logo

Chemické složení šamponu

Složení šamponu proti lupům "Head and Shoulders", vyrobené společností ProctorGamble.

Složení

 1. Agua
 2. Laureth sulfát amonný
 3. Laurylsulfát amonný
 4. Chlorid sodný
 5. Glykol Distearat
 6. Dimeticone
 7. Zinek pyrithikon
 8. Cetylalkohol
 9. Parfém
 10. Cocamide mea
 11. Guarhydroxypropyltrimoniumchlorid
 12. Citrát sodný
 13. DMDM Hydantoin
 14. Hydrogenovaný polydecén
 15. Benzoát sodný
 16. PEG-7 Trimethylolpropan Tricaprylát / tricaprát
 17. Kyselina citronová
 18. Xylensulfonát amonný
 19. Tetrasodium EDTA
 20. Polynaftalensulfonát sodný
 21. Benzyl / alkohol
 22. Methylchlorisothiazolinon
 23. Methylizothiazolinon
 24. CI 42090
 25. CI 60730.

2. Ammonium Laureth Sulfate (laureth sulfát amonný) je syntetický detergent. Povrchově aktivní látka. Označeno značkou "Nebezpečí".

3. Laurylsulfát amonný (laurylsulfát amonný) - syntetický detergent. Povrchově aktivní látka. Označeno značkou "Nebezpečí".

4. Chlorid sodný (chlorid sodný) - používaný ke zvýšení viskozity některých léků. Při vysokých koncentracích může způsobit podráždění kůže a oční sliznice.

5. Glykol Distearat (glykol distearát) je syntetický polymer odvozený od glykolu, petrochemického produktu a mastných kyselin. Emulgátor, zvlhčovač, změkčovač, tlumič hluku, regulátor viskozity.

6. Dimeticon je syntetický silikonový polymer. Používá se jako odpěňovač, změkčovadlo, zvlhčovač. Označeno značkou "Nebezpečí".

7. Zirkonový pyrithion - aktivní antimikrobiální a antifungální chemická sloučenina, inhibuje reprodukci a životně důležitou aktivitu hub - lupy patogeny, usuší pokožku hlavy. Léčivo je účinné proti streptokokům, stafylokokům, houbám (zejména Pityrosporum orbiculare) a řadě dalších patogenních mikroorganismů. Pyrithion zinečnatý, jako je sulfid selenu, kyselina salicylová, dehet a ketokonazol, způsobuje šampony proti seborrému a proti lupům.

8. Cetylalkohol (cetylalkohol) je polosyntetická složka. Změkčovač, zvlhčovač, emulgátor, tlumič výfuku, regulátor viskozity.

9. Parfém - v kosmetice se obvykle používá směs zápachů, zejména syntetického původu. Označeno značkou "Nebezpečí".

10. Kokamid MEA - polosyntetická složka odvozená z kokosového oleje. Emulgátor, povrchově aktivní látka, regulátor viskozity. Označeno značkou "Nebezpečí".

11. Guarhydroxypropyltrimoniumchlorid je syntetická složka. Antistatická, filmotvorná látka, regulátor viskozity.

12. Citrát sodný (citrát sodný) - polosyntetická složka - citrát sodný. kontrola pH, želatinové činidlo.

13. DMDM ​​Hydantoin (Formalin) - Formalin je velmi dobrá konzervační látka nejen pro muzejní exponáty, ale i pro jiné produkty. Zvláště, jak se ukázalo, účinně chrání kosmetiku před zárodky. Jediná věc je špatná - nejen mikroby, ale také živé buňky trpí formalinem, zejména proto, že snadno proniká kůží. Pokud je formalin v kosmetice velmi, velmi málo, s největší pravděpodobností nebude způsobovat mnoho škod, ale její konzervační schopnost bude méně. Vzhledem k vyšší koncentraci může samotné zachovat krém stejně spolehlivě jako embryo v plechovce, nicméně výhody této kosmetiky budou sporné.

Každý výrobce, který používají formalin v kosmetice, tento problém řeší podle svých zájmů - je-li pro něj důležitější, že je výrobek skladován déle, potřebuje více formalinu, pokud je důležitější než stav pokožky spotřebitelů kosmetiky, pravděpodobně si zvolí další konzervační látku. Pro výrobce kosmetických přípravků však stále neexistuje úplná svoboda volby, neboť je možné zvýšit koncentraci formalinu v kosmetických výrobcích pouze do určité míry. Například v Evropě je její maximální přípustná koncentrace 0,2%, zatímco pokud je koncentrace vyšší než 0,05%, výrobce kosmetiky by měl na štítku napsat: "Pozor, tento výrobek obsahuje formalin". Samozřejmě, přítomnost formalinu v seznamu složek nepřispívá k atraktivitě kosmetického přípravku. Proto nejčastěji není volný formalin, který je přidáván do kosmetiky, ale látky, které uvolňují formalin, zatímco již v kosmetice. Toto je:

 • 5-brom-5-nitro-l, 3-dioxanu.
 • 2-brom-2-nitropropan-l, 3-diol.
 • imidazolidinylmočovina.
 • methenamin.
 • Quaternium-15.
 • DMDM hydantoin.
 • diazolidinylmočovina.
 • natriumhydroxyethylglycinát sodný.
 • benzylhemiformal.

Maximální přípustná koncentrace těchto látek v kosmetice se vypočítá tak, aby množství formalinu uvolněné z nich nepřesáhlo 0,2%. Existují metody, které měří množství formalinu uvolněné každým z těchto konzervačních látek. Avšak rychlost uvolňování formalinu a jeho množství silně závisí na složení, teplotě a době skladování. V nádobě smetany, která po měsíce stojí na polici v uvolněné a vlhké koupelně, může být formalin propuštěn tak intenzivně, že její koncentrace bude mnohem vyšší než u výrobců kosmetických prostředků.

Čtyři konzervační látky z tohoto seznamu - imidazolidinylmočovina, diazolidinylmočovina, hydroxymethylglycinát sodný a benzylhemiformal - jsou známé, že produkují formalin zvláště rychle. A dva z nich - imidazolidinylmočovina a diazolidinylmočovina - tvoří několik formalinových izomerů, jejichž koncentrace je velmi obtížně určitelná. Podle odborníků z SCCNFP (Vedecký výbor pro kosmetiku a nepotravinářské výrobky - vědecký výbor pro kosmetické a nepotravinářské výrobky) může při použití maximální přípustné koncentrace těchto látek množství uvolněného volného formalinu z nich překročit povolenou hodnotu 0,2%. Označeno značkou "Nebezpečí".

14. Hydrogenovaný polydecén (Hydrogenovaný polydecén) je syntetický olej, který podporuje snadnou distribuci kosmetiky na kůži, změkčuje ji. Používá se v potravinářském průmyslu při výrobě cukrovinek.

15. Benzoát sodný (benzoát sodný) je syntetická složka odvozená od kyseliny benzoové. Bílý krystalický práškový produkt se sladkou chutí. Konzervační látka Označeno značkou "Nebezpečí".

16. PEG-7 Trimethylolpropan Tricaprylát / Tricaprát je syntetický polymer odvozený od oxiranu (ethylenoxidu) a trimethylolpropantriakrylátu. Emulgátor, povrchově aktivní látka. Označeno značkou "Nebezpečí".

Polymethylalkohol trimethylolpropan (etriol) nachází široké průmyslové využití při výrobě vysoce kvalitních syntetických olejů, alkydových a epoxidových pryskyřic, laků, povrchově aktivních látek a plastifikátorů.

17. Kyselina citronová (kyselina citronová) je bílá krystalická látka bez zápachu s příjemnou chutí. Rozpustný ve vodě a ethanolu. Získané z přírodních rostlinných zdrojů (citrón, jahoda, atd.) Nebo kvasením z cukru. Používá se v kosmetických prostředcích jako konzervační prostředek, ředidlo, modifikátor pH, odpěňovač. Má působivý, čistící a bělivý účinek na pokožku. Přivádí se do kompozice čistících krémů, depilačních prostředků, vlasových výplachů, barviv na vlasy a krémů pihových. PH kontrola, želatinová složka, exfoliant. Označeno značkou "Nebezpečí".

18. Xylensulfonát amonný - syntetická složka. Povrchově aktivní látka, regulátor viskozity.

19. Tetrasodium EDTA je činidlo, které váže ionty těžkých kovů (hlavně železo) a pomáhá zabraňovat změně barvy.

20. Polynnaftalensulfonát sodný je syntetická složka. Emulzní stabilizátor, povrchově aktivní látka.

21. Benzyl / alkohol - syntetický alkohol odvozený z oleje nebo dehtu. Konzervační prostředek, rozpouštědlo. Označeno značkou "Nebezpečí".

22, 23. Methylchloroisothiazolinon, Methylizoothiazolinon - deriváty isothiazolonu, které jsou aktivní složkou kata, což je konzervační látka se širokým spektrem antimikrobiálních účinků proti gramnegativním a grampozitivním bakteriím, houbám a kvasinkám.

24. CI 42090 - syntetické barvivo - různé soli amonné, sodné a hlinité. Modré barvivo. Označeno značkou "Nebezpečí".

25. CI 60730 je syntetické barvivo. Fialové barvivo. Označeno značkou "Nebezpečí".

Výsledkem je, že z 25 složek jsou 3 (!) Odvozeny z přírodních látek (voda, chlorid sodný (chlorid sodný), kyselina citronová), zbytek se získává synteticky, 11 (!) Součásti jsou označeny jako "Nebezpečí". Při analýze obsahu šamponu jsme zjistili, že jedna (!) Přísada - zinek pyrithionu aktivně bojuje proti lupům. A co ostatním 24? Existuje příliš mnoho různých stabilizátorů, regulátorů viskozity, povrchově aktivních látek atd. Pro jeden aktivní prvek? Mimochodem, skutečnost, že většina těchto "dalších" prvků jsou vedlejšími produkty petrochemie, je pravděpodobně odpovědí na tuto otázku.

Informace o složce byly získány od Stephena Antczaka, Giny Mae Antczakové "Kosmetika bez zdobení: průvodce bezpečnou kosmetikou a nealergenními výrobky pro péči o tělo" (Kosmetika a toaletní přípravky bez alergie ), zveřejněné v roce 2001. Vytvořili celou bázi 7000 složek, které se používají v kosmetických přípravcích. Dříve byla některá z těchto informací na internetových stránkách autorů odmítnutých kosmetiky - http://www.gina.antczak.btinternet.co.uk/CU/IP1.HTM, která bohužel nefunguje. V roce 2004 jsme jej však přeložili a vstoupila do článku "Katalog ingrediencí kosmetických prostředků".

Označení "Nebezpečí" - oranžové čtverec s černým křížem - mezinárodní symbol nebezpečných látek. Je umístěn před těmito látkami, které jsou škodlivé pro lidské zdraví, a znamená, že tato složka může působit jako mírně dráždivá látka nebo způsobit alergickou kožní reakci, může být potenciálně toxická nebo karcinogenní nebo existuje možnost znečištění životního prostředí nebezpečnými vedlejšími produkty během její výroby. Tato značka také znamená, že na výrobu této složky jsou uložena omezení. Absence tohoto symbolu neznamená, že tato složka je bezpečná pro všechny jednotlivce.

Složení šamponu. Celá pravda o šamponech!

Všude kolem diskutujeme o problémech péče o vlasy, o objemu, o odstraňování lupů a dalších problémech spojených s vlasy a výrobci "milující a pečující" jsou rádi, že nám nabízejí stále více zázračných nástrojů se zázrakem, které naše vlasy ještě více atraktivní a zdravé, protože používají v šamponu sílu ovoce, květů, stromů, trávy, zkrátka sílu "přirozené" přírody.

Teď mi řekni, podívali jste se někdy na složení šamponu na štítku?

Pravda o složení šamponů

Víte, co to znamená tato sada nejasných chemických výrazů?

Myslíte si někdy, že čím častěji si umyjete vlasy, tím rychleji se špiní?

Proč mnoho lidí již v zákonném věku má vážné problémy s vlasy?

Výrobci šampónů jsou daleko od hloupých lidí, dlouho pochopili: "Čím více lidí konzumuje, tím více jim může prodávat zboží."

"Jednoduchost je konečnou formou sofistikovanosti."

Leonardo da Vinci

Jak udělat lidi co nejvíce šamponu? Správně Je třeba, aby lidé dostali vlasy častěji, nejlépe 2 krát denně. To lze provést několika jednoduchými způsoby:

 1. Chemie - už od počátku dvacátého století, chemici objevili nejsilnější čistící prostředky (například SLS), které mohou čistit cokoliv, průmyslové podlahy, auta, motory a nádobí. Samozřejmě, že se mohou snadno vyrovnat s tenkou vrstvou tuku na vlasu a na hlavě. Tyto látky, když se přidávají do šamponu, úplně vymyjí vše od hlavy, takže vaše tělo nemá přirozenou ochranu. Tělo to zase vnímá jako problém, začne jej řešit, uvolňuje stále více ochranných látek (tuku), což vede k rychlejšímu znečištění vlasů.

Kromě toho výrobci používají různé látky, které jsou velmi špatně omyty vodou. Potřebují částice, které tvoří šampon, aby zůstaly na vašich vlasech a přilákaly si nečistoty, a pak se vaše vlasy mnohem rychleji špiní.

 1. Marketing - díky reklamě, médiím a balení výrobků jsme byli přesvědčeni, že potřebujete šampon používat co nejčastěji. Jistě jste opakovaně věnovali pozornost nápisům: "Šampon pro každodenní použití", "100% účinek s každodenním užíváním", "v důsledku pravidelného užívání", "Vhodné pro časté použití" atd. A většina lidí opravdu věří v to. A pokud po takovém "trvalém použití" vaše vlasy vypadají jako sušená sláma, což je děsivé, že se na to podíváte, existuje vynikající a dobře promyšlená odpověď: "Jenom tento šampon není vhodný pro váš typ vlasů, zkuste jiný"
 1. Účinek je takový, že nikdo se nedomnívá, že šampon proti lupům může opravdu odstranit lupy z hlavy, ale pokusit se ho přestat používat alespoň několik dní a okamžitě se objeví lupy, tj. lupiny zmizí pouze při pravidelném používání určitého šamponu. To je jasné znamení závislosti na používání šamponu, což se snaží naši "přátelé" výrobci dosáhnout. To platí pro každý typ šamponu.

Neopodstatněná, řeknu, že jsem osobně analyzoval osm typů šamponů různých značek a cenových kategorií, které jsem s mými přáteli, včetně dětského šamponu. Pro studium složení šamponu byla použita speciální literatura, stejně jako průzkum provedený na základě zkušeností s použitím a pocity z aplikace!

Záměrně neuvádět jména, protože, jak se ukázalo, není to tak důležité, ve skutečnosti většina hlavních složek je buď totožná nebo podobná. Můžete si vzít šampon z vaší koupelny a podívat se na složení.

Každý ví, že výrobce je podle zákona povinen uvést na štítku v části složení šamponu název látek obsažených v přípravku. Tento problém však úspěšně vyřešili takto:

 • Nebezpečnou složku je možné s něčím smíchat a jedná se o novou látku, která není zakázána, a její jméno je uvedeno na obalu. Například CI 15985, zdánlivě obyčejné barvivo, nepředstavuje nic zvláštního, ale je vyrobeno převážně z azobarviv a uhelného dehtu, které jsou pro tělo velmi nebezpečné a způsobují rakovinu.
 • Výrobce na obalu nikdy neuvede, jaké škodlivé látky mohou být uvolněny z relativně "bezpečných" složek v důsledku reakce s vodou, kyslíkem nebo jinými složkami stejného šamponu. Například: formaldehyd je uvolněn z DMDM ​​a čím déle stojí ve vaší mokré koupelně, tím silnější je uvolněn. Laurylsulfát sodný - zveřejňuje se řada článků o jeho škodlivosti ao nepodložnosti jeho nebezpečí. Žádný výrobce však nikdy neřekne, že jeho výroba produkuje nebezpečný karcinogen 1,4-dioxanu, který proniká do pokožky a vede ke zničení hormonů, které jsou toxické pro ledviny, játra, nervový systém a kardiovaskulární systémy. A také, že SLSE může způsobit tvorbu nitrozaminů, člen toxické skupiny látek, které jsou pro tělo velmi nebezpečné.

Podle toho, pokud budete kontrolovat složení šamponu, nezapomeňte se podívat do encyklopedie a podrobně prozkoumat všechny komponenty.

Mnoho čtenářů má naprosto logickou otázku:

A jak si umýt vlasy? Nebo vůbec vůbec neumývejte?

Musíte si umyt vlasy, ale ne s inzerovanými chemikáliemi, ale s lidovými léky nebo přírodními šampony, které se prodávají v mnoha obchodech s přirozenou kosmetikou, jako je vipfermer.ru.

V důsledku shromažďování informací jsem dostal daleko od úplného seznamu složek používaných při výrobě šamponů, které jsou nebezpečné pro vaše zdraví nebo které je třeba vyhnout. Jsem si jist, že bude neustále doplňován, protože je založen jen na několika vzorcích. Pod seznamem jsou vysvětlení jednotlivých komponent:

 1. Laureth sulfát sodný nebo SLSE (laureth sulfát sodný)
 2. Socamido propyl betaine
 3. Benzoát sodný (sodná sůl benzoátu)
 4. hydroxid sodný (hydroxid sodný)
 5. Cocamidem mea (kokamid monoethanolamid)
 6. Dimethikon (polydimethylsiloxan / dimethikon)
 7. Hydrogenovaný castoril (hydrogenovaný castorový olej)
 8. guar hydroxypropyltrimoniumchlorid (guar hydroxypropyltrioniumchlorid / kvartérní amoniové sloučeniny / QUATS)
 9. Benzylalkohol (benzylalkohol)
 10. Propylenglykol (propylenglykol)
 11. Linalool (linalool)
 12. Benzylsalicylát (benzylsalicylát)
 13. Hydroxid amonný (hydroxid amonný)
 14. Kyselina salicylová (kyselina salicylová)
 15. Hexylenglykol (Hexylenglykol)
 16. Butylenglykol (butylenglykol)
 17. PEG - 150 distearát (propylenglykol)
 18. CI 15985, CI 47005 (číslo CI)
 19. Azobarvivo
 20. Uhlíkový dehet
 21. Sodík C12-13 Pareth Sulfát
 22. Carbomer
 23. DMDM hydantoin (DMDM hydantoin)
 24. EDTA disodná (kyselina ethylendiamintetraoctová)
 25. Triethanolamin (triethanolamin / TEA)
 26. Chlorid certimonium (kvartérní amoniová sůl)

Podrobnosti o každé složce šamponu:

Laureth sulfát sodný (laureth sulfát sodný) je dráždivý jako mnoho jiných detergentů a podráždění se zvyšuje s koncentrací. Může způsobit podráždění očí a pokožky.

Nejnebezpečnější je, že během výroby se vytváří nebezpečný karcinogen 1,4-dioxanu, který proniká do kůže a vede k destrukci hormonů, snížení množství spermií, 1,4-dioxan je toxický pro ledviny, játra, nervový systém a kardiovaskulární systém.

Laureth sulfát sodný může také způsobit tvorbu nitrozaminů v toxické skupině látek, které jsou pro tělo extrémně nebezpečné. Což způsobuje mnoho forem rakoviny, včetně rakoviny jater, plic, úst, žaludku a jícnu; poškození jater; může vstoupit do těla kůží.

Kokamido propyl betaine - povrchově aktivní látka, může způsobit kontaktní dermatitidu, alergické reakce, vyrážku na očních víčkách. Lepší je vyhnout se.

Benzoan sodný (benzoát sodný / kyselina benzoová sodná) je konzervační látka, zdraví škodlivá, potenciální účinky: astma, kopřivka, kontaktní dermatitida, senná rýma, podráždění kůže a úst, hyperaktivita, anafylaxe.

Hydroxid sodný (hydroxid sodný / hydroxid sodný) - agresivní alkalické; rozkládá proteiny a lipidy v kůži, očích a jiných živých tkáních. Může způsobit dermatitidu na pokožce hlavy a při vysokých koncentracích, chemických popáleninách a slepotě. Ošetřeno s velkou pečlivostí.

Kokamid monoethanolamid (cocamide mea) - používané jako pěnivé činidla a neiontové povrchově aktivní látky, odpařování je vysoce toxické, kožní reakce jsou možné, mohou obsahovat nitrosaminy.

Polydimethylsiloxan (dimethikon / dimethikon) se získá z oxidu křemičitého pomocí petrochemického methanolu. Může způsobit podráždění kůže, alergické reakce, způsobené nádory a mutace u laboratorních zvířat. Doporučujeme s opatrností.

Hydrogenovaný ricinový olej (hydrogenovaný ricinový olej) - je pevný rostlinný vosk získaný hydrogenací ricinového oleje za použití niklového katalyzátoru. Podle studie publikované v Mezinárodním věstníku toxikologie mohou PEG (včetně PEG-40 hydrogenovaného ricinového oleje) obsahovat škodlivé nečistoty, včetně:

1) Etylenoxid (zvyšuje výskyt dělohy a prsu, leukémie a rakoviny mozku)

2) v souladu s experimentálními výsledky Národního toxikologického programu, 1,4-dioxanu, známého karcinogenu;

3) PAH (polyaromatické uhlovodíky) zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu, olova, železa a arzénu.

Guar hydroxypropyltrimoniumchlorid (guar hydroxypropyltrimoniumchlorid / kvartérní amoniové sloučeniny / QUATS) - syntetické deriváty amoniaku, filmotvorné činidlo, toxické v závislosti na dávce a koncentraci, kontaktní dermatitida, podráždění očí a sliznic, občas těžké alergie a anafylaktický šok.

Benzylalkohol (benzylalkohol) - synteticky získaný z ropy nebo černouhelného dehtu, konzervační látka, denaturační činidlo. Může způsobit bolesti hlavy, podráždění pokožky a sliznic, toxické pro nervový systém a játra, kontaktní dermatitida, zařazené do seznamu nebezpečných látek sestavených americkým Národním zdravotním ústavem. Vysoké koncentrace mohou vést k plicní nedostatečnosti, dilatovaným cévám, hypotenzi, křeče a paralýze.

Propylenglykol (propylenglykol) je bezbarvá, viskózní kapalina se slabým charakteristickým zápachem, získaná synteticky z propylenu nebo glycerinu nebo propylenoxidu. Může vyvolat kontaktní dermatitidu, laktátovou acidózu, kožní vyrážku, toxickou pro respirační, imunitní a nervový systém; možné zpožděné kontaktní alergie. Posiluje vstřebávání dalších látek.

Linalool (linalool) - Bezbarvá tekutina s vůní konvalinky v údolí může způsobit alergické reakce, psoriázu na obličeji, podráždění kůže a očí a může mít škodlivý účinek na játra. Doporučujeme s opatrností.

Benzylsalicylát (benzylsalicylát) je bezbarvá kapalina se slabým balsamickým zápachem, může způsobit kožní vyrážky a otoky při vystavení slunečnímu záření. Doporučujeme s opatrností.

Hydroxid amonný (hydroxid amonný) - roztok čpavku a vody, denaturační činidlo, regulátor kyselosti. Může způsobit podráždění očí a sliznic, může způsobit křehké vlasy a škodí životnímu prostředí. Doporučujeme s opatrností.

Kyselina salicylová (kyselina salicylová) - může být získána zahříváním fenolu oxidem uhličitým, je zařazena do seznamu nebezpečných látek přijatých v Kanadě. Konzervační látka může způsobit alergické reakce, dermatitidu, zvracení, bolest břicha, acidózu a kožní vyrážku. Je lepší se vyhnout, zvláště osobám, které jsou citlivé na aspirin.

Hexylenglykol (hexylenglykol) je syntetická látka, rozpouštědlo, viskozitní činidlo. Používá se při výrobě kosmetických přípravků a pesticidů. Může vyvolat kontaktní dermatitidu, podráždění očí, pokožky a sliznic, toxické pro gastrointestinální trakt, játra, nervový systém a respirační orgány. Lepší je vyhnout se.

Butylenglykol (butylenglykol) je syntetická látka, zvlhčující látka, rozpouštědlo, není v seznamu, oficiálně uznáváno jako neškodné od US Food and Drug Administration. Při požití může způsobit poškození ledvin, zvracení, ospalost, depresi, kóma a smrt. Doporučujeme s opatrností.

PEG - 150 Distearát (propylenglykol) je syntetický polymer odvozený od ethylenoxidu a mastných kyselin. Emulgátor, povrchově aktivní činidlo (povrchově aktivní látka), regulátor viskozity. Označeno značkou "Nebezpečí". Může vyvolat podráždění pokožky a očí, je toxický pro ledviny a imunitní systém, může obsahovat zbytky olova a arzénu. 1,4-dioxan může být kontaminován karcinogenem.

CI 15985, CI 47005 (číslo CI) je barevný indikátor, nomenklatura anorganických barviv v EU, hlavně syntetická uhelná dehtová barviva a azobarviva.

Azzo barvivo je extrakt z ropy nebo uhelného dehtu. Při styku s kůží může dojít ke vzniku kopřivky, astmatu, senné rýmy, alergických reakcí, rakoviny močového měchýře a může se absorbovat přes kůži. Nebezpečí pro zdraví.

Uhelný dehet - obsahuje kreosol, chinolin, xylen, fenol, benzen, naftalen a další látky. Barvivo může způsobit kontaktní dermatitidu, psoriázu, fototoxický účinek, akné, kožní vyrážku, rakovinu prsu, močového měchýře a jater. Nebezpečí pro zdraví.

Sodík C12-13 Pareth Sulfát je syntetická složka extrahovaná z ropy a ethylenoxidu. Používá se jako emulgátor. Tato součást je označena mezinárodním symbolem "Nebezpečí". Může být dráždivý nebo způsobit alergickou reakci pokožky, může být potenciálně toxický nebo karcinogenní, existuje možnost znečištění životního prostředí nebezpečnými vedlejšími produkty během jeho výroby.

Karbomer (karbomer) - Zahušťovadlo, emulgátor, může způsobit alergickou reakci, podráždění očí, je v současné době testováno na nebezpečí. Doporučujeme s opatrností.

DMDM Hydantoin (DMDM hydantoin) je konzervační látka získaná z methanolu. Jeho hlavní nebezpečí spočívá v tom, že jako řada dalších látek (5-brom-5-nitro-1,3-dioxan, 2-brom-2nitropropan-1,3-diol, imidazolidinylmočovina, methenamin, Quaternium-15, diazolidinylmočovina, hydroxymethylglycinát sodný, benzylhemiformal) uvolňuje formaldehyd, který je zase toxický pro játra, respirační orgány, imunitní systém, reprodukční orgány a nervový systém. Může způsobit podráždění očí, nosu a krku, kašel, krvácení z nosu, nevolnost, kontaktní dermatitidu, astma. Mimořádně nebezpečné.

EDTA disodná (kyselina ethylendiamintetraoctová) - Používá se EDTA jako dihydrát dvojsodné soli, konzervační látka, škodlivé účinky mohou zahrnovat astma, podráždění pokožky a sliznic, poškození ledvin, je zahrnuto v seznamu nebezpečných látek sestavených Národním zdravotním ústavem.

Triethanolamin (triethanolamin / TEA) - používá se hlavně jako emulgátor a povrchově aktivní látka. Může vyvolat alergickou kontaktní dermatitidu, podráždění kůže, ale nejnebezpečnější je, že může reagovat s nitrity a vytvářet nitrosaminy. Zahrnuto do seznamu nebezpečných látek sestavených americkými národními institucemi zdraví. Nebezpečný pro zdraví.

Chlorid certimonium (kvartérní amoniová sůl) - Používá se při vývoji vlasových kondicionérů, barviv, jiných produktů pro péči o vlasy, stejně jako při vývoji některých produktů péče o pleť.

Nebezpečné látky v šamponech, které ohrožují lidské zdraví a prospěšné složky, na rozdíl od nich

Žádný výrobce šamponů nepřiznává, že jeho výrobky obsahují složky nebezpečné pro zdraví vašich vlasů. Naopak, každá z nich ve svých reklamních sloganích se snaží u spotřebitelů ujistit o výhodách svých detergentů pro údaje, neboť jsou údajně vytvořena pouze na základě přírodních složek.

Ale pro jaké kompozice pak zaplatíme a někdy hodně peněz, doufáme, že zvolená možnost zlepší strukturu vlasů a vyléčí je obecně? Nebo věříme, že šampon stabilizátory pomůže zachovat barvu barevných kadeří bez poškození.

Při výběru šamponů, aby nedošlo k poškození zdraví, byste měli věnovat pozornost složení.

Ve skutečnosti neexistuje žádná hotová čisticí směs, která by byla vytvořena výhradně na základě přírodních prostředků. To se vysvětluje skutečností, že bez chemických složek nemohly být tyto výrobky jednoduše uloženy na regálech obchodů tak dlouho.

Pozor!
Jedinou výjimkou jsou šampony, které se vyrábějí s vlastními rukama doma.
Ale takové detergentní směsi, jak se pravděpodobně domnívají, nemohou být dlouho skladovány a měly by být použity ihned po výrobě.

Pravidelně více než 70% látek ve většině hotových šamponů jsou nepřirozené složky získané rafinací ropných produktů. Chemikálie se samozřejmě liší od chemikálií, protože mezi nimi jsou jak užitečné, tak škodlivé a prostě neškodné syntetické prvky.

Některé složky šamponů, které působí na lidské tělo, jsou smrtící.

A ty nemají žádnou pozornost, protože nebezpečné přísady jsou potenciální provokatéři výskytu těchto velmi závažných onemocnění a vedlejších účinků, jako jsou:

 • alergie;
 • rakoviny;
 • poškození struktury vlasů;
 • endokrinní poruchy;
 • narušení imunitního systému;
 • podráždění pokožky hlavy a rukou, oční sliznice;
 • Destrukce DNA;
 • abnormality v práci životně důležitých orgánů;
 • intoxikace těla.

To znamená, že ohrožení zdraví, zdá se, takové obyčejné prostředky mohou mít podstatné. Proto je nutné, abyste je vždy obeznámeni s tím, co obsahují, ale také nemusíte pečlivě zkoumat, jaké nebezpečné komponenty nemají. Jedná se o tyto "nepřátele", stejně jako o "přátelé", a pak se bude diskutovat.

Dávejte pozor!
Pokyn šamponu na kompozici, který z nějakého důvodu je často ignorován mnoha, řekne hodně o tomto nástroji.

Seznam nebezpečných komponentů a jejich účinků

Názvy nebezpečných složek šamponů.

Tyto čisticí prostředky jsou zapotřebí v šamponech, které převádějí všechny složky do pěnové hmoty, takže nečistoty a mastnoty jsou účinněji odstraňovány z hlavy. Jsou rozděleny do:

Pozor!
Kokamidopropylbetain v šamponu byl testován na zvířatech.
A i když výrobci tvrdí, že šampon chlorhexidin 4 (antibakteriální detergent pro zvířata), který obsahuje tento detergent, není pro ně nebezpečný, přesto existuje předpoklad, že může způsobit rakovinu.

Je třeba se vyhnout prvkům z prvního a druhého sloupce tabulky, protože se šíří přes krevní oběh v celém těle, hromadí se v orgánech a začnou vyvolávat buď rakovinu, hormonální poruchy nebo snížení ochranných funkcí pokožky nebo vypadávání vlasů.

To je důvod, proč je lepší používat bezsulfátové prostředky, protože surfaktanty v šamponech, dokonce i v těch nejmenších a relativně bezpečných, poškozují vlasy v každém případě.

Mezi tyto produkty patří ekologické možnosti, které začaly být vydávány relativně nedávno. Ačkoli se zhoršují, nemají tak velký seznam negativních účinků.

Sodná EDTA (TETRASODIUM EDTA)

Fotografie sodíku EDTA.

Tato šamponová přísada má funkci emulgátoru, vazebného činidla těžkého kovu, schopného upravit viskozitu formulací. Ve velkých dávkách proniká póry kůže a může způsobit intoxikaci.

Chlorid sodný

Chlorid sodný v šamponech se používá ke zvýšení viskozity. Při vysoké koncentraci - silné podráždění pokožky a očí se všemi důsledky.

Kyselina benzoová (kyselina benzoová)

Foto BENZOIC ACID od čínského výrobce.

Tato chemikálie působí jako konzervační a rozpouštědla. Má velké množství silných karcinogenů (benzenové kruhy a toluen), které jsou schopné ničit hormony.

Navíc mohou provokovat vrozené abnormality u potomstva, protože jsou také mutageny. Také působí jako dráždivé účinky na pokožku, sliznice a dýchací cesty.

Kokamid MEA (COCAMIDE MEA)

Tato látka společně s povrchově aktivními látkami působí jako nosné nadouvadlo a také jako zahušťovadlo. Skládá se ze směsi ethanolaminu a polosyntetické látky získané při zpracování kokosového oleje. Ačkoli výrobci a důvěru ve své výhody, přesto, prováděné více než jednou experimenty ukázaly, že to může způsobit onkologii.

Methylparabeny a propylparabeny

Existuje mnoho druhů parabenů a jsou pro člověka škodlivé.

Parabeny v šamponech se používají jako konzervační látky a přispívají k ochraně produktů, protože jsou opatřeny antibakteriálními a antimikrobiálními vlastnostmi. Ale oni mají také otočnou stranu mince - ovlivňují lidské tělo negativně, hromadí se v buňkách.

Například, oni byli nalezeni ve velkém množství u rakovin lokalizovaných v ženské prsu. To je vysvětleno skutečností, že působí jako hormon estrogenu (hormon) a pro některé je kategoricky kontraindikován. Tím, že se v takových případech dostávají do těla, parabeny ovlivňují hormony a způsobují selhání, což někdy vede k rakovině.

Šampóny by měly být správně zvoleny!

Ze stejného důvodu mohou narušit pubertu a snížit reprodukční schopnost. Kromě toho existují případy, kdy takové chemikálie mají destruktivní účinek na endokrinní systém.

Pozor!
Bohužel dosud žádná významná kosmetická společnost nenalezla náhradu za tyto škodlivé látky.
Šampóny by proto měly být zvoleny tak, aby obsahovaly parabeny v malých množstvích.

Propylenglykol (PROPYLENE GLYCOL)

Propylenglykol je petrochemický výrobek.

Tato složka je petrochemická směs sladká chuť. Přestože se jedná o hlavní oblast použití automobilového průmyslu (je součástí brzdových kapalin a mrazuvzdorných látek), někteří výrobci neváhají přidat tuto látku do šamponů jako činidla udržujícího vlhkost.

Propylenglykol, stejně jako další nebezpečné prvky uvedené výše, mohou značně poškodit nejen vlasy, ale i celé tělo.

Barviva CI42053, CI 42090, CI15510, CI17200, CI60730

Typicky tyto barviva dodávají šamponu barvu, která zdánlivě odpovídá jejich přirozenému složení. Výměna, například bylinky, se výrobci snaží spotřebiteli vydělat peníze. Lidé, kteří zase používají takové prostředky, se potýkají s alergiemi, dermatitidou a intoxikací.

Minerální olej

Nejlepší prostředky pro mytí hlavy - přírodní!

Minerální (technické) oleje, které by neměly být zaměňovány s rostlinnými oleji, jsou rafinované produkty. Často se přidávají do šamponů místo přírodních olejů. Ale na rozdíl od nich jsou velmi nebezpečné, protože nejsou pohlceny kůží a vlasy.

V důsledku této funkce vytvářejí film, který zasahuje do respiračních procesů a kvůli tomu dochází k lupům, podrážděním, vyrážce plenky, infekčním lézemi pokožky hlavy. Samozřejmě to všechno má negativní vliv na stav vlasů.

Parfémy (PARFUM / FRAGRANCE)

Seznam těchto látek obsahuje vonné látky a příchutě, včetně více než stovky syntetických látek. Vyvolávají alergické reakce, někdy fatální, a různé léze centrální nervové soustavy.

Dávejte pozor!
Ačkoli cena není přímým ukazatelem kvality tohoto výrobku, nicméně neškodné šampony jsou mnohem dražší než nebezpečné.

Užitečné komponenty, které nejsou nebezpečné

Šampony s přírodními přísadami

Užitečné šampony, na rozdíl od nebezpečných, obsahují větší seznam přírodních složek a doplňků stravy.

Mohou být například:

 • rostlinné výtažky a oleje;
 • ovoce a mléčné kyseliny;
 • přírodní vosk;
 • kolagen (fibrilový protein).

Všichni zlepšují strukturu vlasů, chrání, vyživují, zvlhčují a léčí je obecně.

Je také velmi užitečným šamponem s biotinem, protože tato látka, nazývaná vitamínem H nebo koenzymem R, provádí nejsložitější a nejdůležitější procesy, které jsou nezbytné nejen pro zdraví vlasů, ale i pro celé tělo. S nedostatkem vlasů výrazně oslabená a jejich struktura se zhoršuje.

Pozor!
Biotin je syntetický i přirozený.
Ta druhá, samozřejmě, je nejužitečnější, proto jistě není nutné, aby šampon prošel jen takovou složkou.

Šampony s keratinem.

Totéž lze říci o nedostatku keratinu. Kromě toho, kromě vlhkosti, a spočívají nejen na nehty, ale i na vlasy. Navíc jeho obsah v nich je až 97%, a voda - jen 3%. Proto se někteří výrobci šamponů stále více začali přidávat k takovým kosmetickým výrobkům, protože to je tak zřetelně zvláštní forma vlasových vah.

Pro šampon s kyselinou hyaluronovou by také nemělo být zapomenuto, protože tato látka, extrahovaná pro kosmetiku nejčastěji v její přirozeném stavu, musí být přítomna v kůži.

Pečlivě prostudujte složení nástroje.

Bez ní je také mnoho vitálních procesů nemožné a její nepříznivý účinek na vlasy je nepopiratelný:

 • dokonale hydratuje vlasy;
 • dělá je pružnější;
 • obnoví poškozenou strukturu;
 • dává jim lesk;
 • chrání před negativními faktory;
 • aktivuje růst;
 • zabraňuje brzkým šedým vlasům.

Pokud jde o umělé nebo syntetické přísady, některé z nich poskytují léčivé vlastnosti šamponům. Proto s některými potížemi souvisejícími se zdravím pokožky hlavy jsou prostě nezbytné ve svém složení.

Není nutné hledat pyridoxinový šampon, protože tato složka může být přidána vlastním rukama.

Mezi tyto nástroje patří následující možnosti, jako jsou:

 1. Pyridoxin. Tato látka je ve skutečnosti syntetickým přírodním přírodním vitamínem B6. Pyridoxin pro vlasy v šamponu jako zpevňující, vyživující, urychluje růstové látky. S jeho nedostatkem dochází k výraznému zhoršení stavu, až do ztráty.
 2. Ketokonazol. Tato antibakteriální syntetická látka má škodlivý účinek především na různé druhy hub, proto se šampony s ketokonazolem používají hlavně pro takové infekční léze pokožky hlavy.
 3. Cyklopyroxolamin. Tato silná účinná látka patří také k antifungálním činidlům. Cyklopiproxolaminový šampon účinně bojuje proti všem formám seborrhy.
 4. Minoxidil. Léčivý šampon s minoxidilem obsahuje bylinné prvky, které stimulují růst vlasů. Úspěšně se používá v boji proti různým druhům alopecie.

Šampon s minoxidilem od Alerany.

Je to důležité!
Dokonce užitečné složky v šamponech musí být přítomny v přiměřených dávkách, jinak mohou být nebezpečné, stejně jako nebezpečné chemikálie.
Někteří dokonce mají alergickou reakci na přírodní látky, a to by mělo být také zohledněno při nákupu těchto prostředků.

Fotografický šampon "Sebiproks", který je přítomen ve složení cyklopiroxolaminu.

Závěr

Samozřejmě, že všichni tyto hloupé názvy nebudou moci hned pochopit, takže pokud vám tato vizuální výuka opravdu nepomohla, pak se v komentářích zeptáte a odpovědí vám odborníci. A konečně, můžete sledovat video v tomto článku, protože toto téma je v něm zveřejněno v žádném detailu.

Pro Více Informací O Suché Vlasy