1% a jeho účinek je zvýšen ledovou kyselinou octovou, která je součástí hlavního komponentu.

Pomalu nanášejte šampon a vdejte do kořenů vlasů. Pokud je to nutné, lze postup opakovat po 10 dnech, ale děti se nedoporučují, aby si vlasy "Hygiene" umyly častěji 2 krát za měsíc.

Pedikulóza lidové léčby

Tradiční medicína doporučuje použití odrůd pelyněk a divokého rozmarýnu, také na počest mastných olejů a petrolejového tření. Nicméně jejich účinnost je téměř nulová.

Pozitivní výsledek bude dosažen pouze tehdy, pokud se masky a tření systematicky aplikují nejméně 3-4 měsíce po sobě. Je lepší upřednostňovat osvědčené chemické prostředky - permetrin není pro tělo dítěte nebezpečný, protože je zničen kontaktem se vzduchem a nemůže proniknout skrze kůži.

Po každé léčbě pedikulózy je nutné vlasy na hlavě nebo pubisu hřebetnout hrubým hřebenem, aby se zajistila shromažďování vši. Několik hodin po kyslíkovém hladovění, které je uspořádáno přípravky, může hmyz "odjet" a začít znovu množit.

Jako součást prevence pedikulózy je zapotřebí umýt ložní prádlo, oblečení a umyt si vlasy včas, aby nedošlo k vytvoření příznivých podmínek pro vzhled hmyzu. Rovněž se nedoporučuje kontakt s již infikovanými lidmi až do úplného zotavení.

Předpověď

Pedikulóza je často diagnostikována u dětí a žen v reprodukčním věku. Důvody, prevence, opatření k potírání tohoto onemocnění jsou jednoduché a jasné, takže diagnóza by neměla vyvolávat vážné obavy.

 • Všecky mohou být zaručeny, že se zbaví v 2-4 týdnech, bez ohledu na to, kde se nacházejí.

Podráždění a alergické reakce se zcela vyvarují, pokud nejsou opožděné léčbou, ale kontaktujte dermatologa okamžitě po nástupu svědění. Pediculóza je onemocnění, které je více fyzicky a morálně nežádoucí než nebezpečné pro lidské zdraví a život.

Pediculóza: co to je, jak překonat onemocnění

V naší době patří k nejčastějším parazitickým chorobám vši, nebo vši. Příčiny, příznaky a léčba jsou důležité informace, které rodiče i děti potřebují vědět. Vzhledem k tomu, že všichni mohou být ohroženi, je nutné neustále pamatovat na prevenci a vždy být připraveni odolat nemoci.

Co je to pedikulóza?

Pediculóza je parazitní příroda, která způsobuje, že vši se usazují na různých částech lidského těla. Kromě toho, že hmyz přináší pacientovi obrovské nepohodlí, mohou někdy vydržet nebezpečné nemoci, jako je tyfus nebo relapsující horečka. V přírodních lokalitách vši v důsledku kousnutí dochází k silnému svědění, protože paraziti se živí lidskou krví.

Odkud pocházejí vši?

Hlavní způsob přenosu vší od infikované osoby zdravému člověku je blízký kontakt v týmu. Hmyz může za dvě minuty plazit asi půl metru, takže infekce se vyskytuje velmi rychle. Ve většině případů vzniknou vši:

 • v důsledku úzkého kontaktu ve velké skupině lidí - ve školách, mateřských školách a táborech, v dopravě, na dovolené;
 • kvůli použití osobních věcí pacienta - oděvy, ručníky, kartáčky na vlasy;
 • v těsné komunikaci s pacientem - hry, sdílené fotografie, společné bydlení;
 • při návštěvách bazénů, rybníků se špatnými hygienickými podmínkami;
 • infekce se všemi druhy se vyskytují během sexuálního styku s pacientem.

Etapy životního cyklu parazitů

 • Oplodnění nastává poté, co se larva stane dospělým.
 • Po dvou dnech oplodněná vasa položí vajíčka (nits) a připojí je k vlasům pomocí lepkavé látky.
 • Nits, připomínající oválný tvar, má poměrně malou velikost - až 0,1 cm. Po fixaci vlasů se vejce vyvíjí ze 4 dnů na dva týdny a potom se po malém víku objeví larva.
 • Larvy, nebo nymfy, se vyvíjejí ve třech fázích. Každá fáze trvá od jednoho do pěti dnů. Nymfy mají různé velikosti, vypadají podobně jako dospělé, ale nejsou schopné reprodukovat. Na konci libovolné fáze vývoje, larvy změní jejich shell. Larvy se krmí až osmkrát denně.
 • Imago je zralý jedinec, který je plně připraven pro reprodukci. Život potřebuje k jídlu třikrát denně.

V jakých podmínkách žijí vši?

Paraziti mohou přežít pouze v příznivém prostředí, a to:

 • pokud je hmyz parazitní na lidské pokožce, vši nejsou přizpůsobeny zvířatům;
 • pokud teplota okolí není nižší než 22 ° C a ne vyšší než 45 ° C;
 • Habitat by měla být v rozmezí 70-80%.

Všichni často umírají proto, že:

 • jsou mimo osobu a nemají možnost krmení krví;
 • infikovaná osoba má dlouhodobou tělesnou teplotu (s horečkou);
 • pacient zemřel, po kterém teplota prostředí výrazně klesla;
 • vlhkost vzduchu se snížila;
 • vlasy ošetřené antiparazitickou látkou.

Typy a příznaky pedikulózy

Existuje několik druhů pedikulózy:

Vší hlavě se usazují na chlupaté části hlavy, zejména u chrámů a na zadní straně hlavy, protože je nejtenčí kůže. Paraziti se živí krví, kousají si pokožku a způsobují sliny v ráně, což způsobuje vážné svědění. Pacient skřípá skusové skvrny, což vede k jejich podráždění, zarudnutí a infekci ran.

S pomocí tajného hmyzu se připevní na vlasové nity - vejce až do velikosti milimetru, z čehož se po 9 dnech objeví larvy a po dalších dvou týdnech se stávají zralými jedinci a dosahují velikosti 1,5 mm. Jedná se o malé, podlouhlé parazity bílé barvy, které v období sýtosti zčervenájí. Žena může žít po celé délce vlasů až 5 týdnů, pokládat asi 10 nití denně. Všudy mohou existovat pouze na člověku, jsou druhově specifické a nepřežívají na zvířatech.

Pubová vasa způsobuje onemocnění nazývané ftiriazom. Hmyz žije v oblasti puberty, v blízkosti řiti, v ojedinělých případech se vši mohou usadit v podpaží, vousu a obočí. Doba trvání životního cyklu je asi tři týdny, ale vina nebude žít bez jídla.

Tělesná vši se usazují v záhybech oděvů, kde položí nity. Oni nejsou trvale na těle, kůže je potřeba pouze pro jídlo. Na místech, kde je pokožka v kontaktu s látkou, dochází ke stálému svědění kvůli kousnutí hmyzem. Ve srovnání s jinými druhy parazitů je jejich životní cyklus nejdelší - ženy žijí až 46 dní, muži jsou o něco méně. Infekce s oděvními všemi jsou nejvíce náchylné k těm lidem, kteří mají problémy s dodržováním pravidel osobní hygieny, včetně bezdomovců.

Společné příznaky pedikulózy

Následující příznaky jsou charakteristické pro pedikulózu:

 • trvalé svědění v místech lokalizace parazitů;
 • výskyt kožní vyrážky a cyanózy v důsledku kousnutí hmyzem;
 • tvorba vředů a krust v místech poškrábání;
 • Nits lze nalézt na vlasy, které dělají cvaknutí, když jsou vymačkané nehty.

Není-li pacient dlouhou dobu léčen, jeho vlasy se začnou držet spolu a zamotat se, pokožka u uší a v oblasti krku se zapálí a objeví se nepříjemný zápach. Komplikace pedikulózy mohou způsobit dermatitidu a tvorbu varu.

Jak léčit onemocnění?

Žádná forma vši nezmizí sama bez řádné léčby. Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit parazitů. Abyste zvolili nejúčinnější metodu, doporučujeme se obrátit na dermatologa, který vezme v úvahu povahu a stupeň onemocnění, zohlední přítomnost nebo nepřítomnost alergie na určitou drogu. Z větší části se nemoc léčí doma.

Počáteční fází léčby je léčba postižené oblasti léky určenými k boji proti vši. Patří mezi ně různé masti, spreje a šampony. Klasickými látkami jsou suspenze benzylbenzoátu, boritá mast, malathionové krémy a další. Látka se aplikuje na čisté suché vlasy, ponechá se 10-40 minut (je třeba obalovat celofán) a pak se vypláchnout. Je nutné tyto léky užívat s opatrností, protože jsou zcela toxické a pokud se používají nesprávně, mohou způsobit značné škody na pokožce. Přísně je zakázáno používat takové výrobky na řasy.

Navzdory skutečnosti, že chemikálie zabíjejí parazity, určitý počet nití stále přežívá, takže další povinný krok je jejich mechanické odstranění. Nejjednodušším způsobem je oholení všech vlasů, ale pro dívky a ženy to není vhodné z estetických důvodů. Hmyz se vyřezává z vlasů pomocí speciálního kovového hřebene s častými zuby. Během procedury je třeba věnovat větší pozornost kořenům vlasů, protože vši položí vejce ve vzdálenosti 3-5 cm od pokožky hlavy.

Po odstranění parazitů je třeba ošetřit pacientovo oblečení, ložní prádlo a výrobky osobní hygieny. Ručníky, prostěradla, povlaky na polštářky a oděvy jsou vařeny a po sušení jsou pečlivě žehlené, zejména ve švech, kde mohou zůstat. Pokud byla u všech členů rodiny zjištěna vší hlavička, zbytek by měl být zkontrolován na přítomnost nemoci.

Nejjednodušší metodou léčby všedních vší je holí vlasce. Doporučuje se ošetřit infikovanou oblast speciálními zdravotnickými prostředky. Pacient musí každodenně změnit spodní prádlo a dezinfikovat ho, dokud se úplně nezbaví parazitů.

Tělesná vši, která způsobují velké nepohodlí, se mohou usadit kdekoli: na oblečení a nábytek, na matrace. Hmyz může dělat bez jídla po dobu až dvou dnů a při nízké teplotě - až sedm dní. Pro potírání parazitů musíte nejdříve sprchu a pak ošetřit veškeré oblečení a podestýlky vařením. Můžete také utěsnit všechny věci ve velkém pytlíku a nechat je po dobu nejméně 10 dní - vši nebudou přežít bez jídla.

Pokud se vši objevují na obočí nebo očních víčkách, léze je třeba mazat dvakrát denně vazelinovým olejem, který nedovolí hmyzu dýchat a brzy se udují. Parazity můžete také odstranit pinzetou.

V pokročilém stádiu onemocnění je nutné provést mokré čištění v domě pomocí prachu a v počátečních fázích je to možné se slabým roztokem kyseliny octové. Koberce a záclony by měly být ošetřeny insekticidy.

Léčba lidových léků

Nezapomeňte na další jednoduchou a cenově dostupnou metodu léčby - tradiční medicínu. Zde jsou nejoblíbenější způsoby, jak se vypořádat s vší hlavě:

 • pomocí houby na vlasy se aplikuje ocotní roztok v poměru 1 díl octa a 3 díly vody. Hlava je pokrytá plastovým obalem a teprve po jedné hodině je omyta. Po ukončení procedury jsou nitky vyčesané hustým hřebenem;
 • před vstupem do postele jsou vlasy hustě potaženy majonézou, zabaleny do celofánu a odstraněny až ráno. Tato metoda dává pacientovi velké nepříjemnosti v důsledku obtížného čištění vlasů z tuku;
 • sušené třešňové kořeny jsou rozdrceny, smíchány s tukem a vytvářejí masku na vlasy a nechávají ji na chvíli. Akce se opakuje každý den po dobu jednoho týdne;
 • upravte hlavu dehtovým mýdlem, ponechte ji pod filtrem po dobu 30 minut a následně umyjte hlavu běžným šamponem. Po postupu je nutné hmyz odstranit hřebenem;
 • několik stroužků česneku se rozdrtí a třese třikrát denně do pokožky hlavy - tato metoda pomůže zničit parazity ve čtyřech dnech;
 • V žádném případě nepoužívejte dichlorvos - způsobuje velké poškození těla a negativně ovlivňuje vlasy.

Léčba pedikulózy u těhotných žen

Kdykoli během těhotenství byste měli být obezřetní na jakoukoli léčbu, tak pro začátek je nejlepší kontaktovat specialisty. V žádném případě by neměly být použity toxické látky k boji proti parazitům. Mechanické odstraňování vší zůstává nejbezpečnější cestou. Dalším pomůckou pro ošetření je brusinkový džus, který během několika hodin zcela zničí vnější skořápku. V šamponu můžete přidat malé množství čajového oleje, který má antiparazitické vlastnosti.

Prevence

Abyste zabránili vzniku vší, musíte provést následující preventivní opatření:

 • omezte se z úzkého kontaktu s lidmi;
 • pravidelně kontroluje hlavu;
 • udržovat osobní hygienu;
 • čas na změnu oblečení a spodního prádla;
 • včasné umytí podestýlky při vysokých teplotách;
 • po umytí pečlivě železné věci, zvláště ve švech;
 • nepoužívejte hřeben někoho jiného a jiné položky osobní hygieny;
 • Nenoste klobouky jiných lidí.

Pediculóza - co to je. Efektivní léčba pedikulózy u dětí a dospělých

Vši nebo pedikulóza jsou parazitické onemocnění kůže a vlasů. Je užitečné vědět, jak se to může objevit, protože se přenáší z člověka na člověka okamžitě. Příznaky pedikulózy, metody léčby a prevence výskytu jsou důležitou informací pro rodiče a děti, protože děti jsou ohroženy.

Co je to pedikulóza?

Mnoho lidí se ptá: pedikulóza - co to je? Lékaři a lékaři odpovídají na tuto chorobu, která je způsobena parazity - všemi. Usadili se na pokožce hlavy, živili se lidskou krví. Ve vzhledu jsou vši malý hmyz bez křídel různých tvarů. Mají tlapky a malou pohyblivou proboscis. Nosičky a zdroje infekce jsou považovány za osoby bez domova se špatnou hygienou.

Typy vší

Ve velikostech jsou lidské vši malá, kolem velikosti sezamového semínka. Jsou malované v šedo-hnědé barvě, mají 6 nožiček, díky nimž se rychle procházejí vlasy. Pokud vouska vypije krve, stane se červená nebo černá. Všichni se živí neustále, aby nezemřeli. Hmyz ležel na oválných vejcích žluté barvy o velikosti nejvýše jednoho milimetru, z čehož se objeví nový jedinec o týden později.

V opačném případě se vejce nazývají nits, snadno se zaměňují s lupinami, ale na rozdíl od nich jsou pevně přilepená k základně vlasů speciální látkou. Nemohou být otřásány z vlasů, takže se po ošetření pečlivě vyčistí. Člověk může žít hlavy, pubik a vši, každá se liší ve velikosti a klastrech.

Hlavní myš

Vši v hlavě osoby se vyznačují tmavou barvou a dlouhým břichem. Jsou nazývány hlavou, protože jsou soustředěné na vlasy, ženy jsou větší než muži. Tento typ je charakterizován rychlou reprodukcí. Po snášení vajíček až do zrání ženy s reprodukční schopností trvá pouze 16 dní a za nepříznivých podmínek měsíc. Hlava je velmi produktivní - ve svém životě, který vydrží až měsíc, je 80-100 vajec. Ukazuje se, že ona stanoví 3 vejce denně, které se rychle změní na dospělé a potírají pacienta.

Etapy životního cyklu lidských vší vůní způsobují vší hlavě vši:

 • vejce o velikosti 1 mm vyvíjí týden;
 • 3 etapy nymfy, na kterých se budoucí hmyz rozrůstá, kůlny, za 3 dny se stává nymfou prvního věku, 5 - druhá, 8 - třetí;
 • stadium dospělého hmyzu - nymfy a je připraven k chovu, začne se s muži hned po opuštění nymfy.

Pubic vous

Tmavá barva s širokým, silně zkráceným břichem. Všudy jsou pubiční oblasti. Jejich stanoviště je svaly, hýždě, podpaží, obočí a řasy. Veřejný hmyz se liší od hlavové struktury nohou, ale cyklus jejich vývoje je podobný kvůli stejným podmínkám chovu. Ženy dosáhnou až 50 nití, krmit velice krví, tvoří nymfy prvního, druhého a třetího řádu, pak dospělé jednotlivé poklopy - imago.

Voskování těla

Na šatech a ve vlasech na hrudi tělo žije. Vypadají jako hlava, ale liší se nažloutlé barvě bez černých teček na břiše. Tyto vši ležel v životě více než 300 vajec, vyznačují se zvýšenou odolností proti chladu a hladovění. Zničit nits, nymfy a dospělé mohou být pouze vařené. Kousnutí oblečeného hmyzu jsou podobné svině, krevní skvrny se změní na folikuly a zapálí se.

Odkud pocházejí vši

Je snadné dostat pedikulózu: všité hlavy ve vlasech jsou navinuty kvůli těsnému kontaktu s sebou nebo při česání s jinými štětky na vlasy pomocí vlasových doplňků. V mateřské škole může být dítě napadeno jinými dětmi prostřednictvím her, bojů - skoků všude od člověka k člověku. Všichni dospělí mohou být infikováni i ve veřejné dopravě nebo na veřejných akcích. Vestička je přenášena přes oděv nebo ložní prádlo, pubikum je aktivně reprodukováno těmi, kteří zřídka mění své spodní prádlo, vši mohou být přenášeni sexuálním stykem, společnými bazény.

Symptomy pedikulózy

Pokud studujete pedikulózu - co to je - pak můžete čelit problému s jejími příznaky. Známky onemocnění jsou:

 • svědění pokožky hlavy - vzniká v důsledku parazita způsobujícího podráždění v ráně slin;
 • dítě nebo dospělý se neustále svědí, protože se počet vší zvyšuje;
 • v denním světle a pozorné vyšetření vlasů hlavy jsou viditelné;
 • hlíznatý a hlízový hmyz ponechá na pokožce krevní body, které se v případě, že nebudou ošetřeny, stane suchým a podobným jako mouka.

Diagnostika pedikulózy

V případě otázky: pedikulóza dětí - co to je, rodiče mohou podezření na nemoc určitými příznaky. Diagnózu provádí dermatolog, předepisuje také lék. Základem diagnózy jsou stížnosti na svědění, poškrábání pokožky hlavy, těla nebo pubisu. Na recepci doktor vyšetří vlasy, pokud se objeví škubnutí a škrábání, předepíše ošetření všem.

Léčba domácí pedikulózy

První pravidlo, jak se zbavit pedikulózy, je důkladná hygiena za použití specializovaných šamponů, kondicionérů a lotionů. Je nutné je používat podle pokynů, aby děti mohly používat prostředky speciálně určené pro ně. Nejlepší způsob, jak vyléčit pedikulózu pro děti a muže, bude oholení plešatých oblastí, kde byly nalezeny vši - pokud je pokožka hladká, hmyz se na nic nedotýká, takže pokud nemůžou parazitizovat, zemřou.

Pro dívky s dlouhými vlasy pomůže důkladné česání a ošetření lotiony a pro ženy chemické barvení. Z vší jenom vaření a speciální ošetření oděvů a ložního prádla pomůže. Když se všichni objeví v jednom členu rodiny, stojí za to zacházet s ostatními, protože riziko přenosu parazitů je vysoké. Také je třeba zpracovat veškeré povlečení, prádlo a oblečení. Po zpracování proveďte důkladné žehlení všech švů.

Léky

Moderní medicína nabízí mnoho účinných prostředků na ochranu před všemi všemi, které předepisuje lékař:

 • z pubového hmyzu pomůže emulze Medifox nebo benzylbenzoát s koncentrací 20%, roztokem Loncida nebo aerosolu Para-plus, Spray-Pax;
 • Permethrin, Phenotrin znamená potřísnit pokožku hlavy, pak se neperte po dobu 2,5 týdnů, abyste získali efekt;
 • Reed, Anti-Bit šampony se aplikují podle algoritmu po dobu 10 minut, promyjí, průběh léčby je 10 dní;
 • přípravky na pedikulózu nelze používat během těhotenství, řas a obočí - pro to jsou používány jednoduché pinzety nebo mírně mazané vazelínou;
 • koryty po pedikulóze se odstraní masti s salicylovou, boritou nebo sírouhovou dehet.

Léčba pedikulózních lidových léků

Lidé vždy používali tradiční medicínu k léčení pedikulózy. Zde jsou některé recepty pro řešení parazitů:

 • mazání pokožky kerosenem nebo olejem, zabalení do polyethylenu je účinné, ale může způsobit dermatitidu a nebezpečné popáleniny;
 • použití odrůd řepy, pelyně, divoký rozmarýn, ocot - měly by si umyt vlasy, ale přístup je neúčinný a časově náročný;
 • rozmazání pokožky hlavy s prachem nebo ošetření s dichlorfosem - stateční muži v boji proti pedikulóze jsou ohroženi vážnou otravou.

Prevence pedikulózy

Populární otázka: dospělá pedikulóza - co to je, nemůže být ignorováno na prevenci nemoci. Je lepší předcházet onemocnění, než se zbavit parazitů a léčit následky. Základním pravidlem je hygiena - nosit čisté prádlo, pravidelně měnit ložní prádlo, sprchovat se. Nedávejte svůj hřeben, barety jiným lidem, nesnažte se na klobouky jiných lidí. Aby se zabránilo opakování pedikulózy, je vhodné zahrnout použití čajového oleje, levandulového oleje, aby pečlivě žehli oblečení.

Pediculóza

Lidstvo se již dlouho naučil zkrotit atom, ovládat kosmickou loď a úplně ji zbavit nemocí, která byla nedávno považována za nevyléčitelnou. Lidé se však nakonec nemohou vypořádat s nejmenším hmyzem - všemi, přinášejí spoustu nepříjemných okamžiků a značně komplikují život.

Co je to pedikulóza?

Parazitické poškození kůže a vlasů se nazývá pedikulóza nebo vši. Hned po narození hmyzu se začne krmit, jejich strava sestává výhradně z krve hostitele - muže. Včelí vejce - nits jsou připojeny k vlasům nebo se usadit v záhybech oděvu.

V závislosti na místě parazitismu se vši vši rozdělují na:

Výskyt vši je způsoben hlavou vši, podlouhlým hmyzem do délky jeden a půl milimetru. Jejich barva se liší od bílé po červené a dokonce i hnědé, v závislosti na stupni sytosti. Dospělí jedinci žijí od 25 do 40 dnů, pokládat až 4 nits denně, které jsou připojeny po celé délce vlasů. Parazity mohou být nosiči závažných onemocnění, jako je tyfus nebo příkopová horečka.

Větrné tělíska mají větší rozměry, od 2 do 4 mm. Žijí na lidském těle, skrývají se v záhybech oděvů a postelí. Mají dlouhý životní cyklus - až jeden a půl měsíce a jsou schopni propouštět až 14 nits denně. Tyto parazity nejčastěji způsobují tyfus a horečku.

Puberní se usazují na chlupaté části pohlavních orgánů, v pokročilých případech - pod paží, na obočí a řas. Hmyz má zaoblený tvar a jeho délka dosahuje 3 mm. Nejsou nositeli nebezpečných chorob.

Dále v článku považujeme hlavové vší jako nejběžnější.

Příčiny

Vší hlavičky jsou přenášeny přímou komunikací s infikovanou osobou nebo infikovanými domácími předměty.

 • Kontaktní cesta - infekce se vyskytuje při blízkém kontaktu s osobou trpící pedikulózou. Hmyz se může rychle přemístit na vlasy, oděv nebo tělo jiné osoby. Proto, aby se nakazil, stačí jeden krátkodobý kontakt s nosičem onemocnění.
 • Infekce osobních věcí pacienta s hlavou vši - oblečení, ručníky, hřebeny a vlasy. Na nich mohou zůstat larvy, které rostou po nějaké době u dospělých. Vlevo bez hostitele zůstávají parazity životaschopné po dobu 10 dní, přičemž si zachovávají schopnost přizpůsobit se novému hostiteli. Nejběžnější infekce nastává skrze pokrývku hlavy nosičů onemocnění.
 • Infekce ve vodním prostředí. Existují případy infekce lidí s všími v místech masového koupání lidí - v jezerech, řekách, povodích. Přestože larvy si udržují životaschopnost ve vodě po dobu asi 2 dnů, tyto situace nejsou hromadné povahy.

Hlavní předpoklady pro infekci jsou v přeplněných místech a ignorují pravidla osobní hygieny. Ale i jejich přísné dodržování pomáhá pouze minimalizovat pravděpodobnost infekce, ale ne úplně ji eliminuje.

Symptomy

První známky pedikulózy se nezobrazí okamžitě, někdy začnou vyvolávat úzkost měsíc po infekci.

Patří sem:

 • Svědění. Vší se pohybují podél pokožky a dráždí její povrch tlapkami. Současně sání krve majitele vyprázdněné. Když kousnou, uvolní sliny, což je hlavní příčina svědění.
 • Vyrážka v místě parazitních kousnutí. Imunita reaguje na jakékoliv poškození kůže se zánětem, zarudnutím, otokem. Vyrážky se vytvářejí na místech hromadného prostředí hmyzu a jsou červené skvrny a papule, z nichž se buňky a pustuly vyvíjejí později.
 • Pigmentové skvrny. Objeví se na místě poškrábání a vypadají jako pigmentové skvrny, které jsou v podstatě modřiny. S dlouhým průběhem vší modrý nádech může získat celé tělo člověka.
 • Vzhled nits. Dospělí jedinci nejsou vždy vidět pouhým okem, nits, naopak, jsou perfektně rozlišitelné ve vlasech. Když jsou rozdrceny, vytvářejí výrazný zvuk.
 • Detekce vší. Bylo zjištěno poměrně snadno při vyšetření vlasů na hlavě a při česání s jemným hřebenem.

Jak samostatně provádět vyšetření na pedikulózu?

Po návratu z turistických výletů nebo kontaktů s osobami, které nedodržují hygienické normy, stejně jako při identifikaci nosičů pedikulózy v blízkém okolí, byste měli okamžitě zkontrolovat přítomnost parazitů. Samozřejmě, odborník to bude mnohem rychlejší a lepší, ale doma můžete rychle zjistit přítomnost hmyzu.

Chcete-li provést kontrolu, je třeba sedět v místnosti s jasným světelným zdrojem, rozpustit vlasy, vyčesat a rozložit je do samostatných pramenů. Zvláštní pozornost by měla být věnována kořenové části vlasové šachty - na těchto místech se dávají přednost tomu, aby byly nity připevněny. Vší jsou mnohem těžší si všimnout, protože jsou schopni rychle se pohybovat a skrýt se v tlustých pramenech.

Pro výzkum se doporučuje použít hřeben s dlouhými zuby, zrcadlem a lupou. Kontrola začíná časovými a okcipitálními částmi hlavy, poté jsou zkontrolovány zbývající oblasti. Na závěr se doporučuje vizuálně zkontrolovat infekci axilárních a inguinálních zón.

Pokud je zjištěn nějaký problém, je nutné okamžitě zahájit léčbu. Oděvy, předměty pro domácnost, ložní prádlo a obytný prostor musí být důkladně dezinfikovány.

Detekce vší

Léčba pedikulózy vyžaduje integrovaný přístup a zvláštní péči. Povinné činnosti jsou zaměřeny na zničení a odstranění vši a vlasy z vlasů a zahrnují:

 • léčba drogami;
 • Dezinfekční oděvy;
 • dezinfekce předmětů a prostor pro domácnost;
 • prevence recidivy onemocnění.

Při detekci parazitů by člověk měl maximálně omezit kruh kontaktů a léčbu okamžitě pokračovat.

Pro provedení tohoto postupu je nutné úplně svléknout, položit na podlahu plátno, navlhčit vlasy a aplikovat na ni nějaký pedikulicidní přípravek. Po uplynutí doby předepsané instrukcí se produkt promyje šamponem a poté se opláchne 10% roztokem kyseliny octové. Pak by měly být vlasy rozděleny na prameny a pečlivě česány s častým hřebenem, suché a znovu zkontrolovat přítomnost nití.

Léčba zvláštními léky je kontraindikována těhotným ženám, dětem do 5 let a osobám s kožními lézemi nebo alergickými onemocněními.

Spodní prádlo musí být vařeno po dobu 15 minut v 2% roztoku sody, svrchní oděvy - namočte v roztoku sody na hodinu. Poté se oblečení musí umýt pravidelným práškem a žehlit.

Infikované předměty pro domácnost a domácnost by měly být pečlivě ošetřeny stejnou pedikulicidní kompozicí. Hřeben po každém použití se podává ve vroucí vodě a opláchne lékařským alkoholem.

Pro prevenci je doporučeno opakovat všechny výše uvedené činnosti po 10 dnech.

Léčba léků

V současné době jsou lékárny vybaveny mnoha nástroji pro boj proti vši. Insekticidní sloučeniny, které jsou zaměřeny na ničení vší, nazývané pedikulicidy.

Farmaceutické přípravky

Mezi nejefektivnější odborníky patří léky:

 • insekticidy na bázi permetrin - "Knicks", "Nittifor", "Medifox", "Permethrin", "Zebrix-Teva". Léky jsou k dispozici ve formě lotion, krémů a šamponů. Ovlivňují centrální nervový systém vši, zcela paralyzují parazity.
  Je nutné použít jakékoliv přípravky s permethrinem podle určité schématu: kompozice se aplikuje na bavlněný tampón na vlasy, zatímco kořenová část je hojně navlhčena. Ošetřená hlava je pokrytá plastovým uzávěrem a šátkem. Doba trvání lotionu je 40 minut, krém - 10 minut. Na konci procedury jsou vlasy důkladně omyty tekoucí vodou s pravidelným šamponem, vysušeny a česané s častým hřebenem. V případě potřeby lze léčbu opakovat za týden.
 • drogy s malathionem - "Karbofos", "Malathion", "Novaktion", "Pidilin". Tyto insekticidy mají kombinovaný účinek. Oni nejen paralyzují vši nervový systém, ale také proniknout chitinous membrány, otravovat hmyz. Tyto léky jsou dostupné ve formě šamponů a emulzí.
  Efektivní i při silné lumpiness a za přítomnosti rezistence na léky permetrin. Šampon je aplikován na mokré vlasy, je bohatě rozložen po celé délce vlasů. Hlava je pokrytá plastovým uzávěrem, zabalená s ručníkem a stárnuta po dobu 5 minut, poté omyta vodou. Doba expozice emulze je 30 minut.

V případě silné bouřlivosti se doporučuje použít kombinovanou schéma - emulze se dvakrát promyje šamponem s pedikulicidním účinkem, který se na vlasy nanáší po dobu 3 minut.

Šampony a spreje

Následující šampony a spreje se osvědčily:

 • kombinovaný šampon "Reed", působící na nervový a enzymový systém vší současně. Droga je hojně aplikována na vlasy hlavy, které jsou zabalené kapesníkem a stárnou 10 minut. Postup je prováděn dvakrát v intervalech týdne.
 • kombinovaná pára "pára" plus působí na vší jako neurotoxický jed. Aplikujte na vlasy po dobu 10 minut, opláchněte tekoucí vodou. Nedoporučuje se k léčbě dětí mladších tří let.
 • šampon "Paranit" je založen na esenciálních olejích, které blokují respirační reflexy vši. Lék je ve věku 10-20 minut, poté promývá vodou.
 • Při neúčinnosti v boji proti všem hlavám s jinými léčivými látkami lze tablety přípravku Butadion užívat k léčbě. Kumulují se v těle, vedou ke smrti vši.

Jak se zbavit vši doma?

Kromě léků, pro léčbu vši tradičně používají lidové léky. Nepoužívané jednou generací, účinně se vyrovnávají se všemi a všemi, a ve své účinnosti jsou schopni soutěžit s továrními přípravami.

Kerosen a mycí prádlo

Třepe mýdlo na hrubé struhadle, přidejte petrolej v poměru 1: 1, dobře promíchejte. Směs se spojí s vodou v poměru 1:10, aplikuje se na povrch hlavy a ztuhne pod polyethylenovým víčkem po dobu jedné hodiny. Po uplynutí stanovené doby se vlasy vysuší a důkladně vyčistí s častým hřebenem. Postup je prováděn třikrát v intervalu 1 dne a umožňuje spolehlivě se zbavit parazitů.

Hlavní nevýhodou tohoto receptu je hořlavost petroleje, stejně jako získání lepivosti a zmatenosti vlasů.

Cranberry Mask

Mash zralé bobule nebo listovat přes mletou masu. Výsledná kaše se aplikuje na vlhké vlasy a zabalí je plastovým obalem. Nechejte 2 hodiny a poté důkladně opláchněte. Maska účinně působí na nits, úplně ničí jejich skořápku svým kyselým prostředím. Frekvence této manipulace není omezena. Pokud je to žádoucí, brusinky mohou být nahrazeny granátovým jablkem nebo citronem.

Maska slunečnicového oleje a petroleje

Smíchejte rovnoměrně nerafinovaný rostlinný olej a petrolej. Rozložte po celé délce mokrých vlasů, věnujte zvláštní pozornost oblasti kořenů. Ponechte pod plastovým uzávěrem po dobu 1-2 hodin, opláchněte šamponem pod teplou vodou. Maska vám umožní zbavit se vši a nits pro několik procedur s minimální ztrátou pro vzhled vlasů.

Tansy odvar

2 polévkové lžíce sušené bylinky přelijeme vařící vodou a vaříme 15 minut na nízké teplotě. Chlazení, napnutí, nechte stát půl hodiny. Rub kořínky na 20 minut za měsíc.

Dehtové mýdlo

Pravidelné promývání hlavy dehtovým mýdlem také poskytuje pozitivní výsledky v boji proti všem. Koncentrované alkalické prostředí má negativní vliv na parazity, což brání reprodukci. Negativní důsledky by měly být přičítány zhoršení vzhledu vlasů, jejich lepkavému neuspořádanému vzhledu.

Maska s esenciálními oleji

5 polévkových lžic rostlinného oleje se obohatí pomocí 3 kapek bergamotu, tymiánu nebo čajového stromu. Navlhčete hlavu vodou a aplikujte připravenou směs. Po 2 hodinách by měla být maska ​​omyta, usušena a česaná. Pravidelná léčba pomáhá zbavit se všech vší. Odborníci doporučují používat tuto metodu jako preventivní metodu před návštěvou míst s velkou koncentrací lidí.

Opláchněte peroxidem vodíku

Peroxid rychle proniká do vnějšího obložení vši a nití a ničí jejich vnitřní orgány. Pro přípravu leštidla by měl být peroxid vodíku zředěn 50:50 vodou. Aplikujte na vlasy, snažte se nedostat na pokožku hlavy. Doba expozice je 20 minut, prováděná v týdenních intervalech.

V tomto receptu může být peroxid nahrazen alkoholem nebo 9% octem.

Pediculóza u dětí

U dětí ve věku do tří let je toto onemocnění extrémně vzácné. To je způsobeno především v domácím prostředí a neustálým sledováním rodičů. Nicméně, se začátkem návštěvy mateřských škol a škol se situace dramaticky změní. V období od 3 do 12 let je zjištěna většina případů infekce pedikulózy u dětí.

V dětství se příznaky onemocnění objevují nejjasněji. Tenká kůže, minimální množství maziva dělá děti velmi atraktivní pro parazity. Jednoduše kousají skrz kůži, pevně přiléhají k tenkým pramenům a položí larvy.

Tělo dítě reaguje nesnesitelným svěděním a vyrážkami, které vedou k silnému poškrábání celého těla.

Když dítě nejprve škrábe, je vhodné okamžitě prozkoumat hlavu pro přítomnost parazitů. U vlasů méně vyvinutých než u dospělých není těžké si je všimnout.

Léčba se provádí léky, česáním s častým hřebenem nebo lidovými léky. Mnoho továrních pedikulicidů má věkové hranice a nelze je používat, dokud nejsou starší dva roky.

Šampony a aerosoly "Fenotrin", "Itaks", "Parazidoz" nemají žádné věkové omezení. Nicméně tyto léky jsou účinné pouze s malým množstvím vší a nemají žádný vliv na nits.

Odborníci doporučují používat šampon "Paranit", vhodný pro dospělé a děti starší 5 let a s malým počtem kontraindikací.

Kombinovaný prostředek - "Para-plus" aerosol lze použít od tří let. Rychle eliminuje larvy a dospělé, ale může vyvolat alergickou reakci.

Vysoká účinnost léků, a to i s vysokým stupněm infekce, umožňuje neuplatňovat takové kardinální metody jako krátké účesy nebo holicí vlasy.

Prevence

Abyste se vyhnuli infekci parazity, musíte se řídit následujícími principy:

 • Přísné dodržování osobní hygieny:
 • povinné promývání alespoň jednou týdně;
 • pravidelné česání;
 • systematické výměny oděvů a ložního prádla;
 • používání gumových klobouků při koupání v bazénu;
 • použití osobních hygienických potřeb - hřebeny, vysoušeč vlasů, kolíky.
 • Pravidelné vyšetření vlasů, zejména po dlouhém pobytu v přeplněných místech po návratu z turistických výletů a dětských zdravotních táborů.
 • Snažte se vyvarovat se blízkého kontaktu hlav s neznámymi nebo neznámými lidmi.
 • Při návštěvě masových událostí používejte aromatické oleje jako profylaktické látky. Spolehlivě chráňte přípravky z oregano, čajového stromu, levandule.

V případě kontaktu s možnými distributory byste měli okamžitě provést preventivní ošetření vlasů jakoukoliv pedikulicidní kompozicí.

Video o léčbě a prevenci pedikulózy

Bohužel, pedikulóza se často nachází v každém rohu planety. Zatím neexistuje spolehlivá cesta, zaručená, aby se zabránilo infekci. Moderní vývoj chemického a farmakologického průmyslu vám však umožní rychle řešit problém a zcela zničit nežádoucí hmyz.

Pro Více Informací O Suché Vlasy