logo

Malý růst dítěte: příčiny, korekce a výběr správných vitamínů

Na recepci pediatrického lékaře se rodiče nejčastěji zabývají otázkami týkajícími se tělesného a duševního vývoje dítěte. Koneckonců, odchylky od normy mohou být příznaky různých onemocnění. Nízký růst je obzvláště znepokojen chlapci maminky. Je škoda, jestliže kvůli ztracenému v dětství dítě trpí celý svůj život kvůli svým komplexům. Mám se starat, jestli je syn nebo dcera nižší než jejich vrstevníci? Je krátkodobá známka hormonálních poruch? Jaké vitamíny pro děti pro růst pomůže dětem držet krok s jejich vrstevníky?

Míra růstu dětí

Nejprve se rozhodneme, co považujeme za krátkou povahu? Pozorující rodiče vědí, že jejich dítě neroste rovnoměrně. Období aktivního přidávání v centimetrech se střídají se zpožděním. Proto byste neměli dítě srovnávat s dětmi přátel a známých. Předpokládá se, že dívky dosáhnou věku 16 let a mladí lidé až do 20-21 let. Je až do tohoto věku, že zpoždění ve fyzickém vývoji může být opraveno: pomocí lékařských metod, správné výživy nebo užívání vitaminů. Intenzita růstu závisí na hormonálních změnách v těle a naopak na procesech souvisejících s věkem.

Dynamika věku

Nejaktivnější dítě roste v prvním roce. Délka dítěte se měří ve vodorovné poloze, vyrovnávající nohy. V průměru za dvanáct měsíců je dítě vytahováno o 25 cm. Je zajímavé, že 40% ročního "nárůstu" nastane od 0 do 3 měsíců. Před pubertou se chlapci a dívky vyvíjejí přibližně stejným tempem, a to až o 6 cm za rok. Puberta u dívek je obvykle pozorována ve věku 12 let, u chlapců později ve věku 14 let. Pro sledování tempa věkové dynamiky je třeba porovnat tempo růstu vašeho dítěte s údaji minulého roku.

Stůl - dívky

Tabulka - Chlapci

Určete míru: tabulky a vzorce

Určit normu délky těla může být, alespoň dvěma způsoby.

Centrální tabulky

Údaje byly v nich zaznamenávány s přihlédnutím k průměrným měřením dětí. Například ze 100 chlapců ve věku 3 let má více než 50% parametry od 92,3 do 99,8 cm, a proto budou tyto hodnoty označeny jako průměry.

Tabulka - Růst dětí podle roku

Formula

Průměrná výška dítěte bez ohledu na pohlaví v konkrétním věku se vypočte podle vzorce: počet let x 6 + 80 cm.

Například ve věku 4 let je výška dítěte: 4 × 6 + 80 = 104 cm.

Krátká postava: genetika nebo nemoci?

Pokud jste zkontrolovali všechny tabulky, vzorce a dospěli jste k závěru, že dítě zaostává za svými vrstevníky, důvody se mohou lišit: dědičnost, výživa, klima, chronické nemoci, rysy režimu atd.

Dědictví

Věda identifikuje více než 100 genů, které jsou odpovědné za rychlost růstu a její horní hranici. Vědci věří, že až 2 roky staré děti přidávají v centimetrech asi totéž. Genetické faktory se projeví později. Pokud jsou máma a táta krátká, neměli byste být překvapeni, že dítě není obří.

Potenciální parametry dítěte jsou vypočteny podle vzorce:

 • dívka: (parametry matky + parametry otce) / 2 - 6,5 cm;
 • chlapec: (parametry matky + parametry otce) / 2 + 6,5 cm

Například, výška matky je -150 cm, otec je 160 cm. Proto je genetický růst dětí v takové rodině:

Krátká postava dítěte dědičností není onemocnění, takové děti nepotřebují lékařskou péči. Vyvíjejí se normálním tempem, jestliže správně jedí, postupují podle režimu odpočinku a netrpí infekčními chorobami, chronickými nemocemi kostí, srdečními chorobami atd.

Existuje ještě dobrá zpráva pro rodiče, jejichž děti jsou kvůli dědičnému faktoru malé. Existuje tzv. Geneticky stanovený růstový rozsah. To se rovná 15-20 cm, to znamená, že vaše dítě může růst na 150 nebo 170 cm. Souhlasíte, rozdíl v horní hranici je dostatečně velký, to znamená, že nízká výška dítěte může být upravena.

Maximální růst však dosáhne pouze v případě, že budou splněny určité podmínky.

 • Zdravé jídlo. Vaše dítě musí každý den obdržet vyvážený soubor proteinů, tuků a sacharidů. Potraviny musí být také bohaté na vitamíny a minerály. Jídlo, pokud nehovoříme o miminkoch, je nejlépe děleno 3-4 krát. V dospívání doporučujeme dětem, aby jedli 1,5 kg surové zeleniny a ovoce. Výborný růstový stimulátor - obiloviny. Kashi ráno nasytí celý den. Černý chléb je také dobře absorbován. Ale pro mnoho dětí to není tak oblíbené, krupice by neměla být zneužívána. Vitamíny pro pěstování dětí napraví nutriční nedostatky.
 • Režim odpočinku. Není divu, že říkají, že děti vyrůstají ve snu. Produkce somatotropinu růstového hormonu závisí na denní době. Lékaři věří, že v noci sítnice není podrážděna světlem, a proto se aktivuje epifýza. "Magický" hormon stimuluje růst dlouhých tubulárních kostí a je nejužitečnější pro děti a dospívající. Doba spánku dítěte by měla být 8 hodin nebo více.
 • Fyzická aktivita Dosahované zatížení přispívá k lineárnímu vytlačování kostí a jejich posílení. Ve volné atmosféře se metabolické procesy zrychlují a dynamické cvičení načrtávají kostru.
 • Pokojná atmosféra v rodině. Silný stres je v předškolním věku nejnebezpečnější. Stává se, že dítě je zdravé, ale postrádá lásku, péči o postoj a rodičovskou pozornost. Takové děti někdy rozvíjejí psychosociální dwarfismus. Podobný psychologický problém nastává u studentů státních institucí, jako jsou sirotčince.

Lékařské záležitosti

Důvodem malého růstu dítěte mohou být zdravotní problémy. Infekční onemocnění, onemocnění plic, srdce a střev. Zpomalení rychlosti fyzického vývoje může být také spojeno s poruchami v endokrinním systému. Lékařské encyklopedie ukazuje, že ze 100 dětí s 8-růstovými abnormalitami mají problémy se štítnou žlázou a nadledvinami. Krátká postava může být také způsobena nedostatečnou produkcí hormonů.

Jak pomáhat vašemu dítěti růst

Povinnost rodičů sledovat harmonický tělesný a duševní vývoj dítěte. Ale pokud neexistuje žádná genetická předispozice k krátkému postavení, jsou vytvořeny všechny podmínky pro výživu a odpočinek, ale z nějakého důvodu váš syn nebo dcera náhle přestala růst, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Provedení diagnózy

Pediatr by měl být prvním odborníkem, kterému hlásíte své obavy a podezření. Neváhejte se klást otázky. Koneckonců je v sázce život, fyzické a psychické zdraví vašeho dítěte. Pokud je to nutné, trvejte na dalším vyšetření příslušnými odborníky a na úplnou diagnózu. Zeptejte se, jak podle odborníka můžete zvýšit růst dítěte.

Někdy děti se zpožděným fyzickým vývojem vyžadují pomoc endokrinologa. Se souhlasem rodičů může dítě dostat hormonální terapii. Léky, které obsahují rekombinantní růstový hormon, mohou způsobit zvýšení o 1-2 cm za rok, ale nejsou absolutně účinné při vrozené patologii hypofýzy. S narkomismem nebo podle vědeckého nanismu mají chlapci konečnou výšku asi 140 cm, dívky - 130 cm.

4 vitamíny a 2 minerály

Naštěstí jen malé procento dětí skutečně má zdravotní potíže, a proto nepěstují správným tempem. Obvykle může být situace snadno odstraněna pomocí vitamínů. Některé matky jsou skeptické z přírodních nebo syntetických komplexů. Samozřejmě vyvážená a bohatá výživa organických sloučenin ovlivňuje růst a váhu dítěte. Ale poskytnout vše, co potřebujete, zaměřené pouze na plnohodnotnou stravu, je velmi obtížné.

Více než 25% lidí trpí potravinovými alergiemi nebo nesnášenlivostmi. Jak se vyhnout nedostatku živin se špatnou výživou, založené na mnoha nutričních omezeních?

Můžete se pokusit "ziskat" množství vitamínů z denního menu. Pro dítě starší 12 let je denní potřeba vitamínu A nalezena v 15 kg masa a vitamin D v 670 g másla! Pokud takové metody nasytí tělo, pak další fáze - boj proti obezitě. Problém malého růstu dítěte pak půjde do pozadí. Je třeba si uvědomit, že konzervování, tepelné ošetření a další procesy také snižují množství vitamínů a minerálů v potravinách.

 • Vitamin A (retinol). Když hovoříme o produktech, je nejvíce obsažena v rybí tuk, játrech a mléčných výrobcích. Zpevňuje kosti, stimuluje regeneraci tkání, podporuje rozvoj imunit a má příznivý vliv na vidění. Vědci věří, že vitamín A může zabránit onkologii a kardiovaskulárním chorobám.
 • Vitamín D3 (cholekalciferol). Můžete čerpat z takových produktů, jako jsou vejce, tvaroh, ryby a mořské plody. Vniká do těla v důsledku normálních účinků slunce na kůži. Aktivuje obecný metabolismus a absorpci užitečných minerálů. Unikátní v tom, že působí jak jako hormon, tak jako vitamín.
 • Vitamin C (kyselina askorbová). Snadno se nalézá v zelenině, bylinkách, pomerančů, grapefruitech, citronech atd. Pomáhá s absorpcí vápníku a železa. Přírodní antioxidant a ochrana proti stresu. Obnovuje tkáň a chrání nádoby před ničením.
 • Vitaminy skupiny B (B1, B2 a B6). Pohanka a luštěniny, ořechy a zelí jsou bohaté na vepřové maso, hovězí maso, ryby a drůbež. Pomáhá hladkému působení centrálního nervového systému. Je užitečné nejen pro růst, ale i pro duševní vývoj dětí. Například léky obsahující B6 se aktivně používají k léčbě úzkosti, enurézy, epilepsie a autismu.
 • Vápník. Jezte v mléčných výrobcích, špenát, zelí, mořské řasy, citrónovou šťávu. Minerální je hlavní stavební složkou kostí, buněk a svalové tkáně nemůže bez ní. Normalizuje acidobazickou rovnováhu a zabraňuje deformaci koster.
 • Zinek Jsou bohaté na med, jablka, citrusové plody, maliny a rýže. Často je retardace růstu jedním z příznaků nedostatku zinku v těle. Zinek stimuluje vývoj kostní tkáně a mozku, je hlavní pomocnou regenerací buněk.

Léky a doplňky stravy

Dokonce i s vyváženou stravou je nedostatek živin v těle dítěte asi 30%. Pro prevenci hypovitaminózy a stimulace fyzického vývoje pomocí farmaceutických vitaminů pro růst dětí. Ve farmaceutické síti jsou zpravidla zastoupeny dvěma typy.

 1. Léky. Tvoří více než 80% trhu. Jsou rozděleny do tří skupin: monovitaminy (kyselina askorbová - vitamin C, ergokalciferol - vitamin D2 atd.), Multivitamíny (Pikovit, Multi-tabs-Baby atd.), Multivitamíny s minerály "," Vitrum Junior "apod.) Vitamíny s jednou složkou se používají, nejčastěji tam, kde je nedostatek specifického prvku v těle, multivitaminy - pro prevenci beriberi. Léky jsou prodávány v lékárnách bez lékařského předpisu. Věnujte pozornost údajům uvedeným na obalu av pokynech: složení, podmínky skladování a trvanlivost, dávkování. Sirupy jsou lepší než koupit láhve tmavého skla, spíše než plastové nádoby. Přísně kontrolovat podávání léků, může být předávkování nebezpečné.
 2. Biologicky aktivní přísady (BAA). Ocakují přibližně 20% objemu segmentu, jejich počet se každoročně zvyšuje. Pokud si koupíte přísadu, která není v lékárně, ujistěte se, že máte certifikát kvality, registraci a pokyny přeložen do jazyka vaší země. Doplňky mohou obsahovat rostlinné, živočišné a syntetické složky. Mezi nejznámější komplexy vitamínů a minerálů patří: "Mateřská škola Abeceda", "Centrum" atd.

Aktivátory růstu podle věku

Denní příjem vitamin-minerálních komplexů. Pro rodiče je obtížné vypočítat plán užívání léčiv. Poznámka: dávkování vitamínů v přípravcích je uvedeno v miligramech (mg) nebo v mezinárodních jednotkách (IU). Neexistuje jednotná forma přenosu jedné jednotky do druhé, protože jde o množství a hmotnost látky. Dávkování je proto lépe kontrolovat u lékárníka. Při výběru komplexů je možné vycházet z některých pravidel orientovaných na věk dítěte.

 • V děloze. První živiny, které se stanou důležitým nástrojem při tvorbě plodu, dítě dostane v děloze. Těhotná žena by měla mít všechny stejné prvky, které jsou užitečné pro vytvoření těla dítěte: vitamíny A, D, B, C.
 • Až 1 rok. Dítě dostane živiny z mateřského mléka. Čím delší je kojené dítě, tím rychleji poroste. Někdy však maminka používá dětskou výživu, přistupuje k této otázce s plnou zodpovědností, protože v prvním roce života je v dětství položen celý potenciál dalšího rozvoje. Od 1 roku můžete dát vitamíny ve formě lahodných sirupů. Denní potřeba vitamínů: A - 1250 IU, B6 - 0,5 mg, D - 300 IU, C - 30 mg.
 • Od 4 do 5 let. Maxima aktivního růstu svalové a kostní hmoty. Ale jen vitamíny nestačí. Draslík a fosfor pomohou kostem mít správnou formu a dostatečnou délku. Nedostatek užitečných stavebních materiálů může vést k krátkému vzrůstu, zakřivení končetin, poruchám v proporcích těla. Denní potřeba vitamínů: A - 1600 IU, B6 - 1,1 mg, D - 400 IU, C - 45 mg.
 • Puberty. Z důvodu zrychlení začne puberta u některých dívek ve věku 10 let. Potřeba vitamínů a minerálů u dětí, přibližně jako u dospělých. Důsledky nedostatku jsou však mnohem katastrofické: dystrofické svaly, tenké kosti, problémy s vývojem mozkových struktur. Denní potřeba vitamínů u dívek: A - 3000 IU, B6 - 1,6 mg, D - 400 IU, C - 60 mg; u chlapců: A - 3000 IU, B6 - 2 mg, D - 400 IU, C - 60 mg.

Lidové recepty

Oblíbená moudrost může být doplněním nebo alternativou stravy bohaté na vitamíny a léčiva. Všechny recepty by měly být rozděleny do dvou kategorií:

 1. byliny a potraviny;
 2. cvičení.

Stimulace těla dítěte pomocí léčivých bylin nelze zneužít. Z bezpečné recepty, nejpozoruhodnější recenze o lněném oleji. Je snadno zakoupit v lékárně av obchodě. Děti od 3 do 7 let mohou dostat olej spolu s příjmem jídla na 1 čajovou lžičku, ale ne častěji než 2x denně. V období od 7 do 14 let se doporučuje dávkování zvýšit na dezertní lžičku.

Dalším způsobem, jakým maminky aktivně diskutují na rodičovských fórech, je, že si vezmou mléko se syrovým vejcem. Podle receptury je jedno vejce otřeseno 2 šálky teplého mléka a třikrát za den je odebíráno stejně.

Můžete zvýšit růst dětských lidových léků na základě fyzických vlastností lidské kostry. Nejpopulárnější sada cviků visí na vodorovném pruhu. Za prvé, dítě by mělo být pomáháno, držet pas. Doba prodlevy by měla být zvýšena z 20 sekund na 3 minuty. K zkomplikování cvičení může dojít ke kloubům nohou a závažím.

Všechna cvičení určená k posílení zádového a lisu mají příznivý účinek na harmonický fyzický vývoj. Například, ležet na zádech, aby zvedl rovné nohy, jako kdyby se snažil udělat "bříza". Je skvělé, když se celá rodina zapojí do procesu fyzické kultury.

Samozřejmě, děti potřebují vitamíny pro růst. Ale toto téma by nemělo být fanatické. Pokud má krátkozrakost vašeho dítěte nesouvisející se zdravotními problémy, snažte se dítě vysvětlit, že pozitivní hodnota charakteru je hlavní hodnotou a nikoli dodržování obecně přijatých fyzických norem.

Vitamíny pro růst dětí

Proces růstu v těle dítěte není úplný bez účasti vitaminů, které musí každé dítě dostat v dostatečném množství buď z jídla, nebo z doplňků. Předtím, než rodiče zvednou růst podporující multivitamin pro dítě, měli by rodiče zjistit, které vitamíny jsou potřebné pro růst, jaké potraviny obsahují a zda má dítě indikace pro užívání komplexních vitaminů.

Co ovlivňuje růst dítěte

Za prvé, růst každého dítěte je ovlivňován genetickým faktorem, ale odborníci poznamenávají, že každý člověk má takzvaný "růstový rozsah". Je to asi 15-20 cm a aby dítě dosáhlo maximálního možného růstu, jsou zapotřebí některé příznivé podmínky.

Patří sem:

 1. Plná výživa. Bez dostatečných denních bílkovin, vitamínů, tuků a dalších živin se tempo růstu dítěte zpomalí. Je důležité, aby výživa byla odpovídající věku a pokrývala všechny potřeby, pak nebude mít žádné problémy se zdravím dětí a jejich růstem.
 2. Dostatečná aktivita. Díky pohybu se dítě bude aktivněji rozrůstat, proto by rodiče měli častěji chodit s dětmi předškolního věku a děti ve školním věku by měly psát na jakoukoli sportovní sekci.
 3. Správný režim dne. Pro normální růst by dítě mělo dobře spát a během dne měl dostatek odpočinku. Přetížení, stres, nadměrná pracovní zátěž s dalšími třídami - tyto faktory narušují růstový proces.

Vitamíny a další živiny pro růst

Nejdůležitějšími látkami pro růst dětí jsou:

 • Vitamín A je pro růst nejdůležitější. Tato sloučenina se podílí na růstu kostí a je důležitá také pro růst všech ostatních tkání v těle dítěte. Také bez dostatečného příjmu vitamínu A může být narušena tvorba růstového hormonu. Nicméně nadměrná spotřeba takového vitaminu může poškodit zdraví dětí (hypervitaminóza se vyvine), což je pro matku důležité při volbě vitamínových doplňků.
 • Beta-karoten. Jedná se o sloučeninu, ze které se v těle dítěte vytváří vitamin A (z tohoto důvodu se také nazývá provitaminem A). Pro optimální absorpci by měl být karoten spotřebován s tuky. Na rozdíl od vitaminu A není předávkování karotenem pro zdraví dítěte nebezpečné, ale projevuje se pouze změnou barvy kůže, která prochází jakmile se sníží množství této sloučeniny ve stravě.
 • Vitamín D. Jedná se o jeden z nejdůležitějších vitamínů pro růst kostí, stejně jako tvorbu zubů, protože se podílí na metabolismu minerálních sloučenin tvořících kostní tkáň. Nejen pochází z jídla, ale také se tvoří v kůži osoby pod vlivem slunečního záření. V prvním roce života je takový vitamin extrémně důležitý pro tvorbu skeletu dítěte, a proto je častěji než ostatní předepsáno další, zejména v chladném období roku, kdy je málo slunečných dní.
 • Vitaminy skupiny B. Zvláště důležité pro růst vitaminů této skupiny sloučenin jsou thiamin, vitamin B2 a pyridoxin. Takové vitamíny zlepšují trávicí procesy, vedení nervových impulzů a metabolických procesů, v důsledku čehož je aktivován růst. Vitamin H je důležitý pro růst vlasů, nazývaný také biotin, který je také zařazen do skupiny B.
 • Vitamín C. Tato sloučenina ovlivňuje vstřebávání dalších vitamínů, a proto stimuluje růst dítěte nepřímo. Bez dostatečného množství se sníží absorpce a transport vitamínů D a A, což ovlivní růstové procesy. Navíc se díky kyselině askorbové také zlepšuje asimilace dalších látek, z nichž jsou v dětském organismu vybudovány nové tkáně.
 • Vitamín E Přímo na růst dítěte taková látka nemá vliv, ale její přítomnost v těle dětí je důležitá pro ochranu před ničením jiných vitaminů, které jsou cenné pro růst - především retinol a vitamin C.
 • Vitamín K. Tato sloučenina nepřímo ovlivňuje růst, neboť zlepšuje přívod krve do tkání tím, že zředí krev a snižuje její srážení. Vzhledem k dostatečnému množství tohoto vitaminu se zlepšuje přístup krve kyslíkem a živinami k kostní tkáni.
 • L-karnitin. Toto je název vitaminu-jako sloučenina podílejí na metabolismu tuků, růst kostí a svalové tkáně. Karnitin je schopen zlepšit chuť k jídlu a zvýšit celkový tón, takže je důležitý pro děti s pomalým růstem a nízkou hmotností.
 • Vápník. Bez tohoto minerálu je normální tvorba kostní tkáně a svalová kontrakce nemožná, proto nedostatek vápníku ovlivňuje růst dítěte, stejně jako stav jeho zubů.
 • Zinek Tato minerální látka stimuluje regeneraci buněk a ovlivňuje vývoj kostí a mozkových tkání a také se podílí na metabolismu sacharidů. Při nedostatku se růst dítěte zpomaluje.
 • Jod Tento minerál je nedílnou součástí hormonů, které produkuje štítná žláza. Tyto hormony jsou odpovědné za rychlost metabolických procesů, takže jejich nedostatečné množství, způsobené nedostatkem jódu, také vede k pomalejšímu růstu.

Příjem potřebného množství těchto látek je obzvláště důležitý v prvním roce života dítěte a ve věku 4-5 let, kdy předškolní výchova roste velmi aktivně, a také ve věku 13-14 let, kdy je vyžadována údržba procesů restrukturalizace v těle dospívajících.

Jak se dostat z jídla

Za prvé, potřeba dítěte pro vitaminy a další sloučeniny důležité pro růstové procesy by měla být doplněna z potravin. Dokonce i když dáte baby multivitamínové komplexy, budou jednat pouze jako doplněk stravy, jejíž pečlivé ovládání by mělo být úkolem každé matky.

Výrobky, které jsou důležité pro růst dětí u sloučenin uvedených v tabulce:

Jméno

Hlavní zdroje

Vitamin A

Rybí tuk, žloutek, máslo, játra, mléčné výrobky

Beta karoten

Zelenina a ovoce jsou červené a oranžové

Vitamin D

Vejce, tvaroh, ryby, mořské plody, sýr, mléko

Vitamíny skupiny B

Obiloviny, luštěniny, zelí, maso, ryby, ořechy, drůbež

Vitamin C

Zelenina, citrusové plody, zelenina, bobule

Vápník

Mléčné výrobky, zelí, špenát, mořské řasy, citronová šťáva

Zinek

Jablka, dýňová semena, sušené ovoce, med, rybíz, citrusy, maso

Jod

Mořské řasy, mořské plody, ryby

Farmaceutické přípravky

Zde je přehled doplňků nejčastěji předepisovaných dětem na růst:

 • Akvadetrim. Jedná se o roztok vitaminu D3, schválený pro použití u dětí starších 4 týdnů.

Vitamíny pro zvýšení růstu dětí ve výšce

Mnoho nových matek se obává růstu svého dítěte. Zvlášť, pokud je z tohoto ukazatele trochu za sebou. Nebojte se předem, protože každé dítě je jedinečné svým vlastním způsobem, a proto se jeho růst může lišit od růstu ostatních kluků.

Důležitá je také skutečnost, že tempo růstu dítěte je přímo závislé na růstu jeho rodičů: jestliže máma a táta mají střední výšku (přibližně 155-175 cm), potom dítě a priori nebude vysoké. Tento ukazatel byl původně položen na genetické úrovni a zděděn od rodičů.

Výška člověka dosáhne svého maxima ve věku dvaceti let. Největší růstové skoky spadají na tyto věkové kategorie: od 0 do 1 roku, ze čtyř až pěti let, od třinácti do čtrnácti let. Během tohoto období dítě dosáhne svého maximálního růstu, který je položen na genetické úrovni člověka. Právě během tohoto období tělo potřebuje vitamínové komplexy pro růst a vývoj.

Hlavní faktory ovlivňující růst

 1. Maximální vyvážená výživa. Dieta dítěte by měla obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy, mikroelementy. Sacharidy samotné se nedoporučují, protože mohou zpomalit vývoj dítěte. Potraviny by neměly obsahovat barviva, konzervační látky a látky zvyšující chuť.
 2. Přírodní a zdravé produkty. Tuky je třeba extrahovat z přírodních produktů: z rostlinného a másla, masa a mléčných výrobků.
 3. Cvičení. Dnes se děti pohybují méně a méně na ulici a stále častěji tráví čas doma před televizí nebo u počítače. Je třeba se ho zbavit! Pro vývoj dítěte ve výšce je důležité se pohybovat na čerstvém vzduchu. Bude užitečné spustit nebo skočit na ulici. Můžete také napsat dítě do jakékoli sportovní sekce, tanec a podobně.
 4. Odpočinek. Pro rychlý vývoj dítě potřebuje spát, aby trval alespoň osm hodin.
 5. Nedostatek stresu. Pro malého muže je nějaký problém stresem. Špatné vztahy s vrstevníky, konflikty s učiteli, jakékoliv vnitřní zkušenosti mohou zpomalit růst. V této situaci se můžete obrátit na psychologa, který určitě pomůže dítě řešit problémy, a hlavním úkolem rodičů je vytvořit příznivé prostředí v rodině, aby nedošlo k narušení dítěte.
 6. Vitamíny pro růst. Jedním z hlavních míst je obsazené vitamíny, které pomáhají růst a posilovat kosti dítěte.

Skupiny vitamínů

Aby bylo dítě harmonicky rozvíjeno, je nutné používat známé vitamíny a minerály. Je třeba je aplikovat v období nejaktivnějšího růstu.

 • Vitamíny skupiny A. Takové vitamíny patří mezi nejdůležitější v procesu růstu dítěte: vitamín A přispívá k růstu a posílení kostí. Obsahuje maslo, mléčné výrobky, rybí tuk a játra. Je však nutné si uvědomit, že přebytek tohoto vitaminu, stejně jako jeho nedostatek, může poškodit zdraví dítěte.
 • Vitaminy ze skupiny D. Vitamíny této skupiny se používají k prevenci výskytu rachitis u kojenců. Hlavním úkolem je pomáhat při vstřebávání vápníku a fosforu ve střevech. A také pomáhá zlepšit stav zubů a posiluje kosti. Vitamín D lze získat nejen z jídla (játra, vejce, brambory, mléko, ryby), ale také dostatečně dlouhou procházkou s dítětem za slunečného počasí. Slunce je zdrojem vitaminu D.
 • Vitamíny skupiny B:
  • Q 1. Pomáhá růstu kostí tím, že zlepšuje trávení a obohacuje tkáně těla příjemnými vitamíny. Je obsažen v ledvinách, medu a pohanky.
  • B 2. Pomáhá růstu skeletu normalizací metabolismu. Je hodně v mléčných výrobcích, ořechů a vejcích.
  • B 6. Regulace správné struktury kostí. Obsahuje banány, mořské plody, brambory, maso.
  • Na 11. Tento vitamin se nazývá růstový vitamín, protože zrychluje tento proces a posiluje kosti. Velmi často je předepsáno těm dětem, kteří jedí málo. Najdete ji v mase, mléčných výrobcích i v avokádě.
 • Vitamíny skupiny C. Jeden vitamín C nepomáhá růstu kostí, ale jeho hlavní funkcí je pomoci vitamínům A, D, E lépe trávit ve střevech. Maximální obsah vitaminu v citronu, kiwi, jablka, paprika.
 • Vitamíny skupiny K. Tyto vitamíny mají druhotnou funkci: nepřispívají k růstu, ale snižují krevní srážlivost, což umožňuje, aby naše živiny absorbovaly živiny. V sýru, vlašských ořechách a másle je mnoho vitamínů.
 • Vápník. Toto je hlavní složka lidských kostí. Jeho role je neocenitelná v procesu růstu. Nemůže se však absorbovat bez vitamínu D. Vápník je obsažen v mléčných výrobcích, v zeleni, ořechů, fazolích a žaludku.
 • Jod Obsahuje hormony štítné žlázy, které se přímo podílejí na růstovém procesu. Pokud dítě nedostane jód s jídlem, může jeho růst zpomalit. Je to spousta v mořském kale, mořských plodech, v česneku, ve špenátu a vejcích.

Seznam nejlepších vitaminových komplexů pro růst

Někdy bez lékárny komplex vitamínů prostě nemůže dělat. Zvláště v období intenzivního růstu člověka, se sezonní avitaminózou nebo virovým onemocněním. Nedostatek užitečných látek v těle lze také pozorovat u dětí, které jíst dostatečně a odmítat zdravé produkty. V takových případech neudělat bez vitamínů.

Odrůdy

 • Komplexy vitamínů navržené od narození do 1 roku.

V tomto věku se pediatři zřídka pokoušejí předepisovat vitamíny, neboť se obávají velké zátěže na ledvinách dítěte. Někdy jsou však prostě nezbytné, například, jestliže drobky zesílí váhu nebo nezrůstají.

Hlavní věc v tomto období bude vitamin D, který se používá k prevenci takových onemocnění, jako je rachita.

Lékaři často předepisují přípravek Akvadetrim - roztok D3, který je povolen pro děti od 1 měsíce.

Multitabs Baby. Struktura tohoto vitamínového komplexu zahrnuje vitaminy D, A a C. Vyrábí se ve formě kapiček a v prvém roce života je povoleno používat strouhání.

Biovital gel pro děti. Obsahuje multivitaminový komplex lecitinu a tří minerálů. Povoleno pro děti všech věkových skupin.

 • Vitamíny pro růst jsou určeny pro děti od jednoho do tří let.

Pikovit Tento vitaminový komplex je vyroben ve formě sirupu a je určen pro děti starší než 1 rok. Skládá se z 9 vitaminů potřebných pro růst dítěte.

Sana-sol. Je to podobná s Pikovit, ale do jeho složení je zahrnuto pouze 10 důležitých vitaminových komplexů. K dispozici ve formě sirupu a je určen dětem od 1 roku.

Multitabs. Obsahuje všechny druhy vitaminových komplexů a minerálů, je ve formě pilulek a je předepsáno pro děti od 1 roku.

Abeceda je naše dítě. Toto lék je vyráběn ve formě sáčků s práškem a předepisován dětem ve věku 1,5 - 3 let. Všechny užitečné prvky jsou rozděleny do třídenních dávek, přičemž je třeba vzít v úvahu jejich absorpci tělem. Obsahuje 11 vitaminových komplexů, 5 minerálů a beta-karoten.

 • Komplexy vitamínů pro růst jsou určeny pro děti od tří do sedmi let. Během tohoto věku je nutné užít vápník a vitamin D v maximálním množství, protože jsou odpovědné za růst kostí a změnu zubů z mléka na původní.

Vitamishki. Tento multivitaminový komplex je předepsán dětem od tří let. Jsou uvolňovány ve formě žvýkacích medvědů, které přitahují pozornost dětí. Aktivní růst dítěte je ovlivněn komplexem Multi + a přísadou Calcium +, která obsahuje takový esenciální vitamin D.

Pikovit Yunik. Je vyrobena ve formě žvýkacích tablet a kombinuje 11 vitaminových komplexů a 8 minerálních doplňků. Určeno dětem starším tří let.

Vitrum Baby. Povoleno používat děti od 3 do 5 let. K dispozici ve formě žvýkacích tablet a kombinuje se s vápníkem, fosforem a hořčíkem.

Nicomed Calcium D3. Takové vitamíny, které se vyrábějí ve formě žvýkacích tablet pro růst, obsahují uhličitan vápenatý a D3. Povoleno používat děti starší tří let.

Dětský gel Supradin. V tomto vitamínovém doplnění se kombinuje 8 hlavních komplexů vitamínů, lecitinu a beta-karotenu. Povolené děti staršími tři roky.

Vícenásobné karty Baby Calcium +. Vitamíny pro růst ve formě žvýkacích tablet jsou předkládány a předepsány dětem od dvou do sedmi let. Kompozice obsahuje vitamínový komplex 13 složek a další důležité minerály.

Navzdory výhodám vitamínových doplňků existují kontraindikace, při kterých je používání vitamínů pro růst zakázáno!

Kontraindikace

 • Tendence na nesnášenlivost jakékoli složky vitaminového doplňku.
 • Dítě má cukrovku, protože mnoho doplňků obsahuje cukr.
 • Fenylketonurie.
 • Těžká forma onemocnění ledvin.
 • Vitamin A a D hypervitaminóza
 • Problémy s metabolismem vápníku.

Chcete-li koupit vitamíny, které jsou určeny k podpoře růstu dítěte, je nutné pouze v lékárně. V tomto případě máte sto procent jistotu kvality zakoupeného produktu. Krátce před zakoupením byste se měli seznámit s nejznámějšími výrobci a přečíst si recenze od jiných matek, abyste se vyhnuli nepředvídatelným potížím se zdravím dítěte.

Před použitím vitamínového doplňku si přečtěte návod. Pokud vaše dítě ještě není ve věku tří let, pak v takovém případě musíte koupit takové vitamíny, které jsou povoleny pro děti do tří let, a můžete koupit komplex vitaminů pro dospívající, který je určen pro děti od 12 do 18 let.

Pamatujte si, že komplexy vitamínů určených pro dospělé jsou přísně zakázány dětem dětem!

Vitamíny užitečné pro růst

Lidský růst je určen působením mnoha faktorů. Mezi nimi je především genetika. Ale to neznamená, že dítě bude nutně stejně malé nebo vysoké jako jeho rodiče. Bude ovlivněn výživou, životním stylem, fyzickou aktivitou, stavem lidského zdraví od narození do 20 let. A vitamin pro růst hrají významnou roli. Který z nich má primární efekt a potřebujete dodatečný příjem vitaminových doplňků během růstového období? Na tyto otázky se budeme snažit velmi jasně odpovědět.

Co ovlivňuje výšku osoby?

Růst člověka je ovlivněn hlavně genetikou. Pokud jsou rodiče, babičky, dědečkové vysoké, pak je nepravděpodobné, že dítě bude pod průměrnou výškou. Ale za určitých podmínek, které ji povzbuzují, můžete zvýšit průměrný nárůst růstu o 10-15 cm. A naopak, vliv negativních faktorů může tuto hodnotu snížit ve srovnání s přírodou.

Následující podmínky mají pozitivní vliv na růst dítěte:

 • Různé potraviny bohaté na bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a stopové prvky. Nedostatek živin v těle nedovolí, aby se dítě normálně vyvinulo.
 • Aktivita motoru. Toto hnutí je základní součástí normálního růstu.
 • Správně organizovaný spánek-bdění. Přetížení, nadměrná duševní a fyzická námaha mohou způsobit zdravotní potíže a v důsledku toho zpomalovat růst.

Porušení kterékoli z těchto podmínek může negativně ovlivnit vývoj dítěte. Patologicky nízký růst indikuje přítomnost závažných onemocnění. Může to být porušení kardiovaskulárního systému, trávicích orgánů, respirace. Velmi často příčinou takových problémů je nesprávné fungování endokrinních žláz (štítné žlázy, nadledviny).

Vitamíny nezbytné pro růst

Vitamíny určené pouze pro růst, přírodu nebo člověk nejsou vymyšleny. Neexistuje žádný takový přípravek nebo taková pilulka, která polykání rychle vyroste. Existuje však komplex živin, který tento proces aktivuje v těle. Zlepšují metabolismus, podporují růst těla a zvyšují svalovou hmotu.

Intenzivní růst člověka nastává až do 20 let kvůli tvorbě nových buněk v určitých oblastech v kostech - epifýzách. Ve věku dvaceti let se tento proces zastaví. Zvýšení tělesné délky během života je trhavé, nerovnoměrné.

Existuje několik období, kdy je růst obzvláště patrný:

 • od narození do jednoho roku;
 • střední a vyšší předškolní věk;
 • přechodné období.

V tomto věku, zvláště potřebné vitamíny pro růst dětí v dostatečném množství. Aby bylo dosaženo maximálních parametrů růstu těch, které jsou v génech položeny, může dítě pouze pod dostatečným příjmem potřebných živin do těla. K aktivaci tohoto procesu je zapotřebí zvláštní hormon - somatostatin.

Zvažte, jaké vitamíny jsou potřebné pro růst. Jejich soubor nezávisí na věku osoby, pouze na výši a poměru každé jiné změny. Není vždy možné dosáhnout optimálních poměrů prostřednictvím vyvážené stravy. V takových případech jsou spolu s lékařem, multivitamíny nebo speciální potravinové doplňky vybrány. Nedoporučuje se to provádět samostatně, protože dávka se může v jednotlivých případech lišit.

Během období růstu člověk potřebuje takové stopové prvky jako fosfor, vápník, železo, zinek, jód a všechny vitamíny známé vědě. Ovšem nejvíce ovlivňují metabolické procesy nezbytné pro plný růst, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12), A, D, E, K, kyselina askorbová.

Retinol v tomto souboru hraje roli "první housle". Stimuluje vývoj osteoblastů - speciálních buněk, které syntetizují prvky nezbytné ke zvýšení délky kosti. Vitamin A se podílí na kalcifikaci nové části kostní tkáně.

Bez kalciferolu nelze úplně absorbovat vápník. Podílí se také na syntéze osteoblastů a na procesu kalení kostí.

Tokoferol přispívá k úplné absorpci retinolu a kyseliny askorbové, prodlužuje jejich působení.

Kyselina askorbová sama o sobě sama o sobě není schopna zvýšit rychlost růstu, ale její hlavní roli je zlepšení absorpce retinolu a kalciferolů, bez nichž není možný úplný fyzický vývoj.

B vitaminy se podílejí na trávení, zajišťují normální krevní oběh a výživu všech tělesných tkání. Normalizují metabolismus, regulují práci nervového systému.

Tento vitamín zajišťuje normální srážení krve, a proto jeho příjem dokonce i v malých cévách a výživě kostní tkáně.

Retinol a kalciferol jsou proto hlavními vitamíny pro zvýšení růstu. Ale bez takových pomocníků, jako jsou vitamíny C, skupiny B, E, K, jejich činnost nebude úplná a dostatečně efektivní.

Přírodní zdroje růstu vitamínů

Nejdříve by měly být vitamíny pro růst dětí a dospívajících požívány z přírodních zdrojů. Tyto živiny jsou dobře absorbovány, nezpůsobují nežádoucí účinky, zřídka způsobují alergické reakce a ve výjimečných případech vedou k předávkování. Proto je velmi důležité přemýšlet o menu dítěte v jakémkoli věku a zajistit vyváženou stravu. Syntetické přísady je doplňují pouze, ale nemohou být zcela nahrazeny.

Potřebuje dítě vitamíny pro růst a rozvoj: odborné stanovisko a přehled nejlepších komplexů vitamínů a minerálů

Výška člověka se mění po celý život. První rok je poznamenán nejrychlejším tempem jeho vývoje. Obvykle se v tomto období zvyšuje růst o 25 cm. Zvědaví je, že hlavní nárůst nastává v prvních třech měsících. To představuje 40% celkového nárůstu růstu, ke kterému dochází za 365 dní. Růst dítěte měří první rok v náchylné pozici, nutně se vyrovnává s nohama. Měli byste vědět, že před adolescencemi se chlapci a dívky vyvíjejí téměř stejně. Za 12 měsíců přidávají asi 6 cm.

Pokud dítě má menší růst ve srovnání se svými vrstevníky, pak se mnoho rodičů začíná obávat: zda se jejich dítě vyvíjí správně; co dělat, aby růst; Stojí za to, že mu dá pít stimulující vitamíny? Takže pojďme dohlédnout společně, co určuje růst dítěte a zda je možné nějak ovlivnit.

Pokud dítě zaostává za rodiči, začnou rodiče přemýšlet o nákupu stimulujících vitaminů.

Co určuje růst drobků?

Všechny děti mají vrozený rozsah růstu. Má velikost 15-20 cm, například 165-185 cm. Aby výška dítěte dosáhla nejvyšší hodnoty v tomto rozsahu, je třeba vzít v úvahu řadu podmínek:

 1. Dodržování režimu práce a odpočinku. Spánek by měl trvat nejméně 8-10 hodin.
 2. Potraviny by měly být vyvážené, tj. Měly by obsahovat bílkoviny a tuky a sacharidy. Kromě toho je důležité si uvědomit, že přidáváte do stravy různé vitamíny a minerály. Nepřehánějte ho lehkými sacharidy. Mnoho z nich v jídle může vést k inhibici růstu dítěte. Potřebné tuky lze nalézt v mléčných výrobcích, rostlinných olejích, mastných rybách, drůbežím masa, oříšcích. Potraviny konzumované dítětem by měly být přirozené a užitečné bez zesilovačů chutí, různých barviv a konzervačních látek.
 3. Minimalizace stresových situací. Důvody pro pomalý růst dítěte jsou často jeho vnitřní zkušenosti, obtíže ve vztazích se svými vrstevníky, konflikty s učiteli nebo rodiči. Pokud u dítěte zjistíte alespoň jeden z výše uvedených problémů, měli byste kontaktovat psychologa, který mu pomůže zjistit situaci a zvládnout ji. Rodiče by měli dítě obklopovat s péčí, pozorností a láskou.
 4. Sportovní zátěže. V současné době jsou děti méně a méně pravděpodobné, že půjdou ven. Zábavné outdoorové hry s přáteli nyní nahrazují tablety, počítače a nejrůznější gadgety. To vše nepochybně negativně ovlivňuje růst dětí. Aby dítě mohlo růst rychleji, musí být v pohybu co nejčastěji. Běh, skákání, různé hry na čerstvém vzduchu - to vše může mít příznivý vliv na růst. Bude také užitečné navštívit sportovní oddíly.
 5. Vitamíny. Při zvyšování růstu hrají významnou roli. Je důležité si je vybrat správně, ale není to snadný úkol. Je lepší kontaktovat odborníka s touto otázkou.
Přiměřené atletické zátěže přispívají k růstu a rozvoji dítěte

Zdravotní problémy

Růst dítěte může být ovlivněn přítomností určitých onemocnění. Mezi nejběžnější patří: onemocnění srdce, střeva, plic, stejně jako onemocnění endokrinního systému, různé infekce.

Provedení diagnózy

Pokud máte pochybnosti o tom, zda se vaše dítě vyvíjí správně, měli byste nejprve promluvit s pediatrem. Nebojte se ho zeptat na to, co vás trápí. Nezapomeňte, že fyzická a psychická pohoda dítěte může záviset na správné diagnóze. Můžete požádat pediatra, aby vaše dítě odkázal jiným lékařům, kteří se specializují v této oblasti, pro další vyšetření a podrobnou diagnostiku. Můžete se také dozvědět, jak stimulovat růst dítěte.

Je třeba mít na paměti, že včasná diagnóza výrazně zvyšuje šance na obnovu. Nejvyšší výsledek lze dosáhnout, pokud se léčba provádí před pubertálním obdobím dítěte, tj. Až 14 let u chlapců a 12 let u dívek (viz také: jak vysoký by měl být chlapec na 14?). Po dosažení puberty se účinnost léků sníží s každým dalším rokem. Ve dnech 18-21 se už nemůžete spoléhat na pozitivní výsledek z drog.

V některých případech mohou děti s krátkým postavením potřebovat pomoc endokrinologa. Lékař předepisuje, aby dítě absolvovalo hormonální léčbu. Přípravky předepsané odborníkem mohou mít plodný účinek na zdraví dítěte a v důsledku toho mu bude moci po 12 měsících přidat 1-2 cm výšky. Pokud má však dítě vrozené patologické stavy hypofýzy, tato léčba nepřinese žádný výsledek. S nanizmem (dwarfismem) růst dívky je 130 cm, a chlapci - 140 cm.

Jaké vitamíny jsou potřebné pro růst a vývoj dětí?

Vitamin A

Vitamín A je jedním z nejdůležitějších vitamínů potřebných pro zvýšení růstu dítěte. Zabývá se syntézou kostí, přispívá k jejich posílení a zvyšování délky. Jsou bohaté na potraviny, jako je játra, máslo, dýně, rybí tuk, meruňky, mrkev, mléko (viz také: kapsle pro děti z rybového oleje "Kusalochka"). Je třeba si uvědomit, že by nemělo být zneužíváno vitamín A. Příliš mnoho z toho v těle je stejně škodlivé jako nedostatek.

B vitaminy

B1 poskytuje dobrou podporu růstu kostí kvůli jeho příznivému účinku na trávicí proces. Také obohacuje všechny tkáně těla potřebnými látkami. To se nachází v pohankové, ledviny, medu.

Vitamin B1 podporuje růst kostní kosti a zlepšuje trávení.

B2 sleduje metabolismus, pomáhá růstu kostry. Ořechy, houby, mléko, rajčata, kvasnice - to je jen malý seznam produktů, ze kterých lze extrahovat tento užitečný vitamín. B6 zajišťuje, že kosti rostou správně, lze je nalézt v následujících produktech: brambory, kukuřice, melasa, česnek, banány, maso a mořské plody. B11 zrychluje růst a posiluje kosti. Ve většině případů je předepsáno vypít dětí, které jíst málo, protože zlepšuje chuť k jídlu. Tento vitamin se nachází v sýrech, mléčných a masných výrobcích, av avokádě.

Další vitamíny

Vitamín C se ani sám nezúčastňuje růstu kostí, ale díky tomu jsou takové vitamíny jako A, D, E dobře vstřebány do střeva. Po úplné asimilaci přenáší tyto vitamíny do tkání těla a chrání je před ničením volnými radikály. Velké množství je k dispozici v kiwi, rakytníku, bulharském pepři, citrónu, jablkách.

Vitamin D pomáhá dětem vyrovnávat se s rachotem, posiluje kosti, zlepšuje stav zubů a díky tomu je v těle snadněji vstřebáván fosfor a vápník.

Vitamin K má přímý účinek na růst kostí tím, že snižuje srážení krve. To zase vede k tomu, že živiny jsou tělem lépe absorbovány. V ořechách, zelí, másle, špenátovi a sýru je mnoho vitamínů.

Vitamín K je potřebný pro lepší absorpci živin.

Nedostatek jódu v těle může samozřejmě výrazně ovlivnit růst dítěte. To je způsobeno tím, že je součástí hormonů štítné žlázy. Minerální je možno nalézt v mořských plodech, hrách, vejcích, hovězího, mořském a špenátovém.

Vápník je minerál, který má nejvýznamnější vliv na růst kostí. Její nevýhodou je, že nemá schopnost trávit se v těle bez pomoci vitamínu D. Zelení, sýr, fazole, mléčné výrobky, dogrose, ořechy obsahují optimální množství tohoto vitamínu.

Aktivátory růstu podle věku

Existují určité normy pro spotřebu určitých komplexů vitamínů. Ne všichni rodiče mohou správně vypočítat plán na užívání léků. Je třeba mít na paměti, že dávka vitaminů a minerálních látek na léky může být uvedena jak v mezinárodních jednotkách (IU), tak v miligramech (mg). Neexistuje jediný způsob, jak převést jednotku na jinou. To je způsobeno skutečností, že v prvním případě je uvedena hmotnost látky a ve druhé - množství. Z tohoto důvodu je třeba dávku kontrolovat u lékaře. Při výběru komplexů vitamín-minerál by měly být vzaty v úvahu následující body:

 • Až 1 rok. Během této doby života dítě dostává všechny potřebné vitamíny z mateřského mléka. Čím déle dítě kojene, tím dřív poroste. Pokud mateřské mléko rychle nepřijelo nebo nezmizelo, pak se položila otázka, jaký druh směsí má dítě dát. Řešení této otázky by mělo být řešeno velmi zodpovědně, protože během tohoto období je stanoven nejdůležitější potenciál pro další rozvoj. Po roce mohou drobky začít dávat různé vitamíny ve formě sladkých sirupů.
Čím déle dítě bere mléko, tím více živin se dostane do jeho těla.
 • 4-5 let. V této době se začíná vyskytovat zvýšený růst kostí a svalové hmoty. Nicméně, aby kosti měly uspokojivou délku a správný tvar, nebude mít dostatek vitamínů. Kromě nich by měly být ve stravě dítěte přítomny minerály, jako je fosfor a draslík. Kvůli nedostatku stavebních materiálů potřebných pro tělo může dojít k zakřivení horních a dolních končetin. Podíl těla může být také narušen. To vše může vést k krátkému vzrůstu.
 • Pubertal období. Když se dosáhne věku 13-14 let, je potřeba minerálů a vitamínů stejná jako u dospělých. Nedostatek příznivých látek může vést k takovým důsledkům, jako jsou tenké kosti, problémy s vývojem mozkových struktur, stejně jako svalová dystrofie.

Dávkování podle věku

Je důležité vědět, kolik vitamínů a minerálů člověk potřebuje během dne. Zvláště mladí rodiče by si měli pamatovat všechny dávky jako násobící stůl nebo alespoň zavěsit "čísla" před očima. Takže zvažte denní dávky pro děti podle věku:

Jaké vitamíny je třeba užít pro růst dětí ve výšce

Pro růst výšky je odpovědná genetika. Důležité jsou také výživa, životní styl, fyzická aktivita a celkové zdraví od narození do 20 let. Adekvátní příjem vitamínů a minerálů zajistí normální vývoj dítěte během období aktivního růstu. Jaké vitamíny je třeba vzít pro růst dítěte ve výšce?

Výhody vitamínů

Růst výšky je trhavý, nerovný. Tvorba nových buněk v epifýzách přispívá k prodloužení kostí. Tyto procesy jsou způsobeny působením vitamínů a minerálů. Jaké vitamíny jsou nezbytné pro růst dětí?

Vitamín A je potřebný pro zvětšení kostí, stimuluje vývoj specifických buněk - osteoblastů. Látka se podílí na kalcifikaci sotva vytvořené kostní tkáně. Nedostatek retinolu může vést k narušení syntézy růstového hormonu. Beta-karoten je sloučenina, která pomáhá tělu syntetizovat vitamín A. Pro lepší absorpci je látka spotřebována s tuky. Předávkování karotenem není pro dítě nebezpečné.

Vitamín D je nezbytný pro tvorbu kostí a zubů, podílí se na metabolismu vápníku a fosforu. Dodává se s produkty a může být syntetizován pod vlivem ultrafialového záření. Calciferol je v prvním roce života velmi důležitý pro tvorbu kostry. Zabraňuje rachotům u novorozenců.

B vitamíny stimulují trávicí trakt a nervový systém, urychlují metabolismus. Látka zajišťuje aktivní krevní oběh, takže je možné plně vyživovat všechny tkáně těla včetně kostí. Normalizované srážení krve.

Vitamin C ovlivňuje nepřímý růst kostí: zlepšuje absorpci retinolu a kalciferolu a zajišťuje jejich transport.

Tokoferol podporuje rychlou absorpci vitaminu A a C.

Vitamin K ovlivňuje nepřímý růst výšky: vylučuje krev a snižuje srážlivost, takže kostní tkáň je lépe zásobován krví. Přiměřený příjem vitamínů zajišťuje přepravu kyslíku a živin.

L-karnitin se podílí na metabolismu tuků, růstu kostní a svalové tkáně. Zvyšuje chuť k jídlu a celkový tón. Sloučenina je indikována u dětí s pomalým růstem a nízkou tělesnou hmotností.

Vápník se podílí na tvorbě kostních buněk a zubů. Je nutné svalové kontrakce a udržování jejich tónu.

Zinek pomáhá obnovovat buňky, aktivuje vývoj kostní tkáně a mozku. Účast na metabolismu uhlohydrátů. Minerální nedostatek je doprovázen pomalým růstem.

Jód je součástí hormonů produkovaných štítnou žlázou. Jsou schopny urychlit metabolismus, který stimuluje aktivní růst dítěte.

Potraviny

Přípravy

Děti mohou dostat vitamíny pro růst jako další zdroj živin. Léčba je často indikována během období aktivního růstu, sezónní avitaminózy nebo virů. Typ prostředků, dávkování a trvání kurzu určuje pediatr, s přihlédnutím k věku a hmotnosti dítěte.

Farmakologické společnosti nabízejí širokou škálu produktů určených speciálně pro děti. Prostředky jsou přijímány po jídle nebo během jídla. Pití vitamínů na prázdný žaludek je zakázáno.

Níže je seznam doporučených komplexů vitamínů.

 • Bee Big: komplex vitamínů a minerálů. Eliminuje nedostatek vápníku a vitaminu D v těle. Používá se k prevenci a léčbě zpožděného fyzického vývoje. Udržuje zdravé zuby, kostru, vlasy a nehty.
 • Calcohel: stimuluje metabolismus vápníku. Používá se jako pomůcka při komplexní léčbě. Zřídka se předepisuje pro monoterapii. Lék je kontraindikován u dětí mladších 6 let.
 • "Complie Calcium D3»: Obsahuje vitamín D a uhličitan vápenatý. Nástroj aktivuje metabolismus vápníku a fosforu. Určeno pro děti starší 3 let. Lék zvyšuje hustotu kostí, udržuje normální hladiny vápníku a vitaminu D3. K dispozici ve formě žvýkacích tablet (pro děti starší 5 let) a prášku na suspenzi (do 3 let).
 • "Multi-Tabs Baby Calcium Plus": používá se k léčbě a prevenci nedostatku vitaminu různých původů. Posiluje zuby, kosti, podporuje svalový tonus.
 • "AlphaVit Naše dítě": obsahuje 11 vitaminů, beta-karoten a 5 minerálů. K dispozici ve formě prášku. Je implementován v sáčku. Lék je indikován pro děti ve věku 1,5 - 3 let.
 • "Calcemin Advance" obsahuje vápník, vitamin D3 a minerály (zinek, měď, mangan, bór). Účast na metabolismu vápníku a fosforu. Droga je kontraindikována u dětí mladších 12 let.

Děti 3-7 let jsou předepsány následující vitamínové a minerální komplexy: Pikovit Yunik, Kindergarten AlfaVit, AlfaVit Shkolnik, Vitrum Baby, Vitamishki Calcium Plus.

Kontraindikace

Vitamíny pro výskyt dětí nelze užívat v následujících případech:

 • nesnášenlivost komponent,
 • diabetes mellitus
 • závažné selhání ledvin
 • narušený metabolismus vápníku,
 • hypervitaminóza A nebo D.

Produkty obsahující aspartam jsou kontraindikovány u fenylketonurie. Je také zakázáno užívat doplňky v kombinaci s antibiotiky.

Plný fyzický vývoj dítěte je možný díky dostatečnému příjmu vitamínů a minerálů. Během období aktivního růstu tělo potřebuje další zdroj.

Pro Více Informací O Suché Vlasy