logo

Tricholog

Tricholožka je dermatolog, který diagnostikuje a léčí onemocnění vlasů a pokožky hlavy.

Obsah

Obecné informace

Trichologie je věda, která se zaměřuje na studium struktury vlasů, jejich funkce, fáze růstu, stejně jako onemocnění vlasů a pokožky hlavy.

Trichologie, která vznikla v polovině minulého století, byla zvažována v počáteční fázi jejího vývoje jako odvětví dermatologie a kosmetologie.

V současné době je tato věda nezávislým vědeckým směrem na Západě a v SNS zůstává subsekcí dermatologické kosmetologie. V tomto ohledu může být tricholožka v evropských zemích jak odborníkem na diagnostiku a léčbu (přímo trichologem), tak odborníkem, který provádí léčbu v praxi (trichoterapeut). Na území SNS tricholožník nejenže předepisuje léčbu, ale také ji provádí v praxi.

Úkoly trichlóga zahrnují:

 • studium a diagnostika chorob vlasů a pokožky hlavy;
 • rozvoj léčby těchto onemocnění;
 • výběr vhodné metody terapie pro zjištěné onemocnění (lék, fyzioterapie apod.);
 • výběr účinných produktů pro péči o vlasy.

Vzhledem k tomu, že psycho-emoční stres je hlavní příčinou mnoha chorob vlasů, tricholog musí vzít v úvahu emoční stav pacienta a být schopen zvolit vhodnou metodu psychoterapeutického vlivu (podle různých autorů se placebo efekt v trichologii pohybuje od 20 do 30%).

Dětský tricholožka léčí onemocnění vlasů a pokožky hlavy u dětí.

Vzhledem k tomu, že trichologické nemoci jsou spojeny s patologií endokrinního systému, gastrointestinálního traktu a poruchami imunity, tricholožka úzce spolupracuje s dalšími úzkými specialisty (gastroenterology atd.).

Jaké orgány tricholog ošetří

 • skalp;
 • vlasy

Jaké onemocnění trichologa zachází

Tricholožka léčí choroby vlasů a pokožky hlavy, jako jsou:

 • Alopecie (alopecie) je částečné nebo úplné zmizení vlasů v určité části hlavy nebo těla. Patologická ztráta vlasů může být: a) androgenetická - kvůli nedostatku androgenů, projevující se ztenčením vlasů a ztrátou vlasů v oblasti koruny a čele u mužů a v oblasti centrálního dělení u žen; b) difúzní nebo symptomatické - rozvíjí se v rozporu s vývojem vlasů, je spojeno s narušením normální funkce těla; c) ohnisko - způsobené autoimunitním poškozením buněk vlasových kořenů; d) cévní mozková příhoda - způsobená nevratným poškozením vlasových folikulů a vznikem jaterní (pojivové) tkáně v místě poškození.
 • Brocova pseudopeláda je zřídka se vyskytující patologická ztráta vlasů, při níž se vytvářejí rostoucí kruhové léze. Na počátku onemocnění se na místě vypadávání vlasů objevuje charakteristický vzorek "značek na sněhu", objevuje se růst dvou chlupů z jedné cibule a atrofie epidermis v plešatosti.
 • Seborrhea je patologický stav kůže, který nastává, když se mazové žlázy rozpadnou. Prohloubení, olupování a svědění kůže, výskyt hojných lupů a vypadávání vlasů může být: a) mastná - se vyvinou se zvýšeným mazovým vylučováním, často doprovázeným vegetativní neurózí a papulopustulární akné; b) suchý - vyvíjí se sníženou sekrecí kůže, která je způsobena poklesem imunity a je doprovázena lupinami; d) smíšené, ve kterém jsou v téže oblasti zjištěny známky tuku a suchého typu seborrhy.
 • Předčasné šedění, které není spojeno se stárnutím těla. U Evropanů a zástupců rasy Mongoloid se šedé vlasy obvykle neobjevují před 25 lety a mezi zástupci rasy Negroidů - před třiceti lety, ale když jsou vystaveni řadě nepříznivých vnitřních faktorů, je fungování melanocytů narušeno a objevují se brzy šedivé vlasy.
 • Lupiny - zvýšené šupinovité oddělení částic pokožky hlavy, které se pozoruje po dlouhou dobu. Vyskytuje se u poruch metabolismu nebo mykotických infekcí.
 • Slabé vlasy, jejich špatný růst, které se vyskytují při nedostatku vitaminů a mikroelementů v těle, při užívání určitých léků, hormonální nerovnováhy atd.
 • Parazitické a houbové onemocnění, které zahrnují trichofytózu, streptodermii hlavy, pedikulózu apod.

Stav vlasů je ovlivňován hormonálními změnami, endokrinními chorobami, dědičnou predispozicí a dalšími faktory, a proto je třeba identifikovat a odstranit příčinu nezdravého typu vlasů, je nutno poradit se specialistou.

Když je třeba kontaktovat trichlóga

Celkový stav zdraví člověka ovlivňuje stav vlasů, a proto se doporučuje konzultace s tricholožkou pro osoby, které mají

 • vlasy se rychle znečištěné, tenké, ztrácejí pomp a lesk, rozdělí se nebo se zlomí, tenké nebo aktivně vypadnou;
 • dochází k lupům, svědění a zanícení pokožky hlavy, která se stala příliš mastnou nebo suchou.

Stupně konzultací

Konzultace trichlóga zahrnuje:

 • Zkoumání stížností pacientů. Během rozhovoru doktor vysvětluje, jak dlouho trvají obavy pacienta, jaké chronické onemocnění trpí a jaká léky užívá, jak se stará o vlasy, zda má vedlejší příbuzný podobné problémy atd.
 • Vizuální vyšetření, během níž lékař posoudí stav vlasů a vlasové pokožky, kontroluje přítomnost nebo nepřítomnost příznaků houbových onemocnění a zánětlivých procesů.
 • Účel dalšího výzkumu.
 • Výběr léčebného režimu.

Diagnostika

Pro diagnózu tricholog používá data:

 • Vizuální kontrola.
 • Laboratorní studie (biochemická analýza krve, studie hormonálního stavu atd.).
 • Počítačová trichoskopie, která umožňuje zachytit problematickou oblast pokožky hlavy a vlasů při velkém zvětšení pomocí zařízení s videokamerou (trichoskop) a pak získat počítačové zpracování získaných informací.
 • Fototrichogramy jsou další výzkumnou metodou, která umožňuje odhalit androgenetickou alopecii v počáteční fázi, provádět diferenciální diagnostiku různých druhů alopecie a vyhodnocovat účinnost léčby v průběhu času. Provádění fototrichogramu v čelní a parietální zóně je oholil jeden kilometr čtvereční. vidět, dal tetování body v této oblasti, které pak umožňují najít tuto oblast, po 2 dnech, regrown vlasy jsou obarvené zvláštním barvivem a skenovat frontální-parietální zónu s trichoscope. Tento postup pomáhá posoudit hustotu, průměr a množství vlasů, procento ředění, rostoucí a nepěstující vlasy, stejně jako rychlost jejich růstu.

Třicholožka může pacientovi také poradit endokrinologovi a jiným úzkým odborníkům.

Léčba

Při léčbě trichologických onemocnění využívá tricholožka především konzervativní léčbu (lékařské a fyzioterapeutické metody se používají) a chirurgické metody mohou být použity k léčbě androgenetické alopecie.

Konzervativní metody léčby zahrnují:

 • Používání stimulantů růstu vlasů (minoxidil).
 • Použití antifungálních léků (ketokonazol atd.).
 • Plasmolifing je injekční metoda, která používá léčivo vyrobené z krevní plazmy pacienta. Zaváděné krevní destičky stimulují činnost kožních buněk, obnovují fungování vlasových folikulů, odstraňují záněty a vypadávání vlasů.
 • Mezoterapie je injekční metoda, při níž se do postižené oblasti vstříkne mesokoktail (obsahuje vitamíny, aminokyseliny a mikroelementy).
 • Terapie ozonem - normalizace fungování vlasových folikulů a mikroinjekcí směsi ozonu a kyslíku zlepšující krevní oběh.
 • Cryomassage, ve kterém jsou vlasy pacienta česány do děr a postižené oblasti jsou masírovány tamponem, na kterém je aplikován tekutý dusík. Při okamžitém ochlazení kůže se k tomuto místu dostává krev, kožní buňky umístěné v této oblasti se aktivují, což stimuluje růst vlasů.

Androgenetická alopécia je léčena stimulátory růstu vlasů a případy rezistentní vůči konzervativní terapii jsou léčeny transplantací vlastních vlasů pacienta.

Při léčbě některých typů alopécie jsou předepsány kortikosteroidy, ale tyto léky mají vedlejší účinek a nejsou vždy účinné.

Tricholožka také pomáhá svým pacientům vybrat si nejlepší prostředky pro péči o vlasy a napravit stravu, doporučit relaxační techniky a předepsat příjem vitamin-minerálního komplexu.

Tricholog

Problémy se ztrátou vlasů, plešatostí nebo lupů jsou téměř vždy snažíme vyřešit pomocí kosmetiky. Navzdory skutečnosti, že se vlasy nazývají kožní příchutě, je to úplný orgán, stejně jako všechny ostatní. Spolu s kůží, vlasy odrážejí obecný zdravotní stav. Proto špatný stav vlasů není problém šamponu, ale signál vnitřního selhání. Můžeme vyzkoušet drahé a levné produkty péče o vlasy, až budeme unaveni, a pak se nekonečně zajímáme o jejich bezmocnost. V tomto případě to pomůže jen tricholožka.

Kdo to je

V medicíně je téměř každý orgán a funkce věnována samostatné specializaci. Takže vlasy a pokožka pokryté těmi, studuje trichologii. Jedná se o vědu, která se zabývá vnitřní a vnější strukturou vlasů, jejich fungování, onemocnění. Kůže pokrytá srstí je přímo s ní spojena: obsahuje folikuly, vylučuje tuky, vyživuje žárovku, a tak je také zkoumána touto vědou. Specialista v této oblasti se nazývá tricholožka.

Je to relativně mladá větev medicíny, v naší zemi se začala rozvíjet až na počátku 21. století. Pokroky a výzkumy však rychle vyvolávají popularitu této specializace. Tyto problémy s chlupatými částmi, které lidé léčí léky kosmetikou, doktor dokáže vyřešit během několika týdnů. Potřeba takové vědy je způsobena skutečností, že většina problémů se srstí je způsobena vnitřními nemocemi, poruchami imunity, hormonálním zázemím atd.

Tricholožník je specialistou s úzkým zaměřením, zachází jen s vlasy. Nicméně takový lékař musí mít nutně lékařskou výchovu a být si vědom všech funkcí těla. Jeho kompetence zahrnuje prevenci onemocnění, léčby, vývoj nových technik. Na něj se vztahují pacienti jakéhokoli pohlaví a věku. Zároveň řeší kosmetické problémy (lupy, ztráty apod.) A složitější problémy (kompletní plešatost, lichen).

Jaké nemoci se s ním zacházejí

Kromě obvyklé ztráty vlasů se mohou objevit i spousty potíží. Nevědí, jaký druh onemocnění, symptomů a zvláště jak ho vyléčit, lidé se často uchýlí k samoléčení. Domácí ošetření se může jen občas ospravedlnit, ale i v tak jednoduché záležitosti, jako je péče o vlasy, můžete udělat nenapravitelnou chybu. Hromadný trh tuto situaci zhoršuje tím, že nabízí "hojivé" masky, šampony a ampule s oleji. Výsledkem je, že pacient na jednoduché spadnutí získává další lupy, svědění, křehkost atd.

Lékař může přesně přidat obrázek onemocnění, zjistit příčinu a předepsat správnou léčbu. To výrazně zkracuje dobu obnovení starých vlasů a peněz jeho majitele. Lékař identifikuje a léčí tyto problémy:

 1. Lupiny - odumírání a odlupování pokožky hlavy. Takový jev může být indikátorem tohoto problému: onemocnění gastrointestinálního traktu, štítné žlázy, endokrinní poruchy.
 2. Seborrhea - vypadá velmi podobně jako lupy, ale je doprovázena obecným zhoršením stavu vlasů: silná část, vyčerpání, suchost a svědění kůže nebo naopak zvýšený obsah tuku.
 3. Alopecie je částečná nebo úplná plešatost. Obvykle může každý den ztratit až 150 vlasů, které jsou obnoveny. Pokud se však ztráta vyskytne intenzivněji, určitě byste měli navštívit lékaře. Důvodem je řada faktorů: dědičnost, deprese, poruchy metabolismu, narušení krevního oběhu.
 4. Včasné šedé vlasy - se objeví i u mladých lidí od 25 let, může to být genetické onemocnění. Šedé vlasy se objeví kvůli ztrátě pigmentu, v některých případech můžete vrátit přirozené barvy. Tento problém však často není vyřešen.
 5. Mentagra - se projevuje výskytem malých purulentních zánětů na kůži. Hustota takového vyrážky může být odlišná od husté až po jednotlivé léze. Výsledkem je oslabení vlasů, průřez, křehkost, ztráta.
 6. Parazity a infekční nemoci. Patří mezi ně lišejníky, houby, vši. Je obtížné a dokonce i nebezpečné tyto nemoci léčit sami.
 7. Psoriáza pokožky hlavy.
 8. Slabý růst vlasů, nudný vzhled.

Kromě těchto běžných onemocnění tricholožka také léčí mnoho nemocí chlupaté části. Je také v jeho kompetenci konzultovat pacienty s rakovinou, protože chemoterapie často vede k plešatosti. Stojí za zmínku, že většina problémů, které způsobují vlasy, jsou doprovázeny lupinami. Proto v případě jeho výskytu stojí za to kontaktovat specialisty, aby zjistili povahu této nemoci.

Můžete také kontaktovat lékaře, abyste zabránili nebo zlepšili vzhled vlasů. Tricholožka na základě postupu se provádí na základě externího vyšetření. Vzhledem k tomu, že důvodem je často samotné tělo, to nestačí. Proto i zkušený kosmetolog je v této věci podřízený trichologovi. Analýzy budou informovat o vhodných postupech, o nezbytných a správných výrobcích péče.

Jak zjistit, kdy jít

Každý den ovlivňují naše vlasy desítky faktorů: počasí, špatné návyky, jídlo, užívání tablet. Dokonce i úplně zdravě vypadající osoba může opustit lepší účes. To může být způsobeno genetickou predispozicí, nedostatkem živin, stresem. Bohužel, mezi našimi lidmi, jít na doktora je úkol, který se neustále odkládá, a mnozí z nich ještě o takovém doktorovi vůbec nevědí. Proto se takový odborník potýká s nesprávnou sebekontrolu častěji než jiní.

Přihlaste se k schůzce s tricholožkou je v těchto případech:

 • pokud s neustálou péčí jsou vlasy stále křehké, slabé, silně rozdělené;
 • pokud je ztráta vlasů zjištěna v částech, lokálně nebo v celé hlavě;
 • s výskytem šedých vlasů v raném věku;
 • bez jakéhokoli zjevného důvodu, kůže a vločky;
 • pokud jsou na kůži odděleny suché, šupinaté nebo zanícené oblasti;
 • při detekci parazitů;
 • zabránit onemocnění a zlepšit růst a vzhled.

Také lékaři jiných specialit často doporučují pacientům, aby navštívili trichlóga po léčbě hormonálními léky, protože to často narazí na rovnováhu hormonů. Po porodu se ženy také často setkávají se ztrátou vlasů, což může být způsobeno vyčerpáváním těla, nedostatkem vitaminů a minerálů a stresujícím stavem. Ve všech těchto případech odborník předepisuje léky nebo jiné způsoby léčby, které jsou potřebné pro konkrétní pacienta.

Kde najít takového lékaře

Vzhledem k tomu, že máme poměrně novou profesi, může být obtížné najít trichologa. Většina veřejných nemocnic se nemůže pochlubit přítomností takového specialisty. Ve velkých městech existuje spousta soukromých klinik, kde tam právě takový doktor pro vlasy. Stojí za to hledat v centrech estetické medicíny, soukromých diagnostických klinikách, specializovaných zdravotnických zařízeních. Je lepší vyhledat záznamy pacientů před nahráváním, dozvědět se o pracovních zkušenostech.

Bohužel v malých městech taková možnost neexistuje. Jedinou cestou je chodit na běžného dermatologa na klinice, protože má podobnou specializaci. Dermatolog může být potřeba, pokud je problém opravdu vážný. Pro kvalitní řešení problému však bude nutné mít doktora úzké specializace - trichologa. Dosud je výběr pro malé komunity malý - navštivte lékaře v regionálním centru.

Jak je příjem a léčba

Neměli byste se bát návštěvy trichológa, zaprvé, téměř všechny procedury jsou bezbolestné a za druhé, vše je pro zdraví a krásu. Při prvním přijetí lékař vyšetří pacienta, položí otázky, studuje historii onemocnění (pokud existuje). Zkoumání postižené části hlavy se objevuje několika způsoby, nutně se jedná o speciální vybavení a počítače. Nejčastěji se uchýlí k trichoskopii - metodě, při níž se s pomocí nástrojů podrobí vyšetření vlasů velmi detailně.

V případech jednoduchých problémů s vlasovou hlavou musí lékař pouze s pacientem vidět a mluvit. Na základě získaných údajů může odborník již vybudovat teoretické a praktické metody léčby. Lékař vám navíc pomůže vybírat ty potřebné péče v tomto konkrétním případě. Nejčastěji vyžaduje léčba několik trichologů, aby mohl posoudit, v jakém směru se mění situace.

Ve většině případů však budou vyžadovány další analýzy. Vzhledem k tomu, že stav vlasů je ovlivněn mnoha vnitřními faktory, budou tato opatření velmi užitečná. S úplným obrazem lékař určí přesně, co způsobil problém. A to zase pomůže zbavit se nemoci s minimálním úsilím, časem a penězi. Mezi tyto další analýzy patří:

 • krevní test;
 • škrábance z horní vrstvy kůže na hlavě;
 • analýza moči k určení hormonálních hladin;
 • imunogram;
 • konzultace lékařů jiných specialit.

Názory příbuzných odborníků jsou zde také velmi důležité, protože problém je často složitý. Často se s lidmi zachází s trichologem s podezřením na lišejníky, což se může ukázat jako lupénka, která vyžaduje celou řadu terapeutických opatření. Proto můžete potřebovat vyšetření neurologem, gastroenterologem, ENT, dermatologem.

V závislosti na zjištěných příčinách lékař předepisuje průběh léčby. Obsahuje léky, které užívají multivitamíny, dieta, kosmetické ošetření. Pro rychlé obnovení krásného účesu může odborník doporučit některé salonní procedury: restrukturalizaci, laminování, rehabilitaci, plazmové zvedání. Takové služby jsou dnes velmi populární, zvláště mezi ženskou polovinou, nicméně, aby je lépe po schválení tricholožky. Všechny tyto služby často poskytuje lékař sám, ve výjimečných případech musíte navštívit samostatný salon.

Cena specializované služby bude záviset na samotném důvodu a na komplexu lékařských opatření, která lékař sám poskytuje. První prohlídka a vyhotovení obrazu choroby na soukromé klinice je tedy 10-15 USD, každé následné přijetí je buď levnější, nebo zdarma. Náklady na samostatnou službu závisí na zásadách samotné kliniky. Například jedna z nejdražších služeb - plazmové zvedání - bude stát v průměru 100-150 USD. Tato metoda však řeší téměř všechny problémy s růstem a vzhledem vlasů.

Tipy pro trichology

Aby se předešlo takovým problémům, lékaři doporučují, aby si vybrali ty správné výrobky: šampon, masku, oplach atd. Typ vlasů a typ pleti jsou také důležité. Při mytí hlavy je vhodné měnit teplotu (douche), ale bez extrémů, vlasy nemají rádi velmi horkou a velmi studenou vodu. Je lepší je opláchnout lehce teplou vodou, aby se žárovky zavřely. Jak často si umyjte vlasy, jen vy se rozhodnete. Skutečnost, že časté mytí je škodlivé pro vlasy, je mýtus, hlavní věcí je vybrat vhodný šampon.

Také na radu trichlóga je pravidelná návštěva terapeuta a gynekologa. Neustálé sledování vlastního zdraví poskytne hustou hřívu i silné tělo jako celek. Je třeba každý den hřeben s masážním kartáčem, dá se lesk a zlepšuje krevní oběh pro rychlý růst vlasů. V případě problémů s vlasy je lepší nešetřit čas a peníze na výrobky z kosmetiky. Včasná návštěva lékaře a profesionální léčba je jediným vhodným způsobem, jak z této situace.

Tricholog: kdo je to a co léčí?

Krásné zdravé vlasy jsou ukazatelem zdraví. Pokud se pokožka hlavy začne odlupovat nebo vlasy rychle ztenčují, může to znamenat vývoj vážných onemocnění. Máte-li problémy s vlasy, musíte si objednat schůzku s tricholožkou. Kdo je a co zachází? Jedná se o lékaře specializující se na patologii vlasů a pokožky hlavy.

Kdy bych měl hledat pomoc od trichlóga?

Co je tricholog? Co tento ošetřovatel zachází? Ve skutečnosti je to dermatolog, který se specializuje na pokožku hlavy a může také zhodnotit stav vlasů, předepisovat vhodnou terapii k odstranění stávajících problémů. Právě tento doktor ošetřuje plešatinu jak u žen, tak u mužů.

Z článku bude možné zjistit, jaké choroby tricholog ošetřuje, s jakými příznaky stojí za to kontaktovat tohoto specialistu.

Alopecie

Pokud dojde k rychlému úbytku vlasů, musíte se s tricholožkou dohodnout. Takový symptom může naznačovat vážné patologie. Při alopecii u dětí je třeba poplach poplach. Je možné, že dítě bude diagnostikováno s neuralgickými nebo endokrinními patologiemi.

Pokud je diagnostikována alopécia u dítěte, provádí se komplexní terapie zaměřená na odstranění onemocnění, které vyvolává vypadávání vlasů. Specialista úzce spolupracuje s endokrinologem, neuropatologem, pediatrem a dalšími lékaři.

Jak tricholog ošetří ztrátu vlasů? Především by se mělo provést komplexní vyšetření celého těla pacienta. Je možné, že plešatost je spojena se špatnou stravou nebo nedostatkem kvalitního odpočinku. V mnoha případech je možné situaci napravit pomocí vitamínů.

Trichophytosis

Toto onemocnění je poměrně vzácné, ale bez pomoci specialisty z nepříjemných příznaků se nemůže zbavit. Patologie je charakterizována poškozením vlasů a pokožky hlavy patogenních hub. Zdrojem infekce mohou být lidé s trichofytózou nebo se zvířaty. Nemoc je snadno přenášena v každodenních kontaktech.

Pediculóza

Téměř každý se musel vypořádat s parazitickou chorobou. Děti jsou náchylnější k patologii. Všudy se snadno přenášejí během každodenních kontaktů, takže děti z předškolního a středního vzdělání často trpí parazitem. Tyto dny už dávno uplynulo, když se problém zbavil metodou "babičky" používající kerosen. Pokud jste museli identifikovat vši u dětí, měli byste se obrátit na trichologa dermatologa.

Seborrhea

Kůže zdravého člověka vytváří zvláštní tajemství, které má zvlhčující a ochrannou funkci. Jedná se o velmi tuk, kvůli kterému se vlasy stávají mastnými. Pokud sekrece kůže změní své složení nebo se začne intenzivněji vyrábět, je diagnostikována seborrhea. S touto patologií byste se měli určitě obrátit na trichlóga.

Seborrhea je plná nejen nevzhledných vlasů, ale i nepříjemných komplikací. Skalp začíná odlupovat, objevují se zánětlivé reakce. Může se připojit houba nebo bakteriální infekce. Pacient se obává o závažné svědění kůže. Mnoho pacientů pokrývá kůži krve.

Co tricholog ošetří u žen, mužů a dětí? Lékař musí nejdříve normalizovat tvorbu sekrece kůže a odstranit mrtvé částice epidermis. Toho lze dosáhnout užíváním keratolytických léků. Dobré výsledky ukazují také fyzioterapeutické postupy.

Starší šedé vlasy

Každý dostane původní barvu vlasů kvůli melanocytům. S věkem se tato látka vyrábí v menších množstvích, takže se vlasy postupně odbarvují (mění se šedě). Pokud se ve věku 25 let dostane šedivý nádech, může to znamenat vážné zdravotní potíže. I když je dědičný faktor také důležitý.

Rané šedé vlasy mohou být důsledkem farmakoterapie. Úkolem trichlóga je zjistit, proč vlasy mění barvu a strukturu a zastaví proces dalšího šednutí.

Microsporia

Patologie patří také do kategorie hub. Patogenní mikroflóra může ovlivnit nehty a pokožku hlavy. Pokud vlas trpí, neměli byste odložit návštěvu trichológa. Obvykle mohou patogeny houby být na lidské pokožce po dlouhou dobu. Problémy začínají, když jsou obranné prostředky těla výrazně sníženy. Patogenní mikroflóra se po onemocnění nebo stresu rychle rozmnožuje. Microsporie je sezónní. Nejčastěji se pacienti s nepříjemnými příznaky obrátí na trichologa v létě nebo na podzim.

Atrofie skalpu

Toto závažné chronické onemocnění může vést k úplné ztrátě vlasů. V postižené oblasti se kůže stane tenčí a přestane plnit své funkce. Pokud je postižena oblast hlavy, začnou se vlasy tenké. Nedodržení včasné léčby je plné plešatosti. Atrofie skalpu může začít v důsledku zánětlivých procesů v těle. Společná atrofie je častá. Pacienti starší 75 let trpí tímto onemocněním.

Každý tricholog bude schopen diagnostikovat atrofii pokožky hlavy bez problémů. Kdo to je a co léčí bylo popsáno výše. Změna stavu postižené oblasti hlavy, bohužel, nebude úspěšná. Nicméně odborník může zastavit další vývoj patologického procesu. Chcete-li zlepšit vzhled pacienta, který čelí atrofii, pomůže kosmetologovi nebo plastickému chirurgovi.

Zvýšené poškození vlasů

Pokud vypadnou vlasy a rozdělí se, není vždy možné situaci napravit použitím kosmetických masek nebo "babičkových" receptů. Tricholožka pomůže určit přesnou příčinu suchých vlasů. Problémy s nimi mohou být elementárně spojené s porušením stravy. Pokud pacient preferuje polotovary a sýtené vody, zdraví vlasů je mimo otázku. Suché vlasy vypadají matně a bez života, kudrlinky mezi sebou zmatené. To vede k větší ztrátě vlasů.

Křehkost vlasů může také znamenat selhání jater, nedostatek vitamínu, cukrovku, tuberkulózu atd. Úkolem kvalifikovaného trichlóga je identifikovat příčinu patologického procesu a předepsat vhodnou léčbu.

Bohužel úzké specialisty nefungují ve všech zdravotnických zařízeních. Dermatolog může také předepsat léčbu.

Tricholog - zachránce vlasů

Dnes je tricholožka velmi oblíbenou a vyhledávanou profesí. Navíc odborníci v této oblasti jsou velice chybějící. Z různých sociálních a ekonomických důvodů jsou stále méně kvalifikovaní lékaři a stále více problémů pro lidi s vlasy. Kromě toho se kosmetologie vyvíjí skoky a hranice, a dnes tricholožka může pomoci v nedávné době považované za naprosto beznadějné případy.

Kdo je tricholog?

Název této specializace pochází z řeckého slova "trichos", což znamená "vlasy". Proto se lékař zabývá studiem, léčbou a dokonce i rekonstrukcí vlasů. Podle obecné klasifikace je trichologie součástí kosmetické dermatologie.

Kvalifikovaný tricholog musí mít dokončenou lékařskou výchovu, stejně jako mít důkladnou znalost kožních onemocnění. Nejčastěji se stávají příčinou alopecie, kterou nelze vyléčit doma s lidovými léky. Ačkoli to je daleko od jediných viníků těžké vypadávání vlasů.

Moderní trichologové pravidelně navštěvují semináře pořádané zástupci farmakologických společností nebo výrobců zdravotnického vybavení, aby se drželi krok s novými produkty, které se objevují na trhu. Pouze takový doktor bude schopen poskytnout opravdu kvalifikovanou pomoc i v těch nejvíce zanedbaných případech.

Kdy je čas jít k lékaři

Bohužel návštěva "doktora vlasů", jak mnoho lidí říká trichologové, kteří nevědí správný termín, lidé obvykle odkládají na poslední, snaží se vyřešit problém na vlastní pěst. I když je lepší začít s tím, jakmile si všimnete dvou nebo více nepříjemných příznaků uvedených níže:

 • nadměrná mastná nebo suchá pokožka hlavy;
 • přetrvávající svědění nebo podráždění;
 • zčervenání celé kůže nebo barvení;
 • zvýšená plešatost nebo vzhled plešatých míst;
 • prudce zrychlená ztráta vlasů;
 • náhle se objevily nebo brzy šedé vlasy;
 • zbytečné lupy nebo husté bílé krusty;
 • uzliny nebo otoky na vlasové šachtě;
 • pupínky nebo pustuly na pokožce hlavy;
 • mokré kožní vředy nebo šupinovité růsty;
 • silné ředění, křehké vlasy;
 • ztracený lesk, blednutí přirozené barvy.

V 90% případů tyto příznaky neukazují vážné patologické stavy těla a mohou být poměrně snadno a rychle odstraněny. Pokud je však onemocnění stále přítomno, čím dříve se diagnostikuje a začne léčba, tím vyšší je pravděpodobnost, že v krátké době nezůstane bez vlasů.

Co dělat

Když dospějete k závěru, že stav vlasů vás obtěžuje, musíte okamžitě jednat. Chcete-li začít, pečlivě sledujte sebe a snažte se eliminovat všechny fyziologické příčiny aktivní ztráty vlasů nebo nadměrné suchosti / mastné pokožky pokožky hlavy.

Pokud se situace během 1-2 týdnů nezlepšila, měli byste navštívit lékaře. Čím více mu však povíte o svých pozorováních, tím přesnější bude diagnóza.

Sledování se sami

Jednou z nejčastějších příčin špatného stavu vlasů je nedostatek vitamínu. A to je navzdory skutečnosti, že dnes máme téměř neomezený výběr jídla! Ale kolik lidí systematicky monitoruje stravu a snaží se alespoň nějakým způsobem vyvážit? Začněte tím, že vyhodnotíte nabídku a množství čisté vody spotřebované denně.

Druhým důležitým bodem je kontrola dopadu negativních vnějších faktorů. Analyzujte a zodpovězte tyto otázky sami:

 • Je šampon a vlasový balzám vhodný pro vás?
 • Jak často vypadají vlasy?
 • Zneužíváte stylingové nástroje?
 • Jak často a řádně suší vlasy sušič vlasů?
 • Kolikrát týdně máte termočlánkové žehlení a curling?
 • Oddáváte si vlasy léčivým olejům a maskám?
 • Chráníte je před slunečním světlem a špatným počasím?

Bylo by hezké počítat, kolik vlasů denně ztrácíte. Průměrná denní sazba se pohybuje od 70 do 150 kusů.

Všimněte si, že na konci je malá bílá tobolka. Pokud chybí, znamená to, že vlasy se rozpadají, ale nevypadají. A teď můžete jít na doktora, který se vás zeptá na všechny tyto otázky.

Na recepci u trichlóga

Profesionální diagnostika u trichlóga se skládá z několika fází a první je historie, pro kterou lékař bude potřebovat shromážděné informace. Po podrobném rozhovoru s vámi provedete vizuální a hardwarové vyšetření hlavy.

Zkouška povrchu pokožky hlavy se provádí absolutně bezbolestně s použitím videoprostorového dermatoskopu nebo nejmodernější výpočetní techniky. Umožňují lékaři podrobně zkoumat stav kůže a program dokonce vypočítá přesný počet aktivních, mrtvých a spících vlasových folikulů. Poté lze vyvodit závěry o možnosti částečné nebo dokonce úplné obnovy vlasů.

Pokud je názor specialisty po počátečním vyšetření nakloněn, že možná příčina problémů s vlasy je onemocnění pokožky nebo vnitřních orgánů, pak vás provede na další vyšetření, které může zahrnovat:

 • bakteriální očkování kůže;
 • studovat pod voodoo lampou;
 • biopsie skalpů;
 • kompletní krevní obraz;
 • podrobná analýza hormonů;
 • Ultrazvuk štítné žlázy atd.

V některých případech může být nutné konzultovat další odborníky: endokrinologa, gastroenterologa, kardiologa a dokonce i odborníka na výživu nebo psychologa. Odmítnutí návštěvy je nestojí za to, protože pokud neodstraníte hlavní příčinu, není možné úplné obnovení vlasů. Všechna snaha přinese pouze dočasné výsledky.

Způsoby léčby

Po vyšetření a všech jeho výsledky testu dokáže lékař obvykle přesně říct příčinu plešatosti nebo jiných problémů s vlasy a doporučuje vhodnou léčbu. Je-li zjištěno primární nebo chronické onemocnění, mělo by být nejprve zaměřeno na veškeré úsilí.

Současně je nutné revidovat a upravit stravu ve směru zvyšování čerstvé zeleniny, ovoce, vysoce kvalitních bílkovin a potravin bohatých na vlákniny. Ve většině případů problémy s vlasy u dětí ve věku 12-17 let souvisí s tím, že dospívající osoba mimo dům jedí nezdravé potraviny nebo potraviny pro pohodlí.

Léčba obvykle zahrnuje kosmetické a hardwarové procedury na pozadí léků (lékař napíše předpis a určí dávkování) nebo multivitaminové komplexy. Takový komplexní přístup vám dává nejrychlejší šanci na úplné zotavení.

Dvakrát za měsíc se budete muset vrátit ke schůzce, kde lékař zkontroluje stav vlasů a v případě potřeby poskytne poradenství ohledně opravy léčby.

V některých případech hlava pokračuje v plešatosti, i přes všechna přijatá opatření. Může být geneticky naprogramován nebo může být vzácnou nediagnostikovanou formou alopecie. Dokonce i lékařské ošetření zde nepomůže, ale zkušený vysoce kvalifikovaný tricholog může pacientům transplantovat pacienty z neinfikované oblasti. Jejich míra přežití dosahuje 95%.

Jak se dostat k trichologovi

Ukázalo se, že mnozí nejenom nevědí, s čím se tricholožka zachází, ale také, jak se k němu dostat. Bohužel se s takovými odborníky nesetkáte na okresní klinice. Ano, a v malých městech, jsou převážně jen v soukromých klinikách. Přestože se v posledních letech objevuje zařízení pro primární diagnostiku v salonech pro krásu a kosmetických salonech. Způsob práce s nimi je jednoduchý a každý kvalifikovaný doktor může udělat obecné závěry o stavu vlasů.

Nezapomeňte, než provedete schůzku, abyste provedli výše uvedenou vlastní diagnostiku. Obvykle trvá nejméně 2-3 dny a všechny tyto informace jsou pro lékaře velmi důležité. V opačném případě vás může požádat, abyste přišli znovu, a to je ztracený čas a peníze. Konzultace trichlóga jsou většinou placeny, ale ceny jsou poměrně cenově dostupné.

Podle recenzí těch, kteří již využili své služby, dobrý lékař vám nejen pomůže rychle obnovit vlasy, ale také vám poskytne užitečné tipy na výživu a péči. A to znamená, že budete mít jistotu, že děláte všechno správně a příště budete muset vyhledat lékařskou pomoc.

Kdo je tricholog a co zachází

Vnější krása člověka závisí na několika složkách: čistý vzhled, zdravý stav pokožky, krásný úsměv a samozřejmě účes. Nechte své vlasy moderním účesem a ultramoderní barvou, ale pokud vypadají špatně, jsou nadsadené, nudné, všechno je lupiny a dokonce i vylévat smlouvu, pak je málo radosti. A co tedy děláš? Pospěšte si koupit nový balzámový šampon, běžte do kadeřníka nebo si ho přemýšlejte?

Věděli jste, že vnější stav vlasů je indikátorem zdraví těla. Pokud je v tom nějaká nemoc, pak první, kde dá signál, bude hlavou vlasů. Nejčastěji se to děje:

 • kvůli poruchám v endokrinním nebo imunitním systému;
 • v rozporu s funkcemi gastrointestinálního traktu nebo gynekologických orgánů;
 • na pozadí těhotenství a porodu;
 • kvůli psychickým poruchám, stresovým situacím.

První věc, kterou byste si měl přemýšlet, je, který lékař by měl kontaktovat s problémy s vlasy a pokožkou hlavy? Tento odborník se nazývá tricholožník a kdo je tricholožník a co zachází, přečtěte si další část.

Kdo je tricholog?

Tricholožka je lékař specializující se na dermatologický profil, ale hlouběji pracuje na onemocnění pokožky hlavy. Trichologie, jako věda, vznikla v polovině 20. století, ačkoli v Rusku to jen skončilo. Vzhled prvních domácích specialistů přišel v roce 2000, nicméně toto povolání nebylo oficiálně uznáno, protože ministerstvo zdravotnictví se domnívá, že se jedná o podsekci dermatologie. Samozřejmě, tricholožka se nenachází v žádné kliniky, ale každým rokem se objevují čím dál víc, což znamená, že náš lék prochází progresivními změnami.

Pouze dvě struktury spadají do rozsahu jeho zájmů:

Nicméně, tricholog musí vědět všechno o jejich struktuře a funkce, stejně jako všechny příčiny, příznaky, fáze vývoje patologií s nimi spojených. A abyste pochopili, že vedle takového jevu, jako je lupina nebo seborrhea, může být onemocnění mnohem závažnější, například mykóza, lichen, purulentní poškození vlasových folikulů, brzy šedivé vlasy apod.

Určili jsme, kdo je tento specialist, podívejme se hlouběji na to, co tricholog ošetřuje a podrobně se učí o hlavních typech onemocnění.

Co trpí lékař tricholožka?

Hlava a srst jsou viditelnými oblastmi těla, a pokud se s nimi vyskytne problém, je nepravděpodobné, že by je mohly dlouho skrývat a nemá smysl. Můžete použít lidové prostředky nebo speciální šampony, ale tímto způsobem se můžete zbavit příznaků, ale ne nemoc. Jakmile je přestanete používat, vše se vrátí do původního stavu. Abyste neztrácel čas a peníze, musíte se co nejdříve rozloučit s nepohodlí. Doporučujeme, abyste hledali odbornou pomoc. Co lékař tricholožka léčí:

 • Lupiny - malé částice bílé barvy jsou absolutně všemi známými. Jejich vzhled je spojen s narušením mazových žláz, když produkují kožní mastnotu ve větším či menším množství, odlišné od normy. Nebo se mění chemické složení sekrece vytvořené žlázou;
 • Seborrhea je onemocnění podobné lupům, nebo spíše je to jeden z jejích příznaků, ale přesto se stává stále výraznější a závažnější. Důvodem je porušení vylučovací funkce mazových žláz;
 • Ekzém je dalším názvem pro seboroickou dermatitidu. Vystupuje ve formě načervenalých míst (bublinová struktura s peelingem). Nejčastěji dochází v důsledku silného stresu;
 • Psoriáza je růžová vyrážka na hlavě s volnými stříbrnými šupinami. Onemocnění je chronické a náchylné k relapsům.
 • Mentagra je purulentní léze postihující vlasový folikul. V tomto případě pacienti pozorují ztenčení pramenů a jejich trvalou ztrátu.
 • Kožní onemocnění - desenzitizace určitých oblastí hlavy, kde se vlasy rozpadají, vypadnou, jejich růst se zastaví.

Co dělá tricholog a co dělá?

Mohou být získány trichologické onemocnění, nejčastěji jsou však založeny na dědičném faktoru. Genetické informace získané od rodičů ovlivňují kolísání vlasů. Rané šedé vlasy mohou být důsledkem vážného šoku nebo pravidelného stresu a někdy se tato nemoc dědí, jestliže vaše matka nebo otec má od mladého věku šedivé vlasy, pak je také velmi pravděpodobné, že k tomu dojde. To platí i pro to, co ošetřuje lékař tricholog. Nyní existují různé metody brzdění tohoto procesu, takže zoufalství není nikdy nutné.

Když se odvolává na trichlóga, lékař musí pohovořit s pacientem, určit trvání úzkosti, jeho závažnost, zjistit, zda má člověk nějaké chronické onemocnění a jak dlouho zkoumá jeho tělo.

Pak lékař-tricholog diagnostikuje stav vlasů a pokožku hlavy. V moderních zdravotnických centrech existuje vynikající zařízení nazývané trichoskop. Umožňuje provést kontrolu při maximálním zvětšení. Z tohoto důvodu má lékař možnost provést předběžnou diagnózu.

K objasnění může být zapotřebí vhodné analýzy nebo konzultace s příslušnými odborníky.

Po stanovení závěru je vybrána komplexní léčba na základě příprav, postupů a různých manipulací.

Příčiny a léčba plešatosti

V různých stádiích života většina lidí prožívá onemocnění, jako je alopécia. To je jeho vědecké jméno, jednoduchým způsobem - vypadávání vlasů. Obvykle jsou dokonce i u zdravých lidí sprchovány, protože je přirozený proces jejich aktualizace. Trichologové vypočítali tuto míru, v průměru je to až 100 vlasů. Je důležité věnovat pozornost jejich kořenu, musí být jasné, jinak je případ špatný.

Nejčastější příčiny patologické ztráty pokožky hlavy:

 • Chemoterapie nebo užívání silných léků, často antibiotik, jsou schopné potlačit síly těla;
 • Nemoci nervového nebo hormonálního systému;
 • Stres, deprese, chronická únava;
 • Nedostatek vitamínů, obvykle sezónní jev;
 • Udržování přísné stravy, nalačno nebo jednoduše špatné jídlo ovlivňuje práci celého organismu, stejně jako kudrlinky;
 • Hypothermie hlava v chladném období;
 • Opačný účinek - oteplování vlasů také negativně ovlivňuje jejich stav, což vede ke zhoršení a ztrátě. Jedná se o použití fén, pleyk, žehliček;
 • Při pubertu, těhotenství, po porodu, během menopauzy je endokrinní systém vystaven vážné nerovnováze, která je škodlivá pro vlasy.

Léčba v tomto případě by měla být složitá a měla by zahrnovat:

 • z vitamínů
 • léky zlepšující mikrocirkulaci a nápravu imunity,
 • hormony
 • jinými prostředky, které jsou aplikovány dovnitř nebo injektovány přímo do postižené oblasti injekcí.

Proudy, ultrafialové záření a kryomassage našly efektivní aplikaci v trichologii.

Tipy pro trichology

Teď už víte, kdo je tricholožník a co s ním zachází, což znamená, že byste měli poslouchat jeho doporučení pro zachování krásy a hlavně pro zdraví vašich vlasů. A jsou následující:

 • Typ vlasů u lidí je jiný, takže téměř všichni výrobci šamponů mají oddělené linie pro mastnou, suchou a normální. Nezapomeňte si vybrat kosmetiku, která vyhovuje tomuto kritériu;
 • Teplé a mrazivé počasí stejně působí na vlasy, chrání je kloboukem od slunečních paprsků a kloboukem od chladného větru.
 • Se silnou ztrátou se pokuste je ořezat;
 • Denní masáž pokožky hlavy, dřevěný kartáč je pro tento účel skvělý;
 • Předtím, než si jdete do postele, pokořte vlasy po celé délce, začínáte od dna a dostanete kořeny.
 • Použijte vlasy, laky, laky, pěny a gely co nejméně;
 • Při malování se rozhodněte pro profesionální výrobky bez amoniaku;
 • Pro stimulaci růstu vlasů trichologů byl vyvinut způsob pulsování pokožky hlavy, darsonvalizace. Podobný účinek, ale jiný princip práce má mezoterapii vlasů. Postup je založen na subkutánní injekci účinnými látkami.

Tricholog. Co dělá tento odborník, jaký výzkum provádí, jaké patologie léčí?

Místo poskytuje základní informace. Adekvátní diagnóza a léčba onemocnění je možná pod dohledem svědomitého lékaře. Všechny léky mají kontraindikace. Požadována konzultace

Kdo je tricholog?

Tricholožka je úzce specializovaný lékař, který se zabývá detekcí (diagnostikou) a léčbou onemocnění vlasů a pokožky hlavy u dospělých i dětí (dětský tricholog). Tento odborník rozvíjí preventivní metody zaměřené na prevenci předčasného zničení struktury vlasů, dává doporučení pro správnou péči o pokožku hlavy a vlasů a provádí některé léčebné postupy. Třicholožka může předepisovat širokou škálu léčebných metod - od léků po operaci (transplantace vlasů). Mohou to být také fyzioterapeutické procedury (darsonvalizace, kryomasamba, laserová terapie) a použití různých mask, bylinných tinktur. V některých případech mohou být nemoci vlasů léčeny dermatology nebo kosmetologisty, ale je nejlepší kontaktovat trichlóga, pokud se takové problémy vyskytnou.

Abyste se mohli stát trichologem, musíte nejprve získat vysokoškolské vzdělání po absolvování lékařské fakulty. Předpokládá se, že trichologie je podsekce dermatologie (dermatologie a kosmetologie), takže byste měli podstoupit rezidenční specializovaný dermatolog. Poté je nutné získat tzv. Dodatečné vzdělávání, tedy zlepšení trichologie.

Trichologie (trichos - vlasy a loga - věda, "vlasová věda") je odvětví medicíny, která studuje strukturu vlasů (morfologii) a jejich fyziologii. Věda se začala rozvíjet ve druhé polovině 20. století a pokračuje v aktivním vývoji. Dnes existuje velké množství vzdělávacích a výzkumných center pro trichologii. Každý den se zkoumá a rozvíjí nová metoda preventivních opatření, diagnostických postupů a léčebných režimů. V některých zemích nedávno existují trichologické centra a kliniky, kde jsou léčeni vysoce specializovaní odborníci.

Historie udržuje spoustu kultur a národů, které daly vlasům jiný význam. Například ve starověkém Egyptě bylo módní holí hlavy a nosit paruky. Následně se začala rozvíjet kadeřnictví, vyráběly se různé výrobky z vlasů. Pro jiné národy bylo muži zakázáno mít dlouhé vlasy. Když dívka v Rusku nechala volné vlasy, ukázala, že je čarodějnice.

Co dělá tricholožka?

Tricholožka se zabývá diagnostikou a léčbou nemocí, které postihují vlasy a pokožku hlavy. Také doktor-tricholog rozvíjí metody prevence a vydává doporučení týkající se správné péče o vlasy, které jsou individuálně vybírány.

Obvykle, když se vyskytnou potíže s vlasy (vypadávání vlasů, křehké vlasy, lupy), mnoho lidí začíná léčit sebe sama, což je nepřijatelné. Druhá část vyhledává rady od přátel nebo kadeřníka. Některé problémy s vlasy mohou naznačovat vážné patologie. Tricholožník může pomoci s tím vyřešit.

Tricholog ošetřuje následující nemoci a patologické stavy vlasů:

 • alopecie (alopecie);
 • seborrhea (seboroická dermatitida);
 • psoriáza (šupinatá);
 • kožní onemocnění (trichophytosis, microsporia);
 • favus (šupina);
 • pedikulóza (vši);
 • folikulitida;
 • trichoklazie;
 • trichotilóza;
 • trichonóza;
 • trichotortóza (trichinóza);
 • symetrická alotrichie omezená;
 • leukotrichia;
 • Moniletrix (vlasy ve tvaru vřetena);
 • hypertrichóza;
 • hirsutismus;
 • lupy;
 • brzy šedé vlasy;
 • alergické reakce.

Alopecie (alopecie)

Alopecie (alopecie) je onemocnění, které se vyznačuje úplnou nebo částečnou ztrátou vlasů na kterékoli části těla (obvykle na hlavě) a narušení procesu nového růstu vlasů. Příčiny alopecie jsou hormonální poruchy v těle, genetická predispozice, vystavení vnějším faktorům, užívání určitých léků.

Existují následující typy alopecie:

 • difúzní alopecie - je charakterizována rovnoměrným ředěním vlasů;
 • alopecia areata - nepřítomnost (ztráta) vlasů v některých částech hlavy nebo trupu;
 • celková alopecie - je charakterizována úplnou absencí vlasů;
 • androgenní alopecie - ztráta vlasů nastává v důsledku zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů (androgeny).

Seborrhea (seboroická dermatitida)

Seborrhea (seboroická dermatitida) je chronické onemocnění charakterizované poškozením mazových žláz. Vývoj onemocnění je spojen s hormonálními poruchami v těle, genetickou predispozicí, sníženou imunitou, přítomností hub.

Existují následující typy seborrhey:

 • Olejnatá seborrhea je patologie, která se vyznačuje zvýšenou aktivitou mazových žláz (nadbytečná tvorba kožního mazu) a je doprovázena odlupováním pokožky hlavy, svěděním. Vlasy dostávají nezdravý lesk, objeví se lupy. Pokud se neléčí, může být komplikován vývojem pustulózních kožních onemocnění (furunkulóza, absces).
 • Suchá seborrhea je patologie charakterizovaná porušením konzistence (tloušťky) mazu (stává se viskózní), což komplikuje jeho normální sekreci. Klinicky se projevuje suchostí, ztenčením a křehkými vlasy. Objeví se také svědění a lupy.
 • Smíšená seborrhea - tato patologie kombinuje manifestaci tukové seborey v některých oblastech a suchou seborrheu v jiných.

Psoriáza (šupinovitá depriva)

Psoriáza je neinfekční onemocnění kůže, které se vyznačuje tvorbou šupin (červené šupinaté skvrny) nebo puchýřky (blistry) s čirou tekutinou, svěděním. Obvykle má chronický průběh. Nejběžnější formou je psoriáza skalpsu. Onemocnění začíná svěděním. Pak existují červené skvrny, které se obvykle nacházejí v čele a occiputu. Tyto ložiska psoriázy (váhy nebo puchýře) se navzájem slučují a mohou pokrýt celou hlavu. Příčiny této patologie mohou být poruchy v imunitním systému, vystavení působení faktorů životního prostředí nebo genetické predispozice.

Kožní onemocnění (trichophytosis, microsporia)

Kožní onemocnění je nákazlivé houbové onemocnění, které způsobuje poškození kůže, vlasů a nehtů. Foci onemocnění se nejčastěji tvoří na koruně, v chrámu a krku.

Následující typy kožních onemocnění jsou rozlišitelné:

 • Trichophytosis je onemocnění způsobené houbami rodu Trichophyton. S touto patologií, jasně vymezenými, zaoblenými ložisky zánětu s váhy, puchýřky, které rychle vysuší a přeměňují se na kůry na pokožce hlavy. Vlasy s trichofytií se obvykle rozpadají na úrovni 2 až 3 milimetry od kůže a mají vzhled černých teček (tzv. Konopí).
 • Microsporie je onemocnění způsobené houbami rodu Microsporum. S touto chorobou se na místě infekce objeví škálování. O týden později se začnou rozpadat vlasy, jako v případě trichofytie. Pokud držíte ruku na krbu (tah), kde jsou vlasy zlomené, neobnoví původní polohu. Kůže v postižené oblasti se zčervená, opuštěná a pokrytá váhy.

Favus (chrast)

Favus je houbové onemocnění, které může poškodit kůži, pokožku hlavy, nehty a vnitřní orgány. Častěji se ženy a děti zhoršují. Favus pokožky hlavy se vyznačuje vzhledem červených skvrn s vytvořením žluto-šedé slupky podél okraje. Tyto ohnisky jsou tvarované jako talíř s dutinou ve středu. Vlasy v postižené oblasti se ztenčují, ztenčují (snadno vytahují), suché, nudné (jako prašné). Může získat specifický zápach myši (stodoly).

Pediculóza (vši)

Pediculóza je parazitická choroba psů, která postihuje kůži a vlasy. Ze všech existujících odrůd vši nejčastěji parazitní hlavičky vši, které způsobují pedikulózu pokožky hlavy. Lze také nosit (parazitické na oblečení) a všední vši (parazitární v genitální oblasti). Hlava hlavice se živí krví hostitele (osoby). Současně položí vajíčka (nits), které se zdají být připevněny k vlasům a stále parazitizují. Onemocnění je doprovázeno těžkým svěděním, ke kterému dochází v důsledku skusování a uvolnění slin. Tam jsou také stopy poškrábání (excoriation), podráždění a poškození kůže, které mohou přispět k proniknutí jiných infekcí. Je důležité si všimnout výskytu vší včas a přijmout opatření k jejich odstranění, protože mohou umístit až 10 vajíček denně a zhoršit stav těla.

Folikulitida

Folikulitida je infekční onemocnění, které je nejčastěji způsobeno stafylokokovými bakteriemi a je charakterizováno purulentním zánětem vlasového folikulu (kořen vlasů). To může být způsobeno drobnými zraněními a kontaminací kůže, změnami okolní teploty, nezdravé stravy a přítomností chronických onemocnění. Folikulitida začíná vznikem zánětu (zarudnutí a otoky) kolem vlasového folikulu. O několik dní později se vytvoří vezikula (absces), naplněná purulentní tekutinou (žlutozelená). Po několika dnech může tento absces prasknout (otevřít) a na místě se objeví suchá kůra, která se odtrhne. Vlasy, které se podílejí na infekčním procesu, snadno vypadnou nebo jsou odstraněny. Folikulitida je obvykle doprovázena svěděním a bolestivostí.

Trichoclasia

Trichoclasia je patologický stav vlasů, který je charakterizován jejich křehkostí. Zevnitř se vlasy většinou nezmění, ale odstupují ve vzdálenosti 10 centimetrů od pokožky hlavy. Obvykle jsou ohnisky s poškozenými vlasy zaoblené. Trichoclasia může být doprovázena svěděním, suchou pokožkou hlavy a desquamationem. Vývoj této patologie může být způsoben genetickou predispozicí ke zvýšení křehkého vlasu, expozici vnějším faktorům (curling, žehlení, barvení vlasů), nesprávná péče o vlasy nebo nedostatek vitamínů v těle.

Trichotilóza

Trichotilóza je patologický stav vlasů, který je charakterizován jejich podélnou částí. Hroty vlasů jsou rozděleny do několika částí. Časem to může vést ke ztenčení, oslabení, křehkým vlasům a vypadávání vlasů. Častěji je trichoptilóza vystavena ženám s dlouhými vlasy, které je dlouhou dobu neříznou. Ze závažnosti vlasové struktury se začne zhoršovat a začnou se rozštěpovat. Příčiny rozdělených konců mají mnoho faktorů. Některé z nich jsou nesprávná péče o vlasy (sušení foukáním, časté barvení, mávání), teplotní výkyvy, špatná výživa a v důsledku toho nedostatek vitamínů.

Trichonóza

Trichonodóza je patologický stav, při kterém jsou vlasy přitahovány do malých uzlů (smyček). Tvorba uzlů vede k zamotání vlasů a akumulaci prachu a bakterií v těchto oblastech. V průběhu doby jsou vlasy zraněny, rozděleny (rozvrstvené) a rozbité. Stávající onemocnění pokožky hlavy (doprovázené svěděním), nepřesné česání může přispět ke vzniku trichonózy. Rovněž mohou vznikat uzliny díky použití hřebenů s ostrými zuby, nesprávnou péčí o vlasy.

Trichotortóza (tricokineze)

Trichotortóza je patologický stav vlasů, ve kterém je jejich tvar narušen a jsou zkroucené kolem podélné osy (podél délky). Tato patologie je vrozená a je docela vzácná, hlavně mezi majiteli světlých vlasů. Vlasy s trichotortózou jsou suché, tenké, náchylné k lámání. Foci se zkroucenými vlasy jsou zpravidla umístěny v časných a okcipitálních oblastech. Postupně, pokud se neléčí, může trichotortóza vést k plešatosti.

Symetrická omezená alotrichie

Symetrická omezená alotrichie je anomálie rozvoje vlasů, která je dědičná a je charakterizována přítomností symetrických ložisek s narušeným růstem vlasů. Na rozdíl od ostatních zděděných onemocnění se allotrichie začíná projevovat v dospívání. Tato patologie může být doprovázena růstem tenkých, tvrdých, bělených a spirálovitě zvlněných vlasů. Vlasy začínají být zmatené a postupně vypadávají. Na pokožce hlavy může být pozorována skalp.

Leukotrichia

Leukotrichie je genetické onemocnění charakterizované vrozenými šedivými vlasy. Tato patologie je způsobena nepřítomností pigmentu (látka, která dodává barvu) nebo nedostatečnou produkcí. Klinicky se projevují šedivými vlasy, řasami, obočí. Také u lidí s leukotrichií se kůže stává bílá a citlivá na vnější faktory.

Moniletrix

Moniletrix je patologický stav vlasů, který je zděděný a začíná se manifestovat v raném dětství (v prvním roce života). Současně se na pokožce hlavy (kde rostou vlasy) vytvářejí malé husté uzliny připomínající perličky. Kůže se stává suchá a začíná odlupovat. Vlasy mají podobu vřetena a jsou nazývány vřeteno. Spousta zahušťování vlasů se střídá s odstředěnými plochami. Také se vlasy stávají suchými, křehkými, rozdělenými. Mohou vzniknout plísně plešatosti.

Hypertrichóza

Hypertrichóza je onemocnění, které se vyznačuje nadměrným růstem vlasů kdekoli na těle (i tam, kde to není typické). Může se rozvíjet u mužů i žen a nezávisí na věku. Nadměrný růst vlasů může nastat v důsledku genetických mutací, poruch v hormonálním systému. Také vývoj hypertrichózy může přispět k některým chorobám (houbové kožní léze, anorexie nervosa) a léky (antibiotika, kortikosteroidy).

Hirsutismus

Hirsutismus je onemocnění charakterizované nadměrným růstem vlasů na těle a tváři u mužů mužského typu. Vlasy se objevují na bradě, nad horním okrajem, v horní části hrudníku, zad a břicha. Zároveň se vlasy stávají tmavé a tuhé. Tato patologie je spojena se zvýšením hladiny mužských pohlavních hormonů (androgeny) v krvi ženy. Hirsutizmus často vede k narušení menstruačního cyklu, děložního krvácení, neplodnosti.

Lupy

Lupiny jsou syndrom charakterizovaný dlouhodobým oddělením bílých šupin od pokožky hlavy. Často se tento syndrom vyvine u lidí s mastnými vlasy. Příčiny lupů se považují za nevhodnou péči o pokožku hlavy a vlasů, nedostatek vitamínů v těle, snížená imunita, stálý stres.

Starší šedé vlasy

Ranná šedivá srst je patologický proces, který se vyznačuje vzhledem šedých (bělených) vlasů před dosažením věku 25 let. Příčiny předčasného šednutí jsou onemocnění štítné žlázy, anémie s nedostatkem železa, gastritida, genetická predispozice, nervový stres, časté chemické účinky na vlasy (barvení, perm). Všechny tyto příčiny mohou vést k narušení výroby melaninu (barvení vlasového pigmentu).

Alergické reakce

Pokud se u Vás objeví alergické reakce, které postihují pokožku hlavy, musíte také kontaktovat trichlóga. Alergie může nastat v důsledku hypersenzitivity (individuální intolerance) na určité látky nebo tkáně. Příkladem by mohlo být použití barviva na vlasy, šampony, gely, nošení klobouků. Alergie se mohou vyvinout ihned, ale po provedení několika takových postupů. Zpočátku se projevuje jako zarudnutí kůže, tvorba vyrážky nebo puchýřů (bubliny s tekutinou). Pak se připíjí svědění a pálení, objeví se peeling. Postupně vlasy začínají být tenké a vypadávat.

Jak je recepce trichlóga?

Při návštěvě trichlóga se doporučuje dodržovat několik jednoduchých pravidel. Den před konzultací s touto specializací byste si měli vlasy šampónem, který pacient neustále používá. Přímo v den prohlídky se doporučuje vyloučit těsné utažení (tkaní) vlasů, používání jakékoliv kosmetiky na vlasy (gely, laky), použití curlingu, žehlení.

Příjem trichológa začíná podrobným průzkumem (historie) pacienta. Lékař se zeptá na stížnosti, zjišťuje, kdy začal a s ním pacient svázal (po kterém se příznaky objevily). Je nutné objasnit, zda se některé příznaky zhorší nebo zmenšují po určitých účincích nebo okolnostech. Musíte také zjistit, zda se udělala nějaká samoléčba (krémy, masky, terapeutické vlasové vody, vitamíny), jak reagovalo tělo na těle a objasnily vlastnosti péče o vlasy a pokožku hlavy. Při rozhovoru se berou v úvahu přítomnost chronických onemocnění, rodinná anamnéza (s dědičnými patologiemi), životní styl pacienta, špatné návyky a stravovací návyky.

Po shromáždění historie lékař pokračuje přímo k vyšetření. Současně se zkoumá a hodnotí stav pokožky hlavy a vlasů. Po vyšetření může lékař přesně navrhnout, jaké příčiny mohou způsobit toto nebo toto onemocnění. V závislosti na navrhované patologii jsou určeny další testy nebo vyšetření, které ji potvrdí nebo vyloučí. Po obdržení je lékař porovnává všechna data získaná o pacientovi (stížnosti, výsledky vyšetření a studií) a předepisuje průběh léčby, který zlepšuje stav. Mohou to být léky nebo homeopatické léky, rostlinné tinktury, fyzioterapie nebo chirurgická léčba. V některých případech může tricholog jmenovat konzultace jiných odborníků. Lékař může také doporučit použití určitých prostředků pro péči o pokožku hlavy a vlasů, které jsou pro pacienta vhodné. Výsledek léčby závisí na správně zvoleném režimu a na postoji pacienta k lékařským předpisům. Chcete-li dosáhnout nejpozoruhodnějšího výsledku (účinku), je nutné dodržovat všechna doporučení lékaře a v případě jakýchkoli otázek neodkládejte a neváhejte se jich zeptat.

Jaké příznaky se objevují u trichlóga?

V případě příznaků, které postihují pokožku hlavy nebo při poškození vlasů, kontaktujte odborníka, jako je tricholog. Pokud vlasy začnou vypadávat, stávají se suché nebo mastné, tenké a rozštěpené, ztrácejí svůj lesk nemohou samoléčit. Pokud se na pokožku hlavy, lupů a svědění vyskytne nějaký peeling, je třeba vyhledat pomoc od trichlóga. Pouze tento odborník pomůže zjistit, zda vzniklé příznaky souvisejí s péčí o pleť a produkty péče o vlasy nebo zda je jejich výskyt způsoben přítomností jakékoli nemoci. Je velmi důležité konzultovat s trichologem včas, aby nedošlo k ztrátě času, kdy je stále možné zachránit vlasy a zbavit se patologických stavů.

Příznaky, které by měly být adresovány tricholovi

Pro Více Informací O Suché Vlasy