logo

Příčiny olupování kůže na obličeji, rukou, těle, hlavě

V moderním světě, kde stále více problémů souvisejí s ekologií, jsou rozšířené různé dermatózy. Často jejich vnější projevy nevypadají docela esteticky příjemné a to je právě to, co způsobuje nepříjemnosti osobě.

Stává se však, že kožní reakce je příznakem vážného onemocnění, v tomto případě je nutné urgentně stanovit a "neutralizovat" patogen nebo odstranit příčinu, která způsobuje mechanismus kožní reakce. Jedním z těchto problémů s kůží je peeling.

Častým příčinou je nedostatek tvorby mazu (fyziologický rys) nebo ztenčení přírodní lipidové vrstvy detergenty (nadměrná hygiena). Taková desquamace není patologie, není předána jiné osobě a léčba spočívá v úpravě péče o pleť. Ale existují další případy...

Alergie

Suchá kůže se může vyskytnout v důsledku expozice alergenu. Jako takové látky mohou být:

 • Potraviny - čokoláda, červená zelenina a ovoce, mléko, vejce, téměř jakýkoli produkt mohou způsobit alergie na potraviny
 • Prací prostředky - odstraňovače skvrn, prášky, kondicionéry, kondicionéry
 • Kosmetika - krém, prášek, oční stín, mýdlo, sprchový gel, výrobky pro úpravu vlasů atd. (Viz seznam škodlivých látek v kosmetice, krémy).
 • Chemikálie pro domácnost - veškeré čisticí prostředky pro nádobí, umyvadla, toalety (viz účinky chemikálií pro domácnost na zdraví, jak si vyrobit bezpečné nářadí)
 • Kovy - bižuterie, přezky, nýty, knoflíky, zipy
 • Kousnutí hmyzem (komáři, midges, včely)
 • Léky.

Může být alergická reakce dvou typů:

 • kontaktní dermatitida - v tomto případě se reakce z kůže objevuje po dlouhodobém působení dráždivého (ne okamžitě). Nejprve se objeví červená kůže, svědění a peeling (je možné vytvořit bubliny s tekutinou). Později je postižená oblast pokrytá suchou kůrou.
 • kopřivka - v tomto případě se reakce objeví ihned po působení alergenu - okamžitě se objeví hyperemie, otok v místě expozice, silná touha po poškrábání.

Nejčastěji je předispozice k alergiím určována v raném věku, zejména u dětí, jejichž příbuzní trpí zvýšenou citlivostí na jakoukoli látku. V raném věku je nejčastější výskyt zarudnutí a odlupování v oblasti tváří, hýždí a přirozených záhybů (viz diatéza u dítěte).

Změna klimatu

Peeling kůže je často pozorován v chladném období. Důvodem jsou nejen změny na ulici (mráz a silný vítr), ale také zahrnutí topných zařízení do místnosti (radiátory, klimatizace). Během tohoto období se vlhkost vzduchu výrazně snižuje a to ovlivňuje stav pokožky.

Aplikace zvlhčovačů

Zvlhčovače jsou vynikajícími prostředky k obnovení vodní rovnováhy pokožky, ale pouze při správné aplikaci. Na povrchu kůže vytváří "vodní nárazník". V podmínkách normální vlhkosti vzduchu krém váže ze vzduchu vlhkost a přenáší ji na kůži, ale když je obsah vlhkosti v prostředí nízký, dojde k reverznímu procesu: voda z pokožky se uvolní do životního prostředí a kůže se začne odlupovat. Tuto vlastnost je nutné zvážit při použití hydratační kosmetiky.

Nedostatek vitamínů

Existuje mnoho vitamínů a stopových prvků, jejichž nedostatek může nepříznivě ovlivnit zdraví pokožky a její vzhled. Takové látky jsou nezbytné v minimálních množstvích, ale jejich podíl na metabolických procesech celého organismu nelze přeceňovat. S beriberi, hydratace pokožky s kosmetickými výrobky nemá žádný účinek. Kůže nejčastěji vločky na obličej, kolena a lokty (z strany extenzoru). Nejčastěji nedostatek těchto vitaminů ovlivňuje stav kůže:

 • Vitamin A (s nedostatečným zhoršením vlasů a nehtů, možnými poruchami zraku, zejména v noci).
 • Vitamin K (s nedostatkem zvýšeného krvácení, dlouhé období hojení malých kožních lézí).
 • Vitamin C (s nedostatkem vrásek se objevuje, kůže se stává bledá, porucha spánku je narušena, dásně krvácejí).
 • Vitaminy skupiny B: B2, In3, In7, In12 (v případě nedostatečného přístupu, poruchy spánku, ztráta vlasů, krvácení z dásní, únava, lupy, deprese, nervozita).
 • Vitamin E (nedostatek předčasných vrásek, hyperpigmentace kůže, dlouhé období hojení kožních poranění).

Hypovitaminóza může být způsobena nesprávnou výživou nebo narušením absorpce potravy (viz tabulky vitamínů - rozptýlení mýtů). Měli bychom však mít na paměti, že přebytek některých vitaminů se projevuje také při zhoršování pokožky, nehtů a vlasů (proč se nehty odlupují a rozpadají).

Dysbacteriosis

U novorozenců může být olupování kůže způsobeno dysbiózou. Současně může dojít k trvalému nedostatku hmotnosti dítěte, ztrátě tělesné hmotnosti, bledosti pokožky, problémům s břichem (častá regurgitace, flatulence, poruchy stolice). U dospělých mohou být kožní problémy také spojeny s poruchami střev. Často se pacienti stěžují na chuť kovu v ústní dutině, střídající se zácpa a průjem, nenasytná touha po jídle, bolest v břiše, plynatost, břišní distenze, suché sliznice, bolesti hlavy (viz příznaky dysbiózy).

Nedostatek bakterií ve střevech vede k poruchám v procesu asimilace jídla. Dokonce i při plnohodnotné stravě (dostatečný příjem živin, vitamínů a stopových prvků, optimální poměr bílkovin, tuků a sacharidů) není člověk schopen účinně asimilovat, pravděpodobnost vývoje avitaminózy se zvyšuje (viz lék na léčbu dysbakteriózy).

Hormonální změny

U lidí, množství produkovaného estrogenu přímo ovlivňuje stav pokožky. Tento hormon řídí produkci kožního mazu, což je přírodní zvlhčovač pokožky. Změny v obsahu estrogenu lze pozorovat v případě onemocnění endokrinního systému a poruch ve fungování následujících orgánů:

 • Štítná žláza
 • Ovary
 • Nadledviny (přečtěte si o nadledvinové nedostatečnosti) atd.

Hormonální změny čekají ženy během menopauzy (asi 50 let). V této době dochází k přirozenému poklesu hladiny estrogenu (není spojeno s onemocněními endokrinního systému), což vede ke stárnutí pokožky, její ztrátě, ztrátě vlhkosti a vzhledu suchosti. Kůže se začíná odlupovat, pocit napjatosti téměř nikdy neopustí ženu.

Helminthiasis

Když jsou v některých případech infikovány červy (červy), výskyt kožních reakcí, včetně desquamation a vyrážky. Spolu s těmito projevy se vyskytují poruchy střev, horečka, ztráta hmotnosti, nevolnost, zvracení, známky intoxikace (otravy odpadními produkty červů). Někteří paraziti jsou do lidského těla zaváděni skrz kůži, na těchto místech dochází často k alergické reakci. Někteří lidé parazitizují svalovou tkáň, což může také způsobit kožní projevy (viz příznaky červů u lidí).

Demodekóza (parazitizace ciliárního roztoče)

Jako stanoviště roztoč často vybírá tvář člověka, zvláště oblast očních víček, obočí, brady, nasolabiálního trojúhelníku, průčelí nebo ucha. V místě zavádění se zaznamenává vzhled peelingu (ve formě váček nebo kůry), otok, tvorba edematózních a zčervenání.

Pokud se parazit usadí na očních víčkách, může dojít k rychlé oční únavě, lokální ztrátě řas, potíže s otvíráním očí ráno (vytváří se lepkavá tekutina, která zabraňuje otevírání víček). Když používáte kosmetiku a detergenty, pokožka postižená klíštětem je svědčí a svaluje. Pokud je postižené oko (jeho sliznice), pak je pozorována jeho suchost, fotofobie a kapilární výčnělek na povrchu.

Diabetes

Diabetes mellitus může být uveden mezi příčinami odlupování kůže. Poměrně zákeřná choroba, v počátečních stádiích av případě skrytého průběhu, se objevuje pouze ve formě svědivé kůže a její suchosti. V následném suchu sliznic úst, genitálií. Často dochází k žízně a častému močení, často dochází ke zhoršení nálady, rychlé únavě, poruchám hmotnosti (může dojít k prudkému skoku v závažích váhy nahoru a dolů), depresi.

S konstantní vysokou koncentrací glukózy v cirkulační krvi se lidské tělo snaží snížit, především vylučováním močí. K těmto účelům se používá lví podíl volné tekutiny v lidském těle. Je to nedostatek vlhkosti, který vede k suché kůži.

Cracked erythema (suchý nebo astetotický ekzém)

Nemoc má chronický průběh, relapsy se vyskytují v chladné sezóně. Nejčastěji dochází k silnému olupování kůže na rukou a nohou, ale je možné onemocnění celého povrchu těla.

Spolu s odlupováním se vyskytuje celková suchost a zčervenání kůže, zřejmá vylučování všech fyziologických linek (vzorek kůže) a přítomnost lineárně popraskaných oblastí (eskorací). Často je tento proces doprovázen zánětem, který postupně postupuje (často s běžícím popraskaným erytémem, plačem a vylučováním vylučuje). Postižené oblasti těla bolely (viz příznaky a typy ekzému).

Ichthyosis

V případě ichtyózy se trupové části lidského těla podobají rybích šupinám (mají čtverhranný tvar), samotná nemoc je patologií keratinizace kůže a je zděděna (projevuje se v raném dětství). Často jsou váhy pigmentovány (hyperkeratóza). Nemoc má několik forem.

Ichthyosis vulgaris

Ichthyosis vulgaris je nejběžnější forma, se stejnou frekvencí postihuje lidi různých pohlaví. Objevuje se na celém povrchu těla, s výjimkou ohybových ploch (axilární dutiny, krk, slabiny, kloubní dutiny atd.). Často jsou na loktech a kolenech označena měřítka (s vnějším - extenzním povrchem), mají různé barvy (od bělavé až šedo-černé). U dítěte se nemoci na obličeji prakticky nezjistila, u dospělého člověka mohou na čele nebo tvářích existovat kapsy sucha a odlupování. Na dlaních a kůži nůžek je pendulózní peeling s výrazným retikulárním vzorem; hřebíky jsou drsné, křehké a deformované; dochází ke ztenčení vlasů a vypadávání vlasů; zuby jsou velmi náchylné k zubnímu kazu. Pacienti s ichtyózou rozvíjejí dědičnou náchylnost k očním onemocněním (myopie), často dochází k relapsům retinitidy a konjunktivitidy. Může být diagnostikováno kardiovaskulární nebo jaterní selhání.

Recesivní ihtyóza

To se dědí pouze muži (na chromozómu X). Váhy ve tvaru připomínají štíty černě hnědé barvy (připomínají krokodýlovou kůži), mají poměrně hustou strukturu. Často je onemocnění doprovázeno vývojem dítěte, narušením tvorby skeletu, katarakty, epilepsií nebo hypogonadismem (nedostatečná funkce varlat).

Vrozená ihtióza

Onemocnění začíná jeho vývoj in utero (u 16-20 týdnů těhotenství). U novorozence mohou být váhy tlusté, mají jiný tvar, jsou zcela hladké nebo mírně zubaté a kůže mezi nimi je hluboce popraskaná. Děti mají deformitu v ústech, uších, kůži a kostře víček. Na prstech a prstech mohou být propojky, nejsou zde žádné destičky na nehty. Většina dětí se narodí mrtvá nebo zemřou několik dní po narození.

Epidermolytická ihtyóza

Jedna forma vrozené ihtyózy. Kůže novorozence má jasně červenou barvu (jako v tepelném spálení) oblasti nohou a dlaně jsou pokryty tlustou vrstvou bílé epidermis. Váhy jsou odmítnuty při nejmenším dotyku, jsou možné krvácení v sliznicích a kůži - takové děti už dlouho nežijí. Časem se šupinaté oblasti stávají méně, ale relapsy onemocnění se často vyskytují. V oblastech přírodních kožních záhybů ve věku 4-5 let se tvoří tlusté šupiny se špinavou šedou barvou. Následně jsou dětem diagnostikovány poruchy endokrinního a nervového systému (paralýza, oligofrenie, polyneuropatie, infantilismus atd.).

Lupus erythematosus (SLE)

Systémové onemocnění autoimunního onemocnění (vlastní imunita ničí normální buňky v těle, jejichž produkty rozkladu způsobují celkovou intoxikaci těla a mnohočetné poškození vnitřních orgánů). Častěji onemocnění postihuje ženy.

Oloupání kůže není zaznamenáno u všech pacientů s lupus erythematosus. Nejčastější červené papuly (vyrážka) se objevují na nosu a tvářích (ve tvaru motýla), na těle a pažích mohou být hyperemické suché oblasti. Často se příznaky objevují v oblasti genitálií a sliznice nosu a úst - existuje mnoho vředů. Vlasy a nehty pacientů se systémovým lupus erythematosusem jsou náchylné k křehkosti, existují kapsy vypadávání vlasů.

Možné projevy onemocnění z:

 • Klouby (dochází k jejich symetrické deformaci, zvyšuje se bolest).
 • Krevní (neutrofilní leukocyty mají jaderné fragmenty z jiných buněk, anémie).
 • Kardiovaskulární systém (endokarditida, perikarditida, myokarditida, aterosklerotická vaskulitida)
 • Obličky (nefritida, krev a bílkovina jsou detekovány v moči, výtok tekutiny z těla je narušen a bobtnání postupuje).
 • Nervový systém (křeče, psychóza, perestesie, encefalopatie, cerebrovaskulární onemocnění).
 • Gastrointestinální (porušení židle).

Pacienti mohou mít prudký vzestup tělesné teploty, únava se objeví rychle a bolesti hlavy se často objevují.

Pink lichen

Když je onemocnění pozorováno ve stejnou dobu a svědění a olupování, postup je zaznamenán v podzimních nebo jarních měsících, kdy tělo oslabí sezónní nachlazení.

První známky růžové lišejníky mohou být zaměněny s příznaky infekce dýchacích cest: teplota stoupá, celková malátnost, únava, celková slabost, mízní uzliny se zvyšují. Později je kůže označena peeling skvrn, mají symetrické obrysy, lokalizované v trupu a stehnech. Zpočátku se objeví jedno velké místo (4 cm v průměru), její povrch lehce stoupá nad povrchem zbytku pokožky, barva se může lišit od jasně růžové až žlutohnědé.

Později, po 2-3 týdnech, se na okrajích vytváří malá skvrna, jejich velikost nepřesahuje 2 cm. Postupně plaky zmizí, na jejich místě se vytvoří bledá stopa, která zmizí po nějaké době. Růžové lišejníky zřídka způsobují olupování kůže na obličeji. Svědění může být nepřítomné nebo má výrazný charakter, často zhoršený neuro-emočním stresem pacienta.

Psoriáza

Existuje několik forem psoriázy, z nichž každá má individuální příznaky. Onemocnění nastává v důsledku aktivace lymfocytů a zvýšení intenzity sítě malých kapilár v horních vrstvách kůže. Tam je formace vločka, suchá pokožka, která je poškrábaná, a tam je také silná těsnost (vidět jak léčit psoriázu).

Jednoduchá psoriáza

Zánětlivé oblasti pokožky jsou pokryty plaky, které se zvedají nad zbytkem povrchu, jsou zesílené a náchylné k delaminaci. Kůže se stává tenčí a při nejmenším tlaku dochází k krvácení. Onemocnění se rychle šíří. Peeling lze pozorovat na pokožce hlavy (její chlupaté části).

Reverzní psoriáza

Existují závraty suché, hladké, zanícené pokožky, která také vyčnívají mírně nahoru. Jsou lokalizovány ve zúžených zónách ramen a nohou, stejně jako v přirozených záhybech kůže (inguinální zóna). Často dochází ke zranění takových plátů mechanicky (například oděvem) a infekce proniká do vzniklých ran.

Gutátová psoriáza

Kůže pacienta je pokryta malými oblastmi zánětu, ve tvaru připomínající tečky nebo kapky, které se liší od bledě růžové až po fialovou fialovou. Nástup onemocnění se často shoduje s virovými onemocněními.

Pustulární psoriáza

Mnoho puchýřů (puchýřky s tekutinou) se objevuje na lidské pokožce. Často se infikují bakteriemi a tekutina se podobá hnisu. Kůže pod ohnisky zánětu se odfarbí a samotné puchýře se spojí. Peeling kůže na nohou, ruce a předloktí je lokalizován.

Možná letní a zimní verze průběhu psoriázy. V prvním případě se při působení slunečního světla příznaky zhoršují, ve druhé, naopak, je dosaženo dlouhodobé remise.

Šarlatová horečka

Onemocnění je infekční povahy způsobené streptokoky. Pacient má známky obecné intoxikace, zvýšení tělesné teploty, začátek zimnice, bolesti hlavy, bolesti po celém těle. Po nějaké době je pokožka pokryta malou vyrážkou ve formě bodů, mají jasně růžovou barvu, kůže se stává růžovou. Scarlet fever také signalizuje silný rozdíl v barvě kůže na obličeji: nasolabiální trojúhelník je bledý, bez vyrážky a tváře jsou "hořící", začínají být jasně červené a mají vyrážku.

Lékař často diagnostikuje bolest v krku při počátečním vyšetření, mízní uzliny jsou značně zesíleny, jejich citlivost je zaznamenána při palpaci. Jazyk je zakrytý krvavým květem, který postupně zmizí sám. Jeho sliznice se stává jasně karmínovou barvou, lesklé bradavky jsou jasně viditelné.

Asi týden po začátku šarlaku zmizí vyrážka a nejsou žádné stopy pigmentovaných nebo depigmentovaných oblastí. Po několika týdnech se objeví škálování, nejprve na jemné kůži na krku, při přírodních záhybech a pak po celém těle. Kůže vypadá ve vrstvách, počínaje posledním phalanxem prstů, postupně se rozšiřuje na povrch rukou a chodidel.

Seboroická dermatitida

Nemoc se vyskytuje v důsledku aktivní aktivity mikrobů v přirozeném sekretu osoby (sebum). Nejčastěji se onemocnění projevuje na pokožce hlavy, tváře, uších, hrudníku, zadní části těla (viz seboroická dermatitida na obličeji). Lupiny jsou projevem mírné seboroické dermatitidy.

Na postižené oblasti se objevují podráždění, zarudnutí a dobře definované suché plaky (peeling). Samotné váhy jsou spíše tlusté, tvoří se v důsledku spojení sousedních uzlů, které mají nažloutlý odstín. Při lokalizaci dermatitidy v oblasti přirozených záhybů (oblast pod prsu, za ušima, v oblasti svalů) se může objevit plačení, později kožní trhliny může ublížit. Průběh onemocnění je spíše pomalý, ale zapojení velkých oblastí těla vyžaduje okamžitou lékařskou péči, zejména u dětí (pokud existují další příznaky: zpomalení růstu, průjem).

Blepharitis

Onemocnění se objeví na kůži očních víček. Okraj horního nebo dolního víčka se ztuhne, zčervená a vytvoří se na něm více vrstev (směs epitelových buněk a kožního mazu).

Onemocnění je doprovázeno svěděním očí, oční víčka jsou mnohem těžší (ráno je těžké otevřít oči). Při prodlouženém zatížení dochází k rychlé únavě, oko bolestně reaguje na jasné světlo (fotofobie), často se pozoruje trhání větrem. Řasy se mohou deformovat, hojně spadnout, držet se spolu. U některých forem blefaritidy je pozorována tvorba vředů nebo vředů podél okrajů očních víček.

Sekundární syfilis

U sekundárních syfilisů jsou léze pokožky zřídka šupinaté, ale pokud k tomu dojde, vyschne se pouze po okrajích vyrážky. Sami se nikdy neproplují, mají tmavě červenou barvu, spíše hustou, zaoblenou obrysovou čárou, jsou zarovnány s kůží. Pacienti nemají bolesti ani svědění. Foci mizí samy o sobě, nenechávají žádnou depigmentovanou kůži ani jizvy. Formace jsou rozloženy po celé ploše těla, včetně oblastí nohou a dlaní.

Stává se, že vyrážka v sekundárním syfilisu má formu papulek, pak vyčnívá mírně nad hlavní hladinu kůže, náchylná k nárůstu nodulárních míst. Mohou to ovlivnit papuly sliznic úst, pohlavních orgánů, hrtanu. Při lokalizaci v přírodních záhybech se pozoruje srážení, později vzniká eroze, z níž se tekutina neustále uvolňuje. Papulární a růžová vyrážka se může objevit současně.

Další známky sekundárního syfilisu mohou být plešatost. Jejich střediska mohou být malé nebo dosahují velkých velikostí. U žen může syfilis vyvolat tvorbu depigmentovaných oblastí na kůži krku, před podpaží, décolleté, zádech, břicho nebo dolní části zad. Místa se neodlupují, nevyvolávají nepříjemné pocity (bolest, svědění), obklopené hyperpigmentovanými buňkami. U mužů se hlas stává husi, což naznačuje poškození hlasového přístroje příčinným činitelem syfilisu.

Hubová infekce kůže

Infekce s houbami může také způsobit olupování kůže. Na každé části těla se mykóza může projevit různými znaky.

Nohy a palmy

Ve většině případů se houby usazují mezi prsty nebo v plantární a palmarové části končetin (viz houba nohou). Peeling je mírný, může dojít k mírnému zánětu. Kůže praskne mezi prsty, trhliny jsou docela bolestivé, dlouhou dobu se nezhojí. Na plantární a palmární části kůže se ztuhne, hrubé, v drážkách se může objevit bělavý plak (pendulózní peeling). Možná vzhled bublin na noze a dlani, jsou náchylné k sloučení, následně k trhlinám a formování eroze.

Hladké kožní náplasti

V takových zónách houby tvoří kulaté centrum s mírným odlupováním, barva se může lišit od bělavé až po hnědou. Růst skvrny se objevuje podél periferie, celá zóna stoupá trochu nad úroveň kůže. Zánět chybí.

Inguinální zóna

Houby působí na záhyby kůže, horní vnitřní část stehna, spodní část břicha, oblasti zad. Středy jasně růžové nebo červené barvy jsou silně zašpiněné a zapálené. Existuje jasnost hranic míst.

Chlupatá oblast hlavy

Často diagnostikována houba pokožky hlavy u dětí. Foci mají jasné obrysy, postrádají vlasy (v prvních fázích je poznamenán jejich oslabení, odtrhávání a vypadávání). Místo má tvar tuberkulózy, může mít nažloutlé zbarvení s váhy a krusty (někdy s přítomností krve).

Onychomycosis

Často houba nehtů ovlivňuje okolní tkáň. V tomto případě kůže vypadne na okraji nehtové desky, dochází ke zesílení její vrstvy.

Oblast pod rty (brada, krk) je nejvíce náchylná k infekci houbou. Uzlíky mají hrubý, odlupující se povrch červeného nebo fialového odstínu. Když je přiložena bakteriální infekce, pustuly se nažloutly.

Nejčastěji je suchá kůže a peeling způsobena změnami způsobenými věkem, alergickou reakcí nebo nevhodnou péčí. Nízká vlhkost vzduchu, používání léků, chlorovaná voda, horká lázeň, přísná strava, nedostatek vitamínu - může také způsobit sucho. V tomto případě není třeba zvláštní léčba olupování kůže.

Diagnostika

Pokud existuje podezření na onemocnění, je třeba pečlivě vyšetřit pochybné ohniská. Je důležité určit:

 • Povaha skvrn (ve formě tuberkulózy, sloučení, jednotlivé, vlhké atd.)
 • Obrysy (jasné, rozmazané).
 • Tvorba barev (bělavý, růžový, červený, hnědý, fialový, hnědý, černý atd.)
 • Pocity (svědění, bolesti, špetky).
 • Související jevy (všeobecná slabost, horečka, bolest hlavy, zvracení, krev v moči, bolest kloubů atd.)

K určení a léčbě onemocnění je nutné konzultovat s lékařem. Samoléčení je nepřijatelné. U domova je obtížné provést diagnózu, je často nutné předložit několik testů, studovat škrábání v laboratoři, někdy vyžadovat povinné studium materiálu pro zhoubné nádory, analýza syfilisu. Musíte provést celou škálu výzkumu. Teprve po tom vám lékař řekne, jak se zbavit peeling pokožky navždy, a obecně je to možné.

Lupy na nohou - a to se stane

Když uslyšíme slovo lupy, pak samozřejmě předkládáme ty bílé sněhové vločky, které se tvoří na naší hlavě. Ale v zimě se mohou na jiných místech vyskytovat lupy. V chladném období pokožka na nohou trpí ne méně než hlavou a v důsledku toho se objeví tzv. Punčochové lupy, což je bílá váha na tele a stehnech. Pokud jste takový problém nezjistili - máte štěstí a pokud nemáte to štěstí - překonáme tuto onemocnění společně.

Mnoho žen spojuje vzhled lupin na nohách s tím, že v zimě nosíme teplé oblečení, těsné džíny nebo punčocháče. Ve skutečnosti však problém leží jinde - v suché kůži. Pokud jste majitelem suché pokožky, v zimě jistě zažijete všechny zážitky bílého mrazu. Před léčbou této nemoci je třeba zjistit příčiny jejího výskytu. Kůže má přirozený mechanismus k prevenci suchosti a uchování vlhkosti - specifické ochranné (lipidové) vrstvy. Ale v průběhu času se tato ochranná vrstva rozbije a pokožka okamžitě ztratí svou přirozenou schopnost zadržovat vlhkost. Jak vyplývá ze studií, se snížením obsahu vody v těle o pouhých 10% se stává suchá a začne se odloupat. Kromě toho příliš teplý nebo studený vzduch, nízká vlhkost, častý kontakt s pokožkou s vodou nebo čisticí roztoky a prací prostředky zničí lipidovou vrstvu. Zvláště postižená kůže v zimě pod tlakem oblečení. Existuje však spousta jiných důvodů. Suchá kůže může mít genetické kořeny a je zděděna. S věkem se obranný mechanismus pokožky oslabuje a stává se suchší. U některých lidí se kůže po návštěvě bazénu dostane velmi suchá. Původce může být chlór obsažený ve vodě.
Při různých patologických stadiích štítné žlázy se může objevit desquamation téměř na celém těle. V takovém případě je nutné konzultovat odborného endokrinologa. Nastávající matky často trpí suchou kůží, zejména v prvním trimestru těhotenství. Důvodem je anémie (nedostatek železa). Co dělat Lékař to řekne. Dlouhodobý pobyt na slunci také negativně ovlivňuje pokožku.

Tak co dělat? Začněme hovořit o správné výživě. Za prvé, snížit spotřebu živočišných tuků, které se nacházejí v masných výrobcích, smažených potravinách, cukrářských výrobcích a pečiva. Za druhé, věnujte zvláštní pozornost následujícím zdravým potravinám: odrůdách mastných ryb (sardinky, makrely) - zabrání se tak trombóze; potraviny bohaté na vitamín C (jahody, červená paprika, černé rybízky) - tím se zlepší krevní oběh; potraviny bohaté na draslík (celer, brambory, banány) - to pomůže v boji proti otokům nohou; koření (česnek, horká paprika) - stimuluje krevní oběh; sójové produkty a nízkotučné jogurty - přispívá k rozvoji svalové hmoty. Nakonec pijete dostatek vody (až dva litry denně), což pomůže udržet dobrý svalový tonus a pokožka nohou se stane zdravou a pružnou. Ale pouze pokud nejste vystaveni otoku.

Chcete-li zabránit suché kůži v zimě, a zejména, aby se zabránilo lupínky pantyhose, nezanedbávejte rady zkušených dermatologů. Vezměte jen teplou sprchu nebo vanu - je lepší se zdržet teplé nebo kontrastní sprchy, protože horká voda zvyšuje suchost pokožky. Používejte měkké čisticí prostředky. Ochucené mohou způsobit podráždění pokožky a také gely suché. Je lepší používat tekuté mýdlo. Samozřejmě nevylučuje sucho, ale určitě to proces nezhorší. Nepoužívejte čisticí prostředky s bohatou pěnou. Čím více peněz, tím více alkalií, které obsahují. Po třech minutách promývání s tímto produktem obnoví pokožka ochrannou vrstvu organických kyselin po dobu tří hodin (!). Ujistěte se, že dvakrát týdně peelujete. Můžete si koupit speciální sprchové křoviny. Jejich měkké granule, bez traumatizace pokožky, uvolňují z mrtvých buněk a stimulují růst nových. Po takové péči se pokožka vyhladí, její tón se zvýší, krevní oběh se zlepší. Namočte kůži do sucha - netřte ji ručníkem. Pak olivový nebo dětský olej opatrně masírujte
nohy od stehna po paty. Nezapomeňte na všechny druhy krémů na zvlhčení pokožky, stejně jako lidové léky. Připravte například hydratační přípravek. K tomu se promíchá 10 ml tinktury Hypericum, 10 ml vody, 10 g olivového oleje, 20 g lanolinu a 2 g spermaceti. Tento krém stimuluje metabolické procesy pokožky, zlepšuje pružnost pojivové tkáně, kompenzuje ztrátu buněčné vlhkosti.

Pokud suchá kůže neprojde, doporučujeme konzultovat s dermatologem.

Lupiny - příčiny a léčba

Lupiny jsou kombinací příčin (nebo syndromů), které se vyznačují zrychleným procesem exfoliace kožních částic (ve formě měřítek) po poměrně dlouhou dobu. Lupiny se nejčastěji vyskytují na pokožce pokryté vlasy.

Lupiny by neměly být zaměňovány pouze za suchou pokožku hlavy. V procesu lidského života dochází ke konstantnímu odumírání kožních buněk a mírné olupování pokožky hlavy je normální (asi 487 000 buněk na 1 cm 2).

Lupiny jsou časté onemocnění pokožky hlavy a postihují téměř polovinu populace různého věku, pohlaví a etnického původu.

Příčiny lupů

Lupiny se obvykle vyskytují v důsledku tří faktorů nebo jejich kombinací:

1. Nesprávné fungování mazových žláz (nebo seborrhy)

Seborrhea - obecná koncepce lupů, je onemocnění. V obecném smyslu se jedná o nerovnováhu v tvorbě tuku, která vede ke snížení nebo zvýšení tvorby kožního mazu a ke změně chemického složení sekrece tuků. Tento proces se může objevit v důsledku chronických metabolických poruch, celkového stavu imunitního systému, věku a pohlaví, stravovacích návyků a kontaminace kůže.

Rozlišujte tuku (tekutý a hustý) a suchý.

S mastnou tekutou seborrheou se póry zvětší, kůže je lesklá a vlasy na hlavě vypadají naolejovaně, často lepené dohromady ve vláknech. Vlasy jsou pokryty nažloutlými šupinami, často se na hlavě objevují pustuly.

U mastné tlusté seborey se snižuje pružnost pokožky, možná i vzhled komedonů (rohovka, černá úhoř). Vlasy na hlavě jsou těsné a hrubé.

2. Kožní léze

Se sníženou sekrecí mazu váhy bohatě pokrývají vlasy a pokožku hlavy. Tento proces se nazývá suchá seborrhea (lupy). Tento jev je spojen s procesem aktivace houby, který má název "Pityrosporum Ovale" nebo "Malassezia Furfur".

S dobrou imunitou se houba chová stabilně. Se silnou fyzickou a duševní nerovnováhou, při dlouhodobém narušení stravy, se houba aktivuje, což vede k zrychlení růstu epidermálních buněk. Doba peelingu pokožky trvá 5 až 7 dní (v případě nepřítomnosti nemoci trvá toto období asi jeden měsíc).

Výsledkem je velké množství nadbytečných stupnic. Pokud je tento proces doprovázen podrážděním pokožky hlavy, svěděním a jednotlivými ložisky červenosti, můžeme mluvit o seboroické dermatitidě. V tomto případě jsou vlasy křehké, tenké a suché.

3.Specifické rysy těla

Patří sem zvláštnosti vylučování kůže a její struktura, dědičná predispozice a sezónní změny. Mezi další funkce patří následující důvody:

 • Lidé s určitými kožními stavy, jako je psoriáza a ekzém, pravděpodobně trpí lupy.
 • Dospělí s Parkinsonovou chorobou a některými dalšími neurologickými onemocněními jsou náchylnější k lupům a seboroické dermatitidě.
 • Pacienti v jakémkoli věku, kteří utrpěli infarkt a mrtvice, a někteří lidé se slabým imunitním systémem, jsou náchylnější k lupům než jiní.
 • Někteří odborníci se domnívají, že lidé, kteří konzumují dostatek potravin obsahujících zinek, vitamíny a určité druhy tuků, jsou náchylnější k lupům.
 • Duševní nárůst. Mnoho odborníků se domnívá, že existuje spojitost mezi častým stresem a mnoha problémy s kůží.
 • Studie ukázala, že 10,6% lidí s HIV je náchylných k seboroické dermatitidě.

Všechno výše uvedené vede k závěru, že všechny procesy a jevy, které vedou k lupům, jsou řízeny a kontrolovány.

Lupy opravné prostředky

Naštěstí lze tyto procesy spravovat. V mírných případech stačí najít vhodný šampon pro lupy určitého složení a stabilizovat svůj životní styl.

Ve většině případů výskyt lupů v mírné formě nevyžaduje návštěvu lékaře. Pokud se však poškodí stav pokožky hlavy a použití ošetřujícího šamponu nevede k požadovanému výsledku, měli byste se poradit s lékařem. Lékař může diagnostikovat seboroickou dermatitidu nebo jinou související chorobu, která vyžaduje určité léčebné podmínky.

Většina lupičských produktů nebo antifungálních šamponů (šampony proti lupům) obsahuje alespoň jednu z následujících účinných látek:

 1. Pyrithion zinečnatý je antibakteriální činidlo.
 2. Sulfid selénu je zodpovědný za snížení rychlosti tvorby buněk.
 3. Síra - pomáhá odstranit lupínky.
 4. Ketokonazol je velmi účinná antimykotická látka. Většina lidí, kteří používají ketokonazolové přípravky, je spokojena s výsledky. Šampon s touto přísadou mohou používat mladí i starší lidé.
 5. Kyselina salicylová - exfoliační složka.
 6. Olej z čajovníku - tento olej je extrahován z australského čajového stromu (Melaleuca Alternifolia). Můžeme říci, že v současné době výrobci šamponů stále častěji zahrnují složení čajového oleje. Olej z čajovníku je antifungální a antiseptický. Někteří lidé však mohou být alergičtí na tento typ oleje.

Ideálním řešením by bylo zvolit si takový šampon, v němž jsou dva nebo tři z výše uvedených složek.

Kromě šamponů, na potírání seborrhy, použití a krémů:

 1. Kortizonové krémy - snižují zánět. Tento krém je možné koupit za pultovou koncentraci 0,5% nebo 1%. Krém se používá dvakrát denně, výsledek se objeví až po několika dnech. Tento typ krému je k dispozici jako pleťová voda pro pokožku hlavy. Aplikujte jednou denně, nejlépe na vlhké vlasy po šamponování. Lze použít s medikovanými šampony.
 2. Antifungální krémy. Účinek těchto krémů je zaměřen na snížení počtu kvasinkových organismů žijících na kůži. Clotrimazole Cream 1% a Miconazole Cream 2% jsou dostupné bez lékařského předpisu. Antifungální krémy se aplikují jednou nebo dvakrát denně.

Jak se zbavit lupů

Terapeutické lupy šampony, stejně jako léčivé krémy, by měly být použity během aktivní fáze seborrhy. Vzhledem k tomu, že se projev této nemoci snižuje, je nutné omezit užívání léčivých přípravků a následně přejít na používání produktů každodenní hygieny. V případě dalšího výskytu nemoci mohou být krémy a šampony znovu použity.

Může se stát, že pokud se onemocnění znovu objeví, léky, které jste použili v předchozích dobách, mohou nyní být neúčinné. V takovém případě budete muset použít jiné šampony a / nebo krémy s výše uvedenými složkami.

Základní pravidla pro použití terapeutických šamponů. Šampon by měl být aplikován na vlhké vlasy a ponechán na pokožce hlavy po dobu asi pěti minut. Pokud je šampon vypláchnut příliš rychle, nebudou účinné složky mít dostatek času na to, aby se ujistil.

Základní pravidla pro použití terapeutických krémů (masky, lotiony). Léčivé krémy se používají v kombinaci s terapeutickými šampony. Masky a lotiony namočené na pokožku hlavy 20-30 minut.

Souběžně s užíváním terapeutických látek musíte dodržovat následující jednoduchou dietu. Potraviny by měly být bohaté na vitamíny a vlákniny. Ve stravě by měly být mléčné výrobky. Spotřeba tuku a sladké by měla být omezena. Dále se doporučuje používat nejméně dva litry čisté vody denně.

Lidové prostředky pro lupy

Léčba lupů doma může být stejně účinná jako léčba nákladné léčby lupů.

Maska na bázi vajec. Beat dvě vejce v malém množství teplé vody. Aplikujte směs na vlasy asi deset minut, poté opláchněte. Tento postup pomáhá zabránit lupům.

Maska na bázi pomerančového džusu a aloe. Potřebujete dvě čajové lžičky šťávy z aloe a dvě čajové lžičky pomerančového džusu a jednoho žloutku. Všechny složky se míchají na jednotnou konzistenci a aplikují se na pokožku hlavy. Po 40 minutách vypláchněte teplou vodou. Po aplikaci takové masky byste měli vlasy opláchnout vývarem připraveným z přesličky (který lze koupit v lékárně).

Rinser na bázi neplodu. Jedna polévková lžíce neplodnosti (na květenství) nalijte dvě šálky 80% vroucí vody po dobu 30 minut. Po umytí vlasů dostanou infuzi vtíranou do pokožky hlavy, po vložení plastového sáčku na hlavu, po 30 minutách vyjměte sáček, neumývejte vlasy. Tento postup se doporučuje dvakrát nebo třikrát týdně.

Vyplachování heřmánek. Dva polévkové lžíce heřmánek (květenství) nalijte jeden litr vody a vaříme pět minut. Po ochlazení vyčistěte vývar do pokožky hlavy.

Vyplachování heřmánek. Připravte infuzi heřmánkových květenství v poměru 1 ku 10. Promyjte infuzní hlavu dvakrát nebo třikrát týdně, počet procedur od 10 do 15. Tento kurz se může opakovat po dvou až třech týdnech.

Vyplachování na bázi tymiánů. Čtyři lžíce tymiánu nalijeme 0,5 litru vody a vaříme 10 minut. Chladný a deformační vývar, nanášejte na mokré vlasy a zcela namočte. Neplachujte vodou. Můžete použít po každém šamponování.

Vypláchněte z houby. V 0,5 litru teplé vody je nutné rozpustit jednu lžíci mořské soli. Aplikujte roztok na čisté, vlhké vlasy a po 5 minutách je dobře opláchněte. Po opláchnutí vlasů v jiném roztoku (přidejte jednu čajovou lžičku citronové šťávy na 0,5 litru vody).

Oleje pro vlasy. Jedna polévková lžíce lopuchového nebo ricinového oleje smíchaná s deseti lžícemi lihové tinktury nealkohol (prodává se v lékárně). Použijte pro třítění pokožky hlavy dvakrát denně.

Při použití jakéhokoli zdravotnického prostředku je nutná konzultace s odborníkem.

Jak se vypořádat s lupinami na obličeji?

Lupiny (seboroická dermatitida) na obličeji, jejíž příčinou a léčbou může odborník založit, je jedním z příznaků seborrhy. Toto onemocnění lze léčit léčivými a lidovými léky.

Dermatolog bude schopen zjistit příčiny a předepisovat léčbu seboroické dermatitidy na obličeji. Existují účinné metody léčby seborrhy s lidmi a léky.

Mechanismus seboroické dermatitidy

Lidská kůže není jen ochrannou vrstvou těla. Je to tělo, které plní mnoho funkcí. Každý den uvolňuje až 50 g mazu a 1 litr vody nasycené solemi a odpady z těla. Existuje mnoho kožních onemocnění, včetně seboroické dermatitidy.

Seboroická dermatitida je běžná kožní porucha. Ze svého jména můžete pochopit, s čím souvisí. "Sebum" - sebum, "Ray" - modifikace, změna role. Při seborrhe se vyskytuje nadměrná tvorba kožního mazu, sekrece mazových žláz.

Současně existují dva vzájemně závislé procesy:

 • podmínky na změnu povrchu kůže v důsledku dysfunkce žláz;
 • změněné stavy vyvolávají další postup narušení mazových žláz.

Normálně, kvasinky podobné houby, které jsou součástí mikroflóry, žijí na povrchu kůže. S měnícími se podmínkami se začínají aktivně šířit. Z tohoto důvodu existují zánětlivé procesy, odlupování stratum corneum, svědění, tvorba plaků z mrtvých buněk.

Tyto procesy se rozvíjejí především v místech s největší koncentrací mazových žláz. Může se však vztahovat i na jiné oblasti obličeje.

Nejčastěji seboretická dermatitida postihuje následující oblasti:

 • nasolabiální dutiny;
 • tváře;
 • obočí a obočí;
 • oblast křídel nosu;
 • nosní můstek;
 • skalp;
 • zóny růstu vlasů na tváři mužů;
 • oční víčka;
 • uši a zaushny dutiny.

Příčiny dysfunkce mazových žláz

 1. Onemocnění štítné žlázy a pánvových orgánů (u žen).
 2. Změny hormonální rovnováhy u mužů a žen.
 3. Nemoci trávicího traktu.
 4. Stres a deprese.
 5. Snížená imunita.
 6. Věkové rysy (období puberty a zánik sexuální funkce).
 7. Použití produktů obsahujících alergeny.

Vlastnosti seboroické dermatitidy na obličeji

Tvář je otevřená část těla, která se neustále dotýká životního prostředí.

Tenký film potu a kožního mazu (vodní tukový plášť) je bariérou, která brání vnikání mikrobů a bakterií do buněk dermis. K tomuto účelu slouží také kyselé prostředí na povrchu kůže obličeje, které zabíjí patogeny.

Při poklesu imunity a z jiných důvodů uvedených výše dochází k narušení funkce mazových žláz se všemi důsledky: reprodukce kvasnicovitých hub, zánětlivé procesy, lupy. Seborrhea se vyvíjí.

Toto onemocnění má tři typy:

Dermatologie považuje seborrhea za rekurentní onemocnění, které se jednou vytvořilo, může doprovázet člověka po celý život. Při malých změnách podmínek uvnitř těla nebo na povrchu kůže bude organismus reagovat s příslušnými příznaky: lupy, svědění, zarudnutí.

Léčba seboroické dermatitidy na obličeji

Manifestace suché seboroické dermatitidy na obličeji (bez ohledu na pohlaví osoby):

 • svědění, které se zhoršuje pocením;
 • početné suché exfoliační šupiny stratum corneum epidermis v oblastech s vysokou koncentrací mazových žláz, v oblasti uší a uší, na čele, bradě a krku, očních víček a obočí;
 • zčervenání kůže v postižené oblasti;
 • bolesti

Pro léčení všech forem seborrhy se aplikují terapeutické techniky dvou typů:

 • dávkování (ústy) léky;
 • místní venkovní expozice.

Systémová terapie zahrnuje použití protizánětlivých léků, stabilizaci imunitního systému, antihistaminik (antialergických) a antifungálních látek. Před aplikací topických přípravků očistěte pokožku.

Jak očistit pleť se seborrheou?

 1. Doporučuje se vyčistit kůži kosmetickým mlékem, pěnou, gelem na praní. Tyto nástroje dokáží odstraňovat nečistoty, aniž by zničily ochranný plášť s vodou. Jedná se o černou perlovou mléko pro citlivou pleť, hydrofilní olej Kanebo Kracie Naive (Olive), tajemství pěny ARCTICA.
 2. Abychom pomohli pokožce, doporučujeme použít tonikum, které je aplikováno na obličej ihned po umytí. Tyto přípravky vytvářejí na povrchu obličeje další ochrannou bariéru - kyselé prostředí, které škodí patogenní mikroflóře.

Léčba suché seboroické dermatitidy na obličeji

Topické přípravky:

 • "Březový dehet" (aplikovaný na postiženou oblast 1 den za den);
 • "Cyclopirox" (aplikovaný na pokožku 2krát denně, běh 21 dnů);
 • "Clotrimazol 1%" (aplikovaný na obličej 3krát denně).

U suché seboroické dermatitidy je nejčastěji předepisován ketokonazol. Vezměte 1-2 tablety denně, v průběhu 10-14 dnů.

Pro odstranění lupů na obočí, očních víčkách, nosních křídlech, bradě, krému na obličej Bifasan je účinná. Tento lék má protiplísňové účinky. Aplikuje se na postiženou oblast 1-2x denně, dovolí se jí úplně absorbovat, neumývají. Léčba se provádí až do úplného vyloučení symptomů onemocnění.

Léčba léčby dermatitidy s mastnou seboreou

 1. Masť "Apilak". Dejte postiženou oblast dvakrát denně. Doba trvání léčby je určena závažností onemocnění. Masť má protizánětlivý a tonizační účinek. Vyživuje pokožku vitamíny a mikroelementy. Snižuje svědění.
 2. Masť "Baneotsin". Má antifungální účinek, potlačuje patogeny, eliminuje svědění a loupání kůže, zmírňuje příznaky zánětu. Terapeutické činidlo se aplikuje na dříve očistenou pokožku 2krát denně.
 3. Aktivní účinnou látkou masti Skin-Kap je zinek. Má dezinfekční a sušící účinek. Masť obnovuje normální mikroflóru, aktivně bojuje proti příčinám zánětlivých procesů. Terapeutická droga se aplikuje na postiženou oblast 1 den za den. Neperte 30 - 40 minut.
 4. Krém na obličej "Elidel 1%." Je to silné protizánětlivé léky, účinně snižuje zarudnutí a podráždění, eliminuje svědění. Doporučeno pro použití v rozsáhlých kožních lézích.
 5. "Salicylovou masti." Aplikujte na pokožku 2krát denně až do léčby. Má suchý a protizánětlivý účinek.
 6. Masť "Cykloproxolamin". Má fungicidní účinek, inhibuje aktivitu a odstraňuje houby jakéhokoliv druhu. Dejte léky dvakrát denně. Léčba je měsíc. Zlepšení je patrná po 10-14 dnech používání.

Lidové léky pro léčbu seboroické dermatitidy na obličeji

Tradiční medicína nabízí širokou škálu produktů pro léčbu seboroické dermatitidy na obličeji. Nejdříve se jedná o odvarky a bylinné tinktury. Doporučuje se pravidelně otírat obličej s odvzdušněním s protizánětlivým a čistícím účinkem.

Efektivní léky pro následující bylinky:

 • posloupnost;
 • trikolórová fialová;
 • heřmánek;
 • kůra vápenatá;
 • kořen lékořice.

Můžete si samostatně připravit hojivou masti, která se smíchá se stejnými částmi oleje a husového tuku z rakytníku. Namísto husí vepřového masa lze použít. Komprese odvaru z dubové kůry, měsíčku, citrónového balzámu jsou účinné.

Birch dehet treatment

Birch dehet je univerzální a nenákladná léčba seboroické dermatitidy. Tato látka má složitý účinek.

Tento léčivý přípravek má specifický zápach a zanechává stopy po aplikaci. Léčebné postupy se proto provádějí v době, kdy je možnost nechat dům 2-3 hodiny. Dehet je aplikován na dotčenou oblast. Používejte bavlněný tampón nebo bavlněný tampon. Před použitím připravte dehtovou vodu: 1 hodinu litru dehtu na 8 polévkových lžic vody. Toto řešení se aplikuje na obličej.

Maska pro seboroickou dermatitidu (suchou formu seborey)

Při suchu, oloupání pokožky, můžete použít masku změkčující a uklidňující účinky. Doplní probíhající léčbu léky.

Pro přípravu masky budete potřebovat:

 • 1 žloutku;
 • 1 lžička. mastná zakysaná smetana;
 • 3-4 kapky geranového oleje;
 • 1 lžička. olivový olej.

Všechny součásti jsou důkladně promíchány. Výsledná hmota se nanáší na kůži, přičemž zvláštní pozornost věnuje vločkovitým oblastem. Držte se 15-20 minut a umyjte teplou vodou. Masku dělat 1-2 krát týdně.

Ne vždy výběr kosmetických nebo lidových prostředků pro péči o pleť může vyřešit problém lupů. Je třeba vyloučit řadu kožních onemocnění, jejichž příznakem je. Tento úkol může zvládnout pouze odborník. Proto při prvních známkách dermatitidy je nutné poradit se s lékařem a podstoupit řadu příslušných studií o stavu zdraví.

Lupiny příčiny, prevence, léčba

Lupiny jsou velkým estetickým problémem, který čelí mnoho lidí různých národností. Téměř 50% obyvatel Asie, Evropy, Afriky a Východu trpí hojným škálováním pokožky hlavy. Proto je tak důležité pochopit "co to je a jak s ním jednat".

Jak se tvoří lupy?

Pro většinu lidí se objeví lupiny s nástupem puberty (Pokud si všimnete výskytu lupin u dítěte před pubertou, doporučujeme okamžitě vyhledat lékaře, což může znamenat závažnější onemocnění). Během puberty začne tělo produkovat mnohem více testosteronu. Tento hormon ovlivňuje růst vlasů a může mít také negativní vliv na tvorbu kožního mazu. Sebum je mastná látka, která chrání naši hlavu před mikroorganismy. Nicméně, jeden organismus přizpůsobený k žití sebumu (houba jako Malassezia). Tento mikroorganismus produkuje kyselinu olejovou, která proniká do pokožky hlavy, způsobuje podráždění horní vrstvy, což vede ke zvýšení obratu kožních buněk.

Jak všichni víme, naše kůže se skládá z plochých mrtvých kožních buněk, které se tvoří v bazální vrstvě pokožky a pomalu se pohybují na povrch pokožky (vzhledem k tomu, že se pod nimi rodí nové buňky, které vylučují ty staré). Během této doby vysušují, stávají se plochými a nadrženými (průhledné, tenké, nepostradatelné pro oko). Z kůže, zbytky buněk odlétají v kontaktu s oděvem nebo při plavání. Celé obnovovací období trvá přibližně 25-30 dní.

Ale pokud je cyklus snížen na 7-10 dní, buňky nemají čas sušit (v nich je velké množství vody), a proto se stávají lepivými. Přibližují k povrchu pokožky, drží se dohromady a tvoří výrazné bílé vločky nebo hrudky, které mohou způsobit svědění. V tomto případě nesmí mít pokožka hlavy zarudnutí, zánět nebo krvácení.

Druhy lupů

V závislosti na typu pokožky hlavy existují dva typy lupů:

- Suchá lupa - se objeví v důsledku nedostatečného zvlhčování pokožky hlavy, snížených mazových exkrecí. Váhy pokrývají téměř celou pokožku hlavy a vlasy. Vzhled tohoto typu lupů je spojen s aktivací houby, která se s dobrou imunitou chová klidně. Nicméně pokud narušíte stravu, zvyšuje se psychická a fyzická aktivita houby. Výsledkem toho je, že proces odlupování se zrychluje a vytváří se množství váhy, jejichž počet se stává znatelným. Zároveň se váhy snadno oddělí, padnou na oblečení, znečišťují vlasy. Známky jsou: suché, křehké, tenké, s vlasy s dělenými konci.

- mastné lupy - se objeví v důsledku velmi aktivní práce mazových žláz. Kvůli kožnímu mazu na hlavě se vytváří lepkavý, olejovitý film, který neumožňuje procházet vzduchem, uzavírá póry, způsobuje svědění a dráždí nervové zakončení. Horní buňky se drží spolu, vytvářejí velké vločky napuštěné v tuku, prakticky se ne odlupují, ale těsně se drží na pokožce hlavy.

Tukové lupy jsou rozděleny do dvou typů: tlusté a kapalné. V případě hustých mastných lupů se pružnost pokožky zhutňuje a snižuje, ústa mazových žláz se dilatují. Odmítnutý epitel, impregnovaný kožním mazu, zacvakává vylučovací kanál mazových žláz a tvoří komedo-hornovou zátku. Po stlačení se uvolní hustá mastná hmota. Také bylo poznamenáno, že když je onemocnění tlustá, mastné seborrha vlasy se stávají hrubými a houževnatými.

V případě tekutých mastných lupů kůže svítí a připomíná pomerančovou kůru (póry jsou široce otevřené), mastnota se vylučuje z mazových žláz ve velkém množství. Vlasy jsou velmi mastné a lepené v prameni, jako by byly naolejované a pokryté žlutavými šupinami, navzájem těsně spojené. Vředy se mohou objevit na pokožce hlavy, neboť mastné sekrece mění své chemické vlastnosti a ztrácí své sterilizační funkce.

Toto rozdělení je nezbytné pro určení správného zacházení, protože příčiny vzhledu každého druhu jsou odlišné.

Důvody

1. Houby rodu Malassezia. Mnozí odborníci poznamenávají, že droždí houby rodu Malassezia, které aktivně pokrývají celou pokožku člověka, zejména pokožku hlavy, jsou hlavní příčinou lupů. Tyto houby patří k lipofilním mikroorganismům, které se živí kožním mazu. Za normálních zdravotních podmínek houby neposkytují svou přítomnost a nezpůsobují žádné nepříjemné pocity. Ale kvůli nějakému selhání v těle se začínají aktivně množit, což způsobuje zánět a svědění. Jejich nadměrné množství zrychluje proces obnovy kůže, což vede k tvorbě lupin.

Důvody pro rychlý růst tahů jsou dosud neznámé, ale je známo, proč se tvoří velké množství tuku, ve kterém se aktivně reprodukují:

Chronická metabolická porucha vede k poruše mazových žláz (seborrhea) nebo houbové infekci a častěji

- Hormonální změny během puberty, během těhotenství a menopauzy. To je způsobeno nerovnováhou mezi androgeny (mužské hormony) a estrogeny (ženské hormony) vůči prvnímu,

- Špatná výživa a konzumace velkého množství sladkých a mastných potravin

- Problémy s trávením, patologie gastrointestinálního traktu

- Chronické infekce, bronchopulmonální onemocnění

- nedostatek vitamínu (zejména A, C, B, Zn (zinek))

- neurologické poruchy, jako je Parkinsonova choroba;

- Přecitlivělost na houby. Lidé s přecitlivělostí na houby jsou náchylnější k seboroické dermatitidě. Mnozí poznamenali, že se jejich stav zlepšuje v teplé sezóně a zhoršuje se v zimě. Důvodem je nedostatek slunce, který ničí houby.

2. Suchá pokožka hlavy. Jednou z příčin lupů, zejména v zimním období, kdy je studená venku, a v bytech suchý vzduch. Vločky, které se objevují z tohoto důvodu, jsou obvykle menší a méně tučné. S největší pravděpodobností budou známky sucha pozorovány také na jiných částech těla, například na rukou nebo nohou.

3. Dědičná predispozice (strukturální znaky kůže a její sekrece).

4. Alergická reakce na čelenky a přesněji na materiál, ze kterého jsou šité (nejčastěji pro levné syntetiku).

5. Nesprávná péče o vlasy:

- Zřídka si umyjte vlasy. Pokud pravidelně neumývejte vlasy, mohou se nahromadit oleje a kožní buňky pokožky hlavy, což způsobuje lupy.

- Citlivost na produkty péče o vlasy - kontaktní dermatitida. Někdy citlivost na určité složky nebo barviva na vlasy, zejména parafenyléndiamin (PPD), může způsobit zarudnutí, svědění, odlupování pokožky hlavy.

- časté zbarvení vlasů a perm

- Pokud nemáte klobouk během chladné sezóny, stejně jako během dlouhodobého nošení, změní se mikroflóra pokožky hlavy v místnosti.

- Příliš časté umývání hlavy nebo použití velkého množství stylingových výrobků (laky, gely a další) mohou také podráždit pokožku hlavy, což způsobuje lupy.

6. Některé kožní nemoci. Takový jako psoriáza, ekzém, může způsobit lupy. Seboroická dermatitida je vážnější onemocnění než jen lupiny, na pokožce se objevují lupínky, ale zároveň je mastná, zarudlá, podrážděná. Důvodem jeho vzhledu je houba Malassezia furfur. Ovlivňuje to nejen pokožku hlavy, ale i jiné části těla, kde je velké množství mazových žláz, jako jsou obočí, po stranách nosu a za ušima, pod prsou, ve slabinách a někdy v podpaží. Psoriáza Toto kožní onemocnění způsobuje nahromadění mrtvých buněk, které tvoří tlusté, hrubé váhy, které se obvykle objevují na kolenou, loktech a trupu, ale někdy také na hlavě. Je velmi obtížné ji odlišit od seboroické dermatitidy. Ekzém. Pokud máte onemocnění na kterékoli části těla, pak se může objevit na hlavě, což vede ke vzniku lupů.

8. Některé další důvody - po infarktu, mrtvici, chemoterapii.

Výzkum HIV ukázal, že 10,6% lidí s HIV má lupy, což je spojeno s oslabeným imunitním systémem.

9. Dieta - Někteří odborníci tvrdí, že lidé, kteří konzumují dostatek potravin obsahujících zinek, vitamíny B a některé druhy tuků, jsou náchylnější k lupům.

10. Kouření a alkohol mají negativní vliv na metabolismus, jehož porušení vede k vývoji houby.

Diagnostika lupy

Abyste pochopili, že máte lupiny, není nutné konzultovat lékaře. Můžete to udělat sami. Pokud vidíte charakteristické bílé vločky na pokožce hlavy, znamená to, že máte lupiny.

Při samočinné léčbě, pokud se stav nezlepší během 2 týdnů nebo pokud na hlavě jsou červené oteklé skvrny, kontaktujte dermatologa nebo trichologa. Lékař určí nemoc, pohlédne na pokožku hlavy, testuje se, obvykle se nevyžaduje. Pro potvrzení diagnózy lékař vyšetří zčervenání, barvu, stupnici léze na pokožce hlavy. To pomůže odstranit další choroby pokožky hlavy. Během vyšetření musíte sdělit lékaři, jak jste se starali o vlasy a jaké stylingové produkty jste použili. Lékař bude také schopen určit přítomnost houbové infekce (například kožní onemocnění). Pro větší jistotu mohou být vzorky pokožky a vlasů odeslány do laboratoře pro testování.

Může však být provedena nesprávná diagnóza, protože příznaky lupů jsou podobné jiným onemocněním.

Jak rozlišovat lupiny od jiných nemocí

Abychom porozuměli, jsou lupiny nebo jiná onemocnění kůže, je třeba se seznámit s hlavními charakteristickými znaky jiných onemocnění. Dermatitida je doplnění pokožky hlavy, což se projevuje zarudnutím a odlupováním. Svědění může nastat v počátečním stádiu. Seborrheický ekzém je chronická dermatóza, která je doprovázena zčervenání skalpu, těla, obličeje (za ušima). Onemocnění se zhoršuje v případě jakýchkoli onemocnění a v období stresu, a pak se opět zhoršuje. Nejčastější u starších lidí. Psoriáza - toto onemocnění se objevuje nejen na hlavě, ale také na kolenou, loktech. Na pokožce hlavy se mohou vytvářet stříbřité váhy, světlejší a červenější. Může začít plavat vlasy. Onemocnění postupuje se stresem. Microsporie je infekce, která je nakažlivá a může být přenášena z člověka na člověka. Na pokožce hlavy se objevují růžové šupinaté skvrny s jasným obrysem a vlasy začínají vypadávat v lézi.

Lupy Fakta

- lupy nejsou nákazlivé, to znamená, že nejsou přenášeny nebo nakažlivé

- vzácně se objevuje u dětí;

- nejčastěji začíná v přechodném věku kvůli hormonům;

- názor, že lupy jsou častější u mužů než u žen, není pravda. Muži a ženy ve věku 20 až 40 let, které trpí lupy, jsou asi stejné;

- lidé po 50 letech téměř netrpí lupy.

- mezi klimatem a lupy neexistuje žádná spojitost, protože lidé v horkých a studených zemích čelí lupům, v suchém a vlhkém prostředí.

- pokud máte lupy, znamená to, že na hlavě je houba, ale ne to, že to je hlavní příčina buněčného peelingu, houba se rozvíjí v důsledku porušení v těle.

- vizuálně vypadá jako bílé vločky;

- v případě lupů dochází ke zvýšení obratu buněk;

- Je to kosmetický problém, ne lékařský;

- přizpůsobitelné korekci, léčbě.

Léčba

Pro úspěšné léčení je nutné určit pravou příčinu lupů. Pokud nemůžete vytvořit patologický proces, který má negativní dopad, pak první věc, kterou musíte udělat: upravte denní režim a změňte prostředky péče o pokožku hlavy a vlasy. Následují doporučení, která je třeba dodržovat během léčby.

Doporučení

1. Před jemným kartáčováním opatrně jemně kartáčujte vlasy. Toto již sníží výskyt lupů, zejména středního a mírného stupně onemocnění.

2. Neotřižte, neškrábejte ani nepoškrábejte svou hlavu příliš, což může přispět k lupům.

3. K opláchnutí a praní použijte měkkou vodu.

4. Umyjte si vlasy, když se špiní.

5. Fén na sušení je lepší nepoužívat.

6. Používáte-li stylingové výrobky, nezapomeňte je přes noc omýt.

7. Neuchovávejte vlasy dlouho pod ručníkem.

8. Jednou týdně udělejte masáž hlavy.

9. Při častém šamponování používejte vhodný šampon.

10. Během léčby dezinfikujte hřeben. Doporučuje se také dezinfikovat nebo měnit víčko, víčko a jiné klobouky.

11. omezit používání smažených, kořeněných a mastných potravin.

12. Zahrňte do stravy potraviny bohaté na vitaminy B a vlákniny.

13. Pokud je bilance vody narušena, spotřebujte více vody (čaj, minerální voda, ovocné nápoje).

14. Použijte hřeben vyrobený z přírodního dřeva a měňte jej každé 2-3 měsíce, protože strom dobře absorbuje tuk.

15. Používejte produkty péče o vlasy, které obsahují antifungální přísady. Léčebné programy zahrnující šampon a pleťové mléko jsou velmi účinné. Šampon pomáhá v boji proti houbám a pleťová voda odfarbí stávající lupy, léčí a vyživuje pokožku hlavy.

17. Pokud máte onemocnění, které vedou ke vzniku lupů a lékařská kosmetika nepomáhá tomu, abyste se s ním vyrovnali, doporučujeme podstoupit fyzioterapii.

Jak zacházet s lupinami

Pro léčbu lupů se používají primárně antifungální látky ve formě šamponů a lotionů. Pokud však používáte pouze šampony bez vnitřní terapie, nemůžete počkat na požadovaný výsledek. Proto správná výživa, léčba endokrinních onemocnění, patologie trávicího traktu, eliminaci ohnisek chronické infekce (chronická tonzilitida, karyózní zuby, sinusitida atd.),

Pokud jsou lupiny způsobeny alergiemi na potraviny, vylučte potraviny, které mohou vyvolat alergie z jídelníčku a užívat antihistaminika (antialergické) léky.

Při nadměrné aktivitě mazových žláz (problém s genetickou predispozicí) se používá lék methionin.

Pro léčbu mastné seborrhy mohou být předepisovány antiandrogenní léky, které snižují aktivitu mazových žláz. Jedna z těchto léků - "Diane-35", ale používá se pouze na předpis.

Vitamíny a doplňky pro léčbu lupů

Pro zvýšení imunity a normalizaci metabolických procesů se používají vitamíny a bio-doplňky obsahující selen, zinek a síru.

- esenciální mastné kyseliny;

- Vitamin E (80-120 IU denně)

- Vitamin B6 (6 mg denně);

- Vitamin B12 (9 mikrogramů denně);

- Niacin (1000 mg denně);

- Vitamin A, "Aevit" (10 000 IU denně);

- "Selenium-Spirulina" (1-2 kapsle denně);

- lecithin (1200 mg denně);

- výživové doplňky obsahující dietní vlákninu;

- léky obsahující vápník (1000-1500 mg);

- léky obsahující hořčík (750-1500 mg);

- léky obsahující zinek (50 mg dvakrát denně);

- přípravky draslíku (500 až 1000 mg);

- lněný olej (1 polévková lžíce denně);

- bioflavononda (100 mg);

- imunomodulátory (med, pyl, želé, licopid, echinacea).

- "beta-karoten" (1-2 kapsle denně) /

V lékárnách najdete mnoho vitaminových komplexů. Nejúčinnější jsou:

Léčba lupů

Pro léčbu lupin je nutné používat látky, které mají antimikrobiální účinek, tj. Pozastavit růst mikrobů (cytostatický účinek), usnadnit odstranění šupin z kůže (exfoliační nebo keratolytický účinek) a normalizovat proces odlupování (redukční účinek). Pyrithion zinečnatý, ketakonazol, climbazol, miconazol, clotrimazol, pyrocton olamin mají antimikrobiální a antifungální účinky. Antimikrobiální a cytostatická látka - disulfid selenu, cyklopirox. Cytostatická a keratoreduktivní - dehet. Exfoliating - kyselina salicylová, síra.

Aktivní přísady používané k léčbě lupů

- pyrithion zinečnatý (např. Selsun Salon, Head Ramena) zabraňuje reprodukci hub kvůli jeho antibakteriálním a antifungálním vlastnostem, zpomaluje proces obnovy buněk pokožky hlavy.

- Uhelný dehet nebo dehet (například Neutrogena T / Gel) pomáhá zbavit se lupů, seboroické dermatitidy a psoriázy díky normalizaci procesu obnovy buněk a zpomalování jejich uvolňování. Má také antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Eliminuje svědění, zarudnutí a loupání

- Kyselina salicylová a síra (Sebulex, Ionil T, Fostex a Vanseb) pomáhají vysušit vločky lupů a činit je neviditelnými, což však může vést k nadměrné suchosti pokožky hlavy a ještě většímu odlupování, což je způsobeno potlačením sekretů z potu a mazových žláz. Proto po umytí vlasů použijte kondicionér.

- Ketokonazol (Nizoral, Keto Plus, Dermazol, Sebozol, Kenazol) je lék azolové skupiny; široké spektrum antifungálních činidel, které inhibují růst hub. První zlepšení jsou patrné po 7 dnech. Pomáhá tam, kde je mnoho prostředků bezmocných. Kromě toho nemá systémový účinek na tělo, to znamená, že není absorbován do krevního řečiště, na rozdíl od climbazolu.

- Climbazol má antifungální a antibakteriální účinek. Potlačuje růst hub, bojuje proti lupům. Droga je účinná v boji proti houbám, které jsou odolné vůči jiným lékům.

- Cyclopirox je jeden z nejlepších výrobků proti lupům, který má fungicidní účinek. Začíná působit do 3 minut po aplikaci.

- Clotrimazol - také odkazuje na antifungální léky. Poruší integritu houbové membrány a porušuje syntézu ergosterolu, díky čemuž má clotrimazol baktericidní účinek.

- Miconazol - má antifungální a antibakteriální účinky. Pomáhá obnovit rovnováhu mikroflóry pokožky hlavy.

- Bifonazol (Lotion Bifon) je vysoce účinný antifungální lék, který se používá k léčbě lupů. U hub se nevyvíjí odolnost vůči ní a citlivost se nezhoršuje. Rychle odstraňuje všechny nepříjemné příznaky onemocnění: svědění, suchost, loupání, těsnost pokožky.

- Pirokton olamin nebo Octopirod (Cosmelitte Profesional) - eliminuje jak suché, tak mastné lupy. Přispívá k normalizaci rychlosti obnovy a životního cyklu skalpových buněk, stejně jako inhibuje mikrobiální aktivitu.

- Ichthyol ("Fitolit") - má protizánětlivý, antiseptický, lokální anestetický účinek díky obsahu organické vazby síry. Normalizuje cyklus obnovy buněk kůže.

- Sulfid selénu (například Sulsen) - má protiplísňové vlastnosti. Zpomaluje obnovu buněk a snižuje činnost houby Malassezia tím, že potlačuje její reprodukci. Tato látka může odbarvit světlé, šedé nebo chemicky zbarvené vlasy, proto ji používejte pouze k určenému účelu a po mytí si vlasy polepte.

Fyzioterapeutické ošetření lupů

Cryomassage Tento postup je založen na účincích na nízkou teplotu na pokožce hlavy. Postup je prováděn následovně: vlasy jsou odděleny dělením a jemně ošetřují pokožku vatovým tampónem, který je namočený v kapalném dusíku. Délka kurzu je deset procedur. Díky postupu jsou cévy pokožky hlavy důsledně stlačeny, pak rozšířeny a přispívají ke zlepšení mikrocirkulace a výživy vlasových folikulů. Také v důsledku vystavení nízkým teplotám dochází k posílení ochranných funkcí těla a imunitního systému, stimuluje se endokrinní systém a aktivují se metabolické procesy. V důsledku zvýšené imunity je blokována činnost hub, které způsobují lupy. Navíc, po kryomasáži léčebné léky jsou lépe absorbovány. Ale vyberte odborníka, který bude provádět tento postup, je třeba pečlivě, protože tekutý dusík může spálit pokožku hlavy. Pokud během kryomagneze pocítíte pocit pálení, informujte lékaře. Postup je doporučen k pozdnímu podzimu a na začátku jara, kdy je imunita zvlášť slabá. Upozornění: Celý průběh léčby by neměl být více než 10 procedur, jestliže jsou zhotoveny více, tekutý dusík pokrývá pokožku, což způsobuje, že mazové žlázy pracují více aktivně, póry se ucpejí kvůli tomu a v důsledku toho máte opět lupiny, proto je lepší léčbu opakovat měsíc

Darsonvalization pokožky hlavy pomocí vápněné vakuové elektrody. Postup se provádí následovně: hřebenovitá elektroda se hladce a pomalu pohybuje po hlavě od čela k zadní části hlavy a pokud jsou vlasy krátké, postup může být také prováděn v opačném směru. Doba trvání procedury je přibližně 10 minut. Kurz je 10-15 procedur. Dochází ke změně fyzikálně-chemických procesů v tkáních, zlepšení krevního oběhu a metabolických procesů. Pomáhá očistit vlasovou pokožku lupin, léčí škrábance a rány. Produkce kožního mazu klesá. Toki Darsonvalya má také uklidňující účinek na centrální nervový systém, který také přispívá k jeho léčbě, protože tato nemoc je také psychologickým problémem. Kromě toho se vstřebává schopnost kůže se zvyšuje, takže po proceduře se terapeutické krémy nebo balzám na lupy třou do pokožky hlavy.

Předcházení lupy

Rád bych poznamenal, že je mnohem jednodušší a levnější dodržovat preventivní opatření než léčit lupy. Zvláště prevence je nezbytná pro osoby, které jsou ohroženy. [citovat] Prevence dříve, bude se zbavit léčby po. [/ quote]

1. Sluneční světlo může pomoci zbavit se lupů. Ale nezapomeňte, že pobyt na slunci po dlouhou dobu nemůže být, může to vést k kožním chorobám. Slunce je dostatečné na několik minut a současně chrání zbytek těla oblečením a opalovacími přípravky.

Další varování: některé produkty proti lupům obsahující dehet mohou zvýšit citlivost pokožky hlavy na ultrafialové záření. Proto pečlivě přečtěte instrukce, pokud existují nějaké kontraindikace.

2. Zvyšte vlhkost vzduchu. Předpokládá se, že snížení vlhkosti ve vzduchu (v exteriéru i uvnitř) v zimě může vést k suché kůži, což způsobí lupy.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit vlhkost, je koupit zvlhčovač vzduchu. V ideálním případě by měl být zvlhčovač ve všech obývacích místnostech. Je nutné pečlivě pečovat o zvlhčovač tak, aby nezpůsoboval růst bakterií a plísní.

3. Méně stresu. Mnoho odborníků se domnívá, že stres může způsobit lupy nebo zhoršit stav. Ale jak všichni ví, snížení stresu je jednodušší, než to udělat. Zde je několik tipů:

- Práce na pozitivním postoji.

- Naučte se spravovat čas.

- Používejte dýchací a meditační techniky.

- Trávit více času na zálibách a volnočasových aktivitách.

- Udržujte fyzickou aktivitu.

- Vyvarujte se nadměrné konzumace cukru a kofeinu.

- Požádejte o podporu od přátel, příbuzných, duchovních mentorů.

4. Dietní výživa. Dieta má velký vliv na zdraví pokožky a srsti. Proto, aby se zabránilo lupy, jíst potraviny, které obsahují zinek, omega-3 mastné kyseliny, selén a vitamíny. Zinek: ústřice, červené maso, drůbež, luštěniny, ořechy, kraby, humry, celé zrno, mléčné výrobky a obilné obiloviny. Omega-3 mastné kyseliny: studené vody jako losos a halibut, vlašské ořechy, lněné semínko, řepkový olej, brokolice, fazole, špenát, hrozny, květák, kiwi a melouny. Vitamíny: vejce, ryby, mléko, celozrnný chléb, luštěniny, brokolice, zelí, brambory a libové hovězí.

Abyste zabránili suché kůži, pijte více vody a jíst více ovoce.

5. Omezte množství stylingových produktů. Všechny přípravky na vlasy (spreje, krémy, krémy a gely) pomáhají vytvářet účesy, ale mohou také způsobit lupy. Tyto prostředky se mohou hromadit na pokožce hlavy a také vedou ke zvýšení obsahu tuku a citlivosti pokožky hlavy, což vede ke svědění a loupání.

Pokud nemůžete stylové výrobky úplně opustit, snížíte jejich počet na minimum a nezapomeňte si umyt vlasy před spaním. Pokud máte tendenci k lupům, vyzkoušejte denně mytí vlasů na prevenci.

6. Lepší nepoužívání hygienických produktů a klobouků jiných lidí.

7. Pro profylaxi umyjte hřeben šamponem nebo mýdlem každé 2 týdny. Používáte-li dřevěný hřeben, musí být vyměněn po 2 měsících.

8. Hlava by neměla být příliš vlhká, protože vysoká vlhkost podporuje růst houby.

9. Velmi dobrým prostředkem pro lupy je šampon ze syrových vajec. Chcete-li jej připravit, vezměte 2-3 vejce, přidejte trochu vody a míchat. Aplikujte na pokožku hlavy a masírujte po dobu 3-5 minut, opláchněte teplou vodou.

10. Skalpová masáž může být prováděna s oleji, solí nebo bez nich. Skalp musí být masírován všemi prsty, zatímco kruhové pohyby. To pomáhá zlepšit přívod krve a výživu vlasů. Trvání 5-10 minut.

Pro Více Informací O Suché Vlasy