logo

Co je Laureth Sulfát sodný v šamponu?

Při studiu obalů šamponů, sprchových gelů, zubních past, tekutých mýdel, pěnových látek a jiných výrobků pro osobní péči lze vidět mezi mnoha složkami látku laureth sulfát sodný.

Co se skrývá pod tímto jménem? Jaká je role této složky? Je bezpečné používat produkty obsahující laurethsulfát sodný, nebo je lepší bez této složky v přípravku? Hovoříme o tom podrobně.

Vážení čtenáři! Naše články vyprávějí o typických způsobech řešení právních otázek, ale každý případ je jedinečný.

Pokud chcete vědět, jak přesně vyřešit váš právní problém - kontaktujte formulář online konzultanta napravo nebo volejte +7 (499) 110-27-91. Je to rychlé a zdarma!

Laureth sulfát sodný - co to je?

Je to bílý prášek bez zvláštního pachu. Zajišťuje tvorbu husté husté pěny a dokonale je vhodný pro vyjasnění, odstranění znečištění různých znaků.

Získává se zpracováním laurylsulfátu sodného, ​​vyrobeného z ropných produktů. Při používání alkoholu na bázi kokosového oleje a syntetických alkoholů.

Jaké typy existují?

Sírany jsou soli kyseliny sírové. Mezi látky této skupiny patří:

 • SLS - laurylsulfát sodný, laurylsulfát sodný;
 • SLES - laureth sulfát sodný, laureth sulfát sodný nebo laurethsulfát sodný;
 • SDS - dodecylsulfát sodný, dodecylsulfát sodný;
 • ALS - laurylsulfát amonný, laurylsulfát amonný;
 • ALES - laurethsulfát amonný, laurethsulfát amonný;
 • SMS - sodná sůl myrethansulfátu, síran myreta;
 • SMES - myristyl ether sulfát, síran sodný myristyl etheru.

K této skupině lze přiřadit prakticky jakékoliv povrchově aktivní látky, jejichž název končí slovem "sulfát".

Nejnebezpečnějšími sulfáty jsou laurylsulfát sodný, který je produktem rafinace ropy, stejně jako laurylsulfát amonný a laurylsulfát amonný. Jedná se o velmi levné a žíravé látky, které nepříznivě ovlivňují pokožku a celkové zdraví.

Jaké nebezpečí?

V roce 1983 odborníci na kosmetické přísady dospěli k závěru, že SLES byla neškodná. Ale většina vědců, kteří provedli početné studie, ukázala, že laureth sulfát sodný není tak neškodný.

Rychle a snadno proniká pokožkou, reaguje s kožními tuky a ničí je. Je to nejsilnější alergen, může provokovat a komplikovat dermatitidu u dětí a dospělých. SLES způsobuje podráždění, praskliny, nadměrnou suchost a odlupování pokožky.

To vede k narušení struktury vlasových folikulů a je viníkem ztráty vlasů. Při dlouhodobém působení sliznice očí může dojít k kataraktu.

Laureth sulfát sodný je výborným dirigentem toxinů. Snadno se kombinuje s dalšími složkami, tvoří dusičnany a dioxiny (toxické látky) a rychle je rozšiřuje na všechny orgány a tkáně.

Jednorázové nebo velmi vzácné používání přípravků se SLES nebude mít vážné důsledky. Je však třeba si uvědomit, že je nebezpečné, když takový kosmetický přípravek zůstane na pokožce a vlasy po dlouhou dobu. Nepoužívejte krémy, čisticí prostředky a odstraňovače make-up obsahující sírany.

Při použití šamponu s Laureth Sulfatem sodným je nutné okamžitě promývat vytvořenou pěnu a vyhnout se kontaktu s obličejem.

Podívejte se na video o škodlivých účincích laureth sulfátu sodného na lidskou pokožku:

Na co se používá?

Laurylsulfát sodný je velmi široce používán v šamponech. Asi 90% všech šamponů obsahuje SLES nebo SLS. Jsou to poměrně levné komponenty, tyto látky vytvářejí velké množství pěny při mytí a účinném čištění vlasů a kůže z kožního mazu. Obsah síranů může být jiný: v prostředcích pro tukové prameny je více z nich, u normálních a suchých, méně.

SLES se často nachází nejen v šamponech, ale také v jiných kosmetických výrobcích, jako jsou:

 1. sprchové gely;
 2. koupelová pěna;
 3. tekuté mýdlo;
 4. gely a pěny na mytí, odstraňovače make-upu;
 5. zubní pasty;
 6. intimní hygienické výrobky;
 7. krém

Laureth sulfát sodný se používá při výrobě čisticích prostředků pro domácnost (detergenty na mytí nádobí, skla, podlahy a jiných povrchů), strojních šamponů a v ropném průmyslu.

Existuje alternativa?

Výrobky SLES lze nahradit bezsulfátovými kosmetickými výrobky, které mají měkkou, bezpečnou základnu s detergenty. V jejich složení existují takové přírodní složky jako:

 • Laurilglukosid - laurylglukosid. Syntetizován z kokosového oleje a glukózy. Co to je? Je zcela netoxická, lehká složka. Produkuje vynikající čistící účinek a vlasovou úpravu. Nejčastěji se vyskytují v šamponech, sprchových gelech, krémách pro intimní hygienu, v dětských pracích prostředcích.
 • Koko-glukosid - kokoglukosid. Tento detergent se získá fermentací kukuřičného cukru a kokosového cukru. Je neuvěřitelně měkký, vhodný pro pokožku všeho druhu, nedráždí ani kůži dítěte.
 • Betaine. Přírodní složka přírodního původu. Obsahuje mnoho rostlin. Zvlhčuje, má kondicionační efekt, vlasy jsou hladké a hedvábné. Zvyšuje rozpustnost účinných látek v kosmetických výrobcích.
 • Mono- a diglyceridy mastných kyselin.

Ve srovnání s činidly obsahujícími sírany, které poskytují hojné pěny, šampony a gely s přírodními základními pěny horšími.

Další alternativou k SLES lze považovat za měkčí neškodné povrchově aktivní látky:

 1. Lauroylsarkosinát sodný - laurylsarkosinát sodný. Velmi mírná povrchově aktivní látka, absolutně netoxická. Má vysokou čisticí schopnost. Vhodné pro suché a křehké kudrlinky, stejně jako pro mastné prameny. Zachovává přírodní lipidy pokožky a vlasů. Dokonalá tolerance kůže. Sodík Myreth Sulfate - co to je? Je to také mírná náhrada škodlivých sulfátů.
 2. Laurylsulfosukcinát disodný - laurosulfosukcinát disodný. Bezpečná součást. Je to větší molekula než ostatní povrchově aktivní látky, proto prakticky není schopna proniknout do pokožky. Vynikající čistění a oplachování. Obsahuje složení dětských a jemných šampónů a výrobků pro osobní péči.

Nejběžnější šampony bez síranů:

 • Natura Siberica.
 • Recepty Babička Agafi.
 • Planeta Organica.
 • LOGONA.
 • Aubrey Organics.
 • Weleda.

Oblíbené dětské šampony bez síranů:

Laureth sulfát sodný se často nachází v kosmetice a domácích výrobcích, což je vynikající čistící prostředek a pěna. Je méně toxický než jiné škodlivé sírany, ale má řadu nebezpečných vlastností. Tato látka převyšuje pokožku a vlasy a při běžném používání se v těle hromadí.

Proto je lepší pokoušet se omezit používání kosmetických prostředků obsahujících tuto složku. Zvláště pečlivě je nutné zvolit prostředky pro děti, které jsou vystaveny alergickým reakcím. V současné době jsou v obchodě řada výrobců organické a přírodní kosmetiky.

Pečlivě si přečtěte složení uvedené na obalu, můžete najít nástroj, který nepoškozuje zdraví a udržuje krásu a dobře upravený vzhled.

Nenašla jste odpověď na vaši otázku? Zjistěte, jak vyřešit váš konkrétní právní problém - volejte právě teď:

+7 (499) 110-27-91 (Moskva)
+7 (812) 385-74-31 (Petrohrad)

Proč je důležité koupit bezsulfátový šampon?

Laurylsulfát sodný (SLS) je levný rafinovaný výrobek se silným čisticím účinkem. Používá se k čištění, pěnění a rozpouštění tuku.

Můžete se podívat na složení všech šamponů v nejbližším supermarketu. Přibližně 100% z nich bude obsahovat sírany v seznamu komponent, i když se chytří obchodníci pokusí skrýt je pod nepochopitelnými slovy. Současně drahé šampony v specializovaných prodejnách odrážejí slova "bez síranů", ale je nutné přeplnit tuto funkci?

Vzpomínáte si, jak špatné šampony zpeněné v našem dětství? Nyní však nejlevnější šampon má vynikající tlustou a trvanlivou pěnu, která je tak příjemná, že se umýt vlasy. To vše díky vzniku SLS!

Jak již víte (z našeho předchozího článku o parabenu), ne všechny "škodlivé" látky jsou skutečně škodlivé. Možná nebezpečné vlastnosti komponentů připsaných obchodníkům, kteří hledají způsob prodeje dražších produktů. Podívejme se, jak jsou s touto komponentou věci?

Společnost Acure Organics vyrábí šampony bez parabenů, síranů a ftalátů.

Co je laurylsulfát sodný?

Laurylsulfát sodný (nebo laurylsulfát sodný) se nachází v 98% šamponech, sprchových gelech a tekutých mýdel. Tato látka je skrytá pod názvy: dodecylsulfát sodný, PEG, SMS, SMES, monododecyl ester. Dvojčatý bratr je laurylsulfát amonný (ALS nebo ALES).

Ačkoli výrobci mohou uvádět "produkt získaný z kokosového oleje," SLS je rafinovaný výrobek. Jedná se o syntetickou látku.

Pokud jste obeznámeni s chemikou, již jste uhodli, že tyto látky jsou sodné soli kyseliny laurylsulfonové. Jsou velmi levné k výrobě, zatímco jsou žíravé a agresivní složky.

Abyste necítili škodlivé účinky SLS, výrobci zředte látku hmotou dalších složek, které by měly odstranit podráždění z kůže. Například tekuté mýdlo obsahující laurylsulfát často přichází s aloe vera. Jedná se o skvělý marketingový balíček, protože na balíčku budou psát velké "s přírodním vláknem aloe vera"!

Aplikace

Laurylsulfát sodný se nachází téměř ve všech kosmetických prostředcích, je to:

 1. šampony
 2. tekuté mýdlo
 3. sprchové gely
 4. mycí gely
 5. makeup remover
 6. koupelová pěna
 7. zubní pasta

SLS lze nalézt i v intimních hygienických výrobcích. Vážně! Chystá tuto chemii i ve vlhkých ubrouscích pro děti.

Tento nástroj slouží k odstranění nečistot a mastnoty, dokonale provádí svou práci. Po čištění pokožky s produktem obsahujícím SLS se stává opravdu čistým. SLS pomůže odstranit mastnotu z pánve nebo propláchnout záchod. Ale co se stane s kůží?

Samozřejmě, že nejsme první, kdo se na tuto otázku ptá. Lékařství už dlouho to vymyslí. Takže SLS se používá v medicíně, aby v případě potřeby způsobila podráždění kůže. Je nutné nějak zkoušet prostředky k potlačení podráždění?

populární šampony se sírany

Co je laurosulfát sodný?

Toto je další člen rodiny SLS. Má silně pěnivou vlastnost. SLES se zpravidla přidává do šamponů, aby levná kompozice měla silnou pěnu charakteristickou pro draho koncentrovaný šampon. Jen kapka tohoto produktu z ropného průmyslu a penny šampon začíná pěnu krásně a dokonale čistí vlasy až na kořeny!

SLES je pro nás méně škodlivý než samotný laurylsulfát sodný, dráždí kůži méně, ale přispívá k jejímu vysychání. SLES také reaguje s dalšími složkami a představuje hrozbu během akumulace v těle.

Harm SLS pro vaše zdraví

Bylo hodně výzkumu o nebezpečích SLS:

 • Lauryl-sulfát oxiduje povrch pokožky a zanechává film na vrcholu. Výsledkem může být zarudnutí, svědění a loupání;
 • Při pravidelném používání přípravků s SLS je možná alergická reakce;
 • SLS uschává vlasy, přerušuje jejich strukturu a přispívá k vzhledu rozdělených konců;
 • Kořenové vlasy zůstávají mastné po použití šamponu s SLS, takže šampon musí být používán častěji (vzhledem k tomu, že odstraňuje tuk, tělo stimuluje mazové žlázy);
 • Laurylsulfáty tvoří vazbu s dalšími složkami kosmetiky, což může vést k karcinogenům.

Pokud vám to nestačí, SLS se v těle akumuluje proniknutím kůže. Nástroj může být detekován v játrech, ledvinách, srdci a dokonce iv lidském mozku. Akumuluje v těle laurylsulfát může změnit složení buněk, což vede k kataraktu nebo poruchám imunitního systému.

Oficiální stanovisko k nebezpečí SLS

On není. V roce 1983 odborníci na kosmetické přísady rozhodli, že z této složky nedošlo k žádnému poškození.

Během následujících 30 let bylo provedeno mnoho studií této látky, které identifikovaly možnou újmu těla. Skutečnost akumulace SLS v těle, vysušení kůže, alergické reakce a vše ostatní, o kterých jsme psali výše, bylo prokázáno.

Mimochodem, experimenty na potkanech ukázaly skutečné nebezpečí, když se v krvi hromadí vysoké koncentrace SLS. Takže 1,1 g / kg látky způsobilo depresi u potkanů, dýchací potíže a smrt 4 z 20 zvířat. U králíků látka způsobila zhoršení zraku. Současně použití SLS s nízkou koncentrací nezpůsobilo změnu stavu zvířat ani při delším používání.

Naše hodnocení

Pokud parabeny stále mají otázky o jejich použití, SLS je zjevné zlo, které je třeba se vyhnout.

Lidé náchylní k alergiím, dívky, které monitorují stav jejich kůže, jsou jednoduše kontraindikovány, aby používaly přípravky obsahující SLS v jejich složení.

Nejdříve věnujte pozornost výrobkům péče o pleť pro děti. Je náchylná k alergiím, takže by se nemělo používat vaše dítě nadměrné chemie.

Nemůžete věřit a znamená to, kde je uvedeno "schváleno dermatology", "schváleno pro děti" a další věci. Obsahují také laurylsulfát sodný. Viděli jsme to vlastním pohledem.

Omezené používání přípravků obsahujících SLS nepovede k žádným zdravotním potížím, ale měli byste je vyhnout, kdykoli je to možné. Lepší pohled na nový šampon bez síranu iHerb a objednejte muže další pěnu na holení.

Nedoporučuje se užívat krém a jiné produkty, které zůstávají na pokožce delší dobu. Kromě skutečnosti, že z těchto výrobků lze absorbovat více SLS, také silněji osuší pokožku než umývatelné výrobky.

Koupit šampon bez síranů

I na Ayherbu mnoho šamponů obsahuje SLS ve své skladbě. Doporučujeme podívat se na šampony Acure Organics, neobsahují sírany a parabeny. Také dobré šampony jsou vyráběny značkou Pura D'or, kterou jste ještě neřekl.

Dokonce i naše oblíbené šampony Jason Naturals a Madre Labs jsou v SLS, takže buďte opatrní!

Značkové šampony a kondicionéry

Šampony, které aktivně používají SLS:

 • Jasné
 • Garnier fructis
 • Johnsonovo originální dětské praní
 • Loreal stále
 • Mane 'N Chvost

Bezpečnější, ale ne přirozené:

 • Ax
 • Dove muži + péče
 • Hlava Plece
 • Pantene pro-v

Přírodní:

 • Acure
 • Postoj
 • Burtovy včely
 • Země mami
 • Eucerin
 • Vlhkost Shey

Šampony bez laurylsulfátu sodného

Samozřejmě úkol šamponu k čištění a posílení vlasů. Ale ve většině případů hraje úplně jinou roli. V průměru pro každou osobu používá 1,5 litru šamponu. A díky tomu se do našeho těla dostávají nejen přírodní bylinkové doplňky a oleje, ale také laurylsulfát sodný.

Je to škodlivé? A pokud ano, kolik? Existují šampony bez laurylsulfátu sodného?

Sírany v šamponech

Vezměte si svůj oblíbený šampon a pečlivě si přečtěte jeho složení. Vsadím se, že první v seznamu složek bude buď SLS, nebo SLES, nebo ALS nebo ALES. To není nic víc než promývání základů šamponu. A z chemického hlediska - obvyklé sulfáty. Může chemie prospěch tělu? Ve většině případů samozřejmě ne. A sulfáty nejsou výjimkou.

Přidání sulfátů do šamponu je nejsnazší způsob, jak dosáhnout husté pěny, stejně jako odstranit mazu z vlasů a pokožky hlavy. A nejlevnější způsob. Koncentrace síranů v šampónu je odlišná: v produktech je více v oleji a méně o suché a normální vlasy. SLS a SLES jsou používány v dražších šamponech a ALS a ALES jsou levnější. Hledání šamponu bez síranu sodného, ​​ani ve velkém nákupním centu, není snadný úkol!

Dlouho se věřilo, že sírany v kosmetice jsou jedním z faktorů, které provokují vývoj rakoviny. Ale v roce 2000 byla publikována zpráva v oficiálním časopise American College of Toxicology, která rozptýlila tento mýtus.

Dlouhodobé studie ukázaly, že sulfáty nejsou karcinogenní. Zdá se, že můžete snadno dýchat a pokračovat v užívání svých oblíbených šamponů obsahujících sírany. Ale to není tak snadné! Přemýšleli jste někdy o tom, proč po použití tohoto nebo toho léku máte svědivou kůži, alergie a vaše vlasy jsou matné a křehké? A tady se opět vracíme k síranům a jejich vlivu na naše zdraví.

Vědci prokázali, že vysoká koncentrace sulfátů v šamponech může dráždit pokožku a sliznice očí a pronikání těchto látek do těla může vést nejen k poškození orgánů dýchacího systému, ale také k poruchám mozku.

Laurylsulfát, laurát síranu sodný, laurylsulfát amonný - jaký je rozdíl?

Jak jsme zjistili, nejběžnějšími sírany v našich šamponech jsou SLS a SLES. Oni jsou často zmateni, ale ve skutečnosti jsou to dvě různé složky, které se liší nejen jejich chemickými vlastnostmi, ale také stupněm ohrožení organismu.

Laurylsulfát sodný nebo laurylsulfát sodný SLS je cenově výhodný detergent pocházející z kokosového oleje a oleje. Jedná se o nejnebezpečnější složku vlasových šamponů. Velmi rychle odstraňuje tuky z jakéhokoli důvodu a také dokonale pěny. Proto je v průmyslu široce využíván pro odstraňování tuku v garážích a garážích, odmašťování motorů a v mycích prostředcích.

SLS je také nepostradatelná pro kosmetický průmysl. S jeho pomocí, ve vědeckém výzkumu a na kosmetických pracovištích způsobují při různých experimentech podráždění pokožky lidí a zvířat. A pak test nové léky pro léčbu takových podráždění.

Vědci na Lékařské fakultě univerzity v Gruzii provedli studie, které ukázaly, že SLS velmi rychle vstoupí do lidského těla skrze kůži, vstoupí do očí, jater, ledvin, srdce a mozku osoby a zůstane tam dlouho. Stejný výzkum naznačuje, že SLS je schopen změnit naše proteinové složení v očích a způsobit kataraktu.

A ještě jedno "překvapení" tohoto síranu: může způsobit vývojové zpoždění u dětí. Zdá se mi, že je to již dost natolik, že trvale opustí používání šamponů, které obsahují laurylsulfát sodný. A "bonus" z tohoto sulfátu: přispívá k vypadávání vlasů, zničení vlasových folikulů, stejně jako vzhledu lupů. Myslím, že otázky týkající se "bezpečnosti" SLS již nevyplývají.

Vezměte prosím na vědomí, že někteří výrobci maskují tento síran s krásným názvem "přísady odvozené z kokosových ořechů". Moje rada: Vyhněte se takové kosmetice, pokud jejich kvalita není potvrzena mezinárodními certifikáty kvality.

Laureth sulfát sodný (Sodium Laureth Sulfate nebo SLES) - přísada používaná v šamponech a sprchových gelech pro tvorbu pěny. Také jako SLS je velmi levné a tvoří základ mýdla v kosmetice. Používá se jako zahusťovadlo šamponu k vytvoření iluze drahého nástroje. SLES se používá v textilním průmyslu jako smáčedlo. Podle míry poškození našeho těla je laureth poněkud nižší než lauril. Vědci ji však označují za jednu z nejnebezpečnějších chemikálií v kosmetice. SLES způsobuje silné podráždění sliznic.

Vzhledem k tomu, že se tato látka používá nejen v šamponech, ale také ve sprchových gelech a intimních hygienických výrobcích, měli byste vědět, že SLES umývá přírodní ochrannou vrstvu pokožky, což značně snižuje odolnost našeho těla vůči bakteriím. Lauret je vynikajícím dirigentem toxických látek. Snadno vstupuje do sloučenin s dalšími složkami, tvoří dusičnany a dioxiny a velmi rychle je přenáší do všech orgánů. SLES je vysoce alergenní, proto je zcela kontraindikován těhotnými ženami a dětmi.

ALS a ALES jsou ammonium lauryl a laureth sulfát. Tyto sírany se velmi rychle rozpouštějí ve vodě a dobře pěnou. Proto jsou často používány v kosmetických přípravcích, jako jsou šampony nebo sprchové gely. Molekuly těchto látek jsou velmi malé, takže snadno pronikají přes kůži do těla. Velmi agresivní, jsou karcinogenní. Naštěstí se amoniumlaurylsulfáty ALS a ALES používají v kosmetice mnohem méně často než jiné sulfáty.

Šampony bez sulfátu: jaké je použití?

Alternativou šamponů se sulfáty je pouze přírodní a organická kosmetika. Kvalita jakéhokoli organického kosmetického přípravku je zpravidla potvrzena mezinárodním certifikátem. Výrobci Denní kondicionér nahrazuje sulfáty rostlinné složky: ether sulfosukcinátů (Lauret sulfosukcinát), laurylsulfát glukosidu (lauril glukosid), kokoglyukozid (cocoglucoside), odvozené od kokosového oleje a glukózy. A i když názvy těchto náhradníků také "dávají" chemii, ale můžete si být zcela jisti jejich bezpečností a organickou povahou.

Shrnutí: Co je použití šamponů bez lauryl a laureth sulfátu? Šampony bez sulfátu:

 • Neporušujte přirozené prostředí těla, nevysušujte ani dráždí pokožku;
 • Riziko lupy plešatosti, akné, oční onemocnění je minimalizováno;
 • Neexistuje žádné riziko pro zdraví dětí;
 • Vlasy budou tlusté a silné, méně křehké, neztratí barvu;
 • A přesto: výroba šamponů bez sulfátů znečišťuje životní prostředí mnohem méně!

Vezměte prosím na vědomí, že šampony, které obsahují přírodní detergentní základy, nepenují tak intenzivně jako šampony obsahující sírany. Ale to neznamená, že tato kosmetika očistí vlasy horším.

Špičkové šampóny bez síranů:

Šampony bez síranu Natura Siberica

Natura Siberika je jediná ruská značka, jejíž kvalita je označena certifikátem ICEA. Celá řada šamponů nezpůsobuje alergie nebo svědění pokožky hlavy. Mnoho zákazníků v jejich recenzích píše, že po pravidelném používání kosmetiky z této značky méně vlasy špinavé, což vám umožní odklonit se od denního šamponu. Samozřejmě, to neznamená, že špína se bude držet na vašich vlasech méně. Ale nesulfátové šampony umožňují regulovat tvorbu kožního mazu, což znamená, že vaše vlasy dostávají méně tuku. Přemýšlejte o tom, protože před 20 až 30 lety jsme my vlasy jednou jednou týdně umyli a zároveň vypadali skvěle vlasy. A to vše proto, že SLS a SLES nebyly dosud používány v našich šamponech.

Nejoblíbenější šampony bez síranu Natura Siberica

 1. Šampon pro unavené a slabé vlasy
 2. Ochrana šampónu a lesk pro barvené a poškozené vlasy
 3. Neutrální šampon pro citlivou pokožku hlavy

Šampony bez laurylsulfátu "Recepty babičky Agafyy"

Na internetu najdete téměř stejný počet obou příznivců a odpůrců produktů této ruské kosmetické továrny. Ale nikdo nemůže argumentovat skutečností, že v této kosmetické lince existuje řada nesulfátových šamponů. Nejdůležitějším problémem při používání těchto kosmetických přípravků je, že se vlasy na organickou hmotu zvykají velmi dlouho. Ale počkejte pár týdnů a vaše vlasy vás potěší obnovenou barvou a silným objemem.

Nejoblíbenější šampóny bez síranů Recepty babičky Agafyy

 1. Šampon vlasové řady: Black Agafya Šampon proti lupům
 2. Šamponové vlasy Série: Hot-voda Agafya každodenní šampon
 3. Šampon proti vypadávání vlasů založený na pěti mydlových bylinkách a infekci lopuchu

Šampony bez sloganu LOGONA

Lagon je německá značka, jejíž výrobky jsou certifikovány společností BDIH. Tato značka kvality automaticky vylučuje použití sulfátů nebo parabenů jako složek. Šampony této značky se často používají jako lék na vlasy. Vyberte ten správný výrobek pro váš typ vlasů a vyřešte přesně váš problém: zlomení vlasů, lupy, suché nebo mastné vlasy apod.

 1. Bambusový krémový šampon
 2. Šamponový objem s medem a pivem
 3. Juniper šampon pro lupy

Šampony bez sodného laureth sulfátu Aubrey Organics

Aubrey Organics šampóny pro obchodní značky: jeden seznam mezinárodních certifikátů potvrzujících kvalitu výrobků mluví sám o sobě: NPA, BDIH, USDA. Tyto certifikáty bez výjimky zakazují používání chemie v kosmetice. Proto můžete bezpečně koupit šampony této značky! Podle výrobce (což mimochodem podporuje zákaznické recenze), všechny výrobky této značky jsou vhodné pro osoby s citlivou a alergickou kůží.

 1. Šampon na ošetření vlasů na zelené čaje Šampon na ošetření zeleného čaje
 2. Plavci normalizující šampon pro aktivní životní styl (normalizující šampon pro aktivní životní styl)
 3. GPB-Glycogen Protein Balancing Shampoo (Glykogen Protein Balanced Shampoo)

Bezbarvý dětský šampon bez síranu

Pro mnohé mumie je nesmírně důležité najít bezsulfátový dětský šampon - koneckonců to neškrtí oči dítěte, takže dítě není vystaveno riziku kožních onemocnění (např. Ekzém). Dokonce i když jste si už koupili šampon bez síranu, nedoporučuji jej používat k umytí vašeho dítěte. Kůže dítěte je mnohem jemnější a častěji citlivá na alergické reakce. Níže je seznam šamponů bez sls speciálně určených pro děti.

 1. Ano, pro miminko mrkev Vůně bez šamponu a mytí těla
 2. Avalon Organics Šetrně lakovaný šampon Mytí těla
 3. Baby Bee Shampoo a Wash

Jak můžete vidět, naše šampony jsou doslova plné nepříjemných překvapení. A nejen šampony, sírany také obsažené v sprchových gelech, tekutých masech a zubních pastách. Proto před nákupem, pečlivě přečtěte si jejich složení, věnujte pozornost dostupnosti mezinárodních certifikátů kvality. Ještě lepší, udělejte šampon doma s vlastními rukama - protože to je jediný způsob, jak si být 100% jistý jeho bezpečí a kvality.

Sledujte video na téma: Habitat. Šampon na hlavě

Laurylsulfát sodný, aka sodík laureth sulfát, aka SLS: studujeme složení

Ekologie spotřeby: Laurylsulfát sodný (aka Sodium Laureth Sulfate, aka SLS) je nejběžnější detergent nebo surfaktant (surfaktant). Dnes má zvědavý spotřebitel tuto frázi na uchu a na černém seznamu, abych tak řekl.

Laurylsulfát sodný, známý také jako Sodium Laureth Sulfate, také známý jako SLS, je nejběžnější detergent nebo surfaktant (surfaktant). Dnes má zvědavý spotřebitel tuto frázi na uchu a na černém seznamu, abych tak řekl. Dokonce ani bez toho, aby se podařilo nalézt podstatu, většina ekologických následovníků alespoň ví, že toto slovo by nemělo být součástí kosmetického nebo domácího léku. Co je SLS a jak tato látka najde takovou "slávu"?

Laurylsulfát sodný jako velmi levné povrchově aktivní činidlo je součástí většiny čistících prostředků, včetně zubních past a šamponů, protože poskytuje účinné pěnění. Některé studie naznačují dráždivý účinek SLS na oční oblast a kůži, obzvláště citlivá, mladá a náchylná k zánětlivým prvkům. Může vážně zhoršit kožní problémy u pacientů s atopickou dermatitidou. Dráždivý účinek SLS je přímo úměrný jeho koncentraci v kompozici. Zodpovědní výrobci tedy vkládají do kompozice v minimální koncentraci (až 3%) a pouze v pracích prostředcích.

Je důležité si uvědomit, že SLS lze vyrábět zcela odlišnými způsoby a různými surovinami: použitím velkého procenta chemikálií, reakcí s agresivními kyselinami a mírným způsobem získáním rostlinných surovin. A výrazně ovlivňuje kvalitu konečného produktu. Hlavním způsobem syntézy je sulfát laurylalkoholu. Takže samotný laurylalkohol se může vyrábět jak z oleje, tak z kokosového nebo palmového oleje. Přirozený rostlinný olej se však během výrobního procesu mnohokrát upravuje tak, že se SLS stává velmi vzdáleným syntetickým "příbuzným".

V rozporu s hroznými poznámkami je laurylsulfát sodný látka schválená pro použití ekologickým standardem ECOCERT za předpokladu, že je získávána z rostlinných surovin jemnými metodami a konečný produkt je zcela biologicky odbouratelný. A původ látky musí být jasně vyznačen - z přírodního oleje, což je uvedeno v dokumentu INCI (International Cosmetic Ingredients Nomenclature).

Laureth síran sodný (také známý jako Sodium Laureth Sulfate, také známý jako SLES) je složka podobná vlastnostem SLS (přidán etherický řetězec). Ještě levnější než SLS a s přidáním soli vytváří spoustu pěny a vytváří iluzi silného, ​​koncentrovaného a drahého produktu. Vědci nalezli stopy dioxinu (1,4-dioxanu) u některých produktů s SLES, což naznačuje jeho reakci s dalšími složkami. Americká agentura pro ochranu životního prostředí uznává 1,4-dioxan za potenciálně karcinogenní. SLES není schválen pro použití v programu ECOCERT.

Proto je při používání přípravků s laurylsulfátem sodným (SLS) hlavní radou: nepoužívejte výrobky s SLS určené pro dlouhodobý kontakt s pokožkou. Mělo by se také pamatovat na to, že lidé trpící akné, dermatitidou, suchou kůží a vypadáváním vlasů by neměli používat výrobky obsahující tuto složku.

Bionika úplně opouští SLES a SLS petrochemického původu a vybírá výrobky, které obsahují další, méně benigní povrchově aktivní látky. Organická kosmetika používá alternativní přísady, které jsou pro tělo bezpečnější:

Celá pravda o SLS a SLES: lauryl sodný a laureth sulfát

S největší pravděpodobností jste již mnohokrát slyšeli o těchto škodlivých přísadách v kosmetice. A dokonce viděli spoustu reklam pro "bezsulfátové šampony", "šampony bez SLS". Je ďábel tak hrozný, jak je malován? Musím sebrat všechny sklenice s SLS a dát je do koše?

Pokud jste nikdy nepomysleli na složení zakoupené kosmetiky, jsem si jist, že 98-100% vašich šamponů, sprchových gelů, tekutých mýdel a čisticích prostředků na obličej, stejně jako značná část domácích chemikálií ve vašem domě obsahují SLS a ve velkém množství. Chcete-li zjistit, podívejte se na složení sklenice na zadní straně. Nejčastěji se objeví laurylsulfát sodný nebo podobný název, například laurylsulfát sodný v seznamu prvních pěti složek kompozice. Jedná se o laurylsulfát sodný a laurethsulfát sodný. Je však pravděpodobně mnohem snazší, aby mnozí vnímali transliteraci z angličtiny - síran sodný namísto síranu sodného a budeme tomu říkat. Ano, a při hledání hledají síran sodný.

Uvidíme:

 • Jaké jsou to zvířata, síran sodný?
 • Jak se sodík lauryl a laureth sulfáty používají v průmyslu a v kosmetice
 • Co poškodí SLS na pokožce a těle jako celek.
 • Je lasurosulfát lysodium - SLES bezpečný na rozdíl od laurylsulfátu sodného - SLS?
 • Naše doporučení a závěry týkající se kosmetiky se SLS a SLES

Co je SLS - laurylsulfát sodný (laurylsulfát sodný) a laurethsulfát sodný (laureth sulfát sodný)

SLS a SLES jsou skupinou chemických složek, levných povrchově aktivních látek, agresivních složek se silným detergentem, čistícím činidlem, pěněním, rozpouštěním lipidů a smáčivými vlastnostmi. Aktivně se používá v kosmetice.

Nejnebezpečnější ze skupiny sulfátů:

 • lauryl (lauryl) sulfát sodný (laurylsulfát sodný) nebo laurylsulfát sodný. Další názvy: dodecylsulfát sodný, PEG laurylsulfát sodný, monododecylester, sodný PEG laurylethersulfát. Jedná se o produkt rafinace ropy, který je často maskovaný slovy "získaný z kokosového oleje" nebo "z kokosových ořechů".
 • laurylsulfát amonný - ALS (laurylsulfát amonný) a laureth sulfát amonný - ALES (laureth sulfát amonný)

Jsou to sodné soli kyseliny laurylsulfonové, velmi levné, nebezpečné a žíravé složky. Možná jedna z nejnebezpečnějších složek kosmetiky, které agresivně ovlivňují pokožku a celkové zdraví.

O laureth sulfátu sodném - SLES, analogu laurylsulfátu sodného - SLS, budeme mluvit trochu níže.
Další podobné složky mohou být nazývány: sodná sůl myrethansulfátu (SMS), myristyl ether sulfát sodný (SMES). Celkově zde lze připsat téměř všechny povrchově aktivní látky, které končí slovem "sulfát".

Kde platí SLS a SLES

Použití laurylsulfátu sodného a laurethsulfátu sodného v kosmetice:

 • Čističe a gely na obličej
 • Odstraňovač make-upu
 • Šampóny (asi 90% všech šamponů obsahuje SLS a SLES)
 • Tekuté mýdlo
 • Sprchové gely
 • Koupelová pěna
 • Zubní pasty
 • Intimní hygienické produkty
 • Ostatní výrobky

Tyto komponenty jsou velmi levné a používají se v kosmetice velmi často a ve velkém množství. Sírany dokonale čistí pokožku a vlasy, odstraňují špínu a vylučování mazových a potních žláz. Ale co dělají kromě čištění?

Věnujte pozornost použití SLS v průmyslu:

 • Čisticí prostředky pro domácnost (na mytí nádobí, podlahy, univerzální čisticí prostředky)
 • Průmyslové čističe (pro čištění podlah, praček atd.)
 • Odmašťovací činidla (pro motory a různé povrchy)

Použití síranů ve vědě a medicíně:
SLS se používá v mnoha klinikách po celém světě, které způsobují podráždění pokožky u testovaných subjektů. Vědci pak odstraní podráždění na poškozených oblastech pokožky různými preparáty a analyzují jejich účinnost.

Harm SLS (laurylsulfát sodný), kterému podstupujete při používání kosmetiky a chemikálií pro domácnost s touto složkou

Výzkum různých vědců, včetně na University of Georgia Medical College ukázal následující vlastnosti a poškození laurylsulfátu sodného:

 • SLS čistí povrch oxidací, vč. kůže, zanechání filmu na něm. Tento film může dráždit pokožku, způsobit svědění, peeling, zarudnutí, svědění, alergie a dlouhodobé onemocnění kůže. SLS zničí lipidovou ochranu pokožky, reaguje s kožními lipidy a degeneruje je.
 • SLS suší vlasy, způsobuje tvorbu suchých, křehkých a rozštěpených konců, může přispívat ke ztrátě vlasů a lupů, stejně jako k onemocnění pokožky hlavy.
 • SLS způsobuje, že vlasy jsou mastné u kořenů, což způsobuje potřebu častějšího mytí vlasů. Je to jednoduché - silné odmašťování pokožky hlavy stimuluje aktivní práci mazových žláz.
 • SLS proniká do tkání a orgánů skrze kůži, vč. v očích, játrech, ledvinách, srdci, mozku, zůstává tam a hromadí, postupně zvyšuje koncentraci. SLS může změnit složení bílkovin v buňkách, zejména u dětí, což způsobuje různé nemoci, jako je například katarakta. Může způsobit buněčné mutace a poškodit imunitní systém.
 • Sírany reagují s mnoha složkami kosmetiky, vytvářejí nitrosaminy (dusičnany) a karcinogenní dioxiny. Také pronikají do kůže a pak do krve.
 • Prakticky nevylučuje játra.

Tam je také analog sodného laureth sulfátu (SLES) - laurylsulfát sodný nebo (jak se často nazývá) laureát sodný laurát sodný. Při praní vytváří spoustu pěny a dává iluzi hustého, koncentrovaného a nákladného šamponu nebo sprchového gelu.
Podle odborníků na kosmetické přísady (CIR) z roku 1983 je to neškodná součást. Mnoho dalších vědců však na základě výzkumu dospělo k závěru, že laurylsulfát sodný může způsobit podráždění a olupování kůže, ničit vlasové folikuly a způsobit ztrátu vlasů. To velmi rychle a snadno proniká pokožkou a také se hromadí v těle. SLES je pro pokožku méně dráždivý než SLS, ale může ji silně vyschnout. V reakci s jinými složkami se mohou také vytvářet dioxiny a dusičnany, které způsobují tvorbu rakovinných buněk.

Existovalo mnoho dalších studií, včetně Tyto informace najdete u profesorů a lékařů vědy, jako je Samuel S. Epstein z Chicagské univerzity (School of Public Health) nebo Doris J. Rapp, ve vědeckých publikacích, jako jsou Healthy Beauty a The Safe Shoppers Bible., "Slovníček chemických látek Syntetika přípravků pro osobní péči ", takové vědecké organizace jako Zdravotní péče bez zdravotního postižení, Přírodní péče o pleť atd.

Závěry: použití kosmetiky s SLS a SLES sulfáty

 1. Rozhodně kosmetika se sírany nelze použít pro osoby s citlivou a alergickou kůží, kožními chorobami i dětmi. Naneštěstí nápisy na sklenici "pro děti", "schválené pro použití pro děti", "pro děti" vám nezaručují nepřítomnost těchto škodlivých a nebezpečných látek. Dokonce i takové slavné značky jako německý Bubchen. Ve skutečnosti většina takzvaných dětských kosmetických přípravků se ve složení od dospělé...
 2. Snažte se používat kosmetiku laurylsulfátem sodným (laurylsulfát sodným) nebo laurylsulfátem amonným (laurylsulfát amonný) vůbec. Dokonce i jedna aplikace může poškodit pokožku a vnitřní orgány, zejména u dětí.
 3. Jediné a velmi vzácné použití rychle vypraných výrobků s laureth sulfátem sodným (laureth sulfát sodný, méně nebezpečný sulfát) s největší pravděpodobností nebude mít vliv na vás a vaši pokožku. Nejčastěji však můžete pozorovat, že je to konstantní každodenní užívání - každý den, tekuté mýdlo, sprchový gel, šampon, mycí prostředek na mytí nádobí. To může časem způsobit vážné problémy, navzdory malým koncentracím SLS v každém nástroji.
 4. Zvláště nebezpečné jsou sírany ve složení krémů a jiných kosmetických přípravků, které zůstávají na pokožce po dlouhou dobu, stejně jako v čisticích prostředcích a odstraňovačích make-upu, protože mnoho z nich používá čisticí prostředky pro oční make-up.
 5. Když podléhají reklamě, neměli byste používat šumivé šampony pro léčbu lupů, svědění a odlupování. Koneckonců, takové šampony samy o sobě mohou vyvolat tyto účinky. Bohužel, většina z těchto šamponů. Užitečné přísady léčí pokožku hlavy a sírany opět dráždí. Vypadá to bludný kruh.
 6. Sírany poskytují bohatou pěnu, což znamená, že sulfátové šampony, gely, mýdla a pěny do koupele pěny tak dobře oproti organickým. Vzpomínáte si na šampony z dětství, všechny ztuhly, ale vlasy nezasychaly a nemuseli byste si umyt hlavu tak často, jako v moderním světě.

Nemůžete ani představit, kolik lidí trpí kožními nemocemi, kolik lidí prostě nemůže umývat ve sprše. Tolik pokožky trpělo použitím všech těchto výrobků, které dokonce dráždí vodu z vodovodu. Kožní onemocnění se bohužel stále více objevují u malých dětí. Koneckonců, jejich kůže od narození je mučena všemi druhy chemikálií, včetně. takzvané "dětské" prostředky.

Nevěřte reklamě a štítkům s hlasitými prohlášeními "bez SLS", "bez sulfátů". Není to vždy pravda, a pokud je pravda, může být jedna chemie nahrazena jinou. Budeme mluvit o dalších povrchově aktivních látkách, méně škodlivých analogách SLS, v jiném článku.

Ne vždy na trubici uveďte úplné složení, zapisují pouze aktivní součásti. A plné složení zůstává na papírovém obalu. Často se skrývá také pod dvojitým samolepícím štítkem, je napsán ve velmi malém písmu, který lze vidět pouze s lupou a je nalepen nahoře jinými etiketami.

Přečtěte si složení při výběru kosmetiky, řídit objektivní hodnocení kosmetiky složením místa NaturaTeka.ru. Pouze tímto způsobem můžete chránit pokožku a své zdraví.

Vaše volba

Napište do komentářů, pokud si přečtete štítky s kompozicí, jak se cítíte ve SLS a SLES ve složení, ať už dáváte přednost šamponům bez síranů, ať používáte síranové sprchové gely a tekuté mýdlo. Sdílejte svůj názor!

Co je síran sodný a proč je v mém šamponu?

V tomto článku se pokusíme co nejpodrobněji vysvětlit, co je to Sodium Lauryl Sulfate (SLS), proč se SLS používá v obrovském množství hygienických produktů a jaké informace o potenciálních zdravotních problémech, ke kterým může dojít při použití této složky. Dále vám řekneme, co můžete očekávat, když nahradíte kosmetiku, kterou používáte, za látku, která neobsahuje SLS.

Co je lauryl sulfát sodný (SLS) Lauryl Sulfate a proč je v mém šamponu?

Laurylsulfát sodný (laurylsulfát sodný), lépe známý jako SLS, je cenově výhodný detergent přidávaný do široké škály kosmetických a hygienických produktů, jako jsou šampony, zubní pasty, mýdlo, sprchové gely, prací prostředky a podobně. Ve své čisté formě je SLS bílý krystalický prášek. Technicky jde o povrchově aktivní látku (povrchově aktivní látku) a emulgátor.

Povrchově aktivní látky snižují povrchové napětí mezi dvěma kapalinami nebo kapalinou a pevnou látkou pro lepší vzájemnou interakci mezi nimi.

SLS také vytváří pěnu, pohyb rukou kombinuje SLS se vzduchem při aplikaci kosmetiky na tělo nebo vlasy. Pěna je tisíce vzduchových bublin. Získané jsou díky skutečnosti, že povrchové napětí kapaliny je sníženo a molekuly vody mohou obklopovat a "vzít do pasti" molekuly vzduchu, v důsledku čehož se získají malé bubliny. Proto samotná pěna nemůže vyčistit vaše tělo nebo vlasy a je prostě vedlejším produktem.

Emulgátory jsou na druhé straně molekuly, které mají dvě různé strany, hlavu a ocas. Jedna strana se může vázat vodou, ale ne mastnými látkami, druhá strana se váže s oleji, ale nemůže se svázat s vodou.

Emulgátory obvykle stabilizují vodu a mastné látky. To umožňuje emulgátorům vázat kapaliny na tuky nebo oleje a nečistoty na pokožku a vlasy. Bez emulgátorů se mastné a mastné látky prostě neslučují s kapalinou.

Výsledkem je: SLS vám umožňuje účinně reagovat s molekulami a pomáhá odstraňovat nečistoty z kůže, vlasů a zubů.

SLS mohou být také označovány jako: dodecylsulfát sodný, laurylsodný sulfát, n-dodecylsulfát sodný, sodná sůl laurylsulfátu.


Takže jaký je problém s SLS?

Panická nebo skutečná úzkost?


I když tato látka pomáhá čističům pracovat efektivněji, mnoho lidí nedůvěřuje výrobkům obsahujícím SLS. Nakonec tato látka dráždí pokožku, dásně a pokožku hlavy. SLS se ve skutečnosti často používá jako kontrola dráždivosti při testování účinnosti přípravků pro péči o pleť.

Nikdo se nedomnívá, že SLS je látka, která dráždí pokožku. Je to ale jen podnět? Existuje mnoho podezření, že prodloužení používání přípravků obsahujících SLS nebo SLES (Sodium Laureth Sulfate) může být nebezpečné. Současně existuje mnoho názorů, že je naprosto bezpečná. Pravdou je, že existují oprávněné obavy ohledně používání SLS, ale je zde také spousta kontroverzních informací, které lze snadno vyvrátit.

Je SLS vyroben z kokosu?

Je možné tuto látku nazvat "přirozenou"?

Ne opravdu. Pokud o tom přemýšlíte, pak nějaká látka má určitý stupeň "přirozenosti". Vše závisí na procesu, který činí z tohoto chemického složení to, čím to je. V případě "kokosového oleje" je konečný výsledek velmi vzdálen od "přirozeného".

Chápeme výrobní proces jednoduchým způsobem:

Mastné kyseliny se extrahují z kokosového oleje

Z těchto kyselin se extrahuje laurylalkohol

Laurylalkohol se potom syntetizuje s plynným oxidem sírovým nebo s kyselinou chlorovodíkovou za vzniku laurylsulfátu sodného.

Postupy extrakce a syntézy jsou ve skutečnosti podrobnější, než byly popsány výše, ale pro účely tohoto článku je tento popis dostatečný, aby kupující pochopil, že výrobce je mazaný, když popisuje kosmetiku obsahující SLS nebo SLES jako "přirozené". Laurylsulfát sodný lze získat jak z kokosového oleje, tak z oleje, který neovlivňuje konečný produkt. Přírodní? Ukázalo se, že to není zcela pravda.

Může SLS způsobit rakovinu?

Udělejte krok zpět a vysvětlete původ předpokladů a souvislost mezi SLS a rakovinou.

V pozdních 80. letech ve Spojených státech se šíření elektronických zpráv, které uvádějí, že SLS je příčinou rakoviny, se stalo epidemií. To je pravděpodobně jedna z prvních úspěšných zážitků z mailování SPAMa. Autor dopisu uvedl, že pracoval na univerzitě v Pensylvánii, která dala důvěryhodnost dopisu, a proto přitáhla velkou pozornost. Tento e-mail byl falešný a University of Pennsylvania uvedla, že nemá nic společného s touto zprávou.

Písmeno je falešné, ale dojem zůstává. A hovořit o potenciálním nebezpečí SLS pokračuje i dnes, zejména pokud jde o jeho souvislosti s nástupem rakoviny a ohrožením centrálního nervového systému. Mnozí tvrdí, že problém je vyřešen, ale stále existuje diskuse o "vnímání" nebezpečí.

Chceme popsat argumenty "pro" a "proti" nebezpečí SLS jako karcinogenu.

Takže, v pořádku

Zástupci tvrdí, že SLS je potenciálně nebezpečná

Nedělejte si chybu, SLS není identifikována jako karcinogen! Nicméně, SLS je známý jako kožní dráždivý účinek. Aby se překonala tato "podrážděná" vlastnost pro kůži, přidává se do kůže velmi silně ethylenoxid. Výsledkem je nová chemická sloučenina s názvem Sodium Laureth Sulfate (SLES).

Během tohoto procesu může být výsledná sloučenina kontaminována dioxanem, který je na seznamu potenciálních karcinogenů Agentury pro ochranu životního prostředí USA (USA). Etylenoxid je považován za potenciálně nebezpečný pro centrální nervový systém, játra, ledviny a oči Národní knihovny medicíny USA.

Takže výrobci kosmetických přípravků obsahujících SLS mohou snadno popřít tvrzení, že látka souvisí s nástupem rakoviny. Ale pravda do značné míry závisí na výrobním procesu. To znamená, že spotřebitel musí důvěřovat výrobci kosmetiky, protože neexistují žádné povinné testy, které by měly produkty projít předtím, než se dostanou do obchodů.

Argumenty těch, kteří považují SLS za bezpečnou látku.

I když není spor o skutečnost, že SLS je kožní dráždivý, existuje tolik lidí, kteří chrání SLS jako účinného čisticího prostředku v přípravcích pro osobní péči, které nemají žádnou souvislost s rizikem rakoviny.

Americká rakovinová rada ujišťuje, že mezi používáním kosmetických přípravků obsahujících SLS a případů rakoviny není žádná spojitost. Výrobci "přirozené" a "organické" kosmetiky "démonizují" všechny chemické složky, které se nacházejí v šamponech a zubních pastách, aby podpořily své "přirozené" produkty.

Mnoho z těch, kteří jsou proti použití laurylsulfátu sodného také poukazuje na skutečnost, že výskyt rakoviny se zvyšuje a viní SLS a SLES. Bylo by to platným argumentem, kdyby to nebylo pro skutečnost, že tomu tak není. Pravdou je, že v Americe se od roku 1988 neustále snižuje hladina rakoviny.

A ještě jedna věc, existují i ​​ti, kteří trvají na tom, že SLS se používá také v mnoha průmyslových čistírenských výrobcích, včetně odmašťovačů motorů, detergentů s vysokou pevností. Faktem je, že mnoho chemických sloučenin se používá jak v průmyslu, tak v kosmetice, jako je například propylenglykol. Skutečnost, že se tyto látky používají v průmyslu, neznamená, že jsou nebezpečné. Naopak, velké množství "přírodních" látek může být považováno za nebezpečné, například olej z čajovníku je považován za zcela jedovatý v nezředěné formě.

Účinek dlouhodobého používání SLS

Jedním z problémů, které lze pozorovat při čtení článků o laurylsulfátu sodném, je téměř úplný nedostatek informací o účinku, který dlouhodobé užívání SLS může mít na lidské tělo. Existuje mnoho důvodů. Za prvé, je tento druh výzkumu velmi obtížný a za druhé, jiné chemické látky mohou ovlivnit jakýkoli účinek z používání chemických sloučenin.

Jak víte, většina zubních past a šamponů obsahuje velké množství chemických složek, včetně detergentů, jako jsou SLS a SLES, konzervační látky a stabilizátory pH. Způsob interakce mezi těmito látkami může způsobit změny ve způsobu, jakým ovlivňují naše tělo.

Podívejme se, co je ve vědeckých časopisech o toxikologii na téma SLS:

Laurylsulfát sodný je bezpečné s rychlým použitím, po kterém je důkladně omyt vodou z pokožky. U výrobků určených pro dlouhodobý kontakt s kůží by koncentrace SLS neměla překročit 1%.

Bohužel nemůžete najít procento složek na většině kosmetických balíčků. Nicméně se předpokládá, že v mnoha šamponech je hladina SLS mnohem vyšší a může jít až o 20%. Také nevyhnutelně dostáváte šampon do očí, když si umyjete vlasy. Vzhledem k korozívním vlastnostem SLS a citlivosti očí, bude správné předpokládat, že tato látka má negativní vliv na oči, zejména u dětí.

Existuje oprávněná obava z nedostatku znalostí o dlouhodobém účinku používání SLS.

A co polykat zubní pastu?

Zubní pasta je také absorbována, nebo ji můžeme dokonce spolknout. Ve skutečnosti polykání SLS může způsobit nevolnost a průjem. Je dobře známo, že mnohem méně chemikálií je absorbováno kůží než přes ústní sliznici.

Hlavním problémem je dentální hygiena u dětí. Děti mají mnohem častěji polykat zubní pastu než dospělí, zejména vzhledem ke své zvědavosti a touze dozvědět se více o světě dotykem a ochutnáváním. Bez ohledu na váš názor na vztah SLS a rakoviny tato chemická látka negativně ovlivňuje žaludek dětí. Naštěstí existuje obrovské množství zubních past, které neobsahují SLS.

Stanovisko American College of Toxicology o účinku SLS na oko:

Při provádění testů způsobil 10% obsah laurylsulfátu sodného poškození rohovky očí králíků, pokud nebyla látka vyplavena vodou nebo oplachována se zpožděním. Nebylo však žádné poškození, kdyby se oči okamžitě umyly po vložení chemikálie do membrány. 5% obsahu SLS způsobilo mírné podráždění.

Pro Více Informací O Suché Vlasy