logo

Vitamíny pro růst

Když mluví o vitamínech pro růst, mají nejčastěji na mysli vitamíny, které děti potřebují pro normální formování kostry a podporují jejich růstové procesy. Vzpomínáme však na to, že lidé dospívají až do 23 let, a někdy i déle, a proto dospívající a dospělí mladí lidé a dívky potřebují vitamíny pro růst, aby plně využily svůj přirozený růstový potenciál.

A právě v procesech růstu hrají důležitou roli vitamíny. S jejich účastí dochází k produkci odpovídajících hormonů, minerální složky, bílkoviny a sacharidy jsou dodávány do kostí a chrupavek, vytváří se svalová tkáň a dochází k úplné výživě celého rostoucího organismu.

Mimochodem, nebudeme hovořit o růstu svalové hmoty ani o zvýšení hmotnosti - tento článek je věnován růstu výšky. V tomto případě považujeme specificitu vitamínů pro růst u dětí i dospělých. Pojďme.

Vitamíny pro růst: čtyři hlavní skupiny

Hlavní vitamíny, které stimulují růstové procesy a zajišťují koordinovanou práci všech orgánů s rychlým růstem, jsou:

 • Vitamin D, známý růstový akcelerátor a asistent při tvorbě kostry u dětí. Je to vitamin D, který zajišťuje normální zásobování vápníku kostí a chrupavky, takže kostra roste co nejrychleji pro každého jednotlivce.
 • vitamíny skupiny B a prakticky všechno: B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12. Všichni se podílejí na různých reakcích metabolismu a metabolismu a všichni poskytují v rostoucím těle přítomnost potřebných bílkovin, tuků, uhlohydrátů a jejich různých derivátů.
 • Vitamin A, který se podílí na syntéze proteinů, je hlavním stavebním materiálem pro všechny tkáně těla, zejména pro zuby, kosti a chrupavky.
 • vitaminu C nebo kyseliny askorbové. Zlepšuje absorpci mnoha látek nezbytných pro růst, zejména některých dalších vitamínů. Díky ascorbicu jsou všechny látky, které jsou nezbytné pro to, aby naše tělo rychle rostlo a úplně prošlo celou cestou z trávicího traktu do každé jednotlivé buňky v kostře nebo svalu.

To jsou hlavní agenti růstu. Rozsah, v jakém se tělo nebo tělo vašeho dítěte dodává s sebou, určí, jak moc si uvědomí svůj růstový potenciál. Pamatujte, že podle údajů lékařského výzkumu roste pouze 1-2% lidí na Zemi, stejně jako jejich genetický kód. Všichni ostatní nepěstují 5-10 centimetrů kvůli nemoci v dětství, nedostatku pohybu nebo špatné stravě, která postrádá potřebné vitamíny.

Mimochodem, výše uvedené čtyři skupiny vitaminů nejsou omezeny na látky užitečné pro růst.

Například vitamin E velmi dobře ovlivňuje růstové procesy. Ochrana buněk a tkání před škodlivými účinky volných radikálů snižuje počet poškozených a opravených buněk. Výsledkem je, že tělo může trávit více energie na růst než na opravu poškozených tkání.

Vitamíny K, H a PP jsou také užitečné pro růst. Přestože nemají takovéto přímé spojení s růstovými procesy, podílejí se na normalizaci krevního oběhu, práce různých tkáňových struktur a proto podporují růstové procesy.

Integrovaný přístup k růstu

Je zřejmé, že vaše tělo by mělo dostávat vitamíny pro růst komplexu. Nejlepší věcí je dobře vyvážená strava, díky které vaše tělo obdrží nejen potřebné vitamíny v správném množství, ale také satelitní pomocné látky, které mohou zvýšit účinek samotných vitaminů.

Kromě toho mnoho minerálů není méně důležité než vitamíny. Mezi nimi je především vápník - základ samotných kostí. Je také nezbytné pro normální fungování cév, které poskytují všem orgánům živiny a kyslík a nervový systém, který reguluje práci celého organismu.

Zinek, měď, mangan, fosfor a další prvky, které mají různé funkce, ale společně podporují harmonickou formaci celého těla, jsou stejně důležité pro růst. Souhlasíte, že prodloužení délky páteře neznamená dosažení zdravého vysokého těla. Kosti musí být silné, svaly je silné a krevní cévy musí dodat potřebný objem krve. Proto je pro zvýšení růstu nemožné jednat o jediný vitamin, dokonce i o ten nejúčinnější. Růst organismu je velmi složitý proces a při nedostatku i těch nejzásadnějších prvků bude nadbytek ostatních jednoduše odstraněn z těla bez použití.

V některých případech však dokonce i dobře naplánovaná bohatá strava neúčinkuje. Cokoliv se může stát: vitaminy nemusí být absorbovány a tělo může individuálně vyžadovat velké množství každé konkrétní látky a různé nemoci mohou provádět vlastní úpravy. Právě v takových případech farmaceutický průmysl a mnohé soukromé společnosti dnes zřídily výrobu vitaminových přípravků, jejichž hlavním účelem je podpořit růst mezi různými skupinami obyvatel - dospělých i dětí. A pokud chcete růst sami nebo snít o vysokých dětech, měli byste být obeznámeni s těmito multivitamínovými komplexy.

Vitamíny pro zvýšení růstu dětí ve výšce

Mnoho nových matek se obává růstu svého dítěte. Zvlášť, pokud je z tohoto ukazatele trochu za sebou. Nebojte se předem, protože každé dítě je jedinečné svým vlastním způsobem, a proto se jeho růst může lišit od růstu ostatních kluků.

Důležitá je také skutečnost, že tempo růstu dítěte je přímo závislé na růstu jeho rodičů: jestliže máma a táta mají střední výšku (přibližně 155-175 cm), potom dítě a priori nebude vysoké. Tento ukazatel byl původně položen na genetické úrovni a zděděn od rodičů.

Výška člověka dosáhne svého maxima ve věku dvaceti let. Největší růstové skoky spadají na tyto věkové kategorie: od 0 do 1 roku, ze čtyř až pěti let, od třinácti do čtrnácti let. Během tohoto období dítě dosáhne svého maximálního růstu, který je položen na genetické úrovni člověka. Právě během tohoto období tělo potřebuje vitamínové komplexy pro růst a vývoj.

Hlavní faktory ovlivňující růst

 1. Maximální vyvážená výživa. Dieta dítěte by měla obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy, mikroelementy. Sacharidy samotné se nedoporučují, protože mohou zpomalit vývoj dítěte. Potraviny by neměly obsahovat barviva, konzervační látky a látky zvyšující chuť.
 2. Přírodní a zdravé produkty. Tuky je třeba extrahovat z přírodních produktů: z rostlinného a másla, masa a mléčných výrobků.
 3. Cvičení. Dnes se děti pohybují méně a méně na ulici a stále častěji tráví čas doma před televizí nebo u počítače. Je třeba se ho zbavit! Pro vývoj dítěte ve výšce je důležité se pohybovat na čerstvém vzduchu. Bude užitečné spustit nebo skočit na ulici. Můžete také napsat dítě do jakékoli sportovní sekce, tanec a podobně.
 4. Odpočinek. Pro rychlý vývoj dítě potřebuje spát, aby trval alespoň osm hodin.
 5. Nedostatek stresu. Pro malého muže je nějaký problém stresem. Špatné vztahy s vrstevníky, konflikty s učiteli, jakékoliv vnitřní zkušenosti mohou zpomalit růst. V této situaci se můžete obrátit na psychologa, který určitě pomůže dítě řešit problémy, a hlavním úkolem rodičů je vytvořit příznivé prostředí v rodině, aby nedošlo k narušení dítěte.
 6. Vitamíny pro růst. Jedním z hlavních míst je obsazené vitamíny, které pomáhají růst a posilovat kosti dítěte.

Skupiny vitamínů

Aby bylo dítě harmonicky rozvíjeno, je nutné používat známé vitamíny a minerály. Je třeba je aplikovat v období nejaktivnějšího růstu.

 • Vitamíny skupiny A. Takové vitamíny patří mezi nejdůležitější v procesu růstu dítěte: vitamín A přispívá k růstu a posílení kostí. Obsahuje maslo, mléčné výrobky, rybí tuk a játra. Je však nutné si uvědomit, že přebytek tohoto vitaminu, stejně jako jeho nedostatek, může poškodit zdraví dítěte.
 • Vitaminy ze skupiny D. Vitamíny této skupiny se používají k prevenci výskytu rachitis u kojenců. Hlavním úkolem je pomáhat při vstřebávání vápníku a fosforu ve střevech. A také pomáhá zlepšit stav zubů a posiluje kosti. Vitamín D lze získat nejen z jídla (játra, vejce, brambory, mléko, ryby), ale také dostatečně dlouhou procházkou s dítětem za slunečného počasí. Slunce je zdrojem vitaminu D.
 • Vitamíny skupiny B:
  • Q 1. Pomáhá růstu kostí tím, že zlepšuje trávení a obohacuje tkáně těla příjemnými vitamíny. Je obsažen v ledvinách, medu a pohanky.
  • B 2. Pomáhá růstu skeletu normalizací metabolismu. Je hodně v mléčných výrobcích, ořechů a vejcích.
  • B 6. Regulace správné struktury kostí. Obsahuje banány, mořské plody, brambory, maso.
  • Na 11. Tento vitamin se nazývá růstový vitamín, protože zrychluje tento proces a posiluje kosti. Velmi často je předepsáno těm dětem, kteří jedí málo. Najdete ji v mase, mléčných výrobcích i v avokádě.
 • Vitamíny skupiny C. Jeden vitamín C nepomáhá růstu kostí, ale jeho hlavní funkcí je pomoci vitamínům A, D, E lépe trávit ve střevech. Maximální obsah vitaminu v citronu, kiwi, jablka, paprika.
 • Vitamíny skupiny K. Tyto vitamíny mají druhotnou funkci: nepřispívají k růstu, ale snižují krevní srážlivost, což umožňuje, aby naše živiny absorbovaly živiny. V sýru, vlašských ořechách a másle je mnoho vitamínů.
 • Vápník. Toto je hlavní složka lidských kostí. Jeho role je neocenitelná v procesu růstu. Nemůže se však absorbovat bez vitamínu D. Vápník je obsažen v mléčných výrobcích, v zeleni, ořechů, fazolích a žaludku.
 • Jod Obsahuje hormony štítné žlázy, které se přímo podílejí na růstovém procesu. Pokud dítě nedostane jód s jídlem, může jeho růst zpomalit. Je to spousta v mořském kale, mořských plodech, v česneku, ve špenátu a vejcích.

Seznam nejlepších vitaminových komplexů pro růst

Někdy bez lékárny komplex vitamínů prostě nemůže dělat. Zvláště v období intenzivního růstu člověka, se sezonní avitaminózou nebo virovým onemocněním. Nedostatek užitečných látek v těle lze také pozorovat u dětí, které jíst dostatečně a odmítat zdravé produkty. V takových případech neudělat bez vitamínů.

Odrůdy

 • Komplexy vitamínů navržené od narození do 1 roku.

V tomto věku se pediatři zřídka pokoušejí předepisovat vitamíny, neboť se obávají velké zátěže na ledvinách dítěte. Někdy jsou však prostě nezbytné, například, jestliže drobky zesílí váhu nebo nezrůstají.

Hlavní věc v tomto období bude vitamin D, který se používá k prevenci takových onemocnění, jako je rachita.

Lékaři často předepisují přípravek Akvadetrim - roztok D3, který je povolen pro děti od 1 měsíce.

Multitabs Baby. Struktura tohoto vitamínového komplexu zahrnuje vitaminy D, A a C. Vyrábí se ve formě kapiček a v prvém roce života je povoleno používat strouhání.

Biovital gel pro děti. Obsahuje multivitaminový komplex lecitinu a tří minerálů. Povoleno pro děti všech věkových skupin.

 • Vitamíny pro růst jsou určeny pro děti od jednoho do tří let.

Pikovit Tento vitaminový komplex je vyroben ve formě sirupu a je určen pro děti starší než 1 rok. Skládá se z 9 vitaminů potřebných pro růst dítěte.

Sana-sol. Je to podobná s Pikovit, ale do jeho složení je zahrnuto pouze 10 důležitých vitaminových komplexů. K dispozici ve formě sirupu a je určen dětem od 1 roku.

Multitabs. Obsahuje všechny druhy vitaminových komplexů a minerálů, je ve formě pilulek a je předepsáno pro děti od 1 roku.

Abeceda je naše dítě. Toto lék je vyráběn ve formě sáčků s práškem a předepisován dětem ve věku 1,5 - 3 let. Všechny užitečné prvky jsou rozděleny do třídenních dávek, přičemž je třeba vzít v úvahu jejich absorpci tělem. Obsahuje 11 vitaminových komplexů, 5 minerálů a beta-karoten.

 • Komplexy vitamínů pro růst jsou určeny pro děti od tří do sedmi let. Během tohoto věku je nutné užít vápník a vitamin D v maximálním množství, protože jsou odpovědné za růst kostí a změnu zubů z mléka na původní.

Vitamishki. Tento multivitaminový komplex je předepsán dětem od tří let. Jsou uvolňovány ve formě žvýkacích medvědů, které přitahují pozornost dětí. Aktivní růst dítěte je ovlivněn komplexem Multi + a přísadou Calcium +, která obsahuje takový esenciální vitamin D.

Pikovit Yunik. Je vyrobena ve formě žvýkacích tablet a kombinuje 11 vitaminových komplexů a 8 minerálních doplňků. Určeno dětem starším tří let.

Vitrum Baby. Povoleno používat děti od 3 do 5 let. K dispozici ve formě žvýkacích tablet a kombinuje se s vápníkem, fosforem a hořčíkem.

Nicomed Calcium D3. Takové vitamíny, které se vyrábějí ve formě žvýkacích tablet pro růst, obsahují uhličitan vápenatý a D3. Povoleno používat děti starší tří let.

Dětský gel Supradin. V tomto vitamínovém doplnění se kombinuje 8 hlavních komplexů vitamínů, lecitinu a beta-karotenu. Povolené děti staršími tři roky.

Vícenásobné karty Baby Calcium +. Vitamíny pro růst ve formě žvýkacích tablet jsou předkládány a předepsány dětem od dvou do sedmi let. Kompozice obsahuje vitamínový komplex 13 složek a další důležité minerály.

Navzdory výhodám vitamínových doplňků existují kontraindikace, při kterých je používání vitamínů pro růst zakázáno!

Kontraindikace

 • Tendence na nesnášenlivost jakékoli složky vitaminového doplňku.
 • Dítě má cukrovku, protože mnoho doplňků obsahuje cukr.
 • Fenylketonurie.
 • Těžká forma onemocnění ledvin.
 • Vitamin A a D hypervitaminóza
 • Problémy s metabolismem vápníku.

Chcete-li koupit vitamíny, které jsou určeny k podpoře růstu dítěte, je nutné pouze v lékárně. V tomto případě máte sto procent jistotu kvality zakoupeného produktu. Krátce před zakoupením byste se měli seznámit s nejznámějšími výrobci a přečíst si recenze od jiných matek, abyste se vyhnuli nepředvídatelným potížím se zdravím dítěte.

Před použitím vitamínového doplňku si přečtěte návod. Pokud vaše dítě ještě není ve věku tří let, pak v takovém případě musíte koupit takové vitamíny, které jsou povoleny pro děti do tří let, a můžete koupit komplex vitaminů pro dospívající, který je určen pro děti od 12 do 18 let.

Pamatujte si, že komplexy vitamínů určených pro dospělé jsou přísně zakázány dětem dětem!

Jaký vitamin je potřebný pro lidský růst

Vitamíny pro lidský růst, posílení kostry a obohacení těla se všemi nezbytnými prvky

Vitaminy, které jsou zodpovědné za lidský růst, obvykle obsahují užitečné látky nezbytné pro tvorbu kostry, pro posílení kostí a tkání. Dokonce i v průběhu biologie každý ví, že růstové procesy trvají až 23 let, takže vitamin pro růst člověka potřebuje zástupce několika věkových skupin.

Díky přínosným prvkům se produkují hormony, které poskytují chrupavce a kostě se sacharidy, bílkovinami, mikroelementy a tkání.

Takže, jaké vitamíny podporují lidský růst? Rozlišují se tyto hlavní skupiny:

 • D - tzv. Růstový urychlovač, hlavní pomocník ve vzdělávání skeletu malých dětí; zajišťuje aktivní nasycení vápníku chrupavky a kostí, což jen zrychluje růst; nacházející se v mléce, citrusových plodech, v "slunečním světle";
 • skupina B - téměř všechny prvky se podílejí na metabolismu, metabolismu;
 • B1 - je zodpovědný za práci centrálního, nervového, kardiovaskulárního a endokrinního systému; jíst v ovesných vločkách, mléčné výrobky;
 • B2 - nezbytné pro zrak, trávení, hladkou pokožku; lze nalézt v sýru, tvaroh, maso, ořechy;
 • B3 - podílí se na biosyntéze hormonů, tuků, proteinů; nacházející se v játrech, houbách, kuře;
 • B6 - přenáší nervové impulsy a udržuje všechny NA v melodii; tam je v rakytníku, česneku, granátové jablko;
 • B9 - stimuluje rozvoj a koncentraci paměti, posiluje imunitní systém, podporuje psycho-emocionální pozadí; nacházející se v kapustě, mrkev;
 • B12 - chrání nervový systém; jíst v zelenině;
 • A - nezbytné pro syntézu proteinů, což je materiál pro konstrukci zubů, tkání a kostí; nalezené v rybách, meruňkách, mléčných výrobcích;
 • S - prvkem, který pomáhá vstřebávat další vitamíny, díky kyselině askorbové se všechny živiny rychle dostávají z trávicího traktu do všech svalů a buněk; jíst v petrželce, rybíz, citrus;
 • Ochrana proti elektronickým buňkám proti negativním účinkům volných radikálů; kontroluje přítomnost poškozených a opravených buněk, díky nimž tělo vynakládá energii pouze na růst a ne na restaurátorské práce;
 • H, K, PP - pomáhá při růstových procesech, normalizuje krevní oběh;

O tom, kolik je tělo dodáváno s vitamíny pro zvýšení růstu, budu záviset na jeho schopnostech růstu. Podle lékařských zpráv pouze 2% lidí roste tak, jak je napsáno v genetickém kódu. Zbytek ztrácí v průměru 7 centimetrů kvůli sedavému životnímu stylu, špatné výživě nebo nějakému onemocnění.

Zjistěte, který vitamín se používá pro růst, je třeba si uvědomit, že tělo potřebuje komplexní obohacení s prospěšnými prvky. K tomu zapadá korigovaná strava, která bude obsahovat všechny potřebné látky v správném množství.

Kromě vitamínů nezbytných pro strukturu kostry a některých minerálů, mezi které patří zinek, mangan, měď, fosfor a vápník. Ten je základem všech kostí, zodpovědných za práci nádob, které obohacují orgány kyslíkem.

Růst těla - komplexní proces, který vyžaduje kompletní soubor užitečných prvků. Někdy za to nedostane dostatek přijatého množství potřebných látek z přírodních produktů a pak léky přijdou k záchraně. Hlavním účelem obohacených léčiv je nasycení těla chybějícími stopovými prvky, minerály, vitamíny.

U dospívajících starších 12 let se doporučuje užívat: "Rychlost růstu", "Vitrum Osteomag", "Kalcemin Advance", "Vitrum Calcium D 3", "Berlamin Modular". Tyto léky kontrolují růst "v délce", a jestliže ho konzumují lidé starší 20 let, pak pro ně bude prevence osteoporózy.

Galerie videí

Dieta ke zvýšení růstu. Část 2 - vitamíny.

Autor: Vadim Dmitriev / Datum: 2009-10-08 18:22

Dobrý den, kluci! S vámi opět Vadim! Otázka k vám: co víte o vitamínech. A o vitamíny pro zvýšení růstu? Potřebuji studium tohoto tématu, než začnu pracovat na zvyšování růstu svého těla? V dnešním článku se s tím chci zabývat a také vám řeknu, které vitamín-minerální komplexy mi pomohly růst o 5 cm za několik měsíců.

Proč lidé potřebují vitamíny? Pro různé účely. Mají spoustu funkcí, ale máme zájem o jejich schopnosti spouštět růst těla. Vitamíny, jako hormony, jsou katalyzátory reakcí, které vedou k tvorbě nových buněk a tkání. Mimochodem, mnoho vitaminů ovlivňuje syntézu hormonů, včetně růstového hormonu.

Oficiální lékařství se domnívá, že vitamíny se v lidském těle téměř nevyrábějí a je třeba, abyste je dostali s jídlem. Pokud budete postupovat podle pestré stravy, budou normální. Existuje další pohled. Studie akademika Alexandra Uglova ukazují, že u zdravého člověka jsou všechny vitamíny syntetizovány v dostatečném množství symbiotickou mikroflórou gastrointestinálního traktu (GIT). Vytvořením určitých podmínek lze toto dosáhnout. Podívejme se na sedm základních vitaminů, které ovlivňují růst těla.

Hlavní růstové vitamíny.

Vitamin A je možná nejslavnějším vitamínem pro zvýšení růstu. Jedná se o vitamín rozpustný v tuku, který se rozpouští a absorbuje v tucích. Vitamin A se může akumulovat a uchovávat v játrech a tukových tkáních po dlouhou dobu.

Napsal jsem o vitamínu A a jeho zdrojích podrobně v článku "Vitamin A růstu A: Jak využít, neškodí". Nebudu to zopakovat.

Vitaminy ze skupiny B. Všechny vitaminy této skupiny jsou rozpustné ve vodě. Vitamíny mají větší vliv na růst těla: B1, B2, B6, B9, B12. Pomáhají regulovat mnoho procesů v těle - od trávení až po práci srdce a nervového systému.

Hlavními zdroji vitamínů B jsou obiloviny, ořechy, luštěniny, zelenina, vejce, sýry a maso.

Vitamin C také nepřímo ovlivňuje růst a vývoj člověka. Je rozpustný ve vodě a poměrně rychle se vylučuje močí, takže je nutné pravidelně doplňovat jeho rezervy. Nejlepším zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, paprika, jablečný ocet, pšeničné klíčky.

Vitamin D stimuluje tvorbu buněk tvořících kosti. Účast na konverzi vápníku na kostní tkáň.

Jedná se o vitamín rozpustný v tuku, který tělo přijímá především v důsledku vystavení slunečnímu záření. Mezi potraviny patří rybí olej, žloutky, mléčné výrobky. Přečtěte si více o vitamínu D v tomto článku.

Vitamin E chrání proti zničení vitamínů A a C, stejně jako dalších látek, které se podílejí na růstovém procesu. Zdrojem vitaminu E jsou rostlinné oleje, borovice, lískové ořechy, oves.

Vitamín K je přirozeně produkován bakteriemi trávicího traktu. To hraje důležitou roli v koagulaci krve a nepřímo přispívá k zdraví kostí. Dobrým zdrojem vitamínu K jsou zelená listová zelenina: zelené části řepy, špenát, karfiol, brokolice.

Komplexy vitamínů pro zvýšení růstu.

No, asi sedm hlavních růstových vitamínů zjistilo, teď je další okamžik. Můžeme je dostat z běžného jídla? Ano, jestliže jeme potraviny, které nepochybujeme, pěstované pod sluncem na dobré půdě. Nicméně, jestliže vaše strava je zcela obchod a restaurace jídla, pak je riziko, že zůstane s nedostatkem vitamínů v těle. Zvláště v zimě. Zvláště pokud ignorujete čerstvé rostlinné produkty a jíte pouze vařené, smažené, tepelně zpracované potraviny.

Vitaminové doplňky mohou dočasně pomoci při nedostatku vitamínů. Existuje mnoho z nich pro různé problémy. Musím říci, že užívání hotových vitaminů nenahrazuje správnou výživu. ale pouze to doplňuje. Z vlastních zkušeností také mohu říci, že existuje velký rozdíl mezi vitamíny ze živých potravin a sklenic ve prospěch přírodních potravin, takže pokud je to možné, vybírejte dobré jídlo a ne příjem komplexních vitaminů.

Před nějakou dobou, když jsem se snažila růst, jsem zkoušel velké množství vitamín-minerálních přípravků. Více než 20 různých typů za 12 měsíců, bez počítání jednotlivých doplňků rybího tuku a vápníku. Nejprve jsem s lékaři zvedl vitamíny a pak jsem začal experimentovat sám. Snažil jsem se poradit svým přátelům, lidem na sportovních místech, fórům pro růst a tak dále. Použité doplňky, které měly dobré recenze. Získal jsem požadovaný výsledek, neexistují žádné viditelné problémy s užíváním velkého množství různých léků. Jak jsem slíbil, podám níže některé z nejlepších, podle mého názoru, doplňky, které jsem zkoušel. Nemohu říci, které z nich jsou pro vás nezbytné, protože všichni lidé jsou jiní, ale nejprve je můžete vyzkoušet. Nejsou pouze vitamíny, ale také další složky důležité pro růst.

 • Kalzemin Advance
 • Calcium Sandoz Forte
 • Berlamin Modular, Berlín-Hemi
 • Natekal D3
 • Elkar r / d. příjem 20%
 • Unicup U
 • Elevit Pronatal
 • Yodomarin 200, Berlín-Hemi

Tyto komplexy skutečně pomáhají tělu růst. Neodpovídám vám, abyste je užívali současně, protože játra budou přetížena, takže se pokuste jeden po druhém, ale spíše s lékařem vybírejte komplex. Opakuji, všichni jsme jiní a to, co mi vyhovuje, nemusí vyhovovat ostatním.

Přečtěte si více o vitamínech zde.

Nyní víte, jaké vitamíny potřebujete k získání osoby a jaké výživové doplňky mohou pomoci růst. Následující část dietu pro zvýšení růstu si přečtěte zde. Jedná se o veverky. Úspěchy!

S pozdravem, Vadim Dmitriev

Byla tato stránka užitečná?

Jaké vitamíny jsou potřebné pro růst: přehled, tipy na stravování

Růst, na rozdíl od hmotnosti, je parametr, který v určitém okamžiku života přestává růst. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby růst odpovídal věku a tělesnému vývoji. Toto důležité období života každého člověka spadá do dětství a dospívání. Rodiče jsou včas velmi důležité se zeptat, jaké vitamíny jsou potřebné pro růst dítěte.

Vitamíny pro růst: přehled

Všechny vitamíny jsou jakkoli důležité a prospěšné pro každou osobu v jakémkoli věku. Ale mezi nimi existují i ​​ti, jejichž funkcí je právě podpora růstu.

 • Vitamin A (= retinol) je aktivní účastník ve všech metabolických procesech v těle, bez nichž je růst prostě nemožný. Navíc je to ten, kdo syntetizuje bílkoviny, což je velmi důležité pro růst kostní a svalové tkáně.
 • Vitamín B9 (= kyselina listová) se podílí na syntéze hereditárních informací obsahujících nukleové kyseliny, které přímo ovlivňují růst každého z nás (obří se nemůže narodit ze dvou trpaslíků).
 • Vitamín B2 (= riboflavin) je zodpovědný za buněčné dýchání a pokud mají buňky dostatek kyslíku, aktivně rozdělí a podpoří normální růst.
 • Vitamin D zajišťuje normální růst a vývoj kostí, zabraňuje rachotům a osteoporóze. Perfektně reguluje minerální metabolismus v těle a podporuje aktivní ukládání vápníku do kostní tkáně, bez níž je normální proces růstu prostě nemožný.
 • Vitamín E (= tokoferol) je zodpovědný za růst všeho v našem těle: nehty, vlasy, zuby a včetně - ukazatele celkového růstu člověka.
 • Vitamín C (= kyselina askorbová) je velmi účinný přirozený antioxidant, který chrání naše buňky před předčasným stárnutím a ničením, aniž by byl růstový proces také narušen.

Tyto vitamíny můžete užívat různými způsoby: jsou prodávány v lékárně, každý samostatně (forma uvolnění může být cokoliv - od kapslí po prášek). Nesmíme však zapomínat, že se jedná o léky, které se doporučují používat pouze na radu lékaře. A ještě víc, pokud jsou vitamíny určeny pro dítě.

Můžete je dodat tělu bezpečněji a jednodušeji - s pomocí potravin bohatých na tyto vitamíny.

Potraviny s vysokým obsahem vitaminu

Jaké jsou produkty, které potřebujete k zajištění svého dítěte tak, aby jeho růst odpovídal normě a je úměrný hmotnosti?

1. Produkty živočišného původu

Je velmi důležité, aby dítě dalo maso, ryby a mléko, které jsou známé díky bohaté opevněné kompozici. Při nepřítomnosti těchto produktů v dietě dítěte se mohou kosti a kostra vytvářet nesprávně, svaly se nevyvíjejí, a co je nejdůležitější, růst se může zpomalit z důvodu nedostatku vitamínů. Z produktů si musíte vybrat ty, které se liší maximálním obsahem výše uvedených vitaminů pro růst.

Nemusíte být horliví smažením a kořením: maso bude nejlépe absorbováno ve vařené formě. A mléčné výrobky a vejce, je žádoucí použít domácí.

2. Výrobky rostlinného původu

Ovoce, zelenina, bobule, zelenina - to vše jsou nezbytné součásti stravy dítěte, protože jde o sklad s růstovými vitamíny. Kromě toho dušená a dusená zelenina z velké části ztrácí svou hodnotu, vitamíny nejsou tak aktivní, takže je lepší je používat čerstvé v salátech.

Pokud jsou tyto produkty přítomny v denní stravě dítěte, nebude mít jednoznačný růstový nedostatek vitamínů a jeho tělesný vývoj bude plně odpovídat jeho věku.

Co jsou vitamíny pro růst a jak je užívat?

Vitamíny pro růst - definice a fyziologický význam

Přísně řečeno, "růstové vitamíny", které způsobují povinné zvýšení délky těla osoby při pravidelném užívání, jednoduše neexistují. Existují ovšem určité vitamíny, které přispívají k procesům aktivního růstu, a proto jejich použití může pomoci růst a dosáhnout maximálních možných hodnot délky těla geneticky naprogramovaných. To znamená, že pro vitaminy pro růst lze přičíst takové sloučeniny, které zlepšují metabolické procesy v těle, čímž přispívají k růstu tělesné délky a souboru svalové hmoty.

Chcete-li pochopit podstatu biochemického účinku vitamínů na délku růstového procesu, musíte vědět, jak se tento proces vyskytuje. Osoba roste až do věku 20 let, po které jsou na koncích kostí zvláštní oblasti, epifýzy, zcela uzavřeny. Na epifýze mohou vznikat nové buňky a v důsledku toho se kosti zvětšují. Po 20 letech přestanou epiphys fungovat a výška osoby v délce se úplně zastaví. Až 20 let je růst nerovnoměrný - nejsilnější nárůst délky těla se objevuje ve věku 0 - 1 roku, 4 - 5 let a 13 - 14 let. V těchto věkových obdobích dítě potřebuje zejména vitamíny, které podporují růst, protože vzhledem k dostatečnému zásobování se budou moci prodloužit na maximální délku stanovenou jeho genetickými vlastnostmi.

Jinými slovy, růstové vitamíny jsou látky, které pouze přispívají k maximálnímu aktivnímu průběhu tohoto procesu, ale oni sami ho nemohou aktivovat. Proces růstu je aktivován zvláštním hormonem - somatostatinem, který skutečně zahajuje celý proces. Pod vlivem somatostatinu v těle začíná růst kostí a svalů, což bude maximální v přítomnosti vitaminů a poskytuje aktivní průběh metabolických procesů. A je to při zajištění maximální aktivity metabolických procesů a role růstových vitaminů při zvyšování délky těla. To znamená, že vitamíny nepřidávají výšku osobě, ale spíše přispívají k jejímu protahování během období aktivního růstu.

Jaké vitamíny jsou potřebné pro růst

Vitamíny pro lidský růst všech věkových kategorií mladších 20 let

V širším smyslu potřebuje člověk všechny 13 v současnosti známé vitamíny a řadu minerálů, jako je vápník, fosfor atd., Pro aktivní růst. Nicméně následující vitamíny mají nejvýraznější účinek na růstový proces:

 • Vitamin A (retinol);
 • Vitamin D (cholekalciferol, ergokalciferol);
 • Vitamin E (tokoferol);
 • Vitamin C (kyselina askorbová);
 • Vitamín K (phyllochinony);
 • Vitaminy skupiny B (B1, In2 a B6).

Všechny tyto vitamíny jsou "růstové vitamíny", tj. Ve větší či menší míře se podílejí na procesech zvyšování svalové hmoty a délky těla. Pokud během období aktivního růstu (0 - 1 rok, 4 - 5 let a 13 - 14 let) dostane dítěti všechny uvedené vitaminy v dostatečném množství, pak bude schopen růst na maximální možnou hodnotu určenou jeho genetickými vlastnostmi. Nicméně, kromě vitamínů pro dobrý růst, člověk musí dostat vápník. Proto téměř všechny komplexní léky na podporu růstu dětí a dospívajících, kromě vitamínů, obsahují vápník a fosfor.

Například geneticky je růst jakékoliv osoby v rozmezí od 170 do 190 cm, což znamená, že v závislosti na životních podmínkách a výživě může člověk růst ze 170 na 190 cm a za nepříznivých podmínek (špatná výživa, nadměrná fyzická námaha, duševní a emoční stres atd.), člověk poroste až na nejnižší geneticky stanovenou hranici, tj. v našem příkladu až 170 cm. A za dobrých a příznivých podmínek (vysoce kvalitní a kompletní výživa, mírné cvičení, koule, atd.), bude stejná osoba růst na maximálně geneticky stanoveného limitu, tedy až do 190 cm, v našem příkladu.

K tomu, aby osoba rostla na maximální geneticky stanovenou hodnotu, musí dostat dostatečné množství růstových vitaminů. A protože každá osoba roste až do věku 20 let, po níž se tento proces zastaví a dosažená délka těla trvá po zbytek svého života, potřebuje získat z potravy růstové vitamíny nebo ve formě tablet až do 20 let. Pokud jsou růstové vitamíny po 20 letech odebrány, mohou pouze vyvolat nárůst svalové hmoty, ale ne prodlužovat kosti. Z tohoto důvodu jsou růstové vitamíny tak populární mezi kulturisty.

Zvažte vlastnosti jednotlivých růstových vitaminů.

Vitamin A je nejznámější a "silný", pokud jde o vliv růstu vitamínů. Retinol stimuluje syntézu specifických buněk - osteoblastů, které naopak aktivně produkují struktury a látky, které tvoří kosti. Ve skutečnosti osteoblasty syntetizují látky, které tvoří novou část kosti, a výsledkem je jejich celková délka. A tak se také zvyšuje výška osoby. Vitamin A navíc zahajuje proces kalcifikace nově vypěstované části kosti, což je stejně silné jako všechny ostatní části. Vitamin A tak současně zahajuje proces syntézy kostí a kalcifikace nových míst.

Vitamin D je široce známý jako hlavní prostředek pro prevenci rachit. Nicméně, další vlastnost vitaminu D je méně známá - je to schopnost aktivovat vstřebávání vápníku z potravy. A vápník je nezbytným stopovým prvkem pro kalcifikaci (kalení) kostí. Dobrá absorpce vápníku tedy vytváří optimální podmínky pro růst kostí. Tímto způsobem je schopnost vitaminu D zlepšit absorpci vápníku nepřímo vedoucí ke zvýšení růstu kostí.

Navíc vitamín D stimuluje syntézu osteoblastů, které ve skutečnosti tvoří nejdříve měkké základní tkáně nového segmentu kostí. Poté jsou tyto nově syntetizované místa měkkých tkání kalcinovány vápenatými solemi a stávají se hustými a vytvářejí plnohodnotnou kost. Vitamin D tak podporuje růst v důsledku aktivace osteoblastů a zrychlení procesu mineralizace nově vytvořených oblastí kosti.

Vitamín E sám o sobě nemá významný vliv na růstový proces, ale chrání vitamíny A, C a červené krvinky před ničením volnými radikály, které naopak přímo stimulují růst kostí. Úloha vitaminu E tedy má chránit strukturu a prodlužovat účinky vitamínů A a C, které aktivují proces prodlužování kostí. Vzhledem k prodlouženým účinkům jsou vitaminy A a C schopny aktivovat růst kostí po dlouhou dobu, což jí dává příležitost prodloužit maximální možnou hodnotu.

Samotný vitamin C nemá žádný vliv na růst kostí a svalové hmoty. Zlepšuje nepřímý růstový proces, zlepšuje vstřebávání a transport vitamínů A, D a E ze střev do tkání a chrání je před ničením volnými radikály. Díky dobré absorpci vitamínů A a D jsou schopni silně aktivovat růstové procesy a udržovat je na této úrovni. Kyselina askorbová dále přispívá k rychlé absorpci a transportu všech látek nezbytných pro konstrukci nových tkání, včetně růstu kostí.

Vitamin B1 stejně jako E a C, podporuje růst délky pouze nepřímo. Vitamin B1 reguluje proces trávení a zajišťuje optimální zásobení krve všemi orgány a tkáněmi, což je nezbytné pro zvýšení růstu kostí. Bez dostatečného přívodu krve, pomocí něhož jsou do tkání a buněk přiváděny všechny potřebné látky a kyslík, a oxid uhličitý je odstraněn z produktu rozkladu.

Vitamin B2 aktivuje metabolismus, který také nepřímo přispívá ke zvýšení růstu kostí.

Vitamin B6 reguluje nervový systém a zajišťuje správný přenos impulsů z míchy a mozku do tkání a buněk všech orgánů. V procesu růstu vitamínu B6 je to důležité, protože reguluje správnou konstrukci kosti a zahrnutí receptorů do ní, podle nichž budou v budoucnu přijímat příkazy z mozku nebo míchy.

Vitamin K potlačuje krev a snižuje jeho schopnost sraženiny. Tento účinek vede k tomu, že krev může procházet všemi, dokonce i velmi malými cévami, zásobováním živinami a kyslíkem nejvíce vzdálenými a "uzavřenými" tkáněmi, které zahrnují kosti. Aktivací mikrocirkulace krve eliminací malých krevních sraženin, vitamin K nepřímo podporuje růst kostí.

Na základě výše uvedených skutečností můžeme podmíněně rozlišit dva hlavní růstové vitamíny - A a D, které přímo ovlivňují tento proces. A zbytek vitamínů - C, K, E, B1, In2 a B6 mohou být také podmíněně považovány za nepřímý růstový promotor. To znamená, že bez vitamínů A a D nebude možné růst za žádných okolností. V přítomnosti vitaminů A a D se zvýší lidský růst. Ale pokud budou vitaminy A a D požívány v kombinaci s C, K, E, B1, In2 a B6, pak umožní dosažení maximálního možného zvýšení délky lidského těla.

Vitamíny pro růst dětí

Děti mají dvě období aktivního růstu - to jsou 0 - 1 rok a 4 - 5 roky, v nichž rychle, ostře a přerušovaně rostou v délce. Během těchto období potřebují růst vitamínů, aby se dosáhlo maximální možné délky těla. Pro děti jsou následující růstové vitamíny:

 • Vitamin A (retinol a beta-karoten);
 • Vitamin D (ergokalciferol a cholekalciferol);
 • Vitamin E (tokoferol);
 • Vitamin C (kyselina askorbová);
 • Vitaminy skupiny B (B1, In2 a B6).

A hlavní růstové vitamíny jsou A a D a všechny ostatní - C, E a skupina B patří pomocné látce.

Vitamín K by neměl být podáván dětem, aby se zvýšil jejich růst, protože může vyvolat nadměrné ztenčení krve a potenciálně ohrožující krvácení. Tento účinek vitaminu K u dětí je spojen s nezralostí jejich regulačních systémů. Proto by děti měly být vybrány jako komplexy pro růst, ve kterých není žádný vitamín K.

Nejúčinnější a nejbezpečnější komplexy vitaminů a minerálů, které podporují růst dětí, jsou následující:

 • Bi Big (děti od 6 let);
 • Calcohel (děti od 6 let);
 • Kalcemin (děti od 5 let);
 • Vápník D3 Klasická (děti od 3 let);
 • Calcium Complite D3 (děti od 3 let);
 • Multi-Tabs Baby Calcium + (děti 2-7 let);
 • Růstová míra (od narození);
 • Unicup Yu (děti od 2 do 4 let).

Růstové vitamíny pro dospívající

Růstové vitamíny pro mládež jsou A, D, E, C, K a skupina B (B1, In2 a B6). Adolescenti nad 12 let mohou používat vitamín-minerální komplexy k aktivování růstu se stejnými dávkami účinných látek jako dospělí. Pouze u dospívajících tyto komplexní léky zvýší růst těla v délce a u dospělých starších 20 let - zabránit osteoporóze, vyluhování vápníku z kostí a následně jejich zvýšené křehkosti a tendenci k zlomeninám. Doba růstu u dospívajících je 13 až 14 let, takže v tomto věku je vhodné užívat komplex vitamínů a minerálů, které zlepšují tento proces.

Takže následující vitamín-minerální komplexy mají dobrý účinek na zvýšení růstu u dospívajících:

 • Berlamin modular;
 • Vitrum Calcium D3;
 • Vitrum Osteomag;
 • Calcemin Advance;
 • Vápník-D3 Actavis;
 • Vápník-D3-MIC kapsle;
 • Natekal D3;
 • Revital Calcium D3;
 • Rychlost růstu;
 • Elkar

Rychlost růstu vitaminů

Aby se zajistil maximální možný růst v aktivních obdobích, je nutné konzumovat vitaminy, které přispívají k tomuto procesu v průměrné denní dávce. Pro aktivní růst je povolen mírný přebytek (až 15%) denního příjmu vitamínů v určitém věku. Snížení denního příjmu vitamínů by však nemělo být povoleno, pokud chce člověk aktivně růst.

Průměrná denní potřeba vitamínů pro růst dětí a dospívajících různého věku je uvedena v tabulce.

Vitamíny užitečné pro růst

Lidský růst je určen působením mnoha faktorů. Mezi nimi je především genetika. Ale to neznamená, že dítě bude nutně stejně malé nebo vysoké jako jeho rodiče. Bude ovlivněn výživou, životním stylem, fyzickou aktivitou, stavem lidského zdraví od narození do 20 let. A vitamin pro růst hrají významnou roli. Který z nich má primární efekt a potřebujete dodatečný příjem vitaminových doplňků během růstového období? Na tyto otázky se budeme snažit velmi jasně odpovědět.

Co ovlivňuje výšku osoby?

Růst člověka je ovlivněn hlavně genetikou. Pokud jsou rodiče, babičky, dědečkové vysoké, pak je nepravděpodobné, že dítě bude pod průměrnou výškou. Ale za určitých podmínek, které ji povzbuzují, můžete zvýšit průměrný nárůst růstu o 10-15 cm. A naopak, vliv negativních faktorů může tuto hodnotu snížit ve srovnání s přírodou.

Následující podmínky mají pozitivní vliv na růst dítěte:

 • Různé potraviny bohaté na bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a stopové prvky. Nedostatek živin v těle nedovolí, aby se dítě normálně vyvinulo.
 • Aktivita motoru. Toto hnutí je základní součástí normálního růstu.
 • Správně organizovaný spánek-bdění. Přetížení, nadměrná duševní a fyzická námaha mohou způsobit zdravotní potíže a v důsledku toho zpomalovat růst.

Porušení kterékoli z těchto podmínek může negativně ovlivnit vývoj dítěte. Patologicky nízký růst indikuje přítomnost závažných onemocnění. Může to být porušení kardiovaskulárního systému, trávicích orgánů, respirace. Velmi často příčinou takových problémů je nesprávné fungování endokrinních žláz (štítné žlázy, nadledviny).

Vitamíny nezbytné pro růst

Vitamíny určené pouze pro růst, přírodu nebo člověk nejsou vymyšleny. Neexistuje žádný takový přípravek nebo taková pilulka, která polykání rychle vyroste. Existuje však komplex živin, který tento proces aktivuje v těle. Zlepšují metabolismus, podporují růst těla a zvyšují svalovou hmotu.

Intenzivní růst člověka nastává až do 20 let kvůli tvorbě nových buněk v určitých oblastech v kostech - epifýzách. Ve věku dvaceti let se tento proces zastaví. Zvýšení tělesné délky během života je trhavé, nerovnoměrné.

Existuje několik období, kdy je růst obzvláště patrný:

 • od narození do jednoho roku;
 • střední a vyšší předškolní věk;
 • přechodné období.

V tomto věku, zvláště potřebné vitamíny pro růst dětí v dostatečném množství. Aby bylo dosaženo maximálních parametrů růstu těch, které jsou v génech položeny, může dítě pouze pod dostatečným příjmem potřebných živin do těla. K aktivaci tohoto procesu je zapotřebí zvláštní hormon - somatostatin.

Zvažte, jaké vitamíny jsou potřebné pro růst. Jejich soubor nezávisí na věku osoby, pouze na výši a poměru každé jiné změny. Není vždy možné dosáhnout optimálních poměrů prostřednictvím vyvážené stravy. V takových případech jsou spolu s lékařem, multivitamíny nebo speciální potravinové doplňky vybrány. Nedoporučuje se to provádět samostatně, protože dávka se může v jednotlivých případech lišit.

Během období růstu člověk potřebuje takové stopové prvky jako fosfor, vápník, železo, zinek, jód a všechny vitamíny známé vědě. Ovšem nejvíce ovlivňují metabolické procesy nezbytné pro plný růst, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12), A, D, E, K, kyselina askorbová.

Retinol v tomto souboru hraje roli "první housle". Stimuluje vývoj osteoblastů - speciálních buněk, které syntetizují prvky nezbytné ke zvýšení délky kosti. Vitamin A se podílí na kalcifikaci nové části kostní tkáně.

Bez kalciferolu nelze úplně absorbovat vápník. Podílí se také na syntéze osteoblastů a na procesu kalení kostí.

Tokoferol přispívá k úplné absorpci retinolu a kyseliny askorbové, prodlužuje jejich působení.

Kyselina askorbová sama o sobě sama o sobě není schopna zvýšit rychlost růstu, ale její hlavní roli je zlepšení absorpce retinolu a kalciferolů, bez nichž není možný úplný fyzický vývoj.

B vitaminy se podílejí na trávení, zajišťují normální krevní oběh a výživu všech tělesných tkání. Normalizují metabolismus, regulují práci nervového systému.

Tento vitamín zajišťuje normální srážení krve, a proto jeho příjem dokonce i v malých cévách a výživě kostní tkáně.

Retinol a kalciferol jsou proto hlavními vitamíny pro zvýšení růstu. Ale bez takových pomocníků, jako jsou vitamíny C, skupiny B, E, K, jejich činnost nebude úplná a dostatečně efektivní.

Přírodní zdroje růstu vitamínů

Nejdříve by měly být vitamíny pro růst dětí a dospívajících požívány z přírodních zdrojů. Tyto živiny jsou dobře absorbovány, nezpůsobují nežádoucí účinky, zřídka způsobují alergické reakce a ve výjimečných případech vedou k předávkování. Proto je velmi důležité přemýšlet o menu dítěte v jakémkoli věku a zajistit vyváženou stravu. Syntetické přísady je doplňují pouze, ale nemohou být zcela nahrazeny.

Vitamíny pro růst dětí

Mnoho matek má zájem o růst svých dětí. Zvláště pokud dítě zaostává v růstu svých vrstevníků v zahradě nebo ve škole. Ale neměli byste předčasně paniku. Každé dítě je jiné a míra růstu se může lišit od spolužáků.

Další věc, která je třeba zvážit, je: pokud mají rodiče průměrné tempo růstu (160-175 cm), pak není snadné očekávat v rodině budoucího basketbalistu. Míra růstu dítěte geneticky a přenášená od jeho rodičů.

Vyrůstá až 20 let. Prudký nárůst růstu nastává v následujících obdobích: 0-1 rok, 4-5 let, 13-14 let. V tomto okamžiku musí dítě dosáhnout svého maximálního (geneticky začleněného) růstu. Během těchto období tělo prostě potřebuje dobré vitamíny pro růst dětí.

Co může růst dítěte kromě genetických ukazatelů?

Správná výživně vyvážená výživa. Jedná se o: bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, stopové prvky. Jednoduché sacharidy nelze zneužít - mohou zpomalit růst dítěte. Potraviny by neměly obsahovat mnoho barviv, konzervačních látek a příchutí. Maximální přirozené a zdravé. Zdroje tuku musí být získány z rostlinného oleje, másla, masa a mléčných výrobků.

Cvičení. Nyní mnoho školáků a předškolních dětí neradi chodí po ulici. Mnohem více sedí několik hodin v řadě před počítači, notebooky, tablety. Takové návyky je třeba naléhavě změnit. Pro aktivní růst dítěte se musí pohybovat, zejména na čerstvém vzduchu. Rozhodující běh, skákání je velmi užitečné. Sportovní části také pomohou diverzifikovat obvyklý způsob života dítěte.

Odpočinek. Aby problémy s růstem přestaly trápit rodiče, je třeba zajistit, aby spánek dítěte trval alespoň 8-10 hodin.

Nedostatek silného stresu. Škola je utrpením pro děti. Obtížné mezilidské vztahy mezi vrstevníky, konflikty s učiteli a vnitřní zkušenosti mohou také být příčinou zpomalení růstu dítěte. V tomto případě by měl psycholog pomoci porozumět problému. A rodiče vytvářejí v rodině příznivou atmosféru.

Léčba vitaminem. Rovněž hraje velkou roli v růstu dětí. Není snadné si vybrat správné vitamíny, které pomohou růstu kostí dítěte.

Jaké vitamíny dělají dítě?

Pro harmonický vývoj dítěte potřebujeme všechny známé vitamíny a minerály. Včetně období aktivního růstu dětí. Stále pediatři vylučují vitamíny, jejichž nedostatek může vážně ovlivnit tempo růstu.

Jaké vitamíny je třeba vzít pro růst dětí?

 1. Vitamin A. Je považován za nejdůležitější vitamin pro aktivní růst dětí. Podílí se na syntéze kostí. Podporuje jejich růst v délce a síle. Jezte na másle, mléčné výrobky, rybí tuk, játra. Ale maminky musí být opatrní: přebytek vitaminu A, stejně jako jeho nedostatek, je pro zdraví nebezpečný.
 2. Vitamín D. Známý lék na rachity u kojenců. Jeho hlavní zásluhou je, že pomáhá vápníku a fosforu lépe vstřebávat do střeva. Navíc zlepšuje stav zubů a přispívá k síle kostí. Aby dítě dostalo dostatek vitaminu D, potřebuje hodně pečovat za slunečného počasí a jíst: játra, vejce, brambory, mléko, ryby.
 3. Vitamíny skupiny B.
  • Vitamin B 1. Pomáhá růstu kostí tím, že zlepšuje trávení a obohacuje tkáně těla živinami. Může se nalézt v ledvinách, med, pohanka.
  • Vitamin B 2. Normalizuje metabolismus, který pomáhá růstu kostry. Vitamín B 2 je bohatý na mléčné výrobky, ořechy a vejce.
  • Vitamin B 6. Řídí správnou tvorbu kostí a začlenění receptorů. Banány, mořské plody, brambory, maso - mají dostatečné množství vitaminu B 6.
  • Vitamín B 11. Považován za růstový vitamin. Zrychluje růst a podporuje silné kosti. Často je předepsáno "malaezhkam" normalizovat chuť k jídlu. Může se nalézt v mase, mléčných výrobcích, avokádo.
 4. Vitamin C samotný vitamín C nepodporuje růst kostí. Ale jeho hlavní zásluhou je, že pomáhá vitamínům A, D, E lépe vstřebávat do střeva a pak ji chrání před ničením volnými radikály, přenáší je do tkání našeho těla. Lemon, kiwi, jablka, bulharský pepř - bohatý na vitamín C.
 5. Vitamín K. Také nepřímo zapojený do procesu růstu kostí. Vitamin K snižuje srážlivost krve, čímž přispívá k lepší absorpci všech potřebných živin v tkáních našeho těla. Včetně potřebných pro růst kostí. Tento vitamin je hodně v sýru, vlašských ořechách, másle.
 6. Vápník. Je to hlavní součást našich kostí. Jeho úloha pro růst dětí nemůže být příliš zdůrazněna. Ale vápník není schopen trávit bez pomoci vitamínu D. Vápník je bohatý na mléčné výrobky, zeleniny, ořechy, fazole, dogrose.
 7. Jod Zahrnuto do složení hormonů štítné žlázy. Ona zase ovlivňuje růst dítěte. Pokud jod není dostatečný ve stravě - růst může být výrazně snížena. Hodně yoda v mořských řasách, mořské plody, česnek, špenát, vejce.

Nejlepší vitamíny pro růst dětí

Někdy je nutné přidávat vitamíny z lékárny do jídla. Zvláště v období aktivního růstu dítěte, sezónní avitaminózy, virových onemocnění. Tam může být také nedostatek vitamínů u dětí, které jsou příliš vybíravé ve své stravě a odmítat zdravé potraviny.

Ale než si koupíte vitamíny, podívejme se na jejich odrůdy:

Vitamíny od narození do jednoho roku. Pediatři se bojí přiřadit těmto malým dětem multivitamínové komplexy, správně předpovídat velké zatížení ledvin. Vitamíny jsou potřebné pro zvýšení hmotnosti a růst dítěte.

Hlavním vitamínem tohoto období je vitamin D. Je zvláště nutné, aby děti zabránily rachotům. Komplexy vitamínů pro děti od narození do jednoho roku:

 • "Multitabs Baby" v kapkách;
 • "Biovital gel pro děti."

Vitamíny pro děti od 1 roku do 3 let. Některé vitamíny obsahují pouze vitaminy:

Ostatní obsahují vitamíny a minerály:

Jaké komplexy jsou lepší, pediatři stále nemohou rozhodnout. Mnoho lidí si myslí, že vitamíny a minerály v jednom dražé mohou poškodit dítě a dávají přednost komplexům, které obsahují pouze vitamíny.

"Abeceda naše dítě" se pokoušela potěšit všem. Rozdělily vitamíny a minerální látky na vícebarevné pilulky, aby je dítě mohlo užívat v různých dnech.

Vitamíny pro děti od tří do sedmi let. V tomto věku se upřednostňuje vápník a vitamin D. Faktem je, že toto období je velmi zodpovědné, pokud jde o růst kostí a náhradu zubu od mléka k původním.

Vitamíny jsou rozděleny do:

 • Jednoduché - obsahují pouze vápník a vitamin D 3. Například: "Complie Calcium D3", "Nycomed Calcium D 3", "Vitamishki Calcium Plus".
 • Komplex - obsahuje širokou škálu vitaminů a minerálů. "Pikovit Yunik", "Pikovit", "Abeceda mateřská škola", "Abeceda Shkolnik", "Vitrum Baby", "Multitabs Baby Calcium Plus".

Samostatně stojí za zmínku vitamíny pro růst od americké značky ChildLife Essentials. Použijte propagační kód BRB255 a získejte 5% slevu. Tato značka vytváří nejdůležitější pro vitamíny těla dítěte a jejich komplexy, které jsou zaměřeny na podporu zdravého vývoje, růstu a stimulaci imunitního systému u dětí od 6 měsíců do 12 let. Výrobky této společnosti používají pouze přírodní ingredience, žádné umělé příchutě, barviva, GMO, lepek, pesticidy a těžké kovy.

Vitamíny pro růst jsou prezentovány ve dvou formách: v kapalině a kapsli. Kapsule se snadno otvírají, takže mohou být bezpečně podávány dětem, rozpuštěné v mateřském mléce nebo ve směsi. Populární položky v produktu ChildLife Essentials jsou:

 • Tekutý vápník s hořčíkem a vitamínem D (Kód BRB255 a sleva 5%) je vyvážený vzorek s příjemnou pomerančovou chutí a vůní, který obsahuje základní živiny potřebné pro růst kostí a vývoj dítěte.
 • Komplex esenciálních multivitaminů a minerálních látek s příchutí pomerančů / manga, který se skládá z vitamínů A, E, C, D, skupiny B, vápníku, hořčíku, zinku a dalších.

Vitamíny pro dospívající. Teenageři mohou už užívat stejné vitamínové komplexy jako dospělí. Hlavním úkolem těchto vitaminů je aktivace růstu kostí. Osvědčené vitamin-minerální komplexy: "Vitrum Calcium D 3", "Calcium D 3 Aktavis", "Revital Calcium D 3", "Elkar" atd.

Potravinové doplňky, které jsou prezentovány na webových stránkách iHerb, mohou být hodnou alternativou k domácím vitamínům pro dospívající. Nejlepší z nich jsou:

 • Multivitamíny pro dospívající: aktivita, zdraví a jasná kůže od Rainbow Light pomůže vyplnit nedostatek vitamínů ve stravě dospívajícího, když živiny nestačí k uspokojení potřeb rychlého růstu. Každý produkt iHerb můžete zakoupit s 5% slevou podle propagačního kódu BRB255.
 • Multivitaminy pro dospívající z FutureBiotics, M.V. Teen (Použijte promo kód BRB255, abyste získali 5% slevu) - speciálně navržený komplex bude poskytovat všechny potřeby rychle rostoucího organismu, pomůže vytvořit pevný základ pro zdravou budoucnost.

Zde jsou nejoblíbenější vitamíny pro růst dětí. Většina recenzí je pozitivní. Ale každá matka by především měla poradit s lékařem o potřebě použití komplexů vitamínů.

Když vitamíny pro děti pro růst a vývoj nelze provést s následujícími indikátory!

 • Alergie k některé složce léku.
 • Současně s antibiotiky.
 • Nedoporučuje se používat vitamínové komplexy na prázdný žaludek.
 • Vitamíny je nutné vypláchnout pouze vodou, nikoli však džusem, kávou, kakaem.
 • Nepoužívejte samoléčbu!

Vždy pečlivě přečtěte anotaci na vitamínové přípravky. Zvláště přezkoumejte možné předávkování a kontraindikace.

Vitamíny jsou nezbytné pro dětský organismus v období aktivního růstu. Ale je lepší, když je dítě dostane z jídla. Znalost vitamínů nezbytných pro růst umožní tento úkol snadno vyřešit.

Pro Více Informací O Suché Vlasy