logo

Kontrola kompatibility: B12 kombinuje s vitamíny B6, B9, B1 a železem?

Obecné informace o vitamínu B12. Kompatibilita s ostatními vitamíny B. Tipy pro užívání. Možné vedlejší účinky s nesprávným příjmem.

Úvod

Při užívání vitaminů nebo minerálů musíte vědět, že kombinace určitých prvků může mít pozitivní účinek na tělo a může být zbytečná nebo má negativní dopad na zdraví.

To platí také pro vitamín B12 v kombinaci s jinými látkami. Pokud znáte pravidla přijetí, můžete získat maximální přínosy pro zdraví z vitamínů.

O vitamínu B12

Vitamin B12 nebo cyanokobalamin mají velký význam pro různé procesy, které se vyskytují v těle. Je nezbytné pro nervový systém, přispívá k tvorbě DNA a RNA v každé buňce lidského těla.

Cyanokobalamin je také potřebný, aby buňky asimilovaly proteiny, tuky a sacharidy v požadovaném množství.

Téměř všechny zdroje vitaminu B12 jsou živočišného původu, a proto nejoptimálnějším způsobem, jak zabránit nedostatečnému B12 v těle, je jíst maso nebo mořské plody.

Nejlepšími zdroji cyanokobalaminu jsou játra, tele, jehněčí, hovězí, lososový, růžový losos, krevety, slávky, ústřice.

Nedostatek vitaminu B12 může vést k různým důsledkům. Patří mezi ně výkyvy nálad, agresivní chování a apatie.

Nesprávné problémy s únavou nebo pamětí mohou být také příznaky nedostatku kyanokobalaminu.

Vitamínové nedostatky se mohou projevovat i v jiných oblastech - palpitace srdce, necitlivost končetin, závratě nebo ztmavnutí očí mohou být také příznaky nedostatku B12.

Riziková skupina zahrnuje především vegetariány nebo vegany. Lidé, kteří odmítají produkty trávení zvířat, často trpí nedostatkem kyanokobalaminu.

Vitamín se také nachází v produktech rostlinného původu (například v tofu, řasách nebo pivovarských kvasnicích), ale jeho koncentrace je příliš nízká.

Starší lidé s cukrovkou a těmi, kteří pravidelně konzumují alkohol, jsou také ohroženi. Pravidelnost znamená i několik sklenic vína několikrát týdně.

U lidí s diabetem může být zjištěn nedostatek vitamínu B12, i když jedí hodně masa, takže je nutné užívat vitamín ve formě kapslí nebo tablet.

Totéž lze říci o osobách starších 60 let. Problémy s pamětí a koncentrací u starších osob v 70% případů jsou spojeny s nedostatkem vitaminu B12.

Kompatibilita kyanokobalaminu s jinými vitamíny

Vitamin B12 je důležitý pro správné spojení s jinými prvky, jinak by špatná kombinace mohla být v nejlepším případě k ničemu.

Jak užívat B vitaminy dohromady?

Pokud není správně odebráno, může být účinnost jedné látky neutralizována jinou látkou nebo dokonce způsobit nežádoucí reakci těla, například alergii.

Ačkoli B vitaminy a tvrdé kombinované nejen s jinými prvky, ale také s látkami z jejich skupiny, mohou být vzaty dohromady.

Měla by znát pouze některá pravidla přijetí a konzistence.

Příklad přijímacího kurzu zvlášť každý druhý den.

Aby nedocházelo k negativní reakci těla, lékaři doporučují přerušení mezi nekompatibilními prvky po dobu nejméně 4 hodin. Nejoptimálnějším způsobem podávání je střídání různých skupin vitamínů každý druhý den.

B1 nelze kombinovat s B2, B3 a B6. B6, i když dobře kombinovaný s B12, ale lékaři důrazně doporučují, aby se tyto látky probodávali nebo pili každý druhý den.

Optimální kurz přijetí:

 • 1 den - B6, B9
 • 2. den - B2, B5, B9 a B12

A tak můžete střídat požadovaný počet dní. To je v tomto pořadí, že užívání vitamínů má nejlepší vliv na zdraví a přináší pouze výhody.

Příklad a popis komplexních léků

 1. Jedním z často předepsaných léků s nedostatkem vitaminů skupiny B je "DOPPELHERTZ ACTIVE". MAGNESIUM + VITAMINS GROUP ". Jedná se o šumivé tablety, které se rozpouštějí ve vodě. Přípravek obsahuje prvky B1, B2, B6, B9, B12 a hořčík. Lék by měl být užíván jednou denně, rozpouštějící šumivou tabletu ve sklenici vody. Některé z účinných látek, které jsou vzájemně kombinovány, mohou být zbytečné nebo dokonce způsobit negativní reakci těla, takže tento lék by měl být užíván pouze na doporučení lékaře.
 2. "BLAGOMAX. COMPLEX OF VITAMINS GROUP "- alternativní volba s podobnou činností. Je užíván jednou denně po jídle. Přípravek obsahuje vitaminy B2, B3, B5, B6, B8, B9 a B12, které mohou být také vzájemně neslučitelné, proto je nutná konzultace s lékařem před zahájením léčby.
 3. Nejlepší možnost tablet vitamíny - droga "Abeceda". Je třeba vypít jednu jinou tabletu třikrát denně. Složení každé z tablet je vybráno tak, že látky jsou vzájemně kombinovány a nedávají nežádoucí účinky. Takže v dopoledních hodinách tablety obsahují vzájemně slučitelné B1 a B6, denní den žádné vitaminy skupiny B a večer - B2, B5, B6 a B9.

Alergické reakce

Alergická reakce na vitamíny B nastane, pouze pokud je lék užíván v kombinaci s jinými nekompatibilními prvky.

Nejčastěji se na vitaminu B1 objevuje alergie, protože stimuluje tvorbu acetylcholinu - látky, která se podílí na vývoji alergií.

Navíc negativní reakce na thiamin z imunitního systému může vést k narušení jater a ledvin.

Zřídka dochází k alergické reakci na B6 a B12. Tělo zdravého člověka se vyrovná s těmito látkami, ale osoba, která má oslabený imunitní systém nebo metabolickou poruchu, může trpět projevy alergie.

Je důležité, abyste byli schopni rozpoznat příznaky alergické reakce. Tělo každé osoby je individuální, takže reakce může mít různou míru závažnosti.

Mírné alergie se projevují kožními problémy. Mohou to být zarudnutí, svědění, pálení, peeling nebo menší vyrážka. Pokud byly injekčně podávány vitaminy, může dojít k edému a bolesti v místě vpichu.

V závažnějších případech může dojít k přetížení nosní sliznice, rýmě, kašli, slzám a horečce.

V extrémně obtížných případech se mohou objevit všechny druhy edému (obličej, ruce a nohy), pocit udušení, hroty krevního tlaku a řezání bolestí v břiše.

Význam konzultace s lékařem

Před přijetím vitamínů je velmi důležité konzultovat s lékařem, protože může dojít k neočekávané reakci těla nebo předávkování látek, které mohou mít negativní dopad na zdraví.

Užitečné video

Zjistěte, co uvažuje neurolog o komplexních přípravcích vitamínů B.

Závěr

B vitamíny jsou pro normální fungování těla velmi důležité. Nejlepší je dostat je spolu se zdravým jídlem. Ale v případě nedostatku můžete užívat živiny ve formě tablet nebo injekcí.

To může být provedeno výhradně na doporučení lékaře, protože bezdůvodný a nesprávný příjem vitamínů může způsobit velké poškození zdraví.

Vitamíny skupiny B bojují se srdečními onemocněními

Vědci objevili dalšího nepřítele srdce - homocysteinu, ale naštěstí se mu podařilo vymyslet zbraně, aby se s ním potýkali. Tyto zbraně jsou vitamíny B.

Vitaminy skupiny B se nedávno staly předmětem pozornosti všech zájemců o srdeční onemocnění. To je způsobeno novými objevy o nebezpečné aminokyselině v krvi nazývané homocystein. Pokud je metabolismus této látky narušen, reaguje s LDL cholesterolem typu LDL a ucpává tepny. Navíc homocystein zvyšuje lepivost a náchylnost k tvorbě krevních sraženin. Třicet let lékaři ignorovali teorii, že nedostatek vitaminu B může způsobit onemocnění srdce a mrtvici. Nyní existují přesvědčivé důkazy, že tři vitamíny z této skupiny mohou zachránit tepny. Tři enzymy, které se vyrábějí z vitamínů B6, B12 a kyseliny listové (tyto jsou považovány za nejdůležitější), jsou nezbytné v boji proti homocysteinům. V důsledku toho nedostatek těchto základních vitamínů umožňuje, aby se homocystein v krvi akumuloval, zničil tepny a stal se příčinou infarktu, mrtvice a smrti.

Co o tom říká věda?

Pomalu ale jistě existují všechny nové studie, které dokazují, že vitamíny typu B nejen snižují hladinu homocysteinu v krvi, ale také bojují proti jiným jevům ohrožujícím srdce.

Jak nebezpečný je homocystein? Odborníci uvádějí, že zvýšené hladiny homocysteinu mohou zvýšit riziko cévních onemocnění až o pětkrát a úmrtnost na srdeční onemocnění o šest. Harvardský badatel Meir Stampfer odhaduje, že nejméně 150 000 všech infarktů za rok je spojeno s vysokými hladinami homocysteinu. Pětiletá norská studie s asi 900 pacienty ukázala, že mezi subjekty s vysokou hladinou homocysteinu je míra úmrtnosti šestkrát vyšší než u nízkých. Dokonce s ne příliš vážným poškozením tepen, zvýšená hladina homocysteinu, jak ukázala analýza, způsobuje srdeční záchvat.

Tento problém je však možné vyřešit pomocí bezpečných a levných přípravků tří vitamínů typu B: kyselina listová, B6 a B12. Snížení homocysteinu může mít stejný účinek pro prevenci onemocnění srdce jako snížení cholesterolu z 275 na 189 mg / dl, říká Dr. Gilbert S. Omenn z University of Michigan.

Vitaminy skupiny B bojují proti homocysteinu.

Užívání pouze 400 mikrogramů kyseliny listové denně udržuje hladiny homocysteinu normální u většiny lidí. To bylo potvrzeno novými pokusy, které provedl M. Rene Malinov na Oregonské lékařské univerzitě. Vědec tvrdí, že 400 mikrogramů není méně účinné než 1000 nebo 2000. Výzkumníci z University of Washington nedávno dospěli k závěru, že nedostatečné množství kyseliny listové ve stravě způsobuje 56 000 úmrtí na srdeční onemocnění ročně.

Nová studie, která zahrnovala muže a ženy z devíti evropských zemí, potvrzuje také existenci spojení mezi vitamíny B a homocysteinem. Ve studii se porovnal stav 750 osob se srdečními chorobami se stavem 800 osob bez srdečního onemocnění. Byly měřeny hladiny homocysteinu, stejně jako folátu, B6 a B12. Jak bylo očekáváno, u pacientů se srdečními chorobami byla hladina homocysteinu v krvi vyšší a kyselina listová a B6 jsou zpravidla nižší. Ve skutečnosti klinická porucha B6 byla zjištěna ve 35% "jader".

Studie nám poskytla další užitečné informace o vitamínu B6. Čím více B6 v krvi, tím nižší je pravděpodobnost srdečních onemocnění. Ano, vitamín B6 snižuje homocystein, ale to není jediné vysvětlení, říká vedoucí studie Killian Robinson. Dokonce i při normálních hladinách homocysteinu, nedostatek vitaminu B6 předpovídal zablokování krevních cév v srdci, mozku a nohou. Takže bez ohledu na hladinu homocysteinu byl nedostatek vitamínu B6 v krvi velmi silným rizikovým faktorem srdečních onemocnění a mrtvice, podle Dr. Robinsona.

Věří, že se zdá, že tento vitamin chrání tepny jinými způsoby, což brání tvorbě krevních sraženin a ovlivňuje cholesterol. Zvířata, která nedostávají dostatek vitamínu B6, mají srdeční onemocnění. Doktor Robinson tvrdí, že nedostatek vitaminu B6 se vyskytuje u 20% Američanů, což z nich činí cíl pro srdeční onemocnění.

B vitaminy zabraňují onemocnění kardiovaskulárního systému.

Ještě větší váha teorie o jedinečných vlastnostech vitaminu B6 pochází z výsledků studie provedené na univerzitě v Minnesotě vedené Dr. Aaronem Folsomem. Tato studie 759 mužů a žen středního věku zjistila, že vitamin B6 je hlavním indikátorem možného srdečního onemocnění. Vědci analyzovali krevní vzorky subjektů v roce 1987 a následovali je osm let. Během této doby byli lidé s nejvyšším obsahem B6 v krvi o dvě třetiny méně pravděpodobné, že se stali oběťmi srdečních chorob než subjekty s nejnižším obsahem tohoto vitamínu.

Nová studie Harvard, která trvala čtrnáct let a byla provedena na 80 000 zdravotních sester, ukázala, že ženy, které užívaly nejvíce vitaminu B6 a kyseliny listové, měly srdeční onemocnění o třetinu méně než ti, kteří udělali nejméně. Vědci z Harvardu dospěli k závěru, že pro maximální ochranu je třeba, aby ženy injekčně podaly alespoň 400 mikrogramů kyseliny listové a 3 mg vitaminu B6 denně (jak v potravinách, tak v potravinových doplňcích). V této studii byla nejvyšší dávkou 696 μg kyseliny listové a 4,8 mg B6 denně, zatímco nejmenší dávka byla 158 μg kyseliny listové a 1,1 mg B6.

Tyto výsledky potvrzují údaje, které získali další výzkumní pracovníci: lidé se srdečním onemocněním mají nízkou hladinu kyseliny listové a B6 a tři vitamíny B snižují obsah homocysteinu v krvi.

B vitamíny čistí tepny.

Kyselina listová a vitamín B6, stejně jako v menší míře vitamín B12, pomáhají snižovat hladiny homocysteinu. Průlomová studie kanadského kardiologa J. Davida Spence, publikovaného v britském lékařském časopisu Lancet, poprvé dokazuje, že snížení hladin homocysteinu s vitamíny B přináší velký přínos pro tepny. Vědec a jeho kolegové změřili postupné uzavření a akumulaci plaků v karotidových tepnách třicet osm mužů a žen ve věku průměrně 58 let před a po užívání vitamínů skupiny B po dobu čtyř a půl roku. Denní dávky byly 2,5 mg kyseliny listové, 250 μg B12 a 25 mg B6.

Když subjekty nepřijaly vitamíny, plocha s plakymi se zvýšila přibližně o 50%. Po užití vitamínů se snížila o 10%. Jinými slovy, vitaminy vylučují tepny a léčí aterosklerózu.

Vitamíny skupiny B bojují s mrtvici.

B vitamíny vás mohou zachránit před prvním nebo druhým mrtvici. A není to jen o účinku na homocystein. V nedávné studii s padesáti lidmi, kteří měli cévní mozkovou příhodu, polovina pacientů po dobu tří měsíců užívala vitaminy skupiny B (5 mg kyseliny listové, 100 mg vitamínu B6 a 1 mg B12) a druhá polovina neučinila. Na konci studie první skupina významně snížila hladiny homocysteinu a trombomodulinu, látky, která cirkuluje v krvi a indikuje poškození vnitřního výstelky cév (nazývá se endoteliální buněčná membrána). Ve skupině, která nepřijala vitamíny, nedošlo k žádným změnám. Snížení hladiny trombomodulinu po léčbě velkými dávkami vitamínů B zaměřených na snížení hladiny homocysteinu naznačuje, že došlo ke snížení poškození vnitřního ostění artérií, říká vedoucí studie Richard F. Macko, MD, docent neurologie a geriatrie na univerzitě v Marylandu. "Nemůžeme vyloučit možnost, že vitamíny B působí na buňky určitým způsobem a nejenom snižují hladiny homocysteinu," říká Dr. Maco.

Tato studie byla příliš krátkodobá, aby demonstrovala snížení pravděpodobnosti recidivující mrtvice, avšak všechny ukazatele zlepšení stavu pacientů jsou zřejmé. Zde je to, co Dr. Mako říká: Naše výsledky podporují výzkum, který se nyní provádí společně v mnoha centrech a věnuje se prevenci mrtvice pomocí vitamínů B.

Na druhé straně vědci z Tuftsovy univerzity zjistili, že starší muži a ženy se zvýšenou hladinou homocysteinu a nízké hladiny kyseliny listové jsou dvakrát tak pravděpodobné jako zúžení karotických arterií, což zvyšuje tendenci k mrtvici.

Nedostatečné dávky vitaminů skupiny B.

Bohužel Američané nedostanou dostatek kyseliny listové. Proto je užívání doplňků nejlepším způsobem, jak se chránit. Například pouze jeden z deseti Američanů užívá tolik kyseliny listové, jak je podle odborníků nutné bojovat proti zvýšeným hladinám homocysteinu. Tyto údaje získaly vědci Harvardu. Podle studie taft, pokud osoba dostane méně než 350 mikrogramů kyseliny listové denně, je pravděpodobné, že bude mít vysokou hladinu homocysteinu v krvi. Jedna studie starších lidí ukázala, že ti, kteří injektují nedostatečnou kyselinu listovou (200 mikrogramů denně) šestkrát častěji, mají nebezpečně vysoké hladiny homocysteinu než ti, kteří dostávají více kyseliny listové (400 mikrogramů denně).

Co jsou vitamíny typu B a jaký je jejich mechanismus účinku?

Kyselina listová: Kyselina listová, běžný vitamín B, se nachází ve velkých množstvích v sušených fazolích, pomerančové šťávě, zelené listové zelenině, jako je špenát a brokolice, obohacené obiloviny, avokádo, játra a arašídy. Téměř devět z deseti Američanů má tento vitamín příliš málo. Ale i když budete konzumovat mnoho potravin s vysokým obsahem kyseliny listové, neočekávejte, že vám pomůže vyrovnat se s homocysteinem. Podle jedné studie potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové u většiny subjektů normalizovaly hladiny homocysteinu.

Jaká je pravděpodobnost, že máte zvýšené hladiny homocysteinu?

Zde je někdo, kdo má zvýšenou hladinu homocysteinu a který může potřebovat další dávky vitamínů B:

 • lidé, kteří konzumují malou kyselinu listovou s potravinami a výživovými doplňky;
 • pro milovníky vysoce bílkovinných potravin běžných v USA, zejména zvířat. Kilmer S. McCully, MD z Veterans Medical Center v Providence, tvůrce homo-cysteinové teorie, vysvětluje: tělo produkuje homocystein z bílkovin. Rostlinné potraviny bohaté na bílkoviny nejsou nebezpečné, protože obvykle obsahují dost vitamínů B, aby hladiny homocysteinu zůstaly normální;
 • kuřáků. Kouření snižuje hladinu kyseliny listové a umožňuje tak zvýšení obsahu homocysteinu. Kuřáci potřebují 600 mikrogramů tohoto vitamínu denně;
 • lidé, kteří používají spoustu kávy. Nový norský výzkum ukázal, že káva může zvýšit thomocystein. Ti, kteří pili víc než devět šálků denně, měli hladinu homocysteinu o 20% vyšší než ti, kteří pil denně méně pohárku. Více než pět šálků kávy denně, jak ukazují výsledky výzkumu, může zvýšit hladinu homocysteinu. Pro ty, kteří kouřili a pil hodně kávy současně, byla hladina homocysteinu obzvláště vysoká.

Ze všech vitaminů B se zdá, že kyselina listová je nejmocnější antidotum proti homocysteinu. Je nepostradatelnou součástí procesu přeměny homocysteinu na neškodnou látku. Není-li kyselina listová dostačující, nedochází ke konverzi a hladina homocysteinu zůstává vysoká. Kromě toho příjem folátu během těhotenství zabraňuje vzniku vad neurální trubice. V prvé řadě právě proto vláda požaduje, aby moučné výrobky, včetně chleba, mouky a těstovin, stejně jako obiloviny, byly obohaceny kyselinou listovou.

Vitamin B6: Vitamin B6, který se také nazývá pyridoxin, pyridoxal nebo pyridoxamin, se nachází v malých množstvích téměř ve všech produktech rostlinného a živočišného původu. Jedná se o nejdůležitější složku více než stovky enzymů, které ovlivňují metabolismus aminokyselin. A homocystein je jednou z těchto aminokyselin.

B6 je potřebný pro jeden enzym k rozpadu homocysteinu. Výzkumy jednohlasně potvrzují, že pokud je B6 nedostatečný, může se homocystein v krvi nahromadit, což poškozuje tepny a způsobuje srdeční záchvaty a mrtvice. Existují důkazy, že B6 také zpomaluje tvorbu nebezpečných krevních sraženin.

Vitamin B12: Tento vitamin je také nazýván kobalaminem. Jednou z jeho hlavních funkcí je účast na tvorbě zdravých červených krvinek. Navíc pomáhá přeměnit homocystein na jinou aminokyselinu zvanou methionin. Nyní pochopíte, proč tento vitamin v experimentech snižuje hladinu homocysteinu.

Kyselina listová: znepokojující fakta

 • Průměrný Američan ve věku nad 20 let trpí nedostatkem kyseliny listové - ženy mají průměrně pouze 226 μg kyseliny listové denně, zatímco muži užívají 283 μg. To je příliš málo pro snížení homocysteinu (nebo pro prevenci rakoviny děložního čípku nebo vrozených vad).
 • Čím méně kyseliny listové máte ve své krvi, tím více jsou vaše tepny náchylné k zúžení a blokování, studie na Tufts University show.
 • Kuřáci potřebují třikrát více kyseliny listové (nejméně 600 mikrogramů denně), aby získali stejný obsah vitamínu v krvi.

Kyselina listová

Kolik folátů bych měl užívat? Vzhledem k tomu, že je to nejdůležitější anti-homocysteinové činidlo všech vitaminů B-skupiny, nemělo by být žádným způsobem zanedbáváno. Dr. Malinovovi a dalším specialistům na ochranu tepen se doporučuje užívat 400 mikrogramů kyseliny listové denně. Kuřáci potřebují 600 mikrogramů. Z genetických důvodů vyžaduje malé procento lidí až 1000-5000 mikrogramů denně, ale tato dávka se podává pouze pod lékařským dohledem.

Jak bezpečné je kyselina listová? Dávky od 5 000 do 10 000 mikrogramů kyseliny listové denně nevyvolávají nežádoucí účinky ve studiích. Velmi vysoké dávky mohou maskovat příznaky nedostatku vitaminu B12 a maligní anémii, pokud se nepoužijí vhodné diagnostické testy. Pokud máte důvod se obávat této nemoci, proveďte analýzu dříve, než začnete užívat více než 1000 mikrogramů kyseliny listové denně.

Pozor: Pokud máte srdeční onemocnění, než se pokusíte snížit hladiny homocysteinu s vysokými dávkami vitaminů B, poraďte se s lékařem.

Tablety nebo jídlo? Je obtížné získat dostatek kyseliny listové s jídlem, protože tento vitamín je špatně absorbován. Nová irská studie zjistila, že konzumace 400 mikrogramů kyseliny listové s jídlem významně nezvyšuje obsah vitaminu v červených krvinkách. Pouze vitamínové přípravky měly účinek. Jedna velká studie ukázala, že lidé, kteří neužívají léky, mají 10-15% vyšší hladinu homocysteinu než ti, kteří pravidelně pijou multivitamínové a B-vitamínové přípravky. Takže je rozumné jíst potraviny bohaté na kyselinu listovou a současně užívat 400 mikrogramů kyseliny listové denně - toto množství se obvykle vyskytuje v multivitaminových přípravcích s minerály. Jedna analýza nedávno ukázala, že zrna významně obohacená o vitaminy (obsahující 499-655 μg kyseliny listové) dostatečně snižují hladinu homocysteinu k ochraně krevních cév. Obiloviny s nízkým obsahem kyseliny listové (127 μg) neposkytly pozitivní výsledek.

Kyselina listová navíc zabraňuje vrozeným vadám. Vzhledem k tomu, že vláda vydala vyhlášku o povinném opevnění mouky a obilovin s kyselinou listovou, vědci zjistili zvýšení hladiny kyseliny listové v americké krvi.

Vitamin B6

Kolik vitaminu B6 bych měl užívat? Pravidelná multivitaminová tableta obsahuje 3 mg vitaminu, což je dostatečné k odstranění nedostatku a zvýšení odolnosti. Studie ukazují, že užívání léků od 10-50 mg B6 denně je účinnější pro snížení hladiny homocysteinu.

Jak bezpečný je vitamin B6? Nejlepší věcí není překročit dávku 50 mg B6 denně. Není třeba užívat víc než 200 mg tohoto vitamínu denně. Užívání velkých dávek, zejména po dlouhou dobu, může způsobit neurologické poruchy. 500-1000 mg může způsobit otravu nervového systému.

Tablety nebo jídlo? Přestože je velmi důležité jíst potraviny bohaté na vitamín B6, je obtížné získat dávku potřebnou pro výživu z homocysteinu. Podle posledního průzkumu provedeného americkým ministerstvem zemědělství je v Americe spotřebováno denně pouze 1,79 mg tohoto vitamínu.

Vitamin B12

Kolik vitaminu B12 bych měl užívat? Ve studii Dr. Davida Spence, který ukázal, jak vitaminy B-skupiny snižují hladiny homocysteinu, dostávali subjekty 250 μg B12. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí má schopnost absorbovat tento vitamín z potravin se s věkem zhoršuje, někteří odborníci doporučují užívat poměrně velké dávky. Pro prevenci onemocnění srdce by mělo být dostatečné 250-500 mg.

Jak bezpečné je vitamin B12? To není prakticky nebezpečné. Ve studiích 1000-5000 mcg denně nevyvolávaly žádné vedlejší účinky. I když je toxicita této látky velmi nízká, neměli byste používat více než 1000 mikrogramů, ledaže vám to lékař doporučil. Tablety nebo jídlo? Přestože vegetariáni předčí zbytek populace, pokud jde o výživovou hodnotu, může jim postrádat jednu látku - vitamín B12, protože se nachází pouze v živočišných produktech. Naštěstí téměř všechny obohacené obiloviny obsahují B12, což usnadňuje život veganům. Nicméně, bez ohledu na to, zda jste vegetarián nebo ne, bez dalších léků je obtížné získat stejné dávky, které vědci používají ke snížení hladiny homocysteinu.

Návod na výkaly vitaminů b6 a b12

Pokyny pro použití vitaminu B12

Většina obyvatel naší země osobně čelila tak nepříjemným problémům jako společná patologie, radikulitida, neuritida, neuropatie a anémie. Zvláštnosti klimatu, stravovacího chování, životního stylu a přítomnosti chronických onemocnění nevyhnutelně vedou k vzniku jakékoliv z těchto patologií.

Tato onemocnění často vedou k slabosti, únavě, snížení výkonu a paměti, výskytu bledosti pokožky a dokonce i výrazného bolestivého syndromu. Existuje však bezpečné řešení tohoto problému.

Kurs konvenční léčby vitamíny, konkrétně intramuskulární injekce vitaminu B12, může vést ke zmizení skutečných onemocnění a jejich příznaků.

Vitamin B12: Vlastnosti

Podle pokynů k použití je farmakologickým názvem vitaminu B12 kyanokobalamin. Tato látka má vysokou biologickou aktivitu, která jí umožňuje podílet se na všech typech metabolismu. Cyanokobalamin má stále mnoho pozitivních účinků na tělo:

 • Je stimulátorem regeneračních procesů téměř všech tkání lidského těla.
 • Příznivý účinek na metabolické procesy v nervových vláknech obnovuje ztracenou funkci neuronů.
 • Normalizuje činnost hematopoetického systému.
 • Obnovuje funkci nervového systému, stejně jako vnitřní orgány jako játra a slezina.
 • Snižuje hladinu cholesterolu v periferní krvi.

Navzdory mnoha dopadům je hlavním farmakologickým působením vitaminu B12: antianemický účinek, stimulace erytropoézy (tvorba nových erytrocytů), hematopoéza - syntéza jiných krevních buněk, stejně jako schopnost obnovit nervové buňky a prvky tkáně chrupavky.

Vitamín B12 se vstřebává do střeva. Tento proces však trvá poměrně dlouho (několik hodin) a většina vitaminu je z těla odstraněna bez toho, aby vstoupila do systémové cirkulace. Kvůli této vlastnosti se kyanokobalamin vyrábí v ampulích, které obsahují roztok pro intramuskulární injekce.

V návodu k použití tohoto léku jsou předepsány všechny nemoci a stavy, při kterých lékaři doporučují léčbu tímto lékem. Tyto podmínky zahrnují:

 • Patologie nervové tkáně: neuralgie, polyneuritida, ischias.
 • Chronická anémie s nedostatkem vitamínu B12. Jedná se o takové nosologické onemocnění, jako je Addison-Birmerova choroba, alimentární makrocytická anémie apod.
 • Jako další léčivý přípravek pro léčbu anémie způsobené nedostatkem železa, aplastických a post-hemoragických stavů.
 • Jako součást komplexní léčby hepatitidy, jaterní cirhózy, alkoholismu, hepatocelulární insuficience.
 • Používá se také při mnoha vrozených nemocech: Downovu chorobu, mozkovou obrnu, amyotrofickou laterální sklerózu, funicularní myelózu a jiné patologické stavy.
 • Dermatologická patologie kůže: psoriáza a různé typy dermatitidy.
 • Radiační onemocnění
 • Dlouhotrvající migréna se sklonem k progresi.
 • Maligní novotvary gastrointestinálního traktu.
 • Různé onemocnění infekčního profilu.

V mnoha případech není kyanokobalamin vhodný pro monoterapii, ale je pouze jednou ze složek léčení. Navzdory tomu lékaři často využívají tuto látku k dosažení rychlejších a lepších výsledků.

Kontraindikace

Roztok cyanokobalaminu v ampulích je svou povahou vitamin, jehož složení se neliší od složení potravy. Přirozenost a bezpečnost této drogy způsobují spíše špatný seznam kontraindikací. Konkrétně:

 • Přecitlivělost těla na látku.
 • Trombóza, zvýšená srážení krve.
 • Erytrocytóza (obsah červených krvinek nad normálem).

Také léčivo v ampulích je kontraindikováno těhotným ženám, protože existují klinické údaje o jeho škodlivém účinku na plod.

Pokud má pacient normální hladinu hemoglobinu a červených krvinek, není vhodné mu přiřadit cyklus vitamínové terapie kyanokobalaminem. A samo-předepisování jakýchkoli léků může mít katastrofální důsledky.

Nežádoucí účinky

Porušení pokynů k použití a doporučení lékaře mohou vést k výskytu bolestí hlavy, závratě, pocitů emočního vzrušení, bolesti v srdci, palpitace srdce a alergických reakcí.

Je to nedodržení kontraindikací, dávkování a technik injekcí a vedou k podobným jevům. Abyste se jim vyhnuli, postupujte podle pokynů lékaře.

Způsob použití

Injekce cyanokobalaminu se může provádět pod kůži, do svalu, do žíly, stejně jako intralumbálně, tj. Uvnitř páteřního kanálu. Nejčastěji se však injekce podávají intramuskulárně.

Dávkování léku se pohybuje od 15 do 500 nebo dokonce 1000 μg denně. Závisí to na stavu pacienta a jeho nemoci. Doba trvání kurzu se také liší a je zvolena lékařem individuálně. V průměru je léčba vitamínem 10-15 dní.

Obvykle se předepisuje 1 injekce denně. Jedna ampule obsahuje 1 ml léku, který obsahuje 500 nebo 200 μg vitaminu.

Je třeba si uvědomit, že v téže injekční stříkačce nelze kombinovat vitamíny B12, B6 a B1, protože farmakologicky nejsou kompatibilní ve svém složení.

Z výše uvedeného vyplývá, že lék je pro tělo bezpečný a velmi užitečný. Je výhodnější použít roztok B12 v ampulích, avšak pokud je možné pouze perorální podání, provádí se v kombinaci s kyselinou listovou, aby se zlepšil absorpční proces ve střevě.

Během léčby cyanokobalaminem by měla být monitorována dynamika obrazu periferní krve. Po dosažení cílových hodnot erytrocytů a hemoglobinu je léčivo zrušeno.

Použití vitaminu B12 při komplexním léčení onemocnění kloubů, nervových nebo pojivových tkání nejen vede ke zvýšení farmakologického účinku hlavních léků, ale také zabraňuje progresi patologie.

Přípravky vitaminu B12 v ampulích

Vitamín B12 má schopnost hromadit se v lidském těle a konzumovat podle potřeby. Přísně řečeno, vitamin B12 je skupina látek, které mají podobnou strukturu, vlastnosti a funkce, ačkoli nejčastěji tímto názvem se rozumí pouze kyanokobalamin. Když z nějakého důvodu začne organismus pociťovat nedostatek této látky, přijde k záchraně vitamín B12 v ampulích - nejvíce rozumná forma uvolnění, která zahrnuje zavedení látky do těla injekcí.

Biologická role vitaminu B12 spočívá v regulaci buněčného dýchání a vaskulárního tónu, účasti na syntéze nukleových kyselin, dozrávání buněk zárodečných samců, tvorbě krve. Nedostatek vitamínů může vést k závažné anémii, neplodnosti, poruchám paměti, závratě, kritické ztrátě svalů, zvýšenému riziku infarktu myokardu a mrtvice a ulcerativním lézím gastrointestinálního traktu.

Jak můžete vidět, lékaři mohou mít mnoho důvodů předepsat cyanokobalamin v injekčních lahvičkách a neměli byste se bát.

První příznaky nedostatku vitamínu B12 v těle jsou brnění a svědění na špičkách prstů. Téměř každý vegetarián čelí těmto pocitům na začátku své bezmínkové stravy.

Přípravky vitaminu B12 jsou v současnosti k dispozici ve třech dávkových formách:

 • roztoku v injekčních ampulkách

a kapky (nebo sprej) pro intranasální použití.

Posledně uvedené dvě formy jsou samozřejmě pro pacienta výhodnější, protože nevyžadují bolestivé injekce pro podání. Injekce vitaminu je však nejúčinnější, protože umožňuje dosáhnout léčebného účinku v kratším čase.

Navíc perorální podávání vitaminu B12 ve formě tablet je neúčinné při poruše ileu se sníženou produkcí faktoru hradu, což přispívá k absorpci cyanokobalaminu ve střevě. U helminthických invazí je také snížena biologická dostupnost perorálních forem vitamínu.

Přípravky vitaminu B12 v ampulích

Roztoky vitaminu B12 pro injekci se používají k léčbě lézí nervového systému různé povahy, s vážnými operačními operacemi na gastrointestinálním traktu, těžkou intoxikací, narušenou tvorbou krve.

Někdy je nutné podávat roztoky vitaminu B12 lidem s přísnou vegetariánskou stravou, protože přirozený vitamín se nachází hlavně ve živočišných produktech.

Cyanokobalamin

Cyanokobalamin je vodný roztok vitaminu B12 s chloridem sodným. K dispozici v různých výrobcích v ampulích obsahujících 0,2 a 0,5 mg vitaminu B12.

Roztok zavedte intramuskulárně, intravenózně, subkutánně nebo intralyumně. Cena této drogy je 30 rublů na 10 ampulí.

Podle pokynů pro použití vitamínu B12 v ampulích "Cyanokobalamin" se z každé poloviny léčivých přípravků podává jedna polovina až tři ampule.

Při myelóze a roztroušené skleróze se lék injektuje do páteřního kanálu.

Tento vitamin B12 v ampulích vyrábí německý koncern Merck. Kontraindikace jsou těhotenství, kojení, věk do 12 let, alergické reakce na složky léku.

Neyrobion je kombinace vitamínů B1, B6 a B12. Indikace pro použití jsou neuralgie a neuritis různých lokalizací. K dispozici ve formě injekčního roztoku o objemu 3 ml v ampulce. Cena balíčku obsahující 3 ampule je asi 200 rublů.

"Byl nám předepsán Trigamma, ale ona byla na recertifikaci. Lékárna uvedla, že existuje analog, Neyrobion, ale bolí mu to pichat. Protože chybí alternativa, koupili jsme ji, teď trpíme. "

Neurubin

Neurorubin je přípravek vitaminu B12 v ampulích (stejně jako ve formě tablet), analogu Neurobionu, vyráběného německou společností Mepha. Je určen pro použití s ​​příznaky vitaminů B12, B6 a B1, s anémií a některými formami roztroušené sklerózy.

Pro jednu injekci se používá obsah 1-3 lahviček, ale pouze lékař by měl předepsat konkrétní dávky!

Vitagamma - vitamin B 12 v ampulích ruské produkce, vyrábí V. Bryntsalov.

Kromě vitaminů B1 B6 a B12 obsahuje také lidokain, který snižuje bolestivé pocity během injekce. Cena tohoto léku je asi 15 rublů za 1 ampuli nebo 60 rublů za balení 5 ampulí.

Nedoporučuje se dětem, těhotným ženám s těžkým krvácením nebo v šokovém stavu.

Trigamma je analog Vitagammy od firmy MosHimPharmPreparat.

Také společně s vitamíny B1, B6, B12 obsahuje lidokain, který redukuje bolest při podávání. Přípravek je kontraindikován u dětí, těhotných a kojících žen, osob se srdečním selháním a těch, kteří vykazují zvýšenou citlivost na injekce vitaminu B12.

Beplex je multivitaminový přípravek prodávaný v krabičkách po 10 ampulkách po 2 ml.

Bepleks obsahuje vitaminy B12, B1, B6, B5 a PP, je určen pro použití při příznaky Hypovitaminóza vitamínů, infekčních onemocnění, zažívací poruchy, neuralgie, encefalopatií a dermatitidy.

"Byli na vyšetření. Diagnóza je anémie v počáteční fázi, porušení krevního vzorce, leukémie. Beplex byl předepsán pro léčbu a hematogen jako profylaxi. Vitamín B12 v pilulkách byl zakázán pít, říkali, že je špatně vstřebáván. A dobře: po měsíci léčby se stav stal mnohem lepší. "

Complegam B

Kompligam B je další ruský preparát vitaminu B12 v ampulích.

Jeho cena je asi 150 rublů na 10 ampulí po 2 ml. Obsahuje vitaminy B12, B1 a B6, stejně jako lidokain jako lokální anestetikum.

Combilipen

Lék Kombilipen je analogický s Compligamem B a obsahuje stejné komponenty. Cena přípravku Combilipen v ampulích činí asi 600 rublů na 10 ampulí po 2 ml.

Předepisuje se neuralgie trojklaného nervového systému, polyneuropatie různých etiologií, zánět nervového obličeje a bolesti v mnoha chorobách páteře.

Návod k použití: lék by měl být podáván intramuskulárně, 2 ml denně po dobu jednoho týdne. Po 7-10 dnech je nutné přejít na injekce s frekvencí 2-3krát týdně, u mírnějších forem onemocnění lze injekce s takovou frekvencí okamžitě provést.

Ze všech přípravků vitaminu B12 v tobolkách by se upřednostňují ty, které obsahují ve svém složení lidokainu - tyto prostředky nejsou tak bolestivé injekce (to by mělo být zároveň být jisti, že nejste alergičtí na lidokain). Jinak se všechny léky od sebe liší a mají podobné účinky.

Je důležité si uvědomit, že v každém případě by měl lékař předepisovat specifické injekce vitaminu B12! Vybírá ten, který je nejlépe vhodný pro konkrétní klinický případ a ten, který bude optimální pro cenu. Samodržení v tomto případě je nepřijatelné.

Návod k použití léků B12

Injekční přípravky vitaminu B12 se zpravidla podávají intramuskulárně. Než popletete vitamin B12, musíte důkladně umyt ruce mýdlem a vodou. Utřete místo vpichu bavlněnou kuličkou navlhčenou alkoholem nebo přípravkem obsahujícím alkohol.

Většina moderních výrobců vyrábí léky v ampulích, jejichž otevírání stačí kliknout na štítku označenou jako tečka v horní části ampulky. Chcete-li chránit prsty před možným zraněním ostrými hranami nebo rozbitým sklem, horní část ampule by měla být zabalena do ubrousku nebo vaty. Při nepřítomnosti štítku je nutné držet nehtový soubor nebo keramickou desku nanesenou na přípravku několikrát na hrdlo ampule.

Lahvička se otevře pohybem od sebe. Otevřené ampule s vitamínem nelze skladovat.

Výběr množství a dávkování přípravku vitaminu B12 v ampulích by měl být v souladu s pokyny, a to by měl být pouze lékař. To platí zejména tehdy, je-li nutno současně provokovat vitamíny B6 a B12 - jestliže jsou podávány nesprávně, takové léky mohou způsobovat vedlejší účinky.

Nedoporučuje se podávat vitaminy B6 a B12 v množství větším než 10 ml na injekci.

Kompatibilita vitaminu B12 s jinými vitamíny

Injekční formy vitaminu B12 jsou zpravidla k dispozici ve formě kombinovaných přípravků obsahujících také vitamíny B1 a B6. Společné zavedení těchto vitaminů výrazně zvyšuje účinnost každého z nich ve srovnání s aplikací samostatně.

Terapeutický účinek kombinace vitaminů skupiny B je spojen s akcelerací metabolismu v nervových tkáních, což přispívá k jeho rychlému zotavení. Proto kombinace vitaminů B1, B6 a B12 v jednom přípravku za nepřítomnosti kontraindikací je výhodnější než přítomnost pouze B12.

Předepsali jsme injekci kapek vitaminu B12. Pro mne je velmi nepohodlné pravidelně chodit na procedury, takže mi náš veterinární lékař píchl. Pokyny pro tento vitamin v ampulích jsou jednoduché, takže se mu podařilo zvládnout. Koupili produkt s vitamíny B6, B1 a B12, doktor řekl, že je to lepší, než kdyby jen jeden B12. "

Galina Pavlovna, Yeremeyskoe

Prichyťte současně vitamíny B12 a B6 je možné (a často dokonce nutné), ale pouze po konzultaci se svým lékařem.

Je třeba si uvědomit, že vitamíny jsou látky s mimořádně vysokou biologickou aktivitou, které provádějí jemnou regulaci různých funkcí těla a mohou nejen zlepšit stav pacienta, ale také způsobit významnou škodu na zdraví, pokud jsou používány nesprávně. Rozhodnutí o potřebě použití vitaminových přípravků na injekci, načasování a režim by proto mělo být rozhodováno pouze lékařem.

Jak udělat snímky: ukázka videa

Vitamin B6 (vitamín B6), návod k použití

Mezinárodní jméno. Pyridoxin (Pyridoxin).

Složení a formulář pro uvolnění. Injekční roztok, 1 ampulka s 1 ml injekčního roztoku obsahuje 0,05 g, 0,1 g nebo 0,15 g hydrochloridu pyridoxinu, v krabičce 10 ks.

 • Farmakologický účinek
 • Indikace pro použití
 • Kontraindikace
 • Nežádoucí účinky
 • Interakce s jinými léky

Farmakologický účinek. Vitamin B6 (pyridoxin) reguluje metabolismus bílkovin. Důvodem je jeho účast v procesech transportu aminokyselin přes buněčné membrány. Pyridoxin zvyšuje obsah kreatininu v proužkovaném svalstvu, který hraje důležitou roli v procesu svalové kontrakce. Podílí se na metabolismu tuků a lipidů, zlepšuje absorpci nenasycených mastných kyselin. Při nedostatku vitaminu B6 (pyridoxin), snižuje aktivitu glukózo-6-fosfát dehydrogenázy - jeden z fermentů přímé oxidace glukózy v pentózofosfátovém cyklu. Pyridoxal-5-fosfát je součástí fosforylázy, která reguluje rozklad glykogenu. Významně ovlivňuje tvorbu krve a imunitu. Vitamin B6 (pyridoxin) syntetizuje erytropoézu, biosyntézu leukopoézy a hemoglobinu; aktivuje buněčné faktory nespecifické imunitní reaktivnostiorganizma.Pomogaet stabilizovat hladinu cukru v krvi, způsobuje, že buňky metabolizovat hladinu glukózy v krvi a konfrontuje poškození očí a ztráty zraku v důsledku diabetické retinopatie. Pravidelné aplikace vitaminu B6 snižuje kyselinu xanthurenovou - nebezpečné chemické vedlejší produkt vitaminu B6, které mohou způsobit diabet.Sposoben odstraněn z rizikový faktor tělesa pro srdeční onemocnění - homocysteinu - aminokyseliny, zvýšeného krevního což vede k cévní mozkové příhody a infarktu myokardu. Při nepřítomnosti vitamínu B6 se krev stává hustší a náchylnější k tvorbě sraženin, které ucpávají tepny. Navíc, pyridoxin působí jako diuretikum, pomáhá snížit retenci vody v těle a v důsledku toho snižuje krevní tlak. Pyridoxin zlepšuje fungování našeho imunitního systému - počet T-buněk. Hraje ústřední roli při udržování rovnováhy ženských hormonů. Pomoc transformace estradiol - estrogen druh - v estriol, který je jeho nejméně škodlivá a nejméně kontseragennoy forma, vitamín B6 působí na jednu z příčin rakoviny u žen. Měla by být nedílnou součástí léčivého programu pro děložní fibroidy, endometriózu nebo fibrocystickou mastopatii. Jako přírodní diuretikum přináší pyridoxin požadovanou úlevu od premenstruačního napětí. V kombinaci s ortofosforečnanem hořečnatým minimalizuje tvorba oxalátu vápníku, což je hlavní složka většiny ledvinových kamenů, vitamín B6 (pyridoxin). Podporuje produkci norepinefrinu a serotoninu - neurochemikálií, které jsou zodpovědné za pocit pohody a dobré nálady.

Indikace pro užívání vitamínu B6. Hypo- a beriberi B6 (léčba a prevence) - podvýživa, dlouhé se vyskytující infekce, průjem, enteritida, sprue, dlouhý stresující stav, je malabsorpční syndrom, stav po odstranění žaludku a tlustého střeva sekcí, hemodialýzu. V kombinované terapii: hypochromní a mikrocytární anemie, Parkinsonova nemoc, ischias, málo nemoc, a Menierovy syndrom, neuritida (včetně diabetes mellitus), neuralgie, vrozené piridoksinzavisimy křeče u kojenců, prevenci záchvatů u pacientů čas příjmu ftivazid; preeklampsie, alkoholismus, poškození jater s etanolem a léky proti tuberkulóze, akutní a chronická hepatitida, zvýšení diurézy a zvýšení účinku diuretik. Dermatitida (včetně atopické a seboroické), herpetické infekce (Varicella zoster, Herpes simplex), psoriáza, exsudativní diatéza.

Kontraindikace při použití vitamínu B6. Přecitlivělost. Peptický vřed a 12 dvanáctníkové vředy, koronární onemocnění srdce.

Nežádoucí účinky Alergické reakce, hypersekrece HCl, necitlivost, pocit tlaku v končetinách - symptom "punčoch" a "rukavic", snížená laktace (někdy se používá jako terapeutický účinek); vzácně křeče (vyskytují se pouze při rychlém podání).

Dávkovací režim. Pro léčbu sideroblastické anémie je 100 mg předepsáno intramuskulárně, 2krát týdně. Doporučuje se současně užívat kyselinu listovou, kyanokobalamin, riboflavin. Při parkinsonismu - intramuskulárně 100 mg / den; pro průběh 20-25 injekcí, opakujte léčbu po 2-3 měsících nebo počítejte s dávkou 50-100 mg / den denně denně zvyšte dávku o 50 mg a přidejte ji na 300-400 mg denně ve formě jediné injekce během 12-15 dnů. V depresích involučního věku - intramuskulárně, v dávce 200 mg / den.
Pro léčbu konvulzivního syndromu závislém na pyridoxinu u dospělých - intravenózně nebo intramuskulárně, 30-600 mg; děti - 10-100 mg denně.

Interakce s jinými léky. Zvyšuje účinek diuretik; zhoršuje aktivitu levodopy. Hydrazid izonikotinu, penicilamin, cykloserin a perorální antikoncepce obsahující estrogen snižují účinky pyridoxinu. Je dobře kombinován se srdečními glykosidy (pyridoxin zvyšuje syntézu kontraktilních proteinů v myokardu), kyselinou glutamovou a asparkamem (zvýšenou odolností proti hypoxii). Farmaceuticky nekompatibilní s vitamíny B1 a B12, v prášku s kyselinami askorbovou a nikotinovou.

Podmínky skladování Vitamín B6 (pyridoxin) by měl být skladován v suchu, chladu a mimo dosah dětí, a to maximálně + 25 ° C.

Výrobce. WEIMER PHARMA, Německo.

Použití léčivého vitamínu B6 pouze podle pokynů lékaře, instrukce je uvedena jako odkaz!

Je to užitečné pro vás!

Jak provokovat injekce vitamínů B1 B6 a B12

Bielkoviny, tuky, sacharidy, různé minerály jsou samozřejmě nezbytné pro člověka, ale existuje další skupina živin, bez nichž nemůže existovat žádný živý organismus - to jsou vitamíny. Většina z nich konzumujeme s potravinami rostlinného a živočišného původu.

Aby bylo možné plně uspokojit každodenní potřeby těla v základních vitamínech B (B1 B6 B12), musíte jíst celý bochník černého nebo otrubového chleba. Lidé proto začali syntetizovat vitamíny a vyrábět ve formě výživových doplňků, pilulky, které musí být pravidelně opileny, a přípravky na injekce. Dnes budeme mluvit o injekcích, dozvíte se, jak užívat vitamíny B1 B6 B12 a které z nich jsou vzájemně kompatibilní.

Pilulky nebo injekce: což je lepší

Tato skupina (B1, B6, B12) kombinuje několik vitamínů, které společně zodpovídají za následující funkce těla:

 • energetický metabolismus;
 • stabilita nervového systému;
 • buněčný růst a regenerace;
 • imunitního systému.

Abychom dostali všechny potřebné vitamíny v plné výši, měla by být naše denní dávka 5-6 tisíc kcal. Dnes je denní průměrná průměrná osoba 2-2,5 tisíc kcal, takže každý z nás zažívá nedostatek řady důležitých látek. Správně vyplňte jejich nedostatek, a to pomocí syntetických vitamínů skupiny B (B1 B6 B12), které se mohou opíjet (tobolky, tablety) nebo prick (léky v ampulích pro injekci).

Nejčastěji k tomu, aby organismus nasávaly tělem vitamíny, lidé se uchýlí k jejich orálnímu použití, nicméně předtím, než vstoupí do krve, musí vitamíny projít dlouhou cestou potravinovým systémem. V ústní dutině jsou zde ovlivňovány enzymy slin, jícnu, žaludku s kyselinou, žlučovým prostředím střev a pokud pijete vitamíny v kapslích, nakonec naše tělo dostane jen malou část této prospěšné látky. Proto užívání vitamínových kapslí má dlouhou dobu asi 2 měsíce.

Pro rychlejší účinek (zejména v případě avitaminózy) doporučují lékaři očkovat vitamíny B (B1 B6 B12), které jim umožní téměř okamžitě a zcela vstřebat tělo.

Můžete dokonce potřebovat vyléčit vitamíny s těmito nemocemi:

 • hypovitaminóza, avitaminóza;
 • rehabilitační období, například po chirurgických zákrocích;
 • obnovení těla po stresu;
 • různé neuralgické problémy, neuritis.

Nicméně, než začnete pichat vitamíny v konkrétní skupině B (B1 B6 B12), je nutné konzultovat s lékařem, samoléčba může mít opačný účinek.

Jak pichnout

Když navštívíte lékaře a stanovíte diagnózu, která vyžaduje podávání vitaminů skupiny B, měli byste se rozhodnout, jak si samy otevírat vitamíny nebo využívat služby lékařů.

V případě, že se rozhodnete, že sami uděláte záběry, potřebujete vědět, kdy chcete popíjet skupiny vitamínů B (B1 B6 B12), jak a kdy to udělat a vzít v úvahu skutečnost, že postup je spíše bolestivý, ale v tom není nic těžkého.

Injekce se může podávat intramuskulárně v horní části stehna nebo hýždí (při samočinném držení je pohodlnější pichnutí stehna). Vyčistěte si ruce dezinfekcí místa vpichu a namočte vatový tampón s alkoholem. Po otevření ampule s léčivou látkou vložte jehlu na stříkačku a nechte vzduch z ní vychladnout a pak shromážděte požadované množství látky. Dále klikněte na píst, aby vypadla kapka vytočené drogy z hrotu jehly. Byli jsme přesvědčeni, že před vpichem, například vitaminem B6 (i jinými), z injekční stříkačky vyšel veškerý vzduch. Nyní vložte injekci přímo a pomalu vstříkněte lék, po kterém opět zpracujeme toto místo alkoholem.

Kromě toho, že nyní víme, jak správně vylévat vitamíny B1 B6 B12, měli bychom vzít v úvahu ještě jeden fakt - jejich vzájemnou kompatibilitu.

Kompatibilita vitamínů B mezi sebou

Zástupci této skupiny se mezi sebou dokonce hodně vyrovnají, nemluvě o jiných vitamínech a minerálech. Proto by bylo vhodné vědět, které vitaminy B mohou být pichány dohromady a které z nich nestojí za to.

Vitamín B6 se nikdy neslučuje s kyselinou askorbovou, protože se vzájemně neutralizují a tělu nepřinášejí žádný užitek. Také nekompatibilní vitamín B6 s B1. B6 zabraňuje B1, takže je naprosto zbytečné, ale s B2 je "přátelský" a může být také kombinován s hořčíkem, zinkem, vápníkem. Pokud nechcete pít tablety s vitamínem B6, je docela možné se pichat.

Navzdory skutečnosti, že některé vitamínové přípravky jsou dobře vzájemně kompatibilní, nikdy se nemíchají v jedné stříkačce. Nejlepším řešením by bylo střídání - dnes injekce jedné drogy a druhý den pichnutí další.

Tak například lékaři předepisují průběh injekcí, který se skládá ze dvou vitaminů B6 a B12, jak se vzájemně dobře vzájemně setkávají, ale navzdory jejich kompatibilitě je nutné podávat vitaminy B6 a B12, aby je lépe absorbovaly každý druhý den. Kromě toho můžete kombinovat vitamíny B2, B6, B9, stejně jako B2, B5, B9.

Protože v současné době je člověk často vystaven stresu, odborníci doporučují pichnout vitamín B12, obnoví nervový systém a zvýší stresovou odolnost těla. Obvykle je denní dávka 1 mg a průběh je od 7 do 14 dnů, avšak v závislosti na závažnosti nemoci může lékař předepsat vyšší dávku léku. Stav pacienta ovlivňuje také délku trvání vitamínu B12 - to jsou minimálně tři injekce, v pokročilejších případech může počet injekcí dosáhnout až 20.

Ale jak často je možné pichat vitamíny skupiny B (zvláště B1 nebo B12), aby nedošlo k žádnému předávkování, řekne vám to pouze ošetřující lékař, protože každý případ je jiný. Často však lze slyšet tvrzení, že injekce této látky mohou být podávány dvakrát ročně pro profylaktické účely - to je na začátku zimy a v době jarní avitaminózy.

V každém případě je důležité před rozhodnutím o tak závažném postupu, jako je injekce, nejprve navštívit lékaře, stanovit diagnózu a potřebu injekčního podání vitamínového přípravku.

(3 hodnocení, průměr: 3.67 z 5) Stáhnout.

B1 B6 B12 Výhody a poškození vitaminů

Kyselina listová je vitamin B9, který je vysoce rozpustný ve vodě. Vitamin B9 je biologicky neaktivní látka. Pro lékařské účely se látka získává uměle. Vitamín B9 se vyrábí ve formě ampulí, prášků nebo tablet. Kyselina listová se také nachází v potravinách: špenát, fazole, rajčata, řepa, vejce, maso, živočišná játra.

Farmakologické vlastnosti

Tato látka se podílí na metabolismu a také hraje hlavní roli při syntéze imunitních buněk, zlepšuje trávení. Tento lék se také nazývá vitamin v mateřství, protože kyselina listová je nejdůležitějším vitamínem během těhotenství, který tvoří plod, stimuluje růst buněk a je nezbytný pro vývoj placenty. Nedostatek této látky v počátečních stádiích těhotenství může ohrozit plod s poruchou nervového systému.

Kyselina listová s vitamíny B12 a B6 reguluje duševní stav člověka, podílí se na syntéze hormonů serotonin a adrenalin, které jsou důležité pro nervový systém. Tato látka je nezbytná pro replikaci aminokyselin, nukleových kyselin, purinů, pyrimidinů a podílí se na metabolismu cholinu. To je důvod, proč lékaři doporučují užít kyselinu listovou spolu s vitamíny B12 a B6 pro komplexní účinek.

Kyselina listová (+ vitamín B12 a B6) "Evalar" kombinuje látky v správném poměru pro nejlepší vstřebávání v těle. Optimální dávkování, vynikající kvalita, přiměřená cena - takové pozitivní vlastnosti lék odlišují. Kyselina listová (+ vitamín B12 a B6) se užívá jako aktivní biologická přísada do potravin. Zpětná vazba pacienta na farmaceutickou společnost "Evalar" pozitivní.

Vitamín B9 předepsaný jako léčivo (v kombinaci s jinými doplňky) je dobře vstřebáván v gastrointestinálním traktu, intenzivně interaguje s plazmatickými bílkovinami, proniká semipermeabilní bariérou k placentě a mateřskému mléku. Komplex vitamínů B6, B12, kyselina listová se vylučuje ledvinami ve formě metabolitů. Předávkování je vzácné.

Indikace pro použití

Ti, kteří mají nedostatečné množství vitaminu B9 v těle, jsou vystaveni kyselině listové (vitaminu B12 a B6). Návod k použití obsahuje následující položky:

 • užívání doplňku stravy je nezbytné během jídel;
 • dospělí potřebují jednu tabletu denně;
 • trvání kurzu je měsíc a půl.

Kyselina listová (vitamíny B6, B12, C, E, B9) je silná sloučenina, která podporuje kardiovaskulární systém. Doporučuje se použít přísadu pro různé nemoci srdce a cév, pro aterosklerózu, a také snížit riziko infarktu.

Další indikace pro předepisování kyseliny listové jako součásti udržovací léčby jsou:

 • střevní tuberkulóza;
 • chronická gastroenteritida;
 • anémie a leukopenie;
 • těhotenství (vitamin je indikován k prevenci poruch plodové nervové trubice);
 • nedostatečné množství kyseliny v těle (podvýživa, vegetariánství, těhotenství);
 • tropické průjem.

Kyselina listová s vitamíny B12 a B6 přispívá k tvorbě enzymů, které brání vzniku benigních a maligních nádorů.

Nejběžnější kombinací a dobrou kompatibilitou látek jsou vitamíny K, B6, B12, kyselina listová, zinek. Vitamín B9 je téměř bezpečný lék, ale lékaři nedoporučují užívat přípravek po dlouhou dobu, protože snižuje koncentraci vitamínu B12 v těle.

Kyselina listová pro ženy: režim

Deficit vitaminu B6 postihuje sedm žen z deseti. Obzvláště potřebná kyselina listová s vitamíny B12 a B6 pro ženy a matky, které jsou právě těhotné, jen plánuje těhotenství. Nedostatek vitamínu v těle matky zvyšuje riziko, že dítě bude mít patologické stavy nebo mentální nedostatky, což může vést k potratu, předčasnému porodu nebo k placentám.

S nedostatkem B9, ženy v pozici zažívají slabost, závratě, celkovou pohodu, zhoršuje se, vlasy začínají vypadávat a vzhled zanechává hodně žádoucí. Zvracení nebo průjem může nastat anémie.

Lékaři doporučují denně používat vitamín B6, B12 s kyselinou listovou v dávce od 0,4 do 0,8 mg tři měsíce před plánovaným pojetím dítěte a během těhotenství. V případě, že těhotenství není první a patologie se objeví ve vývoji prvního dítěte, je nutné zvýšit dávku na 4 mg.

Také je tento lék nezbytný pro ženy po padesáti letech, protože biologická přísada zlepšuje pohodu během menopauzy. Vitamín B6 snižuje nepříjemné příznaky tím, že působí jako estrogeny. Při pravidelném užívání lék zlepšuje duševní stav, normalizuje spánek, snižuje pocení, reguluje křeče a toky, normalizuje krevní tlak, eliminuje búšení srdce.

Vitamin B9 také chrání před makulární degenerací - poškozením sítnice a v důsledku toho rychlé a těžké zhoršení zrakové ostrosti.

Kyselina listová pro muže: dávkování

Kyselina listová v těle člověka je zodpovědná za produktivitu a počet spermií a nedostatečné množství vitamínu B9 může dokonce vést k neplodnosti. Navíc může mít nedostatek kyseliny listové negativní vliv na dítě, což způsobuje vývoj Downovho syndromu, epilepsie nebo schizofrenie. U mužů, stejně jako u žen, tři měsíce před plánovaným koncepcí je důležité začít s užíváním doplňku stravy.

Abychom kompenzovali nedostatek kyseliny listové v těle, čerstvá zelenina, ryby, maso, sýr, sýr je třeba konzumovat v dostatečném množství. Lékaři navíc pravidelně předepisují jednu tabletu (1 ml) vitaminu denně a při léčení různých onemocnění se dávka zvyšuje na 2-5 tablet denně.

Kyselina listová pro děti: instrukce

Od vývoje v děloze až po tři roky, během zrání, formace a růstu dítě potřebuje zejména vitamín B9. Ale pokud matka dodržuje vyváženou a zdravou výživu, dítě do roku nepotřebuje další příjem vitamínů. Kyselina listová s vitamíny B12 a B6 pro dospívající je nezbytná pro normální růst a dobrou paměť.

V závislosti na věku je dítěti předepsáno různé dávkování:

 • do 6 měsíců - 25 mcg;
 • od roku do 3 let - 50 mcg;
 • od 14 let - 200 mcg.

Jedna tableta obsahuje 1000 μg látky, takže děti musí zředit jednu tabletu ve vodě a poté použít měřící stříkačku k měření požadované dávky.

Aplikace pro hubnutí a kosmetické účely

Skotští vědci potvrdili, že kyselina listová je základním prvkem pro udržení zdraví a krásy žen. Vitamin je hlavní účastník tvorby bílých krvinek, červených krvinek, nových buněk a vlasů. Vitamín B9 poskytuje zdravou pleť, která je důležitá pro ženy.

Pro kosmetické účely se vitamin B9 používá k oživení a posílení vlasů, zabraňuje plešatosti, zlepšuje a posiluje nehty, stejně jako regenerační a uklidňující prostředek. Pro vlasy v kombinaci s maskami, kondicionéry a šampony se používá tekutá kyselina. Jako součást komplexu vitamínů nebo produktů se vitamin B9 používá k urychlení metabolických látek v těle a k boji proti obezitě.

Recepty masky na vlasy s vitamínem B9:

 1. Rajčatový olej, poloviční lžička vitamínu B9, protřepat do vlasů, zabalit hlavu ručníkem, držet půl hodiny. Umyjte vlasy šamponem přidáním kapky kyseliny listové.
 2. Maska na suché vlasy. Avokádová buničina (obsahuje B9) kombinujte s olivovým olejem, přidejte dvě kapky citrónové šťávy. Mějte masku asi půl hodiny. Umyjte teplou vodou a šamponem.

Kyselina listová v lidském těle rozkládá tuky. Takže úspěšný program hubnutí užívá vitamíny, správnou a vyváženou výživu, mírné cvičení.

Nežádoucí účinky a předávkování

Možnost předávkování kyselinou listovou je velmi malá. Nadbytečná kyselina z těla se vylučuje močí. Ale i přes neškodnost drogy jsou vedlejší účinky a malá šance na předávkování.

Lékaři doporučují, aby si nepředložili vlastní dávku, ale pít tak, jak je předepsáno.

Možné nežádoucí účinky zahrnují:

 • vyrážka, svědění kůže, astmatický záchvat, alergické reakce;
 • nedostatečné množství vitaminu B12;
 • vývoj anémie;
 • zhrubnutí epiteliální vrstvy v ledvinách.

Předávkování vitamínem B9 způsobuje nespavost, průjem, křeče, akutní bolest břicha, zvracení a zácpa. Pokud zjistíte výše uvedené příznaky, měli byste se poradit s lékařem a pod jeho kontrolou upravovat příjem vitamínů. Může vyžadovat další terapii.

Interakce s jinými léky

Vitamin B9 snižuje účinnost fenytoinu. Analgetika, antikonvulziva, estrogeny a antikoncepce zvyšují potřebu organismu vitamínu B9. Snížení absorpce antacidů kyseliny listové, "cholestyraminu", sulfonamidů. Inhibit dihydrofolátreduktázu a snížení účinků kyseliny listové "Triamteren", "Pyrimethamine", "Trimethoprim". Kalciumfolinát se dodatečně připisuje osobám, které konzumují tyto léky při předepisování vitamínu B9.

Kontraindikace pro suplementaci

Nedoporučuje se používat vitamíny B6, B12 a kyselinu listovou v případě přecitlivělosti, závažné alergické reakce na vitamíny B a bronchiální astma. Kyselina listová aktivuje rakovinné buňky. Příjem vitamínů je kontraindikován v případě selhání ledvin a pyelonefritidy. Není žádoucí, aby se při hemochromatóze užívala kyselina - dědičné onemocnění, které se projevuje porušení metabolismu železa.

Tablety by měly být skladovány při teplotě nepřesahující +25 ° C, na suchém a tmavém místě. Doba použitelnosti je 36 měsíců.

Jaká je to být panna u 30? Co je zajímavé, ženy, které dosud nevykonaly sex až do středního věku.

Proč potřebuji malou kapsu na džínách? Každý ví, že na džínách je malá kapsička, ale jen málo lidí se divilo, proč by to mohlo být zapotřebí. Zajímavé je, že původně bylo místo pro xp.

10 okouzlujících hvězdných dětí, které dnes vypadají velmi odlišně Čas letí a jeden den se malé osobnosti stávají dospělými osobnostmi, které už nejsou rozpoznatelné. Roztomilé kluky a dívky se změní na.

Jak vypadat mladší: nejlepší účes pro ty, kteří jsou nad 30, 40, 50, 60 Dívky za 20 let se nemusíte starat o tvar a délku vlasů. Zdá se, že mládí je vytvořeno pro experimenty na vzhledu a odvážných kadeřích. Poslední, ale poslední

15 příznaků rakoviny, které ženy nejčastěji ignorují Mnoho příznaků rakoviny je podobné příznakům jiných onemocnění nebo onemocnění, takže jsou často ignorovány. Věnujte pozornost vašemu tělu. Pokud si všimnete.

9 slavných žen, které se zamilovaly do žen. Ukázalo se, že zájem o opačné pohlaví není neobvyklý. Když se přiznáváte, nemůžete někoho překvapit nebo otřásnout.

Vitamíny B (1-12) - které produkty obsahují, seznam a tabulku

Vitamíny z potravy se přímo podílejí na všech důležitých procesech, které se vyskytují v lidském těle.

Podílejí se na tvorbě nových buněk, tvorbě krve, udržují imunitní systém v provozním stavu, jsou odpovědní za normální fungování nervového systému, procesy trávení atd.

Výhody vitamínů B

A jak je užitečný vitamin B?

Skupina vitamínů rozpustných ve vodě, které jsou odpovědné za buněčný metabolismus, se nazývá B. Tato skupina zahrnuje následující sloučeniny:

- Thiamin - B1 - se podílí na přeměně bílkovin, lipidů a sacharidů na vitální energii;

- Riboflavin - B2 se účastní všech typů metabolismu a syntézy hemoglobinu, je zvláště důležitý pro orgány zraku, kůži, kožní přísady, sliznice;

- kyselina nikotinová - B3 nebo PP - je zodpovědná za normální metabolismus a přeměnu vysokokalorických potravin na energii;

- Cholin - B4 - reguluje metabolismus, zlepšuje stav střev, je prekurzorem acetylcholinu - látky, bez níž je nemožné vysoce kvalitní přenos nervových impulzů;

- kyselina pantothenová - B5 - nezbytná pro regenerační procesy a výrobu protilátek;

- Pyridoxin (pyridoxal) - B6 - podporuje vstřebávání polynenasycených mastných kyselin, tvorba hemoglobinu v důsledku regenerace červených krvinek je nezbytná pro zdraví buněk centrálního nervového systému;

- Biotin - B7 nebo H - přeměňuje příchozí sloučeniny z potravy na energii;

- kyselina listová - B9 - se účastní procesů tvorby nukleových kyselin a buněčného dělení, důležitých pro harmonický vývoj plodu v děloze a později pro růst dětí, podporuje zdraví imunitních a hematopoetických systémů;

- Cyanokobalamin - B12 - je zvláště cenný pro nervové buňky a zdraví CNS jako celku, aktivuje syntézu červených krvinek.

V souhrnu lze rozlišit následující funkce vitamínů skupiny B:

 • účast na tkáňové dýchání;
 • prevence nežádoucích účinků na stres;
 • udržování zdraví nervového systému;
 • aktivace obrany těla;
 • hojení ran a poškození;
 • výživa pokožky, vlasů a nehtů zevnitř;
 • rehabilitace po poranění a chirurgii;
 • obnovení mozku a centrálního nervového systému po mrtvici, cerebrovaskulární nehodě, infarktu a dalších patologií kardiovaskulárního systému.

Chcete-li vědět, jak vytvořit týdenní menu, musíte mít úplné informace o tom, jaké potraviny obsahují vitamín B a v jakém množství jsou široce dostupné.

Vitamíny B (1-12) - které produkty obsahují (tabulka)

Vitamíny B v produktech fotografie

Největší rozmanitost vitamínů B v maximální koncentraci jsou droždí - pečení, lisované, suché, pivo. To je důvod, proč je chléb v lidské stravě tak důležitý.

Dalším zdrojem vitamínů B je luštěniny: fazole, hrach, fazole, arašídy a rostlinné oleje z nich.

Klíčící obiloviny - pšenice, oves, pohanka atd. Se mohou pochlubit vysokou koncentrací cenných sloučenin. stejně jako všechny druhy obilovin, zejména ovesné vločky, pohánka, hnědá rýže, pšenice a yachka. Dobře se stala dodavatelem včelího pylu vitamínů B. Používá se v surové formě, kupuje produkt od včelařů nebo užívá doplňky stravy z pylu.

Vitaminy skupiny B v potravinách jsou poměrně široce zastoupeny. S cílem poskytnout tělu tyto užitečné sloučeniny a organizovat kompletní a zároveň chutnou stravu stačí pečlivě přečíst tabulku jejich obsahu v základních potravinách. Níže uvedený seznam obsahuje produkty obsahující největší počet sloučenin patřících do skupiny vitaminu B.

Potraviny živočišného a rostlinného původu obsahující vitamín B ve velkém množství

Trávy, zejména skořápky, pekařské výrobky z celozrnné mouky, celozrnný chléb, otruby, hrášek, oves a pohanka, včelí pyl

Zelná zvířata, drůbež, zvěřina, droby, vejce, kvasnice, houby (lesní a pěstované průmyslovými metodami), zelí (zejména bílá, červená, brokolice a Savoy), kaštanová kaše, zpracovaná rýže, těstoviny, matice

Hovězí játra a další vedlejší produkty, mořské ryby (tuňák, pollock, losos, pstruh), vejce, plnotučné mléko, tvrdé a měkké sýry, mléčné výrobky, pivovarské a pekařské kvasnice, broskve, slivky, meruňky brokolice, fazole, rajčata, brambory, pšeničné klíčky, houby, arašídy

Žloutek, maso, ledviny, játra ryb a zvířat, studené lisované nerafinované rostlinné oleje (arašídy, sója, vlašské ořechy, kukuřice), luštěniny, které obsahují také arašídy, otruby, špenát, rajčata, mrkev, zelené

Ryby a kaviár, žloutky, mléko, kuřata, jehněčí, droby (ledviny, srdce, jazyk), česnek, květák, pohánka, oves, listová zelenina, luštěniny, kvasnice, lískové ořechy

Klíčenky, pivovarské kvasnice, lískové ořechy a vlašské ořechy, špenát, jahody, citrusové plody, sladké třešně, fazole, zelí, ryby, játra, vejce, brambory, mrkev

Všechny druhy vedlejších produktů, zejména ledvin a jater, žloutek, šunka, krůtí a kuřecí maso, hovězí maso, telecí, sleď, platýs, sýr, mléko, sardinka a makrela včetně konzervované hnědé rýže, rajčata, hrášek, houby, ústřicové houby, květák, zelená cibule, banány, jablka, cantalup, citrusové plody, arašídy, sójové boby a fazole

Kvasinky, zelené plody a listová zelenina, luštěniny, celozrnný chléb, otrubový chléb, celozrnný chléb, včelí med a další výrobky z včelařství (včelí chléb, pyly, rosolové a drone mléko), vepřové a hovězí játra

Mořské plody, droby, všechny odrůdy sýra, drůbeže a zvěřiny, sója, tofu, žloutek vaječných ptáků, mléčné výrobky

Jak můžete vidět, existuje mnoho zdrojů pro poskytování těla vitamíny B. Nedostatek této látky v těle je zpravidla pozorován u vegetariánů a lidí, kteří dodržují přísné nízkokalorické diety s omezením chleba a luštěnin, které jsou uhlohydráty.

Nedostatek vitamínů B může vést k rozvoji deficitu vitamínu, který se projevuje apatii, depresí, melancholií, zhoršením vědomí, poruchou paměti a koncentrace, sníženým výkonem.

Dostupný vitamin B6 v krmivech a také B9 jsou syntetizovány v těle střevní mikroflórou. Navzdory tomu je jejich příjem v dostatečném množství z jídla zásadní. Vitamin B12 v potravinách zabraňuje rozvoj anémie a umožňuje udržet optimální hladinu cholesterolu v krvi, snížit množství lipoproteinů s nízkou hustotou ("špatný cholesterol") a zvýšit lipoprotein s vysokou hustotou ("dobrý cholesterol").

Vitamín B12 - obsah jeho produktů, zejména živočišného původu. Tato sloučenina se uchovává během tepelného zpracování, a proto je přítomna v masných výrobcích i po varu. Vegetariáni a vegetariáni často trpí nedostatkem kyanokobalaminu kvůli opuštění živočišných potravin.

 • Takovým lidem se doporučuje používat multivitamínové komplexy obsahující denní dávky vitaminu B12 a dalších sloučenin z této skupiny.

Jedzte lahodné a co nejrůznější, včetně jídel pro zvířata a sezónní ovoce v denním menu. Pokud se vyskytnou známky nedostatku vitaminu B, stejně jako v případě prodlouženého odchodu z jídla, obraťte se na svého lékaře, aby předepsal vhodné léky, ve kterých jsou přítomny.

Buďte vždy zdraví!

Vitaminy skupiny B (B1, B2, B6, B9, B12)

Vitamin B není samostatná sloučenina, ale celý komplex látek, které jsou spojeny přítomností dusíku v molekule. Kombinace těchto dusíkatých látek je známá jako vitamíny skupiny B, každá složka byla číslována: od vitaminu B1 až po vitamín B20.

V tomto komplexu má každý vitamin B svůj vlastní biologický význam, nicméně všechny vitamíny B zajišťují optimální fungování nervového systému a jsou odpovědné za energetický metabolismus. Aktivita imunitního systému a účinnost buněčného růstového a reprodukčního procesu závisí do značné míry na dostupnosti vitaminů B.

Současné působení vitaminů skupiny B je účinnější než práce jednotlivých vitamínů B samostatně. Důsledkem nezdravé stravy je obvykle nedostatek vitamínů skupiny B.

Vitamin B1 (nebo thiamin)

Tento vitamin se nachází v kvasnicích, ve skořápce obilnin, při pečení z celozrnné mouky. Jeho hlavním cílem je zlepšit fungování nervového systému. Podílí se také na různých metabolických procesech v těle, včetně metabolismu glukózy; normalizuje rovnováhu vody a soli, má antioxidační účinek, zlepšuje krevní oběh a podílí se na tvorbě krve.

Denní příjem vitaminu B1: děti do 6 měsíců - 0,3 mg, děti od 6 měsíců do 1 roku -0,4 mg, děti 1-3 roky - 0,7 mg, děti 4-6 let - 0,9 mg, děti 7-10 let - 1 mg, dospívající ve věku 11-14 let - 1,3 mg, ve věku 14 až 50 let u mužů - 1,5 mg, u žen od 14 do 50 let - 1,1 mg u mužů nad 50 let - 1,2 mg, ženy - 1 mg.

Přímými příčinami hypovitaminózy B1 jsou: nedostatečný příjem potravy nebo narušení absorpce v důsledku různých patologií gastrointestinálního traktu nebo zvýšená potřeba (gravidita, laktace). Hypovitaminóza B1 je zhoršena nadměrnou konzumací sacharidů, alkoholismu, endokrinních nemocí.

Při nedostatku tohoto vitamínu v počáteční fázi dochází ke zvýšené únavě a podrážděnosti, depresi, poruchám spánku, výskytu dechu a palpitace. S vývojem onemocnění se nazývá beriberi. Takové příznaky zahrnují brnění, svědění a pálení v nohou, bolesti v lýtkových svalech, křehkost, poruchy paměti, encefalopatie, narušení koordinace, zácpa a úplná oftalmoplegie. nehybnost oční bulvy a nedostatek reakce žáka na světlo kvůli poškození očních nervů; v důsledku poškození myokardu, tachykardie, zvýšení "horního" krevního tlaku nebo snížení celkového krevního tlaku, zvýšení pocení a srdečního selhání, což vede k vzniku periferního edému a plicního edému. Těžká hypovitaminóza B1 může být smrtelná.

Diagnóza je založena na stanovení koncentrace v moči - obvykle méně než 50 μg / den.

thiamin léky jsou předepsané pro léčbu neuritidy, radiculitis, periferní obrny, intoxikace, jak je předepsáno pro léčbu žaludečních vředů a 12 tiperstnoj vředu, onemocnění jater, degenerace myokardu, s neurogenní dermatóz, lupénka, ekzémy a další.

Při oftalmologické praxi se tento vitamin používá při komplexní léčbě neuritidy.

Thiamin bromid se může podávat perorálně po jídle a v případě těžké patologie a případů malabsorpce a intramuskulárně. Děti do 3 let jsou předepsány 5 mg perorálně každý druhý den, děti 3-8 let - 5 mg 3 p / den. každý den, děti starší 8 let a dospělí 10 mg 1-3 p / den. Nedoporučuje se příjem vitamínu B1 vitamíny B6 a B12. Vitamin B12 zvyšuje riziko vzniku alergií a vitamín B6 zpomaluje jeho přeměnu na aktivní formu.

Thiamin je složka vitamínů: Complivit, Dekamevit, Revit, Undevit atd.

Vitamin B2 (riboflavin)

Vitamín B2 se nachází ve větším množství v masných a mléčných výrobcích, jakož iv hrách, obilovinách z kvasnic a skořápky. Riboflavin se podílí na mnoha metabolických procesech v těle, zejména v metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů, v procesu růstu, ve zrakovém působení, při tvorbě hemoglobinu a v důsledku toho erytrocytů; a také se podílí na tvorbě ATP, tj. při tvorbě energie zlepšuje funkci štítné žlázy. Stejně jako retinol se podílí na tvorbě rhodopsinu, čímž pomáhá udržovat vizuální soumrak.

Riboflavin má silné antioxidační vlastnosti.

Požadavky na vitamín B2: u dětí do 6 měsíců - 0,4 mg, u dětí od 6 měsíců do 1 roku -0,5 mg, u dětí 1-3 roky - 0,8 mg u dětí ve věku 4-6 let - 1,1 mg u dětí ve věku 7-10 let - 1,2 mg, u chlapců ve věku 11-14 let - 1,5 mg, u chlapců ve věku 15-18 let - 1,8 mg, u mužů od 19 do 50 let - 1,7 mg, více než 50 let - 1,4 mg, u žen od 11 do 50 let - 1,3 mg, starších 50 let - 1,2 mg.

Tento vitamin se v těle nehromadí, což vyžaduje jeho konstantní příjem. Hypovitaminóza se může objevit s nedostatečným obsahem tohoto vitaminu v potravinách, což může být způsobeno nesprávnou přípravou nebo skladováním potravin, stejně jako patologií trávicího systému, což vede ke snížení absorpce.

U malého stupně hypovitaminózy dochází ke snížení chuti k jídlu, a tudíž k poklesu tělesné hmotnosti, únavě, bolesti v očích, roztržení, sníženého nočního vidění, bolesti v ústech úst. S progresí hypovitaminózy se v rohu úst objevují trhliny a strupy; jazyk se stává jasně červeným, suchým a otokem; se objeví chronická kolitida, konjunktivitida, keratitida, blefaritida; kůže (postihuje hlavně kůži na obličeji) se stane seborrickou; dochází k porušení citlivosti, někdy se objevuje anémie a poruchy nervového systému, snížená imunita.

Hypovitaminóza je diagnostikována obsahem vitaminu B2 v moči - méně než 30 μg na 1 g kreatininu; a v červených krvinkách - méně než 100 μg / l. Tam je také pokles temné adaptační doby.

V oční praxi je riboflavin předepsán v rozporu se soumračným pohledem. To je také široce používán při zánětlivých očních onemocněních a kataraktech. Riboflavin se podává perorálně, dospělí 5-10 mg / den, v těžké fázi - 10 mg 3p / d po dobu 1-1,5 měsíců. Děti jsou předepsány v dávce 2-5 mg / den. Riboflavin spolu s kyselinou listovou se podílí na tvorbě krevních buněk, spolu s thiaminem zlepšuje vstřebávání železa tělem.

Vitamin B2 je složka vitaminových komplexů: complivit, gendevit, aerovit.

Vitamin B6 (nebo pyridoxin)

Vitamín B6 se nachází ve velkých množstvích v skořápce obilovin, brambor, špenát, mrkve, hodně z toho v mase, rybách, mléčných výrobcích, ořechů, játrech, kuřecích žloutkách, kvasnicích. Vitamín B6 je částečně produkován střevní mikroflórou. Získat to z jídla je dost, aby jim poskytl tělo. Je však třeba poznamenat, že při vystavení vysokým teplotám je většina vitaminu B6 zničena.

Pyridoxin, nebo spíše jeho aktivní forma - pyridoxal fosfát, který se tvoří v těle, se podílí na metabolismu bílkovin, tuků, sacharidů; podílí se na tvorbě červených krvinek, podporuje vstřebávání glukózy buňkami, zejména nervy, pomáhá snížit hladinu cholesterolu, zlepšuje funkci jater. Navíc vitamín B6 normalizuje fungování centrálního a periferního nervového systému, zlepšuje paměť a myšlení, má příznivý vliv na stav kapilár.

Vitamin B6 se používá s anémií, onemocnění nervového systému, při léčení otravy těhotných žen, ateroskleróza, diabetes, psoriáza, dermatitida, pásový opar, parkinsonismu.

Denní příjem vitaminu B6 pro děti do šesti měsíců je 0,3 mg, u dětí od 6 měsíců do 1 roku -0,6 mg, u dětí ve věku 1-3 let - 1 mg, u dětí ve věku 4-6 let - 1,1 mg, pro děti od 7 do 10 let - 1,4 mg pro chlapce ve věku 11-14 let - 1,7 mg pro muže od 15 let - 2 mg pro dívky 11-14 let - 1,4 mg pro dívky 15-18 let - 1,5 mg, u žen od 18 let - 1,6 mg.

Potřeba tohoto vitaminu je zvýšena při užívání anti-TB léků nebo antibiotik, stejně jako při kouření.

Hypovitaminóza se může vyvinout s nedostatečným příjmem s jídlem, narušenou absorpcí a potlačením střevní mikroflóry, například při prodloužené léčbě antibiotiky. Počáteční projevy: slabost, únava, podrážděnost, nespavost. S progresí, seboroická dermatitida, ztráta vlasů, změny v nervovém systému až do nástupu záchvatů. V oftalmologii se vitamin B6 používá při komplexní léčbě neuritidy.

Diagnóza je založena na obsahu vitaminu B6 v krvi - méně než 50 μg / l. Přípravky vitaminu B6 jsou předepsány pro perorální podání, podkožní, intramuskulární a intravenózní injekce. Profylaktické dávky jsou 2 - 5 mg / den pro dospělé a 2 mg / den pro děti. Terapeutické dávky pro dospělé jsou 80 mg 4p / den, děti do 100 mg / den. Léčba dětem je 2 týdny, u dospělých 1-2 měsíce.

Pyridoxin zvyšuje absorpci riboflavinu, kyanokobalaminu, kyseliny listové. Vitamín B6 je součástí složení vitamínových přípravků: complivit, hexavit, gendevit, undedevit atd.

Vitamín B12 (nebo kyanokobalamin)

Vitamín B12 se vyrábí ve větším množství střevní mikroflórou. Malá část to vstoupí do těla živočišnými produkty. Existuje také syntetický analog tohoto vitaminu. Vitamín B12 je uložen ve střevních stěnách, játrech a ledvinách.

Cyanokobalamin je inaktivní forma vitaminu B 12. Je aktivována určitými chemickými reakcemi v těle.

Hlavním úkolem kyanokobalaminu je jeho účast na procesu tvorby krve, podporuje tvorbu a zrání červených krvinek (červené krvinky), zlepšuje koagulaci krve. Kromě toho se podílí na metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků; podílí se na normalizaci funkce nervového systému a jater, má antioxidační účinek, zlepšuje funkci kapilár, podporuje syntézu (tvorbu) nukleových kyselin, které jsou základními prvky bílkovin; přispívá k určitému snížení hladiny cholesterolu.

Přípravky vitaminu B 12 se získají izolací zvířat z jater a vytvářením podmínek pro jejich produkci mikroorganismy. Lék je ve střevě velmi špatně vstřebáván, takže se injektuje injekčně (subkutánně, intramuskulárně, intravenózně).

Velmi často vitamin B 12 se používá v různých anémií: anémie vyplývající z větší ztráty krve, podvýživa, intoxikace nebo otravy, anémie z nedostatku železa, některých vrozených anémií, v některých typech helmintóz (přítomnost červů). Předepisuje také předčasným novorozencům, různým patologickým stavům jater, chorobám nervového systému, kožním onemocněním. V oftalmologii se používá při komplexní léčbě neuritidy, atrofie optického nervu.

Lék je podáván pod kontrolou krevní zkoušky, protože existuje riziko vývoje erytrocytózy a leukocytózy (pokud se v krvi zvyšuje počet erytrocytů a leukocytů). Může se také objevit trombocytóza (tj. Počet krevních destiček se zvyšuje), což může vést ke zvýšení krevní srážlivosti a v důsledku trombózy.

Vitamín B12 nelze v téže injekční stříkačce smíchat s vitamíny B1 a B6. Navíc vitamín B12 může zvýšit alergický účinek vitaminu B1. Kyselina askorbová inaktivuje vitamín B 12. Kyselina listová zlepšuje její vstřebávání ve střevě.

Kyselina listová (nebo vitamin B9)

Tento vitamin se nachází v čerstvé zelenině, játrech a ledvinách zvířat a je tvořen také střevní mikroflórou. V medicíně se používá syntetický analog. V těle pod vlivem chemických reakcí získává kyselina listová aktivní formu, která se podílí na chemických procesech v těle. Spolu s vitaminem B12, se podílí na tvorbě krve a udržení imunity, normalizuje tvorbu a zrání krevních buněk, má pozitivní vliv na nervový systém, působí antioxidačně, podílející se na tvorbě proteinů, má příznivý vliv na kapillyarov.Osobenno potřebuje kyselina listová rychle rostoucí organismus, protože podporuje dělení a zrání buněk, takže je preventivní opatření poskytováno těhotným ženám. Kyselina listová přispívá k správné tvorbě a rozvoji nejen nervového a hematopoetického systému, ale také správného rozvoje všech orgánů a tělesných systémů. Nedostatečný příjem kyseliny listové má obzvláště nepříznivý účinek na kostní dřeň, kde se vytvářejí a dozrávají krevní buňky. Výsledkem je, že krevní buňky z kostní dřeně jsou nezralé a v důsledku toho krevní buňky, které nevykonávají správné funkce, což vede k anémii, sníženou imunitu a sníženou schopnost srážení krve. Navíc nedostatek vitaminu B9 zvyšuje riziko rakoviny.

Vitamín B9 se používá k léčbě anémie, chorob trávicího systému. Kyselina listová společně s vitamíny B6 a B12 pomáhá zlepšit krevní oběh sítnice. Podle výsledků nedávných studií, u pacientů, kteří systematicky užívali tyto vitamíny, došlo k významnému snížení vývoje věkem podmíněné makulární degenerace sítnice.

Norma příjmu kyseliny listové denně pro děti je 0,025-0,2 mg, pro těhotné ženy - 0,4 mg, pro ošetřovatelství - 0,26-0,28 mg.

Pro terapeutické účely je denní dávka pro dospělé 5 mg. Průběh příjmu je 20-30 dní. Ale delší příjem vitaminu B9 se nedoporučuje, protože To může mít za následek snížení vitamínu B12.

Doktor Odnochko E.A.

Komentáře

Zdroje: http://fb.ru/article/312583/folievaya-kislota-s-vitaminami-viv-instruktsiya-otzyivyi, http://cosmetic-oil.com/vitaminy-v-products/, http: // xn --Jtbaaldsgaoflxr4fyc.xn - p1ai / folk-remedies / vitamíny a špatné / 751-vitaminy-skupiny-b

Jak provokovat vitamíny B6 a B12 a B1: schéma injekcí, mohou být propíchnuty současně, kompatibilita

Jaké jsou výhody těchto vitaminů v injekční formě. Jak je správně užívat a v jakém dávkování. Současná situace v oblasti životního prostředí není zdaleka ideální. Naše tělo je pod negativním dopadem a přijímá minimální množství skutečně zdravých potravin. V takové situaci se doporučuje ji podpořit - propichovat vitaminy skupiny B (B1, B6 a B12).

Otázkou je, jak provádět injekce, jaké jsou jejich výhody a zda je možné současné použití těchto prvků. Otázky vyžadují podrobné posouzení, protože chyby často vedou k nedostatečnému výsledku nebo k nepříznivým účinkům na zdraví.

Výhody vitamínů B

Za prvé, podívejme se na přínosy bodů B1, B6, B2 a B12, jaký vliv mají tyto prvky na tělo:

 • Vitamín B1 je látka, která se podílí na tvorbě tuků a sacharidů lidského těla. Pomáhá metabolizmu sacharidů, podílí se na transaminaci a deaminaci bílkovin. Mezi jeho pozitivní účinky patří optimalizace funkce gastrointestinálního systému, zlepšení motorických a sekrečních funkcí žaludku a normalizace činnosti srdce. B1 má také pozitivní vliv na reflexní práci těla.
 • Vitamin B2. Při výběru, které vitamíny je lepší projít, neměli byste zapomenout na přínos B2, který se podílí na normalizaci mozku a systému centrálního nervového systému jako celku. Aktivita prvku je zaměřena na pomoc při syntéze důležitých hormonů, optimalizaci nadledvin. To je také užitečné pro zrakové orgány.
 • Vitamin B6. Průběh tohoto prvku je příležitostí normalizovat práci trávicího systému, srdce a centrálního nervového systému. Mnoho lidí se ptá, jestli je možné současně provokovat vitamíny B6 a B12. Odpověď je ano. Lékaři při jmenování drog často kombinují výše uvedené látky, aby lépe učinili režim. Pokud jde o přínos B6, stojí za to si uvědomit řadu bodů. Je odpovědný za udržování hladiny sodíku a draslíku, pomáhá udržovat normální rovnováhu hormonů, obnovuje buňky a podílí se na metabolických procesech.
 • Vitamin B12. Nesmíme zapomenout na B12, který neumožňuje, aby stresové hormony "tulely" v těle. Podílí se také na syntéze aminokyselin, DNA a RNA. Jeho působení je zaměřeno na obnovu nervových buněk, pomáhá při zrání trombocytů a snižuje hladinu cholesterolu. Zvláště tento prvek je důležitý pro ženy během těhotenství, protože pomáhá buňkám rozdělit. V průměru se doporučuje provádět injekce čtyřnásobkem denní dávky.

Vzhledem k přítomnosti zásob B12 v játrech je pravděpodobnost nedostatku nízká, ale pokud je delší dobu prodloužena, mohou nastat negativní následky.

Pokud pravidelně absolvujete průběh vitamínů B1, B6 a B12, je možné se vyhnout mnoha nebezpečným okamžikům.

Postup pro kombinování a užívání drog

Mnoho po návštěvě lékaře se rozhodne projít s vitamíny. A tady stojí za to rozhodnout - dělat práci sami nebo důvěřovat doktorům. V prvním případě byste měli jasně vědět, které vitamíny B mohou být pichlovány spolu a co jejich kombinace je plná.

Takže, vitamín B6 nemůže být prick současně s B1. Důvodem je, že tyto prvky neutralizují vzájemné jednání a nakonec tělo nedostává žádnou výhodu. Kromě toho je zakázáno injektovat B6 vitamínem C, což je účinek podobný tomu, který byl popsán výše.

Pokud vezmeme v úvahu kompatibilitu vitamínů B1, B6 a B12 v ampulích, pak nejlepší možností je kombinovat poslední dva, protože se dobře spolu navzájem. Jediná věc, která se doporučuje provést injekce, není každý den, ale každé dva dny. Je povoleno kombinovat skupiny B2, B5 a B9, stejně jako B2, B6 a B9.

Nyní zvážíte, jak provádět injekce. Lékaři doporučují bodnutí v oblasti hýždí nebo horního laloku stehna. Pokud děláte práci sami, je vhodnější druhá možnost (pohodlnější). Akční algoritmus je následující:

 • Před spuštěním níže uvedených manipulací si umyjte ruce.
 • Dezinfikujte místo vpichu. Vše, co je zapotřebí, je zvlhčení kusu bavlny roztokem alkoholu a ošetření povrchu, kde bude injekce provedena.
 • Otevřete ampulku, nasaďte jehlu na stříkačku a úplně zatlačte na píst, abyste uvolnili vzduch.
 • Získejte potřebné množství vitaminu, poté stiskněte piest, dokud se z hrotu jehly nevysune kapka látky. Tento přístup vám umožňuje zajistit, aby veškerý vzduch byl venku.
 • Vytáhněte kůži v oblasti, kde bude injekce provedena, vložte jehlu. Léčivo se zavádí pomalu, po kterém se místo vpichu ošetří alkoholovým roztokem.

Je důležité si uvědomit, že správnou schémou injekcí vitaminů je schopnost pokrýt stávající schodek a naplnit tělo užitečnými látkami. Hlavní věc je zohlednit dávkování a kompatibilitu léků. Ideální volbou je jednat pouze po jmenování lékaře. V opačném případě účinek léčby vitamínem nemusí být vůbec. Při samoadministraci se doporučuje být opatrný a vyvarovat se chyb při podávání léků.

Takže, vitamin B12 by měl pocházet v objemu 1 mg, doba trvání - 7-14 dnů. Dávkování látky se mění v závislosti na aktuálním stavu pacienta. Minimální hlasitost je tři snímky. Pokud je případ spuštěn, doporučuje se až dvacet úplných injekcí.

Co se týče otázky, v jaké denní době je lepší provokát vitamínů, pak rozhodnutí rozhodne lékař. Často mohou být různé látky rozloženy ráno a večer, aby se odstranily negativní projevy. V tomto případě je B12 nejčastěji raněn ráno.

Výsledky

Na závěr zdůrazňujeme nejdůležitější body, které je třeba naučit před zahájením léčby vitaminem:

 • Vitamíny B6 a B1 jsou nekompatibilní. Účinek pyridoxinu inhibuje přínos thiaminu a zabraňuje tomu, aby dokončil přidělené úkoly.
 • Povoleno kombinovat pyridoxin s vápníkem, hořčíkem a zinkem. Již bylo prokázáno, že B6 je schopen udržet tyto prvky v těle.
 • Nejpravděpodobnější možností je kombinace B6 a B12 (provedená každé dva dny).
 • Injekce zlepšují metabolické procesy. To je důvod, proč lékaři doporučují injekce často, ale s přísným dodržováním dávkování. Aby se předešlo problémům, je nutné jednat pouze podle pokynů lékaře.
 • Zavedení uvažovaných vitamínů se provádí v gluteálním nebo stehna. V tomto případě je nutné dodržet všechna pravidla pro injekci.

Vitamíny B1, B6, B12 v ampulích: návod k použití, způsob podání injekcí, předpis, dávkování

Je možné kombinovat tyto vitamíny. Výpočet dávkování, pokyny pro použití léčiv v ampulích. Možné vedlejší účinky. Vitamíny ze skupiny B - prvky, které by měly být součástí stravy a jsou dostačující pro objem těla. To je zvláště důležité na pozadí zhoršujících se podmínek prostředí, závislosti na špatných návycích a masové lásky k nezdravému jídlu. Existuje několik způsobů, jak vyplnit schodek:

 • užívání tablet;
 • normalizace stravy a zařazení produktů s vitamíny B1, B6 a B12.
 • injekcí.

Odborníci na výživu a lékaři se shodují, že druhá možnost je výhodnější. Jediná otázka je, jaké jsou vlastnosti léků v ampulích, jak správně vyrážet vitaminy B, jaký vliv mají tyto látky na tělo.

Výhody a dávkování

Význam uvažovaných vitamínů pro lidské tělo je obtížné přeceňovat. Současně je třeba věnovat zvláštní pozornost trojici užitečných prvků ze skupiny B - B1, B6 a B12 (thiamin, pyridoxin a cyanokobalamin). Jsou výborné při léčbě centrálního nervového systému a při normalizaci metabolických procesů. Navíc každá z nich je odpovědná za jednotlivé procesy:

 1. B1 (thiamin) je spolehlivým asistentem ve věcech normalizace trávení, syntézy bílkovin a tuků, posilování srdce, stejně jako nastavení činnosti gastrointestinálního traktu. Vitaminy B1 a B6 se podílejí na produkci sacharidů, které působí jako katalyzátory pro karboxylové skupiny. Také vědci prokázali, že thiamin zlepšuje podmíněné reflexe. Chcete-li udržovat tělo ve výborném stavu, musíte použít 1,5-2,5 mg látky denně. Zároveň se zvyšuje potřeba:
  • u starších osob;
  • během těhotenství;
  • v procesu kojení;
  • s alkoholem;
  • v případě otravy těžkými kovy;
  • v případě častého stresu.
 2. B6 (pyridoxin). Vitaminy B6 a B12 jsou považovány za nezbytné pro normalizaci metabolických procesů a regulaci aminokyselin. Vědci prokázali, že práce gastrointestinálního traktu, srdce a centrálního nervového systému přímo závisí na tom, zda je pyridoxin ve stravě dostatečný. V případě nedostatku se jí připisuje v tabletách nebo ampulích. Tato látka je předepsána nejčastěji během těhotenství, s otoky nohou a dlouhodobou antibiotickou terapií. Navíc je pyridoxin považován za krásu vitaminu, takže je předepsáno ke zlepšení stavu nehtů a vlasů. K plnění těchto úkolů by měla být denní dávka pyridoxinu následující:
  • pro dospělé - 1,5-3 mg;
  • pro děti (do jednoho roku) - 0,4-0,6 mg;
  • během těhotenství a kojení - 2-2,2 mg.

Samostatně stojí za zmínku důležitost B6 u dětí, které jsou krmené lahvemi.

 • B12 (kyanokobalamin). Účinek prvku je zaměřen především na výrobu cholinu, který zajišťuje normální fungování nervového systému. Kromě toho má látka pozitivní vliv na játra a normalizuje její práci. Pro dosažení maximálního účinku je nutné užívat vitamíny B 6 a B 12 v ampulích, ale pouze pod lékařským dohledem. Pokud jde o formu injekce, jsou čtyři:
  • pod kůží;
  • intravenózně;
  • intramuskulárně;
  • intralyumbalno (v páteřním kanálu).

  Cyanokobalamin je zvláště důležitý během těhotenství, protože je zodpovědný za nervový systém plodu a jeho nedostatek způsobuje vývoj vážných patologií na nitroděložní úrovni. Denní potřeba je:

  • pro dospělé - 2,5-3 μg;
  • pro děti - 0,4-1,0 mcg;
  • pro ženy během těhotenství a kojení - 2,8-3,0 mcg.
 • Tablety nebo snímky: co je efektivnější?

  Prvky B1, B6 a B12 poskytují následující výsledky:

  • energetická výměna látek;
  • stabilní růst a oprava buněk;
  • normalizace nervového systému;
  • posílení imunity.

  Současně získání vitamínů B z potravin v plném rozsahu je obtížným úkolem. Bude vyžadovat další přísun speciálních přísad. Otázka spočívá v tom, který z možností poskytnout preference - pilulky nebo injekce. Populární formou jsou pilulky, ale v tomto případě se vitamíny dostanou k jejich cíli: jícen, žaludek a střeva. V tomto případě tělo dostane malou část látky. Proto je užívání kapslí 1-2 měsíce.

  Aby byla zajištěna rychlá absorpce, doporučuje se užívat vitamíny B1, B6, B12 v ampulích. Doporučené léky v následujících případech:

  • hypovitaminóza;
  • v případě problémů neuralgické povahy s neuritis;
  • ve stadiu zotavení těla v případě přenášeného stresu;
  • během rehabilitace po operaci.

  Jak je správně pichat?

  Pokud se rozhodnete pro použití vitaminů B1, B6, B12 v ampulích, měli byste mít k dispozici návod k použití. Je velmi žádoucí nejprve získat radu lékaře. Uvedené přípravky se doporučují pro pichání v gluteusovém svalu. Nejlepší možností je pomoci zdravotnickému pracovníkovi nebo osobě s požadovanými dovednostmi. Pokud tomu tak není, může být injekce provedena nezávisle, ale ne v hýždě, ale v horní části stehna.

  Před provedením jakýchkoli manipulací je třeba připravit:

  • vitamíny v ampulích;
  • stříkačka;
  • bavlna a alkohol (alternativa - alkoholové ubrousky).

  Sekvence akcí je následující:

  1. Umyjte si ruce.
  2. Otevřete injekční lahvičku a nasaďte injekční stříkačku.
  3. Nakreslete malé množství vzduchu do stříkačky a nakreslete potřebný objem roztoku.
  4. Nasměrujte jehlu nahoru a klepnutím na stříkačku nechte zvednout vzduch směrem nahoru.
  5. Píst lehce zatlačte a úplně vypusťte přebytečný vzduch.

  Když se zobrazí první drop, můžete pokračovat v postupu:

  1. Místo utřete bavlněným tampónem navlhčeným alkoholem.
  2. Natáhněte kůži levou rukou na místo, kde bude injekce provedena. Vložte jehlu pravou rukou (pokud máte pravou rukou).
  3. Vstupní prostředky se vyrábějí pomalu postupným stlačením pístu.

  Kompatibilita prvků

  V průběhu kurzu stojí za to vzít v úvahu další nuance - kompatibilitu vitamínů navzájem:

  • Takže, B6 je zakázáno prick spolu s kyselinou askorbovou. Důvodem je, že tyto dva prvky kompenzují své vlastnosti.
  • B6 a B1 se nedoporučují k pichání dohromady v důsledku potlačení druhého pyridoxinu. A pak B1 je jen k ničemu.
  • Pokud jde o vitaminy B12 a B6, lze je kombinovat. Navíc je povoleno přidávání hořčíku, vápníku a zinku.

  I přes kompatibilitu některých léků se nedoporučuje psát je do jedné injekční stříkačky. Ideální volbou je střídání injekcí. Jednoho dne - jedna droga a další - další. Takže B6 a B12 se dají dohromady perfektně, ale měli by být píchány pouze odděleně a nejlépe za den.

  Při užívání léků B1, B6 nebo B12 v ampulích je třeba vzít v úvahu následující skutečnosti:

  • Účinek pyridoxinu se snižuje, když je kombinován s epinefrinem, penicilaminem, cykloserinem.
  • Pyridoxinu je zakázáno kombinovat s léky, které obsahují levodopu.
  • Thiamin je neslučitelný s:
   • sulfitové formulace;
   • jodidy;
   • chlorid rtuťnatý;
   • kyselina tanninová;
   • fenobarbital sodný;
   • dextróza;
   • benzylpenicilinu.

  Kontraindikace a vedlejší účinky

  Praxe ukázala, že léky jsou snadno tolerovány, avšak v některých případech jsou možné vedlejší reakce, které jsou také pozorovány při předávkování:

  • nevolnost;
  • arytmie;
  • nadměrné pocení;
  • bradykardie;
  • závratě;
  • křeče.
  • citlivost na léčivo;
  • srdeční selhání (akutní formy);
  • věk (nedoporučuje se dětem);
  • žen během těhotenství a laktace.

  Pro Více Informací O Suché Vlasy