logo

Pink lichen - fotografie, příznaky a léčba u lidí, drogy a masti

Mezi mnoha druhy lišejníků způsobených patogenními houbami existuje speciální typ lichen - růžový pitiriaz, růžový versicolor nebo Jibertova nemoc, která způsobuje akutní zánětlivé patologické procesy na povrchu kůže způsobené infekčním a alergickým účinkem.

 • Hlavní projev onemocnění - vyrážka ve formě "medalek" na kůži (viz foto).

Přesný kauzální faktor lidského vývoje "zbavuje Gibera" je dnes neznámý. Genesa patologie je založena na předpokládaných verzích, kde dopad na infekční agens, bakterie a viry přichází do popředí.

Tento předpoklad je založen na určitých testech ve studii - intrakutánní implantace protilátek bakterií streptokoků, způsobuje na povrchu pokožky projev alergických příznaků, které indikují přítomnost bakteriálního patogenu v těle.

Virová povaha potvrzuje skutečnost častých projevů v období vývoje akutních respiračních patologií způsobených různými kmeny virů. Zařazení růžového pitiriazu jako infekční patologie umožňuje:

 • Stupňovitá cyklická povaha projevů vyrážky;
 • Závislost na sezónnosti - jaro-podzim;
 • Úzké spojení se zeslabeným imunitním systémem - primárním vývojem na pozadí infekčních patologií;
 • Přítomnost prodromální periody - vývoj intoxikačního syndromu k manifestaci prvních příznaků vyrážky.

Pink lichen fotografie u lidí

Význam infekčního faktoru je relevantní pouze v počátečním období vývoje onemocnění, kožních vyrážkách, především v důsledku přidání alergií a citlivosti těla.

Rychlý přechod na stránce

Pink lichen - příznaky a příznaky u lidí, foto

mateřská plaketa, fotografie na různých částech těla

Vývoj takového patologického procesu na pokožce postihuje především mladé a středně velké pacienty (až 40). Průběh onemocnění je charakterizován dlouhotrvajícím chronickým procesem a aktivita onemocnění je zaznamenána v určitém období roku - na jaře nebo na podzim.

První známky růžové lišejníky u lidí se projevují tvorbou obrovského množství růžových, malých, kulatých nebo oválných ohniskových lézí.

Postupně rostou, jsou schopny zvýšit svou velikost na dva centimetry v průměru. Ve více než polovině případů začíná proces vzhledu jedné velké plaky - "matky", v medicíně jsou nazývány "medailon", jsou zbarveny jasně růžovou barvou a mohou růst až na pět centimetrů v průměru.

 • Takový medailon může být na těle v "hrdé samoty" po dobu až jednoho a půl týdne. Poté se začínají objevovat "dcery", které postupně pokrývají celý povrch kůže těla.

detailní fotografie

Po několika dnech, po výskytu prvního vyrážky, uprostřed drobných skvrn, se kůže stane žlutou, stékají, vysuší a prasknou a budou pokryty četnými malými váhy.

V důsledku exfoliace zůstává okraj okraje zbývajících šupin, obklopující hnědo-žlutou centrální část medailonu, v lichenovém medailonu a okraje skvrn zůstávají zpočátku růžové.

 • Změny v transformaci medailonu sestra zcela odlišný plán. Peeling se vyskytuje na celém povrchu místa, a to nejen ve středu.

Po uzdravení bodavých erupcí zanechávají za sebou skvrnitou stopu s výrazným tmavým pigmentem nebo zcela bez něj - absolutně bílou skvrnu. Brzy zmizí samy, aniž by opustili stopu. Takto má člověk růžovou versicolor s typickým klinickým průběhem.

Atypické příznaky onemocnění

Atypické projevy růžové lišejníky jsou charakterizovány vzhledu puchýřků a uzlinových tvarů spolu s šedivým leskem kvůli individuálním charakteristikám imunitního systému pacientů.

 • Atypická forma lišejníků je mnohem vyšší než typická forma trvání klinického průběhu.

Preferenční lokalizace prvních lichenových skvrn - hrudníku s postupným rozšířením postižené oblasti - jsou zachyceny dermis břicha, slabiny a kůže stehen, stoupají až k ramenům a krku.

Charakteristickým znakem takové lichenové formy, která nevyvolává pochybnosti při diagnóze, je umístění oválných, zapálených skvrn ve směru přirozených kožních záhybů (podél linie Langer).

Léze mohou být přítomny na kůži po dobu 2 až 3 týdnů. Během tohoto období procházejí celým vývojovým cyklem. A protože vyrážka je charakterizována postupným, cyklickým projevem, na kůži mohou být zároveň medailony v různých fázích vývoje.

Okamžik výskytu nových skvrn může být doprovázen:

 1. Zhoršení a známky obecné slabosti;
 2. Podmínka malých podkladů;
 3. Submandibulární lymfadenopatie.

V prvních sedmi dnech onemocnění může dojít k více než tuctu nových lézí. Trvají až tři týdny, zatímco staré mohou zmizet samy, bez léčby během jednoho a půl měsíce, aniž by byly viditelné.

Pacienti nemají žádné potíže, avšak u pacientů s anamnézou nervových poruch se mohou objevit svrbivé příznaky.

 • Po zbavení Zhiberu zůstává imunita na chorobu velmi zřídka.

Růžová léčba lišejníků, přípravky a masti

Pokud se u osoby vyskytnou příznaky růžové lišejníky, léčba - její účinnost a trvání závisí na správném chování pacienta v době vývoje klinických příznaků.

Moc otravné a přitěžující nemoci, zdánlivě nevýznamné faktory, naprosto negativně ovlivňují dermální vrstvu. Především se týká:

 • Vodní ošetření - koupelové nebo sprchové úpravy;
 • Třením pomocí žínku nebo otíráním těla hrubým ručníkem;
 • Podráždění kůže s vlnou nebo syntetickým oděvem;
 • UV záření;
 • Samoléčba, nesprávně vybrané léky, zejména ty, které obsahují dehet nebo síru.

Nedodržení těchto základních pravidel může způsobit rozšíření patologických procesů na zdravé oblasti dermis, vývoj purulentních procesů ve formě folikulitidy, hydradenitidy nebo impetigo.

Při léčbě růžových lichenů u osoby, které se vyskytují s typickým projevem a nejsou zatěžovány komplikacemi, se obvykle nepoužívají žádná terapeutická opatření. Nemoc prochází bez stopy sama.

 • Doporučuje se: vyloučit ze stravy alergenní a dráždivé produkty gastrointestinálního traktu a výše uvedené faktory, které zhoršují průběh onemocnění.

Při exacerbování patologických procesů s rychlým nárůstem velikosti medailonových skvrn a jejich rozšířením na velké části těla jsou předepsány různé léky a léky pro růžové lišejníky:

 1. Jako preventivní opatření s běžným a komplikovaným procesem jsou předepsány antibiotika ze skupiny erythromycinů.
 2. Blokátory a kapky blokátorů histaminu, jejichž účinnost je zaměřena na odstranění svrbivých příznaků a má sedativní účinek - selektivní blokátor "Erius".
 3. Alergické reakce - Suprastin, Tavegil, Claritin nebo Loratidine. Určení a dávkování čistě individuální.
 4. Pro korekci imunitních funkcí a zlepšení procesů regenerace kůže jsou předepsány jednotlivé kursy vitamínových komplexů. Například ve formě doplňku stravy vitaminu B5 (kyselina pantothenová), která stimuluje metabolismus tuků a uhlovodíků.
 5. Pro prevenci hnisavých procesů při léčbě lichenové růžové u člověka jsou nezbytné přípravky s antiseptickým účinkem. Toto může být řešení "Akrinoliny" nebo jejích derivátů, které se používají externě.

Lokální terapií je přiřazení:

 • Přípravky obsahující hormony kortikosteroidů (výhradně pro zamýšlený účel) - masť "Hydrocartisone" a "Prednisalone", "Riodoksolovaya" a "Síra".
 • Antibakteriální masti - Olethetrinova, Sinolar nebo Lassar pasta.
 • Kombinované antipruritické léky, odstraňující otoky a nadměrné odlupování - "Lorinden (A)", "Flucinar", suspenze "Tsinadol".
 • Zvyšuje účinnost léčby, používá masti "Tsintonol", zabíjí mikrobiální flóru, eliminuje nadměrnou suchost, svědění a zánět kůže.

Obvyklý léčebný postup pro růžové lišejníky u člověka je droga aplikovat na postižené oblasti dva, třikrát denně po dobu tří týdnů. Korekce léčby bude přesněji určena ošetřujícím dermatologem, a to rozšířením nebo snížením léčebného kurzu a dávkování.

Pink versicolor

Rosy versicolor (Zhiberova nemoc, Pitirias) je akutní dermatologická (kožní) nemoc, která patří k typu herpesu.

Častěji jsou ženy ve věku 12-45 let nemocné. Pink lišejník se projevuje jako kulatá růžová skvrna (mateřská plaketa) o průměru 20 mm nebo více. V centrální části se mateřská plaketa změní na žlutou, vločky; existují nová místa. Kožní projevy jsou doprovázeny svěděním, fyzickým a psychickým nepohodlí. Obecně platí, že růžový leshay teče příznivě; Nejnepříjemnější komplikací je ekzém.

Nejvyšší výskyt se vyskytuje v období jara-podzim, kdy se v důsledku nachlazení, stresu, hypovitaminózy apod. Sníží imunita těla. Předpokládá se, že herpes viry se 6 nebo 7 typy způsobují onemocnění, ale to není jisté. Když člověk znovu znovu nemocí, člověk získá životnost po celou dobu života. Existují však případy relapsů (opakování) u těžkých růžových lichenů s lézí velkých oblastí těla. Choroba trvá až 2 měsíce, ve 2% případů trvá až šest měsíců. V 85% případů dojde k samoléčení.

Je růžová versicolor nákazlivá?

Vzhledem k tomu, že kauzální činidlo nemoci není instalováno, vědci ztrácejí odpověď na otázku, zda je růžový lichen nakažlivý. S největší pravděpodobností není nákazlivé. Je přesně známo, že onemocnění se objevuje u lidí s oslabenou imunitou; proto v případě zajištění doporučují lékaři omezit kontakt s pacienty s růžovými licheny.

Příčiny

Existuje několik verzí, které mikroorganismus způsobuje výskyt onemocnění. Podle jedné teorie je to herpes virus 6 a typ 7. Podle jiné teorie jsou to bakterie streptokoků. Mikroorganismy však hrají roli pouze v počátečních fázích. Slouží jako spoušť. Poté tělo zahájí alergickou reakci. To způsobuje hlavní projevy nemoci.

Faktory, které oslabují imunitní systém, mohou vyvolat onemocnění.

 1. Hypotermie
 2. Stresující situace
 3. Přenesené infekční onemocnění
 4. Poruchy trávení
 5. Očkování
 6. Kousnutí hmyzem
 7. Metabolické poruchy
 8. Menší poškození kůže

Dalším důležitým faktorem je časté mytí s použitím tvrdých čističů, křovin a dalších agresivních čisticích prostředků. Osušují kůži, zraní ji a zbavují její přirozené ochrany.

Oficiální verze lékařů - všestranný zoster není přenášen z člověka na člověka. Ale podle jiné teorie, štěnice a vši nést onemocnění. Na místě jejich skusu se objevuje první, největší místo - "matka". Existuje názor, že je možné infikovat pomocí osobních hygienických předmětů: žínky, hřebeny, ručníky.

Symptomy

Zhyberův zoster nejčastěji (viz foto) se vyskytuje u lidí ve věku od 20 do 40 let. Jeho projevy mohou být velmi odlišné. Obvykle jsou prvními příznaky růžové lišejníky u osoby pocit malátnosti, slabost, zvýšení tělesné teploty, někdy i rozšíření mízních uzlin.

Pak se na kůži objeví symetrická forma růžové nebo růžovo-žluté barvy, která mírně vyčnívá nad povrchem kůže. Preferenční lokalizace vyrážky - zad, hrudníku, ramen, boků, boků těla. V 50% případů před vznikem velkého počtu skvrn se na kůži vytvoří tzv. "Mateřská plaketa" - velké místo o průměru až 4 cm, s jasně růžovou barvou a pokryté váhy.

Vzniklé skvrny mají průměr 1 až 2 cm, na stranách skvrn se může pozorovat odlupování, po obvodu se pozoruje jasně růžový halo. Rozptyl skvrn na tělo nastane během 2-3 týdnů, a pak začnou zmizet. Na jejich místě mohou zůstat bílé nebo světle růžové skvrny, které nakonec zmizí bez stopy. Tato deska se obvykle objevuje na kůži hrudníku a pak se vyrážka rozšiřuje na krk, ramena, žaludek, stehna. Růžové lišejníky na obličeji jsou vzácné. Někteří pacienti mohou trpět svěděním pokožkou.

Existují atypické formy růžových lišejníků, u nichž se vyrážka objevuje jako bublina, bodavá nebo vyčerpaná vyrážka. V takových případech může být počet lézí na těle malý, ale velikost každé skvrny může dosáhnout průměru 8 cm. Atypická forma pitiriázy může mít chronický průběh.

Co je "mateřská plaketa"?

Pink lichen začíná vzhledu "mateřského plaku" (dolní místo na fotografii), která má průměr od dvou do deseti centimetrů. Může mít růžovočervenou barvu a v 8 z 10 případů se z ní objeví menší útvary. Přestože ve 20% případů neexistuje výrazný mateřský bod a ohniska začínají souběžně utvářet.

Po týdnu se začíná odkrývat "mateřská plaketa" a uprostřed formace se změní barva místa od růžové až nažloutlé. V podstatě se taková mateřská skvrna objevuje na hrudi, zádech nebo břicho.

Manifestace u dětí

Děti zbavují růžové zřídka. Ale většina těchto případů se objevuje ve věku 4-12 let. Tato dětská nemoc je považována za infekční, ačkoli dnes neexistují přesné informace o důvodech jejího výskytu.

Po pěti až deseti dnech po výskytu mateřského plaku na těle má dítě závažné vyrážky. Zobrazuje se ve formě růžové nebo červené se žlutým odstínem skvrn s fuzzy oválnými obrysy. Vyrážky jsou umístěny podél čáry rozštěpení kůže, často postihující ramena, boky a boční plochy těla.

Ačkoli onemocnění nenese velké nebezpečí, je nutné okamžitě zahájit boj proti nemoci. Léčba růžových lichenů u dětí spočívá hlavně ve zvýšení imunity. Lékaři předepisují přípravek "Askorutin" - tablety obsahující vitaminy C a P, které jsou silnými antioxidanty nebo jinou léčbou vitamíny.

Diagnostika

Diagnóza se provádí při vizuální kontrole přítomnosti primární léze u pacienta růžové lišejníků (mateřské plaků), a v přítomnosti typických forem pro tuto patologii tečkovaný vyrážku.

Je nutné v procesu diagnostiky onemocnění by měla být diferencované Gibert z několika chorob s podobnými symptomy (dermatitidy, seboroická dermatitis, psoriasis, tinea corporis, tinea versicolor, guttata parapsoriasis, syfilitické roseola a Lyme nemoc).

K vyloučení výše uvedených onemocnění pacient přebírá materiál z lézí a také provádí sérologickou diagnostiku (Wassermanova reakce). V některých případech je pacient proveden studiem ohnisek pomocí fluorescenční dřevěné lampy.

Co vypadá jako růžový lišejník v osobě: foto

Růžová lichenová kůže je postižena jednotlivými místy nebo skupinovými konglomeráty (viz foto).

Pink lišejníkové ošetření

Dosavadní léčba růžových lichenů způsobuje spoustu diskusí mezi lékaři. Někteří odborníci se domnívají, že onemocnění projde samo o sobě, když je imunita obnovena. Jiní argumentují, že tělo potřebuje pomoc, aby se vypořádala s onemocněním, jinak to může trvat 3-6 měsíců.

Při nekomplikovaném průběhu onemocnění je pacient dostatečně veden obecnými doporučeními doma:

 1. Omezte úpravu vody. Užívání sprchy je povoleno, ale člověk by si neměl třepat pokožku žínkami nebo nadměrně osušit mýdlem a gelem.
 2. Omezte svůj pobyt v otevřeném slunečním světle.
 3. Nesmí se nosit syntetické, stejně jako vlněný oděv.
 4. Dodržujte hypoalergenní dietu, s výjimkou citrusových plodů, čokolády, medu, vajec, ryb, ořechů, kávy, alkoholických nápojů.

Pokud však onemocnění ovlivňuje celkový stav pacienta, dochází k závažnému svědění nebo k přidání bakteriální infekce, je nutné pokračovat v léčbě.

Pro léčbu růžové lišejníky používejte tyto nástroje:

 1. Antihistaminové tablety: loratadin, suprastin, claritin atd. Vezměte si pokyny (1-2 tablety denně). Tyto léky pomáhají snižovat alergické reakce v těle jako celek, což snižuje svědivou kůži. Pacienti přestanou svědit.
 2. Tablety glukonátu vápenatého: také s antialergickým účinkem (1 tableta 2krát denně).
 3. Masti a krémy s hydrokortizon mast flutsinar, Lorinden mast, mast Akriderm smetanou Beloderm, Lokoid krém, mast Celestoderm.
  Osušte postiženou pokožku 2 krát denně. Mechanismus účinku - snižuje alergické reakce v kůži, edém, redukuje pruritus, protizánětlivý účinek.
 4. Masti a krémy s naftalanovým olejem: Naphtaderm. Mechanismus účinku je stejný: snížení pruritu a zánětu v kůži. Ve srovnání s hormonálními masťmi neexistují žádné vedlejší účinky.
 5. Antibiotika. Určeno pouze pro komplikace ve formě puchulárního zánětu kůže. Když se onemocnění objeví, jsou také zahrnuty antibiotika skupiny erythromycinu v tabletách (v těžkých případech injekčních forem a při hospitalizaci). Dříve se antibiotika používala při nástupu onemocnění, ale nyní se nedoporučuje.
 6. Zinzolová suspenze (oxid zinečnatý) - vysušuje pokožku a snižuje zánět. Pomáhá mnoha pacientům zmírnit svědění a podráždění kůže. Aplikujte Zindol na postiženou kůži bavlněným tamponem 2-3x denně. Nestříkejte!

Lidové prostředky

Pro léčbu růžové lišejníky můžete použít lidové léky. Tam je poměrně málo různých technik, které mohou pomoci s touto nemocí.

 • Deset gramů sušených květin z nanuce musí být přeměněno na prášek. Přidejte k němu 50 g vazelíny, důkladně promíchejte. Výsledná mast namáčí plaky až třikrát denně.
 • Ze zelného listu je třeba rozmazat zakysanou smetanu a stisknout na poškozené oblasti.
 • Vaříme pohanku (20 g na 400 ml vody). V bujónu navlhčete gázové ubrousky a aplikujte na postižené místa.
 • Zředte jablečný jablečný ocet vodou, namažte pláty tímto roztokem. Vhodná želatina. Opakujte až pětkrát denně.
 • Kousky rozmazané různými oleji - rakytníkem, papouškem, broskví.
 • Dva žloutenky se smíchají s 50 g dehtu a ½ velké lžičky smetany. Namíchejte na zanícené oblasti.
 • Plakety můžete namazat se směsí březového dehtu a másla.
 • Na jemné řezavé řezané řepy přidejte med. Důkladně promíchejte. Směs by měla být položena na list zelí a aplikována na poškozené oblasti.
 • Plakety rozmazané 10% roztokem alkoholu. Postup se provádí jednou za pět dní! Pomáhá rychle se vypořádat s vadami.
 • Roztok kyseliny borité se na postiženou oblast aplikuje bavlněným tamponem. Roztok by měl být nasycen.
 • Chcete-li zvýšit imunitu, můžete vypít infuze šípkové lžičky, sušené ovocné kompoty.

Použití lidových léků při léčbě růžových lichenů by mělo být doprovázeno opatrností. Před zahájením léčby se poraďte s lékařem.

Výživa a dieta

S růžovým lišejníkem předepište hypoalergenní dietu.

Jak zacházet s růžovým zestem u lidí: drogy a lidové léky

Pink lichen (pitiriaz, stejně jako lišejník Ziber) je časté onemocnění kůže, které postihuje člověka po studené, virové chorobě v důsledku oslabeného imunitního systému. Ženy mají mnohem častěji než muži. Děti nejčastěji diagnostikovány versicolor ve věku 5-12 let.

Po jediném případě onemocnění by osoba měla vyvinout odolnost vůči tomuto onemocnění, ale relapsy jsou také možné. Pink lišejníky se mohou objevit znovu, zvláště když jsou tělesná obrana omezena. Někteří odborníci tvrdí, že během jednoho nebo dvou měsíců někdy ochabuje nemoc bez intervence sama. Ale to by nemělo čekat. Je nutné poradit se s lékařem a podniknout kroky.

Co to je?

Pink lichen - infekční alergická kožní onemocnění virové přírody. To se projevuje jako růžová skvrnitá vyrážka a vyskytuje se u lidí s oslabeným imunitním systémem. Tato kožní onemocnění se považuje za infekci, ale není přenášena z člověka na člověka a lékaři jsou negativně informováni, pokud jsou nakažlivá nebo ji zbavují.

Příčiny

Navzdory skutečnosti, že dosud neexistují přesné údaje o příčinných činidlech růžových lišejníků, mnozí experti mají tendenci věřit, že příčinou onemocnění je herpes virus sedmého typu.

Nicméně onemocnění se může vyvinout u lidí s oslabenou imunitou během těhotenství kvůli hypotermii a po předávkování infekcí dýchacích cest. Věda nepozná přesnou cestu přenosu, ale existuje předpoklad, že je přenášen vzdušnými kapkami. Také podle odborníků může být lišejník růžový přenášen prostřednictvím předmětů pro domácnost (hřebeny, ručníky atd.).

Po léčbě získá osoba silnou imunitu.

Příznaky růžové lišejníky

U lidí začíná onemocnění (obvykle na pozadí nebo krátce po nachlazení) s výskytem jediného velkého kulatého růžového bodu s průměrem 2 cm nebo více (tzv. Mateřská plaketa) na kůži těla, jehož centrální část postupně získává nažloutlý nádech, zmenšuje a začíná mírně odloupnout.

Typicky, několik dní po vzhledu mateřského plaku se objevují řady malých oválných růžových skvrn o průměru 0,5 až 1 cm podél čáry Langer na kůži kufru a končetin. Postupně ve středu skvrn jsou zjištěny sotva viditelné suché skládané váhy a podél periferie - okraj bez okrajů váhy.

Mnoho pacientů nekonzultuje dermatologa a nezávisle stanovuje diagnózu lišejníkové růžové podle popisu a fotografie, protože místa, která se objevují, mají růžový odstín. Většina ostatních druhů lišejníků také začíná pouze jedním bodem a také mají různé odstíny růžové a červené. Obzvláště často je šupinatá (barva, varicolor versicolor) zaměňována s růžovou. Nemůžete samostatně léčit jakékoliv kožní onemocnění, měli byste kontaktovat specialisty, stanovit správnou diagnózu a předepisovat léčbu.

Pink lichen vypadá jako: foto

Níže uvedená fotografie ukazují, jak se onemocnění projevuje u dospělého.

Diagnostika

Materná plaketa a vyrážka jsou při vyšetřování pacienta poměrně snadno diagnostikována lékařem. Někdy může být obtížné diagnostikovat růžové lišejníky, neboť vyrážka může být podobná ekzému, rubeole nebo spalničkám. Chcete-li objasnit diagnózu, je třeba ještě provést krevní test. To je doporučeno, protože vyrážka může být projevem syfilisu.

Léčba růžových lichenů u lidí

Po diagnostice a diagnostice osoby vzniká otázka: jak léčit růžové licheny. Terapie na kožní onemocnění se provádí:

 • Farmakologické látky: masti, krémy, roztoky, tablety;
 • Lidové recepty;
 • Speciální lékařská výživa.

Často se léčba lišejníků v osobě provádí s krémovými přípravky. Oni působí lokálně na postižené kůži, odstranit svědění a nepoškodit vnitřní orgány.

Popis a název masti a roztoky, růžové zbavující krémy:

 1. Acyclovir masti (Zovirax). Tento lék je založen na látce acyklovir. Toto antivirové léčení působí na úrovni genů na příčinné činitele Gieberovy choroby, porušuje jeho živobytí. Farmakologická forma ve formě krému se aplikuje na loupání a vyrážky bavlněným tamponem několikrát denně. Interval mezi léčbami je až 4 hodiny. Maximální trvání léčby kožní nemoci je až 10 dní.
 2. Sinaflan. Protizánětlivé léky pro místní použití zabraňují akumulaci neutrofilů v postižené oblasti kůže růžovým lichenem. Tento přípravek je určen pro děti od 2 let. Terapie trvá nejdéle 1 týden. Je-li to nutné, provede se druhý cyklus k úplnému odstranění vyrážky v případě Giberovy nemoci. Kontraindikace: onemocnění oběhového systému, těhotenství a laktace.
 3. Flucinární Pro léčbu růžového lišejníku Zhiber používejte léky pro vnější použití. Jsou založeny na glukokortikosteroidů. Farmakologický účinek blokuje histaminové sloučeniny a zabraňuje vzniku alergických kožních reakcí. Pro ošetření růžové lišejníky použijte masti 3-4krát denně. Během léčby se barva pokožky vyrovná, peeling zmizí.
 4. Lokoidový krém. Antihistaminikum hydrokortizon butyrát. Lokálně ovlivňuje buněčné mechanismy nástupu alergické reakce. Farmakologický účinek léku není nebezpečný pro těhotné a kojící ženy. Pro léčbu vyrážky se mast aplikuje tenkou kuličkou s bavlněnou vložkou na kůži. Léčebný kurz pro růžové lišejníky: až 14 dní. Kontraindikace: poranění a rány na kůži.
 5. Lorinden A. Nesteroidní protizánětlivé léky bojují proti lézím kožních plísní u Zhiberovy choroby. Léčivo obnovuje lokální ochranné síly pokožky a urychluje regeneraci. Terapie trvá až 10 dní. Pro ošetření je masť aplikována tenkou vrstvou s bavlněnou vložkou na postiženou kůži několikrát denně.
 6. Chatterbox Její dermatolog lékařský předpis v lékárnách. Základem jsou: oxid zinečnatý, alkohol, glycerin a další finanční prostředky. Diskuse přerušuje ochrannou vrstvu virů a hub, zrychluje regeneraci pokožky a vysušuje vyrážku růžovým lichenem. Aplikujte na kůži bavlněným tamponem až třikrát denně. Před použitím zlikvidujte obsah lahvičky.
 7. Salicylic-zinková masť (Paste Lassar). Lassarova pasta: kyselina salicylová a zinek. Léčivý tandem bojuje s hlavními příčinami Gieberovy nemoci. Antiseptický účinek zabraňuje šíření vyrážky na nových místech. Kyselina salicylová vysouší odlupování a urychluje regeneraci pokožky. Aplikujte na lichenovou růžovou masti 3-4krát denně s bavlněným kotoučem nebo hůlkou. Průběh léčby závisí na stupni onemocnění Giber.

Aby se ulehčilo pacientovi před přetrvávajícím závažným svěděním, předepisujte antihistaminika, antivirotika byla použita k boji proti viru. V případě přístupu bakteriální infekce jsou předepisovány širokospektrální antibakteriální léky. V závažných případech onemocnění lze použít glukokortikosteroidy (hormonální léky).

 1. Suprastin - léčivo má antihistaminový, sedativní a anticholinergní účinek. Užívejte jednu tabletu 3-4krát denně s jídlem.
 2. Aktivní uhlí. Enterosorbent je předepsán pro očištění těla toxinů, které pomáhají zmírnit příznaky intoxikace, snižují alergické projevy a zlepšují celkový zdravotní stav pacienta.
 3. Tavegil. Antihistaminikum, které působí na snížení tvorby histaminu, které způsobuje alergické reakce. Pomáhá zmírnit svědění a snižuje počet nových vyrážky. Vezměte jednu tabletu ráno a večer.
 4. Acyclovir Antivirová látka, která potlačuje herpes patogen. Lék přerušuje reprodukci viru a zabraňuje jeho dalšímu šíření. Podporuje imunitu. Vezměte jednu tabletu 5krát denně. Lék má nejlepší účinek, pokud zahájí léčbu v raných hodinách onemocnění.
 5. Loratadin, Claritin. Tyto léky mají rychlý a dlouhodobý antialergický účinek. Dávkování a režim je určen ošetřujícím lékařem.
 6. Erythromycin je širokospektrální antibiotikum. Jeho použití brání reprodukci patogenu, snižuje riziko přiložení sekundární infekce, pomáhá eliminovat patogenní mikroorganismy. Erytromycin může snížit vyrážku a urychlit proces hojení. Ukazuje největší účinnost v prvních pěti dnech onemocnění. Užívejte jednu tabletu každých 6 hodin.

Existuje několik dalších aktivit, které vám pomohou rychle zvládnout onemocnění doma:

 1. Je žádoucí co nejvíce omezit mytí. Úprava vody vede k tomu, že zbavování skvrn je rozptýleno po celém těle. To je usnadněno použitím mýdel a gelů, které suší kůži. Je obzvláště nebezpečné vzít parní lázeň, ležet v horké lázni a jít do bazénu. V případě potřeby se můžete sprchovat. Po umytí se doporučuje, abyste netušili ručníkem a pokořte pokožku papírovými utěrky. Nemůžete použít kosmetiku pro tělo, může způsobit alergie a zhoršit stav.
 2. Doporučuje se dodržovat dietu, která by nezpůsobila alergie. Je třeba opustit ostré, nakládané, uzené pokrmy a výrobky, které obsahují přídatné látky v potravinách. Káva, silný čaj a alkohol jsou také vyloučeny.
 3. Pocení způsobuje vzhled nových skvrn. Proto se vyhněte přehřátí a fyzické námaze.
 4. Aby nedošlo ke vzniku zánětu na pokožce, je nutné denně změnit prádlo. Měl by být vyroben z přírodních tkanin a volně procházet vzduchem. Nosit vlnu nebo syntetika vede k tomu, že existují nové oblasti, které jsou zbaveny. Oblečení by se nemělo třepat ani vytlačovat kůži.
 5. Pokud existují sekundární menší vyrážky, neměli byste být v otevřeném slunci.
 6. Je důležité, aby se neléčili. Některé léky obsahující síru a dehet způsobují vyrážku.

Při dodržování těchto doporučení by měla růžová zbavit, a to nezávisle za 4-6 týdnů.

Lidové prostředky

Nemoc je úspěšně léčena lidovými léky. Jak přesně vyléčit růžové lišejníky?

Pro tento účel můžete použít následující:

 • rozmazání skvrn s přírodním jablečným jablečným octem až 7krát denně;
 • použijte směs kaše připravená následovně: smíchejte dvě lžíce oxidu zinečnatého, vody, glycerinu, mastek. Tato směs mazá vyrážku;
 • dělejte aplikace z kvasnicového těsta až na dvě hodiny a poté je odstraňte vlhkým utěrkem. Léčba se provádí po dobu 5 dnů;
 • použijte směs čistého dehtu 50 gramů, dva čerstvé žloutky, pol poháru husté smetany. To vše se třese do kůže až dvakrát denně.
 • tinktury rostliny, které lze připravit samostatně. Chcete-li to udělat, vezměte tmavou lahvičku, ve které umístíme čerstvé listy, stonky, květy čerstvého rostliny. Naplňte to vše dobrým vodkem, zavřete, odstraňte po dobu 21 dní na tmavém místě. Každý den protřepejte tinktury. Po uplynutí doby infúze jej filtrujeme a užíváme před jídlem 10 kapek v každé zředěné v jedné lžíci vody. Účinně růžové lichenové tuky, vařená tinktáze z celandinu až dvakrát denně. Tento nástroj je účinný při snižování imunity;

Pomocí těchto jednoduchých nástrojů můžete v krátké době usnadnit jejich existenci a zbavit se otravných růžových lichenů.

Dieta pro dobu onemocnění

Vzhledem k tomu, že alergická povaha onemocnění není vyloučena, dieta také hraje roli při léčbě růžových lišejníků u lidí.

Je třeba vyloučit alergické produkty:

 • vejce;
 • nakládané a konzervované potraviny;
 • koření, koření, omáčky;
 • citrusové plody;
 • ryby, mořské plody, černý a červený kaviár;
 • mléko a mléčné výrobky, včetně sýrů;
 • uzené maso (uzeniny, klobása);
 • vodnatá a ovocná voda;
 • výrobky obsahující látky určené k aromatizaci;
 • sušené ovoce sušené meruňky, data, rozinky, fíky;
 • med;
 • matice;
 • všechny odrůdy hub;
 • sladkosti;
 • káva, kakao;
 • alkoholické nápoje;
 • ananas, červená jablka, jahody, cantalup, maliny, borůvky, jahody, třešně, hroznové víno, rajčata, granátové jablko, švestky atd.;
 • rajčata, červená paprika, mrkev, řepa, lilky, šťovík, zelí, celer;
 • produkty, které obsahují barviva, konzervační látky, emulgátory.

Nízké alergenní potraviny, které se doporučují při dietě

 • jazyk, játra, ledviny;
 • pohánka, rýže, kukuřičný chléb;
 • ječmen, ovesné vločky, rýže a krupice;
 • fermentované mléčné výrobky: jogurty bez přísad, kefír, tvaroh, ryaženka;
 • chudé vepřové maso, hovězí maso, kuřecí maso;
 • mořské ryby, tresky;
 • slabý čaj, jablečné a hruškové dušené ovoce, zvědavý odvar;
 • minerální voda bez plynu;
 • slunečnice, olivy, máslo;
 • bílý rybíz, zelené jablka, angrešt, hrušky, bílé třešně;
 • sušené jablka, sušené švestky, hrušky;
 • bílá kapusta, okurky, karfiol a růžičková kapusta, brokolice, zelený salát, kopr, špenát, petržel, cuketa, rutabaga, squash, okurka;

Dieta musí být udržována 2-3 týdny pro dospělé a 7-10 dní pro děti.

Prevence

Hlavní prevencí růžových lichenů je zdravý životní styl a vyvážená strava. Bylo by užitečné vzdát se špatných návyků.

Jak zabránit lichenu:

 1. Zabraňte podchlazení.
 2. Udržujte imunitní přísun vitamínů, příjem proteinových potravin.
 3. Upravte tělo a vést aktivní životní styl.
 4. Udržujte ruce a tělo čisté.
 5. Pokud se vyskytnou alergické reakce, užívejte antihistaminika.
 6. Až do konce léčí infekční a virové onemocnění, poté po nich provedete terapii vitaminem.
 7. Vyvarujte se stresových situací. V těžkých chvílích užívejte sedativa.
 8. Omezte konzumaci umělých potravin naplněných konzervačními látkami, příchutí a chemickými přísadami.

Pokud to budete mít na paměti a budete dodržovat všechna pravidla, můžete se této nepříjemné nemoci vyhýbat.

Předpověď

Prognóza onemocnění je příznivá, ale se silným poškrábáním a významnými kožními lézemi se mohou spojit bakteriální infekce a vzniknout komplikace.

Pink lichen. Pink versicolor u dospělých a dětí - jak to vypadá, jak se s ním zacházet?

Nejčastější dotazy

Místo poskytuje základní informace. Adekvátní diagnóza a léčba onemocnění je možná pod dohledem svědomitého lékaře. Všechny léky mají kontraindikace. Požadována konzultace

Lichenová růžová nebo Zhiberova choroba je infekční alergické kožní onemocnění, které se vyskytuje po infekci nebo hypotermii. Trpět hlavně lidé s nízkou imunitou. Je charakterizována vyrážkou ve formě růžových skvrn na kůži. Přibližně 50% pacientů trpí závažným nebo středně závažným svěděním.

Pink lišejník odkazuje na infekční onemocnění, ale není přenášena z člověka na člověka (ačkoli existovaly případy, kdy všichni členové jedné rodiny ochoreli lišejníky). aktivitu patogenů.

Podíl Zhiberovy choroby mezi ostatními kožními nemocemi je 3-4%. Ačkoli je onemocnění poměrně časté, zůstává však zcela nepochopitelné. Neexistuje například konsenzus o tom, který mikroorganismus způsobuje vývojovou deprivaci.

Vyskytuje se v chladném období, častěji na jaře a na podzim. Během těchto období dochází k oslabení obranyschopnosti těla.

Oba muži i ženy jsou postiženi stejně. Onemocnění je častější ve věku 10 až 35 let. Děti do 2 let jsou velmi vzácné. Možná je to kvůli mateřské imunitě, která je zděděna. Pink lichen je častý u dětí v dospívání a u těhotných žen, což je spojeno s narušením imunitního systému.

Po celou dobu života člověk může mít růžové lichen pouze jednou. Po zotavení tělo vytváří silnou imunitu.

Giberova choroba není nebezpečným onemocněním a nakonec zmizí i bez léčby. Nicméně výrazně kazí vzhled a náladu.

Příčiny růžové lišejníky

Existuje několik verzí, které mikroorganismus způsobuje výskyt onemocnění. Podle jedné teorie je to herpes virus 6 a typ 7. Podle jiné teorie jsou to bakterie streptokoků. Mikroorganismy však hrají roli pouze v počátečních fázích. Slouží jako spoušť. Poté tělo zahájí alergickou reakci. To způsobuje hlavní projevy nemoci.

Faktory, které oslabují imunitní systém, mohou vyvolat onemocnění.

 1. Hypotermie
 2. Stresující situace
 3. Přenesené infekční onemocnění
 4. Poruchy trávení
 5. Očkování
 6. Kousnutí hmyzem
 7. Metabolické poruchy
 8. Menší poškození kůže
Dalším důležitým faktorem je časté mytí s použitím tvrdých čističů, křovin a dalších agresivních čisticích prostředků. Osušují kůži, zraní ji a zbavují její přirozené ochrany.

Oficiální verze lékařů - všestranný zoster není přenášen z člověka na člověka. Ale podle jiné teorie, štěnice a vši nést onemocnění. Na místě jejich skusu se objevuje první, největší místo - "matka". Existuje názor, že je možné infikovat pomocí osobních hygienických předmětů: žínky, hřebeny, ručníky.

Co je zhyper růžová?

Pink lichen Giber je druhé jméno růžového lichenu. Gibertova nemoc je pojmenována po francouzském dermatologovi, který popsal změny, které se objevují v těle během lichenové růžové.

Toto onemocnění má infekčně-alergickou povahu. Jeho vzhled je spojen s oslabením obranyschopnosti těla. Důvody, které ji způsobují, nejsou plně pochopeny.

Vykazuje velké škvrny matky, které může dosáhnout průměru 10 cm. Malé plakety se projevují po 7-10 dnech a jsou umístěny po stranách těla v podobě vánočního stromku, na vnitřních plochách paží a nohou.

Příznaky růžové lišejníky

Jak u dětí, tak u dospělých je Gibertova choroba stejná. První příznaky lichenového edému se objevují po infekčním onemocnění. Vzhled prvního místa předchází zhoršení. Existuje slabost, bolesti těla. Poté se objeví "matka". Od ostatních elementů vyrážky se liší svou větší velikostí a intenzivnějšími barvami kolem okrajů. Nejčastěji se vyskytuje na těle, v hrudních nebo lopatkách.

Velikost plaku je od 2 cm a více. Barva je růžová. Toto dalo jméno onemocnění. Postupně se ve středu místa objeví žlutý květ, který se nakonec změní na malé šupinovité váhy. Okraje desky zůstávají čisté a hladké. Proto někteří lékaři porovnávají růžové zbavit medailonu.

Po 7-10 dnech se na kůži trupu, paží a nohou objevují sekundární prvky vyrážky - menší růžové skvrny. Jejich velikost je menší než 1 cm, tvar je poměrně pravidelný, oválný. Obvykle nerozrůstají na šířku a nespojují se mezi sebou.

Ve středu skvrn jsou skládané plochy s váhy a podél okrajů - lem. Vzhledem k tomu, že se pokožka zmenšuje a trhliny, osoba se cítí svědí. V některých případech se tvoří malé subkutánní uzliny plněné tekutinou. V této formě je onemocnění jednodušší a rychlejší.

Sekundární vyrážky se často nacházejí na liniích Langer. Jedná se o oblasti, kde je kůže nejvíce roztažitelná. Jsou umístěny na místě, kde leží svazky kolagenových vláken.

Zvláště se objevují spousty skvrn v oblasti slabin, na vnitřní straně stehen a předloktí. Kůže na těchto místech je jemná a bohatá na potní žlázy. A to jsou příznivé podmínky pro růžové lišejníky. Obličej a kůže pod vlasy na hlavě zůstávají čisté. Na sliznicích není vyrážka.

Poklesy se vyskytují ve stupních v 10denních intervalech. Před objevením nových skvrn na pokožce se člověk cítí zhoršení: slabost a zimnice. To je způsobeno intoxikací těla.

Na kůži pacienta lze vidět rozdíl ve stupni zralosti prvků vyrážky. Některé z nich jsou růžové a čisté, bez váhy - jsou nejčerstvější. Jiné zralé - pokryté květem.

Postupem času místa mohou zmizet sama. Pak na nich zůstávají tmavší kůže. To je způsobeno akumulací pigmentu pokožky (melaninu) na postižené části pokožky. Pro některé, naopak, zůstávají na místě plakety lehčí škvrny. Postupně se hladina kůže vyhlazuje a není stopa vyrážky.

Obvykle růžové lišejníky odchází samy o sobě, když imunita vzroste. K tomu dochází 4-6 týdnů po objevení mateřské skvrny. Ale u pacientů s oslabenou imunitní obranou trvá onemocnění až 6 měsíců. Současně se může uklidnit, pak se projevuje novou silou.

Nesprávná léčba a nedodržování hygienických pravidel může vést k tomu, že vyrážka hustě pokrývá tělo a spojuje bakteriální infekci. Existují překyslení kůže.

Je nebezpečné stanovit diagnózu na základě popisů a fotografií. Nemoc je poměrně obtížně odlišit od osýpky, zarděnky, sekundárního syfilisu, psoriázy a zvláště rozkrojených (vícebarevných) lichenů. Každá z těchto onemocnění vyžaduje zvláštní léčbu a má vážné komplikace. Proto je nutné konzultovat kvalifikovaného dermatologa, který bude přesně diagnostikovat a předepisovat vhodné léky.

Jak vypadá růžová lichen (foto)?

Onemocnění začíná vzhledu prvního a největšího "mateřského místa". Nejčastěji se nachází na břiše nebo v oblasti lopatek. Plaketa má růžovou nebo červenohnědou barvu. To je způsobeno expanzí malých krevních kapilár v horní vrstvě kůže.

Plaketa mírně stoupá nad hladinu kůže, což je způsobeno uvolněním tekutiny stěnami kapilár a edému. Tato stránka se zhoršuje a praskne. Na dotek je suchý.

Postupně začíná od středu a skvrna se pokrývá tenkými stupnicemi. Jsou hnědožluté barvy a připomínají pokrčený hedvábný papír. To je způsobeno tím, že zánětlivý proces způsobil keratinizaci horní vrstvy pokožky a její oddělení.

Částice epidermis se odlupují od kůže. Mezi nimi je vytvořen prostor naplněný vzduchem. To způsobuje odlupování.

Poté, co je centrum pokryto váhy, zdá se, že se potopí. A váleček kolem něj zůstává zvednutý a jasně růžový. Zbavující se děj se podobá medailonu, což je charakteristický příznak Giberovy nemoci.

Postupně je střed místa odstraněn z váhy. Zůstává hladká, tmavě růžová kůže, obklopená jasnější hranicí. Postupně se zbarví bledě a barva pokožky vyhlazuje.

Jak zacházet s růžovými lišejníky?

Dosavadní léčba růžových lichenů způsobuje spoustu diskusí mezi lékaři. Někteří odborníci se domnívají, že onemocnění projde samo o sobě, když je imunita obnovena. Jiní argumentují, že tělo potřebuje pomoc, aby se vypořádala s onemocněním, jinak to může trvat 3-6 měsíců.

Jaký druh masti lze použít k léčbě růžové lišejníky?

Nepoužívejte jiné prostředky. Jejich použití může zhoršit situaci a způsobit nové vyrážky.

Jaké jsou oblíbené metody růžové lichenové léčby?

Jak víte, zatím neexistuje specializovaná léčba růžových lišejníků (Gieberova choroba). Tradiční medicína však nabízí mnoho účinných způsobů boje proti tomuto onemocnění. Podívejme se na nejoblíbenější lidové metody léčby růžových lichenů.

Čerstvé listy a pupeny celandinu, nalijte vodku. Nechejte jej stát v těsně uzavřené skleněné nádobě po dobu 2 týdnů.

Výsledná tinktáze se zředí vodou v poměru 1: 5

Navzdory skutečnosti, že přírodní léky jsou docela účinné, léčba nemusí být vždy pro vás vhodná. Pokud zjistíte více alergií nebo vyrážky na kůži, přestaňte léčbu a poraďte se s lékařem.

Prevence růžové lišejníky

Aby se zabránilo výskytu onemocnění, je třeba se vyhnout hypothermii, infekcím a stresovým situacím. Udržujte imunitu vůči bílkovinným potravinám a vitamínům. To je zvláště důležité v období podzim-zima. Harden a vést aktivní životní styl. V tomto případě se budete moci vyhnout růžové lišejníky a dalším nebezpečnějším onemocněním.

Pink versicolor u dítěte. Jak zacházet?

Zkušení pediatři, dermatologové tvrdí, že růžové lišejníky u dítěte nepotřebují léčbu a symptomy zmizí samy o sobě, když se obnoví imunitní systém. Předpokládá se, že plná výživa bohatá na bílkoviny a vitamíny může urychlit oživení. Nabídka musí obsahovat maso, mléčné výrobky, čerstvou zeleninu a ovoce.

Správná péče o dítě s růžovými lišejníky je základem léčby.

 • Dodržování hypoalergenní stravy. Dočasně vylučujte vejce, ryby, ořechy, med, sladkosti (zejména čokoládu), citrusové plody, ananas a jiné exotické ovoce.
 • Denní výměna ložního prádla. Všechny oděvy by měly být volné a vyrobeny z přírodních tkanin.
 • Vyvarujte se tření, kouření kůže. Dočasně opouštět plenky.
 • Umyjte dítě v teplé vodě podle potřeby. Někteří lékaři doporučují používat Friederm pomocí zinku místo gelu a šamponu pro vodní procedury.

V některých případech může lékař předepsat léky k léčbě psoriázy u dítěte. Snižují svědění, zabraňují vzniku nových skvrn a urychlují čištění pokožky.

1. Sorbenty - absorbují toxiny, které se tvoří v průběhu onemocnění. Vylučování toxinů probíhá z krve přes membrány vil, stejně jako z střevního lumenu. Snižte projevy infekce a alergie.

 • Enterosgel - 1 čajovou lžičku 2-3x denně po dobu 7-10 dnů.
 • Polysorb - 1 čajová lžička na 10 kg hmotnosti. 5-14 dní.
2. Antihistaminika má antialergický účinek a snižuje zánětlivou odezvu v postižených oblastech pokožky. Snižte svědění tím, že potlačujete uvolnění histaminu.
 • Zyrtec - pro děti do 6 let, 5 kapek 2x denně. Děti od 6 do 12 let, 10 kapek, 2 krát denně.
 • Suprastin - v dávce 2 mg / kg 1/4 - 1/2 tablety 2-3krát denně.
3. Masti a krémy s hormony mají výrazný antipruritický účinek. Omezte krevní cévy a snižte exsudát (tekutina uvolňovaná stěnami krevních cév během zánětu a alergie). Léze ztrácejí a stávají se méně nápadné.
 • Elokom - aplikován jednou denně s tenkou vrstvou pouze na postiženou oblast. Doba trvání léčby je stanovena individuálně.
 • Hydrokortizonová masť - 1-2 krát denně s tenkou vrstvou až 7 dní.
4. Antiseptikum redukuje zánět a zabraňuje vzniku sekundární infekce. Zabraňte reprodukci hub a zárodků, které snadno pronikají do středů růžových lichenů.
 • Kožní čepička - potlačuje buněčné dělení, což snižuje povlak a odbarvení v ložiskách. Krém nebo sprej zpracovávají léze 2 krát denně. Léčba trvá až 2 týdny.
 • Fukortsin - s bavlněným tamponem namočeným v roztoku, ošetřený česanými růžovými lichenovými lézemi 2-3krát denně.

Podle doporučení lékaře, růžový zoster u dítěte zmizí po 2-6 týdnech.

Jak vyléčit růžové šindle doma?

Je poměrně jednoduché ošetřit růžový zoster doma. Stačí, abyste vyloučili podráždění pokožky a nepoužívali výrobky, které by mohly způsobit alergie. Před zahájením léčby se však poraďte s lékařem. Dokonce i když vaše příznaky plně odpovídají popisu onemocnění, neznamená to, že se můžete správně diagnostikovat. Existují nejméně pět dalších onemocnění s podobnými projevy.

Pokud dermatolog zjistí, že máte růžové lišejníky, je třeba provést následující opatření:

 • Denní změna spodní prádlo. Můžete nosit pouze bavlnu. Ložní prádlo by mělo být také vyrobeno z přírodní tkaniny.
 • Používejte volné oblečení. Pokud je to možné, vzdát se těsných věcí, včetně ložního prádla. Jedná se o široké trička s krátkými rukávy, pokud to počasí dovolí, pak muži mají lepší chůzi s nahým trupem. Zkuste zajistit volný přístup vzduchu k postižené kůži.
 • Udělejte teplou sprchu ne více než 1 den denně. Omyjte postižené oblasti bez mýdla. Nepoužívejte žínku. Po sprchování neotřete kůži, ale lehce ji osušte čistým utěrkou. Lékaři staré školy doporučují, aby nebyly postižené oblasti navlhčeny, ale západní medicína takové omezení neukládá.
 • Vyvarujte se situacím, kdy dochází k nadměrnému pocení: aktivní cvičení, teplé oblečení ze syntetických materiálů.
 • Vyhněte se stresu. Aktivní uvolňování adrenalinu může způsobit svědění a vznik nových vyrážky.
 • Poraďte se s lékařem o hormonálních kortikosteroidních mascích. Aplikují se pouze na svědění prvky vyrážky s tenkou vrstvou: Akriderm (2krát denně), Advantan (1krát denně). Léky nepoužívají více než 2 týdny.
 • Antihistaminika má výrazný antipruritický účinek - Suprastin (2-3krát denně), Allertek (10 ml jednou denně).
 • Enterosorbenty (bílé uhlí, Polysorb, Enterosgel) čistí střeva a krev z alergenů a toxinů, čímž zlepšují stav kůže.

Připomeňme si, že každé z těchto léků obsahuje seznam kontraindikací, takže lékař může předepsat a určit dávku.

Jak víte, existují teorie o infekčně-alergické a virové povaze onemocnění. Na tomto základě se pokouší léčit růžové lišejníky:

 • imunomodulátory - Rekombinantní alfa / gama interferony, Kagocel;
 • antivirotika - acyclovir, geviran;
 • antibiotika - Erythromycin, Azimed.

Dermatologové však nedoporučují užívání těchto léků. Imunostimulanty zvyšují riziko, že se alergie zvýší, což způsobí rozšíření vyrážky. U antibiotik a antivirových přípravků, které údajně urychlují regeneraci, je postoj nejednoznačný. Spolehlivý výzkum v této oblasti nebyl proveden, proto tyto léky obvykle nejsou předepsány.

Pink versicolor neporušuje výkon a s touto diagnózou nedává nemocenské dovolené. Můžete jít do práce a mezitím vyléčit růžový zoster doma.

Pink lichen během těhotenství. Co dělat

Pink lichen v těhotenství - poměrně častý jev. Vysoký výskyt ve srovnání s jinými skupinami populace je spojen s hormonálním narušením a přirozeným snížením imunity během tohoto období života ženy. Samotná nemoc není pro zdraví matky a dítě nebezpečná a neohrožuje těhotenství, avšak závažné svědění a související nervové napětí zhoršují stav ženy. Pokud se růžové lišejníky vyvinuly před 15. týdnem, zvyšuje se riziko potratu.

Co dělat, když doktor diagnostikoval lichen růžový během těhotenství?

 • Vitamínová terapie - vitamíny A, C a všichni zástupci skupiny B. Posilují imunitní systém a urychlují regeneraci. Vitamíny se užívají ve formě vitaminových komplexů (přípravek Pregnavit, Additive) nebo odděleně.
 • Glukonát vápenatý obsahuje vápenaté soli, které zlepšují stav muskuloskeletálního systému matky a plodu, které mají antialergický, hyposenzitivující účinek. Glukonát vápenatý snižuje propustnost krevních cév a buněčných membrán, čímž zabraňuje vzniku zánětlivých a alergických reakcí na pokožce. Vezměte 1 tabletu 3krát denně po dobu 2-3 týdnů.
 • Fototerapie - ozařování ultrafialové lampy nebo krátkodobé (15-20 minut) vystavení slunci. UFO posiluje imunitní systém, zlepšuje stav kůže a zabíjí patogenní bakterie.
 • Externí léčba růžových lišejníků u těhotných žen:
  • Chlorofyllipta olejový roztok - má antimikrobiální vlastnosti a urychluje regeneraci, má změkčující účinek. Namažte léze 1-2 krát denně roztokem.
  • Řepa, broskev, šípkové oleje - obsahují vitamíny, flavonoidy a mastné kyseliny, které mají protizánětlivý a regenerační účinek, změkčují pokožku a snižují svědění. Gázová látka navlhčená olejem, aplikovaná na léze po dobu 10-15 minut, 2 krát denně.
  • Zinkovou masti - snižuje zánět a podráždění, tvoří bariéru, která zabraňuje průniku bakterií a infekci lézí. Aplikujte 2-4krát denně na postiženou kůži.
  • Advantan krém je "hormonální" kortikosteroidní lék, který snižuje svědění, pálení a jiné projevy růžového lichenu. Aplikujte s opatrností, pouze podle pokynů lékaře 1 den denně, ne více než 4 týdny.

Při léčbě růžových lišejníků během těhotenství je důležité, aby tělo nepřetěžovalo léky, které by mohly být nebezpečnější než onemocnění samotné. Na základě toho mnoho lékařů doporučuje, aby odstranili všechny léky, alergeny, lokální dráždivé látky a počkali, až zmizí samotná nemoc.

Co je s růžovým lišejníkem nemožné?

Dermatologové uznávají, že neexistuje žádná účinná léčiva, která by vyhovovala všem pacientům. Nicméně, pokud vyloučíme vše, co je s růžovými lišejníky nemožné, projevy choroby zmizí během 1-2 týdnů.

S růžovým lišejníkem je nežádoucí:

 • Často se jedná o úpravu vody. Zvlhčování způsobuje vzhled nových ohnisek růžového lichenu. Proč se to stalo, nebylo možné nainstalovat. Lékaři nicméně doporučují sprchovat se víc než 1 denně.
 • Použijte žínky a detergenty. Lýk opouští mikroskopické oděry na kůži, na místě, kde se objevují nové ohniská. Látky, které jsou součástí mýdlového a sprchového gelu, způsobují alergické reakce, které také zvyšují vyrážku.
 • Chcete-li navštívit bazén. Bělidlo používané k dezinfekci vody může způsobit rozšíření vyrážky.
 • Potnout. Soli, které jsou součástí potu, dráždí kůži, takže nadměrné pocení přispívá k vzniku "dcerovitých" lichenových skvrn. Doporučuje se vyloučit situace, kdy se osoba aktivně potní: intenzivní cvičení sportů, teplé oblečení, které není vhodné pro počasí.
 • Broušení bodů. Bakterie se dostanou do mikroskopických odřenin a sekundární infekce se spojuje s růžovým lichenem, což významně komplikuje průběh onemocnění.
 • Použijte masti dehtem a sírou. Tyto látky vysušují pokožku a zvyšují svědění.
 • Dělejte masáž. Tento postup zvyšuje průtok krve do pokožky. Z tohoto důvodu se vyrážka stává viditelnější. Kromě toho se během masáže pokožka roztahuje a zraní, což zvyšuje riziko infekce.
 • Používejte vlněný a syntetický oděv. Vlna "kousne", dráždí pokožku. Syntetika neabsorbují pot, jeho soli a vlhkost vytvářejí příznivé podmínky pro růst bakterií. Tyto tkáně často způsobují šíření vyrážky.
 • Noste těsné oblečení. Spodní prádlo a věci, které se pohodlně vejde do těla při pohybu. Zvláště se to často děje na místech, kde je kůže v kontaktu se švy a elastickými pásky prádla. Na těchto odřeninách a odření se vyvolá zánětlivá reakce a objeví se nová léze.
 • Vezměte si lázně, jděte do lázní a saun. Vysoká vlhkost a vysoké teploty způsobují dilatace krevních cév v pokožce a zvyšují vylučování krevních cév přes povrch. Tento proces vždy končí šířením vyrážky.
 • Supercool. Nízké teploty způsobují spasmus krevních cév v oblasti, která byla vystavena hypotermii a oslabení imunitního systému.
 • Zmrazte pokožku alkoholovými tinkturami. Alkohol vysušuje pokožku, ředí svou ochrannou vrstvu (hydrolipidní plášť). Jakékoli podráždění pokožky agresivními látkami, které zahrnují alkoholové roztoky, je vysoce nežádoucí v případě růžových lichenů.
 • Používejte kosmetiku pro tělo. Kosmetické přísady uschnou pokožku a komplikují uvolňování toxinů. Navíc jsou to alergeny.
 • Slunění Spáleniny slunce, stejně jako jiné kožní léze, vyvolávají kaskádu zánětlivých reakcí, které jsou základem výskytu ohnisek onemocnění. Avšak ultrafialové světlo v mírných dávkách je užitečné u pacientů s růžovými licheny. Doporučuje se zůstat na slunci po dobu 15-20 minut denně od 8 do 11 nebo od 16 do 18 hodin.
 • Konzumujte alergenní potraviny - slané, uzené, pikantní, stejně jako pokrmy obsahující mnoho přísad do potravin (čipy, krekry) a alkohol. Zvyšují produkci histaminu, což vyvolává alergickou reakci.

Pro Více Informací O Suché Vlasy