logo

Svrbená skalp

Svrbení pokožky hlavy je pocit nepohodlí, které vás nutí poškrábat podrážděnou oblast. Tento pocit může být dočasný i trvalý, může člověku přinést vážné potíže. Nejčastěji se na hlavě objeví kožní onemocnění, neboť je možné, že symptom byl vyvolán určitou chorobou.

Pravidelně se vyskytující svrbivá skalp nemůže být ignorována, neboť indikuje potíže v těle. Povinná léčba trichlógem vyžaduje vzhled vyrážky a loupání na kůži pokožky hlavy.

Příčiny svědění na hlavě

Pediculóza. Vší hlavy mohou způsobit vážné svědění. Parazit se často pohybuje z jedné osoby do druhé, zejména při používání běžných osobních věcí a při dodržování pravidel osobní hygieny. Navíc, pedikulóza může ovlivnit knírek, obočí a vousy. Svědění se vyskytuje kvůli uhryznutí. Tito paraziti používají lidskou krev k podávání a reprodukci.

Lupy Toto onemocnění navíc k výraznému svědění pokožky hlavy je doprovázeno vzhledem váhy, které jsou epitelem desquamated. Vlasy ztrácejí svůj lesk, stávají se suchými a křehkými, nebo naopak mastnou lesk. Lupiny často slouží jako symptom psoriázy, seborrhy, mykotických lézí pokožky hlavy, beriberi a dokonce problémy s gastrointestinálním traktem. Proto ignorovat svědění pokožky hlavy, doprovázené lupinami, by nemělo být.

Seborrhea. Jedná se o zánětlivý proces způsobený nadměrnou tvorbou kožního mazu. Svědění, desquamation a zhrubnutí stratum corneum jsou hlavní příznaky seborey. Nemoc vyžaduje konzultaci s dermatologem nebo tricholožkou.

Alergické reakce. Pokožka hlavy může svědit při používání nových výrobků, které se o ni starají. Může to být maska, šampon, kondicionér, stylingová pěna atd. Pokud se objeví svědění hned po první aplikaci, je nejlepší odmítnout produkt používat. Stojí za zmínku nové látky, které by mohly způsobit alergickou reakci. Pokud po zrušení potenciálního alergenu svědění stále snižuje kvalitu života, je nutné poradit se s lékařem. Rovněž stojí za to věnovat pozornost pracím práškům. Komponenty v jejich složení mohou způsobit alergie a svědění, pokud se lůžko opláchne špatně. Kromě toho se může objevit alergická reakce v reakci na příjem nízkokvalitní potravy, stejně jako při přechodu léčby nevhodnými léky.

Suchá pokožka hlavy. Při příliš častém praní, nadměrném používání stylingových výrobků, neustálém používání vysoušeče vlasů, curlingového železa nebo kleštin může dojít k selhání mazových žláz. V tomto případě se pokožka hlavy stává suchá, začne se odloupat a svědit, mohou se vytvořit jemné suché lupiny. Příliš dlouhá expozice slunce může vést k suché pokožce hlavy.

Stres. Příčinou svědění pokožky hlavy může být nadměrný emoční stres, častý stres, mentální nestabilita, únava.

Demodekóza. Toto je kožní onemocnění vyvolané mikroskopickými roztoči. Parazitizují ve vlasových folikulích a v mazových žlázách člověka. Možné poškození různých částí těla a hlavy. Po infekci zaznamenali pacienti výrazné svědění kůže na hlavě a vypadávání vlasů.

Časté onemocnění těla. Pruritus na všech částech těla může vyvolat různé nemoci: léze jater a žlučníku, roztroušená skleróza, diabetes mellitus.

Psoriáza Toto onemocnění může zabavit pokožku hlavy. Nejčastěji se objevuje svědivá skvrna v oblastech s náchylností na tuk. Někdy může být psoriáza zaměňována se sepáčkou, protože na hlavě se tvoří velké množství lupů;

Ekzém. Často na pokožce hlavy se vyskytuje jako seborrhea, je možné identifikovat nejen houbovou, ale i streptokokovou infekci. Onemocnění způsobuje svědění pokožky hlavy, krku a uší.

Svalové napětí. Zvýšení svalového tonusu na zádech, ramenou a krku může vést ke vzniku svrbení hlavy. Svědění dochází kvůli zhoršení mikrocirkulace.

Nedostatečná hygiena. Svědění může být vyvoláno nejen častým praním hlavy, ale i tím, že se tento postup zanedbává. Výsledkem je, že na vlasu se hromadí velké množství znečištění, což vyvolává podráždění a svědění.

Avitaminóza. Negativně na stav pokožky hlavy ovlivňuje nedostatek vitamínů skupiny B. Avitaminóza může způsobit svědění, vypadávání vlasů, zvýšit jejich křehkost atd.

Folikulitida Puchulární léze pokožky hlavy mohou také způsobit svědění. Čím více vyrážky, tím jasnější bude příznak.

Vystavení chemikáliím. Často způsobuje svědění nesprávně zvoleného barviva nebo nesprávné použití. Aby nedošlo k poškození vlastního zdraví, je nutné provést předběžný test citlivosti organismu na konkrétní chemické složení. K tomu je nástroj aplikován na koleno a inkubován několik hodin. Pokud není reakce dodržována, může být barva aplikována na pokožku hlavy.

Chemický perm je schopen vyvolat pocit pálení a svědění. Pokud se objeví nežádoucí reakce, je lepší později takové postupy odmítnout.

Léčba pokožky hlavy

Léčba pedikulózy je založena na léčbě pokožky hlavy pomocí moderních léků, včetně Pedelin, Spray-lux, Para-plus a dalších. Nejčastěji je jedna aplikace postačující, ačkoli může být někdy nutné opakovat postup. Pokud jde o děti, je možné prostě holí vlasy. Zabráníte tak manipulaci s dítětem s potenciálně škodlivými chemikáliemi.

Chcete-li se zbavit lupin, musíte revidovat vlastní stravu, vyloučit z ní smažené, mastné a kořeněné pokrmy. Ukazuje také použití šamponů, které zahrnují antifungální složku. Takovými prostředky jsou Nizoral, Climbazol a další. Pokud jsou vnitřní onemocnění příčinou lupů, je nutné je identifikovat a včas odstranit. Fyzioterapeutické procedury, zejména kryomasáž, darsonvalizace atd., Jsou schopné zlepšit výživu vlasových folikulů.

Seborrhea pokožky hlavy vyžaduje dodržování výživy, použití terapeutických šamponů, vtírání do pokožky pokožky obsahujících zinek a dehet. Možná je použití hormonálních léků ve formě mastí. Jsou předepsány za neúčinnost léčby seborey pomocí antimykotické terapie.

Pokud je svědění kůže na hlavě způsobeno alergickou reakcí, je třeba vyloučit alergen. Pokud i po jeho vyloučení svrbení nezmizí, měli byste se poradit s alergikem a trichologem, abyste zjistili příčinu tohoto stavu. Možná budete muset užívat antihistaminika, včetně přípravku Zodak, Zyrtec, Cetirizine, Loratadine atd.

Pokud je svědivá pokožka hlavy způsobena nadměrnou suchostí, je nutné vyloučit dráždivé faktory. Je třeba se zřeknout příliš častého používání kleští, vysoušečů vlasů a dalších zařízení, která mají tepelné účinky. Mytí vlasů by také nemělo být časté. Suchá pokožka hlavy vyžaduje mytí více než dvakrát týdně, vždy se specializovanými šampony. Je také třeba chránit vaše vlasy a pokožku hlavy před expozicí ultrafialovým paprskům. Chcete-li to udělat, za slunečného počasí musíte nosit klobouk.

Léčba psoriázy na hlavě by měla být komplexní. Aplikujte sedativa (Persen, Novo-Passit), antihistaminiká (Fenistil, Tavegil, Telfast), lehké diuretika a NSAID.

Léčba ekzému pokožky hlavy se provádí s použitím antimikrobiálních látek, antihistaminik, sedativ. Stejně důležitá je lokální léčba.

Pokud je příčinou svědění na hlavě avitaminóza, pak jsou ukázány vitamínové doplňky, diety s povinným zařazením potravin bohatých na vitamín B. Mohou to být ryby, maso, růžičková kapusta.

Abychom se zbavili demodikózy, je zapotřebí antiparazitická terapie, použití místních přípravků na bázi metronidazolu, esenciálních olejů. Je možné podstoupit elektroforézu pomocí hydratačních prostředků.

Když je svědění pokožky hlavy příznakem obecné nemoci, pak je nutná řízená léčba.

Co se týče pravidel péče o vlasy, existuje několik základních bodů:

Umyjte si vlasy, když se vlasy znečišťují;

Nepoužívejte tvrdou vodu, alkalické výrobky na mytí hlavy;

Vlasy by měly být pečlivě česány, což pomáhá zlepšit krevní oběh v oblasti pokožky hlavy;

Je nutné chránit vlasy před slunečním zářením a chladem. Pokrývky hlavy by měly být vybrány v závislosti na povětrnostních podmínkách.

Svědění pokožky hlavy může být příznakem vážných onemocnění, takže by nemělo být zbaveno pozornosti. Navíc, čím více svrbení, tím větší je nepohodlí, které člověku přináší. Proto stojí za návštěvu trichológa nebo dermatologa, pokud jsou odstraněny všechny zřejmé příčiny svrbení (alergeny, nedostatečná nebo nadměrná hygiena) a sarkasmus nadále pronásleduje.

Masti pro zmírnění svrbení hlavy

Nezulin je krémový gel na bázi rostlinných extraktů, esenciálních olejů máty peprné, levandule a bazalky s přídavkem D-panthenolu. Nezulin může být použit pro alergické reakce, podráždění pokožky hlavy. Lék může zmírnit svědění kousnutí hmyzem.

Benzylbenzoát - dostupný ve formě emulze pro vnější použití. Umožňuje vám zbavit se zamoření klíšťaty, včetně parazitů, které způsobují svrab.

Borická masť je určena k léčbě vši. Nástroj musí být aplikován na pokožku hlavy a ponechán po dobu půl hodiny. Síra mast má podobný účinek.

Advantan - mast, krém a mastná masť. Tento nástroj vám umožní zbavit se seborrhea a mikrobiálního ekzému, je předepsán pro kontaktní dermatitidu a fotodermatitis. Doporučuji používat mastnou masti na velmi suchých kožních oblastech s vážným svěděním.

Příčiny svědivé pokožky hlavy a krku

Svědění pokožky hlavy je spíše nepříjemný pocit, založený na odezvě těla ve formě podráždění oblastí kůže na vnější nebo vnitřní provokativní faktory. V některých případech je zánět epidermis a hlubších vrstev kůže způsoben určitými kožními chorobami.

Opakované poškrábání, z něhož nelze odolat, pouze zhoršuje problém, což vede k vzniku mikrotrhlin, odřenin, vředů. Porušení integrity stratum corneum epidermis hlavy je doprovázeno přidáním infekce. Chcete-li se zbavit svědění, musíte nejprve zjistit příčinu jejího výskytu a odstranit ho.

Příčiny svědění na hlavě

Nejenže to svědění nemůže být ignorováno, protože přináší do života mnoho nepříjemností, nemůže být ponecháno bez léčby. V některých případech to může být jen první známka potíží v těle, doprovázená výskytem zanícených šupinatých náplastí, ohniskem vlasů apod.

Provokativní faktory pruritu jsou mnoho, v každém případě je důležité určit přesné, jinak se zbavit nebude fungovat.

Příčiny svrbivé pokožky hlavy, které se netýkají onemocnění:

 • Stres. Časté vzrušení a psycho-emoční přetížení jsou doprovázeny zvýšeným uvolňováním adrenalinu do krve. Při fyzickém namáhání se tento hormon spotřebuje, ale pokud motorická aktivita nestačí, jeho akumulace se zvyšující se koncentrací v krvi vede k napnutí svalů celého těla, ke vzniku pruritu. Často se tento pocit nazývá svědění na nervu.
 • Nadměrné svalové napětí. Vzhledem k prodlouženým tahům occipitálních a ramenních svalů dochází k narušení krevního oběhu v oblasti hlavy, což je často doprovázeno svěděním kůže spolu s dalšími příznaky.
 • Suchá pokožka hlavy. Mohou se vyskytnout z tepelných účinků na vlasy a pokožku - časté sušení foukáním, použití žehličky k vyhlazení vlasů nebo kudrlinky. Jiné příčiny sucha: těžké vyčerpání těla, časté mytí vlasů, strava s ostrým omezením tuku, stáří (když žlázy téměř přestanou fungovat). Výsledkem je nedostatečné množství mazu, vlasy jsou tenké a křehké a rychle absorbují vlhkost. Mazové žlázy některých lidí v reakci na situaci kompenzují tvorbu nadměrného množství tuku. Osoba, která nesprávně posuzuje problém, začne používat šampon pro mastné vlasy, což dále zhoršuje stav kůže.
 • Podráždění kůže nebo zjevné alergické reakce na použití kosmetiky, jako je lak, šampon, různé pěny, balzámy, barvivo na vlasy apod. Problém barvení vlasů je zvláště důležitý pro ženy. Častá změna barvy od různých výrobců a / nebo nepřesné časové vedení barvení přinejlepším vede k nadměrnému vysychání pokožky hlavy a lupů, v nejhorším případě k rozvoji alergického zánětu. To platí zejména pro barvy, které zahrnují čpavek nebo peroxid vodíku.
 • Alergie k chemikáliím pro domácnost (kontaktní dermatitida). Různé prací prášky, odrůdy mýdla s vonnými látkami, detergenty na mytí nádobí často způsobují alergie, které se projevují kožními vyrážkami, svědění na různých částech těla, včetně hlavy.
 • Hypovitaminóza. Příjem mikroelementů a vitaminů, které nesplňují potřeby těla nebo úplná absence některých z nich, trvale ovlivňuje stav kůže, což vede ke svědění, a to nejen.

Nemoci doprovázené svěděním skalpu:

 • Seboroická dermatitida je zánětlivé a chronické kožní onemocnění vyvolané kvasinkovou lipofilní houbou Pityrosporum ovale. Seborrhea je jedním z mnoha projevů seboroické dermatitidy. Na počátku onemocnění se objevují lupiny, doprovázené svěděním kůže a později seborrheickými plaky, které se rozšířily téměř na celý povrch hlavy.
 • Seborrhea je časté onemocnění pokožky hlavy, se svěděním. Je charakterizován zánětem kožních vrstev, zvýšenou produkcí sekrece mazových žláz - epidermálními lipidy, stejně jako změnami v složení kožního mazu. Hlavní příznaky nemoci - zánětlivé zhuštění horní (povrchové) vrstvy epidermis; vzhled bělavých šupin - lupů a v pokročilých případech - červených plátů pokrytých krustami; závažné svědění.

Suchý typ seborrhy se projevuje ztenčením a křehkými vlasy, svěděním, tvorbou olupujících se ohnisek s velkým množstvím suchých lupin. Když vlasy seborrých vlasů svítí, vypadají neuspořádané a mastné a nažloutlé lupínky jsou silně nasycené mazu.

 • Pediculóza je parazitní kožní onemocnění způsobená různými typy vší. Pediculóza pokožky hlavy provokuje hlavici - Pediculus humanus capitis, která se dostává na kůži při ignorování pravidel osobní hygieny: používání hřebene někoho jiného, ​​nošení hlavy někoho jiného atd.
 • Psoriáza je chronické onemocnění kůže, kloubů a nehtů ze skupiny šupinatého herpesu. Existuje mnoho typů onemocnění, z nichž hlavní jsou vulgární, pustulární, kapkovitá. Tyto druhy, spolu s poškozením různých částí pokožky celého těla, také ovlivňují pokožku hlavy, projevující se psoriatickými pláty, se zvětšením velikosti, které tvoří velké vločkované desky. Kůže je zapálená, může tvořit pustuly se serózním obsahem. Po jejich otevření vzniknou sušené krusty. Těžké svědění od poškrábání se zintenzivňuje.
 • Folikulitida je zánět vlasových folikulů infekční povahy. Výskyt pustulů s purulentním obsahem a jejich následné otevírání s tvorbou v tomto místě malých vředů, pokrytých krvavými purulentními krusty, je doprovázeno bolestivými pocity, svěděním různého stupně závažnosti.
 • Demodekóza je kožní onemocnění vyvolané mikroskopickými roztoči rodu Demodex. Roztoč s dlouhým tělem podobným červům - demodex folliculorum longus - žije ve vlasových folikulích, s krátkým - demodexem folliculorum brevis - v mazových žlázách. Různé oblasti těla jsou ovlivněny, včetně pokožky hlavy. Existuje závažné svědění a vypadávání vlasů.
 • Dermatofytózy - infekční houbové choroby zeoantroponózy. Patří mezi ně favus, trichophytosis (kožní onemocnění), microsporia. Choroby jsou doprovázeny svěděním, zlomeninou nebo úplnou ztrátou vlasů v lézích hub.

Pruritus lze pozorovat na pozadí diabetes mellitus, roztroušené sklerózy, určitých onemocnění jater a žlučníku, například cirhózy, virové hepatitidy, kalciové cholecystitidy.

Svrbení pokožky hlavy: diagnóza

Chcete-li zjistit příčinu svědění, určit potřebná diagnostická opatření a vyvinout taktiku léčby, musíte kontaktovat jednoho z lékařů - dermatologa, trichologa, mykologa nebo dermatokosmetologa. Na základě etiologie onemocnění může být nezbytné konzultovat s dalšími specialisty - endokrinologem, alergikem nebo neurológem.

V první fázi provádí lékař lékařské vyšetření: zjišťuje možné příčiny svědění, stejně jako jeho vlastnosti - trvání a intenzitu, zkoumá postiženou kůži. Ve druhé fázi přiřazuje různé studie, jejichž výsledky mohou potvrdit předpokládanou diagnózu.

Diagnostické metody používané k určení patologie, která způsobila svědění na hlavě:

 • Mikroskopické vyšetření biomateriálu, například obsahu vlasového folikulu, pro detekci podkožního roztoče Demodex. Je předepsána pro podezření na demodikózu.
 • Mikroskopie škrábání s hladkou pokožkou na patogenních houbách. Metoda je používána pro trichofytia, folikulitidu, mikrosporu a mnoho dalších houbových onemocnění.
 • Bakteriologická kultura vypouštění / škrábání na mikroflóře identifikovat typ patogenu a určit jeho náchylnost k antibiotikům, antimykotikům nebo jiným chemoterapeutickým lékům. Studie je nutná k identifikaci folikulitidy, trichofytie atd.
 • Fluorescenční diagnostika s dřevěnou lampou - UV lampa s filtrem. Přiřaďte různým mykózám, dermatosům.
 • Histologické vyšetření kousky postižené kůže. Je určen pro psoriázu.
 • Dermatoskopie Provádí se v případech podezření na favus nebo seboroickou dermatitidu.
 • Spektrální studium vlasů na mikroživinách pomáhá určit příčinu seboroické dermatitidy.
 • Výzkum hormonálního pozadí pacienta. Analýzy jsou potřebné k určení příčiny pruritu v pokožce hlavy.

Léčba pokožky hlavy

Léčba závisí na patologii, která ji způsobila. Zvláštní pozornost by měla být věnována barvám a přípravkům pro péči o vlasy. Správně vyberte balzámy, šampony, masky. Měli by odpovídat vašemu typu pokožky a struktuře vlasů. Doporučujeme, abyste nepoužívali vysoušeč vlasů, curlingu nebo jiného zařízení, které působí na vlasy s vysokou teplotou.

Hlavní terapií atopické dermatitidy a různých alergických reakcí jsou antihistaminika - tavegil, zyrtec, loratidin a další. Ale především je třeba identifikovat příčinu přecitlivělosti organismu, na kterou alergen reaguje tak násilně a odmítá jej užívání nebo se vyvaruje jeho použití.

Seboroická dermatitida je komplexně léčena. Lokální etiotropní léčba spočívá v použití šamponů s obsahem zinku, keratolytických složek a antifungální aktivity, například nizoral šamponu. Provádějte kurzu užívající jednu z antimykotik - ketokonazol, itrakonazol, terbinafin, atd. Pokud se spojila infekce bakteriální přírody, pak se antibiotika ukazují jako masť. Použití kortikosteroidů není vyloučeno. Efektivní fyzioterapie - vysokofrekvenční proudy podle Darsonvalu a kryomassage pokožky hlavy.

Komplexní léčba demodikózy je dlouhodobá, zahrnuje antiparazitickou farmakoterapii, lokální léčbu gelem s metronidazolem a / nebo etherovou nebo alkoholovou lékárnou "mluvčí" spolu s kosmetickými postupy, které obnovují ochranné funkce pokožky. Slabé elektrické proudy během elektroforézy s hydratačními činidly dočasně blokují činnost klíštěte a zvlhčující látky pronikají do hlubších vrstev kůže, léčí ho a normalizují tvorbu kožního mazu.

Skalp postižený kůrovcem je léčen perorálním orálním podáním antifungálních léků, například intrasilu nebo jiných činidel ze skupiny derivátů triazolu. Lokálně se pokožka střídá střídavě s jedním z roztoků obsahujících jod a protiplísňovým gelem. Před léčbou se všechny vlasy z postižené plochy hlavy oholejí. Salicylická masť a roztok manganistanu draselného pomáhají zbavit se hnisavého infiltrátu při aplikaci na kůži, který změkčuje vzniklé kůry, po které jsou dobře odstraněny.

Pokud je příčinou svrbení všeobecná nemoc, musí být síla směřována k její léčbě. S nedostatkem vitaminů a stopových prvků si vezměte vhodný komplex vitamínů a minerálů. Odstranění lupů, zmírnění svědění, posilování vlasových kořenů pomáhá tradičním metodám léčby, ale nejdříve byste se měli obrátit na dermatologa, abyste pochopili důvody a neměli byste se o nic léčit.

Zjistěte důvody, proč je poškrábání hlavy a krku zezadu.

Lidé pravidelně cítí svědění na krku a hlavě. To způsobuje nepohodlí a zabraňuje tomu, aby žil známý život. Příčiny svědění a poškrábání hlavy a krku mohou být velmi rozmanité. Mohou být neškodné a poměrně vážné. Bohužel, lidé ne vždy věnují pozornost prvním příznakům a nadále trpí svěděním a poškrábáním hlavy a krku, aniž by se domnívali, že se v jejich těle již nějaký negativní proces děje. Proto se pokusíme pochopit, proč hlavy a krk svědí a co dělat s těmito nepříjemnými příznaky.

Jaké jsou některé důvody, proč je hlava a krk svědí

Pokud osoba poškrábá hlavu, krk kvůli závažnému svědění, musí se okamžitě poradit s lékařem. Velmi často, svědění a uši. V takové situaci není možné odložit návštěvu dermatologa, protože všechny tyto projevy naznačují přítomnost nějaké vážné choroby v těle.

Existují jisté důvody, které vedou k výskytu skvrn, zarudnutí a svědění na hlavě, krku a uších. Existuje možnost, že se jedná o patologický proces, který lze připsat závažným a dokonce nebezpečným chorobám. Dnes lékaři je rozdělují takto:

 1. Paraziti, vši a roztoče. Nejčastěji dítě trpí touto chorobou, protože děti v dětském týmu často přivádějí vši z mateřské školy nebo školy. Dítě, které všichni napadají vši, neustále a velmi poškrábá hlavu, krk, krk a dokonce i uši. Protože parazité velmi dráždí povrch kůže, kousněte. Boj s parazity je naléhavá potřeba, protože nejprve není pro dítě příjemné a nebezpečné pro zdraví.
 2. Plísňová infekce. Kvasinky jsou hlavní příčinou těžkého zánětu kůže na hlavě, krku, krku a uších. Houba se usazuje ve vlasových folikulích, což způsobuje zarudnutí kůže, svědění a silnou touhu po svědění.
 3. Nemoci vnitřních orgánů. Často jsou hlava a krk poškrábány zezadu kvůli tomu, že tělo rozvíjí srdce nebo onemocnění zažívacího traktu. Také může být indikátorem vývoje nádorů v těle. Při hormonálním selhání mohou lidé pocítit svědění a zarudnutí na zadní straně hlavy, krku a hlavy. V pokročilém stádiu může být svědění a zánět přenášeny do uší.
 4. Dalším důvodem, proč svědění a svědění krku, uší a krku je přítomnost lupin nebo seborrhea. To se děje u těch, kteří trpí vysokou hladinou pokožky pokožky hlavy. Během onemocnění je kůže na zadní straně hlavy a svrbení hlavy silně svrbena a odlupována. Může se stát i vyrážka. Ale vyrážka v počátečních fázích nelze zjistit. Prostě neexistuje. Vyrážka se již objevuje v pokročilé fázi.

Pokud to ublíží na hlavu, uši a krk, pak to signalizuje přítomnost v těle patologického procesu. Pokud pocit nepohodlí neprobíhá, musíte okamžitě jít k lékaři a nikoliv samoléčit. Ačkoli se můžete zbavit banálních lupin sami pomocí speciálních šampónů, odvarů a dalších přípravků. Jiné důvody jsou však vážné a mohou negativně ovlivnit stav lidského zdraví.

Vnější příčiny svědění, vyrážka na týlku, hlavě a uších

Velmi často je příčinou takových příznaků banální porušení pravidel hygieny. Externí prostředí také může způsobit takové známky. Ale první věci první. Předtím, než půjdete do ordinace lékaře, nezapomeňte, že jste možná v posledních dnech nemuseli umyt vlasy nebo si umyt hlavu, ale je to velmi špatné. Možná už dlouho na dešti nebo na slunci. Stručně řečeno, přemýšlejte o tom, co by mohlo takové onemocnění vyvolat. Pamatujte si, že svědění a vyrážka na zadní straně hlavy, hlavy, krku a uší mohou:

 1. Alergie na nějaký druh kosmetiky
 2. Reakce na vlasovou barvu
 3. Možná jste už dlouho sušil hlavu a zadní část hlavy s horkou sušičkou
 4. Dlouhé opotřebení pokrývky hlavy, způsobuje pokožku hlavy potu
 5. Dlouho pobytu na slunci bez klobouku, klobouku.

Psychoemotional stav a stálý stres může vyvolat svědění a vyrážky. Protože tělo produkuje adrenalin, výsledkem je, že kůže začíná svědit a svědit.

Není to překvapující, ale prodloužená duševní stres může způsobit problémy s pokožkou hlavy. Proto v procesu duševní činnosti musíte pravidelně uvolňovat a nejdůležitější je, abyste nebyli nervózní a nechali své emoce v rámu.

Jak se zbavit svědění a zánětu na pokožce hlavy, krku, uších a krku

Jak již bylo zmíněno dříve, samošetření nestojí za to. Pouze odborník bude schopen předepsat správnou a nejdůležitější komplexní léčbu. Věnujte pozornost obecnému stavu osoby, jeho vnitřních orgánů, náladě. Dobře koordinovaná práce celého organismu uvnitř i vně je klíčem k úspěchu. Je důležité provádět speciální procedury, které vám pomohou zbavit se svědění na pokožce hlavy, krku a uších:

 1. Minerální lázně
 2. Cryomassage pokožky hlavy
 3. Provádění laserové punkce
 4. Příjem vitamínů a doplňků stravy
 5. Dieta.

Kromě všech výše uvedených položek je velmi důležité hrát sport, péči o pokožku hlavy a vlasy. Neumývejte si vlasy každý den, může to také vést k problémům. Je třeba umýt vlasy pokud jde o znečištění. Dodržujte jednoduchá pravidla, sledujte své zdraví a nikdy necítíte svědění a zánět na vašem těle.

Škrábance na hlavě: příčiny svědění na hlavě, léčba, co dělat

Svrbení hlavy může člověku přinést hodně nepříjemnosti. Časem se kůže stává tenčí, na ní se objevují praskliny a vředy. Abyste tomu zabránili, je nutné zahájit léčbu včas.

V tomto článku podrobně vysvětlíme, proč může být hlava svědčí a jak odstranit tento nepříjemný příznak.

Proč to svědíš hlavou? Příčiny svědění

Podráždění pokožky může být vyvoláno různými faktory. V některých případech se léčba pokožky hlavy provádí doma. Pokud lidové léky nepomáhají, poraďte se s lékařem (dermatolog, alergik nebo tricholog).

Mezi faktory způsobující svědící skalp patří:

Mechanické poškození

Někdy se po odstranění škrábanců a řezů objevuje pocit pálení pokožky. Svrbivá hlava kvůli hojení ran. Neměli byste je pokrýt, můžete zpoždění procesu zpoždění pouze zpomalit. V takovém případě se specifická léčba nevyžaduje. Můžete však použít různé uklidňující oleje a masti.

Zařízení na sušení a styling

Časté používání vysoušečů vlasů, žehliček pro narovnávání a curling vlasů nepříznivě ovlivňují stav pokožky. Silně ji vysychají, způsobují různé nepříjemné příznaky. Také tato zařízení zhoršují stav vlasů u žen. Snažte se je používat nejvýše třikrát týdně a v době léčby je zcela opustit.

Paraziti

Pokud se obáváte vážného svědění pokožky hlavy, pak je třeba zkontrolovat přítomnost parazitů (můžete použít lupu). Nejčastěji se na vlasové lince nacházejí následující parazitické organismy: vši, klíšťata atd. Mohou být zvednuty na veřejných místech, v kontaktu s infikovaným člověkem nebo po návštěvě lesa. Také se na kůži objevují parazity z důvodu nedodržování pravidel osobní hygieny.

Všichni nejčastěji položí vajíčka do zadní části hlavy a uší. Jsou fixovány na vlasových kořenech a mají bílý nebo světle žlutý odstín.

Seborrhea, ekzém, psoriáza, atopická dermatitida

Seboroická dermatitida nastává kvůli poruše při výrobě mazových žláz. Pro toto onemocnění se vyznačuje přítomností lupů, akné a zvýšeného pálení dermis (suchý vzhled). V případě mastné seborrhy se na pokožce hlavy vytváří přebytečné kožní mazu a malé měřítka. Vzniká kvůli problémům s lidským zažívacím nebo imunitním systémem.

Psoriáza je neinfekční onemocnění. Jeho hlavním příznakem je tvorba růžových plátů pokrytých bílými šupinami. Pokud není léčeno, onemocnění se rozšíří na kůži krku a uší.

Ekzém a atopická dermatitida mají podobné příznaky. Pokud nepůjdete s lékařem včas, tyto nemoci mohou způsobit aktivní vypadávání vlasů.

Xerosis

Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku nedostatečné sekrece mazových žláz. V důsledku toho kůže hlavy vysuší, na povrchu se mohou objevit malé trhliny. Pacient se obává o pocit pálení, rozvíjí odbarvení pokožky.

Svrbivá a svědící skalpa s xerózou ze dvou důvodů:

 • Používání agresivních čisticích prostředků, časté mytí hlavy.
 • Hormonální selhání v těle.

V prvním případě se doporučuje šampón vyměnit za "jemnější". Doporučuje se použít hypoalergenní čisticí prostředek. Pokud máte hormonální poruchu, měli byste se poradit s lékařem. Bude provádět průzkum a předepisovat nejvhodnější léky.

Kožní onemocnění (trichophytosis)

Svědění pokožky hlavy je způsobeno požitím houbových mikroorganismů na epidermis. Pacient má několik závažných symptomů najednou: podráždění pokožky a vypadávání vlasů. Trichophytosis způsobuje hojné olupování, svědění a zarudnutí malých oblastí epidermis. Také kvůli nemoci vlasy ztrácejí svou původní sílu, snadno se roztrhnou a silně klesají při česání.

Parazitní mikroorganismy houby nemohou být detekovány nezávisle. Přesná diagnóza může být pouze lékařem, poté, co jste si oškrábala.

Dermatofytózy (kožní onemocnění)

Toto houbové onemocnění je nejčastěji diagnostikováno u dětí. Kožní onemocnění se objeví při kontaktu s infikovanými lidmi nebo zvířaty. Mezi hlavní příznaky patří vzhled svrbivých plátů na pokožce. Oni nakonec bobtnají, fester a pokryjí tlustou kůrou. Pokud se léčba neuskuteční, pak se svrbení hlavy rozšíří na kůži uší (svědění za uchem), krk, hrudník a záda.

Diabetes

Zvýšená hladina cukru v krvi vyvolává narušení vývoje mazových žláz, což způsobuje dehydratace. Silná suchost, olupování a svědění pokožky se netýká pouze pokožky hlavy, ale také celého těla.

Pro správnou diagnózu musíte kontaktovat kvalifikovaného specialistu. Předepíše vám speciální stravu a léky. Nejprve musíte darovat krev pro cukr.

Neurodermatitida

Toto závažné neurologické onemocnění může způsobit svědění a další změny na pokožce. K exacerbacím dochází v důsledku stresových situací. Nepríjemné příznaky se stávají nejvýraznější večer.

Neurologické poruchy

Vědci ukázali, že stresové situace (napjatá situace doma nebo v práci, deprese, silný šok) mohou způsobit svědění pokožky hlavy (často svědění hlavy, krku). Stres vyvolává tvorbu kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu v těle. K jejich odstranění se musíte věnovat fyzické aktivitě, jinak se hromadí v krvi. To zase způsobuje vážné svědění.

Beriberi

Svědění pokožky hlavy a krku je způsobeno nedostatkem makro a mikroelementů v těle. Nedostatek některých vitaminů ovlivňuje kůži následovně:

 • S nedostatkem vitamínu B2 v těle je nadměrná produkce mazových žláz. To může vést k rozvoji seborrhea (typ tuku).
 • Nedostatek vitamínů ze skupin A a C vede k hojnému vypadávání vlasů.
 • Nedostatečný příjem vitaminu D způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Epidermie se stává suchá, odlupuje se a svědí.
 • Nedostatek vitamínů E a B6 narušuje regeneraci kožních buněk.

Výrazné příznaky beriberi: nedostatek výkonu, časté nachlazení, slabost. Pacient může také zhoršit vzhled nehtů a vlasů.

Alergická reakce

Pokud po použití nových kosmetických přípravků pro péči: šampon, kondicionér, leštidlo nebo maska ​​na vlasy, vaše pokožka hlavy je špatně poškrábaná, pak to je jisté znamení alergie.

Abyste se vyhnuli nepříjemným příznakům, prostudujte složení nového nástroje. Nejčastějším podrážděním je laurylsulfát sodný.

Speciální strava

Pokud jsou příčinou svědění kůže hlavy avitaminóza, diabetes mellitus nebo alergie, použijte dietu k odstranění nepříjemných příznaků.

Stav pokožky hlavy a vlasů závisí na naší výživě. Vzhledem k častému používání škodlivých přípravků se stav epidermis zhoršuje, dochází k odlupování, suchu a svědění. Chcete-li obnovit normální funkci mazových žláz a zlepšit stav vlasů, postupujte podle těchto pokynů:

 • Ujistěte se, že ve své dietě obsahují mléčné výrobky (tvaroh s nízkým obsahem tuku a sýrem, kefír, ryazenku, přírodní jogurt atd.).
 • Pít více tekutin (1,5-2 litrů). V obyčejné vodě můžete přidat citrónovou šťávu, zázvor a trochu medu. To zlepší metabolismus.
 • Odmítněte sladkosti, slané a tučné pokrmy.
 • Jedzte ořechy každý den (nejvýše 50 gramů denně), vajíčka, játra, vařené drůbeží maso a chudé ryby (dušené nebo dusené).
 • Přidejte více vlákniny do vaší stravy. Může být podáván v práškové formě (prodáván v lékárně). Vlákna se také vyskytují ve velkém množství v pohankové a ovesné vločce, v pistáciích, řepu, zelí a jiné zelenině.

Kromě jídla se doporučuje užívat vitamíny A, E, B, C, jod a vápník. Mohou být zakoupeny v jakékoli lékárně.

Jak se zbavit svědícího skalpu?

Nejprve musíte vyšetřit dermatolog nebo tricholog. V závislosti na příčině svrbení předepíše drogu. V některých případech budete muset pro správnou diagnózu provést testy.

Tradiční metody

Nemoci způsobující svědění pokožky hlavy

Pediculóza (přítomnost vší)

 • Šampon "Paranit", "Nittifor", "Pedilin" a "Hygia". S jejich pomocí se můžete zbavit nejen vší, ale i jejich vajíček. Na vlhké vlasy aplikujte šampon. Umístěte sprchový uzávěr na hlavu. Po 20 až 40 minutách vypláchněte. Pak si vezměte hřeben s jemnými zuby a pečlivě česněte vejce vši. Opakujte postup jednou týdně, dokud se parazité úplně neodstraní.
 • Klobouky a ložní prádlo musí být umyté, vařené a žehlené horkou žehličkou.
 • • Ketokonazolové šampony (Ketoconazole, Nizoral, Sulsena) mohou pomoci zmírnit svědění. Aplikuje se na postižené oblasti epidermis, ponechá se 5-10 minut jako maska ​​a pak se vypláchne. Droga se používá 3krát týdně. Průběh léčby závisí na závažnosti svědění.
 • Šampóny s kyselinou salicylovou nebo dehtu pomáhají bojovat proti této nemoci.

K odstranění nepříjemných příznaků předepisují antihistaminika ("Tavegil", "Suprastin", "Fenistil"). Před použitím je třeba si přečíst pokyny, existují kontraindikace.

Dále mohou být použity adsorbenty: aktivní uhlí, Polysorb, Enterosgel atd.

Také k odstranění svědění v oblasti léze houbovou infekcí předepište:

 • Vitamíny, bylinné čaje a správná výživa.
 • Léčivé šampony s pyrithionem zinku nebo climbazolem. Musí se používat přibližně třikrát týdně.

Silná forma houbových infekcí je léčena hormonálními mastimi: Miconazolem nebo Clotrimazolem. Prostředky pro vnitřní použití: "Fluconazol", "Mikosist", "Flukostat".

V závislosti na problému lékař předepíše vhodnou metodu léčby.

Tradiční medicína. Domácí ošetření

Ve všech případech můžete použít domácí opravné prostředky. Při přítomnosti kožních onemocnění (atopická dermatitida, ekzém, psoriáza atd.), Hormonální poruchy a abnormality orgánů je použití tradiční medicíny kontraindikováno.

Během léčby se pokuste dodržovat zvláštní dietu. Můžete také provádět každodenní masáž hlavy. Pomáhá zvýšit krevní oběh.

Pečlivě sledujte stav pokožky hlavy a vlasů, pak se můžete vyhnout výskytu svrbení. Doufáme, že náš článek byl užitečný pro vás!

Svrbená hlava a krk zezadu: hlavní příčiny svědění

Často se člověk stěžuje, že hlava a krk jsou velmi svědčící. Důvody mohou být jiné. Děti i dospělí se mohou stěžovat na příznaky. Kromě toho, že způsobuje nepohodlí, symptom může znamenat vážná onemocnění. Proto je-li svědění v oblasti hlavy a krku neustále trýzněná, nemůže člověk doufat v takové příznaky, že vše samo o sobě zmizí.

Příčiny svědění na kůži krku

Oblast krku může svědčit z různých důvodů, od potu a nečistot po vážná onemocnění.

Dekorativní alergie

Trvalé nošení šperků může způsobit alergie a zarudnutí na krku, což se stává častěji u žen. Svědění je někdy tak silná, že neschopnost tolerovat to vede k více poškrábání pokožky. Taková podráždění se objevuje za krkem nebo ve výstřihu. Ale tyto důvody mohou být zcela vyloučeny. musíte buď odmítnout nosit kovové šperky vyrobené z nevhodných slitin, nebo to udělat podle pravidel:

 • Nepoužívejte masivní šperky v létě, kdy je horké, takže kůže může "dýchat";
 • pokud opravdu chcete nosit masivní krční příslušenství, musíte je odstranit nejpozději po 6 hodinách;
 • pak odstraňte náhrdelník alkoholem nebo peroxidem vodíku, abyste odstranili nečistoty, prach a pocení.

Šperky shromažďují nečistoty a různé bakterie, které mohou způsobit svědění a podráždění krku. To platí pro řetězy s komplexním tkaní a velkým množstvím drahých kamenů.

Reakce na syntetické látky

Alergie na krk mohou být také způsobeny různými tkáněmi, například syntetiky. Aby se předešlo takovým potížím, je třeba se zvláštním důrazem na výběr spodního prádla a ložního prádla. Doporučuje se umyt prádlo ve vysoce kvalitním prášku a po mytí důkladně opláchněte.

Většina pracích prášků obsahuje mnoho chemikálií a škodlivých látek, které jsou během mytí uloženy na tkanině. A pokud oplachování nebylo dostatečně důkladné, částice prášku zůstávají na oblečení a způsobují těžké alergie. V podstatě způsobuje vážné svědění a pálení, zarudnutí a odlupování kůže.

Poruchy štítné žlázy

Pokud je krk poškrábán zepředu, může to být způsobeno hypotyreózou - onemocněním štítné žlázy. Toto onemocnění se vyvine především kvůli nadměrné produkci hormonů trijodthyronin a tyroxinů. Kromě toho má pacient problémy s obezitou, svěděním. Navíc, když hypotyreóza škrábne krk v oblasti štítné žlázy, takové příznaky onemocnění přinese mnoho potíží:

 • rychlé dýchání;
 • vypuklé oči;
 • horečka;
 • zvýšená nebo snížená aktivita;
 • nálady nálad;
 • tachykardie.

Neurodermatitida a demodikóza

Důvodem, který způsobuje neustálou touhu poškrábat krk, může být atopická dermatitida. Toto onemocnění vede k nadměrnému pocení a dráždění krku lidí, protože většina z nich nosí kravatu a košili s límcem těsně k krku. Symptomy této nemoci jsou:

 • časté svědění;
 • zarudnutí;
 • vyrážka ve formě červených skvrn;
 • papuly a plaky;
 • červená skvrna na krku v oblasti štítné žlázy.

Pokud máte tyto příznaky, je velmi nebezpečné odložit léčbu lékařem.

Stejně jako příčina svědění a zarudnutí na krku může být demodikóza. Toto onemocnění se objevuje na kůži v důsledku parazitizace klíště - akné žláza. V podstatě se tento parazit usadí na bradě a na čele, ale někdy dokáže zachytit krk a celou tvář. Je-li pódium zanedbané, postihuje se nejen krk, ale i záda a hruď. Osoba nakažená touto nemocí trpí vyrážkou, vředy, zatímco kůže je velmi červená.

Většinou lidé s slabým imunitním systémem, endokrinními chorobami a poruchami trávicího traktu trpí touto chorobou. Neměli byste ignorovat onemocnění, skrývající postiženou pokožku pod make-up a oblečení. Toto nepříjemné onemocnění vyžaduje okamžitý zásah zkušených odborníků.

Svrbivá hlava - jaké jsou důvody

Některé z důvodů, proč svrbení hlava, můžete definovat sebe a odstranit jejich vlastní.

Nerve Surge

Zadní část hlavy může způsobit pocit nervového šoku. Chcete-li se zbavit nepříjemného pocitu, můžete užívat mírné sedativa a příznaky brzy zmizí.

Dalším důvodem může být nízká pohyblivost osoby, což vede ke zpomalení krevního oběhu v kůži a pocitu nepohodlí ve formě svědění. Lehká masáž pomůže odstranit nepříjemný pocit.

Lupiny jako příčina svědění

Po celém světě trpí 70% lidí lupinami. Malé částice pokožky se odlupují a kůže v těchto místech začíná svědit. Tam jsou speciální šampony pro péči o problém skalp, který pomůže zastavit svědění.

Existují případy, kdy je seborea způsobena ne suchou kůží, ale houbovými mikroorganismy. Pokud je příčina lupů v houbě - bez konzultace s lékařem, léčba není možná.

Hormonální systém a vitamíny

Jedním z důvodů, proč se vám svědění zvedá zezadu, může být změna v hormonální hladině. Zde hraje velkou roli faktor životního prostředí nebo špatný způsob života. Léčba sama o sobě nestačí, budete muset předložit řadu speciálních testů, které vyhodnotí hormonální rovnováhu. Po vyšetření lékař předepíše léčbu.

Další příčinou může být sezónní avitaminóza. Kvůli nedostatku vitaminů je normální fungování těla a jeho systémů narušeno. Pokud je problém sezónní, měli byste se podpořit s jakýmikoliv multivitamins, stejně jako přehodnotit dietu. Když k tomuto problému dojde, je přísně zakázáno tolerovat nebo samoléčit.

Parazitové kousnutí

Pokud jsou vši ve skalpách, jistě způsobí svědění. Tyto krveprolití kousají nejen samotnou chlupatou zónu, ale i oblasti za ušima, krk za vlasy atd.

Detekce parazitů je snadná. Pedikulóze lze léčit poměrně dobře. Velký sortiment preparátů pro ošetření vlasů a postižené kůže se nachází v oknech lékáren, což vám pomůže zbavit se co nejdříve.

Bez ohledu na příčinu svědění pokožky hlavy a krku zpožďuje léčbu lékaři komplikaci léčby. Nechejte se žertovat se zdravím, i když se zdá, že příčina nepohodlí je frivolní.

Proč to svědíš hlavou?

Svrbení hlavy může rušit osobu v jakémkoli věku. S takovým nepříjemným jevem pomáhají léčit různé léky a lidové prostředky.

Nejprve je třeba se vypořádat s příčinami, aby se problém zcela vyloučil, a nejen odstranit jeho příznaky.

Co může způsobit svědění na hlavě?

Hlavu svědění se objevuje v reakci na různé vnitřní a vnější faktory. V jednom případě je to infekční složka, v ostatních případech alergeny a ve třetím, obecně stres a nezdravá strava. Když se objeví takové pocity, začne člověk tvrdou hlavou. To vede k podráždění a zarudnutí kůže.

Dnes je lupina považována za nejčastější faktor, který způsobuje svědění. Vyskytuje se u asi 15% všech lidí. Někteří ji považují za kosmetický problém, ale ve skutečnosti se týká onemocnění.

Děti mají často svědící hlavu, která je spojena s reakcí na pěnu nebo šampon pro koupání. Pediculóza se vyskytuje ve věku od 3 do 12 let. Důvodem je skutečnost, že děti ve škole a v mateřské škole jsou v úzkém kontaktu.

Často se kvůli nedodržování hygienických pravidel v mladém věku zvyšuje počet kožních onemocnění.

Nejčastější příčiny, které mohou způsobit svědění hlavy a zadní části hlavy, jsou:

 1. Pediculóza chlupaté části je parazitickou povahou, která je provokována hlavičkami vši.
 2. Alergie - reakce na různé podněty, přecitlivělost imunitního systému během účinků látky na tělo.
 3. Suchá kůže je příčinou použití nevhodných šamponů, zneužití vysoušeče vlasů.
 4. Vnitřní práce těla - špatná strava nebo individuální nemoci.
 5. Kousnutí hmyzem.
 6. Scalorrhea na pokožce hlavy (SVCG) je onemocnění spojené se selháním mazových žláz.
 7. Deprive je druh kožního onemocnění, který je způsoben různými patogeny houbové povahy.
 8. Psoriáza je chronická neinfekční kožní léze.

Příznaky a léčba závisí na příčině

U prvních projevů nastává okamžitá otázka, jak zacházet se svěděním? Nejprve musíte provést inspekci sami před zrcadlem nebo ho požádat o někoho jiného. Za přítomnosti ran, kůr, papule by se měly poradit s dermatologem. V ostatních případech může být doma odstraněna. Pokud je svědění sekundární příznak, pak se zbavte určité nemoci.

V některých případech není nutné okamžitě běžet do nemocnice. Abyste si vybrali správnou taktiku léčby, musíte se nejprve zabývat příznaky různých nemoci. Pro každý z nich je vybrán samostatný schéma.

Pediculóza

Pravděpodobně každý ví něco jako pedikulózu. Od okamžiku, kdy vši udeřili na první charakteristické znaky, může trvat déle než dva týdny.

Hlavní příznaky pedikulózy jsou:

 • v místech uhryznutí dochází k vážnému svědění;
 • excoriace (narušení integrity pokožky při česání);
 • se objevují ve vlasech.

Pedikulóza je často zaměňována s lupinami, zvláště s lidmi, kteří se s tímto onemocněním ani jednou nestali. Hlavní rozdíl mezi epiteliálními buňkami spočívá v tom, že larvy mají téměř stejnou velikost, jsou těsně připevněny k vlasům, zatímco zesílené částice mají různou velikost a jsou nerovnoměrně uspořádány. Nity jsou také husté a elastické, stlačení vytváří charakteristickou křupavost. Při pedikulóze se hlava stále svrbí, svědění je poměrně intenzivní.

Následující kritéria umožňují rozlišovat vady od lupů: povahu svrbení vlasové části, schopnost poškrábat a vzhled.

Moderní léky umožňují rychle se zbavit všes bez návštěvy lékaře. V každé lékárně je seznam léků, které se používají k pedikulóze. Mezi ně patří Couple Plus, Hygia. Způsob aplikace závisí na každém léku. Po ošetření by měly být vlasy česané hustým hřebenem larvy.

Důležitým bodem v procesu léčby je zpracování ložního prádla a věci. Je třeba vyčistit všechny příslušenství, se kterými byl kontakt. Pokud výrobky dovolí, po umytí se provádí žehlení. Je také třeba vyhnout se úzké spolupráci s dopravcem až do úplného zotavení.

Alergie

Hlavní příznaky alergií na hlavě jsou svědění. Objeví se červené skvrny s nekonturovanými okraji a odlupování se spojí. Takové projevy se nazývají kontaktní dermatitida. Vzniká po interakci těla se stimulem. Pro neprofesionální je snadné zaměnit tyto příznaky jinými nemocemi - psoriázou, seborelou.

Stává se, že malé dítě má červené skvrny. Nejčastěji to naznačuje přítomnost tidies. Kůže dětí je velmi jemná, často pocení, což vede k tvorbě takových vyrážek. V každém případě byste se měli poradit s pediatrem.

Někdy jsou lidé s citlivou kůží podrážděni. Nevhodný šampon, klobouk, sprej na vlasy způsobují podobné situace. Mnoho z těchto projevů je připisováno alergii.

Fotky alergických vyrážek:

Léčba alergické dermatitidy se provádí pomocí kortikosteroidů a antihistaminik. Posledními z nich jsou Claritin, Loratadin, Aleron, Alersin, Erius. Z kortikosteroidů lze podávat lotion Diprosalik, Belosalik.

Při podráždění pokožky, které je doprovázeno svěděním, můžete použít lidové léky. Používá se k opláchnutí odvaru z heřmánku nebo z kopřivy. Nástroj odstraňuje záněty a má obecně příznivý účinek na vlasy. Vařené podle standardního schématu.

Suchá kůže

Často, při suché kůži, dochází k mírnému svědění a těsnosti. Příčinou je špatný výkon mazových žláz. Výsledkem je nedostatek vlhkosti, krevní oběh klesá. Externí faktory mohou také přispět k tvorbě sucha.

Patří sem:

 • časté umývání hlavy;
 • vliv chemie - malba, perm, laky, pěny;
 • trvalé používání vysoušeče vlasů;
 • suchý vzduch - klimatizace, větrné topení suší nejen kůži, ale i sliznice.

První pravidlem v boji proti suchu je odstranit všechny negativní faktory. Je třeba zkusit používat fén na vlasy méně často, abyste si každý den umyl vlasy. Hydratační a výživné masky mají pozitivní účinek na pokožku, eliminují suchost a těsnost. Při každém mytí musíte tyto kosmetické přípravky aplikovat.

V zimě je lepší použít speciální zvlhčovače vzduchu v místnosti. Zabraňují nejen suché kůži, ale také sliznic, což bude mít pozitivní vliv na zdraví. Pomůže eliminovat suchou masáž hlavy. Během postupu pokožka přijímá kyslík. Proces můžete provádět, otřete různé oleje.

Video od odborníka:

Stres a výživa

Po stresu jsou nervové zakončení podrážděny. V důsledku nadměrné koncentrace adrenalinu jsou všechny svaly nadměrně zatěžovány. Kombinovat hlavu se špatnou výživou a nedostatkem vitamínů. Svědění může být cítit nejen v hlavě, ale také v jiných částech těla. Nebyly pozorovány žádné další kožní změny.

Chcete-li se zbavit tohoto nepříjemného příznaku, musíte užívat sedativa. Mezi nimi jsou: Persen, Valeryana, Sedafiton, Glycine. Pokud je nedostatek látek, je nutné vyvážit stravu tak, že do ní zahrneme všechny užitečné složky Můžete také užívat vitamínové komplexy - Vitrum, Bonavit.

Zbavte se a houby

Příčina zbavit různé druhy hub. Infekce probíhá v úzkém kontaktu s pacientem a použitím jeho předmětů - hřeben, klobouk.

Když je zbavena, jsou pozorovány následující příznaky:

 • vytvářejí se prstencové červenavé skvrny;
 • existuje silné svědění;
 • vlasové kořeny jsou postiženy, často způsobují, že vypadnou;
 • se tvoří peeling - šedo-bílé váhy připomínající lupy.

Pozor! Příznaky se mohou lišit v závislosti na druhu lišejníků. Většinou se na hlavě objevuje kožní onemocnění.

Léčba je předepsána pouze dermatologem. V závislosti na patogenu se používají antifungální látky. Při léčbě kožních červů se používají léky obsahující tolnaftát, terbinafin a 5% roztok jódu. V těžkých případech jsou předepisovány přípravky pro perorální podání.

Seborrhea

Známky seborrhy závisí na formě - mastné nebo suché. Jak v prvním, tak v druhém případě je onemocnění doprovázeno pruritusem. S mastnou seborrheou získávají vlasy nezdravý lesk a zdá se, že jsou mokré.

Také na kůži může tvořit bílou tečku tvaru kulatého tvaru. Hlavním příznakem suché seborrhy je lupy. Váhy pokožky jsou na hlavě nebo ve vlasech. Lupy se tvoří na kůži, brání plné výživě žárovek. To výrazně zhoršuje stav vlasů - jsou křehké.

Seborrhea terapie se skládá z antifungální terapie. Použité šampony s ketokonazolem, například Dermazole, Dermazole plus, Nizoral. Po dobu tří dnů za sebou použijte výrobek podle pokynů. Schéma může změnit dermatolog v závislosti na průběhu seborrhy.

Lotiony na bázi kortikosteroidů se také používají ke snížení zánětu. Mezi ně patří Diprosalik a Belosalik.

Video od Dr. Malyshevy:

Psoriáza

U psoriázy jsou často lokalizovány vyrážky na loktech a kolenech. Také může být lokalizován na pokožce hlavy, za krkem. Pro onemocnění je charakteristická tvorba papulek, zvýšených nad povrchem. Získávají bledou barvu, často připomínající parafín. Také u psoriatických plaků je peeling a zhrubnutí zvláštní.

Pro léčbu se používají masti a lotiony s glukokortikoidy (prednisolon, hydrokortizon), keratoplastické léky, léky obsahující pyrithionát zinečnatý, dehet. V závažných případech se používá systémová terapie.

Další možné příčiny

Některé nemoci a problémy s orgány mohou způsobit svědění na hlavě. U diabetu pacient často škrábne kůži. Hormonální změny a endokrinní poruchy mohou vyvolat podobné reakce - těhotenství, menopauza, hypotyreóza (suchá kůže), hyperteróza (vlhkost kůže). Terapie je zaměřena na eliminaci / snížení primárních příznaků onemocnění.

Příčiny, které způsobují svědění kůže na hlavě, jsou četné. Mohou to být alergické reakce, vši, infekční a neinfekční dermatologické choroby, vnitřní poruchy těla, vnější vlivy. Způsoby léčby pro každý z nich jsou různé. Nejpravděpodobnějším rozhodnutím je kontaktovat dermatologa. Bude diagnostikovat onemocnění pomocí kontroly, dalšího výzkumu.

Pro Více Informací O Suché Vlasy