logo

Pediculóza: komplexní léčba a prevence vší u dětí

Naše děti jsou neustále v kontaktu s prostředím a jeho složkami: předměty, dospělí, vrstevníci, zvířata atd. Kromě objektů viditelných do oka jsme obklopeni mikroskopickým světem ve formě bakterií, prvoků, virů a jejich metabolických produktů.

Z toho můžeme usoudit, že absolutně sterilní životní podmínky v zásadě neexistují a my nemůžeme ochránit naše dítě před všemi negativními činiteli. Tato okolnost vysvětluje vysokou nákazlivost vši hlavy nebo vši na hlavách u dětí.

Pediculóza se vyskytuje, když parazitizuje malý hmyz na pokožce hlavy dítěte - vši, kteří krmit krví. Vzhledem k tomu, že vši jsou parazity, vši jsou označováni jako parazitické kožní onemocnění.

Hlaváček, jehož životnost trvá asi 3 týdny, je hmyz o velikosti přibližně 3 mm, má šedo-hnědou barvu a parazituje na pokožce hlavy. Má vysoký reprodukční potenciál - jen 6-14 dnů po vylíhnutí může samice položit vejce. Vejce hmyzu se nazývají nits, podobně jako lupy, ale je těžké odstranit z vlasů. Zvlnění vajec do larv se vyskytuje během 7-10 dnů.

Odkud pocházejí vši? Příčiny infekce

Proč dítě má vši? Takový problém jako vąe a nity u dětí je velmi častý, jelikož mezi dětskou populací je snadno realizovatelná přenosová cesta parazita, kontaktní osoba.

Mnozí rodiče, kteří se o těchto potížích dozvěděli, se ptají, odkud by všichni mohli pocházet všichni, od prosperujícího, hygienického a kontrolovaného dítěte?

Koncepce, že pedikulóza je společná pouze mezi sociálně znevýhodněnými dětmi, je nesprávná, dnes jsou vši zjištěni všichni děti z různých rodin, včetně těch, kteří jsou v pohodě. Infekce zdravého dítěte je způsobena člověkem (dítětem, dospělým) postiženým všemi. Vůz není schopen aktivně se pohybovat a na rozdíl od běžného mýtu neví, jak skočit a létat, ale může se plazit.

Během blízkého kontaktu se hmyz plazil z jedné hlavy do druhé a pokračuje v životním cyklu na novém místě. Kontakt dětí je ve všech organizovaných skupinách (mateřské školy, tábory, školy, internátní školy) velmi vysoký, a proto za takových podmínek je často zjišťována masová infekce všemi. V dětských hřištích je možné také kontaktu s dětmi během koncertů, dětských párty atd.

Přenos hmyzu je možný také při použití jednotlivých předmětů a hygienických výrobků několika dětmi během hry - hřebeny, ručníky, klobouky, vlasy, gumové pásky. Mnohem méně často se kontaktní cesta realizuje na veřejných místech - kadeřnických salonech, lázních, bazénech.

Na základě výše uvedených skutečností je zřejmé, že pokud jsou vši nalezeny, důvody spočívají v sociálních podmínkách jeho pobytu, v kontaktu s zdrojem infekce. Existují však i faktory individuální predispozice k pedikulóze:

 • přítomnost dlouhých vlasů, zejména u dívek, protože za takových podmínek má vina velká šance zachytit a začít parazitizovat;
 • antisociální podmínky života, které se často vyskytují u dysfunkčních rodin, kde všichni členové rodiny mají vši;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny týkající se péče o pokožku hlavy - špinavé a matované vlasy vytvářejí ideální podmínky pro reprodukci vší a přispívají k vizuálnímu maskování parazitů pod lupinami a nečistotami;
 • nízké rodičovské řízení dítěte.

Jak najít příznaky vši hlavy - vší hlavě

Parazitismus vši na hlavě způsobuje poměrně těžké svědění kůže, která je nejsilnější v chrámech, krku, za ušima. Kvůli neustálému svědění se děti stávají víc rozvařenými a neklidnými, neustále škrábáním hlavy a špatným spánkem.

Výrobky životně důležité činnosti vši spadají na kůži obličeje a krku a vedou k výskytu erytému, váčků, papulí, které mohou převzít charakter chronické dermatitidy s prodlouženou absencí léčby pedikulózovými léky. Když koksální infekce prochází ranou na kůži, dochází k sekundární pyodermatě a díky jejímu významnému rozšíření je možné zvětšení mízních uzlin.

Pubicová a obvazová pedikulóza u dětí je vzácný jev. Symptomy jsou podobné všem hlavám a liší se pouze v lokalizaci - s pubicemi všude, pokožka oblasti publika a pohlavních orgánů trpí, s kůží na kůži, svědění a poškrábání celého těla.

Všudy jsou detekovány vizuálním vyšetřením pokožky hlavy. V organizovaných dětských skupinách jsou děti pravidelně vyšetřovány na pedikulózu zdravotníkem nebo pedagogem, avšak rodiče by měli také vyšetřovat hlavu dítěte bez ohledu na to, zda navštěvuje vzdělávací instituci.

Hlavní příznaky, které mohou být podezřelé:

 • Malé rany, otoky na kůži krku, ramen, hlavy
 • Nits - vši vejce jsou průhledné nebo bílé mikrobodky, které se připevňují k vlasům pod úhlem.

Pro kontrolu dítěte musí sedět na židli pod zdrojem jasného světla. Pokud jsou vlasy dlouhé, prameny jsou od sebe odděleny tenkým hřebenem a zkoumány. Živé vši, navzdory jejich malým rozměrům, se při vyšetřování snadno rozpoznají a když je onemocnění zanedbáváno, zjišťují se také mrtvé osoby. Škrábance s krustami, modré skvrny se nacházejí na povrchu kůže.

Nity jsou často zmatené lupinami, ale na rozdíl od lupů jsou obtížně odstranitelné z vlasů a při rozdrcení mezi nehty vytvářejí typické kliknutí.

V podmínkách zdravotnických zařízení pro diagnostiku pedikulózy se používá speciální dřevěná lampa, při níž živé nití září modrým fluorescenčním světlem.

Jak se dostat vši?

Pokud se vši zjistí, léčba by měla být zahájena co nejdříve.

 • za prvé zabrání šíření choroby mezi kontaktními osobami
 • za druhé, vyvarujte se nepříjemných komplikací
 • za třetí, dítě zachrání před nepříjemnými příznaky.

Existuje několik oblastí léčby pedikulózy, která se ve většině případů musí kombinovat. Přes rozmanitost moderních léků proti pedikulóze, léčba léky chemickými činidly nevede vždy k ničení parazitů, protože jsou schopny produkovat odolnost vůči účinným látkám z léčiv. Existují následující léčebné postupy pro pedikulózu u dětí:

Chemické látky

Existují tři typy chemických látek s insekticidním účinkem proti všem všem:

 • Malathion - jedna z příprav na něm založená - Pedilin
 • Phenotrin - jeden z léků na jeho základě Parazidoz (Itaks šampon)
 • Přípravky na bázi permethrin: Pediculicidal medifox-gel, Medifox koncentrát pro přípravu emulze 5%, Nittifor, Hygia šampon, krém Knicks.
 • Benzylbenzoát. Droga založená na tom: Phoxilon Lotion
 • Kombinovaná léčiva (Malathion + Permethrin + Piperonyl butoxid) - Pair Plus aerosol asi 400 rublů.

Každá lék na pedikulózu u dítěte, jehož účinná složka je jeden z výše uvedených tří, se vydává bez lékařského předpisu.

Při ošetřování chemickými látkami je důležité důsledně dodržovat pokyny pro použití. Droga musí být aplikována dvakrát a trvat týdenní přestávku, protože při počáteční aplikaci zemřou pouze larvy a dospělí hmyz, ale vejce nejsou vždy chemicky zničena. Opakované použití drogy vám umožní zničit vylíhané larvy.

Doba, po kterou se droga aplikuje, se pohybuje od 10 minut do půl dne. Poté, co je přípravek umyt, je nutné ho opatrně vyčistit hřbetem mrtvého hmyzu.

Léky s insekticidním účinkem nevedou vždy ke zničení vší. To je způsobeno několika faktory:

 • všudypřítomnost vši na léčivou látku,
 • nesprávné užívání drogy,
 • nepoužití více použití.

Dokonce i nejdražší šampon všude u dětí bude neúčinný, pokud nebudete dodržovat pokyny. Některé děti mají alergické reakce na pozadí použití insekticidů, takže při prvním použití nebo pokud je dítě alergické, musíte být velmi opatrní.

Léky neposkytují ochranu před reinfekcí, takže po léčbě je třeba přijmout preventivní opatření k prevenci pedikulózy.

Kombinování vší

Tato technika je známá velmi dlouhou dobu, ale je docela efektivní za předpokladu, že se česání provádí čtyřikrát v určitých časových intervalech během dvou týdnů.

Po praní se kondicionér aplikuje na vlasy mastnou vrstvou. Po zčesání hřebenem se vzácnými zuby jsou vlasy důkladně vyčesávány častým hřebenem. Všichni budou vyčesáni zbytky klimatizace, proto by měl být hřeben pravidelně omyt. Poté, co byly všechny vlasy česané, je nutné ho vysušit ručníkem, vyčistit ho a opakovat postup, jak jej provést s častým hřebenem.

Kombinace podle popsaného schématu se provádí čtyřikrát za tři dny - po 1, 5, 9 a 13 dnech. To je děláno pro zabíjení vší v různých životních cyklech.

Zajímavý experiment! Belgičtí vědci provedli experiment, který ukázal, že použití kondicionéru pro vlasy při česání nití není z hlediska účinnosti efektivnější než chemické pedikulicidní přípravky. Pokud jste však zahájili léčbu přípravkem Permethrin a dalšími chemikáliemi, pak před léčbou a 2 týdny po aplikaci byste se měli vyvarovat použití vlasových výplachů a kondicionérů, protože vytvářejí film na vlasy a snižují absorpci chemických látek. To znamená, že používají pouze jednu cestu - buď léky, nebo česání s klimatizací.

Jiné léčby

Existují další, méně populární způsoby léčby pedikulózy u dětí:

 • Bylinné prostředky obsahující některé esenciální oleje a rostlinné extrakty (anýz, pelargónie, bazalka, rozmarýn atd.) Mají insekticidní účinek s neprokázanou účinností, tj. neodpovídá oficiální medicíně.
 • Elektrické hřebeny, práce na bateriích a ničení vší tím, že vybíjejí elektrický proud. Jedná se o drahé zařízení, jejichž použití je přípustné pouze na suché vlasy, a proto nezaručují 100% účinnost.
 • Zničení vší a nití rukama, tj. rozdrtit mezi nehty. Tato metoda se často používá doma, ale její účinnost je nízká, protože část parazitů se může vrátit zpět na vlasy, které již byly vyšetřeny, a osoba provádějící vyšetření může být nakažena všemi.
 • Holicí vlasy plešatý. Tato metoda se používá k rehabilitaci domácích ohnisek v znevýhodněných rodinách.

Vstup do týmu před a po léčbě

Když jsou vši zjištěny, aktivní léčba dítěte začíná okamžitě. Je velmi důležité pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny v této fázi a zabránit kontaminaci kontaktních osob. V době léčby je dítko izolované od týmu a je oprávněno navštívit instituci po zotavení.

Komplikace pedikulózy

V důsledku poškrábání svědivých skvrn se na pokožce hlavy objevují rány a krusty, které jsou náchylné k nadýmání při připojování sekundární infekce. S komplikací pedikulózy se vyskytují impetiginózní ekzémy a pyoderma a v těžkých formách se vlasy stávají zapletenými do koltunů s hnilým zápachem. Všichni mohou nosit infekční nemoci, z nichž nejnebezpečnější je tyfus.

Prevence pedikulózy

Prevence pedikulózy je v souladu s pravidly osobní hygieny, která je 90% závislá na rodičích:

 • Dítě by mělo být vyučováno hygienickými dovednostmi, vysvětlovat, jaké jsou předměty individuálního užívání a proč by neměly být podávány jiným dětem.
 • Děti by měly také chápat, že při komunikaci a hraní her s ostatními dětmi je třeba dodržovat alespoň minimální vzdálenost a vyhýbat se kontaktu s jejich hlavami.
 • Je důležité pravidelně kontrolovat skalp dítěte, aby bylo možné včas identifikovat vší hlavě. Tato událost je obzvláště důležitá při identifikaci hlaviček v organizovaném týmu, který dítě navštěvuje.
 • Dívky by měly být vyučovány na uklizené a čisté vlasy se shromážděnými vlasy.

Samozřejmě není možné úplně zabránit pedikulóze a eliminovat pravděpodobnost infekce dítěte. Dodržování základních bezpečnostních opatření a osobní hygieny však může tuto pravděpodobnost výrazně snížit.

Pediculóza (vši) u dětí. Příčiny, příznaky, léčba a prevence

Pedikulózní lékaři nazývají nemoc parazitární povahy, při které jsou postiženy vlasy a kůže na hlavě. Všichni jsou považováni za jeden z nejstarších parazitů sání krve, protože se často vyskytují při vykopávkách starověkých pohřbů. Tento hmyz byl vždy společníkem chudoby, hladovosti, válečníka, epidemií. V moderním světě jsou vąechny všudypřítomné vąe a dokonce i v civilizovaných zemích s pedikulózou ročně trpí mnoho lidí, a to většinou dětí. Entomologové přidělují asi jeden a půl stovek druhů vši, ale pouze tři druhy jsou parazitní na lidském těle.

Proč se u dětí vyskytují vši?

 1. Pedikulóza u dětí se zpravidla vyskytuje v sociálně znevýhodněných rodinách, kde hygienické normy zcela chybějí nebo nejsou zcela uplatněny.
 2. Důvody vývoje pedikulózy u dětí z normálních rodin je vysoký kontakt v dětských skupinách.

Jak mohou vši infikovat dítě?

Včely se vyskytují obvykle v těsném kontaktu s jejich zdrojem. Všudy se snadno prolévají na hlavu, tělo, oblečení přímým kontaktem a to je nejčastější způsob infekce v dětském týmu, protože děti tráví spoustu času ve škole nebo na zahradě.

Na druhém místě je cesta přenosu vší prostřednictvím infikovaných objektů. Tyto položky mohou být lůžkoviny, matrace, polštáře, ručníky, oděvy, klobouky, hřebeny, elastika a vlasy. Všichni také mohou na chvíli žít v vypchatých hračkách.

Vši lze vyzvednout na veřejných místech: vana, bazén, kadeřnictví, vlak, šatna, pláž, pískoviště. A vši mohou zůstat naživu alespoň dva dny.

Jak diagnostikovat pedikulózu u dětí?

Pedikulóza je snadno detekována doma s dobrým osvětlením a důkladným vyšetřením vlasů a kůže na hlavě. Pro tento jemný hřeben je vhodný a vyčesněte si vlasy lépe na bílém povrchu - hadříkem nebo papírem.

Charakteristické příznaky pedikulózy u dítěte

První věcí s pedikulózou je svědění. Důvodem inspekce může být to, že dítě často škrábe hlavu. Svrbení a její příčiny jsou obvykle umístěny v chrámech, za ušima a na zadní straně hlavy.

Dalším příznakem může být vyrážka na hlavě, tváři a krku. Vzhled takových vyrážek způsobený tím, že kousnutí parazitů vylučuje látku, která dráždí pokožku.

Vzhled nití na vlasy. Nits jsou vši vejce, které vypadají jako malé šedavé nebo nahnědlé průsvitné, podlouhlé koule, které jsou velmi pevně připevněny k vlasům. Nits může být jak prázdný, tak i živý. U živých nits je klepnutí velmi charakteristické při rozdrcení. Prázdné nitky neklikají. Nejčastěji se u dětí vyskytuje pedikulóza a přítomnost živočichů se nedá nalézt ani živým jedincem parazita. Nits dozrávají za 4-13 dní, v závislosti na ročním období. A čím vyšší je teplota, nits dozrávají rychleji.

U dospělých živých jedinců mají vši podlouhlé tělo bělavých, hnědých a nažloutlých odstínů až do délky 4-5 mm. Před dospělostí dospělý dospěl k několika mezistupněm (larvy, nymfy). Zpravidla žijí lidé ve vlasech mnohokrát méně než nits.

Pediculóza je často doprovázena dalšími problémy. Například kvůli závažnému svědění může dítě dostat spát, být pomalé, neklidné nebo podrážděné.

Léčba pedikulózy u dětí

Nejčastěji trpí dětskou pedikulózou ve věku 3-12 let, stejně jako dívkami s dlouhými a velmi hustými vlasy. Léčba pedikulózy u dětí vyžaduje integrovaný přístup, stejně jako čas a jednoduše velkou trpělivost. Můžete snadno zbavit vši doma, ale existuje několik věcí, které potřebují pozornost. Protivopedikuleznye činidla mohou být v různých formách uvolňování: masti, šampony, krémy, emulze, aerosoly, roztoky. Mohou být jednoduché i kombinované. Jednoduché přípravky se vyrábějí na základě jedné účinné složky a kombinují se - na základě dvou nebo více. V tomto případě se první pomoc zbavuje vši, a druhá - od vši, larvami a nití.

Je důležité vědět, že při léčbě vší je lepší střídat několik různých způsobů a nikoli použít jednu věc. Při prvním použití se můžete zbavit dospělých vší a jejich larv. Při opakovaném výkresu, který musí být po prvním ošetření proveden v 5-7 larvacích poklopech. Současně je nutné, aby byl účinek přípravku fixován nejen na vlasy, ale i na jemné nanášení na kůži. V době expozice je hlava pokryta speciálním uzávěrem. Během léčby je velmi důležité dodržet čas uvedený v pokynech. Na konci expozice se vlasy důkladně umyjí, vysuší a začne druhá fáze - česání a odstranění nití.

Chcete-li to udělat, je lepší zakoupit speciální hřeben, který však může být prodáván s lékařem. Existují dva typy takových hřebenů - mechanické a elektronické. Mechanický hřeben má dlouhé a husté kovové zuby s tupými konce. Elektronické hřebeny jsou technologičtější a v důsledku toho jsou pohodlnější a některé z nich mají schopnost detekovat živé parazity. Pro usnadnění česání tak, aby vlasy nebyly po mytí elektrizovány a nezaměňovány, používá se klimatizace nebo balzám. Je třeba velmi pečlivě zkombinovat nití a pečlivě zkoumat jednotlivé vlasy.

Jaká by měla být prevence pedikulózy?

Úloha rodičů v tomto ohledu je jednoduchá - je nutné neustále a nenápadně předávat své osobní hygienické dovednosti vašim dětem. Je také velmi důležité říci dítěti, jaké jsou osobní věci a z jakého důvodu nelze s nikým sdílet - dokonce s příbuznými. V dětských skupinách - mateřských školách, školách, dětských letních táborech je nutné provádět pravidelné kontroly identifikace parazitů, jakož i vysvětlující práce s dětmi i jejich rodiči.

Pedikulóza u dětí - způsoby infekce, příznaky, diagnóza, léky a lidové léky

Toto onemocnění je již dlouho známo. Pediculóza doprovázel lidi v chudobě, hladovosti, válečnostech a přírodních katastrofách. Téměř každá rodina čelí této parazitické nemoci. Děti jsou náchylnější k infekci kvůli jejich obsazenosti v dětských skupinách. V moderním světě existuje velké množství nástrojů vyvinutých pro bezpečnou léčbu, hlavní věcí je najít správný přístup a metodu. Správné vzdělávání dětí, jejich znalost pravidel osobní hygieny pomůže vyhnout se zbytečným problémům.

Co je to pedikulóza u dětí?

Pediculóza je parazitické onemocnění způsobené různými druhy vší. V závislosti na patogenu a lokalizaci biotopu parazitů se rozlišuje typ hlavy, pubika a oblečení. Každá forma patologie je doprovázena svěděním kůže, silným poškrábáním s tvorbou namočených nebo krust, pyodermie. Hlavní cestou infekce je kontakt, v případě kontaktu s hlavami nebo používání běžných věcí, hraček. Hlavní léčba je zaměřena na ošetření postižených oblastí insekticidy, dezinfekci spodního prádla a ložního prádla.

Proč se na hlavách dětí objevují vši?

Nedostatek hygienických pravidel vede k rozvoji tohoto parazitického onemocnění. Etiologie patologie u lidí z bohatých rodin je vysokým kontaktem v týmu. Příčiny pedikulózy u dětí:

 • Kontakt s infikovanou osobou. Všichni se plazí po pokožce hlavy, oděvu, těle s blízkým kontaktem. Jedná se o nejčastější způsob infekce v dětském týmu, protože děti tráví spoustu času společně.
 • Použití předmětů napadených hmyzem. Parazity zůstávají na ručníku, ložní prádlo, matrace, polštář, oděv, klobouk, šátek, hřeben, srst a jiné věci, které používá pacient s pedikulózou. Živé nity, které zůstávají na věcech, mohou časem vyspět. Oblíbené místo vši a dětské a měkké hračky.
 • Veřejná místa. Můžete se infikovat parazitními onemocněními kdekoli. Může to být bazén, vana, kadeřnictví, šatna nebo vlak. Tímto způsobem dochází k infekci zřídka.
 • Voda, pláž, pískoviště. Všichni přežijí ve vodě asi 2 dny, takže parazit může být uloven v rybníku. V písku může živý hmyz počkat na určitou dobu pro nového hostitele.

Symptomy

Pedikulóza u dítěte je velmi snadno identifikovatelná doma s důkladným vyšetřením pokožky hlavy. Chcete-li to udělat, použijte jemný hřeben, hřebte si vlasy na bílý list papíru nebo hadříku. Můžete předat speciální diagnózu - dermatoskopii, která potvrdí nebo vyvrací diagnózu. Průzkum často vyžaduje dobré vidění, osvětlení. Známky pedikulózy u dětí:

 • Svědění je první známkou onemocnění. Věnujte pozornost dítěti, jestliže často škrábne hlavu, je lepší ji prozkoumat. Kůže je poškrábaná na místech, kde se nacházejí vši - to jsou chrámy, zadní část hlavy a za ušima. Někdy se točí tolik, že ji člověk škrábne do krve.
 • Vyrážka na pokožce hlavy. Během uhryznutí vylučuje tekutina kapalinu, která způsobuje podráždění a alergické reakce. Při pečlivém zvážení na místě kousnutí lze považovat za otok, zarudnutí, papule.
 • Nits (vši vejce) na vlasy. Jejich velikost je velmi malá až do 1 mm, jsou průsvitná, šedá nebo bílá. Vejce jsou pevně připevněny k vlasům, takže je obtížné je odstranit. Nits jsou živé nebo prázdné. Živí vysílají charakteristické kliknutí, když jsou rozdrceni, zatímco prázdní nezakládají a zůstávají na vlasy dlouhou dobu po ošetření. Patologie je diagnostikována, když se objeví nits, protože dospělá vina je těžko vidět. Vejce parazita dozrávají 4 až 13 dní.
 • Žijící dospělí. Ve zralé vosce může mít podlouhlé tělo, bílé nebo nažloutlé, hnědý odstín. Paraziti jsou mnohem menší než vajíčka, která ležely. S velmi pokročilou formou hmyzu lze vidět na vlasy, oblečení a kůži na obličeji, krku.
 • Úzkost, špatný spánek, neurologické poruchy. Konstantní svědění brání tomu, aby dítě dostalo dostatek spánku kvůli tomu, že je neklidný, podrážděný, pomalý.
 • Psychické poruchy. Pedikulóza způsobuje znechucení a znechucení okolních lidí, kvůli tomu má dítě na psychologický tlak, má špatnou náladu, depresi, pocit hanby.

Odrůdy

Pediculóza je způsobena třemi typy parazitů. Každý z nich způsobuje svůj vlastní typ onemocnění:

 • Hlava Louse žije, plemeno na pokožce hlavy. Toto onemocnění postihuje děti a lidi, kteří vedou asocialní životní styl.
 • Pubic. Kůže šourku nebo pubis je postižena, se silnou infekcí mohou paraziti žít na řasách, obočí, podpaží, prsa u mužů. Častěji se onemocnění přenáší prostřednictvím pohlavního styku, ale je možné infekci prostřednictvím běžných předmětů: lýko, lůžko, ručník a další hygienické předměty.
 • Šatník. Tito paraziti žijí v záhybech prádla a oděvu. Krmí se krví lidí z oblastí kůže, s nimiž se věci dostávají do styku (krk, dolní část zad, atd.).

V moderním světě je nejčastější formou pedikulózy hlavou, která se vyskytuje u dětí. To je dáno skutečností, že lidé této věkové skupiny jsou častěji v samostatném týmu a nedodržují nezbytná pravidla osobní hygieny. Podle statistik nejvíce infikovanou skupinou občanů jsou mladí lidé ve věku 15-25 let a poté jsou nejčastěji nemocné děti a dospívající do věku 13-14 let.

Komplikace

Kousání vši způsobují vážné svědění, takže když se tyto místa pokoří na pokožce na hlavě, tvoří se krusty, které mohou hnisat při připojování sekundární infekce. Pediculóza je komplikována impetiginózním ekzémem, pyodermem a velmi těžkou formou, vlasy se rozevírají do spletitých, které páchají hnilobou. Na vašich tělech vši nést různé infekční nemoci, z nichž nejnebezpečnější je tyfus.

Jak detekovat vši u dítěte

Pedikulózu u dětí zjišťují rodiče, dětský pediatr nebo zdravotní sestra v dětské instituci. Je velmi důležité správně a včas identifikovat onemocnění, protože příznaky jsou velmi podobné jiným onemocněním (například se svrabem). Hlavní způsoby:

 • Rodičovská diagnóza v tomto případě pro sebe-detekci choroby musí provést vyšetření časové a okcipitální oblasti. Pečlivě si přečtěte vlasy a pokožku pro pohodlí, rozdělené na dělení. Hlaváček (dospělý) velikosti až 4 mm, podlouhlý, šedavý nebo bělavý. Hlavním příznakem dítěte je zjištění živých niti nebo dospělých parazitů na pokožce hlavy, ale mohou být nalezeny pouze se silnou infekcí. Je velmi snadné odlišit hmyz od lupin. Nits nejsou odděleny od vlasů, a když je rozdrtíte, uslyšíte kliknutí.
 • Lékařská diagnostika, kterou provádí pediatr. Pro tuto metodu se používá dřevo. Při použití jsou živé nití zářivě modré barvy. V případě zjištění infekce dítěte důkladně prověřte všechny osoby, které ho kontaktovali. Při velkém rozšíření nemoci je instituce uzavřena pro karanténu. Při diagnostice této patologie musí lékař provést diferenciální diagnostiku s dermatitidou, kopřivkou, ekzémem nebo psoriázou.

Jak odstranit vši

Léčba pedikulózy se vyskytuje doma. Chcete-li se zbavit této nemoci třemi způsoby. Podrobný popis každého z nich:

 1. Chemická metoda je založena na léčbě hlavy dítěte různými krémy, šampony, aerosoly a lotiony proti pedikulám. Doporučuje se konzultovat lékaře před použitím jakékoli léky. Pokud jste začali bojovat s pedikulózou sami, pečlivě si vyberte drogu a nezapomeňte si přečíst instrukce.
 2. Mechanickou metodou je hřeben a ruční odstraňování nití, dospělého hmyzu. Postup se nejlépe provádí v dobrém světle. Je nutné hřebetnout hustým vlasovým hřebenem a poté popraskat každým vláknem vlasů, odstranit dospělé parazity a jejich vejce.
 3. Komplexní způsob, který je považován za nejefektivnější. Za prvé, vlasy jsou chemicky ošetřeny jakýmkoliv účinným prostředkem pro vší hlavičky a potom se provádí česání a ruční ošetření. Pediatři doporučují tuto metodu používat k léčbě tohoto parazitárního onemocnění.

Přípravy

Pedikulóza pro děti je vyráběna v různých dávkových formách, může to být šampon, masti, emulze, aerosol, krém, krém, prášek, roztok. Dětské přípravky pro vší (insekticidy) se vyrábějí na základě tří účinných látek:

 • Permethrin je látka s neurotoxickým účinkem (imobilizuje živý hmyz a ničí ryby). V poslední době byly přípravky založené na této látce neúčinné a po jejím použití bylo pozorováno přežití vší. Nejčastější léky: Nittifor, Knicks krém, Medifox, Nok.
 • Malathion je látka, která paralyzuje vous a proniká do hmyzu a otravuje ji zevnitř. Je klasifikován jako silný insekticid a používá se, když běží forma pedikulózy, jestliže jiné prostředky nejsou účinné. Přípravky založené na této aktivní složce: Malathion, Pedilin, Novaktion.
 • Phenotrin je jedním z nejbezpečnějších léků pro děti, protože je méně toxický. Paralyzuje dospělého hmyzu, ale nekoná na nits, proto je neúčinný. Použijte lépe na počátečních projevech onemocnění. Mezi tyto léky patří: Parazidóza, Itax. Pro děti mladší než 2,5 roku je povoleno pouze použití přípravku Phenotrin Lotion.

Pedicidní prostředky pro děti mohou být různé odrůdy, které jsou vytvořeny s použitím velkého množství účinných látek. Mezi tyto léky patří:

 • Kombinované léky, které obsahují dvě nebo více účinných látek. Jedná se velmi efektivně, zatímco zničí živé parazity a nits. Složení těchto fondů: Permethrin, Butoxid, Piperonil, Pirethrin. Nejčastějšími jsou: rákos, dvojice Plus, piperonylbutoxid.
 • Přípravky z rostlinných nebo syntetických olejů. Nejznámější znamená Paranit na bázi jasanu a anýzu. Tyto látky zabraňují proudění vzduchu k hmyzu, po němž zemřou. Minerální oleje léčí pokožku škrábání na hlavě a suché, zničí vajíčka parazitů.
 • Benzylbenzoát, který se vyrábí ve formě 10%, 20% masti nebo ve formě 10% emulze. Nástroj se používá pro děti od 3 let výhradně na lékařský předpis. Tato účinná látka se může hromadit uvnitř parazita a zničit ji a larvy a většina z nich umírají (některé mohou přežít). Benzylbenzoát obsahuje antibakteriální složku, která zastavuje reprodukci různých bakterií a vývoj sekundární infekce.

Domácí ošetření

Léčba pedikulózy u dětí doma může být provedena různými způsoby. Nejslavnější z nich jsou:

 • Bylinné přípravky, které obsahují přírodní esenciální oleje a rostlinné výtažky, jako je anýz, pelargónie, bazalka, rozmarýn. Mají insekticidní účinek. Účinek této metody nebyl prokázán, a proto lékaři nedoporučují jeho použití.
 • Elektrický hřeben, který zničí vši tím, že vybije elektrický proud. Použití tohoto zařízení je možné pouze na suché vlasy z bezpečnostních důvodů. Tato metoda nezaručuje vysokou účinnost.
 • Manuální ničení vší a nití. Hmyz se usmrtí rozdrcením mezi nehty. Účinnost této metody není vysoká, protože někteří paraziti se mohou vrátit zpět do kontrolovaných oblastí pokožky hlavy a osoba, která provádí inspekci, vystavuje riziku kontracepce pedikulózy.
 • Oholejte hlavu plešatou. Tato kardinální metoda se využívá k rehabilitaci domova v znevýhodněných rodinách.

Kombinování vší

Metoda česání vši je velmi stará, ale je považována za účinnou, pokud jsou dodržována několik pravidel. Je důležité tuto metodu použít čtyřikrát v pravidelných intervalech dvou týdnů. Postupujte po důkladném mytí vlasů. Pak by měly být aplikovány silnou vrstvou kondicionéru, hřebenem s hřebenem se vzácnými zuby.

Prevence a léčba pedikulózy u dětí doma

Pedikulóza je onemocnění známá od dávných dob, ale dnes již neztrácí význam. Patologie se vyskytuje jako výsledek infekce parazitickou infekcí.

Pro člověka jsou 3 druhy vší nebezpečné: hlava, pubik, oblečení. Každý druh způsobuje onemocnění charakterizované vlastními charakteristikami, rizikovými skupinami.

Takže pedikulóza pokožky hlavy se nejčastěji vyskytuje u malých dětí, které navštěvují mateřskou školu, školu. Pubikální pedikulóza je častá u dospívajících, kteří mají promiskuitní sexuální aktivitu.

Tělesná vši infikují děti žijící ve špatných hygienických podmínkách. Co se týče léčby pedikulózy u dětí doma, promluvme si v článku.

Jak zjistit růžový zoster u dětí? Příznaky lze nalézt na našich webových stránkách.

Charakteristika onemocnění

Vedlejší černice Foto:

Pediculóza je onemocnění způsobené parazitní infekcí. Vši - parazité, které žijí na lidském těle, mohou postihnout různé oblasti těla, nejčastěji pokožku hlavy.

Pacient trpící pedikulózou cítí velmi nepříjemné projevy této patologie, jako je těžké svědění v místech kousnutí, vznik bolestivých ran a kůry na kůži.

Zdrojem infekce je osoba, která trpí vši. Aby byl parazit přenášen od nemocného člověku zdravému člověku, je nutný blízký kontakt. Při použití předmětů, jako jsou ručníky a hřebeny, se můžete nakažovat.

Odrůdy patologie

Jsou rozlišeny následující druhy pedikulózy:

 1. Hlava Všichni infikují oblast pokožky hlavy, v pokročilých případech - kůže na obličeji. Tento druh je považován za nejčastější, charakteristický především pro malé děti. Toto onemocnění se v kvantifikovaném klinickém obrazu liší, má řadu specifických projevů.
 2. Pubic. Parazit ovlivňuje genitální oblast. Nemoc je charakterizován především pro dospívající a mladé lidi, kteří mají aktivní sexuální život. Klinický obraz je vymazán patologie, nemoc se projevuje nevýznamná, ale pokud je doba nebere vhodná terapeutická opatření, zasažená oblast se stává širší, vši se může rozšířit na obočí a řasy.
 3. Šatník. Je považován za nejobvyklejší typ pedikulózy u dětí. Vyskytuje se mezi znevýhodněnou populací žijící v nepříznivých sociálních a hygienických podmínkách.

Přečtěte si příznaky a léčbu šindelů u dětí zde.

Příčiny a rizikové skupiny

Příčinou vzniku pedikulózy je infekce parazitní infekce (vši). Existuje několik způsobů infekce:

 1. Přímý kontakt s nemocnou osobou. Tato metoda je považována za nejběžnější způsob přenosu.
 2. Použití kontaminovaných předmětů, hygienických předmětů. Vší a nits se mohou usadit v ručnících, kartáčcích, vlasových doplňcích, postelích, polštářích, čepicích, měkkých hračkách. Po dlouhou dobu udržuje parazita, která padla na tyto objekty, svou životně důležitou aktivitu, a tím zůstává předmět infekční a nebezpečný pro lidi kolem něj.
 3. Zůstaňte na veřejných místech. Při návštěvě veřejného bazénu, vany, stejně jako ve veřejné dopravě a na jiných místech velkých davů se můžete nakazit pedikulózou. Tato metoda infekce je považována za nejčastější.
 4. Návštěva na pláži, plavání v infikovaném vodním zdroji. Všichni zachovávají svou činnost ve vodě a písku po dobu 2 dnů. Proto i nadále existuje riziko infekce, i když malé.

V ohrožení jsou děti navštěvující mateřské školy, školy, žijící v sirotčincích, internátní školy. Kromě toho se pravděpodobnost infekce zvyšuje u dospívajících, kteří jsou aktivní a promiskuitní.

Pedikulóza je také častá u dětí žijících ve špatných hygienických podmínkách, které nedodržují pravidla osobní hygieny.

Klinické projevy

Pediculóza je charakterizována přítomností určitých příznaků, mezi které patří následující klinické příznaky:

 • závažné svědění způsobené uhryznutím z losu;
 • vzhled specifického poškrábání na kůži;
 • podráždění kůže;
 • při bližším vyšetření se na kůži objevují stopy hmyzu;
 • na vlasech jsou vidět malé bílé zrnky, které nejsou ničím jiným než parazitovými vejci;
 • nits je velmi obtížné odstranit z vlasové šachty;
 • V důsledku poškození kůže může dojít k sekundární infekci, která vede ke vzniku nadýchání a vředů na pokožce.

V případě závažného onemocnění mohou nastat následující klinické příznaky:

 • zduřené lymfatické uzliny umístěné v blízkosti uší;
 • obecná slabost;
 • duševní poruchy, zvýšená podrážděnost nervu;
 • horečka.

Jaká je příčina infekce dítěte s opisthorchiázou? Zjistěte odpověď právě teď.

Co je to nebezpečné onemocnění?

Mnozí považují vzhled vši za neškodnou chorobu, která je velmi snadno ovladatelná. To však není vždycky. Mladší děti reagují negativně na výskyt této nemoci.

Tělo dítěte stále není schopno plně odolat negativním důsledkům, které může způsobit pedikulóza. Takže dítě často vyvine poruchu spánku, koncentraci, která negativně ovlivňuje jeho náladu a výkon.

Kromě toho mohou mít takové nepříjemné důsledky jako zvýšení tělesné teploty, obecná slabost.

Poškození kůže, rány a vředy, které se vyskytnou v důsledku poškrábání, se stávají vstupní branou pro infekci, která vstoupí do těla dítěte.

Diagnostika

Určit přítomnost nemoci může být doma.

Chcete-li to provést, musíte dítě pečlivě prozkoumat.

Když vši na jeho hlavě nebo těle mohou být nalezeni žijící jedinci, a na vlasy drobky nits jsou dobře vyznamenání - malé bílé zrna s lesklým povrchem.

Rozlišovat je od obvyklé lupy je velmi jednoduché: lupy jsou snadno odstraněny z povrchu vlasů, aby se odstranily nits, to vyžaduje určitou námahu. Kromě toho, když rozdrvíte nits, můžete slyšet určité kliknutí.

V některých případech se ke kontrole dítěte používá dřevěná lampa. Když jsou vystaveny svému paprskům, získávají se na hlavě jasně modré barvy.

Léčba

Jak zacházet s dítětem? Všecky je možné eliminovat pomocí speciálních lékařských přípravků, tradiční medicína se také doporučuje dobře.

Nejlepší ze všeho je, pokud je léčba složitá, doporučuje se používat různé terapeutické prostředky k odstranění hmyzu, neboť použití jediného léku může být návykové, v důsledku čehož léčba bude neúčinná.

Doporučení pro léčbu seboroické dermatitidy u dětí naleznete na našich webových stránkách.

Lékařské

Léky na léčbu pedikulózy jsou dostupné v různých farmakologických formách: šampony, masti, spreje, roztoky.

Základ léčiv používající různé účinné látky, jako jsou:

 1. Permethrin (součást takových přípravků, jako Knock, krém Knicks). Látka má neurotoxický, paralyzující účinek, avšak dnes je v boji proti parazitům poměrně nízká účinnost této látky.
 2. Malathion (Pedilin, Novaktion). Tato látka paralyzuje vší, má toxický účinek na živé jedince a živočichy. Má silnější účinek, používá se v případě těžkých vší.
 3. Fenotrin (Itaks, Parazios). Látka je méně toxická, a proto jsou finanční prostředky na ní předepsány nejmladším dětem.

Droga působí škodlivým účinkům parazitů na dospělé jedince, nicméně nedetekuje nity, takže léčba není příliš účinná.

Šampon

Při léčbě pedikulózy je nutné používat medikované šampony. Musí se však uplatňovat v souladu s určitými pravidly:

 1. Při mytí hlavy je nutné používat rukavice a chránit čelo dítěte speciálním obvazem, aby se šampon nedostal do očí a uší.
 2. Po nanesení vlasů je nutné umístit plastovou čepičku na hlavu.
 3. Je důležité ponechat výrobek na vlasu po dobu stanovenou v pokynech k léčivu.
 4. Po uplynutí potřebného času je třeba vzít hřeben a hřebenovat vlasy dítěte, aby se z nich odstranily mrtvé vši a šupiny.
 5. Poté se šampon vypláchne, vlasy se opláchnou roztokem octa.
 6. Znovu strávit česání.

Opakujte postup až do úplného vymizení parazitů.

Lidové recepty

V boji proti pedikulóze je již dlouho používána tradiční medicína. Nejpopulárnější z nich byl petrolej a ocet. Ve skutečnosti však jejich použití nesplňuje očekávání.

Navíc tyto nástroje mají velmi ostré, nepříjemné zápachy, které mohou nepříznivě ovlivnit jejich životní pohodu. Alkohol a léky na pedikulózu založené na tom mají vyšší účinnost.

K odstranění tohoto onemocnění je nutné aplikovat přípravek na vlasy po dobu 20-30 minut, pak opláchnout hlavu tekoucí vodou, pokořit vši.

Jak se u dětí projevuje neuro-artritická diatéza? Přečtěte si o tom z našeho článku.

Dezinfekční opatření

Aby se zabránilo opakované infekci, je nutné věnovat pozornost dezinsekci objektů, které mohou být jednotlivci parazita.

 1. Zpracování hřebenů, vlasových vazeb vyrobených stejnými léky, které byly použity k odstranění vši.
 2. Dodržování hygienických postupů zahrnuje denní sprchy se saponátem a denní výměnu prádla.
 3. Zpracování prádla, prádlo. Je důležité důkladně vařit a umyt prádlo a prádlo. K praní lze použít běžný prací prostředek. Po umytí se věci suší 2 dny na otevřeném vzduchu a pak se pečlivě vyžehnou.

Při žehlení je důležité věnovat zvláštní pozornost záhybům a švům, protože tam se parazité rádi usazují.

 • Zpracování polštářů a přikrývek. Věci, které nelze umývat a umýt, lze skladovat v uzavřeném plastovém sáčku, nechat v této formě po dobu 10 dnů. Kromě toho můžete v zimě položit polštář nebo deku v mrazu, v létě - na slunci, a nechat ji po dobu 1-2 dnů.
 • Zařízení pro dezinsekce. Pro odstranění parazitů je nutné každý den provádět mokré čištění obývacího pokoje. Doporučuje se přidávat trochu octa do vody, která se používá k čištění.
 • na obsah ↑

  Prevence

  Snížení rizika infekce parazitní infekcí je možné, pokud dodržujete některá pravidla prevence:

  • nepoužívejte věci a hygienické předměty jiných lidí, nedovolte, aby někdo použil své vlastní;
  • při hraní s jinými dětmi se snažte udržet alespoň minimální vzdálenost;
  • Dívky, které nosí dlouhé vlasy, se doporučují, aby je opletily;
  • pravidelně je nutné kontrolovat hlavu dítěte na vší;
  • Pokud je pedikulóza nalezena v jednom z dětských kolektivů, je třeba provést preventivní vyšetření co nejčastěji.

  Pediculóza je nepříjemné onemocnění. Předpokládá se, že vši mohou postihnout pouze děti z dysfunkčních rodin, nicméně tomu tak není.

  Všichni jsou mezi dětmi poměrně časté.

  Nemoc je velmi snadno rozpoznatelná, lze ji dokonce provést doma s vizuálním vyšetřením dítěte. Pokud je nalezen parazit, je nutné zahájit léčbu co nejdříve.

  Chcete-li to udělat, můžete použít nástroje tradiční medicíny, ale speciální farmaceutické přípravky dnes jsou považovány za modernější a efektivnější způsob léčby pedikulózy.

  Jak vypadá scrofula u dětí? Fotky najdete na našich stránkách.

  O příčinách a léčbě pedikulózy u dětí v tomto videu:

  Žádáme vás, abyste se neléčili. Zaregistrujte se u lékaře!

  Pro Více Informací O Suché Vlasy