logo

Lupiny na obličeji

Seboroická dermatitida na obličeji se týká patologického stavu kůže v důsledku aktivity mazových žláz. Tento proces vzniká v důsledku nesrovnalostí v chemickém složení podkožního tuku.

Nejčastěji se toto onemocnění objevuje u mužů a pacientů trpících poruchami endokrinního a imunitního systému.

Tento typ seboroické dermatitidy se může vyvíjet ve dvou formách: suchá seborrhea, vyznačující se zvýšenou suchostí pokožky, když se na ní objevují krusty, které se těžko léčí konvenčními výrobky péče a mastnou seborrheou.

Při seboroické dermatitidě dochází ke zvýšení obsahu tuku v kůži, může se jednat o šedé oblasti. Kožní úleva připomíná pomerančovou slupku, objevují se černé úhoře a během sekundární infekce se objevují bolesti a akné.

Při vývoji seboroické dermatitidy je zapotřebí včasná léčba, jinak je možné silné olupování kůže s charakteristickými hemoragickými krusty.

Příčiny seborey na obličeji

Příčiny seboroické dermatitidy nejsou plně pochopeny. Dnes je však vědecky prokázána důležitá úloha při vývoji seboroické dermatitidy na tváři pitirosporálních infekcí způsobených houbou Pitirosporum ovale.

Existuje mnoho faktorů, které zvyšují aktivitu houby, ale hlavní příčiny seboroické nemoci jsou vyjádřeny následujícími ukazateli:

 • přítomnost hypovitaminózy;
 • iracionální strava;
 • oslabený imunitní systém;
 • diabetes;
 • endokrinní nemoci;
 • pacient má chronické nemoci;
 • nesprávná péče o oblast obličeje;
 • často příčinou seboroické dermatitidy mohou být dysfunkční poruchy centrálního nervového systému;
 • zvýšené pocení;
 • chronická deprivace spánku;
 • Někdy jsou příčinou dermatitidy aktivita patologických procesů v těle (střevní trakt, sexuální sféra, maligní novotvary atd.).

Důvody, proč se seborická dermatitida na obličeji často vyskytuje u mužů, je zvýšené množství mužských hormonů (androgeny), které zvyšují vylučování podkožního tuku v seborrheu. Je důležité si uvědomit, že funkčnost žláz je dědičná.

Symptomatologie

Symptomy seboroické dermatitidy začínají výskytem hyperemických skvrn v oblasti obličeje, které se dále transformují na žluté plaky. Postihy se šíří po okrajových oblastech a mají jiný tvar. V tomto případě je seborrhea pokožky doprovázena zvýšeným svěděním a škálováním.

Nejzávažnější příznaky seborrhy se vyskytují u mužů, kteří nosí vousy a knírek. Na těchto místech se vytvářejí desky s velkými destičkami, které se mohou proměnit v papuly. Pokud se spojí sekundární infekce, může se vyvinout erytroderma. Na soutoku papulek se vytváří nepřetržité jasně červené ohnisko.

Obvykle se vyskytují následující typy seboroických onemocnění:

SEBOREA FAT. Jedná se o nejčastější typ dermatitidy (na obrázku). Často může způsobit nesprávně zvolenou kosmetiku. Je charakterizována zvýšenou produkcí sebálních sekrecí. Pacientova tvář je pokryta mastnou vrstvou, která vede k postupnému výskytu houbových a jiných infekcí, které zhoršují obecné příznaky onemocnění.

DRY SEBOREA. Tato forma dermatitidy je mnohem méně častá. Vzhledem k tomu, že tvorba kožního mazu je výrazně snížena, pokožka pacienta je suchá a začíná praskat (viz foto). Toto onemocnění se zpravidla vyskytuje většinou u dětí.

SMĚŠENÝ FORM SEBOREA. Smíšená forma dermatitidy kombinuje příznaky suché a mastné seborey (viz foto). Suchá a mastná seborrheda obličeje se postupně rozvíjí a pokud nejsou provedena včasná lékařská opatření, může dojít k rozvoji erytrodermie.

Je třeba mít na paměti, že smíšená seborrická forma onemocnění může být zaměňována s dalšími onemocněními, které se vyskytují s podobnými příznaky. Například s kandidózou, psoriázou, atopickou dermatitidou a zbavit se. Proto ihned po nástupu prvních příznaků byste měli konzultovat s řadou úzkých specialistů (gynekolog, endokrinolog, dermatolog, gastroenterolog a neuropatolog). Na základě údajů budou odborníci předepisovat odpovídající léčbu a poskytnou potřebná doporučení.

Seborrhea na obličeji je určena následujícími projevy

 • vzhled nesnesitelného pruritu;
 • hyperemická vyrážka;
 • v místech úrazu může být pozorováno silné spálení a odlupování postižených oblastí těla;
 • dochází ke zvýšené citlivosti pokožky;
 • na obličeji se objevují bílé a žluté stupnice.

Kromě toho jsou oblíbenými místy lokalizace negativních příznaků čelní plocha, lícní kosti, nasolabiální záhyby a obočí (na fotografii).

Seboroická dermatitida na tváři u dětí

Toto onemocnění u dětí se může nejdříve objevit ve věku 2-3 týdnů. U dítěte je nejběžnější dermatitida doprovázena vyrážkou na hlavě (chlupatá část). Ve tváři (na tvářích, za ušima a na čele) jsou příznaky onemocnění méně výrazné. Kromě toho se charakteristická vyrážka u dětí může rozšířit na jakoukoli část těla, ale u kojence jsou nejčastěji postižena perineální oblast a kůže hlavy.

Obvykle u kojenců jsou oblasti postižené seboroickou dermatitidou suché, bez známky namočení (viz foto). V případě sekundární infekce může vzniknout pyoderma, která je doprovázena bolestí a způsobuje úzkost dítěte.

S korekcí výživy a časným ošetřením je prognóza výtěžnosti příznivá. V tomto případě se příznaky seborrhy neutralizují 6-8 týdnů po narození dítěte.

Léčba seborrhy na obličeji

Seborrhea na tváři vyžaduje povinnou konzultaci dermatologa, který v souladu s léčebným protokolem předepíše nezbytný průběh terapie.

Doporučené terapeutické intervence:

 • V současné době existuje mnoho externích léků proti projevům dermatitidy v obličeji. Například Nizoral krém, Clotrimaxaxol, Ketodine, Lamisil mast atd. V případě houbové etiologie vývoje onemocnění je léčba 2% Nizoral (krém proti houbové infekci) předepsána po dobu 2 týdnů;
 • pro aktivní vliv na podmíněně patogenní mikroflóru se doporučuje použití 2-5% Ihthiolové pasty, které kromě antimykotického účinku mají keratolytický účinek, který dovoluje lék proniknout do hlubokých vrstev epidermis;
 • krémy a masti s nízkou koncentrací kortikosteroidů se používají k neutralizaci zánětlivého procesu, například masti prednisolonu, hydrokortisonového krému atd.
 • v případě závažného vývoje seboroického onemocnění, za účelem neutralizace příznaků, se vedle léčby externa aktivně používají léky pro orální podávání. Mohou to být ketonazol (200 mg denně), terbinafin (250 mg denně) nebo flukonazol (100 mg denně). S rozvojem akutní recidivy seborrhy se užívají perorální léky proti houbovým infekcím. Nejčastěji předepisovaný diflukan (100 mg) během dne. Je však třeba vzít v úvahu kontraindikace při léčbě antimykotik;
 • se zřetelnými alergickými projevy je předepsána antihistaminická léčba (Erius, Claritin atd.);
 • Pro normalizaci zažívacího traktu je doporučeno použití probiotik (Bifiform a Linex).

Vitamínová terapie (B, E, C) a imunomodulátory (Elidel nebo Protopica) jsou předepsány pro obnovení imunitních sil. Navíc složitá léčba zahrnuje lidové recepty, které se zbavují nemoci.

Použití externích přípravků

Povaha léčby proti houbě přímo závisí na funkčnosti mazové žlázy a závažnosti patologického procesu.

Při mírné seborrhe není použití systémových léků vyžadováno. Obvykle jsou předepsány speciální mastí, krémy nebo krémy s přidanými antimykotickými přísadami (ketokonazol, dehet a zinek).

Předepsaný léčivý přípravek by měl být podáván nejméně 2krát denně po dobu 2-4 týdnů, po které se doporučuje provést udržovací léčbu, pokud je aplikován externí přípravek jednou týdně po dobu 2 měsíců. Tato technika může zabránit opakování seboroické dermatitidy na obličeji.

Před léčbou seborrhy na obličeji je důležité mít na paměti, že užívání léků proti houbové infekci závisí na typu seborrhy. Suchá forma onemocnění je léčitelná topickými přípravky a olejová, kromě vnějších činidel, vyžaduje použití systémové léky.

Nejčastěji se používají tyto typy externích přípravků:

 • krém Cindol;
 • Zinkovou masti;
 • Salicylová masť;
 • Drogerie (krém, aerosol).

Navíc jsou předepsány lehké sedativy, které normalizují práci CNS (Motherwort, Valerian extrakt atd.).

Léčba akutní zánětlivé odpovědi

Při vývoji akutní seboroické dermatitidy v důsledku dysfunkce mazové žlázy můžete odstranit negativní symptomy prováděním následujících opatření:

 • doporučuje se úprava výživy pacienta;
 • jsou předepsány antihistaminiky (Loratadine, Diazolin, Tavegil atd.);
 • protizánětlivé nesteroidní léky (Ibuprofen, Diclofenac atd.);
 • steroidy (betamethason, Lorinden atd.);
 • v případě potřeby se provede antibiotická léčba.

Je třeba mít na paměti, že nemoc může být kompletně vyléčena pouze komplexním a včasným přístupem, včetně léčby lidovými léky.

Lidové recepty ze seborrhy na obličeji

Vedle léčby se seboroickou dermatitidou se terapie aktivně praktikuje s lidovými recepty, které přispívají k regeneraci epidermis a aktivně odstraňují příznaky onemocnění.

Mezi mnoho populárních receptů, nejúčinnější v léčbě dermatitidy jsou následující:

 • Negativní projevy dermatitidy lze vyléčit olejem z čajovníku, který má dobré antiseptické a protizánětlivé účinky. Olej v čisté formě nebo se základním základem namazává obličej. Je třeba mít na paměti, že oblíbené metody používání esenciálních olejů, které mají neutralizovat negativní příznaky, by měly být velmi pečlivě používány, protože hrozí nebezpečí páření obličeje. Rostlinný olej, bobkový olej apod. Mohou sloužit jako základna. Recept na přípravu směsi je poměrně jednoduchý: pro 2 kapky oleje z čajovníku - 1 polévková lžíce. l základního oleje.
 • Efektivní léčba seborrhy má terapeutické bylinné čaje s použitím heřmánek z lékárny, měsíčku, třezalku tečkovanou, posloupnost a šalvěj. 1 polévková lžička. l směs suchých bylin se nalije 1 šálkem vroucí vody a infuzí po dobu půl hodiny. Po ochlazení a filtrování je roztok používán jako tonikum pro utírání obličeje nebo pro použití v kompresích.
 • Doma, dobrá léčba dermatitidy má masku s 1 třepotou čerstvou okurkou s 1 lžičkou. přírodní med. Připravená hmota se na obličej aplikuje po dobu 15 minut a na konci ošetření zůstává maska ​​zmyje teplou vodou.
 • Jablečný nebo citrónový džus zředěný vodou ve stejné koncentraci má příznivý účinek při léčbě seboroické dermatitidy na obličeji. Toto řešení se doporučuje pro zmírnění svědění.
 • Jablečný jablečný ocet se aktivně používá při komplexní léčbě seborrhy. Pro přípravu terapeutického činidla je nutné nakrájet kořenový křen (100 g) a do této směsi pak nalít jablečný ocet (300 ml) + 200 ml. vermut. Všechny složky jsou smíchány a infundovány po dobu 5 dnů. Poté je roztok filtrován a jeho pomocí je postižená oblast rozmazána na obličej.
 • Pokud dojde k podráždění po ošetření, můžete použít směs kafru a olivového oleje ve stejném poměru. Po úplné absorpci oleje se doporučuje praštit lipopidiem (drcená směs pryskyřice z clavanoidu).

Dieta se tváří seborrhea

Seborrhea na obličeji poskytuje speciální dietu, která bere v úvahu následující body:

 • je nutné vyloučit z výživy veškeré dráždivé látky;
 • vylučování škodlivých látek a toxinů z těla;
 • saturace těla vitamíny a minerály pro posílení imunitního systému;
 • regulace trávicí funkce.

Pro zlepšení stavu kůže tváře s dermatitidou se doporučuje dietní krmení fermentovaného mléka s dostatečným množstvím lakto - a bifidobakterií. Vyžaduje maximální přítomnost živočišných bílkovin a obilovin. Potraviny se doporučuje vařit na parní lázni, s výjimkou přebytku soli a tuku.

Prevence

K prevenci seboroické dermatitidy na obličeji je doporučeno dodržování preventivních opatření. Musí být splněny následující podmínky:

 1. Musí být dodržována hypoalergenní strava.
 2. Předcházení vzniku stresové situace, neboť poměrně často vyvolávají příčiny dermatologického onemocnění porucha centrálního nervového systému.
 3. Aby se zabránilo vzniku seboroické dermatitidy, je nutné včas odstranit chronické nemoci.
 4. Doporučená přilnavost k odpočinku. Je nutné chodit častěji. Nejlepší je ošetřit seborrheou na obličeji mořským vzduchem, což příznivě ovlivňuje celé tělo.
 5. Pokud má pacient dermatitidu, je třeba pečlivě vybírat kosmetiku (krémy, pleťové vody atd.). Je vhodnější zvolit speciální výrobky podle typu pokožky.

Množství recenzí pacientů potvrzuje, že okamžitě zahájená terapeutická opatření pro léčbu seboroické dermatitidy vedou k rychlejšímu zotavení. Některé recenze navíc ukazují, že dermatitida na tváři se léčí mnohem úspěšněji než seborrhea na hlavě. Proto je třeba si uvědomit, že seborrhea může být vyléčena pouze tehdy, jsou-li zjištěny její příčiny, neboť symptomatické ošetření má krátkodobý účinek s možnými relapsy, v důsledku čehož může být antifungální léčba předepsána pro léčbu.

Lupiny na obočí a řasy: příčiny a metody eliminace

Lupiny na obočí, řasy, nos a další místa na obličeji dávají člověku spoustu obtíží. Může to být známka poruchy funkce těla nebo vývoje onemocnění. Proto nemůžete okamžitě jít na léčbu této nemoci, musíte nejprve zjistit příčinu lupů a pokud možno odstranit ji.

Příčiny

Vzhled lupů v obočí může být jen sezónní nebo se vyskytnou v důsledku seboroické dermatitidy. V každém lidském těle je houba, která tvoří seborrheu, nezpůsobuje úzkost v normálním stavu. Ale pokud dojde k nějakému selhání v těle, pak se tato houba aktivuje, začne se aktivně proliferovat. V tomto ohledu se kůže začíná odlupovat, lupy se tvoří nejen na obočí, ale také na hlavě, u mužů - na vousu a knírcích, ve vzácných případech - v slabinách. Peeling může být doprovázeno svěděním a pálením.

Příčiny této nemoci mohou být mnohé. A pokud máte otázku, jak se zbavit lupin na obočí, měli byste nejprve zvážit důvody. Existuje mnoho možností:

 • dysbióza a avitaminóza;
 • nezdravá strava;
 • nesprávný metabolismus;
 • poruchy gastrointestinálního traktu;
 • použití tukových, pikantních, konzervovaných a uzených produktů;
 • poškozené mazové žlázy;
 • náhlá změna klimatu;
 • AIDS, HIV;
 • změna sezón;
 • oslabená imunita;
 • teplotní poklesy;
 • časté namáhání a nervové šoky.

Existují však i jiné sekundární příčiny, které mohou také způsobit lupy. Mezi ně patří dědičnost, exacerbace chronických onemocnění, používání nekvalitních kosmetických přípravků, špatná ekologie a nesprávné výrobky pro péči o obličej.

Každý případ je individuální, není možné samostatně identifikovat příčinu seborrhey na obočí, nemůžete si také vybrat vlastní léčbu. Pouze lékař po vyšetření bude označovat příčinu této nemoci.

Seborrhea na řas

Vzhledem k tvorbě blefaritidy nebo zánětu okrajů očních víček se na řasách může objevit lupů, kolik lidí se s nimi setká, jak se o tuto nemoci zaobírají. Zde jsou příčiny vzhledu následující:

 • alergická reakce;
 • problémy s viděním;
 • avitaminóza;
 • dlouhodobý pobyt v místnosti, kde je spousta prachu;
 • houby, klíšťata a jiné infekce a parazity;
 • stres;
 • špatné návyky;
 • problém s gastrointestinálním traktem a endokrinním systémem;
 • zneužití pilulek.

Způsoby léčby

Samozřejmě, před zahájením léčby se ukáže důvod. K tomu musí člověk navštívit potřebné lékaře, aby mohli provést úplné vyšetření těla, odpovědět na otázku, proč vznikla nemoc a předepisovat vhodnou léčbu. Formované váhy se nesmějí snažit oddělit od povrchu, protože to povede k rychlému šíření infekce. Pak bude mnohem těžší se zbavit lupin na obočí. Léčba zahrnuje dodržování pravidel:

 • vzdát se všech špatných návyků;
 • revidovat dietu;
 • snažte se vyhnout stresovým situacím, pokud možno vezměte bylinné čaje a uklidňující čaje;
 • v přítomnosti dysbiózy ho eliminuje;
 • používat antifungální šampony;
 • používat prostředky peeling;
 • Nestříkejte obočí a nepoužívejte agresivní kosmetiku;
 • vyvarujte se kontaktu s alergeny.

Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých obecných doporučení, usnadní léčbu. Chcete-li se zbavit seborózy, pomůže vám drogy a speciální kosmetika. Někdy se obrací na tradiční medicínu, existuje mnoho receptů, které byly testovány v čase a přinášejí dobré výsledky.

Léky

V lékárnách je široký sortiment, v prodeji můžete vždy najít velké množství výrobků proti lupům. Mezi nejúčinnější a nejběžnější prostředky lze rozlišit sulfensovou pastu, která pomáhá nejen ze seborrhy, ale také z houby. Typicky se tato pasta používá pro suché nebo mastné lupy. Přichází v koncentraci 1% a 2%. Látka vystavená subjektu na povrch onemocnění. Je velmi důležité vyhnout se kontaktu léčivých směsí s očima!

Dobré výsledky lze dosáhnout pomocí léčivých přípravků obsahujících kortizon, které se aplikují po celý den na potřebné oblasti. Nástroj je používán výhradně podle pokynů lékaře, předepisuje také frekvenci jeho použití. Viditelné výsledky z podobných léků se objevují po několika použitích. Nemají téměř žádné vedlejší účinky.

Kosmetické výrobky

V případě seborrhey můžete použít dehtové mýdlo, šampony, používejte výrobky, které obsahují kyselinu salicylovou. Použijete-li tyto nástroje správně, pozitivní výsledek je možné vidět během několika dní.

Více o kožním přínosném účinku složek esenciálních olejů. Měli by však být předepsány lékařem, protože na to nebude fungovat žádný olej. Vybírá se individuálně v závislosti na příčině onemocnění.

Lidová medicína

Aby se vyloučilo svědění, pálení a odlupování, byly bylinné čaje často používány k tření postižených oblastí a ranního praní. Obočí lze aplikovat na dětský krém nebo olej z čajovníku. Obecně existuje mnoho různých způsobů prevence a léčby lupů.

Můžete například smíchat rosolovou vazelínu s ricinovým olejem, přidat několik kapek lněného oleje, důkladně promíchat a aplikovat takovou kompozici na poškozenou kůži.

A vy můžete udělat hojivý odvar, který chcete vzít ústně. Chcete-li to provést, vezměte stejné množství páry lžiček kořene kořene, posloupnosti, aralia a třezalky. Důkladně promíchejte vše, nalijte vroucí vodu, trvejte půl hodiny. Vezměte odvar zřetelně, než budete jíst jednu sklenici.

Můžete se uchýlit k pomoci masky obočí, které se snadno připravují doma z dostupných ingrediencí. Můžete si zvolit svou oblíbenou masku a každý den provést kosmetický postup:

 1. Smíchejte dvě polévková lžíce medu s malým množstvím kefír a oleje z čajovníku.
 2. Směs surového vaječného žloutku s lžící lopuchového oleje.
 3. Pokud je kůže velmi mastná, stačí udělat masku s rovnoměrným množstvím běžných sóda a soli.
 4. Smíchejte dvě lžíce pomerančové šťávy s lopuchovým olejem, přidejte ke směsi směs pět kapek levandulového oleje;
 5. Přidejte pět kapek oleje z čajovníku do bezbarvé henny.
 6. Nalijte lžíci nasekané lopuchové rhizome se sklenicí rostlinného oleje, nechte na půl měsíce, pak aplikujte masku a držte hodinu.

Každá z navržených formulací je v průměru udržována na pokožce po dobu patnácti minut až hodinu, promyta teplou vodou. Pak se doporučuje aplikovat změkčovací krém na obočí a neměl byste ji silně protáhnout do kůže.

Tipy pro péči o pleť

Chcete-li se vyhnout problémům s lupinami na obočí nebo řasách, musíte pečlivě pečovat o svou pokožku a pravidelně ji věnovat pozornost. Chcete-li to provést, postupujte podle jednoduchých doporučení:

 1. Je nutné provádět masáž obličeje s použitím výživné krému a esenciálních olejů. Udělejte to lépe třikrát týdně.
 2. Masky z ricinového, olivového nebo lopursového oleje poskytují vynikající výsledky. Tyto masky vyživují obočí potřebnými látkami a posilují je. Kromě toho, jak se zbavíte lupů, vypadají vlasy mnohem méně často.
 3. Je potřeba pomocí štětce vycpávat obočí. Tento jednoduchý postup pomáhá zlepšit celkový stav pokožky, má dobrý účinek na růst chloupků.
 4. Při nezávislé korekci obočí je nutné důkladně sterilizovat a dezinfikovat všechny přístroje i povrch rukou. Taková opatření pomáhají předcházet infekcí, předcházet infekci a zánětu pokožky, ačkoli se doporučuje provést opravu v profesionálním salonu s kvalifikovaným mistrem. Ale i tam je nutné řídit, že odborník udržuje sterilitu.
 5. Je třeba sledovat zdraví, protože těmito projevymi hlásí tělo poruchu některého orgánu. Je třeba revidovat dietu, snažit se věnovat větší pozornost odpočinku, opustit používání škodlivých potravin a špatných návyků.

Při častém výskytu lupů byste měli navštívit dermatologa, abyste zjistili příčiny jeho výskytu a vyvinuli léčebný postup. Pokud pečlivě zvážíte svůj vnitřní a vnější stav, pak se takový problém snadno vyhnout. Pokud se vám to nepodaří, neměli byste odložit léčbu seborey, ani se nezúčastnit na seberefekci.

Seborrhea na obličeji - příčiny a metody léčby

Oloupete kůži, bylo podivné zarudnutí a svědění? Je možné, že je to suchá nebo mastná seborrhea na obličeji, proto doporučujeme zvážit příčiny jejího vzhledu, léčby a prevence.

Příčiny a typy seborrhey

Seboroická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se vyznačuje imunokompetentními dospělými a mladými pacienty s obdobím exacerbace a remisí. Prevalence seborrhy u celkové dospělé populace je od 1 do 5 osob z 50, a většina z nich nevědí o nemoci.

Existuje několik typů onemocnění:

 1. Seborrhea kůže na obličeji a inguinální dutiny u kojenců, příznaky jsou velmi podobné pichlavé teplo, to jde pryč během 2-4 měsíců. Dosti často pro horké země;
 2. Onemocnění tváře u dospělých. Je častější než "dětská" nemoc u dětí. Nejčastěji je ovlivněna během období hormonálních změn (během těhotenství, menopauzy, puberty, procesy aktivního stárnutí);
 3. Dermatitida na pozadí nemoci. Je třeba si uvědomit, že existuje nezávislý typ onemocnění, stejně jako forma dermatitidy, která se vyvíjí na pozadí virových onemocnění - HIV, hepatitida atd., Stejně jako parazity - demodekóza, štěnice štěnice, červy.

Seborrhea na těle a obličeji může vypadat jinak, ale příznaky jsou velmi podobné. Dospělá dermatitida je nejčastěji přítomna na obličeji nebo pokožce hlavy. Ve většině případů mohou být hranice onemocnění snadno stanoveny kvůli jasně definované oblasti viru. Nejčastěji jsou postiženy oblasti přední linie vlasů na obličeji, obočí, obočí čela, nosní křídla, nasolabiální dutina, nosní přepážka, ušnice (včetně vnějších kanálků v přední části ušní oblasti, retroaurikulární zóny), hrudníku (hrudní oblast), genitálie.

Svědění není povinným znakem onemocnění dospělých, ale je často přítomno, zvláště pokud nemoc ovlivňuje pokožku hlavy. Zrnitost na obličeji se objevuje mnohem častěji, kolem hlavy se mohou vytvářet vločky podobné lupům, ale nezaměňujte je, někdy se objevují i ​​bílé skvrny.

U dětí je nejživějším příznakem pichlové teplo, takže v počátečních stádiích je poměrně obtížné stanovit seborrhe u kojenců. Vezměte prosím na vědomí, že pichlavé teplo se nerozkládá, může se jednat pouze o oblasti s potenciálně nadměrným pocením (podpaží, hýždě, záhyby pod kolena).

Než začnete léčit dermatitidu, musíte zjistit, jaký druh onemocnění postupuje. Lékaři používají pro tuto řadu metod: analýzu epidermis, punkci a tak dále.

Známky dermatitidy suché kůže:

 1. Peeling, laminace;
 2. Vlasy začínají být tenké a vypadávat;
 3. Objeví se lupy.

Známky onemocnění mastných kyselin:

 • Den po šamponování, vlasy jsou mastné, mají charakteristický zápach kožního mazu;
 • Růst vlasů je výrazně zpomalen, zhoršuje se stav kůže - je to mastné, lesklé, póry otevřené;
 • Tělo je pokryto akné, černými tečkami, červenými skvrnami;
 • Zvýšené pocení, což vede ke svědění.

Příčiny seborrhy:

 1. Hypovitaminóza (draslík, hořčík, zinek jsou přítomné v omezeném množství v těle);
 2. Často se vyskytuje dermatitida během těhotenství, po chemoterapii, laktaci;
 3. Hygiena hraje důležitou roli, měla by být každodenní, ale pro svůj typ pokožky používejte pouze speciální produkty, aby nedošlo k nadměrnému osušení těla;
 4. Pokud jíte špatnou stravu, zvyšuje se pravděpodobnost dermatitidy o 20%. Zdravá výživa je velmi důležitá: čerstvá zelenina, ovoce, vyloučení sladké a mastné;
 5. Během procedury v koupelně je nutné použít dehtové nebo dětské mýdlo. Poskytují vysokou úroveň ochrany proti bakteriím bez nadměrného sušení pokožky;
 6. Velmi důležitá péče s peelingy. Nedovolte, aby na těle zůstaly mrtvé buňky - jsou ideálním místem pro houby a infekce.

Video: jak se zbavit seborózy na hlavě a tváři

Seboroická dermatitida u dětí

Seborrhea u kojenců je chronické zánětlivé onemocnění kůže lokalizované v oblastech s nejvyšší hustotou mazových žláz, například hlavy, obličeje nebo gluteální zóny. Pokud se na těchto oblastech objeví nažloutlý bílý květ, vlasy dítěte nejsou přítomny vůbec - jde o seboroickou dermatitidu.

U dětí se onemocnění objevuje během prvních 10 týdnů života (tuk uvolněný pod vlivem mateřských androgenů), ale obvykle se rozvíjí během puberty a až do 40 let věku.

Jak se projevuje seborrhea v dětském obličeji a těle:

 • sčervenalost s bělavým nažloutlým mastným výbojem na obličeji (zejména kolem nosu a obočí) kolem uší;
 • červené oblasti ve slabinách;
 • svědění a záněty, může zvýšit teplotu v infikovaných oblastech.

Pokud se objeví výboje, je třeba přijmout naléhavá opatření, jinak dojde k šíření mikrobů. Pro lékaře je obtížné stanovit seborrheu u dítěte a je často zaměňována s takovými chorobami, jako je atopická dermatitida, bakteriální infekce, psoriáza, infekce houbami. Ve většině případů se diagnostika provádí na základě klinického obrazu a nevyžadují se žádné další testy.

Jak zacházet se seterou

Musíte použít antifungální a antimikrobiální šampony: Nizoral, Keratosal. Višnevská masť se často doporučuje, ale není vhodná pro novorozené dítě. Odborníci doporučují, aby se zamezilo častému praní - toto vysychá pokožku, používají pouze mírné čisticí prostředky a mění postel a ručník po sprchování - to je základ pro odstranění houbových infekcí.

Dobré recenze o masti BetaSalik. Hlavní rozdíl tohoto léku od ostatních je přítomnost antibiotik v kompozici. Tyto látky nekryjí horní vrstvu pokožky, na rozdíl od farmaceutických odlupovačů. Podstatou jejich činnosti je zahájení obranných mechanismů těla a úplné odstranění viru. Tento lék také léčí akné, psoriázu, rosacea, pityriasis versicolor.

Tradiční metody léčby

Léky často způsobují alergie, příroda je opatrnější, ale není méně účinná při odstraňování dermatitidy.

Foto - Seborrhea na nosu

Při olejové seborrhe obličeje, vousů nebo nasolabiálních záhybů se může použít česnek. Zelenina je oloupána, nanesena na jemné struhadle, smíchána s lžičkou majonézy a ricinového oleje. Výsledný krém se aplikuje na problematické oblasti a nechá se stát 40 minut. Používejte jednou týdně.

Existuje vynikající orální metoda - vypijte půl poháru kopřivy každý den před jídlem. Tato rostlina má adstringentní vlastnosti, pomáhá očistit tělo toxinů, posilovat vlasy a normalizovat metabolismus.

Mnoho metod využívá olej z rajčete pro suchou seborrhe obličeje, těla nebo vlasů. Tento přírodní přípravek má jedinečné vlastnosti pro nasycení pokožky užitečnými živinami. Ženské fórum doporučuje tento recept vyzkoušet: směs oleje s aloe šťávou, protřejte tuto směs na postižené místa, nemůžete vypláchnout několik hodin. Opakujte každý den.

Dalším způsobem, jak využít řepku řepku, je vyrobit lék z oleje, 2 kapky éteru čajovníku, čajovou lžičku z cibulové šťávy. Všechny složky jsou smíchány, naneseny s tenkou vrstvou, drženy ne více než 30-40 minut, jinak může dojít k nežádoucí reakci kůže a začne se těžký zánět.

Vemte si do vlasů, umyjte svůj vývar jednoduchým tymiánem. Na sklenici potřebujete 10 gramů zrna, nalijte je horkými vlasy, trvá 40 minut, můžete je použít po dobu 2 dnů.

Podle lékařů to není nejlepší metoda, ale tradiční medicína ji často používá. Bít vejce, míchat s česnekem, vtírat do kůže a vlasů. Nechte půl hodiny. Opláchněte studenou vodou. Během používání se bude cítit pocit brnění, je to normální jev, pokud je strčení velmi silné - vyprázdněte ho, což znamená, že metoda není vhodná pro vás. Okamžitě si všimneme, že to nejde o nejbezpečnější variantu a je to docela obtížné použít na vlasy žen, protože česnek bude obtížné umýt, ale u mužů to pomůže vyléčit nejen růžovinu, dermatitidu nebo psoriázu, ale také alopecii.

Recenze užitečná pro praní bylin, které dezinfikují a uzdravují pokožku se sepáčkou:

 1. Sage, heřmánek, tymián;
 2. Kopřiva, pelyň;
 3. Celandin (v malých dávkách), pastýřská kabelka, knotweed.

Seborrhea na obličeji je spíše závažným onemocněním, není-li ošetřena, pak se struktura pokožky v průběhu času úplně změní (na fotografii) a onemocnění se stane chronickým.

Lupiny na obličeji

Lupiny, zejména na ramenou druhých, jsou nevzhledným obrazem. Ti, kteří se jim to nelíbí, se však mohou podívat stranou stranou a nehledat. Ale co dělat, když "sněhová lavina" pokryje vaše čelo, obočí, uši, nasolabiální trojúhelník? Mnoho majitelů takového "zázraku" žije tvrdě: není jen svědění, podrážděná kůže, ale také není místo, kam se skrýt z pohledu...
V dermatologii, což obyčejní lidé nazývají "zvětšovací sklo", se běžně označuje jako "seboroická dermatitida" nebo "seborrhea". Toto je chronické zánětlivé onemocnění kůže spojené se zvýšením množství nebo změnou kvality kožního mazu. Během této doby dochází k porušení funkce bariéry kůže a mazových žláz. Výsledkem je, že tělo ztrácí schopnost řídit růst kvasnicových hub a jejich počet se významně zvyšuje. A uvolňují obrovské množství odpadních produktů, což vede k rozvoji lokální zánětlivé reakce, stejně jako k akcelerované regeneraci buněk povrchové vrstvy pokožky hlavy a jejich deskvalifikace.
Seboroická dermatitida na obličeji často postihuje muže v souvislosti s obsahem krve mužského hormonu androgen, který reguluje mazové žlázy. Čím více androgenu v krvi, tím aktivnější sebum vylučuje se vylučuje.
Kvalita kožního mazu se může změnit:
1) stres a únavu;
2) hormonální poruchy (včetně dysfunkce štítné žlázy a diabetes);
3) snížená imunita;
4) nevyvážená výživa (spotřeba velkého množství cukru, rychlé občerstvení);
5) hypovitaminóza;
6) selhání gastrointestinálního traktu;
7) přítomnost chronických infekcí v těle;
8) onemocnění nervového systému;
9) nepříznivé povětrnostní podmínky (seboroická dermatitida je zhoršena v zimě av podmínkách nízké vlhkosti vzduchu);
10) užívání některých léků.
Odborníci upřímně varují: není možné se zbavit se seborrhy navždy. Toto onemocnění je chronické. Nicméně, průběh seboroické dermatitidy je snadné kontrolovat - stačí užívat účinné léky a nekončí léčbu.
Co se stane, když nemáte léčbu seborrhea? Nic dobrého: dříve či později se bakterie spojují s kvasinkovými houbami - a pak se pokožka změní na krvácející kůru.
Léčba seborrhy by měla být komplexní. Koneckonců, musíte odstranit příčinu změny v kvalitě kožního mazu a vyrovnat se s nadměrným počtem hub.
Pouze dermatolog může určit příčinu onemocnění a vybrat správnou léčbu.

Druhy seborrhy

Seborrhea má tři typy:

 • suché seborrhea,
 • seborrhea
 • smíšená seborrhea

  Termín "seborrhea" v latině znamená "nadměrné vylučování kožního mazu". Mazem se rozumí komplex mastných kyselin, tuků a bílkovin, které vylučují mazové žlázy pokožky.

  Je těžké přecenit úlohu kožního mazu pro zdraví kůže:

 • slouží k ochraně pokožky před proniknutím infekcí,
 • Jak již bylo zmíněno dříve, mazové žlázy jsou zodpovědné za tvorbu kožního mazu (neměly by být zmateny potovými žlázami, které jsou odpovědné za produkci potu). Kůže má spoustu mazových žláz (jejich hustota na některých částech povrchu lidského těla dosahuje několika stovek na centimetr čtvereční).

  Struktura mazových žláz je rozvětvená, dřevnatá. Jsou v husté kůži. Vylučovací otvory mazových žláz jsou v zásadě sousedí s vlasy a mazu (sekretovaný mazu) slouží hlavně ke změkčení a zvlhčení vlasů. Současně nejsou všechny mazové žlázy aktivní. Počet pracovních mazových žláz je ovlivněn mnoha faktory, jako jsou:

  V dětství je většina mazových žláz v "hibernaci" a je aktivní jen během puberty. Zvýšení hladiny pohlavních hormonů v krvi slouží jako signál k uvedení mazových žláz do provozu u dospívajících.

  U dospělého bez zdravotních potíží zůstává počet aktivních mazových žláz téměř dlouhou dobu téměř stabilní a s věkem začíná klesat.

  Mazové žlázy jsou nerovnoměrně rozloženy po celém lidském těle. Existují takzvané "seboroické zóny", v nichž je hustota mazových žláz mnohem vyšší. Patří mezi ně: čelo, centrální část obličeje, uši, skalp, oblast mezi tělem, hrudník a ramena. Tyto zóny ve většině případů postihují seborrheu.

  Příčiny seborey

  Proč dnes dochází k seborrhe není příliš jasné. Takzvaná fyziologická seborea, která se objevuje během puberty u dospívajících, se objevuje jako reakce na prudký nárůst koncentrace pohlavních hormonů v krvi. Ale s fyziologickým seborrhem se kůže obvykle vrátí k normálu, jak dospívající dospívá, a onemocnění samo o sobě zmizí poté, co se hladina pohlavních hormonů stabilizuje.

  V jiných případech, kdy výskyt seborrhy není spojen s obdobím puberty, může na jeho vývoj ovlivnit řada dalších důvodů:

 • genetické faktory, často rodinná nemoc
 • hormonální faktor, znamení testikulárního nádoru (seminomy).

  Ženy trpící se seborrheou mají často zvýšené hladiny progesteronu a mužských pohlavních hormonů v krvi, zatímco hladina estrogenu se snížila. Podobné změny na hormonální úrovni u žen jsou spojeny s onemocněním vaječníků (například onemocnění polycystických vaječníků), nadváhou.

 • stav jiných orgánů a tělesných systémů.
 • s nedostatkem pohlavních hormonů

  Hlavní příznaky a symptomy seborrhy

  Seborrhea je chronické onemocnění, které se pravidelně zhoršuje (s výjimkou těch případů, kdy se výskyt seborrhy spojí s pubertou, po níž prochází sama, bez léčby).

  Existují tři hlavní formy seborrhy: mastné, suché a smíšené.

  Symptomy mastné seborrhy. Kůže je mastná, lesklá, pokrytá tzv. "Oranžová kůra" (rozšířené póry). Existují dva druhy mastné seborrhy, v závislosti na konzistenci kožního mazu:

  Zpravidla jsou plochy mastné kůže v tzv. seboroické zóny, kde je poměrně mnoho mazových žláz (jsme se o tom zmínili dříve).

  Hojné lupy jsou také běžným znakem seborrhy. Lupiny u pacientů se seborrheou se objevují v důsledku adheze malých vloček odděleného epitelu pokožky hlavy na vločky větší velikosti, které se vyskytují pod vlivem bohatě sekretované sekrece mazových žláz pokožky hlavy. Kromě přítomnosti rozsáhlých šupinovitých lupin se vlasy se seborrheou rychle stávají mastnou u pacientů se seborrheou.

  Komplikace mastné seborrhy: když jsou vylučovací kanály mazových žláz blokovány sraženinami mazu a kožních částic, objeví se akné. Když k tomu dojde, infekce mazové žlázy bakteriemi (například stafylokoky), které vedou k progresi purulentního zánětlivého procesu v hlubších vrstvách kůže.

  Seboroický ekzém a seboroická dermatitida je zánětlivý proces na povrchu kůže, který je důsledkem dráždivého účinku, který mají bakterie na pokožku během rozkladu mazu.

  Suchá seborrhea a její příznaky. Již jsme zmínili, že se suchým seborrheem se sníží sekrece kožního mazu. Suchá seborrha se ve většině případů vyvine v dětství, ale může také postihnout dospělé (důvody pro její vzhled nebyly prokázány).

  Vzhledem k tomu, že se sekrece mazu snižuje, u pacientů se suchou kůží se vyskytuje suchá seborrhea. Z tohoto důvodu se objevuje povrchová vrstva kůže, která se skládá z nadrženého epitelu, u pacienta se suchou seborrheou a trhliny. Na rozdíl od mastné seborrhy, se suchou seborrheou, vlasy pacienta se stávají suché, rozbité a špičky vlasů jsou rozděleny.

  Dalším příznakem suché seborrhy je seborida. Jsou červeně růžové náplasti, které se objeví na postižené kůži.

  Pacienti se suchou seborrheou mají často pocit "utažení" pokožky, lupy jsou malé velikosti a také svědění, ke kterému dochází, když si omyjete pokožku studenou vodou.

  Komplikace suché seborrhy: hlavní nebezpečí suché seborey - infekce pokožky všemi druhy mikrobů. Například v důsledku infekce pokožky hlavy s houbovitým ovocem Pitirosporum se mohou vyvinout velmi silné lupy, které budou doprovázeny svěděním.

  Symptomy smíšené seborrhy. V případě seborrhy se smíšeným typem se u pacienta objevují symptomy charakteristické pro suchou i mastnou seborrheu: na tváři se objevují příznaky mastné seborrhy a v oblasti pokožky hlavy se objevují známky suché seborrhy.

  Seborrhea profylaxe

  Chcete-li zabránit rozvoji seborrhea by měla dodržovat tato pravidla:

  Léčba seborrheou

  Již jsme řekli, že seborrhea může být nezávislou chorobou a může se rozvinout na pozadí mnoha dalších onemocnění. Současně je potřeba odstranit seborrheu bez léčby souvisejících onemocnění.

  Pokud máte seborrheu, musíte vyšetřit následující lékaře:

  Dieta pro seborrhea

  Neexistuje žádná speciální strava pro léčbu seborrhy. Navíc všichni pacienti s diagnózou "seborrhy" by měli snížit spotřebu smažených, mastných a sladkých potravin, slané a pikantní. Kromě toho se musíte vzdát závislosti na alkoholu a nikotinu.

  Když se seborrhea jistě potřebuje řádně pečovat o kůži, což významně snižuje projevy nemoci a zabraňuje vzniku možných komplikací.

  Šampon je hlavní kosmetika pro péči o pleť u pacientů se seborrheou. Pro ošetření seborrhy je třeba vyzvednout šampony, které obsahují antifungální složky (například ketonazol), březový dehet nebo zinek.

  Suchá seborrhea se doporučuje léčit s použitím antifungálních a protizánětlivých komplexů, které vyživují a hydratují pokožku.

  Někteří pacienti tvrdí, že se jejich stav výrazně zlepšil během pobytu na slunci. Nicméně, nepoužívejte sluneční lázně.

  Jakákoli léčba seborrhy by měla být projednána s dermatologem.

  Příčiny seborey

  Hlavním důvodem vzniku seboroické dermatitidy je zvýšená aktivita mazových žláz. Během puberty u lidí tyto žlázy vylučují zvýšené množství mazu, které slouží jako vynikající živné médium pro různé bakterie.

  Na obličeji se nachází velké množství mazových žláz, takže se nejčastěji projevuje seborrhea.

  Další příčinou seborrhy je zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů. Vzhledem k tomu, že testosteron je nejčastější v pubertě, dospívající pravděpodobně trpí seborrheou. K tomuto problému dochází jak u mužů, tak u žen. Ale muži jsou náchylnější k této nemoci, protože jsou hlavními nosiči mužských pohlavních hormonů.

  Věnujte také pozornost genetické náchylnosti k vývoji seborrhy, protože v tomto případě bude léčba poskytovat nejmenší účinnost.

  Seborrhea se může objevit z jiných důvodů: HIV, pohlavních chorob, gastrointestinálních onemocnění, cukrovky, obezity, epilepsie, chronického stresu.

  Pro potírání seboroické dermatitidy bylo úspěšné, vyloučit přítomnost souvisejících onemocnění. Chcete-li to udělat, poraďte se se svým lékařem, který předepíše nezbytné testy a zvolí správný průběh léčby.

  Jak rozpoznat seborrheu?

  Jako každá nemoc, seboroická dermatitida má své vlastní symptomy:

  • Na pokožce se objevují podrážděné oblasti, kde jsou pozorovány svědění, pálení a zarudnutí.
  • Kůže na obličeji je velmi šupinatá.
  • Na postižených oblastech se objevují bílé a žluté kožní váhy.
  • V zóně "T" existují klastry malých červených pupíků.

  Přítomnost výše uvedených příznaků může svědčit o vývoji seborrhy, avšak lišejníky, psoriáza a další onemocnění mohou být maskovány při této nemoci. Přesné rozpoznání seborrhy může být pouze lékařem, takže je důležité ošetření provádět pod dohledem specialisty.

  Obecné zacházení

  Shromažďování na obličeji - jak zacházet s tímto nepříjemným onemocněním? Lékaři provádějí komplexní léčbu, která zahrnuje nejen léky, důležitou roli hraje optimalizace výživy a životního stylu.

  Léky

  Léčba léků je založena na kombinaci vitamínů a léků.

  Kortikosteroidy se používají k potlačení svědění a zarudnutí kůže. Vzhledem k přítomnosti nežádoucích účinků by měly být tyto léky užívány pouze na lékařský předpis a pod dohledem lékaře.

  Antifungální léčiva pro orální podání jsou také zahrnuty do komplexní léčby seborey. Zastaví vývoj houby na postižené kůži.

  K udržení imunity jsou předepsány komplexy vitamínů.

  Pokud se seborrhea vyvíjí na základě stálého stresu, jsou do předpisu zahrnuty sedativa.

  Fyzioterapie

  Ultrafialové záření má dobrou účinnost při léčbě seborrhy. Ultrafialové vysychá kůži a zabíjí bakterie.

  také vám umožní zbavit nadbytečného mazu.

  Terapie ozonem stimuluje průtok krve do pokožky, obnovuje ji a odstraňuje škodlivé látky.

  Místní léčba je zvolena v závislosti na typu seborrhy.

  Léčba suché seborrhy

  Pro externí použití předepisují roztoky na bázi hydrogenuhličitanu sodného a kyselin: salicylová, boritá, citronová. Používají také "mluvčí" se sírou a ichtylou. Pro čištění pokožky vhodnými měkkými exfoliacími prostředky.

  Aby kůže dostávala živiny, používejte krém s nízkým obsahem tuku, který obsahuje vitaminy a léčivé byliny.

  Léčba mastné seborrhy

  První věcí léčby je odstranění komedonů. Je lepší svěřit takový postup odborným kosmetikům, protože samočistící může poškodit kůži a zanechat jizvy.

  Kosmetolog vám pomůže vybrat masku na obličej, kterou lze provést doma. Je velmi důležité se zbavit nadbytečného kožního mazu, takže mastná kůže by měla být neustále vysušována.

  Pro interní použití někdy předepsané hormony. To je nezbytné pro regulaci tvorby pohlavních hormonů, jejichž přebytek vede ke zvýšené aktivitě mazových žláz.

  Antibakteriální masti se aplikují přímo na postiženou kůži. A pro tření kůže jsou nejvhodnější roztoky na bázi zinku a alkoholu.

  Recepty na domácí krémy

  • Přidejte několik kapek oleje z čajovníku na lžičku řepkového oleje. Utřete pokožku dvakrát denně.
  • Smíchejte malé množství léčivých bylin: heřmánku, šňůru, měsíček, třezalku, abyste získali 1 polévkovou lžíci směsi. Přidejte byliny do sklenice vařené vody a nechte vařit 30 minut. Po namáhání použijte odvar dvakrát denně jako mléko na obličej.
  • Ve sklenici teplé vody nalijte lžíci citronové šťávy. Utřete tvář dvakrát denně.
  • Připravte 1 šálek dubové kůry, přidejte do ní čajovou lžičku medu. Dobře promíchejte. Můžete také použít 2krát denně. Toto pleťové mléko je velmi účinné při léčbě mastné seborrhey obličeje.

  Léčivý krém pro seborrheu na obličeji

  Pro místní použití můžete použít antifungální a antibakteriální masti:

  • Belosalik - bojuje proti podráždění pokožky, má analgetický účinek;
  • Lamisil - má antifungální účinky;
  • Flucinar je protizánětlivé léky;
  • Hydrokortizon - má protizánětlivý účinek, snižuje svědění, snižuje otoky;
  • Advantan - proti svědění, otoku a zánětu;
  • Nizoral - antifungální a protizánětlivé léky;
  • Elidel - snižuje svědění, odstraňuje zčervenání pokožky;
  • Protopic - protizánětlivé léky;
  • Kožní uzávěr - mast na masti na tváři na bázi zinku.

  Všechny tyto léky se nejlépe používají podle pokynů lékaře, abyste se ochránili před rizikem nežádoucích účinků.

  Jakákoli léčba má dobrý účinek, pokud je řádně promyšlená a sestavena s přihlédnutím k individuálním vlastnostem osoby. Rychle se zbavit sebora neexistuje, takže musíte být trpěliví, abyste postupovali krok za krokem k oživení.

  Zdraví vaší pokožky je ve vašich rukou, takže se na ni věnujte pozornost a jistě přijde pozitivní výsledek!

 • Pro Více Informací O Suché Vlasy