logo

Bolest hlavy - co dělat?

Všichni víme, co dělat, když se bojí hlavy. Někdo pomáhá pilulky a někdo stojí za masáž. Co je však třeba udělat, když na hlavě hlavy na hlavě bolí? Bolest může být ostrá nebo slabá, bolestivá nebo ztužená, doprovázená pálením a svěděním a může ublížit jak na koruně, tak na čele, v oblasti chrámů. Nejprve musíte zjistit důvody. Mohou být rozmanité, zvažte je podrobněji.

O důvodech

 1. Jedním z nejčastějších a zřejmých důvodů, proč vlasová kůže trpí, je úzký účes. Pravděpodobně jste si stáhli vlasy příliš těsně v ocasu nebo ve svazku, nebo jste splétali úzké splétání, zavěšené vlasy nebo neviditelné vlasy. Pokuste se uvolnit vlasy, a pokud je to důvodem, pak vše projde.
 2. Důvodem může být zneužívání vysoušeče vlasů nebo žehličky na vlasy, stejně jako použití česání s ostrými hranami, které mohou snadno způsobit zranění pokožky a následně ji napadnout. Získejte hřeben se speciálními ochrannými tryskami na zubech.
 3. Kvůli těsné pokrývky hlavy může poškodit i pokožku hlavy. Pokud si zvolíte svůj klobouk, nesmí to být těsné, jinak by to bylo škodlivé pro tok krve, takže nezapomeňte, že byste měla být pohodlná v čelenku.
 4. Bolestné pocity mohou být způsobeny nesprávně zvolenými vlasovými produkty. Možná to celé v šamponu nebo balzámu. Skalp může reagovat na tento nebo ten kosmetický výrobek s bolestivými pocity, doprovázenými svěděním, lupinami, lámavostí a ztrátou vlasů. Pokud jste zakoupili nový šampon, v důsledku čehož došlo k potížím s kůží, měli byste jej změnit.
 5. Bolest hlavy může být spojena s hypotermií. Vzhledem k nízké teplotě se cévy zhoršují, což vede k jejich křečemi, krev cirkuluje horší, což způsobuje bolest. Můžete se tomu vyhnout, pokud za chladného počasí nezapomeňte nosit klobouk. Také doporučujeme, abyste dům neopouštěli surovými kadeřemi a důkladně je osušte sušičem vlasů. Pokud je hlava vážně podchlazená, může to vést nejen k bolesti, ale také ke ztrátě vlasů.
 6. Bolestivost pokožky hlavy je někdy spojena se stresem. Pokud je člověk emočně ohromen a zažívá nervové napětí, pak může mít pocit, že jeho hlava je vytlačena, což se nazývá "neurotická přilba". Trvání této bolesti může trvat od jedné hodiny do čtyřiceti hodin. Někdy se místo komprese objevuje nepříjemný pocit z husí, což znamená, že obličejové svaly jsou napjaté. V tomto případě je lepší užívat anestetikum.
 7. S nedostatkem kyslíku v mozku může pokožka hlavy reagovat také na bolest nebo zarudnutí na kůži. A když jsou orgány špatně nasyceny kyslíkem? Pokud se trochu pohybuje. Proto nebuďte líní, abyste se zapojili do sportu nebo do každodenního cvičení. To je užitečné nejen pro stav a regeneraci pokožky, ale také pro celý organismus.
 8. Ne poslední role hraje dědičný faktor a genetická predispozice. To se týká například jemné kůže rukou nebo vysoké citlivosti kůže a podobné reakce na vnější podněty (počasí, vlasy apod.).
 9. Příčinou takových pocitů kůže na hlavě může být alergická reakce na kosmetiku, zejména barvivo na vlasy. Výrobci vždy varují, že výrobek musí být testován na alergie, takže toto pravidlo nikdy nezanedbávejte, takže se ušetříte od negativních důsledků.
 10. Dokonce i environmentální faktor může nepříznivě ovlivnit pokožku, pokud je atmosféra silně znečištěná.
 11. Možná nemáte dostatek vitamínů, což se často děje na podzim nebo na jaře.
 12. Bolest hlavy a kvůli infekci. Často je to kvůli přítomnosti rinitidy. Vzhledem k nosu, oblast čele a chrámů často bolí, někdy se bolest začne šířit do uší, což se nazývá otitis. V tomto případě léky proti bolesti zmírní nepříjemné pocity.
 13. Proč kůže na hlavě, když se dotknete vlasů? To může být způsobeno onemocněními, jako je molluscum contagiosum, seboroická dermatitida. K onemocnění dochází, protože mazové žlázy nefungují správně, uvolňuje se velké množství podkožního tuku, což vede k bolestivým pocitům, ke svědění, peelingu a lupům. V takovém případě se musíte poradit s lékařem, který předepisuje speciální krémy a další léčebné prostředky pro tuto nemoc.
 14. Nepríjemné pocity mohou být příznakem furunkulózy, která se vyznačuje hnisavým zánětlivým procesem ve vlasovém folikulu. Kromě bolesti pokožky se zvýší teplota.
 15. Bolestivost pokožky hlavy může nastat při houbové infekci. Je třeba určit, jaký druh houby narazil na kůži, mohou se příznaky lišit (od svědění a odlupování až po vypadávání vlasů) a pak předepište vhodnou léčbu.
 16. Tato patologie může být spojena s cévními poruchami, nejčastěji se jedná o symptom vegetativně-vaskulární dystonie, v níž dochází k vazospazmu a člověk se cítí slabý, pocení, nepohodlí v břišní oblasti, hlava, někdy tento pocit zmate s otravou. Pokud vaše pokožka hlavy ubližuje, když se jí dotknete kvůli IRR, pak byste měli užívat anestetikum a sedativa.
 17. Kvůli potížím s tlakem může bolet kůže pod vlasy. Pokud se tlak zvýší, zatížení na nádobách je velké, což může způsobit bolest.
 18. Možná máte zánětlivý proces v nervových zakončeních. Například, occipital nebo trigeminal nerv je zapálený. Zároveň oblast chrámů, čelisti a uší ostrou zraňuje člověka.

O léčbě

Zvažovali jsme důvody, proč vás může být narušena bolestí v kůži hlavy. Za léčbu této patologie stojí více.

 • Pokud vás to bolí, i když se dotknete této nebo té oblasti na hlavě, je nejlepší užít si lék proti bolesti. Mluvíme o paracetamolu, analginu, nurofenu nebo jakémkoli jiném antispazmodickém přípravku, který je v domácí lékárně.
 • Kromě léků můžete vyzkoušet následující léčbu: trochu mořského nebo solného roztoku a rozetřete je na čisté vlasy, držte asi dvacet minut, poté důkladně opláchněte.
 • Někdy může bolest pomáhat spát. Pokud během týdne dostanete dostatek spánku (jít spát brzy, pokud vstanete brzy ráno), pak možná bolest zmizí.
 • Lidová metoda pomáhá dobře: maska ​​s hořčicí. Rozředíte ho ve vodě, aby složení vypadalo jako tlustá kysaná smetana, nanášejte na hlavu a držte ji asi třicet až čtyřicet minut, poté opláchněte. Tato metoda je vhodná pouze pro ty, kteří nemají alergickou reakci na hořčici, jinak se nedá vyhnout pálení a svědění.
 • Můžete si pomoci s terapeutickou masáží. V takovém případě byste měli sedět a masírovat kůži na hlavě, přičemž ji nejlépe otřete olejem (heřmánkem nebo levandulem), abyste uklidili pokožku.
 • Pokud se vám zdá, že vaše pokožka hlavy ubližuje a vaše vlasy nepocházejí z vnějších faktorů (šampony nebo povětrnostní podmínky), je nejlepší navštívit lékaře, aby předepsal léčebný postup pro vaše konkrétní onemocnění.

Několik dalších slov o prevenci

K pokožce není bolet, takže by bylo nemožné se jí dotknout, je lepší přijmout preventivní opatření:

 1. Použijte dřevěný hřeben namísto plastu.
 2. Nepoužívejte klouzání a minimalizujte použití laků a gelů na vlasy.
 3. Jezte vitamíny nebo pijte speciální vitamínový komplex.
 4. Menší starosti.
 5. Více na čerstvém vzduchu, stejně jako na zanedbávání cvičení.
 6. Používejte klobouky při nízkých teplotách.

Při dodržování všech těchto jednoduchých pravidel se můžete vyhnout takovým problémům jako je bolest na pokožce hlavy. Požehnejte!

Proč kůže na hlavě pod vlasy? Příčiny bolesti a jejich odstranění

Mnoho žen se diví, proč vlasová kůže na hlavě? Ve skutečnosti je tento problém poměrně častý a není ojedinělou výjimkou. Tento typ bolesti hlavy je třeba studovat komplexně, zjišťovat příčiny a okamžitě je eliminovat. Bolest může být odlišná: počínaje jednoduchým pálením kůže, končící neustálou bolestí bolesti, taháním, stlačením a stlačením. Existuje několik důvodů. Systematické zvážení těchto problémů pomůže porozumět problému a vypořádat se s ním.

Příčiny bolesti

Zvažte hlavní důvody, proč vlasová kůže trpí vlasy:

 1. Všechny problémy nervů - jen tolik lékařů říká. Zde mají pravdu - silná neuromuskulární excitabilita ovlivňuje bolest hlavy. Duševní poranění přispívají k aktivaci nervových buněk a v důsledku toho se objevují známky bolesti;
 2. Účes A tato příčina může způsobit bolest na pokožce. Příliš těsný ocas vlasů nebo silné vlasy způsobují problémy. Může způsobit bolest a pokrývku hlavy s obvazy. Ale takové faktory závisí na závažnosti vlasů. Čím jednodušší jsou, tím jednodušší;
 3. Kosmetické a hygienické výrobky. Pokud si vlasy příliš často umyjte různými šampony a balzámy, může to být také stresující a projevující se jako bolest. Je třeba dbát na použití masky a jiné kosmetiky. Abyste předešli problémům, musíte použít vlasy na vlasy přirozeně nebo časově testované. Hřebeny by měly být považovány za dřevo a přírodní;
 4. Chytil se zima Důvodem může být také chladné počasí. Často, bez pokrývky hlavy, trpí pokožka hlavy nízkou teplotou vzduchu a může nakonec ublížit;
 5. Nedostatek vitamínů. To platí zejména v období exacerbace: jaro a podzim. Během těchto měsíců by měly být přijaty vitamíny a doplňky, aby se doplnila chybějící dodávka základních látek v těle.

Mohou to být také příčiny adynamických onemocnění, poranění hlavy, vegetačně-vaskulární dystonie a další. Zde jsou hlavní příčiny bolesti. Ale musíte vždy kontaktovat odborníky a zkontrolovat komplex celého těla.

Odstraňte bolest hlavy

Vždy vám specialisté řeknou přesnou diagnózu. Je lepší důvěřovat odborníkům, samozřejmě, než se léčit sama. Existují však účinné metody samoobsluhy.

Zbavte se problému sami

 • První věcí je masáž hlavy. Je vyroben z přírodního hřebenového štětce, štětce nebo masážního nástroje. Pomáhá také tlačit hlavu prsty;
 • Účinnější masáž se získává, pokud to někdo dělá. Můžete požádat rodinu nebo sami, aby se pokusili masírovat pokožku hlavy;
 • Světelné pohyby se štětinami by měly tlačit na bolestivé oblasti. V žádném případě byste neměli ostře tlačit nebo poškrábat pokožku hlavy. To může pouze poškodit pokožku a způsobit ještě větší problémy, někdy i rany;
 • Painkillers Můžete užívat drogy, ale měli byste to dělat opatrně a pamatovat si na nejdůležitější princip samošetření - neškodte;
 • Nurofen, spazmalgon, analgin - všechny tyto léky proti bolesti, eliminující účinek, ale ne příčinu;
 • Ujišťování. Snad nejúčinnější metodou by byla relaxační hudba, vana a šálek horkého čaje. Meditace a svíčky pomohou zbavit se zbytečných starostí a depresivních myšlenek a jóga a sporty přispějí k dobrému celkovému zdraví;
 • Můžete vypít vitamíny. Mnoho z nich je, odborník je napíše, aby zachoval imunitu a odstranil problém. To zejména pomůže starším lidem ve stáří;
 • Můžete použít metodu rozšíření vlasů. Měl by být vytažen a potom uvolněn. Tak opakujte několikrát. Tato metoda podporuje lepší krevní oběh a může eliminovat bolest.

Efektivní prostředky

Chcete-li odstranit bolest, můžete také použít různé lidové prostředky. Masky na bázi hořčice nebo soli v mnoha případech pomáhají zmírnit a odstranit onemocnění:

 1. Masáž s použitím mořské soli: osušte jemně mletou sůl a jemně protřejte na pokožku na mokré vlasy. Tento postup se provádí při každém mytí vlasů po dobu patnácti minut;
 2. Hořčičná maska: hořčičný prášek zředěný teplou vodou na obilovinu. Poté se protřepe do pokožky a masíruje ji po dobu deseti minut. Po zabalení fólií a ručníku. S silným pocením pálení. Pokuste se masku držet od 30 minut do hodiny;
 3. Aromaterapie je také dobrým prostředkem. Měli byste si koupit esenciální olej jalovce, santalového dřeva, máty, levandule, pomeranče a heřmánku. Vdechte vůni a také do oleje do whisky. Dokonce i takové léky se mohou vyléčit v jediné relaci;
 4. Můžete také použít tinkturu papriky s olejem. Musíte je míchat jeden po druhém a položit je celou svou pokožku hlavy. Pak opláchněte a šamponujte vlasy.

Prevence bolestí

Rozumíte hodně o tom, proč kůže na hlavě podraňuje. Ale je lepší vyřešit problém než opravit. Proto jsou navržena některá obecná doporučení, která činí pokožku hlavy zdravou:

 • Používejte pouze schválené hygienické produkty. Nová kontrola za použití malého množství;
 • Při mytí vlasů udělejte masáž hlavy. Jemné masážní pohyby a lehké prsty;
 • Pití vitamínů v období exacerbací nemocí: jaro a podzim;
 • Aktivně a systematicky jít do sportu, uzdravovat a vytvrzovat tělo, douche a procházky na čerstvém vzduchu;
 • Krátké účesy také pomáhají, ale ne vždy;
 • Zřídka používejte vysoušeč vlasů a různé stylové vlasy;
 • Relaxujte a meditujte, podívejte se na plamen svíčky a poslouchejte příjemnou uklidňující hudbu;
 • Vyrovnejte stravu s příjmem potravy a sledujte její kvalitu. Vyloučit mastné potraviny, škodlivé a nepřirozené. Jezte více čerstvé zeleniny a ovoce v sezóně;
 • Chcete-li se zbavit špatných návyků, také vyloučit alkohol a kouřit;
 • Sledujte počasí a šaty podle toho;
 • Chcete-li vyloučit příliš zatížení hlavy a elastických pásů na vlasy.

Video o bolestech u vlasových kořenů

V tomto videu vysvětlí tricholog, proč byste měli věnovat pozornost bolesti hlavy:

Co postihuje pokožku hlavy, když se jí dotkne

Bolest na pokožce hlavy je neobvyklým příznakem somatických a psychických nemocí. Bolest pod vlasy je možná s "neurotickou přilbou", psychogenní cephalgií, bolestem hlavy s napětím a cefalgií napětím. Často nepohodlí na povrchu hlavy předepisuje alopecii - patologickou ztrátu vlasů.

Symptomy

Bolest na pokožce hlavy má následující parametry:

 • monotónnost - bolest a tahání;
 • bolest mírné závažnosti;
 • subjektivní pocity stlačování;
 • pacienti se často stěžují, že během bolestivé doby se přiloží na hlavu přilba nebo stlačený obruč;
 • bolest horší při dotyku;
 • v oblasti koruny, chrámů a krku se bolest cítí silněji díky tenké kůži v těchto místech.

Bolest je dynamická: nepohodlí roste a dosahuje vrcholu 45-60 minut po startu. Bolest také postupně klesá: z vrcholu se nepohodlí zmenšuje. Během bolestivého útoku může vypadávání vlasů být více než obvykle.

Důvody

Příčiny bolesti hlavy a vypadávání vlasů jsou tři faktory:

Fyzické

Patří sem i nesprávné zacházení s účesem. Příliš těsný pigtail, časté používání šamponů nebo příliš horké vody mohou vést k bolesti. Podle trichologů jsou dřevěné hřebeny nejvhodnější pro péči o vlasy. Je třeba dodržovat hygienu a způsob používání kosmetiky.

Hypotermie a následný křeč tepen a žil. Důvod - chůze bez klobouků v chladu. Nízké teploty způsobují kontrakci krve, průtok krve do tkání a vlasy se zhoršuje. Pobyt v chladu je důvod, proč vlasy vypadnou.

Nemoci. Mezi infekční - chřipkou. Jeden z příznaků onemocnění - hyperesthesie - přecitlivělost kůže. Bolest pochází i z lehkých dotyků. Tento příznak je nejvýraznější, když se dotknete vlasů. Nepríjemné pocity se objevují při seboroické dermatitidě, při které fungují mazové žlázy.

Jednotlivé charakteristiky těla: meteosenzitivita. Fyziologický stav těchto lidí je často určován povětrnostními podmínkami: síla větru, atmosférický tlak, magnetické bouře a teplota vzduchu a jeho vlhkost. Při ostré změně jednoho z těchto indikátorů reaguje nervový systém bolestí, zejména bolestí hlavy na hlavě.

Vegetativní dystonie. Toto onemocnění je doprovázeno narušením vegetativní regulace těla: narušení tlaku, tělesné teploty. Lidé s touto nemocí se mohou potnout, když jejich tělo nevyžaduje fyzické chlazení. Vegetativní dystonie ubývá tónu arteriol, které vyživují vlasové folikuly, a proto se objevují bolestivé pocity.

Traumatické poranění mozku. Patologie vznikají v důsledku poškození mozku a kostních struktur lebky. Vyvolá se bolesti hlavy, včetně hlavy a hlavy, dezorientace, zhoršené vědomí, nevolnost a zvracení.

Psycho-emocionální příčiny

"Neurastenická přilba". Neurasthenie je dočasné selhání nervového systému, doprovázené slabostí a podrážděností psychiky. Tito lidé násilně reagují na nejmenší podráždění, světlo, zvuk nebo dav lidí, kteří stojí v blízkosti. "Helma" je typickým příznakem bolestivého stavu, při kterém se na hlavě nosí těžká titanová přilba. Abychom zabránili neurastenii, je nutné jíst a spát včas, protože hlad a nedostatek spánku jsou často příčinou slabosti a podrážděnosti.

Abstinenční syndrom je psychofyziologický stav, ke kterému dochází při náhlém zastavení užívání látky, což způsobilo silnou závislost. Více domácí a populární použití termínu - "lámání". Nejčastěji pozorovány s hašišismem a alkoholismem. Léčba je transport pacienta do narcologického dispenzáře a zavedení sedativ a spacích pilulek.

Cerebrastia je onemocnění organické povahy, charakterizované pocity fyzické slabosti, cefalgie, závratě, poruchy paměti a rychlého vyčerpání intelektuálních funkcí: zhoršená pozornost, zpomalené myšlení. Onemocnění vzniká po přenosu traumatického poranění mozku nebo na pozadí porušení metabolismu lipidů.

Jak zacházet

Existují dva způsoby léčby bolesti hlavy:

Drogová cesta

Nejlepší a nejrychlejší cesta je užít analgetickou pilulku. Může to být jakýkoli lék v anestezii. Bolest zmírňuje nesteroidní protizánětlivé léky: analgin, indomethacin, ibuprofen, paracetamol a spasmalgon. NSAID by neměly trvat déle než 7-10 dní. A předtím, než je užíváte, je lepší se poradit s terapeutem.

Bezdrogová cesta

Bolest na kořeny vlasů odstraňuje velkou stolní sol. Je třeba ji ihned po umytí hlavy vložit do pokožky. Vypláchněte je v 15-20 minutách. Při jednorázovém záchvatu cephalgie na pokožce hlavy by se sůl neměla otírat.

Mincovna Přidejte několik listů rostliny na černý (lepší zelený) čaj. Doporučuje se vypít 2 šálky najednou.

Lemon Kůže citrusové rostliny se čistí na bílou vrstvu a aplikuje se na body bolesti. Chraňte citrónovou kůži, dokud nezmizí bolest. Nejlepším efektem je, že můžete spojit hlavu s horkou látkou z vlny.

Prevence

Hlavní onemocnění by mělo být varováno, ale pokud není příčina zjištěna, měly by být dodrženy následující doporučení:

 • Péče o vlasy Ujistěte se, že kosmetika má správnou kvalitu. Vyhněte se těsné pokrývky hlavy a nepoužívejte těsné vlasové kravaty. Při chladném počasí noste klobouk.
 • Jednou za týden udělejte masáž hlavy. To může provádět profesionální masér nebo příbuzný, hlavní je masírovat pokožku hlavy, aby se zlepšil krevní oběh.
 • Dieta, spánek a odpočinek. Vezměte teplé lázně, vložit do vitamínových komplexů stravu (nejlépe vitaminy skupiny B).
 • Snížit nebo eliminovat množství alkoholu a cigaret

Proč to bolelo pokožka hlavy?

Ivan Drozdov 02/07/2019 20 Komentáře

Bolestivost pokožky hlavy je považována za zcela běžné. Může se to projevit z jednoduchých důvodů - když nosí čelenku nebo vlasy vázanou pevně v kosti, ale někdy je problém vážnější a spočívá v patologických stavech spojených přímo s pokožkou hlavy, krevních cév a nervových zakončení. V takových případech, pokud pokožka hlavy poškozuje, nemůžete přehlížet nepohodlí.

Symptomy onemocnění

Bolestivost pokožky hlavy se může projevit různými způsoby. Například může být lokalizován v určité části hlavy nebo pokrývat celou chlupatou část. Ucítí se, že bolest může být:

 • trvalé nebo pravidelné;
 • bolesti;
 • ostré, střílet;
 • zhoršení dotykem a poškrábáním;
 • spolu s pálením, svěděním;
 • bodnutí

V případě dermatologických onemocnění nebo alergií je bolest doprovázena nepříjemnými příznaky - odvykání a zčervenání kůže, zvýšení teploty, kožní vyrážky, vypadávání vlasů.

Pokud je bolestivost pokožky hlavy způsobeno závažnějšími příčinami, jako jsou například cévní onemocnění, bolest v hlavě, nevolnost, závratě a jiné poruchy celkové mozkové aktivity mohou být příznaky osoby. V případě projevu popsaných příznaků je nutné kontaktovat specializované specialisty pro konzultaci a předepisování léčby.

Příčiny bolesti hlavy

Příčiny bolesti postihující pokožku hlavy mohou být posouzeny svou povahou. Často se stává, že kůže na hlavě způsobuje nesprávně zvolený uzávěr nebo těsné vlasy, zatímco eliminuje tyto faktory, skalp přestane bolet. Časté bolestivost kůže hlavy je však symptomem onemocnění, které je třeba léčit.

Dermatologické onemocnění pokožky hlavy

Bolestivost pokožky hlavy, pálení, svědění, desquamation a další nepříjemné příznaky mohou naznačovat přítomnost dermatologických onemocnění:

 • Seborrhea je chronická patologie způsobená dysfunkcí mazových žláz. Podkožní tuk s modifikovaným složením mastných kyselin se vylučuje v nadměrném množství, což způsobuje, že pokožka hlavy začíná bolet, svědí a oloupe.
 • Furunkulóza je purulentní zánětlivý proces, který postihuje vlasový folikul. Nemoc je charakterizována horečkou, bolestivostí kůže v místě konsolidace a hromadění hnisu ve vlasovém folikulu.
 • Plísňové infekce (mykóza, trichofytóza, favus) - v závislosti na typu houby, se objevují formou desquamation, zarudnutí a bolest hlavy, stejně jako ztráta, suchost a křehké vlasy.

Cévní patologie

Bolest hlavy může být způsobena onemocněními cévního a nervového systému:

 • Vegetativní dystonie - dysfunkce nervového systému, která vede k patologickému zúžení nebo expanzi krevních cév, stejně jako ke křečemi. Bolestivost pokožky při dotyku nebo pohybu je způsobena spazmem cév, které jsou umístěny ve formě husté sítě v podkožní vrstvě.
 • Hypertenze - zvýšený krevní tlak a nadměrné zatížení hlavy hlavy v důsledku toho. Na pozadí bolestí hlavy a bolesti hlavy, hypertenzní pacienti často mají při dotyku jemnou kůži.

Patologie ovlivňující nervové procesy

Pokud postihuje kůže hlavy, může to být známka zánětlivého procesu, který postihuje nervy. Patologie zahrnují:

Popište svůj problém, nebo se podělte o své životní zkušenosti s léčbou onemocnění, nebo požádejte o radu! Řekni nám o sobě přímo tady na webu. Váš problém nebude ignorován a vaše zkušenosti pomohou někomu! Napište >>

 • Zánět nervů na krku - charakterizovaný střelbou bolesti, která je lokalizována v zadní části hlavy, ale může také dávat parietální a časovou část. Jedním z hlavních příznaků zánětu occipitálního nervu je výrazná bolest kůže v této oblasti hlavy, která se cítí jako elektrický šok.
 • Neuralgie nervového trigeminu - podle symptomů a povahy bolesti je onemocnění podobné zánětu occipitálních nervů. Jediným rozdílem v této patologii je lokalizace bolesti, odpovídající anatomickému umístění trigeminálního nervu. Takže když jsou zakončení tohoto nervu zapálené, pacient zažije pálení bolesti pokožky kolem ucha, temporálních lalůček, čelistí a tváře. Téměř vždy bolest pokrývá jednu stranu hlavy, v závislosti na místě zánětu nervu.
 • Herpes zoster je virovou infekcí, která ovlivňuje nervové zakončení kůže. Při požití se virus rozšiřuje na všechny nervové uzliny těla. Bolestivost pokožky hlavy nastává, když je virus v svazku nervu trigeminu a jeho aktivace byla usnadněna příznivými faktory (například snížená imunita nebo hypotermie).

Příčiny psycho-emocionální povahy

Vystavení častým stresovým situacím, duševní a fyzické práci, sedavý monotónní robot může vyvolat vývoj bolesti napětí. V některých se projevují jako stlačení zadní části hlavy a chrámů bolesti hlavy, u jiných - bolavé kůže. Nepríjemné pocity ve většině případů se vyskytují večer, mohou trvat od půl hodiny až několik hodin. Chcete-li je odstranit, je někdy stačit jen odpočívat v mlčení nebo užívat pilulku proti bolesti, pokud bolestivost pokožky způsobuje vážné nepohodlí.

Jiné příčiny, které mohou způsobit bolest hlavy

Chlupatá část hlavy může také bolet z důvodů nesouvisejících s patologií. Mezi nejčastější patří:

 • Účesy, ve kterých jsou dlouhé vlasy těsně přitahovány do koňského hřebíčku nebo kukuřice, jsou splétany ve splicích a také bodnuty množstvím vlasů a neviditelných vlasů.
 • Čelenky, které pevně zakrývají hlavu a přispívají tak ke špatnému oběhu (zimní klobouky, pletené čelenky).
 • Kozmetika (masky, šampony, balzámy), které způsobují alergickou dermatitidu a bolestivost kůže.
 • Nadchlazení pokožky hlavy v důsledku chůze bez pokrývky hlavy v chladu.
 • Nesprávně vybraný hřeben, který se používá k poškození vlasových kořenů a začíná poškozovat pokožku hlavy.
 • Nerespektování hygieny - kůže na kořenech vlasů začíná bolet, pokud vlasy nebyly dlouho promyty.

Bolestné pocity, které vznikly z jiných důvodů než patologie, lze snadno odstranit, pokud se vyloučí faktory, které je způsobují. V případě podezření na závažné onemocnění pokožky hlavy je nutná konzultace specialistů a vhodná léčba.

Léčba bolesti pokožky hlavy

Pokud je bolesti hlavy způsobeno onemocněním nebo psychoemoionálními problémy, měla by být léčba prováděna pouze odborným lékařem. V závislosti na příčinách bolesti hlavy a nežádoucích příznaků může být nutné, aby se pacient poradil s praktickým lékařem a jedním z následujících specializovaných specialistů:

 • dermatolog - pokud se bolest objevila na pozadí dermatologického onemocnění;
 • alergik - s těžkou alergií na jakoukoli dráždivou látku;
 • neurologa - s existencí předpokladů pro vývoj vaskulárních patologií a nemocí nervového systému;
 • psychologa nebo psychoterapeutka - pokud pokožka hlavy poškozuje psycho-emocionální poruchy.

Podle výsledků vyšetření může být pacientovi předepsána léčba, jejíž složení závisí na diagnóze. Takže mu mohou přiřadit:

 1. Pro značné bolesti používejte léky proti bolesti pilulky (Nurofen, Imet, Nimesil).
 2. V případě alergické reakce, užívání antihistaminik a vyloučení účinků faktorů způsobujících podráždění.
 3. V dermatologických patologií - vnější použití léčivých roztoků a boltushki v závislosti na typu nemoci.
 4. Pro záněty nervových procesů - protizánětlivé léky, masti pro vnější oteplování a komprese.
 5. V cévních patologických onemocněních - kurz, který zahrnuje léky působící na cévy, sedace, neurostimulátory, diuretika.

Konkrétní seznam léků, dávkování a trvání léčby by měl stanovit pouze lékař. Samošetření v takových případech může vést nejen k přechodu nemoci na chronickou fázi, ale ik vzniku nepříjemných následků, například vypadávání vlasů.

Domácí ošetření

Bolest na hlavě způsobená únavou, emočním přepracováním nebo nedostatkem vitaminů na vlasy lze odstranit domácími léky. K tomu jsou účinné techniky a recepty:

 • Masáž na hlavě se speciálními masážemi, štětcemi nebo rukama. Manipulace lze zvládnout a aplikovat samostatně, nebo se můžete obrátit na profesionální masérku. Chcete-li uvolnit pokožku hlavy a normalizovat krevní oběh během masáže, můžete použít aromatické oleje z šalvěje, heřmánku, levandule nebo pomeranče.
 • Sůl maska. Zrná jídla nebo mořská sůl se po umytí vlasů jemně vtírají do pokožky a po 10 minutách se umyjí. Četnost popsaného postupu by měla být u lékaře vyjasněna v závislosti na stavu pokožky a důvodu pro vznik bolesti.
 • Hořčičná maska. Hořčičný prášek se zředí ve vodě na hustou suspenzi a pak se vtírá do pokožky hlavy. Po 60 minutách by měla být maska ​​vypláchnuta teplou vodou bez použití kosmetiky. Hořčičná maska ​​pomáhá zlepšit krevní oběh v cévách umístěných v podkožní vrstvě a snižuje bolest.

Neváhejte se zeptat na vaše otázky přímo zde. Budeme vám odpovídat! Zeptejte se >>

Pokud máte bolesti hlavy, měli byste se poradit s lékařem před použitím tradičních metod, abyste vyloučili možnost přítomnosti patologických příčin nepohodlí.

Příčiny bolesti při dotyku pokožky hlavy

Když postihuje kůže hlavy, mohou se příčiny lišit. Na rozdíl od bolesti hlavy, když se bolest šíří zevnitř, je na povrchu lokalizována bolest kůže. Nicméně z takové lokalizace se nestane tolerantnější. Nepríjemný pocit bolesti může vyvstávat z vítr nebo dotek. Taková patologie není jen bolestná, ale také často slouží jako důvod pro vypadávání vlasů. Psychické nepohodlí jsou velmi významné. Proto je třeba zjistit, proč kůže na hlavě naráží, a podnikněte kroky k její léčbě.

Když postihuje kůže hlavy, mohou se příčiny lišit. Na rozdíl od bolesti hlavy, když se bolest šíří zevnitř, je na povrchu lokalizována bolest kůže. Nicméně z takové lokalizace se nestane tolerantnější. Nepríjemný pocit bolesti může vyvstávat z vítr nebo dotek. Taková patologie není jen bolestná, ale také často slouží jako důvod pro vypadávání vlasů. Psychické nepohodlí jsou velmi významné. Proto je třeba zjistit, proč kůže na hlavě naráží, a podnikněte kroky k její léčbě.

Podstata problému

Pojmy "bolesti hlavy" a "kůže na hlavě" jsou různé povahy. V prvním případě bolest ovlivňuje struktury uvnitř lebky a je spojena s mnoha procesy ve vnitřních orgánech. Bolestivý syndrom skalpu je spojen pouze s poruchami v malé vrstvě pokožky.

Navzdory slabosti vrstvy má složitou strukturu. Existují mnoho malých krevních a lymfatických cév, nervové vlákna. Ve vrstvě pokožky existuje mnoho mazových a potních žláz, stejně jako vlasových folikulů. Všechny tyto prvky se mohou zanícit a způsobit bolest různé intenzity.

Bolest hlavice pokožky se nejčastěji šíří po celém povrchu hlavy, ale existují oblasti, kde se cítí silnější - pod vlasy na koruně, v chrámech a v čelní části. Svojí povahou není bolestivý syndrom náhlá nebo paroxysmální. Vždy se vyvíjí postupně, pomalu, získává a pak zpomaluje intenzitu.

Bolest kože a vlasových kořenů je jiná. Etiologie bolestivého syndromu je spojena s fyziologickými, psychogenními a patogenními faktory. V závislosti na příčinných příčinách mohou k bolesti docházet současně s bolestivými příznaky, jako je svědění, pálení, změkčení, vyrážky a akné a narušení struktury vlasů. Ztráta vlasů může být velmi nepříjemná patologie. Nejcharakterističtějšími příznaky bolesti hlavy jsou: monotónnost toku, středně závažná nebo středně závažná zátěž, stlačení nebo stlačení postavy "pocit helmy". Cítíte bolest na pokožce hlavy, když se dotýkáte, změníte vnější teplotu nebo vyfukujete vzduch (vítr, vysoušeč vlasů).

Nepatogenní faktory bolesti

Syndrom bolesti hlavy, včetně na koruně a v chrámech, může to být způsobeno řadou fyziologických faktorů, které nejsou spojené s patologickými a infekčními onemocněními. Mohou se rozlišit následující nepatogenní příčiny:

 1. Špatný účes. Curling, pigtails, napjaté ocasy, použití ráfků, vlasy vede k četnému mikroskopickému traumatu na kůži a narušenému průtoku krve ve vlasové části hlavy. Komprese krevních cév vedoucí ke stagnaci krve, zvláště projevující se přechodem od volných vlasů k těsným, což vyžaduje přizpůsobení kůže. Prevence anomálie může být uvolňování vlasů v noci masáží před spaním a ráno.
 2. Vliv pokrývek hlavy. Konstantní opotřebení klobouků, obvazy porušuje krevní a lymfatický oběh, což způsobuje bolest kůže. Je třeba si uvědomit, že takové porušení, které se stávají chronickými, může vést k strukturálním škodám na vlasu a vypadávání vlasů v důsledku anémie kořenových žárovek. Když se objeví příznaky anomálie, měly by být opuštěné klobouky opuštěné.
 3. Kosmetika jsou častými příčinami bolesti hlavy. Šampon, balzám, sprej na vlasy, kondicionér, maska ​​na vlasy může způsobit alergickou reakci, která se projeví jako alergická dermatitida. Další příznaky: svědění, lupy, suchá kůže, vyrážky, poleptání a křehké vlasy. Pokud se takové znaky objeví, je nutné změnit všechny kosmetické prostředky a detergenty.
 4. Místní hypotermie. Nízké teploty způsobují zánět cév, nervových vláken, vlasových folikulů a také cévní křeče, které narušují mikrocirkulaci krve a v důsledku toho syndrom bolesti. Situace se zhoršuje tím, že chodíme s mokrými vlasy. Závažná hypotermie může také způsobit ztrátu vlasů. Nejúčinnější léčbou je teplá čelenka, která bezpečně zakrývá hlavu.
 5. Stres, psychologický dopad. Někdy se vyskytuje syndrom tzv. "Neurastenické helmy" - kompresivní bolest v kůži po celé hlavě s pocity, že helma má helmu. Důvody spočívají v psychickém, emocionálním a duševním přetížení. Tato bolest pokožky nastává večer po náročném dni a může trvat 1 až 40 hodin v nepřetržitém režimu. Psychogenní bolest se nedoporučuje vydržet, měli byste užívat léky proti bolesti, například Nurofen nebo Spazmalgon.
 6. Genetický dědičný faktor má individuální charakter. Příčiny bolesti jsou v tomto případě determinovány hypertrofní vysokou citlivostí kůže na různé vnější podněty. Takže vlasové folikuly se mohou vznítit z dlouhého těžkého účesu. Zánětlivá reakce mazových a potních žláz může vyvstávat ze slunečního ultrafialového záření, klimatických vlivů. Externí podněty mohou být velmi odlišné.
 7. Ekologické důvody. Pokud je atmosféra silně znečištěná průmyslovým odpadem, mohou se vyvinout různé procesy, které vedou ke vzniku bolestivého syndromu.
 8. Sezónní faktor. Nejintenzivnější období jsou na podzim a na jaře. Zvýšení frekvence výskytu syndromu bolesti kůže na hlavě je spojeno s nedostatkem užitečných stopových prvků potřebných pro tělo.

Patologické příčiny

Bolest kůže na hlavě může být příznakem různých onemocnění, které vyžadují zvláštní léčbu. Pokud se objeví bolestivé přetrvávající příznaky, je nutné konzultovat lékaře s lékařem pro přesnou diagnózu; je třeba mít na paměti, že nemoci mohou mít zcela jinou povahu. Následující charakteristické patologické příčiny syndromu bolesti kůže lze rozlišit:

 1. Vegetativní dystonie. Způsobuje vrozená nebo získaná porucha centrálního nervového systému nebo jeho periferní dělení. Konfliktní situace, duševní a emocionální přetížení, těžká fyzická práce, silné kolísání počasí nebo přesun do jiné oblasti, nachlazení může vyvolat vzhled patologie. Dystonie terapie je omezena na restorativní a stimulační opatření - fyzioterapie, terapie vitaminem, imunomodulace, bylinné medicíny. Často předepsané sedativní léky. Nejdůležitější je zajistit správný odpočinek, aktivní životní styl, čerstvý vzduch, pravidelnou tělesnou výchovu.
 2. Pediculóza - infekce vousy. Hlavní lokalizací jsou všechny oblasti vlasů hlavy, vč. obočí, knírek, vousy. Typické příznaky: intenzivní svědění v oblasti kousnutí; vezikulární vyrážka s krusty, která po poškrábání je vystavena sekundární infekci tvorbou pustul; vizuální pozorování patogenu. Pro ošetřování parazitů se používají externí přípravky - serortutnaya, bílá rtuť a boritá masť, benzylbenzoát.
 3. Typ herpes zoster, to ovlivňuje kůži a nervové zakončení. Příčinou infekce je herpes varicella (herpes zoster). Po dlouhou dobu může být virus v latentním stavu a aktivován za příznivých podmínek. Nejčastěji začíná pracovat v oblasti trigeminálního nervu. Hlavní příznaky: závažný syndrom bolesti kůže u nidusu; zarudnutí a otoky kůže; vezikulární vyrážka s kůrou podél místa trigeminálního nervu; horečnatá teplota. Při léčbě aktivní terapie se používají antivirové léky - Acyclovir, izoprinosin, místní přípravky ve formě mastí.
 4. Dermatitida. Dermatologické patologie infekčního typu mají několik odrůd - mykózy (houby - trichophytosis, microsporia, favus); seborrhea, psoriáza, furunkulóza, lupus erythematosus. Nejčastější lézí je mastná a suchá seborrhea, která se vyvíjí v důsledku dysfunkce mazových žláz. Když je furunkulóza detekována zánětlivá reakce vlasových folikulů a mazových žláz. Stimulují patologii stafylokoků, pronikají do vrstvy pokožky mikroskopickými poraněními a prasklinami. Mykóza je doprovázena svěděním, pustuláním, ztmavnutím kůže, vzhledu ohniskových plevelů.

Principy léčby a prevence

Léčba bolesti pokožky hlavy se provádí až po zjištění příčin anomálie a pouze lékařským předpisem. Syndrom bolestivé bolesti ulehčují léky proti bolesti - Analgin, Nurofen, Paracetamol, Imet, Sedalgin, Spazmalgon, Solpadein.

Účinná léčba se provádí pomocí jiných metod, než je léčba:

 1. Sůl (lepší moře, ale můžete vařit): sůl se vlévá na dobře umyté hlavě a stárne po dobu 18-25 minut, poté se důkladně omyje.
 2. Hořčice: je považována za jednu z nejlepších domácích prostředků pro léčbu pokožky hlavy, používá se ve formě masky - suchá hořčice se míchá ve vodě na konzistenci husté smetany a navíc působí na postiženou oblast 35 až 45 minut.
 3. Nejlepší způsob léčby je mít dobrý spánek (alespoň po dobu 10 dnů) bez ohledu na okolnosti nebo práci.
 4. Terapeutické masáže: držené v sedu, aromatické oleje se používají ke zvýšení efektivity metody. Sage olej, heřmánek, levandule, majoránka je pečlivě vtírá do postižené kůže, trvání procedury je 25-30 minut.

Když vaše pokožka na hlavě ubližuje, musíte zjistit důvody.

S největší pravděpodobností je syndrom bolesti způsoben fyziologickými příčinami a jako léčba je poskytována pouze eliminace provokativních faktorů. Za přítomnosti patologických stavů by měla být účinná léčba prováděna pod dohledem lékaře.

Proč se bolest pokořeje při dotyku, co to může být a jaké jsou způsoby léčby?

Bolestivost pokožky hlavy je častým příznakem. Každý člověk se s ním alespoň jednou potýkal a zeptal se: "Proč to bolelo, když se dotýkáš svých vlasů?" Syndrom bolesti se může projevit z jednoduchých důvodů - když nosíš čelenku nebo vlasy v ruce, ale někdy je problém vážnější v patologických stavech spojených přímo s pokožkou hlavy, cév a nervových zakončení. V takových případech, pokud pokožka na hlavě ubližuje při dotyku, nelze vyloučit nepohodlí.

Důvody, proč to bolelo dotyk

Domácnost

 • Účesy s úzkou kostí. Účesy používající různé vlasy, stealth, vázané do ocasu nebo na vlasy, pečené pletené stuhy. Změna účesů často řeší problém. Další informace o dalších možných příčinách pokožky pokožky hlavy naleznete v tomto článku.
 • Heavy vlasy od přírody. Pokud jsou přirozeně těžké vlasy, vlasové folikuly se mohou zanícit tím, že nosí těžké vlasy, a bude to bolestné na dotek. Střih bude zlepšit situaci.
 • Hypotermie Nadchlazení pokožky hlavy - v chladném počasí žádné pokrývky hlavy. Vyjíždějte s mokrými vlasy. Hypotermie vede ke vzniku zánětu krevních cév, nervových vláken, vlasových folikulů a také způsobuje vazospazmy, které při dotyku znovu způsobují bolest.
 • Nedodržování hygieny. Praní hlavy je důležité jako znečištění.
 • Úzké klobouky. Pokrývky hlavy, které těsně pokrývají hlavu a porušují krevní a lymfatickou cirkulaci.
 • Kosmetika a přípravky. Kozmetika často způsobuje alergickou dermatitidu a bolest jako výsledek. Změna šamponu často řeší problém.
 • Špatný hřeben. Hřebeny s tvrdými ostrými zuby poškozují pokožku. Změna hřebenu odstraní příznak.

Psychologické

 1. Stres.
 2. Emocionální přepracování.
 3. Deprese

Fyziologické

 • vegetativní dystonie;
 • zánět nervových procesů, konce;
 • alergie;
 • dermatitida.

Nabízíme sledování videa o důvodech, pro které může poškodit pokožku hlavy:

Lokalizace bolesti

Povaha bolesti nemůže být náhlá, akutní, nesnesitelná, vzniká současně. Bolest se pomalu rozvíjí, postupně získává sílu, intenzitu. Co způsobuje bolest pod vlasy?

Lokalizace bolesti může naznačovat příčinu:

 • Nahoře - s vegetativ-vaskulární dystonií.
 • Na zadní straně hlavy - důsledkem zánětu nervů na krku.
 • Za ušima jsou zubní onemocnění, lymfadenitida, záněty středního ucha, mastoiditida.

Analýzy a průzkumy

Pokud se objeví souběžné příznaky svědění a pálení s podezřením na dermatologickou povahu, předepište:

 1. mikroskopické vyšetření škrabání pokožky hlavy;
 2. analýza hormonů estrogenů, androgeny k detekci hormonální nerovnováhy;
 3. hormony štítné žlázy a nadledviny.

Tricholožka provádí trichoskopii, posuzuje stav cév na hlavě a stupeň poškození pokožky hlavy.

Pokud existuje podezření na vegetativní vaskulární dystonii, proveďte testy:

 • kompletní krevní obraz;
 • krevní test na cukr;
 • biochemický krevní test;
 • analýza moči;
 • analýza hormonů štítné žlázy;
 • EKG;
 • Echokardiografie;
 • Ultrazvuk břišních orgánů;
 • Ultrazvuk štítné žlázy.

Podle výsledků vyšetření může být pacientovi předepsána léčba, jejíž složení závisí na diagnóze a rozsahu léze.

Ambulance při prvních projevech

Často s chronickou únavou, s emočním stresem, na jaře avitaminózy připomíná pokožku hlavy bolestivé pocity. Co dělat v tomto případě? Můžete se uchýlit k domácímu ošetření.

Masáž

Masáž může být prováděna nezávisle:

 1. Nejprve pomalu masírujte časové, čelní, okcipitální oblasti.
 2. Dále proveďte světelné pohyby od čela po zadní část hlavy, od koruny až po uši, od horní části po celou plochu hlavy.

Neexistují žádné jasné pokyny pro implementaci: jednoduše hladení, lisování, vibrování, otáčení oblastí hlavy střídavě. Hlavní pravidlo: začněte s hladením a dokončete je.

Můžete také použít hřeben:

 1. Nejprve proveďte 100 hladkých pohybů od krku po čelo a poté 100 pohybů v opačném směru.
 2. Po rozdělení na hlavu. 100 pohybů vlevo, 100 pohybů vpravo.
 3. Všechny pohyby hřebenů jsou úhledné. V době, kdy masáž trvá 5-10 minut.

Slaný peeling

 1. Nejdříve si umyjte vlasy.
 2. Poté se mořská sůl aplikuje na čistou pokožku hlavy (můžete také používat sůl na vaření).
 3. Opatrně jej protřepte do kořenů vlasů, po 10 minutách se umyjte.

Hořčičná maska

 1. Hořčicí prášek se zředí v horké vodě do stavu silné smetany a pak se vtírá do pokožky hlavy.
 2. Po 30 minutách by měla být maska ​​omyta teplou (ne horkou vodou).

Kosmetika se nemusí používat. Hořčičná maska ​​zlepšuje krevní oběh v cévách umístěných v podkožní vrstvě a snižuje bolest. Během postupu při nepohodlí, svědění, spálení se maska ​​okamžitě vymyje, aniž by čekal na konec postupu.

Aromaterapie

Můžete si třepat v esenciálním oleji z whisky:

Esenciální olej by měl být zředěn v základním oleji (mandle, meruňka, hroznové semeno, jojoba, olej z pšeničných klíčků). Aplikujte přímo na kůži je zakázáno, aby se zabránilo popáleninám na kůži. Můžete kombinovat aromaterapii s terapeutickou masáží. Všechny tyto metody mohou být použity bez podezření na patologii.

Léčba: Musím se podívat na odborníka?

Pokud se bolest pokožky hlavy stává trvalá, je nutné konzultovat lékaře s lékařem. Funkce lidských vnitřních orgánů jsou propojeny jako jediný systém. Pokud se něco cítí, pak je v těle problém. Prvním krokem je uskutečnit schůzku s praktickým lékařem.

Po analýze všech příznaků může terapeut naplánovat konzultaci s psychoterapeutem, neurológem, dermatologem nebo alergikem. Každý lékař předepisuje jeho léčbu.

 1. Terapeut se silným bolestivým syndromem může předepsat léky proti bolesti.
 2. Dermatolog (tricholog) pozoruje pacienta v případě, že se bolest objeví na pozadí dermatologického onemocnění. Přiřazuje externí terapeutická řešení v závislosti na druhu onemocnění.
 3. Alergik pozoruje pacienta v případě výrazné alergické reakce na něco. Předepisuje antihistaminika. Určuje spektrum citlivosti těla na specifický alergen a koriguje ho.
 4. Neuropatolog je vedoucím pacienta ve vývoji vaskulární patologie a nervového systému. Zapíše:
  • léky působící na nádoby;
  • sedativa;
  • neurostimulátory;
  • diuretiky.

Samoobsluha je klíčem k dlouhému a šťastnému životu. Tak jednoduché - příznak bolesti pokožky hlavy - může být rozhodující v případě vážného onemocnění. A včasná pomoc vás ušetří z pracné a komplikované léčby v budoucnu.

Chcete-li konzultovat s odborníky webu nebo se na ni zeptat, můžete to v komentářích zcela bezplatně udělat.

A pokud máte nějakou otázku, která přesahuje rámec tohoto tématu, použijte tlačítko Upřesnit dotaz.

Bolest při dotyku pokožky hlavy

Důvody pro projev symptomů mohou být buď výhradně dermatologické povahy, stejně jako psycho-emoční nebo neurologické.

Někdy muži a ženy chodí na doktora se stížností ne na bolesti hlavy, ale na nepříjemné a bolestivé pocity v kůži hlavy. Bez ohledu na to, jaký zvláštní fenomén se může zdát, má mnoho příčin, dermatologických i neurologických. Dokonce i neúspěšně zvolený hřeben může způsobit podobnou reakci.

Etiologie [příčiny]

Lékaři identifikovali tři hlavní skupiny příčin bolesti na pokožce hlavy.

 • Fyziologický (přírodní původ).
 • Kosmetologie.
 • Emocionální a psychologické.

První skupina zahrnuje faktory spojené s vitaminovou a minerální rovnováhou pokožky hlavy. Tato oblast má jinou strukturu než těla na těle: kůže na hlavě má ​​větší počet pórů, kapiláry a malé cévy, silnější a silnější vlasové folikuly. Navíc je odolnější vůči mechanickému namáhání, protože se nachází v blízkosti mozku - hlavním orgánem člověka.

Pokud pro kůži nejsou dostatečné množství vitamínů a dalších užitečných látek, může to dokonce ublížit na zcela nesouvisející faktory - například s vysokým krevním tlakem.

Co se týče kosmetologických důvodů, jsou to především problémy krásné poloviny lidstva. Jsou to ženy, které většinou chtějí experimentovat s účesem - zbarvují vlasy, pokrčují nebo vyrovnají, suší je vysoušečem vlasů (a ne vždy na bezpečné teplotě), umyjí je různými šampony, nařídí je vlasovými vlasy a často škodí vlasům. Skalp reaguje na všechno: nadměrné a nedostatečné mytí, stlačování gumy a vlasových vláken u kořenů vlasů. Toto je místo, odkud pochází bolest.

Emocionální a psychologické důvody, zdá se, mají málo společného s tímto typem bolesti. Avšak nejčastěji kůže na hlavě z tohoto důvodu. Pod pokožkou hlavy je mnoho nádob. Když je člověk pod stresem (a současný rytmus života ho nutí, aby to udělal téměř nepřetržitě), je přerušeno dodávání krve a plavidla se dostanou do stavu napětí. To vše vede k hypoxii pokožky, stane se tak dotaženou a člověk cítí silný tlak na celý povrch hlavy.

Dermatologické onemocnění pokožky hlavy

Nemoci jako je seborrhea a hyperkeratóza postihují kůži hlavy. Zřídka mají svůj příznak bolesti, ale pokud neuděláte komplexní léčbu, vyvine se zánět. Pak je nevyhnutelný výskyt bolestivých pocitů v epidermis hlavy.

Při seborrhe se zhoršují mazové žlázy pokožky, proto se na pokožce hlavy rozvíjí podmíněně patogenní mikroflóra. Seborrhea může být mastná, suchá a smíšená. Každý z nich je škodlivý svým způsobem na vlasy a kůži.

Hyperkeratóza je mnohočetné ztluštění stratum corneum epidermis. Když to bolí na vlasové pokožce a vlasy vypadnou - částečně nebo úplně. Hyperkeratóza vypadá neesteticky, ale kromě toho je také nebezpečná pro zdraví. Pokud se s ním včas nerozpracujete, metabolické procesy pokožky jsou narušeny, léze rostou a mohou zachytit celou pokožku hlavy.

Cévní patologie

Vzhledem k nárůstu krevního tlaku může kůže na zádech krku ublížit a minimy mohou ovlivnit čelo nad jedním nebo oběma očima. Nezaměňujte bolest v lebce s podobným jevem na kůži, často u člověka náchylného na krevní tlaky, a to oba bolí.

Patologie ovlivňující nervové procesy

Kromě výše uvedených skutečností může bolest na pokožce hlavy indikovat přítomnost onemocnění, při kterých jsou postiženy nervové zakončení.

Patří sem:

 • zánět occipitálních nervů. To je charakterizováno bolesti-lumbago, lokalizovaný v zadní části hlavy, s nárazem v parietální a časové oblasti. Bolest je jako záchvat kůže;
 • neuralgie trigeminu je podobná symptomům popsaným výše. Hlavním rozdílem je soustředění bolesti v plném souladu s anatomickou polohou trigeminálního nervu. To znamená, že natáčení nastává v uchu, chrámu, čelistních kloubech a tváři. Ve většině případů to bolí jedna strana hlavy;
 • s herpes zoster - virová infekce postihující nervové zakončení kůže - bolest v oblasti hlavy nastane, pokud se dotkne svazku nervu trigeminu. Výskyt bolesti také přispívá ke snížení lidské imunity nebo dlouhodobému pobytu v chladu.

Příčiny psycho-emocionální povahy

Jak již bylo zmíněno, příčinou výskytu nepříjemných pocitů při dotyku pokožky hlavy může být fenomén psycho-emoční povahy - stres, přepracování, prodloužený nedostatek spánku. Čím delší je stresující situace, tím větší je bolest. Obvykle se nepohodlí zvyšuje večer - hlava se stává těžkou, zadní část hlavy a bolesti čela a bolest se dotkne pokožky hlavy. Obvykle odpočinek, zejména v přírodě, poskytuje rychlou úlevu.

Špatná péče o vlasy

Kartáč na vlasy, který silně vytáhne nebo vytáhne vlasy, zvláště pokud jsou vlasy kudrnaté nebo velmi dlouhé, mohou způsobit, že se dotknou pokožky hlavy. Kromě toho nedodržení hygieny - předčasné či příliš časté praní vede k tomu, že rovnováha pH je narušena. To může způsobit lupy, suchost, svědění a bolest.

Kromě toho můžete při barvení vlasů poškodit horní vrstvu pokožky - pokud překonáte nátěr nebo způsobíte alergickou reakci. Pokud po nanesení kompozice na vlasy pokožka začne "hořet", svědit nebo bolet - musíte ji okamžitě vypláchnout velkým množstvím vody, jinak můžete vlasy "odstranit" barvou a trvale poškodit pokožku.

Nevhodná pokrývka hlavy nebo špatné příslušenství

Víčko, které je příliš těsné k hlavě, může také způsobit bolesti hlavy. To je také usnadněno zbytečně těsnou gumou a vlasy. Měli byste být opatrní s ráfky, mohou vytlačit pokožku u uší a na spánky, což způsobuje pocit nepohodlí.

Vegetativní dystonie

VSD způsobuje cévní křeče. Mezi hlavní stížnosti pacientů patří: závratě, bolesti hlavy a pocit pálení a únava na pokožce hlavy.

Choroby pokožky hlavy

Houbové onemocnění, jako je například trichophytosis nebo microsporia, také způsobují bolest v kůži, protože jsou doprovázena zánětem a nadýmání.

Autoimunitní onemocnění - sklerodermie, psoriáza - jsou bezbolestné, ale mohou být doprovázeny pocity "těsnosti" pokožky.

Infekce (vši, folikulitida) - také způsobují bolest pokožky hlavy. První je způsobena poškrábáním kůže a následným hojením poškrábání, druhá je způsobena výskytem abscesů v vlasových folikulích.

Struktura vlasů

Podivně, luxusní vlasová hlava může způsobit bolest na kůži - konec konců je pro hlavu jednoduše obtížné držet příliš silné nebo silné vlasy.

Příliš citlivá kůže

Majitelé reaktivní pokožky (nejčastěji ženy) si dobře uvědomují, že v důsledku jakéhokoli neobvyklého produktu nebo akcí se může dostat popálení, alergické reakce a jen bolesti. Každá netestovaná kosmetická procedura (maska ​​nebo darsonval) může vést k nežádoucím následkům.

Příčinou příznaku může být také hypotermie v důsledku chůze bez klobouku v chladné sezóně, alergické reakce na kosmetiku, materiál na víčko, šampon.

Lékaři a diagnostika

Kombinace příznaků, stejně jako povaha bolesti, závisí na tom, jaká patologie způsobila nepohodlí v kůži hlavy. Pokud je bolest doprovázena vyrážkou, svěděním, pálením, vředy v oblasti růstu vlasů, kontaktujte dermatologa. Možná přivede pacienta na konzultaci k tricholovi.

Pokud se pacient obává o zvýšení nebo snížení tlaku, únava, bolesti při střelbě na krku, chrámu nebo na obličeji, je lepší jít na terapeuta nebo neurologa.

V závislosti na kombinaci příznaků lze v diagnostice použít jak dermatologické, tak neurologické studie.

Pokud existuje podezření na dermatologické onemocnění - houbu, infekci, seborrheu a další - škrábání je odebráno z pokožky hlavy a vzorky vlasů mohou být odebírány k analýze.

Pokud na kůži nejsou žádné vyrážky a bolesti naznačují spíše neuralgii, používají se zde metody jako počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI) a další.

V závislosti na tom, jaká bude konečná diagnóza, bude předepsán komplex léků a postupů.

Domácí ošetření

První a často nejúčinnější způsob je rozpustit vlasy (ženy) a masírovat hlavu. Je lepší ji předem umýt. Masáž začíná spánkem a lehké kruhové pohyby se pohybují do oblasti uší. Poté přejděte nahoru. Poté zaklapnou hlavami do "zámku" s dlaněmi a jemně posunují pokožku doleva a doprava.

Kromě toho, pokud jste použili novou kosmetiku, je lepší ji opustit. Ke zlepšení stavu pokožky hlavy jsou vhodné masky z přírodních produktů:

 • hořčice K tomu se prášek hořčice ředí vodou do krémového stavu a pak se aplikuje na čistě vyprané vlasové kořeny. Maska držte na vlasy po dobu 10 až 15 minut, poté omývejte studenou vodou;
 • sůl. Sůl je přírodní křovina. Tato maska ​​je vhodná pro ty, kteří na kůži nahromadili velké množství keratinizované pokožky. Udělejte to jednoduché - promíchejte mýdlovou vodu a sůl, pak se protřepat na kůži po dobu nejméně 7-10 minut. Po dokončení procedury umyjte vlasy velkým množstvím teplé vody;
 • pepř. Přes jméno, je vhodné, pokud jsou na kůži škrábance nebo rány. Vepřová panenka musí být rozemletá a míchána s vodou v buničině. Aplikujte s třením a zdvihem. Nebojte se brnění v místech ran. Tato maska ​​změkčuje pokožku a přispívá k rychlému hojení odřenin.

Pokud je však bolest v kůži spojena se svěděním, pálením, vypadáváním vlasů, výskytem vředů a dalšími děsivými příznaky - samoléčení není nutné. Je nutné poradit se s lékařem co nejdříve.

Léčba bude předepsána v závislosti na tom, jaká diagnóza dělá lékař. Pokud má problém dermatologický charakter, musí se nejdříve vyřešit. Bolest, jako souběžný příznak, zmizí po odstranění hlavní příčiny.

Je-li onemocnění neurologické povahy, komplex léčebných opatření bude odlišný.

Prevence

Je důležité nejen včas léčit onemocnění, ale také zabránit jejímu výskytu v budoucnu. Postupujte podle jednoduchých pravidel:

 • sledovat hygienu těla obecně a zejména vlasy;
 • mít individuální hřeben (nebo několik různých), vhodný pro typ srsti;
 • to samé platí pro ručníky - vlastní každý člen rodiny s pravidelnou náhradou s čistou;
 • je vhodné používat stylové výrobky a nástroje pro sušení (vysoušeč vlasů, žehlička, curling);
 • nosit pohodlné klobouky, vyhnout se podchlazení;
 • řídit množství stresu v životě, relaxovat;
 • pokud jsou vlasy velmi tlusté a těžké - noste pohodlnou délku, neroste příliš.

Odkazy

Při psaní článku použil neurolog následující materiály:

 • Morozova, Olga Alexandrovna Bolesti hlavy. Problematika diagnózy, terapie, prevence [Text]: referenční příručka pro praktické lékaře / O. A. Morozová; Ministerstvo zdravotnictví Republiky Čuvaš,. - Cheboksary: ​​GAU DPO "IUV", 2016
 • Aleshina, Natalia Alekseevna Bolest hlavy: léčba a prevence tradičními a netradičními metodami / N. A. Aleshina. - M: RIPOL Classic, 2009. - 253 p. ISBN 978-5-386-01248-9
 • Klasifikace bolesti hlavy, kraniální neuralgie a bolesti obličeje a diagnostická kritéria pro hlavní typy bolesti hlavy: [Trans. z angličtiny.] / Classificats. com na bolení hlavy Intern. Ostrovy bolesti hlavy; [Vědecké ed. a auth. předmluva A. A. Shutov]. - Perm: ALGOS-press, 1997. - 92 p. ISBN 5-88493-017-8
 • Uzhegov, Genrikh Nikolaevich Bolest hlavy: hlavní příčiny bolesti: diagnostika souvisejících onemocnění: metody prevence a eliminaci bolesti hlavy / G. Uzhegov - M: AST: Stalker, 2005. - 158 s. ISBN 5-17-021078-1
 • Osipova V. V. Primární bolesti hlavy: klinika, diagnostika, terapie [Text]: informační dopis (pro neurology, praktické lékaře, praktické lékaře) / V. Osipová [a další]; Ruská společnost pro studium bolestí hlavy (ROIGB), Oddělení zdravotnictví Rostovského kraje, Státní rozpočtová instituce "Regionální poradenské a diagnostické centrum", Obl. Centrum pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy. - Rostov-on-Don: Antey, 2011. - 46 s. ISBN 978-5-91365-157-0
 • Zhulev N. M. Cephalgia. Bolest hlavy: (diagnóza a léčba): studie. manuál / N. M. Zhulev [a další]. - SPb. : Publ. Dům SPbMAPO, 2005. - 135 s. ISBN 5-98037-048-X

Pro Více Informací O Suché Vlasy