logo

Svrbení pokožky hlavy způsobuje léčbu

Svrbená skalp je trvalý nebo dočasný pocit podráždění oblasti pokožky, což nám dává spoustu nepříjemností. Ve většině případů se svědění projeví ve formě reakce organismu na podnět, ale v některých situacích může tento jev znamenat přítomnost jakýchkoli onemocnění. Silné svědění pokožky hlavy v trvalé formě může vést ke ztenčení pokožky, na pozadí poškrábání, poškození ve formě prasklin, stejně jako zánět, pokud dojde k infekci.

Je třeba poznamenat, že svědění by nemělo být ignorováno, zvláště v případech, kdy je provázena těžkou ztrátou vlasů nebo výskytem vředů nebo červených skvrn na kůži. Je důležité zjistit příčinu tohoto jevu, pro který byste měli konzultovat dermatologa a trichologa, který po diagnóze předepíše optimální terapii. Ve většině případů se svědění pokožky hlavy úspěšně léčí doma. Pravidelně, po odstranění zdroje podráždění (dráždivého), svědění samotné prochází přímo.

Příčiny pruritu.

V lékařské praxi jsou nejčastějšími příčinami svědění pokožky hlavy:

Paraziti (vši, klíšťata atd.).
Chcete-li vyloučit možnost parazitární infekce (například pedikulóza (vši) nebo demodikóza (akné železo)), měli byste navštívit dermatologa. Doma, jen pro případ, můžete požádat své blízké, aby se podívali na kůži a vlasy u kořenů lupou.

Lupy
Výskyt lupů často vede k silnému a vyčerpávajícímu pruritu. K odstranění toho často začínají používat jakékoliv metody a metody, které často nedělají stav, a hlavní nemoc (lupy) se ve většině případů nezohledňuje, což je zcela nepřijatelné, protože zdroj jeho výskytu je porušení procesu tvorby tuku. To, na druhé straně, bez řádné léčby může vést k rozvoji vážnější choroby - seborrheic ekzém. Proto se při vzniku lupů doprovází kožní svědění, je třeba požádat trichlóga, který předepíše vhodnou léčbu, včetně stravy, imunomodulátorů, zdravotních šamponů a léků.

Seborrhea (seboroická dermatitida).
Toto kožní onemocnění je způsobeno narušením mazových žláz: suchá seborrhea je důsledkem poklesu aktivity mazových žláz, mastná seborea se vyskytuje na pozadí nadměrné sekrece mazu se sníženým chemickým složením. Suchá seborrhea je doprovázena lupinami, závažným svěděním pokožky hlavy, akné na kůži.

Alergické reakce na šampony a jiné výrobky pro péči o vlasy.
Často se při změně prostředků nebo přípravků pro péči o vlasy (maska, kondicionér, šampon, balzám, styling nebo barviva) pokožka začíná svědit špatně. V případě svědění, ihned po aplikaci nového léčebného prostředku, doporučujeme vrátit se k dříve testované starší nebo zkusit jiný přípravek, který neobsahuje látky, jako je laureth sodný nebo laurylsulfát sodný (obvykle na obalu takových výrobků je napsáno "hypoalergenní"). To je často zdrojem svědění. Pokud svrchnutí nezmizí po změně šamponu, měli byste se poradit s tricholožkou, která diagnostikuje pokožku hlavy a testuje přítomnost alergických reakcí.

Alergie k barvivům na vlasy je také běžným jevem, který může způsobit svědění pokožky. Obvykle obsahují inkousty obsahující amoniak a peroxid vodíku v jejich složení alergickou kožní reakci. Aby se zabránilo tomuto jevu, doporučuje se upřednostňovat šampony a neamoniakální barvy. Ale v tomto případě nikdo není imunní vůči alergii. Ze sebe přidám, že před jakýmkoli postupem, ať už jde o barvení vlasů nebo o kosmetický postup, vždy proveďte alergický test. Pokud je pokožka po barvení stále svědí a svědí, můžete použít speciální šampony pro neutralizaci barviv, aplikují se po vymytí laku. Doporučuje se, aby si po vymytí barvy umyly vlasy.

Alergie k pracímu prostředku (prášek na mytí) nebo oplachu na mytí ložního prádla může také způsobit podráždění a tím i svědění pokožky hlavy.

Časté mytí a používání zařízení pro sušení a styling vlasů.
Mnoho žen, aniž by to vědělo, vyvolalo vzhled pruritu. A časté umývání hlavy není výjimkou. Kromě toho pravidelné používání vysoušeče vlasů pro vysoušení vlasů, rovnačky a mnoho dalších prostředků na vlasy nejen vysušuje pokožku, ale také negativně ovlivňuje stav vlasů samotných.

V takových případech je třeba se zřeknout časté změny značek výrobků pro péči o vlasy, používat osvědčené nástroje a současně sledovat stav pokožky hlavy. Při nejmenším svědění a spálení byste měli okamžitě opustit jejich použití.

Suchá kůže
Při nedostatečném množství kožního mazu se vlasy stávají suchými a křehkými, začínají silně elektrifikovat, chmýřit, neumí dobře a rychle absorbují vlhkost. Stává se, že nadměrně suchá skalp náhle začne produkovat více tuku. Jedná se pouze o ochrannou reakci kůže z možného negativního vlivu zvenčí, ale často se považuje za nadměrný obsah tuku v kořenech, v důsledku čehož začnou používat mastné přípravky pro péči o vlasy. To vše dělá vlasy a pokožku ještě suchší. V této situaci odborníci trvají na používání speciálních hydratačních šamponů, balzámů, masky a krémů intenzivního hydratačního působení.

Také svědění kůže může nastat na pozadí nedostatku nenasycených mastných kyselin, vitamínů a mikroelementů v těle.

Hubové choroby pokožky hlavy.
Hlezivé léze také způsobují vážné svědění. V této situaci odborníci doporučují výsev houby, v souladu s níž je předepsán průběh léčby, včetně použití terapeutických šamponů a lotionů, stejně jako antifungálních léků (Clotrimazole, Griseofulvin, Miconazol). Kromě toho se doporučuje, aby pacienti při mytí vlasů používali speciální šampon Ketoconazal, který obsahuje sulfid selenu. V některých případech jsou také určeny finanční prostředky na posílení imunitního systému. Pokud nemáte příležitost navštívit specialisty, léky antifungální léčiva, které obsahují takové složky, jako jsou pyroctonolamin, pyrithion zinečnatý, climbazol a další, pomohou vyrovnat se s houbovým onemocněním pokožky hlavy.

Různé stresory.
Stresové situace (psychický tlak, duševní nebo fyzická nadměrná zátěž, emoční nestabilita, nemoc nebo smrt milovaných) jsou již prokázány a mohou také být zdrojem svědění kůže hlavy. Na pozadí stresu v těle je nadměrná produkce adrenalinu. Cvičení je nezbytné k odstranění těla z těla. Pokud nejsou žádné, adrenalin se začne hromadit v krvi, což vede k vypadávání vyčerpávajícího svědění kůže.

Dermatofytózy (lišejníky).
Lichen je nákazlivé kožní léze houbové povahy. Tento problém je častý u dětí, které jsou v kontaktu s dětskými skupinami nebo nákazlivými zvířaty. Hlavní příznaky lichenů jsou výskyt špičatých lézí na hlavě hlavy v oblasti, kde se vlasy rozpadají nebo úplně spadnou.

Svalové napětí.
Svědění kůže může být také důsledkem nadměrné svalové deformace. Nejčastěji svědění vyvolává napětí svalů na zádech, ramenou, krku, na pozadí kterého se mikrocirkulace krve také zhoršuje. Navíc konstantní napětí svalů hlavy může vyvolat mikrotrauma svalových vláken, což vede k zánětlivému procesu, který je také doprovázen intenzivním a přetrvávajícím svěděním kůže.

V závažných případech se svědění vyskytuje v důsledku intenzivního vypadávání vlasů. V tomto provedení bude lékař schopen pomoci speciální intenzivní péči, která je zaměřena na uvolnění svalových vláken hlavy.

Léčba svrbení pokožky hlavy.

Vzhledem k tomu, že svědění je pouze následkem nebo symptomem, je pro jeho léčbu nutné identifikovat a odstranit příčinu, která ji způsobila. V tomto případě potřebujete pomoc specialisty, který po kompletní diagnóze (různé studie s ohledem na klinické projevy a konkrétní případ) předepíše optimální léčbu.

Pokud se elementární parazity (například vši) ukázaly být příčinou svědění, pak pro jejich odstranění by měly být v lékárně zakoupeny moderní účinné prostředky pro tyto parazity (Nittifor (roztok nebo krém), Para Plus aerosol, Pediculen lotion). Po odstranění vší byste se měli zbavit nití použitím častých hřebenatců. Doporučuje se rovněž zkontrolovat přítomnost vší zbytku rodiny a pacientovo oblečení a podestýlka by měly být vařeny a žehlény horkou žehličkou. V tomto případě bych nedoporučoval, aby se uchýlili k lidovým metodám (např. Kerosen), nejenže nepomáhají, ale mohou také ublížit. Na rozdíl od všude je zjištění přítomnosti demodikózy poněkud obtížnější, ale doktor to udělá za pár vteřin. Pro léčbu demodikózy je nutné se poradit s lékařem, pouze on může předepsat léky.

Léčba seborrhy je dlouhý a komplikovaný proces. Důležité v léčbě onemocnění jsou správná výživa, vyhýbání se stresu, hormonální rovnováhy (porušení může vyvolat seborrheu), respekt k spánku a odpočinku. Dále je důležité, aby pacienti sledovali čistotu pokožky hlavy.

Při suché pokožce budou užitečné nutriční masky, které budou mít změkčující účinek a zlepší mikrocirkulaci. Velmi důležitá je i soulad s režimem pití (nejméně jeden a půl litru vody denně), což zabrání dehydrataci.

Pokud je svědění způsobeno nedostatkem vitaminů a minerálů, měli byste vypít vitamín (Vitrum, Complivit, Abeceda, Centrum atd.).

Léčba svědění lidových léků.
Fytoterapie a masáž jsou zvláště účinné při léčbě pokožky hlavy. Vývary léčivých bylin byly již dlouho používány k normalizaci práce mazových žláz. Zvláště užitečné pro kůži a výtažky kopřivy, dubové kůry, heřmánek. Masáž stimuluje krevní oběh, což zase zlepšuje výživu pokožky.

Cibule a česneková šťáva díky své síře a obsahu kyselin účinně eliminují lupy a zmírňuje pruritus způsobený barvením vlasů. V čerstvé šťávě z cibule nebo česneku přidejte citronovou šťávu a rostlinný olej (nejlépe olivový olej), vše ve stejném poměru. Aplikujte kompozici na mokré vlasy a pokožku a nechte půl hodiny, poté opláchněte teplou vodou trochou citronové šťávy nebo octa.

Pro tentýž účel efektivně použijte jablkovou masku. Rozetřete na hrubé struhadle jedno jablko střední velikosti. Velké jablko třepe na strouhák a před praní se výsledná hmota na vlasy a pokožku hlavy. Horní klobouk z bavlny. Držte masku půl hodiny a omývejte ji. Doporučuje se používat dvakrát týdně.

Pampeliška květina také účinně pomáhá zmírnit svědění skalp. Hrst čerstvých květů pampelišky rozsekat a umístit do sklenice. Tato bylinná hmota nalijte 50 ml vodky, džus jednoho čerstvě vymačkaného citronu a lžičku medu, nejlépe v tekuté formě. Vše důkladně promíchejte a nechte 2 hodiny vložit. Po uplynutí stanovené doby musí být výsledná tinktáze vypuštěna. Polovinu hodiny před praním nanášejte infuzi na kůži a vlasy, položte na vrchol bavlněnou čepici nebo šátek. Po čase si umyjte vlasy šamponem.

Cibulová kůra je také vhodná pro tyto účely. Omyjte švestky ze čtyř cibulí a vložte je do smaltované mísy a nalijte litr vroucí vody. Smíchejte směs na oheň a vaříme hodinu na nízké teplotě. Aplikujte tento vývar jako kondicionér po umytí hlavy. Živný materiál pomáhá po dvou nebo třech použitích.

Pokud tyto jednoduché metody nezbavují svědění, doporučuje se poradit se s lékařem, aby se vyloučily závažnější problémy a kožní onemocnění.

Pálení a svědění hlavy

Svědění pokožky hlavy je spíše nepříjemný pocit, založený na odezvě těla ve formě podráždění oblastí kůže na vnější nebo vnitřní provokativní faktory. V některých případech je zánět epidermis a hlubších vrstev kůže způsoben určitými kožními chorobami.

Opakované poškrábání, z něhož nelze odolat, pouze zhoršuje problém, což vede k vzniku mikrotrhlin, odřenin, vředů. Porušení integrity stratum corneum epidermis hlavy je doprovázeno přidáním infekce. Chcete-li se zbavit svědění, musíte nejprve zjistit příčinu jejího výskytu a odstranit ho.

Příčiny svědění na hlavě

Nejenže to svědění nemůže být ignorováno, protože přináší do života mnoho nepříjemností, nemůže být ponecháno bez léčby. V některých případech to může být jen první známka potíží v těle, doprovázená výskytem zanícených šupinatých náplastí, ohniskem vlasů apod.

Provokativní faktory pruritu jsou mnoho, v každém případě je důležité určit přesné, jinak se zbavit nebude fungovat.

Příčiny svrbivé pokožky hlavy, které se netýkají onemocnění:

 • Stres. Časté vzrušení a psycho-emoční přetížení jsou doprovázeny zvýšeným uvolňováním adrenalinu do krve. Při fyzickém namáhání se tento hormon spotřebuje, ale pokud motorická aktivita nestačí, jeho akumulace se zvyšující se koncentrací v krvi vede k napnutí svalů celého těla, ke vzniku pruritu. Často se tento pocit nazývá svědění na nervu.
 • Nadměrné svalové napětí. Vzhledem k prodlouženým tahům occipitálních a ramenních svalů dochází k narušení krevního oběhu v oblasti hlavy, což je často doprovázeno svěděním kůže spolu s dalšími příznaky.
 • Suchá pokožka hlavy. Mohou se vyskytnout z tepelných účinků na vlasy a pokožku - časté sušení foukáním, použití žehličky k vyhlazení vlasů nebo kudrlinky. Jiné příčiny sucha: těžké vyčerpání těla, časté mytí vlasů, strava s ostrým omezením tuku, stáří (když žlázy téměř přestanou fungovat). Výsledkem je nedostatečné množství mazu, vlasy jsou tenké a křehké a rychle absorbují vlhkost. Mazové žlázy některých lidí v reakci na situaci kompenzují tvorbu nadměrného množství tuku. Osoba, která nesprávně posuzuje problém, začne používat šampon pro mastné vlasy, což dále zhoršuje stav kůže.
 • Podráždění kůže nebo zjevné alergické reakce na použití kosmetiky, jako je lak, šampon, různé pěny, balzámy, barvivo na vlasy apod. Problém barvení vlasů je zvláště důležitý pro ženy. Častá změna barvy od různých výrobců a / nebo nepřesné časové vedení barvení přinejlepším vede k nadměrnému vysychání pokožky hlavy a lupů, v nejhorším případě k rozvoji alergického zánětu. To platí zejména pro barvy, které zahrnují čpavek nebo peroxid vodíku.
 • Alergie k chemikáliím pro domácnost (kontaktní dermatitida). Různé prací prášky, odrůdy mýdla s vonnými látkami, detergenty na mytí nádobí často způsobují alergie, které se projevují kožními vyrážkami, svědění na různých částech těla, včetně hlavy.
 • Hypovitaminóza. Příjem mikroelementů a vitaminů, které nesplňují potřeby těla nebo úplná absence některých z nich, trvale ovlivňuje stav kůže, což vede ke svědění, a to nejen.

Nemoci doprovázené svěděním skalpu:

 • Seboroická dermatitida je zánětlivé a chronické kožní onemocnění vyvolané kvasinkovou lipofilní houbou Pityrosporum ovale. Seborrhea je jedním z mnoha projevů seboroické dermatitidy. Na počátku onemocnění se objevují lupiny, doprovázené svěděním kůže a později seborrheickými plaky, které se rozšířily téměř na celý povrch hlavy.
 • Seborrhea je časté onemocnění pokožky hlavy, se svěděním. Je charakterizován zánětem kožních vrstev, zvýšenou produkcí sekrece mazových žláz - epidermálními lipidy, stejně jako změnami v složení kožního mazu. Hlavní příznaky nemoci - zánětlivé zhuštění horní (povrchové) vrstvy epidermis; vzhled bělavých šupin - lupů a v pokročilých případech - červených plátů pokrytých krustami; závažné svědění.

Suchý typ seborrhy se projevuje ztenčením a křehkými vlasy, svěděním, tvorbou olupujících se ohnisek s velkým množstvím suchých lupin. Když vlasy seborrých vlasů svítí, vypadají neuspořádané a mastné a nažloutlé lupínky jsou silně nasycené mazu.

 • Pediculóza je parazitní kožní onemocnění způsobená různými typy vší. Pediculóza pokožky hlavy provokuje hlavici - Pediculus humanus capitis, která se dostává na kůži při ignorování pravidel osobní hygieny: používání hřebene někoho jiného, ​​nošení hlavy někoho jiného atd.
 • Psoriáza je chronické onemocnění kůže, kloubů a nehtů ze skupiny šupinatého herpesu. Existuje mnoho typů onemocnění, z nichž hlavní jsou vulgární, pustulární, kapkovitá. Tyto druhy, spolu s poškozením různých částí pokožky celého těla, také ovlivňují pokožku hlavy, projevující se psoriatickými pláty, se zvětšením velikosti, které tvoří velké vločkované desky. Kůže je zapálená, může tvořit pustuly se serózním obsahem. Po jejich otevření vzniknou sušené krusty. Těžké svědění od poškrábání se zintenzivňuje.
 • Folikulitida je zánět vlasových folikulů infekční povahy. Výskyt pustulů s purulentním obsahem a jejich následné otevírání s tvorbou v tomto místě malých vředů, pokrytých krvavými purulentními krusty, je doprovázeno bolestivými pocity, svěděním různého stupně závažnosti.
 • Demodekóza je kožní onemocnění vyvolané mikroskopickými roztoči rodu Demodex. Roztoč s dlouhým tělem podobným červům - demodex folliculorum longus - žije ve vlasových folikulích, s krátkým - demodexem folliculorum brevis - v mazových žlázách. Různé oblasti těla jsou ovlivněny, včetně pokožky hlavy. Existuje závažné svědění a vypadávání vlasů.
 • Dermatofytózy - infekční houbové choroby zeoantroponózy. Patří mezi ně favus, trichophytosis (kožní onemocnění), microsporia. Choroby jsou doprovázeny svěděním, zlomeninou nebo úplnou ztrátou vlasů v lézích hub.

Pruritus lze pozorovat na pozadí diabetes mellitus, roztroušené sklerózy, určitých onemocnění jater a žlučníku, například cirhózy, virové hepatitidy, kalciové cholecystitidy.

Svrbení pokožky hlavy: diagnóza

Chcete-li zjistit příčinu svědění, určit potřebná diagnostická opatření a vyvinout taktiku léčby, musíte kontaktovat jednoho z lékařů - dermatologa, trichologa, mykologa nebo dermatokosmetologa. Na základě etiologie onemocnění může být nezbytné konzultovat s dalšími specialisty - endokrinologem, alergikem nebo neurológem.

V první fázi provádí lékař lékařské vyšetření: zjišťuje možné příčiny svědění, stejně jako jeho vlastnosti - trvání a intenzitu, zkoumá postiženou kůži. Ve druhé fázi přiřazuje různé studie, jejichž výsledky mohou potvrdit předpokládanou diagnózu.

Diagnostické metody používané k určení patologie, která způsobila svědění na hlavě:

 • Mikroskopické vyšetření biomateriálu, například obsahu vlasového folikulu, pro detekci podkožního roztoče Demodex. Je předepsána pro podezření na demodikózu.
 • Mikroskopie škrábání s hladkou pokožkou na patogenních houbách. Metoda je používána pro trichofytia, folikulitidu, mikrosporu a mnoho dalších houbových onemocnění.
 • Bakteriologická kultura vypouštění / škrábání na mikroflóře identifikovat typ patogenu a určit jeho náchylnost k antibiotikům, antimykotikům nebo jiným chemoterapeutickým lékům. Studie je nutná k identifikaci folikulitidy, trichofytie atd.
 • Fluorescenční diagnostika s dřevěnou lampou - UV lampa s filtrem. Přiřaďte různým mykózám, dermatosům.
 • Histologické vyšetření kousky postižené kůže. Je určen pro psoriázu.
 • Dermatoskopie Provádí se v případech podezření na favus nebo seboroickou dermatitidu.
 • Spektrální studium vlasů na mikroživinách pomáhá určit příčinu seboroické dermatitidy.
 • Výzkum hormonálního pozadí pacienta. Analýzy jsou potřebné k určení příčiny pruritu v pokožce hlavy.

Léčba pokožky hlavy

Léčba závisí na patologii, která ji způsobila. Zvláštní pozornost by měla být věnována barvám a přípravkům pro péči o vlasy. Správně vyberte balzámy, šampony, masky. Měli by odpovídat vašemu typu pokožky a struktuře vlasů. Doporučujeme, abyste nepoužívali vysoušeč vlasů, curlingu nebo jiného zařízení, které působí na vlasy s vysokou teplotou.

Hlavní terapií atopické dermatitidy a různých alergických reakcí jsou antihistaminika - tavegil, zyrtec, loratidin a další. Ale především je třeba identifikovat příčinu přecitlivělosti organismu, na kterou alergen reaguje tak násilně a odmítá jej užívání nebo se vyvaruje jeho použití.

Seboroická dermatitida je komplexně léčena. Lokální etiotropní léčba spočívá v použití šamponů s obsahem zinku, keratolytických složek a antifungální aktivity, například nizoral šamponu. Provádějte kurzu užívající jednu z antimykotik - ketokonazol, itrakonazol, terbinafin, atd. Pokud se spojila infekce bakteriální přírody, pak se antibiotika ukazují jako masť. Použití kortikosteroidů není vyloučeno. Efektivní fyzioterapie - vysokofrekvenční proudy podle Darsonvalu a kryomassage pokožky hlavy.

Komplexní léčba demodikózy je dlouhodobá, zahrnuje antiparazitickou farmakoterapii, lokální léčbu gelem s metronidazolem a / nebo etherovou nebo alkoholovou lékárnou "mluvčí" spolu s kosmetickými postupy, které obnovují ochranné funkce pokožky. Slabé elektrické proudy během elektroforézy s hydratačními činidly dočasně blokují činnost klíštěte a zvlhčující látky pronikají do hlubších vrstev kůže, léčí ho a normalizují tvorbu kožního mazu.

Skalp postižený kůrovcem je léčen perorálním orálním podáním antifungálních léků, například intrasilu nebo jiných činidel ze skupiny derivátů triazolu. Lokálně se pokožka střídá střídavě s jedním z roztoků obsahujících jod a protiplísňovým gelem. Před léčbou se všechny vlasy z postižené plochy hlavy oholejí. Salicylická masť a roztok manganistanu draselného pomáhají zbavit se hnisavého infiltrátu při aplikaci na kůži, který změkčuje vzniklé kůry, po které jsou dobře odstraněny.

Pokud je příčinou svrbení všeobecná nemoc, musí být síla směřována k její léčbě. S nedostatkem vitaminů a stopových prvků si vezměte vhodný komplex vitamínů a minerálů. Odstranění lupů, zmírnění svědění, posilování vlasových kořenů pomáhá tradičním metodám léčby, ale nejdříve byste se měli obrátit na dermatologa, abyste pochopili důvody a neměli byste se o nic léčit.

Proč vypadávání vlasů může být doprovázeno spálením pokožky hlavy a jak zachránit vlasy?

Dobrý den milí čtenáři!

Nálada jakékoli osoby závisí do značné míry na jeho vnějším obrazu a vnitřním stavu těla. V takovém případě by všechny neobvyklé pocity měly každému upozornit. Koneckonců, například pálení pokožky hlavy a ztráta vlasů může signalizovat nebezpečné nemoci.

Ale okamžitě není třeba se rozčilovat. Samozřejmě takové nepříjemné příznaky mohou způsobit paniku, zvláště u žen. Ale zjistit, proč k tomu dojde, pomůže pouze kompetentní odborník. Proto je lepší, abyste tuto záležitost neodložili a okamžitě jděte na konzultaci s lékařem.

A řeknu vám, proč je spálenina pokožky hlavy s projevy alopecie alarmujícím znakem. A zjistíte, jaké problémy jsou za tímto problémem a jak je lze vyřešit, pokud znáte konkrétní důvody pro vývoj této patologie.

Fyziologie alopecie, spojená se spálením pokožky hlavy

Obvykle dochází k trvalému vypadávání vlasů bez příznaků. Pokud je ovšem doprovázeno nepříjemným pocity svědění, pálení, bolesti, vyrážky nebo odlupování, důvodem je skalp. Koneckonců je zde v oblasti hlubokých dermis hmatových receptorů, které jsou zodpovědné za dotyk.

Oni mohou být ovlivněny vnějšími faktory, jako jsou těsné účesy, kožní onemocnění nebo chemické popáleniny po barvení vlasů, stejně jako vnitřní faktory. Nejpravděpodobnější oblasti, kde se nejčastěji projevuje pocit pálení a manifestuje ztráta vlasů, se nachází na:

Proč se patologie vyvíjí?

Odborníci se domnívají, že pálení kůže hlavy s dalším rozvojem alopecie je výsledkem fyziologických, psychogenních nebo patologických aspektů.

Tyto pocity mohou nastat u lidí různých pohlaví nebo věkových kategorií. Nejčastěji se jedná o příznaky určitých onemocnění.

Pokud je však situace ignorována a hlavní nemoc není ošetřena, pak se můžete dostat spousty vážných komplikací a přetrvávající alopecie. Proto zvažujeme některé příčiny nepříjemných pocitů ve formě pálivé pokožky hlavy.

Špatná péče o vlasy

To je jedna z možných příčin pálivého pocitu na pokožce hlavy. Mohlo by dojít kvůli:

 1. Těsné účesy, obvykle s různými typů tkaní typu afrokosa nebo zizi.
 2. Hair styling s vysoušečem vlasů nebo curling vlasy po šamponování.
 3. Barvení vlasů, kde se jako barviva používají složky čpavku a peroxid vodíku k bělení.
 4. Nosení žen velikostí a těsně namontovaných klobouků nebo paruk.
 5. Ignorujte ochranu hlavy před sluncem, chladem, sníhem nebo deštěm.

Špatný způsob života

Obvykle jsou příznaky nepříjemné bolesti, pálení, svědění kůže na koruně nebo čelní části hlavy důsledkem vážného přepracování lidského těla. Důvodem může být:

 • Nedostatečný odpočinek;
 • Intenzivní tempo pracovního dne;
 • Hypodynamie;
 • Nesprávná výživa.

V tomto případě špatné návyky, jako je kouření nebo zneužívání alkoholu, nepravidelný způsob života, zhoršují cévní systém u lidí a způsobují spasmy malých kapilár, které přivádějí vlasové folikuly nebo žárovky.

Navíc onemocnění, jako je ateroskleróza, vegetativní vaskulární dystonie nebo arteriální hypertenze, mohou pouze zvýšit nepohodlí.

A kvůli poruchám oběhu, zhoršení metabolických procesů se začíná hromadit krev v určitých oblastech hlavy, které se objevují na kůži:

 • Pocit spálení;
 • Vypadávání vlasů;
 • Pocity bolesti;
 • Nepríjemné svědění.

Alergie

Obvykle je povaha pocitu bolesti a pálení kůže na hlavě s alergiemi dočasná epizodická. Vzhledem k tomu, že je spojena s:

 1. Používání nekvalitních kosmetických přípravků, jako jsou šampony, balzámy, vlasové stylingové výrobky.
 2. Používání některých potravin ve stravě, jako jsou: vejce, citrusy, čokoláda nebo ryby.
 3. Používání určitých léků.
 4. Barvení vlasů, po kterém může vypadat skvrna spálenou, doprovázená pálením a svěděním.

A teď, pokud jde o poslední soud, chci varovat některé ženy, aby před pravidelným barvením vlasů a aplikací nového barviva nezapomněla provést test zápěstí, aby se zabránilo negativním důsledkům.

Onemocnění těla

Pocit pádu pokožky a související ztráta vlasů může způsobit:

 • Hormonální nerovnováhy v těle žen během menopauzy nebo těhotenství;
 • Stálý stres nebo nervové poruchy;
 • Zhoubný novotvar v hlavě;
 • Osteochondróza krční páteře;
 • Vysoký krevní tlak;
 • Dermatitida nebo stafylokokové léze pokožky pokožky hlavy.

Jak problém vyřešit?

Dermatologové obvykle začínají léčit alopecii a spáleniny pokožky pokožky hlavy se studiem historie, diagnózy a názory profilujících specialistů na tuto problematiku. Zde drží pacienta:

 1. Zobrazování magnetickou rezonancí;
 2. Elektroencefalogram;
 3. Konzultace odborníků, která zahrnuje terapeuta, očního lékaře, osteopatu, neuropatologa, psychologa.

Po zpracování výsledků hardwarových a laboratorních studií, zkoumání názorů úzkých specialistů, lékař pro každého určuje individuální průběh léčby. V závislosti na příčinách vzniku patologie mohou být pacientům přiděleni:

 • Uklidňující léčba;
 • Antidepresiva;
 • Chirurgické odstranění novotvaru;
 • Třídy fyzikální terapie;
 • Průběh antihistaminových léků;
 • Vitaminové a minerální komplexy;
 • Aromaterapie;
 • Samo masáž s esenciálními oleji z máty, oliv, bazalky nebo levandule;
 • Speciální antifungální šampony s antimikrobiálními přísadami.

No, jako všechno, co jsem vám chtěla říct. Hlavní věc je, že pokud dojde k problému, poraďte se s lékařem včas. Zůstaňte klidní. Postarejte se o nervy! Postupujte podle pokynů lékaře a pak budou vaše vlasy vždy v dokonalém stavu!

Zdravé vlasy a pokožka hlavy! Brzy se uvidíme!

Těžké svědění a svědění na hlavě: hlavní příčiny a metody eliminace

Svědění a svědění pokožky hlavy - situace se často podobá lupům kvůli zvýšené suchosti kůže nebo začíná pedikulóza. Stále svědění ve společnosti není přijato, zvláště u žen s dlouhými krásnými vlasy.

Při špatném svědění: svědění a pálení v hlavě

Mnoho pacientů žádá legitimní otázku, proč se hlava neustále škrábá? Stav může vyvíjet komplexy, vytvářet psychické nepohodlí, proto je nutné konzultovat s lékařem. Kosmetický průmysl dnes nabízí širokou škálu kosmetických terapeutických produktů pro péči o vlasy. Téměř všichni jsou schopni řešit problémy způsobené lupy. Pokud se pod vlasy špatně špatně a svědění a pálení v hlavě objevují stále častěji, pak se pravděpodobně vyskytne vážné onemocnění. Pokud je příčina nepohodlí spojena s dermatologickými nebo interními problémy, je lepší věřit odborníkovi. Podle zvláštností projevu trichologové rozlišují:

První klinická situace se často vylučuje výběrem správného šamponu nebo přípravků pro péči. Druhá situace vyžaduje pečlivou analýzu.

Pokud je chronický proces doprovázen silným peelingem, vypadáváním vlasů (spolu s vlasovým folikulu), zarudnutím nebo vzhledu oblastí s plešatými místy, je důležité okamžitě vyhledat lékaře. Podráždění pokožky hlavy, pocit svrabů, pocity pálení jsou jen jedním z příznaků jakékoli patologie. Nemoci vlasů jsou předmětem výzkumných trichologů, dermatologů.

Svrbení pokožky hlavy: příčiny a léčba

Svědění pokožky hlavy, jejíž příčiny a léčba jsou vzájemně propojeny, mohou mít jiný vzhled. Dnes se každý člověk snaží zachovat své vlastní zdraví, zodpovědně zachází se změnami uvnitř těla. Téměř 90% případů s příznaky svrabů na vlasové struktuře pleti může být řízeno doma. Návštěva lékaře umožní zjistit skutečnou příčinu onemocnění, pomůže dosáhnout trvalého terapeutického účinku. Když je pokožka hlavy velmi svědivá, důvody mohou mít jinou povahu. Mezi hlavní příčiny svědění pod vlasy patří:

 • Klíšťata nebo vši. Když se jedná o hlavu, důvod se bezprostředně snižuje tvorbou parazitů. Můžete zjistit přítomnost parazitů pomocí lupy a pečlivě se podíváte na kořeny vlasů. K tomu je třeba se uchýlit k pomoci cizinců, a to není vždy výhodné.
 • Seborrhea (lupy). Onemocnění je příčinou podráždění kvůli neustálé změně mazových sekrecí. Kůže může být suchá, příliš mastná. Nejčastěji seborea způsobuje peeling, lupy.
 • Seboroická dermatitida. Chronické onemocnění vyžadující komplexní terapeutickou léčbu pod dohledem specialistů.
 • Alergické reakce. Šampony, krémy, krémy, aktivátory růstu, kondicionéry, barvy - to vše může způsobit olupování kůže. K odstranění nepříjemných jevů postačí změnit produkty péče.
 • Suché vlasy Přirozená realita je hlavním problémem mnoha žen. Tuto situaci nelze vyřešit, ale odstranění stálých svrabů bude efektivní, pokud vyberete vysoce kvalitní vhodnou kosmetiku pro péči, konzumaci vitamínů a dodržování stravy.
 • Plísňová infekce. Kožní houba vyžaduje vážný terapeutický přístup. Léčba vyžaduje antifungální léky.

Dávejte pozor! Hlavní příčiny svědění v hlavě a způsob léčby je určena ošetřujícím lékařem. Příčinou nepohodlí mohou být různé chronické onemocnění orgánů, systémů (například endokrinních poruch). Nezávisle můžete dočasně odstranit nepříjemné příznaky, ale s vědomím příčiny, můžete se zbavit problému navždy. Včasné ošetření lékaře vám umožní udržet vlasy tlusté a krásné.

Diagnostika

Diagnostické metody zahrnují vyšetření pacienta, studium klinické anamnézy, škrabání pro laboratorní studie (psoriáza, dermatologické choroby, houbové struktury). Dokončení klinického obrazu může vyžadovat krevní testy, moč. Obvykle zkušený odborník potřebuje pouze vizuální kontrolu příčinného místa pro konečnou diagnózu.

Proč se točí: léčba taktiky

Tak proč to svědí skalp? Léčba nevyžaduje hospitalizaci, stejně jako neustálé sledování zdravotnického personálu. Pacienti se často pokoušejí odstranit svrbení tím, že jednoduše vyčistí kauzální místo nebo vyzdvihují některé léky sami. Léčba je považována za úspěšnou pod dohledem specialistů, protože neustálé zeslabování příznaků přispívá k rozvoji základního onemocnění jako k hlavní příčině.

Léčba léků

Než začnete léčbu, musíte vědět, proč se točí. Samoléčení je možné, pokud je svědění způsobeno fyziologickými vlastnostmi nebo agresivními složkami léčivých přípravků. Chcete-li eliminovat nepříjemné pocity, můžete zkusit:

 • léčivé šampony obsahující mentol nebo kafr;
 • hydratační masky nebo krémy;
 • diety (vitamíny, vlákniny, minerály);
 • multivitaminové komplexy (Complivit, Vitrum, Abeceda).

Je to důležité! Stres nebo emoční stres mohou také způsobit pálení nebo lupy. Pro léčbu parazitů je nutné konzultovat s lékařem jejich identifikaci. K roztočům nebo všicím je třeba léčit různými způsoby.

V případě houbové infekce je nutné používat antifungální léky (Miconazol, Clotrimazole, Griseofulvin), přípravky pro péči s antifungálními složkami v přípravku.

Lidové metody: co dělat, když se točí?

Co když moje hlava vyrážel? Populární metody umožňují nejen odstranit nepříjemné svědění, ale také ztrácejí sílu nebo objem vlasů. Mezi efektivní recepty vyzařují léčivé byliny a užitečné vývary, masáže, výživné masky.

 • Pampelišky květiny Tráva (asi hrst) je rozdrcena, přidá se vodka (asi 100 ml), citronová šťáva, roztavený med (1 lžička). Kompozice se podává pro infúzi po dobu 2 týdnů. Na konci druhého stupně se kompozice zfiltruje a aplikuje se na pokožku hlavy jednu hodinu před praním. Během postupu je lepší obalit vlasy teplou utěrkou.
 • Šťávy z česneku nebo cibule. Cesnak nebo cibulový džus v kombinaci s rostlinným nebo olivovým olejem. Kompozice se aplikuje v kruhovém pohybu, ponechá na hodinu. Po tomto postupu se prostředek promyje teplou vodou s přídavkem jablečného octa. Tento balzám pomáhá eliminovat svědění po vystavení barvivům na vlasy.
 • Maska jablek. Odštěpené jablko ukládá několik hodin před praním. Jablečná buničina dobře odstraňuje svědění. Stačí stačit 1-2x týdně.
 • Účinná směs. Rostlinný olej (asi 2 polévkové lžíce) se smíchá s žloutek (1 ks). Do směsi se přidá koňak, cibulová šťáva a roztavený med (ve stejném poměru). Maska je aplikována na hlavu a zabalena hodinou teplou utěrkou. Poté jsou vlasy omyty teplou vodou s přídavkem heřmánkového odvaru.

Je to důležité! Jakákoli léčba může přinést nejen úlevu, ale i škodu. Před zahájením terapeutických opatření doma je nutná konzultace s lékařem. Například, je nemožné odstranit parazity odvar z heřmánku. Takový předpis, naopak, zhoršuje průběh onemocnění.


Abyste zabránili svědění, je třeba dodržovat hygienu, pravidelně hřeben (masážní účinek), vybrat pouze vysoce kvalitní výrobky pro péči. Pokud máte podezření na vznik jakýchkoli patologií (nadměrná ztráta vlasů, zarudnutí a vředy), je třeba zahájit okamžitou léčbu.

Zjistěte, jak nebezpečné pálení pokožky hlavy. Co to může být a jak léčit?

Neobvyklé pocity by měly být vždy alarmující. Například pokud na hlavě došlo k pocitu pálení nebo začaly vypadat vlasy, může to znamenat vážná onemocnění. Neměli byste se příliš bát, i když tyto příznaky často způsobují paniku. Doporučuje se okamžitě navštívit lékaře, který tento problém odstraní.

Zapalování v hlavě - co to mohlo být?

Obvykle, když kůže spálí, včetně v oblasti krku, můžeme mluvit o určité patologii. Pocit, že kůže spaluje, se může projevit u lidí různého věku a pohlaví.

Odborníci se domnívají, že je to důsledek patogenních i fyziologických aspektů. Pokud ignorujete situaci, může dojít k různým komplikacím, včetně vypadávání vlasů.

Vnější faktory

Odstranění těchto důvodů se tento problém rychle zbaví.

Kosmetická alergie

Alergická reakce na barvivo na vlasy je poměrně častá, což způsobuje svědění nebo pálení pokožky. Je třeba vyhnout se nátěrům, které obsahují peroxid vodíku a čpavek, aby se zabránilo chemickým popáleninám pokožky hlavy. Mnoho z nich dává přednost tónovaným šamponům, ale to nezaručuje alergie.

Proto by měl být vždy prováděn alergický test. Pokud po vyfarbení pokožky hlavy stále je poškrábaná a spálená, použijte speciální šampony, které neutralizují barvivo. Po umytí barvy si umyjí vlasy.

Špatný způsob života

Svědění kůže a pocity hoření se často vyskytují v důsledku přepracování. Důvody jsou:

 • Pracovní činnost intenzivním tempem.
 • Nedostatečný odpočinek.
 • Hypodynamie.
 • Nezdravé jídlo.

Špatné návyky

Krevní oběh a metabolismus jsou narušeny, což způsobuje akumulaci krve v určitých místech hlavy. To se projevuje na pokožce pálením, vážným svěděním a vypadáváním vlasů.

Nízká vlhkost v místnosti. V této situaci začne kůže suchá. Nejprve se objeví nesnesitelná svědění a pak se objeví pocit pálení.

Patologické procesy

Pocit "hoření" pokožky na hlavě často vyvolává komorbiditu. Patří sem:

 1. Cervikální osteochondróza. Při této nemoci jsou krevní cévy hlavy upnuty a vlasové folikuly ztrácejí normální výživu. Vlasové folikuly přestávají dostávat dostatek kyslíku a živin. Existuje pocit pálení pokožky a ztráta vlasů začíná.
 2. Hormonální poruchy. Problémy s pokožkou hlavy mohou způsobit menopauzu, narušení štítné žlázy a dokonce i špatnou volbu hormonální antikoncepce. Jedním z důsledků může být pocit utažení pokožky na hlavě, který můžete podrobněji zjistit pomocí odkazu https://vsemugolova.com/bolezni/kozhi/styagivanie.html.
 3. Vegetativní dystonie. Při této nemoci se pokožka hlavy často "hoří" kvůli tomu, co se může objevit načervenalé, můžete se o ní dozvědět více. Léčba zahrnuje sedativa, nootropní léky a uklidňující prostředky. Stabilizují krevní oběh a inhibují patologické procesy v centrálním nervovém systému.
 4. Kožní onemocnění. Příčinou svědění je často poškození houbou. V tomto případě je léčba nepostradatelná. Lékař předepisuje použití terapeutických lotion a antifungálních léků (Miconazol, Clotrimazol). Navíc se doporučuje umyt vlasy šamponem Ketoconazal, který obsahuje sulfid selenu.
 5. Psoriáza Patologie nejen způsobuje spálení kůže hlavy, ale také způsobuje plešatost. Kvůli závažnému svědění a neustálému poškrábání se na kůži tvoří rány, kterými bakterie pronikají do vlasových folikulů.
 6. Pediculóza. Bohužel nikdo není pojištěn proti napadení všemi. Když se svědění objevilo a účes začal být tenký, měli byste okamžitě navštívit dermatologa. Nepríjemné onemocnění lze snadno odstranit, pokud okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 7. Seborrhea. K onemocnění dochází, pokud mazové žlázy nefungují dobře. Zvláště nepříjemná suchá seborrhea, která je doprovázena silným pocením pálení a lupinami. Jeho hlavní příznaky jsou:
  • těžké svědění a pálení;
  • kůže se začíná odlupovat;
  • lupy;
  • pramínky vlasů vypadnou.

Možná vás také zajímá další článek, ve kterém podrobněji popíšeme příčiny svědění pokožky hlavy.

Kromě tradiční léčby se budete muset vzdát nezdravých návyků a revidovat dietu.

První pomoc

Pokud není možné navštívit lékaře, může být vypálení nebo svědění vyloučeno samo (jen jako poslední možnost). Co je třeba udělat:

 • Umístěte mokrý ručník na hlavu (držte nejdéle 15 minut).
 • Vezměte solnou lázeň.
 • Pijte odvar z máty nebo šalvěje.
 • Masírujte ramena a krk.
 • Odstraňte jasné světlo a hlasité zvuky.
 • Jen si lehni 30 minut.

Při vypadávání vlasů můžete použít odvar z cibulové kůry, který si opláchl hlavu.

Diagnostika

Včasná komplexní vyšetření má zásadní význam pro identifikaci příčiny a zahájení léčby. Potřebná jsou tato diagnostická opatření:

 1. Obecná a biochemická analýza krve. Studie zjistí přítomnost somatických patologií.
 2. Echoencephalography. Na základě dopplerovského účinku a odhaluje objemové novotvary.
 3. Monitorování tlaku Po každodenním sledování krevního tlaku se zobrazí jeho průměr.
 4. MRI Tato metoda určuje patologii krevních cév a nejmenších nádorů. Léčba magnetickou rezonancí je považována za absolutně bezpečnou studii, protože nepoužívá ozáření rentgenovým zářením.
 5. Elektroencefalografie. Tato technika zachycuje elektrické výboje v mozku, které jsou označeny grafem.

Všechny metody jsou bezbolestné a netrvají dlouho. Po přezkoumání a porovnání výsledků lékař předepíše nejvhodnější léčbu.

Způsoby léčby

Po identifikaci příčiny přistoupí specialisté (dermatolog nebo tricholog) k léčbě. Používají se tradiční metody:

 • Speciální léčebné šampony.
 • Protizánětlivé léky.
 • Dieta bez sladkého jídla.
 • Antihistaminika.
 • Masáž s použitím esenciálních olejů.

Efektivní šampony se často používají ke snížení svrbení: Nizoral, šedý salicylový šampon a Sebulex.

Pozornost by měla být věnována také režimu pití, dehydratace by neměla být povolena. Někdy je svědění způsobeno nedostatkem vitaminů. Pomozte jim vyplnit jejich nedostatek:

Prevence

Abyste předešli problémům s pokožkou hlavy, je nutné dodržovat základní preventivní opatření.

 1. Kosmetika by neměla být agresivní. Přednost je lepší dávat šampony s antifungálními účinky.
 2. Je zapotřebí osobní hygieny. Nikdy nepoužívejte hřeben a doplňky do koupelny.
 3. Doporučujeme nepoužívat vysoušeč vlasů na sušení vlasů.
 4. Účinnou metodou prevence je ultrafialové záření, jehož nejlepší zdroj je považován za sluneční paprsky.

Samozřejmě, měli byste se vyhnout stresu a žít mobilní životní styl.

Svrbení nebo pálení by nemělo být ignorováno, zvláště pokud jsou tyto jevy doprovázeny ztrátou vlasů. Nezapomeňte konzultovat specialisty, který určí příčinu a předepíše nejlepší léčbu.

Závěr

Teď víte, co to může být, pokud máte v hlavě pocit pálení a co dělat. Pálící ​​pocit pokožky hlavy je často projevem vážné patologie. Správně zvolený režim léčby eliminuje riziko závažných komplikací. Včasná návštěva lékaře je úspěšně odstraněna.

Chcete-li konzultovat s odborníky webu nebo se na ni zeptat, můžete to v komentářích zcela bezplatně udělat.

A pokud máte nějakou otázku, která přesahuje rámec tohoto tématu, použijte tlačítko Upřesnit dotaz.

Svědění hlavy: příčiny a léčba

✓ Článek ověřený lékařem

Skalp většiny lidí je pokryt hustými vlasy a prožívá minimální kontakt s vnějším prostředím. Proto je epidermis v této oblasti těla charakterizována hypersenzitivitou a náchylností k různým vlivům. Jakékoliv mechanické nebo chemické podráždění může způsobit poškození. Výsledkem je, že svědění na hlavě je jednou z nejčastějších stížností, když se obrátíte na dermatologa nebo trichologa.

Svědění hlavy: příčiny a léčba

Příčiny svědění kůže hlavy

Svrbení pokožky hlavy může nastat z různých důvodů. V některých případech je podráždění pokožky způsobeno fyziologickými faktory:

 1. Suchost pokožky. Alveolární žlázy se nacházejí v tloušťce pokožky hlavy, což zajišťuje produkci sekrece tuku. V případě snížení funkční aktivity těchto žláz se množství mazu snižuje. Výsledkem je suchost a olupování epidermis, svědění se objeví. Vlasy jsou suché, nudné a křehké. Jsou vysoce elektrifikované, nemohou být položeny, mohou začít klesat. Tento problém můžete vyřešit pomocí speciálních kosmetických prostředků, masky a hydratační krémy na pokožku hlavy.
 2. Hypovitaminóza. Nedostatek vitamínů v lidském těle výrazně ovlivňuje stav kůže, vlasů a nehtů. Epidermis se stává suchá a zředěná, lehce zraněná a dlouhodobě obnovená, a to i po menších zraněních. U hypovitaminózy může pokožka hlavy svědit nebo bolet, zvláště u pacientů s tlustými těžkými vlasy. Pro obnovení rovnováhy živin v těle je nutné užívat vitamínové a minerální komplexy: Complivit, Vitrum, Triovit atd.

Co hrozí nedostatku vitaminu

Skalpová struktura

Pokud je podráždění pokožky důsledkem stresu, poškození kůže nebo nedostatku vitaminů v těle, můžete s ním doma bojovat. Pacientovi je prokázána dobrá výživa, přilnavost ke spánku a odpočinku, používání masky a pleťové vody pro zlepšení krevního oběhu v kapilárách pokožky hlavy.

Pozor! Pokud se svědění nezastaví během 7-10 dní, měli byste se obrátit na odborníka. Lékař provede klinické vyšetření a předepíše vyšetření potřebné k určení příčiny poškození zdraví.

Patologické příčiny svědivé pokožky hlavy

Často pálení a podráždění pokožky nastává v důsledku vývoje onemocnění. V tomto případě se patologický proces může objevit jak přímo v dermis, tak i v různých tělesných systémech. V tomto případě je svědění jen jedním z příznaků onemocnění.

Svědění epidermis s seboroickou dermatitidou

Seborrhea - patologický proces, při kterém dochází k zánětu pokožky. Onemocnění se vyvine z důvodu nadměrné separace sekrece tuku a je jedním z projevů seboroické dermatitidy. Pacienti se sebourouhou ztuhnou vnější vrstvu dermy, díky které dochází k silnému odlupování kůže, svědění, bolesti. Pokud se patologie vyvíjí po dlouhou dobu, pak pacient začíná ztrácet vlasy.

Mazové žlázy se seterou

Nemoc se vyskytuje u lidí s různými poruchami endokrinního nebo reprodukčního systému, zničením nervových zakončení apod. Pacienti, kteří trpí diabetem, parkinsonismem a AIDS, jsou náchylní k seborrheu.

Pozor! Dnes bylo zjištěno, že houba Rituurosporm ovale je provokativním faktorem vývoje seborrhy, který se pod vlivem příznivých faktorů začne aktivně množit a vést k dysfunkci sekrečních žláz pokožky hlavy.

Suchá seborrhea pokožky hlavy

U pacientů se seborrheou jsou zaznamenány následující klinické příznaky:

 1. Vzhled malých bělavých měřítek na pokožce hlavy a vlasů. Nejčastěji se tento projev onemocnění vyskytuje při suché formě seborrhy.
 2. Silné svědění a dokonce bolestivost pokožky pokožky hlavy.
 3. Tvorba ložisek zánětu ve formě načervenalých nebo hnědých suchých míst. Dotčené oblasti jsou pokryty tlustou nadrženou vrstvou váhy. Když se na místě rozštípnou skvrny, objeví se bolestivé krvavé rány.
 4. Olejová kůže svítí. Vlasy pacientů se rychle znečišťují, mají neklidný vzhled a vyžadují časté mytí.
 5. Alopecie. Pacientova srst se stává tenčí, začíná se odlupovat a vypadávat.

Pozor! Nadměrná fyzická námaha, stres, náhlé klimatické změny a nepříznivé podmínky prostředí způsobují zvýšení klinických projevů seborrhy.

Suchá seborrhea pokožky hlavy

Onemocnění je diagnostikováno klinickým vyšetřením trichologem nebo dermatologem. Specialista předepisuje studie, aby přesně určil, který patologický proces způsobil selhání v těle pacienta.

Terapie zahrnuje použití fungicidních léků: sodnou sirnou masti, ketokonazol, clotrimazol atd. Povinnou součástí komplexní léčby je dodržování výživy, která vyloučí ze stravy pacienta slané, mastné, uzené a sladké potraviny.

Výživa s seboroickou dermatitidou

Šampony pro léčbu seborrhy

Svrbená epidermis s pedikulózou

Vší hlavičky - infekční onemocnění, které se vyskytuje v důsledku reprodukce parazitů na pokožce hlavy - vši. Nejčastěji je diagnostikována patologie u dětí, které navštěvují předškolní zařízení a mladší školáky.

Infekce je přenášena přímým kontaktem nakažené osoby se zdravým člověkem pomocí běžných předmětů pro domácnost, oděvů nebo klobouků. Zároveň dostat dvě nebo tři vší mohou vést k vývoji vši, protože parazité se rychle množí. Jedna samička žije po celý život až několik set vajíček. Svrbivá kůže u pacienta infikovaného všemi je způsobena enzymy hmyzích slin v ráně v místě skusu.

Symptomy a známky pedikulózy

Nemoc se projevuje charakteristickými příznaky:

 1. Těžké svědění epidermis. Výsledkem je exorbitace v postižených oblastech - odřeniny a výpočty pokryté kůrou kožních šupin a sušené krve.
 2. Šedavé nebo šedavě modré skvrny na kůži v místě uhryznutí.
 3. Přítomnost parazitů ve vlasech, včetně nití - bělavých hustých larv.
 4. Vzhledem k alergické reakci na enzymy slzných vší, může pacient vyvstávat vyrážka, zvýšení regionálních mízních uzlin, otoky.
 5. Když se infekce dostane do rány, vyvine se zánětlivý proces a způsobí, že na pokožce hlavy vznikne hnisavá kůra.

Symptomy pro pedikulózu

Moderní terapie pedikulózy zahrnuje použití přípravků na bázi malathionu, fenotrinu nebo permetrinu. Účinná látka léčiv má škodlivý účinek na nervové buňky parazitů. Přípravky by měly být aplikovány jednou, po které budou vši umírati. Dosud jsou k dispozici léky proti pedikulóze ve formě šampónů, sprejů, gelů a emulzí. Mezi nejoblíbenější léky patří Nittifor, Veda, Medifox atd.

Šampony pro vši a šupiny

Podráždění alergické epidermis

Alergie je jednou z nejčastěji diagnostikovaných onemocnění na světě. Jeden nebo druhý typ tohoto narušení se dnes vyskytuje u přibližně poloviny světové populace. V tomto případě může být předispozice k onemocnění zděděna. Alergie je specifická odezva imunitního systému na látky, které by normálně neměly v těle působit podobnou reakci. Mezi nejčastější alergeny patří různé potraviny, prach, kůra zvířat, farmakologické látky a pyly rostlin.

Onemocnění může být lokální nebo běžné příznaky. Mezi lokální příznaky alergie patří:

 • kýchání a kašel;
 • hyperémie pokožky, pruritus a kopřivka, která se lokalizuje na kůži pokožky hlavy, loktů, slabiny, břicha;

Pozor! Urtikaria nebo kopřivka je typ dermatitidy alergického původu, který se projevuje vzhledu plochých světle růžových puchýřů na pokožce pacienta.

Symptomy a léčba kopřivky

 • opuch sliznic nosní dutiny, rinitida;
 • zarudnutí očních víček a očí, konjunktivitida;
 • ztráta sluchu, bolesti ucha;
 • cefalgie, ve vzácných případech závratě;
 • bronchospasmy, zadušení, dušnost.

Celková reakce těla na alergie se projevuje vývojem anafylaktického šoku. Tento stav je vyjádřen silným křečemi horních cest dýchacích, výskytem edému, poklesem krevního tlaku a mdloby.

Při léčbě alergií je nezbytné zastavit kontakty pacienta látkou, která vyvolává patologickou reakci. Léčba onemocnění zahrnuje užívání sedativ ke zmírnění symptomatických projevů: Zodak, Erius, Tavegil, Suprastinex atd.

Svědění pro houbové infekce

Hlezna pokožky hlavy je mnohem méně častá než nehtová mykóza nebo epidermis nůžek. Tato forma onemocnění je však pro pacienta obtížnější a obtížněji se léčí. Infekce se obvykle přenáší pomocí běžných oděvů nebo hygieny: ručníky, hřebeny, plavecké čepice atd.

Sklizeň houby

Symptomatologie vývoje patologie a způsobu léčby přímo závisí na typu patogenu, s nímž je pacient infikován. Přesto existuje řada příznaků, které se projevují u téměř všech pacientů s mykózou pokožky hlavy:

 1. Vyskytuje se suchost a tupost vlasů, jejich ztráta se zvyšuje, celkový stav se zhoršuje.
 2. Epidermie hlavy začíná svědit a vločkat. Pacient má lupiny, zatímco volné kožní vločky jsou velké a kulaté.
 3. Na hlavě jsou velké růžové skvrny, tyčící se nad povrchem pokožky. Jak se infekce postupuje, plaky se pokryjí šedivou nebo béžovou kůrou.
 4. Vlasy se stávají velmi tenkými, zlomenými u základny. Výsledkem jsou černé tečky na kůži pacienta.

Léčba nemoci zahrnuje použití prostředků s fungicidním účinkem. Současně se používají léky jak systémové, tak lokální.

Přípravky k léčbě mykózy pokožky hlavy

Pro Více Informací O Suché Vlasy