logo

Ženské a mužské hormony zodpovědné za růst vlasů: typy hormonální nerovnováhy jsou nebezpečné a jak je obnovit

Vypadávání vlasů je přirozený fyziologický proces.

Každý den nám vlasy ztrácejí ve výši 80 až 120 kusů.

Významný nadbytek těchto indikátorů však není normou a často naznačuje hormonální selhání v těle.

Hormony jsou také zodpovědné za tempo růstu kadeří, jeho zpomalení nebo úplné zastavení je dobrým důvodem k obavám.

Hormony pro růst vlasů na hlavě člověka

Androgeny

Mužské pohlavní hormony, které regulují růst vlasů na lidském těle, ale potlačují jejich vývoj na pokožce hlavy. Jejich přebytek může stimulovat růst mužských vlasů na obličeji a těle a plešatost vlasů.

Estrogen

Ženské pohlavní hormony zodpovědné za růst vlasů u žen hrají důležitou roli v těle spravedlivého pohlaví. Zodpovědný za zdraví kudrlin, jejich strukturu.

Hormony štítné žlázy (tyreotropní)

Ovlivňují saturaci kyslíku, syntézu bílkovin, která má velký význam pro tvorbu vlasových folikulů a jejich růst, stejně jako zvyšuje jejich přežití.

Růstový hormon

Produkce v hypofýze je vylučována do těla každých 3-5 hodin.

Aktivněji se tento proces uskutečňuje v noci, během spánku.

Po třiceti letech se produkce růstového hormonu postupně snižuje.

Omlazuje celé tělo, pomáhá obnovit strukturu vlasové šachty, přirozenou barvu pramenů, zvyšuje možnost jejich růstu, eliminuje předčasnou alopecii. Při nedostatku - je účinek opačný.

Jaké hormony mohou způsobit vypadávání vlasů?

Dihydrotestosteron

Je to nejhorší nepřítel vlasových folikulů a příčina mnoha druhů plešatosti u obou pohlaví, zejména u žen, vyvolává androgenní alopecii. Pokud čas neodhalí přítomnost dehydrotestosteronu, proces pletení bude nezvratný.

Prolaktin

Vyrábí se v předním laloku hypofýzy. Má přímý negativní účinek na vlasový folikul a nepřímo zvyšuje obsah paraandrogenů v kůře nadledvinek.

Co je hormonální vypadávání vlasů? Diagnostika

Růst vlasů je regulován především hormonálními hladinami.

To ovlivňuje rozdíl v tomto procesu u lidí s různými podmínkami a životním stylem, různými věkovými skupinami a pohlavími.

Samozřejmě, nejmenší selhání v tomto procesu může přispět ke ztrátě vlasů.

Nejčastější příčinou plešatosti je nerovnováha androgenů a estrogenů v lidském těle.

Kromě plešatosti mohou nastat následující příznaky:

 • ostrý set nebo snížení hmotnosti;
 • vysoká únava;
 • bolest během menstruace, narušení cyklu;
 • vypadávání vlasů na hlavě;
 • zvýšený růst vlasů na těle, tváři;
 • závratě, bolesti hlavy;
 • otok;
 • skočí krevní tlak;
 • bolesti kloubů;
 • poruchy spánku;
 • snížené libido;
 • zvýšené pocení;
 • podrážděnost, tendence k depresi.

Jak obnovit hormony?

Obnovení hormonální rovnováhy vyžaduje spoustu času.

Jedná se o poměrně závažné porušení, které je třeba bojovat v raných fázích.

Nejúčinnějším způsobem je přijímání syntetických hormonů, které mají buď stimulovat vlastní produkci, nebo potlačit jejich nadbytek.

Předepsané léky by měly být kvalifikovány po obdržení výsledků všech testů a vyšetření.

Kdy potřebuji užívat drogy obsahující hormony pro růst vlasů?

Mělo by být zahájeno pouze u závažných případů alopecie po absolvování všech nezbytných testů a závěru gynekologa nebo endokrinologa. Léky obsahující hormony mají řadu kontraindikací a vedlejších účinků, jejich nekontrolovaný příjem může mít vážné následky.

Kontraindikace

Přijetí léčiv obsahujících hormony je zakázáno:

 • v přítomnosti závažných kardiovaskulárních onemocnění;
 • poruchy krvácení;
 • závažné onemocnění jater;
 • křečové žíly;
 • v přítomnosti obezity, vysokého cholesterolu, diabetu;
 • těhotenství a kojení;
 • krvácení z genitálního traktu, které není způsobeno menstruací;
 • při detekci nádorů pohlavních orgánů a prsou (neošetřených nebo maligních).

DŮLEŽITÉ: Léky obsahující hormony zvyšují riziko trombózy u žen, které kouří.

Pro méně závažné kontraindikace, jako jsou děložní fibroidy, epilepsie, trombóza povrchových žil, lékař rozhoduje o užívání hormonálních léků nebo o jejich odmítnutí v závislosti na zdravotním stavu konkrétního pacienta.

Na našem webu se můžete seznámit s obrovským množstvím receptů na domácí masky pro růst vlasů: kyselinu nikotinovou, kávové zrno, vodku nebo brandy, hořčici a med, aloe, želatinu, zázvor, hennu, chléb, s kefírem, se skořicí, vejcem a cibulí.

Co může nahradit hormonální léky?

Pokud existují kontraindikace užívání hormonů, jejich účinnost je nahrazena několika způsoby:

Přijetí bylinných léků, které působí analogicky s pohlavními hormony. Chcete-li zvýšit hladinu progesteronu, používejte hormony rostlinného původu, podobné ženskému estrogenu. Nacházejí se v některých bylinkách a potravinách (sójové boby, červené hrozny, luštěniny, ořechy, chmel, jetel, lucerna).

K normalizaci tvorby hormonů štítné žlázy je třeba jíst mořské plody častěji, jako jsou sušené ovoce jako sušené švestky a datumy, rýže, špenát a rajčat.

Pro porušení produkce estradiolu ve vaječnících by měla žena zvýšit příjem bílkovin (maso, ryby, vejce). Kromě toho je nutné vyloučit vlákninu, pečivo a veškeré moučné výrobky z diety (odstraní estradiol).

Chcete-li odstranit nedostatek progesteronu, musíte často užívat černé rybízu, boky růží a všech citrusových plodů.

Pro stabilizaci produkce melatoninu se doporučuje jíst více potravin s vysokým obsahem hrubých vláken (vlákniny). Je také lepší snížit nebo zcela eliminovat konzumaci kofeinu a alkoholických nápojů, které mají negativní vliv na tělo.

Věděli jste, že s některými postupy můžete urychlit růst pramenů, jako je mezoterapie a masáž hlavy. Také velmi důležité, aby správně hřeben.

Tradiční metody a recepty jsou také schopné eliminovat hormonální nerovnováhu.

Nejčastěji používané bylinné odrůdy listů z kopřivy, šalvěje, heřmánku, plátků měsíčku nebo hypericum.

Je nutné kontrolovat hladinu pohlavních hormonů ovlivňujících růst vlasů. Jsou zodpovědné nejen za zdraví a optimální růst vlasů, ale také ovlivňují všechny procesy těla.

Obnovení a udržování hormonálních hladin by mělo vést zdravý životní styl a dobře spát.

Užitečné materiály

Přečtěte si další články o růstu vlasů:

 • Tipy, jak růst kudrlinky po čtverci nebo jiném krátkém účesu, vrátit přirozenou barvu po barvení, urychlit růst po chemoterapii.
 • Lunární kalendář účesy a jak často potřebujete, aby vaše vlasy při růstu?
 • Hlavní důvody, proč prameny rostou špatně, jaké potraviny ovlivňují dobrý růst?
 • Jak rychle roste vlasy za rok nebo měsíc?
 • Prostředky, které vám pomohou růst: efektivní sérum pro růst vlasů, zejména značka Andrea; Produkty Estel a Alerana; vodu cemerica a různé lotiony; Šampon a olej na koně; stejně jako další růstové šampony, zejména šampon Golden Silk activator.
 • Pro odpůrce tradičních prostředků můžeme nabídnout lidi: mumii, různé bylinky, tipy na používání hořčice a jablečného octa, stejně jako recepty na výrobu domácího šamponu.
 • Vitamíny jsou velmi důležité pro zdraví vlasů: přečtěte si přehled nejlepších léčebných komplexů, zejména léků Aevit a Pentovit. Další informace o vlastnostech používání vitamínů skupiny B, zejména B6 a B12.
 • Dozvíte se o různých přípravách na zvýšení růstu ampulí a tablet.
 • Věděli jste, že prostředky ve formě sprejů mají příznivý vliv na růst kudrlin? Nabízíme Vám přehled účinných sprejů, stejně jako pokyny pro vaření doma.

Užitečné video

Kognitivní přenos hormonů a vlasů:

6 hormonů zodpovědných za růst vlasů

Angelica Kuzmina • 07/04/2018

Hormony ovlivňují růst, strukturu, dlouhověkost a vypadávání vlasů. Lékaři trichologové a naturopaths věří, že s pomocí výživy, může vypadat ztráta vlasů a hormony mohou být normalizovány.

Obsah článku

Testosteron a jeho derivát

Dříve se věřilo, že testosteron je hlavním problémem plešatosti u mužů a žen. Muži vykazují plešatost v důsledku postupné ztráty tohoto hormonu: přibližně 1% ročně. Alopecie žen s androgenním typem nebo alopécia na horní části hlavy se objevuje s prudkým zvýšením produkce testosteronu.

Vlasy jsou ovlivněny aktivní formou hormonu testosteronu, který se nazývá dihydrotestosteron a patří k androgenům. Když je nadproduktivní, oba muži a ženy jsou náchylní k plešatosti androgenního typu. Ve vlasových folikulích se hromadí steroid a vede k tuku, křehkost a vypadávání vlasů.

Růstový hormon

Růstový hormon je zodpovědný za růst, tělo mládí, obnovení struktury vlasových folikulů a barvy vlasů. Zvýšený obsah somatotropinu způsobuje nadměrný růst vlasů na těle a jeho nedostatečnou produkci tělem - plešatost hlavy.

Stimulační hormon štítné žlázy

Hormony produkované štítnou žlázou ovlivňují také stav vlasů. S jejich nedostatečností, hypotyreózou, se vlasy stávají křehkými, nudnými, bez života. Možná rozptýlená alopecie - dokonce i vypadávání vlasů po celé ploše hlavy.

Hyperthyroidismus - přebytek hormonů stimulujících štítnou žlázu, neslibuje zdravý růst vlasů, může způsobit jejich difuzní prolaps a rozehřát vlasy měkkou a rovnou. To může narušit trvalou perm.

Hypoparatyroidismus je stav, kdy příštitné žlázy zastavují produkci parathormonů. Může způsobit ztenčení a ztrátu vlasů.

Prolaktin

Nadměrná produkce prolaktinu může způsobit ztrátu vlasů, a to jak přímo, tak nepřímo. Hyperprolaktinemie je nadbytek hormonu prolaktinu. To může vést k difúznímu vypadávání vlasů i k alergénové plešatosti v důsledku akumulace paraandrogenů.

Progesteron

Progesteron je znám ženám, které trpí menstruačními poruchami, kvůli jejich nedostatečné produkci. Ovlivňuje ženské tělo jako celek a jeho nedostatek zhoršuje stav kůže a vlasů. Ty ztratily svou sytější barvu, rostly matné, zlomily a silně padaly.

Melatonin

Vlasové folikuly syntetizují melatonin, takže ovlivňují růst vlasů a jeho nedostatek vede k předčasnému stárnutí a ztrátě vlasů.

Přípravy

Ostrý vypadávání vlasů může nastat kvůli hormonálním lékům, stejně jako antikoncepci. Alopecie nastane, když jsou náhle zrušeny nebo při přechodu na jiné podobné léky. O takových nuáních je lepší se poradit s lékařem nebo odborníkem, který léky předepisuje nebo ruší.

Potraviny, opravující hormony

Je možné obnovit hormonální rovnováhu v těle a posílit vlasy bez použití hormonální substituční terapie pomocí správné výživy.

Testosteron

Chcete-li snížit růst hormonu testosteronu, zdržujte se produktů, které způsobují jeho aktivní produkci. Obsahují aminokyseliny, polynenasycené tuky a zinek. Jedná se o včelí produkty, červené maso, masné maso, ryby, ústřice, ovesné vločky a žloutky.

Růstový hormon

Chcete-li zvýšit hladinu růstového hormonu, můžete použít proteinovou dietu. Ukončení kouření silných nápojů, včetně kávy, bude mít pozitivní vliv na tvorbu vlasového folikulu a růst vlasů. Zvykněte si pravidelně sportovat.

Stimulační hormon štítné žlázy

Pro hypotyreózu upřednostněte mořské řasy a mořské plody, které zahrnují organický jód. Vstupte do stravy zelených, zeleninových a ovoce: lilek, třešeň, mrkev, salát, řepa, rybíz, chokeberry, feijoa, datumy, rajčata, švestky, špenát.

Hyperthyroidismus může nastat kvůli nadměrné spotřebě karfiolu, ředkvičky, ředkvičky, řepice, špenátu, broskví, jeruzalémského artyčoku a dalších produktů, které stimulují růst štítné žlázy. Příčinou problému je přebytek jódu, který vytváří nedostatek dalších stopových prvků - kobalt, mangan, selén. A nadměrné požívání mastného masa snižuje obsah hormonů štítné žlázy.

Prolaktin

Nadměrná syntéza prolaktinu tělem může být upravena pomocí produktů obsahujících zinek: hovězí játra, hnědá rýže, kuřecí prsa, otrubový chléb, slunečnicová semena, zelenina a jahody.

Progesteron

Je možné dosáhnout zvýšení progesteronu konzumací bílkovin, tuků a vitaminů P a C: masa, ryb, citronu, pomeranče, maliny, sladké třešně, meruňky, zelí, rajčat, zelených. Je důležité pít velkou vodu.

Melatonin

Melatonin nebo složky nezbytné pro jeho výrobu jsou v rýži, kukuřici, banány, rajčata, mrkev, ředkvička, fíky, petržel, ovesné vločky, ořechy, ječmen, rozinky, bobule, zejména v sladké třešně.

Po doplnění stravy potřebnými produkty můžete počítat se zdravým spánkem, silným nervovým systémem a luxusními hustými vlasy.

Co hormony ovlivňují těžké vypadávání vlasů u žen

Dlouhé, silné a krásné kudrlinky jsou pýchou mnoha žen. Ale co dělat, když jsou vlasy rozbité a dochází ke ztrátě pramenů? Souhlasím, není to příjemná věc. Ale nechte se panic, ale spíše zjistěte příčinu tohoto nepříjemného jevu a snažte se ho co nejdříve vyloučit.

Jak pochopit, že problémy začaly?

Poplach by neměl být poražen, jestliže klesl počet chloupků na 50-80 za den. Staré vlasy, jejichž životní cyklus je dokončen, mohou vypadat při česání nebo při mytí hlavy, je to naprosto normální.

S jednoduchým testem můžete pochopit, zda ztráta patologické povahy. Uchopte pramen a trochu ho vytahujte, opakujte tuto jednoduchou manipulaci v různých oblastech. Normou je, pokud v ruce není více než pět chlupů.

Účinky hormonů na ztrátu

Existuje mnoho důvodů, které ovlivňují růst vlasů na hlavě, ale jedním z nejčastějších je hormonální poruchy v těle. Co hormony ovlivňují vypadávání vlasů u žen?

Hormon, který přímo ovlivňuje dysplázií, se nazývá dihydrotestosteron. Je odvozen od mužského hormonu testosteronu. Proto muži ztrácejí vlasy silněji. Příznaky zvýšených hladin tohoto hormonu v ženském těle jsou:

 • vzhled vlasů na obličeji a hrudi;
 • akné;
 • zvýšené pocení;
 • hrubost hlasu;
 • příliš mastné prameny;
 • selhání menstruace;
 • zvláště těžké vypadávání vlasů na podzim;
 • přírůstek hmotnosti, neopustil ani pod vlivem různých diet;
 • otok;
 • podrážděnost.

U žen nadbytek dihydrotestosteronu způsobuje onemocnění nazývané androgenní alopecie.

Ženské tělo normálně obsahuje malé množství mužských pohlavních hormonů. Pokud je jejich rovnováha pozorována, pak organismus funguje normálně, ale pokud dojde k nerovnováze (i nevýznamné), pak to ovlivní proces ztráty.

Ženský růstový hormon se nazývá estrogen. Estrogeny jsou zodpovědné za udržování normálního stavu vlasů a kůže a mužské hormony často způsobují ztrátu vlasů u žen. Mají depresivní účinek na vlasové folikuly, v důsledku čehož se vlasy zmenšují.

Při ztrátě vlasů u žen v důsledku androgenní alopecie by měla být okamžitá léčba zahájena, když se objeví první příznaky onemocnění, jinak mohou mít následky nejhorší následky. Symptomy, které signalizují nástup androgenní alopecie, jsou:

 • slabé a tenké prameny;
 • padající vlasy nahoře a chrámy;
 • nahrazení volných chloupků chlupem.

Pokud příčiny ztráty vlasů nejsou spojeny s androgenní alopecií, začátek plešatosti se nazývá difúze.

Štítná žláza, hypofýza a nadledviny působí nepřímo na hormonální rovnováhu v těle a selhání jejich práce může vést ke ztrátě vlasů. Tento typ plešatosti je založen na hormonálních příčinách a impulsem pro začátek onemocnění jsou:

 • Těhotenství a porod. Ztráta pramenů způsobená dobou nosení a kojením dítěte nahrazujícím estrogen jinými hormony. Několik měsíců po narození nebo po ukončení kojení se rovnováha hormonů vrátí k normálu.
 • Onemocnění vaječníků nebo nadledvin. Zánětlivé procesy v těchto orgánech vedou k hormonálnímu narušení.
 • Náhlé ukončení užívání orální antikoncepce nebo odstranění nitroděložního zařízení. Tyto léky mají vliv na hormonální pozadí ženského těla a mohou způsobit ztrátu pramenů.
 • Začátek menopauzy. Během tohoto období se hormon zodpovědný za normální růst vlasů stává méně aktivní, takže vlasy rostou pomalu a začnou se řídit.
 • Problémy se štítnou žlázou a hypofýzou. Nepřímo ovlivňují stav pohlavních hormonů tím, že ovlivňují metabolické procesy.
 • Avitaminóza, zvýšený stres, vysoký fyzický a duševní stres, nedostatek spánku zvyšují spotřebu hormonů a vedou k dočasnému zhoršení vlasové linie.
 • Hormonalita: Hormonální ztráta vlasů u žen může být způsobena předispozicí k tomuto onemocnění. Pokud měli další příbuzní podobné problémy, měli byste být ostražití.

Jak zacházet se ztrátou vlasů

Ztráty způsobené hormony mohou být patologické nebo dočasné. V druhém případě nemůţete přijmout speciální opatření, zejména během těhotenství a menopauzy. Obnovení stavu vlasů nastane nezávisle bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.

V případě patologické alopécie hormony nemohou plnit své funkce. Léčba je v tomto případě prostě nutná, protože zastavení vypadávání vlasů v případě hormonálního selhání může být zaměřeno pouze na její příčiny.

Samoléčení plešatosti může mít negativní důsledky. V případě ztráty vlasů byste se neměli zeptat na vaše přítelkyně o radu, ale je lepší okamžitě navštívit odborníka, který může odpovědět na vaše dotazy a předepsat testy, aby zjistil příčinu počáteční plešatosti.

Studie ukazují, zda není narušena rovnováha ženských a mužských pohlavních hormonů v těle. Obvykle je předepsán lékař:

 • obecný a biochemický krevní test;
 • testování infekcí;
 • vyšetření krevního séra;
 • výzkum hormonů štítné žlázy a pohlavních hormonů;
 • spektrální studie pramenů.

Někdy, i při dobrých výsledcích testů, vypadávání vlasů pokračuje, protože hormony se lehce odchylují od normy, ale je to spíše výjimka z pravidla.

Po přesném určení příčiny je nutné nejprve řešit problém a za druhé začít léčbu kůže a folikulů. Kurz terapie, který obnovuje hormony pro růst vlasů, může předepisovat pouze endokrinolog, gynekolog nebo tricholog.

Léčba androgenní alopecie

Léčba androgenní alopecie by měla být neustále, protože je nezbytné snížit hladinu testosteronu, aby se zabránilo opakování plešatosti a užívání léků, které ovlivňují snížení citlivosti vlasových folikulů na tento hormon.

Specialista předepisuje hormonální pilulky a třepí speciální přípravky do pokožky hlavy. Mimo jiné může doporučit laserovou terapii a kyslíkovou terapii. Transplantace vlasů může být radikálním řešením tohoto problému.

Lidové metody od pádu

Lidové léky mohou také pomoci při obnově hustých vlasů, ale měly by být použity jako doplněk k hlavnímu způsobu léčby. Mezi nimi stojí za zmínku:

 • odvarky a infuze dělohy z bóru, chmele, limetové květy;
 • používání lněného oleje a sójových výrobků;
 • cibule a medové masky jsou vhodné pro těhotné a kojící ženy;
 • lze po každém šamponování vypláchnout odvar z kopřivy.

Můžete zabránit ztrátě vlasů kvůli hormonálnímu narušení, musíte však být ve svých činnostech konzistentní a vytrvalý. Pouze takový přístup může obnovit bývalý zdravý vzhled na kudrlinky.

Zdravotní kůra - v rukách. Udržujte zdravý životní styl, posilujte vlasové folikuly pomocí speciálních nástrojů, sledujte dietu a začněte léčbu onemocnění včas, pak se kudrlinky potěší zdravím, silou a krásou po mnoho let.

Hormony a vlasy

Julia Ovcharenko, docentka na katedře dermatovenerologie Charkovské lékařské akademie postgraduálního vzdělávání (KMAPE), člena představenstva Evropské společnosti pro výzkum vlasů, vedoucí klinice "Ústav trichologie" (Ukrajina)

Pokračujeme v cyklu článků věnovaných tématu stárnutí vlasů, upozorníme na téma, které zkoumá vliv hormonálního stavu těla na stav vlasů.

Anti-aging medicína se zabývá hledáním a aplikací léčebných metod zaměřených na změnu, oslabení nebo zpomalení postupujících onemocnění s věkem. Mezi mnoha technikami věnuje zvláštní pozornost hormonální substituční terapii specialisté na základě předpokladu, že postupné snižování a nerovnováha hormonů s věkem úzce souvisí s procesem stárnutí. V obou pohlavích dosahují hladiny růstových hormonů, melatoninu, dehydroepiandrosteronu (DHEA) a jeho sulfátu DHEAAS ve třetím desetiletí života maxima a postupně se snižují. Kromě toho u mužů dochází k neustálému poklesu výroby biologicky aktivního volného testosteronu o přibližně 1% ročně. Ostré zastavení výroby pohlavního hormonu u mužů není typické, na rozdíl od žen [1].

Cílové orgány, které zahrnují kůži a vlasy, signalizují tyto involuční změny. Hair follicle (HF) je neustále se měnící orgán, schopný regenerovat nové a odlišné vlasy pod hormonální regulací, zajišťující, že typ vlasů odpovídá sezóně, věku nebo pohlaví, a je tedy nejen nejdůležitějším ukazatelem stárnutí, ale také stigma charakterizující endokrinní a somatického stavu.

Stejně jako po identifikaci hormonů jako důležitého faktoru v cyklu růstu vlasů se objevily nové terapeutické možnosti, které umožňují ovlivnit růst vlasů regulací hormonálních vlivů.

Mezi hormony, které ovlivňují stav vlasů, nejdůležitější jsou androgeny, estrogeny, hormony štítné žlázy a parathormonu, prolaktin, kortikosteroidy, růstový hormon a melatonin [2]. V této publikaci navrhujeme podrobněji zvážit tyto klinicky důležité a někdy paradoxní interakce.

EFEKT ANDROGENŮ NA RŮST VLASU

Androgeny jsou hlavním regulátorem růstu lidských vlasů s paradoxními rozdíly ve folikulární odezvě v závislosti na umístění na těle: od stimulace vousů, například k zastavení růstu vlasů na pokožce hlavy, ale bez jakéhokoli vlivu na řasy. Současně v různých oblastech růstu vlasů na hlavě je stanovena citlivost HF na androgeny: v oblasti koruny a koruny se zvyšuje, což vede k pomalému postupu miniaturizace; v oblasti occiput hlavy je necitlivý na působení androgenů. Transplantované folikuly si zachovávají tuto různorodou reakci a tato skutečnost je základem nápravných kosmetických operací pro androgenetickou alopecii (AGA) [3].

Jedním z prvních příznaků puberty je postupná náhrada nejjemnějších srstnatých vlasů většími pigmentovanými středními puby a nakonec v podpažích, čímž se nakonec vytvoří větší a tmavší konečné vlasy. Tyto změny se vyskytují souběžně s pubertalním zvýšením hladin androgenů v krevní plazmě, které se objevuje dříve u dívek než u chlapců. Stejná metamorfóza se objevuje také v mnoha dalších částech těla u mladých mužů, což vede k růstu vousů, pubických vlasů, vypadávání vlasů na hrudi a zvýšení jejich počtu na končetinách - je snadné odlišit dospělého muže těmito znaky. Růst brady dramaticky vzrůstá během puberty a pokračuje v růstu na zhruba 35-40 let, přičemž koncové chloupky na hrudníku nebo ušních kanálech se objevují jen pár let po pubertě. Avšak androgeny nemají zřejmý vliv na mnoho folikulů, které produkují koncové vlasy v dětství, jako jsou řasy nebo mnoho folikulů na pokožce hlavy. Paradoxně, ale u jedinců s genetickou predispozicí přispívají androgeny k postupné přeměně velkých koncových folikulů hlavy do děla, což způsobuje AGA. Kromě úlohy androgenů nejsou přesné mechanismy takových reakcí uvnitř vlasového folikulu plně pochopeny, i když je zřejmé, že tyto odpovědi jsou individuální a závisí na umístění folikulu v oblasti těla [4].

Hormony skupiny steroidů regulují růst buněk, jejich diferenciaci a metabolismus. Porušení nadledvin může vést ke zvýšené aktivitě glukokortikoidů a k nedostatečné aktivitě, nadměrné aktivitě androgenů nebo k nedostatečnému účinku.

Zvýšená androgenní aktivita je vyjádřena v rané pubertě u dětí a virilizací u žen, zatímco u mužů je asymptomatická. Nadbytečné androgeny mohou vyplynout z mnoha různých stavů nadledvin a vaječníků. Patří sem kongenitální adrenální hyperplazie nebo adrenogenitální syndromy, adrenální tumory, Cushingův syndrom, polycystické a ovariální nádory, stejně jako další nádory, které nesouvisejí s nadledvinami a vaječníky. Dermatologickými příznaky virilizace jsou mimo jiné hirsutismus a AHA. Rychlý projev známky virilizace, hladiny DHEAS nad 600 ng / l a volné hladiny testosteronu nad 200 ng / l naznačují, že existuje nádor produkující androgeny. Adrenogenitální syndromy jsou výsledkem geneticky podmíněných poruch syntézy kortizolu. Zvýšení produkce ACTH, které vyvolává zvýšenou stimulaci nadledvin, v kombinaci s blokádou cesty produkce kortizolu vede k akumulaci adrenálních androgenů, což způsobuje virilizaci u žen. Částečná porucha 21-hydroxylázy se může projevit jako hirsutismus, a to i u starších žen.

Hyperkortikoidismus nebo Cushingův syndrom je známkou zvýšené sekrece kortizolu nadledvinami z jakéhokoli důvodu. Ve většině případů je tento stav je iatrogenní kvůli přijímání glukokortikosteroidy (GCS), ale podobné symptomy přítomné u pacientů s endogenní hyperkortizolismem, kvůli generování adrenokortikotropního hormonu (ACTH) hypofýzou (Cushingova nemoc), nadledvin nádorů nebo ektopické generace ACTH. Hypertenze a přibývání na váze jsou prvními projevy nemoci, typické kožní příznaky jsou pozorovány redistribuci tělesného tuku, obezity s vklady v těle, „ve tvaru půlměsíce“ tvář a štíhlé ruce, atrofie kůže, které se rychle modřiny, pigmentovaná obličeje hypertrichóza, celkový nárůst ve vlasech lanugo a alopecie. Tyto jevy mohou být zpočátku ignorovány jako druhotné k normálnímu stárnutí pokožky.

Nedostatečná androgenní aktivita může vést ke snížení sexuální touhy, ztrátě svalového tonusu, suché kůži a poklesu vitální energie. Vývoj nedostatku androgenu po pubertě je charakterizován přítomností pomalu rostoucích pubických vláken, protože zachování již vytvořených pubických vláken je méně závislé na androgenu než jejich výroba.

Addisonova nemoc je chronická nedostatečnost kůry nadledvin. Nejvýznamnějším dermatologickým příznakem je nárůst pigmentace kůže, vlasy mohou také stmavnout [1].

MENOPAUSA A VLASOVÉ PODMÍNKY

Během menopauzy přestávají vaječníky produkovat hormony, které jsou zodpovědné za reprodukci a mohou mít vliv na sexuální chování. Snížení hladiny cirkulujícího estrogenu ovlivňuje celý řetězec reprodukční funkce žen - od mozku po kůži. Typický věk pro menopauzu je v rozmezí od 45 do 55 let. Postmenopauzální ženy čelí dermatologickým problémům, jako je atrofie, suchost, svědění, ztráta pružnosti a pružnosti kůže, zvýšená trauma v kůži, suché vlasy a alopécia [5]. V současnosti se má za to, že tyto jevy jsou způsobeny nízkými hladinami estrogenu.

Klinický důkaz účinku estrogenu na růst vlasů byl získán během pozorování účinků těhotenství, hormonálních léků ovlivňujících metabolismus estrogenu a menopauzy na stav vlasů. Během druhé poloviny těhotenství se podíl anagenických vlasů zvyšuje z 85% na 95% [6], zatímco podíl vlasů s větším průměrem tyčinky je také vyšší než u žen stejného věku, kteří se nepřipravují na mateřství. Po porodu dochází k rychlému přechodu folikulů z fáze prodloužené anagenní fáze do katagenové fáze a následně do telogenu, následované zvýšenou ztrátou vlasů, která je patrná po 1-4 měsících (pooperační výtok). Zvýšená ztráta vlasů, pozorovaná u mnoha žen od 2 týdnů do 3-4 měsíců po ukončení perorálních kontraceptiv, připomíná ztrátu vlasů, obvykle pozorovanou po porodu. Kontracepční pilulky nebo hormonální substituční terapie s progestogeny, které mají androgenní aktivitu (noretisteron, levonorgestrel, tibolon), pravděpodobně způsobují obecnou plešatost u geneticky předisponovaných žen. Bylo navrženo, že s genetickou predispozicí může poměr estrogenů k androgenům působit jako spouštěcí faktor pro ztrátu vlasů u žen [7]. Ztráta vlasů způsobená předisponovanými ženami léčbou inhibitory aromatázy pro rakovinu prsu odpovídá také [8]. Konečně postmenopauzální ženy vykazují zvýšenou tendenci k vypadávání vlasů u mužů [9].

Estrogeny určitě hrají důležitou roli v mnoha částech lidské kůže, včetně epidermis, dermis, cévách, vlasových folikulů a mazových a potních žláz, které hrají významnou roli při stárnutí kůže, pigmentace, růst a vývoj mazu pokožky vlasů [10]. Kromě změn v genové transkripce a to prostřednictvím estrogen responzivní element, 17-beta-estradiol (E2) také mění metabolismus androgenů v pilosebaceózní jednotky, který sám o sobě vykazuje významnou aktivitu aromatázy - klíčový enzym v přeměně androgenů do E2. Takže vlasový folikul je současně cílem pro estrogeny a jejich zdroj. Bylo zjištěno, že estrogeny ovlivňují růst vlasového folikulu a cyklicitu vazbou na lokálně exprimované estrogenní receptory s vysokou afinitou (RE). Otevření druhé intracelulární estrogenový receptor (ER-beta), provádí se liší od klasických estrogenových receptorů buněčných funkcí a identifikace membránových receptorů estrogenu ve vlasových folikulů (ERalpha) se stal ty oblasti, které vyžadují další výzkum pro pochopení estrogen mechanismus účinku na růst vlasů [11].

EFEKT THYROTOTICKÝCH HORMONŮ

Hormony štítné žlázy ovlivňují růst a diferenciaci mnoha tkání a celkové výdaje na energii těla, oběh mnoha substrátů, vitamínů a dalších hormonů. Aktivita štítné žlázy ovlivňuje spotřebu kyslíku, syntézu bílkovin a mitózu, a proto má velký význam pro tvorbu a růst vlasů. V lidském vlasovém folikulu byla prokázána exprese receptoru beta-1 thyroidního hormonu. Ukázalo se, že trijodthyronin významně zvyšuje míru přežití lidských vlasů in vitro [12]. Účinek aktivity hormonů štítné žlázy na vlasy je nejpozoruhodnější, pokud je nedostatek nebo přebytek. Shell (Schell) a kol. [13] analýzou DNA poprvé pomocí průtokové cytometrie prokázala účinek hormonů štítné žlázy na in vivo dynamiku buněčného cyklu lidských vlasových folikulů na pokožce hlavy. Klinicky je účinek onemocnění štítné žlázy na vlasy nespecifický, ale související příznaky a známky nedostatku nebo přebytku hormonů štítné žlázy mohou být zdrojem důležitých údajů pro zjištění onemocnění štítné žlázy.

Hypotyreóza je důsledkem nedostatku hormonu štítné žlázy. Nejčastěji se vyskytuje v důsledku chronické autoimunitní tyreoiditidy (Hashimotovy nemoci) nebo iatrogenní ablace štítné žlázy (léčba sodíkem jodidem-131 ​​nebo chirurgickou tyroidektomií). Hypotyreóza u žen je pozorována asi desetkrát častěji než u mužů a je zvláště častá ve věku od 40 do 60 let. Pacienti mají suchou, drsnou kůži, v těžkých případech může být stav připomínat ichtyózu. Kůže na obličeji je oteklá, s větším počtem vrásek, tvář může mít "prázdný", monotónní výraz. Vlasy jsou nudné, hrubé a křehké a difúzní alopecie mohou nastat s ředěním bočního obočí. Růst vlasů se zpomaluje, podíl telogenních vlasů se zvětšuje. Alopécia se vyznačuje postupným nástupem. U geneticky předisponovaných osob může být prodloužená hypotyreóza doprovázena AGA. Navrhovaný mechanismus je způsoben zvýšením volných androgenů v plazmě [1].

Hyperthyroidismus je způsoben přebytkem cirkulujících hormonů štítné žlázy. Nejčastější příčinou hypertyreózy je dnes Gravesova nemoc, odhadovaná míra prevalence populace pacientů ve věku 60 let a starších je 5,9%. Tato nemoc má autoimunitní původ, který postihuje ženy častěji než muži. Nejčastější příznaky hypertyreózy jsou systémové, nikoliv kožní, a jsou způsobeny stavem hypermetabolismu, známého jako tyreotoxikóza. Nicméně, difúzní vypadávání vlasů je pozorováno u 20-40% případů a ztráta vlasů v axilární oblasti - u 60% [14]. Síla plešatosti nesouvisí se závažností tyreotoxikózy. Vlastní vlasy jsou tenké, měkké, rovné a, jak se říká, nepodléhají trvale.

Je třeba mít na paměti, že příčinou ztráty vlasů mohou být léky na léčbu onemocnění štítné žlázy nebo léků, které interferují s metabolizmem štítné žlázy: karbimazol, tiamazol, methylthiouracil, propylthiouracil, jod, levotyroxin, lithium a amiodaron [2].

Hypoparatyroidismus je nejčastěji pozorován u geriatrické populace po neúmyslném odstranění příštítných tělísek během chirurgického zákroku na štítné žláze nebo při radikálním vylučování krku při rakovině. Pacienti mají záchvaty hypokalcémie s tetany. Může dojít ke ztuhnutí nebo úplné ztrátě vlasů. Na nehty, které se objevují na spodní straně nehtů asi tři týdny po tetanickém útoku, se často vytvářejí vodorovné prohlubně (Bo řady). Zničení zubní skloviny může být špatně interpretováno jako nedodržování ústní hygieny, zejména u starších osob [1].

PROLAKTIN A ZTRÁTA VLASŮ

Prolaktin je laktotropní hormon z přední hypofýzy, který stimuluje růst mléčné žlázy, vede k laktaci a instinkt péče o potomstvo (včetně mužů). Sekrece prolaktinu se vyskytuje v souladu s cirkadiánním rytmem prostřednictvím mediátorových látek v hypotalamu, hormonu uvolňujícího prolaktin (PRH +), hormonu inhibujícího uvolňování prolaktinu (PRIN-), dopaminu (-).

Klinicky se hyperprolaktinémie projevuje komplexem symptomů galactorrhea amenorrhea se ztrátou vlasů, galaktoree (u 30-60%), abnormalitami menstruačního cyklu, sekundární amenoreou, seborrheou, akné a hirsutismem. Interakce mezi prolaktinem a růstem vlasů jsou složité, přičemž prolaktin působí na vlasový folikul nejen přímo, ale také nepřímo, zvýšením obsahu paraandrogenu v kůře nadledvin. V důsledku toho hyperprolaktinémie může způsobit nejen difúzní telogenní ztrátu vlasů, ale také AGA a hirsutismus [15]. Schmidtova práce poukazuje na možný účinek prolaktinu na AGA u žen [16].

HODNOTA RŮSTU HORMONU

Růstový hormon vlasů nebo somatotropin je také důležitý pro vlasy, což je zřejmé z klinického pozorování stavů se zvýšeným nebo sníženým obsahem. Pokud se receptor růstového faktoru změnil kvůli mutací, buňky reagují na somatotropin slabší. Tento stav se nazývá rezistence na somatotropin nebo Laronův syndrom. Kromě proporcionálního trpaslíku, který se projevuje u dětí, jsou pro tento syndrom charakteristické hypotricóza, předčasná alopécia a abnormality vlasového šachtu [17]. V tomto případě se účinek GH projevuje nepřímo, váže se na receptor růstového hormonu, který je transkripčním faktorem a zvyšuje expresi inzulín-dependentního růstového faktoru-1 (IGF-1). IGF-1 je růstový faktor, který je strukturálně podobný inzulínu a jako růstový faktor ovlivňuje růst a diferenciaci buněk. IGF-1 také hraje rozhodující roli ve vývoji vlasových folikulů a při růstu vlasů. Itami a Inui zjistili, že IGF-1 je produkován v dermální papilii. Vzhledem k tomu, že byla prokázána přítomnost matrice receptoru IGF-1 v keratinocytech, předpokládá se, že IGF-1 z dermálních papilních fibroblastů indukuje růst vlasů stimulující proliferaci keratinocytů vlasových folikulů [12]. S akromegalií se naopak rozvíjí hypertrichóza [2].

MELATONIN V LÁSKU VLASŮ

Původně objevený jako neurohormon tvořený a uvolněný epifýzou během cirkadiánních rytmů [18], melatonin reguluje různé fyziologické procesy: sezónní biorytmy a každodenní spánkové a buzení cykly - a ovlivňuje proces stárnutí [19]. Nicméně nejvýznamnější v melatoninu je jeho ochranný a antiapoptotický účinek, který může zajistit funkční integritu pro nádorové buňky kvůli jeho silným antioxidačním vlastnostem a schopnosti aktivně zachycovat volné radikály [20,21]. Popisované silné antioxidační vlastnosti melatoninu (N-acetyl-5-methoxytryptamin) nám umožňují považovat to za možný způsob, jak potlačit oxidační stres spojený s obecnou ztrátou vlasů, stejně jako AGA a jako preventivní opatření pro zesílení [22].

Podle nedávných údajů jsou četné periferní orgány nejen cílem biologické aktivity melatoninu, ale také souběžnou částí syntézy extrapinálního melatoninu, jeho regulace a metabolismu. Bylo prokázáno, že lidská kůže má melatonergní enzymový systém, který plně vyjadřuje specifické enzymy nezbytné pro biosyntézu melatoninu. Navíc keratinocyty, melanocyty a fibroblasty mají funkční receptory melatoninu, které se podílejí na fenotypových účincích, jako je proliferace a diferenciace buněk. V pokožce byl detekován aktivní melatoninergní antioxidační systém, který chrání proti poškození způsobenému působením ultrafialového (UV) záření.

Stejně jako kůže lidské folikuly syntetizují melatonin a exprimují jeho receptory a existuje také účinek na cyklus růstu vlasů [23].

HORMONÁLNÍ LÉČBA PRO BUNU PROTI ZNAČKÁM STARNĚNÍ

Výsledky studie menopauzy a hormonální substituční léčby, které provedla organizace Women's Health Initiative [24], vedly mnohé ženy k negativnímu přístupu k systémové substituční terapii estrogenů. Během studie topických estrogenových doplňků s E2 nebo jeho stereoizomerem 17-alfa-estradiolu (alfa-tradice) byl zaznamenán pouze určitý terapeutický účinek [25].

Během používání přípravků proti stárnutí hormonů obsahujících rekombinantní humánní GH Edmund Chein z Palm Springs Life Extension Institute informoval o zlepšení tloušťky a struktury vlasů u 38% pacientů, stejně jako o některých případech zbarvení vlasy a zlepšit jejich růst [26].

U osob s androgentickou alopecií může hormonální léčba androgeny, prekurzory androgenů (DHEA) nebo androgenetické progestiny (noretisteron, levonorgestrel, tibolon) vyvolat ztrátu vlasů.

Blokování aktivací androgenových receptorů antiandrogeny teoreticky představuje užitečný, avšak nepraktický přístup v praxi, protože antiandrogeny blokují všechny androgenní účinky, což vede k nepřijatelným vedlejším účinkům na závažnost mužských příznaků u mužů a možnou feminizaci samčího plodu u těhotné ženy. Cyproteronacetát, progestogenní antiandrogen, prokázaný při hirsutismu a akné [27], se však také používá u žen s AHA, obvykle v kombinaci s estrogenem jako perorální antikoncepce u žen v premenopauze. Tato léčba stabilizuje průběh onemocnění. V USA se často používá spironolakton - antagonista aldosteronu se středními antiandrogenními účinky [28].

Nejúspěšnějším moderním terapeutickým činidlem pro léčbu AHA u mužů je perorální finasterid, inhibitor typu 5-reduktázy typu II, který blokuje konverzi testosteronu na 5α-dihydrotestosteron [29]. Finasterid, určený k léčbě benigní hypertrofie prostaty, zpomaluje postup typické ztráty vlasů; To je také užitečné pro starší muže. Není známo, zda inhibitor působí centrálně nebo uvnitř folikulů, jelikož plazmatické hladiny 5α-dihydrotestosteronu jsou sníženy [30]. Finasterid bohužel není účinný u postmenopauzálních žen [31] a jeho použití u žen v premenopauze je omezeno analogií s antiandrogeny. Nedávno krátkodobá studie dutasteridu, dvojitého inhibitoru 5α-reduktázy typu I a II, ukázala podobný a možná lepší účinek [32].

Melatonin, který je hlavním produktem sekrece epifýzy, je známo, že moduluje růst vlasů a pigmentaci, pravděpodobně působí jako klíčový neuroendokrinní regulátor, který váže fenotyp vlasů a jejich funkci s environmentálním a reprodukčním stavem závislým na fotoperiodicitě. Nedávno bylo prokázáno, že důležitá syntéza melatoninu probíhá v folikulách lidského anafynního skalpu (mimo epifýza), ve kterých se melatonin může funkčně podílet na regulaci růstového cyklu deaktivací apoptózy. Byla provedena dvojitě zaslepená randomizovaná placebem kontrolovaná studie zaměřená na studium účinku topického melatoninu na růst vlasů a vypadávání vlasů u 40 zdravých žen, které si stěžují na ztrátu vlasů. Roztok melatoninu 0,1% nebo placebo byl aplikován na pokožku hlavy jednou denně po dobu šesti měsíců, byl proveden trichogram. Tato pilotní studie byla první, která prokázala účinek lokálního melatoninu na růst lidských vlasů in vivo. Zásadou je pravděpodobně aktivovat anagenovou fázi. Vzhledem k tomu, že melatonin má další vlastnosti aktivátoru uvolňování volných radikálů a aktivátoru oprav DNA, anagenická vlákenná srst, charakterizovaná vysokou metabolickou a proliferační aktivitou, může používat syntézu melatoninu v loko jako svou vlastní cytoprotektívní strategii [20, 21, 23].

Nejprve publikováno v "Les Nouvelles Esthetiques Ukraine" (# 3 (2015))

Hormony pro růst vlasů, je důležité vědět všechno

Problém vypadávání vlasů je spíše nepříjemná věc. Někdy k tomu dochází kvůli vystavení vlivům na životní prostředí, vážným chorobám. Ale nejčastěji začnou vlasy vypadávat z důvodu selhání hormonálního systému, a to poruchy hormonů odpovědných za růst vlasů. Zjistit, které hormony jsou zodpovědné za růst a které - pro ztrátu tohoto článku pomůže.

Co hormony jsou zodpovědné za růst vlasů

Začínáme se zabývat samotnou koncepcí. Takže hormon se nazývá účinnými látkami, které produkují endokrinní žlázy, jsou zodpovědné za fyziologické funkce těla. Jsou schopné stimulovat nebo potlačovat růst organických tkání, fungování imunitního systému, ovlivňovat metabolismus, vyvolávat pocit hladu.

Je to důležité! Lidské tělo obsahuje takové hormony pro růst vlasů jako estrogeny a androgeny.

Estrogen je produkován přídavky vaječníků a je považován za ženský hormon. To může také být produkováno nadledvinami. Díky němu se ženské tělo liší od muže. To ovlivňuje tvar, psycho-emocionální stav, stejně jako stav zdraví vlasů a kůže.

Když ženy mají nadměrnou plnost, mluví o nadbytku estrogenu. Nedostatek se stává důvodem pro růst vlasů na obličeji, rukou, nohou, vede k časnému stárnutí pokožky, vytváření vrásek.

Androgeny jsou považovány za mužské pohlavní hormony v ženském těle. Byly normální, pomáhají rozvíjet folikuly ve vaječnících, svalových a kostních tkáních. Také androgeny jsou zodpovědné za míru sexuální touhy, rozložení vlasů na těle, fungování vlasových folikulů.

Při nedostatku jsou androgeny schopné zhoršovat polohu, pohodu a snížení sexuální touhy.

Nadbytečné mužské hormony způsobují deformaci vaječníků, v důsledku čehož vejce není schopné hnojení. Navíc ženy vykazují ztrátu vlasů na hlavách a na ostatních částech těla naopak zvyšuje srst. Mazové žlázy pracují intenzivněji, produkce tuků se zvyšuje a v důsledku toho se objevuje akné a akné. Strom hlasu se může měnit, velikost mléčných žláz, může se snížit objem boků.

Testosteron je hlavním představitelem androgenů u žen. Vyrábí se u žen ve vaječnících a nadledvinách. Nedostatek vede k poklesu sexuální touhy, stává se příčinou obezity, letargie, poklesu elasticity kůže. Nadbytečnost hrozí se zvýšeným nárůstem vlasů, zejména na nežádoucí oblasti těla, vzhled akné, hrubý hlas.

Také hormon zodpovědný za růst vlasů je produkován štítnou žlázou. Ovlivňuje sytost kyslíku, syntézu bílkovin.

Somatropin pomáhá omlazovat tělo jako celek a obnovit strukturu vlasového folikulu, barvu kudrlin. Díky somatropinu se rozvíjí vývoj pramenů. Jeho nedostatek ovlivňuje opačný účinek v podobě plešatosti.

Co jsou odpovědné za ztrátu vlasů

Kromě hormonů odpovědných za růst vlasů existují i ​​ti, kteří přispívají k vypadávání vlasů. Hlavní je dihydrotestosteron, odvozený od mužského testosteronu. Vzhledem k tomu, že je více přítomen u mužů, respektive mužský sex je více náchylný k problému vypadávání vlasů. Přebytek u žen představuje:

 • ztráta kudrlin;
 • akné;
 • zvýšené pocení;
 • zazhirennosti vlasy;
 • zvýšení hmotnosti;
 • opuch;
 • poruchy menstruačního cyklu;
 • onemocnění androgenní alopecie.

Dávejte pozor, ženský růstový hormon, který je zodpovědný za vzrůst vlasů, nazvaný estrogen, poskytuje normální stav kudrlin, kůži. Nadbytek estrogenu u mužů přispívá ke snížení růstu srsti. Muži zase jsou příčinou padajících pramenů.

Také produkujte prolaktin, který přispívá ke ztrátě pramenů. Vyrábí se předním lalokem hypofýzy. Prolaktin má negativní vliv na vlasový folikul. Nadbytečný prolaktin způsobuje difúzní telogenní alopecii.

Co je hormonální selhání

Zvýšený růst vlasů nebo ztráty se často vyskytuje v důsledku selhání hormonálního systému. Takové selhání se nazývá dysfunkce aktivity hormonů, způsobená patologií endokrinního systému.

Příčiny mohou být rozděleny do dvou skupin:

 1. Způsobeno narušením fungování centrální regulace. Kraniocerebrální poranění, nádory, encefalitida mohou být příčinou selhání harmonických v důsledku porušení centrálních regulačních orgánů.
 2. Obecné pozadí je ovlivněno endokrinními žlázami. Vzhledem k tomu, že většina sekrecí se produkuje v játrech a ledvinách, vážné poškození těchto orgánů může způsobit nerovnováhu.

Existuje selhání různými způsoby v závislosti na pohlaví, věku a zdravotním stavu osoby. Symptomy hormonálních poruch jsou poruchy nervového systému, poruchy fungování reprodukčních orgánů. Kromě toho může dojít ke snížení libida, erektilní dysfunkce u mužů, neplodnosti.

Při poruchách centrálního nervového systému v důsledku hormonálního narušení dochází k následujícím příznakům:

 • podrážděnost;
 • únavu;
 • ospalost;
 • slzotvornost;
 • stlačený stav.

Vezměte prosím také na vědomí selhání hormonálního systému, zvýšení tělesné hmotnosti.

Hormonální léky

Přijetí syntetických léčiv má největší vliv na obnovení hormonální rovnováhy. Měli by být předepsány výhradně kvalifikovaným endokrinologem, gynekologem a tricholožkem po vyšetření pacienta. Léčba by měla probíhat pouze tehdy, je-li onemocnění androgenní alopecie.

Špecialista předepisuje hormonální pilulky nebo třepí speciální léčivé přípravky do pokožky hlavy. Laserová terapie a kyslíková terapie se také doporučují. Nicméně, takové léky mají řadu kontraindikací, včetně:

 • kardiovaskulární nemoci;
 • poruchy krvácení;
 • křečové žíly;
 • onemocnění ledvin;
 • obezita, cukrovka;
 • těhotenství, kojení;
 • otoky pohlavních orgánů, prsu.

Je třeba poznamenat, že drogy obsahující hormony způsobují zvýšení pravděpodobnosti trombózy u dívek, kteří kouří.

Co může nahradit

Pokud existují kontraindikace pro použití látek obsahujících hormony, mohou být nahrazeny jinými alternativními metodami:

 1. Například některé bylinné přípravky mají účinek podobný práci sexuálních tajemství.
 2. Pro zvýšení hladiny progesteronu se používají produkty rostlinného původu, které jsou obsaženy v sójových produktech, luštěnin, ořechů, chmelových, lucerních a jetelových.
 3. Chcete-li obnovit štítnou žlázu, doporučujeme používat mořské plody, švestky, data, rybíz, špenát, rajčat.
 4. Za účelem normalizace produkce estradiolu se doporučuje dívkám zvýšit množství bílkovinných potravin a vyškrtnout potraviny obsahující vlákniny a pečivo.
 5. Chcete-li odstranit nedostatek progesteronu, často se doporučuje jíst citrusové plody, černý rybíz a divokou růže.
 6. Obecně platí, že pro obnovení rovnováhy hormonů se doporučuje vyloučit výrobky obsahující kávu a alkohol.
 7. Mezi lidovými prostředky pro růst vlasů zaznamenávají efektivní výsledky masáže hlavy a mezoterapie.
 8. Tradiční medicína také pomáhá obnovit vlasy. Stromy z dělohy, lipových květů, chmelových květin a oplachování z odvaru kopřivy mají účinný účinek.

Závěrem lze říci, že zdravý životní styl, správná péče, správná výživa jsou klíčem k zdravému vlasu.

Dozvíte se více o růstu vlasů díky následujícím článkům:

Pro Více Informací O Suché Vlasy