logo

Vitamin PP: kyselina nikotinová

Vitamin PP, stejně jako mnoho dalších vitaminů, není jeden, ale dvě různé látky. Na rozdíl od všech ostatních vitaminů se však tyto dvě látky výrazně liší od sebe. Navíc se tyto rozdíly projevují nejen v jejich struktuře, ale také ve funkcích a práci v samotném organismu.

Zdá se, že proč v tomto případě oba komponenty nemají různé vitamíny? Faktem je, že oba typy vitaminu PP vzájemně spolupracují, v mnoha případech se navzájem nahrazují a jsou obvykle ve velmi blízkém vztahu. Ale o tom - více...

Vitamin PP: kyselina nikotinová

Vitamín PP, všechny jeho jména a vlastnosti

Názvy dvou látek označených termínem "vitamín PP" jsou kyselina nikotinová a nikotinamid. Oba se často nazývají vitamín B3 a někdy (mylně) vitamín B5. Stejná kyselina nikotinová se často nazývá niacin.

Okamžitě byste měli uklidnit všechny, kteří tyto názvy vnímají jako hrozbu pro zdraví: kyselina nikotinová nemá škodlivé vlastnosti charakteristické pro nikotin. Navíc transformace těchto látek z jednoho do druhého se nemůže objevit v lidském těle, navzdory jejich chemické afinitě. Proto se nebojte, že příjem kyseliny nikotinové může způsobit účinek charakteristický pro tabákový kouř. Na druhou stranu by člověk neměl doufat, že časté a těžké kouření odstraní nedostatek vitaminu PP v těle: jsou to případy, kdy kuřáci trpí nedostatkem kyseliny nikotinové.

Je zajímavé, že kyselina nikotinová vede věda déle než většina ostatních vitamínů. Již v roce 1873 dokázal rakouský chemik Hugo Weidel syntetizovat tuto látku za umělých podmínek a věda byla známá ještě dříve. To je jen o příznivých vlastnostech jeho pak málo lidí hádat.

Pro fyziku mezi kyselinou nikotinovou a nikotinamidem není rozdíl tak významný. Obě tyto látky jsou bezbarvý krystalický prášek, těžko rozpustný ve studené vodě, ale rozpustný v horké vodě. Ve většině ostatních rozpouštědel jsou prakticky nerozpustné. Vitamín PP se nebojí vysokých teplot, ale je snadno rozložitelný ve světle, takže jeho přípravky jsou uloženy na místech chráněných před sluncem.

Ale pro lékaře a fyziologa jsou vlastnosti kyseliny nikotinové a nikotinamidu natolik odlišné, že by měly být dokonce popsány odděleně.

Práce vitaminu PP v těle

Nejvíce pozoruhodná je skutečnost, že většina kyseliny nikotinové vstupující do těla se zde stává nikotinamidem a je součástí speciální látky NAD (nikotinamidadenin dinukleotid) a dále v této formě se podílí na obrovském množství oxidačních redukční reakce. Bez ní nejsou žádné procesy syntézy bílkovin, výroba, používání a skladování energie, metabolismus nemyslitelné. Tato sloučenina se podílí na reakcích v každé buňce našeho těla. Každopádně dnes neexistuje jediný žijící živý organismus, v jehož buňkách by nebylo obsaženo žádné NAD.

Právě tato interkonverze sloužila jako podklad pro pojmenování obou látek, nikotinové kyseliny a nikotinamidu, jako jednoho jména.

Kromě toho se kyselina nikotinová a nikotinamid rovněž podílejí na jiných procesech v těle jako nezávislé látky. A tady je možné říci, že jejich cesty se liší.

Tak kyselina nikotinová provádí v těle následující funkce:

Regulace cholesterolu v krvi

Tato funkce niacinu byla dlouhodobě známa lékařům, ale před několika desetiletími podrobná studie vlivu kyseliny nikotinové na stav pacientů s aterosklerózou ukázala plnou sílu svého vlivu.

Kyselina nikotinová dokáže velmi účinně regulovat množství cholesterolu v krvi, což je kombinace látek s proteinem mastnou přírodou - lipoproteiny. Existují tři typy, které se liší v hustotě jejich molekul - vysoká, střední a nízká hustota. Z těchto, lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL), tzv. "Dobrý" cholesterol, jsou nejen bezpečné, ale také užitečné a nesmírně nutné: z nich jsou v těle vybudovány buněčné membrány a stěny cév.

Lipoproteiny stejné střední a nízké hustoty (LSP a LDL) - to je "škodlivý" cholesterol, který je hlavní příčinou zablokování krevních cév a vývoje aterosklerózy. Vzhledem k tomu, že všechny lipoproteiny jsou chemicky velmi podobné, je pro lékaře velmi obtížné jednat s jedním typem, ale současně ne ovlivňovat druhou. Niacin to dokáže.

Podle výsledků výzkumu a pozorování pacientů vědci zjistili, že pravidelný příjem kyseliny nikotinové:

 • zlepšuje stav cév a snižuje riziko vzniku cévních onemocnění;
 • zlepšuje stav pozůstalých z infarktu a snižuje pravděpodobnost opakovaného záchvatu.

Je však zajímavé, že účinek cévní podpory přetrvává mnoho let poté, co pacienti přestali užívat vitamín PP. To je způsobeno skutečností, že ukládání plaků cholesterolu na stěnách krevních cév je poměrně dlouhým procesem a pokud jsou nádoby řádně vyčištěny, problémy s nimi, pokud existují, pak až po dlouhé době.

Pozoruhodná je schopnost vitaminu PP regulovat aktivitu a množství speciální formy "špatného" cholesterolu - lipoproteinu A, velmi těžké, viskózní a lepkavé látky. To je možná nejdůležitější škůdce v tepnách, protože je to ten, kdo se hromadí v nejvyšších množstvích na stěnách a zasahuje do normálního průtoku krve. Dnes v medicíně neexistuje žádný lék, který by mohl účinně řešit ukládání lipoproteinu A na stěny cév. Jedinou látkou, která může tomuto procesu zabránit, je kyselina nikotinová.

Udržování energetických procesů v celém těle

Zároveň nejenže celková síla a energie těla, ale také všechny energetické procesy v buňkách závisí na přítomnosti kyseliny nikotinové. Tak jsou podporovány procesy produkce nových tkání a buněk, syntéza proteinů, tuků a sacharidů, výměnné reakce.

Účast na buněčné a tkáňové dýchání

Vlastní dýchání samotné je stejným metabolickým procesem jako mnoho jiných. Proto dobrý stav pokožky a nehtů závisí do značné míry na normálním obsahu vitaminu PP v těle.

Dilatace stěn krevních cév

To je další způsob, jak podporovat oběhový systém, stejně důležitý než regulace cholesterolu v krvi. Navíc, s účinkem vitaminu PP, se fibrinogen rozkládá v krvi, což snižuje jeho viskozitu a zředí ji.

Zobrazuje detoxifikační vlastnosti

Díky vitaminu PP v krvi, stejně jako v samotných buňkách, je mnoho toxinů a škodlivých látek neutralizováno. Tento niacin pokračuje v práci jater, aby ochránil tělo před různými jedy.

Snížené triglyceridy v krvi

To je zvláště důležité pro ty, kteří trpí cukrovkou. Vzhledem k přítomnosti triglyceridů v krvi se příznaky diabetu 2. typu zhoršují a hypertenze se zvyšuje. Vitamin PP může snížit obsah triglyceridů v krvi a významně snížit projevy diabetu.

Nicotinamid a jeho funkce

Nicotinamid má několik dalších vlastností. Na rozdíl od kyseliny nikotinové není schopen rozšiřovat krevní cévy, ale současně ve stejné míře jako kyselina nikotinová se podílí na různých metabolických a energetických reakcích v těle.

Kromě toho nikotinamid nevykazuje stejné výrazné vlastnosti pro regulaci množství a kvality cholesterolu v krvi. Současně je však také účinnější při podpoře pacientů s diabetem. Když se spotřebuje, sníží se jak množství inzulinu, které tělo potřebuje, tak i riziko samotné slinivky. Vědci a lékaři ověřili, že s pravidelnou konzumací nikotinamidu se pravděpodobnost vývoje diabetu typu 1 sníží na polovinu.

Navíc nikotinamid pomáhá udržovat normální metabolismus v kloubech a kostech, a proto se často používá jako profylaktický prostředek k boji proti nemocem kloubů.

Zajímavé je, že nikotinamid vykazuje schopnost neutralizovat některé nebezpečné viry. A on to dělá sám, bez pomoci imunitního systému. Nicotinamid však často vykazuje antioxidační vlastnosti a podporuje obranný systém těla.

Společným znakem obou látek je jejich schopnost vyvinout mírný sedativní a sedativní účinek. To je důvod, proč je vitamín PP často předepisován všem pacientům s bolesti hlavy a nervovými poruchami, někdy i tak závažnými, jako je schizofrenie, deprese a alkoholismus.

Vitamin PP nedostatek v těle

Hlavním příznakem nedostatku vitaminu PP v těle je pellagra - komplexní onemocnění, které vede k poškození mnoha orgánů a tkání těla a během několika let bez léčby - k smrti. Může se projevit různými způsoby - formou vředů, psoriázy, demence, přetrvávajícího průjem a dermatitidy. V medicíně se pellagra nazývá "onemocnění tří D": průjem, dermatitida a demence. Externí projevy této nemoci jsou:

 • poškození kůže, zejména v oblastech vystavených slunečnímu záření: dermatitida, vředy;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • předchozí plešatost;
 • zánět jazyka;
 • průjem a poruchy trávení;
 • nervové poruchy: podrážděnost, deprese, nespavost;
 • vývoj demence. Současně není demence sama o sobě příznakem nedostatku vitamínu PP, ale je to přesně její pokrok u zdravého člověka, což je spolehlivé znamení;
 • bolesti v končetinách, neuritida, paralýza.

Zároveň hypovitaminóza PP není tak vzácnou poruchou: pouze v Rusku každý rok je zaznamenáno několik tisíc pacientů trpících nedostatkem vitamínu PP.

Obvykle je nedostatek vitaminu PP nejčastěji spojován s nesprávnou stravou. Zejména v nepřítomnosti speciální aminokyseliny tryptofanu v potravě, riziko nedostatku vitaminu PP prudce stoupá. Nejznámější hromadné případy pelagry jsou ohniska v zemích a regionech světa, kde byla kukuřice základem výživy - v něm není téměř žádný methionin.

Důležitým faktorem, který zvyšuje riziko vzniku hypovitaminózy PP a pellagra, je chronický alkoholismus. Když sníží vstřebávání vitaminu PP ve střevě a může dojít k akutnímu nedostatku.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout vývoji hypovitaminózy PP, je správná vyvážená strava. Pro jeho formování je nutné znát hlavní zdroje vitaminu PP pro tělo.

Zdroje vitaminu PP

Vitamin PP se nachází v mnoha potravinách. Jsou velmi bohaté na obiloviny, zejména z celých zrn. Pohanka, ječmen, pšenice, oves, žito jsou vynikajícími zdroji niacinu.

Také bohaté na luštěniny kyseliny nikotinové - fazole, hrášek, sójové boby, fazole, arašídy. Mírně méně, ale stále hodně, niacin v ořechách, ovoci a zelenině. Ananas a data jsou dobrým zdrojem niacinu, hodně z toho se nachází v rajčatech, zelí, bramborách a mrkve.

Dobrým zdrojem vitamínu PP jsou maso a mléčné výrobky, ryby a vejce.

Je důležité poznamenat, že tepelné ošetření má malý vliv na bezpečnost vitaminu PP, takže jeho množství je zhruba stejné v syrových potravinách av nádobách připravených z nich.

Bohatý v vitamínu PP, mnoho bylin. Zelná, kajenská pepř, fenikel, lopuch, heřmánek, ženšen, máta, petržel, kopřiva, ďatelina, chmel, přeslička, šťovík, šalvěj, oves, listy maliny a mnoho dalších nám poskytují velké množství tohoto vitamínu.

Vitamin PP se vyrábí v určitých množstvích, i když ve velmi malých množstvích, jaterními buňkami z tryptofanu a ve velmi malých dávkách střevní mikroflórou. Tato množství však nestačí na to, aby poskytly veškeré potřeby těla vitaminu PP. Kromě toho jsou oba produkty tryptofan a kyselina nikotinová obsaženy v mnoha produktech dohromady, ale na syntézu jedné molekuly niacinu v játrech je zapotřebí 60 molekul tryptofanu. Proto získávání vitaminu PP s jídlem zůstává hlavním zdrojem pro tělo.

V moderním potravinářském průmyslu je vitamin PP registrován jako nezávislá potravinářská přísada E375. Nicméně kvůli přítomnosti určitých kontraindikací vitamínu v mnoha zemích, včetně Ruska, je přípravek E375 zařazen do seznamu zakázaných pro použití v potravinách.

Potřeba těla na vitamín PP

Denní příjem vitaminu PP pro dospělé je 15-20 mg se zvýšenou fyzickou aktivitou - 25 mg.

Děti ve věku jednoho roku by měly konzumovat asi 6 mg vitaminu PP denně, ve věku 10 let - 10-15 mg, během puberty - přibližně 21 mg pro chlapce a 18 mg pro dívky.

Jedná se o normální množství vitaminu PP, které musí zdravé tělo dostat, aby poskytlo všechny své funkce a zabránilo pellagra a dalším onemocněním. Ale hlavním rysem vitaminu PP je právě jeho léčivé vlastnosti.

Vitamin PP jako lék

Ze všech vitaminů je v moderní medicíně považován pouze vitamin PP, který je skutečnou drogu. Vzhledem k tomu, že vitamin A hypovitaminóza je typické smrtelné onemocnění, samotný vitamin je lékem pro něj a je často předepisován samostatně bez dalších léků.

Kromě pellagra jsou další nemoci také léčeny vitamínem PP. Mezi ně patří:

 • onemocnění jater: cirhóza, chronická a akutní hepatitida;
 • křeče končetin a mozku;
 • různá neuritida;
 • ateroskleróza a vysoký cholesterol v krvi;
 • dlouhé hojivé rány a vředy, vnější i vnitřní;
 • různé infekční nemoci;
 • malabsorpce, Kharntupova choroba;
 • hyperthyroidismus;
 • horečka;
 • diabetes;
 • osteoartritida;
 • různých nádorů.

Navíc je zvýšené množství vitaminu PP předepsáno během těhotenství ženám v nikotinu a drogové závislosti, stejně jako v případě vícečetného těhotenství. Dodatečné množství vitaminu PP je nezbytné pro kojící matky.

Léčivé dávky vitaminu PP

Vzhledem k schopnosti rozpouštět ve vodě lze přípravek vitaminu PP aplikovat orálně nebo parenterálně. V tomto případě je terapeutická dávka pro dospělé trpící pellagra 50-100 mg 3-4krát denně, u dětí - 10-50 mg 2-3krát denně.

Kromě toho se často podává injekce vitaminu PP subkutánně nebo intramuskulárně. Současně se jednou nebo dvakrát denně podává 1-2 ml 1% nebo 2,5% roztoku vitaminu na jednu injekci.

Současně má vitamín PP širokou škálu kontraindikací a různých vedlejších účinků.

Takže se nedoporučuje používat k krvácení, různým poruchám močového traktu, dnu, glaukomu a arteriální hypotenzi. Zakázáno použití vitaminu PP jako léku na žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy.

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek vitamínu PP se mohou projevit zjevné příznaky hypervitaminózy:

 • silné proplachování horní části těla, zejména na obličeji a na hlavě;
 • průjem, zvracení, peptické vředy;
 • suchá kůže, svědění kůže;
 • sušení sliznice očí;
 • degenerace tuků v játrech;
 • asténie.

Navíc při podávání velkých dávek vitamínu PP se alergické reakce často projevují formou různých vyrážky a zarudnutí kůže. U malých dětí může léčba vitamínem PP způsobit sepse, proto byste se měli rozhodně poradit se svým lékařem před použitím těchto léků.

Interakce vitaminu PP s jinými látkami v těle

Vitamin PP se nedoporučuje používat spolu s antihypertenzivy a antikoagulanci, neboť v těchto případech je možný prudký pokles krevního tlaku.

Vitamin PP je také druh protivníka a antagonisty aspirinu a jejich kombinované použití vede k nedostatečnému účinku obou léčiv.

Obecně platí, že vitamín PP, stejně jako jakýkoli lék, je pro naše tělo v malých množstvích nezbytný a může být nebezpečný v případě předávkování. Proto každý z nás musí sestavit stravu, která bude obsahovat dostatečné množství tohoto vitaminu, ale nebude ho zneužívat při prevenci a léčbě různých onemocnění.

Vitamíny a byliny

Vše o vitamínech a bylinkách a jejich použití

Vitamin PP (kyselina nikotinová)

Podle jeho léčebných vlastností vitaminu PP se rovná léku. Vitamin PP má čtyři názvy: kyselina nikotinová, nikotinamid, niacin a niacinomid. Ale aktivní forma je pouze dvě - to je kyselina nikotinová, která je rostlinné povahy a nikotinamid živočišného původu. Někdy v literatuře, zejména v cizím vitamínu PP, se také nazývá vitamin B3.

Kyselina nikotinová je hlavním všelékem tak hrozného vážného onemocnění jako je pellagra. Pellagra je onemocnění, které se projevuje zmateností nebo onemocnění tří D: dermatitida, průjem, deprese. Při zanedbanosti způsobuje pellagra halucinace a dokonce i smrt. Proto je vitamín PP varovným pellagra vitaminem. Nemoc se stále vyskytuje v nízko rozvinutých a chudých zemích, kde lidé nemohou získat řádné lékařské vyšetření a léčbu.

Výrobky, které obsahují kyselinu nikotinovou

V živočišných produktech: hovězí játra, vepřové maso, sýr, ryby, mléko, vejce, ledviny, kuře.

V produktech rostlinného původu: rajčata, brambory, mrkev, brokolice, arašídy, data, kvasnice, pšeničné klíčky, kukuřičná mouka, obilné výrobky.

V bylinkách: šťovík, šalvěj, kořen lopuchu, vojtěška, peska růže, červená jetel, kajenský pepř, gerbil, malinové listy, kořen lopuchu, lucerna, jablečná máta, ženšen, přeslička, chmel, ochanka, sen senovky, fenyklový semínka, kopřivovitá, petržel, petržel, oves, pampeliška.

Zvláštností vitamínu PP je to, že v různých produktech je tento vitamín jinak absorbován v lidském těle. Například vitamín PP obsažený v kukuřici je téměř neabsorbován a v luštěninách je dobře absorbován.

Kyselina nikotinová, stejně jako mnoho dalších vitaminů, je schopná syntetizovat se v lidském těle za přítomnosti aminokyseliny tryptofanu. Přítomnost této aminokyseliny způsobuje dostatečné množství živočišných bílkovin v lidské výživě.

Úloha vitaminu B3 pro lidské tělo

Vitamín B3 se podílí na redoxních procesech v lidském těle: reguluje metabolismus tuků, podporuje růst tkání, snižuje hladinu "špatného cholesterolu".

Kyselina nikotinová je vynikajícím nástrojem pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, krevních sraženin v krevních cévách a hypertenze. Snižuje hladinu triglyceridů v krvi, což umožňuje aktivně aplikovat vitamín B3 pro léčbu diabetu.

S osteoartritidou. Nikotinamid zvyšuje pohyblivost krevních cév a pomáhá snížit bolest.

Může vás dokonce zcela zachránit před migrénou. Jednoduše zvyšujte denní příjem vitaminu PP.

Má pozitivní vliv na nemoci trávicího traktu: pomáhá lépe produkovat žaludeční šťávy a urychluje pohyb potravin. Normalizuje játra, protože kyselina nikotinová dokáže neutralizovat toxiny a jedy nahromaděné játry.

Úplný katalog přípravků s kyselinou nikotinovou naleznete ZDE

Další velmi důležitou roli je schopnost regulovat hormony. Kolik orgánů lidského těla, nebo spíše jejich správné práce, reguluje hormony: estrogen, progesteron, testosteron, inzulin, tyroxin, kortizon.

Denní dávka kyseliny nikotinové

Denní dávka vitaminu PP je 20 mg denně. Jedná se hlavně o potraviny + část z nich se vyrábí v těle. Děti od šesti měsíců do dospívání začínají užívat 6 mg denně a postupně se zvyšují na 21 mg denně.

Vitamin PP se vyžaduje více během: fyzické námahy, těhotenství, kojení, stresu. Průměrná denní dávka může být zvýšena na 25 mg.

Známky nedostatku vitamínu PP:

 • Migréna
 • Podrážděnost, nervozita
 • Únava, nespavost
 • Snížená chuť k jídlu a tělesná hmotnost
 • Zácpa
 • Heartbeat
 • Snížená imunita.

Se silným nedostatkem vitaminu PP narušily biochemické procesy v nervovém systému až po halucinace a bludy. A může se objevit pellagra.

Vitamin PP nedostatek v těle

Chcete-li dostat nedostatek kyseliny nikotinové, měli byste to ještě zkusit. Vzhledem k tomu, že kyselina nikotinová je stabilní během vaření, mražení, rozmrazování, konzervování, může být skladována po dlouhou dobu a sluneční světlo nezničí vitamín PP. Při přípravě produktů se ztrácí 5 až 40% vitaminu PP. A během vaření zůstává vitamin ve vodě. Proto můžete snadno použít odvar pro další přípravu pokrmů s přínosem.

Kde koupit přípravky obsahující kyselinu nikotinovou levné?

Momentálně náš trh s vitamíny a doplňky nabízí mnoho různých možností pro vitamíny a doplňky pro děti i dospělé, ale americký internetový obchod IHERB se stává stále oblíbenější.

Internetový obchod IHERB je nejoblíbenějším obchodem s přírodní kosmetikou, doplňky stravy, vitamíny a mnoha dalšími produkty, které jsou užitečné pro naše zdraví ve světě. Společnost IHERB důvěřuje kupujícím po celém světě. Většina výrobků je vyrobena podle mezinárodních norem kvality GMP.

Objednejte si přímo jakýkoli produkt se slevou, pomocí našeho kódu, za minimální ceny. Nedávejte peníze zprostředkovatelům, protože rozdíl v ceně bude alespoň 2 krát. Použijte podrobné pokyny k objednávkám.

Vitamin PP a zdravé tělo

Vitamin PP je sloučenina, která existuje ve dvou formách: kyselina nikotinová a nikotinamid. Jedná se o jediný vitamín užívaný v tradiční medicíně pro léčivé přípravky díky svým zázračném vlastnostem.

Ačkoli nikotinamid byl objeven a studován po dlouhou dobu, jeho prospěšné vlastnosti byly objeveny až v polovině 20. století. Tento vitamin je látka nezbytná pro lidské tělo.

Vzhledem k tomu, že název souhlásky obsahuje nějakou přidruženou kyselinu nikotinovou s nikotinem obsaženým v tabákových výrobcích.

Navzdory podobnosti názvů tyto dvě látky nemají nic společného navzájem, takže byste se neměli bát, že vitamín PP může způsobit stejné poškození těla jako nikotin.

Chemici nazývají kyselinu 3-pyridinkarboxylovou kyselinu nikotinovou. Je to lehký mikrokrystalický prášek bez charakteristického zápachu.

Nevytváří se v těle, proto se získává fotolýzou derivátů pyridinu. Až v těle se kyselina nikotinová převede na nikotinamid, který reaguje s NAD a NADPH.

V těle se vitamin PP podílí na metabolismu bílkovin, lipidů, aminokyselin a purinů, podporuje tkáňové dýchání, pomáhá rozkládat glykogen na glukózu v játrech a také podporuje biosyntézu příznivých látek.

Normalizuje také množství mastných kyselin a cholesteridů v krvi.

Podporuje expanzi malých krevních cév mozku, čímž se zlepšuje mikrocirkulace v krvi a také působí proti nadměrnému srážení a zesílení krve v cévách.

Kromě toho má kyselina nikotinová detoxikační vlastnosti.

Úloha vitamínu v těle

Vzhledem k široké škále chemických vlastností má nikotinamid pro lidské tělo velmi důležitou roli.

Nejprve kyselina nikotinová přispívá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, zabraňuje přílišné srážení krve, vytváří krevní sraženiny, které blokují cévy.

Niacin je často předepisován jako profylaxe pro osoby trpící srdečními chorobami.

Podle statistik jsou lidé užívající tento vitamin pravděpodobněji přežíváni po infarktu myokardu. A to vše proto, že kyselina nikotinová kromě zředění krve dilatační stěny cév.

Také vitamín PP stabilizuje cholesterol v krvi, snižuje koncentraci škodlivého LDL-cholesterolu na vnitřní straně tepen a zvyšuje koncentraci příznivého HDL-cholesterolu, který pomáhá očistit oběhový systém před škodlivými látkami.

V moderní medicíně dosud nebyly objeveny účinnější látky, které regulují aktivitu lipoproteinu než kyselina nikotinová.

Niacin provádí energetickou funkci tím, že se účastní syntézy energie z glukózy a tuku. Z přítomnosti této látky závisí na tónu a síle celého organismu.

Navíc vitamín PP podporuje všechny energetické procesy v buňkách a nejdůležitější z nich je metabolismus bílkovin.

Kyselina nikotinová také provádí regulační funkci, tj. podílí se na tvorbě hormonálního pozadí: produkci estrogenu, progesteronu, testosteronu, inzulínu, kortizonu a thyroxinu. Pomáhá též přeměnit tuky na hormonálně podobné látky - eikosanoidy.

Je schopen odstranit záněty sliznice gastrointestinálního traktu. Účast na sekreci žaludeční šťávy a v důsledku toho při nejlepším trávení jídla.

Nikotinamid pomáhá snižovat bolest kloubů artritidy a zvyšuje jejich pohyblivost.

Důležitou roli hraje vitamin PP v redoxních reakcích těla - podílí se na dýchání buněk a tkání.

Kromě toho kyselina nikotinová dokáže do jisté míry neutralizovat jedy, které vstupují do našeho těla: toxiny a další škodlivé látky.

Malá pomoc vitamínu poskytuje imunitní systém: schopný zvládnout mírnou chřipku a akutní respirační virové infekce.

Má sedativní účinek: uklidňuje silný nervový a duševní stres a stres, zmírňuje stres a úzkost, zlepšuje pozornost a paměť. Navíc vědci zaznamenali schopnost potlačit vývoj schizofrenie.

Navíc, krása kůže, nehtů a vlasů závisí na vitamínu PP.

Denní požadavky a indikace pro použití

Denní příjem kyseliny nikotinové je:

Co je vitamin PP a proč tělo potřebuje?

Co je vitamin PP a jak působí na tělo. V jakých produktech se nachází a co může způsobit škody.

PP je vitamin, který z hlediska chemické struktury představuje dva prvky (nikotinamid a kyselina nikotinová). Druhým názvem je niacin. V zahraniční literatuře se často nalézá sousední název tohoto prvku - B3, ale v zemích SNS toto označení znamená kyselinu pantothenovou.

Hlavní rozdíl mezi složkami PP spočívá v tom, že nikotinamid se nachází v živočišných produktech a kyselina nikotinová se nachází v produktech rostlinného původu. Účinky na tělo jsou podobné, ale jediný rozdíl spočívá v tom, že kyselina nikotinová má vazodilatační účinek, nicotinamid však neznamená.

Historie vzhledu

Vitamin PP je látka, která dostala první vavříny ve Spojených státech amerických. Niacin vykazoval léčebné vlastnosti v době šíření pelagra, což je vážné onemocnění charakterizované poruchami centrálního nervového systému. Onemocnění se projevuje následujícími příznaky:

 • Porážka sliznic.
 • Porušení integrity kůže (červené skvrny se tvoří na obličeji, na ramenou a stehnech).
 • Neuropsychiatrické poruchy - deprese, změny nálady, nespavost a bolesti hlavy.
 • Únava a podrážděnost.
 • Pocit necitlivosti, vzhled husových kloubů.
 • Wobbly walk.
 • Vzhled tinnitus, bolesti hlavy.
 • Snížená chuť k jídlu.
 • Zvýšený krevní tlak.

Pellagra je charakteristický pro oblasti, kde převažuje kukuřice jako hlavní prvek stravy. Onemocnění se projevuje na pozadí nedostatku vitaminu PP, což je důvod, proč se objevily výše popsané příznaky. První zmínky o této nemoci se nacházejí v Thierryho záznamu z roku 1755. Následně chemik Huber uspěl v popisu kyseliny nikotinové v roce 1867 a další vědec Wiedel se podařilo odhalit strukturní složení o šest let později (v roce 1873).

V roce 1913 provedl experiment Funk, který dokázal izolovat kyselinu nikotinovou z kvasinek. Následně byli jiní vědci schopni prokázat, že pelagra je léčiva. Nutné je zahrnout do stravy vitamín PP, který snižuje hladinu triglyceridů a nebezpečného cholesterolu v krvi.

O něco později se objevila jedinečná vlastnost kyseliny nikotinové, ale teprve nedávno bylo možné ji uplatnit v praxi. Studie ukázaly, že tato kyselina má pozitivní účinek u pacientů s aterosklerózou. Účinek niacinu je zaměřen na regulaci hladiny cholesterolu, která má strukturu bílkovinných tuků (druhý název je lipoproteiny).

Dnes existují tři typy takových prvků, které se liší v hustotě. Takže lipoproteiny, charakterizované zvýšenou hustotou struktury - cholesterolu, jsou pro tělo bezpečné. Je dokonce užitečné, protože působí jako stavební materiál pro stěny cév a buněčných membrán.

Zbývající dva typy lipoproteinů jsou nebezpečný cholesterol, kvůli kterému jsou cévy ucpané a vzniká ateroskleróza. Vzhledem k podobnosti prvků jsou léky často bezmocné ke snížení škodlivého cholesterolu a niacin úspěšně vykonává regulační funkci. Stabilní příjem kyseliny nikotinové zajišťuje řešení následujících úkolů:

 • zlepšení cévních stěn;
 • snížení rizika srdečních problémů;
 • zlepšení stavu pacientů s infarktem.

Dokonce i když přestanete užívat vitamín PP (kyselina nikotinová), její účinek trvá 3-4 roky. Tato funkce je snadno vysvětlitelná. Proces vytváření desek na plavidlech trvá mnoho let, a pokud řádně vyčistíte nádoby, budou následně docházet k "nárůstu".

Účinek vitaminu PP na tělo

Po vstupu do žaludku se kyselina nikotinová (přesněji většina z ní) převede na nikotinamid. Tato látka je součástí NAD (nikotinamidadenin dinukleotid). Později v těle se objevuje celý cyklus oxidačních a redukčních reakcí.

Výhoda PP je obtížné přeceňovat, protože vitamin se podílí na produkci proteinů, produkci energie a metabolismu. V každé buňce lidského těla se vyskytují stovky tisíc procesů, z nichž většina je niacin. Navíc věda dosud neznala jediného živého tvora, v jehož struktuře by nebyla obsažena "trojice" nikotinamidadenin dinukleotidu. Schopnost interkonverze prvků vedla vědce k jejich kombinování pod běžným názvem. Toto rozhodnutí vyloučilo zmatek, který chemici narazili na pozdní 19. a počátku 20. století.

Jaký je přínos vitaminu PP? Co tělo potřebuje? Při zodpovězení těchto otázek stojí za to zvažovat každou složku zvlášť:

 1. Kyselina nikotinová a její účinek:
  • Regulace úrovně špatného cholesterolu, což je lepkavá a viskózní látka. Kyselina nikotinová snižuje objem nebezpečných prvků a eliminuje tvorbu plátů a udržuje nádoby osoby čisté. Proto se namísto léků na potírání cholesterolu doporučují vitaminy skupiny PP.
  • Udržujte energii na vysoké úrovni. Účinek kyseliny nikotinové je zaměřen na urychlení syntézy sacharidů, bílkovin a tuků, optimalizace metabolických procesů. To zajišťuje výrobu dodatečné energie.
  • Zlepšené tkáňové a buněčné dýchání. Vědci dospěli k závěru, že tok metabolických procesů za účasti buněk a kyslíku neprojde bez účasti vitaminu PP.
  • Obnovení normálního stavu nehtové desky a kůže, což je možné z důvodu výše popsaného účinku.
  • Posilování kardiovaskulárního systému. Zde je pozitivní efekt v důsledku expanze krevních cév, účasti vitaminu v ředění krevní plazmy a snížení jeho viskozity.
  • Snížené hladiny triglyceridů. PP je vitamin, který se doporučuje pacientům s diabetem. Vzhledem ke zvýšenému množství triglyceridů se choroba často zhoršuje, tlak se zvyšuje, celkový stav osoby se zhoršuje. V případě pravidelného příjmu vitamínu může snížit jejich objem a snížit negativní účinky.
  • Odstranění škodlivých a toxických prvků z těla. Účinkem niacinu je neutralizace nebezpečných prvků vytvořených v procesu trávení jídla. Z tohoto důvodu se sníží zatížení jater, dojde k intoxikaci.

 • Nicotinamid - druhá složka vitaminu PP. Co je nezbytné a jaký vliv má na tělo? Stojí za to zdůraznit:
  • Zlepšení metabolických procesů a zvýšení množství uvolněné energie v důsledku účasti látky na rozpadu tuků a sacharidů.
  • Nápověda pro diabetiky. Pravidelný příjem nikotinamidu - schopnost snížit hladinu spotřebovaného inzulínu. Vědci prokázali, že užívání vitamínu zajišťuje, že riziko vzniku diabetu 1. typu se sníží na polovinu.
  • Snížení rizika onemocnění slinivky břišní.
  • Normalizace metabolických procesů v kostní tkáni a kloubech. Často se doporučují vitamínové komplexy obsahující PP jako profylaktické činidlo pro choroby kloubů.
  • Neutralizace virů, které jsou pro tělo nebezpečné. Zajímavostí je, že prvek působí nezávisle bez pomoci imunity. Navíc nikotinamid hraje roli mocného antioxidantu, který dodává tělu dodatečnou podporu.
  • Poskytování sedativního a sedativního účinku je funkcí vitamínu PP, která snižuje bolesti hlavy a eliminuje riziko poruch CNS. Dokázal, že příjem nikotinamidu - plus za přítomnosti schizofrenie nebo alkoholismu.
 • Dávkování

  Denní část vitamínu závisí na účelu a věku:

  1. Aby se zabránilo:
   • Dospělí - 0,02-0,025 g.
   • Děti - 0,005-0,01 g.
  2. Když pellagra:
   • Dospělí - 0,05-0,1 g třikrát denně (kurz - 16-20 dní).
   • Děti - 0,02-0,05 g třikrát denně (průběh 16-20 dnů).
  3. Pro další nemoci:
   • Dospělí - 0,03-0,05 g dvakrát denně.
   • Děti - 0,006-0,01 g dvakrát denně.

  Potřeba vitaminu roste v následujících případech:

  • Žijeme v podmínkách neustálého nachlazení (na Dalekém severu).
  • Doba těhotenství a laktace.
  • Práce spojená s konstantním nervovým napětím (dispečer, telefonní operátor, pilot).
  • Nedostatek bílkovin ve stravě.

  Nedostatek vitaminu PP se projevuje následovně:

  • zvýšená podrážděnost;
  • nespavost;
  • bolesti hlavy a závratě;
  • zácpa;
  • suchá a bledá pokožka;
  • snížení tělesného odporu;
  • tachykardie.

  V případě dlouhodobého nedostatku je možný vývoj pellagra.

  Přebytky vitamínu:

  • výskyt kožní vyrážky;
  • mdloby;
  • svědění.

  Obsah v produktech

  Vitamin PP v potravinách je přítomen ve dvou formách - těsně spojených a snadno dostupných. Tak u obilovin má niacin pevně vázanou formu, která vylučuje úplnou absorpci vitaminu. Zvláštní pozornost je věnována kukuřici, ve které je PP obsažena v obzvláště nešťastné verzi.

  Zdroje vitaminu PP:

  • arašídy - 19 mg;
  • borovicové ořechy - 8,3 mg;
  • krůta - 13,5 mg;
  • kuřecí maso - 12,5 mg;
  • králík - 11, 7 mg;
  • kešu - 7 mg;
  • pistácie - 13,4 mg;
  • losos - 9,4 mg;
  • chobotnice - 7,7 mg;
  • hovězí maso - 8,3 mg;
  • keta - 8,5 mg;
  • pšenice 7,5 mg;
  • sardinka - 7,2 mg;
  • pokles - 10,5 mg;
  • šťáva - 6,6 mg;
  • hrášek - 6,5 mg.

  Niacin je odolný vůči nežádoucím účinkům, proto je během zmrazení, sušení, dlouhodobém skladování, účinek kyselých nebo alkalických roztoků vitaminu plně uložen. V případě tepelného zpracování smažením nebo vařením do 40% PP se ztratí.

  Kontraindikace a rizika

  Znalost dávky vitaminu PP, co tělo potřebuje a kde je obsaženo, je příležitost správně formulovat stravu a vyhnout se zdravotním problémům. Ale dříve než začnete užívat, měli byste vzít v úvahu řadu rizik, které každá složka vitaminu nese:

  1. Kyselina nikotinová:
   • Nedoporučuje se u lidí s přecitlivělostí na prvek. Výjimkou je, když je kyselina přidělena jako vazodilatační látka.
   • Dlouhodobé užívání látky ve vysokých dávkách někdy vede k jaterní dystrofii. Pro snížení rizika se doporučuje zahrnout do stravy produkty, které tělu dodávají metionin.
  2. Nicotinamid:
   • V případě odděleného příjmu jsou alergické reakce vyloučeny, ale v procesu kombinace s vitamíny B nebo jinými prvky jsou takové situace možné.
   • Zvýšení dávky může vést k nežádoucím účinkům, které byly popsány výše.

  Interakce s jinými látkami

  V případě jmenování vitaminu PP by se léky měly užívat s následujícími aspekty:

  • Je zakázáno užívat niacin v kombinaci s antihypertenzivy a antikoagulanci. V tomto případě je možný prudký pokles tlaku.
  • Kombinace vitaminu PP s aspirinem se nedoporučuje, protože vede k poklesu nebo k žádnému účinku.

  Výsledky

  Vitamín PP, stejně jako jakýkoli jiný léčivý přípravek, může být prospěšný pouze tehdy, pokud je používán v přijatelném rozmezí. Zneužití z nich může způsobit řadu výše uvedených problémů. V tomto případě se ujistěte, že ve stravě jsou přípravky s niacinem, protože nedostatek prvku nese velké riziko pro tělo a může vést k nenapravitelným následkům.

  Vitamín PP - co to je? Jaké přípravky obsahují kyselinu nikotinovou a pokyny k použití

  Kyselina nikotinová (niacin, vitamín B3, PP, nikotinamid) je jednou z nejdůležitějších lidských látek. Je zvláště vhodný pro kuřáky a lidi s narušeným fungováním nervového systému. Pokud tělo postrádá niacin, pak se osoba stane podrážděnou a nervózní. Z tohoto důvodu je kyselina nikotinová nazývána vitaminem míru.

  Vitamin PP - co to je

  Moderní název vitaminu PP je kyselina nikotinová. Vypadá to jako bílý krystalický prášek bez zápachu. Látka má slabou kyselou chuť, nerozpouští se ve studené vodě a v horké - mnohem lépe. Vitamin PP je hypolipidemické činidlo, které se v lidském těle přemění na nikotinamid. Látka se podílí na metabolismu aminokyselin, bílkovin, tuků. Vitamín PP se podílí na syntetických procesech, glykogenolýze, tkáňové dýchání těla. Kyselina nikotinová je také anti-žaludeční činidlo.

  Vitamin PP - co tělo potřebuje

  Po podání nikotinamidu v jícnu a žaludku dochází k cyklu redukce a oxidační reakce. Je velmi obtížné přeceňovat, jak užitečný je vitamin PP pro tělo, protože se zabývá výrobou energie, produkcí bílkovin a metabolismem. Použití kyseliny nikotinové:

  1. Reguluje špatný cholesterol. Niacin eliminuje plaky snížením množství špatného cholesterolu v krvi.
  2. Podporuje energii na vysoké úrovni. Účinek organické hmoty je zaměřen na optimalizaci metabolismu, urychluje syntézu tuků, bílkovin a sacharidů.
  3. Zlepšené buněčné a tkáňové dýchání. Bez účasti vitaminu B3 neexistují metabolické procesy mezi buňkou a kyslíkem.
  4. Posilování cév a srdce. Pozitivní účinek je způsoben účinkem niacinu v ředění a snížení viskozity krevní plazmy.
  5. Snížené hladiny triglyceridů. Tato kvalita je nezbytná pro pacienty trpící diabetem. Vzhledem k velkému množství tuku u pacientů se zvýšeným krevním tlakem se onemocnění zhoršuje.
  6. Odběr toxických prvků. Aktivita niacin neutralizuje škodlivé prvky, které se vytvářejí po trávení nekvalitní stravy. Snižuje zátěž jater.

  Vitamín PP pro vlasy

  Vzhledem k schopnosti rychle rozšiřovat krevní cévy a zvyšovat metabolické procesy se vitamín Niacin používá k podpoře růstu a proti vypadávání vlasů. Při aplikaci na kůži se tato látka bohatá na užitečné vlastnosti absorbuje do každé buňky a zvyšuje krevní oběh, což vede k tomu, že folikuly dostávají mnoho živin a kyslíku.

  Niacin má pozitivní účinek nejen na vlasový folikul, ale také na pigmentaci, což pomáhá zastavit proces šednutí. Vitamín PP pro vlasy se používá doma po dobu jednoho měsíce. Lékárny by měly koupit ve vodě rozpustné léky nikotinové kyseliny. Otevřete ampulku k injekci bezprostředně před aplikací a poté do trávicího ústrojí vetřete 1 ml denně po dobu 20 minut.

  VitaMint.ru

  Všechno, co jste chtěli vědět o vitamínech

  Hlavní navigační nabídka

  Stručný popis vitaminu PP (kyselina nikotinová)

  Úvod »Vitamíny» Stručný popis vitaminu PP (kyselina nikotinová)

  Stručný popis vitaminu PP (kyselina nikotinová)

  Jméno, zkratky, jména: Kyselina nikotinová, niacin, vitamín PP, B3 (b3), b3, pp, E375

  Skupina: vitamíny rozpustné ve vodě

  Latinský název: Vitaminum PP, Acidum nicotinicum (rod Acidi nicotinici), Niacin, Nicotinamid

  Odrůdy: V těle se kyselina nikotinová přemění na svou aktivní formu nikotinamid, ale jejich funkce se mírně liší.

  Co (kdo) je užitečné pro:

  • Pro celý organismus: podílí se na většině redoxních reakcí (syntéza bílkovin, výměna energie...), při výrobě nových buněk, podporuje správnou funkci všech buněk v těle.
  • Pro mozog: podporuje normální fungování takových procesů, jako je paměť, pozornost, asociativní myšlení.
  • Pro cévní systém: pomáhá při čištění nádob od cholesterolu a jiných tuků (dokonce i hustých usazenin a "škodlivého" cholesterolu). Intervence s vývojem vaskulárních onemocnění, včetně aterosklerózy.
  • Pro oběhový systém: pomáhá neutralizovat mnoho toxinů, toxických látek a také snižuje hladinu triglyceridů (velmi důležité u diabetiků (typu II) a hypertenzních pacientů). Podílí se na syntéze hemoglobinu.
  • Pro nervový systém: pomáhá v boji proti poruchám nervového systému (migrény, deprese, strach, úzkost...).
  • Pro kůži, nehty: PP podporuje metabolické procesy v buňkách kůže a nehtů, zajišťuje tkáňové dýchání.
  • Pro klouby: podporuje normální metabolismus v kloubech a kostní tkáni, čímž se zabraňuje vzniku kloubních onemocnění.
  • Pro diabetiky: nikotinamid snižuje potřebnou dávku inzulínu pro tělo, snižuje pravděpodobnost pankreatu a obecně snižuje riziko vzniku diabetu typu I.

  Co je škodlivé pro:

  • U pacientů s těmito chorobami: glaukomem, dna, selhání jater, hypotenze, hyperacid gastritidy, žaludečního vředu a duodenálního vředu (bez exacerbace), krvácení, zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi. Příjem PP je možný, ale s velkou péčí.

  Indikace pro použití:

  hypovitaminóza B3 (PP), beri-beri, pellagra, poruchu slinivky, diabetes, prudký úbytek na váze, gastrektomii, enteropatie, průjem, horečka, hepatitida, cirhóza, hypertyreóza, dlouhotrvající stres, kolitidy, aterosklerózy, časté migrény, deprese, dlouhá nehojící se rány a vředy na kůži, osteoartróza a osteochondróza.

  Chyba (nedostatek) je dlouhá:

  Způsobit vážné onemocnění - pellagra (dermatitidy, lupénky, průjem, nevolnost, hlen (zánět jazyka), nervové poruchy, zarudnutí různých částí kůže, demence, alopecie), předčasné demence, ochrnutí, pálení žáhy, pálení v ústech, nadměrné slinění, vysoká krevní tlak.

  Silná únava, slabost, bolesti hlavy, nespavost, těžká podrážděnost, úzkost a obavy, deprese, depresivní nálada, otok a zarudnutí jazyka a sliznic v ústech, dermatitida, trhliny v ústech, průjem (nebo naopak zácpa), suchá a bledá kůže, tachykardie, bolesti v pažích a nohou.

  Hypersenzitivita a intolerance na PP, horečku, žaludeční a duodenální vředy (v akutním stavu), onemocnění močových cest, onemocnění jater, glaukom, dna, hypotenze, děti do 2 let.

  Alergie; závratě a pálení (při intravenózním podání), svědění, vyrážka na těle, pálení žáhy, nevolnost, snížení krevního tlaku, zvýšení acidity žaludku, zvýšení hladiny kyseliny močové.

  Denní dávka požadovaná tělem:

  20 mg. Vitamin PP denně Ženy -

  20 mg / den. Pro děti (od 0 do 1 roku) -

  2 - 6 mg / den. Pro děti (od 1 do 8 let) -

  8 - 10 mg / den. Pro dospívající (od 9 do 13 let) -

  12 mg / den. Pro těhotné ženy -

  25 mg / den. Pro ošetřovatelství -

  Rychlost vitamínu v krvi:

  Těžká zarudnutí v obličeji, krku, ramen (průtok krve v datové oblasti), průjem, nevolnost, únava, suchá kůže, očí a sliznic, svědění, synkopa, arytmie, porucha funkce jater, nespavost.

  U dětí: sepse (otravy krve).

  Játra, vejce, mléko, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky, obiloviny, celozrnné nebo celozrnné (pohanka, oves, ječmen, žito), luštěniny (hrách, fazole), fíky, rajčata, zelí, mrkev, byliny (šťovík, máta, petržel... ).

  Jak dlouho můžete trvat:

  Dlouhodobé užívání velkých dávek niacinu se nedoporučuje - to vede k tukové játre, těžkým průjemům, anorexii, nauzeu, žloutnutí pokožky. Kurz není obvykle déle než 2-3 měsíce.

  Tablety, injekční roztok nikotinátu sodného.

  Kyselina nikotinová (vitamin PP) je jediným vitamínem, který lék považuje nejen za přísadu, ale za skutečný lék, protože je schopen léčit specifická onemocnění - pellagra, což snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

  Kyselina nikotinová, vitamín PP, B3 a niacin

  Všechna tato jména jsou jména stejné látky.

  PP odkazuje na vitamíny rozpustné ve vodě, ale zároveň je špatně rozpustný ve vodě, velmi špatný v chladu a lépe v horkém stavu. Také špatně rozpustné v etheru a ethanolu.

  Niacin velmi dobře snáší vysoké teploty, ale netoleruje expozici světlu.

  Tryptofan, nalezený ve většině přirozených bílkovin, může být dobrým zdrojem kyseliny nikotinové. Je vytvořen v těle jen z tryptofanu (60 mg tryptofanu dává 1 mg kyseliny nikotinové). Nízký obsah tryptofanu v základním jídle (například kukuřice) může vést k pellagra. Je však třeba připomenout, že tryptofan užitečný pro nás se nachází pouze v rostlinných bílkovinách. Výhodně přítomnost vitaminů B6 (pyridoxin) a B2 (riboflavin) - zlepší syntézu.

  Vitamin PP není velmi kompatibilní s antihypertenzivy, kyselinou acetylsalicylovou (aspirinem) a antikoagulancie.

  Dobře se doplňují a zvyšují terapeutický účinek vitaminu 3 skupiny B - B1, B2 a B3 (PP). Doporučuje se také spojit PP s příjmem vitamínu C, protože kyselina nikotinová vyvolává vyplavování z těla a ztráta musí být okamžitě doplněna.

  Kyselina nikotinová a nikotinamid

  Tato látka je velmi podobná kyselině nikotinové a opakuje ji ve všem: jak v akcích, tak ve funkcích (i když ne všichni) a podle indikací, pro které se používá. Jediný rozdíl od kyseliny je, že při intravenózním podání nejsou pro tuto kyselinu typické vedlejší účinky (jsou uvedeny výše).

  Jak užívat (pro léčebné účely)

  Léky užívají jak uvnitř, tak ve formě injekcí intramuskulárně a subkutánně.

  Obvykle se užívá buď po jídle, nebo po něm.

  Tablety, prášky a dražé se užívají jednou denně (po jídle). Při léčbě závažných onemocnění se dávky zvyšují a příjem vitamínů se produkuje 2-4krát denně.

  Intramuskulárně se obvykle podává jednou denně (někdy i dvě).

  Pro Více Informací O Suché Vlasy