logo

Dítě škrábe hlavu, ale žádné vši: co dělat a jak zacházet

Existuje názor, že pokud dítě má svědící hlavu, musí to být vši. Tento útok nastává dnes u dětí není tak často jako dříve. Již vynalezené a dobré drogy a preventivní metody, které fungují. Vůdce člověka, nits, vši budou někdy poraženi. Kromě lidského těla neexistuje žádný biotop pro tento typ parazita. Symbióza je nemožná. Výhody této pohromy jsou málo. Ale drogy, které pomohou za pár dní, ještě nebyly vynalezeny. Jenom zůstává rodičům a dětem, aby se vyrovnali se stavem věcí a vědcům, aby i nadále pracovali tvrdě a hledali řešení. Co se týče jiných nemocí, situace není uklidňující. Problémy, bohužel, po vítězství nad všemi se nezmění. Hlava dítěte může svědčit z mnoha důvodů, které nebudou nadbytečné pochopit.

Takže pokud dítě poškrábá hlavu a žádné hlavičky, co to znamená? Konzultovat odborníka včas - je to důležité. Maminka a tatínek si dobře uvědomují toto pravidlo, protože některé nemoci jsou velmi nákazlivé. Zároveň se hlava někdy stane z důvodů, které lze těžko klasifikovat jako závažné. Co by se dalo očekávat, jít k lékaři?

Kůži

Někdy nemoc, která podkopává zdraví, je kožní onemocnění. Těžké svědění je jedním z příznaků. Nemoc je nakažlivá. Musíte se připravit na nemocnici. Pokud se takový parazit jako vousy neobtěžuje, může parazit, houba, rušit. Jedná se o houbový mikroorganismus, který způsobuje kožní onemocnění. Ovlivňuje kůži, mění její strukturu. Imunitní systém získává sílu v průběhu let, obzvláště zranitelný v dětství. Proto kožní onemocnění snadno přežívá v těle dětí ve věku od 4 do 14 let, rychle postupuje. Některé formy jsou přenášeny z člověka na člověka, jiné z domácích zvířat.

Nebezpečí je všude a jediný způsob, jak se chránit, je posílení imunitního systému. Zdravá mikroflóra pokožky je účinnou obranou.

Samozřejmě s přímým kontaktem s houbou infekce nelze vyhnout. Ale pokud je imunitní systém v dobrém stavu, bude snazší obnovit a obnovit.

Správnou diagnózu může provést pouze lékař po pečlivém výzkumu. Mohou to být dermatofytóza, kožní onemocnění a mikrosporie. Jejich příznaky jsou stejné:

 • postižené oblasti jsou kulaté, svědí;
 • nejprve se objeví mírné zarudnutí, pak se oloupe;
 • vlasová línie v těchto místech je ztenčující - vlasy se prostě zlomí.

Po nalezení podobných příznaků na pokožce dítěte byste měli okamžitě vyhledat pomoc odborníka. Čím dříve začne léčba, tím lépe. Boj bude snazší, nikdo v okolí nebude trpět.

Demodekoz - možná příčina svědění

Když dítě má svědící hlavu, je pravděpodobné, že klíště je na vině. Zejména existují poměrně často případy parazitizace akné feritu. Zvyčajné stopy jejího pobytu mohou být viděny v krku, ušnicích, v očních víkách, na obličeji. Toto je nakažlivá nemoc. Nemocným, opět, se nelze vyhnout. Klíště se přenáší přímým kontaktem s nosičem, infikovanou osobou. Snadno proniká do tkáně, pokud je poškozena imunitní bariéra kůže. Oni jsou méně pravděpodobné, že se nakazí, pokud je vše v pořádku s imunitním systémem.

Z jakých důvodů můžete zjistit, že jde o demodikózu? Kdo se v životě nikdy nestal klíšťaty? Jen málo lidí na planetě Zemi. Klíšťata jsou nepříjemnou součástí biosféry. Co s tím dělat? Není možné se přestěhovat na jinou planetu. V blízké budoucnosti se možná změní situace. Mezitím se tomu nestalo, musíte se s tím vyrovnat: klíšťata různých druhů zasáhla a bude i nadále zasahovat lidi, teplokrevná zvířata. Z nich jen některé druhy mají imunitu a to je částečné.

Pokud jde o demodikózu, pokuste se vyléčit onemocnění standardními způsoby, které by měly být pro každou dospělou osobu neznámé. To oslabí imunitní systém jen - naruší přirozenou mikroflóru pokožky. Potřebujete konzultovat s lékařem. Určí, že parazit napadl dítě, přijde léky, které mohou pomoci.

Zpočátku se zdá, jako vždy v případě napadení klíšťaty, nepochopitelná. Proč se hlava začne svrbět, je obtížné určit. Ale svědění je jasným znamením, že je něco špatně. Přítomnost parazita se brzy projeví. Nemoc vypadá takto:

 • kůže na některých místech svědění;
 • brzy začervenaly se úhoři;
 • vlasy z folikulů vypadnou;
 • horní vrstva se začne rychle odlupovat a v oblastech nárazu se objeví peeling;
 • v některých případech je v očích bolest.

Zvětšená plocha se nezvyšuje - jsou nové, s charakteristickými znaky deformace. Kombinace s nimi se nedoporučuje, což je pro děti obtížné. Rodiče budou muset dodržovat pokyny lékaře.

Dítě může být alergické

Alergická reakce je celý komplex různých příznaků, od nachlazení po svrab. Lze předpokládat, že příčina obsesivních pocitů spočívá právě v alergické reakci těla na něčem. Co je to alergie? Toto je modifikovaná imunitní odpověď. Tělo trpí příslibem příliš vážně, zachází to negativně, i když se zdá, že to není důvod. Lékařství je známo pro velmi závažné typy alergií, které jsou pravděpodobně smrtelné, bohužel. Škrábání hlavy není nejhorším příznakem. Je pravda, že neexistuje žádný důvod, proč bychom se mu měli zbavit očí. Neopatrný postoj ke zdraví dítěte je nepřijatelný. Co mohou rodiče v této situaci dělat? Jen se poraďte s lékařem. Co může lékař? Nemocnice by se neměla bát.

Doposud nejsou příčiny alergie zcela známy, výzkum probíhá. Současně je k tomu lék. Nemohou léčit, ale symptomy se rychle vylučují. Proto je třeba co nejdříve konzultovat s lékařem - tím se sníží úroveň morálního napětí u dítěte. Psychogenní faktor nezáleží na tom. Alergie se vyvíjí bez ohledu na to, jak jí dítě zachází. Škrábání hlavy může být dočasnou reakcí na konzumovanou potravu, kvetoucí rostliny nebo jiný dráždivý účinek. Co přesně je zdrojem problému? Lékař poskytne odpověď po důkladné diagnostice a vyšetření.

Osobní hygiena

V některých situacích vzniknou problémy s pokožkou hlavy, protože šampon nesedí, nebo proto, že dítě dostatečně neumývají hlavu. Osobní hygiena je dovednost, která je součástí socializace a musí být zvládnuta. Proces je předmětem zákonů přírody, závisí na vlastnostech nervového systému. Dospělí po dlouhou dobu musí sledovat dodržování pravidel osobní hygieny. Tělo dítěte musí být plně tvořeno, silnější.

Kosmetika, vytvořená speciálně pro děti, vám umožní přizpůsobit se realitě 21. století hladce, postupně. Účinně odstraňují špínu. Ale je to špína, která způsobuje záněty folikulů a svědění někdy. Rodiče by měli být na tento úkol pozorní - šamponování, koupání. Standardní věta "děti, umýt si ruce" nestačí. Na počátku životní dráhy představuje ohrožení zdraví špína, nezralá imunita. Bohužel mezi léčivým blátem Mrtvého moře a prašným vzduchem je málo společného. Je třeba změnit, aby dítě bylo zdravé, šťastné, postavilo se.

Metabolická porucha

Poměrně závažná porucha v těle je metabolickou poruchou. Jeho hlavním příznakem je nadváha. Zdá se, že metabolismus je příliš pomalý. V tomto případě se podmíněně patogenní mikroflóra pokožky stává patogenní. Potové žlázy a mazové žlázy jsou nuceny pracovat rychleji, jsou o něco rychlejší, než u dětí, které nejsou nakloněny k tělu. V důsledku této nerovnováhy je cítit avitaminóza. Chci jíst ještě víc, ale to jen zhoršuje situaci. Tvorba vnitřních orgánů je nerovnoměrná. Oslabená imunita je jedním z problémů. Potop je vhodným prostředkem pro rostoucí populace oportunních mikroorganismů.

Podráždění způsobuje, že dítě neustále poškrábá hlavu a jiné oblasti těla, kde má pocit vystupovat do větší míry. Jediným řešením je racionalizace výživy. Zrychlení metabolických procesů umožňuje stravu na základě produktů s nízkým glykemickým indexem. Jsou bohaté na vitamíny a současně obsahují několik takzvaných pomalých sacharidů. Dnes je glykemický index považován za vědecký objev, který změnil průběh dějin. Možná ano.

Příliš rychlý metabolismus je méně častý. Je méně často doprovázena takovým nepříjemným příznakem jako svědivá hlava. Zrychlený metabolismus není spojen s patologií, ačkoli to může znamenat problém v práci vnitřních orgánů. Pokud dítě má dobrou chuť k jídlu, neznamená to, že zdraví je v pořádku.

Příčiny bolesti hlavy a metody jejich léčby

Vaše hlava je svědí a vaše vlasy jsou pokryté lupinami jako sníh? Tyto nepříjemnosti mohou varovat před významnými zdravotními problémy a vývojem komplexních onemocnění. Nemůžete váhat, okamžitě pokračovat v kontrole, nebo ještě lépe jít na specialistu. Jak rozpoznat vředy na hlavě ve vlasech v počátečních fázích, možné příčiny a léčbu, zvažte další.

Příčiny

Porušení práce lidských orgánů není doprovázena jen bolestí, nepohodlí, ale také se odráží zvenčí. Kůže na obličeji a na hlavě, vlasy citlivě reagují na nepříjemné změny a mohou předpovědět vážná onemocnění.

V počátečních stádiích je těžké zjistit vředy na pokožce hlavy, mnoho z nich nepřikládá žádný význam. Malá vyrážka, mírné zhutnění nebo zarudnutí se nakonec změní na složitější formy, v důsledku čeho se objeví svědivá hlava a lupy.

V případech, kdy nedojde k odpovídající reakci, se začne uvolňovat krev s dalším vyléčením rány, vlasy vypadnou.

Pozor! Je zakázáno poškrábání vředů na hlavě, riziko infekce a komplikace další léčby.

K určení onemocnění a příčiny jeho výskytu na pokožce hlavy může být odborník pouze po podrobném vyšetření. Správnou diagnózou je předepsána vhodná léčba. Samoléčení nezaručuje úspěšný výsledek a v některých případech je plné komplikací této nemoci.

Poruchy těla, chronické onemocnění vnitřních orgánů jsou hlavní příčinou kožních problémů. Proč jinde jsou na hlavě rány:

 • převedena od nemocné prostřednictvím hřebenu, oblečení, doteku;
 • aktivována s oslabenou imunitou;
 • po častých stresech, zkušenostech a přepracování těla;
 • v důsledku alergie na léčivo, přípravek, šampon;
 • s nedostatečnou kvalitní péčí o pokožku hlavy;
 • kvůli nedostatku vitaminů, mikroelementů v těle;
 • přenášené dědičností.

Vlastnosti kožních onemocnění

Lupy

Zhoršená práce mazových žláz, nadměrná suchost pokožky vede k jejímu zesílení. Při zčesávání epidermis jsou vločky odděleny, mohou být bílé nebo nažloutlé. Vypadá to jako lupy.

Pozorovat vzhled lupin na hlavě může být vizuální prohlídka. Kromě toho je onemocnění doprovázeno svěděním, hlava začíná svědit.

Hlavními příčinami lupů jsou poruchy mazových žláz, infekce houbou od nemocné osoby. Nemoc se může také objevit na pozadí nervových poruch, stálého stresu.

Normální hřeben, který se zbaví nemoci, nefunguje, potřebujete cílenou léčbu. Trichologové doporučují speciální šampony, léky, předepsat přísnou dietu.

Psoriáza

Vzhled suchých zarudnutí na pokožce hlavy, který se v průběhu času "rozrůstá" na velkých plochách, tzv. Psoriatické plaky, naznačuje vývoj psoriázy (šupinovité ztráty). Onemocnění začíná mírnou formou. Pokud nezačnete léčbu včas, riziko komplikací a přechod k chronické formě je vysoká, postižená kůže se stává mnohem větší. Co vypadá jako psoriáza, můžete vidět na fotografii.

Příčiny psoriázy nejsou přesně definovány. Pro léčení počátečního stadia onemocnění je použita masť (salicylová nebo zinková masť), u složitějších případů jsou předepsány kortikosteroidy.

Je to důležité! Zpomalení léčby psoriázy není možné, nemoc probíhá velmi rychle a může ovlivnit práci vnitřních orgánů.

Demodekóza

Scalpová nemoc je způsobena aktivitou podkožního roztoče Demodex. Parazit se nemůže projevit dlouho, ale oslabení imunitního systému přispívá k rozvoji onemocnění.

Akné, akné, hnisavé vyrážky a lokální zčervenání kůže, které se nesnesitelně svrbí, jsou hlavními příznaky infekce. Dalšími příznaky onemocnění jsou tuberosity obličeje, bolestivost hlavy a vzhled mastného lesku na srsti.

Při léčbě se používají léky obsahující metronidazol. Úplně zbavit se patogenu nefunguje, ale můžete zastavit jeho činnost.

Seborrhea

Seboroická dermatitida (seborea) je způsobena zvýšenou aktivitou hub Malassezia (Malasseziya). Přispívají k urychlenému rozdělení buněk povrchové vrstvy pokožky. Pacienti se seborrheou zaznamenali hojné lupy na zadní straně hlavy, v oblasti třesů, hlavy se točí a rychle rostou tuky. V složitějších formách onemocnění začínají být pacienti plešatí.

Existuje mnoho důvodů pro vznik onemocnění pokožky hlavy:

 • genetická predispozice;
 • nesprávná, špatná výživa;
 • onemocnění trávicího traktu;
 • snížená imunita;
 • nervozita a častý stres.

Pro léčbu nemoci pomocí speciálních šamponů s přídavkem kyseliny salicylové, zinku a uhelného dehtu. Stejně důležitým krokem při odstraňování kožních problémů je vyrovnání metabolických procesů přísnou dietou.

Alergická dermatitida

Samotný název onemocnění označuje příčinu jeho vývoje - jedná se o alergii na léčivo, přípravek, barvivo na vlasy nebo kosmetiku. Symptomy vředů se objeví okamžitě nebo po uplynutí určité doby po kontaktu s alergenem: otok, zarudnutí, papule, přeměna vředů a opar.

Pozor! K odstranění problému stačí, aby kontakt s alergenem nebyl, lékař předepisuje antihistaminika, masti s kortikosteroidy.

Pediculóza

Kauzálním činidlem onemocnění je vous hlavou, která se může volně pohybovat. Příčinou pedikulózy může být pravidelný stres, nedostatek osobní hygieny a hygieny, stejně jako kontakt s nosičem infekce. Častým pacientům jsou děti, které navštěvují mateřskou školu nebo školu.

Symptomy bolesti:

 • ulcerózní ložiska doprovázená svěděním;
 • podrážděnost pacienta;
 • možná lehké nepohodlí.

Pro léčbu pedikulózy pomocí speciálních masti, šamponů. Pro prevenci, prevenci opakování onemocnění v budoucnu se doporučuje vyhýbat se potenciálně nebezpečným osobám, používat osobní hřeben, hygienu monitorovat a sanitovat. 2 dny po zotavení, změňte podestýlku, proveďte obecné čištění, ošetřete místa, kde by vši mohli být odstraněny horkou párou.

Scab

Scabs na pokožce hlavy jsou nákazlivé nemoci, kontakt s pacientem je pro zdravého člověka nebezpečný. Příčinným faktorem onemocnění je svědění pruritus. Za 12 hodin mohou oplodněné parazitové ženy umístit až 4 vejce, za 2 týdny se z nich objeví nové jedinci. Slitina roztočů svrabu ničí keratin a usnadňuje proces léze kůže, vytvářející "intradermální svrab" pro pokládku parazitních vajec. Zdržování s léčbou nemoci nestojí za to.

Kůry na hlavě, kromě nepříjemného svědění ve večerních a nočních hodinách, jsou doprovázeny různými vyrážkami. Výsledné papuly mohou jednoduše vzrůst na pokožce hlavy nebo obsahovat kapalnou složku. Knoflíky jsou zakázány, aby nedocházelo k infekci a nevyvolávaly nadměrné pocity.

Příčinou nemoci zůstává kontakt s nemocnou osobou nebo zvířetem, případně infekce prostřednictvím předmětů pro domácnost, osobních věcí pacienta.

Pokud se na hlavě objeví šupiny, okamžitě kontaktujte odborníka. Během léčby je především důležité zbavit se příčiny nemoci, ne kontaktovat pacienta. Pak byly přidány akaricidní přípravky pro vnější použití.

Microsporia

Tento typ bolesti na hlavě, který je spojen s více dětmi než dospělými. Vzhled kůry, váhy, různé formy a velikosti akné. Příčiny vředů:

 • selhání mazových žláz;
 • kontakt s pacientem;
 • oslabená imunita;
 • nedostatek stopových prvků, vitamíny v těle.

Léčba onemocnění doporučuje lékař Terbinafin, clotrimazol a jejich analogy. Bude užitečné třepat v kůži rostlinné oleje v kombinaci s kyselinou salicylovou.

Pláčové vředy

Plavání vředů na hlavě je běžným jevem. Na kůži jsou červené těsnění, malé vyrážky, které způsobují nepohodlí a svědění. V komplexnějším stadiu onemocnění jsou pozorovány hnisavé útvary a krvácení.

Důvody pro vznik onemocnění stačí:

 • stres;
 • slabost, nejistota těla vůči infekcím;
 • onemocnění vnitřních orgánů;
 • poruchy gastrointestinálního traktu.

K odstranění vředů předepsaných léčivých mastek, přípravků pro vnější použití, se uchýlili k hirudoterapii (léčba pijavicemi) a mezoterapii.

Pozor! Nepokoušejte se diagnostikovat vředy a předepište léčbu. Jedná se o nebezpečné zhoršení nemoci, konzultujte s vysoce kvalifikovaným lékařem. Mnohé vředy na hlavě mají podobné příznaky, ale v léčbě se liší.

Jak léčit vředy na hlavě

Lupiny a vředy na hlavě neprocházejí samy o sobě, potřebují léčbu. U prvních symptomů onemocnění se obraťte na odborníka (dermatologa nebo trichologa). On určí příčinu onemocnění a předepíše vhodnou léčbu.

Léčba léků

Většina vředů na hlavě je doprovázena závažným svěděním a bohatými lupinami. Pro léčení onemocnění se odborníci obrací hlavně na masti, mezi něž si zaslouží pozitivní zpětnou vazbu tyto léky:

 • Clotrimazole Masť - používá se proti mnoha houbovým infekcím kůže. Lék je aplikován na čistý a suchý povrch s tenkou vrstvou, můžete si troubit malý nástroj. Postup je opakován až třikrát denně. Léčivá masť se používá po dobu 1-4 týdnů, v závislosti na diagnóze. K upevnění úspěchu se doporučuje podat lék do 2 týdnů po skončení léčby. Nevhodné pro léčbu těhotných a kojících, stejně jako těch, kteří plánují těhotenství. Náklady na masti ze 77 rublů.
 • Crotamiton ve formě krému nebo krému - používá se k boji proti svrabům klíštěte, s demodikózou a snižuje svědění. Prostředky jsou perfektně absorbovány do kůže, stejně jako do parazitů, které přispívají k jejich zničení. Droga uvolňuje svědění po dobu 6 hodin. Aplikujte Crotamiton na čistou a suchou pokožku, až se úplně vstřebá do obalu. Léčba je u dospělých 3 dny. V případě potřeby může lékař prodloužit přípravek nebo předepsat jiný přípravek. Cena - 1400 rublů. Droga se nedoporučuje pro budoucí a kojící matky, stejně jako děti do 12 let.
 • Vilkinsonova masť - má vysoká protizánětlivá, antiparazitická a antifungální vlastnosti, vynikající antiseptické vlastnosti. Kompozice zahrnuje následující účinné složky: dehet, purifikovanou síru a naftalenovou masti. Droga je vysoce toxická, proto by použití nemělo trvat déle než 6 dní.
 • Prášková látka Pyrithion zinek - lék určený k léčbě psoriázy, seborrhy, lupů, různých dermatitid, snižuje zánět a snižuje olupování kosti. Pro aplikaci je dostatečné zředit prášek a léčit postižené oblasti až třikrát denně. Doba trvání léčby je 14 dní, psoriáza - 30 dnů. Po vymizení příznaků onemocnění pokračuje užívání léku dalších 7 dní.
 • Zinocap krém - alternativní verze Pyrioin zinku, je aplikován s tenkou vrstvou na místě zranění několikrát denně. Používá se k léčbě psoriázy, atopické a seboroické dermatitidy, pomáhá eliminovat sucho z obličeje. Průběh farmakoterapie trvá 2 až 6 týdnů, v závislosti na složitosti onemocnění. Může být podáván dětem starším než jeden rok, lék nebyl testován na těhotné a laktace. Náklady na drogu jsou asi 400 rublů za 20 g.

Chcete-li zvýšit imunitu pacienta a urychlit proces hojení, lékař předepíše komplex vitaminů a stopových prvků. Zvláště důležité je věnovat pozornost vitamínům skupiny B, retinolu (vitaminu A), nikotinové kyselině a kyselině askorbové, bude užitečný příjem vápníku.

Lidové metody

Uvolněte svědění, zbavte se lupů a přispějte k rychlému zotavení z onemocnění mohou lidové léky. Jsou zvláště důležité pro děti. Vezměte v úvahu několik účinných možností vlastní léčby.

 1. Smíchejte rovnoměrně rajčatovou šťávu a nerafinovaný rostlinný olej (nejlépe olivový olej). Aplikujte směs 2-3x denně a pokračujte po dobu 5 dnů. Úleva, kterou si všimnete po prvním použití kompozice.
 2. Nejjednodušší, nejrychlejší způsob, jak zmírnit zánět, zmírnit symptomy onemocnění, je tableta kyseliny salicylové (aspirin). Rozdrtí drogu v prášku a posypeme ji na ránu. K mytí hlavy můžete přidávat kyselinu salicylovou v šamponu.
 3. Oplachování vlasů odvar z léčivých bylin (Hypericum, heřmánek, neplodnost a posloupnost) doplní léčbu drogami, naplní epidermální buňky živinami, zachová přirozenou krásu a zdraví vlasů.
 4. Komprese z jablečné omáčky pomůže rychle se zbavit lupů. Třeste čerstvé jablko na strouhák, protřejte kávu na postiženou kůži, nepleťte půl hodiny.
 5. Chcete-li se zbavit vředů způsobených neúspěšným barvením vlasů, můžete použít infuzi pampelišky. Chcete-li to provést, kořen (250 g) vylejte ½ l vodky, zakryjte víkem a nechte naplnit. Po týdnu zkompletujte s tinkturou po dobu 10 minut. Postup opakujte denně až do vymizení této nemoci.

Je to důležité! Nespoléhejte na léčbu vředů, poškrábání pouze na lidových metodách. Doplní účinek předepsaných léků, urychlí zotavení. Je zapotřebí konzultovat a vyšetřit odborníka, identifikující příčinu onemocnění.

Alternativní metody

Neméně účinné při léčbě vředů jsou moderní alternativní terapie:

 • Laserová terapie - zaměřená na zahájení regeneračních procesů uvnitř pokožky, přispívá k normalizaci krevního oběhu a metabolismu v buňkách postižených oblastí. Navíc laser je silný antiseptikum.
 • Mezoterapie - komplex vitamínů, minerálních doplňků nebo léků se injektuje do kůže injekcí. Posilují imunitní systém, normalizují intracelulární procesy.
 • Hirudoterapie je podstatou metody při zvládání akupunkturních bodů, pro které jsou použity pijavice. Pomáhají očistit tělo toxinů, tajit tajemství plněné různými typy enzymů. To zrychluje metabolismus v kožních buňkách, má protizánětlivé a antifungální účinky, normalizuje krevní oběh.
 • Procedura Biocomplex - zahrnuje masáž s použitím parní kapsle. Přírodní oleje se používají k naplnění postižených oblastí živinami. Kurz léčby trvá nejméně 5 dní, každé zasedání bude zpožděno až půl hodiny.

Korostochki, vředy na hlavě pod fenoménem vlasů jsou poměrně běžné. Nebudete mít mnoho potíží, pokud budete reagovat včas s odpovídající léčbou. Co a jak léčit onemocnění je určeno odborníkem po podrobném vyšetření pokožky hlavy a diagnózy.

Nesnažte se vyléčit vředy a chrasty pod vlasy lidovými metodami, pouze v kombinaci s léky a moderními alternativními metodami, bude onemocnění rychle a úplně poraženo. Buďte opatrní ke stavu pokožky, je to často první signál poruchy v těle.

Proč jsou vlasy na hlavě? Hlavní příčiny a léčba u dospělých a dětí

Bolest hlavy může být příznakem různých onemocnění. Anamnéza a specifické symptomy napomáhají diagnostikování.

Proč se objeví?

Není vždy možné okamžitě zodpovědět otázku, proč se objevují rany na hlavě. Možné příčiny mohou být takové nemoci:

 • Seborrhea.
 • Dermatitida
 • Psoriáza
 • Demodekóza.
 • Hubové léze pokožky.
 • Pediculóza.
 • Microsporia.

Svědění je často lokalizováno na pokožce hlavy, což může být způsobeno stresem, duševní chorobou, patologií jater a dalšími vnitřními orgány. U dětí a dospělých může svědění způsobit poškrábání a následnou infekci.

Symptomy

Vlastnosti klinického obrazu pomáhají zjistit příčinu ran na pokožce hlavy.

Zranění se objevila

Tvorba vředů na pokožce hlavy může být spojena s několika nemocemi:

 1. Demodekóza. Tato patologie je způsobena roztočem rodu Demodex. Na místě vkládání klíšťat nastává bolestivé vytvrzení, které může vředovat a nakazit. Tyto vyrážky mohou nastat se svěděním nebo bez něj.
 2. Pediculóza. Obvyklé onemocnění způsobené všemi. Příčinou infekce je kontakt s nositeli vší. Vředy se mohou objevit na pokožce hlavy, které jsou často doprovázeny svěděním.
 3. Kombinace Tyto změny na pokožce mohou probíhat poměrně nepříznivě. Vředy mohou potlačit, způsobit septické komplikace. Při svědění na hlavě není možné pokožku poškrábat, je lepší užít pilulku na svědění. Pokud si člověk už přeškolil hlavu na bolest, musíte kontaktovat dermatologa.
 4. Svrab je další choroba, která je způsobena klisen. Svrab se projevuje tvorbou podkožních mozků, svědění, poškrábání. Na pokožce se často tvoří dvojice červené vyrážky.

Tyto nemoci nezapomínejte, včas kontaktujte schůzku s dermatologem za účelem úplné léčby.

Šupinatá a šupinatá kůže

Oloupání pokožky se svěděním může být známkou těchto stavů:

 1. Seborrhea - toto onemocnění je způsobeno zvláštní houbou a projevuje se odlupováním kůže, svěděním a dokonce plešatostí. Tímto onemocněním bojuje s pomocí speciálních přípravků a pilulek.
 2. Dermatitida je běžná alergická kožní léze, která se může objevit na kterékoli její části. To se projevuje zarudnutím, peelingem, vředy a svěděním. Příčinou nemoci jsou potraviny, léky.
 3. Psoriáza je autoimunitní onemocnění s genetickým mechanismem vývoje. Prokázání odlupování kůže, které se může objevit na hlavě. Vyžaduje kombinovanou terapii.

Lupy

Lupiny se nazývají nadměrné olupování pokožky hlavy, což vede k tomu, že vlasy pokryté bílými šupinami epidermis. Rizikové faktory:

 • Seborrhea.
 • Hubová kožní léze.

Riziko lupů se zvyšuje kombinací těchto faktorů. Pokud je tento příznak kombinován s odvyknutím nebo vadami, je snadnější diagnostikovat lékaře.

Pláčové vředy

Vlhkost se vyskytuje u některých forem seboroické dermatitidy. Tento nepříjemný příznak přispívá k sekundární suppuraci vředů, což znamená septické komplikace.

Aby se předešlo těmto důsledkům, je možné pouze v případě, že je nemoc léčena včas.

Dalším procesem doprovázeným namočením je houbová infekce kůže během kandidové infekce. Tento problém naznačuje vážné oslabení imunitního systému.

Pokud je na těle

Některá onemocnění se mohou objevit pouze na pokožce hlavy, jiné mohou postihnout lidské tělo. Ty zahrnují:

Společné formy onemocnění vyžadují vážnou léčbu a někdy i hospitalizaci.

Funkce u dětí

Mezi příčiny poranění hlavy u dětí je několik funkcí:

 1. Škrábance jsou častěji pozorovány, protože dítě nemůže svrbět.
 2. Riziko šíření pedikulózy a klíšťových infekcí v dětských skupinách je vysoké.
 3. Dermatitida se často opakuje v dětství.
 4. Vedle místních příznaků se vyskytují také znaky obecné intoxikace.

Funkce lokalizace

Všechny výše uvedené podmínky se mohou v téže frekvenci vyskytovat v různých částech hlavy: čelo, časové oblasti, korunka nebo okciput. Bohužel není možné zjistit příčinu poranění.

Léčivé rány ve vlasech

Vředové vředy lze léčit několika způsoby, v závislosti na příčinách. Léčba zahrnuje:

 • Antifungální činidla se zavedenou houbovou infekcí.
 • Hormony a antihistaminika pro léčbu dermatitidy.
 • Speciální léky proti roztočům pro demodikózu a svrab.
 • Benzylbenzoát a jeho analogy v pedikulóze.
 • Psoriáza se léčí cytostatiky a antiseptiky se používají k prevenci sekundární infekce.

Jak zacházet doma?

Doma, než budete konzultovat lékaře, můžete použít několik receptů, které snižují svědění a zabraňují infekci vředů:

 1. Olivový olej a rajčatová šťáva se mísí ve stejném poměru. Aplikujte směs na postižené oblasti hlavy 2 krát denně, po 20 minutách opláchněte teplou vodou.
 2. Tablety kyseliny salicylové se rozdrtí na prášek a přidávají se do pravidelného šamponu.
 3. Třezalku, heřmánek a sérii jsou smíchány ve stejném množství a používají se jako základ pro odvar. Po každé sprše si opláchl hlavu.
 4. Applesauce se používá ve formě kompresí na hlavě a kaše se třel po dobu 3 minut. Nevyplachujte hlavu půl hodiny. Aplikujte dvakrát denně.
 5. Pulzní infuze na alkohol může být použita jako antiseptikum. Aplikujte na otevřené rány po zředění dvakrát vodou.

Pokud je svědění svědomitě

Abyste zabránili vzniku poškrábání, používejte antihistaminika:

Léky se užívají v dávkách předepsaných lékařem.

Co když neprojde?

Pokud rány na hlavě nezmizí po dlouhou dobu, je nutné konzultovat s dermatologem. Posuzuje stav, opraví diagnózu a předepíše další léky.

Svalová bolest hlavy hlavy hlavy a léčba

Svrbení hlavy dítěte není život ohrožující, ale může ho dráždit, dokud nebude problém vyřešen. Existuje několik důvodů, proč může dítě poškrábat hlavu. Mezi nejběžnější patří dva ekzémy a vši.

Důvody

Ekzém se vztahuje na řadu kožních chorob, které způsobují podráždění, zarudnutí a svědění. Podle ChildHealth rozvíjí tento stav přibližně 1 z 10 dětí.

Mezi další důvody, které dítě poškrábá na hlavě, patří vši hlavy (pedikulóza) nebo kožní onemocnění.

Pediculóza může způsobit zánět a svědění pokožky hlavy. To může trvat několik týdnů pro dítě se všemi začít svědění, v závislosti na tom, jak citlivou je jeho kůže. Všichni jsou vysoce nákazliví a snadno se šíří z člověka na člověka, zejména ve školách, kde jsou děti velmi blízko sebe.

Kožní onemocnění je houbová infekce, která se nejčastěji vyskytuje na pokožce hlavy. Jeho projev je jako červený prsten nebo skupina prstenů s jasným středem. Tato infekce způsobuje, že dítě projeví svrbení.

Ekzém Kožní onemocnění Pedikulóza (vši)

Známky

Příznaky, že dítě může mít ekzém, se obvykle objevují předtím, než má 3 měsíce a téměř vždy předtím, než je pět let. Symptomy zahrnují sucho, svědění, zarudnutí a malé rány na tvářích, na čele nebo na pokožce hlavy. Vyrážka se může rozšířit do dalších částí těla.

Vší představují zkoumání hlavy dítěte. Nits (vši vejce), než se vylíhnou, vypadají jako malé žluté nebo hnědé tečky. Dospělé vši jsou šedavě bílé nebo hnědé a ne větší než sezamové semeno.

Kožní onemocnění může začínat jako kulaté, načervenalé, bolest podobné akné a poté se stává šupinatým, šupinatým nebo křehkým, což způsobuje svědění kůže hlavy. Může také způsobit otoky, zarudnutí a křehké vlasy.

Komplikace

Tento problém není život ohrožující a základní příčina je snadno zacházet. Komplikace mohou nastat, když dítě pokoří kůži krve, což může vést k bakteriální infekci. Proto je důležité vyvarovat se poškrábání pokožky a zakrýt případné otevřené rány.

Léčba

Pro léčbu ekzému jsou běžně užívány masti s kortikosteroidy. Podle KidsHealth, více než polovina dětí s ekzémem, bude pokračovat v dospívání. A jen malý počet lidí bude v dospělosti.

Léčba všemi zahrnuje použití speciálního šamponu nebo krému k zabíjení vší. Neměl byste používat medikovaný šampon pro děti do dvou let věku. Budete muset odstranit nits a vši ručně. Měl byste také umyt veškeré ložní prádlo a oblečení, vákuové koberce a nábytek a namočit výrobky na ošetřování vlasů a nástroje v alkoholu.

Léčba kožních onemocnění hlavy zahrnuje užívání léků na předpis na předpis.

Prevence

Podle dětského zdraví vědci věří, že ekzém je dědičným onemocněním; proto nemůžete dítě pomoci tomu, aby se tomu vyhnul.

Jako preventivní opatření pro většinu infekcí, které způsobují děsivou pokožku hlavy u dětí, byste se měli vyvarovat osobního kontaktu se školou nebo hraní s ostatními dětmi, sdílením vlasových doplňků a kartáčů a udržováním blízkého kontaktu s každým, kdo má vši nebo kožní onemocnění. lichen.

Co dělat

Kromě skutečnosti, že je důležité obrátit se na pediatra, je-li k dispozici vyrážka, změna pokožky, měli byste dodržovat následující tipy.

Změňte proceduru koupání

Někdy může dítě začít škrábat hlavu z podráždění při koupání. Každodenní mytí vlasů nebo používání teplé vody může způsobit podráždění. Dr. Jim Sears říká, že musíte umývat hlavu dětí asi jednou týdně a že častější postup může uschnout pokožku hlavy, což způsobí, že jí svědí. Pokud se vlasy dítěte znečišťují, předtím je opláchněte teplou vodou.

Změna šamponu

Mnoho šamponů obsahuje tvrdé chemické složky, které mohou uschnout pokožku hlavy, a to i ty, které jsou určeny pro děti. Pokud dítě trpí svěděním skalpem, mohou rodiče zkusit změnit šampon tak, aby byl speciálně navržen pro citlivou pokožku. Americká akademie dermatologie doporučuje vybrat šampony, které neobsahují vůně a další přísady. Rodiče by měli hledat produkt, který je speciálně určen pro děti, protože mají citlivější pokožku než dospělí a některé šampony a mýdla ji mohou dráždit.

Jemná péče

Rodiče mohou pomoci minimalizovat podráždění pokožky hlavy pomocí jemné péče o vlasy. Místo utírání vlasů ručníkem nebo použitím vysoušeče vlasů je třeba lehce namočit ručníkem nebo je nechat vyschnout. Můžete si naplánovat nějakou neaktivní hru nebo příběh po koupeli a nechat vlasy suché před spaním. Použití měkkého kartáče může být také jemnější než plastové nebo tvrdé.

Hydratační

Pokud je pokožka hlavy podrážděná, dobrý zvlhčovač může pomoci uklidnit a zmírnit svědění. Olivový a dětský olej je dobrým prostředkem pro děti, protože jsou přírodní a nebudou dráždit pokožku. Pokud se na pokožce hlavy vyskytují chrastění nebo úlomky, mohou rodiče v těchto oblastech otřít trochu oleje, aby je změkčili. Olej by měl být po několika minutách zcela šampónován nebo může způsobit vyrážku.

Svědění pokožky hlavy je jen příznakem nemoci, která ji způsobila. Proto je nutné pro léčbu stanovit důvody jejího výskytu. Někdy k odstranění svědění pokožky hlavy stačí změnit výrobky pro péči o vlasy. V jiných případech možná budete potřebovat dlouhodobou léčbu po dobu několika měsíců. Pokud dojde k problému, doporučujeme navštívit ošetřujícího lékaře. Pokud takovou příležitost neexistuje, měli byste se pokusit zjistit příčinu svědění sami.

Příčiny svědění kůže na hlavě

Je třeba bojovat se svěděním, jinak se mohou spojit další příznaky: olupování kůže a vypadávání vlasů. To je způsobeno ztenčováním pokožky v důsledku neustálého poškrábání, začínají se vytvářet trhliny. Kůže přestává vyživovat vlasy, oslabuje a vypadne. Co když je na hlavě svrbení? Nejprve musíte identifikovat její příčinu.

Paraziti

Jednou z nejčastějších příčin svědivého skalpu je infekce všemi (pedikulózou) nebo klíšťaty (demodikózou). Všichni žijí ve vlasech a krmit se krví a kousají se přes kůži. Klíšťata žijí v samém krytu, což způsobuje, že pokožka na hlavě oloupe a dráždí, doprovázená svěděním. Pokud se vši mohou vyšetřit pouhým okem samostatně, pak jsou roztoči příliš malí na to. Proto je důležité kontaktovat dermatologa nebo trichologa s problémem.

Plísňová infekce

Na těle je mnoho hub, které neškodí člověku s dobrým zdravotním stavem. Ale s oslabenou imunitou ovlivňují pokožku a způsobují nepohodlí. Pokud je poškrábaná pokožka hlavy, pak je houbová infekce jedním z možných důvodů, které dokáže potvrdit pouze lékař.

Dermatofytóza (lichen) - zvláštní případ houbové infekce. Riziko výskytu infekce je vyšší u dítěte, které je v kontaktu se zvířaty a skupinami pro velké děti. Světelné ohnisky jsou vizuálně označeny: vlasy se buď odtrhnou v kořene, nebo s nimi vypadnou.

Suchá kůže

Při nedostatečné vlhkosti začíná vypadat skvrna. To může přispět k častému používání vysoušeče vlasů a žehlení. Pokrov reaguje na sucho zvýšením sekrece mazu k ochraně. Často se tato reakce těla odebírá pro mastné vlasy a silně se potýká s "problémem". Jako výsledek, kůže, zcela zbaven ochrany, trhliny, svědění, vločky a svědění.

Svalové napětí a stres

Stresující situace pro člověka jsou doprovázeny uvolněním velkého množství adrenalinu do krve. Přispívá k práci mozku a svalů na hranici možností. Při nadměrném zatížení svalů začíná mikrovlnnost, metabolismus je narušen. Svědění pokožky hlavy může být způsobeno přetížením ramen, zad, krku a krku.

Pálení a svědění mohou být důsledkem psychického přetížení, intenzivních zážitků. Kůže na hlavě se odráží od stálé touhy poškrábat ji. Eliminace přebytku adrenalinu, svalového tonusu a nadměrně vysoké aktivity nervového systému normalizuje stav pacienta.

Chemická reakce

Alergie se často projevují jako vyrážka a pocit pálení. Svrbení pokožky hlavy může být způsobeno alergickou reakcí na výrobky určené k péči, které osoba používá. Pokud se po umytí zhorší, alergeny se nalézají v šamponu nebo balzámu. Tyto výrobky obsahují mnoho chemikálií. Někdy může dojít k reakci z použití šamponu, který obsahuje látku Caton.

Svrbená skalp se může objevit po barvení vlasů. To znamená, že musíte změnit barvu, abyste se zbavili kontaktu s dráždivým materiálem.

Atopická dermatitida

Jedná se o opakující se chronickou alergickou dermatitidu. Nemoc se vyvíjí u těch, kteří jsou geneticky předisponováni k atopii. Proto se může objevit i u kojenců. Po celou dobu života se objeví období remise a exacerbace.

Dermatitida způsobuje pocit zarudnutí, svědění. Pokud je pokožka hlavy poškrábaná, musíte ji pečlivě prozkoumat, abyste detekovala léze. Zpočátku jsou červené a suché a začnou mokré.

Ekzém

Ekzém je zřídka lokalizován na hlavě, ale může způsobit olupování a pálení. Za prvé, růžové uzliny se žlutým nádechem tvoří na kůži. Pak tvoří váhy, obvykle na krku a za ušima. Současně je pokožka šupinovitá. Tato podmínka může být zaměněna s lupinami. Po odlupování vloček zůstává vlhký povrch. Je velmi obtížné diagnostikovat ekzém doma, protože průběh onemocnění je podobný psoriáze a dalším kožním onemocněním. Ale dermatolog se s tímto úkolem vyrovná tím, že si z postižené části těla vyškrábe.

Seborrhea

Existují dva typy onemocnění:

 • Se sníženou sekrecí kůže (suchá seborrhea);
 • S jeho bohatou sekreci (mastnou seboreu).

Silné odlupování pokožky hlavy je doprovázeno suchou formou seborrhy. Dalším příznakem onemocnění je akné. Svrbení pokožky hlavy je velmi silné, těžko se vypořádat.

Je důležité vyhledat pomoc od dermatologa nebo trichologa, protože seborrhea je často spojena s lupinami nebo seboroickou dermatitidou. Oprava taktiky léčby pomůže lékaři.

Psoriáza

Psoriáza postihuje osoby, které mají genetickou předispozici k této nemoci. Kapsy se mohou objevit kdekoli na těle, včetně vlasů. Je těžké odlišit psoriázu od seborrhy z fotografie, takže byste neměli hledat pomoc online. Diagnózu onemocnění lze provést pomocí analýzy škrabáku, která byla odebrána z postižené oblasti. Psoriáza není vyléčena, ale můžete dosáhnout stabilní remise.

Hairish - skutečný výsledek za 4 týdny! Přírodní prostředky intenzivního působení založené na přirozeném komplexu léčivých rostlin a přírodních složek.

Doporučeno pro muže a ženy se ztrátou vlasů, plešatostí, změnou struktury vlasů -

další podrobnosti.

Pokud je léze umístěna ve vlasech, pacient si stěžuje na svědivou pokožku hlavy. Zesiluje se po umytí a česání. Když se hromadí množství suchých vah, začne se pokořovat. V tomto případě vlasy vypadají jako sněh. Klesající váhy jsou velmi velké v porovnání s lupinami.

Svrbená skalp u dětí

Děti často trpí svěděním pokožky hlavy. Příčinou tohoto problému jsou obvykle paraziti: klisen a vši. Milují jemnou kůži dítěte, která se snadno kousne při hledání krve. Kvůli mechanickému působení na kůži začínají reagovat nervové zakončení. K odstranění svrbení se dítě začne škrábat, což je doprovázeno silným olupováním pokožky hlavy.

Jiné příčiny svědění kůže hlavy mohou být infekce, problémy neurologické povahy. Kůra z důvodu alergické reakce může mít i novorozence. Proto musí být oblečení a lůžko dítěte přirozené a produkty péče musí být hypoalergenní.

Léčba pruritu na hlavě

Vzhledem k tomu, že toto je jen známka základního onemocnění, je třeba hledat příčinu svědění pokožky hlavy. Proč je lepší navštívit lékaře, aby diagnostikovala onemocnění, než aby ji identifikovala doma? Faktem je, že klinické projevy mnoha nemocí jsou velmi podobné. Nezávislý výběr léčebných taktik nemusí vést k žádoucímu účinku: oloupání pokožky hlavy se zvýší, vlasy začnou klesat. Léčba lidovými léky je proto žádoucí pouze po tom, co ji lékař schválí.

Paraziti

U dospělých je riziko jejich detekce nižší než riziko dítěte: jeho kůže je hrubší a má méně kontaktu se zvířaty. Pokud se na hlavě objeví kliny nebo vši, je nutné zakoupit prostředky na zabití parazitů. Lékárny nabízejí široký výběr léčivých přípravků pro vši a demodikulózu různých cenových kategorií. Peeling pokožky hlavy zmizí brzy po svědění. Abyste předešli reinfekci, musíte zpracovávat osobní věci a provádět prevenci pro každého, kdo žije doma.

Chronické nemoci kůže

Pokud je pokožka hlavy šupinatá v důsledku atopické dermatitidy, psoriázy, seborrhy nebo ekzému, pak je kromě hlavního léčení důležité sledovat dietu a vyhnout se stresovým situacím. Všichni mohou způsobit další recidivu onemocnění a komplikovat ji. Pokud je onemocnění sezónní povahy, pak, aby se pokračovalo v období remise, je nutné včas zahájit preventivní opatření doporučená lékařem. Svědění a olupování pokožky hlavy obvykle zmizí, pokud pacient stráví čas na moři.

Alergie

Pokud je příčinou svědění a odlupování pokožky hlavy alergie, měla by být identifikována dráždivá látka a kontakt by měl být vyloučen. S touto úlohou se můžete vyrovnat empiricky doma. K tomu je třeba sledovat příznaky po použití jednoho nebo jiného kosmetického přípravku, jíst jeden nebo jiný potravinářský výrobek. Pokud jsou například po šamponování posíleny, měl by se změnit šampon a / nebo vlasový kondicionér.

Houby

Antifungální léky jsou předepsány pro odstranění houbových infekcí. Z nich jsou nalezeny prostředky pro orální podání. Někdy jsou předepisovány imunomodulátory. Nejoblíbenější lotion a šampon pro houbové infekce.

Obecná doporučení

Svrbení a odlupování pokožky hlavy trvá jen na chvíli, pokud nepřijdete ke zdravému životnímu stylu. Je třeba začít zdravou stravu, ve které není místo pro mastné, sladké a smažené potraviny. Je nutné připravit jídlo sami, je lepší ponechat polotovary v obchodě.

Aby se svrbení nestalo svalovou přepětí, je nutné pravidelné cvičení. Během práce svalů se vyčerpá adrenalin. A nebude schopen nepříznivě ovlivnit kůži.

Léčba lidových léků

Tradiční medicína nabízí své vlastní metody pro odstranění svědivé pokožky hlavy:

 • Tento nástroj je vhodný v případě, že kůže na hlavě je po vyfarbení vlasů svědivá a šupinovitá. Z cibule a česneku je třeba stlačit šťávu, měly by přidávat stejné množství rostlinného oleje a citronové šťávy. Výrobek se třese do hlavy ihned po 30 minutách promytí. Osušte masku v okyselené vodě;
 • Při dermatitidě svrbení odstraní masku z jablka nastrouhaného na jemném strouhaní. Výsledná hmota se nanáší na hlavu před praním dvakrát týdně;
 • Svědění zmizí po třech procedurách opláchnutí s odvar z cibulové kůry, které byly odebrány z několika cibulek. Vaření plenek potřebuje 30 minut a mělo by být použito po ochlazení na příjemnou teplotu. Bujón by měl nahradit oplachování vlasů;
 • Účinně pomáhá pampeliška. Pro jeho přípravu potřebujete 5 lžic květů, šťávu z jednoho citronu a 5 ml medu s 50 ml vodky. Všechny komponenty jsou smíchány ve skleněné nádobě a zasílány na infuse po dobu dvou týdnů. Po filtrování se výrobek vtírá do pokožky před umytí hlavy.

Pokud se vypořádáte se symptomy pouze ve formě svědění, problém se objeví znovu a znovu. Je třeba vymýtit příčinu, abychom zapomněli, jak se točí. To účinně pomáhá moderní medicíně. Uchovávání lidových prostředků by mělo probíhat až po diagnóze onemocnění na klinice, abyste poznali svého nepřítele osobně.

Autor článku: Alice Nikitina

Proveďte schůzku s trichologem (dermatologem)

♦ Rubrika: Skalp.

Pokud má dítě svědící hlavu, pak rodiče okamžitě podezřívají, že dítě je nakaženo všemi. Pokud však inspekce nezjistila, je nutné vyloučit možné příčiny nepříjemného jevu. Chcete-li to udělat, navštivte tricholog a podrobte se řadě jednoduchých vyšetření.

Alergické reakce

Hledání příčiny svědění by mělo začít s alergickými faktory pro nástup tohoto symptomu. Mohou to být přípravky pro péči o vlasy, prací prášek, potraviny nebo léky. Pokud se šampon změní v blízké budoucnosti, měli byste se věnovat určitou dobu hygieně hlavy dítěte stejným způsobem a analyzovat výsledek.

Pokud jste alergičtí na šampon nebo prášek, musíte eliminovat používání těchto přípravků a symptomy zmizí v průběhu času nezávisle. Pokud je reakce způsobena farmakoterapií nebo jídlem, pak svědění nebude lokální, ale rozšíří se do celého těla dítěte.

Psoriáza hlavy

V počáteční fázi vývoje onemocnění rodiče mohou odhalit mírný peeling určitých oblastí skalpů dítěte. Zpočátku onemocnění postihuje zadní část hlavy. Časem se peeling stává výraznějším, což způsobuje svědění a podráždění. Dalším znakem psoriázy jsou nenápadné skvrny na kolenou a loktech dítěte.

Etiologie onemocnění je stále nevysvětlitelná. Je spojena hlavně s dědičnou predispozicí a přispívající faktory zahrnují:

 • stres;
 • infekční nemoci a záněty;
 • poškození pokožky hlavy;
 • nepříznivé faktory domácnosti;
 • hormonální nerovnováha (během sexuálního vývoje dítěte).

Psoriáza hlavy není infekční nemoc a nemůže být úplně vyléčena. Pro zlepšení stavu kůže se provádí desenzitizace a detoxikace těla, předepisují se také imunosupresiva a antihistaminika. V závažných případech je indikováno užívání kortikosteroidů. Pro zmírnění emočního stresu se doporučuje užívat sedativa ke zlepšení spánku a zmírnění stresu.

Dermatitida pokožky hlavy

Pokud se během vyšetření hlavy dítěte objeví velké množství lupů, potom je seboroická dermatitida pravděpodobně příčinou svědění. Toto onemocnění je u dospívajících velmi časté. Terapie patologického stavu je jmenování terapeutické výživy, speciálních šamponů, imunostimulantů a opalování. Pokud byla příčinou onemocnění stres, jsou indikovány sedace nebo antidepresiva.

Mikrospora hlavy

Svědění skalpů a plešatých míst je charakteristické pro onemocnění, jako je mikroskopie. Onemocnění je způsobeno třemi typy patogenních hub. Infekce zeofilních druhů hub se vyskytuje, když dítě přichází do kontaktu s infikovanými zvířaty nebo zbytky vlny na předměty pro domácnost (oděv, obuv, přikrývky, koberce, nábytek). Děti jsou obvykle infikovány z domácích koček nebo psů, když jsou v náručí nebo mohou jít spát.

Antropofilní houby se přenášejí z jednoho dítěte na druhé prostřednictvím předmětů pro domácnost (hřebeny, kadeřnické nůžky, klobouky) a přímým kontaktem. Infekce dítěte s geofilními houbami nastává při kopání v půdě kontaminované patogenními spórami.

První známky mikrosporie jsou červené skvrny na hlavě, v oblasti řas a obočí. Časem se stávají bledými, pokryté váhy a začínají se odloupat. V tomto případě se vlasové hřídele odlomí, kvůli kterým se na hlavě vytvářejí plešatá. Někdy mikroskopie pokožky hlavy není doprovázena tvorbou holých skvrn, ale způsobuje odlupování, které rodiče dítěte berou na silné lupy.

Po potvrzení onemocnění pomocí škrábací mikroskopie na přítomnost houby a ozařování pokožky hlavy UV lampou je doporučena vhodná léčba:

 • antifungální krémy (klotrimazol, terbinafin);
 • když je forma zanedbávána, šupinatá a svědivá oblast je ošetřena hormonálními mastimi (Mykozolin, Travokort);
 • antihistaminika proti svědění (Loratadin, Suprastin);
 • šamponování se speciálními šampony (Sibozol, Nizoral);
 • dlouhodobé užívání systémových antifungálních léků (ketokonazol, terbinafin, griseofulfin).

Porušení tukové rovnováhy pokožky hlavy

Někdy dochází k myknutí hlavy způsobené nadprodukcí kožního mazu. V tomto případě by měla být hlava denně vypláchnuta. Dětská hlava může také svědit, pokud spí na polštář ze syntetického materiálu a jeho krk se neustále potní.

Stává se, že dítě má svrbení hlavy kvůli nadměrné suchosti pokožky. V tomto případě mají vlasy vysušený vzhled, elektrifikovaný, dělený. V tomto případě lékaři obvykle předepisují vitamín-minerální komplexy a zvlhčovače vlasů. Časté mytí v tomto případě je kontraindikováno. Skalp začne intenzivně produkovat tuk a stav vlasů se dále zhorší. Abyste si v tomto případě umyli vlasy, používejte jemné šampony pro suchou pokožku.

Špatný metabolismus

Tento stav je způsoben špatnou výživou, sedavým životním stylem dítěte a traumatickými situacemi. Výsledkem je, že kůže pod vlasy se neustále svrbí a vločky. Svědění a lupy se často vyskytují u dítěte kvůli zvýšené produkci hormonů během puberty, doprovázené zvýšeným obsahem tuku v pokožce hlavy.

Pediculóza u dítěte

Pokud se však u dítěte objeví pedikulóza, pak by měla být až do konce léčby přísně omezena komunikace s jinými lidmi. Děti, které jsou v kontaktu s pacientem, by měly být vyšetřeny na hmyz. Je také nutné vyšetřit a léčit rodiče a další členy rodiny infikovaného dítěte.

Odstranění jehňat lze provádět ručně s častým hřebenem. Tato metoda nedává sto procent výsledku, protože se nezbavuje vajíček. Můžete použít speciální spreje, masti a šampony, ale efekt také nebude zaručen.

Hlavní aktivity pro pedikulózu jsou:

 • pečlivé zpracování věcí nemocného dítěte včetně varu a žehlení;
 • použití Nittifor, Para Plus aerosol a Pediculen lotion.

Prevence nemoci

I po zjištění a léčbě příčin svrbení bychom neměli zapomenout na prevenci onemocnění pokožky hlavy. Aby se zabránilo opakování onemocnění, je důležité dodržovat jednoduchá pravidla, která nevyžadují čas a úsilí:

 • pravidelně omyjte hlavu dítěte;
 • vyberte jemný šampon podle typu vlasů a věku dítěte;
 • pravidelně umyjte polštáře a dětské klobouky;
 • koupit pro praní dětského prášku nebo gelu;
 • Použijte pouze pro péči dítěte svůj osobní hřeben a požádejte ho o členy rodiny a pečovatele.

Také preventivní opatření zahrnují výživu, obsahující převážně živočišné bílkoviny, vlákninu a složité sacharidy. Důležité je, aby dítě dostalo dostatek ovoce a zeleniny a v zimním období užíval multivitamínové přípravky odpovídající věku.

Pokud jsou hlavy mladých dětí nebo adolescentů neustále svěděné, pak rodiče okamžitě věří, že příčina svědění spočívá v pedikulóze. Důvody, proč se hlava dítěte mnohem více dotýká, a ne vždy leží na povrchu. Před léčbou zkontrolujte příznaky a zjistěte přesnou příčinu svědění.

Možné příčiny

Následující jsou nejčastější příčiny svědění a odlupování novorozence, kojenců a starších dětí.

Alergie

Nejčastější příčinou svědění na hlavě je alergická reakce na chemické látky v těle v důsledku vystavení šamponům nebo lékům na pokožce hlavy.

Je to běžný případ, kdy dítě mění šampon nebo sprchový gel, a je zde problém se svěděním. Na kůži se mohou objevit puchýře, pupínky nebo vyrážka.

Pokuste se vrátit se k používání předchozích nástrojů, počkat na nějaký čas (pokud nejsou žádné další problémy se svěděním) a následovat výsledek.

Je to důležité! Alergická reakce způsobí onemocnění pokožky hlavy, pouze pokud je problém ve věci, s níž osoba umyl hlavu. V opačném případě by svědění by se šířilo po celém těle, než aby bylo lokální.

Kožní onemocnění

V úvodních stádiích infekce bude pozorováno slabé zarudnutí, svědění bude mírné, ale následně se zhorší. Je lepší přijmout naléhavá opatření a jít do nemocnice k vyšetření. Možné problémy:

Psoriáza může být zaznamenána mírným olupováním kůže, která se vyskytuje lokálně v určitých oblastech, a nikoli všude. Nejzranitelnější částí je zadní část hlavy. Pokud si nemoc nezaznamenáte včas, šupinaté místo začne svědčit a zčervenávat.

Někdy s vývojem onemocnění na kolenou a loktech dítěte se objevují nepostřehnutelná místa.

Příčina onemocnění nebyla konečně identifikována, ale hlavní je genetická predispozice a zhoršující faktory zahrnují:

 • stálé napětí;
 • výskyt jiných infekčních onemocnění;
 • nestabilní hormony (během puberty);
 • nepříznivé domácí prostředí;
 • poškození pokožky hlavy.

Psoriáza nepatří k infekčním onemocněním, takže nemůže být úplně vyléčena, ale můžete snadno zmírnit průběh nemoci tak, aby se nezjistila. Současně často předepisuje silné léky, které lze koupit pouze na předpis ošetřujícího lékaře. Vyšetření trichologem je zapotřebí.

Hlavním příznakem, který lze snadno pozorovat při dermatitidě, je velké množství lupů. Dermatitida postihuje velké množství dospívajících - asi 30% všech dětí trpí tímto onemocněním.

Vitamín D, speciální léčebné šampony (zakoupené v lékárně), imunostimulanty a správná výživa, které tvoří lékaři, pomáhají při léčbě této nemoci. Další příčinou dermatitidy je stres. Je třeba se vyvarovat a pokud nefunguje, užívejte sedativa nebo antidepresiva.

Je to důležité! Nezapomínejte na možné problémy se stresem u dítěte. Mylná představa, že by neměl užívat antidepresiva a dokonce ani horší, když se rodiče domnívají, že dítě nemůže být stresováno.

Microsporia (kožní onemocnění) je doprovázena oblastmi plešatosti, díky nimž je onemocnění rozeznatelná a pozorovatelná. Důvod - virové houby, které mohou být infikovány ze zvířat nebo z jejich vlny.

Tyto antropofilní houby jsou přenášeny z dítěte na dítě, což může vést k epidemickým rozměrům v předškolním nebo školním zařízení. Můžete je infikovat i v případě, že se často ocitnete v špinavé zemi kontaminované patogenními spórami (veřejné prostory).

První známkou toho, že onemocnění nadále pokrývá tělo, je vzhled červených skvrn v oblasti řas a obočí. Pokud jde o kožní onemocnění, musíte použít jednu z následujících léků:

 • Ketokonazol nebo griseofulfin;
 • Clotrimazol jako masť;
 • Speciální šampony (Nizoral);
 • Suprastin nebo Loritadin.

Nerovnováha látek

To se stává poměrně často u adolescentů, kteří aktivně experimentují s účesy. Různé barvy nebo bělící činidla poškozují nejen vlasy, ale i kůži. Nejčastěji porušovaná lipidová rovnováha u adolescentů, protože jsou citlivější vůči působení chemie.

U malých dětí může být onemocnění způsobeno tím, že na polštáři ležejí na zádech a během spánku se znervózňuje. V takové situaci je nutné každodenní šamponování.

Někdy se problém stává suchým skalpem, který je těžké se zbavit. Lidé dělají chybu, že denně začínají umývat vlasy. V tomto případě se tuk vyrábí více a poškozuje více. Je třeba použít komplex minerálních látek (například ve formě šamponu), provádět procedury a nejlépe navštívit dermatologa. Šampon by měl být specifický pro suchou pokožku.

Pediculóza (vši)

Vznik a vývoj pedikulózy je sledován ve všech veřejných institucích. Koneckonců infikované dítě nemůže být kontaktováno s ostatními. Léčba by měla probíhat pro celou rodinu.

Pokud je onemocnění, pak můžete hmyz (vši) vyčistit s běžným hřebenem, ale jejich vajíčka zůstanou na kůži.

Nákup běžných mastí a aerosolů také nedává sto procent výsledku, kvůli němuž někteří rodiče používají lidové metody.

V praxi se vyskytly případy, kdy byl použit kerosen, ale to nevedlo k ničemu dobrému - objevily se těžké popáleniny, těžší se zbavit než vši. Proto byste neměli užívat léky, jejichž použití lékaři nepotvrdili.

Pro léčbu bude nutné:

 • opatrně žehlit všechno z dítěte a rodiny;
 • používat speciální léky: Nittifor, Pair Plus nebo Pediculen aerosol, dokud škůdci nezemřou úplně.

Peeling kůže dítěte

Když je v děloze, dítě je obklopeno vodou. Při narození začne ovlivňovat jeho tělo a tělo se postupně přizpůsobuje. Mazové žlázy začínají okamžitě vyrábět požadované množství látek, takže existuje pravděpodobnost, že dojde k problémům. Jedním z nich je peeling, který trvá několik měsíců.

Někdy se však někdy objevuje kožní peeling kvůli některým dalším faktorům:

 • nadměrné používání čisticích prostředků (suší kůži);
 • použití pracího prášku nízké kvality;
 • promytí vodou obsahujícím velké množství chloru;
 • levné syntetické povlečení nebo dětské oděvy;
 • nestandardní barviva používaná při výrobě dětského oděvu;
 • problémy s teplotou u kojenců - nadměrné pocení;
 • příliš mnoho slunečního světla;
 • suchý vzduch.

Někdy může být hlavní problém vážnější:

 • Alergická reakce těla dítěte na cokoli. Není to riziko, je lepší jít okamžitě k lékaři, abyste zjistili, že tělo reaguje tak silně (jinak se alergie může stát vážným problémem).
 • Než začnete krmit umělé směsi, obraťte se na lékaře. Někdy je dítě alergické na látky, které jsou součástí nepřirozené kojenecké výživy.
 • Mateřské mléko nemusí mít dostatek vitamínů. Zbavte se problému bez pomoci lékařů. Jít do nemocnice je nutností.

Způsoby léčby

Pro bezpečnost preferují užívání drog s přírodními složkami. Někdy mohou být vyrobeny nezávisle, například odvar z heřmánku nebo vlaku. Masti a krémy, které zabraňují svědění a odlupování, jsou také oblíbené:

 • dětský krém;
 • zinkovou masti;
 • Bepanten;
 • Depantenol.

Tyto metody však pomáhají pouze v případě přirozených příčin problémů se skalpem. Existují chvíle, kdy tato léčba nestačí, takže nejdůležitějším řešením před zahájením léčby je konzultovat s lékařem, abyste zjistili příčinu tohoto problému.

Prevence

Je lepší nechat výskyt a vývoj nemoci, než se ho zbavit dlouho a bolestivě. Základní pravidla pro dítě (některé z nich jsou vhodné pro dospělé), aby se zabránilo problémům se skalpem:

 • udržovat hygienu;
 • používat řádně vybraný šampon, který neobsahuje velké množství chemických činidel;
 • nezakrývejte vlasy v mladším věku;
 • jíst správně, včetně sacharidů, bílkovin a tuků;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • pravidelně podstupují vyšetření lékařem.

Některé nemoci, jako je psoriáza nebo ekzém, jsou dědičné a je téměř nemožné vyhnout se jejich vzhledu. Při správné prevenci však jejich projevy nebudou patrné a nemoc samotné nebude mít vážné důsledky pro zdravotní stav pacienta. Nepřehánějte ji hygienou, nýbrž dostatečným množstvím vlasů k mytí jednou denně nebo jednou za dva až tři dny, pokud je pokožka hlavy suchá.

Každé onemocnění může být zvládnuto bez operace, ale léčba bude bezbolestná a rychlá pouze tehdy, pokud se onemocnění objeví včas. Dětská pokožka hlavy by měla být monitorována co nejblíže, aniž by ignorovala malé začervenání a odlupování.

Pro Více Informací O Suché Vlasy