logo

Krusty na hlavě dítěte 9 let staré příčiny a léčba

Šupky a mléčné krusty na hlavě dítěte vždy způsobují starosti rodičům. Tento problém je rozšířený - v jednom či druhém stupni je přítomen u téměř poloviny dětí. Tyto kožní projevy nejsou chorobou, pokud mluvíme o miminkoch až 4 měsíce. Pokud se seborrhea projeví později, je to verze dermatitidy, která potřebuje léčbu.

Charakteristiky této nemoci

Seborrhea je zánětlivý proces zahrnující mazové žlázy. Může být alergický a nealergický. Buňky sebocytu mazových žláz produkují sekreci tukových tkání - tuku. Vzhled krust je způsoben tím, že kvasnice podobné houby z rodiny Malassezia furfur se usazují na povrchu kůže, která se aktivně živí produkcí mazových žláz. Jedna z odrůd způsobuje seborrhea pokožky hlavy, druhá - zbytek pokožky.

Fotky seborrhy u dětí na hlavě

U kojenců je epidermis stále špatně vyvinutá a práce potu a mazových žláz je jen laděna. Nejčastěji jsou mazové žlázy příliš aktivní a pocení nestačí. Výsledkem je, že se kůže stává snadno náchylná k jakýmkoli faktorům, včetně infekcí a různých hub.

Příčiny kůry

Konečně odborníci dosud nerozhodli, co způsobuje seboroická dermatitida u kojenců. Domníváme se však, že hlavní důvody jsou:

 • nedodržení pravidel výživy;
 • přehřátí pokožky;
 • pocení;
 • reakce na hygienické výrobky;
 • nedodržování hygienických pravidel.

Jedna z verzí říká, že aktivace mazových žláz v prvních týdnech života je způsobena hormony androgeny, které vstoupily do těla dítěte během těhotenství. Proces odstraňování hormonů a normalizace mazových žláz trvá určitou dobu. Během ní mají na kůži mléčné kůry.

Přehřátí pokožky hlavy v důsledku nesprávně vybraných oděvů a zvýšeného pocení vede k tomu, že na kůži dítěte se začínají množit patogeny hub, které způsobují zánět. Stejné usazování pokožky nastává bezprostředně po narození dítěte. Obvykle však houby nezpůsobují kožní léze. A když je oslabena, objeví se krusty.

Nezralost trávicího systému také vyvolává vývoj dermatitidy. Zatímco tělo nevytváří správné množství enzymů, nové potraviny mohou způsobit kožní vyrážky. Nedostatek vitaminů skupiny B a PP v mateřském mléce může vést k tomu, že dítě bude trpět výskytem mléčných krust.

Použití šamponů, které nejsou vhodné pro věk, může také způsobit zánět kůže. Někteří rodiče příliš horlivě začínají dodržovat hygienu a každodenně umývat hlavu na dítě. V tomto případě dokonce i použití nejhezčích prostředků způsobí seborrheu. Vzácné praní je také nezdravé a způsobuje přesně stejné příznaky.

Někdy kojenci seborey vyvolávají infekční nemoci, přenášené matkou během těhotenství, různé vrozené anomálie, patologii a nezralost gastrointestinálního traktu.

U dětí starších 2 - 3 let mohou kůry na hlavě způsobit:

 • alergické reakce;
 • stres;
 • léky;
 • poruchy příjmu potravy;
 • dysbakterióza a poruchy absorpce intestinálních živin;
 • vzácné umývání hlavy nebo použití pracích prostředků, které nejsou podle věku.

V dospívání je seborrhea pokožky hlavy způsobena:

 1. Hormonální úprava.
 2. Stres.
 3. Nemoci gastrointestinálního traktu.
 4. Nesprávná výživa.

V jakémkoli věku přehřátí pokožky způsobuje aktivaci mazových žláz. To nevyhnutelně vede ke vzniku krust.

Dědictví prakticky nehraje roli. Četné studie ukázaly, že vzhled krust v novorozence nemá nic společného s tím, zda jeho rodiče měli podobné dětské jevy.

Symptomy

Na fotografii kůry na hlavě dítěte

Hlavním příznakem je výskyt mastných kůry nažloutlé nebo bělavé barvy na pokožce hlavy. Mohou se nacházet na ohniscích nebo pokrývat celý povrch chlupaté části. Kůra se skládá z velkého množství vloček připomínajících lupy. Někdy může seborrická dermatitida ovlivňovat ohyby končetin, břicha, obočí, oblasti svalů.

Kůra se může objevit již ve 2-3 týdnech života dítěte. Někdy se šíří do obočí, na čele, ušní oblasti, tváře. Váhy se snadno oddělí od kůže. U dětí starších 3 let může docházet k seborrému v suchém a smíšeném typu. Když se tyčinky typu tuku skrývají kolem vlasových folikulů. Když jsou suché, jsou rozptýleny po celé ploše hlavy a tvoří šedivé krusty. V tomto případě se pod vlasy zlomí a vypadnou. V dospívání se tyto dvě formy vzájemně kombinují a vytvářejí smíšené.

Důležité: Na rozdíl od jiných druhů kožních lézí seborická dermatitida nevyvolává svědění, nepohodlí, bolest a podráždění.

Pokud se stupnice těžko oddělí a zranění zůstávají po nich, je zde zcela odlišná kožní léze vyžadující zvláštní léčbu. Vzhledem k tomu, že seboroická dermatitida dětí nedělá svědění, neměla by být poškrábání. Jsou-li, nejspíše seborrickým typem atopické nebo alergické dermatitidy. Z psoriázy se seborická dermatitida liší tím, že u psoriázy je vyrážka, která není pokrytá váhy.

Při slabém proudu jsou na hlavě pouze krusty. Mírné léze se objevují na jiných částech těla. V těžkých případech se může vyskytnout desquamata erytrodermie s vývojovými zpožděními a průjem.

Diagnostika

Seboroická dermatitida musí být odlišena od atopické a alergické dermatitidy. V dospívání se může zaměnit na psoriázu. Diagnostika se provádí na základě kontroly. Krevní test nevykazuje přítomnost protilátek a imunoglobulinu E.

Léčba seboreových kůry u dětí

Krusty na hlavě vypadají nešikovně a vyděsují rodiče, ale jsou zcela neškodné pro zdraví dítěte. Existuje všeobecné přesvědčení, že pokud není odstraněna strupka, potom se její srst nezvýší. To není. Seboroická dermatitida nepoškozuje vlasové folikuly.

Klasická seboroická dermatitida u kojenců přechází sama na tři měsíce, nejméně o půl roku. Nicméně to neznamená, že není potřeba bojovat s krustami, protože nevhodný vzhled hlavy nemá malování dítěte. Navíc, ve velkém množství krust může již způsobit nepohodlí.

Nemůžete otkovyrivat crusts a hřeben s ostrými hřebeny. To může poškodit pokožku a způsobit infekci.

Nejjednodušší a nejúčinnější způsob - česání. K tomu, dvě hodiny před odhadovaným časem koupání, jsou peelingy bohatě naolejovány. Může to být speciální olej pro kůži dětí nebo jakýkoliv rostlinný olej, nejlépe olivový nebo mandlový. Dále je na hlavě dítěti položena čepice. Za 2 hodiny se krusty změkčují.

Během koupání je hlava opláchnuta obvyklým způsobem. Poté je pokožka namočená a jemně česaná kůra s hřebenem s tupými zaoblenými otvory. Chcete-li vlasy umýt, můžete použít speciální šampon z krust. Takové linky jsou u společnosti Mustela a dalších výrobců. Pokud je mnoho kostek, pak bude třeba další proceduru koupání opakovat. Vlasy starších dětí mohou být omyty anti-seborrheic drogami jako Nizoral, Kelyual. Z populárních, ale velmi účinných prostředků můžeme doporučit mýdlo z dehtu.

Léčba se zpravidla nevyžaduje. Pouze v těžkých případech po čtyřech letech může být užíván flukonazol nebo metronidazol. V předškolním věku nejsou předepsány žádné pilulky. S prodlouženým kursem mohou starší děti pomoci masti Zinocap, Pimafukort.

Prevence

Chcete-li se zbavit seboroické dermatitidy nebo zabránit jejímu vývoji, musíte dodržovat některá pravidla. Nejprve nezavírejte dítě a nenechávejte mu šaty mimo sezónu. Za druhé, procházky, vzduchové koupele budou užitečné. Za třetí, ložní prádlo by mělo být z bavlny nebo lnu, polštáře - z přírodních materiálů.

Antihistaminikum a antibakteriální léky, antifungální masti společně s komplexy vitamínů se používají u chronických forem seboroické dermatitidy u dětí ve věku 4-5 let a dospívajících.

Dieta pro děti

Správná výživa se rychle zbaví kůry. U kojenců je důležité dodržovat harmonogram zavádění doplňkových potravin a vyloučit výrobky, které mohou způsobit alergie. Starší děti se doporučují vyloučit ze stravy:

 • sýtené nápoje;
 • sladkosti;
 • matice;
 • uzené maso, okurky, okurky;
 • rychlé občerstvení;
 • čokoláda;

Předpověď

Seboroická dermatitida u kojenců zpravidla prochází bez stopy a následně nevede k alergickým onemocněním. Pokud se objeví u dětí starších 7 let, může být komplikována atopickou dermatitidou, alergickými reakcemi nebo erytrodermem. Ve většině případů, s odpovídající terapií, kožní problémy zcela zmizí v dospělém stavu.

Problémy se skalpem se vyskytují u dětí často. Neměli byste se bát: tyto vrstvy vypadají nevzrušeně, ale děti nevyvolávají mnoho nepohodlí. Je však třeba léčit, aby se zabránilo rozvoji onemocnění. Chcete-li to udělat, musíte nejprve zjistit příčiny vzniku krust na hlavě.

Krusty na hlavě dítěte: důvody

Hlavním důvodem vzniku krust je tzv. Seboroická dermatitida. Kůže dětí je velmi jemná, takže je náchylná k výskytu kožních poruch. U malých dětí jsou mazové žlázy aktivní a nejsou dostatečně zpocené, ale s růstem dítěte se situace normalizuje. Seborrha se často vyskytuje u kojenců, ale někdy postihuje i děti mladší 14 let. To může být způsobeno různými faktory:

 • Fluktuace hormonální pozadí.
 • Dědičná predispozice (někdy může být tato onemocnění přenášena od rodičů).
 • Nedostatek vitamínů v těle, zejména vitamín B.
 • Poruchy nervového systému nebo štítné žlázy (u starších dětí).
 • Přehřátí hlavy nebo naopak podchlazení.

Důvody vývoje seborrhy by měly být hledány mezi výrobky, které se používají k mytí dítěte: mohou obsahovat alergické přísady.

Pokud jde o léze, mohou se objevit různými způsoby, protože závisí na umístění mazových žláz. V závislosti na formě seboroické dermatitidy se mohou objevit také plešaté nebo červené skvrny.

Krusty na hlavě dítěte za 5 let

Stává se také, že děti v dětství nemají žádné krusty a později, například ve věku pěti let, se objeví. Takový peeling je velmi děsiví pečující rodiče, ale mohou se vyskytnout z přírodních důvodů.

Jejich vzhled může být způsoben nedostatečnou hygienou, narušením mazových žláz způsobených infekčními onemocněními matky během těhotenství nebo problémy s hormony. Kůra je obvykle velmi hustá a má šedý nebo nažloutlý odstín. Nepokoušejte se jej odstranit, aby nedošlo k poškození pokožky.

Dobře sterilizovaný olej pomůže vypořádat se s potížemi, protože potřebujete jemně namazat postižené oblasti, pak nasadit uzávěr a nechat 15-20 minut. Vhodný také pro tento účel vazelínu nebo salicylovou masti. Na konci procedury je nutné dobře umýt hlavu dítěte a zbývající kůry odstranit. Pro česání bude vhodný hřeben vyrobený z přírodního materiálu s řídkými zuby a zbytky kůry mohou být odstraněny měkkým štětcem.

Jak odstranit kůru na hlavě dítěte

Hlavní cestou, bez níž není v boji proti krustě - česání. Navíc budete potřebovat speciální nástroj, například dětský odlupovací krém. Dětská hlava by měla být dobře umyta, potažena ručníkem a nanesena na celý povrch hlavy. Krém by měl zůstat celé noci pod hlavou z přírodního materiálu. Ráno byste měli všechny kosti dobře čistit, opláchnout a uschnout hlavu.

Pokud to nepomůže, je lepší poradit se s lékařem, který vyšetří dítě a předepíše terapeutickou léčbu.

Aby se zabránilo relapsu, je třeba věnovat velkou pozornost prevenci dermatitidy. Pokuste se použít speciální antiseborrický šampon, pomáhá snížit aktivitu houby a zmírnit zánět kůže.

Kromě toho byste se měli příliš často vyhýbat. To způsobuje suchost kůže, která aktivuje práci salinních žláz a může způsobit zhutnění kůry.

Nedělejte příliš teplé oblečení dětí, když to není nutné: pocení může vyvolat vývoj seborrhy.

Je velmi důležité pravidelně vyšetřovat hlavu dítěte na škálování, svědění a alergické reakce. Spolu s pediatrem byste měli vybrat vhodné krémy pro vaše dítě.

Vzhledem k tomu, že výskyt dermatitidy je někdy spojen s alergiemi, doporučuje se udělat zvláštní dietu. Je třeba vyloučit z menu potraviny, které způsobují negativní reakci těla: mastné potraviny, sladkosti, mouku. Ujistěte se, že zvyšujete příjem potravin obsahujících vitamíny A, B a C.

Včasná léčba a pravidelná profylaxe pomohou dětem se zbavit tohoto onemocnění.

Proč se na hlavu dítěte objevuje kůra? Tato otázka se stará o rodiče. Mnoho matek se rozčiluje, když na vrcholu dětské koruny vidí tučnou žlutou kůru. Vločkovité vločky, přilepené na vlasy, ale lze je snadno odstranit. Lidé nazývají tuto podmínku "ukolébavkou", ale oficiálním názvem je seborrická dermatitida. Kůra na hlavě dítěte není nic jiného než těžká forma lupů. Dítě necítí žádné potíže, ale rodiče se obávají, protože dermatitida zkazí atraktivitu dítěte.

Proč se tvoří kůže na hlavě dítěte? Někdy může seborrická dermatitida pokrýt celou skalp dítěte, jít do obličeje, uší, nosu, podpaží a slabiny. Všude, kromě hlavy a obočí, se tento stav nazývá seboroický ekzém.

Proč se na hlavu dítěte objevuje kůra? Tato otázka se stará o rodiče. Mnoho matek se rozčiluje, když na vrcholu dětské koruny vidí tučnou žlutou kůru. Vločkovité vločky, přilepené na vlasy, ale lze je snadno odstranit. Lidé nazývají tuto podmínku "ukolébavkou", ale oficiálním názvem je seborrická dermatitida. Kůra na hlavě dítěte není nic jiného než těžká forma lupů. Dítě necítí žádné potíže, ale rodiče se obávají, protože dermatitida zkazí atraktivitu dítěte.

Proč se tvoří kůže na hlavě dítěte? Někdy může seborrická dermatitida pokrýt celou skalp dítěte, jít do obličeje, uší, nosu, podpaží a slabiny. Všude, kromě hlavy a obočí, se tento stav nazývá seboroický ekzém.

Vývoj onemocnění

Seboroická dermatitida je velmi častá u kojenců mladších 8 měsíců. Nejčastěji se na hlavě dítěte objevují neestetické žluté krusty po 1-2 měsících života. Lékařským názvem "ukolébání" je gneiss. Choroba trvá několik týdnů až několik měsíců.

Rodiče někdy najdou mastné vrstvy pod vlasy dětí předškolního a dokonce i ve věku základní školy. Přestože to vypadá nezajímavě, nepoškozuje dítě, není svědění a jiné nepohodlí. Pokusy o odstranění kůry od dětí starších tří let dávají dětem nepříjemný pocit.

Lékaři rozlišují tři stupně vývoje onemocnění: mírné, středně závažné a závažné. Ta se obvykle kombinuje s obecným špatným zdravotním stavem dítěte - dysbióza, zvracení, anémie, nespavost. Tato podmínka je pozorována u dětí zbavených normální péče.

Hlavní důvody

Důvody vzniku seborrhy:

 1. Účinek mateřských hormonů. Tyto látky zůstávají v těle dítěte od prenatálního období. Zvyšují mazové sekrety a buňky mrtvé pokožky se drží na koruně.
 2. Dědičná alergie, zejména jako ekzém.
 3. Dysbacteriosis. Gastrointestinální poruchy způsobují poruchu mazových žláz.
 4. Vývoj kvasinkové houby na pokožce hlavy.
 5. Nedostatek vitaminu B.
 6. Obtížné těhotenství matky s metabolickými poruchami.
 7. Přijetí antibiotik matkou během těhotenství.
 8. Špatná hygiena, nedostatečná péče o děti.
 9. Špatné životní podmínky - prach, plyn atd.
 10. Špatné oblečení. Příliš teplé klobouky, které jsou v čelenku ve vyhřívaném pokoji způsobují těžké pocení pokožky hlavy.
 11. Neplatné šamponování.

Seborrhea u dětí a dospívajících

Dermatologové rozlišují 4 typy seborrhe u dětí:

 1. Mastná. Velké váhy mrtvé kůže a tuku se drží na kořeny vlasů. U kojenců s nedbalou péčí vede tato forma k vývoji houbových infekcí. Teenageři mohou trpět jak mastnou seborrheou, tak akné.
 2. Suchý Na celé ploše hlavy jsou rozptýleny jednotlivé částice kůže. Ty se drží dohromady v žlutých nebo šedých krustách. Může být kombinován s červenavou vyrážkou na těle a vypadáním vlasů.
 3. Smíšené Kombinace dvou forem: na vlasy - suché, na kůži obličeje - mastná. U kojenců a dětí do 13 let se nepozoruje;
 4. Fyziologické. Charakteristický pro dospívající, a je zpravidla pokračování "ukolébání klobouku" v dětství.

Způsoby léčby

Maminky kojenců se ptají, zda odstranit seboroické krusty? Kromě estetických důvodů je problémem zdraví. Akumulace tuku na hlavě izoluje kůži od vzduchu, což je důvod, proč vlasové kořeny trpí. Aby dítě nemělo v budoucnu křehké řídké vlasy, je nutné pravidelně očistit jeho hlavu od vrstev.

Metody odstraňování krust:

 1. Pravidelně omyjte hlavu dítěte. Nepoužívejte běžné dětské šampony. Lékárny prodávají speciální léky proti seborrheu, jako je La Cree, Emolium. Ve složení těchto šamponů neexistují barviva, vonné parfémy. Vyrábějí se pomocí speciální technologie "bez slz" a mohou být použity pro děti od okamžiku narození. Terapeutickými přísadami šamponů jsou kyselina salicylová, uhelný dehet, zinek. Šampon by měl být ponechán na vlasu po dobu 2 minut a poté opláchnout.
 2. Po umytí musíte do kůže vašeho dítěte otřít dětský olej, mandlový olej nebo jen rostlinný olej. Pokud je kůrka na hlavě silně zpevněna, můžete nechat olej přes noc. Ráno, zaostávání vloček se čistí měkkým štětcem.
 3. Užitečná koupel s bylinami - heřmánek, šňůra, kopřivka v případě, že dítě není alergické.
 4. Kokosový olej má velmi dobrý účinek. Tento nástroj nemusí být předehříván. Je nutné vyjmout olej z chladničky, ponechat na pokojovou teplotu po dobu půl hodiny a před koupáním otřít malé množství do pokožky hlavy dítěte;
 5. Olej z čajovníku je ve skutečnosti podobný.
 6. Dětskou hlavu můžete namazat vazelínou.
 7. Mnoho matek používá své vlastní mateřské mléko jako prostředek ke zmírnění krust. Měl by být aplikován na hlavu dítěte před koupáním.
 8. Jakýkoliv olej by měl být velmi pečlivě vymyt. Nadbytek může zhoršit stav;
 9. Všechny hygienické postupy by měly být prováděny nejvýše dvakrát týdně.
 10. Nestrupejte váhy z hlavy dítěte nehtem nebo jinými tvrdými předměty. Někdy seboretický film přilne k hlavě příliš těsně. Při vychystávání můžete poškodit jemnou pokožku dítěte a způsobit infekci a zánět.

Nepoužívejte olivový olej k mazání hlavy dítěte. Vůně může dráždit dítě. Pro děti starší 3 let můžete olivový olej přežít a užívat přes noc.

Velmi pečlivě byste měli jednat v oblasti pramenu. Chcete-li odstranit krusty, pediatři doporučují použití speciálního mimopstruhového dítěte s krátkými častými zuby.

Čištění hlavy by mělo být provedeno, když je dítě v dobré náladě a usmívá se. Seboroické krusty netrápí dítě, ale postup odstranění není pro něj příliš příjemný.

Pokud se kůže pod "ukolébavkou" stane červenou a opuchnutou, dítě by mělo být předáno lékaři. Ještě závažnější stav - krvácející trhliny, vyrážka na hlavě, procházení obličeje, zvýšení teploty nad 37 °. To může znamenat expozici infekci. Lékař předepíše antifungální krém nebo antibiotikum.

Seboroická dermatitida může zmizet a vrátit se po několika měsících. Preventivní opatření by se měla provádět několik měsíců po zotavení dítěte.

Seboroická dermatitida u dětí starších jednoho roku

Krávy z mléka zpravidla mizí po 4 měsících života. Ale někdy podobné problémy přetrvávají nebo zemřou na chvíli, opakují se po roce. Existují případy seborrhy ve 4, 5 a dokonce i 10 letech.

Pokud dítě trpí tímto onemocněním po šesti měsících, měli by rodiče čas od času provádět preventivní postupy. Nejdůležitější z nich je prevence vývoje kvasinkové houby na pokožce hlavy. Chcete-li to udělat, měli byste vždy mít Sabulex nebo Nizoral medikovaný šampon v koupelně. Jednou za měsíc stojí za to umýt hlavu s anti-seborickým prostředkem.

Měl byste se poradit s lékařem, pokud:

 • rodiče zjistili, že dítě po roce trpí;
 • dítě často škrábe hlavu;
 • na vlasu jsou vidět velké mastné váhy.

Tento stav může být způsoben bakteriální infekcí. V tomto případě je dítětem předepsáno antibiotikum skupiny penicilinů, injekce vitaminu B a glukózy. Kyselina askorbová je také užitečná pro zvýšení imunity. Topická léčba může zahrnovat krémy s steroidy nebo antifungální masti. Užitečná mast zinku, která vysušuje a snižuje zánět.

Krutiny na hlavě dítěte projíždějí bez jakýchkoli komplikací, pokud rodiče dávají dítě správným hygienickým podmínkám. Ale mohou to být první signály vážných metabolických problémů, jako je psoriáza, atopická dermatitida, diatéza.

Pokud je tvorba kůry kombinována s abnormálním přírůstkem hmotnosti, může být podezřelá Leinerova nemoc. Pozorné rodiče by měli včas předvést dítě odborníkům, pokud se jeho stav odchyluje od normy.

Krusty na hlavě u dětí - patologie nebo norma?

20. února 2014

Kríže na hlavě u dětí mohou nastat buď bezprostředně po narození nebo v jakémkoli jiném věku. Jak se zbavit žlutých krust. V jakých situacích nemůže bez lékaře.

Za mateřskou nemocnicí, vzrušení, zkušenosti. Vaše štěstí, váš zázrak je konečně doma a spí klidně v postele. Zdá se, že vše je v pořádku, ale jednoho dne si na hlavě dítěte všimnete nažloutnou kůru - a to vás začne obtěžovat.

Proč se objeví?

Faktem je, že v kůži novorozenců je mnohem více mazových žláz než vy a já. Pracují aktivně, což vede ke vzniku krust na pokožce hlavy. Procesy termoregulace u dětí nejsou dosud stanoveny a měli byste si je pamatovat při péči o vaše dítě. Nepřehřívejte své dítě, nenechte ho potnout.

Co dělat

Starat se o babičky ujišťují, že krusty jsou "generické" a budou procházet sami, ale zdá se, že vyrostly na hlavu dítěte. Ale skutečně rostli a museli je zbavit, museli pracovat.

Zrno pravdy ve slovách péče o babičky je samozřejmě. Stává se, že nažloutlé krusty postupně mizí s časem. Pokud se tak nestane, ukážeme vám, jak se je zbavit.

 • Vařená vazelína nebo rostlinný olej;
 • Bavlněná čepice.
 • Mazte ​​hlavu dítěte vařeným olejem (ne horkým);
 • Nosit bavlněný klobouk;
 • Po 2 hodinách vyměňte omáčky (bez mýdla).

Při koupání jemně masírujete hlavu dítěte, kůry se částečně uvolní. Nepřehánějte! Nesnažte se je odstranit hřebíkem nebo hřebenem - abyste mohli poškodit vaše malé dítě. Dětská kůže je velmi jemná, snadno se zraní.

Při opakovaném postupu oleje se postupně zbavíte problému.

Krusty na hlavě u dětí předškolního věku a dospívajících

Zabývali jsme se novorozenci, teď hovoříme o starších dětech. Pokud vaše dítě předškolního věku nebo dospívající má na hlavě nažloutlé kůry, může to být způsobeno následujícími chorobami:

Nebudeme podrobně popisovat samotná onemocnění, řekněme, že bez lékařské péče tento problém nevyřešíte. Bez ohledu na to, jak moc jste "vyhnali" hlavu dítěte, bez ohledu na to, jak moc se snažíte zbavit ošklivé žluté kůry, objeví se znovu a znovu.

Pokud se jedná o diatézu

Příčinou exsudativní diatézy je nejčastěji alergie. Některé potravinářské výrobky, stejně jako kosmetické přípravky pro péči o děti - šampony, mýdla atd., Mohou vyvolat alergickou reakci.

K identifikaci alergenu byste měli navštívit alergologa, kterému bude pediatrka upozorněna. Ale ještě před tím, než navštívíte odborníka, upravte dietu dítěte: vyloučení citrusů, čokolády, kakaa z stravy omezte spotřebu kuřecích vajec. Nechutujte malé malé smažené a uzené pokrmy, opusťte používání koření a koření. Nahraďte klobásky, které milují děti s vařeným masem. Alternativa k džusu z kartonových krabic se šťávou nebo ovocným kompotem.

Opatrně zvolte kojeneckou kosmetiku. Používejte pouze šampony zakoupené v lékárně.

Seborrhea

Tato nemoc vyžaduje léčbu od dermatologa. Její etiologie je stále nejasná, je známo jen to, že vzhled žlutých kůry na hlavě je spojen se zvýšeným uvolňováním kvalitativně modifikovaného kožního mazu. Tato hyperfunkce mazových žláz redukuje ochranné vlastnosti pokožky a přispívá k rozvoji sekundární infekce. Seborrhea se často vyvine u nemocí žaludku a střev, funkčních neuroendokrinních poruch (pocení, hypotenze).

Existuje tučná a suchá seborrhea, stejně jako smíšená forma onemocnění. Nejsmutnější věc je, že seboroické kůry mohou být umístěny nejen na hlavě, ale kdekoliv tam jsou mazové žlázy.

Jak jsme psali výše, nemůžeme tu bez doktora. Ano, a bez podrobného průzkumu. Pouze tím, že najdeš příčinu seborrhy, můžeš se zbavit jejího dítěte. Kromě stravy, pečlivé hygieny, normalizace denního režimu, dítě bude předepsáno léky na seborrhea. Proto neodkládejte návštěvu na kliniku později.

A na závěr

Vážení rodiče a prarodiči! Nezapomeňte, že při péči o děti je důležité dodržet opatření. Nespoléhejte se na své bohaté životní zkušenosti, nedodržujte rady přátel, kteří "taky byli takoví". Váš nejlepší poradce je pediatr.

Autor: Maria Matveyeva, pediatrická sestra, pracovní zkušenost 28 let.

Komentáře

Moje dcera, přestože má téměř čtyři roky, má na hlavě své nešťastné kůry znovu a znovu. Odstraňujeme je a znovu se plazí, mysleli si, že od narození neprošel. Díky autorovi bude nutné, aby se pediatr objevil, jinak jsme na to nepřikládali žádný význam.

Kork na hlavě - příčiny a léčba drog, kosmetiky a lidových léků

Nejčastějším problémem s vlasy jsou lupy. Každý, kdo se s ním setkal alespoň jednou v životě. Někdy se tento problém zhoršuje a na hlavě se objevují krusty, ale může být příčinou nejen lupů. U malého dítěte jsou chrasty spojené s imunitou, která ještě nebyla plně posilována, takže ve většině případů procházejí časem. Dospělí trpí kůrou na hlavě z jiných důvodů. Některé z nich jsou závažné nemoci, které vyžadují diagnózu a léčbu.

Jaká je kůra na hlavě dospělé osoby

Jedná se o vnější vrstvu pevné látky, která vznikla jako výsledek výtoku z kůže. Kůra se týká dermatologických onemocnění. Odchylka nepředstavuje vážné nebezpečí, ale pouze způsobuje nepohodlí a zkazí vzhled. Fotografie ukazuje, že krusty jsou husté odtokové oblasti žluté nebo bílé šupiny rozložené po celé hlavě nebo na jejích jednotlivých částech. Někdy se krusty drží dohromady a tvoří solidní "skořápku".

Příčiny patologie

V normálním stavu dochází k odlupování kůže při mytí vlasů a pokožky hlavy. To se stává téměř bez povšimnutí. Když jsou v těle pozorovány patologické změny, je tento proces narušen. Epitelové buňky začínají intenzivněji umírat, což vede k vzniku nepříjemného problému. Mezi rizikové faktory stojí:

 • hormonální nerovnováhy u těhotných žen nebo na pozadí menopauzy, onemocnění vaječníků;
 • zneužívání smažených, slaných a tučných potravin;
 • nadváha, obezita;
 • reakce na barvivo na vlasy;
 • úzkost a častý stres;
 • užívání některých léků;
 • problémy s štítnou žlázou;
 • snížená celková nebo lokální imunita;
 • nemoci gastrointestinálního traktu neinfekční povahy;
 • metabolické poruchy;
 • nesprávné použití přípravků pro péči o pleť;
 • porucha endokrinního systému;
 • špatné návyky (kouření nebo zneužívání alkoholu).

Odděleně stojí za zmínku infekční onemocnění, jedná se především o kožní onemocnění, jako jsou:

 • seborrhea;
 • seboroická dermatitida;
 • ekzém;
 • pedikulóza;
 • mykózy - onemocnění způsobená houbami;
 • červený plochý, šindele nebo kožní onemocnění;
 • psoriáza.

Symptomy

Hlavním rysem je vzhled kůry na pokožce hlavy. Na pozadí jsou zaznamenány svědění, peeling, zarudnutí pokožky. Výsledkem neustálého intenzivního odumírání kožních buněk jsou váhy samy. Před tvorbou krust jsou problémy s vlasy. Stávají se křehkými, jejich ztráty rostou, objeví se lupy. Tyto příznaky nelze vyloučit ani při výměně péče o kosmetiku. V závislosti na příčinách vzniku krust mohou být doprovázeny dalšími znaky:

 1. Seborrhea. Může být mastná, suchá nebo smíšená. V prvním případě je šupka šedožlutá, ve druhé se tvoří bílé šupiny lupů. Vlasy, v závislosti na typu seborrhy, se stávají mastnou nebo suchou. Pokud jsou příznaky smíšeného typu obou typů onemocnění pozorovány.
 2. Seboroická dermatitida. To se liší od seborrhy v tom, že je chronická v přírodě, kvůli které je léčení patologie prodlouženo. Na pokožce jsou vytvořena jasně omezená místa červené barvy, která se pak spojují. Kvůli vyčerpané epidermis se tvoří žluté krusty.
 3. Ekzém. Doprovázeny výbuchy kulatého tvaru ve formě plaků, papulí a skvrn. Způsobují svědění, pálení, bolest. Vlasy jsou suché.
 4. Pediculóza. Vyvíjí se v důsledku přenosu parazitů - vši cestou kontaktní osoby. Jejich kousnutí jsou bolestivé a způsobují vážné svědění. Jizvy mohou zůstat v důsledku škrábání pokožky.
 5. Mykózy jsou onemocnění způsobená houbami. Když si oblíbili pod vlasy kulaté ložiska zánětu, které jsou stlačeny uprostřed. Způsobují nepříjemný zápach. Další infekcí je mikroskopie. Když tvoří kůru na hlavě, podobá se otrubám a způsobuje ztrátu vlasů, včetně obočí.
 6. Red lichen planus. Onemocnění způsobuje červené rány, vypadávání vlasů a jizvy, které zůstávají po neustálém poškrábání pokožky.
 7. Šindle. Jeho patogen je stejný virus, který způsobuje kuřici. Choroba je doprovázena bolestivými lézemi a růstem, které jsou postupně pokryté žlutými krusty.
 8. Kůži. Jedná se o typ houbové infekce při vzniku plešatých skvrn, na kterých je pokrytá kůra pokožkou hlavy. Mezi jinými příznaky kožních onemocnění jsou zaznamenány svědění, peeling, zarudnutí a otok zápalů.
 9. Psoriáza Toto onemocnění je autoimunitní. Ovlivňuje to nejen pokožku hlavy, ale i tělo. Patologie je doprovázena tvorbou šupinatých plaků. Když jsou kosti odstraněny, kůže začne krvácet.

Dochází ke špičkám na hlavě? Zjistíme, co s tím dělat!

Skutečnost, že malé děti mají křoviny na hlavě, to všechno ví. Ne všichni se však s tímto fenoménem setkali u dospělých. Mezitím je tento problém zcela běžný. Důvodem jsou především alergické reakce vyvolané nekvalitní péčí o vlasy. Ale existují i ​​další faktory, které vyvolávají vzhled kůry. Důvody musí být jasně definovány tak, aby léčebná terapie byla přiřazena správným směrem.

Je třeba poznamenat, že kůže u dětí se objevují z důvodu nedostatečně silné imunity. Časem sami procházejí. Avšak dospělí potřebují být léčeni, protože mají krusty mohou znamenat vážné poruchy v těle.

Příčiny

Kůry na hlavě u dospělých se mohou objevit kvůli alergickým reakcím. Nemohou poskytovat kvalitní nebo prostě nevhodné prostředky k péči o vlasy a pokožku hlavy. Zvláště se mohou po použití použít krystaly na pokožce hlavy u dospělých osob:

 • šampon;
 • gel nebo sprej na vlasy;
 • barvy vlasů.

Také pokožku hlavy může trpět kvůli:

 • ne vysoce kvalitní výživa;
 • stres;
 • léky;
 • oslabení imunity;
 • houba;
 • onemocnění hormonálního systému, které vedou ke zvýšení tvorby kožního mazu a akcelerované regeneraci vnějších buněk.

Někdy působí několik příčin současně, což komplikuje proces léčby.

Stojí za zmínku, že podzim a zima jsou časem vzhledu krust v dospělém. Důvody pro takové vzory v povětrnostních podmínkách. Když je studená, imunita člověka klesá, začínají se projevovat různé nemoci, zvyšuje se stres, houby lze aktivovat, což je mimochodem na pokožce naprosto všech lidí.

Hlavní příznaky

Bílá kůra se postupně objevuje. Všechno začíná mírným svěděním, na hlavu se mohou objevit lupínky. Ty ještě nejsou kůry, ale začátek jejich formování. Po nějaké době jsou váhy na hlavě dospělého člověka přilepeny spolu s kožním mazu, jehož produkce je značně zvýšena. To vede k tvorbě krust. Rostou a pravidelně stoupá. Když vznikne kůra, svědění se stává ještě vážnějším. Ale to není vždycky případ. Někdy kůry mohou silně přilnout k pokožce, což dělá jejich odloučení bolestivé. Celá pokožka hlavy se začne odlupovat. Někdy tato choroba přesahuje zónu vlasů a začíná se šířit za ušimi a dokonce i kolem obočí. Lupiny mohou být nažloutlé nebo růžové. Stojí za zmínku, že čím více zanedbávaná je kůže na hlavě dospělé osoby, tím obtížnější je určit jejich příčinu, a proto zvolit léčbu. Pokud zahájíte proces šíření a progrese kůry, může být léčba velmi dlouhá a dokonce s následky. Koneckonců může být pokožka hlavy pokryta abscesy, ranami. Nakládání všech to mezi vlasy bude poměrně problematické. Proto neodkládejte čas, ale začněte jednat okamžitě poté, co máte podezření, že je něco špatně.

Toto onemocnění se také nazývá "seboroická dermatitida". Je mokrý a suchý. Někdy se onemocnění zhoršuje vzhledem akné na kůži pod vlasy.

Jak se zbavit kůry

Bez ohledu na problém by léčba měla pomoci v jakékoli fázi onemocnění. Proto odvážně přijměte tento úkol.

Lékařská pomoc

Krysy na pokožce hlavy u dospělých mohou znamenat vážné onemocnění houbami. Následně, pokud nemáte léčbu onemocnění, můžete ztratit vlasy nebo dokonce přinést infekci do krve. Nikdo není pojištěn proti takovému vývoji událostí, proto v případě zákeřných příznaků vždy poraďte se s lékařem. Po pečlivém výzkumu a analýze vám odborník předepisuje:

 • mast;
 • šampon;
 • antibiotikum (zvláště v obtížných případech).

Masť je obvykle předepsána proti plísním. Je schopen potlačit vývoj mykosporek. Stojí za to rozmazání pomocí jednorázové bavlněné houby. Takže na povrchu kůže se kolonie houby sníží, zánět se odstraní, svědění se uklidní.

Terapeutický šampon je také dobrým prostředkem. Nezapomeňte však, že k dosažení tohoto efektu byste jej měli často používat. Zkuste si umýt vlasy každý druhý den.

Někdy vzniká seboroická dermatitida. Může představovat ohrožení zdraví celého těla. V takových případech jsou předepsány antibiotika. Lékař si může vybrat pilulku nebo masti s antibiotikem. Jmenování bude záviset na stupni poškození pokožky hlavy.

Možná Vás dermatolog odkázá na endokrinologa. Koneckonců, často příčinou seborrhea je porušení mazových žláz, které jsou regulovány hormony. V tomto případě je antifungální terapie neúčinná. Pokud normalizujete hormonální pozadí, onemocnění rychle projde. Odstraníte sušené krusty pouze. Vzhledem k tomu, že příčiny jsou často endokrinní, dospívající a dospělí jsou ohroženi. Tyto skupiny trpí hormonálními rázy, které mohou způsobit seborrheu. Do jisté míry jsou ohroženy i těhotné ženy.

Co se dá dělat doma

Pokud je pokožka hlavy pokrytá bílou kůrou, nepokoušejte se ji roztrhat, protože se mohou objevit rány. Takže přinášíte infekci, která se může velmi těžko zbavit. Je-li seborrhea suchá, rozemlete kůrky s dětským krémem. Nahoře položte plastovou čepičku a zabalte ručník. Je to lepší, když umyjete hlavu teplou vodou. Po proceduře pečlivě česněte vlasy. Můžete dokonce vyzvednout nějaké krusty. Měli by být snadno odstraněny z kůže. Po odstranění proveďte všechny preventivní postupy tak, aby seborická dermatitida nevrátila.

Odstranění krust je důležité, protože brání pronikání terapeutických látek do pokožky hlavy. Pokud budou odstraněny, léčba bude účinnější a rychlejší.

Po odstranění kůry věnujte pozornost dezinfekci pokožky hlavy. Chcete-li to udělat, připravte si šampon s olejem z čajovníku. Vezměte malou mísu, míste přísady a myjte hlavu výslednou směsí. (Na správné množství šamponu odkapávejte pár kapek oleje z čajovníku, což stačí k terapeutickému účinku). Zpracování hlavy tímto způsobem pomůže odstranit širokou škálu bakterií.

Další opatření

Samotnou léčbou není možné trvale odstranit seborrhe u dospělého. Příčiny nemoci je třeba odstranit. K tomu potřebujete:

 • upravit stravu;
 • snížit úroveň stresu;
 • odstranit zdravotní problémy.

Dieta je nesmírně důležitá pro normalizaci metabolismu v těle. Rovněž hraje roli při zajišťování imunity. Pokud je vaše strava vyvážená, pak všechny funkce těla budou fungovat, jak se očekávalo, imunita bude bojovat proti houbám a škodlivým mikroorganismům. Vitamíny A a E hrají nesmírně důležitou roli při zajišťování dobré pokožky a stavu vlasů. Mohou být užívány jako doplňky stravy, ale je lepší tyto látky spojit s jídlem. Takže jejich asimilace bude vyšší. Nezapomeňte také, že jídlo musí být hypoalergenní. Snažte se používat produkty, pro které rozhodně nemůžete být alergičtí.

Umyjte si hlavu bylinami. To lze provést po šamponování. Vařte vývary z heřmánku, vlaku a dalších bylin, které uklidní pokožku.

Pokud se kosti tvoří v důsledku silného stresu, léčba nepomůže, pokud nevylučujete dráždivé faktory. Snažte se vytvářet příjemnou atmosféru doma, méně se starat o práci. Nakonec je vaše zdraví v sázce!

Zkontrolujte imunitu. V případě, že není dostatečně aktivní (rozšířený imunogram to ukáže), začněte jej posilovat. Silná imunita je schopna samostatně bojovat proti houbám, bakteriím a dokonce i stresu.

Prevence

Aby se kůry na hlavě neobjevily znovu, předejte prevenci seborrhy. Mělo by být následující:

 • správná výživa;
 • výběr vhodného šamponu, s výhodou zinku a ketonazolu;
 • pravidelné vyšetření na klinice;
 • kontrola stresu a chronických onemocnění.

Tato doporučení pomohou vašemu tělu být ve tvaru. Prováděním preventivních opatření můžete trvale a případně trvale zabránit opětovnému výskytu seborrhy. Viz také související videa.

Seborrhea u dospívajících

Lupiny jsou považovány za jeden z nejčastějších problémů naší doby, mohou přinést spoustu nepříjemných pocitů.

Lupiny jsou jedním z příznaků seborrhy - onemocnění, které musí být okamžitě ošetřeno.

Lupiny nejsou ničím více než mrtvé kožní buňky, které se odlupují, jak se kůže obnovuje.

Při neustálém zvyšování počtu váhy dochází k pocitu svědění, vlasy začínají vypadávat, v tomto případě můžeme mluvit o seborrheu.

Mají děti lupy?

Onemocnění je způsobeno změnou složení nebo objemu kožního mazu (narušení funkce mazových žláz). Lupiny se také vyskytují u dětí s genetickou predispozicí, může se objevit již za dva roky.

Je velmi důležité věnovat pozornost tomuto problému včas, zahájit léčbu, léčit příčiny onemocnění a ne její příznaky.

Zjistěte, zda se u novorozenců vyskytne lupy a jak se to projevuje?

Seborrhea u dětí na hlavě, foto

Jak vypadá lupina u dítěte:

Důvody

Nejčastěji dochází k seborrhe u dětí na hlavě v důsledku použití nevhodných hygienických přípravků, po identifikaci problému rodiče začínají měnit šampony, což by nemělo být děláno kategoricky.

Je to důležité! Někdy silný peeling je důsledkem alergické reakce na šampon, tato situace nemá nic společného s seborrheou, antihistaminika pomůže vypořádat se s tímto problémem.

Hlavní příčiny hlavy seborrhea u dítěte:

Více o příčinách a způsobech prevence nemoci?

Je to důležité! Existuje mnoho důvodů pro seborrheu pokožky hlavy u dětí, není možné vždy dokázat přítomnost, zejména pokud není možné konzultovat lékaře.

Klinické příznaky

Kůže pacienta získá výrazný vzhled: zahušťuje, třpytí, póry mazových žláz jsou viditelné pouhým okem. Pokud spustíte prstem po kůži s tlakem, na něm se označí mastná známka, takové příznaky jsou charakteristické pro mastnou seborrheu.

Když má dítě suchou seborrheu, kůže mazu na hlavě je zhutněna smícháním s lupinami, zředěné oblasti pokožky se stáhnou a prasknou a na pokožce hlavy se tvoří lupy. Ve smíšených formách onemocnění jsou přítomny známky obou forem seborrhy, které mohou také střídat. Seborrhea je také doprovázena pocením dlaní a nohou.

Je to důležité! Toto onemocnění je nejčastější u dospívajících s hormonálními změnami v těle.

Co dělat, když zjistíte lupy?

Někteří rodiče nepostupují u lékaře poté, co zjistili příznaky, a doufali, že onemocnění projde. Pokud necháte chorobu bez pozornosti, hromadí se lupy, objeví se svědění, intenzivní poškrábání vede k výskytu ran, kterými snadno proniknou infekce.

Pokud se objeví známky lupů, dítě by mělo být okamžitě prokázáno lékaři, který diagnostikuje a předepisuje léčbu.

Šampon

Speciální šampony nejen pomáhají zbavit se nemoci, ale také přispívají k posílení a růstu vlasů. Dermazol, fridermadegote, fridermzink, nizoral atd. Jsou nejčastěji používané. Tyto výrobky neobsahují konzervační látky, prodávají se bez předpisu, ale lékař je musí předepisovat.

Součást šamponu obsahuje různé účinky:

 • dehet - protizánětlivé vlastnosti, inhibiční účinky na houbu;
 • Nizoral - snížení aktivity mikroorganismů;
 • kyselina salicylová - peeling, protizánětlivé vlastnosti;
 • Octopirox - antibakteriální, antifungální vlastnosti;
 • síra - snížení produkce tuku, odlupování;
 • pyrithionát zinečnatý, sulfid selénu - protizánětlivé vlastnosti.

Přečtěte si více o tom, jak si vybrat šampon proti lupům?

Je to důležité! Při samošetření je třeba vzít v úvahu, že pro každý věk a typ pleti jsou poskytovány různé prostředky. Koncentrované šampony mohou způsobit očištění pokožky, zvýšit zánět, což situaci zhorší.

 • Kosmetika: Hlava Ramena, Clear Vita ABE, Alerana, Konská síla, dešťový šampon;
 • Lékárna: Nizoral, Sulsena, Sebosol, Fitoval, Ketokonazol, Vichy, šampony se zinkem.

Přečtěte si tipy, jak vybrat správný šampon pro muže nebo ženy, stejně jako od suchých nebo mastných lupů.

Existuje mnoho účinných mastí ze seborrhy dětí, sulseny - jedna z nejúčinnějších a cenově dostupných. Nástroj nemá nepříjemný zápach a vedlejší účinky, vlasy po aplikaci získávají lesk a hladkost.

Síra mast je také účinná, ale má některé kontraindikace, ketokanozol má vyšší náklady. Účinek všech léků je zaměřen na zbavování se lupin, svržení mizí pod jejich vlivem a produkce kožního mazu klesá.

Je to důležité! S pomocí masti můžete rychle vyléčit seborrheu, lékař by měl předepsat určitou drogu.

Masky

Jako masky se používají oleje, které jsou smíchány ve stejném poměru lopuchového oleje a ricinový olej je doporučen k vtírání do kůže dvě hodiny před praním, masku lze ponechat celou noc.

Vysoký efekt také ukazuje olej z rajčete, látka musí být aplikována na pokožku hlavy, pokryta taškou a ručníkem, nechat 30-6 minut. Poté promyjte vlasy speciálním šamponem, abyste snížili sekreci tuku, protřejte šťávu z aloe v kombinaci s alkoholem nebo bylinným extraktem do vlasů.

Lidová medicína

Tradiční medicína je také široce používána při léčbě seborey, není třeba doufat v rychlém výsledku v tomto případě, účinek je zaručen pouze tehdy, je-li používán pravidelně.

Recepty jsou účinné pro suché a mastné seborey, v důsledku jejich použití zlepšuje výživu vlasů, jsou silnější.

Opalování vlasů a šamponování s bylinkami jsou považovány za nejčastější metody. Vitaminované bylinné čaje také pomáhají posilovat a zlepšovat vlasy.

Recepty:

 1. Nalijte 4 polévkové lžíce. bodlák 0,5 litru vody, vaříme 5 minut, trváme 0,5 hodiny, zatoužíme stlačit. Smíchejte směs každý den po dobu 1,5-2 měsíců.
 2. 2 polévkové lžíce. kopřiva nalijte 2 polévkové lžíce. vařená voda, trvá 50 minut, napněte, přidejte jablečný / stolní ocot v poměru 8: 1. 2 polévkové lžíce. směs zředěná v 6 litrech vody, v noci se protřepte na koně, pokryjte polyetylenem na vlněný šátek. Ráno opláchněte vlasy tekoucí vodou, opláchněte roztokem: 3 polévkové lžíce. směs zředit 1 polévkou. vody. Postup je prováděn s frekvencí dvakrát týdně po dobu tří měsíců.
 3. Smíchejte v rovnoměrném poměru naliční tinktury a ricinového oleje, promáčkněte do kořenů.

Hlava může být také omyta břízí, želé, jogurt nebo kefír.

Komplexní léčba

Součástí komplexní léčby jsou také léky, jejichž účinnost je zaměřena na stabilizaci hormonální rovnováhy. Nejprve je kontrolována hladina testosteronu, která může být zvýšena v důsledku různých patologií. Jakékoli léky jsou předepsány po obdržení výsledků testů.

Důležitou roli hraje také strava, dieta by měla být obohacena o vitaminy, upravený metabolismus je upraven. Léčba lupů velmi často vyžaduje pomoc ne jednoho, ale několika lékařů.

Při léčbě seborrhy se používají i terapeutické metody - nejčastěji ultrafialové ozařování, elektroforéza, radonové koupele. Zlepšení stavu také pomůže procházky na čerstvém vzduchu, mokré tření, pobyt na slunci.

Další informace o léčbě seborrhy u dětí.

Prevence

Abyste se vyvarovali seborrhy, doporučujeme dodržovat následující pravidla:

 1. Dodržování hygienických pravidel pomocí osobních hřebenů a klobouků.
 2. Používání vysoce kvalitní dětské kosmetiky a teplé vody.
 3. Nosit klobouky v teple a chladu, odmítnutí stísněných a hustých látek, klobouky by měly být dobré, aby vzduch prostoupil.
 4. Včasná diagnostika a léčba onemocnění trávicího ústrojí, nervových a hormonálních poruch atd.
 5. Po vytvrzení seborrhea je nutné zničit staré hřebeny, klobouky musí podstoupit zvláštní ošetření (otřete octem nebo vaříme práškem, umístěte do plastového sáčku po dobu 1-2 dnů). Pokud nedokážete pokrýt pokrývku hlavy, doporučuje se ji vyměnit nebo vyměnit.
 6. Celý odpočinek, vyvážená výživa, procházky přispívají k dobré náladě a zdraví, což má také pozitivní vliv na stav vlasů.

Léčba

Léčba je zvolena v každém případě jinak, existuje obecná a lokální léčba. Místní léčba zahrnuje eliminaci rizikových faktorů, které přispívají k rozvoji onemocnění. Pokud nejsou příčiny nemoci odstraněny, místní léčba poskytne dočasný účinek.

V rámci obecného léčení se předpokládá normalizace práce všech orgánů a systémů, podávání homeopatických léků a dodržování denního režimu. Jako součást lokální léčby se používají oleje, speciální šampony, sulsenové mýdlo, masáž hlavy, lidové recepty.

Lupiny jsou poměrně častým problémem, který trpí i děti. Příčiny jeho výskytu se liší od špatného šamponu až po genetickou predispozici.

Pokud se objeví první příznaky, doporučuje se okamžitě poradit s lékařem, léčba by měla být zaměřena především na odstranění příčin nemoci. Jako součást terapie, šampony, masky, lidové recepty jsou používány, je velmi důležité dodržovat dietu.

 • Důvody
 • Symptomatologie
 • Klasifikace
 • Diagnostika
 • Léčba
 • Preventivní opatření

Seborrhea je onemocnění kůže způsobené zvýšeným nebo naopak sníženým vylučováním kožního mazu v důsledku poškození nervových a neuroendokrinních funkcí žláz. Proto jsou postiženy ty části těla, kde je umístěno největší množství mazových žláz - to je skalp, nasolabiální trojúhelník, čelo, ušní, hrudní a mezikruží. Toto onemocnění zřídka vede k nebezpečným komplikacím, ale dává mnoho nepohodlí. Často se diagnostikuje seborrhea u dětí, jejichž příčiny jsou způsobeny stavem zdraví a tělem dítěte.

Důvody

Podle lékařských záznamů se sebora u dítěte může vyvinout v jakémkoli věku. Ale protože hlavním provokativním faktorem onemocnění je porucha v hormonálním pozadí, dospívání je považováno za nejnebezpečnější (12-16 let). Lékaři nazývají následující důvody pro nesprávné fungování mazových žláz v těle dětí:

 • puberta: zvýšení jejich sekrece v důsledku hormonální změny těla je fyziologická seborrhea, která končí po pubertě;
 • vrozené hormonální poruchy: změny poměru androgenů a estrogenů, androgeny a progesteron;
 • u chlapců zvýšení počtu androgenů, zrychlení jejich metabolismu v důsledku dědičných faktorů nebo přítomnost nádorů varlat produkujících androgeny;
 • řada onemocnění: letargická encefalitida, onemocnění Itsenko-Cushingova choroba, Parkinsonova choroba;
 • duševní onemocnění: manické depresivní nebo infekční psychóza, schizofrenie, epilepsie;
 • dlouhodobé užívání určitých léků: testosteron, anabolické steroidy, progesteron, glukokortikosteroidy;
 • biotinová hypovitaminóza (vitamin H);
 • dědičnost.

Příčiny seborrhy u novorozenců mají zvláštní specifičnost:

 • pocení: příliš pečující rodiče rádi zabalí děti v teplých šatech, které často nejsou nutné;
 • nevyvážené, nesprávné krmení matky (pokud kojene dítě) nebo samotného novorozence: tučné potraviny jsou katalyzátory pro mazové žlázy;
 • používání kosmetiky (mýdla, pěny) s přísadami, které často způsobují alergickou reakci u malých dětí - pokud byla diagnostikována seborea u dítěte ve věku 2-3 let, začněte hledat příčinu onemocnění u přípravků, které používáte k jejímu umytí.

Kvasinkovité houby Pityrosporum ovale mají patogenní účinek, který se aktivuje pod vlivem výše popsaných faktorů. Vzhledem k tomu, že se uvolňuje podkožní tuk, počet Pityrosporum ovale se také dramaticky zvyšuje. Abychom ochránili dítě před seborrheou, je třeba mít na paměti příčiny této nemoci a zvláště pečlivě sledovat zdraví dětí během nebezpečných období (puberta, nemoci, léky atd.). Pokud by nebylo možné je zachránit, je velmi důležité rozpoznat seborrheu včas a zahájit léčbu, a proto musíte předložit klinický obraz o průběhu onemocnění.

Původ názvu. Termín "seborrhea" pochází z latinského slova "sebum", což znamená tuk, a řečtina "ρεω", která je překládána jako tok.

Symptomatologie

Problémem je, že klinický obraz onemocnění je podobný projevům jiných patologických stavů kůže. Nejčastěji se diagnostikuje seborrhea v hlavě dítěte, ke které rodiče ne vždy věnují náležitou pozornost. Zdá se jim, že lupy jsou naprosto přirozený jev, který se přenáší sám o sobě a nepovažují za nutné vyhledat lékařskou pomoc a léčit dítě. V důsledku toho se pokročilé formy onemocnění musí léčit měsíce. Musíte vědět, že dětská seborea se nejprve projevuje zvýšeným (nebo sníženým) množstvím mazu a za druhé v kvalitativní změně jejího složení. Hlavní příznaky:

 • zahušťování stratum corneum;
 • mastný lesk na povrchu;
 • více olupování olupování;
 • pruritus, který může být jak periodický, tak téměř nepostřehnutelný, stejně jako trvalý, netolerovatelný, což vede dítě k nervovým poruchám, zejména v dětství;
 • ztráta, ztenčení, ztenčení vlasů;
 • bohaté lupy.

Nejběžnější forma onemocnění - seborrhea pokožky hlavy u dětí - se projevuje žlutou mastnou šupinovitou kůrou. Mohou být viděny nejen na hlavě dítěte, ale také za ušima, v záhybech záhybů, na kůži paží a nohou.

Pokud je onemocnění zanedbáváno, nebylo dítěti poskytnuto lékařské pomoci včas, může dojít k průjmu a může dojít k celkové nemoci (ztráta chuti k jídlu, nespavost, anémie).

Při oslabené imunitě se mohou špatné podmínky péče a péče spojit s jednou z infekcí. V tomto případě se projeví příznaky seborrhy a léčba je obtížná. V závislosti na klinickém obrazu a příčinách nemoci existuje několik typů onemocnění.

Buďte pozorní! Rodiče, po přečtení o seborrhe u novorozenců, často užívají léčivý pramen, na jehož povrchu se často tvoří kůra, jako symptom této nemoci. Pokud pochybujete o diagnóze - je lepší se obrátit na lékaře, kterého byste měli pravidelně navštěvovat v prvním roce života vašeho dítěte.

Klasifikace

V závislosti na příčinách nesprávné práce mazových žláz a na tom, jak se onemocnění projevuje, existují tři typy pediatrické seborrhy.

Olejnatá seborrhea

Hlavními důvody jsou vegetativní neuróza, puberta (12-16 let). Typické příznaky - lesklé, lesklé kůže na obličeji, ztráta vlasů, papulopustuleznoe akné, non-zánětlivé akné na nose av nasolabiálních trojúhelníku.

Suché seborrhea

Hlavním důvodem je snížené slinění kvůli slabé imunitě, nezdravé stravě, příliš intenzivnímu fyzickému a emočnímu stresu. Typickým projevem - vločky lupů na hlavě, loupání léze na obličeji, narušení struktury vlasů (se stávají suché, tenké, křehké, posechonnymi) mohou začít svůj ztrátu.

Smíšená seborrhea

Při smíšené seborrhe může dítě vykazovat známky mastných a suchých forem onemocnění.

V závislosti na tom, která část těla je ovlivněna, se liší:

 1. seborrhea u dětí na hlavě;
 2. na obličeji;
 3. na zbytek těla.

Pokud hlavní příčinou onemocnění není pouze porucha mazových žláz, ale zánětlivý proces na kůži, je diagnostikována seboroická dermatitida, která vyžaduje zvláštní léčbu.

Podle statistik. Jestliže v dětství se seborrhea rovnovážně projevuje na novorozencích obou pohlaví, pak během puberty trpí zvláště dívky.

Diagnostika

Chcete-li vyléčit seborrheu u dítěte v jakémkoli věku, je nutné poradit se s lékařem při prvních příznacích onemocnění. Tato diagnóza je potvrzena následujícími diagnostickými opatřeními:

 1. historie (průzkum rodičů);
 2. identifikace rizikových faktorů, příčiny vývoje seborey u dítěte;
 3. několik vyšetření krve: biochemické a hormonální (pokud je teenager);
 4. externí vyšetření postižených oblastí těla;
 5. v případě potřeby (zřídka) se používá ultrazvuk štítné žlázy a břišní dutiny.

Po potvrzení diagnózy lékaři předepisují léčby seborrhea na hlavě u dětí, což může zahrnovat užívání drog (pro použití uvnitř i venku), pravidla péče o postižené oblasti a využívání veřejných prostředků.

Užitečné rady. Nesnažte se sami diagnostikovat dítě. Lupiny nejsou vždy známkou seborrhy. Je nutná komplexní lékařská prohlídka.

Léčba

Lékař identifikuje stupeň zanedbávání nemoci, jeho forma, zohledňuje individuální charakteristiku dítěte a teprve pak předepisuje léčbu seborrhy u dětí, která se může v každém případě lišit. Neexistují žádné univerzální prostředky, které by ve všech případech pomohly stejně. Proto se nedopravujte a užívání všech oblíbených receptů nutně souhlasí s odborníky.

Léčba léků

Pro požití

 1. Uklidňující léky v přítomnosti neurózy, přepracování, podrážděnost.
 2. Antifungální léčiva azolové skupiny (bifonazol, ketokonazol), které jsou vybrány jako výsledek bakteriální kultury a mikroskopie.
 3. Nápravné prostředky pro imunitu.
 4. Vitaminové přípravky.
 5. Stimulanty živin.

Pro externí použití

 1. Šampon, krém, balzámový kondicionér, hydratační sprej z terapeutické a kosmetické řady "Psoril".
 2. Šampony obsahující zinek, ketokonazol, dehet.
 3. Léčba sírou mastí.
 4. Kyselina salicylová.
 5. Drogy na bázi dehtu.
 6. Baby nebo olivový olej.
 7. Vidal mléko.
 8. Krémy "Ideální", "Heřmánek" (se suchou formou seborrhy).
 9. Sulsenová pasta, mýdlo.
 1. Doporučuje se ošetřit seborrheu na hlavě dítěte kryomasáží.
 2. Darsonvalization.
 3. Laserová punkce
 4. Induktotermie adrenální oblasti.

Tipy pro péči o dítě

 1. Povinné začlenění do stravy dítě se semeno, mléčné výrobky, čerstvá zelenina a ovoce, potraviny bohaté na vlákninu a vitamíny. Odmítnutí pikantních, konzervovaných, mastných, příliš slaných potravin, omezení konzumace jednoduchých sacharidů (mouka, sladká).
 2. Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.
 3. Síra a minerální koupele.
 4. Sport a tělesná výchova.
 5. Hygiena: pravidelné čištění kůže od špíny a bolestivých krust a peeling.

Lidové prostředky

 1. Pokud je dítě novorozené nebo je 2-3 leté a na hlavě jsou kůry, lupy nebo na obličeji a na těle - peeling, 10-15 minut před koupáním by měly být tyto místa mazány přírodním, ale nealergenním olejem. Může to být speciální kojenecký olej, můžete si vzít olivový olej. Ujistěte se, že je produkt před použitím teple.
 2. Když kouříte dítě, přidávejte do koupele výkaly a tinktury bylin, jako je heřmánek, chmelové šišky, dubová kůra, kopřivka a tansy.
 3. Pokud je dítě ve věku 5-10 let, můžete si koupit speciální dětské šampony proti lupům nebo si umýt hlavu mýdlem.
 4. Pokud dítě má seborrheu na pokožce hlavy, rozemlete zředěnou šťávu z aloe, ricinový olej, vejce do kůže.
 5. V dospívání (po 10 letech) se seborrheou můžete použít silnější nástroje pro mytí obličeje a mytí vlasů. Například směs 2 lžíce cibulové šťávy, vodky a ricinového oleje. Vhodte do pokožky hodinu před úpravou vody.

Navzdory skutečnosti, že dětská seborea není nebezpečným onemocněním, vyžaduje spíše mnohostrannou a složitou léčbu. Vyžaduje finanční prostředky, trpělivost rodičů a čas. Proto je mnohem logičtější od narození dítěte chránit před faktory provokujícími onemocnění a nezapomínejte na to během celého svého života.

Kdo kontaktovat? Pokud máte podezření na seborrheu u novorozence, měli by rodiče vyhledávat pomoc od svého místního pediatra. V pozdějším věku musíte provést schůzku s dermatologem.

Preventivní opatření

Aby dítě netrpělo ze seborrhy, po celou dobu života až do úplné zralosti se ujistěte, že mazové žlázy jeho těla fungují a fungují normálně. A proto je nutné, aby byla věnována patřičná péče jeho pokožce a vlasům.

 1. Neustále se věnuje léčení takových onemocnění, jako je letargická encefalitida, Itsenko-Cushing, Parkinsonovy syndromy, manické depresivní nebo infekční psychóza, schizofrenie, epilepsie.
 2. Zajistěte, aby nedošlo k předávkování léky obsahujícími testosteron, anabolické, progesteronové, glukokortikosteroidy.
 3. Dvakrát ročně, dítě, které začíná ve věku od 3 let, by mělo podstoupit léčbu vitamínem.
 4. Nepoužívejte zbytečně zabalte dítě v teplém oblečení. Vyhněte se nadměrnému pocení.
 5. Během laktace má matka sledovat stravu, vyhýbat se mastným potravinám.
 6. Strava dítěte musí být vyvážená. Nemělo by to být hodně tučného, ​​smaženého, ​​solené, nakládané, mouky a sladké. Ale čerstvé ovoce a zelenina, mléčné výrobky by měly být vždy přítomny.
 7. Pro péči o dětská těla by měla být použita pouze hypoalergenní kosmetika.
 8. Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.
 9. Trvalá tělesná výchova.
 10. Osobní hygiena: očištění pokožky před nečistotami, koupelemi, vodními procedurami.

Seborrhea není nebezpečné onemocnění, ale je velmi časté u dětí. Rodiče musí být schopni ji odlišit od jiných onemocnění kůže, aby se okamžitě poradili s lékařem a podstoupili léčbu. Pokud dítě nemá vrozená onemocnění a alergie, pokud podmínky péče pro něj splňují normu, pokud je od dětství zvyklý dodržovat pravidla osobní hygieny, u 95% neví, jaký druh onemocnění je. Jeho pokožka, obličej a tělo budou vždy dětinské měkké, hedvábné a dobře upravené.

Jsme v sociálních sítích

Dcera mojí přítelkyně měla vždy vynikající zdraví, zřídkakdy měla banální chlad, nemluvě o vážnějších problémech. Proto byla zmatená, když se během dospívání začaly objevovat na její pokožce růsty. Dermatolog diagnostikoval seboroickou dermatitidu

. Ukazuje se, že toto onemocnění postihuje i ty lidi, kteří nemají žádné jiné zdravotní problémy.

Seboroická dermatitida je formou zánětu kůže (dermatitida), která způsobuje zarudnutí, olupování kůže a vyrážku v mazových žlázách - pokožce hlavy, tváře a slabiny.

Příčiny této nemoci stále nejsou jasné. Někteří věří, že v mnoha případech se kvasinky podílejí na jeho formování. I když lékaři uznávají, že seboreární dermatitida se vyskytuje v oblastech pokožky, které mají mnoho mazových žláz, stále nevíme přesně, proč se zde vyvíjí.

Symptomy seboroické dermatitidy

U kojenců se dermatitida objevuje jako šupinovité zarudnutí, které obvykle nezpůsobuje svědění ani nepohodlí. U některých dětí se to týká pouze pokožky hlavy, v jiných se týká záhybů krku, podpaží a svalů.

U dospívajících a dospělých se onemocnění objevuje pouze na pokožce hlavy a existují buď skvrnité nebo rozptýlené oblasti zarudnutí a odlupování. Jiné oblasti kůže, které jsou obvykle náchylné k seboroické dermatitidě, jsou obočí, víčka, čelo, nosní záhyby, oblast vnějšího ucha, hrudník, podpaží, záhyby kůže pod prsy nebo kůže mezi hýždími.

Někteří dospívající a dospělí cítí svědění nebo pocit pálení v oblasti růstu vzdělávání, jiní nemají žádné potíže. U dospívajících se seborrhea nebo seboroická dermatitida obvykle vyskytuje v důsledku hormonálních změn v těle. U dospělých může být příčinou gastrointestinálních onemocnění nebo stresu.

Lékař obvykle diagnostikuje seborrheu jednoduchým vyšetřením. Charakteristické léze jsou erytematózní, často s oranžovým nebo žlutým nádechem, šupinatým a mastným vzhledem.

U kojenců se seborická dermatitida obvykle vytváří na pokožce hlavy (tzv. Mléko). Kůra vypadá jako hustá, mastná kůra na hlavě. U kojenců má onemocnění výraznější symptomy během prvního roku života a obvykle zmizí samo o sobě, když dítě vyrůstá. Může se však vrátit jako dospívající. U dospívajících a dospělých je obvykle chronické onemocnění, které odchází a vrací se v průběhu let.

Prevence a léčba seborrhy

Protože lékaři nevědí, co přesně způsobuje seboroickou dermatitidu, neexistuje žádný způsob, jak tomu zabránit. Příznaky však mohou být kontrolovány účinnou léčbou.

Léčba. Pokud má vaše dítě seboroickou dermatitidu, lékař může doporučit použití dětského oleje a pak jemného dětského šamponu, aby jemně odstranil vzniklé krusty. Pokud to nepomůže, doporučuje se anti-seborický šampon. Váš lékař může předepisovat hydrokortison nebo anti-kvasnice na pokožku mimo pokožku hlavy (kvasinky mohou někdy způsobit toto onemocnění).

U dospělých, kteří trpí tímto onemocněním, lékaři doporučují šampony obsahující černouhelný dehet, sulfid selenu nebo pyrithion zinečnatý. Váš lékař může také předepisovat krémy s kortikosteroidy nebo šampon, který obsahuje ketokonazol.

Některé zlepšení léčby by mělo být zvažováno ve dnech 10-14. Dlouhodobá intermitentní léčba může být nezbytná u dospívajících, u kterých je onemocnění často chronické.

Seborea může být zřídka komplikována sekundární bakteriální nebo kandidální infekcí.

Pacienti, kteří pravidelně užívají kortikosteroidy, by měli být testováni na nepříznivé účinky, včetně místních kožních atrofií. Seborrhea může být komplikována imunitními vadami, jako je AIDS a další.

Kdy se mám obrátit na profesionála? Potřebujete poradit s lékařem, pokud nemáte schopnost kontrolovat onemocnění šampony a krémy. Nezapomeňte, že vaším cílem je kontrola.

Pro Více Informací O Suché Vlasy