logo

Proč se jedná o hlavu - 7 nejčastějších příčin svědivého skalpu

Proč hlava může svědčit: nejčastější příčiny svědění a podráždění pokožky, jak mohu léčit pokožku hlavy, pokud je svědivá.

Příčiny svědění, které spadají pod podezření, pokud jsou náhle a vážně krvácejí, jsou mnohé. Najděte mezi ně pravdu a zachraňte vás před všemi nepříjemnými pocity, můžete být pouze kompetentním lékařem během osobní kontroly pro interní konzultaci. Zvláště v těchto případech, pokud je závažné svědění doprovázeno intenzivní ztrátou vlasů nebo vředy nebo červené skvrny se objeví na pokožce hlavy. Existují však důvody, které se vyskytují v praxi trichologie častěji než jiné. Jsou to oni, kteří ve většině případů způsobují vážné svědění a podráždění pokožky hlavy. Zvládnout některé z nich je skutečné a doma.

1. První věc, která vám přijde na mysl, pokud je hlava velmi svědivá - paraziti, například vši nebo klíšťata, se neusazují ve vlasech? Úplně vyloučit možnost, že příčinou svědění je parazitická infekce, například pedikulóza nebo demodikóza, může být pouze dermatolog. Jako možnost nejprve požádejte někoho z vaší rodiny, aby pečlivě zkontroloval vaše vlasy u kořenů a skalp přes lupu.

2. Seborrhea je další častou příčinou podráždění pokožky hlavy. Jeho příčinou je nadměrná tvorba tuku a změny v složení tukové sekrece. V závislosti na stavu pokožky a činnosti mazových žláz může být suchá, mastná nebo smíšená. Velmi časté seborea způsobuje silné olupování pokožky hlavy, což se nazývá lupy.

Seboroická dermatitida je zpravidla závažné chronické onemocnění, které je těžké léčit samostatně. Léčba by měla být složitá a trvat několik měsíců - zde najdete speciální lékařské šampony, dermatologické lotiony, léky a imunomodulátory a terapeutickou dietu. Aby se vypořádaly s účinky seboroické dermatitidy včetně podráždění a svědění, trichologové doporučují vyhnout se nervovému stresu, náhlým hormonálním výkyvům a všemu, co může oslabit imunitu těla, například chronické infekce a nemoci trávicího traktu.

3. alergie na šampony a jiné výrobky pro péči o vlasy. Často se po změně šamponu nebo vlasové masky začne silně svítit. Pokud se svrbení náhle objevilo a shodovalo se s testováním nové kosmetiky, stojí za to se vrátit do starého osvědčeného šamponu, který nezpůsobil podobné reakce. Nebo zkuste použít neutrální dětský šampon, který postrádá látku, jako je laureth sodný nebo laurylsulfát sodný, který se často používá jako detergentní báze. Pokud změna šamponu nepomohla a hlava se stále poškrábala, měli byste kontaktovat dermatologa a ještě lépe trichologa, provést počítačovou diagnostiku pokožky hlavy a popřípadě testovat alergie.

4. Velmi suchá kůže, možná nejčastěji vede k tomu, že hlava je neustále svědění. Pokud jsou vlasy suché a křehké, pomalu znečišťují, silně elektrizují, tlačí, špatně padnou a rychle absorbují vlhkost, s největší pravděpodobností nedostatečná produkce mazu. Někdy dehydratovaná pokožka hlavy začíná produkovat více tuku, aby byla chráněna před negativními vnějšími vlivy. Taková kožní reakce je zaměňována za zvýšený obsah tuku v kořenech a použití přípravků pro mastné vlasy, které dále odmasťují pokožku hlavy, zbavují vlhkosti a zasychají ji. Trichologové doporučují umýt si hlavu speciálními hydratačními šampony, nezapomeňte použít balzámy, krémy a masky pro intenzivní hydrataci.

Velmi suchá pokožka hlavy může být velmi svědivá z nedostatku vitamínů, stopových prvků, nenasycených mastných kyselin. Jaké produkty pomohou vyléčit svědění a zlepšit vlasy, přečtěte si v tomto článku. Doporučujeme také publikaci o výběru vitamínů pro vlasy a dalších materiálů na seborrhea a svědění pokožky hlavy na naší webové stránce.

5. Alergie k barvivu na vlasy je dalším důvodem, proč může hlava dívky a ženy svědit. Nejčastěji jsou alergické reakce způsobeny trvalým barvivem na vlasy, který obsahuje amoniak a peroxid vodíku. Nepříznivějším účinkem na pokožku hlavy je barvy bez čpavku a tónované šampony. Nicméně, barvení vlasů s jejich pomocí, jste také imunní proti alergii. Navzdory šetřící kompozici mohou také způsobit svědění hlavy.

Trichologové a kadeřníci důrazně doporučují: před použitím jakékoli barvy na vlasy nezapomeňte provést test alergie, jak je popsáno v pokynech. Pokud hlava po barvení ještě škrábá, můžete zkusit speciální šampony na neutralizaci barviv. Doporučuje se, aby si po vymytí barvy umyly vlasy. Můžete si je koupit v profesionálních obchodech pro kadeřnictví nebo kosmetické salóny s dobrou pověstí.

6. Plicní onemocnění pokožky hlavy. Houbové léze vyžadují také komplexní a dlouhodobou léčbu. V případech, kdy je pokožka hlavy velmi svědivá a v současné době není konzultace s dermatologem nebo tricholožníkem, zkuste použít farmaceutické šampony, které ošetřují houby. Zpravidla obsahují takové antifungální složky, jako je piroctonolamin, pyrithion zinečnatý, climbazol a další. Z přírodních léků může doporučit čajovníkový olej, který také pomáhá při léčbě hub.

Je však účinnější zasít houbu a podstoupit léčbu předepsanou lékařem. Zpravidla zahrnuje nejen šampony a lotiony, ale také antifungální léky a někdy také prostředky pro zlepšení imunity.

7. Alergie k pracímu prostředku nebo oplachování, které si prát prádlo, může také způsobit podráždění pokožky hlavy.

Proč to svědíš hlavou? 10 hlavních důvodů

Svrbení a mnoho potíží, které jej doprovázejí, mohou být způsobeny velkým množstvím důvodů. Pro správnou instalaci zdroje je nejlepší navštívit lékaře, samozřejmě, ale tady je problém - ke kterému odborníkovi se zaregistrovat? Nebo jdi ke všem v řadě - kontrola není nikdy nadbytečná! Podívejme se, jaké jsou důvody a jaký lékař stojí za návštěvu.

Se silnou, nesmí procházet svědící skalp, navštivte svého lékaře! Nevytahujte! Čím dříve použijete, tím méně důsledků!

Možné příčiny

 • Seborrhea, lupy

Nesprávné fungování mazových žláz vede k velkým problémům s vlasy. Jedním z nejnepříjemnějších je lupy (seborrhea), doprovázené nesnesitelným svěděním a poškozením kůže. A také pokryté bílými šupinami, rameny a zády. Jen tyto váhy jsou zdrojem svědění, dráždí pokožku.

V mírných případech je lupina perfektně léčena doma. Je lepší léčit složitější případy společně s tricholožkem a komplexně se k němu přistupovat po celou dobu trvání procesu.

 • Suchá pokožka hlavy

Opět selhání mazových žláz a některé další příčiny způsobují suché vlasy a pokožku hlavy. Žlázy se aktivně snaží odstranit suchost a chránit oslabenou pokožku před negativními účinky prostředí a pokrýt tak celý povrch vrstvou mazu. Vlasy se rychle začínají špinit, přilne mnoho špíny, bakterie a mikroby se silně rozvíjejí. Je chybou podezření na mastnou pleť a typ mastného vlasu. Časté mytí vlasů odčerpává kůži ještě víc, trhliny a škrábance svědí hodně. Po umytí je vše vytlačeno a elektrifikováno, chlupy se rozštěpí a odtrhnou.

Hydratační masky, doplňování vitamínů a mikroelementů v těle, správná a zdravá výživa, dodržování pravidel mytí a sušení, ochrana kudrní ze slunce, větru a mrazu dobře zvládnou s tímto problémem.

 • Plísňová infekce

Jedná se o závažné nemoci, které vyžadují povinnou léčbu. Kromě konstantní chastotky na kůži jsou také plakety (lišejníky), které vypadají velmi odpudivě. Nejlepší je podstoupit léčbu v léčebném zařízení pod dohledem odborného dermatologa, ale pokud to není možné z nějakého důvodu, pokuste se zmírnit příznaky s čajovými zábaly a speciálními antifungálními šampony.

 • Paraziti (vši, klíšťata).

Další velmi vážné zranění, které také vyžaduje povinnou a okamžitou léčbu (musíte navštívit dermatologa). Nejčastěji se jedná o vši. Skoková vši mohou všude, zejména tam, kde jsou velké davy lidí nebo velké týmy zaměstnanců. Najdete pod lupou a pečlivě zkoumáte pokožku hlavy (lépe, pokud to doktor dělá). Infekce vyvolaná klíšťaty, které se objeví doma, nebude fungovat.

Kontrola vši

Léčba pedikulózy je poměrně jednoduchá a není příliš dlouhá. Zvláštní šampony a některé lidové léky budou dělat svou práci.

Možná jeden z nejběžnějších zdrojů pruritu a to vše proto, že v poslední době došlo k neuvěřitelnému množství nových alergických reakcí. Hlavní jsou reakce na potraviny. Také mnozí dnes čelí alergii na produkty péče o vlasy (šampony, balzámy, masky, stylingové výrobky). A výrobky na make-up. Obvykle je doprovázena vyrážkami, zarudnutím, svěděním, někdy otoky.

Alergie může také nastat při výměně obvyklých produktů pro péči o vlasy. Pokud se návrat k starému léku nevyřeší problém alergie, měli byste se obrátit na trichlóga.

Řešením problému je nalézt alergen a přirozeně ho eliminovat. To se nejlépe provádí v kanceláři alergiků.

 • Alergie k malování

Stává se to také docela často, zvláště pokud mistr nepoužívá příliš kvalitní barvu nebo nátěr obsahující čpavek nebo peroxid vodíku. Existuje pouze jedna cesta: musíte ovládat to, co mistr pro vás zbarví a rozhodnete se namalovat ne-čpavkové barvy nebo tónované šampony. Kromě toho je žádoucí před zahájením léčby provést test na alergické reakce.

 • Práškové alergie

Prací prášky, změkčovače tkanin obsahují mnoho různých chemických složek. Některé z nich mohou způsobit podráždění pokožky a v důsledku toho alergie a svědění.

Zdrojem mnoha nejrozmanitějších problémů s tělem je nervové napětí, stres, deprese, neuróza. Vlasy a skalp nejsou také ušetřeny. Stres může způsobit změnu typu vlasů a abnormality v mazových žlázách a spasmy cév a problémy s mikrocirkulací krve. V této souvislosti metabolismus velmi trpí a dochází k podráždění kůže.

Chcete-li odstranit toto podráždění, musíte nejprve odstranit stresové situace a uklidnit nervy, vypít sedativum (předepsané neurologem během léčby) a masírovat pokožku hlavy a krční páteř.

 • Podvýživa

Nadměrná spotřeba sladké, kořeněné, kávy, uzené, konzervované a další. To není příliš užitečné produkty a přejídání je nevyhnutelně ovlivňuje kůži: dermatitida, ekzém, akné, vyrážka. Tyto kožní projevy jsou vždy doprovázeny svěděním a silným česnutím vyrážkových míst. Řešení tohoto problému je poměrně jednoduché: dočasně odstranit "škodlivé" potraviny, vypít více čisté vody, konzumovat chudé potraviny s malým množstvím koření. Svrbení a vyrážky rychle zmizí!

 • Špatná čelenka

Šikmé a syntetické pokrývky hlavy často způsobují nepohodlí na hlavě. Diskuse dále zhoršuje situaci. Chci si škrábat hlavu najednou a co nejrychleji. Existuje pouze jedna cesta - okamžitě změňte náramek na příjemnější přírodní materiál a navíc byste měli mít různé klobouky při určité teplotě (péče o vlasy v zimě) a snažit se nepřehřívat pokožku hlavy, aniž byste přechlazovali.

Kromě těchto hlavních důvodů existují i ​​drobné. Patří sem:

 • poruchy krevního oběhu;
 • onemocnění trávicího traktu;
 • sedavý životní styl;
 • časté používání vysoušečů vlasů, pleyk. ;
 • přepětí.

Existují samozřejmě řada důvodů a každý z nich můžete vymalovat po velmi dlouhou dobu. Pokud váš důvod není mezi hlavní důvody, měli byste se podívat se specialistou na vzácnější. Důvodem, proč je poškrábaná pokožka hlavy, musí být nalezena, protože to může být příznakem vážného onemocnění a stává se problematickým chodit do kadeřnictví.

Příčiny svědění kůže v noci a před spaním, odrůda, léčba a prevence

Noční svědění kůže je docela běžné. Problém, kdy se tělo v noci stane, přináší nejen dočasné podráždění spící nebo usínácí osobě, ale také způsobuje ztrátu spánku. Kromě toho, když se pokožka na těle stane, je touha tento problém odstranit mechanicky, což vede k častému poškození kůže.

Je třeba poznamenat, že noční svědění není samostatné onemocnění, ale je jedním z příznaků jiné nemoci. To znamená, že pokud existuje, je nutné provést komplexní diagnózu a zjistit, zda existuje vážná patologie v těle. Takže svědění v noci po celém těle dává důvod k tomu, aby tento fenomén přemýšlel a pochopil.

Proč je v noci fyziologicky možné svědění?

Než pochopíte důvody, proč se tělo na různých místech svěří, je třeba pochopit, co přispívá k výskytu tohoto jevu v noci. Existuje několik důvodů:

 1. V noci je tělesná teplota vyšší. Obvykle je celé tělo pokryto přikrývkou, která přispívá k zachování tělesné teploty a jejímu zvýšení. To vede k vyšší citlivosti pokožky.
 2. Kvůli rozšíření krevních cév došlo k výraznému zvýšení krevního oběhu. Z tohoto důvodu probíhá metabolismus v těle rychleji, což vede k rychlejšímu uvolňování různých látek do krve. Stávají se důvodem, proč se tělo v noci stane.
 3. Často svědění v noci je způsobeno vnějšími podněty. Mohou to být kosmetika, domácí chemikálie, určité oblečení a další faktory.
 4. Psychosomatické reakce. To je vliv některých psychologických faktorů na fyziologické procesy. V důsledku toho osamělost večer, komunikace s určitými lidmi, sledování televize a dalších událostí může vést k tomu, že před spaním leží celé tělo.

Příčiny svědění

Lékaři mluví o mnoha faktorech, které způsobují, že se tělo v noci stane. Některé z nich jsou nejčastější, jiné jsou extrémně vzácné. Chcete-li zjistit formu svědění, musíte určit následující:

 • to je chronické svědění nebo jednorázové;
 • svědění může být lokalizováno nebo obecné.

Příčiny lokálního svědění

Obvykle svědění určitých částí těla je spojeno s jakýmkoli dermatologickým onemocněním. Pokud si myslíte, že tělo je bez jakéhokoli důvodu, je třeba si uvědomit, že ve většině případů to není. Existují specifické kožní patologie, které způsobují tento problém, a to:

 • Suchá kůže V zimě, kdy je venku zima a vlhkost je co nejmenší, pokožka vysuší mnohem rychleji. Z tohoto důvodu se zvyšuje riziko zranění. Častěji se začínají vytvářet rány mikrozumí, které se dostávají do infekce, což způsobuje svědění.
 • Alergie. Lokalizované svědění může být způsobeno místními léky, hmyzem, sezónním rozkvětem rostlin mimo okno, oděvy, potraviny, domácí zvířata, domácí prach, chemikálie atd., Které mohou způsobit alergickou reakci.
 • Kousnutí hmyzem. Když se pod kůží dostávají toxiny, které způsobují zánětlivý proces. Jedním z příznaků je svědění.
 • Přítomnost parazitů. Pokud je v noci hlavu svrbení mnohem silnější, je důvod uvažovat o kontrole. Pinworms, vši, roztoči a další parazité jsou v noci aktivnější, což může způsobit zhoršení svědění.
 • Infekční proces v epidermis atd.

Proč se objevuje generalizovaná svědění?

Mnoho pacientů trpí rozsáhlým svěděním večer nebo v noci. K tomu může dojít z následujících důvodů:

 • onemocnění jater: hepatitida, hyperbilirubinemie;
 • endokrinní onemocnění: diabetes mellitus, tyreotoxikóza;
 • onkologie;
 • neuropsychiatrické poruchy;
 • anémie, polycythemie vera a jiné krevní choroby;
 • dědičná xerodermie.

Při opakovaných projevech generalizovaného svědění je zapotřebí lékařská pomoc. Měli byste se poradit s lékařem a provést úplnou diagnózu těla. Někdy dokonce slabé svědění může naznačovat vážné problémy v těle, které je třeba okamžitě léčit.

Cholestáza

Velmi často se celé tělo stane v noci, ale na kůži nejsou žádné viditelné známky. Navíc většina vnitřních orgánů může být v pořádku. V tomto případě má smysl podezření na cholestázu. Toto je porušení metabolismu žlučových kyselin, při kterém se jejich vstup do duodena výrazně snižuje. To vede k akumulaci žluči a produktů, které se v těle vylučují, což způsobuje určitou intoxikaci. Nakonec cholestáza vede k řadě změn v těle, a to:

 • akumulace žlučových sraženin;
 • bilirubinostáza;
 • poškození buněčných membrán;
 • vývoj sklerózy;
 • infarkt žluči, atd.

Cholestáza má následující příznaky:

 • závažné svědění kůže bez poškození a vnějších vizuálních znaků;
 • zvětšená játra;
 • ztráta hmotnosti;
 • suchá kůže;
 • bolest zad, hrudník;
 • volné stolice;
 • tmavá moč;
 • křehkost kostí;
 • steatorrhea (bezbarvé výkaly).

Příčiny svědění

Velmi často svědění není charakteristické pro celé tělo, ale pouze pro pokožku hlavy. Důvodem mohou být následující patologie:

 1. Pediculóza. Úroveň osobní hygieny se ve srovnání s předchozími desetiletími výrazně zvýšila, ale ve společnosti se občas nacházejí vši hlavy. A pokud je hlava svědčící, je důvod, proč je třeba zjistit přítomnost parazitů.
 2. Seborrhea. Toto onemocnění postihuje pokožku hlavy, což způsobuje selhání mazových žláz.
 3. Diabetes. U pacientů s tímto endokrinním onemocněním je charakteristická suchá kůže na hlavě, v důsledku čehož ztrácí svou pružnost. Vyvíjí se lupy. Kvůli špatné regeneraci pokožky začíná svědění.
 4. Zdvih Svědění kůže může nastat kvůli nepravidelnosti v mozku, kvůli které nesprávná inervace epidermálních vrstev pokožky.
 5. Těhotenství V noci se tělo při těhotných ženách mění v důsledku různých hormonálních změn. Také způsobují svědění na kůži.

Prevence svědění v noci

Existuje řada doporučení, jejichž dodržování může významně snížit pravděpodobnost svědění v noci. Za prvé jde o osobní hygienu. Kromě toho se doporučuje vyloučit z jídelníčku potraviny, které mohou způsobit alergie, stejně jako ty, které způsobují dilatace krevních cév. Může to být alkohol, čaj, koření, káva, velmi teplé jídlo.

Doporučuje se, aby se váš život měřil. Je nutné vyloučit stres, přetížení, úzkost, udržet si dobrou náladu před spaním. Nadměrné nervové napětí může v noci způsobit vážné svědění.

Nejlepší preventivní opatření - pravidelné diagnostické postupy, které vám umožní zjistit stav těla. Vzhledem k stálosti lékařských vyšetření je možné v rané fázi zjistit onemocnění a vyléčit ji co nejvíce.

Jak se zbavit svědění

Samozřejmě, pokud už noční svrbení už začalo obtěžovat, chcete se jí zbavit co nejrychleji. Toto je další den nebo týden později, můžete jít na fyzickou prohlídku, ale před tím musíte odstranit svrbení. Postupujte podle těchto doporučení:

 1. Pokud je kůže velmi suchá, může být navlhčena tím, že půjde do lázně před spaním (neměla by být horká). Poté se doporučuje aplikovat zvlhčovače na pokožku, například dětský krém.
 2. Pokud je v místnosti příliš suchý vzduch, může být navlhčen. Nejjednodušší je zajistit maximální množství otevřených nádob s vodou.
 3. Pokud máte lokální svědění, které není spojené s kožními chorobami nebo výživou, měli byste se ujistit, zda jste alergičtí na oblečení nebo hygienické výrobky. K tomu je doporučeno nosit oblečení z různých tkanin, aby bylo jasné, které z nich způsobují podráždění. Stejně tak můžete dělat s domácími chemikáliemi a výrobky osobní hygieny.
 4. Chcete-li snížit intenzitu svědění v určitých oblastech pokožky, můžete zvlhčovat bandážní obvazy a aplikovat je na tyto zóny.
 5. Každý, kdo trpí alergií, by měl odstraňovat předměty, které mu mohou způsobit z domácnosti - domácí chemikálie, výrobky obsahující alergeny, květiny, antiseptiky a dokonce i domácí zvířata. Nemusíte mít rád, abyste v bytě prováděli mokré čištění.
 6. Nedoporučuje se nosit těsné oblečení, protože způsobuje nadměrné pocení, což zvyšuje svědění pokožky.

Moskevská státní univerzita. Mv Lomonosov

Proč se celé tělo vznáší v noci: příčiny svědění v noci

"Proč se škrábám, když půjdu spát?" Podobnou otázku slyší lékaři poměrně často, protože svědění v noci je běžný jev, jehož příčiny jsou skryty za celou řadu podmínek, které se vyskytují jak uvnitř lidského těla, tak kolem něj. Nepríjemné pocity jsou téměř vždy doprovázeny poruchami spánku, zvýšenou nervózní excitabilitou a poškozením integrity pokožky způsobenou neustálým poškrábáním.

Nezapomeňte, že pokud máte svědění na ruce nebo se objeví svědění na zádech, jiné části těla, neměli byste odložit návštěvu lékaře. Pouze včasná diagnóza s definicí příčin choroby a vysoce kvalitní léčby umožní osobě, aby se zbavila takového nepohodlí a výrazně zlepšila jejich pohodu.

Příčiny svědění v noci, které nejsou spojené s onemocněním

Nejčastěji se člověk začíná svědit v noci z důvodů, které nejsou spojeny s vývojem v jeho těle jakéhokoli patologického stavu nebo exacerbace chronického onemocnění. Mezi faktory přispívající k tomuto procesu patří:

 • sezónní suchost kůže spojená se změnou klimatických podmínek, při svědění rukou nebo jiných otevřených oblastí těla;
 • kousnutí hmyzem, zejména komáry a štěnice domácí, které mohou být v ložnici, postele a jíst na úkor osoby, dráždivé epiteliální tkáně;
 • alergická reakce na vnější dráždivé látky, ve většině případů provázená vyrážka, která projde po odstranění kontaktu s alergenem.

Nemoci jako etiologické faktory noční svědění

Časté svědivé pocity večer a během spánku jsou výsledkem porážky lidského těla infekčními látkami nebo při chronických onemocněních vnitřních orgánů, včetně:

 • onemocnění jater, které je doprovázeno cholestázou a intoxikací (hyperbilirubinemie často vede ke zkažení kůže a svědivých pocitů);
 • dědičná xeroderma nebo zvýšená suchost kůže, což vede k nočnímu svědění bez charakteristických vyrážek;
 • chronické selhání ledvin, kdy pacienti trpí nepohodlí v různých částech těla, což významně narušuje lidské zdraví a spánek;
 • endokrinní patologické stavy, zejména diabetes mellitus, dysfunkce štítné žlázy, u kterých osoba má nerovnováhu hormonů a související metabolické poruchy;
 • parazitických infekcí, jako jedné z příčin intoxikace a pruritu;
 • neuropsychiatrické poruchy vedoucí k aktivaci parasympatického nervového systému, které jsou zodpovědné za výskyt svědění v celém těle;
 • krevních onemocnění jako faktoru v rozvoji závažného svědění, který je trvalý.

Jaká je příčina zlepšení nočního příznaku?

Důvody pro zvýšené svrbivé pocity večer a noci nejsou v současné době zcela pochopeny. Předpokládá se, že skutečným viníkem ve vývoji pruritu v noci je narušení normálního fungování tzv. "Vnitřních hodin" člověka nebo, jak nazývají vědci, poruchy cirkadiánního rytmu.

Svědění kůže v noci může být také vyvoláno přirozenými procesy, které se vyskytují u každého z nás během období zaspávání a spánku:

 • Jak víte, večer se teplota pokožky mírně zvyšuje, což vede k tomu, že její produkce zvyšuje produkci enzymů, které přispívají k rozvoji nepohodlí a nepohodlí;
 • během a bezprostředně před spánkem lidí klesá prahová citlivost bolesti, což způsobuje ostřejší pocit svědivých pocitů;
 • ve tmě se zvyšuje aktivita parasympatického nervového systému, která je zodpovědná za svědění v noci;
 • v noci kůže ztrácí více vody než během denních hodin, což způsobuje, že epidermální obálka vysuší a zvýší vliv vnějších podnětů na ně.

Někdy fakt, že tělo v noci svítí, přispívá k jednomu z provokujících faktorů. Ale častěji, takové nepohodlí souvisí s aktivací několika procesů najednou. Pouze normalizací správného režimu dne a zajištěním úplného nočního odpočinku se člověk může spolehnout na odstranění patologických pocitů a zlepšení kvality života.

Diagnostické funkce

Pokud je celé tělo v noci svědčící, je lepší nechat tento symptom ignorovat, ale vyhledat lékařskou pomoc. Zpravidla se problém svrbení v těle, který se projevuje hlavně v noci, musí řešit odborníkem v úzkém odborném oboru. V závislosti na příčinách vzniku patologického stavu (se svěděním neurogenního původu - psychoterapeuta, nemocí vnitřních orgánů - terapeuta, s infekčními kožními lézemi nebo alergiemi - dermatologa apod.).

Diagnóza svědivé kůže těla v noci může zahrnovat různé vyšetření k určení skutečných příčin patologického stavu. Podrobnější plán vypracovává ošetřující lékař, který se spoléhá na zvláštnosti kliniky a povahu jejich průběhu.

Opatření ke zlepšení stavu

Aby se člověk zbavil svědění kůže, měl by se poradit s lékařem a určit hlavní důvod, proč se celé tělo stane, zejména v noci. Po kvalitní diagnóze a objasnění povahy onemocnění specialisté doporučí pacientovi léčbu hlavního onemocnění, které zároveň eliminuje noční nepohodlí.

Pokud tělo vychrlí bez jakéhokoli zřejmého důvodu, pak jednoduché tipy vám pomohou zbavit nepříjemných pocitů, včetně:

 • zvlhčování vzduchu v místnostech se suchým mikroklimatem, které zabraňují ztrátě nadměrné vlhkosti pokožky a eliminují nepohodlí spojené s tímto procesem;
 • někdy lidé pomáhají teplým, uklidňujícím lázím, stejně jako použití dětského mýdla namísto obvyklého mýdla, aby se odstranila nadměrná suchost pokožky;
 • zapomenout na silné, těžké svědění a klidně spát člověk umožní vlhké obvazování;
 • v případě alergické povahy onemocnění, které je doprovázeno skutečností, že tělo na různých místech svrbí, je nutné odstranit ze spální všechny druhy věcí, které mohou vyvolat rozvoj hypersenzitivity těla (nejčastěji to jsou vnitřní rostliny, měkké hračky, vonné svíčky);
 • pokud je to svědění, je nutné zlepšit kvalitu jídla, nepoužívat sýtené nápoje, vzdát se špatných návyků a čokolády a omezit kontakt s domácími zvířaty;
 • Často člověk po práci s domácími chemikáliemi poškrábá ruce v noci, a proto eliminuje podobný faktor ve vývoji svědění, lze očekávat zlepšení;
 • pokud máte svrběcí hlavu, musíte se pokusit změnit šampon nebo použít nástroje ze seborrhy;
 • někdy kvůli zmizení svědivých pocitů stačí přestat nervózní, uklidnit se a pokusit se uvolnit nebo užít sedativum drogy před spaním;
 • jestliže máte svědění ruky nebo jiné oblasti těla, neměli byste je hřebenit, protože takové akce mohou vyvolat nástup infekce na léze;
 • je lepší se vyhnout kontaktu se syntetickými tkáněmi, protože mohou zesílit noční svědění.

Zdravý noční spánek je pro člověka velmi důležitý. Záleží na jeho kvalitě, na tom, jak bude probíhat pracovní den, na vaší náladě a pohodě. Proto byste neměli ignorovat nepohodlí ve formě svrbení, které zasahuje do zaspání a leží v posteli. Nezapomeňte, že jakmile se začnete starat o nepohodlí, měli byste okamžitě požádat o radu odborníků, kteří pomohou zjistit skutečnou povahu poruchy a doporučit nejúčinnější léčbu.

Proč se točí - důvody pro to, co dělat se svědivým skalpem

Proto může velmi svědí hlava - analyzovat hlavní příčiny svědění pokožky hlavy a ukázat vám, co dělat, jak zmírnit nebo zmírnění svědění.

Proč se točí hlavou - hlavní příčiny svědění pokožky hlavy

Nejvíce zřejmý důvod pro svědění v hlavě, jako je nečistota, nemůžeme zmínit - myslím, že všichni čtenáři mého místa se starají o čistotu a hygienu těla a vlasů. Není to zvláštní, ale takový snadno fixovatelný důvod obsadí jedno z předních míst ve výskytu svrbení.

Pediculóza

Pokud se objeví pocit míchání ve vlasech spolu se svěděním, je nejpravděpodobnější, že vši jsou příčinou svědění. Zkontrolujte, zda je snadné, jen požádejte někoho, aby pečlivě prozkoumal hlavu, pokud možno pomocí lupy.

Pedikulóza se přenáší v místech s velkou koncentrací lidí, v těsné veřejné dopravě nebo přímým kontaktem s infikovanými věcmi (polštář, hřeben, klobouk atd.).

Svědění se objeví, když dospělý kousne kůží a vylučuje dráždivé tajemství.

Pokud vši nestáhnou včas, pacient je česání ránu na hlavě, což může hnisat, zacházet s nimi bude mnohem těžší. Navíc může dojít k horečce, svědění očí, ztrátě řas.

Lékárny poskytují širokou škálu léků proti tomuto hmyzu. Různé šampony, spreje, masti účinně odstraňují jak dospělé, tak i vejce. Pokud by se problém nepozoroval okamžitě, měli byste změnit polštář a zpracovat věci v kontaktu s pokožkou hlavy.

Suchá pokožka hlavy

Někdy suchá pokožka hlavy začne vylučovat mnoho mazových sekrecí a je mylná pro mastnou pleť. V tomto případě se svědění zesiluje během a bezprostředně po umytí vlasů.

Poškozená kůže, která je v kontaktu s vodou a kosmetikou, je podrážděná a intenzivnější. Chcete-li tuto situaci napravit, je to jednoduché - je třeba použít speciální zvlhčující masky a šampony, v době, kdy se stav pokožky vrátí k normálu.

Různé postupy pro barvení, osvětlení, budování, stoupání a používání kudrlin a vysoušečů vlasů se suší na pokožce hlavy. Je lepší eliminovat takové negativní účinky na vlasy nebo častěji používat zvlhčující masky.

Stres, podvýživa

Vlasy se také vyskytují v případě nervových šoků a nedostatek vitamínů. V tomto případě se svědění zvýší večer i v noci.

Pokud se v poslední době staly často stresující situace, stojí za to snížit zatížení a zavést potraviny bohaté na vápník, vitamíny A, E, B2, B3, B6, B12 do stravy, například mléčné výrobky, ryby, čerstvou zeleninu a ovoce.

Bylinné čaje s mátou, matkou, valeriánem, chmel mají rovněž příznivý účinek. V těžkých případech se používají sedativa a masti ke zmírnění symptomů svědění.

Alergie

Velmi často může alergie způsobit svědění na hlavě. Pokud byla před nástupem příznaku aplikována nová kosmetika, stojí za to omezit její užívání.

Nesprávně vybraný šampon, maska ​​na vlasy a někdy i součásti, které tvoří prací prostředek pro praní prádla a ložního prádla, mohou vést k alergiím. V takovém případě stačí identifikovat alergen a už ho nepoužívat.

Pokud jste často alergičtí na domácí chemikálie, můžete použít dětské šampony, antialergické prášky a výrobky bez chemických přísad.

Alergie mohou nastat také u barviv. Před použitím byste proto měli vždy provést test citlivosti. Můžete použít lehké výrobky (tonikum, ne čpavkové barvy) nebo je opustit.

Zničte houbu

Příležitostně, houbové infekce nebo versicolor mohou způsobit svědění chlupaté pokožky. Rychle se přenášejí kontaktem infikované osoby nebo zvířete.

V takových případech je svědění provázeno ztrátou vlasů, zarudnutím kůže, ranami na kůži pod vlasy.

V počátečních fázích farmaceutické šampony pomáhají vyrovnat se s houbou, ale je nejlepší podstoupit diagnózu a komplexní léčbu u lékaře.

Seborrhea

Seboroická dermatitida je také často příčinou nepříjemných svědivých pocitů ve vlasech. Zhoršené fungování mazových žláz nebo změna složení jejich sekrece vede k zanesení a zesílení horní vrstvy kůže. Současně se na povrchu rozmnožují patogenní mikroorganismy.

Často se toto onemocnění zdědí nebo je výsledkem porušení v práci vnitřních orgánů, doprovázené zčervenání kůže.

Seborrhea je suchá a mastná.

Se suchou seborrheou je kůže šupinatá a při česání je snadné pozorovat jemné bílé lupy. Vlasy s křehkými, nudnými, často rozštěpenými konci. Také suché seborrhea má velmi výrazné svědění.

Olejnatá seborrha nemůže způsobit svědění, ale vlas vypadá mastně, špinavě, silně vypadá. Skalp je lesklý, mastný, s otevřenými rozšířenými póry. Lupinové lupínky dohromady tvoří hnědo-žluté hrudky.

Komplexní léčba seboroické dermatitidy zahrnuje medikované šampony, masky, oleje, speciální diety, imunomodulátory a léky. Časem se neošetřená seborrhea změní v alopecii (závažná ztráta vlasů). Vrátit vlasy v takových oblastech nemůže být.

Psoriáza

Často jsou projevy mastné seborrhy zmateny psoriázou pokožky hlavy, s chronickým recidivujícím dermatologickým onemocněním, urychluje se tvorba nové kůže a také odumírání bývalých vrstev epidermis.

Tělo se nezabývá problémem nadměrné proliferace epidermálních buněk, začíná chronický zánět kůže, který se projevuje výskytem různých červených skvrn různých průměrů pokrytých bílými nebo nažloutlými šupinami, připomínajícími lupy, větší pruritus.

Diabetes

Při cukrovce dochází k narušení metabolismu, zejména metabolismu tuků, akumulace toxických látek v těle a zhoršování imunitního systému.

Výsledkem je, že kůže ztrácí svou elasticitu, stane se hrubá, začíná odlupovat, vzniknou houbové choroby. Kromě svědění pokožky hlavy, kožních lézí, pigmentových skvrn vypadá, vlasy se stávají tenčí, náchylné ke ztrátě a stav nehtů se zhoršuje.

Metabolické poruchy ovlivňující stav pokožky hlavy se také vyskytují u hypotyreózy, menopauzy, onemocnění jater, atd.

Je třeba léčit takovou svrbitelnost složitým způsobem, pro místní akce je vhodné umývat bylinky (heřmánek, posloupnost, šalvěj, stejně jako ochlazování, zklidňující a antimikrobiální masti, šampony, spreje).

Zdvih

Svrbení hlavy může nastat v důsledku mrtvice a onemocnění, které ji způsobují: těžké poranění hlavy, kardiovaskulární onemocnění, hypertenze atd.

Příčinou pruritu je narušení krevního oběhu v oblastech mozku, které signalizují tyto nepříjemné pocity.

Masáž hlavy může pomoci v tomto případě. Měkké masírování pokožky zajistí tok krve a kyslíku do poškozených oblastí a zároveň zmírní bolesti hlavy, které se často objevují po mrtvici.

Těhotenství

Během těhotenství a po ní se mění metabolické procesy a hormony, zvyšuje se citlivost na různé látky. V důsledku náhlých změn nálady, pocení, citlivosti na alergeny může být potřeba poškrábat hlavu.

Někdy může určitá nemoc, jako je dermatóza, způsobit svědění. Jeho hlavními projevy jsou zčervenání a vzhled bílých bublin.

Pokud dojde k narušení jater, dochází k pocitu svědění po celém těle, tyto nemoci mohou vést k těhotenským komplikacím, takže byste neměli odkládat návštěvu lékaře.

Pro zmírnění nepříjemných příznaků svědivé pokožky hlavy se může kouřit s odvarováním břízy nebo heřmánku, speciální šampony a balzámy, které snižují svědění.

A teď budeme mluvit, jak se zbavit svědění pokožky hlavy pomocí lidových léků doma...

Skalpování hlavy - co dělat, lidová léčba svrbení pokožky hlavy

 • Ocet

Zředěný v teplé vodě v poměru 1: 8 a poté vtírán do pokožky, promyje se teplou vodou po 5-10 minutách. Jablečný jablečný ocet kromě odstranění svědění také posiluje vlasy. Takové řešení lze použít jako máchání.

4-5 kapek esenciálního oleje z čajového stromu přidejte do sklenice vody. Výsledná kompozice zůstává na pokožce hlavy 15-20 minut.

Apple, rozdrcený na strouhák, se třel do kůže a vlasů. Nechte na 30-40 minut, pro lepší výsledky zabalte celofán a ručník. Můžete se opakovat 2-3 krát týdně.

Citronová šťáva se zředí vodou v poměru 1: 7. Toto oplach odstraňuje lupy, posiluje vlasy a podporuje jejich růst.

Voda z ovesných vloček se smíchá s několika kapkami rozmarýnu nebo levandulových olejů. Směs by měla být ponechána na pokožce hlavy 30-40 minut. Kromě svědění, ovesné vločky účinně bojují proti vypadávání vlasů.

 • Cibule nebo česneková šťáva

Čerstvou šťávu z cibule nebo česnekem smíchaným s citrónem ve stejném poměru přidáme několik polévkových lžiček oleje. Výsledná hmotnost se třepe do pokožky hlavy a ponechá ji půl hodiny.

Kromě užitečné barvení vlasů cibule odlupování odlupování má antipruritické vlastnosti. Oplachování vlasů odvarováním cibulové kůry je měkčí a lesklé.

Proč ti to svědí?

Když na první pohled hlava začíná svědčit bez příčiny, existuje důvod k obavám. Často nejhorší připomíná, ale důvody mohou být naprosto neškodné. Nebo naopak, svědění může být příznakem vážných onemocnění. Proč to svědí a co s tím dělat? Každý by měl znát odpovědi na tyto otázky, aby reagoval a pomáhal sami včas.

Důvody, proč se hlava dotýká, pokud nejsou vši

První věc, kterou většina lidí spojuje hlavou svědění je vši. Nicméně osoba, která se stará o sebe, dodržuje hygienická pravidla, pravděpodobnost infekce těmito parazity je velmi malá. Po prozkoumání sebe sama nebo dotazování na něho milovaného člověka je snadné vyloučit přítomnost vší, jejich přítomnost je zjištěna pouhým okem nebo lupou. A pokud jste přesvědčeni, že neexistují žádné parazity, stojí za zvážení dalších možných příčin svědění.

Proč je pokožka pokožky suchá a svědčí po umytí

Svědění, které je pozorováno po umytí hlavy, říká, že složení šamponu nevyhovuje osobě. To může být způsobeno:

 • Pokud jde o přísady šamponu, alergie na vlasy nebo vlasy. Často se tato reakce stává, pokud laurylsulfát nebo laurethsulfát sodný jsou zahrnuty do šamponu. Pokud ano, stojí za to přechod na šampon s jemnější kompozicí.
 • Existuje alergie na změkčovadlo nebo prášek používaný k mytí ručníků. Tento faktor je možný, pokud výskyt svrbení se shoduje s testováním nových produktů, které nejsou pro lidi známé. Často, návrat k již osvědčeným prostředkům vede ke zmizení nepohodlí.
 • Jaký je špatný typ šamponu? Při zvýšené suchosti pokožky hlavy je sekrece tuku nadměrná, ale má jiné složení. Často v těchto případech lidé mylně vybírají šampon pro mastné vlasy, aby odmastili kořeny, ale tyto produkty suší kůži ještě víc, což zhoršuje situaci. Existují svědění, pálení, křehké vlasy.

Při vzplanutí podráždění po barvení vlasů

Po rozšíření nebo barvení vlasů může dojít k nepříjemným pocitům pálení a svědění. Pokud je pokožka hlavy svědčící v tomto případě:

 • Barvivo není vhodné pro osobu z důvodu alergie na složky, které tvoří její složení. Je nutné ho opustit, přejít na výrobky jiného výrobce a namazat hlavu po nátěru jakýmkoli uklidňujícím, protizánětlivým činidlem (lotion, balzám nebo odvar na bázi heřmánku, neplodnosti nebo šňůry).
 • Barvivo na vlasy obsahuje příliš agresivní složky, které nadměrně osuší pokožku hlavy, způsobují alergické reakce, mají negativní vliv na pokožku. Takové podráždění, svědění jsou často po henné. V těchto případech se ženám doporučuje, aby přešli na benígnější léky, jako jsou tónovací šampony nebo barvy s nízkým obsahem čpavku.

Svrbení hlavy a vypadávání vlasů vypadnou

Pokud je pokožka hlavy poškrábaná a vlasy vypadnou, důvodem je jeden z následujících problémů:

 • Avitaminóza často způsobuje nejen svědění, ale i ztrátu vlasů, což vede k oslabení žárovek, křehkosti.
 • Výskyt různých houbových onemocnění a mikroorganismů u dětí nebo dospělých (např. Kožních onemocnění) vede k vypadávání peelingu na pokožce hlavy, jejich ztrátě a závažnému svědění, což je často nemožné tolerovat. Je nemožné vyřešit tento problém sami - je třeba objasnit povahu onemocnění od té doby Může být nedílnou součástí rozsáhlejšího komplexního onemocnění, které snižuje celkovou imunitu člověka.
 • Porušení řádného fungování vnitřních orgánů vede ke zhoršení toku všech procesů v těle, což ovlivňuje kvalitu vlasů, způsobuje křehkost, mastné vlasy a v důsledku toho se vyznačuje jejich ztrátou a svěděním hlavy.

S peelingem a lupinami

 • Těžké svědění souběžně s lupinami a zvýšeným obsahem tuku může naznačovat přítomnost takového onemocnění, jako je skalpová boreborrhea (zvýšená tvorba tuku, peeling) nebo seboroická dermatitida (peeling a červené skvrny na kůži). Jedná se o závažná onemocnění, která jsou složitá. Je těžké léčit doma, takže pokud máte podezření na seborrheu, měli byste se určitě obrátit na dermatologa nebo trichologa.
 • Stres, nervové vyčerpání, špatná výživa, oslabená imunita, hormonální poruchy u dospělých často působí jako katalyzátory vývoje seborrhy. Ale sami o sobě mohou tyto faktory způsobit svědění, lupy, ztrátu vlasů slabé a středně závažné. Dokonce i z vody se zvýšenou tvrdostí, od sladké, spotřebované v nadměrné množství, může vzniknout podobný problém. V takovém případě se hlava stále dotýká, vznik nepohodlí, svrbení je obtížné spojit s určitou událostí (například mytí hlavy, barvení).
 • Přítomnost lupů, která neprochází seborrheu, ale je nezávislým porušením, vede ke vzniku slabého a mírného svědění. Příčiny odlupování epidermis vloček často spočívají v genetické predispozici, obecných zdravotních problémech (například metabolických poruchách) nebo jsou výsledkem negativních vnějších faktorů (například alergie na produkty péče o vlasy). Lupiny, stejně jako jiné nemoci, se musí léčit.
 • Psoriáza je těžké autoimunitní onemocnění kůže, které je katalyzováno silným stresem, nevyváženou výživou a narušenou imunitou. Má formu šupinatých zón s tendencí zvyšovat plochu. Při vzplanutí lézí na pokožce hlavy se vyskytují svědění a nepohodlí.

Co dělat a jak léčit, pokud je poškrábaná pokožka hlavy

Pokud se objeví nepříjemné pocity, svědění hlavy, nadměrná a atypická pokožka pokožky, kožní léze, pupínky, je třeba se poradit s dermatolistou nebo tricholožkou. Budou provádět všechny potřebné testy, určovat příčinu příznaků, zdroj problému a předepsat vhodnou léčbu. Avšak v některých případech, kdy není naléhavá příležitost jít do nemocnice a svědění je velmi intenzivní, měli byste použít nástroje, které vám pomohou zlepšit vaši pohodu.

Šampóny a lupy a svědění

Nejjednodušší způsob, jak odstranit pocit svědění a pálení, jsou speciální šampony. Na základě těchto příznaků můžete použít prostředky proti:

 • lupy (při absenci alergií);
 • houby, herpes (antifungální činidla, například climbazol, pyrithion zinečnatý);
 • svědění nervové nebo alergické etiologie (lotion s obsahem kyseliny salicylové, dehet v kombinaci s obecnou terapií);
 • seborrhea - lékařské masky (obsahující ketokonazol, dehet, síru, kyselinu salicylovou, antibakteriální látky);
 • podráždění - uklidňující, odstranění zarudnutí, zánětlivé šampóny (na bázi heřmánku, posloupnosti, dalších bylin).

Příčiny svědění v noci a před spaním

Noční svědění je velmi častý jev, který způsobuje velké potíže a může vést k částečné nebo úplné poruše spánku, poškození kůže, nervové excitability a podrážděnosti. Současně se svědění samo o sobě netýká nezávislého onemocnění, ale poukazuje pouze na přítomnost takového onemocnění. A pokud nereagujete na tento signál včas, pak to může vést k rozvoji vážné patologie. Proto je velmi důležité pochopit, proč se tělo v prvních projevech tohoto symptomu vysprchuje v noci.

Proč se příznaky objevují v noci?

Existuje několik možných důvodů, proč se příznaky objevují v noci nebo před spaním, a nikoliv ráno nebo během dne. Hlavní jsou:

 1. Zvýšená teplota. Většina lidí, jít do postele, pokrytá teplou přikrývkou, což vede ke zvýšení tělesné teploty kvůli tomu, co zvyšuje citlivost pokožky.
 2. Rozšíření plavidel. Ve večerních hodinách dochází ke zvětšení plazů u lidí, což vede ke zvýšení krevního oběhu. To zase vede ke zrychlení metabolismu a průniku některých látek do krve, které mohou zvýšit citlivost pokožky.
 3. Externí podněty. Tam jsou některé věci, které většina lidí dělá v pozdním odpoledni nebo v noci: voda nebo kosmetické ošetření, nosit určité oblečení. To vše může způsobit svědění.
 4. Psychosomatické reakce. Mluvíme o vlivu různých psychologických faktorů na tělo, které vedou k tomu, že celé tělo se v noci stýká nebo před spaním. Mohlo by to být reakce: osamělost, mluvení s určitými lidmi (příbuznými, dětmi) nebo sledováním nočních zpráv.

Příčiny

V medicíně existuje mnoho důvodů, které mohou způsobit svědění přímo nebo nepřímo. V tomto případě jsou určujícími faktory, které označují příčinu nepohodlí, následující:

 • forma projevy - chronická nebo akutní;
 • místo původu je lokalizováno (touha po svědění na určitém místě) nebo zobecněná (celá kůže je svědivá).

Příčiny lokálního svědění

Lokalizovaný pruritus je zpravidla jedním z příznaků dermatologického onemocnění a dochází z následujících důvodů:

 • Sezónní suchost kůže. V zimě, kdy převládají nízké teploty a nízká vlhkost, se lidská kůže stává suchá a náchylná k tvorbě otevřených ran a různých infekcí. Oba mohou být příčinou touhy škrábat poškozenou oblast kůže.
 • Alergická reakce. V tomto případě mohou být dráždivé drogy, různé potraviny, klíšťata, oděvy, domácí zvířata, domácí prach a chemikálie.
 • Kousek hmyzu, ve kterém se do kůže nebo krve dostane antikoagulant, který způsobuje svědění.
 • Parazitické infekce. Mnoho parazitů se stává aktivnější ve večerních nebo nočních hodinách: červa, svrab, vši.
 • Infekce horních vrstev epidermis.
 • Gynekologické nemoci.

Příčiny generalizovaného svědění

Pokud se celé tělo stane před spaním, důvody mohou být:

 1. Endokrinní onemocnění: tyreotoxikóza, hypotyreóza, diabetes mellitus.
 2. Onemocnění jater: hyperbilirubinemie, žloutenka.
 3. Nemoci nádorů.
 4. Problémy s oběhovým systémem: polycythemia vera, anémie s nedostatkem železa.
 5. Neuropsychiatrické poruchy.
 6. Dědičná xerodermie.

Je to důležité! Pokud se obecná svrbení neobjeví kvůli kousnutí komáry, nebo že jste se několik dní nepil a vícekrát se objevil, měli byste se poradit s lékařem. Zanedbání tohoto symptomu nebo samoléčení může vést k nevratným patologiím a někdy dokonce i smrtelnému.

Cholestáza

 • Pokud se v noci tělo poškrábá těhotným ženám a nejsou žádné viditelné známky kožních onemocnění nebo hlavních příznaků vnitřních onemocnění, pak možná příčinou nepohodlí je cholestáza. Mluvíme o selhání vylučování (aktivita těla, zaměřená na stažení těla z konečných produktů metabolismu), díky čemuž se snižuje tok žluči do duodena. Během rozvinuté formy onemocnění to vede k histologickým změnám:
 • bilirubinostasu;
 • výskyt žlučových sraženin;
 • poškození buněčné membrány;
 • zmizení vil z prázdninové membrány;
 • rozvoje sklerosy a výskytu infekcí žluči.
 • pruritus bez vyrážky na kůži;
 • ztráta hmotnosti a uvolněné stolice;
 • hrudník a / nebo bolesti dolní části zad;
 • tmavá moč;
 • suchost a / nebo pigmentaci na pokožce;
 • zvětšená játra;
 • křehkost kostí;
 • bělené výkaly.

Příčiny svědění

Pokud před spaním není to celé tělo, které vzteká, ale pouze hlava, pak důvody mohou být:

 1. Pediculóza. Navzdory skutečnosti, že osobní hygiena je jedním ze základů moderní společnosti, vši stále mor lidí. Proto, když svrbení hlava, je třeba zkontrolovat pokožku a vlasy pro přítomnost vši a nits.
 2. Seborrhea. Jedná se o zánětlivé onemocnění pokožky hlavy, které vede k narušení mazových žláz.
 3. Diabetes V této nemoci, kůže na hlavě k vyschnutí, se stává hrubý, ztrácí svou pružnost, objeví se lupy. Kromě toho se kůže u diabetiků špatně regeneruje a svědí.
 4. Důsledky mrtvice. V tomto případě je příčinou nepohodlí poškození mozku a nervové impulsy, které přenáší do epidermálních vrstev kůže.
 5. Nervové stavy. Když je člověk pod nadměrným nervovým podrážděním, v jeho těle se spouští složitý řetězec reakcí na biochemické, fyziologické a imunitní úrovni, což zesiluje alergické reakce epidermis hlavy.
 6. Těhotenství Hormonální změny a některá onemocnění těhotných žen mohou způsobit, že nadějné matky budou v noci svědčit.

Prevence

Abyste se vyhnuli svědění před spaním, měli byste dodržovat pravidla osobní hygieny a částečně nebo zcela opustit použití v noci produktů, které mohou způsobit expanzi krevních cév: koření, alkohol, horký čaj, horké jídlo a kávu. Kromě toho je třeba, pokud je to možné, vyloučit situace z každodenního života, které vedou ke stresu, únavě, úzkosti a neustálé špatné náladě. Protože tyto faktory také způsobují svědění.

A co je nejdůležitější - nezanedbávejte každoroční preventivní lékařské vyšetření, protože tyto činnosti pomáhají identifikovat nemoci v počátečních fázích.

Doporučení pro odstranění nepohodlných podmínek

Pokud se vaše tělo během noci nepoškodí a není možné podstoupit lékařskou prohlídku, tyto tipy vám pomohou zbavit se nepohodlí:

 1. K odstranění suchosti pokožky byste měli užívat horké lázně každých 1-2 dní a používat hydratační hygienické čisticí prostředky. Například dítě, a ne obyčejné mýdlo.
 2. Pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, pak je možné uspořádat kontejnery s vodou ve všech pokojích nebo pověsit mokré ručníky.
 3. Pokud se jedná o svědění některých částí těla, doporučuje se rozdělit šatník na oblečení vyrobené z určitých tkanin a opotřebovat pouze jeden z nich. Takže můžete identifikovat alergickou reakci na některé věci ve vašem šatníku. Stejně tak můžete dělat hygienické výrobky nebo chemikálie pro čištění domu (oblečení).
 4. Když je svědění velmi závažné a projevuje se v určitých oblastech pokožky, lze použít i mokré obvazové obvazy.
 5. Pacienti trpící alergií se doporučují, aby odstranili všechny dráždivé látky z domu: květiny, antiseptiky, domácí zvířata, domácí chemikálie a dráždivé potraviny s nápoji.

Dokonce i při svědění se nedoporučuje mít dlouhé nehty a používat těsné oblečení. Protože dlouhé nehty mohou být silně poškrábány kvůli nedobrovolnému poškrábání během spánku. A na sobě těsné oblečení vede ke zvýšení teploty pokožky a zvýšeného pocení, což výrazně zhoršuje stav osoby, která má svědící tělo.

Odkazy:

 • Zepelin H. Normálně, poruchy spánku: základní a klinický výzkum / ed. M. Chase, E.D. Weitzman. - New York: SP Medical, 1983.
 • Foldvary-Schaefer N., Grigg-Damberger M. Spánek a epilepsie: to, co víme, nevíme a potřebujeme vědět. J Clin Neurophysiol. - 2006
 • Poluektov M.G. (Ed.) Spát somnologii a medicínu. Národní vedení v paměti A.N. Wayne a Ya.I. Levina M.: "Medforum", 2016
 • Domů
 • Symptomy poruch spánku

Pro Více Informací O Suché Vlasy