logo

Proč vlasy jsou šedé? Příčiny šednutí na hlavě v raném věku

Otázka, proč se vlasy stávají šedivými, se týká mnoha lidí, zejména těch, kteří objevili šedé vlasy v raném věku.

Zesílení - bělení vlasů v důsledku ztráty pigmentu a naplnění vlasů vzduchovými bublinkami. Zkosení může být částečné nebo úplné, získané nebo vrozené, stejně jako věk.

Proces šedění u mužů zachycuje téměř celý povrch těla. Obvykle se v oblasti chrámů objeví první šedivé vlasy, které se postupně přesouvají do ostatních oblastí vlasů těla.

U žen se graying vyskytuje poněkud odlišně v rozmezí distribuce ve srovnání s muži, protože vlasy bělí pouze na hlavě a obočí.

Hlavní důvody pro šedění:

 • změny související se stářím - proces stárnutí;
 • dědičnost;
 • následkem minulých nebo vrozených onemocnění;
 • častý stres.

V jakém věku se objeví šedé vlasy

Lidé zpravidla oslavují vzhled šedých vlasů ve stáří. Jedná se o přirozený fyziologický proces. Pod vlivem procesu stárnutí tělo přestane vyrábět melaninový pigment a na jeho místě se postaví vzduchové bubliny. Vlasy ztrácejí barvu a ztrácejí barvu (šedá).

Fyziologické šedé vlasy obvykle začínají po 40 letech a u některých lidí se to vůbec nevyskytuje. Také se stává, že lidé začínají být šedě spíše brzy. Zastavení procesu šednutí je nemožné, stejně jako zpomaluje proces stárnutí.

Příčiny brzy šedivých vlasů

Často se stává, že vlasy jsou ve věku 35 let a v některých případech ještě dříve. Tato podmínka se nazývá předčasný kvet. Důvody pro včasné šedění u mladých lidí mohou být: genetická predispozice, důsledek funkčních poruch nervového a endokrinního systému, prodloužené oslabující nemoci, silný stres.

Stojí za zmínku, že vzhled šedých vlasů za 20 let a dřív je patologický (nepřirozený) stav. V tomto případě se doporučuje provést komplexní vyšetření, abyste zjistili důvody.

Nejčastěji tento stav může způsobit nedostatek vitamínů skupiny B, vitaminu A, C a kyseliny listové, nemoci, stresu nebo dlouhodobé dodržování stravy bez bílkovin.

Stres jako příčina náhlé šednutí

Není neobvyklé, že lidé začnou být šediví téměř okamžitě nebo během dne, trpící silným šokem. Dříve to bylo považováno za mýtus, ale vědci této vědy vědci vědci Američanů dokázali. A nezáleží na tom, v jakém věku se může stát - ve věku 30 let nebo ve věku 10 let.

Výsledkem rychlého rozkvětu je obrovské uvolnění adrenalinu v krvi, které nejen aktivuje celé tělo, ale také může poškodit DNA. Ne každý organismus se s touto zátěží vyrovnává, a proto se projevuje okamžité šedění.


Stálý stres může vést nejen k časnému kvetení, ale také způsobit buněčné mutace - rakovinu.

Jak se v mladším věku zbavit šedosti

Věk, kdy lidé začínají být šediví, je zcela závislá na genetických informacích obsažených v nich. Je nemožné zabránit procesu šednutí, ale je v našich silách zpomalit nebo přesunout k pozdějšímu datu.

Proto, aby nebyla šedá dříve, je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel:

 1. Vyvážená výživa. Jídlo by mělo být bohaté na vitamíny A, C a B, živočišné a rostlinné bílkoviny. Dieta by měla obsahovat zeleninu, ovoce, maso, luštěniny, ryby a ořechy.
 2. Nepoužívejte dietu zneužívající. Pokud je touha zhubnout, je důležitá, postupujte podle rostlinné a bílkovinné výživy.
 3. Pravidelný životní styl. Snažte se znepokojovat méně: doporučuje se zvládnout speciální trénink, který pomůže uklidnit se ve stresující situaci.
 4. Prevence nemoci. Nezapomeňte na každoroční vyšetření lékařů, zejména gastroenterology, endokrinologů, neuropatologů. Při nejmenším podezření na vážnou chorobu se nedoporučujte, ale konzultujte s lékařem.
 5. Skrýt šedé vlasy mohou barvit vlasy. Jako přírodní a chemické barviva jsou vhodné.

Proč se vlasy stávají šedivými a jak se s tímto problémem vyrovnávají?

Předpokládá se, že šedá se objevuje u lidí, kteří dosáhli určitého věku. V poslední době však stále více lidí ve věku do 30 let zaznamenalo tento problém. Předčasné šedé vlasy se mohou objevit i u zcela zdravých lidí. Tak proč někteří lidé začínají být šediví už od 20 let, zatímco jiní z 50 let nemají šedé vlasy na hlavě? V tomto článku budeme hovořit o tom, proč lidé šedivě brzy udělají, jaké jsou šedé vlasy a jak je léčit.

Co jsou šedé vlasy?

Šedé vlasy jsou výsledkem bělení vlasů v důsledku ztráty pigmentů, které jsou zodpovědné za barvení vlasů v určité barvě, po které jsou vlasy naplněny vzduchovými bublinkami.

Vlasové folikuly jsou bez esenciálních živin a aminokyselin a v důsledku toho jsou postiženy melanocyty. Po 30 každých 10 letech tyto buňky snižují svou aktivitu, dokud nezmizí, a když se to stane, vlasy začnou růst šedě. Celý tento proces je zcela individuální a je ovlivněn mnoha faktory.

Existují následující typy šedých vlasů:

Důvody

Pokud máte více než 40 let, proces šednutí je zcela přirozený a fyziologický. U některých lidí se tento proces vůbec nezačne.

Zvažte hlavní příčiny vzniku šedivých vlasů:

 • Proces věkových změn - stárnutí
 • Genetický faktor
 • Výsledek vrozených nebo minulých onemocnění
 • Stálý stres

Faktory šedých vlasů jsou vnitřní a vnější. Rychlost vzhledu šedých chloupků ovlivňuje také ekologii a negativní účinky okolního světa.

Proč se vlasy v mladém věku stávají šedými?

Předčasné šedění (jestliže to není jediný šedivý vlas) je, když se vlasy změní na šedou ve věku 35 let. Je téměř nemožné úplně zastavit proces, je to opravdu jen zpomalení, pokud důvod není genetický. Nejlepší je dodržovat určitá pravidla výživy a vést zdravý životní styl, aby se předešlo tomuto problému v budoucnu.

Pokud se objeví šedé vlasy ve věku 20 let, je nutné poradit se s lékařem. Tato patologie je nepřirozená a vyžaduje komplexní vyšetření k nalezení příčiny.

10 důvodů šedivých vlasů u mladých dívek

Přestože v poslední době mnoho mladých dívek své barvy zvlášť obarvovalo v šedé barvě, po módních trendech, ale ne každý má rád tento tón.

Existuje řada faktorů, které přímo ovlivňují tvorbu šedivých vlasů u mladých dívek. Patří sem:

 1. Dědictví
  Velmi často se šedé vlasy u lidí objevují přibližně ve stejném věku jako jejich otec a matka. Záleží také na přirozené barvě vlasů. Blondýnky a červené oči jsou stále starší.
 2. Stres a časté nervové poruchy
  Prodloužené deprese, neustálé hádky a duševní poruchy jsou pro naše zdraví velmi škodlivé. Kvůli silnému uvolnění adrenalinu do krve je člověk schopen zesílit i v jeden den bez ohledu na věk. Je velmi důležité chránit psychiku a nervy, neboť stres způsobuje nejen šedivé vlasy, ale také tvorbu rakovinných buněk.
 3. Výživa s nedostatkem vitaminů a bílkovin
  Pokud vaše strava neobsahuje vitaminy A, B a C, stejně jako užitečné látky, jako je kyselina listová, měď, jod a železo, je třeba tuto skutečnost naléhavě napravit. Kromě toho bezfarebná strava, která je tak populární u žen, přispívá pouze k vypadávání šedých vlasů.
 4. Virové nemoci nebo problémy s imunitním systémem
 5. Onemocnění štítné žlázy
 6. Špatný oběh
 7. Akce drog
 8. Chronické nachlazení
 9. Kouření
 10. Časté používání kávy a soli ve velkém množství

K určení přesné příčiny doporučujeme poradit se s lékařem nebo dermatologem, který vás pošle k vyšetření. Velmi často jsou brzy šedivé vlasy signálem poruchy těla. Hlavní věcí není panika, šedé vlasy - to není známka stáří.

Co dělat, abyste se vyhnuli brzy šedým vlasům?

Pokud se na vaší genetické úrovni nenachází časné zbarvení vlasů, pak existují některá pravidla, která pomohou zpomalit tento proces. Hlavní věc je pochopit, že není možné zastavit projevy šedých vlasů, je velmi pravděpodobné, že tento proces jednoduše odložíte až později. Postupujte podle těchto pravidel.

Potraviny by měly být bohaté na vitamíny, minerály a jistě rostlinné a živočišné bílkoviny. Přidejte do jídelníčku více zeleniny a ovoce, stejně jako potraviny bohaté na vápník, zinek, železo, měď a jód. Jezte více mléčných výrobků, čerstvých bobulí, celozrnných, libového masa, mořských ryb, luštěnin a ořechů.

Pro dobré fungování vlasových folikulů je nezbytné dostatečné množství tekutiny. Vlhkost pomáhá živinám dostat se rychleji do folikulů a zabraňuje časným šedým vlasům.

Pokud je to možné, snažte se vyhnout nervovým situacím nebo alespoň ovládat své emoce. Naučte se uklidnit nebo projít speciálními školeními. Stres je hlavní příčinou většiny onemocnění, takže se o sebe a své nervy staráte.

Vědci prokázali, že kouření a alkohol mohou způsobit předčasné stárnutí těla a zhoršit krevní oběh. Chcete-li zůstat mladí co nejdéle, zanechte cigarety a alkoholické nápoje.

Plnohodnotný dlouhý spánek zlepší nejen stav vlasů a pokožky, ale i celkový vzhled.

Jediným způsobem, jak pomáhat skrýt šedé vlasy, je zbarvení. Ale barva vás z tohoto problému nezachrání, ale jen to neviditelná. Existují také kosmetické a lidové prostředky, které slibují, že vám pomohou zbavit se šedivých vlasů, ale přirozeně není možné úplně obnovit původní barvu vlasů, protože je fyziologicky nemožné.

Proč se vlasy mladých lidí a dokonce i dospívajících zbarví do šedé?

Mnoho lidí věří, že šedé vlasy jsou znakem moudrosti, inteligence a bohatých životních zkušeností. Většinou se u mužů objevují první šedé vlasy po 35 letech a u žen - po 40 letech, ale v mladém věku je také poměrně běžné u obou pohlaví.

V moderním světě je šedá za 30 let velmi častým výskytem. Přesto, šedá v mládí není příjemným jevem, tolik lidí se chce zbavit tohoto problému. Zajímá vás, proč se vlasy v útlém věku zbaví bílé? Co dělá, aby se některé šedé vlasy objevily ve věku 25 let a jiní lidé, kteří mohou být mnohem starší, nemají na hlavě jediné šedé vlasy? Pochopme to.

Co jsou šedé vlasy?

Chcete-li studovat fenomén raných šedivých vlasů, musíte začít pochopit, co tvoří šedé vlasy. Proč mají lidé vlasy šedé?

Šedé vlasy jsou fyziologické procesy a projevy biologických funkcí, které se v těle objevují s věkem. Barva vlasů je zcela závislá na pigmentu melaninu. S věkem nebo kvůli vnějším faktorům se tento pigment přestává vyrábět v dostatečném množství a buňky uvnitř vlasů začnou vylučovat drobné částice peroxidu vodíku, které změní barvu vlasů zevnitř. Po tom se začne objevovat šedá.

Pokud se u mužů a žen začnou vlasy šedivě před 35. věkem (za předpokladu, že všechny vlasy změní na šedé, nejsou považovány za šedé vlasy), pak se to nazývá předčasné šedivění vlasů. V případě, že osoba má šedé vlasy ve věku 20 let nebo dřív, znamená to nutnost naléhavé lékařské prohlídky.

Brzy šedivé

Teď pojďme identifikovat 10 faktorů, proč se mladé chlupy stávají šedě:

 1. Silný stres. Ztráta milovaného člověka, problémy v práci nebo ve škole, zrada - všechny takové situace mohou způsobit výskyt šedivých vlasů již ve třiceti (nebo dokonce méně) letech. Dokázala, že častý smutek a deprese mohou snížit tvorbu melaninu.
 2. Dědičnost je jedním z nejčastějších faktorů raných šedých vlasů. Jeho přítomnost naznačuje, že se člověk může objevit šedě ve stejném roce, ve kterém se objevila se svými staršími příbuznými.
 3. Nemoc. Pokud jde o šedé vlasy v raném věku, nemohou být jako příčiny jejich vzniku zaznamenány různé příčiny srdeční, jaterní, ledvinové problémy, narušení stabilní funkce štítné žlázy, hormonální poruchy a také ateroskleróza. Navzdory skutečnosti, že adolescentní nebo adolescentní tělo toleruje takové onemocnění, není tak těžké jako staré, jejich účinky mohou výrazně ovlivnit barvu vlasů.
 4. Avitaminóza. Ne každý ví, ale nedostatek vitamínů a stopových prvků v těle může negativně ovlivnit stav vlasových folikulů a ovlivnit přirozené procesy spojené s pigmentací. Pokud je tento problém diagnostikován včas, pak může být vyléčen a následně se přirozeně přidává pigment do vlasů.
 5. Tvrdá strava. Špatná strava během výživy nejenže nemá prospěch, ale také velmi zraňuje zámky. Příliš mírná konzumace nebo úplné opuštění produktů s potřebnými vitamíny, železem, jodem jsou také důvodem, proč se vlasy stávají šedivými za 30 let a dřív.
 6. Kouření Kvůli nikotinu nedochází k tomu, že buňky celého těla dostanou dostatečné množství kyslíku, což je důvod, proč mnoho lidí získává šedé vlasy dokonce ve věku 30 let.
 7. Časté používání horké vody při mytí vlasů. Díky tomu může dojít k narušení procesu výroby pigmentu a začátku šednutí.
 8. Pravidelná konzumace kávy nebo potravin s vysokým obsahem soli.
 9. Akce drog.
 10. Špatný krevní oběh.

Jak se vyhnout problémům

Už jste se seznámili s informacemi a pochopili, proč se vlasy na hlavě stávají šedivé, když máte 30 let, aby ti, kteří by měli začít šedivěji později. Nyní se pravděpodobně zajímáte, jestli je možné zabránit časnému šednutí. Ano, je to možné, ale pouze pokud není v genetice nějakým způsobem začleněno. Stačí si uvědomit, že není možné úplně zabránit šedivým vlasům, ale můžete snadno odložit jejich vzhled, například po dobu 20 let, pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých pravidel:

 • Vyvážená výživa. Potraviny by měly být bohaté na vitamíny a minerály. Ve stravě musíte přidat další zeleninu, ovoce, čerstvé ovoce, luštěniny, ořechy, stejně jako produkty, které jsou bohaté na jód, vápník, měď a zinek.
 • Vodní bilance Dostatečné množství vody je klíčem k stabilnímu fungování vlasových folikulů.
 • Nedostatek stresu. Postarejte se o nervy a snažte se ovládat emoce. Pokud se nemůžete ovládat, jste náchylní k stresující situaci a nemůžete s tím dělat nic, neváhejte kontaktovat psychologa za pomoc.
 • Odmítnutí závislostí. Bylo vědecky dokázáno, že v důsledku kouření a zneužívání alkoholu lidské tělo stárne několikrát rychleji. Je nutné vyloučit nikotinové a alkoholické nápoje z vašeho života.
 • Plný spánek. Hluboký 8hodinový spánek nejen zabrání brzkým šedým vlasům, ale obecně bude mít pozitivní vliv na zdraví.

Jak můžete vidět, důvody, proč vlasy šedivě brzy začínají, jsou zcela zřejmé. Aby nedošlo k odkrytí vlasů dříve šedým vlasům, stačí přizpůsobit svůj životní styl. V těchto radách není nic nadpřirozeného. Všechna výše uvedená pravidla jsou jednoduché pravdy.

Bohužel v moderním světě lidé na ně zapomínají, což následně vede k smutnému výsledku. A teď mluvíme nejenom o brzkých šedých vlasech, ale o zhoršení zdraví obecně. Zadejte tato pravidla do svého každodenního života a rozhodně se zlepší. Pamatujte si, že všechno v tomto životě závisí na vás.

Proč se lidé zbarví do šedé?

Zajímavé články

Komentáře

Souhlasím s Alexandrem. Začal jsem se stát šedivý ve věku 28 let a teď v mé 40 je téměř celá moje hlava v šedivých vlasech, zvláště v mých chrámech, a tak to všechno začalo. A vedl jsem co nejvíce zdravý způsob života, nekouřil jsem vůbec, zřídkakdy jsem konzumoval alkohol, přesně dvakrát do roka na dovolené a toto pivo je maximum. Celý můj život jsem chodil do sportu, ale pravda, že armáda tvrdě pracovala v dolu a byla přirozeně velmi často vystavena stresu.

Nervy. + onemocnění štítné žlázy. to je šedá

Věřím, že lidé od dětství kouří, pijí, zabíjejí sporty, používají kosmetiku a vlasové barviva od dětství a pak jsou stále překvapeni - proč jsem měl šedé vlasy tak brzy? :) Ano, životní styl je to, co ovlivňuje!
Samozřejmě to závisí na samotné osobě, na postoji vůči různým situacím. pokud je člověk nervózní, a je velmi silný, pak tito lidé žijí méně a dříve šedou.
Dlouhá játra jsou lidé, kteří vedou zdravý životní styl, jíst správně a nemají špatné návyky! V našich zemích je jen velmi málo lidí!

Proč lidé šedou, jaké jsou důvody

Málokdo si myslí, že v mladém věku, proč lidé zesílí nebo proč mladý muž má šedé vlasy. Možná to není nejdůležitější otázka, která zaujímá lidstvo. Nicméně ženy a někteří muži hledají především otázky, jak opravit nežádoucí kosmetickou vadu, spíše než příčinu a jak se to zastaví. Nejprve je to první.

Proč se člověk stává šedým

Dřív nebo později přijde čas, kdy se člověk probudí, přijde k zrcadlu a uvidí své první šedé vlasy. Někteří z nich nevěnují pozornost a berou to jako přirozené období stárnutí. Jiní se snaží tuto skrytou vadu zakrýt, kupují různé barvy, navštěvují kosmetologové a další odborníky, nakupují léky, snaží se posilovat vlasy lidovými prostředky.

Jaká je příčina šedivých vlasů? Proč se člověk změní na šedou? Odpovědi na tyto otázky jsou obsaženy v tomto článku.

Proč se lidé předčasně stávají šedivými

Existuje směšný mýtus, že není možné vyndat šedé vlasy, jinak se u každé "oběti" pinzety objeví několik nových bratří. Ve skutečnosti to není. Neměli byste však vytáhnout šedé vlasy, protože riziko poškození folikulů a kůže se zvyšuje, což může způsobit plešatost, vypadávání vlasů. Odtrhávací srst neovlivňuje dobu šednutí. Naše vlasy jsou bílé ne z nějakých mytických důvodů, ale z opravdového materiálu.

Důvody, proč lidé mají bílé vlasy

Existuje několik důvodů, proč lidé dříve nebo později zbarvili bílou barvu:

 1. Věk To je nejdůležitější faktor. Ve skutečnosti zhruba 50 procent obyvatel již 45 let na hlavě věku do 45 let. Důvodem jsou kožní buňky, které se nakonec opotřebovávají. Funkce těchto buněk zahrnuje produkci melaninu, který je zodpovědný za pigment barvy vlasů. Časem tyto buňky stárnou, opotřebovávají a přestanou optimálně vykonávat své funkce. Melanin se vyrábí méně a méně, což se odráží v barvě vlasů. Odborníci se snaží zjistit, co zvýší výkon kožních buněk. S největší pravděpodobností, velmi brzy na regálech lékáren, můžete vidět první oficiální lék na šedivění.
 2. Dědictví. Podívejte se na rodiče a zjistěte, kdy začaly šedě. Dědictví je velmi vážná věc. Nejsou to objednávky nebo požadavky, které lze snadno ignorovat. Všechny vlastnosti vašeho těla jsou skryty v genech, které ovlivňují naprosto všechno. Proto, pokud váš otec začal šedivý asi 40 let, pak se s vámi pravděpodobně dostane stejný osud. Zde zastavení spreje ze šedých vlasů vám pomůže obnovit přirozenou barvu z přírody.
 3. Špatné návyky. Ze všech hrůzných účinků kouřových tabákových výrobků je šedivost jednou z nejvíce frivolních. Vědci z Chicaga prokázali přímou vazbu mezi kouřením a šedivým odstínem, takže pokud nechcete mít ve věku 30 let šedavě bílé vlasy, je lepší se zdržet této závislosti. To je vážný důvod, proč se lidé v raném věku zbaví šedosti.
 4. Stresující situace. Existuje legenda, že stres ovlivňuje rychlost šedění. Neexistují žádné vědecké důkazy, ale existuje několik dalších případů. Například první černošský americký prezident začal během svého prvního prezidentského volebního období rychle ublížit, což může být spojeno s obrovským zdůrazněním kvůli jeho nové zodpovědné pozici.
 5. Závod. Lidé s černou kůží začínají být v šedesáti letech v průměru ve věku kolem 40 let, Evropané na počátku čtvrtého desetiletí a Asiaté na konci třetího desetiletí.
 6. Nemoci a nedostatky vitaminů. Některé nemoci a léčivé léky mohou změnit barvu vlasů. Vitamín D, který se může vyrábět pod vlivem slunečního světla, je zodpovědný za barvu vlasů. Lékaři doporučují, aby zůstali na slunci nejméně půl hodiny denně, takže se produkuje dostatek vitaminu D.

Možná tohle a všechny důvody, proč lidé šedou a vyhnout se tomu, je prostě nemožné.

Sdílejte "Proč se lidé zbarví šedě, jaké jsou důvody"

Co dělá vaše vlasy šedé a jak s nimi zacházet?

Šedé vlasy se projevují u většiny lidí, kteří překročili určitou věkovou hranici. Lidé nejčastěji najdou první šedé vlasy ve věku 30-35 let a poté se jejich počet postupně zvyšuje s časem.

Předčasné šedění je však běžným problémem pro mnoho mužů a žen, kteří nechtějí vypadat starší než jejich roky, ale najednou se ocitnou v bílých vlasech nebo dokonce v celých zámcích. Taková obtíž může nastat jak u těch, kteří často navštěvují lékaře, tak u lidí, kteří jsou naprosto zdraví.

Proč někteří lidé zbarví šedivou barvu a začínají barvit vlasy ve věku 20 let, zatímco jiní neznají obavy před věkem 50 let? Pokud se šedé vlasy projeví dříve, je možné něco udělat?

Od doby, kdy člověk objeví několik šedých chloupků, může trvat déle než 10 let, než převládají šedé vlasy. Proto se můžete pokusit zastavit nebo alespoň zpomalit proces.

Ale nejprve stojí za to zjistit, jak se šedivé vlasy liší od "mladých" a odkud pocházejí.

Co jsou šedé vlasy?

Eumelanin a Pheomelanin

Melanocyty produkují eumelanin, který je zodpovědný za černé nebo tmavě hnědé barvy, a pheomelanin, který určuje červenohnědou barvu.

V určitém poměru tyto pigmenty barví keratin, hlavní protein, který tvoří vlasy. Tmavá nebo světlá barva vlasů - závisí na tom, kolik melaninu žíla každého vlasu obdrží. Na druhé straně objem a kombinace různých typů melaninu jsou určovány hlavně našimi geny. Tak se ukáže nejširší škála přírodních odstínů: zlatá, světle hnědá, načervenalá, kaštanová, černá.

Melanocyty začínají pracovat ještě před naším narozením a jejich funkce se postupně v průběhu let zhoršuje. Zpravidla se jejich činnost snižuje o 10-20% každých deset let po 30 letech věku. Při postupném zesílení melanocyty ztrácejí, dokud úplně nezmizí, a pak budou všechny vlasy růst bezbarvé, to znamená šedé.

Peroxid vodíku

V roce 2009 vědci v Evropě objevili další faktor způsobující bělení vlasů s věkem. Zjistili, že vlasové folikuly produkují určité množství peroxidu vodíku. Jakákoli teenager ví, že tato látka je široce používána pro umělé bělení vlasů.

Obvykle je tato látka zničena enzymem kataláza. Ale když člověk zestárne, výroba katalázy se stává méně efektivní. Výsledkem je hromadění peroxidu vodíku a ukázalo se, že zbarvuje vlasy zevnitř, jako by jejich majitel obarvoval barvou bělení.

Proč se objeví šedé vlasy? (7 důvodů)

Existuje mnoho faktorů, které mohou změnit pigmentaci vlasů. Vědci je rozdělí na vnitřní (genetické rysy, hormony, metabolismus, věk) a vnější (ekologie, různé nežádoucí účinky).

Velmi často je dědičnost předisponujícím faktorem. To znamená, že většina lidí bude mít šedé vlasy přibližně ve stejném věku jako jejich rodiče a prarodiče. Mimochodem, statistiky ukazují, že se zástupci různých závodů soustředí v různých časech. S největší pravděpodobností - kavkazané, pak - Mongoloids, a později všichni - Negroids. Je pozoruhodné, že majitelé červených vlasů v průměru získávají šedé vlasy před ostatními.

Stres a psychologické problémy mohou také způsobit včasné zbarvení vlasů. Podle studií mohou lidé, kteří po dlouhou dobu trpí úzkostí a stresem, spoléhat na časný vzhled šedých vlasů. Deprese a smutek mohou negativně ovlivnit celkové zdraví a snížit zejména produkci melaninu.

Je třeba poznamenat, že časný vzhled šedých vlasů je častější u lidí trpících chronickou sinusitidou a nachlazeními.

Používání horké vody k mytí vlasů může narušit tvorbu pigmentů a způsobit šedění.

Kouření také ovlivňuje věk, kdy dochází k šedivým vlasům. Škodlivé látky, které kuřák dostává, snižují hladinu kyslíku v krvi a buňky "hladovějí", včetně melanocytů.

Problémy se štítnou žlázou mohou způsobit změnu barvy vlasů.

Dieta s nedostatkem vitaminů může způsobit předčasný vzhled šedých vlasů. Absence určitých vitamínů, železa, mědi, jódu a v denní stravě je považována za významný faktor.

Jak jíst, ne zase šedě?

Životní styl a stravování jsou klíčovými faktory pro zachování zdraví a mládeže, ale většina z nás nakupuje potraviny, aniž by přemýšlela o jejich užitečnosti, aniž by se snažila udržet správnou rovnováhu mezi vitamíny a minerály.

Mezitím obsahuje jakýkoli výrobek určitou skupinu látek, z nichž každá plní svou funkci a její nedostatek může způsobit určité porušení. Včetně - ztráty a bělení vlasů.

6 minerálů, které pomáhají předcházet vzniku šedivých vlasů

 1. Vápník. Mléko a všechny mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem vápníku.
 2. Chrome. Pšeničný chléb, víno, ústřice jsou zdrojem chrómu.
 3. Měď. Zelená zelenina, vejce, kuře, houby a fazole, mandle a dýňová semena obsahují velké množství mědi.
 4. Jod Pokud jsou problémy se štítnou žlázou, produkty obsahující jód pomáhají při vypadávání vlasů a předčasných šedých vlasech. Jedná se o česnek, rajčata, černý rybíz, mořské ryby.
 5. Zinek Houby, ústřice, celá zrna a žloutek jsou hlavními zdroji zinku.
 6. Železo Hovězí, pohanka, vejce, jablka, mořská kapusta, fazole a kakao pomohou vyhnout se nedostatku železa v těle.

Skupiny vitaminů, důležité pro vlasy

 1. Beta-karoten je známý jako antioxidant, který pomáhá udržovat pokožku hlavy zdravou a také zajišťuje správné vylučování mazu. Zeleniny, mrkev, zelí, špenát, ryby, játra jsou hlavním zdrojem zdrojů.
 2. Vitamíny C, E a B (B3, B5, B6, B7, B12) podporují aktivní krevní oběh v pokožce hlavy.
 3. Vitamin Inositol je považován za velmi důležitý pro vlasové folikuly. V nejvyšší koncentraci obsahuje slivky, meloun, kiwi. V určitém množství se vyskytuje v semenech (luštěniny, obiloviny, ořechy), stejně jako mléko a maso.

Tyto látky jsou rozhodující pro prevenci předčasných šedých vlasů, stejně jako pro udržení zdraví vlasů. Pokud žijete ve zdravém životním stylu a ve stravě máte dostatek vitamínů a minerálů denně, vaše vlasy budou zdravé a lesklé.

Co dělat, aby nebyla šedá?

Navíc změny kůže spojené s věkem a jiné nepříjemné, ale nevyhnutelné vedlejší účinky moudrosti, které přicházejí v průběhu let, se také setkáváme se šedivými vlasy. Ale pro kůži existují anti-stárnutí séra, stejně jako chirurgické a non-chirurgické metody, které mohou docela účinně působit proti účinkům stárnutí. A co vlasy?

K dnešnímu dni je nejběžnějším způsobem "boje" se šedými vlasy barvení všech vlasů se zvláštním barvivem. Bohužel musíme připustit, že tato metoda je stále nejúčinnější: lékaři a kosmetologové se ještě nenaučili, jak vrátit barvu šedivým vlasům.

Existuje však několik principů, jejichž dodržování pomáhá odkládat šedé vlasy do pozdějších let, a v některých případech se zbavit předčasně objevil jediné šedé vlasy.

Pít hodně tekutin

Žárovky na vlasy potřebují tekutinu pro normální fungování. Nedostatek vlhkosti a vlhkosti zabraňuje tomu, aby živiny dosáhly vlasových folikulů a mohly tak způsobit šedivé vlasy.

Zanedbání žízně, závislost na alkoholu a zneužívání kávy zvyšují pravděpodobnost předčasného šedění.

Správná výživa

Uvedené látky pomohou zachovat mládí a zdraví vlasů co nejdéle. Je obzvláště důležité zahrnout do stravy potraviny s vitamínem B12, kyselinou listovou a omega-3. Tyto tři složky jsou nejúčinnější v boji proti šedivým vlasům, pokud jsou užívány jako vitamínové doplňky nebo jako součást jídla.

Zlepšení cirkulace krve

Cirkulace krve a zásobení krví jsou nezbytné pro prevenci šedivých vlasů. Není moc důležité jíst vitamíny a minerály, pokud se nedokáží dostat do vlasových folikulů.

Pro zlepšení krevního oběhu bude užitečná fyzická aktivita. Lazy a zaneprázdněná záchranná masáž na špičce hlavy. Pokud strávíte 5-10 minut denně, mikrocirkulace se výrazně zlepší a vlasy mohou "změnit názor", aby se změnily na šedé a vypadaly.

Řízení stresu

Stres není jediná příčina šedivých vlasů, ale jedna z nich. V roce 2012 objevil Nobelovu cenu v chemii Roberta Lefkowitze mechanismus, který vysvětluje, proč stres způsobuje šednutí.

Extrémní situace způsobuje uvolnění četných neurotransmiterních látek určených k mobilizaci všech rezervních zdrojů těla. Obvykle je jejich činnost stručná a opravdu pomáhá vyrovnat se s hrozbou. Dlouhodobé účinky těchto látek na tělo však mohou způsobit šednutí, stejně jako mnoho dalších negativních účinků.

Odvykání kouření

Je vědecky dokázáno, že kouření způsobuje předčasné stárnutí těla a zhoršení krevního oběhu. Odmítnutí je prvním krokem každého člověka, který chce prodloužit své mládí.

Kromě aktivního odpočinku a stravy je důležité postarat se o plný, dostatečně dlouhý spánek.

Proč se člověk změní na šedou? Je pravda, že osoba může být šedá za 5 minut? A jak je to možné?

Muž se stává šedou, protože melaninový pigment, který barví vlasy, přestává být vyráběn. Vyrábí se speciálními buňkami - melanocyty. Sedí na zádech vlasů. Pak se melanin přenáší do buněk rostoucích vlasů - keratinocyty. A přestane pracovat z několika vzájemně propojených důvodů. U melanocytů s věkem začínají enzymy rozkládat peroxid vodíku H ještě horší.2Oh2 (proč - není to jisté). Akumulace ve velkém množství, peroxid vodíku poškozuje enzym tyrosinase, který je zodpovědný za syntézu melaninu. Navíc jsou poškozeny další proteiny. Například proteiny zodpovědné za přenos melaninu z melanocytů do keratinocytů přestanou pracovat. Velmi důležitý Bcl2 protein, který chrání melanocyty před apoptózou - naprogramovanou smrtí, přestává pracovat. Postupně melanocyty umírají a kmenové buňky, ze kterých jsou tvořeny, s věkem stále více a pomaleji sdílejí a nezpůsobují ztrátu.

Když melanin přestane být produkován, vlasy se stávají bílé. Souběžně se mění jeho struktura. Je zajímavé, že buňky šedivých vlasů se často rozdělují rychleji - zejména v jádru. Vlasy rostou rychleji, jádro se stává méně hustým, v něm se tvoří vzduchové bubliny. Světlo se v těchto prázdných místech klopí, rozptýlí se v různých směrech, a proto se vlasy zdají bílé (z téhož důvodu se bílá pěna, která se skládá z čisté vody, vypadá bílá).

Ačkoli pod stresem může množství peroxidu vodíku vzrůst, nemůže se šířit po celé délce vlasů a vyblednout je - koneckonců, živé buňky, kde se tvoří, jsou jen na bázi vlasů. Proto není možné zesílit za 5 minut. Přesto, vědci a lékaři dokumentují případy rychlého "šedění". Jak se to děje?

Ukazuje se, že můžete rychle zrychlit kvůli zvláštní formě plešatosti, často spojované s těžkým stresem, rozptýleným vypadáváním vlasů. Někdy najednou vypadnou většinou barvené vlasy a šedé vlasy zůstávají (proč to není známo). Je popsán případ této vzácné formy plešatosti a bez předchozího stresu. Existují také případy, kdy po difúzní alopecii dochází k růstu vlasů s normální tloušťkou. V jednom případě byly naprosto šedé av ostatních - malované. Ale ve všech vědecky popsaných případech, které jsem se podařilo najít, člověk není sedlový za 5 minut, ale za několik dní nebo týdnů.

Proč jsou šedé vlasy a jak s nimi zacházet?

Dřívější vzhled šedých vlasů se vždy objevil v dospělosti a byl známkou moudrosti a důležitosti. Moderní člověk, který je vystaven častému stresu a vlivu nepříznivých faktorů prostředí, může zjistit vzhled šedých vlasů za 20-30 let. Proč se objeví šedé vlasy? Jak zabránit jeho výskytu? A je tento proces vždy fyziologický?

Obvykle se první šedivé vlasy objevují ve věku 35 let, časem se bělení vlasů zvětšuje a po 10 letech začíná převládat nad přirozeným vlasem. Někdy se jejich vzhled může objevit v mladším věku. Takový proces může naznačovat vývoj různých patologií a vždy se stává signálem znepokojení. Navzdory skutečnosti, že téměř nikdo nedokáže zabránit vzniku šedivých vlasů, existují faktory tohoto fyziologického procesu, které mohou být ovlivněny a prodloužit jejich mládí a krásu vlasů. V tomto článku se seznámíme s příčinami vzhledu šedivých vlasů a metodami jejich řešení.

Proč se objeví šedé vlasy?

Abychom lépe porozuměli procesu tvorby šedých vlasů, seznámíme se s fyziologií vlasů. U lidí je barva vlasů způsobena speciálními pigmenty: pheomelaninem, ossimelaninem, eumelaninem a skupinou triochromů. Jsou to odrůdy tak známého přítele ze školní lavice pigmentu, jako je melanin, který se vyrábí ze speciálních buněk - melanocytů, které se nacházejí v bazální (dolní) vrstvě epidermis a ve vlasových folikulích. Syntéza melaninu se objevuje pod vlivem mediátorů sympatického nervového systému, hormonů štítné žlázy, hypofýzy (hormonu stimulujícího melanocyty, ACTH a β-lipotropinu) a pohlavních hormonů.

Eumelanin způsobuje tmavě hnědé nebo černé vlasy, ossimelanin - světlo, feomelanin - henna odstíny a skupina triochromů - červené odstíny. Smíchání těchto pigmentů v různých poměrech určuje barvu vlasů každé osoby. Zbarví keratin, který tvoří vlasové šachty, a intenzita jejich odstínu závisí na tom, kolik melaninů obdrží každá žárovka. Kombinace a objem eumelaninu, triochromů, osimelaninu a fémelaninu se stanoví geneticky. Takže tam je široká škála odstínů vlasů: gaštan, černá, měď, zlatá, červená...

Melanocyty začínají pracovat ještě před narozením dítěte a postupně se snižují s věkem. Každých deset let po 30 letech jejich funkce klesá o 10-20% a v hlavě vlasů se objevují šedé vlasy - téměř bezbarvé vlasy bez pigmentu v keratinu. Když všechny melanocyty, které dodávají melanin do vlasové šachty, zemřou, všechny vlasy jsou zcela šedé.

Ne tak dávno objevili evropští vědci další důvod pro vznik šedivých vlasů. Jak se ukázalo, s věkem mohou vlasové folikuly produkovat malé množství peroxidu vodíku, které interagují s pigmenty a zbarvují je. Tento proces může být neutralizován katalázou - zvláštním enzymem. S věkem se tento enzym zmenšuje a peroxid produkující a nahromaděný folikuly odfarbuje vlasovou šachtu zevnitř. V důsledku toho se vlasy stávají bezbarvou.

Příčiny šedivých vlasů

Fyziologické šedění je spojeno s přirozeným stárnutím melanocytů a výskyt raných šedých vlasů může být způsoben jejich úmrtím nebo snížením aktivity v důsledku hormonálních poruch. Výsledkem je, že vlas ztrácí svůj pigment, získá porézní strukturu a vzduchové vrstvy, které se objevily, jí dodávají stříbřitě bílý odstín.

Mnoho různých faktorů může změnit barvu vlasů. Mohou být rozděleny do:

 • vnější: nepříznivé podmínky prostředí;
 • interní: genetické vlastnosti, věk, stresové situace, metabolické procesy atd.

Příčiny šedivých vlasů mohou být:

 • špatná ekologie: přispívá k rozvoji nemocí a předčasného stárnutí;
 • genetická predispozice: pro většinu lidí se šedé vlasy objevují ve stejném věku jako jejich rodiče;
 • prodloužená deprese a chronické stresy: nervové poruchy provokují uvolnění velkého množství adrenalinu v krvi, které rozkládá spojení mezi melaninem a keratinem ve vlasových folikulích, navíc nervové napětí způsobuje oslabení imunitního systému a předčasné stárnutí;
 • rasa: šedá se objevuje dříve u Europoidů a Mongoloidů a v pozdějších Černochách;
 • onemocnění štítné žlázy: patologie tohoto endokrinního orgánu vede k metabolickým poruchám;
 • stavy spojené s poruchou pigmentace: vitiligo, albinismus, tuberózní skleróza a některé další nemoci - mohou se objevit šedé prameny v jakémkoli věku;
 • avitaminóza a nedostatek jódu, vitamíny A, skupiny B, C, minerály z mědi, zinku, manganu, železa a selenu: způsobují patologii vnitřních orgánů a narušují normální zásobení krve do všech tkání těla;
 • špatná výživa: vede k nedostatku vitaminů a minerálů, které zajišťují normální fungování celého organismu;
 • nemoci trávicího ústrojí a ledvin vedou ke zhoršení metabolických procesů v těle;
 • kožní onemocnění: herpes nebo erysipelas, alopecia areata;
 • hormonální nerovnováha: nestabilní hladiny hormonů (například během těhotenství, po porodu, s polycystickými vaječníky nebo při menopauze) mohou vyvolat stresové situace, endokrinní poruchy štítné žlázy a vyčerpání nervového systému;
 • autoimunitní onemocnění: protilátky produkované v těle zničí melanocyty a vedou k nepřítomnosti pigmentace vlasů;
 • špatné návyky: způsobují spoustu nemocí, hormonální nerovnováhu a předčasné stárnutí;
 • léčba: dlouhodobé a časté užívání určitých léků (zejména antibiotik, Rezokhin, Chlorochin, Hydrochinon a fenylthiomočovina) má nepříznivý vliv na imunitu a metabolismus;
 • nesprávná péče o vlasy a pokožku hlavy: používání teplé vody, vystavení slunci nebo chladu bez čelenky, použití agresivních prostředků pro péči, styling a barvení mají škodlivý účinek na pokožku hlavy a pomáhají oslabit pigmentaci vlasů.

Charakteristické šedé vlasy

Po ztrátě většiny pigmentu se vlasové šachty stanou popelem šedé a po ztrátě celého objemu melaninu - bílé. U kuřáků vidíte šedé vlasy s nažloutlým nádechem.

Vedle změny barvy ztrácí zbarvené vlasy jak obvyklé vlastnosti, tak i svou obvyklou strukturu, protože melanin nejen zabarvuje vlasovou šachtu, ale chrání ji před vnějšími nepříznivými faktory (například působením ultrafialového záření) a dává jí pružnost a pevnost. To je důvod, proč po zesílení vlasů se stává více tuhý, křehký, suchý, rozštěpený a neposkvrněný při stylu. V některých případech se začínají otáčet a kroutit.

Jak zabránit vzhledu šedivých vlasů?

Lékaři a kosmetologové se ještě nenaučili, jak se vrátit k šedým vlasům předchozí odstín a "boj" se šedými vlasy, které se již objevily, může spočívat pouze v barvení vlasů speciálními barvivy s trvanlivostí třetího stupně. Je však možné upozornit na starší šedé, zbavit se jediných šedých vlasů a zastavit postup tohoto procesu, s výhradou řady jednoduchých pravidel.

Napájení

Rovnováha naší stravy je jedním z klíčových faktorů, které přispívají k ochraně mládeže, zdraví a krásy. Abyste zabránili šedivým vlasům, měli byste do stravy zahrnout potraviny bohaté na tyto šest minerálů:

 • vápno - mléčné výrobky, sójové boby, ořechy, pšenice, zelené;
 • měď - vejce, fazole, zelenina, mandle, houby, dýně;
 • zinek - houby, celozrnné, ústřicové, žloutky;
 • chrome - ústřice, víno, pšeničný chléb;
 • železo - mořská kapusta, jablka, luštěniny, pohanka, hovězí maso, vejce, kakao;
 • jód - černý rybíz, mořská ryba, rajčat, mořská kala.

Pro normální pigmentaci vlasů by měly být produkty s vysokým obsahem těchto vitaminů zahrnuty do denní stravy:

 • beta karotén - mrkev, zelí, ryby, špenát, játra;
 • E - mandle, arašídy, lískové ořechy, rakytník, sušené meruňky, pistácie, pšenice, špenát, živé plody;
 • C - citrusy, divoká růže, kiwi, jablka, bobule, paprika, divoký česnek, růžičková kapusta;
 • Skupina B (B3, B5, B6, B7, B10 a B12) - piniové oříšky, kešu, čočka, vepřová, králičí, makrela, sardinky, játra, houby, vejce, mléčné výrobky, fazole, vlašské ořechy;
 • kyselina listová - játra, arašídy, vlašské ořechy, fazole, špenát, lískové ořechy, brokolice, ramson;
 • inositol - meloun, ořechy, maso, slivky, kiwi, luštěniny.

Výše uvedené minerály a vitamíny jsou nejen důležité pro normální pigmentaci vlasů, ale jsou také důležité pro udržení jejich zdraví. Každodenní začlenění do jídel bohatými potravinami vám uzdraví vlasy a budou lesklé a silné.

Kromě těchto vitaminů a minerálů ve stravě by měly obsahovat potraviny s vysokým obsahem omega-3 a omega-6 mastných kyselin:

 • semena z lnu;
 • rybí olej;
 • losos;
 • olivový olej;
 • oves;
 • mandle a další

Všechny tyto živiny lze užívat ve formě doplňků stravy a vitamin-minerálních komplexů:

 • Melan + pro muže a Melan + pro ženy;
 • Neurobex;
 • Vyplňte selen.

Měli by být užívány s jídlem a užívány s velkým množstvím vody. Tyto léky byste neměli užívat po těžkých jídlech, protože v takových případech nebudou plně absorbovány.

Režim pití

Žárovky na vlasy jsou extrémně citlivé na nedostatek tekutiny v těle. Nedostatek vody vede k tomu, že živiny vstupují a pohlcují živiny a mohou způsobit šedivé vlasy. To je důvod, proč si zachovat své zdraví, je nutné pít 1,5-2 litrů vody denně.

Správná péče o vlasy

Když se objeví první šedé vlasy, věnujte pozornost péči o vlasy:

 1. Mytí vlasů s pohodlnou teplotní vodou.
 2. Používejte šampony, kondicionéry a masky, které obsahují neagresivní složky detergentů, vitamíny, přírodní výtažky a živiny.
 3. Minimalizujte používání vysoušečů vlasů, curlingů, žehlení, agresivních inkoustů a stylingových výrobků.
 4. Noste klobouky v horkém a mrazivém počasí.
 5. Vyvarujte se stylingu, který zasahuje do normálního krevního oběhu v oblasti hlavy: ocasy, opletení, použití vláken, gumových pásů atd.

Procedury salonu

Vzhled šedých vlasů může být pozastaven pomocí následujících procedur prováděných v kosmetických salonech:

 • laserová terapie;
 • plazmové zvedání;
 • ultrazvuková terapie;
 • mikroelementární mezoterapie.

Techniky ošetření vlasů mohou být doplněny použitím výživných masek a vitamínových sér:

 • Dikson POLIPANT COMPLEX;
 • Dercos Technika Vichy;
 • Intenzivní energizující komplex a další.

Lidové prostředky

Abyste zabránili vzniku šedivých vlasů, můžete použít různé lidové prostředky, které pomáhají obnovit jejich zdraví.

Cesnaková maska

Česnek přeskočí lisem. Přidejte trochu lopuchového oleje do výsledné kaše a protřete ji do vlasových kořenů čistými masážními pohyby. Zakryjte hlavu teplou utěrkou. Opláchněte masku 10-15 minut a opláchněte vlasy šamponem. Postup se opakuje dvakrát týdně.

Aplikace s infuzí kořenů lopuchu

2 lžíce nakrájených kořenů lopuchu a 2 čajové lžičky koprového ovoce nalijeme 0,5 litru vroucí vody a necháme asi 3 hodiny. Během dne zkraťte do čisté pokožky hlavy. Postup by měl být opakován denně po dobu 3 měsíců.

Pšeničná klíčová olejová maska

30 ml oleje z pšeničných klíčků smíchané se 7 kapkami levandule, růže a santalového dřeva. Aplikujte masážními pohyby na pokožku hlavy, zabalte a podržte asi 1-2 hodiny. Umyjte šamponem. Maska by měla být provedena 2x týdně po dobu 2-3 měsíců.

Před použitím těchto a jiných lidových léků byste se měli ujistit, že na součásti receptu nejsou žádné alergické reakce.

Řízení stresu

Normální fungování těla je možné pouze za nepřítomnosti napětí. Mechanismus působení četných neurotransmiterů na tělo a pigmentace vlasů, které vstoupily do krevního oběhu během stresových situací, pomohly pochopit objev chemiků Nobelovy ceny za rok 2012 Roberta Lefkowitze. Jedná se o prodloužený účinek stresových faktorů, které mohou způsobit šednutí a mnoho dalších negativních důsledků.

Chcete-li vyloučit tělesné a psycho-emocionální nadměrné zatížení, doporučujeme zbavit se všech provokujících faktorů a špatných zvyků, ovládat relaxační techniky, normalizovat spánek a odpočinek, častěji na čerstvém vzduchu, chodit na fyzickou kulturu, koníčku a vést zdravý životní styl. V případě potřeby byste měli podstoupit léčbu neurologem nebo psychoterapeutkou.

Léčba chronických onemocnění

Zabraňte výskytu šedivých vlasů při různých chronických onemocněních - autoimunitních patologických stavů, onemocnění kůže, štítné žlázy, zažívacího traktu, ledvin - pravidelné dispenzární pozorování specialistou a provádění všech jeho doporučení pomůže.

Kterému lékaři se chcete obrátit?

Když se objeví první bělené vlasy, obraťte se na trichologa, který může provést podrobné vyšetření (spektrální analýza vlasů pro přítomnost stopových prvků, krevní testy hladin hormonů štítné žlázy a hladiny vitamínů apod.) A připravit plán pro další léčbu a prevenci šedivění. Pro předčasné šedění se možná budete muset poradit s endokrinologem, nefrologem nebo gastroenterologem.

Video verze článku

Užitečné video o šedých vlasech: o nejdůležitějším programu

Proč vlasy jsou šedé?

Když si v sobě všimneme první šedé chlupy, přirozeně se rozčileme: "No, tady a stařík klepá." A pokud jsou šedé vlasy poměrně brzy, pak se chcete ochránit, možná pozastavit, zjistit, proč jsou vaše vlasy šedé? Koneckonců přidáváme šedé vlasy se stářím a kdo chce zestárnout?

Proč vlasy jsou šedé?

Barva vlasů je zodpovědná za melaninový pigment v našem těle, který je produkován buňkami melanocytů. Vyrábějí samostatné látky nazývané eumelaniny, femelaniny a neuromelaniny.

Eumelaniny - jsou nejčastější a jsou zodpovědné za černé a tmavě hnědé barvy.

Pheomelanin - mají červenavou barvu, poskytují růžové barvy na rty, bradavky, sliznice a vlasy - načervenalé a blond barvy. Čím více féomelaninu, tím více červených vlasů bude.

Neuromelanin se nachází v mozku, ale jeho funkce ještě nebyla studována.

V závislosti na množství vyrobeného jednoho z melaninů a při jejich smíchání získáváme naši vlasovou barvu vlasů.

Melanocyty začínají produkovat melanin dříve, než se člověk narodí. Od věku 30 let se činnost těchto buněk snižuje a o deset let o 15-20 procent. Šedé vlasy se zvětšují. Když jsou zdroje melanocytů vyčerpány, celé vlasy se změní na bílou. Vždy se nám zdá, že lidé s tmavými vlasy již dříve šedou, pravděpodobně prostě proto, že na takových vlasech jsou vidět šedé vlasy. Ve skutečnosti studie ukázaly, že předtím se stále veselí lidé stále obrací na šedé. Ačkoli v této věci hraje velkou roli dědičnost. Pokud se váš prarodiče zrychlí dříve nebo mají zcela šedé vlasy, pak se na to připravte.

Mimochodem, lidé různých ras se zbarví šedě jinak.

Nejvíce "nestabilní" - lidé typu Caucasoid

Pak přijdou Asiaté

Lidé v závodě Negroid začnou být šediví asi 50 let

Indiáni si však zachovávají přirozenou barvu vlasů. Mají první šedé vlasy, které se objevují až za 70 let.

Proč se vlasy šedou brzy?

Ve stáří všechno je jasné, nemůžete se dostat nikde od šedých vlasů. Ale mladí lidé a dokonce i děti začínají být šedé! A oni (a jejich rodiče) nejsou vůbec šťastní. Proč přicházejí brzy šedé vlasy?

Trichologové rozdělují příčiny raných šedých vlasů na vnitřní a vnější tělesné problémy.

Dědictví. Máte-li takové případy ve vaší rodině, pak potomci nejsou pojištěni proti postříbřeným vlasům v mladém věku.

Akutní stres a přepracování

Akutní emoční potíže nebo prodloužené stresující situace mohou také vést k brzkým šedým vlasům. Není divu, že říkají: "ze žaludku se ztratil."

Těžká únava má nepříznivé účinky na lidské tělo, což způsobuje poruchy v nervovém systému a mozkovou činnost, což vede ke snížení produkce melaninu a vzhled šedivých vlasů.

Dlouhé sedění před počítačovým monitorem (podle názoru trichologů) může způsobit brzy šedivé vlasy.

Způsob života Životní styl nepochybně ovlivňuje stav Vašich vlasů. Těžké kovy, všechny druhy toxinů, včetně produktů, které se kuřáci akumulují v těle, ekologie velkých průmyslových měst vedou buňky k hladovění kyslíkem a narušení činnosti a dokonce ke smrti melanocytů.

Nesprávná péče o vlasy, používání špatně kvalitní péče o výrobky, časté používání horkého vzduchu pro sušení vlasů, curling a stylingové žehličky, výrobky pro chemické perm, peroxid vodíku pro barvení apod., Mohou nepříznivě ovlivnit pigmentaci.

Různé nemoci také ovlivňují bělení vlasů:

Endokrinní problémy

Nedostatek mědi

Patologie gastrointestinálního traktu

Dědičná Wilsonova choroba - Konovalov, ve kterém dochází k porušení transportu a akumulace mědi a dochází k chronické intoxikaci těla mědí.

Trichologové také nevylučují vznik časných šedých vlasů s častými přenášenými virovými infekcemi.

Nedostatek vitamínu B10 může kromě zvýšené únavy, podrážděnosti, kožních onemocnění, křehkých nehtů a vlasů vyvolat brzy šedivé vlasy.

Proč roste dětská srst?

Vzhled šedivých vlasů u dětí bezpochyby naruší rodiče, kteří pravděpodobně okamžitě začnou chodit do ordinace. Obecně je to správné, i když výskyt šedých vlasů u dítěte neukazuje vážnou patologii.

Jistě všichni slyšeli o albínech, to jest lidi, kteří mají vrozenou nepřítomnost melaninového pigmentu, který je zodpovědný za barvení vlasů, kůže a duhovky a pigmentového skořápky oka. S genetickou předispozicí k albinismu může malé dítě zažít vzhled vlasů bez barvení.

Vitiligo může být také přičítáno vrozené patologii - výskytu nepigmentovaných skvrn na kůži, které mohou také ovlivnit pokožku hlavy. Lidé s touto patologií mají zvýšenou citlivost na ultrafialové záření.

Porucha endokrinního systému může také vést ke snížení produkce pigmentu, což rozjasní vlasy. Nejčastěji se to vyskytuje během puberty a hormonální změny těla, které jsou s ním spojeny.

Poruchy příjmu potravy a související nedostatek nezbytných vitaminů (zejména vitamínů B12, A, C, E) a stopových prvků mohou způsobit brzy šedivé vlasy.

Stresující situace, fyzický a psychický stres jsou pro dítě příliš těžké.

Časté nachlazení, stejně jako onemocnění gastrointestinálního traktu, herpes, virové infekce, onemocnění kardiovaskulárního systému.

Po chemoterapii se mohou objevit šedé vlasy při léčbě rakoviny.

Prevence raných šedých vlasů

Pokud je dědičnost příčinou, příroda je nepravděpodobná. Pokud jsou šedé vlasy výsledkem jakéhokoli porušení ve zdraví nebo životním stylu, pak stojí za to bojovat.

 1. Navštivte lékaře: tricholog a endokrinolog. Pomůže vám odpovědět na otázku: "Proč máte šedé vlasy?" A když poznáte důvod, je snadnější bojovat.
 2. Darujte krev pro analýzu, abyste zkontrolovali, zda vaše tělo je nedostatečné při výrobě melanocytů ze železa, zinku a mědi. Pokud je třeba je doplnit, lékař Vám předepíše komplex vitaminů nebo vám řekne, které produkty byste měli jíst častěji.
 3. Vynechte zlé návyky, zejména kouření.
 4. Buďte opatrní k vaší stravě. Na stole musí být potraviny bohaté na bílkoviny, antioxidanty, vitamíny C, D a E a stopové prvky: zinek, měď, železo. To znamená: ryby, vejce, maso, hovězí játra, sýr, mléko, luštěniny, ořechy, čerstvá zelenina a ovoce, olivový olej, zelený čaj, tmavá čokoláda, chřest.
 5. Postarejte se o nervový systém! Každý člověk v životě má potíže a těžké momenty. Práce na sebe. Přinejmenším na drobnosti nezaklánějte. Pamatujte, že to všechno je nesmysl ve srovnání s opravdu hořkými dny, které každý z nás v životě prožívá. Zahrajte si sporty, poslouchejte dobrou hudbu, procházejte se, vychutnejte si každý šťastný okamžik, nezapomeňte dostat spát, přidejte do čaje mátový a citrónový balzám. Pokud potřebujete pomoc lékaře, neváhejte a nezabíjejte na to, co o vás říkají ostatní. Za prvé, není nutné, aby každý hlásil své problémy, a lékař, psychoterapeut nebo jen psycholog, pomůže zmírnit vaše nervové napětí.
 6. A samozřejmě, sledujte zdraví vašich vlasů. Méně je traumatizujte všemi druhy chemikálií a horkým sušením. Snažte se používat pouze vysoce kvalitní šampóny a kondicionéry, které na vlasy vyživují masky.

Mohu bojovat se šedými vlasy?

Proces stříbření vlasů je nevratný. Vlasy, které již ztratily svou přirozenou barvu, se nemohou vrátit k předchozímu odstínu, jen pomůže barvení. Ale můžete prodloužit životnost melanocytů a zastavit vzhled nových šedých vlasů. Lékař vám předepíše komplex potřebných opatření, protože každá osoba má své vlastní důvody pro časný vzhled šedých vlasů.

Ale absolutní záruka k zastavení tohoto procesu neexistuje. Hodně závisí na stavu těla, genetice, životním stylu.

Co se týče lidových léků, které lze nalézt ve velkém množství na internetu, podle mého názoru bych se také s lékařem poradil před jejich použitím. Ale můžete zůstat nejen bez šedých vlasů...

Pro Více Informací O Suché Vlasy