logo

Jak léčit kožní onemocnění u osoby doma

Kožní onemocnění je vysoce nákazlivé (nákazlivé) infekční onemocnění kůže, vlasů nebo nehtů způsobené patogenními houbami. Infekce může být způsobena dvěma druhy hub - Trichophyton a Microsporum. Správné označení onemocnění je založeno na názvu houby, která ji způsobila, proto lékaři vylučují trichofytózu a mikrosporu.

Obě tyto formy hubové infekce (trichophytosis a microsporia) jsou kombinovány pod obecným pojmem ringworm. Takto se klinicky nazývá trichophytosis, microsporia, dermatophytosis, ringworm nebo ringworm. Trichophytonové houby jsou mikroby, které parazitují pouze na lidské pokožce, a Microsporum postihuje lidi i zvířata. Kožní onemocnění je nejvíce nákazlivé pro děti ve věku 4 - 13 let.

Co to je?

Kožní onemocnění u lidí je infekční kožní onemocnění způsobené dvěma typy patogenních hub - trichophyton a microsporum. Proto obecný termín pro kožní onemocnění jsou názvy mikrosporie, trichophytosis, ringworm, dermatophytosis. Fungi microsporum působí stejně na člověka a zvířata, zatímco trihofiton parazituje pouze na lidské pokožce.

Příčiny

Houba Trichophyton tonsurans byla nejprve identifikována před mnoha desetiletími. Její název je přímo spojen s jeho schopností zasáhnout vlasy. Houby, které parazitizují osobu, způsobují povrchní a chronické kožní onemocnění. A zoofilní formy způsobují infiltračně-hnisavé léze pokožky.

 1. Přispějte k výskytu chronických onemocnění a nedostatku vitamínů.
 2. K infekci dochází po kontaktu s nemocným nebo předměty jeho hygieny při práci se seno a půdou po kontaktu se zvířetem.
 3. Nejčastěji se tato onemocnění vyskytuje na pozadí snížené imunity a porušení osobní hygieny, dlouhodobé péče o zvířata a poškození vnějšího povrchu pokožky (škrábance, odřeniny, popáleniny).

O tom, jaký druh kožního onemocnění u dětí a dospělých má příznaky a příznaky, uvádíme níže.

Klasifikace

Existují dva typy kožních onemocnění u lidí:

 1. Povrch. Přenáší se pouze od člověka k člověku, často postihuje malé děti. Existují akutní a chronické formy průběhu tohoto typu onemocnění.
 2. Infiltračně hnisavá. Nazývá se parazity, které žijí na těle zvířat. Hlavní rizikovou skupinou jsou zemědělští pracovníci, stejně jako děti, které hrají s toulkami.

To je zajímavé - oblíbené otázky o trichofytii

Inkubační doba onemocnění

Doba inkubace houbové infekce, která způsobuje kožní onemocnění, je od několika dnů do 6-8 týdnů a závisí na typu patogenu v těle.

Šindle mohou projevit první symptomy během 5-7 dnů po infekci. Infiltračně-hnisavé lišejníky po několik měsíců neposkytují žádné klinické projevy. První příznaky onemocnění se objeví nejdříve po 6-8 týdnech od vstupu patogenu do těla.

Symptomy

Co vypadá jako kožní onemocnění v počáteční fázi, jak ji rozpoznat včas a zabránit vypadávání vlasů? Bohužel, osoba si nemusí všimnout prvních příznaků nemoci okamžitě. Každá část pokožky hlavy začíná ztrácet vegetaci. Chloupky se postupně ztenčují, vypadají a přerušují a mění jejich délku na 1 - 2 mm. Problémem je olupování kůže. Jak nemoc postupuje, zaměření získá jasný obrys.

Příznaky zvonění (viz foto) jsou výraznější na hrudi, zádech, dolních a horních končetinách. Osoba může zaznamenat takové odchylky, jako jsou:

 • pálení a svědění;
 • zarudnutí a otoky kůže;
 • pevný válečkový rám;
 • puchýře zaměření s následným odtokem obsahu a tvorbou krust.

V případě porušení trichofycie nehtů se desky stanou křehkými, nudnými. Jejich struktura se ztuhne a zhrubne. Následně se nechty rozpadají a mění barvu. Zuby na deskách, drážky a špinavé šedé barvy jsou charakteristickým znakem zbavení se.

Kromě ohnisek kožního onemocnění na hlavě mohou na těle také vznikat problémové oblasti. Onemocnění se projevuje vyrážkou, jejíž prvky jsou podobné zaobleným červeným skvrnám. Vzhledem k tomu, že se houba krmí keratinem, který se odebírá z horních epidermálních vrstev, kožní elementy se postupně dostávají na obrysy kruhu. "Jíst" keratin v jedné oblasti, parazitické mikroorganismy se pohybují dál. To je důvod, proč plaky rostou v průměru a mění okraje jejich okrajů.

Akumulace dermatofytů vede k tvorbě jasného okraje. Jeho puchýře a odlupování hovoří o zvýšené aktivitě hub v této zóně. Někdy se parazité vrátí do středu kruhu a znovu ho použijí jako zdroj energie. Ale to je možné pouze s obnovou zásob keratinu. Takzvaný "prsten v kruhu" je jasným znamením zvýšené aktivity dermatofytů.

Chronický kožní onemocnění

Může být umístěn na pokožce hlavy, nehty nebo na hladké kůži. Na hlavě jsou léze lokalizovány z větší části na chrámech a zadní části hlavy. Léze je malá (ne více než 0,5 cm) hladká jizva, podobná atrofické jizvě, která lehce vločkne, ale nevykazuje známky zánětlivé reakce. Místo tohoto zaměření se vlasy v samotném kořeni rozpadají a vytvářejí místo nazývané černá tečka.

Chronický kožní onemocnění na hladké kůži je nejčastěji lokalizován na hýždích, stehnech, na kolenou a loktech nebo na dlaních. V tomto případě léze vypadá jako kyanotická nebo růžová skvrna poměrně velké velikosti s fuzzy konturou. Povrch skvrny je středně šupinatý.

Obvykle jsou ohniska charakterizovány pouze mírným svěděním, jiné subjektivní příznaky chybí. Hřebíky postižené lichenem jsou matné, matné, šedé barvy, vnější okraj získal zářez a je snadno lakovaný. Hřebík se najednou může stát velmi tlustý nebo naopak tenký.

Co vypadá tzv. Ringworm: fotka

Níže uvedená fotka ukazuje, jak se onemocnění projevuje u lidí v počátečním a pokročilém stádiu.

Diagnostika

Diagnostika je založena na vizuálním vyšetření pacienta, stejně jako na shromažďování anamnézy onemocnění a průzkumu možných zdrojů infekce. V případě pochybností lékař provádí škrábání z postižené oblasti.

Sběrné materiály se vyšetřují pod mikroskopem nebo se umístí do živného média po dobu tří dnů, během kterých dochází k rychlému růstu kolonií houby. Pokud jsou detekovány vlákna mycelia a spóry houbového patogenu, jsou identifikovány.

Léčba kožních onemocnění u lidí

Při léčbě kožních onemocnění u lidí je základem terapie boj proti houbám, které způsobily kožní onemocnění. Domácí terapie kombinuje lokální léčbu se zbavujícími masti - antifungální krémy, spreje, šampony s příjmem antifungálních léků.

Léčebný režim předepisuje dermatolog, hlavní aspekty jsou následující:

 1. Kožní kůži s hladkou kůží je lépe léčen terbinafinem a tolnaftátem.
 2. Při léčbě lišejníků se ráno obvykle používá 5% roztoku jodu. Ve večerních hodinách je obvykle předepsána sírová salicylová nebo sírová petrová masť, je také možné ošetřit čistou kyselinou salicylovou ve výši 3%.
 3. Dermatolog může napsat recept na výrobu v lékárně Vidal v mléčné farmě - alkohol, kafr, kyselina salicylová, lotion síry, kyselina boritá, glycerin. Nebo těstoviny Lassar - vazelína, škrob, kyselina salicylová, oxid zinečnatý.
 4. Pro lokální léčbu může lékař doporučit různé masti, krémy, šampony obsahující clotrimazol, ketokonazol, mikoseptin, terbinafin, mykokonazol. (Místní antifungální látky - krémy, spreje, gely).

Pro systémovou léčbu dermatomykózy se používá Griseofulvin, což je přirozené antimykotikum, které má úzké spektrum účinku, jmenovitě působí proti houbám dermatomycete, Trichophyton, Microsporum, Epydermophyton, Achorionum.

 1. Léčba je nezbytně doprovázena požitím griseofulvinu. Mělo by se užít během 15-25 dní a jednou týdně, aby se bakterioskopický škrábání pro detekci houby. Jakmile houba není zjištěna, pokračuje griseofulvin každý druhý den, ve stejné dávce, kterou doktor vypočítal, dalších 14 dní, takže nedošlo k opakování onemocnění.
 2. Pokud jsou nohy infikovány houbou, doporučuje se, aby byly léčeny ketokonazolem nebo clotrimazolem orálně a sulfid selenu by měl být aplikován zvenčí.

Pro léčbu chronických kožních onemocnění je kromě antifungálních činidel lokálně i orálně (Griseofulvin) také vitaminová terapie, imunomodulátory, léky, které posilují krevní cévy a zlepšují mikrocirkulaci.

Hygienická opatření v kontaktu s pacientem

Pokud jste se sami sebe nebo vaše dítě dotkla nemocného zvířete nebo jste s nemocnou osobou komunikovali, je nutné podniknout kroky.

 1. Čím dříve vymyjete částice obsahující houbu z kůže, tím menší je pravděpodobnost infekce.
 2. Několikrát si umyjte ruce mýdlem. Nejjednodušší lék, který se nachází téměř v každém obchodě, je skořicové prádlo a lépe než bříza.
 3. Celé tělo umyjte tímto mýdlem. Najednou se spodní část pokožky pacienta spadla pod oblečení. Neměli byste používat tvrdý žínku. To zanechává mikroskripty na kůži, do které houba snadno proniká.
 4. Pro šamponování musíte použít antifungální šampon. Například Nizoral. Můžete jej také použít jako sprchový gel.
 5. Moderní lék se silným antifungálním účinkem je Tsiteal. Zřeďte to v malé nádobě pětkrát. Získáte pěnivou kapalinu, kterou můžete použít k umytí rukou a celého těla.
 6. Antifungální účinky mají levandulový olej, olej z čajovníku a terpentýn. Mohou být použity k léčbě malých oblastí kůže.

Jen pět dní po kontaktu je vhodné kontaktovat dermatologa. Zkouší tělo dřevěnou lampou. Pokud jste stále infikováni, může být onemocnění identifikováno již v počáteční fázi. To pomůže rychle vyléčit ji doma a nejít do nemocnice.

Preventivní opatření

Prevence zahrnuje osobní hygienu a izolaci nemocných zvířat nebo lidí. Na místě, kde je pacient identifikován, je prováděna důkladná dezinfekce, ložní prádlo a doplňky, měkké hračky a koberce jsou vystaveny tepelnému ošetření. Nemocné dítě není povoleno do dětského týmu, dokud není kožní onemocnění zcela vyléčen. Pacientům je zakázáno navštěvovat bazény, sauny, lázně. Pozastavení výkonu úředních povinností učitelů mateřských škol, chůvů, zaměstnanců veřejných služeb, koupelnových služebníků.

Je kůži nebezpečný pro lidi? Nejzávažnějšími důsledky jsou přetrvávající ohnisková alopecie způsobená cévními změnami v kožní tkáni. Léčbu je nutné provést ihned po zahájení léčby, aby se vyloučila infekce v blízkém prostředí a snížilo se riziko závažné alergické reakce.

Kůži v člověku

Kožní onemocnění je onemocnění kůže, nehtů a vlasů člověka, které je vyvoláno patogenními houbami a je vysoce nákazlivé. Tento druh houbové infekce je dobře studován v medicíně, může být nazýván trichophytia nebo microsporia, protože je způsoben dvěma druhy mykotických organismů: Microsporum a Trichophyton. Dalším synonymem pro kožní onemocnění jsou termíny jako: dermatofytóza, dermatofytóza, kožní onemocnění.

Microsporie je velmi nákazlivá infekce, děti jsou ve zvýšené rizikové zóně. Kromě toho jsou chlapci pětkrát častěji infikováni kožním krkem než dívkami. Obvykle se rozlišuje mikrosporie hladké pokožky a pokožky hlavy. Nehty jsou s patologickým procesem zapojeny mnohem méně často.

Zooantroponózní mikrosporie, jejíž patogen působí na psy, kočky a lidi;

Antroponotická mikrosporie, jejíž patogen působí pouze na člověka;

Geofili - patogeny tohoto typu mikrosporie žijí výlučně v půdě, infekce se mohou objevit až po kontaktu s nimi.

Podle dostupných statistik se mikroskopie vyskytuje u 50 až 70 lidí ze 100 000. Nemoc je sezónní povahy, má širší distribuci v teplé sezóně. V oblastech, kde převládá horké klima, je infekce diagnostikována mnohem častěji.

Trichofytóza může být přenášena buď ze zvířat na člověka, nebo z lidí na člověka. Pouze lidé trpí antroponotickou trichofytózou, nejčastěji jde o děti. Zooantroponická trichofytóza může být přenášena z domácích zvířat nebo myší na člověka.

Příznaky zvonění

Příznaky kožního onemocnění se mohou trochu lišit, v závislosti na umístění infekce, na zhoršené imunitě a na její schopnosti zvládat onemocnění.

V tomto ohledu je obvyklé rozlišit:

Zbavte povrch lokalizací na pokožce hlavy. Nejčastěji dochází k infekci v důsledku kontaktu s nemocnou osobou nebo při interakci s infikovaným zvířetem. Pokud se povrchní deprivace pokožky hlavy v dětství nezbaví, pak hrozí její přechod na chronickou formu po pubertě dítěte. U chlapců ve věku 13-15 let se neošetřená povrchní versicolor pokožky hlavy často vydává na vlastní pěst.

Příznaky tohoto typu kožních onemocnění jsou:

Jedna oblast nebo více zón poškození s ředěním vlasů. Takové ohnisky mají zaoblený tvar.

Na obličeji se mohou objevit skvrny šupinaté pokožky, jejichž šupiny jsou šedavé nebo bílé. Jsou velmi podobné vzhledu s lupinami.

Čím více aktivních mikroorganismů způsobujících lichen se množí, tím více se vlasy začnou rozbít. Časem vypadá oblast, jako by její vlasy byly naříznuty v úrovni 1 až 2 mm od pokožky.

Okraje postižené oblasti jsou obklopeny malými bublinkami. Po výbuchu se na jejich místě vytvoří žlutá kůra. Kůže samotná může být mírně hyperemická.

Dotčené oblasti mají velký průměr a mohou dosáhnout 10 cm a někdy překračují tuto hodnotu.

Svědění s povrchovou formou kožního onemocnění se nejčastěji nedoporučuje. Pokud k tomu dojde, má poměrně slabý stupeň závažnosti a nezpůsobuje člověku nepohodlí.

Pacient s povrchními deprivami má více psychického nepohodlí, protože jeho vzhled je vážně ovlivněn.

Zbavte povrch, což ovlivňuje hladkou pokožku. Často se tento typ kůrovce může zaměňovat s růžovými lišejníky, ale mezi nimi je jeden významný rozdíl - růžová versicolor nikdy neovlivňuje ruce, nohy a obličej. Kožní onemocnění se může objevit kdekoli na těle. Kromě toho růžové lišejníky nebudou trvat déle než 8 týdnů a kožní onemocnění může člověka rušit mnoho let, často měnící stupeň odpuštění do akutní fáze.

Symptomy povrchové formy kožního onemocnění postihující hladkou pokožku jsou:

Jasné místo s jasnými okraji. Samotné hranice se vyvýší nad kůži a tvoří malý válec. Skládá se z bublin a růžových papulí. Střed místa je lehčí, pokrytý kůží.

Není-li onemocnění ošetřeno, pak mohou spoty růst.

Pacient bude pronásledován svědivou kůží.

Nejčastěji se tváří versicolor vyskytuje na hladké kůži krku a obličeje a často se objevuje na dolních končetinách a na těle.

Chronický kožní onemocnění. Chronická forma kožního onemocnění v dospělosti se vyskytuje pouze u žen. Onemocnění se vyvíjí na pozadí infekce, která nebyla vyléčena v dětství a stane se zhoršena, když jsou narušeny vaječníky a štítná žláza. Obecné snížení imunitních sil a hypovitaminózy může být také tlakem.

Symptomy chronické kožní onemocnění jsou následující:

Mezi postižené oblasti patří skalp (většinou chrámy a zadní část hlavy), hladká kůže (většinou lokty, hýždě, stehna, dlaně), nehtové talíře.

Když je postižena čára vlasů, pruty samotné se rozpadají v kořene. Ohnisko se nezvětší o více než 10 mm, není zánět a v průběhu času se rozvíjí šupinatá jizva.

Když je do procesu zapojena hladká kůže, bod nemá jasně definované hranice, může dosáhnout velkých velikostí. Barva místa může být jakýkoli odstín od růžového až po modravý. Chronické erupce jsou vždy svědivé a šupinaté.

Pokud se nehtová deska podílí na patologickém procesu, změní se nejdříve její barva. Od světle růžové se mění na šedou. Hřebík narůstá zakalený, roste nudný a začne se rozpadat. Existují dvě možnosti výměny destičky nehtů: stává se buď tenčí nebo silnější.

Infiltračně hnisavá forma hlubokých kožních výrůstků. Tento typ onemocnění postihuje pouze lidské vlasové folikuly. Tuto formu onemocnění může infikovat pouze zvíře.

Příznaky hlubokého krvácení jsou následující:

Zvýšení tělesné teploty.

Oteklé a bolavé lymfatické uzliny.

Současná kožní vyrážka alergické povahy.

Obecná slabost a malátnost.

Na hlavě se objevují velké červené pláty, jejichž průměr může dosáhnout 10 cm nebo více. Mají nerovný povrch, na němž se nad nimi zvedají hory. Externě se hluboký kožní onemocnění podobá nádoru. Podobný vzhled je způsoben skutečností, že dochází k nadměrnému výskytu vlasových folikulů. Tento zánětlivý proces je doprovázen otokem kůže, který zvyšuje povlak nad povrchem.

Člověk zažívá bolest v místě zánětu. Pokud je folikul otevřen, pak se z něj uvolní purulentní obsah.

Vzhledem k tomu, že zánět ustoupí, uvolněné hnědé krusty se objeví ve středu plaku. Pokud je člověk vystaven onemocnění, mohou se jeho plaky tvořit na knírech a vousu.

Abortní forma onemocnění je charakterizována vzhledem bledých skvrn, které nemají jasně definované hranice. Symptomy onemocnění jsou mírné, svědění není příliš výrazné.

Erythematózní a edematózní typ kožního onemocnění může nastat v dětství nebo u žen. Tato forma onemocnění je charakterizována přítomností výrazných zánětů a alergických kožních reakcí. Povrch skvrny je pokryt malými váhy.

Papulární šupinatá forma onemocnění postihuje hruď a obličej. Současně vznikající plaketa stoupá nad povrchem kůže, má výrazné kopce a je pokryta hustými kožními váhy. Svrbivá kůže se výrazně vyslovuje.

Příčiny kožních onemocnění

Důvod pro výskyt kožních onemocnění může být pouze jeden - je to infekce z nosiče houby. Dopravci mohou jednat jak s lidmi, tak s živočichy (nejčastěji to jsou toulci nebo psi).

Na pokožce zdravého člověka dostane prvek vlny, částice dermis, půdy nebo vlasové šachty, která obsahuje patogenní houbu. Prochází hluboko do zdravé pokožky nebo hřebíku a začíná se množit. Pokud se vlasové folikuly nacházejí poblíž, houby postupně narůstají a zabírají celý prostor žárovky. Poté začínají vylézt do vlasů a hromadí se ve vysokých koncentracích mezi vlasy. Jak choroba postupuje, houby zničí jádro. V důsledku toho se vlasy přerušují v důsledku zvýšené hmotnosti. Kolem zbytku vlasového hřídele se houba dále množí a tvoří bílý plášť. Je vidět bez zvláštního zvětšovacího zařízení. Jedná se o mechanismus infekce kůží.

Způsoby infekce lze identifikovat následovně:

Přenos je flexibilní od zvířete po člověka. V tomto ohledu jsou děti nejvíce ohroženy. Koneckonců, jsou často v kontaktu s bezdomovci. Rodiče by navíc měli vědět, že štěňata a koťata zvířat bez domova často trpí kožním onemocněním a příznaky návyku nemusí být na jejich kože vidět do určité doby. Kromě chytlavých koček a psů působí také domácí zvířata, jako jsou prasata, kozy, ovce atd. Jako přirozený zdroj infekce. Hlodavci mohou být nositeli infekce.

Přenos houby od nemocné osoby zdravému člověku cestou kontaktním způsobem. Výrobky pro domácnost, kartáčky, prádlo a oblečení používané pacientem jsou nebezpečné. Po dlouhou dobu spory houby nadále podporují svou životně důležitou aktivitu na autosedačkách, na pohovkách, na měkkých hracích prostorech, na kobercích apod. O několik měsíců mohou žít bez lidského nebo jiného živého organismu.

Kontakt s nemocnou kůží infikované osoby může být nebezpečný z hlediska přenosu houby.

Infekce s kůrovcem může nastat v holičství, kde nedodržují pravidla pro dezinfekci nástrojů.

Nicméně odborníci poukazují na to, že infekce s houbou po krátkém kontaktu se zdravou kůží se ne vždy vyskytuje. U mykotických organismů, které se množí na kůži, ve vlasových folikulách, na nehty, potřebují příznivé podmínky. Pokud je lidský imunitní systém silný, pak neumožní patologickou aktivitu houby. V tomto ohledu je důležitá i celistvost kůže.

Faktory, které vytvářejí příznivé podmínky pro infekci ringworm, zahrnují následující:

Macerace kůže. Tento proces je charakterizován změkčením dermis v důsledku prodlouženého kontaktu s vodou. To může také být přičítáno hyperhidróze dlaní a chodidel, porušení chemického složení sekrecí vylučovaných mazovými a potními žlázami.

Častý kontakt s pozemky nebo zvířaty spojenými s odbornou činností.

Jakékoli zranění, škrábance, odřeniny, praskliny, popáleniny, oděvy, závratě kůže, to vše vede k porušení jeho integrity.

Přeplnění lidí, které je obzvláště důležité pro skupiny dětí, zvyšuje riziko infekce kůží.

Zanedbání osobní hygieny. Je známo, že spóry houby se snadno vyplavují vodou, když přichází do kontaktu s pokožkou zdravého člověka.

Kožní infekce a snížená imunitní ochrana celého těla. V tomto ohledu mají negativní vliv deprese, stresující situace, chronické nemoci, akutní infekce atd.

Co je to nebezpečné kožní onemocnění? Důsledky a komplikace

Kožní onemocnění nepředstavuje vážnou hrozbu pro lidské zdraví nebo život. Nejčastěji po odstranění nemoci se pokožka hlavy zcela obnoví.

Nicméně, pokud onemocnění způsobí hnilobu a zánět na pokožce hlavy, může to vést ke ztrátě vlasů bez možnosti jejich následného zotavení.

Děti, které mají kožní onemocnění v infiltrovačně hnisavé formě, mohou mít v budoucnu jedno nebo několik lysých skvrn na hlavách. Kromě toho existuje riziko přiložení sekundární infekce.

Diagnóza zvonění

Diagnostika má vyšetřit pacienta, objasnit jeho životní aktivitu (kontakt se zvířaty, výskyt ohniska onemocnění v podmínkách mateřské školy).

Pro detekci mykotických buněk a mycélií houby se provádí mikroskopické vyšetření škrabání kůže. Pro objasnění diagnózy je prováděna kultivační studie určující typ patogenu zánětu.

Luminiscenční vyšetření pomocí dřevěné lampy umožňuje vyšetření nejen samotného pacienta, ale i kontaktních osob. Pokud dojde k infekci, hubové mycelium bude zvýrazněno zeleně.

Tato diagnostika bude dostatečná pro diagnostiku.

Odpovědi na oblíbené otázky:

Je ringworm nákazlivý? Ano, kožní onemocnění je infekční a vysoce nákazlivé onemocnění.

Může kůži trpět bez léčby? Možná se zbavit těla kůrovce existuje, ale je zanedbatelná. Věda ví o několika případech, kdy onemocnění prošlo bez jakéhokoli lékařského zásahu, nicméně to jsou izolované jevy. Nejčastěji se infekce, která způsobuje zánět jednou, začíná dále šířit. Pokud se choroba vyvinula v dětství a nebyla podrobena léčbě, pak bude trvat až do dospělých let.

Může se kožní onemocnění znovu vyvíjet? Onemocnění se může znovu vyvinout, pokud dojde k nové infekci nebo léčba nebyla dokončena. Tělo není schopno tvořit imunitu proti houbám kožních onemocnění.

Kůži svrbí nebo ne? Onemocnění způsobuje svědění a v některých případech může pacientovi vyvolat úzkost.

Je možné umýt s kůží? Nemoc není kontraindikací při provádění hygienických postupů. Během onemocnění je nejlépe nekouřit, ale sprchovat.

Co když se během těhotenství zhorší? Nepoužívejte paniku, pokud se infekce vyvinula během těhotenství, protože tyto mykotické organismy nejsou schopné mít výrazný účinek na dítě nebo ženu. Pokud je infikován, měli byste se poradit s lékařem a dostat doporučenou léčbu. Během těhotenství nejsou perorální léky předepsány, aby se zbavili infekce, stačí použít masti předepsané lékařem.

Kterému lékaři se chcete obrátit?

Pokud se objeví příznaky kožního onemocnění u dospělého nebo u dítěte, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Může to být odborný dermatolog nebo infekční onemocnění.

Lékař s pomocí dostupných diagnostických metod potvrdí či popře skutečnost infekce a předepíše vhodnou léčbu. Stojí za zmínku, že bez léčby je kožní onemocnění schopen vyvolat velmi nepříjemné následky ve formě plešatosti nebo nadýchání a může být také rozšířen i na jiné lidi.

Kromě toho existuje možnost, že pod příznaky kožního onemocnění se skrývají takové nemoci jako jsou: atopická dermatitida, psoriáza, lichen planus, fokální alopecie atd.

Léčba kožních onemocnění

Léčba kožních onemocnění nemůže být velmi rychlá. Léčba trvá zpravidla od jednoho měsíce do 6 týdnů. Abyste zabránili tomu, aby se onemocnění stalo chronickým, musí být přísně dodržovány všechny doporučení předepsané lékařem.

Léčba musí být prováděna odborníkem, neboť pokusy o odstranění samotné infekce mohou také vést k chronickému procesu. V takovém případě se onemocnění pravidelně připomíná sama, zachycuje všechny nové skvrny pokožky a pokožky hlavy.

Pokud se během diagnostiky na kůži objeví jedno zaměření a pacient se cítí dobře, může být předepisována pouze lokální léčba. Ovšem je to praktické pouze tehdy, když je lokalizována vyrážka na kůži bez zubů nebo tvrdých vlasů. Pacient je doporučen ráno, aby ošetřil postižený povrch jódem v koncentraci 5% a poté aplikoval antimykotickou masť. Večer před aplikací masti se pokožka ošetří kyselinou salicylovou.

Pokud je na těle několik plaků, nemoc je léčena v nemocnici. Současně je místní terapie povinná doplněna příjmem léků.

Masti pro léčbu kožních onemocnění mají silnou konzistenci, zůstávají na pokožce po dlouhou dobu, nečerpají a příliš se nerozšíří. Kromě toho nejsou schopny proniknout hluboko do buněk epidermis, což znamená, že riziko nežádoucích účinků je minimální. Jejich složení může zahrnovat clotrimazol, ketokonazol terbinafin, mykokonazol.

Aplikace masti se doporučuje kombinovat s předběžnou úpravou pokožky jódem, protože to přispívá k usušení deprivace a poskytuje antiseptický efekt.

Lékaři předepisují následující masť pro léčbu kožních onemocnění:

Salicylická masť. Nemůže být aplikován na pokožku. Masť má antimykotický a protizánětlivý účinek, po nanesení musí být ošetřený povrch pokryt sterilním hadříkem.

Síra mast v koncentraci 10% nebo 10%. Pomáhá zbavit se mykotických organismů a bakterií, má pozitivní vliv na proces regenerace pokožky.

Síra dehtová masti. Aplikuje se na povrch lišejníků a okolní tkáně. Pokud je kůže opuchlána, je třeba aplikovat sterilní obvaz nad masti.

Mikospor. Tato masť přispívá k destrukci buněk mykotických organismů, musí být aplikována v tenké vrstvě.

Lamisil. Má škodlivý účinek na houby, zabraňuje jejich dalšímu rozmnožování.

Předepsané antimykotické přípravky pro lokální léčbu kožních červů jsou mléko Vidal a pasta Lassar. Jsou vyráběny v lékárně na objednávku.

Pokud je pokožka kolem ošetřovacího prostoru špinavá, měla by se umyt. Dělají to nejen obyčejnou vodou, ale dezinfekčními látkami, například roztokem furasilinu, manganistanem draselným, Miramistinem.

Gely s antimykotickým účinkem jsou také často předepisovány dermatology pro lokální léčbu kožních onemocnění. Rychle pohlcují a neškrtí oblečení, takže jsou snadno použitelné.

Gely navíc obsahují vysoké koncentrace léků:

Exifin gel v koncentraci 1% terbinafinu.

Mikogel KMP, kromě antimykotického účinku, má antibakteriální účinek. Hlavní účinnou látkou je mikonazol.

Pro léčbu pokožky hlavy je vhodnější používat antifungální léčiva ve formě roztoků. Mají dobrou propustnost a neškrtí vlasy. Mohou být použity k léčbě zbavování hladké pokožky jako přípravku před použitím masti nebo gelu.

Následující řešení jsou považována za nejúčinnější:

Vokadin založený na jódu.

Joditsirin na bázi jódu a glycerinu.

Nitrofungin na bázi 1-chlor-4-nitrofenolu. Moderní a účinný prostředek, který má antimykotický a antibakteriální účinek.

Kromě lokální léčby je možné předepisovat léky s antifungálním účinkem ve formě tablet. Přispívají ke zničení houby zevnitř. Je však třeba připomenout, že takový lék může doporučit pouze lékař. I když mají výrazný terapeutický účinek, antimykotika mohou způsobovat vedlejší účinky.

Oblíbené orální léky jsou:

Griseofulvin. Je to přírodní antimykotikum s úzkým spektrem účinku proti houbám, které způsobují kožní onemocnění. Celý průběh terapie je až 15 dní.

Orungal. Průběh užívání tohoto léčiva na základě itrakonazolu trvá až 15 dní.

Lamisil s léčivou látkou terbinafin může být doporučen k léčbě po dobu 6 týdnů.

Flukonazol. Léčba tímto léčivem trvá až 8 týdnů.

Účinnost terapie se hodnotí pomocí fluorescenční lampy. Na konci terapeutického kurzu bude provedeno opakované oškrabávání pokožky. Pokud se houby i nadále nacházejí na těle člověka, léčba buď pokračuje, nebo je nahrazuje jinou drogu.

Odmítněte doporučení lékaře, aby si oholel vlasy v místě poranění. To nejenže ekonomicky použije nástroj, ale také zvýší účinnost léčby.

Je důležité přijmout preventivní opatření v rámci rodiny, pokud je v ní někdo s tzv. Abyste zabránili jeho šíření, můžete jako preventivní opatření použít šampony s antimykotickými přísadami: ketokonazol (1%), pyrithion zinečnatý (až 1%), sulfid selenu (1,5%), povidon-jod.

Děti s nekomplikovaným kožním výkrokem se léčí doma. Neměli by navštěvovat vzdělávací instituce po dobu 14 dnů od začátku léčby nebo více.

Autor článku: Kuzmina Vera Valerievna | Dietitiana, endokrinologa

Vzdělání: Diplom RSMU je. N. I. Pirogov, specializace "Všeobecné lékařství" (2004). Umístění na Moskevské státní lékařské fakultě a stomatologii, diplom "Endokrinologie" (2006).

Ringworm - způsoby infekce, typy, symptomy, léčba

Způsoby infekce

Infekce patogenními houbami Trichofyton nastává při kontaktu zdravého člověka s pacientem. Kontakt může být navíc zprostředkován například pomocí oděvu pro kůži, předměty pro domácnost (kapesníky, klobouky, ručníky, hřebeny, ložní prádlo atd.), Holicí nebo řezné nástroje, které nebyly dezinfikovány. Houba Microsporum může být přenášena z člověka na člověka stejným způsobem jako Trichophyton, stejně jako z nemocného zvířete na osobu prostřednictvím přímého kontaktu. Koně, dobytek, myši, lišky atd. Nejčastěji trpí kožním onemocněním. Kromě přenosu patogenu na kůži zdravého člověka by pro rozvoj nemoci měly být předisponující faktory, mezi něž patří:
1. Traumatické poškození integrity pokožky.
2. Macerace kůže.
3. Nízká odolnost.

Při absenci těchto předispozičních faktorů houba nezpůsobuje vznik onemocnění, neboť je během hygienických postupů zničena imunitními buňkami nebo je vymyta z povrchu nedotčené pokožky.

Typy kožních onemocnění

V závislosti na oblasti kůže postižené houbami se rozlišují tyto formy kožních onemocnění:

 • Tinea pedis - na nohou;
 • Tinea unguium - na hřebíky rukou a nohou;
 • Tinea corporis - kůže ramen, nohou a trupu;
 • Tinea cruris nebo ekzém marginatum - v podpaží a na pokožce inguinálních záhybů;
 • Tinea manuum - ruce a dlaně;
 • Tinea capitis - skalp v hlavě;
 • Tinea barbae - pokožka hlavy a tváře;
 • Tinea faciei nebo tvář houba - kůže na obličeji.

Tato klasifikace používá latinské názvy částí těla vystavených houbám. Toto jednotné označení umožňuje lékařům porozumět, kde je kožní onemocnění na lidském těle.

Kromě klasifikace infekce v místě infekce existuje rozdělení do klinických forem v závislosti na typu toku, hloubce léze a reakcích lidského imunitního systému. Následující klinické formy kožních onemocnění se liší:
1. Povrchová (léze je lokalizována na pokožce hlavy nebo na hladké pokožce).
2. Chronické.
3. Nehty.
4. Infiltračně hnisavá (hluboká).

Povrchové tkáně jsou nejčastěji přenášeny dětem od dospělých pacientů, u nichž nebyla nemoc identifikována a vyléčena. Když se ve školách nebo mateřských školách objevuje jediný pacient s kůrovcem dítěte nebo dospělého, vede to k velmi rychlému šíření infekce ak vypuknutí epidemie. Totéž se děje s členy rodiny žijícími na stejném území.

Pokud by povrchní kožní onemocnění nebylo v dětství vyléčeno, pak se pomalu dostane do puberty. Po dosažení věku puberty, u většiny chlapců dochází k samoléčení z kožního onemocnění, ale u dívčí se infekce může stát chronickou, která se nazývá černo-tečkovaná.

U dospělých se chronický kožní onemocnění vyskytuje pouze u žen, které v dětství měly povrchovou infekci. Chronika kožních onemocnění u žen se vyskytuje v rozporu s mikrocirkulací, poruchou štítné žlázy a genitálií (vaječníků apod.), Stejně jako na pozadí nízké odolnosti těla vůči infekcím a nedostatku vitamínů.

Hluboká forma ringwormu je způsobena houbami přenášenými ze zvířat na člověka. Tyto houby způsobují zánět vlasových folikulů, protože se tam množí.

Symptomy

Vápno na pokožce hlavy

Na hlavě jsou vytvořeny ohnisky zředěných kulatých vlasů, které mohou být jednoduché nebo vícenásobné. Na místech, kde jsou řasy vlasů ztenčeny, dochází k odlupování kůže, četné malé bělavé nebo šedé šupiny, které vypadají jako lupy. Chlupy na místě lokalizace houby se odlomí ve vzdálenosti 1 - 3 mm od povrchu pokožky a získají podobu krátce oříznuté. Tento vzhled vlasů a dal jméno infekce - ringworm. Na místě ztenčování vlasů může dojít k mírnému zčervenání kůže a na obvodu léze se vytvářejí malé bublinky, které jsou pokryty žlutými krusty. Průměr ohnisek se může značně lišit od 3 do 7 cm nebo více.

Zvyčajně není obličejová barva doprovázena zánětem, takže člověk není ničím rušen, kromě lehkého svědění a nepříjemného estetického vzhledu.

Povrchní kožní onemocnění na hladké kůži

Chronický kožní onemocnění

Chronický kožní onemocnění může být lokalizován na pokožce hlavy, nehty rukou nebo na hladké kůži. Na hlavě jsou léze lokalizovány z větší části na chrámech a zadní části hlavy. Léze je malá (ne více než 0,5 cm) hladká jizva, podobná atrofické jizvě, která lehce vločkne, ale nevykazuje známky zánětlivé reakce. Místo tohoto zaměření se vlasy v samotném kořeni rozpadají a vytvářejí místo nazývané černá tečka.

Chronický kožní onemocnění na hladké kůži je nejčastěji lokalizován na hýždích, stehnech, na kolenou a loktech nebo na dlaních. V tomto případě léze vypadá jako kyanotická nebo růžová skvrna poměrně velké velikosti s fuzzy konturou. Povrch skvrny je středně šupinatý.

Obvykle jsou ložiska chronické kožní onemocnění charakterizovány pouze mírným svěděním, jinými subjektivními příznaky chybí. Hřebíky postižené lichenem jsou matné, matné, šedé barvy, vnější okraj získal zářez a je snadno lakovaný. Hřebík se najednou může stát velmi tlustý nebo naopak tenký.

Hluboký (infiltračně hnisavý) kožní onemocnění

Hluboký (infiltračně-hnisavý) kožní onemocnění na pokožce hlavy je charakterizován vývojem velkých plátů o průměru 6 až 8 cm na kůži, malované v jasně červené barvě, s hrudkovitým povrchem a připomínajícím formování nádoru. Plaky silně stoupají nad povrchem kůže. Tyto útvary jsou tvořeny dohromady více zánětlivých hnisavých vlasových folikulů s edematózní dermis pod nimi. Takové plaky jsou extrémně bolestivé. Na jejich povrchu se hnisavý obsah uvolňuje z úst vlasových folikulů. Po nějaké době se centrální část formace pokryje krustami s volnou strukturou, malované v špinavé hnědé barvě. Často je taková hluboká kožní onemocnění doprovázena zvětšenými lymfatickými uzlinami, které jsou také bolestivé při palpaci. Často se může vyvinout nevolnost, alergické vyrážky nebo horečka. Celková doba trvání infekčního procesu je 2 - 3 měsíce. U žen je lišící lišejník lokalizován pouze na pokožce hlavy a u mužů může ovlivnit kůži obličeje v oblasti vousů a knírek.

Diagnostika

Diagnóza kožních onemocnění je stanovena podle výsledků vyšetření lékařem a je potvrzena bakterioskopickým vyšetřením zraku z léze. Pro škrábání odebrané váhy a konopí na vlasy, které jsou zkoumány pod mikroskopem za přítomnost houby v nich. Obvykle se v horních vrstvách pokožky objevují spory a mycelium hub, což je potvrzení diagnózy provedené lékařem na základě vyšetření.

Povrchové kožní onemocnění na hlavě by se mělo odlišit od kruhové alopecie a příznivých vlasů a na hladké kůži z psoriázy a ekzému.

Chronický kožní onemocnění se liší podle následujících patologií:

Léčba

Obecné principy léčby

Pro léčbu všech forem kožního onemocnění používejte protiplísňové léky uvnitř (ve formě tablet), které jsou kombinovány s lokální terapií. Pro léčbu kožních červů jsou účinné následující léky:

 • Mykokonazol;
 • Clotrimazol;
 • Ketokonazol;
 • Mikoseptin;
 • Přípravky s léčivou látkou terbinafin (například Lamisil, Terbifin, Terbizil atd.).

Nejčastěji se jedná o houbovou náplast s klotrimazolem nebo ketokonazolem, pokud je to nutné, externě ukládat sulfid selenu. Kožní onemocnění na hladké pokožce je dobře ošetřeno Terbinafinem a tolnaftat. Venku, jako lokální léčba, nejčastěji užívá 5% alkoholový roztok jódu.

Po vymizení příznaků a normalizaci struktury pokožky a srsti pokračují antifungální léky po dobu dalších 1 týdne, aby se zabránilo relapsu infekce.

Způsoby léčby pro povrchní kožní onemocnění

Před zahájením terapie se vlasy na hlavě a těle oholejí. Po celou dobu léčby se provádí holení vlasů a hlavy jednou týdně.

Systémová léčba. Léčba houbových infekcí pokožky hlavy a hladké pokožky zahrnuje požití griseofulvinu. Dávka griseofulviny se vypočte podle hmotnosti lidského těla - 15 mg na 1 kg hmotnosti za den. Pro osobu s hmotností 70 kg je tedy požadované množství griseofulvinu 70 * 15 mg = 1050 mg. Získané množství léčiva potřebné pro ošetření houby je rozděleno na tři a třikrát denně. To znamená, že pro osobu s hmotností 70 kg je nutné dostat 1050 mg griseofulvinu denně - to znamená, že by měl lék užívat 350 mg (1050/3 = 350) třikrát denně. Griseofulvin se užívá každý den po dobu 15 až 25 dní, jednou týdně, provedením bakterioskopické analýzy přítomnosti houby v oškrabávání. Poté, co se houba již nedá zjistit, zda je v škrábancích, je třeba pokračovat v užívání griseofulvinu každý druhý den ve stejné dávce po dobu dalších 2 týdnů.

Lokální léčba. Kromě užívání griseofulvinu uvnitř je pro léčbu kožních onemocnění nutné provést lokální léčbu lézí. K tomu se ráno léčí ošetří 3-5% roztokem jódu v alkoholu. Večer, před spaním, jsou léze ošetřeny sírovou salicylovou kyselinou nebo 3% čistou kyselinou salicylovou, 10% sraženinou sírou nebo sírou. Síranová dehtová masť se může připravit nezávisle, aby bylo dosaženo 5% nebo 10% síry nebo dehtu ve stejném množství pro stejné množství mastné báze (například vazelínu nebo lanolinu). Například 10 g síry, 10 g dehtu a 10 g mastné báze se odebere, vše se důkladně promíchá a aplikuje na postiženou oblast.

Pokud není griseofulvin z jakéhokoli důvodu použitelný, pak obsahujte s lokální léčbou. Za tímto účelem nejprve odstraňte vlasy z postižené oblasti epilinovou náplastou 4%. Pokud není možné použít epilinovou náplast, uchýlí se k odstranění epilinu před ošetřením šindele. Před ozařováním je nutné vlasy krátce zkrátit, nebo ne déle než 2 cm, nebo je holí holí. Všechny krusty jsou odstraněny pomocí olejových obvazů, abscesy jsou vysušeny. Pak dospělí obdrží celou dávku rentgenového odstranění vlasů najednou - 400 g s ozařováním čtyř polí a pro děti je rozdělen na 2, 3 nebo 4 stejné části, například 100 g + 100 g + 100 g + 100 g nebo 100 g + 150 g + 150 g. U dětí se ozáření provádí jednou, dvěma nebo třemi políčky najednou. Frakční ozařování se provádí při léčbě růstu knírek a vousů u mužů. Vlasy vypadají po 2 až 3 týdnech po odstranění epilepsie a zbytky se odstraní ručně pomocí speciálních pinzet.

Po ztrátě vlasů v důsledku rentgenového záření nebo při použití epilinové náplasti se provádí lokální léčba. V dopoledních hodinách se postižená kůže ošetří 2% roztokem jódu a ve večerních hodinách aplikují 3 až 3 týdny salicylická, 10% sírová, 10-15% tarová masť nebo Wilkinsonova masť. Po dalším měsíci se pokožka ošetří pouze 2% roztokem jodu denně.

Po ukončení léčby kůrovce je nutné provést bakterioskopickou analýzu oškrabávání z kůže v oblasti lokalizace bývalých lézí. Škrábání se provádí třikrát - bezprostředně po léčbě, po 7 dnech a po 2 - 3 měsících. Pokud jsou všechny tři analýzy negativní, pak je kůži vyléčen. Pokud je analýza pozitivní, budete muset podstoupit další kurz terapie.

Způsoby léčby chronického kožního ocasu

Léčbou chronického kožního onemocnění je použití antifungálního léčiva griseofulvinu uvnitř, lokální léčba a podávání léků, které ničí předisponující faktory:

 • vitamíny;
 • imunomodulátory;
 • činidla, která zlepšují mikrocirkulaci a posilují krevní cévy;
 • hormony atd.).

Dávkování griseofulviny a trvání léčby jsou podobné těm, které mají povrchní kožní onemocnění. Místní terapie je také totožná s terapeutickým léčebným účinkem (ranní aplikace 5% roztoku jodu a večerní léčba lézí sírových salicylových a sírných dehtových mastek). Chronický kožní onemocnění je obvykle léčen, ale zřídka dochází k recidivám, kdy je nutné znovu podstoupit antifungální léčbu.

V chronických kožních onemocněních jsou často postiženy nehty, které musí být odstraněny a místní ošetření aplikováno na nehtové lůžko. Léčba chronických lichenů na nehty se provádí metodou odloučení, metodou arabského nebo andriasyanského.

Metoda oddělení hřebíku je uložení obvazů se salicylovou nebo benzoovou masti. Masť naneste na nehty dvakrát a vždy po 2 dnech. Pak na nehty uložíme na dva dny 5% salicylovou vazelínu. Pak se celá nehtová deska, která se stala měkkou, seškrábá skalpel. Pokud nebylo možné odstranit celý hřebík, opakuje se postup nanášení masti a vazelíny a po jeho dokončení se změkčená vrstva z nehtové desky opět oškrábne. Odstranění a usazování rohů na lůžku, které jsou vystaveny po odstranění hřebu. Pak se volné lůžko ošetří roztokem jodu po dobu 7 až 10 dní ve stoupající koncentraci: 5% až 10% až 50%. Po léčbě se 2 až 3 dny přeruší a opakuje se postup léčby. Tyto kúry na ošetření nehtů se musí provádět třikrát.

Arabská metoda spočívá v použití masti sestávající z stejného množství jodidu draselného a lanolinu, které se nanáší na desku na nehty, aby se změkčilo, po dobu 10 dnů. Pak se odstraní měkký hřebík a na nehtové lůžko se ošetří arabskou mastí každý den po dobu tří dnů, do které se přidá 2% roztok jódu. Masti lze aplikovat na nehty několikkrát denně.
Andriasyanovou metodou je odstranění nehtů pomocí oniholiziny, která obsahuje 15% síranu barnatého v technickém prášku. Nástroj vyžaduje přesnost při práci s ním. Oniholysin zředěný vodou, aby se získala homogenní kaše, a uložit na nehtovou desku. Poté, po 2 až 3 minutách, kapalina z oční kapky kapala na kaši a ujistěte se, že kompozice se nedostane na kůži prstu. Po půl hodině se onycholyzin odmyje vodou a měkká vrstva hřebu se rychle škrabá na skalpelu. Takové použití onycholysinu se škrabáním změkčené části hřebu se provádí až do úplného odstranění nehtové destičky. Masť obsahující 14% resorcinolu, salicylovou nebo benzoovou kyselinu a vazelínu se aplikuje na uvolněnou vrstvu. Na vrcholu masti se aplikuje gázová bandáž, která je pokryta bavlnou a bavlnou a nechá se 2 dny. Celkově je nutné uložit 3 obvazy na průběh léčby v řadě a nahradit je druhým. Pokaždé po odstranění obvazu se odstraní horní váhy a lůžko se zpracuje roztokem jodu o koncentraci 5%. Po odstranění třetího obvazu se na nehtové lůžko aplikuje 5% salicylové vazelíny po dobu 3 dnů. Je nutné podstoupit dvě léčebné procedury s masťovými obvazy a salicylovou vazelínou, aby se odstranila houba nehtů.

Odstranění nehtů lze provádět jak chirurgicky, tak pomocí horké sody. K tomuto účelu připravte lázeň roztokem 2 čajových lžiček sody na 200 ml vody, do které se ponoří nehty. Jako páření a změkčení hřebíku je jemně oškrábáno skalpelem. Po odstranění nehtu se na lůžku aplikuje salicylová mléčná masť, obsahující 20% pyrogalové masti, ošetřená roztokem jodu ve stoupajících koncentracích 5-10-50%.

Metody léčby hlubokých třezalů

Léčba hlubokých kožních onemocnění spočívá také v použití griseofulvinu uvnitř a lokální terapie. Griseofulvin se užívá v dávce 15 mg na 1 kg denně. Vypočtená denní dávka je rozdělena do tří dávek denně. Doba trvání léčby griseofulvinem je od 1 do 1,5 měsíce.

Lokální léčba hlubokých lišejníků je komplikovanější než povrchní nebo chronická. V období akutního zánětu se na plaky aplikují náplasti s Bohr kapalinou, 2% kyselinou boritou, 0,25% dusičnanem stříbrným nebo 10% vodným ithyolem. Po eliminaci zánětlivého procesu se na postižené oblasti aplikuje síra, sírová salicylová nebo Wilkinsonova masť. Obvykle dochází k úplnému zotavení po 1 až 1,5 měsíci léčby.

Ringworm (microsporia): diagnostika, léčba - video

Hygienická a behaviorální pravidla pro léčbu kožních onemocnění

Tablety přípravku Griseofulvina by měly být používány s produkty obsahujícími tuky pro co nejúplnější vstřebávání léku. Proto pijte griseofulvin s mlékem nebo přilepte na zmrzlinu.

Při lokalizovaném odstranění pokožky hlavy, po odstranění chloupků byste ji měli každý den umýt dehtem nebo jiným fungicidním mýdlem. Můžete si umyt vlasy lotiony a šampony obsahující síru selenu v koncentraci nejméně 2,5%. Selén má schopnost zničit spory hub a pomáhá urychlit oživení. Finanční prostředky se selenem však mohou být použity pouze v případě, že nedochází k vyčerpání a krustě. Při těžkých deprivácích byste si každý den měly umývat vlasy šamponem se selenem, s mírnou formou - jen dva nebo třikrát týdně. Všichni členové rodiny, kteří žijí ve stejné oblasti jako pacient s kůrovcem, mohou také své vlasy omyt šamponem a selenem, aby zabránili infekci houbovou infekcí.

Umístěte veškeré osobní předměty pro kožní onemocnění, hřebeny, hřebeny, ručníky, klobouky, ložní prádlo atd. Zvláštní pozornost věnujte tomu, aby děti nepochopily potenciálně infekční předměty. Nedovolte, aby se jiní členové rodiny hráli a byli v těsném kontaktu s pacientem s tzv. "Ringworm".

Nepoškrábejte místo porážky, i když opravdu chcete - být rozptýlen tím, že děláte práci, která vyžaduje vysokou koncentraci pozornosti. Pokud je dítě nemocné, pak ho rozptýlejte hraním. Naneštěstí v noci během spánku nelze udělat nic, aby nedošlo k poškrábání postiženého povrchu. Proto během spánku noste na ruce ochranné rukavice, aby nedošlo k poškození pokožky nehty při česání.

Při zjišťování nákaza v jednom ze členů rodiny je nejlepší vyšetřit každý, kdo žije ve stejné oblasti jako pacient.

Při léčbě kožních onemocnění na hladké kůži můžete kromě léků předepsaných lékařem používat masti s mikonazolem nebo klotrimazolem (například Micatin, Lotrimin atd.). Tyto masti mohou zmírnit subjektivní stav.

Nepoužívejte masti s hormonálními složkami, jako je kortizon. Hormon nezrychlí léčbu, ale může to být špatná péče. Hormony uvolňují záněty, v důsledku čehož dochází ke zčervenání po aplikaci masti s obsahem na kůži, což lidé považují za úspěšné oživení a vymizení příznaků infekce. Ale léčba musí pokračovat, protože pokud to ukončíte, pak po nějaké době dojde k recidivě ringwormu.

Léčba by měla být prováděna, dokud se neobjeví houba při škrábání a úplné vymizení příznaků infekce na kůži. Označení zotavení je zploštění vyrážky a vysychání varu, pokud existuje. V tomto případě může pokožka uzavřít váhy a začít silně odlupovat. Úplné zotavení lze definovat následovně - zavřete oči a držte prst přes místo, kde byla léze. Pokud je pokožka plochá a nedotýká se okolních tkání dotykem, můžeme předpokládat, že kožní onemocnění je poraženo.

Během léčby může dítě nebo dospělý chodit do školy a pracovat. Je třeba pečlivě sledovat hygienu a neumožnit kolegům a spolužákům dítěte dotknout se léze. Nemůžete předat hřeben, oblečení, boty a další předměty pro osobní potřebu zdravým lidem, protože mohou být infekční.

Zbavit se ringworm - fotografie


Lichen pokožky hlavy


Kožní onemocnění na hladké kůži

Autor: Nasedkina AK Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.

Pro Více Informací O Suché Vlasy